"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 1 grudnia 2017

Aktualności, analizy, komentarze 12/2017

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  

Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
 
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
 
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych i nie może być traktowany jako porada inwestycyjna.


Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
 
Zakład charytatywny z Marcinem która spółka mocniej wzrośnie do 30.06.2018. Czy będzie to mój typ Telestrada (kurs 17,60) czy Alior kurs (71,40).

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
Udostępnij:

194 komentarze:

 1. Zachęcam na udziału w ankiecie (na górze po prawej stronie bloga) czy chcesz abym prowadził wirtualny portfel fundamentalny (niejako kontynuacja zamkniętego wczoraj fundamentalnego portfela blogprezesa).

  Przypominam że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i mogą zostać usuwane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prezesie a co sądzisz o GETBACK odnośnie wolumenu przez ostatnie dni, były mega obroty tak jak by nowy fundusz wchodził lub morgan robił wyprzedasz , co jest jakimiś pozywanym info na przyszłość ja to tak widzę chyba że się mylę .[herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Getback jest ewidentnie w mocnych rękach o czym świadczą duże ustawione transakcje w ostatnich dniach czy zazwyczaj mocne zamknięcia na koniec dnia. Trudno mi powiedzieć czy jest to oznaka dystrybucji czy akumulacji, kurs powoli się osuwa co może świadczyć o gorszym rozwiązaniu. Ja jednak cały czas wierzę że kurs za kilka miesięcy będzie znacznie wyżej bo firma mocno się rozwija. Zauważ że oni w ostatnim miesiącu nabyli w Polsce i za granicą pakiety warte ponad 5 mld zł, to są kwoty potężne i jak wszystko się uda tak jak zakładają to za rok czy dwa wyniki mogą być znacznie lepsze. Mi trochę coraz bardziej nie podoba się atmosfera na GPW, ostatnie dni to solidne spadki, jest wiele spółek poprzecenianych po 10-20% a Getback też może niestety rykoszetem oberwać.

   Usuń
  2. Wczoraj to raczej bylo wejscie niz wyjscie bo na duzym wolumenie kurs szedl do gory, ale w ostatnim czasie widac, ze papier nie ma sily zeby odbic sie od wsparcia co raczej nie jest moim zdaniem dobrym prognostykiem. Chociaz chcialbym sie mylic bo mam akcje od IPO.

   Usuń
 3. A ja mam pytanie, jak planowany debiut Livechata na gieldzie w USA, moze wplynac na jego notowania na GPW? Czy w przypadku dual-listingu nie ma zagrozenia, ze Ci wieksi zagraniczny inwestorzy beda tylko tam inwestowac?
  Druga sprawa, to przypadek gdyby Livechat zdecydowal sie na calkowice przeniesienie notowac na NYSE lub Nasdaq, jak taka operacja wyglada w praktyce? Jest wezwanie?

  pzdr
  Syriusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa czy trzy lata jest do ewentualnego przeniesienia notowań Livechata i wydaje mi się że nie ma sensu sobie zawracać tym głowy, tym bardziej że Zarząd sam nie wie jak to może wyglądać. Jak dla mnie to trochę bez sensu jest przeniesienie, bo przecież obecnie mamy rynek globalny i jak duzi amerykańscy inwestorzy chcieliby mieć akcje Livechata to by je sobie kupili za pośrednictwem jakiejś platformy. Na przeniesieniu może zależy głównym akcjonariuszom którzy mogą liczyć na wyższą wycenę kursu w USA a to dałoby im wymierne zyski w postaci wzrostu wartości posiadanych akcji.

   Usuń
 4. Witam

  Napiszę od razu, że jestem na początku drogi inwestorskiej, ostatnie pół roku poświęciłem na czytanie, oglądanie i ogólnie pojętą naukę. Nastawiam się na długoterminową strategię, dosłownie dywidendowo-emerytalną. Na początek wybrałem 7 spółek, których akcję zakupiłem i od nowego roku zamierzam co miesiąc przeznaczać konkretny procent swoich przychodów na dokupowanie. Chciałbym zapytać Prezesie co sądzisz o moich spółkach, o których niżej:
  AMBRA - podoba mi się filozofia biznesu, nasz rynek wina jest daleko za blokiem zachodnim i jest tu potencjał, no i solidna historia dywidend.
  EUROTEL - historia i polityka dywidendowa plus znajomość jednego z głównych akcjonariuszy.
  IFIRMA - wierzę w możliwości tej spółki, przemawia też do mnie kwartalna wypłata.
  LENA - stabilna firma z jeszcze stabilniejszą dywidendą.
  FERRO - historia dywidend.
  IMMOBILE - chyba mam do tej firmy słabość i sentyment, ale naprawdę wierzę w +250% tej spółki w 4-5 lat.
  DEKTRA - ciekawa dywidenda i rozwój spółki, obawiam się tylko o fakt przeznaczania 100% zysków na poczet dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rozsądny i w miarę bezpieczny portfel bez spółek spekulacyjnych (nie znam Immobile bo nie lubię spółek kapitałowych), są spółki które są w portfelu dywidendowym (Ambra, Eurotel, Ferro) który prowadzę a pozostałe przewijały się kilka razu na blogu. Ifirma dynamicznie się rozwija ale raczej obecnie można liczyć na coroczne 10-20% wzrostów przychodów i zysku. Lena pokazała za 3 kw mocne wyniki i mnie tym zaskoczyła ale cały rok jest przeciętny (trzeba pamiętać o jednorazowym sporym przychodzie ze sprzedaży nieruchomości w 1 kw), na pewno nie pomaga mocna złotówka bo sporo oni exportują (trzeba uważać na wyniki 4 kw i wysoką bazę 1 kw). Dektra ładne płacą dywidendy i do tego regularnie więc dobrze, mi się trochę lampka ostrzegawcza zapala w przepływach operacyjnych które drugi rok z rzędu są sporo niższe od pokazywane zysku netto (w 4 kw trzeba na to zwrócić uwagę).
   Twój portfel ma szanse dawać 10-15% zysku rocznego, raczej dużych spadków nie powinno być chyba że przyjdzie prawdziwa bessa to wtedy i najlepsze spółki spadają.

   Usuń
  2. W perspektywie tak długofalowej, o której myślę bessę traktował będę jako świetną okazję do "zatankowania się" - a przynajmniej taką mam nadzieję. Jako dużo bardziej doświadczony inwestor masz może jakieś określone zdanie na temat pracy z portfelem dywidendowym? Pytam tu o dodawanie nowych atrakcyjnych dywidendowo i rozwojowo spółek do portfela. Zamierzam co miesiąc wpłacać pewny procent dochodów + reinwestować dywidendy, także środki na dokupowanie akcji spółek już posiadanych lub zakup nowych spółek do portfela powinny być regularne. Zastanawiam się czy lepiej jest na przykład dwa lata dokupywać tylko te siedem spółek, czy może co roku dokupować jakaś jedną lub dwie nowe spółki. Zabieg dokupowania nowych spółek intryguje mnie co do kwestii rozłożenia regularnych dywidend w czasie. Patrząc na "moje" spółki istnieje szansa na dostanie dywidend z 3-4 spółek w praktycznie tym samym czasie, co będzie stanowiło jednorazowy spory zastrzyk środków. Z nowymi spółkami celowałbym w wypłaty dywidend w innych terminach, ażeby najlepiej co miesiąc przytulać coś poza moją wpłatą regularną.

   Co sądzisz o takiej zagrywce?

   Usuń
  3. Nie widzę sensu kupować nowych spółek pod kątem innego terminu wypłacania dywidend niż spółki które posiadasz, najważniejszy jest dobór właściwych spółek. Jeśli chodzi o liczbę spółek w portfelu to wszystko zależy od Ciebie, jeśli jesteś w stanie kontrolować dużą liczbę to możesz mieć więcej. Teoretycznie optymalnie to jest 5-7 spółek ale to też zależy od wielkości portfela, mniej spółek będzie miał inwestor który ma 10.000zł kapitału a więcej spółek inwestor który dysponuje 1 mln zł.

   Moim zdaniem powinieneś sobie odpowiedzieć na ważniejsze pytanie: czy trzymać spółki dywidendowe przez cały rok czy sprzedawać przed przyznaniem prawa do dywidendy i ponownie odkupować jakieś 6-9 miesięcy później. Historycznie i statystycznie bowiem dowiedzione jest że wszystkie spółki przed przyznaniem dywidendy zaczynają mocniej rosnąć (dzieje się tak od 3-4 miesięcy przed dywidendą), by po przyznaniu dywidendy spadać przez nawet 6 miesięcy (spadki nawet są po 10-20%). Przekładając to na liczby: jeśli trzymasz spółkę cały czas która daje 10% dywidendy to zarobisz 10%, ale jeśli będziesz sprzedawał przed dywidendą a kupował z 6-9 miesięcy po dywidendzie to można wyciągać 20 i więcej procent. Oczywiście to się sprawdza gdy firmy mają podobne wyniki r/r, nie ma bessy itd.

   Usuń
  4. Coraz mocniej mnie poraża to kto tu jest na forum. Prezes napisał "(nie znam Immobile bo nie lubię spółek kapitałowych"...
   Chłopie kogo/czego nie lubisz? Spółek kapitałowych? Ogarnij się, wszystkie spółki na giełdzie to spółki kapitałowe!!! Masakra, czy można w ogóle z Tobą merytorycznie rozmawiać? A w odpowiedzi Prezes otrzymał post, w którym znajduję "dokupywać"! To forum jest dla dzieciaków czy inwestorów?

   Usuń
  5. Panie mądraliński anonimowy po pierwsze to nie forum tylko blog, po drugie miało być grupa kapitałowa a nie spółka to mój błąd a po trzecie tak chwalona przez ciebie GK Immobile to w mojej ocenie jeden wielki chłam. Poczytałem trochę o co chodzi w tej firmie i bardzo słabo to widzę. W ostatnich 12 miesiącach wykazali oni 27 mln (21 w 2016 i 6 w tym roku) przychodów z okazjonalnego nabycia firmy Projprzem "Zarząd Grupy dokonał, na dzień 30.11.2016 r., wyceny do wartości godziwej wszystkich istotnych składników aktywów i pasywów przejmowanej Spółki. Między innymi rozpoznano: wartość godziwą znaków towarowych posiadanych przez PROJPRZEM S.A., wartość pozostałych aktywów niematerialnych, wartość nieruchomości inwestycyjnych i rzeczowych aktywów trwałych, wartość godziwą zapasów, należności i aktywów finansowych. Na podstawie powyższego Grupa rozpoznała zysk z okazyjnego nabycia w kwocie 21,4 mln PLN (nadwyżka wartości godziwej przypadającej Grupie nad ceną nabycia pakietu kontrolnego akcji), wykazany w działalności finansowej Grupy". Jest to przychód tylko księgowy, nie powtarzalny i nie ma pewności że ujęte w tym aktywa są zbywalne (czy warte) w tej wysokości co szacują. W przypadku tej firmy prościej jest oceniać spółkę przez zysk operacyjny (nie uwzględnia kosztów i przychodów finansowych oraz podatków) i tutaj mamy za ostatnie 12 miesięcy 13,65 mln czyli bardzo mało w porównaniu z 286 mln kapitalizacji. Mając na uwadze że w 4 kw 2016 mają wysoką bazę (21 mln okazyjnego nabycia) to wyniki obecnego kwartału będą sporo gorsze i w mojej ocenie kurs Immobile jest zdecydowanie przewartościowany, nie zdziwię się jak w przeciągu najbliższych 6 miesięcy spadnie ze 25%. Tak to widzę, a czy się mylę to czas pokaże.

   Usuń
 5. Na ten czas zakładam trzymanie akcji "na wieczność", oczywiście stale obserwując sytuację i wszelkie zmiany. Jestem przed trzydziestką i te pierwsze dwa - trzy lata potraktuję jako naukę inwestowania na otwartym organizmie i własnych środkach (kto wie może dojdę do wniosku, że to zwyczajnie nie dla mnie...). Na ten czas nastawiłem się bardziej na konsekwentne i skrupulatne pracowanie małą łyżeczką niż chochlę tu teraz szybko. Może to nie za dobrze, ale wierzę w siłę procentu składanego. Mam też nadzieję, że moje inwestowanie z biegiem czasu nauczy mnie tego i owego, a mój sposób inwestowanie będzie ewoluował i dążył do doskonałość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słusznie, a wykorzystaj IKZE / IKE bo to extra zysk - jeżeli odkładasz w na prawdę długiej perspektywie (emerytura).

   Usuń
 6. Tak przy okazji IKZE, czy jesli założę rachunek teraz i wplace jeszcze w tym roku cala kwote 5115 zl, czy moge juz w kwietniu odliczyc podatek?
  Jesli zaloze IKZE w ramach rachunku maklerskiego, czy moge swobodnie kupowac i sprzedawac akcje?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdążysz odliczyć, jak najbardziej możesz handlować akcjami ake nie można kontraktami czyli ryzykownymi transakcjami.

   Usuń
  2. A czy ja dobrze rozumiem, ze jak wplace do 65 roku np 100tys, to spowrotem dostane tylko 90tys? Jeszcze nie zaczyna sie inwestowanie w swoja emeryture a juz na starcie jest-10%?
   Niby w jaki sposob jest to lepsze od zwyklej lokaty?
   Szeniek

   Usuń
  3. Źle rozumujesz bo zapominasz że wpłaty odliczasz od podatku, wpłacając 100tys jak jesteś w pierwszym progu podatkowym to odliczysz 18tys, a jak w drugim progu to 32tysiące. Jak widać na samym starcie już jest się na plusie. Druga rzecz to zwolnienie z podatku belki. Ikze i Ike są dobre do portfeli dywidendowych bo od wypłacanych dywidend nie jest odtrącany podatek belki (19%) i to jest niewątpliwy atut tych kont.

   Usuń
 7. Getback co chwilę jakieś pozytywne informacje, a kurs jakby o tym nie słyszał. Źle to wróży czy tylko tak mi się zdaje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może być tak że jedni wpadają w euforię bo kupili portfel wierzytelności warty 1,2 mld a drudzy którzy potrafią liczyć wiedzą że mogło ich to kosztować 200 mln, skąd na to pieniądze Getback wziął i ile te kredyty/obligacje będą kosztować. Na pewno jest to ciekawa inwestycja ale trudna.

   Usuń
 8. Dzisiaj z ciekawości ściągnąłem sobie aplikację TANKUJ24. Chciałem zobaczyć jak to wygląda od strony praktycznej. Pod względem liczby stacji rzeczywiście jest trochę słabo. Funkcjonalność wygląda całkiem spoko.
  Ale jest fajna promocja typu poleć aplikację a otrzymasz 20zł oraz osoba która z tego polecenia skorzysta również otrzyma 20 zł. Można zalogować się szybko przez Facebook, a kod polecający jest widoczny na pierwszej stronie.
  Moja propozycja jest taka, aby Prezes założył sobie konto na Tankuj24 i podał na stronie swój kod polecający. Każdy kto się zaloguje i w zakładce 'Kupony' wpisze ten kod otrzyma 20 zł na pierwszą transakcję. Po ich wykorzystaniu również Nasz Prezes otrzyma kupon na 20zł.
  Chociaż w ten sposób będziemy się mogli chociaż troszkę odpłacić za korzystanie z bloga. A nasz gospodarz będzie chociaż jeździł taniej, jeśli znajdzie stację w swojej okolicy ;) Ja osobiście najbliższą stację mam w odległości 155 km, ale będę gdzieś jechał to skorzystam.
  Prezesie co myślisz? Ja osobiście chciałbym skorzystać z Twojego polecenia, a nie brać jakieś kody z forum.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki że pomyślałeś o mnie ale na razie nie ma sensu nic robić, w mojej okolicy też tych stacji nie ma i jak za kilka lat rozbudują sieć to można wrócić do tematu. Dzięki.

   Usuń
  2. Ok, rozumiem. W takim razie może ktoś z blogowiczów korzysta z tankuj24, to może mi wysłać swój kod na mojego maila: egonac1@gmail.com

   Usuń
 9. Cyfrowy Polsat szaleje, kupuje Netię z ceną 40% wyższą od rynkowej, jutro kurs Netii pewnie 40% wzrośnie. Mennica Polska która sprzedała akcje 25 mln pokaże zysku.
  Jest też i kolejny zakup Cyfrowego Polsatu, kupują kilka telewizji od ZPR Media (polo tv, eska tv i inne). Tutaj może być lekko negatywne info do 4fun media bo mocno współpracowali z Polsatem. Teraz Polsat może więc pchać reklam do eska tv i polo tv.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbigniewem Jakubas dostanie spory zastrzyk gotówki wraz ze spółkami zależnymi, będzie miał kapitał na budowę budynku biurowego w W-wie oraz Newag - który chce konsolidować branże w Polsce.

   Usuń
 10. Witaj Prezes,

  co myślisz o tym:
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/NWZ-Prochemu-zdecyduje-ws-skupu-do-1-25-mln-akcji-za-nie-wiecej-niz-35-mln-zl-7558829.html

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prochem-chce-oddac-akcjonariuszom-22-mln-zl-w-formie-dywidendy-i-skupu-akcji-7559829.html

  Pozdrawiam
  Kamilos

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prochem to ciekawy ale i trudny przypadek. Odzyskali oni około 45 mln gotówki (50% udziału w konsorcjum) i teoretycznie powinni mocno poprawić się w firmie. Z tej kwoty chcą się podzielić z akcjonariuszami i mamy dwa różne propozycje tego podziału. Pierwszy to skup za 35 mln zł , drugi to 14 mln na skup i 8 mln na dywidendy. Zarówno pierwsza (skup z kursem wyższym o 40% od rynkowego i do skupu 30% wszystkich akcji) jak i druga propozycja (stopa dywidendy 10% plus skup z nieznaną ceną skupu) może podnieść notowania kursu i wydaje się że spekulacyjnie można próbować pod to zagrać. Natomiast Fundamentalnie nie jest wcale tak dobrze, firma słabe w ostatnich latach wyniki osiąga, oczywiście możliwe że jest to pochodną nie zapłaconego kontraktu z Pern i teraz z nową gotówką i po spłacie części kredytów może być lepiej w spółce. Jak pisałem wielokrotnie ja nie lubię tej branży i nie zainwestowałbym kasy w spółkę z tej branży ale czy Prochem się odbuduje to nie wiem. Może zamotałem trochę ale w skrócie to wydaje mi się że spekulanci mogą próbować po skupy zagrać, fundamentaliści mają natomiast zagłostkę, słabe wyniki w przeszłości ale możliwe że w przyszłości mogą się poprawić - trzeba też pamiętać że po skupach zrobi się mniej akcji i mniejsza będzie kapitalizacja spółki.

   Usuń
 11. DM mbanku zaczął wydawanie rekomendacji dla Getback (jeszcze nie ujawniona dla szerokiego rynku) z cena docelową 33,38 czyli około 45% wyższą od obecnej ceny rynkowej. Załączam część opisu" Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
  Rozpoczynamy rekomendowanie spółki GetBack od zalecenia kupuj z ceną docelową wyznaczoną na poziomie 33,38 PLN za akcję.
  GetBack w okresie zaledwie 5 lat stał się drugim największym
  polskim graczem na rynku windykacyjnym pod względem wartości
  nominalnej zarządzanych portfeli wierzytelności oraz wysokości
  odzysków z nich. Dynamiczny wzrost spółki został z jednej strony
  oparty na znaczących zakupach portfeli wierzytelności (1,8 mld PLN
  nakładów w latach 2015
  -16), a z drugiej na efektywnym wieloetapowym procesie windykacji. Przewagą grupy GetBack jest elastyczne podejście do rynku zakupów dzięki wsparciu funduszy własnych przez fundusze zewnętrzne współtworzone przez TFI oraz
  podmioty globalne. Uważamy, że rosnące możliwości zakupowe
  GetBack spowodują ekspansję grupy na nowe rynki oraz w znaczący
  sposób zwiększą inwestycje na rynku rumuńskim. GetBack
  prezentuje nową filozofię na rynku windykacyjnym, która zakłada z
  jednej strony wyższą elastyczność w ustalaniu rat dla dłużnika, ale z
  drugiej zakłada maksymalizację wartości wierzytelności oraz
  praktycznie wyklucza umorzenia długu. Uważamy, że taka strategia
  windykacji pozwala spółce w znaczący sposób wydłużyć krzywą
  spłat, jak i ERC. Prognozujemy, że trzyletni CAGR zysku netto
  GetBack wyniesie aż 27,3%, co prezentuje się bardzo dobrze na tle
  grupy porównawczej (15,7%) i Kruka (23,4%)."

  Maklerzy mbanku tak jak inne biura oczekują mocnej poprawy zysków w kolejnych latach, w 2017 ma być 261 zysku który ma skoczyć do 370 w 2018 i 412 mln w 2019 (są to odpowiednio wzrosty o 41% i 58%) i gdyby się sprawdziły to w 2019 spółka byłaby notowana z c/z 5,60 czyli najniżej ze spółek z całej branży.

  Takie rekomendacje umacniają mnie w przekonaniu że Getback zasługuje na bycie w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym.

  OdpowiedzUsuń
 12. Szukam terminów kolejnych raportów okresowych Getback i nie mogę znaleźć. Pomożecie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na nowy rok Getback jeszcze nie publikował harmonogramu przekazywania raportów, zrobi to w styczniu. Na początku stycznia pewnie też poda szacunkowe kwoty spłat dłużników jak i kwoty nabytych pakietów.

   Usuń
 13. Prezes,owczym pędem podkupiłem Netię po 5,40 ,a tu zaczeło spadać... myślisz ,że jeszcze podskoczy za kilka dni ,czy lepiej się zwijać z małą stratą?
  SEBA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam stałem z kupnem Netii ale niżej bo po 4,80. Teraz jest kurs 5,20 i wydaje mi się że ma szanse wrócić na te 5,40 może jak ogłoszą wezwanie a duzi gracze to przemyślą. Potencjał spadku raczej w tej sytuacji nie jest duży, zawsze możesz się zapisać na wezwanie i więcej niż połowę Ci skupią. Tak mi się wydaje ale czy się mylę to czas pokaże.

   Usuń
  2. http://www.gazetagieldowa.pl/2017/12/netia-czy-warto-teraz-kupic-akcje.html

   Usuń
 14. lepiej już odpowiedzieć na wezwanie Polsatu i im oddać po 5,77
  Michal

  OdpowiedzUsuń
 15. Kilka ciekawych informacji ze spółek.
  Skarbiec poinformował że wzrosły mu aktywa, jest to o tyle pozytywne że konkurencyjnemu Quercusowi sporo spadły w listopadzie. Oczywiście nie ma co się spieszyć z zakupem Skarbca bo wyniki tego kwartału mogą być słabsze r/r (czytałem gdzieś że mogą mieć niską opłatę zmienną bo w wielu funduszach są górne limity jakie mogą pobrać i zostały one już osiągnięte).

  Bardzo ciekawe też info jest z Eurotela który złożył niewiążącą ofertę zakupu podmiotu na rynku elektroniki użytkowej, z tego co wiadomo to może być firma porównywalna wielkością z Eurotelem i gdyby go przejęli to wyniki prawie by się podwoiły. Na pewno musieliby dług zaciągnąć (obecnie nie mają) oraz ograniczyć dywidendę ale to jest mało istotne bo zyski mocno by skoczyły.

  Fabryka Konstrukcji Drewinianych mocno dyskutowana na blogu na początku roku poinformowała iż obniża znacznie prognozy przychodów i zysków w 2017 i 2018. Ja do tej firmy dawno sceptycznie podchodziłem bo przypominała mi Nanotel, też fajne niby kontrakty, pokazali kilka razy dobre wyniki, ogłosili mocne prognozy finansowe, zaczęli zaciągać duże ilości obligacji a kurs urósł kilkaset %. W przypadku Nanotelu skończyło się upadłością i spadkiem kursu o 99%, zobaczymy za rok lub dwa jak sobie poradził FKD.

  OdpowiedzUsuń
 16. Prezes jaki wynik zysku netto obstawiasz dla Helio w przyszlym kwartale? Posiadasz jeszcze akcje na swoim koncie? Pzdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecny kwartał to około 5-10% gorszy zysk (duże koszty reklam), przyszły kwartał 10-15% wyższy zysk netto (pozytywne przesunięcie świąt wielkanocnych oraz korzystny kurs walutowy). Tak jak napisałem w podsumowaniu i zamknięciu portfela fundamentalnego nie informuję już o akcjach które mam we własnym portfelu, najlepiej jak każdy sobie przyjmie że sprzedałem wszystkie akcje.

   Usuń
 17. Dektra chce wypłacić 1,3 na akcje dywidendy , zakupiłem mały pakiet po 11.8. MSmok

  OdpowiedzUsuń
 18. Dektrę to ja rok temu kupowałem poniżej 9zł i jedną dywidendę już przytuliłem. Wielokrotnie pisałem o tej spółce od lat wypłacającej wysokie dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
 19. Napaćkane wątków. Blog staje się nieczytelny. Pozdrawiam.
  czytelnik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie czytelniej, jeszcze ze 3-4 spółki dorzucę do portfela i będzie spokój, 2-3 posty miesięcznie pewnie będzie w przyszłości.

   Usuń
  2. Po co sie tak spieszyc napierniczys spolek i potem beda narzekac ze nic nie dodajesz.
   Rozloz to w czasie troszke!

   Usuń
  3. Liczba postów z nowymi inwestycjami będzie zależała od kursów akcji, jeśli spadną do atrakcyjnych poziomów to nawet i jednego dnia pokupuję. Zbliża się koniec roku i może być optymalizacja podatkowa robiona i kursy mogą spadać.

   Usuń
 20. Prolog 1.75zł dywidendy zaklepanej:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Spółka zależna Abris CEE Mid-Market Fund ogłosi wezwanie na wszystkie akcje WDX po 14,88 zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 22. kupiłem 2 tyś akcji po 7,74 i już mam zlecenie sprzedaży po 13 ale się nie otwiera :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ładnie przytniesz, kolejna spółka którą miałem w portfelu i która mocno urosła, ja sprzedałem niestety średnio po 7,80, można się wkurzyć :-(
   Swoją drogą to spora przebitka jest w tym wezwaniu w stosunku do kursu giełdowego, kto o tym wiedział to mocno się wzbogacił.

   Usuń
 23. Hej. Prezes co teraz uwazasz o aviaml? Myslisz ze to ma szanse wybicia po wynikach za 4q. c/z niskie, nawet smiesznie niskie. Infa co jakis czas splywaja dobre a kurs sie kisi w granicach 5.2 do pojedynczych wyskokow pod 6zl. Z gory dzieki za opinie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nowego nie mam do dodania, tak jak napisałeś że kurs kisi się. Wyniki za pewno 4 kw będą duże lepsze r/r i firma w całym 2017 zarobi najwięcej w historii ale czy to pozwoli na większe wzrosty to nie wiem. Potrzeba impulsu np.z 10% dywidendy i mógłby wtedy kurs wystrzelić.

   Usuń
 24. Dzieki, utwierdziles mnie w takim samym przekonaniu, no ale kto wie moze akurat cos rzuca tej dywidendy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę że za niedługo zaczną się wzrosty, bo ludzie będą grali pod te wyniki

   Usuń
 25. Mam pytanie odnośnie optymalizacji podatkowej?

  Chcę to zrobic na mało płynnej spółce.

  Czy mogę wystawić z jednego rachunku zlecenie sprzedaży i z tego samego rachunku maklerskiego to własne zlecenie zakupić tracąc jedynie 2 prowizję???

  Czy to się uda???
  Czy muszę się posłużyć inną osobą i na mało płynnej spółce stracić około 5% +2 prowizje, bo taka jest różnica pomiędzy zleceniami na tej spółce???

  z góry dzięki
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kiedyś robiłem optymalizacje na swoich rachunkach ale to było robione z dwóch rachunków maklerskich w różnych biurach. Z taki ruchami to trzeba uważać bo KNF może zarzucić manipulację kursem ale zawsze można się bronić że nie manipulowało się kursem tylko robiło optymalizację podatkową aby jak najniższy podatek zapłacić. Umówienie się na transakcje z inną osobą też można podciągnąć pod manipulowanie kursem.

   Usuń
  2. Pytanie jest czy to się uda od strony technicznej i zostanie poprawnie zaksięgowane? I czy można sprzedać i kupić swoje akcje w obrębie jednego rachunku na jednej tranzakcji.
   Transakcja będzie na 9k a nie na 9 milionów.

   Czy ktoś tak próbował??
   Dominik

   Usuń
  3. Od strony technicznej to się uda, możesz kupować i sprzedawać swoje akcje. Główne pytanie jest czy biuro maklerskie uzna przy rocznym pit że była sprzedaż i kupno akcji bo przecież liczba akcji w danym dniu ci się nie zmieniła.

   Usuń
  4. Moim zdaniem jest oczywiste, że "uzna". Pewnie nikt w to nie będzie wnikał tylko policzy zyski/straty komputer. W innym przpadku daytrader, który przez cały rok kupował i sprzedawał wszystkie akcje zawsze tego samego dnia nie poniósłby straty ani nie osiagnął zysku bo przez cały rok miał taki sam stan akcji na rachunku (pomijam koszty prowizji). Pozdrawiam Romek

   Usuń
  5. No właśnie tylko dziennytrader zawsze kupi i sprzeda komuś a ja to przewinę przez siebie???
   Spróbujemy to się przekonamy. Dziwię się tylko że nikt z czytających tego nie próbował?

   Usuń
 26. Witam mam pytanie zostalo mi trochę resztek Onico aż 16 szt:). Jak sądzicie czy cena jeszcze wzrośnie w IV kwartale. W tamtym roku z tego co wiem dużo sobie odcięli w raporcie i zaniżyli zysk mocno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba Ci chodziło czy kurs wzrośnie po wynikach za 4 kw ? Oni 3 mln zawiązali rezerw które nawet nie wiadomo na co były, baza więc na pewno nie jest wysoka. Może dojść jeszcze znowu ze 4% dywidendy więc nie można wykluczyć że może odrobinę kurs urośnie. Pytanie tylko czy do tych wyników w lutym głębiej jeszcze kurs nie spadnie ? Dlatego mądrych obecnie nie ma aby przewidzieć jak może wyglądać kurs w przyszłości.

   Usuń
 27. Witam! Czy ktoś z Was wie gdzie można zapisać się na akcje Tower Investments? Pozdrawiam. Abes.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno dm bos przyjmuje zapisy, a czy ktoś więcej to trzeba prospekt przeczytać.

   Usuń
  2. mBank też - sprawdzone

   Usuń
 28. Witam. Gdzie można pobrać historyczne dane finansowe wybranej spółki, np za okres 3 lat. Najchętniej bezpłatnie i w excel. Jeśli ktoś zna takie miejsce to będę wdzięczny za link.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja korzystam tylko z serwisu biznesradar.pl np. https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/EUROTEL który jest najczytelniejszy dla mnie, jednak nie da się przekonwertować do excela.

   Usuń
  2. Da się "na piechotę": kopiuj-wklej do Excela, potem zamień spacje i gotowe. Dla małej ilości danych nie jest to kłopotliwe.
   Zbig

   Usuń
  3. Pewnie da się ale Tantal który pytał jest niewidomy i jemu na pewno jest trudniej to zrobić.

   Usuń
 29. http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/term,0,0,0,1

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 30. Do poczytania
  https://longterm.pl/Jak-Inwestowac-Na-Gieldzie-Z-Glowa-10-Zasad-Skutecznego-Inwestowania-Dla-Poczatkujacych.html

  OdpowiedzUsuń
 31. Dzięki Prezes i Zbig za chęć pomocy. Pomysł z kopiowaniem i wklejaniem do excel dobry, chociaż czasochłonny, ale do wykonania. Prezes jak byś miał czas i ochotę to napisz swoją opinię o Berling, obserwuję od pewnego czasu i zastanawiam się nad kupnem do portfela IKZE. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Berling trochę przypomina Eurotel, sporo gotówki w kasie i prawie bez zadłużenia, płacą 6-7% co roku dywidendy i powinna ona rosnąć co roku. Z rok temu jakieś biuro maklerskie stwierdziło że Berling jest idealny do przejęcia dzięki niskiej wycenie i posiadanej gotówce.

   Usuń
  2. Prezesie ,ja też chciałem kupić Berling.Powstrzymało mnie to ,że cały 2017 rok mają ujemne przepływy operacyjne i finansowe a dodatnie inwestycyjne.Czy to nie świadczy o długotrwałych problemach finansowych? Dopiero się uczę analizy fundamentalnej,więc nie wiem czy dobrze myślę?
   Pozdrawiam-Marek

   Usuń
  3. Nie mam czasu się przyjrzeć dokładnie ale z tego co widzę to za 3 kwartały tego roku zysk wynosi 6,59 mln a przepływy operacyjne (to co najważniejsze w firmie) to 6,82 mln czyli są wyższe od zysku (czyli dobrze). W zeszłym roku tez było dobrze bo przepływy operacyjne to 9,2 mln do 6,5 mln zysku netto. Pamiętaj że przepływy operacyjne to w skrócie ile faktycznie firma wygenerowała (otrzymała) gotówki ze swojej podstawowej i głównej działalności gospodarczej, jeśli jest lepiej niż wynosi zysk netto to znaczy że to co zarobili na papierze to ma pokrycie w otrzymanej od kontrahentów gotówce. Jeśli chodzi o przepływy finansowe które mają ujemne 5,58 mln to minus nie oznacza że coś jest nie tak, firma wypłaciła 5,26 mln dywidendy i dlatego jest ujemnie. Ja nic złego nie widzę w przepływach i tej firmie.

   Usuń
 32. co sądzisz o sytuacji na Marvipolu po rozdzieleniu działalności, druga sesja a kurs ostro w górę jakby chciał wrócić do poziomu przez podziałem
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie interesowałem się Marvipolem, więcej na temat firmy wie OBS http://www.gazetagieldowa.pl/2017/11/spoki-z-gornej-poki-marvipol-bo-1115.html?m=1

   Usuń
  2. A Baholding (Marvipol) kolejny dzień w górę.
   OBS miał nosa.

   Usuń
 33. Vidis poinformował o emisji akcji na sfinansowanie przejęcia. Wprawdzie powyżej ceny rynkowej, ale zastanawiam się jaki sens ma to przejęcie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się że uczciwą cenę dali za przejęcie, 40% powyżej kursu rynkowego. Zawsze jest jakiś sens przejęcia, przejmowana firma dziala w tej samej branży, na pewno ma swoich stałych odbiorców i wyrobioną markę. Zastanawiające jest to co z przyszłymi dywidendami, nowi akcjonariusze na pewno będą chcieli dzielić się zyskiem.

   Usuń
 34. A ta przejmowana spółka jest jakoś spowinowacona z VIDIS? Pytam, bo mają ten sam adres.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wnikałem w to bo vidis nie jest moim celem inwestycyjnym, musisz poprzeglądać krsy tych firm i sprawdzić czy w obu spółkach są powiązane osoby, jak mają strony internetowe to też możesz poszperać.

   Usuń
  2. Vidis ma siedzibę na Bielanach Wrocławskich. Czasem przejeżdżam obok tego magazynu.
   Projekcja ma adres we Wrocławiu ul. Ojca Beyzema 7.
   W KRS-ie nie powtarzają się nazwiska. Nie widać powiązań kapitałowych czy personalnych.

   Usuń
  3. Ale adres na bankierze jest taki sam jak przejmowanej spółki.

   Usuń
  4. To nie jest aktualny adres Vidisu.
   Zmienili adres w 2015 roku.
   Ale to i tak ciekawostka.
   Projekcja miała kiedyś adres na Armii Krajowej. Teraz na Beyzyma 7, gdzie kiedyś był Vidis.
   No to jednak jakieś powiązanie jest.

   Usuń
 35. Prezesie, dasz znac co w stockwatchu napisali w analizie Stalproduktu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to typowe omówienie wyników czyli rzis, bilansu, przepływów i nic nowego nie wnosi do tego co jest wiadome, nie ma też perspektyw dla przyszłych wyników a tylko stwierdzenie że wg automatów majątkowych jest przewartościowanie, wg mnożnikowych niedowartościowanie a pozostałe są w okolicach ceny bieżącej. Nie lubię takich omówień.

   Usuń
  2. Ok, dzieki wielkie. Mam STP na sporym zysku - okolo +60% i dlatego nie chce z jednej strony sprzedawac bo wiazaloby sie to z duzym podatkiem do zaplacenia. A perspektywy - rosnace ceny cynku na gieldzie w Londynie, rosnace generalnie surowce wygladaja obiecujaco.

   Usuń
  3. Cynk jest wyżej ale dolar r/r jest 15% niżej i on mocno bije w zyski, generalnie wydaje się że jeszcze ze 2 kwartały mogą oni mieć wyniki porównywalne r/r a co później to czas pokaże.

   Usuń
 36. Tarczyński,10.50 to chyba początek licytacji do ilu może dojść?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie za wiele nie płacą, pewnie ze 12 mogą dać ale czy tak będzie to się za jakiś czas dopiero dowiemy.

   Usuń
 37. Jak oceniasz emisje Towerinw? Niestety znowu BOS.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod postem IRL pisałem że za dużo jest skojarzeń z Unimotem, boś robi emisję, jest przeniesienie z newconnect na gpw i tez wysoka rekomendacja. Z tego co pamiętam to jeszcze w połowie roku zarząd Tower twierdził że chce sporo zebrać z emisji i z kursem w okolicach 100zł a teraz godzą się na 45zł za akcje - coś nie tak. Ja się nie bawię w Tower bo inne mam priorytety w życiu i na giełdzie ale widzę że OBS wrzucił do portfela i zrobił analizę, on jak coś kupuje to raczej to dogłębnie najpierw przemyśli.

   Usuń
 38. Prezesie mógłbyś rzucić okiem na omówienie raportu Amiki na stockwatchu? Według mnie spółka jest obecnie niedowartościowana i to pomimo słabszych ostatnio wyników. W ciągu ostatnich miesięcy kurs osunął się o 30%...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawi mnie na jakiej podstawie twierdzisz że Amica jest niedowartościowana ?

   Jest wiele spółek obecnie na giełdzie które są niedowartościowane i nie rosną bo mało jest pieniędzy na giełdzie i jest coraz mniej inwestorów indywidualnych którzy kupowali mniejsze spółki. Zauważ że ja też starałem się nie kupować spółek dlatego że są nisko wyceniane ale szukałem spółek które mogą poprawić wynik, dać wysoką dywidendę czy jakiś extra skup.
   Zacytuję tylko "zyski są dość wyraźnie obarczone zdarzeniami jednorazowymi (zysk na okazjonalnym nabyciu Sideme – ok 10 mln zł oraz aktywo odroczone w związku z działalnością w SSE – ok. 46 mln zł). Przy ich wyłączeniu otrzymujemy powtarzalny wynik netto za 12 mcy na poziomie rzędu 90 mln zł, co przy koszcie kapitału 10% daje wycenę rentą wieczystą ok 116 zł za akcję, a więc nieco poniżej rynkowej."

   Usuń
  2. Wnioskuję to po tym, że w 4Q powinni pokazać dobre wyniki (zazwyczaj to najlepszy kwartał), a dodatkowo zaczną być powoli widoczne efekty synergii z Sideme i zmniejszenie kosztów dzięki nowemu magazynowi. Chociaż ryzyk też jest sporo - koszty materiałów, pracownicze i niedotrzymanie tempa wzrostu przychodów, o czym jak na ironię prezes spółki wspomniał właśnie dziś...

   Usuń
 39. Tarczyński ładnie urósł na sporych obrotach po informacji o wezwaniu. WG dm mbanku cena wezwania jest nieatrakcyjna i inwestorzy na nią nie odpowiedzą, potwierdzają też ciekawostkę że starają się o kredyt 90 mln na to wezwanie a jako że wezwanie dotyczy 6 mln akcji to dawałoby 15 zł za akcję (czyli 35% wyżej od obecnego kursu). Jest to na razie gdybanie że do 15zł mogą dać za akcję ale spekulacyjnie kurs może trochę jeszcze urosnąć.
  Co ciekawe, pod to wezwanie rośnie dzisiaj mocniej Kania, nie ukrywam iż jest ona w moim zainteresowaniu inwestycyjnym ale zakupu dopiero mogę dokonać po raporcie za 4 kw w którym powinny być już finanse przejmowanych Specjałów.

  OdpowiedzUsuń
 40. Dzisiaj o 20% rośnie spółka Plasma. Co o niej sądzisz?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam spółki i nie wypowiem się o jej fundamentach, nie było żadnych informacji ze spółki w ostatnich dniach więc dzisiejsze wzrosty to raczej spekulacyjne odbicie po dużych spółkach które wątpię że będzie trwałe.

   Usuń
 41. Prezes masz jakieś uzasadnienie fundamentalne do słabego zachowania ostatnio Lsi i GETBACK, zwłaszcza Lsi mnie martwi bo ktoś ostatnio usilnie wychodzi z papiera, chyba że to przed końcem roku porządki robi, bo wydaje się że firma ma jeszcze dużo dobrego do zaoferowania w przyszłym roku, a w styczniu przecież już podadzą przychody za IV kwartał, Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Getback to dzisiejsze spadki (na Kruku było to samo) może być pokłosiem informacji o zatrzymaniach przez ABW osób powiązanych z wyciekiem danych Pesel. Aresztowano na 3 m-ce komornika a podobno pobierane Pesele były przez jakąś firmę windykacyjną (jakiś gościu który był asesorem komorniczym pracował też w jakiej firmie windykacyjnej).

   Jeśli chodzi o LSI to nie znam powodów spadków, może to wynikać z końcówki roku, różnych optymalizacji i zmian w portfelach już z myślą o przyszłym roku, przez najbliższy tydzień może być sporo zadziwiających ruchów kursów na spółkach. Dopuszczam też myśl że ktoś doczytał się że na poziomie zysku netto były gorsze wyniki r/r, minął też efekt podwyższonej rekomendacji bosia.
   Ja do LSI dosyć spokojnie podchodzę bo liczę że 3-4 kwartały mogą być lepsze r/r, mamy trwający skup (choć mało na razie skupują), za kilka miesięcy znowu będą musieli coś z zyskiem zrobić a do tego wycena nie jest jakoś wysoka (c/z 8).

   Usuń
 42. Prezesie - sprawa Synthosu:
  "Wzywający podjął decyzję o zmianie z dniem 13 grudnia 2017 r. określonej w pkt 8 Wezwania ceny, po której będą nabywane akcje objęte wezwaniem, z 4,78 zł (słownie: cztery złote i siedemdziesiąt osiem groszy) na 4,93 zł (słownie: cztery złote i dziewięćdziesiąt trzy grosze) za każdą Akcję"

  Czy mogą jeszcze bardziej podnieść cenę w wezwaniu i przedłużyć termin zapisów (na razie jest do 18 XII)?

  CR

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja raczej bym już na wyższą cenę nie liczył, przypuszczałem że z 5% maksymalnie podniosą i podnoszą 3,5%, wydaje mi się że dogadali to z dużymi inwestorami i nie będzie przedłużania zapisów i podwyższania ceny.

   Usuń
  2. 3,5% bez ryzyka w mniej niż miesiąc na pewno cieszy. Można powiedzieć że każda ze stron wygrywa, TFI wytargowali coś na pocieszenie a Sołowow nie zapłaci za wiele.

   Usuń
 43. Prezesie, Komputronik podał raport. Można poznać twoją opinię? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko na niego zerknąłem ale wygląda dobrze, pomimo spadku przychodów o około 7% to pozytywnie wzrosły im marże co widać na wzroście zysku ze sprzedaży (pewnie pomaga słaby dolar), zysk netto też odrobinę jest wyższy i to pomimo wyższych kosztów finansowych i podatku. Słabsze przepływy operacyjne ale to naturalne przed najważniejszym okresem w branży. Zabrakło mi (albo nie doczytałem) jak dokładnie na wyniki wpłynie ugoda oraz czy 16 mln które przejęła spółka zarządzana przez menagerów zostało spłacone Komputronikowi (mieli spłacić do listopada).

   Usuń
 44. Widzę że na forum pojawiał się również Dominik :) Będę się więc podpisywał "Dominik C." Wszystkie wcześniejsze wpisy od początku bloga pod imieniem Dominik są moje. Od razu odpowiem swojemu imiennikowi. Ja robiłem tak że sprzedawałem akcje i po godzinie znów odkupowałem w celu optymalizacji podatkowej. Obrót parę tys. zł i nie było problemu. Nigdy nie spotkałem się z sytuacja żeby US sprawdzał transakcję tylko jak już to rozliczenie PIT. Komu by się chciało nie przesadzajmy znów :) Ale jak ktoś chce spać spokojnie niech jednego dnia pod koniec sesji sprzeda a odkupi rano i zawsze może powiedzieć że się przespał i zmienił zdanie ;) A teraz wracając do giełdy STX się budzi. Spadki na AviaAM tak myślę dokupić mały pakiecik. Przy okazji przestrzegam tych co patrzą na biznesradar.pl i AT oraz wycene- przy Avii było mocne kupuj jak spółka podchodziła pod 6zł a jaki teraz kurs każdy widzi. Wiec traktować wszystko z pewną rezerwą. Prezesie gratuluje SEKO- bardzo dobry traf i tylko teraz żałuje że za tak małą kwotę kupiłem (na razie trzymam). O WDX ani nie mówię bo miałem za 7zł i sprzedałem coś przed 8zł a później to wezwanie ehh swoją drogą to coraz więcej wezwań na GPW i może coś się trafi z tych spółek co mamy. Dominik C.

  OdpowiedzUsuń
 45. Wypadł trup z szafy u Briju http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29200285,interma-trade-sa-52-2017-informacja-o-otrzymaniu-przez-emitenta-wyniku-kontroli-dotyczacej-podatku-vat-za-2012-r
  7,7 mln naliczyli im za 2012 rok, był to jeszcze rok z małymi przychodami w porównaniu z 2016 czy 2015 dlatego jak dołożą im podatek za jeszcze 4 lata to łącznie ze 100 mln im naliczą. To jest przekręt roku :-)

  OdpowiedzUsuń
 46. Prezes miałeś 100% rację co do "Briju" pewnie kurs zleci na kilkadziesiąt groszy. Swoją drogą dzięki za wskazanie spółki jak była w okolicach 13.5zł zakupiłem wtedy ładny pakiet i zarobek był gruby.
  Zastanawiam się nad spółką DGA interesowałeś się nią może w przeszłości? bardzo nisko wyceniana a wyniki coraz lepsze.
  Jeszcze jedno pytanie zamierzasz wrócić do spółki OEX jak kurs spadnie jeszcze trochę?
  pozdro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Briju to jest ostrzeżenie dla wszystkich że jeśli są jakieś wątpliwości lub ryzyka w spółce to lepiej nie inwestować.

   Do Oex nie wracam gdyż widzę pewne ryzyko. Państwo chce skrócić termin archiwizowania dokumentacji pracowniczej do 5 lat chyba z 20. Oex sporą część przychodów ma z elektronicznej archiwizacji i przechowywania dokumentów i możliwe że mogą na tym stracić (pewności nie mam).
   Dga to ciekawa spółka z fajnym bilansem, niezłe przepływy operacyjne i prawdopodobną poprawą przychodów w kolejnych kwartałach dzięki rosnącym dofinansowaniom z unii europejskiej. Wygrali w sądzie 1,5 mln i o tyle są wyniki jednorazowo zwiększone ale i tak jest niska wycena (mają 10% akcji skupionych). Niestety jest to newconnect więc inwestycja podwyższonego ryzyka ale jest szansa na zarobek, mają sporo gotówki (więcej niż kapitaluzacja) a żadnych kredytów więc może dadzą dywidendę lub jakiś skup.

   Usuń
  2. Briju (ITM Trade) tylko spada 17% a spodziewałem się że z 50% poleci w dół, pewnie wszystko w swoim czasie :-)

   Usuń
 47. Witam Prezesa,
  Zastanawiam się nad zakupem akcji Ekopol. Spółka m.in. sprzedaje paliwo za pomocą mikrostacji stawianych bezpośrednio u klienta. Przypominam sobie, że niedawno pisałeś coś o zmianach na rynku paliw, najprawdopodobniej przy komentarzu dotyczącym spółki Unimot.
  Prośba o przypomnienie tematu lub o komentarz dotyczący spółki Ekopol.
  Pozdrawiam
  Mariusz K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na obecne standardy newconnect to ekopol jest raczej właściwie wyceniany, nie bardzo wiem pod co można byłoby zagrać w przypadku tej firmy.

   Usuń
  2. DGA nie jest z nc

   Usuń
 48. Hej Prezesie!

  Czy Twoim zdaniem ruchy na getbacku to typowa optymalizacja przed koncowka roku? Spadek dosc duzy dzisiaj i na niemalym wcacle obrocie. Min. 20.03 i przypuszczam, ze ponizej poszloby dosc sporo stop lossow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka minut temu opisywałem pod postem "Getback ...", nie znam powodów spadku, albo spadki są pokłosiem afery z aresztowanym komornikiem albo jakieś ruchy inwestorów przed końcem roku.

   Usuń
 49. I jest coś na rzeczy z tym aresztowanym komornikiem i powiązaniem z Getbackiem https://stooq.pl/n/?f=1211288

  OdpowiedzUsuń
 50. http://biznes.pap.pl/pl/news/listings/info/2459585,dzialalnosc-getback-przebiega-bez-zaklocen--spolka-nie-miala-bezposredniego-dostepu-do-bazy-pesel

  OdpowiedzUsuń
 51. Cześć Prezes
  Chciałem zapytać o Helio. Czy warto teraz kupić kurs 11,75. Czy wyniki będą bardzo dobre po świętach?
  Drugie pytanie o unimot. Co sądzisz o nowym prezesie. Jak twoim zdaniem zachowa się kurs?
  Co możesz powiedzieć o spółkach APATOR i MERCATOR. Mam obie w swoim potfelu. Pozdrawiam TEDI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czas weryfikuje czy warto było kupić jakąś spółkę. Ja raczej obecnie nie kupiłbym Helio bo poza faktem że jest nisko wyceniana to nic nie daje akcjonariuszom (dywidenda, skup). Pomimo korzystnego kursu dolara spodziewam się 5-10% niższego zysku netto na który wpłynąć mogą koszty reklamy, oni bardzo mocno są widoczni w tekewizji i internecie a to sporo kosztuje, pewnie kilka milionów. Oczywiście w długim okresie to się opłaci ale może bić w obecne wyniki.
   Nowy prezes z dużym doświadczeniem może pozytywnie w długim terminie wpłynąć na firmę, jednak obecnie dla kursu ważniejsze są wyniki, a patrząc na premie lądowe to prawdopodobnie są obecnie najniższe od lat, możliwe że wyniki będą sporo gorsze r/r.
   Apator fundamentalnie od kilku lat ładnie się rozwija ale wycena wydaje się zbyt wysoka, c/z 12 to na trudnym rynku raczej wysoko. Do tego baza za 4 kw jest wysoka bo były jakieś dziwne księgowania więc możliwe że wyniki będą gorsze r/r.
   Mercator patrząc na kapitalizację i nowo otwierane moce produkcyjnie wygląda ciekawie, ale patrząc na osiągane wyniki to wygląda drogo, c/z 30. Zauważ że nawet jak poprawią zysk netto o 100% to c/z będzie 15 czyli nadal wysoko. To raczej spółka na długi termin.

   Usuń
 52. Kilka tygodni temu pisałem, że rosnące ceny ropy naftowej powinny dobrze wpływać na Unimot. Zależność którą się wówczas podpierałem była następująca :

  ON rośnie -> rosną zyski wydobywców -> maleją marże rafineryjne -> rafinerie ratują marże podnosząc premie lądowe.

  Wydaje się, że scenariusz powoli, chodź z opóźnieniem zaczyna się realizować. Malejące marże rafineryjne powodują, że rafinerie przestają walczyć z konkurencją na rynku dostawy paliw i sami również podnoszą premię lądową. Widać to na wykresie marży lądowej Unimot, która 2-3 tygodnie temu zaczęła odwracać trend. Póki co - jeszcze nic wielkiego, ale wydaje się, że najgorsze mamy za sobą :

  Wykres premii lądowej w 3 i 4 kwartale 2017 :

  https://i.imgur.com/cPHPoiK.png

  pozdrawiam,
  Sanchez.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę że liczysz jeszcze premię lądową bo ja odpuściłem firmę. Wczoraj patrzyłem że jest faktycznie lepiej niż jeszcze miesiąc temu ale nie zmienia to faktu że kwartał będzie słaby i może dopiero od stycznia coś się poprawi. Swoją drogą to obecna wycena jest niska i nawet jak z 50% będzie mniej zysku w 4 kw to c/z będzie w okolicach 7,50 a dywidenda 4%.

   Usuń
 53. wg mnie taki scenariusz jest możliwy i to jest opcja pod którą mozna zagrać.
  Chyba PKN i LTS chodziło o to aby taki UNI i ONC nie zdobyły zbyt dużo udziału w rynku, więc mocno obniżały marże bo zyski miały bardzo duże.
  Wg mnie powinno się obserować te spółkę, bo jest szansa że kiedyś przyjdzie czas na żniwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej jest szansa że w długim terminie Unimot da zarobić. Zauważ że oni np.jak zarobiają 30 mln to 10 mln idzie na dywidendę a 20 mln idzie na dalszy rozwój czy nawet zwiększenie środków obrotowych. Oni tych pieniędzy nie przejadają i za kilka lat mogą ładnie się rozwinąć. Niestety może trzeba będzie 2-3 lata poczekać.

   Usuń
 54. Inwestycja wydaje się być długoterminowa, ale kiedy kupować jak nie teraz ? Mnóstwo rozczarowanych wyszło z inwestycji, zostali Ci co faktycznie chcieli papier na długi termin. Biznes wydaje się poukładany, mocno naciskają na rozwój sieci AVIA a zatrudnienie człowieka który zna rynek tylko może pomóc. Mam tylko nadzieję, że nie przesadzą z wynagrodzeniem za jego wiedzę.

  Fundamentalna ocena spółki w moim mniemaniu tylko podnosi jej ciekawość. Rzekłbym, że wycena przy tak nieźle ułożonym biznesie jest naprawdę atrakcyjna.

  Przy obecnej konsolidacji w indeksie dużych spółek - UNIMOT może być ciekawą inwestycją długoterminową, ale niech każdy oceni sam.

  OdpowiedzUsuń
 55. Witam, mamy obecnie wzmożoną aktywność wulkaniczną, co może spowodować w najbliższym czasie ochłodzenie klimatu (mroźna zima, chłodne lato). Czy widzicie jakieś spółki, branże które mogłyby na tym zyskać (energetyka, rolnictwo)?
  Termus

  OdpowiedzUsuń
 56. Skoro ma być zimno, to może BYTOM, z nową kolekcją garniturów z wełny ? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odzieżówka to nie bardzo, jak chłodne lato to mało letniej kolekcji sprzedadzą. Chłodne lato to zarobią biura podróży, a mroźna zima to ogrzewanie czyli kopalnie i pgnig. Rolnictwo straci bo gorsze plony.

   Usuń
 57. Długo zastanawiałem się nad tym wpisem. Ale znów wyszło na moje. Naganianie i podpowiedzi dla drobnych inwestorów zawsze maja negatywny wpływ na płytkiej polskiej giełdzie. Tam gdzie nie ma funduszy, gdy klimat jest jaki jest zakup getback, helio, unimotu, livechatu zawsze będzie obarczony ryzykiem że akcje prędzej spadną niż wzrosną. Ale swoja drogą Przemku wyszedłeś z realnych inwestycji w porę :-) Pozdrawiam drobnych inwestorów i wszystkiego najlepszego na święta i nowy rok życzę. Zibi

  OdpowiedzUsuń
 58. Witam. Mam pytanie odnośnie Stalproduktu. Jak wiadomo jego wyniki są w największej mierze zależne od cen cynku, które można łatwo na LME. Stalprodukt ma jednak jeszcze dwa inne segmenty działalności, tj. segment blach transformatorowych oraz segment profili. Czy ktoś wie, gdzie można sprawdzić tendencje cenowe w tych dwóch segmentach? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 59. Getback leci dalej, kto wie czy ta "przewaga konkurencyjna" jeśli chodzi i odzyskiwalność nie wynikała właśnie z dostępu do bazy. Tymbardziej , że ten zatrzymany pracownik GB to nie żadna płotka tylko dyrektor.


  Przy okazji Krukowi też się dostało mocne wsparcie na 250 zł puściło

  OdpowiedzUsuń
 60. Kruk za wywalenie 20k akcji przez prezesa. Getback leci za tą aferę ostatnią i przy okazji przeceny na Kruku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzedal 1% swojego pakietu. Nie sadze ze to powinno wystraszyc inwestorow.

   Usuń
  2. Zauważcie ze afera z bazą Pesel wyszła na jaw ponad rok temu i od tego czasu raczej Dyrektorek nic nie działał i już z tego nie korzystali. Oczywiście mogli działać na tym co wówczas pozyskali i z biegiem czasu będzie ich "przewaga" wygasać. Przypomina mi to panikę która była na Livechat ostatnio.

   Usuń
 61. Czy ktoś ma dostęp do treści wywiadu z prezesem Getback z dzisiaj? Pozdrawiam, Abes

  OdpowiedzUsuń
 62. Wywiadu który ukazał się gdzie? Ps. nie spodziewajcie się że jakikolwiek prezes powie źle o swojej spółce:)

  OdpowiedzUsuń
 63. Cześć,
  mam pytanie odnośnie podatków. Jeśli chcę żeby strata za sprzedaż akcji była uwzględniona w nowym rozliczeniu podatkowym to spółkę X muszę sprzedać do końca grudnia (czy raczej 3 dni przed ostatnią sesją). Lecz gdy akcje sprzedam np. dzisiaj a odkupię jutro (taką samą ilość) to czy strata będzie uwzględniona? Czy odkupić muszę dopiero w nowym roku?
  Pozdrawiam
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dzisiaj sprzedaż a jutro kupisz to strata będzie uwzględniona, tak jak najbardziej możesz zrobić.

   Usuń
 64. Problemy z Vatem ma nie tylko Eurocash ale i małe Delko:

  W wyniku kontroli organ podatkowy zakwestionował realność transakcji WDT na Słowację i uznał, że:
  1. z jednej strony, dostawy do słowackiego kontrahenta winny być opodatkowane według stawki podstawowej w wysokości 23% - podstawa prawna art. 41 ust. 1 ustawy VAT, kwota podatku należnego wynosi 646.652,67 zł;
  2. a z drugiej, Spółka nie powinna odliczyć podatku VAT naliczonego z faktur wystawionych przez dostawcę towaru, będącego przedmiotem WDT - podstawa prawna art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a) ustawy VAT; kwota podatku odliczonego wynosi 767.099,43 zł.

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/DELKO-S-A-Wyniki-kontroli-podatkowej-w-spolce-zaleznej-7562849.html

  Czyli jak dobrze liczę zaległość to 1,4 mln + odsetki.
  Czy spółka zrobi na to odpis w IV kwartale?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli spółka jest pewna że wszystko jest OK i jest to w stanie udowodnić na dalszych etapach postępowania to nie musi tworzyć żadnych rezerw.
   Ja bym sugerował zobaczyć że postępowanie dotyczy tylko 5 miesięcy 2015 roku a jak zacną przeglądać kilka innych lat to mogą więcej takich kwiatków znaleźć.

   Usuń
 65. Mam pytanie odnośnie straty. W tym roku zaliczyłem lekki minus. Czy jeśli w przyszłym uda mi się to odrobić to PIT-8 który dostanę z baku będzie uwzględniał zeszłoroczną stratę czy sam będę musiał to wypełnić? Jestem zupełnie zielony, dopiero zaczynam przygodę z giełdą.

  kolejarz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli będziesz miał np. 1000zł straty w tym roku a w przyszłym np. zarobisz 2000zł to w 2019 roku jak będziesz rozliczał pot za 2018 to maksymalnie odliczysz 50% straty z tego roku. Czyli od zarobionych w 2018 2000 odejmiesz 500zł i zapłacisz podatek od 1500zł. Stratę można odliczać przez 5 lat.

   Usuń
 66. Prezesie myslisz ze zakup Getback to teraz okazja? Ty brałeś w granicach 26zl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc historycznie to można powiedzieć że jest okazja bo od szczytu 3 miesiące temu kurs spadł o 35%, wyniki mocno się poprawiły a c/z 7,50 jest dosyć niskie.
   Oczywiście faktycznie czy to jest okazja zweryfikuje czas, jeśli nie mieli żadnych korzyści z bazy Pesel to firma powinna się nadal dynamicznie rozwijać, jeśli jednak lepsze spłaty wynikały z nieuczciwości to wyniki będą się poprawiać ale bardziej umiarkowanie. Ja po kursie z zamknięcia dzisiaj do wirtualnego portfela trochę dobieram.

   Usuń
 67. dla jasności uwaga,jeżeli poniosłeś stratę w danym roku to też należy wysłać PIT-a do Urzędu Skarbowego
  Andrzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy jesli mialem strate jest to tylko i wylacznie potrzebne do tego zeby w przyszlych latach móc odliczyc strate? Mam minimalna strate okolo 50zł.. dlatego pytam czy musze wysylac pit-a, jesli nie bede chcial tej straty rozliczac w przyszlym roku?

   Usuń
  2. Jeśli miałeś jakiekolwiek transakcje nie ważne czy zysk czy strata to zawsze trzeba pit złożyć.

   Usuń
 68. Witam widzieliście jak dbaja o drobnych akcjonariuszy firma Cloud. Mam pytanie jak według fundamentów widać możliwe spadki dla Helio i Getback?
  A tak z ciekawości sam sprawdzilem, jak się sprzedaję produkty Helio :
  w Kauflandzie przed wejsciem bakalie wystawione cala pólka,
  Lidl i Auchan kilka produktow z Helio posiada,
  A Biedronka cwana mocno i większość produktów sprzedaję pod swoja marką Bal..... coś podobnego do Bakalandu, aby klientom nie mylilo się:)

  OdpowiedzUsuń
 69. @Prezesie, czy czytałeś o przedstawionych dzisiaj nowych rozwiązaniach dotyczących upadłości konsumenckiej ?
  W jaki sposób Twoim zdaniem i czy w ogóle przełoży się to na wyniki firm windykacyjnych mam tu na myśli głównie GETBACK i VINDEXUS ?
  Nie wydaje Ci się, że te spadki na windykatorach są przesadzone i rynek niepotrzebnie obawia się tych rozwiązań ?

  https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,10197,skuteczna-pomoc-dla-zadluzonych--przelom-w.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest obecnie panika na spółkach windykacyjnych na którą złożyły się: problemy Getback z Pesel, padło mocne wsparcie na 250 na Kruku, może też zmiany których link załączyłeś oraz trzeba pamiętać iż w planach jest też skrócenie okresu egzekucji z 10 do 6 lat.
   Wszelkie zmiany prawne w średnim terminie czyli tak do 3 lat to wpływu raczej żadnego na wielkość spłat dłużnikow nie będą miały, w dłuższym raczej też niewielkie bo firmy windykacyjne mogą zacząć mniej płacić za nowe pakietu.
   Oglądałem wypowiedź Adamca ze dwa dni temu który mówił że spadki mogą wynikać ze szczytu cyklu koniunkturalnego dzięki któremu są dobre spłaty wierzycieli, spodziewane jest pogorszenie koniunktury czyli gorsze spłaty.

   Usuń
  2. Dokladnie Andy.

   Dlatego wlasnie wykorzystuje okazje i dokupilem okazyjnie Vindexusa.

   Usuń
 70. Bardzo ciekawy link, duże zmiany się szykują, któo wie czy to nie jest główną przyczyną spadków na Kruku i Getbacku.

  OdpowiedzUsuń
 71. Witam wszystkich,mam pytanie,czy 27 grudnia tj.środa jest ostatnim dniem do ew.optymalizacji podatkowej,dzięki z góry pozdrawiam,Wesołych świąt, Daniel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, d+2 od środy to piątek czyli jeszcze grudzień

   Usuń
 72. Prezesie, proszę o Twoją opinię nt. Ergis. Pozdrawiam endru

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam czasu dokładnie sobie przypomnieć o co konkretnie chodzi w spółce ale trochę trudny temat choć w długim terminie jest szansa na zarobek. Z tego co kojarzę mocno biją w nich obecnie koszty pracy i to największy minus, plusów jest więcej bo i wycena nie jest mocno wygórowana, trwa ciągły program inwestycyjny który przekłada się na zwiększanie mocy wytwórczych (niestety rośnie zadłużenie), pomagają spadające ceny surowca np. LLDPE jest niżej o 7% r/r, firma płaci dywidendy i trwa skup akcji z rynku (obecnie skupione 3%). Dlatego w krótkim terminie trudniej przewidzieć wyniki i zachowanie kursu ale w dłuższym może być dobrze (tak przynajmniej na chwilę obecną wygląda).

   Usuń
  2. Dziekuje za odpowiedz. Wesolych Swiat. :-)
   endru

   Usuń
 73. Hej Prezes. Jaki wpływ na kurs moze miec wiadomość opublikowana przez Altusa https://m.bankier.pl/wiadomosc/ALTUS-TFI-S-A-Uchwala-Zarzadu-Gieldy-Papierow-Wartosciowych-w-Warszawie-S-A-w-sprawie-dopuszczenia-i-wprowadzenia-do-obrotu-gieldowego-na-Glownym-Rynku-GPW-akcji-serii-H-spolki-ALTUS-TFI-S-A-7563847.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie żaden, gdyż tydzień temu było już info o zatejestrowaniu podwyższenia kapitału które jest tylko na 1,4 % wszystkich akcji i obejmuje je zarząd.

   Usuń
 74. Ciekawy artykuł jest na Wyborczej dotyczący wycieku danych z bazy pesel;

  Wszystko rozbija się o dane PESEL. Bezpłatny dostęp do ich bazy dla firm windykacyjnych to po prostu żyła złota. Można sprawdzić każdego dłużnika, namierzyć go i jego rodzinę, a potem windykować i zarabiać.

  Windykatorzy za każde zapytanie sprawdzające dane płacą 31 zł. Dużo. Firmy windykacyjne próbują ciąć takie koszty. Jak?

  - Dogadując się z niektórymi komornikami, by ci sprawdzali im dłużników - mówią sami komornicy. - Nie wszyscy się jednak na to godzą.

  Baza PESEL jest bezpłatnie dostępna tylko dla instytucji państwa np.: policji, prokuratury, służb, sądów i właśnie komorników. Wysyłają do PESEL zapytanie i dostają odpowiedź. Niektóre kancelarie komornicze korzystają nawet ze stałego łącza PESEL-NET. Płacą za to abonament i dzięki niemu mogą od ręki mieć potrzebne dane osobowe. Normalnie taka odpowiedź zajmuje kilka dni.

  Komornik może sprawdzać w bazie PESEL jedynie dane tych osób, których sprawy prowadzi. Jeśli robi to dla kogoś, popełnia przestępstwo.

  Jednak od jakiegoś czasu wśród komorników mówiło się, że niektórzy z nich dawali zaufanym firmom windykacyjnym dostęp do systemu komputerowego, na którym pracowała kancelaria, w którym przechowywali dokumenty, dane osobowe i informacje niejawne z postępowań.

  Jak się wtedy nieoficjalnie dowiedziałam, dzięki takiej "furtce" windykatorzy mogli na bieżąco śledzić, co komornik robi w zleconych przez nią sprawach, lub poprzez komorniczy dostęp do bazy PESEL sprawdzać dłużników, którymi się windykacja interesuje.

  Normalnie firma windykacyjna musiałaby płacić 31 zł administratorowi bazy PESEL za każde zapytanie o dane. Komornik za sprawdzenie nie płaci. Firma windykacyjna odwdzięcza się mu albo dodatkowymi sprawami, na których ten może zarobić, albo mu płaci, ale nieco mniej, niż wynosi oficjalna taksa za dostęp do bazy. I wszyscy zarabiają

  OdpowiedzUsuń
 75. Witam, czy odnosnie ostatnich spadkow firm windykacyjnych nie warto wrocic do Vindexusa? Pamietam, ze rok temu takze byla spora korekta w zwiazku z FIZ. Jak moga wygladac przyszle wyniki?
  Z innej beczki, czy jesli ktos ma roczny przychod ok 20tys, czy wystarczy na odpisanie od podatku maks. kwoty wplaty na IKZE?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Vindexusem to ciężko powiedzieć jak mogą wyglądać przyszłe wyniki, zagrożenia branży dotyczą i Vina.
   Jeśli chodzi o Ikze to musisz sobie przeliczyć ile mogłeś podatku zapłacić http://www.infor.pl/kalkulatory/brutto_netto.html#form , jeśli małe dochody to nie warto Ikze bo mały zwrot podatku.

   Usuń
 76. Samego podatku (zaliczki) bylo 1700 zl. 142 zl za miesiac. Czy wlasnie z tej kwoty zostanie zwrocone ok 1000zl za IKZE?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pensja to 2350 brutto. Ewentualnie czy mozna rozliczyc sie wspolnie i odjac od wspolnego podatku?

   Usuń
  2. Możesz wspólnie. Tak, z pobranych zaliczek na podatek będzie zwrot z Ikze.

   Usuń
 77. Prezes Pamiętasz obligacje PLE0616 czy można z nich zrobić stratę podatkową ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mam nie pamiętać jak je jeszcze mam. Niestety one nie są obecnie notowane na catalyst więc nie można nimi handlować, jedynie można byłoby je pewnie sprzedać na umowę cywilnoprawną poza rynkiem, ale to raczej czasochłonne i generujące koszty dodatkowe więc raczej się nie opłaca. Jest szansa że w przyszłym roku parę złoty się odzyska ale i tak raczej będzie w plecy. Mam nadzieję że Pawłowskiego wsadzą do więzienia za wałek który zrobił.

   Usuń
 78. Prezesie może wiesz jak mam odliczyć podatek od dywidendy? Boś mi nie odliczył chodzi o spółkę asbis. kiedy jak co? W picie 38 jakoś osobno mam sobie policzyć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli nic nie miałeś pobrane (nawet 5% które obowiązuje na Cyprze) to w pit 38 (pozycja 37 lub 38) będziesz musiał wykazać otrzymaną kwotę i sam naliczyć 19% podatku.
   W zeszłym tygodniu 10 groszy na Asbisie skubnąłem ale za wcześnie sprzedałem bo jest 5% już wyżej.

   Usuń
 79. Witam Prezesie, mozesz strescic analize CCC ze stockwatcha?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już kiedyś pisałem że nie lubię omówień Nawrockiego ze stockwatch bo on opisuje to co każdy widzi i wie, brakuje mi krótkiej prognozy na przyszłość. Generalnie raczej pozytywnie o spółce się wypowiada głównie w kontekście rosnących przychodów którym niestety towarzyszy spadek osiąganych marż. Jeśli chodzi o przyszłość (nawet trochę napisał) to zwraca uwagę że wg firmy ma nastąpić wzrost powierzchni handlowej o 20% r/r co powinno zwiększyć przychody, oczywiście wszystko będzie zależeć od marż. Na plus powinny wpływać kursy walutowe (mocny złoty), na minus koszty pracownicze, niższa marżowość rosnącego kanału e-commerce i największa niewiadoma czyli ograniczenia handlu w niedzielę, tutaj najbardziej może się spółce oberwać.

   Ja ze swojej strony dodam że nie chciałbym mieć tej spółki w portfelu, c/z 33 uwzględnia już poprawę wyników za najbliższe 5 lat, wystarczy tylko że siądzie im progres poprawy wyników i spadki mogą być bolesne. Bardzo mi przypomina Amicę, która rosła mocno (wręcz był przewartościowana) jak był progres wyników, w 2017 przychody i zyski stały się płaskie r/r (w zyskach wyłączając jednorazowe przychody) i kurs spadł o 30%.

   Usuń
 80. Amica podwoila przychody w 9 lat, CCC w 9 lat zwieksza przychody 4.5 razy. I rozwoj nawet przyspiesza w ostatnich kwartalach.

  Jak dla mnie jedna z najlepszych spolek na GPW.

  Amica w zlym momencie weszla na rynek brytysjki wykupujac firme niemal przy szczycie funta do zlotowki.

  OdpowiedzUsuń
 81. Prezesie. Czy mógłbyś powiedzieć jaka jest konkluzja analizy wyników Aviaaml na forum stockwatch?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo co zwykle, że spółka jest niedowartościowana. Zganili trochę małe zyski z JV z chińczykami i pokazali spadki z leasingu własnej floty

   Usuń
  2. Sorry. Nie podpisałem się :)
   King_99

   Usuń
  3. Mocno neutralna jest analiza. Bieniek pisze najpierw o wysokiej bazie i stwierdza że blamażu nie było ale wyników nie udało się pobić. Wspomina że coś liczba samolotów w prezentacjach kwartalnych się nie zgadza. I najważniejsze czyli odniesienie do JV Chiny "Z powyższego można wnioskować, że pierwsze 4 samoloty przez pełen kwartał już pracowały na wynik JV i w tym kontekście wynik należy ocenić nie inaczej niż nisko. Wszak leasing samolotów wartych 250 mln USD (połowa samolotów) dało raptem 3 mln USD zysk (wynik JV przemnożony prze 2), co oznacza roczną stopę zwrotu na poziomie 4,8 proc. To jednak tylko zgrubne wyliczenia i być może mamy jakieś spore jednorazowe koszty dostawy pozostałych 4 sztuk, więc na końcowe oceny trzeba poczekać do kolejnego kwartału." i podsumowanie "Wydaje się, że kwartał pozostawia pewien niedosyt. W mocy pozostają oczywiście także fragmenty dotyczące szczegółowości not (i związanego z nią ryzyka niepewności), transakcji z dominującym akcjonariuszem i miejsca rejestracji spółki. Mimo wszystko przy kroczącym zysku na poziomie 23 mln USD kapitalizacja wynosząca 233 mln zł wydaje się dość niska. "

   Ja dodam od siebie że poluję na aviaam do portfela wirtualnego ale czekam na zamknięcie kursu poniżej 5,30, 4 i 1 kw powinny być dużo lepsze.

   Usuń
 82. A ja poproszę o komentarz odnośnie wczorajszej informacji i wzrostu na Onico.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komunikat czytałem ale nie obserwowałem co się działo z kursem a tu wręcz euforia, 10% wzrostu i 1 mln obrotu ładnie wygląda jak na newconnect.
   Komunikat jest ciekawy bo podpisanie umowy na dostarczenie gazu do ponad 100 stacji LPG, jednak czy będzie mocny miał wpływ na wyniki to trudno powiedzieć. Planowany przychód z tego to 20% kapitałów własnych czyli jakieś 150 mln a to tylko 5% rocznych przychodów, oczywiście jest szansa że będzie większa rentowność oraz w pełni zostanie wykorzystana własna struktura gazowa a to da dodatkowe korzyści. Onico trudny przypadek, z jednej strony wyniki 4 kw mają niską bazę ale jeśli też uzyskiwali niskie premie lądowe jak Unimot to może się zdarzyć że wyniki będą porównywalne r/r i kurs może znowu dryfować.

   Usuń
 83. czesc Prezesie, mam pytanie z cyklu technicznych - czy transakcje pakietowe ktore odbywaja sie poza sesją (miedzy 17:05 a 17:20) wplywaja na cene akcji w dniu nastepnym? Tak samo jesli chodzi o transakcje pakietowe ktore odbywaja sie w trakcie sesji (9:00-17:00) ?


  Dziekuje,
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pakietówki po sesji nie mają wpływu na kursy w kolejnych dniach, zauważ że wiele jest zawieranych z kursami nawet po kilkadziesiąt % różnymi od rynkowych. W ciągu dnia są transakcje umówione na giełdzie (chyba pakietowe) i one są z cenami bardziej rynkowymi i tutaj jakiś wpływ mogą mieć na kurs bo technicy mogą takie transakcje traktować jako wskazówki inwestycyjne.

   Usuń
 84. Prezesie, dasz znac co pisza o PGSSOFT na stockwatchu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znowu analiza Nawrockiego z której ciężko coś cenotwórczego wyłapać, zwraca uwagę że było lepsze wykorzystanie pracowników, zafakturowanie w 2 i 3 kw prac od kluczowego klienta firmy, trzeba też pamiętać o niekorzystnych kursach walutowych dla firmy i rosnących kosztach pracowniczych. Automaty serwisowe od dawna wskazują na duże przewartościowanie akcji której kurs uwzględnia poprawę wyników w przyszłości.

   Usuń
  2. Dzieki za streszczenie. Ale z komentarzem nie moge sie zgodzic. Zauwaz jaka jest dynamika wzrostu przychodow i zyskow: +36% za 2016 i +37% za 2017 i zyski odpowiednio +43% i +35%. Dodatkowo nie uwazam, ze funt dlugo bedzie utrzymywal sie na tak niskich poziomach wiec spolka jak najbardziej z perspektywami.

   Usuń
  3. Każdy inwestor ma inne zdanie które pewnie jest zależne od tego czy ma się akcje czy nie. Ja też uważam że spółka jest przewartościowana ale rynek jakby tego nie widział. Oczywiście masz rację że wysoka jest dynamika przychodów i zysków, jednak zauważ że kurs mocno wzrósł też w ostatnich latach (za 24 m-ce wzrost o 68% a za 36 m-cy wzrost o 237 % ). Dlatego c/z 20 jest dosyć wysoka i wątpię czy firma jest w stanie dalej utrzymywać tak wysokie dynamiki.

   Usuń
 85. Jest też analiza Seko którą zrobił anty_teresa i tak jak lubię zawiera ona szacunki przyszłych wyników. Autor zauważ wzrost rentowności i zakłada (słusznie) że mogły na to wpłynąć niższe ceny śledzia i mocniejszy złoty, zwraca jednak uwagę że w od sierpnia 2017 ceny w polskich portach rosną więc w 4 kw może nie być już wpływu niższych cen śledzia na wyniki. Pomimo kilku zagrożeń analityk szacuje że jest szansa iż Seko zarobi około 10 mln w całym roku co przy kapitalizacji 60 mln może znowu zaowocować kilkudziesięcioprocentowym wzrostem kursu jak po wynikach za 3 kw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na święta kupiłem śledzie z Seko i muszę powiedzieć że bardzo dobre .Pozdrawiam MSmok

   Usuń
 86. Hej Prezes myslisz wrócić do Unimota? A jak tak to kiedy można myśleć o zakupie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że myślę ale nie szybko. W komentarzach powyżej pisałem już że spodziewam się bardzo słabych wyników w 4 kw a wskazują na to bardzo niskie premie lądowe w stosunku do poprzednich kwartałów. Nie zdziwię się jak zysk będzie z 50% niższy r/r a to pewnie negatywnie wpłynie na kurs akcji. Jeśli potwierdzą się wyniki których oczekuję to niestety jest możliwe że jeszcze 2-3 kwartały 2018 mogą być kiepskie i dopiero wtedy można kupować.

   Usuń
 87. Prezesie czy wg Twojej wiedzy taki transakcja zaowocuje wezwaniem na resztę akcji?
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/E-MUZYKA-S-A-Informacja-o-zbyciu-i-nabyciu-znacznego-pakietu-akcji-7564445.html
  arti

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musi, jest to rynek newconnect i wezwania przy przekroczeniu progów 33 i 66% akcji nie obowiązują. Ponadto Empik jest spółką zależną od Bookzz więc jest to transakcja w ramach grupy.

   Usuń
 88. Prezesie czy wiesz ile wyniosła premia lądowa za grudzień dla Unimotu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie liczę już premi lądowej ale będzie w okolicach 4,5% czyli nisko. Taki poziom wnioskuję po dzisiejszej (4,17%) oraz po wykresie który wklejał Sanchez na blogu kilka dni temu https://i.imgur.com/cPHPoiK.png

   Usuń
 89. A mnie korci zakup akcji Amica :) dosc nisko spadla cena a firma planuje rozwijac sie w Hiszpani. Radek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że Amica nie ma duże potencjału do spadku ale i do wzrostu, raczej na razie trend boczny się zapowiada.

   Usuń
 90. Prezesie, a co myślisz o Lena Lighting? Fundamentalnie wygląda dobrze, dywidendę płacą od kilku lat, a w tym roku może być nawet wyższa, tylko że kurs już blisko rocznych maksimów. Czekać na spadek kursu i wchodzić pod dywidendę, czy może wyniki za IV kwartał podbiją kurs jeszcze wyżej. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni