"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

niedziela, 21 stycznia 2018

ABC Data dzięki słabemu USD wskakuje do Wirtualnego Portfela Fundamentalnego

ABC Data SA
ABC Data jest dystrybutorem sprzętu IT (komputery, telefony, oprogramowanie i elektronika użytkowa) w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Kupiłem 2500 akcji po 2,10, okres inwestycji do 15 miesięcy, oczekiwany wzrost kursu 10-20%.
Głównym powodem zakupu akcji jest oczekiwanie na skokową wręcz poprawę zysków w 4 kw 2017 roku oraz lepszy 2018 rok w stosunku do 2017 roku. ABC Data od początku zeszłego roku zmieniła swoje podejście do biznesu i zrezygnowała z niskomarżowych produktów na rzecz wysokomarżowych. Doskonale te efekty widać po 3 kwartałach 2017 gdzie przychody spadły o 8,60% ale za to mocno wzrosła marża brutto z 5,30% do 6,16%. Zakładam że firma osiągnęła w 4 kw 2017 marżę 6% co przy 1,606 mld przychodów (firma podaje miesięczne szacunki sprzedaży) powinno się przełożyć na 16 mln zysku netto. Rok wcześniej firma zarobiła 4,1 mln więc oczekuję wzrostu zysku netto aż o 290% !!!
Należy w tym miejscu wyjaśnić że rok wcześniej baza była mocno zaniżona gdyż finansowe koszty były podwyższone o kwotę 6,4 mln z tytułu odpisu na BiznesLinkCO.
Gdyby zrealizowało się zakładane przeze mnie 16 mln zysku w 4 kw to w całym 2017r ABC zarobiłaby 30 mln co jest kwotą wyższą od prognozy firmy zakładającej 27,69 mln zysku link prognoza
UWAGA - możliwy jest niższy zysk netto gdyż w ostatnich dniach grudnia dolar się mocno osłabił i jeśli firma miała zabezpieczone transakcje kupna waluty to może pokazać stratę na transakcjach zabezpieczających która w zasadzie będzie tylko papierowa (zarobi na wyższych marżach).
ABC Data jest importerem głównie dolarowym dlatego obecne umocnienie złotówki do dolara (17% r/r) powinno pozytywnie wpłynąć na osiągane marże w tym roku. Zakładam że możliwy jest wzrost marży do nawet 6,50% co dałoby nawet 40 mln zysku rocznego.
Wskaźniki finansowe firmy są na średnich poziomach i wynoszą link: c/z 14,58, c/zo 6,40, c/wk 0,91, ev/ebidta 8,21. Bilans firmy i przepływy operacyjne dobre choć zawsze mogłoby być lepiej.
ABC Data płaci co roku dywidendy (w 2017 nie było dywidendy ale była zaliczka za 2018rok), w grudniu zostało wypłacone 8 groszy dywidendy i oczekuję jeszcze 7 groszy w 2018r.
Technicznie walor znajduje się w trendzie wzrostowym, natomiast długoterminowo zachowany jest trend spadkowy.


W przypadku tej inwestycji gram wyłącznie pod mocną poprawę zysku netto w 4 kw 2017 oraz całym roku 2018 roku dzięki słabemu dolarowi co wpłynie korzystnie na marże.

Główne ryzyko w przypadku tej inwestycji to co jakiś czas wychodzące na światło dzienne problemy z Vatem w latach poprzednich. Niestety w branży elektronicznej było sporo nieuczciwych kontrahentów nie płacących Vat i obecnie Urzędy Skarbowe egzekwują zaległe podatki od tych rzetelnie płacących. Najlepszym przykładem jest Action który jest na skraju bankructwa. Gdyby się okazało że i ABC Data zostanie naliczony jakiś duży (kilkudziesiąt milionowy) zaległy podatek Vat wówczas trzeba spodziewać się z mocnym spadkiem kursu a nawet banructwem i to jest największe ryzyko.
Zwracam też uwagę na
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

16 komentarzy:

 1. Ja ABC Data mam w obserwowanych, ale Prezes mówiła że trwa u nich obecnie kontrola skarbowa, wyniki ma być do końca 1 kwartału, jak podadzą pozytywny wynik z kontroli można kupować. To jest dla mnie też powód dlaczego kurs ostatnio słabo się zachowuję w porównaniu do takiego Asbisu, inwestorzy czekają na wyklarowanie się sytuacji z kontrolą Pozd. Paweł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby US im naliczył kilka milionów zaległych podatków i już temat byłby zamknięty to byłoby dobrze, gorzej jak im z 50 milionów naliczą to może zaboleć wtedy. Dlatego jest to mniejsza pozycja i trochę w kategoriach spekulayjnych, liczę że niewiele im naliczą podatków albo dopiero za rok czasu jak już może niw będe miał akcji w portfelu.

   Usuń
 2. Jeżeli kupować już z tej branży, to może lepiej komputronik ? Pozd. Corrado

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Komputronika to trzeba poczekać aż ugoda wejdzie w życie, oni prawdopodobnie sporo strat pokażą z tego tytułu i lepiej poczekać.

   Usuń
 3. Ale to już jest raczej w cenie. Rynek jakoś mocno się nie ucieszył z tej ugody bo policzył ile spółka na tym zyskała a ile straciła. Przynajmniej dzięki temu odpadła niepewność. Wyniki które spółka pokaże to już przeszłość. Liczy sie tylko to jak im podstawowy biznes się kręci.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ten (podstawowy biznes komputronika) dostał mocnego kopa według spółki, zobaczymy jak przełoży się to na zyski w 4q.

  OdpowiedzUsuń
 5. A jak myślicie - jaki był powód ostatniego bardzo intensywnego wielotygodniowego sprzedawania akcji na dużych wolumenach i jaki jest obecny niemal zerowy popyt na ten walor? Ta zaliczkowa dywidenda (6 gr netto) nawet nie starcza na otarcie łez dla tych, co trzymają akcje kupione powyżej 2,20. Kurs jest na minimach, ale codziennie jest podtrzymywany lub podnoszony o grosz lub dwa transakcjami za kilka groszy. Po każdej poprzedniej dywidendzie w ciągu minionych 3 lat były tylko spadki. Autor artykułu ma racje - póki nie pojawi się pomyślny dla spółki wynik kontroli skarbówki, duzi i mali omijają tę spółkę, bo ryzyko jest - na razie - ZBYT DUŻE.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuj się bo nikt nie będzie odpowiadał (taką zasadę stosuję).
   Patrząc na wykres i wolumeny nie bardzo widzę wielotygodniowego sprzedawania a raczej było kupowanie bo jakby nie patrzył kurs jest najwyżej od 9 miesięcy. Inwestorzy nie lubią niepewności a ta jest w przypadku ABC Daty, niech nawet US naliczy im 20 mln zaległych podatków ale jeśli to będzie ostateczna kwota i nic nowego nie dojdzie to kurs może wtedy mocno pójść w górę (wyniki się poprawią a kosztem rocznej dywidendy spłacą taką zaległość).

   Usuń
  2. mam wrażenie, że w waszych wpisach dużo jest myślenia życzeniowego, bo poprawa wyników nie gwarantuje poprawy w cenie kursu, coś rodzaju rekomendacji tak opisanej:
   http://www.amerbroker.pl/?go=content&action=show&id=82

   I jeszcze jedna uwaga - skoro jest opcja ANONIMOWY, dlaczego nie mam z niej korzystać? Ale rozumiem i przyjmuję do wiadomości, że anonimowym nie jest udzielana odpowiedź i godzę się na to.

   Usuń
  3. Wystarczy że na końcu swojego wpisu napiszesz swój nick, imię, nazwisko lub tylko co chcesz, lepiej wymieniać z kimś poglądy jak wiesz jak się "nazywa".
   Jasne jest że poprawa wyników nie daje gwarancji wzrostu kursu akcji, jednak są pewne poziomy które dają większe prawdopodobieństwo wzrostu. Myślę na najczęściej używanym wskaźniku c/z. Ja uważam że wszystko co poniżej 10 to dobra cena do zakupu i bardziej myślę o przyszłej a nie przeszłej wartości. Obecne c/z 14,50 jest wysoko, ale po opublikowaniu wyników za 4 kw powinno spaść na 9, a patrząc na korzystny kurs dolara i rezygnacja z produktów niskomarżowych może obniżyć c/z w okolice 6-7 a to już nisko.

   Usuń
  4. OK, rozumiem. Nie będę ujawniał, czy mam lub obserwuję ABC, bo to nikogo nie obchodzi poza mną. Znam jednak giełdową historię tej spółki od kilku lat. Pamiętam entuzjazm, gdy wchodziły fundusze pod zapowiedzi szefostwa MCI, że nie sprzedadzą swych udziałów w ABC poniżej 6 zł. Ceny, której spółka nigdy nie osiągnęła. Ponoć byli chętni. Ponoć. Ale nigdy nie było nawet plotki o plotce, że ktoś chciał wtedy ABC kupić. A potem była zmiana prezesa (bez udzielenia absolutorium), potem były nagłe odejścia prezesów (zwłaszcza tajemnicze odejście wice od spraw finansowych po miesiącu urzędowania), zwalnianie dyrektorów w Niemczech (bez podania raportu na ten temat). A najciekawsze jest to, co działo się z kursem po objęciu prezesowania przez byłą wiceprezes. No i najciekawsze wciąż jest to, że po każdej dywidendzie w ostatnich latach cena akcji tylko spadała i nie wyrównywała różnicy na kursie po odcięciu.Obecne parę groszy nad odcięciem też się w to wpisuje. Z jednej strony spółka obrywa niejako sektorowo, z drugiej - nauczka z actiona, z trzeciej - dystans rynku do MCI i Czechowicza. W każdym razie nie jest tak różowo, jak piszecie i oczekujecie. Gdyby tak było, nie byłoby mocnego spadku od kwietnia 2016, z którego spółka wciąż nie może się podnieść.

   Na użytek ew. dalszego dialogu przyjmę tu nick TAD.

   Usuń
  5. Patrząc na wyniki ostatnich lat https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/ABC-DATA to ewidentnie widać że mocno spadały im zyski, jeszcze w 2013 mieli 59 mln zysku a w 2016 było to tylko 17 mln. W mojej ocenie to był główny powód mocnego spadku kurs, doszły jeszcze reformy OFE czyli zdecydowanie mniej gotówki na giełdzie oraz niekorzystny wzrost kursu dolara co spowodowało urealnienie wycen większości spółek na giełdzie, w tym ABC Daty. Obecnie spółka jest rozsądnie wyceniana, zaczyna sprzyjać waluta i skupienie się na produktach wysokomarżowych i lepsze perspektywy niż nawet rok temu. Rozumiem Twój pesymizm bo pewnie kisisz akcje dłuższy okres i jesteś do tytułu, nie będę komentował niczyjej strategii, moja jest odmienna i jak kupuję akcje to pod konkretne oczekiwania (poprawa zysku, wysoka dywidenda czy ekstra skup akcji) i jeśli coś się nie realizuje wg mojej myśli to sprzedaję akcję.

   Usuń
  6. Ostatnie zdanie było zbędne. Nie przypisuj mi pesymizmu. Jestem zwyczajnie sceptyczny. Nie przypisuj mi też kiszenia akcji i strat, bo tego nie wiesz i nie będziesz wiedział. Lepiej pisać ad rem niż konfabulować ad personam. Ja też piszę o spółce a nie interetuję twej strategii, niezależnie od tego, czy ją popieram, czy nie.
   Mnie ciekawi po prostu, kiedy wreszcie pojawi się wynik kontroli skarbowej i rynek dostrzeże spółkę. Tylko tyle. Bez deklaracji sprzedawania czy kupowania. Twoje oceny spółki w wielu kwestiach są zbieżne z moimi, ale chyba główny problem tej spółki nosi od dawna nazwisko Czechowicz. Oraz MCI. Zobacz dzisiejsze notowania MCI. Szał zakupów - prawda? Uważam, iż nie tylko wynik kontroli skarbowej jest ważny, ale dopiero zmiana inwestora strategicznego mogłaby dać impuls do silnych wzrostów cen akcji ABC.

   TED

   Usuń
 6. Jeżeli spółka wypracuje 15mln za 4q 2017r to spokojnie może wypłacić 2transze dywidendy nawet 12gr za akcje.Większościowy akcjonariusz moim zdaniem bedzie do tego dążył a widomo że Mci jako fundusz musi zarabiać...Chodzą pogłoski ze MCI chce sprzedać ABC chińskiego funduszowi dlatego warto poczekać bo może się okazać że te akcje sa o wiele więcej warte niż myślimy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te pogłoski były już w listopadzie i kurs raczej już odpowiednio urósł. Oczywiście gdyby do przejęcia doszło to pewnie ze 20-30% byłoby premi za przejęcie. Chociaż jakieś 3-4 lata temu prezes MCI twierdził że ABC Daty nie sprzeda poniżej 6 zł czyli 200% wyżej niż obecny kurs.

   Usuń
 7. 3pln jak będzie też może być spoko

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni