"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 2 października 2017

Już czas uruchomić skaner akcji

Jest to kontynuacja zainicjowanego w czerwcu link poprzedni post cyklu poszukiwania za pomocą skanera akcji z https://www.biznesradar.pl/skaner-akcji/ tanich i ciekawych spółek jako potencjalnych inwestycji.
W poprzednim poście zdefiniowałem filtry tak aby skaner wyszukał mi jak najtańsze spółki patrząc na wskaźnik c/z ale żeby to były spółki które dobrze generują gotówkę i ich nakłady inwestycyjne są niższe od amortyzacji.
Skaner akcji przy tak zdefiniowanych parametrach wyłuskał aż 21 spółek z rynku GPW (newconnect nie omawiałem) i poniżej załączam tabelką jak od tego czasu zachowały się kursy i co mogło mieć na takie zachowanie kursu (okres 08.06.2017 - 1.10.2017r.).

Jak widać powyżej 10 spółek kursy spadły a 11 wzrosły i w zasadzie kierunek kursu zależał od opublikowanych wyników kwartalnych, gdy były lepsze to wzrosty a jak gorsze to spadki. Na spadki kilku też miało wpływ odcięcie dywidendy od kursu ale też były w tym zestawieniu wyjątki od reguły kiedy pomimo gorszych wyników kurs wzrósł np. Ovostar czy Arteria.

Znamy już w zasadzie wszystkie wyniki za poprzedni kwartał dlatego uznałem że jest właściwa chwila aby ponownie uruchomić skaner akcji na tych samych kryteriach co poprzednio. Jeśli ktoś chce może odrobinę pozmieniać sobie kryteria na zapisanych przeze mnie skanerze link skaner prezesa .

Jak widać na powyższym zestawieniu  jest obecnie mniej firmy spełniających moje kryteria, kilka wypadło i kilka nowych się pojawiło. jak łatwo zauważyć wśród powyższych firm nie ma żadnej z mojego portfela a siedem w ostatnim roku miałem w portfelu. Minimum dwie spółki z powyższej listy powinny pojawić się jeszcze w moim portfelu w tym roku ale zakupu chciałbym dokonać dopiero po wynikach za 3 kw, może do tego czasu kursy nie odjadą za bardzo.
Krótko ustosunkuję się do firm których nie było w poprzednim zestawieniu.
Komputronik - niska wycena wynika głównie z wielomilionowego sporu z Clean Carbon.
FastFin - branża pożyczkowa i ciągłe problemy z wykupami zapadających obligacji.
Chemos - nie znam spółki, wyniki podciągnięte jakimiś pozostałymi przychodami operacyjnymi.
Interferie - branża hotelarska, raczej wysoka wycena i nie w moim zainteresowaniu.
Decora -działa w branży wykończenia wnętrz które mocno rośnie dzięki bumowi w budownictwie mieszkaniowym, trochę negatywnie wpływa wzrost kosztów surowców, jest w moim zainteresowaniu.
Enter - trochę zaskoczenie że wpadła do zestawienia ale jest jak dla mnie zbyt droga a rosnące ceny paliwa mogą negatywnie wpływać na przyszłe wyniki.

W ostatnim czasie zacząłem poszukiwać i inwestować w spółki mocno poprawiające przychody i zyski dlatego stworzyłem jeszcze sobie drugi skaner z innymi kryteriami link skaner potencjał.

Jak widać powyżej do kryteriów wyszukiwania przyjąłem wzrosty przychodów i zysków k/w i r/r o minimum 25% i 15 spółek spełniło te kryteria.
Czy z tych spółek jakaś potencjalna się inwestycja pojawiła o tym poniżej:
08Octava - developer wysoko wyceniany, odpada.
4FunMedia - nie dawno wypadła z mojego portfela ale gdyby kurs się mocniej obniżył to z chęcią kupię bo dobre są perspektywy.
Aviaaml - jest w moim obecnie portfelu.
APSEnergy - wysoka wycena, słabe przepływy operacyjne.
Bytom - wysoka wycena, w trakcie łączenia z Vistulą i nie długo zniknie z giełdy.
CIGames - droga spółka z branży gier, tylko dlatego pojawiła się w zestawieniu bo wydała grę która krótkotrwale podbije wyniki, perspektywy słabe dla firmy.
DOMDev -  jeden z największych deweloperów w Polsce, nie inwestuję w branżę.
Feerum - słabe wyniki i zbyt duża wycena.
Immoblie - wyniki takie sobie a wycena jednak wysoka.
JHMDeve - podobnie jak z domdev z zasady nie inwestuję w deweloperkę.
Mobruk - branża budowlana i notowania na 2 fixingach czynią zbyt duże ryzyko.
MCI - fundusz private equity bardzo wysoko wyceniany.
Platyninw - spółka ze stajni Patrowicza mocno spekulacyjna i nie warta uwagi.
Robyg - branża deweloperska unikana przeze mnie.
Sunex - spółka w 3 lata spadła o 92%, obecnie wydaje się nisko wyceniana (wysoka amortyzacja) ale musi poprawić przepływy operacyjne.

Niestety w powyższym spółkach nie znalazłem takiej która będzie miała coś co mnie zainteresuje do kupna. Oczywiście są dobre spółki jak DomDev, Robyg czy 4fun media ale z opisanych powyżej powodów nie wpadną do mojego portfela.

Cały ten post proszę traktować szkoleniowo a nie jako rekomendację do zakupu którejś z wymienionych spółek, intencją moją jest pokazanie jak dzięki dostępnym narzędziom w internecie (skaner akcji z biznesradar.pl) można sobie ułatwić analizę spółek i być może znalezienie tej jedynej "perełki". Nie ukrywam iż poza co kwartalnym "ręcznym" przeglądaniem podawanych przez firmy raportów finansowych to skaner akcji i cały serwis biznesradar.pl jest moim głównym narzędziem analitycznym.
Zachęcam do korzystania ze skanera akcji, do definiowania własnych parametrów a osoby inwestujące na newconnect mogą sobie wybrać rynek newconnect nawet na zdefiniowanym przeze mnie skanerze link skaner, zapewniam że pojawią się nawet ciekawe firmy tylko płynność tych spółek to największy problem.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.

Udostępnij:

8 komentarzy:

 1. odnośnie skanera, co sądzisz o tej metodzie szukania akcji https://www.youtube.com/watch?v=zVdjTFitrFc
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeanalizowałem 10 pierwszych firm z jego prezentacji (bez DTP który nie jest na giełdzie), zakres dat 17 września 2016 do 17 września 2017 (data początkowa jak w jego prezentacji) i wynik wyszedł nawet dobry bo 11,30%. Mocno wynik podciągnął CDProjekt który wzrósł o 150%, jednak nie zmienia to faktu że nie jest źle. Podchodziłem sceptycznie do wyniki jak zobaczyłem Brju czy arterię ale jak widać wynik poprawiły inne firmy. Jedyny mankament jaki widzę w tej metodzie to brak korygowania zysku o zdarzenia jednorazowe, dużo firm często zaniża lub zawyża zyski jednorazowymi księgowaniami. W przypadku tych 10 firm akurat nie przypominam sobie aby były takie księgowania.

   Usuń
 2. Dzięki za tego posta, bardzo przydatny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytanie czy to Ty Prezes prowadzisz kanał ProstaGiełda na you tube?
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj tam Oj tam czyli tylko zbieżność imion ;) Zapytałem bo kilka spółek się powtórzyło ale to chyba tylko przypadek.
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 5. FastFin - branż windykacyjna.Głównym problemem wydają się pożyczki dla członków zarządu
  Piotrst123

  OdpowiedzUsuń
 6. MCI wysoko wyceniany? NAV na akcję poniżej 0.5. To jest bardzo nisko, a dodatkowo wyceny w księgach aktywów niepublicznych konserwatywne.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni