niedziela, 10 września 2017

Wirtualny portfel dywidendowy

17.02 poznaliśmy wyniki Telestrady i Stalexportu i na pierwszy rzut oka to słabo wygląda. Telestrada zarobiła w 4 kw 1,42 mln co jest znacznie gorsze od mojego szacunku 2,75 mln, wpływ jednak na to miał
pozagotówkowy koszt wyburzonych budynków na 1,83 mln i bez wpływu na generowaną gotówkę. Gdyby nie to zysk przekroczyłby 3 mln czyli rekord. Oczekuję dywidendy 1,50-1,80zł.

Stalexport przy wzroście przychodów o 7% zaraportował 33% spadek zysku netto, jest to szacunkowy wynik i nie znam co na taki spadek się złożyło ale zakładam że większe rezerwy na wymianę nawierzchni. Dodać należy gorsze przepływy operacyjne i to wszystko oznacza że niezbyt dobrze to wygląda. W okolicach dywidendy którą szacuję na 7-8% żegnam się definitywnie ze spółką.

13.02.2018 - sprzedane 300 akcji Ambry po 14,30 i 750 Asbisu po 3,25.

6.02.2018 - zgodnie z zasadami (a szkoda) portfela po kursie na koniec sesji dobrałem 250 akcji Ambry po 13,15 i 750 akcji Asbisu po 3,14 (wejście pod odbicie 5%).

26.01.2018 - sprzedałem 400 akcji Ambry po 14,90, częściowa realizacja zysków

24.01.2018 kupiłem 1750 akcji Asbis, oczekuje mocnej poprawy wyników już od 4 kw 2017 i 5% dywidendy, pełna analiza spółki  przy kupnie do portfela fundamentalnego (kupno do  2 portfelów) link

21.01.2018 - kupiłem 2500 akcji po 2,10 ABC Data, oczekuję mocnej poprawy wyników począwszy od 4 kw 2017 a więcej w analizie zakupu do portfela fundamentalnego (kupno do portfelów)  link

12.01.2018 - kupiłem 1000 akcji po 9,66 BAH, firma powstała po podzieleniu Marvipolu zajmująca się importem i sprzedażą samochodów marki Land Rover, Jaguar. Wg rekomendacji bz wbk zysk w 2017 ma wynieść 50 mln a w 2018 45 mln co dawałoby c/z 8. Nie przewiduję skokowej poprawy wyników w przyszłości ale ciekawie wygląda zamysł polityki dywidendowej link, czyli 80% przeznaczanego zysku netto (stopa dywidendy 8-10%) wypłacanego co kwartał. W tym roku możliwe są trzy wypłaty dla akcjonariuszy, z zysku za 2017 i zaliczka z zysku 2018r.


20.12.2017 - sprzedałem akcje Skarbca po 20% wzroście kursu w miesiąc. Myślę że kurs był podciągany aby wysoko zamknąć rok, a od stycznia możliwe są spadki tym bardziej że spodziewam się gorszych wyników.

20.11.2017 - kupiłem pakiet startowy Skarbca,  zakładam że zysk skonsolidowany będzie w całym roku niższy o 50%,  jednak w związku z wypłatami zysku ze spółek zależnych za rok poprzedni będzie rekordowy zysk jednostkowy który pozwoli pod koniec 2018 roku na wypłatę 15-20% dywidendy.

20.10.2017 - po kursie z zamknięcia sesji 3,84 podwoiłem pozycję (kupno 1250 akcji) Stalexportu

26.09.2017 - do portfela dywidendowego wpadł Stalexport (1250 akcji po 3,99, gdyby kurs spadł w okolice 3,80 to podwajam pozycję) - firma od tego roku zaczęła wypłacać dywidendę ze stopą w okolicach 4,50% i powinna co roku kontynuować wypłaty. W przypadku tej inwestycji dodatkowo liczę na wzrost kursu dzięki poprawiającym się wynikom. Od marca 2017r. wprowadzone zostały 10% podwyżki opłat za przejazd autostradą dla samochodów ciężarowych i wraz ze zwiększającym się ruchem na autostradzie powinno się to przełożyć na lepsze wyniki. Jest to trudna i nietypowa spółka przez fakt iż prawdopodobnie w 2027 zakończy swoją działalność z powodu wygaśnięcia koncesji i przekazania autostrady na rzecz skarbu państwa dlatego nie ma sensu pisać o żadnych wskaźnikach. Gdyby ktoś miał pytania odnośnie spółki to proszę pytać przez komentarze poniżej postu.

13.09.2017r. dodano spółki do "poczekalni"
Stalexport – spółka powinna nadal poprawiać wyniki dzięki wzrostowi ruchu na autostradzie oraz ostatnim podwyżkom opłat za przejazd, kupno w przedziale 4-4,10
Dektra – ewentualne kupno dopiero po wynikach za 3 kw aby sprawdzić czy przepływy operacyjne się poprawiły
PCC Rokita – zysk za 12 m-cy podbity 50 mln jednorazowych przychodów ale bez tego wycena dosyć atrakcyjna (c/z 10 po wyłączeniu 50 mln), muszę przyjrzeć się biznesowi i może zakupię z względu na spore dywidendy (do 100% zysku)


W związku ze zgłoszonym na blogu zapotrzebowaniem (w przeprowadzonej ankiecie 123 (93% wszystkich) głosujących było na tak) na prowadzenie portfela dywidendowego postanowiłem podjąć się tego zadania.
Na wstępie chcę zaznaczyć że będzie to portfel wirtualny gdyż nie jestem w stanie technicznie (musiałbym otworzyć kolejny rachunek maklerski) tego zrobić aby było to na moich faktycznych pieniądzach. Składam deklarację że do tego portfela podejdę profesjonalnie tak jakby były to moje prawdziwe pieniądze, co więcej część spółek jest w moim rzeczywistym portfelu prowadzonym na blogu a docelowo będę chciał aby chociaż za małe pieniądze każda spółka z portfela dywidendowego znalazła się w rzeczywistym portfelu fundamentalnym.
Portfel postaram się prowadzić przynajmniej rok a czy będę dłużej to robił to czas i życie pokaże.
Mam świadomość że w przypadku tego typu portfela trudno jest o spektakularne zyski gdyż z reguły są to portfele bardziej defensywne ale wydaje mi się że ustawienie sobie poprzeczki na poziomie 10% rocznego zysku netto będzie właściwe.
Oto zasady portfela dywidendowego oraz doboru spółek do niego:
-początkowy stan portfela 100.000zł
-maksymalne zaangażowanie w jedną spółkę z GPW 10% portfela
-maksymalne zaangażowanie w jedną spółkę z newconnect 5% portfela (do 5 spółek z tego rynku)
-transakcja kupna lub sprzedaży zawierana po kursie na koniec sesji
-portfel będzie prowadzony pod jednym postem i będą starał się w jednym chociaż zdaniu uzasadnić każdą transakcję
-firma musi mieć historię wypłat dywidend (minimum jedna w dwóch ostatnich latach)
-przeznaczenie minimum 30% zysku na dywidendę
-stopa dywidendy z ostatniego roku to minimum 3%
-prowizja od transakcji 0,29% a stopa podatkowa od dywidend 19%
-wszystkie transakcje będę podawał tylko i wyłącznie w tym poście, który będzie modyfikowalny i zawsze będzie się znajdował po prawej stronie na górze bloga
-wirtualny portfel dywidendowy będzie dostępny (widoczny) na biznesradar.pl pod następującym linkiem 
-dobór spółek do portfela będzie się odbywał pod kontem fundamentalnym a nie spekulacyjnym
-doboru spółki do portfela wyłącznie ja dokonuję, jednak zachęcam czytelników do składania propozycji inwestycyjnych w komentarzach pod postem z uzasadnieniem dlaczego warto kupić akcje danej spółki.
-historyczne stopy dywidend zaczerpnąłem z https://www.biznesradar.pl/dywidendy/,2017,6,2, który moim zdaniem jest najlepszym miejscem do poszukiwania atrakcyjnych spółek dywidendowych.

Najważniejsze: wirtualny portfel dywidendowy i ten post mają służyć tylko celom szkoleniowym, chciałbym pokazać na prawdziwych spółkach że można w miarę bezpiecznie inwestować i osiągać przyzwoite wyniki. Żadna zawarta (opisana) transakcja nie jest rekomendacją inwestycyjną i nie powinna być przez nikogo kopiowana bo jak to na giełdzie jest ryzyko straty nawet wszystkich pieniędzy. Zachęcam jednak do obserwowania i wyciągania własnych wniosków szczególnie na moich błędach.

Przechodząc już do składu portfela na początek znalazły się następujące spółki:
Altus (600 akcji po 15,98) - spodziewam się skokowej wręcz poprawy wyników dzięki przejęciu w sierpniu konkurenta BPH TFI za 20 mln zł. BPH posiada około 3 mld aktywów i może dodać rocznie do wyniku Altusa nawet 15 mln (podobny Quercus z 5 mld aktywów zarabia 30 mln rocznie). Na poprawę wyników powinna też wpływać panująca na giełdzie hossa która może zwiększyć zainteresowanie wśród indywidualnych inwestorów oraz zapewnić firmie extra zysk dzięki wynikom inwestycyjnym tzw. success fee. Altus w tym roku przeznaczył 90% na dywidendę (1,50 zł ze stopą dywidendy 8,20%) i co ciekawe pozostałe 10% statutowo przeznacza na cele charytatywne. Zakładam że w przyszłym roku dywidenda będzie minimum 1,60 zł co dałoby stopę dywidendy 10%. Główne ryzyka w przypadku tej spółki są dwa: pierwsze to prawdopodobne wprowadzenie od stycznia 2019r. zmian w opłatach dystrybucyjnych (niekorzystne w długim terminie) oraz groźba wielomilionowych odszkodowań dla klientów przejętego BPH TFI (to jednak może potrwać wiele lat).
PCM (300 akcji po 30,50) - spółka przeznaczająca blisko 100% zysku jednostkowego na dywidendę, w tym roku wypłaciła 2,36 zł ze stopą dywidendy 6,70%. W przyszłym roku spodziewam się znacznie wyższej kwoty dywidendy około 3zł czyli stopa dywidendy 10% a wynika to z dwóch czynników. Pierwszy to w tym roku była mniejsza wypłacona dywidenda niż zysk wykazany w skonsolidowanym raporcie i po przekazaniu zysków w tym roku ze spółek zależnych do PCM w przyszłym roku będzie około 50 groszy dodane do dywidendy. Ponadto wszystko wskazuje że grupa w tym roku zarobi więcej niż w 2016roku (tak do 10%). Większych ryzyk nie widzę w przypadku tej inwestycji, na pewno wzrost stóp procentowych może pogorszyć rentowność biznesu. 
SEKO (1000 akcji po 6,77) - spółka znajdująca się w moim rzeczywistym portfelu fundamentalnym link do analizy , posiada wieloletnią historie wypłacania dywidend i w tym roku wypłaciła 31 groszy ze stopą dywidendy 4,20%. Co ciekawe akcjonariusz Opera TFI chciał aby dywidenda została podniesiona na 50 groszy jednak nie zostało to przegłosowane na walnym. W przypadku tej inwestycji liczę nie tylko na wzrost dywidendy do 50 groszy w przyszłym roku (8% stopa dywidendy) ale głównie na wzrost kursu dzięki prawdopodobnej poprawie wyników (pomaga mocny złoty) przy niskiej wycenie. Główne ryzyka to niski ff i niska płynność.
Eurotel (450 akcji po 20,54) - ponad 10 lat historii wypłat dywidend a w tym roku wypłaciła 1,90zł (stopa dywidendy 8 %) i szacuję że w przyszłym roku poziom dywidendy powinien być podobny. Ogromnym plusem Eurotela jest brak zadłużenia finansowego a posiadanie sporej ilości wolnych środków pieniężnych (mogłaby jakąś firmę przejąć). Oczekuję że w tym roku może poprawić do 10% zysk netto dzięki rosnącej sprzedaży produktów Apple. Ryzyko (niskie ale nie można wykluczyć) jakie mi przychodzi to rozwiązanie przez któregoś operatora telekomunikacyjnego umowy o współpracy.
Ambra (700 akcji po 11,11) - spółka znajdująca się w moim rzeczywistym portfelu fundamentalnym link do analizy , wieloletnia historia wypłat rosnących co roku dywidend, w zeszłym roku wypłaciła 52 grosze ze stopą dywidendy 6,40%. W przypadku tej firmy wypłata dywidendy jeszcze powinna być w tym roku gdyż ma przesunięty rok obrachunkowy i wysokość dywidendy szacuję na 55 groszy (stopa dywidendy 5%). Jest to inwestycja krótkoterminowa pod ogłoszenie świetnych wyników dzięki wzrostowi biznesu i umocnieniu złotówki do euro (importują ze strefy euro), w średnim terminie negatywnie na wyniki może wpływać prawdopodobnie wzrost cen jabłek do produkcji Cydru (widoczny udział w przychodach firmy) spowodowany przymrozkami w maju. To jest główne ryzyko jakie widzę w tej inwestycji.
IRL ( 750 akcji po 12) - patrząc pod kątem stóp dywidendy to historycznie wypłaca najwyższe na całej gpw, w tym roku było to 15,20% a rok temu 18,10%. Wpływ na wysokie stopy dywidend ma niska wycena spółki na którą może mieć wpływ spadające w ostatnim czasie zyski firmy oraz fakt iż jest to spółka Litewska. W mojej ocenie przełomowe były wyniki za 2 kw 2017 wg których wydaje się że IRL zahamowało znaczny spadek zysków i jest realne że obecne półrocze może być podobne do tego rok temu. Zakładam że w przyszłym roku na dywidendę będzie przeznaczone 1,65zł co da stopę dywidendy 13,75%.
Ferro (600 akcji po 15,75) - kilkuletnia historia wypłat dywidend, w tym roku wypłaciła 1,20 zł ze stopą 6,54%. Na przyszły rok zakładam nie niższą dywidendę a dodatkowo w przypadku tej spółki liczę na wzrost kursu dzięki możliwej poprawie wyników. Ferro większość sprzedawanych produktów (armatura sanitarna) importuje z Chin z fabryki z którą jest mocno powiązana i obecny kurs słabego dolara do złotówki jest bardzo korzystny dla firmy choć trochę bilansuje to rosnąca cena miedzi z której produkowana jest armatura. Kolejnym wsparciem dla wyników jest na pewno trwający bum w budownictwie, w Polsce buduje się rekordowe ilości mieszkań i domów które trzeba wyposażyć (najlepiej produktami Ferro :-). Główne ryzyko jakie widzę to fakt iż w akcjonariacie większość mają OFE które jak zostaną znacjonalizowane w 2019 roku to firma faktycznie stanie się państwowa (czy to ryzyko każdy musi ocenić).
Telestrada (275 akcji po 18,05) - spółka z newconnect znajdująca się w moim rzeczywistym portfelu fundamentalnym link do analizy, w ostatnich dwóch latach wypłacała 1,50 dywidendy ze stopą w okolicach 7,70%. W tym roku kończy inwestycję w budowę nowej siedziby (koszt około 7 mln) i liczę że od przyszłego roku dywidendy mogą znacząco wzrosnąć, patrząc na obecne wyniki i wycenę realnie firma jest w stanie wypłacać 3zł co dałoby 16% stopę. Poza wysokimi dywidendami w przypadki tej firmy liczę dodatkowo na wzrost kursu dzięki poprawie zysku netto (wzrost rentowności). Minus i główne ryzyko to powolny spadek przychodów związany z rezygnacją z telefonów stacjonarnych (firma w większości przeszła na sim) i wymieraniem klientów (z usług korzysta wiele starszych osób które są przyzwyczajone do telefonów stacjonarnych).

W przypadku wszystkich wymienionych powyżej firm dodać należy jeszcze jedno istotne ryzyko: możliwość wystąpienia w najbliższym czasie mocniejszych spadków a nawet bessy na rynkach całego świata. Światowe giełdy zostały mocno "napompowane" dzięki taniemu pieniądzowi z banków centralnych i wiele wskazuje (np. w USA podnoszone stopy % i zapowiedziane ograniczenie skupów aktywów) że zaczyna się okres droższego pieniądza co może negatywnie wpłynąć na giełdy. Dlatego trzeba mieć świadomość że w przypadku mocnych spadków czy nawet bessy nawet najzdrowsze fundamentalnie firmy mogą zanotować mocne spadki.

Spółki w "poczekalni" do ewentualnego zakupu.
Skarbiec -  po wypłacie jeszcze w tym roku dywidendy spodziewam się spadków kursu który zamierzam wykorzystać do zakupu gdyż dywidenda w przyszłym roku powinna być kilkunastoprocentowa.
Aiton - mała spółka z newconnect wypłacająca wysokie dywidendy z ciekawym biznesem ale czekam aż poprawi przepływy operacyjne.
iFirma - mocno poprawiająca wyniki firma która chce 4 razy w roku wypłacać dywidendę (zaliczkowo).
Decora - wysokie dywidendy ale wyniki do obserwacji (rosną koszty surowców).
Talex - dywidenda zaniżana spłacanym kredytem inwestycyjnym na rozbudowę siedziby firmy a zysk zaniżany wysoką amortyzacją tej budowy, świetne przepływy operacyjne ale płaskie przychody.
Unimot - dynamicznie rozwijająca się spółka wypłacająca 30% zysku netto w formie dywidendy, z ewentualnym zakupem czekam na szacunki przychodów za sierpień lub do ewentualnych wyników.
4fun media - wraca do wypłat dywidend po wielu latach, oczekuję dalszej poprawy wyników a głębszą korektę kursu chciałbym wykorzystać do kupna akcji.
Livechat - na chwilę obecną nie spełnia warunków portfela (zbyt niska stopa dywidendy), firma skazana na długoterminowy wzrost biznesu.
ACAUTOGAZ - dosyć wysokie dywidendy ale trochę siada rentowność firmy, obserwacja kolejnych wyników finansowych.
OEX - z roczną przerwą w tym roku możliwy powrót do wypłacania solidnych dywidend, dzięki przejęciu kilku spółek w zeszłym roku wyniki powinny się mocno poprawiać.

Przypomnę jeszcze raz link do portfela który należy kliknąć https://www.biznesradar.pl/portfel/23518,wirtualny-portfel-dywidendowy
Załączam jeszcze podsumowanie ankiety
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.


Udostępnij:

42 komentarze:

 1. Z dywidendowych mamy jeszcze ciekawe podmioty jak:
  POLNA
  STALEXPORT
  CCS (new connect)
  QUERCUS - skup zamiast wypłaty

  OdpowiedzUsuń
 2. Proponuję aquabb defensywa, gwarant, prolog, new connect. Kogeneracja. Z dużych handlowy, PZU asseco p. Pozdrawiam Sebastian

  OdpowiedzUsuń
 3. @Prezesie, wiem, że nie interesuje Cię deweloperka, jednak ja mimo wszystko zwróciłbym Twoją uwagę na spółkę ROBYG.
  Walor defensywny (co niektórych irytuje, ale w przypadku inwestowania pod dywidendę ma to swoje uzasadnienie), typowo dywidendowy z ciekawymi perspektywami na przyszłość.
  Tegoroczna dywidenda była rekordowa i przyszly rok zapowiada się w spółce jeszcze lepiej patrząc na obecną koniunkturę.
  Wydaje mi się, że błędem jest ignorowanie deweloperki.
  Trzeba zaakceptować fakt, że mamy boom na rynku mieszkaniowym, ludzie wręcz obsesyjnie i ślepo kupują mieszkania w dużych miastach często pod wynajem.
  Póki nie będzie widocznych oznak spowolnienia, bądź zewnętrznych czynników wpływających na rynek (np. podwyżka stóp, podatek katastralny ?), moim zdaniem warto mieć akcje spółek deweloperskich w portfelu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie masz rację twierdząc że przed deweloperką jeszcze dobre czasy o czym świadczy liczba zaczynanych (trwających) inwestycji oraz w ostatnim czasie wzrost cen za m2 (w zeszłym roku było płasko). Jednak główny powód mojego neutralnego podejścia (brak w portfelu żadnych deweloperów) jak wielokrotnie pisałem to trudne do rozszyfrowania ich raporty, nie rozumiem dobrze ich raportów ocenić a jak czegoś nie rozumiem to nie inwestuję.

   Usuń
 4. A ja zastanawiam się nad firmami związanymi z przemysłem motoryzacyjnym. Nie wiem jak wpływ mają rosnące koszty pracownicze produkcji, umacniający się złoty czy ceny kauczuku. Tak sobie pomyślałem o SANOK Rubber.

  ps. Fajny pomysł z portfelem wirtualnym. A czy planujesz Prezesie skracanie pozycji w tym portfelu w przypadku np. złych informacji ? Czy twardo trzymasz w portfelu do dywidendy i robisz podsumowanie równo za rok ?

  Pozdrawiam
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jeszcze jak dokładnie będę działał, czy leżą sobie akcje od dywidendy do dywidendy czy w przypadku pogarszania wyników nie sprzedawać. W swoim rzeczywistym portfelu tak zawsze robię a w przypadku dywidendowego jeszcze nie wiem. Chciałbym uniknąć przypadku Euco które widać było że wyniki im siadają ale płacili jeszcze dobrą dywidendę, jednak pogorszenie się potwierdziło i akcje zleciały 45% w rok.

   Usuń
 5. Szczerze to nie bardzo rozumiem sens takiego portfela ale może tylko ja. Czytając wcześniejsze wpisy, wydawało mi się być wprowadził tutaj pole dla nas, nie dla siebie. Po prostu korzystając z gościnności Twojego bloga uczestnicy forum podawali by spółki, które powinny wejść do portfela dywidendowego a nie spółki, które teoretycznie Ty kupujesz, bo przecież to są u Ciebie zakupy fikcyjne, więc czy napiszesz ilość 500 sztuk czy 22845 sztuk to hm... Myślałem, że będzie to jakaś tabela, preferowane przez uczestników i oczywiście Ciebie Autorze spółki w rodzaju: nazwa, może wysokość dywidendy rok temu, aktualny kurs i może pewna opisowa prognoza. Tabela a więc link do niej gdzie nikt się nie pogubi a nie czytanie pewnie większej ilości wpisów. Poza tym chodziło chyba o to, by podzielili się swoim doświadczeniem tutaj gracze mające doświadczenie w swoje grze dywidendowej na GPW większe od Twojej, a nie że wybrałeś... No, tak myślałem, że będzie to tak wyglądało. Miałbyś okazję mieć coś unikalnego na tego typu blogach. Adam i Ewa. Co inni sądzą na temat mego wpisu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem do czego zmierzasz (zmierzacie) ale nie zdajesz sobie sprawy jaki potężny bałagan mógłby powstać. Każdy podawałby mnóstwo spółek w większości pewnie ryzykownych i co więcej mógłby to robić wielokrotnie zmieniając podpis po swoim wpisie. Moim celem było prowadzenie portfela coś na kształt tego https://comparic.pl/dywidenda-zysk-zyskujemy-idealnie/ gdzie można składać propozycje inwestycyjne ale ostateczną decyzję o zakupie podejmuje autor.
   Jedyne odstępstwo i zmianę w tym portfelu jaką mógłbym wprowadzić to to że osoby które się zarejestrują (założą konto w google ) i dzięki temu będą się wyróżniać (nie będą anonimowymi czytelnikami) to wtedy będą mogli podać jedną propozycję do portfela z uzasadnieniem zakupu.
   Uwaga!
   Jeśli 3 osoby do jutra do 12 w komentarzach pod tym postem poprą pomysł czynnego uczestniczenia w doborze spółek do portfela to poddam ten pomysł pod głosowanie w formie ankiety na blogu.

   Usuń
 6. Adam I Ewa każdy kto jest zainteresowany spółkami dywidendowymi może sam sobie poszukać kto ile wypłacił bądź wypłaci . Chociażby na stronie https://www.stockwatch.pl/dywidendy/.Wystarczy w google wpisać dywidendy i wszystko wyjdzie. Sam korzystam z tej strony od 5 lat ,tak samo jak ze strony http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/narzedzia/dywidendy. Prezes nie patrzy na spółki pod względem dywidendy ale i pod względem wyników , na co ja nigdy nie patrzyłem i często trzymałem akcje ze stratą 30% a później sprzedawałem z taką stratą . Dzisiaj jest inaczej sprawdzam wyniki finansowe i to dzięki Prezesowi . Natomiast lubię spółki dywidendowe bo mam mniej stresu i nie muszę tak zwracać uwagi na kurs , aczkolwiek można się przeliczyć np FAM wypłacał dywidendy co pół roku i kurs zjechał z 40% a o dywidendach cicho w tym roku . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwroc uwage z czego ta dywidenda byla - za 2015 i za 2016 zaliczkowa; teraz pozostaje czekac do konca 2017 na kolejna mozliwosc wyplaty dywidendy w zaleznosc od zysku.Fam jest o tyle ciekawy ze ludzie w skupie niechcieli oddac po 4.20 a teraz wyrzucaja po 3.4 akcje przestraszeni dematerializacja podmiotu. Lubiacy ryzyko moga rozwazyc zebranie akcji -odradzam jednak kupno do kilku tys, ze wzgledu na zabawe z odsprzeda glownemu inwestorowi.

   Usuń
 7. Ja się zgadzam z Adamem i Ewą moim zdaniem trochę za dużo tu Twoich spółek Prezes i ten portfel nie ma do końca takiej treści jak teoretycznie saobie wyobrażałem. Może faktycznie niech czytający mają większe pole manewru.
  Mam pytanie ?Dlaczego nie uwzględniłeś spółki która co roku (już chyba od 2012r)wypłaca wysoką dywidendę ponad 10% stabilne przychody i akcjonariat. Chodzi mi o Dektrę!Myślałem, że o takie spółki właśnie tu chodzi.
  Nie to,że do czegoś zmuszam ale nawet do obserwowanych nie dodałeś.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja mam pytanie, kiedy zostanie utworzony portfel na Radarze aby mozna było zobaczyć jak sprawdzają się przewidywania prezesa. Ogólnie fajny pomysł, przy czym ja bym go nazwał raczej długoterminowo-dywidendowym. Powiem szczerze, że może być jakąś wskazówką np dla inwestujących na IKE. Pozdrawiam. Trzymam kciuki żeby się projekt udał. Brawo. Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poście są dwa odnośniki do portfela więc nie wiem jak przeoczyłeś. Nie pisałem o IKE gdyż uznałem że obecnie inwestorzy są uświadomieni w tym temacie.

   @ bufon - Dektrę jak najbardziej obserwuję ale martwią ujemne przepływy operacyjne i czekam do kolejnych wyników. Nie chcę też za dużo mało płynnych spółek kupować.

   Usuń
 9. Witaj Prezes i inni. Przepraszam za zamieszanie moim wpisem, ale chodziło mi o coś innego. Po prostu i tak masz narzędzia do tego, żeby nie zamieszczać każdego postu ro raz. Oczywiście to mógłby być spory bałagan ale tylko na początku, choć oczywiście byłaby to pewna trudność dla Ciebie. Jasne, że każdy może sprawdzić wysokość dywidend itd, o czym ktoś tu napisał. Wszystko można sprawdzić, siedzieć całymi dniami itd, więc po co byłby taki blog. Sam sobie każdy sprawdza... Chodziło o to, że pewni ludzie mają spore doświadczenie ze swojej działalności na GPW. Inwestowanie w spółki dywidendowe to może i spokój, ale sporo marazmu, czekania na wyniki, mrożenie gotówki itd. Musi być wiadome, że gra warta świeczki. I proszę by nas tutaj nie zakrzykiwano. To tak w skrócie, bo zaraz pojawi się mnóstwo wpisów rozszerzających pojęcie 'inwestowania w portfel dywidendowy'. Wiemy, inaczej nie zasugerowalibyśmy utworzenie takiego innego. Autor bloga jest merytoryczny, konkretny, znakomicie prowadzi ten blog. Byłby oczywiście moderatorem takiego portfela. Post z portfelem np. "1. PORTFEL DYWIDENDOWY" - czyli np. z tabelą spółek i pewnymi parametrami (właśnie tutaj wysokości dywidend mimo, że jest to podane gdzieś indziej) i tutaj może nie byłoby komentarzy. Te plus propozycje byłyby np. w poście "2.Portfel Dywidendowy - Propozycje" gdzie moglibyśmy wpisywać swoje propozycje z krótką analizą, że np. spółka jest w niezłej kondycji, w 201x powinno być lepiej bo..., wypłaca od lat. po prostu nie ma takiego miejsca gdzie moglibyśmy znaleźć np. info o spółkach z wypłacanymi dywidendami w latach ubiegłych, z info jak reagował kurs, czy opłacało się trzymać dany papier. Bo np. początek roku x. Kurs wynosi 10 zł, w maju spółka ogłasza, że będzie dywidenda np. 25 gr na akcję. Kurs wzrósł do 10,20 zł. To taka inwestycja może być dla niektórych mało atrakcyjna - ma wybór, tu się zastanowi itd - bo np. lepiej inwestować gdzie 10-15% ma się w ciągu miesiąca czy nawet pół roku. Wtedy ktoś powie,'oho, jest dywidenda ale to za mało dla mnie". Tak, w skrócie. O co nam chodzi (Ewa to wspólnik, on, nieważne dlaczego taki nick). Że tutaj może być wspaniałe miejsce dla takich analiz, w jednym miejscu na b. rozsądnym blogu. Może taka opcja także uatrakcyjnić Ci blog i kiedyś będziesz na nim zarabiał :) Adam i Ewa. Ale dostosujemy się do decyzji Autora. Pomysł z loginami nie wiem czy trafiony. Logowanie się z Fejsa, Google'a odsłania każdego a nie każdy chce tego (czasem mamy konto tam tak na zawsze i nie chcemy je ujawniać, bo będzie znane dla każdego, nie tylko dla tych 'normalnych'). ktoś źle poradzi, zasypie go potem hejt itd. Znamy to.

  OdpowiedzUsuń
 10. Taki portfel to wspaniała rzecz dla oszczędzających długoterminowo np. na emeryturę.Inwestycja w takie spółki jak IRL daje nam z dywidend po 10 latach zwrot pieniędzy za zakup akcji(przy utrzymaniu skali wypłat).
  Warto to rozpropagować wśród znajomych.Jaki sens ma oddawanie pieniędzy banksterom za oprocentowanie 1% w skali roku lub płacić haracz funduszom !? W dodatku w grupie naśladując ruchy Prezesa podbijamy ceny konkretnych akcji i zwracamy uwagę na te spółki innych inwestorów.
  Pozdrawiam -Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej nie naśladować czy bezmyślnie kopiować tylko samemu szukać swoich spółek i podejmować własne decyzje inwestycyjne, portfel ma bardziej uczyć jakich w przyszłości błędów nie popełniać i jaki sposób spółki do portfela dobierać.
   Co do IRL to nie jest łatwa spółka, miałem ją dwa razy w portfelu rzeczywistym i nigdy na niej nie zarobiłem. IRL nie może być dłużej trzymane niż do 2020 roku, gdyż od tego roku nie będą mieli dopłat od rządu Litwy do energii wytwarzanej przez wiatraki. Obecnie wysokość dopłat jest ponad 100% wyższa od cen rynkowych.

   Usuń
 11. Witam.Z jednej strony tak ale jest druga strona że akcje mogą zjechać w dół o 70% i jest sie na minusie .To jest giełda i ciężko przewidzieć co bedzie za 5 czy 6 lat a co dopiero za 20 czy 30 lat.Może być tak że spółke ktoś kupi i nowy właściciel nie bedzie dzielił sie zyskiem tylko np inwestował a kurs bedzie spadać bo bedzie nowa emisja akcji.Sam posiadam spółki dywidendowe i chce je trzymać dożywotnio jednak zdaje sobie sprawe że to nie globalne spółki jak te na zachodzie i różnie może być.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Ok, ostatni wpis na ten temat. Nie o to chodziło ani nam ani nikomu, jak sądzimy, co podpisali się pod tym. Cały ten blog jak i inne, w tym portale typu Bankier, Stockwatch itd itd służą zawsze tylko pomocy przy podejmowaniu decyzji, więc nie ma mowy o kopiowaniu czyichś pomysłów. Oczywiście zgadzamy się, że wszystkim co pisze p.Smok, ale niezmiennie uważamy, że taki wątek miałby sens. Ale wydaje się, że chyba nasz pomysł co do takiego oddzielnego wątku bez tysiąca wpisów pod nie odpowiada Autorowi bloga, więc ok. Śledźmy nadal to co pisze i ew. wymieniamy się poglądami. Spróbujemy zapalić do takiego pomysłu kogoś innego. Adam i Ewa. "chce je trzymać dożywotnio" - odważna teza Smok, trzymamy kciuki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz ja napisze pare slow jaki ja mam plan na spoki dyw. Porfel dlugoterminowy min 10 lat. Spolki mam mieszane tzn sa tam takie co dziel sie calym zyskiem i takie co dziela sie czescia zysku Zdaje sobie sprawe ze akcje moga poleciec w dol (i nie ze wzgledu na fundamenty) nie przejmuje sie bo co miesiac wplacam x kasy ( nie inwestuje wszystkich swoich oszczednosci w spolki dyw bo bym tego nie udzwignal tylko mala czesc i dlatego mam luz na bani ) i kupuje dzieki czemu cena sie usrednia Jak spolka nie placi mi dyw bo miala jakies problemy w 1 roku nie sprzedaje ale bacznie obserwuje na drugi rok nie daje sprzedaje i kupuje inne ( to wymaga dopracowania ale 4 rok prowadze swoj portfel dyw wiec mam juz jakis tam zarys i nowy plan) np abc data w tym roku sprzedalem procad i danks bo nie wyplacil oraz dalem sobie spokoj z gwarantem wyplacil ale wg mnie bedzie coraz slabiej na tym walorze. W mojej polityce dyw mam spolki panstwowe ;) jak i prywatne branza nie istotna.


   amatorrr

   Usuń
  2. Bo zapomnialem zamiar jest taki zeby przez 8 mieiecy w roku dostawac jakas dyw i wszystko rzecz jasna reinwestowac bo fajna sprawa jest z % skladanym

   amatorrr

   Usuń
 13. Ja poważnie inwestuję na giełdzie dopiero od roku. Chociaż dużo czytam ,to i tak Prezes zawsze będzie z doświadczeniem parę kroków przede mną.Oczywiście moje pieniądze -moje ryzyko ,każdy powinien to rozumieć.
  Uważam, że kupić i zapomnieć to nie jest dobre rozwiązanie.Portfel trzeba modyfikować.Do globalnych spółek płacących dywidendę też mamy dostęp prze z giełdy zagraniczne.Tylko teraz pora raczej nieodpowiednia.
  Powodzenia-Marek

  OdpowiedzUsuń
 14. a gdzie Rokita ?
  pozdrawiam Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja kupuje spółki dywidendowe poprawiające wyniki a przynajmniej utrzymujące. Jeżeli jakaś firma rośnie o kilkadziesiąt procent to ją sprzeaje i zastępuję następną.
  Obecnie mam już zbudowany portfel dywidendowy na 2018r i są to następujące spółki
  Aiton spodziewam się 0.13zł dywidendy
  CCS-0.20 zł
  Dektra- 1.3zł
  Eurotel 2.1zł
  IRL 1.6zł
  Telestrada 2.0
  Ok 65% kapitału mam w dywidendach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skad taki optymizm jesli chodzi o ccs ? W tym roku sypneli 15 gr bo 4 gr z zapasowego.

   amatorrr

   Usuń
  2. Ccs mocno poprawiają rentowność a zo za tym idzie wyniki.W 2 kwartale zysk netto był ujemny ale to za sprawą odpisu aktualizującego należności od Kazam w kwocie ponad 800tys dodatkowo wprowadzili program porządkujący grupę a to są dodatkowe koszty szkoleń i nadgodzin.Podpisali ostatnio dwie duże umowy z Xiaomi oraz T-Mobile o świadczenie usług serwisowych.
   trzeci kwartał powinien być dobry a czwarty b.dobry.
   Pożyjemy zobaczymy na pewno jakieś rezyko jest ale zarobek też może być nieprzeciętny.

   Usuń
  3. Obys sie nie mylil ale ja realnie licze na 11gr

   amatorrr

   Usuń
 16. W ankiecie głosowałem na TAK więc też się wypowiem. Uważam że to to Prezes powinien wybierać spółki do portfela i to on powinien być jakby moderatorem. Jeśli to czytelnicy mieliby decydować może wprowadzić coś takiego jak sonda z propozycjami spółek i np. dwie spółki wybierane przez czytelników byłby dodane do portfela. Otwieranie dodatkowego wątku z spółkami czytelników to jest ciekawa propozycja ale kto to ogarnie :) jest realny portfel i teraz ten dywidendowy i większość jak sądzę czyta wypisy z obu. Jeszcze trzeci to już by było sporo roboty i dodatkowo jak Prezes miałby tam odpisywać to kiedy na to czas :) a sami widzimy jak jest niektóre spółki co chwila powtarzane odpowiedzi i problemy z rozwinięciem powyżej 200 komentarzy ;) Uważam że Prezes ma i tak bardzo dużo cierpliwości. Natomiast jeśli pod tym wątkiem będziemy pisać swoje propozycje i uzasadnienia jest to słuszne i trafne.
  Jako zasadę doboru spółki do portfela dodałbym że nie powinna być w trendzie spadkowym długoterminowym.
  Jako propozycje może jeszcze STX ale to jak wiemy na długi termin i Ambra.
  Może Śnieżka chociaż cena jest dość wysoka.
  PCM może będzie szansa kupić niżej bo spółka obniżyła plan sprzedaży kontraktów na 2017r http://www.bankier.pl/wiadomosc/Prime-Car-Management-obnizyl-do-11-tys-prognozowany-poziom-dostaw-samochodow-w-17-7541922.html
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 17. Ambra, na tą chwilę!!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobry czas na zakup proponowanej przez Prezesa (w drugim rzucie) IFirmę. Mocne kupuj na Biznesradarze.

  OdpowiedzUsuń
 19. OK, kupiłem najpierw Ifirmę, potem Unimot - fajnie, jak na razie idą pięknie w górę. Dzięki Prezesie!

  OdpowiedzUsuń
 20. Pojawiło się wiele propozycji dlatego krótko się odniosę do nich, firmy wchodzące do listy oczekującej
  Stalexport – wskakuje do listy oczekujących (kupno w przedziale 4-4,10)
  Dektra – wskakuje do listy oczekującej ale ewentualne kupno dopiero po wynikach za 3 kw aby sprawdzić czy przepływy operacyjne się poprawiły
  PCC Rokita – zysk za 12 mcy podbity 50 mln jednorazowych przychodów ale bez tego wycena dosyć atrakcyjna (c/z 10 po wyłączeniu), muszę przyjrzeć się biznesowi i może zakupię z względu na spore dywidendy (do 100% zysku)
  Firmy które odpadają
  Polna – w związku z trwającym wezwaniem i możliwością wycofania z giełdy odpada (za duże ryzyko)
  CCS – ciągnące się sprawy z US który nie zwraca im vatu oraz historia kursu (wkręcili mocno różne TFI które bolesne ponieśli straty) ogranicza moje zaufanie do firmy, plusem jest podpisanie umowy serwisowej telefonów Xiaomi
  Quercus – nie spełnia warunku wypłaty minimum jednej dywidendy w ostatnich dwóch latach,
  Aquabb – wysoka wycena, spor inwestycje, niska stopa dywidendy i niska płynność kursu
  Gwarant – bardzo słaba przyszłość, firma jest możliwe że może nie zarabiać w przyszłości przez wzrost kosztów płac
  Prolog – tania firma ale nowy właściciel firmy nie ustalił polityki dywidendy i nie wiemy czego można się spodziewać
  Kogeneracja – nie rozumiem do końca firmy i dlatego nie kupuję
  PZU – polityczna firma i niska stopa dywidendy nie spełnia zasad portfela
  Asseco Poland – trend spadkowy, słabe fundamenty (utrata kontraktu ZUS) oraz duża wycena
  Robyg – w mojej ocenie zbliżamy się do górki boomu mieszkaniowego, ponadto nie potrafię dobrze ocenić raporty spółki
  Sanok – dosyć droga i dojrzała spółka z małym potencjałem rozwoju, dywidendy na poziomie 2-5% to jednak za mało
  Śnieżka – to samo co w przypadku Sanoka

  OdpowiedzUsuń
 21. Prezesie mam propozycję techniczną, leniwy jestem.
  Czy dałoby się podpiąć do menu, za "Portfel" pozycję "Portfel dywidendowy" (czy inna nazwa) i podpiąć do biznes radar. Gdyby miejsca brakowało, to darowałbym sobie "domek" z linkiem do strony głównej.(ja i tak klikam na napis "Analizy Prezesa" który też jest podpięty do głównej.

  Pozdrawiam
  Mariusz J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowałem ale nie mogłem, odniesienie do wirtualnego do portfela też jest mizerne, skonsultuję się z senseiem który od strony informatycznej pomaga mi z blogiem i może coś zaradzi. Może do końca tygodnia uda się zmienić.

   Usuń
 22. Prezesie, a może do portfela dywidendowego włączyć Griffin Premium RE.

  Za portalem obligacje.pl z 13 kwietnia 2017:
  Pierwsze transakcje przeprowadzono po 5,78 zł – 8 groszy (1,4 proc.) powyżej ceny emisyjnej, ale później ceny spadły do 5,7 zł, a nawet nieco niżej.

  Imponujący jest za to obrót, który po pół godzinie transakcji przekroczył 10,8 mln zł – blisko 2 proc. wartości oferty publicznej, którą REIT przeprowadził w drugiej połowie marca.

  Griffin Premium RE.. to spółka, która zarządza dziewięcioma nieruchomościami komercyjnymi w dziewięciu miastach Polski, o łącznej wartości aktywów sięgających 500 mln EUR. Spółka zobowiązała się do przeznaczania zysków z wynajmu na wypłatę dywidendy. Przy cenie emisyjnej 5,7 zł za akcję stopa dywidendy za 2017 r. ok. 7,4 proc. (w skali roku, nominalnie będzie niższa), według obliczeń Obligacje.pl.
  Aktualna wycena 4,8 zł.
  Co myślisz o tym rozwiązaniu?
  Romek

  OdpowiedzUsuń
 23. Jak podniosa stopy procentowe, a predzej czy pozniej to sie stanie bo juz mamy objawy banki na rynku nieruchomosci podmioty w stylu Griffin beda miec spore problemy - zysk zostanie zjedzony przez koszty dlugu.

  OdpowiedzUsuń
 24. Widzę że Stalexport kupiony a właśnie miałem pisać że są już ciekawe poziomy. Jak spadnie do 3,80 to kupuję do swojego portfela ale uważam że ciężko będzie nabyć w tej cenie. 4zł na pewno będzie mocno bronione. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 25. Cześć Prezesie, z racji że to mój pierwszy wpis, wielkie uznanie za treści zamieszczona na tym blogu.
  Moje pytanie dotyczy spółki, na którą zwracałeś uwagę - Ferro. Patrząc na warunki makro (silny złoty, słaba miedz w okresie 6 miesięcy wstecz, silne budownictwo) można się spodziewać dobrych wyników za IV kwartał oraz za cały rok, a więc i wzrostu dywidendy. Dodatkowo w grudniu została podjęta decyzja o wypłacie dywidendy ze spółki zależnej w Czechach w kwocie 6,5 mln. (ale ona chyba nie wpłynie na wyniki IV kwartału, tylko będzie księgowana w 2018). Tak więc sporo pozytywów, nie licząc sprawy związanej z decyzją UKS za rok 2014, kwota 1,5 mln. oraz potencjalnym ryzykiem że nieprawidłowości będą miały odbicie w księgowaniu w latach kolejenych tj. 2015-2016.
  Jak Twoim zdaniem może to rzutować na kurs spółi? Czy to ryzyko już jest w uzwględnione w kursie. Czy dostrzegasz jeszcze jakieś ryzyka i jaki Twoim zadniem kurs jest atrakcyjny by wchodzić.
  Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie sprawy z US są nie istotne z punktu widzenia postrzegania spółki, nawet jak będą musieli zapłacić z 5 mln zaległego podatku za lata poprzednie to prawie nic przy możliwych 40 mln które mogą zarobić w tym roku. Dla mnie większym ryzykiem może być przyszły demontaż OFE a jest to znaczny akcjonariat w Ferro. Jeśli chodzi o przyszłe wyniki to wydaje mi się że jest szansa na dalszą dłuższą poprawę, firma się ładnie rozwija (zwiększają struktury sprzedaży w krajach bałtyckich), pomimo wzrostu cen miedzi to słaby dolar powinien ją neutralizować, mamy w Polsce mocno rosnące budownictwo mieszkaniowe więc jeszcze przez kilka lat będzie spory popyt na ich produkty. Jeśli chodzi o właściwy moment wejścia to Ci nie podam bo nie wiem, wydaje mi się że rozsądnie poczekać na korektę kursu bo jest możliwe że kurs z końcem roku był podciągnięty. Może czytałeś a jak nie to przeczytaj ciekawą analizę spółki http://www.finanse.egospodarka.pl/145471,Inwestowanie-na-gieldzie-analiza-spolki-FERRO,1,60,1.html

   Usuń
 26. Dzięki Prezesie za odpowiedź oraz za podesłanego linka - autor wskazuje kupno na poziomie 14,50 - 15,00. Ostatnie dni to wzrosty, poczekamy na rozwój sytuacji - silne poziomy na 16,80 zobaczymy jak się zachowie kurs w tych okolicach. Może masz rację i korekta nastąpi wtedy poszukam okazji. Jeśli mogę zapytać to kto i w jakim celu miałby pod koniec roku ciągnąć kurs? Chodzi o OFE by pokazać dobre wyniki roczne?
  Co się tyczy wpływu ceny miedzi na koszty w Ferro, to przeczytałem informację, że należy je analizować w kontekście przeszłości tzn. około 6 miesięcy wstecz, więc obecne, wysokie, poziomy będą miały przełożenie na wyniki z I/II kw. 2018. Zatem na najbliższe wyniki większego - negatwynego wypływu mieć nie będzie.
  O kwestię podatkowe pytałem z uwagi na to, że mam w pamięci sytuację z ABC Datą gdzie również pojawiły się decyzje określające należy podatek i wówczas kurs mocno i szybko spadał. Ale to była zdecydowanie większa skala niż w przypadku Ferro.
  Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tfi i Ofe często podciągają kursy na koniec roku na mało płynnym rynku aby pokazać jak najlepsze wyniki roczne. Zawsze wzrost surowców ma przełożenie z opóźnieniem 6-9 miesięcy, jednak aż tak bardzo rosnącą miedzią bym się nie przejmował. Zauważ że to nie jest jedyny surowiec, ponadto dochodzą koszty produkcji np. wynagrodzenia w Chinach a w mojej ocenie mocny złoty do usd spokojnie bilansuje miedź. Myślę że bedą lepsze wyniki, dywidenda około 9% a kurs ma szanse w połowie roku jeszcze urosnąć.

   Usuń
 27. Prezesie, pytanie o wspomnianą w Twoim wpisie Dektrę. Płynność operacyjna za III kw. 2017 r/r poprawiona. W bilansie środki pieniężne również większe w ujęciu sumarycznym za pierwsze trzy kwartały (szczególnie silna progresja wyników za I kw. 2017 do I kw. 2016) - co może sugierować wzrost kwoty przeznaczonej na dywidendę za 2017 r. Moją uwagę zwróciła jeszcze mała baza ZN za IV kw 2017, w stosunku chociażby do wyników za IV kw. 2016, choć u nich IV kwartał zawsze wygląda najgorzej, co zwiększa szansę na istotną poprawę ZN za IV 2017, a czynnikami mogą być ogólna poprawa w budowlance (ich największy segment sprzedażowy) oraz bardziej sprzyjający obecnie kurs złotego, niż to miało miejsce rok wcześniej. Gdybyś mógł wskazać jakieś ryzyka, na które warto zwrócić w tej spółce uwagę. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dywidenda ma wynieść 1,3 (11% stopa dywidendy) a to w grudniu zakomunikowali http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29139677,dektra-sa-49-2017-rekomendacja-zarzadu-w-zakresie-wyplaty-dywidendy-w-2018-roku .
   Generalnie wysokość dywidendy i długa historia jej wypłacania jak najbardziej pasuje do portfela dywidendowego jednak nie mogę się do tej spółki przełamać. Niski ff (około 11% czyli za 1,5 mln zł akcji jest w portfelu drobnych akcjonariuszy), notowanie na newconnect też nie pomaga. Koniunktura obecnie sprzyja i pewnie 2-3 lata powinny być dobre dla spółki więc zyski na poziomie 1,5 mln rocznie powinni utrzymywać. Patrząc na przychody to w 4 kw pewnie ze 100 tysięcy zysku osiągną. Jeśli chodzi o przepływy operacyjne to z tego co widzę słabsze są w tym roku z powodu zwiększonych zapasów (1,5 mln więcej) co zostało osiągnięte dzięki niższym należnościom i zaciągniętym kredytem. Widać że spodziewali się zwiększonej sprzedaży i zainwestowali w większy asortyment.
   Myślę że nie ma co się spieszyć z zakupem tym bardziej że dywidendy wypłacają dopiero w 3 kw, gdyby kurs spadł poniżej 11 zł to można rozważyć dopiero zakup za niezbyt duże pieniądze i typowo pod dywidendy (może i ja się przełamie ale nie spieszę się).

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

18.02 - Remak - firma z niskim c/z 4,2. W całym 2017 mamy wzrost przychodów i zysku ale odbywa się to kosztem spadającej marży, bil...

Wirtualny Portfel Fundamentalny

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni