Praktyczne zastosowanie analizy fundamentalnej

czwartek, 12 października 2017

Wirtualny Portfel Dywidendowy - pierwszy miesiąc za nami

Minął pierwszy miesiąc od założenia wirtualnego portfela dywidendowego dlatego nadszedł czas aby krótko podsumować osiągnięty wynik oraz istotne wydarzenia ze spółek które mogą mieć wpływ na przyszłą wartość portfela.
Początek prowadzenia portfela nie jest zbyt udany, gdyż wartość spadła o 0,4% (400zł) do 99.600 zł. Na ten wynik złożyły się zapłacone od nabyć akcji prowizje (ok. 200zł) oraz spadek wyceny portfela (ok. 200zł). Liderem wzrostu w tym okresie było Seko którego wycena wzrosła o 5,91%, dobrze zachowywała się też Ambra (wzrost o 2,32%).
Spółkami które natomiast najmocniej ciążyły były Eurotel ze spadkiem 4,62% oraz Altus (spadek o 4,11%).
Na chwilę obecną nie wyciągam żadnych negatywnych wniosków z gorszego zachowania się niektórych spółek, gdyż spadki nie wynikają z żadnych fundamentalnych informacji ze spółek a są raczej wynikiem sprzedaży akcji przez niektórych inwestorów. Liczę że w okresie publikacji raportów finansowych czy propozycji podziału zysków, kursy akcji tych spółek powinny pozytywnie zareagować i dużo wzrosnąć.
W dniu wczorajszym Ambra poinformowała iż WZA zatwierdziło dywidendę w wysokości 0,6 zł na akcję czyli stopa dywidendy to 5,20%. Jeśli kurs wzrośnie w okolice 12zł przed przyznaniem prawa do dywidendy (19.10.2017) to zamierzam sprzedać akcje, w przeciwnym razie Ambra pozostanie w portfelu na dłużej.
Pozostałe spółki znajdujące się w portfelu nie publikowały żadnych istotnych cenotwórczych komunikatów, jedynie Altus opublikował raport o wielkości aktywów w zarządzanie które nieznacznie spadły m/m. Na http://www.sii.org.pl/11877/edukacja-i-analizy/raporty-analityczne/eurotel-zwieksza-zyski-i-liczy-na-poprawe-w-drugiej-polowie-roku.html#ak11877 pojawiła się profesjonalna analiza fundamentalna firmy Eurotel i zachęcam do zapoznania się z nią.
Aktualnie nie przewiduję żadnych zakupów nowych akcji do portfela gdyż czekam na nadchodzące raporty finansowe spółek, może jakaś spółka pochwali się na tyle mocnymi wynikami które zachęcą do jej kupna.


Stan portfela na 11.10.2017r.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Aktualny stan wirtualnego portfela dywidendowego i posiadane akcje link rachunek
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.

Udostępnij:

7 komentarzy:

 1. Prezesie a co sądzisz o spółce Polski Bank Komórek Macierzystych (BKM)? Może biznes trochę nietypowy, jednak mają abonamentowy model, dodatkowo ostatnio dostali jakieś dofinansowanie - no i wypłacają dywidendę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni w ostatnich wynikach mieli z tego co pamiętam sporo jednorazowych księgowań (głównie przychodów) i wyniki są mocno zaburzone. Dla mnie trochę za wolno się rozwijają a wycena jest obecna właściwa. Oczywiście trzeba pamiętać że mają w planach przejęcia i mocniejsze wyjście za granicę co może wpłynąć pozytywnie na wyniki i kurs. Raczej spółka na 10% rocznego zarobku, na więcej bym obecnie nie liczył.

   Usuń
 2. Prezesie, ocena portfela dywidendowego co miesiąc to spore marnotrawstwo czasu. Raz na rok spokojnie by wystarczyło. Martwiąc się o spółki częściej sam nie wiem czy to nie spekulacja. Spółki dywidendowe to taki element, że chwilowe spadki nie powinny nas interesować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, spółki dywidendowe są na długi termin, więc co pół roku lub co rok powinno być jakieś podsumowanie. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Prezesie , mam prośbę do Ciebie. Z tego co pamiętam masz chyba konto maklerskie w Bossa.pl , Czy działa Ci oprogramowanie Ispag Pro u nich oraz czy jest możliwość zapisu analizy technicznej(m.in : linie , ust.średnich itp. )z możliwością ich później odczytania? Na stronie bossa.pl ispag jest ogólno-dostepny dla wszystkich , ale brak możliwości zapisu.
  Pozdrawiam
  Tomasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pomogę Ci bo jestem słaby informatycznie i nawet nie mogę Statici teraz uruchomić odkąd pozmieniali jakieś ustawienia. Najlepiej napisz do nich to pewnie Ci odpowiedzą.
   Jeśli chodzi o podsumowania wirtualnego portfela dywidendowego to będę robił co kwartał jak będą znane wyniki kwartalne.

   Usuń
 4. dokładnie...
  kwartalne podsumowania będą najlepsze...

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

12.10 Minox to spółka powiązana z M-Trans czy osobą Osińskiego z EBC więc reputacja słaba. Tutaj od wielu lat są robione

Portfel "blogprezesa"

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni