"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 30 grudnia 2017

Wirtualny Portfel Fundamentalny wchodzi w Nowy Rok

W związku z zakończeniem 2017 roku chciałbym krótko podsumować pierwszy miesiąc (grudzień 2017)  prowadzenia nowo otwartego Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz przedstawić swoje oczekiwania odnośnie nowego 2018 roku.
Ze względu na małą liczbę spółek w portfelu miesiąc grudzień jest w zasadzie bez historii. Strata wyniosła 1,1% na którą wpływ miał 20% spadek kursu Getback, pozostałe walory IRL i Telestrada w zasadzie nie zmieniły swojej wartości. W przypadku Getback na mocny spadek wpływ miały informacje o aresztowaniu pracownika firmy w związku z wyciekiem danych z bazy Pesel. Na chwilę obecną nie jestem (pewnie nikt tego nie wie) w stanie określić czy może mieć to wpływ na przyszłe wyniki. Ja sobie przyjąłem że będzie to bez wpływu a wyniki będą zależały głównie od jakości i wielkości nabywanych nowych pakietów wierzytelności na których nabycie firma wydała rekordowe 2 mld w 2017 roku. W przypadku Telestrady w stosunku do której mam spore oczekiwania w najbliższych latach niestety mocno kurs trzyma ukryta podaż (jeszcze potrzeba ze 2 mln złotych aby ja zebrać) prawdopodobnie ze strony Quercusa który zszedł poniżej 5% w akcjonariacie. 
Wchodząc w 2018r. jestem pełen obaw odnośnie koniunktury giełdowej. 9 lat hossy w USA, rosnące stopy procentowe i powolne ograniczanie taniego pieniądza na rynkach mogą doprowadzić do mocniejszych (oby nie bessy) spadków na giełdach. Jeśli zaczną się spadki na świecie na pewno oberwie się też polskiej giełdzie dlatego bardzo spokojnie obecnie podchodzę do inwestowania, nie chcę kupować akcji na siłę, nastawiam się na mocniejszą selekcję w kierunku spółek rozsądnie wycenianych i najlepiej dywidendowych. 
Na chwilę obecną w moim zainteresowaniu są następujące spółki ale z ich zakupem czekam na niższe kursy:
Altus TFI - krótkie wejście pod 12% dywidendę i lepsze wyniki dzięki przejęciu BPH TFI
Asbis - mocne wyniki i sprzyjająca technika
AviaAM Leasing - kupno pod lepsze wyniki 4 i 1 kwartału, niską wycenę oraz możliwą dywidendę
Danks - możliwy spory skup z ceną nawet 50% wyższą od rynkowego
Eurotel - nawet 10% dywidendy oraz możliwe przejęcie dużej spółki które skokowo poprawi zyski
LSI - ciekawy biznes, niska wycena i poprawiające się wyniki
Kania - po przejęciu Staropolskich Specjałów wyniki powinny na poziomie zysku skokowo wzrosnąć
PCM - krótkie wejście pod 12% dywidendę
Seko - kupno pod mocne wyniki 4 i 1 kwartału
Skarbiec - kupno pod minimum 15% dywidendę
Stalexport - lepsze co kwartał wyniki i możliwa przyzwoita dywidenda


Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.


Udostępnij:

7 komentarzy:

 1. Witam. Prezes skąd informacja lub przypuszczenie o skupie na Danks. Życzę szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku z dużymi zyskami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ma to związek z tym komunikatem http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28301105,danks-europejskie-centrum-doradztwa-podatkowego-sa-25-2017-otrzymanie-zadania-umieszczenia-okreslonych-spraw-w-porzadku-obrad-najblizszego-walnego-zgromadzenia , przyjmijmy że śniło mi się że będzie to skup za ponad 1 mln z ceną 1-1,20zł. Minusem może być to że będzie to skup na umowę cywilno-prawną (tego nie wiem ale tak było dwa lata temu) czyli trzeba będzie iść do notariusza w Warszawie a później do biura maklerskiego.

   Również życzę udanego Sylwestra i jak najmniejszego jutro kaca.

   Usuń
 2. Dołączam się do życzeń,dla Prezesa i całej rodziny,oraz dla wszystkich czytelników bloga,do siego roku!!!pozdrawiam Daniel.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prezesie, czy mógłbyś podać poziomy cenowe przy których planujesz wejść w spółki: Eurotel, LSI oraz Seko i Staleksport. Pytam gdyż w przypadku tych pierwszych dwóch widoczny jest w otatnich tygodniach silny trend wzrostowy.
  I jeszcze pytanie dot. Eurotela czy ewentualne przejęcie o którym wspominasz (czytałem o cenie w przedziale 30-50 mln) nie spowoduje obniżenia poziomu dywidendy za 2017.
  Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poziomy które bym chciał pewnie są nierealne ale zadowoliłyby mnie chociaż takie: LSI 13, Seko 9, Stalexport 4. W przypadku Eurotelu to nie czekam na właściwy kurs a tylko na komunikat z firmy który mają podać do 31 stycznia. Jeśli przejmą spółkę załóżmy za 50 mln to zakładam że dywidendy nie będzie w tym roku i będzie emisja akcji żeby zebrać z 40 mln brakujące. Gdyby do przejęcia nie doszło to 22,50 byłby dobrym kursem do kupna bo dywidenda mogłaby przekroczyć nawet 10%.

   Usuń
 4. Prezes co myślisz o spółce Quantum? Na Aviaaml pojawiły się jakieś większe zlecenia kupna, może z nowym rokiem coś się ruszy.IRl chyba zacznie się niedługo gra pod dywidendę jakoś sprzedający sobie ostatnio odpuścił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej uważać na tą spółkę gdyż są w niej haczyki (pozytywne i negatywne). Wyniki za 2017 są podniesione przez sprzedaż spółki zależnej z czego uzyskali 1,8 mln brutto ekstra zysku, gdyby wyłączyć tą transakcję to powtarzalny zysk netto wychodzi 2 mln czyli c/z 9 (ani drogo ani tanio). Należy jednak pamiętać że po sprzedaży spółki zależnej należy się spodziewać spadku przychodów i zysku na co zwraca nawet zarząd " w przyszłych raportach skonsolidowanych Grupy wyniki finansowe Edisonda Sp. z o.o. nie będą uwzględniane i wpłynie to na porównywalność okresów". Jedynym plusem i czynnikiem który może wpłynąć pozytywnie na kurs to spora gotówka w firmie bo 9,3 mln (m.in dzięki sprzedaży spółki zależnej) z której mogliby wypłacić bardzo wysoką dywidendę (stopa dywidendy nawet 15%). Dlatego z jednej strony mamy spółkę z dobrym bilansem, bez kredytów i z dużą ilością gotówki a z drugiej strony wyniki są mocno zawyżone jednorazowym przychodem i można spodziewać się lekkiego pogorszenie wyników w przyszłości.
   W przypadku IRL odpadło jak na razie ryzyko o którym pisał OBS czyli zaprzestanie importu energii na Litwę z Rosji (szukałem i nie widziałem aby Putin zablokował export prądu) i z chęcią w okolicach 12 zł dobrałbym trochę akcji do portfela. Dzięki silnemu wiatrowi wyniki powinny być w 4 kw (w styczniu też mocno wieje) bardzo dobre co powinno dać nawet 15 % dywidendę.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni