"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 11 września 2017

Altus TFI przejmując BPH TFI poprawi wyniki ?

Altus TFI - tworzy i zarządza funduszami inwestycyjnymi, a ofertę swoją kieruje zarówno do klientów detalicznych jak i instytucjonalnych.

Możliwe że kilka dni za wcześnie zakupiłem akcje bo widzę że jeszcze kurs spada i realny jest spadek do 15zł ale uznałem że warto już podjąć ryzyko. Powodów do zakupu było kilka ale główny to informacja z dnia 31.08.2017r. o ostatecznym przejęciu BPH TFI za 20 mln zł (możliwe są jeszcze korekty ceny) link przejęcie. W przejęciu tym upatruję szanse na skokową poprawę wyników, około 15-20% wyższy zysk netto. BPH TFI posiada obecnie około 3 mld aktywów i zestawiając z podobnej wielkości Quercusem mającym 5 mld aktywów i zarabiającym 32 mln rocznie, przyjąłem że BPH TFI może zarabiać połowę czyli 16 mln zł.
6 listopada 2017 r. Altus opublikuje raport za 3 kwartał i szacuję że zysk netto wzrośnie o 33% do 30 mln a na znaczną poprawę wpłynie przejęty BPH TFI oraz wzrost przychodów z opłat od posiadanych aktywów.

W przypadku tej inwestycji jest kilka długoterminowych ryzyk. Trwają obecnie prace link nad zmniejszeniem opłat dystrybucyjnych funduszy które mogą zmniejszyć zyski Altusa oraz ograniczyć sieć sprzedaży (planowane wejście to 2019 rok). Kolejny czynnik ryzyka to trwające procesy klientów przeciwko przejętemu BPH TFI i tutaj w rachubę może wchodzić nawet 300 mln zł link, jest możliwe że nie ma tego ryzyka bo sprzedający GE przejął na siebie ciężar procesów ale tego na pewno nie wiem. Trzeba też mieć świadomość że może niedługo nadejść bessa lub głębsza korekta (światowe indeksy są najwyższych poziomach od wielu lat) która może podwójnie uderzyć w Altusa poprzez spadek kursu oraz spadek aktywów pod zarządzaniem a w końcowym rozrachunku na niższy zysk netto.

Uwaga - wszystkie dane finansowe, wskaźniki oraz wykres zostały zaczerpnięte z www.biznesradar.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
Udostępnij:

8 komentarzy:

 1. A czy nie uważasz, że Skarbiec byłby lepszym rozwiązaniem. Choćby pod kątem dywidendy.
  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie wiesz że Skarbiec mam w portfelu i mocno się skracałem w zeszłym tygodniu. Ze Skarbcem jest o tyle trudna sprawa że wyniki za kolejny rok mogą być sporo gorsze r/r gdyż im zyski podniosły opłaty zmienne (czyli od osiągniętych wyników inwestycyjnych) i może to być trudne do powtórzenia. Jest też ryzyko że jeszcze nie wszystką kasę odchodzący zarządzający zabrali.

   Usuń
 2. To kupno jest za wcześnie a kurs jest w trendzie spadkowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie (Pani) anonimowy, kurs jest w trendzie wzrostowym https://squaber.com/pl/stock/GPW/ALI

   Usuń
 3. Ważne odnośnie Altus TFI (dzięki OBS za podrzucenie linka), nie chcę już zmieniać posta dlatego w komentarzach piszę
  http://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/altus-tfi-kupuje-bph-tfi/b0fgt69
  Wg tego artykułu wynika iż obecne roszczenia wobec BPH TFI są na jakieś 25 mln a w 2016r. BPH miał straty 27 mln (zakładam że strata wynikała z wykupienia 80% certyfikatów spornego funduszu nieruchomości), przychody wyniosły 58 mln a kapitał własny 37 mln. Co ciekawe jeszcze 3 lata temu Altus gotowy był zapłacić jakies 170 mln za BPG a teraz zapłacił 20 mln. Altus TFI prawdopodobnie posłużył się spółką celową? do przejęcia aby w ten sposób ograniczyć ryzyko do kwoty, jaką wyłożyła na zakup BPH TFI od GE, a więc do 20 mln zł. Potem Altus TFI może "przetransferować" do siebie zakupione aktywa, a BPH TFI pozostawić z niczym. Wówczas nawet wygrana w sądzie na niewiele się zda, bo nie będzie od kogo wyegzekwować wypłaty roszczeń.
  Podsumowując: tak jak napisałem w ryzykach w analizie kupna Altusa dużym ryzykiem jest możliwość przegranych w sądzie (pewnie wieloletnie procesy) z klientami funduszu nieruchomości BPH i możliwość zapłaty 25 mln (może i więcej) na rzecz tych klientów. Przy założeniu że BPH może dać 15-16 mln dodatkowego zysku to koszt ewentualnych ugód zostałby pokryty w ciągu dwóch lat. Oczywiście gdyby pojawiły się niekorzystne wyroki które przełożyłyby się na gorsze wyniki to kurs może zareagować mocną wyprzedażą. Jeśli ktoś kupił akcje Altusa powinien brać to pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prezesie, jak na dzień dzisiejszy oceniasz inwestycję w Altusa? Kurs trochę się obsunął. Są powody do obaw?
  Pozdrawiam:
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio mam jakiś nie fart z momentem wejścia w inwestycję, co kupię to kurs zaczyna spadać (Altus, Eurotel, Lsi czy nawet Telestrada). Od strony fundamentalnej to nic nowego się nie pojawiło, nic w prawie nie doszło a nawet są przecieki że mfid który miał wejść od stycznia 2018 opóźni się i ma być łagodniejszy. Podali też wartość aktywów trochę niższą m/m ale nadal wyższą r/r. Możliwe też że z okazyjnego nabycia Tfi zaksięgują do zysku ekstra 17 mln zł w 3 kw. Od strony technicznej niestety kurs słabo wygląda i nie wykluczone są spadki nawet do 13 (aby zakryć lukę wzrostową z przed kilku miesięcy), gdyby tak spadło to na pewno dobieram. Ja nie panikuję, spodziewam się większej dywidendy r/r i liczę że kurs na początku roku wzrośnie.

   Usuń
 5. OK, dzięki za odpowiedź
  Pozdrawiam
  Paweł

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni