"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 18 września 2017

GetBack czyli ogromna dynamika rozwoju

GetBack logo

GetBack działa na rynku zarządzania wierzytelnościami kupując od instytucji finansowych (głównie banków) i windykując portfele przeterminowanych wierzytelności konsumenckich. 
Kupiłem 300 PDA po 25,30 (po wynikach 20 września 2017 jeśli będą dobre to dokupię jeszcze 100 akcji), okresu inwestycji dzisiaj nietypowo nie podaję bo zamierzam trzymać akcje dopóki będzie progres w wynikach.

Jest to inwestycja przed którą wzbraniałem się dłuższy czas ale miałem powody i je nadal mam. Główne to przeświadczenie że wyniki z przed debiutu były mocno podciągnięte choćby zrobionymi przeszacowaniami oczekiwanych spłat wierzytelności na około 50 mln. Od razu na wstępie zaznaczam że spółki z branży wierzytelności mają bardzo skomplikowane raporty finansowe np. na przychody składają się nie tylko otrzymane spłaty od dłużników ale też przeszacowania posiadanych pakietów itp i tylko zawodowi analitycy potrafią je właściwie ocenić a ja nim nie jestem. 
Do zakupu akcji przekonały mnie oczekiwania analityków o ogromnej wręcz dalszej dynamice rozwoju firmy a takich firm ostatnio zaczynam poszukiwać do swojego portfela. Analitycy Haitong Banku link przewidują że w latach 2017-2019 GetBack zakupi wierzytelności za 4 mld i będzie to stanowiło aż 66% udział transakcji NPL w Polsce i Rumuni - tłumacząc prościej sam GetBack wyda więcej na nowe wierzytelności niż wszystkie pozostałe firmy w Polsce i Rumunii. Patrząc na zakupy w tym kwartale (około 175 mln wydane na nowe pakiety oraz przejęcie za 200 mln EGB Investments) tak duże oczekiwania są jak najbardziej realne.
Na wyobraźnię może też działać tabelka z prognozami DM Vestor link.
Gdyby te prognozy się sprawdziły to w 3 lata zysk spółki prawie by się potroił (z 200 mln do 560 mln). Na podstawie prognozy Vestora uruchomiłem swoją wyobraźnię i przyjmując że właściwa (ani przewartościowanie ani niedowartościowanie) wycena to c/z 10 przy zysku 560 mln kurs powinien być w okolicach 56 zł czyli 115% wyżej !!! Nie potrafię ocenić czy prognozy DM Vestor się sprawdzą ale wiem że obecnie branża ma sprzyjające warunki do działania. Banki wystawiają więcej pakietów do sprzedaży aby nie płacić podatku bankowego od niepracujących aktywów, poprawiają się też spłaty dzięki bogaceniu się społeczeństwa (spadek bezrobocia czy nawet program 500+).
Serwisy finansowe prawidłowo jeszcze nie podają wszystkie wskaźniki dla firmy ale podstawowy czyli c/z obecnie wynosi 11,60.  
Od strony technicznej to pomimo krótkiej historii na gpw trend jest zdecydowanie wzrostowy i liczę że zostanie utrzymany link.
Ryzyk w przypadku tej inwestycji jest sporo: wzrost cen nabywanych pakietów wierzytelności, wyschnięcie głównego "źródełka" dostawcy pakietów czyli banków z grupy Czarnieckiego,  pogorszenie spłacalności wierzytelności, niekorzystne zmiany prawne i podatkowe w Polsce, nie zarejestrowanie w Sądzie PDA, wzrost stóp procentowych czy coraz większe ryzyko globalnej bessy na giełdach (lub przynajmniej głębszej korekty).

Uwaga - kupiłem PDA akcji a nie akcje ze względu na niższą cenę o 4%, po zarejestrowaniu podwyższenia kapitału w KRS, PDA automatycznie wręcz zamienią się w akcje, nic z tym nie trzeba będzie robić.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
Udostępnij:

43 komentarze:

 1. Witajcie. Niezależnie od rekomendacji Haitongu itd wszedłem w piątek w ten papier. To dobra inwestycja i nie uważam, że może się zatrzymać tylko na 30. Adam i Ewa

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć,
  Prezesie, według mnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby Getback był wart ok 35zł/akcja jeszcze w tym roku. Od dziś spółka wskoczyła do wig80, co prawdopodobnie wpłynie na zainteresowanie walorem. Do tego przyspieszony raport (z października na 20 września) mógł rozpalić wyobraźnie.
  Mam nadzieje, że spółka nie zawiedzie i pokaże kolejny świetny wzrost wyników.
  Wtedy, tak jak pisałeś, może być to dobra okazja na długi okres.

  Mariusz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli prognozy rozwoju firmy sprawdzą się i nie będzie jakiejś bessy to ja za 2-3 lata widzę kurs trzycyfrowy - oczywiście nie traktujcie tego jako rekomendacji (tak mi się śniło).

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiam się nad kupnem Dino. Mocne kupuj na BiznesRadarze. W ub. tygodniu przeczytałem ciekawy artykuł w Gazecie Wyborczej o zmierzchu (10 lat) hipermakretów, co już się dzieje. Itd. No i że teraz rzeczywiście poza dyskontami rozwijają się i będą się rozwijać takie firmy jak Dino, nawet Żabki. Auchan przymierza się w Polsce do tworzenia (tz., niebawem bo jeszcze w tym roku) sklepików w stylu Żabki, Dino, nie Biedronki. Zastanawia mnie tylko niska wycena na Biznesradarze (-66%). Co myślicie? Werakliusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak czujesz tą firmę to kupuj, twoje pieniądze. Ja sceptycznie podchodziłem do Dino już przy debiucie (uważałem że jest zbyt drogo wyceniany) a kurs urósł ponad 50%. Obecna wycena jak dla mnie to już kosmos ale nie mogę wykluczyć że znowu się mylę i rynek będzie dalej pchał kurs do góry. Ja widziałem z zewnątrz sklep Dino (duży i wygląda dobrze) ale umiejscowiony był w miejscowości gdzie mieszka z 500 mieszkańców, nie wiem czy on tam zarobi. Mnie ten model biznesy nie przekonuje ale może się mylę bo firma się rozwija.

   Usuń
 5. Myślę, że z racji sentymentu do branży Getback powinien rosnąć do nieba, podobnie jak deweloperzy 10 lat temu. Ja jednak nie kupię, bo uważam całą branżę za balon napompowany brakiem regulacji. Nie wiem na ile proceder jest powszechny, ale w internecie opisano mnóstwo sytuacji, w których Kruk zastraszał procesami zwykłych ludzi, którzy kiedyś spłacali raty za telefon czy pralkę i system źle zaokrąglił kwoty, przez co narósł im "dług" 1 grosz. Firma skupowała hurtowo takie "długi" (często przedawnione) i żądała kilkaset zł za ugodę. Wezwania do ugody wysyłali nawet na widokówkach..

  Wystarczy jedna polityczna decyzja, by nie mające żadnych podstaw prawnych przychody branży wyparowały. Pytanie o skalę takich przychodów, czy to 10%, czy 80% jak swego czasu w Briju.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolego dedek, a czy w tym kraju jest jeszcze biznes, którego nie może zmienić o 180 stopni polityczna decyzja?

   Może to właśnie jest powodem, że gruby kapitał trzyma się tłustych spółek, trzymając palec na cynglu, by w razie kolejnej ustawy naprawczej, możliwie szybko zwinąć manatki.

   Ja przynajmniej tak sobie interpretuję tą awersję do drobnicy.

   Usuń
  2. Z tym moralnym podejściem do inwestowania na giełdzie to trudny temat, w mojej ocenie wszystkie spółki które pokazują jakiekolwiek zyski to są niemoralne bo bogacą się kosztem klientów (zawyżając ceny swoich produktów), gdyby były uczciwe to nie powinny nic zarabiać. To prawda że większość firm windykacyjnych jeszcze kilka lat temu działała mocno naginając prawo (trochę przypominało to gangsterkę) ale dzięki zmianom prawnym zmieniło się to.
   Swoją drogą to BVT z newconnect skupuje długi za przejazd bez biletu, ostatnio było głośno że windykowali gapowiczów pomimo faktu iż dawno upłynął termin przedawnienia (2 lata jest za jazdę bez biletu).

   Usuń
  3. Ale mi nie chodzi o jakąś krytykę kapitalizmu czy inne bzdety, tylko że firmy windykacyjne czy lichwiarskie typu provident mogą zarabiać krocie tylko w krajach, w których państwo nie jest w stanie chronić obywatela. Polska jest na pograniczu światów, więc wystarczy jakaś akcja społeczna czy inicjatywa polityczna i ich biznes może się przekręcić.

   Usuń
  4. Temat oceny moralnej działalności jest bardzo ciekawy.
   Ja nie inwestuję (akcje i obligacje) w firmy pożyczkowe, bo to dla mnie zwykła lichwa wykorzystująca trudną sytuację ludzi lub ich niewiedzę.

   Windykacja jako normalny proces w działalności biznesowej jest dla mnie akceptowalna pod warunkiem, że wykonywana jest w sposób zgodny z prawem, bez zastraszania, bez naliczania wysokich kosztów itp.
   Podany tu przykład BVT pokazuje właśnie windykację jako działalność moralnie nieakceptowalną (windykacja niezgodna z prawem - przedawnionego długu).

   Usuń
 6. Moim zdaniem jednym z dodatkowych elementów, które mogą negatywnie wpłynąć na tą branże, są planowane i po części wprowadzane już zmiany w prawie cywilnym/egzekucyjnym. W szczególności te dotyczące terminów przedawnienia wierzytelności, ale też samego postępowania egzekucyjnego. Tak czy inaczej też wszedłem w ten papier, bo uważam, że akurat ta spółka balonem nie jest. Windykacja ma ten plus, że może przerzucić się na bardziej miękkie metody.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wpis Prezesa o niemoralności spółek giełdowych jest idiotyczny, wierzę, że to "wypadek przy pracy". Co to znaczy zawyżanie cen??? Kupuję, sprzedaję drożej bo w droższej cenie są inwestycje w ludzi, logistykę sprzedaży, reklamę, koszty działalności firmy it. To tak jak krytykować kapitalizm. Socjalizm już był. Z kolei działalność firm windykacyjnych i innych jest tak samo potrzebna jak sądy, komornicy itd. Pewnie to trzeba jakoś ucywilizować, z tym zgoda. Myślę, że bez względu na uwarunkowania prawne firmy takie jak Getback odnajdą się zawsze w nowej rzeczywistości. Póki co myślę, że kierunek UP. Andrzej

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy byłaby szansa na jakieś podsumowania tygodnia? :)
  Pozdrawiam:
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za dużo mam spółek w portfelu aby jeszcze podsumowywać tydzień tym bardziej że akcje GetBacku mam od wczoraj w portfelu. Jutro są wyniki i zobaczymy co tam pokażą, w przypadku tej firmy na pewno reakcji nerwowej z mojej strony nie będzie. Nie ma do tych wyników większych oczekiwań (grunt aby był progres r/r) i będzie dobrze.

   Usuń
  2. Witaj,
   A jaki konsensus zakłada PAP?
   Gdzie to sprawdzić?Paweł.

   Usuń
  3. Konsensusu PAPu nie sprawdzisz bo trzeba mieć firmę i płacić abonament za dostęp, wtedy widzisz wszystkie prognozy. Z tego co pamiętam to wg rekomendacji odnośnie Getbacku jedni szacowali 79 mln za 2 kw, dla mnie ważne aby był progres ze 20-30%.

   Usuń
 9. już jest raport...
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28517415,getback-sa-raport-okresowy-polroczny-za-2017-ps

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako że jest to bardzo trudny raport do oceny to nie będę tego robił. Wynik jest sporo gorszy od szacunków Haitong Banku (79 do 54 mln) ale za to wyższy r/r o 48%, taki progres mi się podoba.

   Usuń
 10. hmmm....
  na początek dnia mała realizacja po wynikach...
  oby później odbiło...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Realizacja? Raczej ewakuacja...Prezes po co ty się pakowałeś przed wynikami w tego Getbacka? Po zachowaniu kursu było widać że dobre nie będą. Trzymać się z dala od spółek z GET w nazwie. Tam gdzie pan Białecki maczał paluchy tam mnie nie ma. Taka zasada. Wam radzę to samo.
   cocojumbo

   Usuń
  2. a może jednak uda się ładną świeczkę narysować...?

   Usuń
 11. Miałem to samo pisać już dwa dni temu, że po takich wzrostach 30% jest duże ryzyko, jak było po 18,50 to trzeba było wejść. I tak samo na Auto Partnerze tam jest wysoka kapitalizacja i tylko fundy tam trzymały kurs. Pozdrawiam Janusz

  OdpowiedzUsuń
 12. wyniki są dobre, co prawda niższe niż najwyższe prognozy, widać progres.
  generalnie czytałem, że jeśli wyniki za półrocze będą powyżej 100 mln to jest bardzo dobrze (a jest 111 mln)
  Co prawda sam nie wiem co teraz zrobić czy sprzedać i później odkupić troszkę taniej. Nie wiem jak się kurs zachowa, ciągle się skacze

  OdpowiedzUsuń
 13. A ja kupiłem 400 PDA po 24,27, jeśli kurs jeszcze spadnie to raczej niewiele, myślę , że pare procent zarobię
  dariusz

  OdpowiedzUsuń
 14. Też dobrałem po 24,1 choć liczyłem że po 23 nawet dadzą.
  Widzę dużo wpisów pod wątkiem więc krótko. Mogę się założyć że 95% indywidualnych inwestorów (nie mam na myśli czytelników bloga a raczej bankiera) nie wie co faktycznie składa się na wyniki i od czego one zależą (nie wiedzą pewnie nic o przeszacowaniach, nie wiedzą pewnie dlaczego są ujemne przepływy operacyjne). Żeby się rozwijać i pokazywać progres wyników to trzeba inwestować i Getback to doskonale robi, ponad połowę wszystkich dostępnych na rynku pakietów wierzytelności skupuje (pewnie trochę przepłaca w ten sposób). Następnie zakupione pakiety trzeba "obrobić" czyli wysłać odpowiednie pisma, skierować do sądu czy do komornika co generuje duże początkowe koszty. Po tych początkowych kosztach zaczynają się spłaty i zaczyna firma odzyskiwać zainwestowaną kasę. Getback już po 3 latach odzyskuje 100% włożonej kasy (Kruk 90% w tym czasie), a w kolejnych latach kasa jest czystym zyskiem.
  Ja bardzo spokojnie podchodzę do tej inwestycji i nie patrzę na żadne krótkoterminowe skoki kursu, oczekuję nieustannej poprawy wyników, zakładam że mogę trzymać wiele lat i liczę na spory wzrost kursu (tak jak wcześniej w komentarzach napisałem śnił mi się kurs trzycyfrowy :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Też kupiłem PDA po spadku, czyli po 24,30. Po 15 minutach już trochę wzrosło. Poza rozbuchanymi nadziejami, które trochę się rozwiały, nie ma powodów do spadku. Myślę, że urośnie. Może nie do 30 (takie były reko), ale do 28-29 niedługo.

  OdpowiedzUsuń
 16. I jeszcze najnowszy wpis z konferencji getBacka, "„Drugie półroczne będzie bardzo dynamicznie, jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni (…)Kolejne kwartały wyglądają bardzo mocno” – powiedział Kąkolewski."
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28519378,getback-chce-by-w-ciagu-kilku-lat-polowa-przychodow-pochodzila-z-rynkow-zagranicznych

  OdpowiedzUsuń
 17. No i Prezes dokupił po ładnej cenie :) Brawo!!!
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 18. Wygląda na to, że getback ma solidne wsparcie na 25zł, a getback pda na 24zł. Coś czuję, że po dobrym raporcie postraszyli, przemielą akcje i na koniec dnia wyciąganie kursu. Prezesie, 24,10 to świetna cena. Po zamianie pda na zwykłe będzie już ładny procent. Pozdrawiam, Paweł.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jest problem z pisaniem komentarzy, getback w dłuższym terminie to dobra propozycja. Dzisiaj mocno leci bo kanale nadmuchali balonik��. Skąd hajtong wziął 79 mln zysku? Tego nie pojmuję. Zastanawiam się nad krukiem ale dopiero jak jeden z amerykańskich funduszy wyjdzie z gry na krótko. Cd projekt chyba faktycznie ta karcianka wypali....Prezes zastanów się nad moją propozycją zakupu Alior. Ostatnie wolumenu świadczą o wejściu smart Money. Marcin

  OdpowiedzUsuń
 20. No i mamy po sesji. Getback po 26zł, PDA po 25zł. Już dziś pisałem, że prawdopodobnie postraszyli i będą wyciągać. Sytuacja wygląda tak,że raport mógł się nie podobać, ale pomimo zwiększonej podaży, popyt dał radę utrzymać kurs. Dziś powstała ładna świeczka i wydawać by się mogło, że teraz czeka nas już powolny ruch w górę. Dokąd dojdzie, tego nie wiem, ale 30zł jeszcze w październiku jest jak najbardziej możliwe. Mógł się odezwać jakiś technik na temat spółki?
  Paweł.

  OdpowiedzUsuń
 21. ufff...
  nie zakończyło się tak strasznie jak się wydawało...
  świeca na GBKA nie wygląda najgorzej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I na Getback i na PDA powstały dość spore młoty na sporym wolumenie. Świadczy to o wyższości popytu nad podażą. PDA wygląda bardzo ładnie zamykając się na 25zł. Zwykłe wyglądają jeszcze lepiej z taką świeczką. Jutro powinno być up.
   Więc tak strasznie to nie wygląda, powiedziałbym nawet, że pozytywnie.

   Usuń
 22. "GetBack w ciągu dwóch miesięcy zaprezentuje politykę dywidendową, poinformował prezes Konrad Kąkolewski. Prezes ocenia, że spółka mogłaby wypłacać dywidendę, nawet przy ambitnym planie dotyczącym inwestycji w nowe portfele oraz wejściu na kolejne rynku zagraniczne." Cytat z money.pl, jak myślisz ile i od kiedy mogą zaproponować dywidendę, czy to przy ich biznesie dobry pomysł, nie lepiej przeznaczać kasę na zakup wierzytelności?
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie spółka wypłacająca dywidendę mocno zyskuje w oczach, widzę wówczas sens w nią inwestowania i wiem że poważnie liczy się z akcjonariuszami. Patrząc na Kruka czy Vindexus które wypłacają dywidendy ze stopą na poziomie 1-3% nie można liczyć że Getback będzie wypłacał więcej, on potrzebuje jak najwięcej gotówki (kapitału) aby kupować nowe wierzytelności czy przejmować konkurentów. Warto też pamiętać że dzisiaj 2% dywidendy to w przypadku wzrostu kursu o 200% i wzrostu zysków w podobnej wysokości może dać już 6% dywidendy patrząc na dzisiejszą cenę zakupu.

   Usuń
 23. Ale ładne czyszczenie SL było dzisiaj. PDA wyciągnęli z -10% na +. Bardzo ładna świeca powstała. Mam nadzieję, że było to tzw. wytrzepanie leszczy. Papier zebrał ten, kto miał i teraz kolejna fala wzrostowa. Paweł

  OdpowiedzUsuń
 24. Prezesie, zwiększasz pozycję? Paweł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dozbierałem już do 500 akcji i tyle na razie wystarczy bo nie chcę przekroczyć maksymalnego zaangażowania w jedną spółkę na poziomie 25% portfela. Mogę jeszcze maksymalnie dokupić 100 akcji ale zrobię to wtedy gdy albo jak kurs spadnie w okolice 24zł albo po wynikach za 3 kw (jeśli będą bardzo dobre).

   Usuń
  2. Pojawiła się rekomendacja dla GetBacka z Wood na 30zł http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28633470,wood-zaleca-kupuj-getback-cena-docelowa-30-zl i w załączonym artykule są bardzo ciekawe informacje. Mam na myśli konsensus PAP (zbiór prognoz wielu instytucji finansowych na temat zysku i przychodów) który szacuje zysk firmy w 2017r. na 246 mln a w 2018 już duży skok już na 419 mln - gdyby to się sprawdziło to c/z spadłaby do 6,60 czyli dla tak dynamicznie rozwijającej się firmy bardzo nisko.

   Usuń
  3. Jak Pan ocenia aktualną sytuację GBK?

   Usuń
 25. witam

  Dziś mamy 21 grudnia 2017 roku i akcje GBK po 18,68 zł. Może jakiś mały komentarz w tej sprawie.

  OdpowiedzUsuń
 26. również jestem ciekawy, akurat ja wszedłem w podobnym czasie co Prezes, ale chcę chyba teraz uśrednić. Uważam, że papier powinien jednak rosnąć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Post pod którym pytacie dotyczyły rzeczywistego portfela fundamentalnego który został zamknięty z końcem listopada, więcej aktualnej dyskusji na temat Getback jest pod kupnem akcji do nowo otwartego wirtualnego portfela http://www.analizyprezesa.pl/2017/12/dynamiczny-getback-w-wirtualnym.html

   Pod innym postami były też pytania na które odpowiadałem np.
   Prezesie myslisz ze zakup Getback to teraz okazja? Ty brałeś w granicach 26 ?
   Patrząc historycznie to można powiedzieć że jest okazja bo od szczytu 3 miesiące temu kurs spadł o 35%, wyniki mocno się poprawiły a c/z 7,50 jest dosyć niskie.
   Oczywiście faktycznie czy to jest okazja zweryfikuje czas, jeśli nie mieli żadnych korzyści z bazy Pesel to firma powinna się nadal dynamicznie rozwijać, jeśli jednak lepsze spłaty wynikały z nieuczciwości to wyniki będą się poprawiać ale bardziej umiarkowanie. Ja po kursie z zamknięcia dzisiaj do wirtualnego portfela trochę dobieram.

   Albo inne pytanie i odpowiedź:
   @Prezesie, czy czytałeś o przedstawionych dzisiaj nowych rozwiązaniach dotyczących upadłości konsumenckiej ?
   W jaki sposób Twoim zdaniem i czy w ogóle przełoży się to na wyniki firm windykacyjnych mam tu na myśli głównie GETBACK i VINDEXUS ?
   Nie wydaje Ci się, że te spadki na windykatorach są przesadzone i rynek niepotrzebnie obawia się tych rozwiązań ?

   https://www.ms.gov.pl/pl/informacje/news,10197,skuteczna-pomoc-dla-zadluzonych--przelom-w.html

   Jest obecnie panika na spółkach windykacyjnych na którą złożyły się: problemy Getback z Pesel, padło mocne wsparcie na 250 na Kruku, może też zmiany których link załączyłeś oraz trzeba pamiętać iż w planach jest też skrócenie okresu egzekucji z 10 do 6 lat.
   Wszelkie zmiany prawne w średnim terminie czyli tak do 3 lat to wpływu raczej żadnego na wielkość spłat dłużnikow nie będą miały, w dłuższym raczej też niewielkie bo firmy windykacyjne mogą zacząć mniej płacić za nowe pakietu.
   Oglądałem wypowiedź Adamca ze dwa dni temu który mówił że spadki mogą wynikać ze szczytu cyklu koniunkturalnego dzięki któremu są dobre spłaty wierzycieli, spodziewane jest pogorszenie koniunktury czyli gorsze spłaty.

   Ja nic nowego nie napiszę od tego co napisałem w ostatnim tygodniu. Na pewno kupując akcje Getback do portfela nie brałem pod uwagę ryzyka że pracownicy firmy mogą być zamieszani w nielegalne pobieranie danych z Pesel, jest to taki czynnik którego nikt nie jest w stanie przewidzieć. Nie widzę sensu teraz sprzedawać a wręcz przeciwnie nawet lekko dobierałem do wirtualnego portfela gdyż spadki i ich powód jest raczej przesadzony i nie powinien mieć dużego wpływu na wyniki (bardziej cierpi wizerunek firmy). Na początku stycznia poznamy pewnie informacje na temat spłat dłużników w 4 kw oraz ile nabyli nowych wierzytelności, po tych danych łatwiej będzie ocenić czy jest źle czy dobrze w spółce.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni