"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 12 października 2017

Wirtualny Portfel Dywidendowy - pierwszy miesiąc za nami

Minął pierwszy miesiąc od założenia wirtualnego portfela dywidendowego dlatego nadszedł czas aby krótko podsumować osiągnięty wynik oraz istotne wydarzenia ze spółek które mogą mieć wpływ na przyszłą wartość portfela.
Początek prowadzenia portfela nie jest zbyt udany, gdyż wartość spadła o 0,4% (400zł) do 99.600 zł. Na ten wynik złożyły się zapłacone od nabyć akcji prowizje (ok. 200zł) oraz spadek wyceny portfela (ok. 200zł). Liderem wzrostu w tym okresie było Seko którego wycena wzrosła o 5,91%, dobrze zachowywała się też Ambra (wzrost o 2,32%).
Spółkami które natomiast najmocniej ciążyły były Eurotel ze spadkiem 4,62% oraz Altus (spadek o 4,11%).
Na chwilę obecną nie wyciągam żadnych negatywnych wniosków z gorszego zachowania się niektórych spółek, gdyż spadki nie wynikają z żadnych fundamentalnych informacji ze spółek a są raczej wynikiem sprzedaży akcji przez niektórych inwestorów. Liczę że w okresie publikacji raportów finansowych czy propozycji podziału zysków, kursy akcji tych spółek powinny pozytywnie zareagować i dużo wzrosnąć.
W dniu wczorajszym Ambra poinformowała iż WZA zatwierdziło dywidendę w wysokości 0,6 zł na akcję czyli stopa dywidendy to 5,20%. Jeśli kurs wzrośnie w okolice 12zł przed przyznaniem prawa do dywidendy (19.10.2017) to zamierzam sprzedać akcje, w przeciwnym razie Ambra pozostanie w portfelu na dłużej.
Pozostałe spółki znajdujące się w portfelu nie publikowały żadnych istotnych cenotwórczych komunikatów, jedynie Altus opublikował raport o wielkości aktywów w zarządzanie które nieznacznie spadły m/m. Na http://www.sii.org.pl/11877/edukacja-i-analizy/raporty-analityczne/eurotel-zwieksza-zyski-i-liczy-na-poprawe-w-drugiej-polowie-roku.html#ak11877 pojawiła się profesjonalna analiza fundamentalna firmy Eurotel i zachęcam do zapoznania się z nią.
Aktualnie nie przewiduję żadnych zakupów nowych akcji do portfela gdyż czekam na nadchodzące raporty finansowe spółek, może jakaś spółka pochwali się na tyle mocnymi wynikami które zachęcą do jej kupna.


Stan portfela na 11.10.2017r.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Aktualny stan wirtualnego portfela dywidendowego i posiadane akcje link rachunek
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.

Udostępnij:

19 komentarzy:

 1. Prezesie a co sądzisz o spółce Polski Bank Komórek Macierzystych (BKM)? Może biznes trochę nietypowy, jednak mają abonamentowy model, dodatkowo ostatnio dostali jakieś dofinansowanie - no i wypłacają dywidendę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni w ostatnich wynikach mieli z tego co pamiętam sporo jednorazowych księgowań (głównie przychodów) i wyniki są mocno zaburzone. Dla mnie trochę za wolno się rozwijają a wycena jest obecna właściwa. Oczywiście trzeba pamiętać że mają w planach przejęcia i mocniejsze wyjście za granicę co może wpłynąć pozytywnie na wyniki i kurs. Raczej spółka na 10% rocznego zarobku, na więcej bym obecnie nie liczył.

   Usuń
 2. Prezesie, ocena portfela dywidendowego co miesiąc to spore marnotrawstwo czasu. Raz na rok spokojnie by wystarczyło. Martwiąc się o spółki częściej sam nie wiem czy to nie spekulacja. Spółki dywidendowe to taki element, że chwilowe spadki nie powinny nas interesować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, spółki dywidendowe są na długi termin, więc co pół roku lub co rok powinno być jakieś podsumowanie. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Prezesie , mam prośbę do Ciebie. Z tego co pamiętam masz chyba konto maklerskie w Bossa.pl , Czy działa Ci oprogramowanie Ispag Pro u nich oraz czy jest możliwość zapisu analizy technicznej(m.in : linie , ust.średnich itp. )z możliwością ich później odczytania? Na stronie bossa.pl ispag jest ogólno-dostepny dla wszystkich , ale brak możliwości zapisu.
  Pozdrawiam
  Tomasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pomogę Ci bo jestem słaby informatycznie i nawet nie mogę Statici teraz uruchomić odkąd pozmieniali jakieś ustawienia. Najlepiej napisz do nich to pewnie Ci odpowiedzą.
   Jeśli chodzi o podsumowania wirtualnego portfela dywidendowego to będę robił co kwartał jak będą znane wyniki kwartalne.

   Usuń
 4. dokładnie...
  kwartalne podsumowania będą najlepsze...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wim co wam przeszkadza. Robi prezes kawał dobrej roboty.

  Czytajcie co rok albo co 3 mce i będziecie mieli jak chcecie.

  OdpowiedzUsuń
 6. budimex cos przebąkuje ze chce przeznaczyć cały zysk za 2017rok na dywidendę, co sądzisz o tej propozycji do portfela dywindowego?
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie dywidenda przy obecnym kursie może wynieść 9-10% czyli super. Jednak mam obiekcje do całej branży budowlanej która jest mocno ryzykowna, przez problemy z płatnościami czy niedoszacowanie kontraktów (to może się odbić negatywnie na Budimexie). Do tego "Zarząd Budimeksu ocenia, że ze względu na presję cenową ze strony podwykonawców oraz wzrost płac i cen materiałów utrzymanie poziomu zyskowności z III kwartału może okazać się niemożliwe w kolejnych okresach" czyli może się wydarzyć sytuacja że wyniki będą się pogarszać co przełoży się negatywnie na kurs. Pomyślę jeszcze na Budimeksem.

   Usuń
 7. O, no proszę :) Bardzo przydatne info :) Dzięki wielkie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Prezesie.


  Mam pytanie czy bedziesz dopłacał nowe środki do portfela czy obracasz tylko tymi 100 tys zł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma sensu zwiększać kwoty bo raczej przeciętny inwestor większą kwotą nie inwestuje. Nie ma też raczej sensu zwiększać kwoty aby w większą liczbę spółek kupić, będzie wtedy za duże rozdrobnienie a i zakupy mogą być mniej przemyślane.

   Usuń
  2. No właśnie mam na myśli inwestorów , którzy na początek nie dysponują taką kwotą ,a chcą co miesiąc dopłacać wolną gotówkę do portfela. Czyli uśredniać cenę w sytuacji spadków na giełdzie. I jeszcze pytanie o ilośc spółek w portfelu dywidendowym. Ja mam w tej chwili 14 i większość się nam pokrywa :-) Nie za dużo ich mam ? Jaka powinna być optymalna ilość ?

   Usuń
  3. Przypominam o podpisywaniu się bo nie lubię pisać z anonimami.
   Wirtualny portfel dywidendowy ma z góry założone zasady bez możliwości dopłat, na comparic.pl jest prowadzony portfel z comiesięcznymi dopłatami po 300zł (dobrze jest prowadzony więc można obserwować). O uśrednianiu i liczbie spółek na blogu było sporo dyskusji dlatego krótko. Jeśli spółka jest rozsądnie wyceniana i jesteś przekonany że wyniki będą się poprawiać a firma rozwijać to nie widzę problemu z uśrednianiem. Ja to robię dopiero jak jest 20% spadku, mogę to zrobić wcześniej jeśli kolejne wyniki kwartalne są dobre i realizuje się mój cel inwestycyjny. Oczywiście uśredniać się powinno kursy będące w trendach wzrostowych na korektach, uśrednianie w trendach spadkowych jest bardzie ryzykowne. Jeśli chodzi o liczbę spółek to zależy od wielkości portfela, czym większy kapitał to raczej więcej spółek, ważne żeby mieć czas wszystko ogarniać co się dzieje w spółkach bo jak nie ma się czasu to 3-5 spółek wtedy max.

   Usuń
 9. Hej Prezesie!

  Zastanawiam sie nad otworzeniem portfela dywidendowego i Twoj, choc wirtualny, bardzo dobrze performuje. Czy sa spolki z niego, w ktore wszedlbys rowniez obecnie? Wiekszosc z nich dosc dobrze juz zarobila wiec zastanawiam sie czy jest sens kupowac np. SEKO. Niektore traca. Bede wdzieczny za krotkie podsumowanie co kupilbys obecnie ze swojego portfela przy obecnych poziomach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam problem z dokupieniem spółek do fundamentalnego portfela bo te które mnie interesują trochę za wysoko urosły, chyba są podciągane ze względu na koniec roku. Wydaje mi się że obecnie lepiej poczekać do połowy stycznia i dopiero myśleć o zakupach.
   Ze spółek dobrych do portfela dywidendowego możesz rozważyć:
   Altus TFI - powinno być 12% dywidendy a do tego wyniki za najbliższe 12 miesięcy powinny być lepsze r/r dzięki przejęciu BPH TFI. Ryzyko największe to zmiany prawne odnośnie opłat dystrybucyjnych groźne w długim terminie.
   IRL - oczekuję znowu wysokiej dywidendy, jakieś 15%. Ryzyko to możliwe że od stycznia ruskie zabronią exportu prądu na Litwę a bez tego firma ma duży problem.
   Eurotel - ta spółka może być hitem przyszłego roku, chcą przejąć porównywalnej wielkości spółkę więc wyniki mogłyby im się nawet 100% poprawić. Jednak nie można się spieszyć z zakupem bo jeśli przejmą firmę (do 31 stycznia będzie wiadomo) to zrobią prawdopodobnie emisję akcji na to przejęcie, a znając życie wówczas kurs może spaść (warto wziąć udział w emisji akcji wówczas).
   Telestrada - pewne 8% dywidendy (oczywiście nic na giełdzie nie jest pewne), niska wycena i możliwy wzrost dywidend w przyszłości nawet na 13-15%.
   Stalexport - możliwe 6-10% dywidendy oraz duży wzrost zysku netto gdyż raczej nie będą już zawiązywać rezerwy na koncesję którą płacą w przyszłym roku (nie wiem tylko w którym kwartale).

   Trzeba też czekać na niższe poziomy tak z 15% Skarbca i PCM.

   Nic na razie więcej nie mam na oku, trzeba cierpliwie czekać na okazje które wcześniej czy później się pojawią.

   Usuń
 10. Dziekuje za opinie i odpowiedz!

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni