"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 20 listopada 2017

Aktualności, analizy, komentarze 11a/2017

dodano 30.11. premia lądowa Unimot listopad 4,18%, od nowego miesiąca nie będę już podawał premii, jak będzie ktoś miał życzenie to dzienną szybko wyliczę
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Zakład charytatywny z Marcinem która spółka mocniej wzrośnie do 30.06.2018. Czy będzie to mój typ Telestrada (kurs 17,60) czy Alior kurs (71,40).
Udostępnij:

197 komentarzy:

 1. Przypominam że na anonimowe komentarze nie odpisuję.

  Aviaam pojawił się w gorących spółkach dnia.
  https://comparic.pl/monnari-mon-aviaam-leasing-aal-gorace-spolki-20-11-2017/

  OdpowiedzUsuń
 2. To dla moich spółek nigdy nie była dobra wiadomość, zawsze potem spadały :-(
  Ale może tym razem będzie inaczej z AAL :-)
  UNT zaczyna wracać na 3x....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. AAL dobrze wygląda technicznie i fundamentalnie, duże ryzyko wzrostu kursu ;-)
   Patrząc historycznie to papier potrafi mile zaskoczyć (hm.... w dwie strony...

   Ja rano dobrałem żeby "pomóc" kursowi. Żeby urosło trzeba podlewać. endru

   Usuń
 3. Witam .Zastanawiam się nad PGNIG widać że odtabia i na krótki termin kupić MSMOK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam, że warto spróbować. Niestety ja "wdepnąłem" przed wynikami to teraz "odbrabiam". Moim zdaniem może być scenariusz analogiczny do JSW, tj. co najmniej powrót do poziomu przed tąpnięciem i to w stosunkowo krótkim czasie.
   Papier "odbił" się od oporu po którym groziła lawina >>> zatem nastawiam się na ten pozytywny scenariusz, ALE nie zapominam o ustawieniu SL bo kolejny zjazd to może być konkretna zwałka. Papier płynny więc z ewentualną ucieczką łatwo (tja... zależy ile inwestujesz ;-). endru

   Usuń
 4. Unimot wzrósł 19% od dołka czas na wyjście dziękuję. Prezes trochę zniechęcił do wejśćia po tej wypowiedzi:
  16 listopada 2017 22:09
  Unimot niby podał dobre wyniki ale uczulam na bardzo niskie obecnie premie lądowe, wyniki za 4 kw mogą być słabe.
  Dobrze że nie posłuchałem Janusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja słowa jak najbardziej są aktualne, wiele wskazuje (premie lądowe) że wyniki za 4 kw mogą być bardzo słabe, jeśli to się sprawdzi to może za 2-3 miesiące być tratowanie inwestorów w popłochu sprzedających akcje. Teraz jest odbicie i kto może niech korzysta.

   Usuń
  2. ...lub odwrócenie trendu :)
   Pablo

   Usuń
  3. Możliwe że ok miesiąca kurs będzie w tych okolicach, później spadki obawa przed wynikami za IV kw. Wyszedłem dzisiaj większy popyt lepiej się wychodzi.
   Rynek ocenia spółkę jako paliwową a nie multienergetyczną dopiero jak będą mieć zyski z pozostałych segmentów powinno się to zmienić. Obowiązuje dalej trend spadkowy, kolejne raporty mogą zmienić sytuację. Janusz

   Usuń
  4. Pablo - Trend zmienią najwcześniej jak wybiją 40 zł (ostatni high). Średnia idzie lotem koszącym a obecna podbitka moim zdaniem ma potencjał max do 33 zł...

   Usuń
 5. Wyszedłem z Unimot. Wszedłem w Tauron i Energa, Janusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może byś kolego Janusz jakieś analizy / fundamentalne powody swoich decyzji przytoczył... słowem zwrócił naszą uwagę na coś czego być może my nie dostrzegamy. A jak nie to wiedz że ja dzisiaj zjadłem śniadanie, wypiłem dwie kawy a teraz odgrzewam bigos na obiad. Pozdrawiam Tomasz.

   Usuń
  2. Tomek, więcej kawy nie pij + smacznego ;-)
   i jak najbardziej przyłączam się do sugestii - byłoby świetnie gdyby więcej osób dzieliło się swoimi decyzjami lub przemyśleniami, ale też żeby formułować je w postaci zdań złożonych :-) tj. z jakimś uzasadnieniem / rozwinięciem, to wtedy wszyscy na tym skorzystamy. endru

   Usuń
 6. Niski C/Z, patrząc na wykres uważam że korekta na wig 20 i wig-energetyka dobiega końca i nastąpi odreagowanie w najbliższym okresie. Na giełdzie niczego nie można być pewnym w 100%. Pozdrawiam Janusz

  OdpowiedzUsuń
 7. Wczoraj wyniki pokazały np. Vindexus czy Inter Cars które na poziomie zysku netto miały o kilka % wyniki gorsze r/r (przychody wyższe) i rynek dzisiaj mocniej je przeceniana (obie tracą 5-6%). Rynek obecnie jest bezwzględny, jeśli nie ma poprawy wyników a do tego firma nie jest jakoś nisko wyceniana to spadki są później konkretne.

  Z tego co widzę dobre wyniki 4 fun podał, jak 7-8 miesięcy temu kupowałem to c/z był w okolicach 15, od tego czasu kurs urósł z 50% a c/z spadł do 6,70 - widać jaki ogromny progres poprawy zysków jest.
  Skarbiec cały czas leci do dołu, ja w okolicach 20 zł będę zaczynał łapać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wynik netto rzeczywiście zawiódł. Mimo niskiej bazy, zysk okazał się nawet niższy. Zysk operacyjny był wyższy, ale koszty obsługi długu się zwiększyły. Co ciekawe to z raportu wynika, że nabyli wierzytelności za ok 21mln, ale nie było żadnej informacji na ten temat. Zysk spadł, ale bilans moim zdaniem się poprawił.

   Usuń
  2. chodzi o vindexusa oczywiście ;)

   Usuń
  3. o skarbcu...
   https://www.pb.pl/kurs-skarbca-spada-na-zapas-898729

   Usuń
 8. promocja na Vindexusie. w Porownaniu z branza to i tak sa njabardziej atrakcyjni a to nie potrwa dlugo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisalem. Prawie juz na poziomie z wczoraj.

   Usuń
 9. Właśnie. Czy nie jest to dobra okazja na zakup VIN na krótko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja po wczorajszym raporcie Vindexusa bym nie kupił, można zakładać że przyszłe wyniki będą płaskie, nie ma co liczyć na jakieś wysokie dywidendy więc kupowanie bo jest dosyć niska wycena nic nie daje. Jedyny plus który może stabilizować kurs to możliwe przejęcie przez Getback lub inną firmę z branży ale to tylko domysły.

   Usuń
  2. Niska wycena oraz dywidenda wyplacana co roku. Zwieksza przychody i zyski - to ze jeden kwartal jest gorszy to nic nie znaczy. Zwroc uwage na poprzedni rok - tez 3 kwartal byl gorszy a potem i tak spolka nadrobila a kurs wzrosl +50%. Z branzy windykacyjnej najlepsza obecnie opcja.

   Usuń
  3. Czasem nie rozumiem tego Prezesa
   Getback C/Z 9,20 C/WK 4,15 vs Vindeksus C/Z 6,30 C/WK 0,73
   Max

   Usuń
 10. getback kolejny wygrany przetarg w hiszpanii darecki

  OdpowiedzUsuń
 11. getback - skąd na to kasa będzie - zagrożenie emisji rośnie? jcn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z kolejnych emisji obligacji oraz tego co ściągają z ludzi, to będzie się kręcić do czas aż powinie im się noga. Niskie koszt długu znacznie im w tym pomaga. Obecnie maja imponujące tempo wzrostu, biznesu i zadłużenia - korzystają póki mogą. Choć nie mam akcji to trzymam kciuki aby biznes się kręcił a przychody nie miały ryzyka. Warto śledzić ile faktycznie odzyskują gotówki z pakietów które posiadają.

   Usuń
 12. Chciałbym zapytać na co liczycie (tudzież łudzicie się) odnośnie GetBacka i jego kursu ?
  Alex

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja liczę w przypadku Getback iż każdy kolejny rok to poprawa wyników np. wzrost zysku w 2018 o jakieś 40-50% r/r oraz że zostanie w najbliższych latach największą firmą wierzytelności w Polsce i regionie.

  OdpowiedzUsuń
 14. A jaka według Ciebie jest główna przewaga Getback nad Krukiem ?
  Wydaje mi się jakoś, ze Kruk ma nieco więcej doświadczenia, niższe koszty długu i bardziej stabliny biznes. Chyba, ze coś istotnego przegapiłem ?
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :-) moje jest mojsze... nie trzeba zestawiać jednych przeciw drugim. Mamy wiele banków, ubezpieczalni, firm paliwowych i nie jest tak, że tylko jedna firma z danej branży zarabia... Niekoniecznie doświadczenie i "stabilny biznes" (?) jest gwarantem najlepszych wyników. Nokia była mega doświadczoną i stabilną firmą. Była.
   Tutaj można znaleźć odpowiedź (linki) >>> inny model biznesowy, który pozwolił na taką dynamikę wzrostu firmy. Pytanie co rozumiemy przez "przewagę", bo jeżeli dynamikę wzrostu przychodów i zysków to akurat jest po stronie GBK.

   https://strefainwestorow.pl/artykuly/20170424/getback-analiza-obligacje-gpw

   https://strefainwestorow.pl/artykuly/debiut-ipo/20170621/ipo-debiut-getback-analiza

   Myślę, że nie ma sensu tego tutaj roztrząsać - każdy może sam poguglać. Jakkolwiek by tego nie oceniać - mamy twarde dane i na tej podstawie można wyrobić sobie opinię.
   I żeby było jasne - nikt uczciwy nie zagwarantuje, że GBK, KRU czy jakakolwiek inna firma da inwestorom zarobić. Papier GBK jest krótko na GPW i analizy techniczne w tym przypadku są mocno ograniczone.
   = większe ryzyko
   takie moje przemyślenia endru

   Usuń
  2. to jeszcze dla pelniejszego obrazu https://wiadomosci.stockwatch.pl/raport-analiza-fundamentalna-5-reprezentantow-branzy-windykacyjnej,akcje,203042

   Usuń
 15. Getback czeka test 23 zł. Jeśli przełamie może być 21 zł. Zalecam ostrożność Janusz

  OdpowiedzUsuń
 16. Mój wpis dotyczył tego co napisał Prezes ... czyli, że GBK będzie ta największa firmą windykacyjną w Polsce i okolicach. Wiem, że GBK rozwija się szybciej niż KRU ale czy doświadczenie nie ma wpływu na rozwój w długim terminie ? Czy pozyskanie środków nie dodaje ryzka zanim nie okaże się, że zostały oine produktywnie wykorzystane ? Im wiekszy gabaryt tym trudniej utrzymac wysokie tempo rozwoju. A jak jest na runku konkurencja w pozyskiwaniu portfeli wierzytelności to ich ceny rosną czyli spada rentowność pracy na nich. Do tego w perspektywie wzrostu syóp procentowych poziom ryzyka czyli oprocentowania długu będzie miał też coraz większe znaczenie. Więc nie jestm taki przekonany do przewagi GDK nad KRU. I daltego pytałem czy sa jakies inne argumenty za tym poza tymi, które juz znam ...
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem dlaczego przestały mi komentarze na emaila przychodzić więc nawet nie widziałem że powstała większa dyskusja na temat Getback. Wczoraj krótko napisałem iż każdy kolejny rok to poprawa wyników np. wzrost zysku w 2018 o jakieś 40-50% r/r oraz że zostanie w najbliższych latach największą firmą wierzytelności w Polsce i regionie a dlaczego tak może być ? Wpływ na to powinna mieć agresywna postawa firmy w nabywaniu pakietów wierzytelności w Polsce, oni obecnie 60-70% wszystkich wystawianych na sprzedaż wierzytelności wygrywają czyli gdyby ta dynamika utrzymywałaby się przez dłuższy czas (kilka lat) to konkurencji nie miałaby co windykować. Druga rzecz to trzeba pamiętać że każde przejęte pakiety po generowaniu początkowych kosztów (pisma do sądów i komorników, ugody z klientami) w dalszym okresie gdy następują spłaty przez wierzycieli generują w zasadzie czyste przychody i zyski. Dlatego jeśli w tym roku wydali około 1 mld na nowe pakiety to za rok powinny być z tego skokowe wzrosty spłat i poprawa wyników. Oczywiście są też zagrożenia jak zbyt wysokie przelicytowanie pakietów i słaba ich spłacalność, stóp % też może wpływać na rentowność choć tego bym za bardzo nie brał pod uwagę bo wzrost o 1% stóp to koszt roczny 10 mln a do tego trzeba pamiętać że mogą oni dawać niższe marże na obligacjach (mogą równać do marż Kruka). Ja nikogo do zakupu Getback nie namawiam bo ryzyko na pewno jest, ja kupiłem na pewno wierząc w dalszą poprawę wyników, niską wycenę w stosunku nawet do Kruka (c/z 9 do 15) i spore oczekiwania wśród różnych analityków wzrostu kursu.

   Usuń
 17. Pytam ponownie o akcje Novavisa co sadzicie teraz posiadam maly pakiet ktory nic nie zrobi z moim portfelem w razie draki ale musze przyznac ze ta spolka wy staje sie moim numerem 1

  OdpowiedzUsuń
 18. Prezesie, mozesz pokusic sie o streszczenie analizy stockwatcha STALPRODUKTu? Dzieki wielkie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurs obecnie przebywa w konsolidacji ale wskaźniki wyprzedzające nie wskazują aby kurs miał zaatakować linię spadków. Dopóki nie będzie wybicia w którąkolwiek stronę to obowiązuje konsolidacja. Same masło maślane.

   Usuń
 19. Czy ktos posiada moze wiedze dotyczaca ostatnich spadkow Torpolu, Trakcji i ZUE? Nie mialem tych spolek w portfelu nigdy, ale interesuje mnie z czego wynikaja tak potezne spadki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem kiedyś Trakcje sam się zastanawiam niedawno było za 16 a teraz za 8 dobrze że sprzedałem zresztą cała budowlanka jakoś kuleje i jest wypalona ,[herkules niepodpisany]

   Usuń
  2. @ Arek - spółki o które pytasz to unikana przeze mnie branża budowlana i patrząc na spadki to chyba słusznie. Wielokrotnie pisałem że jest ona podwyższonego ryzyka ze względu na problemy z płatnościami, nagminne zaniżanie kosztorysów a teraz doszedł kolejny istotny czynnik ryzyka czyli wzrost pensji i brak pracowników do pracy. W dużym uproszczeniu mógłbym jeszcze dodać wycenę w oparciu o osiągane wyniki i wskaźniki. Zarówno Torpol jak i Zue za ostatnie 12 miesięcy nie zarabiają i generują straty a ich wycena jest w okolicach 200 mln, w przypadku Trakcji c/z to 25 czyli bardzo wysoko. Dlatego nie widzę żadnych pozytywów aby kupić te firmy, więcej raczej jest ryzyk.

   Usuń
  3. Mirbud zapewne zjazd po infie. Ujawnienie opóźnionej informacji poufnej ,dlatego się cieszę że nie mam nic z budowlanki ,prezes miałeś racje odnośnie budowlanki ,[herkules niepodpisany]

   Usuń
  4. W 2016 roku była totalna zapaść w budownictwie kolejowym. Na nielicznych przetargach wycinali się wszyscy, że tylko coś mieć do roboty. Ceny ofertowe były w granicach 60% budżetu PKP PLK.
   I teraz to się odbija w wynikach.
   W IV kw. 2016 ruszyły duże przetargi unijne i rynek odetchnął. Ale są to zazwyczaj 'Projektuj i buduj', więc na razie głównie trwa etap projektowania.

   Branża zgarnie potężne pieniądze unijne i pod to były grane, ale ...
   ... zrobi się duża górka i może zabraknąć materiałów, sprzętu, ludzi.

   Usuń
  5. http://www.gazetagieldowa.pl/2017/01/budownictwo-kolejowe-jest-zle-bedzie.html

   Usuń
  6. Jedno czego nie uwzględnia Twoja analiza to... ani słowa o Budimex. Z różnych wypowiedzi Blochera od pół roku chyba dość jasno wynika, że:
   1. zamówili i czekają maszyny (pytanie jakie i do czego?);
   2. mają pełno "siana" na bilansie i nie muszą pracować (!) Spółka budowlana, która nie musi robić? Słyszał ktoś taki fenomen???
   3. interesuje ich wyłącznie udział w przetargach "projekt+budowanie", chyba nie przypadek, bo Blocher jasno mówi, że nie ma pracowników, a jak są to drodzy, dlatego woli pracować maszynami;
   4. od jakiegoś czasu powtarza również, że na rynku (również kolejowym) przetrwają tylko Ci, którzy umieją poradzić sobie z trudną logistyką budowania/dostaw i zakupu surowców, gdzie pracuje się na STAREJ infrastrukturze... czytaj: nie jest sztuką w środku pola zbudować nową drogę, a działać TERMINOWO tam gdzie się odbudowuje/zmienia się starą infrastrukturę, bo b. ciężko przewidzieć, czy nie wyjdą w trakcie prac nowe okoliczności, których wcześniej nie można było przewidzieć=opóźnienia, kary, renegocjacje umów, ryzyko=KOSZTY/spadek marż;
   5. stać ich aby zwiększyć DY, a teraz płacą +8%!

   Widziałeś lepszą/bardziej doświadczoną i skuteczną w dużych inwestycjach firmę budowlaną z GPW?
   ŁD

   Usuń
 20. Znowu ING wybija konto maklerskie , dzwoniłem do biura awaria ,zastanawiam się nad innym birem maklerskim czy w innych biurach maklerskich też są awarie systemu bo w ING ostatnio jakoś często się zdarzą [transfer akcji do innego biura maklerskiego 1%],[herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam w bos i mbanku i raczej większych portfelów nie mam, jakieś 2-3 lata temu mbank szwankował przez jeden dzień i poniosłem wymierną stratę którą mi pokryto gdy złożyłem reklamację.

   Usuń
 21. Prezesie co sądzisz o kursie i wynikach Mercatora w najbliższych kwartałach? Według wypowiedzi prezesa otoczenie rynkowe się ustabilizowało i dołek fundamentalny już za nimi:

  Zgodnie z oczekiwaniami Zarządu, istotna odbudowa wyników finansowych w ślad za pozytywnymi trendami rynkowymi (cena lateksu naturalnego, kurs USD/PLN);
  Kontynuacja wzrostu sprzedaży na bazie obecnych aktywów, ekspansja produktowa i geograficzna;
  Rozpoczęcie komercyjnej sprzedaży z nowego zakładu produkcji wyrobów z włókniny w Polsce spodziewane jeszcze w IV kw. br.;
  Uruchomiona pierwsza linia produkcyjna w powstającej fabryce rękawic nitrylowych w Tajlandii, projekt zgodny z harmonogramem i budżetem, od II półrocza 2018 zwiększy moce produkcyjne Grupy o 150%.

  http://pandl.pl/aktualnosc/items/mercator-medical-6377.html

  Obecny P/E jest nieatrakcyjny ale to przez kiepskie wyniki, jeśli wyniki się poprawią o kilkadziesiąt procent dzięki stabilnemu otoczeniu i dobrym perspektywą na kolejne lata to kurs może wrócić w okolice 20zł. Jakie jest Twoje zdanie? Obserwowałeś kiedyś tę spółkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat Mercatora było już sporo pisane na blogu dlatego krótko. Trudna jest spółka do przewidywania przyszłych wyników gdyż zależą one od wielu czynników, kursy kilku walut, lateksu itp. i nie potrafię ocenić jak mogą wyglądać ich przyszłe wyniki. Teoretycznie powinno być lepiej bo zwiększają moce produkcyjne i stabilizują się ceny lateksu ale ja bym się nie spieszył z zakupami i poczekał do wyników za 4 kwartał. Wyniki 3 kw były jeszcze słabe bo 56% niższe r/r więc jest możliwe że i 4 kw może być słaby. Gdyby jednak wyniki były już porównywalne r/r to dopiero wówczas można myśleć o zakupie bo baza 1 i 2 kw jest minimalna i może zostać łatwo pobita. Na temat Mercatora analizę robił kiedyś OBS więc może on jest bardziej w temacie.

   Usuń
  2. Dzięki Prezesie, pełna profeska.

   Usuń
 22. Witam wszystkich,zastanawiałem się nad Będzinem Wydaje mi się dość tani c/z 3.8 zysk co roku wzrasta .prezesie mógł byś spojrzeć na nią .Z góry dziękuje i życzę wszystkiego dobrego .Bartek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy wynikach chyba za 2 kw pisaliśmy o Będzinie ale już nie pamiętam o co chodziło a teraz nie "mam głowy" żeby się zagłębiać w tą firmę. Trochę dziwna firma bo do głównego biznesu czyli elektrociepłowni chyba rok temu dodała działalność leasingową czyli zupełnie inna branża. Z tego co pamiętam to do końca listopada mają być jakieś możliwe zmiany właścicielskie, ma być tez chyba możliwość wyjścia z inwestycji inwestorów (będą chcieli odkupić akcje). Nie podpowiem Ci czy jest szansa na poprawę wyników i czy na tym można będzie zarobić, na pewno lepiej obecnie wstrzymać się z zakupem przynajmniej do wyników za 3 kw i zobaczyć co faktycznie w firmie piszczy.

   Usuń
  2. To z czerwca: http://www.gazetagieldowa.pl/2017/06/elektrociepownia-bedzin.html

   Usuń
 23. Dzięki prezes ,wiem że wielu pisało podobnie a i tak napisze' 'jesteś wielki' w 80% wiedzę o inwestowaniu mam dzięki tobie. Trzymaj się .Bartek

  OdpowiedzUsuń
 24. No w końcu trochę się odkuję na Medicalgoritmics który podał świetny raport...
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 25. prezes możesz podać premię UNT za pazdziernik i listopoad w stosunku do poprzednich miesiecy?

  OdpowiedzUsuń
 26. Czesc Prezes

  Wiem że w państwowe nie wchodzisz.

  Ale wiesz albo może ktoś wie dokładniej
  ile warta była część polska EDF sprzedana PGE.

  Niby w necie jest wartość EDF 2,1mld plus dług ok. 1,9mld do
  grupy we Francji.

  Ale czy to jest pokryte aktywami ? (ten dług)

  Cena transakcji 4,1 mld PLN.


  Ale może wiecie więcej.

  Chodzi o wyliczenie premii ew. dyskonta na transakcji
  i wpływ na kapitały własne.

  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 27. Państwowe firmy ostatnio dają dobrze zarobić.
  A główne zagrożenie - węgiel drożeje, więc na razie
  nie trzeba za dużo ratować.

  Jeśli PGE za dużo nie przepłaciła,to
  skokowo wzrośnie jej EBITDA o ok. 1.1mldPLN.

  Wydaje mi się że dla energetyki jest moment jak kiedyś
  dla paliw (patrz PKN LOTOS).

  Są tanie, płynne i marża jest b. wysoka.
  Minus to konieczność inwestycji, ale na razie pieniądz tani.

  Pozdro
  Maciek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie interesowałem się PGE i przejęciem aktywów EDF, ale wydaje się że raczej drogo nie zapłacili bo pewnie transakcja była trochę wymuszona na sprzedającym. W mojej ocenie powinny im się wyniki poprawić bo raczej przejęte aktywa były rentowne. Patrząc na ostatnią rekomendację z października bm mdm to oni wcale nie są optymistyczni do przyszłych wyników (ale zastrzegam że nie jest jasne czy ich reko uwzględnia przejęcie EDF). W tym roku mdm przewiduje 4,11 mld zysku netto ale w przyszłym roku spadek zysku na 3,42 mld a 2019 to spadek na 2,71 mld - czyli gdyby się to sprawdziło to w dwa lata zysk ma im spaść 35% (dużo). Dużym minusem PGE jest to że rząd widzi w nim główne przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce i wszystkie potrzebne inwestycje PGE będzie musiało realizować. Z tego co wiemy to jeśli powstanie atom to PGE ma realizować tą inwestycję a tam w grę wchodzą chyba 20-30 mld kwot więc potężne kwoty. Dlatego nie wnikając w to kto obecnie rządzi PGE to nie widzę sensu kupowania akcji tej firmy, zyski możliwe że będą spadać w średnim terminie, dywidend raczej nie będzie lub najwyżej 2-3% rocznie, przed firmą możliwe ogromne inwestycje przez najbliższe 10-20 lat.

   Usuń
 28. Jutro Delko publikuje wyniki. Podobno maja być bardzo dobre. Opłaca się kupić troszkę PKC dziś. Zbyszek

  OdpowiedzUsuń
 29. http://www.gazetagieldowa.pl/2017/11/avia-am-leasing-chiny-zaczynaja-zarabiac.html?m=1

  Obs dorzucił AAL. Wie ktoś kiedy bèdà dokładnie wyniki za 2017?

  OdpowiedzUsuń
 30. Eurotel został dodany do top picks przez dm bos, w portfelu obecnie ze znanych mi dobrze spółek jest jeszcze LSI oraz Vindexus. Uzasadnienie Eurotela to niewymagająca wycena (oczekiwane c/z na 2017 poniżej 7) oraz oczekiwana wysoka dywidenda w przyszłym roku 11%.
  https://wiadomosci.stockwatch.pl/dm-bos-dodal-vistule-neuke-asseco-bs-eurotel-i-jsw-do-top-picks,akcje,205373?utm_source=HP20&utm_medium=male

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Prezes! To teraz widzimy jak analitycy instytucji żyjących z prowizji (z przysłowiowego brędzlowania papierami) bawią się z inwestorami. Eurotel był dodany we wrześniu, usunięty w październiku i ponownie dodany w listopadzie. BOŚ zaczyna się już zwyczajnie ośmieszać... wepchnięcie w gardło inwestorom Unimotu to tylko jeden przykład z wielu jak "wartościowe inaczej" są ich analizy/rekomendacje. Pozdrawiam Tomasz.

   Usuń
  2. W moich oczach od dawna analitycy bos słabo wyglądają, pisałem kilka razy o Vindexusie któremu co miesiąc rekomendacje poprawiali. Druga rzecz to słabo oni przewidują wyniki, w przypadku Eurotela mocno się pomylili, vin i unimot też wpadki w prognozowaniu wyników. Mam konto też w mbanku i tam nie jest lepiej, sporo przestrzeliwują wyniki np.ostatnio Skarbiec i PCM, można dodać TXM który w tym roku wprowadzali na giełdę, kurs spadł z 50% a ich reko to chyba ze 200% potencjału wzrostu.

   Usuń
  3. Z wprowadzaniem na giełdę to można by książkę napisać... i zdecydowanie byłby to dramat :). Wspomnę tylko niedawnego debiutanta MAXCOM. Wejście o ile dobrze pamiętam 30.06.2017 cena emisyjna 55 PLN obecnie kurs lata 23-24... czyli prawie 60% w plecy jak ktoś trzyma. Żeby tego było mało 18.07.2017 DM BZ WBK dał rekomendację z ceną 84.60 PLN !!! Że też oni wstydu nie mają! Zarząd jeszcze gorzej bo po bardzo słabych wynikach za II kw. uparcie twierdził że podtrzymują prognozy nawet trochę akcji dokupili. Tuż przed raportem za III kw. odwołanie prognoz i wiadomo słaby raport. Nie trudno się domyślić że znów przestrzelą prognozy do końca roku bo w momencie jak się zarzekali że po II kw. podtrzymują oczywiście wiedzieli że nie ma szans żeby nawet się zbliżyć do prognoz z przed IPO. Tu się pochwalę bo uważam to za mój największy sukces w tym roku... po objęciu w IPO sprzedałem całość w granicach 57-58. Od początku mi to wszystko zbyt pięknie wyglądało... a mimo to dałem się złapać na nagonkę, szczęśliwie w porę oprzytomniałem. Generalna zasada brzmi: unikać IPO chyba że z tego/czy innego powodu zna się spółkę przed wejściem. Pozdrawiam Tomasz.

   Usuń
  4. Taka filozofia giedły:
   - w IPO chcą sprzedać drogo części firmy. Czy to już posiadane akcje czy dokapitalizować spółkę (rachunek jest prosty lepiej mieć 50% firmy o wartości 20 niż 100% o wartości 1). Na szczęście są podmioty który po pozyskaniu kapitałów potrafią zrobić z niego użytek zwiększając wartość.
   - we WEZWANIU chcą tani kupić części firmy. I tu są przypadki poprawne jak i haniebne.

   Zarząd zawsze będzie wypowiadał się pozytywnie, a czasem robił podpuchy (tu publicznie kupi, tam ktoś niepublicznie sprzeda 1000 x więcej akcji). Wyobraźmy sobie prezesa który mówi szczerze do rynku - jest fatalnie i będzie jeszcze gorzej... kurs idzie na 0 :)

   Usuń
 31. Mam pytanie do doświadczonych inwestorów. Posiadam pewien pakiet akcji POLNA. Jak wiadomo 28 listopada będzie zniesienie dematerializacji akcji. Co powinienem zrobić z tymi akcjami? Próbować do tego dnia je sprzedać? Czy może zostawić i czekać... no właśnie na co? Przymusowy wykup? Zostawić dla dywidendy?

  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przymusowego wykupu już nie będzie więc masz opcję sprzedać akcje do 28.11 lub trzymać i zostać z papierowymi akcjami dłużej. Jeśli masz mało tych akcji to wydaje mi się że rozsądnie je sprzedać nawet z jakąś stratą i zamknąć temat. Jeśli masz jednak większy pakiet to możesz przemyśleć temat trzymania akcji i brać pewnie 10% co roku dywidendy albo możesz spróbować się z Jakubasem dogadać na temat sprzedaży akcji na umowę cywilno-prawną po cenie z wezwania.

   Usuń
  2. Na dywidendę nie liczyłbym w przyszłym roku, jest natomiast uchwalony skup po cenie do 19,92; więcej tutaj https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-346701_POLNA.aspx#346701

   Można spodziewać się propozycji odkupu w przyszłym roku od spółki - jest klepnięta uchwala NWZA w sprawie skupu do 20%. Jeśli podmioty powiązane z Jakubasem nie skorzystają z propozycji to droga otwarta aby się pozbyć swoich akcji.

   Więcej przemyślę w temacie tutaj: https://www.bankier.pl/forum/temat_re-na-wza-w-sprawie-wycofania-z-gieldy-nikt-nie-glosowal-przeciw,26444237.html

   Usuń
 32. Wycofanie Polnej to chyba sygnał, że mamy niskie wyceny i znacznie lepiej wyjść z GPW po dobrej cenie niz na nia wchodzić. Spodziewam się większej ilości takim sytuacji w 2018 r jeśli nie będzie kryzysu a sWIG nie urośnie.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 33. Dzięki prezes za uwagi nt PGE.

  Jakość rekomendacji różnych dm jest słaba.
  Zresztą uczestnicy szacownego blogu to potwierdzają.
  Od dawna nie biorę rekomendacji na poważnie.

  Wydają je często młode chłopaki, co pojęcia nie mają.

  Myślę, że sektor energetyczny jest niedowartościowany.
  Zgadzam się, że będą wykorzystywać PGE do inwestycji
  flagowych, ale kto może mieć najtańsze finansowanie, jak nie
  BGK.

  Popyt na prąd rośnie i będzie rósł, wchodzi era transportu elektrycznego.
  Energia w części stanie się paliwem.

  Mówię o perspektywie 5-10 lat.

  Pozdro
  Maciek  OdpowiedzUsuń
 34. Witam.

  Skoro mowa o państwowych spółkach to co myślicie o PGNiG ?
  Co jak co ale gaz bedzie paliwem na najbliższe dekady. Kurs z małymi korektami bedzie się piął do góry. Cena akcji przystępna czyli każdy mały pakiecik nabyć może . Dywidenda może nie jakaś mega ale jednak płacą.

  pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń
 35. Panowie, co sądzicie o Helio? Widzę, że wyniki mocno spadają, wsparcia tuż tuż, a w przyszłym tygodniu wyniki. Jakieś przemyślenia, jakie mogą być? Ostatnio rynek nie za dobrze przyjął stosunkowo niezłe wyniki. Strach pomyśleć gdzie się akcje zatrzymają jak wyniki będą słabsze.
  Pozdrawiam Gerard

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo nierzetelny wpis napisałeś, że wyniki mocno spadają. Helio w ostatnim 1,5 roku każde wyniki kwartalne miała znacznie lepsze r/r i to na poziomie zysku netto wzrosty były po kilkaset % więc gdzie mocno spadają. Za tydzień są nowe wyniki i dopuszczam myśl że mogą być gorsze bo dolar cały kwartał był tylko 3-4% słabszy r/r, jednak zarówno obecny jak i przyszły powinny być dużo lepsze bo dolar jest 15% słabszy niż rok wcześniej. Jak kurs spadnie to trudno, nie mam lęku i strachu myśleć co się wydarzy, to jest giełda i trzeba to zawsze uwzględniać inwestując.

   Usuń
  2. Ups... przepraszam bardzo. Tak to jest jak się pisze posty w nocy. Miało być NOTOWANIA spadają, chociaż dzisiaj, jakby nie patrzeć na volumen, to kurs +4%.
   Gerard

   Usuń
  3. O Helio: http://www.gazetagieldowa.pl/2017/11/helio-skoro-jest-tak-dobrze-to-czemu.html
   Moim zdaniem cały zysk na mocnej złotówce przejdzie na Biedronkę.

   Usuń
  4. Na Helio ewidentnie trend spadkowy i nie pomogą podbitki paroma akcjami. Tadeusz

   Usuń
 36. I co kurczaczku na kogo wyszło? EPS Delko po 3Q= 2 zł i do tego wyleszczone. Pozdrawiam Zibi

  OdpowiedzUsuń
 37. Prezes Kawecki ( gdy znał wyniki wcześniej nie mógł kupować ) i fundusze zaraz tu wkroczą. Może im to zając nawet kilka dni gdyż decyzje są podejmowane wolno...Zibi

  OdpowiedzUsuń
 38. I po wzrostach na Avia. Prezes, planujesz ponownie kupić, jeśli cena jeszcze spadnie?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z końcem miesiąca zamykam rzeczywisty portfel fundamentalny więc AviaAM nie pojawi się w nim, z nowym miesiącem zamierzam otworzyć wirtualny portfel fundamentalny i AviaAM powinien się w nim znaleźć.

   Usuń
 39. Widzieliście komunikat na Feerum? Warto jeszcze wchodzić? Pozdrawiam, Abes

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spekulanci pewnie kurs podciągną ale jak dla mnie fundamentalisty to żadna dobra wiadomość. Nawet jeśli zarobią na tym kontrakcie 10% czyli 14 mln to przy ciągłych stratach może im roczny zysk wyjdzie 10 mln czyli c/z 14 - to przecież wysoko. Żeby nie skończyło się jak na Bumechu które też z rok temu podpisał niby super kontrakt zagraniczny, kurs od tego czasu spadł 50% a firma złożyła wniosek o restrukturyzację do Sądu.

   Usuń
 40. MDG

  Spółka typu " zwróć uwagę na długi termin "

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 41. Prezesie - mozesz strescic analize KGHMu na stockwatchu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Technicznie źle wygląda bo kurs wybił się luką w dół z trójkąta i teraz popyt ma problem ze wzrostami i domknięciem luki, bardzo możliwe spadki są nawet do 95.

   Usuń
 42. Witam. Ja tylko z małym zapytaniem od 3 lat staram się inwestować dywidendowo na ikze i jak na razie do przodu jestem tylko na podatku a na dywidendach i wycenach w plecy. Zapytam jak znajdujecie czas na analizy, szukanie informacji itp. Poważnie się zastanawiam czy nie inwestować przez fundusze a może polecicie jakieś zarządzanie przy małej kwocie i w ludzkich pieniądzach. Pozdrawiam. Seba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak potrafisz kupować i sprzedawać na GPW, masz trochę rozsądku to po co przez fundusze inwestować, sam próbuj. Jest w internecie sporo portfeli dywidendowych np.mój wirtualny portfel dywidendowy czy https://comparic.pl/dywidenda-zysk-ubieglotygodniowy-optymizm-zostal-zmaterializowany/ i możesz obserwować i uczyć się. Możesz napisać jakie masz obecnie spółki w portfelu IKZE to ci krótko napiszę co o nich myślę.

   Usuń
  2. W DM BOŚ jest coś takiego jak amIKE. Gdzie można powierzyć swoje IKE (nie wiem czy IKZE też) w opiekę.
   Nie korzystałem więc nie mam wyrobionego zdania na ten temat.

   A może ktoś z czytelników Bloga zna trochę ten temat i mógłby zdradzić jakie amIKE w BOŚ osiąga wyniki??

   Egon

   Usuń
  3. Witam. Przyznam że taki był mój zamiar, sam inwestuję i przy okazji się uczę. Ale pogodzenie pracy po 10 h, życia rodzinnego i inwestowania jest naprawdę trudne. Obecnie na ikze mam pzu,assecop,gpw,euco,pcm,dektrę i telestradę oraz gotówkę ok 6000 wyszedłem z części pzu bo miałem ponad połowę portfela w tej firmie. Obecnie skłaniam się do zakupu eurotela,stalexportu,robyga,eloraz zastanawiam się nad interaolt i elektrotimem a z new connect aquabb i gwarant

   Usuń
  4. Twój portfel wygląda w miarę rozsądnie, pamiętaj że inwestowanie w spółki dywidendowe jest trochę na pierwszy rzut oka dziwne. Spółki te w okolicach dywidendy mocniej rosną a po przyznaniu dywidendy potrafią spadać po 20% dlatego na jesień i zimę wyceny tych spółek są niskie, w okresach letnich raczej się podnoszą - dlatego pewnie masz obecnie słaby wynik który w połowie przyszłego roku powinien się poprawić.
   Wracając do twoich spółek to trudno przewidzieć zachowanie wyników i kursów Asseco i Euco, są pewne zagrożenia i trzeba uważać.
   Ze spółek które myślisz kupić to lepiej odpuść Elektrotim i Gwarant, natomiast Aqua BB jest ciekawa spółka jednak ze względu na wysoką wycenę więcej niż 5% co roku nie będzie dywidendy, to nie jest dużo jak na spółkę dywidendową.

   Usuń
 43. Ja na razie martwię się wynikami Helio. Zostały dwa dni, a kurs jakby się obsuwał. Ciekawe jak zareaguje kurs. Bo sam wynik powinien być dobry r/r, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj jest duży artykuł w parkiecie o producentach Bakalii "Rynek bakalii i zdrowych przekąsek rośnie, kto zdążył z inwestycjami, by się do tego wzrostu przygotować, ten dziś zbiera tego owoce. Helio ma za sobą bardzo udany rok obrotowy, jego przychody wzrosły o 30 proc., do 178 mln zł, a zysk z działalności operacyjnej został potrojony z wynikiem 15 mln zł. Spółka nie wypłaci w tym roku dywidendy, całych 10 mln zł zysku netto zostanie przeznaczonych na kapitał zakładowy. Najświeższe dane z I kwartału nowego roku obrotowego (III kwartał 2017 r.) spółka opublikuje w najbliższą środę, dlatego rozmawiamy głównie o branży i sprzedaży. Ubiegły rok przyniósł skokowy wzrost obrotów, w tym, jak przyznaje Grzegorz Sobociński, kierownik biura zarządu i marketingu, skupiono się na utrzymaniu nowo zdobytej pozycji. – Po niezwykle udanym zeszłym roku, gdy mieliśmy ponad 30-proc. wzrost wolumenu i wartości sprzedaży, w tym roku raczej nie spodziewamy się utrzymania takiej dynamiki – mówi Sobociński. – Doświadczenia pokazują, że po tak dużych wzrostach należy się spodziewać wyników na poziomie zbliżonym do poprzedniego. To będzie rok stabilizacji i inwestycji w markę – dodaje. W odróżnieniu od swojej konkurencji, także nienotowanej na giełdzie, dla Helio eksport bakalii stanowi poniżej 1 proc. dochodów. Skupia się na rynku krajowym, na małym i dużym handlu. – Sprzedajemy do detalu. Nasz udział w dyskontach i dużych sieciach handlowych to 80 proc. naszej sprzedaży – tłumaczy Sobociński. Marki własne sieci handlowych pochodzą właśnie od nich, dostarczają je dla Biedronki, Auchan, ale też polskich sieci Piotr i Paweł, Lewiatan, Polomarket. Zapotrzebowanie na bakalie zmienia się wolno, to nadal okresy przedświąteczne są kluczowe. – Z danych historycznych wynika, że dwie trzecie całorocznych przychodów są realizowane w okresach przedświątecznych – mówi Sobociński. W grudniu Helio zainwestuje w akcję reklamową i budowę marki. – Co roku te nasze wydatki na reklamę się zwiększają, w tym roku będzie to rekordowy budżet. Po wartościach cennikowych to będzie dobrych kilka milionów złotych – szacuje przedstawiciel firmy. W telewizji pojawi się 5 tys. emisji w największych kanałach, firma opłaci też reklamy w prasie poradnikowej i kobiecej, internecie, współpracę z blogerami. Kampania ma wyrównać również sprzedaż w pozostałych miesiącach roku. Tu jednak zanotowano zmianę na lepsze, w zeszłym roku po raz pierwszy udało się wyeliminować deficytowe okresy śródroczne w środku roku. Lato zaczęło przynosić zyski."

   Kto ma obawy o wyniki Helio i za dużą pozycję to zawsze może rozważyć trochę się przed wynikami skrócić. Jak pisałem wcześniej dopuszczam myśl że wyniki będą gorsze r/r o 0,2-0,3 mln zł, jeśli chodzi o trwający kwartał to powinno być dobrze bo pomoże słaby usd, jednak tak jak napisali sporo Helio wydało na reklamę telewizyjną (widzę te reklamy w telewizji) i to może spowodować że wyniki mogą być płaskie a nawet lekko gorsze r/r. Oczywiście koszt promocji reklamy ma szanse w dłuższym terminie opłacić się zwiększoną rozpoznawalnością marki ale czy tak będzie czas pokaże.

   Usuń
  2. Patrząc na kurs to wynik może nie być jakiś super, ważne żeby był przyzwoity. Wydaje mi się, że może być to spowodowane wysokimi zapasami kupowanymi jeszcze za droższego dolara. Spółka chyba nie podawała jaki jest cykl rotacji zapasów. Nie zmienia to jednak faktu, że wcześniej czy później taniejący dolar powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki. Kurs podpowiada, że to chyba jeszcze nie teraz.
   Seko dzisiaj ładne wybicie. Tu z kolei rotacja zapasów wynosi ok 30 dni i taniejące € powinno poprawić wyniki za 4q.

   Usuń
  3. Czyli 29 marca realniejsze ruchy na kursie w górę. Chyba trochę niepotrzebnie teraz podkupowałem. No nic, zaczekamy :)

   Usuń
 44. Ważne i duże ryzyko na przyszły rok !!!
  Jak pewnie wiecie rząd w piątek przegłosował zniesienie górnego limitu składek na ZUS i od stycznia 2018 roku mocno wzrosną koszty firm. Każdy kto ma akcje jakiś spółek powinien się zorientować czy nie było zbyt dużo pracowników którzy mogli otrzymywać wysokie wynagrodzenia. Piszę o tym bo np. w mbanku szacują że zwiększą im się koszty aż o 20-25 mln rocznie a to spora kwota, zakładam że w bankach będzie to mocno odczuwalne, ponadto pewnie wszystkie duże spółki jak KGHM, PKN i tak dalej, są to formy które mają rozbudowane struktury i pewnie sporo różni menagerowie zarabiają.

  OdpowiedzUsuń
 45. Gazeta Giełdowa ładną teorie dał jeden z czytelników odnośnie skracania się funduszy na Aviaam wydaje się prawdopodobna [herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj linka do artykułu, proszę.

   Usuń
  2. http://www.gazetagieldowa.pl/2017/11/avia-am-leasing-chiny-zaczynaja-zarabiac.html?m=1#comment-form

   Usuń
  3. http://www.gazetagieldowa.pl/2017/11/avia-am-leasing-chiny-zaczynaja-zarabiac.html?m=1#comment-form Znajdź post Krzysztof Gargula22 według mnie jest to bardzo prawdopodobne [HERKULES NIEPODPISANY]

   Usuń
  4. Dziękuję. Jednakże nie będę pakował do pełna. Maksymalnie 40-50% portfela. I ta spółka mnie przekonuje.

   Usuń
  5. Jeśli biła by dywidenda brał bym, tak zostanę przy tym co mam jeśli chodzi o avie, chyba że kurs się zsunie [herkules niepodpisany]

   Usuń
 46. DM BOŚ podwyższył (jeszcze nie podana do publicznej wiadomości) cenę docelową LSI Software z 14,10 do 15,80 (+12%), przewidują że wyniki 3 kw na poziomie zysku netto będą gorsze o 28% r/r a w całym 2017 zarobią 4,90 mln (czyli trochę niżej niż za ostatnie 12 mcy). W przyszłym roku mają zarobić 5,40 mln wg analityków.

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezesie, pewnie się nie znam i nie widzę podstawowych zależności, ale odpowiedź proszę, jak to jest, że w prognozach LSI podano, że wyniki są 3q będa rekordowe na poziomie 53%, teraz jest info, że maja być jednak gorsze o 28% r/r, a jednocześnie DM BOŚ podnosi rekomendacje z 14,10zl do 15,80zl? Jak dla mnie totalny galimatias, ale tak jak pisałem na początku, pewnie się nie znam :) pozdro Piwosz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 53% to wzrosną przychody, natomiast zysk netto ma być niższy od 28% r/r. Spadek zysku netto pomimo rosnących przychodów wynika z faktu że w 3 kw 2016 mieli jednorazowy spory przychód chyba z przeszacowania nieruchomości inwestycyjnej a teraz tego raczej nie było. BOŚ podniósł wycenę bo widzi że przejęcie GAP generuje wyższe Ebidta niż wcześniej szacowali oraz trwający skup można traktować jako formę dywidendy więc korzystniej to wpływa na wycenę. Jeśli chodzi o rekomendacje to trzeba pamiętać że są one na 12 mcy przyszłych teoretycznie ustanawiane więc przyszłość wg bosia jest dobra.

   Usuń
 48. Lsi to ciekawa spółka, z niskimi wskażnikami i jeszcze lepszymi perspektywami, gorsze wyniki r/r mogą być wykorzystane do akumulacji akcji, interesujące jak na wyniki przełoży się wzrost wynagrodzeń i udział w licznych targach, fajnie jakby wygrali jakiś przetarg na dostawę tego systemu do kin. Prezes jak widzisz Bowim i Odlewnie, małe spółki z niskimi wycenami,Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku LSI wzrost wynagrodzeń może być raczej dopiero od drugiego półrocza 2018 roku. Branża informatyczna może najbardziej odczuć zniesienie limitu ZUS, sporym przegranym może być np. CD Projekt.

   Łatwiej mi się wypowiedzieć o Bowim bo lepiej je znam, uważam że lepiej raczej omijać tego typu firmy czyli pośredników (dystrybutorów) stali bo ich wyniki są uzależnione od ceny stali które mocno mogą się zmieniać więc i zyski ich mogą skakać. Oni mają zapasy stali w okolicach 120 mln i wystarczy że ceny stali spadają o 5% to automatycznie niemal zyski spadają o 6 mln (5% od 120 mln). Dopiero mamy połowę kwartału i na razie patrząc na ceny stali trudno powiedzieć jaki będzie 4 kw, dopiero na początku stycznia można już wyliczyć w przybliżeniu jaki zysk mogli osiągnąć. Sugeruję wstrzymywać się z zakupami.

   Usuń
  2. Zniesienie limitu ZUS nie będzie miało dużego znaczenia na wynagrodzenie pracowników. Limit ten dotyczy osób, które zarabiają więcej niż 11tys. brutto. Większość zatrudnionych korzysta z Praw autorskich (programiści) lub lub jest na działalności gospodarczej. Różnica pomiędzy osobami na etacie, a B2B to w tym przedziale min 20%. Czym większe zarobki tym większa szansa, że osoba zatrudniona jest na działalności.

   Usuń
  3. O ile nie pracuje dla korporacji która nie jest skora do takich umów - a jest ich całkiem sporo. Samo Asseco Poland szacuje koszty na poziomie 7-8 mln rocznie a nie jest to firma z TOP płacących informatyka.
   CD Project raczej bardzo nie ucierpi ze względu na koszty ZUS raczej na jakość i rentowność projektów. Bardziej uderzy to duże korporacje które nie dają pola elastyczności co do umów o prace.

   Usuń
  4. Z pulsu biznesu"Zniesienie limitu 30-krotności wynagrodzenia, powyżej którego składki emerytalno- -rentowe nie są płacone, przyniesie budżetowi 5,5 mld zł. O tyle też wzrosną obciążenia pracodawców i 350 tys. pracowników, których dotknie ta zmiana. Grupa Asseco wyliczyła, że w jej przypadku koszty funduszu płac wzrosną o 8-9 mln zł rocznie. mBank na wynagrodzenia wyda o 20-25 mln zł więcej niż obecnie. Autorem projektu uzusowienia pensji jest resort pracy. Milczącego poparcia udzieliło mu Ministerstwo Finansów."
   Tak jak dzisiaj napisałem wyżej moim zdaniem mogą ucierpieć duże firmy z wig20 czyli banki, pkn, kghm itd.

   Usuń
 49. Witam
  Dziś wyniki za 3 kw. 17r poidła GK Immobile SA? Minus że jest to konglomerat a plus dobre wyniki? Co sadzisz Prezes o GKI?
  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 50. zamiast poidła ma być podała ;)
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam dobrze tej spółki i mogę się mylić, jednak patrząc na wyniki to nie są jakieś dobre. Mamy c/z 14 czyli nie tak tanio i zauważ że oni w 4 kw mieli 21 mln pozostałych przychodów operacyjnych które prawdopodobnie są nie powtarzalne czyli jest bardzo wysoka baza. Oczywiście możesz poszukać co to były za przychody jednak nie liczyłbym na wiele.

   Usuń
 51. Prezesie co sądzisz o metodzie wyceny spółek DCF? KOrzystasz ? Czy możesz pokrótce subiektywnie opisać jakie są wady i zalety?
  Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie korzystam i nie widzę potrzeby, DCF to zdyskontowane przepływy pieniężne i raczej powinno się stosować przy udzielaniu dużych kredytów dla przedsiębiorstw czyli inwestycji firm a nie do inwestycji giełdowych. Na kursy akcji nie tylko wpływają wyniki firm ale wiele innych czynników np.sentyment, bessa lub hossa czy zmiany prawne i nie ma co w długim horyzoncie rozpatrywać firmy przez pryzmat DCF. Ja zazwyczaj staram się dłużej niż na rok czasu akcji firmy nie kupować, optymalny dla mnie czas inwestycji to 6 miesięcy więc DCF jest zbędny.

   Usuń
  2. Żeby zrobić porządny DCF to trzeba wcześniej przygotować bardzo dobrą prognozę, a do tego potrzebna jest znajomość spółki.
   I to jest największy plus DCF.
   Kolejny to taki, że robiąc model możesz go aktualizować co raport i uczysz się spółki i rozumiesz powody odchyleń od prognozy.
   DCF daje Ci cenę docelową, która jest jakimś odnośnikiem do obecnej kapitalizacji.
   ALE ...
   DCF bazuje na prognozowanych wynikach, które obarczone są ryzykiem. Im dalej tym większe prawdopodobieństwo tego, że się prognoza nie zrealizuje.
   DCF to wiele założeń, którymi można manipulować i wpływać na ostateczny wynik.

   Moim zdaniem dla inwestora prywatnego DCF to trochę jak strzelanie z armaty do komara. Napracujesz się, a i tak może Ci to nic nie dać.
   Lepiej poświęcić czas na porządną analizę spółki i prognozę najbliższych kwartałów. A potem jak masz prognozowany wynik liczysz prosty C/Z i w miarę wiesz, czy rynek ją dobrze wycenia.

   Usuń
  3. Dziękuję OBS i Prezes za odpowiedź.
   Artur

   Usuń
 52. Niesamowite jak codziennie spada ten GetBack...chyba daliśmy się wydrylować w tyłek podobnie jak z Unimotem.
  Josh

  OdpowiedzUsuń
 53. Delko mała pozycja w portfelu prawie zapomniana, dała zarobić prawie 20 procent i co dalej? Dobre wyniki, święta przed nami czy może być jeszcze lepiej?

  OdpowiedzUsuń
 54. Na Delko dzieje się to co opisałem powyżej. To obecnie najlepsza spółka na giełdzie ( tzn najtaniej wyceniana, największy potencjał wzrostu, duże perspektywy np. przejecie). Moja cena docelowa do 06.2018 r. to 20zł/ akcje bez uwzględnienia ew. przejęcia. Dlatego tak mnie zdenerwowała sprzedąż tych akcji i negatywne komentarze prowadzącego ten blog. Pozdrawiam Zibi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma swoje zdanie na temat różnych spółek i każdy kupuje i sprzedaje akcje kiedy chce i jakie chce.Prezes prowadząc bloga chciał Nam pokazać swoje ruchy i swoje prywatne akcje czego ja bym nigdy nie zrobił bo to są moje decyzje i moje pieniądze .Proszę nie pisać ,,Zibi" takich komentarzy tylko utworzyć swój blog i tam zachęcać do kupowania czy sprzedawania swoich akcji.Pozdrawiam Smok

   Usuń
  2. Smoku dzięki że stajesz w mojej obronie ale nie zgodzę się z Twoją sugestią że "kogokolwiek nakłaniam do kupowania czy sprzedawania swoich akcji", pokazuję tylko swoje transakcje ale nikogo nie zachęcam do kopiowania moich ruchów.
   Ogólnie już się uodporniłem na podobne wpisy jak Zibiego i staram się nie odpisywać, wolę zostawić bez komentarza pretensje do mnie że sprzedałem akcje za 5000zł, jakby taka kwota miała wpływ na kurs firmy z kapitalizacją ponad 70 mln zł.

   Usuń
  3. Nigdzie nie napisałem że namawiasz ?

   Usuń
  4. Przemku sprzedałeś wg twoich wpisów 700 akcji po 10,88zł czyli za 7616 zł ( nie za 5000zł jak napisałeś powyżej ). Kapitalizacja Delko to w tej chwili 5,980 mln. akcji x 11,85 zł= 70,9 mln zł, natomiast gdy sprzedawałeś po 10,88 zł w kwietniu 2017 r. i spadało dalej do nawet 9,15zł to 65-54,7 mln zł. To tak tytułem sprostowania. Smoku piszę bo mogę - tak mi się podoba. Gdy Przemek mnie wywali, albo będzie usuwał moje wpisy to nie będę pisać. Tyle w temacie. Zibi

   Usuń
 55. Nowy raport o Helio. Co o tym myślicie?

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29079050,helio-sa-raport-okresowy-kwartalny-1-2017-sa-q

  Michał Bryś

  OdpowiedzUsuń
 56. W ostatnich 8 latach 6 razy strata netto w okolicy -500 a zeszły rok i obecny zysk powyżej 1 mln zł - oczywiście rynek uzna, że wyniki są beznadziejne. Analogicznie sprzedaż.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki są gorsze od moich oczekiwań aż o 0,6 mln czyli dużo ale w ostatnich dniach dopuszczałem myśl że mogą być 0,2-0,3 mln gorsze r/r. Na ich stronie można szczegółowy raport przeczytać http://www.helio.pl/raporty/okresowe/raport-kwartalny-sa-q-1-2017 i na pewno jest kilka pozytywów (przychody się utrzymały a przecież jeszcze 2-3 miesiące krążyły plotki na blogu że do Biedronki już nie dostarczają produktów, przepływy operacyjne to ogromna poprawa bo obecnie to -0,374 mln a rok temu -11,432 mln, wyższa amortyzacja o 0,08 mln, znacznie lepszy bilans). Jak gorsze na poziomie zysku wyniki to muszą też być minusy, marża na sprzedaży bardzo minimalnie spadła ale głównie na gorszy wynik wpłynęły wyższe koszty sprzedaży i zarządu oraz finansowe. Reakcja ryku jest lekko negatywna, pewnie kurs z 5% spadnie a może więcej, ja raczej wyniki przyjmuję neutralnie, c/z mamy 6,50 czyli raczej drogo nie jest. Przed nami najważniejsze dwa kwartały sprzedaży i może obecny kwartał na poziomie zysku netto może być płaski r/r (kurs dolara pomoże ale reklama telewizyjna i wynagrodzenia mogą zyski walutowe zjeść). Duże szanse bardziej widzę w przyszłym kwartale bo kurs walutowy będzie mocno pomagał oraz są święta przesunięte i sprzedaż skumuluje się w 1 kw przyszłego roku.

   Żeby było jasne to nie bronię kursu, w mojej sytuacji życiowej jest mi obecnie obojętne czy spadnie czy wzrośnie.

   Usuń
 57. Czy jest szansa na poprawę wyników w raporcie 29.03 lub 30.05?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy wyniki mogą być lepsze w kolejnych kwartałach to tylko zarząd pewnie wie. Gdyby nie zwiększona reklama telewizyjna to obecny kwartał byłby płaski na poziomie zysku netto a kolejny dużo lepszy na poziomie zysku netto i przychodów. Jednak jeśli np. w zeszłym roku wydali 1 milion na reklamę a w tym wydadzą 2 mln to automatycznie koszty rosną o 1 mln, to może w krótkim okresie zwiększyć koszty a w dłuższym poprawić przychody dzięki rozpoznawalności marki. Obecnie zakładam że na poziomie zysku netto wyniki za następne 6 miesięcy może być lekko wyższe lub podobne r/r, przychody powinny wzrosnąć dzięki większej sieci sprzedaży i korzystnym przesunięciu świąt wielkanocnych. Zastrzegam też że mam obecnie akcje ale nie wiem jak długo.

   Usuń
 58. Strasznie pesymistyczny wpis Prezesie. Ale wiem jedno, jeśli ze zdrowiem wszystko w porządku, to po każdej porażce, problemach czy zawodzie życiowym, człowiek staje się silniejszy. Trzeba wstać, się otrząsnąć i żyć dalej. Nie można się poddawać, bo po każdej burzy, świeci słońce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trochę nie tak, jeszcze dwa tygodnie temu zależało mi aby jak najwięcej zarobić bo zyskami z giełdy wspomagam wydatki osobiste, ale po ostatnich wydarzeniach może być tak że będę musiał 50.000 a może i więcej wydać to spadek kursu jakiejś firmy i mniejszy zysk o 500zł nie robi na mnie już wrażenia.

   Usuń
  2. Rozumiem Prezesie, to zawsze boli. Na szczęście dysponujesz takimi pieniędzmi. Masz wiedzę i umiejętności, odbijesz się. Najważniejsze to się nie załamywać. Mam nadzieję, że szybko Ci się poukłada.

   Usuń
 59. Helio - osobiście dla mnie największe zaskoczenie to mniejsze przychody, przecież w III kwartale, ostro rosła konsumpcja w Polsce + sprzedaż w biedronkach. Widać, że nia są już sami na półkach.

  Na pewno czasy wielkich dynamik zysku netto rdr już za nami, teraz dobrze będzie jak spółka będzie się utrzymywać na tych pułapach.

  Ogólnie bilans ok, martwi to, że spółka wogóle nie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami a tylko z zarządem (patrz premie).
  Jakakolwiek nawet symboliczna dywidenda wiele by zmieniła, ale na to chyba się nie zanosi.

  OdpowiedzUsuń
 60. Co do wyników Helio, to wydaje mi się, że są przyzwoite. Jak prezes pisał, bilans się znacznie poprawił. Suma wszystkich zobowiązań znacznie spadła do 29 mln i to mi się bardzo podoba.
  Co do mniejszych przychodów to tak jak wiele osób pisało na blogu, bardzo mało było produktów Helio w Biedronce przez pewien czas. Później nagle się pojawiły w spowrotem, głównie pod markami Biedronki. Może było to związane z jakąś reorganizacją zapasów i skutkowało mniejszymi przychodami w 1q.
  Obecnie mają powiększony zakład, spore zapasy i spadający dolar. Rotacją zapasów jest chyba dosyć długa i moim zdaniem efekt taniego dolara będzie działał tutaj z opóźnieniem.
  Przed nami najlepszy kwartał, ale raport dopiero w przyszłym roku. Ciekawe jak kurs się zachowa. Od strony technicznej jesteśmy w rejonie 13 zł i są to okolice ceny z debiutu, a często dla spółek są to ważne miejsca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja teoria odnośnie niższych o 1% przychodów jest trochę inna ale może błędna, oni Biedronkę pozyskali chyba w czerwcu 2016 i jest możliwe że mieli wyższe przychody bo musieli te wszystkie Biedronki zapełnić towarem (to mogło trwać kilka miesięcy). Dolar powinien być widoczny już w wynikach tego kwartału, zauważ że zapasy to 43 mln a sprzedaż na obecny kwartał może wynieść nawet 75 mln czyli blisko 30 mln muszą dokupić towaru, ponadto oni muszą już na przyszły kwartał zapasy uzupełniać dlatego w mojej ocenie za 50 mln kupią w tym kwartale towarów po znacznie lepszym kursie (15% niższy r/r).

   Usuń
  2. Też uważam, że dolar powinien już być widoczny. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Wspomniałeś o zapasach. Czy wartość zapasów odpowiada wartości przychodów, czy to jest koszt jaki Helio poniosło na ich kupno? Bo w takim wypadku z 43 mln zapasów mogą mieć i 80 mln przychodów. Drugą niewiadomą jest czy liczą oni zużycie zapasów metodą fifo, czy lifo, chociaż logiczna dla branży spożywczej wydaje się ta pierwsza.

   Usuń
  3. Nie jestem pewien ale na zapasy może się składać zakup i koszty ich przetworzenia (trzeba do raportu zerknąć). Przychody ze sprzedaży towarów wyniosły 26 mln a wartość sprzedanych towarów to 18,4 mln czyli 40% różnicy, dlatego jeśli zapasy 43 mln i dodać ze 40% ( pewnie mniej jeśli w koszcie zapasów są koszty przetworzenia) mamy max 60 mln przychodów - jakby nie patrzył muszą importować jeszcze sporo bakali. Raczej fifo ale to nie jest tak istotne dla nich. Na razie kurs leci i spore obroty a to niestety źle wygląda.

   Usuń
  4. Prezes w III kwartale 2016 Helio nie miał konkurenta w postaci Atlanty był jedynie Bakalland z kilkoma pozycjami i Helio rządził na półkach w całym kraju, teraz jest więcej Atlany na pólkach u mnie na pomorzu to jest widoczne (z moich obserwacji wynika, że może być to związane z lokalizacją zakładów produkcyjnych, atlanta ma produkcję w gdańsku).

   I pewnie dla tego te przychody sa niższe rdr mimo wzrostu konumpcji w Polsce i otwieraniu nowych biedronek.

   Ostateczny test będzie w IV kwartale tu wszystko się dokładnie wyjąsni czy z tymi przychodami to początek tendencji spadkowej czy też wypadek przy pracy.

   Jak w IV kwartale nie będzie wzrostu przychodów to będzie niemiła niespodzianka, tymbardzie, że biedronka planuje otworzyć aż 70 nowych sklepów:
   https://retailnet.pl/2017/10/27/118929-ekspansja-sklepow-biedronka/

   Usuń
  5. Jeśli faktycznie teraz jest więcej konkurentów w biedronce niż rok temu tym bardziej trzeba docenić przychody tego kwartału bo może oznaczać że rozszerzyli sprzedaż do innych odbiorców. Może być to nawet Kaufland o którym pisałem że Helio weszło z miesiąc temu. Nie chcę już wnikać i domniemywać jak to może wszystko wyglądać, czas pokaże. Na pewno nie jest wysoka wycena, wyniki roczne nawet jak będą o 2 mln gorsze to i tak będzie dobrze, zarobiona kasa powinna wpływać na poprawę bilansu, może zostać zainwestowana w rozwój firmy i gdyby zaczęli chociaż połowę na dywidendę przeznaczać to byłoby dobrze. Kto ma wątpliwości odnośnie wyników i kursu to powinien sprzedać akcje i zapomnieć o Helio.

   Usuń
 61. Co sądzisz o dzisiejszym ruszeniu kursu LiveChat, myślisz że to zapowiedź dobrych wyników i jakie według Ciebie będą wyniki?
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda jakby faktycznie inwestorzy grali pod lepsze wyniki, kurs od dołka urósł już 30% i sprawdziło się doskonale powiedzenie "kupuj kiedy krew się leje" (szkoda że za wcześnie sprzedałem :-(
   Jeśli chodzi o wyniki to ja nie byłbym tak optymistyczny, średni kurs dolara wyniósł 3,62 i był niższy o 5,5% (3,83) do wcześniejszego kwartału, jeśli doliczymy zwiększenie bazy kw/kw o 6% czyli wyniki powinny być podobne do tych kwartał wcześniej (11,07 mln). Zakładam że zysk wyniósł 11,50 mln czyli będzie wyższy o 18% r/r (9,742 mln).

   Usuń
  2. ja dokupiłem w dołku i sporo obniżyłem średnią ale za to pozycja to 50% portfela w tej chwili i zastanawiam się nad skróceniem pozycji, a to może być dobry moment przed wynikami
   Krzysiek

   Usuń
  3. Nie mam pojęcia jaki jest konsensus rynkowy, jakaś nie dawno była rekomendacja Livechata i szacowali chyba zysk około 12,20 mln a to byłby większy progres r/r niż ja zakładam. Jeśli masz 50% portfela to w mojej ocenie zbyt dużo, ja gdybym tak miał na pewno nym część sprzedał (tak z Umimotem zrobiłem i miałem szczęście), jak kurs będzie dalej rósł to pozostałe akcje odrabiają, a jak spadnie po wynikach to znowu można podkupować. Oczywiście ty znasz siebie lepiej i rób ze swoim doświadczeniem.

   Usuń
 62. Vidis pokazał raport roczny. Chwalą się, że sprzedaż opon idzie ok. "
  "Jednocześnie Firma dzięki rozszerzeniu wachlarza produktów i inwestycji w sprzedaż oraz serwis opon samochodowych - w szczególności opon sportowych - odnotowała rosnący udział ze sprzedaży, stanowiący na koniec roku finansowego ok. 8,5% ogółu przychodów.
  Postanowiliśmy więc zmodernizować i dostosować do wzrastających potrzeb punkt obsługi
  przy ulicy Nyskiej we Wrocławiu. "
  Zapowiadają 1mln zysku za 2017/18 co przy kapitalizacji 3,2 mln wygląda obiecujaco.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 63. Prezesie,czy Talex,Silvano,ATMGrupa i GPW to dobre spółki do portfela dywidendowego?
  Pozdrawiam
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale do czyjego portfela dywidendowego, Twojego czy mojego ?
   Każdy inwestor patrzy na inne czynniki i różne spółki mogą go interesować. Ja szukam spółek z możliwą wysoką dywidendą (przynajmniej 10% np. PCM) lub mniejszą dywidendą ale tanie i z perspektywą poprawy wyników (Seko, Eurotel) albo bardzo nisko wyceniane i z niskim zadłużeniem (Telestrada). Czy Twoje spółki spełniają moje warunki ?
   Talex - lubię tą firmę ze względu na ładne przepływy operacyjne i wysoką amortyzację wybudowanej siedziby firmy, minusem to płaskie przychody czyli firma się nie rozwija, przez najbliższe lata coroczna dywidenda powinna być na poziomie 5-6% i jak kogoś to zadowala to może kupować (ja bym obecnie nie kupił)
   Silavano - spadają im powoli przychody i zyski ze sprzedaży w Rosji i to jest negatywne, uwzględniając akcje własne i dalsze wypłacanie prawie całego zysku w formie dywidendy powinno dawać co roku 8-10% stopy dywidendy, jak kogoś taka wysokość interesuje to może kupować ale musi pamiętać że kurs może powoli spadać ze względu na lekkie pogarszanie wyników (warta rozważenia tylko ta Rosja mi przeszkadza).
   Atm Grupaa - oni świetne wyniki pokazali w 3 kw i nie wiem dlaczego (trzeba byłoby to wyjaśnić czy to nie jednorazowy jakiś przychód) bo poprzednie dwa kwartały były słabe, jeśli poprawa wyników będzie trwała to można rozważyć zakup do portfela dywidendowego
   GPW - nie kupiłbym ze względu na upolitycznienie, do tego nie ma co liczyć na więcej niż 5-6% dywidendy a to nie jest dużo.

   Usuń
  2. gdzieś widziałem nagłówek po wynikach ATM że został największym beneficjentem TVPis, może upolitycznienie TVP miało wpływ na odpływ widzów do innych stacji

   Usuń
  3. W ATM Grupa na poziomie zysku netto za 3 kwartały jest:
   +1 mln zł z produkcji filmowej - to podstawowa działalność więc najbardziej powtarzalna choć w rzeczywistości zależy to od zamówień TV na produkcję seriali innych programów,

   +4,3 mln zł z zarządzania aktywami trwałymi i o tym zdecydowała obsługa tegorocznych The World Games 2017 które odbywały się we Wrocławiu - tu pytanie kto będzie obsługiwał kolejną edycję

   Na poziomie przychodów i zysku operacyjnego spore przyrosty są również z pozostałej działalności – głównie dzięki sprzedaży większej ilości domów w inwestycjach prowadzonych przez ATM Inwestycje w Ślęzy i Bielanach Wrocławskich. Ale na poziomie zysku netto tego efektu już nie widać, bo ubiegłoroczny wynik jest podbity dobrym zyskiem Aidem Media (sprzedaż gier komputerowych i sprzedaż ulokowanej w nich powierzchni reklamowej) FM Pro zajmującego się obsługą eventów

   Usuń
  4. Dzięki wszystkim za podjecie tematu.Myślałem o portfelu dla siebie. Eurotel i Telestradę mam,Seko sprzedałem bo zysk przekroczył 20%(taka strategia).Zadowolę się zyskiem równym 3X dobra lokata ,byle nie było dużych wahań jak mam na Echo -w plecy 15%.
   Marek

   Usuń
 64. LSi Software - rekordowe przychody były znane wcześniej więc krótko o zysku netto który wyniósł 1,257 mln i był niższy o 0,23 mln r/r, jednak należy przypomnieć że rok wcześniej przychody były podwyższone o 0,5 mln zł wyceną nieruchomości inwestycyjnej czyli jednorazowym zdarzeniem, gdyby nie uwzględniał tego to zysk był faktycznie wyższy o blisko 30%. Warto przeczytać raport z uwzględnieniem komentarzy zarządu, wiele wskazuje że wyniki wielu kolejnych kwartałów powinny być lepsze r/r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Należy też pamiętać, że jeśli chodzi o IT, to najważniejszy jest 4q, gdy realizowane są kontrakty z poprzednich miesięcy, dlatego jeśli chodzi o LSI Software, to jestem dobrej myśli.

   Stefan

   Usuń
 65. Polecam zapoznać się z dzisiejszymi komunikatami ze spółki VINDEXUS.

  Są m.in. kolejne plany wejścia na rynki zagraniczne, info o wejściu w rynek pożyczek nieprzeterminowane oraz potwierdzenie o wyższej o co najmniej 5gr dywidendzie.

  "Jutro mamy zamiar podpisać kolejną umowę - to portfel wierzytelności o wartości nominalnej prawie 130 mln zł za kwotę 3 mln zł. Na dniach transakcja będzie zrealizowana i na początku grudnia wartość nabytych wierzytelności nieregularnych wyniesie ponad 300 mln zł" - powiedział Kuchno

  Prezes poinformował również, że spodziewa się, iż zysk netto grupy za 2017 rok będzie wyższy od ubiegłorocznego.

  "Nie ma ryzyk i zagrożeń, które by powodowały, że coś się zmienia na gorsze. Mamy sytuację lepszą niż ta, w której wchodziliśmy w 2017 rok. Wynik będzie na pewno wyższy niż w 2016 r." - powiedział Jan Kuchno.

  https://stooq.pl/n/?f=1208473&c=1&p=4+22
  https://stooq.pl/n/?f=1208441&search=vindexus

  OdpowiedzUsuń
 66. Jakieś opinie o debiucie CWMEDIA S.A.?
  watson

  OdpowiedzUsuń
 67. Te, Prezes, weź się za czytanie raportów, bo kolejna osoba Ci podpowiada IMMOBILE, a Ty spłycasz temat stawiając tezę o wysokiej bazie. Weź się chłopie za czytanie, bo zaczynasz się zachowywać jak Albercik ps."longterm", któremu notorycznie przedstawiam EUROTELa, a ten w ogóle nie podejmuje tematu jakby EUROTELa nie było. I niby taki inteligencik inwestujący w dywidendowe spółki, masakra. Coraz więcej pseudoznawców giełdowego biznesu. Co to oznacza? Trzeba się pomału ewakuować, bo krach stoi za zakrętem!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dla autora propozycję. Niech aktywni użytkownicy bankiera pozostaną na forum bankiera i nie zaśmiecają tego bloga.

   Paweł

   Usuń
  2. Taki znawca, a zamiast leżeć na kasie tuła się po blogach i błaga o analizę...

   Usuń
 68. Zgadzam się nie ten język nie zaśmiecać bloga ,poza-tym post niepodpisany [herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
 69. Livechat pokazał zysk 12 mln i jest lepiej od moich szacunków (11,5 mln) oraz 25% lepiej niż rok wcześniej. Możliwe że kurs urośnie nawet i 10% w najbliższym czasie, jednak ja ostrzegam że w tym i przyszłym kwartale jest już wysoka baza i wyniki będą tylko kilka % lepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem czy będzie tak duży wzrost dziś...
   konsensus pobity, ale nie jakoś spektakularnie...
   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29089003,wyniki-livechat-software-w-ii-kw-2017-18-roku-vs-konsensus-pap-tabela

   Usuń
 70. Prezes...
  mógłbym prosić o dwa słowa na temat analizy wyników Medicalgorithmics ?
  https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-346908_MEDICALG.aspx#346908

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie napisałem że Livechat dzisiaj 10% urośnie ale do końca roku nie można wykluczyć.
   MDG raczej ostrożnie i negatywnie się wypowiadają, zwracają uwagę że spółka wyceniana jest na 50-70 zysków a przecież jest znacznie mniej tych zysków, 4 kwartał też pewnie w wynikach bez przełomu bo to najgorszy okres roku.

   Usuń
  2. Medicalgorithmics w ubiegłym roku w 4 kwartale księgował ekstra zyski z ugody Było tego 27 mln zł i to na ten moment sztucznie podbija zysk netto liczony za ostatnie 12 miesięcy
   Z kolei wynik 1 kw tego roku przez przejęcie i przejściowy wzrost kosztów operacyjnych bez adekwatnego wzrostu przychodów był zaniżony (2 mln zł)

   Kluczową kwestią dla wyniku 4 kwartału tego roku jest oczywiście $ oraz analiza wniosków składanych o refundację. Na bazie obecnie dostępnych danych wynik 9-10 mln zł kwartalnie uznałbym za sukces, a to dałoby skumulowane zyski na koniec roku w granicach 27-28 mln zł

   Usuń
  3. Na stockwatch 35 mln uznali za powtarzalny wynik co dawałoby c/z 20, drogo. Jak dla mnie mdg to żadna okazja, niech nawet zarabiają 50 mln rocznie to przy 780 mln kapitalizacji jest nadal drogi. Tak jak Tomek wspomniał trzeba też pamiętać o dolarze który rok temu był bardzo drogi a teraz odwrotnie czyli niekorzystnie dla mdg.

   Usuń
 71. Skąd taka przecena dzisiaj na Ailleron, wyniki nie są złe a tu spadek o 11%, okazja do zakupu?
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki są płaskie a oczekiwania na pewno było dużo wyższe, zawiódł segment Livebank czyli ten który ma być koniem pociągowym. Wycena jest wysoka (c/z 30), oczekiwania odnośnie firmy duże, wyniki zawodzą więc na tych 10% spadku raczej się nie skończy.

   Usuń
 72. Wydaje mi się, że rozwój Livebank będzie dopiero widać po IV kwartale (sposób rozliczania kontraktów m.in z CitiBank). Było wiadomo, że wyniki nie będą jakieś rekordowe w tym kwartale. Trochę mnie zdziwiła wczorajsza podbitka. LSI wyniki ładne

  Seba

  OdpowiedzUsuń
 73. Amica też dzisiaj rano po wynikach tąpnęła,ale teraz bardzo ładnie odrabia,chyba inwestorzy wczytali się w raport wyników,bo zapowiadają r/r lepszy mimo słabszego trzeciego kwartału.
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Która to już spółka zapowiada że wyniki będą lepsze i rynek to łyka, pytanie jaka ta poprawa może być, czy 5% czy 50% ? W mojej ocenie Amica nie da już w przyszłości wiele zarobić, jak 5-10% będzie rocznych wzrostów to max. Niestety biją w nich rosnące koszty a dynamiki przychodów są raczej niewielkie.

   Usuń
  2. Tak jest jak się nie czyta raportu ao patrzy jedynie na odniesienie do konsensusu.

   Właśnie koszty będą spadać znacząco za sprawą wybudowanego magazynu. Zamieszanie z walutami też raczej mamy juz za sobą. Po tych uważam mimo wszytko slabszych wynikach, kurs nadal jest notowany z dużym dyskontem. IV kwartał dla tej branży jest najważniejszy i to po nim okaże sie w jakiej kondycji jest spółka.

   Usuń
 74. Podzielam pogląd prezesa w przypadku Amici żadnych spektakularnych wzrostów niebędzie w najbliższych dwóch kwartałach dlaczego?
  1. wzrost kosztów pracy
  2. wzrost kosztów materiałów i logistyki (stal, drożeje ropa)
  3. zobaczcie jakie były w IV kw. kursy walutowe i gdzie są teraz EUR/PLN GBP/PLN z tego kierunku idzie ponad 40% sprzedaży
  4. wątpię by były jakieś spektakularne dynamiki w przychodach, Amica ładnie rosłą po przejęciach (Sideme i dystrybutora w Anglii) wtedy zwiększąła skokowo przychody, teraz ten efekt powoli się kończy, a nic nowego nie nabyli ostatnio

  Ogólnie IV kw 2017 i I kw. 2018 będą słabe dla eksporterów, wg mnie lepiej się przyjrzeć importerom najlepiej dolarowym.

  Pozdrawiam
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
 75. Prezio, skomentujesz Danksa?

  OdpowiedzUsuń
 76. Prezes, VIDIS przebił 2 zł. Myślę, że może być ruch w kierunku rocznych maksimów pod dobre wyniki za 4 kwartał. Program Aktywna Tablica da im zarobić. Poza tym wygląda na to, że działalność związana ze sprzedażą opon (co do której miałeś wątpliwości) może być dochodowa, bo chwalą się nią w piśmie zarządu dołączonym do raportu rocznego. Ciekawe czy wzrost zapasów w raporcie za poprzedni kwartał nie jest związany ze zwiększaniem stanu magazynowego przed sezonem wymiany opon?
  Jeśli zejdą z części zapasów w 4 kwartale i zniwelują dzięki temu częściowo dług to może być znakomicie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W IV kw. powinien być rekordowy zysk. Tylko, że spółka mało płynna i mocno zadłużona. Jak spłyną należności po IV kw. to powinni złapać oddech.

   Usuń
  2. Opony - to raczej dodatek do pasji prezesa.

   Usuń
 77. ja dziś nakupiłem akcji danks mają prawie 13 mln gotówki
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
 78. Ale oni tą gotówkę mają już parę lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Danksa to wg mojej wiedzy nie będzie żadnej emisji akcji a wręcz odwrotnie ma być w połowie roku skup. Prawdopodobnie może być przeznaczone około 1 mln a cena skupu w okolicach 1 zł - zastrzegam że to nic pewnego ale takie plotki na mieście chodzą :-). Dlatego jak ktoś ma akcje może jeszcze spróbować uzbroić się cierpliwość do raportu rocznego, 4 kw 2016 miał niską bazę i wydaje się że wyniki obecnego kwartału mogą być trochę lepsze (oczywiście pewności nie mam).

   Usuń
 79. Generalnie wszystkie przeprowadzone inwestycje zainspirowane tym blogiem są NAJGORSZYMI Z MOŻLIWYCH w moim dotychczasowym życiu. Nie mam szans, żebym kiedykolwiek odrobił tak pokaźne straty, pomimo tego, że zyski wypracowałem przez ponad 10 lat na giełdzie.
  I jawnym kłamstwem będzie stwierdzenie Prezesa czy innych troli, że "przecież Prezes nikogo nie namawiał do zakupu"...bo robił to wielokrotnie.
  Wielokrotnie tu na forum omawialiśmy swoje strategie inwestycyjne, jakie przyjąć na ciągle spadające kursy...wiele ludzi odeszło od swoich strategii, żeby jak najszybciej ciąć straty ze względu na sugestie Prezesa, że nie powinna się dla nas liczyć analiza techniczna, tylko trwałe solidne fundamenty. Jeśli dana spółka pokazywała słaby raport to wielokrotnie czytaliśmy od Prezesa komentarze, że wszystkie pozytywne aspekty nałożą się w kolejnych raportach....a kursy jak spadały, tak spadały.
  O Unimocie wszyscy wiemy jak było, nawet nie wspominam. Ale spółki takie jak Cloud, omawianie wysokiego pułapu Helio w komentarzach jako interesującego i adekwatnego, czy nawet ostatnio GetBacku, kiedy prezes zachęcał do wejścia przy poziomach 25 zł,a w przypadku spadnięcia kursu żeby uśredniać - takie oto złote rady,plus inne spółki, które już nie mam siły wymieniać.
  Całe pranie mózgu ludziom odbywało się pod płaszczykiem sugestywnej nienachalnej manipulacji, żebyście nie wywali akcji i dołowali kursu w momencie kiedy ma je Prezes. Chodzi o to, że osoby trafiające na ten blog bardzo często zostały przekonane do czegoś sugestywną i nienachalną socjotechniką...oczywiście osoby nie świadome tego procesu, będą drzeć japy w obronie pomimo poniesionych strat, ale mało kto jest w stanie ocenić na ile sam zbłądził na giełdzie i złamał swoje zasady a na ile pomogły mu tutejsze "złote" rady.
  Prezes - wielokrotnie pisałeś, że uodporniłeś się już na tego typu wpisy i nie masz sobie nic do zarzucenia. Jeśli tak jest w istocie to informuję cię, że jesteś człowiekiem wyzutym z godności i honoru. Zły jestem na siebie, że trafiłem na ten blog i co gorsza sugerowałem się twoimi wypowiedziami, ale czasu nie cofnę. Lepiej zakończę ten wpis bo zaraz szlag mnie trafi.
  Marcel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie skomentuję twojego wpisu i mam nadzieję że więcej nie trafisz nawet przypadkiem na ten blog.

   Usuń
  2. Cieszy mnie to, że przy kilku słowach prawdy nie będziesz się już dalej pogrążał.
   Marcel

   Usuń
  3. Odnośnie Unimotu - to mam pretensje do BOS Banku (ich wycena firmy i rekomendacje początkowe) i przede wszystkim do SIEBIE (za wiele popełnionych błędów) :-)

   Mariusz J

   Usuń
  4. Spokojnie Prezesie :) Nawet nie chce mi się czytać tego wywodu do końca, ale zapewne chłopak zapakowany w 1-2 spółki rozpacza, bo przegrał kieszonkowe i niedługo zacznie obrażać także innych komentujących :)

   Usuń
  5. Marcel
   Twoje IP wbrew pozorom jest znane, więc uważaj co piszesz.
   Słowa " jesteś człowiekiem wyzutym z godności i honoru" przekraczają dowolone ramy swobodnej wypowiedzi.

   Usuń
  6. I czy Ty naprawdę sądzisz, że takie blogi decydują o ruchach na giełdzie?

   Usuń
 80. Serio zalosny wpis. Niby grasz 10 lat a sugerujesz sie radami nieznanego Ci czlowieka ? Kazdy podejmuje sam decyzje, nikt Ci do glowy pistoletu nie przykladal, ze masz robic tak a nie inaczej. Jak napisze ze skoczylem w ogien i jest to fajne powtorzysz to?
  Troche odpowiedzialnosci za wlasne czyny.
  luki_bak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj luki_sruki dokładnie daną wypowiedź. Idealny z ciebie elektorat do manipulacji.
   Marcel

   Usuń
 81. Marcel nie wiem jak długo inwestujesz na giełdzie? ale pamiętaj, że tutaj potrafią tracić wszyscy bez wyjątku. Osobiście przeżyłem krach z 2008 roku i straciłem większość kapitału, a nawet oszczędności i po upływie czasu, nie żałuje tego tak bardzo jak w tamtym momencie, gdyż porażka wiele mnie nauczyła. Prezes robi dobrą robotę pod kontem fundamentalnym spółek, bo taki był jego zamysł i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami z innymi. Trzeba analizować rynek i schematy inwestowania na bieżąco. Jeśli zdobędziesz doświadczenie, a na to potrzeba trochę czasu, strat i zysków to nawet najlepszy guru nie zmieni twojego poglądu na daną okazje do zainwestowania.
  Marian

  OdpowiedzUsuń
 82. Marcel...
  niby napisałeś, że inwestujesz na giełdzie ponad 10 lat...
  teoretycznie już powinieneś dawno wiedzieć, że nie da się tak zrobić aby wszystkie transakcje były zyskowne...
  wygląda na to, że po pierwsze... zainwestowałeś w akurat te papiery, które okazy się być niezyskowne...
  a po drugie... chyba zapomniałeś o pojęciu dywersyfikacji.... i stratne papiery miały u ciebie zbyt dużą pozycję...
  ja dzięki prezesowi zarobiłem na: iAlbatrosie, Avii, Stalexporcie, Helio, Skarbcu, LSI... baaa... nawet na Cloud i Delko...
  oczywiście były straty... nieszczęsny Unimot... Onico...

  ale przy inwestowaniu trzeba myśleć... a nie biernie i bezmyślnie kopiować ruchy innych...

  największą winę ponosisz TY sam....

  OdpowiedzUsuń
 83. @Marcel

  A enter to Prezes naciskał czy Ty ??

  A co Ty nie masz własnego zdania po 10 latach na giełdzie tylko sugerujesz się tym co ktoś na blogu napisze.
  Przyznam że poznałem wielu nieudaczników , ale takie to jeszcze nie.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dość że nieudacznik to jeszcze płaczek. Trzymaj się Prezes. Dzięki za wszystko, dużo się od Ciebie nauczyłem.
   Robert

   Usuń
 84. witaj Prezes.Czytam Twoje komentarze od czasów bankiera.Mało się udzielam ale postanowiłem napisać bo mogę nie zdążyć Ci podziękować.Dobrze zarobiłem dzięki Twoim analizom.MNS AAL AMB ETL HEL LSI MOD OEX PRL SEK STX TLS TLX VIN. Nie kupuje wtedy gdy TY i też nie sprzedaje w tych momentach gdy Ty się ich pozbywasz.Stosuje własną strategię.Jednak to dzięki Twoim analizom zwracam uwagę na wiele okazji do zakupu.Dziękuje.Mam nadzieje, że pozostaniesz z blogiem.Mimo wszystko wiedz że doceniam i korzystam z Twojego doświadczenia.pozdrawiam
  K.

  OdpowiedzUsuń
 85. Panowie szkoda pisać na temat Marcela bo mam nadzieję że nie czyta on bloga i nie będzie miał okazji odpisać. Ja wkleję dzisiaj posta w którym pokażę czy po moim kupnie akcji kursy urosły i można było zarobić. Będzie dzisiaj sonda z pytaniem czy chcecie abym prowadził wirtualny portfel fundamentalny, coś na kształt zamkniętego portfela tylko na wirtualnych transakcjach.

  OdpowiedzUsuń
 86. Dokładnie. Panowie szkoda czasu i miejsca na to żeby zniżać się do poziomu forum bankiera. To jest " nasz " blog i nie reagujmy na tanie zaczepki furiatów.

  A propos . Prezesie ponawiam pytanie o PGNIG. Czy już czas na wejście ???

  pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni