Praktyczne zastosowanie analizy fundamentalnej

niedziela, 1 października 2017

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

12.10 Minox to spółka powiązana z M-Trans czy osobą Osińskiego z EBC więc reputacja słaba. Tutaj od wielu lat są robione
kombinacje i nie można wykluczyć że nadal będą dlatego lepiej unikać. Jeśli chodzi o wyniki to też są słabe, nawet jak odjąć jednorazową stratę 2 mln ze sprzedaży nieruchomości to i tak spółka nie jest w stanie więcej niż 3-4 mln zarabiać. W ostatnich dniach podali że podpisali na jakieś 30 mln umowy na dostarczenie towarów do deweloperów ale to raczej lipa bo są to spółki powiązane i pewnie dłuższy czas im dostarczają produkty. Moim zdaniem kurs jest mocno naciągnięty i nie zdziwię się jak spadnie z 50% w najbliższym czasie.


9.10 Unima maleńka spółka teleinformatyczna (8,2 mln kapitalizacji) która w mojej ocenie jest obecnie prawidłowo wyceniana. Gorszy obecnie rok zarząd tłumaczy iż marże były od presją czynników głównie o charakterze przejściowym lub jednorazowym. Podobno w obecnym półroczu jest lepiej (wyższe marże i więcej pracy) jednak trzeba zakładać że wyniki porównując je do 2016 będą słabsze (firma chce wyjść przynajmniej na plus). Gdyby to się sprawdziło kurs moim zdaniem może się kilka % jeszcze obsunąć bo drobni inwestorzy patrzą głównie na zysk, po wynikach 4 kwartału może być dobry czas na kupno akcji. Ja na duży plus w tej firmie widzę ładne przepływy operacyjne, jakby nie patrzył rosnący od kilku lat biznes oraz wysoką starą amortyzację która obniża zysk przy niskich obecnych inwestycjach.


6.10 Aiton – pomimo słabej płynności, niskiego ff i notowania na newconnect podoba mi się ta firma. Pomimo iż działają na niezbyt dużą skalę co się przekłada na płaskie przychody to potrafią zwiększać zysk netto. Co więcej mają oni wysoką amortyzację (około 1,5 rocznie) która zaniża zysk netto, jak zaamortyzuje WNiP i środki trwałe to wyniki powinny im się skokowo poprawić. W mojej ocenie firmę tą powinno się oceniać przez przepływy operacyjne czyli przy 1,7 mln średnio z ostatnich lat przepływów mamy c/z 5 (kapitalizacja 8,8 mln). Jest to spółka dywidendowa której stopy dywidendy przekraczają 10% co roku więc całkiem przyzwoicie. W ostatnich dniach nie widziana jest od dawna większa podaż akcji, wydaje mi się że sprzedaje odwołany członek Rady Nadzorczej tylko brak komunikatów o transakcjach. Nie wykluczam iż mogę w przyszłości kupić odrobinę akcji tej firmy ale nie wcześniej niż po wynikach za 3 kw (chcę potwierdzić pozytywne tendencje i oczekuję lepszych przepływów operacyjnych).


4.10 BizTech - jest to nowy debiutant na newconnect i w mojej ocenie tak mocne wzrosty są  wyłącznie spekulacyjne i zakładam że za kilka miesięcy kurs będzie znacznie niżej. Uważam tak gdyż nie jest to jakaś branża rozwojowa a jednak wycena obecna jest wysoka. Obecne c/z około 32, wg prognozy zarządu zysk ma wynieść w 2017roku 0,4 mln a to daje c/z 15 czyli bardzo wysoko jak na standardy nawet newconnect.
3.10. Ailleron – gdy 6-7 miesięcy ktoś mnie pytał o tą firmę napisałem mu że powinna dać dobrze zarobić, od tego czasu kurs jest z 60% wyżej. Dzisiaj jest mi o wiele trudniej wskazać kierunek, gdyż ostatnie wzrosty wynikały z podpisania z Citibankiem umowy na wdrożenie Livebank w 16 krajach. Ostatnie wyniki były dość przeciętne, przeciętne wzrosty przychodów i zysku na które miały wpływ poprawa w Fintechu a spadek w Telco. Patrząc na dosyć sporą wycenę (c/z 27) i dosyć niską dynamikę poprawy wyników wydaje mi się że kurs może się obsuwać w krótkim terminie. Ten stan rzeczy może się szybko zmienić jeśli firma poda znowu jakąś konkretną umowę z dużym klientem. W długim terminie (3-5 lat) wydaje mi się że przed firmą jest przyszłość i nie wykluczam wzrostu kursu.

KME – dosyć ładnie rozwijająca się firm z branży windykacyjnej i wydaje mi się że ma szanse podtrzymać obecne tempo rozwoju gdyż otoczenie makro sprzyja tego typu biznesom. Jednak sugeruje uważać gdyż w mojej ocenie jest obecnie zbyt drogo wyceniana (c/z 24) patrząc choćby na liderów rynku Kruk (15,75) czy Getback 10,80. Wysoka wycena pewnie wynika ze spekulacyjnego podbicia kursu pod przejście spółki z newconnect na gpw – mogę podać wiele przykładów choćby Unimot, Sunex i inni gdzie kursy były pompowane a gdy firma była na gpw to były spadki. Ja bym jej akcji nie kupił teraz.

IAI – patrząc na c/z i niskie kapitały własne w stosunku do kapitalizacji to wydaje się że spółka jest bardzo droga. Jednak patrząc na dynamiki rozwoju ich nowoczesnego biznesu (Saas) spora wycena ma w pełni uzasadnienie. Oni zwiększają przychody około 40-50% r/r i można zakładać że zarobią w tym roku 5 mln i wówczas c/z spadłaby z 33 na 24 czyli do akceptowalnych poziomów. Z ciekawością przeczytam ich kolejny raport kwartalny bo nie mogę wykluczyć że może dać w przyszłości zarobić.

Atal – branża w którą nie inwestuję ze względu na skomplikowane dla mnie raporty finansowe. Firma prognozuje że osiągnie w tym roku zysk 175-190 mln co dałoby c/z 8-9 czyli nie tak drogo. Jednak ja bym uważał na tą branżę gdyż wydaje mi się że zbliżamy się do końca cyklu koniunkturalnego (jeszcze ze 2 lata bumu w deweloperce), zaczynają rosnąć koszty (szczególnie pracownicze), jest problem z dostępnością pracowników, oczywiście mogą podnieść ceny sprzedawanych mieszkaniach ale ze względu na dużą konkurencję duże pole do podwyżek pewnie nie jest. W krótkim terminie tak do roku nie mogę wykluczyć że kurs jeszcze z 10% wzrośnie jeśli zrealizują prognozy i wypłaca sowitą dywidendę, jednak w długim terminie dużych wzrostów nie zakładam.

Benefit - jest w zasadzie ideałem jeśli chodzi o fundamentalny wzrost ale jest jedno ALE o którym później. Benefit jest to dosyć drogi patrząc na wszelkie wskaźniki np. c/z 26, ev, ebidta 18,40, c/wk 11 czy nawet patrząc na bilans i kapitał własny 217 mln przy 2,4 mld kapitalizacji. Jednak wydaje się że jest to na chwilę obecną uzasadnione, gdyż firma dosyć mocno się rozwija co widać po mocno rosnących przychodach (średnio 30-35% rocznie) i zyskach (około 40 % wzrostu r/r). Ten dynamiczny wzrost odbywa się po części organicznie ale głównie dzięki przejęciom klubów fittness, siłowniom czy klubom sportowym. Do tych wzrostów można na plus jeszcze dołożyć fakt że nie ograniczają się oni tylko do Polski ale coraz mocniej wychodzą za zagranicę (Czechy, Słowacja, Bułgaria) i tam wzrosty są w okolicach 100% (duży jest nadal potencjał). W mojej ocenie nie widzę powodów aby te dynamiki wyhamowały gdyż zarówno przejęcia, rozwój za granicą czy zdrowy tryb życia powinny pozytywnie wpływać na biznes. Jednak tak jak napisałem na początku jest jedno ALE – w firmie prowadzony jest od 2012 program motywacyjny który nagradza pracowników akcjami za osiągane wyniki firmy. I to jest trochę dyskusyjny fakt który temperuje moje zapędy do kupna akcji. Sam pomysł nagradzania pracowników jest bardzo dobry bo mają oni mobilizację i czują na własnym portfelu że warto ciężko pracować jednak parametry uważam że są za nisko ustawione. Na przykład na 2017 rok założenie jest osiągnięcia 90 mln skorygowanego zysku netto a on obecnie za 12 m-cy chyba wynosi 112 mln, w takim przypadku przypadnie im 25.000 warrantów (po pewnym czasie zamienią się na akcje) i teraz jest pytanie czy 25.000 akcji to dużo ? Pomnażając przez obecny kurs 930zł to daje 23,25 mln czyli jak dla mnie dużo bo zysk netto za ostatnie 12 m-cy to 88 mln, jednak odnosząc to do liczby akcji to tylko 1% akcji (czyli niezbyt dużo). Podsumowując: Benefit jest ciekawą inwestycją która powinna poprawiać wyniki przez kilka najbliższych lat i jest szansa że kurs może nadal kontynuować trend wzrostowy, jednak trzeba brać pod uwagę program motywacyjny oraz fakt że firma dystrybuuje zysk dla akcjonariuszy poprzez skup a nie dywidendę czyli faktycznie do dużych akcjonariuszy (drobnym się to nie opłaca).

UWAGA - POST TEN MOŻE ZOSTAĆ USUNIĘTY JEŚLI NIE UDA MI SIĘ GO NA STAŁE UMIEŚCIĆ W PASKU PO PRAWEJ STRONIE BLOGA !!!!!!!!!!

W związku z częstymi prośbami czytelników o wypowiedzenie się na temat jakiejś spółki które wielokrotnie dotyczyły tej samej spółki, postanowiłem stworzyć posta w którym będą zamieszczane krótkie analizy spółek. Mam nadzieję że ułatwi to mi pracę a czytelnikom bloga pomoże szybciej znaleźć odpowiedź na interesujący ich temat. 
Od razu chcę zastrzec że wszystko co tu napiszę jest moim spojrzeniem na daną spółkę, wyrażeniem mojej opinii na jej temat i w żadnym wypadku nie może być traktowane jako rekomendacja do zakupu czy do sprzedaży akcji.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
 
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
Udostępnij:

3 komentarze:

 1. AILTON to taki dziwny biznes - nie wiadomo czemu jeszcze działa, ale działa.
  Oferują oni VoIP, czyli rozmowy przez internet. Ich klientami są firmy, które zrezygnowały z tradycyjnej telefonii stacjonarnej i przeszły na VoIP.
  Co kwartał liczba aktywnych użytkowników spada (tzw. RGU).

  A ja się zastanawiam, kto w czasach powszechności telefonów komórkowych i spadających kosztów rozmów korzysta jeszcze z telefonów stacjonarnych lub płatnego VoIP.
  Wydaje się, że ten biznes w końcu umrze. Ale jak widać nie umiera, a pozwala dobrze zarabiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co do amortyzacji to im się tak szybko nie skończy.
   Po pierwsze co roku ok. 1 mln zł to amortyzacja wartości firmy (znaki towarowe Tlenofon i FreeconNet).
   Po drugie - oni koszty prac rozwojowych księgują w wnip i rozliczenie międzyokresowe. I podbijają sobie przychody przez tzw. zmianę stanu produktów. w I półroczu to aż 1 mln zł. I to powoduje, ze amortyzacja raczej będzie rosnąć.

   Usuń
  2. Nie tak szybko bo 5 lat będą jeszcze amortyzować przejęte spółki ale po tym czasie na papierze zysk wzrośnie. Oni w rocznym chyba błędnie amortyzację podają bo w rzis jest to kwota 1,3 mln a w przepływach operacyjnych 2,2 mln a powinna być ta sama kwota. Masz rację że może za jakiś czas firma "umrzeć" ale do tego czasu może dać akcjonariuszom sporo wypłat dywidend. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie, podaż akcji jest zaskakująco duża i zobaczymy czy jakiegoś konfliktu nie ma w spółce.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

12.10 Minox to spółka powiązana z M-Trans czy osobą Osińskiego z EBC więc reputacja słaba. Tutaj od wielu lat są robione

Portfel "blogprezesa"

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni