"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 6 grudnia 2017

Inter Rao Lietuva - lider dywidend na GPW w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym

Inter Rao Lietuva (skrót IRL) - litewski

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link  i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan Wirtualnego Portfela Fundamentalnego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
Udostępnij:

33 komentarze:

 1. Kto i dlaczego potrąca 15% podatku od dywidendy?
  U nas biuro maklerskie potrąca 19.Czy w przypadku spółki litewskiej obowiązują inne zasady?
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspomniałem o tych 15% podatku które pobierane jest jeszcze na Litwie. Jeśli masz zwykły rachunek maklerski trzeba w pit 38 dopłacić 4%, jeśli masz Ike/Ikze to nic nie dopłacasz ale te 15% i tak jest pobrane.

   Usuń
 2. Biuro maklerskie potrąca 15%, a potem 4% dopłaca się w rozliczeniu rocznym.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak bardzo spadna wyniki po 2020 z powodu wiatrakow?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni roczny przychód z wiatraków mają trochę poniżej 5 mln eur, czyli jeśli 50% spadnie im cena to teoretycznie o około 10 mln zł będzie niższy zysk netto. Oczywiście trzeba pamiętać o wysokiej blisko 10 mln amortyzacji wiatraków która zaniża zysk. Będzie papierowy zysk niższy ale gotówki będzie o amortyzację do firmy wpływało więcej.

   Usuń
 4. W przypadku IRL dodatkowym ryzykiem jest główny akcjonariusz kontrolowany przez państwowy rosyjski sektor energetyczny, co może przekładać się na negatywny sentyment do spółki.
  Piotrek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby jest to kolejne ryzyko ale firma od kilku lat jest na naszej gpw, płaci dywidendy i nie było żadnych sygnałów że główny akcjonariusz jest jakimś zagrożeniem i jest nieobliczalny.

   Usuń
 5. Wzrost wartości dolara i euro w stosunku do rubla może firmie zagwarantować dodatkowe dochody w przypadku takiego rozwoju sytuacji. Tak jak to było w roku 2015. Nie wiem czy dobrze to myślę Seba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wygląda że 2015 dał dodatkowe zyski w związku ze słabym rublem, 2016 rubel się umacniał i wyniki były słabsze. Ja teraz nie brałem pod uwagę kursu walutowego bo raczej rubel nie miał dużej zmienności, pewności nie mam.

   Usuń
  2. Kluczowe dla wyników IRL było otwarcie mostu energetycznego pomiędzy Szwecją i Litwą, co nastąpiło w grudniu 2015 r.
   Spowodowało to znaczne spadki cen energii na Litwie i tym samym marże jakie osiągał IRL importując prąd z Rosji.
   http://biznesalert.pl/interkonektory-obnizaja-cene-energii-litwie/

   Usuń
  3. A tu o ryzyku odcięcia interkonektorów z Rosją : http://biznesalert.pl/litwa-energia-rosja/

   Usuń
  4. Jeśli faktycznie doszłoby do odcięcia dostaw prądu z kierunku rosyjskiego to miałoby to negatywne konsekwencje dla IRL, nie jestem w stanie określić ile spadłby zysk ale 25% jest możliwe. Trzeba uważać z początkiem stycznia.

   Usuń
  5. 2/3 kupionej energii w 2017 r. przez IRL pochodzi z Rosji.
   W podziale segmentowym wynik na handlu energią to 6,55m EUR, a wynik na produkcji 1,15m EUR.

   Usuń
 6. Witam
  Prezes co myślisz o debiucie R22, TOWER INVESTMENT, jestem bardzo ciekawy twojej opinii
  Pozdro
  Krzygib

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat R22 zupełnie nic nie wiem więc się nie wypowiem.
   Tower wygląda na interesującą spółkę bo wydaje się że przez kilka lat powinien osiągać przyzwoite wyniki dzięki budowie nowych sieci handlowych. Jednak bardzo podobna jest to oferta do Unimotu, też oferuje dm boś, też mamy przejście z newconnect na gpw, też jest wysoka rekomendacja bosia czy też kurs mocno spadnie ? Za dużo jak dla mnie negatywnych skojarzeń żeby kupować.

   Usuń
 7. Może to niezbyt istotny szczegół , ale kurs kupna miał być równy kursowi zamknięcia a dziś Interaolt zakonczył sie 11,99 zl a nie 11,70.
  Pozdr.
  Jaro

  OdpowiedzUsuń
 8. Sorry , kupione wczoraj czyli po 11,70.
  Pozdr.
  Jaro

  OdpowiedzUsuń
 9. Prezesie, mozesz strescic analize VINDEXUSa ze Stockwatcha?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisali "Będzie krótko, bo nie ma nad czym się rozwodzić. W długim terminie mamy do czynienia z trendem wzrostowym, w średnim i krótkim trendu brak"
   i w zasadzie całe podsumowanie tej analizy.

   Usuń
 10. WITAM
  Prezesie doradź co robić z WDX, mało informacji na forach
  Pozdro
  Krzygib

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy masz akcje a może dopiero chcesz kupić ? Jak nie masz akcji to ja raczej nie bawiłbym się w kupowanie i zabawy ze skupem dla 7%. Jeśli masz już akcje i kupione poniżej 10 to rób jak uważasz, ja w takiej sytuacji raczej bym sprzedał teraz i skasował solidny zysk.

   Usuń
 11. Jak wygląda takie wezwanie? Wystarczy odpowiedzieć za pośrednictwem biura maklerskiego i po wszystkim? Czy wzywający może się jeszcze wycofać czy jest zobowiązany do zakupu wszystkich akcji na które ogłosił wezwanie? Jeśli zysk miałby być pewny to dobre i te kilka procent :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat wezwań to na blogu pisaliśmy niemal poematy i nie chce się powtarzać. Wezwanie będzie przyjmowane w cdm pekoa i jeśli tam masz rachunek maklerski to prosta sprawa, jak masz w innym dm to trzeba ze swojego dm uzyskać świadectwo depozytowe, wypełnić dokumenty i złożyć w pekao. Warunki wezwania dokładnie są określone w ogłoszonym wezwaniu wystarczy przeczytać.

   Usuń
 12. Prezesie Rady ! Mam 4 Fun kupione po 6,05. Jakie będzie twoim zdaniem maksimum ? 4 Fun rośnie i rośnie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustaw sobie SL z kursem o 10% niżej, i podnoś go co tydzień tak aby był 10% niżej niż kurs dnia, lub SL kroczącego jeśli twoje biuro maklerskie pozwala. Rozwiąże ci się problem szczytu automatycznie.

   Usuń
  2. Faktycznie niektórzy mają problemy, 80% wzrostu :-). Wyniki jeszcze ze 2 kwartały powinny być lepsze r/r, cena nie jest wysoka, kurs w trendzie wzrostowym więc wydaje się że możesz spróbować potrzymać jeszcze akcje przynajmniej do wyników za 4 kw.

   Usuń
 13. Hej Prezes. Mam do Ciebie Pytanie o spółkę Makolab (MLB) z newconnect? Możesz rzucić okiem na jej sprawozdania finanse szczególnie Rachunek zysków i strat i przepływy pieniężne? Z góry dzięki
  Z inwestorskim pozdrowieniem Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pół roku temu ktoś mnie pytał o Makolab, wówczas dosyć negatywnie napisałem o firmie i widać że się myliłem bo kurs jest ze 20% wyżej i wyniki trochę się poprawiły. Generalnie patrząc na liczby z rzis, bilansu czy przepływów operacyjnych to wysoko jest firma wyceniana, nawet jak jeszcze z 50% poprawią zyski to wcale nie będzie tanio. Ja nie czuję tej firmy i nie kupiłbym jej akcji.

   Usuń
 14. Witam Prezesa. Mam dwa pytania. Pierwsze o spółkę berling wygląda mi na nisko wycenioną C/Z 9,C/WK poniżej 1.0. Poprawia zyski. Nie wiem skąd importują asortyment ale jeżeli rozliczają się w dolarze to ok. Płacą dywidendy. A kurs wydaje się atrakcyjny. Drugie pytanie bardziej prywatne od 3 lat inwestuję dywidendowo ale nie mam dużej wiedzy na temat inwestowania. Przeczytałem parę książek i trochę w necie szukam informacji ale poważnie myślę o jakimś szkoleniu lub kursie giełdowym chociaż te nie należą do tanich. Tylko czy warto. Ewentualnie może polecisz coś ciekawego. Pozdrawiam. Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat Berlinga 4 dni temu pisałem "Nie mam czasu się przyjrzeć dokładnie ale z tego co widzę to za 3 kwartały tego roku zysk wynosi 6,59 mln a przepływy operacyjne (to co najważniejsze w firmie) to 6,82 mln czyli są wyższe od zysku (czyli dobrze). W zeszłym roku tez było dobrze bo przepływy operacyjne to 9,2 mln do 6,5 mln zysku netto. Pamiętaj że przepływy operacyjne to w skrócie ile faktycznie firma wygenerowała (otrzymała) gotówki ze swojej podstawowej i głównej działalności gospodarczej, jeśli jest lepiej niż wynosi zysk netto to znaczy że to co zarobili na papierze to ma pokrycie w otrzymanej od kontrahentów gotówce. Jeśli chodzi o przepływy finansowe które mają ujemne 5,58 mln to minus nie oznacza że coś jest nie tak, firma wypłaciła 5,26 mln dywidendy i dlatego jest ujemnie. Ja nic złego nie widzę w przepływach i tej firmie."

   Ja nie widzę sensu płacić za szkolenia które uczą teorii, najważniejsza jest praktyka i stres towarzyszący realnym inwestycjom który wszystko weryfikuje. Może nie wszystko ale wiele można przeczytać w necie i to powinno wystarczyć. Ważne na pewno jest zrozumienie raportów finansowych, żeby chociaż rozróżnić która firma ma dobre wyniki a która to zwykłe widmo i krzak.

   Usuń
 15. Witam. Dzięki za odpowiedź. Masz rację ale w necie jest dużo niesprawdzonych i czasami wykluczających się informacji. Co do stresu to masz rację.Przeżywałem to z bogdanką swego czasu gdzie kupowałem i sprzedawałem na przemian. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Sprzedałeś Prezesie Getback? Tomasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamykając rzeczywisty portfel pisałem że nie będę podawał co mam w takim portfelu i żeby traktować że wszystkie akcje mam sprzedane.
   Zastanawiałem się czy w wirtualnym portfelu sprzedawać Getback ale uznałem że spadek jest przesadzony a przyszłość raczej dobra dla firmy.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni