niedziela, 1 października 2017

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

14.12. DGA - to ciekawa spółka z fajnym bilansem, niezłe przepływy operacyjne i prawdopodobną poprawą przychodów w kolejnych kwartałach dzięki rosnącym dofinansowaniom z unii europejskiej. Wygrali w sądzie
1,5 mln i o tyle są wyniki jednorazowo zwiększone ale i tak jest niska wycena (mają 10% akcji skupionych). Niestety jest to newconnect więc inwestycja podwyższonego ryzyka ale jest szansa na zarobek, mają sporo gotówki (więcej niż kapitalizacja) a żadnych kredytów więc może dadzą dywidendę lub jakiś skup.

10.11. Gino Rossi - jest obecnie w mocnym trendzie spadkowym co nie dziwi gdyż wycena była dosyć wysoka i kurs musiał spaść, dodać też można negatywny sentyment do małych spółek. Firma niestety w zasadzie się nie rozwija, przychody rosną 5-10% r/r a odbywa się to na sporo niższych marżach o 2-3 p.p. co finalnie daje coraz niższy zysk netto. Na chwilę obecną nie widać pozytywnych tendencji aby ten stan rzeczy się zmienił, nie znam przyczyn takiego marazmu sprzedaży, być może być to wpływ rosnącej konkurencji a może dosyć drogich produktów (przynajmniej kilka lat temu tak było, dawno nie byłem w ich sklepach). Po dzisiejszym spadku wskaźniki zrobiły się już neutralne (nie zaduże i nie za małe) jednak wydaje mi się że jeszcze kurs może się kilkanaście % obsunąć ze względu zarówno raczej słabych przyszłych wyników jak i złego sentymentu do spółki.


7.11. ABC Data – to ciekawy przypadek gdyż po słabym 2016 roku i pierwszym półroczu 2017 firma ograniczyła sprzedaż produktów nisko marżowych i kosztem spadku przychodów skupiła się na tych wysokomarżowych. Wstępne wyniki za 3 kw 2017 wskazują że zysk wzrósł o 222% (poprawiły się też Ebit i Ebidta oraz zysk ze sprzedaży). Po tych wynikach c/z spada na 15 czyli nadal wysoko, jednak wszystko wskazuje że wyniki 4 kwartału jak i 1 kw 2018 mogą być znacznie lepsze dzięki słabemu usd. Koniec roku poprzedniego to dynamiczny rajd dolara który nie korzystnie wpłynął na pewno na wyniki, w tym roku jak się nic z walutami nie wydarzy to realne jest zysk netto może urosnąć nawet 400% (stawiam tezę że nawet 20 mln zysku mogą zarobić w 4 kw 2017 przy 4 mln rok wcześniej). Poza walutami mogą pomóc im ograniczenie działania konkurencyjnego Action oraz Xiaomi którego są oficjalnym i w zasadzie jedynym importerem do Europy (albo do Polski). Gdyby zarobili 20 mln w 4 kw to cały rok zamknąłbym się zyskiem 34 mln a wówczas c/z spadłaby do 8 a to już nie wygórowana wycena. Wydaje mi się że są spore szanse zarobku w najbliższych 6 miesiącach, trzeba na plus też dodać możliwą dywidendę zaliczkową i plotki jakie się pojawiły wczoraj że ABC Data może być przejęta przez jakiegoś chińskiego konkurenta.

Asbis – podał dzisiaj dobre wyniki, zysk wzrósł ponad 40 % przy 27% wzroście przychodów czyli dobra tendencja. Dzięki rosnącym przychodom (możliwe że po części dzięki problemom Action) oraz znacznie słabszemu r/r kursowi dolara wyniki w przyszłości powinny być lepsze r/r, jednak trochę studzi optymizm stwierdzenie zarządu że zysk netto raczej nie przekroczy 6 mln usd. Gdyby ten zysk się zrealizował to mnożąc go przez kurs 3,70 otrzymalibyśmy 22,2 mln zł zysku co dałoby c/z 7,36 a to żaden super wynik. Trzeba pamiętać że jest to spółka zagraniczna, głównie handlująca z krajami dawnego bloku wschodniego (głównie Rosja) i tu mogą wystąpić problemy z płatnościami. W tym roku przepływy operacyjne są mocno ujemne ale może to być spowodowane znacznym wzrostem przychodów tym bardziej że zarząd twierdzi że do końca roku wyjdą na plus. Podsumowując, ja nie kupiłbym do portfela głównie ze względu na fakt iż jest to spółka zagraniczna działająca w dużej mierze w Rosji, wycena nie jest wysoka ale jest wiele dobrych polskich spółek niżej wycenianych.

Monnari – od dłuższego czasu zwracam uwagę że nic ciekawego w tej spółce nie widzę, przychody ma lekko rosnące ale wynika to z faktu iż wzrasta im liczba salonów a nie zwiększone zainteresowanie klientów. Z tego co pamiętam to około 80% sprzedawanych towarów importują w USD więc wyniki mogą być przyzwoite w nadchodzących kwartałach. Jednak należy zwrócić uwagę że w 4 kw 2016 mieli oni jednorazowe przychody (około 12 mln) z aktualizacji inwestycji i po odjęciu ich wycena spółki robi się bardzo wysoka (c/z około 16). Dlatego nawet jeśli przyszłe wyniki będą dobre i za 6-9 miesięcy c/z może spaść w okolice 10-12 to nie zmienia to faktu iż to żadna okazja inwestycyjna nie jest. Ja bym nie kupił.

Vistula – jest to lubiany przez analityków papier a w zasadzie nie wiem dlaczego (może dzięki reklamom Lewandowskiego). Obecna wycena jest dla mnie zbyt wysoka, wpływ słabszego dolara nie będzie zbyt duży a jednak presja płacowa może stwarzać presję na marże. Trudno też ocenić jakie faktycznie mogą być korzyści z połączenia z Bytomem, żeby właściwie ocenić trzeba byłoby poczekać ze dwa kwartały wspólnego działania firm. Wydaje mi się że wszystko co dobre jest już w cenie, lepiej czekać na oficjalne połączenie i kilka miesięcy wspólnego bytu.


30.10. Lentex – od mojego ostrzegawczego wpisu w czerwcu kurs spadł 20% (5% to odcięcie dywidendy) więc kto posłuchał to nie stracił. Ja bym nie spieszył się z zakupami bo trend jest spadkowy a co ważniejsze to wyniki 3 kw 2016 były powiększone jednorazowymi przychodami 25 mln i baza jest mocno zawyżona. Do tego trzeba pamiętać że mocny złoty im negatywnie będzie wpływał na wyniki a amortyzacja ukończonej inwestycji będzie mocno zaniżała zysk w przyszłych okresach. Oczywiście wydaje się że warto obserwować firmę gdyż ukończona inwestycja może w dłuższym terminie poprawić marże i przychody firmy a charakter dywidendowy spółki zmniejsza odrobinę ryzyko. Do wyników sugeruję nie kupować.

Relpol – nie znam dobrze firmy (jest zbyt droga dla mnie by nią się interesować) ale patrząc na ostatnie wydarzenia i wyniki finansowe kurs ma większy potencjał do spadków niż do wzrostów. W ostatnich dniach zrezygnowali z zarządzania firmą Prezes i Członek zarządu oraz Członek Rady Nadzorczej, takie ruchy oznaczają że źle się dzieje w firmie (złe mogą być wyniki lub tarcia z głównymi akcjonariuszami) a to zawsze negatywnie się odbija na kursie. Ponadto firma wcale nie jest tania, c/z 14 i nawet uwzględniając wyższą amortyzację niż Capex to i tak jest dosyć drogo., bilans i przepływy są prawidłowe. Jest to mała spółka płacąca 4-5% dywidendy, patrząc na sentyment do MiSi i wycenę wydaje mi się że spadki są nieuchronne.

27.10 Elemental - w sierpniu negatywnie napisałem o Elementalu i od tego czasu kurs spadł blisko 40% (oczywiście spadek to nie moja zasługa -:), w tym czasie poznaliśmy wyniki które przy wyższych przychodach o 28% były na poziomie zysku netto aż o 64% niższe, co więcej bardzo słabo wyglądają ich przepływy operacyjne (jakby ktoś im nie płacił). W przypadku tej firmy trzeba patrzeć też na zysk netto (45 mln) i zysk dla akcjonariuszy jednostki dominującej (36 mln), jak widać za ostatnie 12 m-cy jest to ogromna różnica 9 mln a właściwym zyskiem jest ten niższy (dlaczego już tłumaczyłem kilka razy). W mojej ocenie wyniki mogą być nadal gorsze w kolejnych kwartałach, spółka nie jest wcale tania (c/z 10), jest negatywny sentyment do małych i średnich spółek dlatego wydaje mi się że kurs będzie nadal spadał, może nie będzie to 40% spadku ale 10-20% spadku nie można wykluczyć.

Radpol - patrząc obecnie na liczby to słabo on wygląda choć widać powolną poprawę, gdy jeszcze uwzględni się dosyć wysoką amortyzację to można powiedzieć że nie tracą już jak w ostatnim roku. Zarząd opublikował strategię na najbliższe lata i pytanie czy są ją w stanie zrealizować, bo jeśli tak to jest szansa na spory zarobek w długim terminie. W 2016 Ebidta ich wyniosła 1,6 mln przy przychodach 142 mln a wg ich strategii w 2021 Ebidta ma wzrosnąć do 27 mln a przychody do 239 mln - progres spory. Oczywiście trzeba pamiętać że są to tylko oczekiwania firmy więc niekoniecznie muszą się sprawdzić. Ktoś jak ma dużo wolnej gotówki i jest długoterminowym inwestorem to może rozważyć zakup, dla mnie trochę zbyt długi okres i zbyt ryzykowne granie pod prognozy.

12.10 Minox to spółka powiązana z M-Trans czy osobą Osińskiego z EBC więc reputacja słaba. Tutaj od wielu lat są robione kombinacje i nie można wykluczyć że nadal będą dlatego lepiej unikać. Jeśli chodzi o wyniki to też są słabe, nawet jak odjąć jednorazową stratę 2 mln ze sprzedaży nieruchomości to i tak spółka nie jest w stanie więcej niż 3-4 mln zarabiać. W ostatnich dniach podali że podpisali na jakieś 30 mln umowy na dostarczenie towarów do deweloperów ale to raczej lipa bo są to spółki powiązane i pewnie dłuższy czas im dostarczają produkty. Moim zdaniem kurs jest mocno naciągnięty i nie zdziwię się jak spadnie z 50% w najbliższym czasie.


9.10 Unima maleńka spółka teleinformatyczna (8,2 mln kapitalizacji) która w mojej ocenie jest obecnie prawidłowo wyceniana. Gorszy obecnie rok zarząd tłumaczy iż marże były od presją czynników głównie o charakterze przejściowym lub jednorazowym. Podobno w obecnym półroczu jest lepiej (wyższe marże i więcej pracy) jednak trzeba zakładać że wyniki porównując je do 2016 będą słabsze (firma chce wyjść przynajmniej na plus). Gdyby to się sprawdziło kurs moim zdaniem może się kilka % jeszcze obsunąć bo drobni inwestorzy patrzą głównie na zysk, po wynikach 4 kwartału może być dobry czas na kupno akcji. Ja na duży plus w tej firmie widzę ładne przepływy operacyjne, jakby nie patrzył rosnący od kilku lat biznes oraz wysoką starą amortyzację która obniża zysk przy niskich obecnych inwestycjach.


6.10 Aiton – pomimo słabej płynności, niskiego ff i notowania na newconnect podoba mi się ta firma. Pomimo iż działają na niezbyt dużą skalę co się przekłada na płaskie przychody to potrafią zwiększać zysk netto. Co więcej mają oni wysoką amortyzację (około 1,5 rocznie) która zaniża zysk netto, jak zaamortyzuje WNiP i środki trwałe to wyniki powinny im się skokowo poprawić. W mojej ocenie firmę tą powinno się oceniać przez przepływy operacyjne czyli przy 1,7 mln średnio z ostatnich lat przepływów mamy c/z 5 (kapitalizacja 8,8 mln). Jest to spółka dywidendowa której stopy dywidendy przekraczają 10% co roku więc całkiem przyzwoicie. W ostatnich dniach nie widziana jest od dawna większa podaż akcji, wydaje mi się że sprzedaje odwołany członek Rady Nadzorczej tylko brak komunikatów o transakcjach. Nie wykluczam iż mogę w przyszłości kupić odrobinę akcji tej firmy ale nie wcześniej niż po wynikach za 3 kw (chcę potwierdzić pozytywne tendencje i oczekuję lepszych przepływów operacyjnych).


4.10 BizTech - jest to nowy debiutant na newconnect i w mojej ocenie tak mocne wzrosty są  wyłącznie spekulacyjne i zakładam że za kilka miesięcy kurs będzie znacznie niżej. Uważam tak gdyż nie jest to jakaś branża rozwojowa a jednak wycena obecna jest wysoka. Obecne c/z około 32, wg prognozy zarządu zysk ma wynieść w 2017roku 0,4 mln a to daje c/z 15 czyli bardzo wysoko jak na standardy nawet newconnect.
3.10. Ailleron – gdy 6-7 miesięcy ktoś mnie pytał o tą firmę napisałem mu że powinna dać dobrze zarobić, od tego czasu kurs jest z 60% wyżej. Dzisiaj jest mi o wiele trudniej wskazać kierunek, gdyż ostatnie wzrosty wynikały z podpisania z Citibankiem umowy na wdrożenie Livebank w 16 krajach. Ostatnie wyniki były dość przeciętne, przeciętne wzrosty przychodów i zysku na które miały wpływ poprawa w Fintechu a spadek w Telco. Patrząc na dosyć sporą wycenę (c/z 27) i dosyć niską dynamikę poprawy wyników wydaje mi się że kurs może się obsuwać w krótkim terminie. Ten stan rzeczy może się szybko zmienić jeśli firma poda znowu jakąś konkretną umowę z dużym klientem. W długim terminie (3-5 lat) wydaje mi się że przed firmą jest przyszłość i nie wykluczam wzrostu kursu.

KME – dosyć ładnie rozwijająca się firm z branży windykacyjnej i wydaje mi się że ma szanse podtrzymać obecne tempo rozwoju gdyż otoczenie makro sprzyja tego typu biznesom. Jednak sugeruje uważać gdyż w mojej ocenie jest obecnie zbyt drogo wyceniana (c/z 24) patrząc choćby na liderów rynku Kruk (15,75) czy Getback 10,80. Wysoka wycena pewnie wynika ze spekulacyjnego podbicia kursu pod przejście spółki z newconnect na gpw – mogę podać wiele przykładów choćby Unimot, Sunex i inni gdzie kursy były pompowane a gdy firma była na gpw to były spadki. Ja bym jej akcji nie kupił teraz.

IAI – patrząc na c/z i niskie kapitały własne w stosunku do kapitalizacji to wydaje się że spółka jest bardzo droga. Jednak patrząc na dynamiki rozwoju ich nowoczesnego biznesu (Saas) spora wycena ma w pełni uzasadnienie. Oni zwiększają przychody około 40-50% r/r i można zakładać że zarobią w tym roku 5 mln i wówczas c/z spadłaby z 33 na 24 czyli do akceptowalnych poziomów. Z ciekawością przeczytam ich kolejny raport kwartalny bo nie mogę wykluczyć że może dać w przyszłości zarobić.

Atal – branża w którą nie inwestuję ze względu na skomplikowane dla mnie raporty finansowe. Firma prognozuje że osiągnie w tym roku zysk 175-190 mln co dałoby c/z 8-9 czyli nie tak drogo. Jednak ja bym uważał na tą branżę gdyż wydaje mi się że zbliżamy się do końca cyklu koniunkturalnego (jeszcze ze 2 lata bumu w deweloperce), zaczynają rosnąć koszty (szczególnie pracownicze), jest problem z dostępnością pracowników, oczywiście mogą podnieść ceny sprzedawanych mieszkaniach ale ze względu na dużą konkurencję duże pole do podwyżek pewnie nie jest. W krótkim terminie tak do roku nie mogę wykluczyć że kurs jeszcze z 10% wzrośnie jeśli zrealizują prognozy i wypłaca sowitą dywidendę, jednak w długim terminie dużych wzrostów nie zakładam.

Benefit - jest w zasadzie ideałem jeśli chodzi o fundamentalny wzrost ale jest jedno ALE o którym później. Benefit jest to dosyć drogi patrząc na wszelkie wskaźniki np. c/z 26, ev, ebidta 18,40, c/wk 11 czy nawet patrząc na bilans i kapitał własny 217 mln przy 2,4 mld kapitalizacji. Jednak wydaje się że jest to na chwilę obecną uzasadnione, gdyż firma dosyć mocno się rozwija co widać po mocno rosnących przychodach (średnio 30-35% rocznie) i zyskach (około 40 % wzrostu r/r). Ten dynamiczny wzrost odbywa się po części organicznie ale głównie dzięki przejęciom klubów fittness, siłowniom czy klubom sportowym. Do tych wzrostów można na plus jeszcze dołożyć fakt że nie ograniczają się oni tylko do Polski ale coraz mocniej wychodzą za zagranicę (Czechy, Słowacja, Bułgaria) i tam wzrosty są w okolicach 100% (duży jest nadal potencjał). W mojej ocenie nie widzę powodów aby te dynamiki wyhamowały gdyż zarówno przejęcia, rozwój za granicą czy zdrowy tryb życia powinny pozytywnie wpływać na biznes. Jednak tak jak napisałem na początku jest jedno ALE – w firmie prowadzony jest od 2012 program motywacyjny który nagradza pracowników akcjami za osiągane wyniki firmy. I to jest trochę dyskusyjny fakt który temperuje moje zapędy do kupna akcji. Sam pomysł nagradzania pracowników jest bardzo dobry bo mają oni mobilizację i czują na własnym portfelu że warto ciężko pracować jednak parametry uważam że są za nisko ustawione. Na przykład na 2017 rok założenie jest osiągnięcia 90 mln skorygowanego zysku netto a on obecnie za 12 m-cy chyba wynosi 112 mln, w takim przypadku przypadnie im 25.000 warrantów (po pewnym czasie zamienią się na akcje) i teraz jest pytanie czy 25.000 akcji to dużo ? Pomnażając przez obecny kurs 930zł to daje 23,25 mln czyli jak dla mnie dużo bo zysk netto za ostatnie 12 m-cy to 88 mln, jednak odnosząc to do liczby akcji to tylko 1% akcji (czyli niezbyt dużo). Podsumowując: Benefit jest ciekawą inwestycją która powinna poprawiać wyniki przez kilka najbliższych lat i jest szansa że kurs może nadal kontynuować trend wzrostowy, jednak trzeba brać pod uwagę program motywacyjny oraz fakt że firma dystrybuuje zysk dla akcjonariuszy poprzez skup a nie dywidendę czyli faktycznie do dużych akcjonariuszy (drobnym się to nie opłaca).

UWAGA - POST TEN MOŻE ZOSTAĆ USUNIĘTY JEŚLI NIE UDA MI SIĘ GO NA STAŁE UMIEŚCIĆ W PASKU PO PRAWEJ STRONIE BLOGA !!!!!!!!!!

W związku z częstymi prośbami czytelników o wypowiedzenie się na temat jakiejś spółki które wielokrotnie dotyczyły tej samej spółki, postanowiłem stworzyć posta w którym będą zamieszczane krótkie analizy spółek. Mam nadzieję że ułatwi to mi pracę a czytelnikom bloga pomoże szybciej znaleźć odpowiedź na interesujący ich temat. 
Od razu chcę zastrzec że wszystko co tu napiszę jest moim spojrzeniem na daną spółkę, wyrażeniem mojej opinii na jej temat i w żadnym wypadku nie może być traktowane jako rekomendacja do zakupu czy do sprzedaży akcji.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
 
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
Udostępnij:

3 komentarze:

 1. AILTON to taki dziwny biznes - nie wiadomo czemu jeszcze działa, ale działa.
  Oferują oni VoIP, czyli rozmowy przez internet. Ich klientami są firmy, które zrezygnowały z tradycyjnej telefonii stacjonarnej i przeszły na VoIP.
  Co kwartał liczba aktywnych użytkowników spada (tzw. RGU).

  A ja się zastanawiam, kto w czasach powszechności telefonów komórkowych i spadających kosztów rozmów korzysta jeszcze z telefonów stacjonarnych lub płatnego VoIP.
  Wydaje się, że ten biznes w końcu umrze. Ale jak widać nie umiera, a pozwala dobrze zarabiać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co do amortyzacji to im się tak szybko nie skończy.
   Po pierwsze co roku ok. 1 mln zł to amortyzacja wartości firmy (znaki towarowe Tlenofon i FreeconNet).
   Po drugie - oni koszty prac rozwojowych księgują w wnip i rozliczenie międzyokresowe. I podbijają sobie przychody przez tzw. zmianę stanu produktów. w I półroczu to aż 1 mln zł. I to powoduje, ze amortyzacja raczej będzie rosnąć.

   Usuń
  2. Nie tak szybko bo 5 lat będą jeszcze amortyzować przejęte spółki ale po tym czasie na papierze zysk wzrośnie. Oni w rocznym chyba błędnie amortyzację podają bo w rzis jest to kwota 1,3 mln a w przepływach operacyjnych 2,2 mln a powinna być ta sama kwota. Masz rację że może za jakiś czas firma "umrzeć" ale do tego czasu może dać akcjonariuszom sporo wypłat dywidend. Zobaczymy jak się sytuacja rozwinie, podaż akcji jest zaskakująco duża i zobaczymy czy jakiegoś konfliktu nie ma w spółce.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

14.12. DGA - to ciekawa spółka z fajnym bilansem, niezłe przepływy operacyjne i prawdopodobną poprawą przychodów w kolejnych kwart...

Wirtualny Portfel Fundamentalny

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni