"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

niedziela, 22 października 2017

Aktualności, analizy, komentarze 10b/2017

premia lądowa Unimotu za październik 5,33%


Zakład charytatywny z Marcinem która spółka mocniej wzrośnie do 30.06.2018. Czy będzie to mój typ Telestrada (kurs 17,60) czy Alior kurs (71,40).  

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  

Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Udostępnij:

156 komentarzy:

 1. Przypominam że na anonimowe komentarze nie odpisuję.
  W poniedziałkowym pulsie biznesu jest artykuł o Unimot.
  Unimot rzucił się na ratunek kursowi
  2017-10-22 22:00
  Walka z mafią paliwową jest korzystniejsza dla rafinerii niż legalnych importerów. Ten giełdowy poprawił jednak wyniki.

  O 4,7 proc. podrożały w piątek akcje Unimotu. Spółka przeniosła się z NewConnect na rynek główny w marcu 2017 r. Do czwartku jej akcje potaniały od tego czasu o 67 proc. Odbicie to reakcja na publikację wstępnych jednostkowych wyników finansowych za trzeci kwartał. Pełny raport Unimot planuje przekazać dopiero 29 listopada.
  — Spółka bardzo dobrze zrobiła, że opublikowała te dane wcześniej. PKN Orlen już opublikował raport kwartalny, Grupa Lotos zrobi to w tym tygodniu, i skandalem jest, że tak mała spółka jak Unimot czeka z tym do końca listopada. Wydaje się, że negatywne zachowanie kursu wynikało również z tego, że spółka bardzo późno przekazuje wyniki — mówi Łukasz Prokopiuk, analityk DM Banku Ochrony Środowiska. Przekazane przez Unimot wstępne EBITDA i zysk netto w trzecim kwartale 2017 r. były lepsze niż w 2016 r. Wyniosły — odpowiednio — 15,5 i 11,2 mln zł. To o 4 i 9 proc. więcej niż rok temu.
  — Wyniki są zbieżne z moimi oczekiwaniami. Spodziewałem się 16 mln zł EBITDA i 10,5 mln zł zysku netto. W całym 2017 r. zakładam 48-50 mln zł EBITDA, czyli wzrostu rok do roku — komentuje Łukasz Prokopiuk.
  Tylko od końca września akcje Unimotu straciły jedną trzecią wartości. Wydaje się, że inwestorów zmroziły opublikowane wtedy wyniki za pierwsze półrocze. Zysk, choć wzrósł, to ewidentnie nie nadążał za 70-procentowym wzrostem przychodów. Mogło to rodzić różne spekulacje dotyczące rozwoju sytuacji, zwłaszcza w kontekście walki rządu z tzw. mafią paliwową.
  Odebrany przestępcom rynek przejęły Orlen, Lotos i legalni importerzy jak Unimot. O ile jednak wcześniej mafia mogła bazować na cenach Orlenu, by nie rzucać się w oczy, a zarazem sowicie zarabiać na wyłudzaniu VAT, o tyle teraz konkurencja stała się bardziej cenowa. Importer musi sprzedawać taniej niż Orlen, którego ceny są rynkowym punktem odniesienia. Orlen, by bronić się przed importerami, też obniża ceny, bo przy wysokich marżach rafineryjnych i dużych wolumenach może sobie na to pozwolić. Ten mechanizm obniża tzw. premię lądową, ale bardziej bije w importerów (jak Unimot) niż w rafinerie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Getback podał wyniki i wygląda to dobrze patrząc na liczby, w 3 kw. Przychody wzrosły z 98,5 mln do 200,7 mon, zysk netto z 50,7 mln do 69,8 mln, nabycia pakietów z 134,3 mln do 307,4 mln, wpłaty zadłużonych z 56,8 mln do 217,4 mln. Szczególnie ostatnia pozycja wpłaty od zadłużonych mocno wygląda, wzrost o 282%. Średnioterminowo dobrze Getback wygląda.

   Usuń
  2. LSI po piątkowych ruchach pojawiły się analizy techniczne, nawet pko bp. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28785545,dom-maklerski-pko-bp-analiza-techniczna-wykres-dnia-lsi-software
   https://comparic.pl/esotiq-eah-lsi-soft-lsi-gorace-spolki-23-10-2017/

   Usuń
  3. Wyniki Getback (moim zdaniem bardzo dobre) niestety zostały przyjęte chłodno. Poranny popyt został zasypany, możliwe że Morgan jeszcze wychodzi i chwilowo będzie powstrzymywał wzrosty kursu.
   Kurs na Getbacku lubi się bujać w ciągu jednego dnia nawet o kilka procent, więc do końca dnia pewnie będzie się działo, a zakończy się (obstawiam) na podobnym poziomie co odniesienie.
   Egon

   Usuń
  4. Mi 7 groszy zabrakło aby 200 akcji sprzedać na otwarciu bo spodziewałem się jeszcze spadków. W okolice 22 jak spadnie to dobieram. Na konferencji informowali że ponad 2 mld nabędą nowych pakietów w tym roku i będzie duży wzrost odzysków. Oczywiście możliwa jest podaż akcji Morgana, pytanie dlaczego jest. Czy wychodzą całkowicie z inwestycji czy wiedzą że może będzie nowa emisja akcji na aktywa które chcą przejąć za granicą.

   Usuń
 2. Jak ktoś się zastanawiał nad kupnem akcji firmy Aiton to jest na to ostatnia chwila.
  Miałeś racje prazes sprzedaje członek zarządu który zrezygnował z pełnienia funkcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem przypadkiem czy Aiton do KNF się nie nadaje. Miał on wg ostatnich informacji 928.569 akcji a teraz przy komunikacie 568.032, czyli sprzedał blisko 360.000 akcji nie komunikując rynku. On zrezygnował z rady nadzorczej więc może nie by£ już insajderem, pytanie czy nie pełnił żadnych funkcji w firmie. Nie kupuję akcji więc nie mój portfel.

   Usuń
 3. Witam Prezesie.
  Jak zapatrujesz się obecnie na Astartę? Czy to dobra cena by według Ciebie móc wchodzić ponownie w spółkę?
  Pozdrawiam lulekTV

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja raczej nie kupiłbym obecnie Astarty i poczekał przynajmniej pół roku aby zobaczyć jak będą wyglądać wyniki. Nie wiem dlaczego ale spółki Ukraińskie pomimo znacznego wzrostu przychodów pokazują słabsze zyski, po części pewnie brak zwrotu Vatu i wyższe koszty ale czy to tylko to, to nie wiem. Kernel dzisiaj podał słabe wręcz wyniki na poziomie zysku netto (analitycy z mbanku szacowali + 20 mln usd a było z -10 mln usd z tego co pamiętam). Astarcie sprzedaż produktów rolnych w 3 kw wg podanych informacji wzrosła aż o 45% w hrywnie (to dużo) ale czy zysk będzie wyższy to pewności nie mam. Trzeba pamiętać też że zbiory w tym roku będą pewnie z 10% gorsze a to będzie się odbijać na wynikach kolejnych okresów. Astarta jest bardzo nisko wyceniana ale jej problemem jest że nic nie daje akcjonariuszom ze swoich zysków, nie ma dywidendy a uchwalony skup akcji już drugi rok nie jest realizowany.

   Usuń
 4. Dziękuję Prezesie. Pozdrawiam.
  Lulek Tv

  OdpowiedzUsuń
 5. Skąd dzisiejsze spadki na Tritonie? Wyszło jakieś info ze spółki?

  Pozdrawiam
  Michał Bryś

  OdpowiedzUsuń
 6. wie ktoś co się dzieje dzisiaj na Vindexusie, ponada 2mln obrotu już jest
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie z Kruka i Getbacka przechodzą na Vindexus :-)

   @ Michał Bryś - pewnie znowu opóźnienie w oddaniu lokali i inwestorzy tracą cierpliwość bo zyski pewnie się pokażą w przyszłym roku.

   Dzisiaj też na PCM mocne obroty, kurs jest atrakcyjny ale jeszcze poczekam z zakupem.

   Cloud też dzisiaj na większych obrotach spada, wygląda na to że słusznie sprzedałem.

   Usuń
 7. Hej Prezes

  Czemu tak sypią na tym Getbacku? Przecież wyniki bardzo dobre.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyne co mi przychodzi do głowy to że chcą przejmować firmy (4 w Polsce i 2-3 za granicą) a na to kasy za dużo nie mają, pewnie musieliby jakąś emisję zrobić. Wchodzić w rachubę też mogą możliwe podwyżki stóp % pewnie z 0,5% a to oznacza wyższe koszty o 8-10 mln rocznie. Szykowane są też zmiany w prawie które skrócą terminy przedawnienia, ale to jeszcze trochę potrwa i ze względu na nowe wierzytelności raczej niewielki wpływ będzie mieć na Getback.

   Ostatnie pół roku jest dla moich inwestycji tragiczne, jak coś kupię to za kilka dni zaczynają się spadki, robię się powoli antywskaźnikiem.

   Usuń
  2. zawsze mogłeś kupić polimex w marcu:), jada z dnia na dzień coraz lepiej

   Usuń
 8. Też się zastanawiam , tak jakby czyścili przed scaleniem , wyniki dobre morgany wychodzą zastanawiające [herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
 9. cos o podwyzszeniu kapitalu napisali poprzez emisje, 1000000 akcji o wartosci nominalnej 0,05 gr. Co to oznacza? takie info na bankierze jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest zarejestrowanie emisji akcji gdy wchodzili na gpw, na to czekałem bo to dotyczy PDA które mam kupione.

   Wklejałem artykuł że starają się kupić aktywa Intrum z północy Europy, na to może być potrzebne nawet 1 mld złotych więc sporo. Polskie spółki pewnie ogarneliby jakimiś obligacjami lub kredytem.

   Usuń
 10. Prezes na jakim poziomie się ustawiłeś na PCM? Z wykresu widać że może na 26zł spadnie. W ogóle tam jest trend spadkowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na 26,26 się ustawiłem choć patrząc na spadki w portfelu to zaczynam się bać z nowymi zakupami (a nie powinienem), na początek 200 akcji, dywidenda około 3,5 zł powinna być w przyszłym roku czyli jakieś 13-14%, zakup na IKE aby podatku nie było. Szczerze mówiąc wolałbym kupić po wynikach za 3 kw bo wtedy będę pewniejszy wyników i zakładanej dywidendy.

   ABC Data podała mocne szacunki zysku za 3 kw, wzrost z 2,9 mln do 9,2 mln robi wrażenie, pewnie będą mocne wzrosty. Widać że mocny złoty do usd pomaga oraz ograniczenie sprzedaży niskomarżowych produktów. Trochę dla mnie jest za drogo patrząc na c/z i inne wskaźniki. Wyniki te mogą być dobrym prognostykiem dla całej branży elektronicznej.

   Usuń
  2. Pomyłka, zapomniałem że dzisiaj przeniosłem w dół zlecenie na 25,25, pewnie do wyników i tak nie kupię.

   Usuń
  3. Też się zastanawiam na jakim poziomi wejść w PCM. (W tym roku zarobiłem wchodząc po 28PLN :-) ) Mnie już kusi poziom 26, ale nie będę grał przeciwko trendowi. Niestety z powodu moich błędów spisuję ten rok na straty. Przesadziłem z zaangażowaniem portfela w 1 spółkę, już więcej tego błędu nie popełnię. Liczyłem na wyższy zysk na Skarbcu, ale nie będę narzekał.

   Pozdrawiam
   Mariusz

   Usuń
  4. Rozumiem że Unimot zabolał. Co ciekawe mam już większą stratę na Getbacku niż na Unimot, zbyt dużo kupiłem Getbacku a nie powinienem uśredniać bo duże ryzyko.

   W przypadku PCM to nie ma się co spieszyć bo informacje o super dywidendzie mogą pojawić się za 6-8 miesięcy (kwiecień-czerwiec) a do tego czasu może się wiele wydarzyć.

   Skarbiec przesunął się o rok z wysoką dywidendą (ten sam powód co PCM) ale tutaj dopiero koło wakacji można myśleć o kupnie. Możliwe gorsze wyniki oraz w każdej chwili może być informacja o zmianie opłat dystrybucyjnych a to może kursem każdego tfi mocno bujnąć (nawet 10%).

   Usuń
  5. Tak :-), zamiast wyjść zgodnie ze swoją strategią, to uśredniałem.
   Ja akurat Getback kupiłem na IPO i skoro kurs nic nie rósł, to sprzedałem po tygodniu, wychodząc na zero :-). Teraz już nie wchodzę, chyba że spadnie do 18,50 ;-). Za to w tym roku dały mi ładnie zarobić Vindexus, Ambra, Marvipol, Robyg. Interesuje mnie Altus, ale(te ryzyka zmiany opłat).
   Mam troszkę Eurotela, Telestrady, resztkę Helio. Obecnie obserwuję i szukam okazji, mam nadmiar gotówki i tylko 3 spółki w portfelu :-) (A i z daleka trzymam się od rynku wschodniego i spółek Skarbu Państwa. Na Aviaa troche zarobiłem, na Astarcie trochę straciłem i wyszło na zero)

   pozdrawiam
   Mariusz

   Usuń
  6. Z Getbeckiem miałeś podobnie jak ja z Celonem, sprzedałem z około 10% zyskiem bo kurs się kisił lekkich wzrostach od IPO, a od mojej sprzedaży blisko 100% urósł i to w miarę krótkim czasie.

   Z Altusem lepiej czekać przynajmniej do wyników za 3 kw, ja się pospieszyłem. Czytałem ostatnio starą wypowiedź po wynikach za 2 kw jakiegoś analityka z bm że w wariancie pesymistycznimym szacują 80 mln zysku Altusa (teraz za ostatnie 12 mcy to 90 mln) czyli bez fajerwerków. Opłata stała wg niego zrealizowana była w 46% a opłata zmienna w 94%.

   Usuń
 11. Jest już sporo spółek w bardzo atrakcyjnych cenach ale jeżeli to jest początek bessy a wykres swig i mwig na to zaczyna wskazywać to może być znacznie taniej. Teraz mamy ciekawy moment psychologiczny serce mówi kupuj bo krew się leje ale rozum podpowiada wstrzymaj się bo będzie taniej.Zresztą ten rok jest już stracony niby hossa była ale jak ktoś inwestował w małe spółki to ma kaca. Z drugiej strony jak przyjdzie bessa to może będzie druga Amica po 5 zł . Takie moje przemyślenia. Paweł

  OdpowiedzUsuń
 12. Może to marne pocieszenie, bo strata zawsze jest stratą, ale w ostatnim półroczu dużo łatwiej było "trafić" w spółkę spadkową niż wzrostową. Na takim rynku ciężko jest zarobić, mimo to wierzę, że analiza fundamentalna ma sens w dłuższym terminie.

  Skalę tego jak źle jest na szerokim rynku najlepiej pokazuje ten wykres: https://stooq.pl/q/?s=^_plws&c=1y&t=c&a=ln&b=1

  Osobiście liczę na odwrócenie tego trendu, bo okresy kiedy duże spółki spisują się lepiej niż małe są przejściowe, a do tego jest obecnie sporo spółek oferujących atrakcyjne div yield.

  Jarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że szkoda kasy ale jak w ostatnich latach dobrze zarabiałem na małych spółkach to tracili inni na dużych którzy je mieli. Teraz jest odwrotna sytuacja i trzeba zaciskać zęby, kiedyś to się odwróci.

   Usuń
 13. .Raz na wozie raz pod wozem każdy kto ma firmę to wie i gracze pokerowi również..GPW to taka mieszanka hazardu z biznesem ale jest to wciągająca zabawa ja nie umiem skończyć (herkules niepodpisany)

  OdpowiedzUsuń
 14. ja już mocno siedzę na kasie...
  ponad 60% to gotówka...
  wolę poczekać z boku na rozwój wypadków...

  OdpowiedzUsuń
 15. Grane są spółki duże, płynne przez kapitał zagraniczny i to się pewnie do końca roku nie zmieni.

  Na małych i średnich spółkach jest bessa bo nie ma dopływu kapitału, tylko raczej jego odpływ.

  I to sie pewnie conajmniej do końca roku nie zmieni, listopad/ grudzień to beda miesiące w których będa sobie ludzie robić optymalizacje podatkową, sprzedawać w szcególności walory które spadały w ostatnim roku (strata podatkowa) i wątpie by do nich powracali w tym roku (efekt psychologiczny).

  Także spółek spadajacych od dłuższego czasu ja bym nie ruszał teraz, bo do końca roku może być jeszcze taniej.

  Pozdr.
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
 16. Getback leci na r...j. Dobrze że w to nie wszedłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wczoraj wyszedłem, ale dopiero się okaże czy dobrze 😀

   Usuń
  2. Raczej dobrze że sprzedałeś bo dzisiaj jest sporo niżej.

   Mnie potężnie zmasakrował Getback, blisko 20% straty w miesiąc i to na sporej pozycji to koszmar. Szkoda mi tylko że dwa razy zabrakło kilka groszy aby się trochę skrócić a teraz jest kilka złoty niżej. Zaciskam nadal zęby bo zrobiło się tanio, c/z 8,6 to jest robi się wycena jak w Vindexusie :-)

   Usuń
  3. Gdzie nadstawiać ręce ? Spadnie do 18 zł :)?
   Maxx

   Usuń
  4. Ja będę oddawał gdy spadnie do 21, może zdążę bezstratnie, mam po 20,64.
   Pozdrawiam - CKM.

   Usuń
  5. Morgany wala bez opamiętania, chyba coś naprawę się szykuje

   Usuń
  6. Chyba to Morgany. Po jaką cholerę sprzedawaliby parę akcji, aby zejść poniżej 5%. Resztę sobie zostawili?. Z drugiej strony chyba zadawali sobie sprawę z tego, że kurs spadnie. Choć oni chyba tanio kupili, może wystarczy im kilkadziesiąt/kilkanaście % zysku, to jest właśnie problem, widocznie nie liczą na duży zysk z Getback.
   CKM

   Usuń
  7. Morgan to wcale tak mało akcji nie sprzedał przed informacją o zmniejszeniu. Miał na początku 4.300.000 akcji a ogłosił że ma 3.929.730 czyli sprzedał 370.000 tysięcy akcji (gdzieś za 10 mln zł). Czy dalej sprzedaje możliwe ale pewności nie ma. Tak jak pisałem wczoraj możliwe że rynek sprzedaje bo obawia się nowej emisji akcji pod możliwe przejęcia (ale czy będą to czas pokaże).
   Ja na 20,20 dokupuję ale czy wejdzie to zobaczymy.

   Usuń
  8. Ja za 19,50zł się ustawiłem na Getbacku. Liczę na odbicie martwego kota:-)

   Usuń
 17. Prezesie, mam pytanie, bo tak naprawdę dopiero zacząłem przygodę z giełdą i zastanawia mnie jedna rzecz. Załóżmy, że kupiłem najpierw pakiet 100 akcji spółki A za 25, później dokupiłem jeszcze 100 za 23. Za miesiąc sprzedaje 150 akcji za 23.5. Jak policzona będzie moja strata jeśli chodzi o rozliczenie podatku na koniec roku? 100 sprzedanych akcji będzie liczone z ceną zakupu 25, a kolejne 50 z 23, czy może wszystkie 150 ze średnią ceną zakupu 24?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w ciekawym momencie zaczynasz przygodę z giełdą, realne jest że za kilka miesięcy zaczną się większe spadki (pewnie ze 20% korekty, oby nie bessa) na giełdach światowych.
   Systemy maklerskie rozliczają transakcje FIFO, czyli pierwsze weszło i pierwsze wyszło. Na pierwszej transakcji sprzedaży będziesz miał straty 150 zł a na drugiej 25 zysku czyli tak jak napisałeś "100 sprzedanych akcji będzie liczone z ceną zakupu 25, a kolejne 50 z 23".

   Usuń
  2. Dzięki, tak myślałem.
   Co do startów - to zacząłem na początku lipca, dodatkowo nie gram dużym kapitałem. Kiedyś trzeba zacząć, fakt, że przyszłość nie rysuje się w kolorowych barwach, ale czegoś się człowiek nauczy ;)
   Pozdrawiam.

   Usuń
 18. Prezes, Ty jesteś obeznany: czy możliwe, że ów Morgan kupuje PDA GetBacka i nie musi informować o przekroczeniu 5% ?. Mimo wszystko te spadki mnie dziwią, szczególnie, że perspektywy dla spółki wydają się dobre. Morany mają takie zwyczaje, aby robić takie zagrywki?, może ktoś ich ,,zna"?
  Pozdrawiam - CKM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ważne czy kupują PDA czy akcje muszą informować, oczywiście po przekroczeniu progów. Gdybym miał pewność że nie będzie emisji akcji w najbliższym roku to już bym dokupował a tak jest ryzyko. Ja bym na Morgana nie zwalał wszystkiego, oni zaczęli sprzedawać i uruchomiła się lawina.

   Usuń
 19. a propos Rafał24 października 2017 10:42
  A jeśli kupiłem 100 akcji po 100zł, a później 100 akcji po 50zł, aktualnie kurs to 75zł. Chciałbym sprzedać te "późniejsze" akcje i w tym celu wystawiam najpierw na sprzedaż 100 akcji po 150zł - powinny być użyte te wcześniejsze (wg FIFO). W tabeli zleceń te akcje mają komentarz " ~zablokowane do sprzedaży". A następnie wystawiam na sprzedaż 100 akcji po 75zł. Skoro wcześniej nabyte 100 akcji jest zablokowane, to chyba do transakcji powinny być użyte akcje kupione po 50zł. Czy tak rzeczywiście będzie i sprzedam z zyskiem (75-50 na jednej akcji)?

  CR

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mała poprawka:
   to nie tabeli zleceń, a na rachunku w kolumnie "blok. zlecenia" pojawia się te 100 akcji wcześniej zakupionych

   CR

   Usuń
 20. Ja zamieniłem wczoraj getback i getbackpda na aiton i esotiq i okazuje się że to była jedna z lepszych decyzji ostatnio tylko szkoda ze tak późno podjęta . Pozdrawiam darsider

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. darsider a możesz mi powiedzieć jakie przesłanki kierowały tobą przy zakupie tych akcji

   Usuń
  2. Że wczoraj sprzedał Getbacka to wygląda że dobrze zrobił, a czy dobrze zrobił kupując wspomniane akcje to czas pokaże (ja na Unimocie i Getbacku też na początku zarabiałem a co było dalej każdy wie).

   Usuń
 21. mnie zaczyna to wszystko denerwować dlatego sprzedaję większość akcji, nawet jak to zła decyzja to lepiej się z tym czuję , w tamtym roku było podobnie w końcówce roku same spadki
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
 22. Produkty Helio w tym tygodniu pojawiły się po raz pierwszy w sieci Kaufland która ma ponad 200 sklepów. Jak na początek to sporo tych produktów było, ze 20 rodzai i bardzo duża półka, jedyny minus to dosyć spore ceny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to ciekawe info, bo dotąd w Kau rządził niepodzielnie w tym segmencie Bakalland.

   Usuń
  2. Załączam zdjęcie, na prawdę tego było dużo, akurat robię zakupy w Kauflandzie więc będę obserwował co się dzieje z Helio. Tak nawiasem to za tydzień raport roczny a za miesiąc poznamy wyniki za 1 kw ich roku obrotowego, jak koszty pracownicze nie zjedzą wyniku to powinny być dobre (obecny i przyszły kwartał to powinien być mocny ale jak będzie to się okaże).
   https://i.imgur.com/ccZ1ISS.png

   Usuń
  3. W aldim są również ja akurat sprzedałem ten walor czekam aż się zsunie [herkules niepodpisany]

   Usuń
 23. 12.10 Prezes ocenił że Minox w najbliższym czasie może polecieć z 50% przy kursie 1,38. Chyba trochę nie doceniłeś spółki bo po 8 sesjach mamy 0,31 za akcje:)

  OdpowiedzUsuń
 24. No i Getback jest na poziomie 20,xx

  Wygląda na to, że te mocne wzrosty od debiutu (zadziwiająco szybkie) były przygotowywaniem gruntu przez Morgana do sprzedaży


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amerykańce pokazali polaczkom jak się zarabia.

   Stalexport podał szacunkowe wyniki za 3 kw i w zasadzie były do przewidzenia, wzrost zysku o 10% r/r a przychodów o jakieś 7% a to dobry wyniki, c/z spada do 5,5 tylko trzeba pamiętać że w tej spółce na ten wskaźnik nie patrzymy.

   Usuń
  2. Ja GTB miałem od debiutu i to była jedna z nielicznych spółek, która jeszcze jakoś trzymała mój portfel, teraz nawet to padło. Na szczęście niedawno kupiłem ESH, ale pozycja mała więc nie daje rady nadrabiać za resztę spółek.
   Co do Morganów to jakiś czas temu pod artykułem, że mają w Polsce otworzyć siedzibę było sporo komentarzy, że to straszne złodzieje itp, ogólnie nic pozytywnego.
   Także chyba pozostaje tylko się pogodzić z tym faktem i grać tam gdzie ich nie ma :)

   Usuń
 25. Gorąco na LSI, a tutaj się jeszcze dużo wydarzy

  Mex

  OdpowiedzUsuń
 26. Myślę że podobne jak prezesa ale sytuacja trochę się zmieniła liczyłem na ciepłe przyjęcie wyników i odbicie ale kurs osiągnął moje sl i tego się trzymam może wrócę do getback jak sytuacja się unormuje darksider

  OdpowiedzUsuń
 27. Firmy podają szacunki wyników za 3 kw, i tak: XTB (ktoś z czytelników bloga miał go w portfelu) podał świetne wręcz szacunki z 4,2 mln do 31,3 mln a c/z spada do 5 (jutro mocne wzrosty). Konsorcjum Stali też pokazało mocny wzrost (o 300%) jednostkowego zysku (tego się spodziewałem dzięki wzrostom stali) i na pewno podobny progres pokaże Bowim (c/z spadnie pewnie poniżej 4).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. XTB trzymam dalej. 20% straty obecnie. Tak szczerze to nawet na trochę lepszy wynik liczyłem, ale rynek i tak będzie zadowolony i jutro można zobaczyć wzrosty. Ale i tak wszystko wskazuje na to, że do stycznia znacząco się tutaj sentyment nie zmieni. Wszyscy czekają na zmiany w ustawie. KNF z kolei czeka na ESMĘ, która ma zaproponować na początku roku regulacje dla całej UE i wtedy liczę na większe odbicie, zakładając, że nie karzą zaorać forexu w całości. W cenie już jest negatywny scenariusz, więc ewentualne pozytywne zaskoczenie może być tylko na plus. Tak przynajmniej ja to widzę na dany moment, ale wiadomo mam akcje, więc może to być myślenie życzeniowe.

   Usuń
 28. Gdy ja dziś pracowałem "niemożliwy" Stop Loss na Getback narobił mi strat w portfelu. Takie pytanie do Prezesa i reszty inwestorów: Czy sądzicie, że Getback da jeszcze "odrobić" straty, czy lepiej unikać? A jeśli łapać to jutro... czy jeszcze poleci?
  Pozdrawiam Gerard

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypadek Unimotu pokazał dobitnie że odnośnie kursu niczego nie można wykluczyć. Ja kupiłem Getback długoterminowo pod dynamiczny rozwój i nie myślę na razie o sprzedaży a wręcz odwrotnie, dzisiaj zabrakło mi 5 groszy aby dokupić (stałem na 20,20 na pda). Gdy kurs wróci w okolice 24-25 to na pewno ze 100 akcji sprzedam aby obniżyć ryzyko. Widzę ogromny potencjał w tej firmie do poprawy wyników i wzrostu biznesu a to się głównie liczy. Załączam link do dzisiejszego wywiadu z prezesem na http://www.parkiet.com/Wierzytelnosci/310249893-Czujemy-sie-liderem-rynku.html

   Usuń
  2. Ja inwestuje inaczej jak mam za dużo to redukuje w przypadku getback zrobiłem redukcje z powodu odblokowania kapitału ale i tak jeszcze mam 300akcji i zapewne jeszcze dokupię ja w 2 spułki gram na długo gatback i aviaam .a pozostałe na krutko taką mam strategie. (herkules niepodpisany)

   Usuń
  3. A można grać na krótko spółkach, które nie są duże i bardzo płynne (czyt. WIG20 + parę innych)?
   mam konto w BOŚ i tu takiej opcji nie ma..
   Egon

   Usuń
  4. Dzięki Panowie. Normalnie już głupieję na tym rynku. SL 15% poniżej zakupu okazuje się za wąski... i to po wzrostach. Bez SL to boję się zostawiać swoje oszczędności, a nie mam możliwości kontrolować kursów na okrągło. Też liczyłem, że GetBack będzie na dłużej, a teraz to nie wiem - jakoś boję się znów wchodzić. W sumie, to zaczynam się coraz bardziej bać tego rynku :)
   Gerard

   Usuń
  5. Nie stosuję żadnego stoploss - tylko jak spółka jest dobra to trzymam lub dokupuję, jak podaje złe wyniki - redukuję lub sprzedaję - wyniki mam ok - nie będę się chwalił liczbami - nawet na spadającym rynku można zarabiać nawet na misiach

   Usuń
 29. GetBack znów na zakupach:

  https://m.bankier.pl/wiadomosc/GetBack-wygral-przetarg-na-zakup-portfeli-wierzytelnosci-o-wartosci-nominalnej-ok-0-6-mld-zl-7551548.html

  OdpowiedzUsuń
 30. Prezes pisał o wynikach Konsorcjum Stali, gdyby ktoś chciał kupić; oni mieli/mają problem z podatkiem, dobrze by było sprawdzić jak z tym sprawa wygląda, na wykresie widać zjazd pod koniec 2016 roku.
  CKM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie namawiam do zakupów ani konsorcjum czy bowim, stwierdziłem tylko że wyniki za 3 kw będą dużo leosze r/r nawet kilkaset % r/r. Bowim też ma problemy z podatkami więc lepiej unikać.

   Usuń
  2. Ja nie w tym sensie, że namawiasz. Wielu może nie wiedzieć o tym, napisałem tylko jako informację, czy ktoś kupi czy nie, jego sprawa.
   CKM

   Usuń
 31. Bardzo dobre wyniki BUDIMEXu, wycena stala sie atrakcyjna obecnie - jakis trup w szafie czy o co chodzi ze tak kurs leci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzrost kosztów pracy, obawy o ewentualne kary za opóźnienia spowodowane brakiem pracowników, hiszpański główny akcjonariusz też raczej nie pomaga.

   Usuń
  2. Budimex jest ewenementem w całej budowlance, świetnie zarządzany i nie zdażają mu się niedoszacowania kontraktów. Oczywiście jest podwyższonego ryzyka gdyż kontrahenci z którymi współpracuje mogą upaść przez problemy z płatnościami a to odbija się wówczas i na Budimexie. Koszty pracownicze i brak rąk do pracy może negatywnie wpływać na przyszłe wyniki.

   Usuń
 32. Jeżeli chodzi o GetBack, to może Morgany pozbywając się akcji zwykłych poniżej 5% teraz skupują akcje PDA i nie muszą informować o ich posiadaniu, jezeli nie przekroczą 5% PDA. Będą jaja, jak się okaże, że po scaleniu akcji Morgany mają w sumie grubo powyżej 5% ...
  Ktoś ma jakieś przecieki kiedy w końcu to scalenie będzie?
  Pozdr Mike

  OdpowiedzUsuń
 33. Cześć Prezes. Mam w portfelu: Aviaaml, Helio, Ursus, Unified, Getback, Ifirmę oraz Sohodev. procent udziału portfela w kolejności. Muszę coś sprzedać bo potrzebuję pieniędzy na prywatne cele. Czego z tych spółek pozbyłbyś się najpierw? Pozdrawiam.
  Darek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie Prezes ale moje zdanie25 października 2017 11:07

   URSUS i UNIFIED

   Usuń
  2. Wiesz że nie mogę Ci napisać co powinieneś sprzedać ale najprostszym rozwiązaniem jest sprzedać trochę akcji każdej firmy lub akcje tej firmy co do której masz najmniejsze przekonanie że zarobisz.
   Mogę jedynie napisać że nie chciałbym mieć w swoim portfelu akcji Ursusa o którym pisałem wielokrotnie że zarząd i główni właściciele są straszni krętacze i niewiarygodni dla mnie. Unified nie znam dobrze.

   Usuń
  3. Ok, myślałem o Ursusie i tak zrobiłem, +3%

   Usuń
 34. A co sądzicie o KGN Kogeneracja, obecnie poziom 74,01PLN ? (-3,5% teraz) wydaje się kuszący. Rozglądam się za jakąś kolejną spółką dywidendową do portfela.

  Pozdrawiam
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem już na temat Kogeneracji że jej dobrze nie znam (od strony prawnej i finansowej) ale wydaje mi się że lepiej unikać bo będzie ona przejęta przez PGE w związku ze sprzedażą swoich aktywów w Polsce przez EDF.

   Usuń
  2. Dzięki, wybacz skleroza mnie dopadła. :-)

   Fakt pisałeś o przejęciu przez PGE. A o zamieszaniu z przejmowaniem EDF sam sporo czytałem.
   Trzymam się z daleka od Państwowych molochów. A tu słychać "plotki" o łączeniu banków, Orlenu i Lotosu.
   Jak nic przypomina mi to centralnie sterowaną komunistyczną gospodarkę.

   Pozdrawiam
   Mariusz

   pozdrawiam
   Mariusz

   Usuń
 35. Analiza GetBack – spółka nie chce być tylko firmą zarządzającą wierzytelnościami i zapowiada nową strategię jeszcze w tym roku
  https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20171025/analiza-getback-notowania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo konkretna analiza bo pokazuje nie opisuje tylko danych finansowych jak to jest w stockwatchu ale opisuje też plany i zamierzenia firmy, można to nazwać kompendium wiedzy o Getback.

   Usuń
  2. Hmm, tego mi brakuje.
   "W ciągu 1-2 miesięcy spółka powinna też przedstawić politykę dywidendową. Zarząd widzi taką możliwość. Aktualnie nad ustaleniem polityki dywidendowej pracuje rada nadzorcza."

   Ciekawy pomysł - firma pożyczkowa, jako dodatkowa działalność i konkurencja dla banków.

   Mariusz

   Usuń
 36. tak jak pisałeś Prezes... Bowim też ładnie...
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28807387,bowim-sa-63-2017-wstepne-dane-o-przychodach-netto-ze-sprzedazy-oraz-o-wynikach-finansowych-emitenta-za-trzeci-kwartal-2017-r

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Giełda jest przewrotna, wzrost zysku jednostkowego (co ważne to nie jest jeszcze skonsolidowany) o 500% a kurs spada o 7 %.

   Usuń
  2. Ciekawy manewr, zwała idealnie na zamknięciu na minimalnych obrotach. Urok mało płynnej spółki czy jednak jest drugie dno?

   Pozdrawiam, crox

   Usuń
 37. Prezesie Maxcom czy warto wchodzić?, czy ta spółka jest już spalona co zrobili akcjonariuszom po wynikach za IIkw. Pozdrawiam Jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że jeszcze nie jest spółka spalona ale nie widzę obecnie sensu łapać spadającego noża bo może łapki poucinać. Generalnie w dłuższym terminie najodważniejsi inwestorzy którzy kupią akcje mogą zarobić bo jednak patrząc na przychody spółka się ładnie rozwija (nisza telefonów komórkowych dla seniorów to dobry kierunek). Do tego warto pamiętać o ich prognozie zysku netto który podali przy IPO czyli 17,7 mln w tym roku (w przyszłym to chyba ma być ze 23 mln), gdyby to zrealizowali (zarząd twierdzi że podtrzymują prognozy) to c/z byłaby 4,3 za 2017 a za 2018 spadłaby do 3,5 czyli śmiesznie niskie poziomy. Podsumowując jest silny trend spadkowy więc lepiej poczekać aż spadki się skończą, w dłuższym terminie nie można wykluczyć że będzie można zarobić

   Usuń
 38. ale Cloud zleciał makabrycznie...ku** co za kolejna wtopa z tą spółką
  M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi Cloud śmierdział jak ktoś od dłuższego czasu najpierw 1 akcją podciągał kurs i za chwilę niżej ustawiał na sprzedaży pakiecik do sprzedaży, tak robi ktoś kto ma większą liczbę akcji i chce je sprzedać. Strasznie dziwna spółka której notowania dziwnie się zachowują.

   Usuń
 39. Po tym jak wyleciałem na SL w Getbacku zastanawiam się w co wejść z wolną kasą.
  Myślę nad Krukiem. Troszkę odrobił ostatnie spadki, a w niedzielę wyniki... czy można liczyć na dobre cyferki?
  A może PCCRokita? Prezesie widzę, że spoglądałeś w kierunku tej spółki, masz jakiś głębsze przemyślenia co do ich biznesu? ;) Jako nieliczna, spółka (jeszcze) w trendzie wzrostowy, a cena wchodzi na ciekawe zakupowo obszary.
  Gerard

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpuściłem temat Rokity bo baza za 4 kw jest ponad 50 mln podbita jednorazowymi przychodami i nie widziałem sensu na razie się wgłębiać. Jestem obecnie nastawiony na stabilniejsze spółki dywidendowe które znam i raczej nie rozglądam się za mniej znanymi mi spółkami.
   Co do Kruka to trafiła dzisiaj na rynek rekomendacja Wood z ceną 356, uważają że pomimo relatywnie słabszych oczekiwanych wyników 2 półrocza perspektywy są dobre a premia 30% w stosunku do innych windykatorów uzasadniona.
   W przypadku Kruka i Getback oczekuję że będą nadal mocno poprawiać wyniki (szczególnie Getback) a spółki na pewno nie są jakoś mocno drogie.

   Usuń
 40. Co się dzieje z sWIG80?! Indeks małych spółek wrócił do poziomu ze styczna 2017
  https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20171026/co-sie-dzieje-z-swig80-indeks-malych-spolek-wrocil-do-poziomu-ze-styczna

  OdpowiedzUsuń
 41. Znacie jakieś miejsce w sieci gdzie można w łatwy sposób śledzić zakupy insiderów ?

  Pozdr.
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że to dobra strona jest do tego
   http://www.attrader.pl/insajder/

   Usuń
 42. co myślicie o spółce artp moim zdaniem po wczorajszej informacji warto wchodzić po 10-12 gr
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwykły chłam jakich dużo na newconnect, przychody kwartalne na poziomie 0,159 mln i ciągłe straty to przy kapitalizacji 3,6 mln jak dla mnie o 50% powinno być niżej. Wczorajsza informacja to żaden rarytas, niech z tego zarobią nawet 0,3-0,5 mln to i tak nic nie zmieni w moim postrzeganiu firmy.

   Usuń
 43. Co się dzieje, ze spółką PCM. Dzisiaj mi wskoczyło zlecenie kupna po 26,45 i sam nie wiem czy się cieszyć, czy martwić. Ostatnie dni to nieustanny zjazd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze czekam (bo jak spada to niech spada )z zakupem PCM ale nie ukrywam iż obecne poziomy są już atrakcyjne. PCM jest spółką dywidendową z ustaloną polityką" Zamiarem Zarządu jest rekomendowanie w przyszłości Walnemu Zgromadzeniu, przy uwzględnieniu odpowiedniego poziomu płynności Grupy oraz kapitału niezbędnego do rozwoju jej działalności, wypłaty dywidendy w kwocie na maksymalnym poziomie do 100% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej Prime Car Management za dany rok obrotowy". Jak wiesz zysk wypłaca się z jednostkowego, w tym roku mieli niższy bo zysk był w spółkach zależnych i dopiero w przyszłym roku będą mogli wypłacić ekstra dywidendę (w tym zysk ze spółek zależnych trafił do PCM). Z zysku za 2016 zostało jeszcze 8 mln do wypłaty i z tego możliwe będzie ze 37 mln co dałoby 45 mln dywidendy czyli stopa dywidendy 14%. W jednostkowym już jest 27 mln zysku czyli 9% stopy dywidendy. Oczywiście zawsze trzeba zakładać jakiś gorszy wariant (brak dywidendy lub niższa) ale może to być tylko raczej skutkiem jakiegoś przejęcia konkurencyjnej firmy co w przyszłości poprawiłoby zyski. W PCM jest akcjonariat w zasadzie z samych OFE i TFI które będą chciały jak największą pewnie dywidendę.

   Usuń
 44. http://biznes.interia.pl/news/wyznaczenie-ostatniego-dnia-notowania-praw-do-akcji-spolki,2542714,1081

  OdpowiedzUsuń
 45. To chodzi o pda mamy scalenie (herkules niepodpisany)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie czyli jak kupiłem Getback pda na giełdzie nic nie trzeba robić samo się scali takie mam pytanie ,[herkules niepodpisany]

   Usuń
  2. Nic, w poniedziałek na rachunku pojawią ci się akcje a znikną PDA.

   Usuń
  3. dzięki prezes

   Usuń
 46. VINDEXUS zyskuje na slabosci GETBACKa i KRUK. Az milo popatrzec

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam teorię że Vindexus rośnie gdyż Getback chce przejąć 4 spółki z Polski w tym spółki które są notowane na giełdzie. Vindexus byłby dla nich doskonały do przejęcia bo nie jest zadłużony i dzięki przejęciu mogliby jeszcze bardziej się zadłużać na nowe pakiety (teraz robią im się już ograniczone możliwości zadłużania)

   Usuń
 47. Vindexus rośnie na bazie spekulacji, iż mogą być przedmiotem przejęcia przez Getback (prezes Getback wskazał, iż rozmawiają z jedną spółka giełdową z branży na temat przejęcia), a poza tym spółka jest bardzo umiarkowanie wyceniana przez rynek. Tutaj każde dobre info oznacza ruch w górę. Mają kasę i teoretycznie w każdej chwili może pojawić się info, że kupili za nią wierzytelności (w getbacku są tak mocne oczekiwania, iż tutaj tylko dobre (a nie bardzo bardzo dobre)informacje nie mają wpływu na kurs).

  OdpowiedzUsuń
 48. A ja tak z innej beczki byłem na cmentarzu patrze a tam wkładomat do zniczy stoi ,wkłady od 1,40-3,5zł,nie wiem czy u was jest podobnie,zastanawiam się jak konkurencja kwiaciarki itp zareaguje bo chyba nie są zadowoleni, z ciekawości zacząłem szukać ile taka maszyna kosztuje koszt od 6000 -10000zł, ludzie mają łeb kilka maszyn na cmentarzu i ma się kasę no wiadomo pozwolenie od księdza i podłączenie do prądu ,pierwszy raz takie coś widzę dla mnie to nowość.[herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
 49. Prezesie, jak Twoim zdaniem potoczą się losy wezwania na Synthos (po 4,78zł). Czy uda się wzywającemu osiągnąć 100% ?

  CR

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przypominam sobie w ostatnich latach tak dużego wezwania za 2,5 mld zł. Patrząc na ostatnie dużo niższe rekomendacje biur maklerskich i pewnie podniesienie ceny wezwania w okolice 5zł to szanse na udane wezwanie są duże.

   Usuń
 50. Prezesie masz jakieś przemyślenia wobec faktu ,że ten rok bodajże bardziej niż inne obfituje w wezwania na akcje spółek w celu ich wycofania. Przecież w zasadzie za rogiem mamy besse , więc ludzie , którzy jak przypuszczam mają większą wiedzę niż my powinni za niedługo pozdejmować te firmy z giełdy dużo niżej. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo jest powodów sporej liczby wezwań (podobno jest jeszcze kilkadziesiąt wg twierdzeń prezesa Komputronika). Wiele firm nie ma korzyści z bycia na giełdzie (jeśli nie potrzebują kapitału na rozwój lub nie emitują obligacje), są spore koszty bycia na gpw (opłaty na rzecz gpw, więcej i bardziej rozbudowane raporty finansowe) i rozporządzenie MAR o informacjach poufnych (zarządy nie do końca wiedzą które informacje są istotne cenotwórczo i w zasadzie wszystko publikują. Niektóre firmy uważają że odkrywają się zbyt bardzo konkurencji publikując wszelkie raporty która nie jest na gpw. Zauważ że zazwyczaj wezwania dotyczą nisko wycenianych firm (patrząc przez wskaźnik c/z) np. Fam, Komputronik czy nawet Synthos więc właściciele mają świadomość niskiej wyceny.

   Usuń
  2. Dawno już temu czytałem jakąś książkę o inwestowaniu na giełdzie i utkwiły mi w głowie takie stwierdzenie, że rekordowa ilość ipo jest tuż przed szczytem w końcówce rozwiniętej hossy. Analogicznie patrząc największa liczba wezwań powinna być w okolicy dołka.
   Może ktoś natrafił na jakieś statystyki dotyczące ile było wezwań w danym roku?

   Usuń
 51. Zaczynaja mnie martic tewezwania z roku na rok coraz wiecej orientuje sie ktos jak to wyglada na innych gieldach "są spore koszty bycia na gpw (opłaty na rzecz gpw, więcej i bardziej rozbudowane raporty finansowe) i rozporządzenie MAR o informacjach poufnych" Zaczynam tesknic za Sobolewskim

  amatorrr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego martwią bo mnie raczej cieszą. Zauważ że pieniądze które odzyskają inwestorzy po zrealizowanym wezwaniu trafią do innych spółek podnosząc kurs. Jeśli Synthos się uda to za 2,5 mld mogą zostać kupione akcje innych spółek. Druga sprawa że jak będziesz miał akurat akcje spółki na które ogłoszą wezwanie to możesz extra zarobić.

   Usuń
  2. No niby tak ale z drugiej strony Synthos placi dywidende akurat w ciagu roku wyplacil ponad zlotowke (grudzien zaliczka i maj ) w tym roku ma juz tez troche zarobione wiec liczylem ze znowu sypna groszem ponad 5%. Srednia cena zakupu mam po 4.11 zl. W tym roku juz mi wypadlo z portfela Asseco - wezwanie i dalem sie wyrolowac na Famie bo sprzedalem - wezwanie a dyw 10% ehhh i znowu dylemat mam.

   Usuń
 52. A co w przypadku jak sie nie sprzeda akcji w wezwaniu?Czy te akcje przepadają?Być może za 10 czy 20 lat spółka wróci na giełde co wtedy?Czy spółka zdjęta z giełdy wypłaca dywidendy? Taki pytający Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wezwanie się powiedzie, to zrobią przymusowy wykup i pewnego dnia nie będziesz miał akcji tylko gotówkę.

   Usuń
 53. Prezesie czy mógłbyś odnieść się do wyników Radpola za 3q? Od jakiegoś czasu się przyglądam spółce i widzę potencjał. Spółka została dokapitalizowana przez nowe emisję na ok 20 mln i wg spółki nie planują kolejnych emisji. Branża jest perspektywiczna w kontekście nadchodzącej koniunktury (prace w energetyce i branża wod-kan-gaz). Ceny surowca HDPE spadły, usd i eur w którym dokonują zakupu surowców jest również niżej. Amortyzacja jest również wyższa od capexu, co zaniża nieco wynik netto. W 3q spadł im dług o ok. 10mln.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc obecnie na liczby to słabo wygląda Radpol choć widać powolną poprawę, i gdy jeszcze uwzględni się dosyć wysoką amortyzację to można powiedzieć że nie tracą już jak w ostatnim roku. Oni opublikowali strategię na najbliższe lata i pytanie czy są ją w stanie zrealizować, bo jeśli tak to jest szansa na spory zarobek w długim terminie. W 2016 Ebidta ich wyniosła 1,6 mln przy przychodach 142 mln a wg ich strategii w 2021 Ebidta ma wzrosnąć do 27 mln a przychody do 239 mln - progres spory. Oczywiście trzeba pamiętać że są to tylko oczekiwania firmy więc niekoniecznie muszą się sprawdzić. Ktoś jak ma dużo wolnej gotówki i jest długoterminowym inwestorem to może rozważyć zakup, dla mnie trochę zbyt długi okres i zbyt ryzykowne granie pod prognozy.

   Usuń
  2. Obserwuję tę spółkę od co 2009 roku. Zawsze się zastanawiałem, dlaczego w czasach swojej świetności była tak wysoko wyceniana (lata 2010 - 2015). Dla mnie zarząd zupełnie stracił zaufanie - już mówię dlaczego - nietrafione i drogie przejęcia oraz zbyt wysoki poziom zadłużenia doprowadziły do tego co jest - po prostu zarządzający nie umieją myśleć długoterminowo - dlaczego teraz mieliby myśleć inaczej - poszukaj spółki, gdzie zarząd lepiej będzie dbał o twoją kasę. Nie miałem akcji tej spółki - nie planuję kupić - nie wiem, co musiało by się stać, abym rozważył zakup akcji tej spółki - rętowność sprzedaży musiałyby wzrosnąć do 8%+, musieliby zmniejszyć zadłużenie o połowę i zacząć wypłacać dywidendę. Na chwilę obecną ta spółka jest warta 65 mln zł, czyli wypadałoby, aby już teraz zarabiała 6,5 mln zł, a nie dopiero za jakiś czas. Jest dużo spółek, które już zarabiają - jest w czym wybierać

   Usuń
  3. Zgadza się. Radpol zaliczył ostry zjazd z 14. Co do zarzadu to prezes się zmieniał w 2016 i teraz w 2017. Przedstawili nową strategię, ale nie wiadomo czy to coś odmieni. Osobiście widzę potencjał, choć kurs może jeszcze poszukać dna. Spółka została dokapitalizowana, zmniejszyła już zadłużenie, wyniki zaczęły się stabilizować. Zobaczymy co pokaże w przyszłych kwartałach.

   Usuń
 54. Prezes, Twoja opinia na temat Ekoexport i Medicalgorithms? Dolar zdaje się idzie na północ, LVC może zakończyć trend? Pozdrawiam endru

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ekoexport obserwuję od kilku lat i jest to firma która sporo obiecuje (często piszą jakie to oni umowy podpisali i jaki ich super jest produkt) a nie widać tego po przychodach i zyskach które ciągle spadają. W mojej ocenie oni realnie są w stanie zarabiać max 5 mln rocznie co przy 100 mln kapitalizacji dałoby c/z 20 a to bardzo drogo, jak dla mnie kurs w średnim ma potencjał spadku nawet 50%.
   Medicalgoritmics nie bardzo rozumiem jej biznes, nie wiem od czego dokładnie zależą ich przychody więc nie wypowiem się.
   Jeśli chodzi o Livechat jak ktoś ma wolną kasę może powoli go podkupować jednak wyniki jeszcze nie będą dobre przez 3 kwartały, dolar trochę odbija ale i tak jest obecnie 8% niżej niż rok temu a szczyt siły był przecież w grudniu 2016. Efekt walutowy wygaśnie dopiero od 2 kw 2018 roku i od tego czasu powinny wyniki odczuwalnie się poprawiać (około 25% r/r) dlatego można jeszcze czekać z kupnem a niecierpliwi mogą już kupować (ja czekam).

   Usuń
 55. Pojawiły się prognozy wyników za 3 kwartał stworzone przez dm mbanku, z interesujących mnie spółek :
  Skarbiec - zysk netto 3,8 mln spadek o 60% r/r
  PCM - zysk netto 8,9 mln spadek o 4% r/r
  Polwax - zysk netto 7,9 mln spadek o 7% r/r
  Vistula - 5,8 mln czyli 43% więcej r/r
  PBKM - 7,4 mln wzrost o 23%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To obserwuję PCM i Skarbiec do ilu spadnie.

   Mariusz J

   Usuń
 56. Proszę napisz czy może wiesz coś, co ze spółką elemental.

  Strasznie ją zgnoili ostatnio.

  dziękuje
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krótko napisałem w http://www.analizyprezesa.pl/2017/10/krotkie-analizy-firm-z-gpw.html , jak dla mnie lepiej na razie odpuścić zakup.

   Usuń
 57. Witam, na giełdzie jestem od niedawna (ok roku) i mam pytanie odnośnie sposobu dokonywania transakcji. Na niektórych spółkach, zwłaszcza mało płynnych są poustawiane automaty (np. PCM - K/S 23 szt, Komputron- K/S 102 szt i jeszcze kilka innych). Próba dla przykładu sprzedaży kończy się tym, że z automatu moje zlecenie jest o 1 grosz "przebite". Czy takie oprogramowanie jest ogólnie dostępne i zwykły "Kowalski" też może je nabyć ? Czy może jest to tylko przywilej dużych graczy ? (OFE, akcjonariusz > 5%). Pozdrawiam, Corrado

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słusznie zauważyłeś że automat jest na PCM i na wielu innych spółkach. W USA nie jestem pewien czy dobrze pamiętam ale tam około 70-80% handlu jest automatycznego więc sporo. Z tego co mi wiadomo każdy inwestor (nie tylko duzi gracze) może stworzyć sobie jakiś algorytm analityczny który będzie za niego inwestował na giełdzie ale jak się go tworzy nie mam całkowicie pojęcia.

   Usuń
  2. Próba dla przykładu sprzedaży kończy się tym, że z automatu moje zlecenie jest o 1 grosz "przebite".
   *********
   Ale tylko do pewnego poziomu który jest w automacie ustawiony.

   Wystaw zlecenie sprzedaży po cenie po jakiej widnieje najbliższe zlecenie kupna to na pewno sprzedaż :)

   Usuń
  3. Zlecenie ze zmiennym limitem realizacji (PEG). Może o to chodzi. http://www.analizyprezesa.pl/2017/10/aktualnosci-analizy-komentarze-10b2017.html
   Można gdzieś poczytać, albo wcale nie w temacie.
   CKM

   Usuń
  4. Tutaj więcej: https://www.supermakler.pkobp.pl/epmplus/help/pl/g12.html
   CKM

   Usuń
  5. To znowu ja.Jeśli masz konto np w DB możesz sobie ustawić takie zlecenie. Osobiście nigdy z niego nie korzystałem. Platforma ePromak Plus.
   CKM

   Usuń
 58. Dziękuję za odpowiedzi, na pewno wieczorem poczytam to co mi tu po kolega CKM zasugerował. Pozdrawiam, Corrado.

  OdpowiedzUsuń
 59. Gdzie sprawdzacie daty udostepniania raportow kwartalnych? Na stockwatchu nie zawsze jest informacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na http://infostrefa.com/infostrefa/pl/index/ jest kalendarium, ja zawsze sobie sprawdzam co się ma wydarzyć następnego dnia. Infostrefa jest bardziej jeszcze funkcjonalna, można się zarejestrować i zdefiniować "swoje spółki: i wówczas na emaila otrzymujesz powiadomienia o wszystkich komunikatach w tych spółek (o pełnych godzinach) a także jak następnego dnia ma coś się wydarzyć w danej spółce np. raport kwartalny to o 17 godzinie dostaje się emaila przypominającego - ja z tego korzystam, czasem można pominąć komunikat interesującej mnie spółki a infostrefa mnie o tym zawiadomi.

   Usuń
  2. Znalazlem terminy wszystkich interesujacych mnie spolek oprocz COCCODRILLO. Jesli macie informacje kiedy bedzie nastepny raport kwartalny piszcie. Dzieki

   Usuń
  3. Wszystko jest, musisz wpisać skrót cdrl i wyskoczy, 15 listopada raport.

   Usuń
  4. DO raporty: tu sobie zobacz, też należy wpisać, ogólnie jest kalendarium.
   http://www.macronext.pl/pl/kalendarium
   CKM

   Usuń
 60. ASTARTA czy AGROLIGA? Ewentualnie ktore inne Ukrainskie spolki najbardziej nadaja sie dla Was pod inwestycje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przynajmniej na rok wstrzymałbym się z zakupami spółek ukraińskich gdyż raczej wyniki będą się pogarszać w najbliższym czasie. Wpłyną na to gorsze plony w tym roku, spadające ceny płodów rolnych, rosnące koszty, problemy logistyczne czy osłabienie hrywny która krótkoterminowo pogorszy zysk netto przez przeszacowanie kredytów walutowych. Gdyby one się dzieliły jeszcze porządnie z akcjonariuszami zyskami to można myśleć o zakupie a tak lepiej poczekać.

   Usuń
  2. Ja ostatnio podkupowalem Agrolige. Kurs trochę spadł od maksimów, ale pogorszenie w spółce nie widać. Minusem jest mała płynność. Ale na małe zakupy się nadaje.

   Usuń
 61. proszę o informację kto z Was jeszcze posiada akcję Fam i w jakich ilościach. dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam 20K Famu. Przemek

   Usuń
  2. Ciekawe pytanie, tak mam akcje :) btw - bardzo ładny raport ostatnio się pojawił a wystraszona ulica oddaje akcje gdyż bardzo wysokie ryzyko ze firma przestanie być spółka publiczną. Zacz pokaże czy i jaka dywidendę dostaną akcjonariusze w przyszłym roku, księgowo są możliwości aby taka operacja się zmaterializowała.

   Usuń
  3. Fam muszę przyznać że całkowicie mnie zaskoczył, przez wyższe ceny cynku o 30% r/r liczyłem że wyniki będą ze 20% gorsze a tu duża niespodzianka i wzrost zysku o 75% a przychodow ponad 30%. Gdyby nie duże ryzyko ściągnięcia spółki z gpw to warto wchodzić a tak tylko inwestycja dla odważnych lub mogących sobie pozwolić na akcje poza giełdą.

   Usuń
  4. Hehe, ciekawi mnie ilu nas jeszcze zostało. Kto jeszcze się nie dopisał do grupy walczącej o przetrwanie to zapraszamy - https://www.facebook.com/groups/1922997807913881/

   Usuń
 62. Witam

  Domdev pokazał świetny raport za 3kw. Spółka przekazuje 100% zysku na dywidendę, więc można powoli kupować akcje tej spółki. Wydaje mi się, że do podziału może przypaść nawet 180mln zł. Mógłbyś prezesie przeanalizować raport dokładniej?
  Wspomniany CDRL pokazuje raport 15 listopada i też bardzo czekam na wyniki tej spółki. Marża powinna być dużo wyższa niż w poprzednich okresach, a do tego dolar minimalnie się umacnia. Do szczegółowej analizy odsyłam do OBSa http://www.gazetagieldowa.pl/2017/08/spoki-z-gornej-poki-cdrl-lepiej-choc.html. Polecam się przyjrzeć tej spółce.
  Kęty są też ciekawą inwestycją. Kurs trochę spadł i może być atrakcyjny uwzględniając przyszłoroczną dywidendę :)

  Pozdrawiam,
  Paweł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawie deweloperów i ich raportów nie pomogę, pisałem wielokrotnie że są dla mnie zbyt skomplikowane. Wiem że jest bum w budownictwie ale nie czuję tych inwestycji, jeszcze z rok mocne będą wyniki a co później ?
   Jeśli chodzi o CDRL to wyniki 3 kw mogą być spokojnie 100% lepsze r/r tylko wcale aż tak tanio się nie zrobi, c/z 12,50. Oczywiście można zakładać że jeszcze wyniki kolejnych dwóch kwartałow będą lepsze (pomaga słaby usd) ale raczej c/z 9 to maksymalny spadek a czy to może podciągnąć kurs, ciężko powiedzieć. Pewnie jakieś wzrosty będą ale 10 może 20% w rok to raczej max, niestety sentyment do MiSiów może ciążyć.
   Nie znam dobrze Kęt ale wcale tanio nie jest i dywidenda super nie będzie, stopa dywidendy nie będzie wyższa niż 7% (pewnie bliżej 5%) więc nie widzę sensu pod dywidendę grać. Jak grać pod dywidendę to przynajmniej 9-10% bo wówczas kurs może zareagować właściwie.

   Czekam na wyniki Kruka, jak będą lepsze od oczekiwań to poprawią sentyment do branży i może urosnąć Getback i Vindexus.

   Usuń
 63. Zrozumieć skomplikowane sprawozdania i giełdę to drobny inwestor chyba nigdy tego nie zrobi. Kruk podał raport za 3 kw i patrząc na same liczby to zysk r/r się nie zmienił i to jest zaskoczenie, pierwsze półrocze po korektach to ponad 100% wzrostu zysku a teraz płasko, nie zrozumiałe dla mnie bo chociaż 20-30% powinno być wzrostu zysku. Przychody wzrosły, odzyski wzrosły, pakietów nowych wiele nie kupili dużo a wynik końcowy wręcz słaby. Oczywiście pewnie w raporcie będzie wytłumaczenie ale zrozumieć jest trudno.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni