"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 22 sierpnia 2017

Aktualności, analizy, komentarze 8b/2017

dodano 30.08.2017 Unimot premia lądowa: dzienna 5,70%, miesięczna za sierpień 5,63%, lipiec 6,78%, czerwiec 6,4%, maj 6,4%, kwiecień 6,6%, marzec 6,8%, luty 6,4%, styczeń 5,3%.
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym
postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów. 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Udostępnij:

211 komentarzy:

 1. Astarta pomimo wzrostu przychodów o 26 mln eur w 2 kw to niestety zysk netto spadł aż o 14,6 mln eur (62 mln zł) i to jest dla mnie ogromny zawód. Główny wpływ na spadek zysku netto był brak zwrotu vatu (w pozostałych przychodach operacyjnych) który miał miejsce w 2016 i wówczas pierwszym półroczu wyniósł 20 mln eur. Dużo słabsze w 2 kw są też przepływy operacyjne które są ujemne 18 mln eur do 16 mln eur dodatnich rok wcześniej. Kolejnym mocno interesującym mnie czynnikiem jest wielkość zapasów które są wyższe o 20 mln eur i jest tu spory spadek w stosunku do 1 kw kiedy było aż 48 mln eur. Oznacza to że realne są jeszcze większe przychody w 3 kw (r/r) ale patrząc na wzrost kosztów, brak vat i spadek cen produktów rolnych w ostatnim czasie może oznaczać ponowny spadek zysku. C/z pogarsza się i wzrasta do 4,62 czyli nadal niska. Jako że wyniki mnie całkowicie zawiodły (szacowałem wzrost zysku o 100 mln zł a jest spadek o 62 mln zł), przyszłe wyniki też mogą być słabsze od moich oczekiwań oraz przynajmniej przez najbliższe 2 lata nie ma co liczyć na żaden transfer zysków do akcjonariuszy to decyduję się na sprzedaż akcji w najbliższym czasie, raczej nie sprzedam poniżej 60 zł bo w takiej cenie kupował Fairfax (fundusz inwestycyjny z Australii) i może on chcieć ten poziom utrzymywać.

  OdpowiedzUsuń
 2. też mnie wyniki Astarty zawiodły...
  więć dziś ją wysypałem na otwarciu po 63,55...
  11% netto zarobione...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też pożegnałem, dopóki nie zaczną regularnie się dzielić z akcjonariuszami zyskiem to nie widzę sensu trzymać akcje.

   Usuń
 3. Sprzedałeś to kupuj getback bo niedługo będzie za późno:)

  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam przekonania do GetBack, wydaje mi się że wyniki były mocno naciągane przed IPO i do tego dochodzą duże tarcia z Getinem który dostarczał im wcześniej wierzytelności (mogą ich mniej z tego źródła nabywać). Gdybym miał kupować spółkę z tej branży to wolałbym Kruka (bardzo silny rozwój) lub Vindexus (tani ale powoli rozwijający się podmiot).

   Usuń
  2. Też wolałbym Vindexusa. Kruk jest już napięty jak struna. Mimo, iż to duży podmiot i winien być wyceniany z premią do Vindexusa, to jednak tak duża różnica w wycenie na niekorzyść Vindexusa dla mnie jest nieuzasadniona. Vindexus konsoliduje się pod poziomem 10 zł. Jeżeli tylko wyniki nie będą zawodem to powinien ładnie pójść w górę. Zgodnie z zasadą, iż dłużej trwa konsolidacja, tym większe (dynamiczniejsze) winno być z niej wybicie. Ja oczywiście w bazowym wariancie zakładam wybicie górą.
   Dzisiaj skorzystałem z korekty na Helio. Poziom ok. 15.20 zł to lokalny dołek (nie sprawdzałem dokładnie) z końca kwietnia br. Jest szansa, iż mniej więcej na tym poziomie korekta się zatrzyma.

   Usuń
 4. ok, Twoja decyzja ale zastanów się bo Czarnecki sprzedał za 825 mln firmę abrisowi w czym pomagali mu morgany. Morgany kupili bardzo dużą ilośc po 18,5 czyli ponad 2 krotnie drożej..... raczej na ksiegach to oni się znają;)

  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest możliwe że mocno kurs wzrośnie tym bardziej że widać mocną pompę i duże obrotu. Ja jednak mam swoje zasady i nie daję się wciągnąć w grę kupowania bardzo drogich spółek (nie ma też spółki z segmentu gier). Zakładam że wiecie iż w przypadku spółek windykacyjnych prawie połowa (przychodów czy zysków) wynika z przeszacowania posiadanych pakietów wierzytelności. Oznacza to że oni sobie dopisują przychody z możliwych do osiągnięcia w przyszłości spłat wierzytelności a to może kiedyś mocno zaboleć. Dopóki firmy będą więcej r/r skupowali nowych pakietów wierzytelności to się będzie kręciło, jednak przyjdzie taki czas że dopływy będą mniejsze a wówczas wyniki zaczną im spadać. To trochę przypomina piramidę finansową tyle że upadłości nie będzie a spadek zysków i pewnie kursu. Oczywiście zanim do tego dojdzie to kursu mogą i 100% wzrosnąć.
   @ Ben - Kruk jest drogi ale po wynikach które pewnie ze 30% r/r będą lepsze trochę urealni cenę. Getback niby tańszy patrząc na wskaźnik c/z ale tak jak pisałem wcześniej ma inne ryzyka (pompowanie wyników przed IPO czy konflikt z Getinem).

   Usuń
 5. Vindexus ostatnio poinformował o zaangażowaniu kapitału w TUW Medicum. To młoda spółka z ciekawą postacią na stanowisku wiceprezesa - J. Piechocińskim. Kto wie czy przy konsolidacji branży spółka nie będzie dywersyfikować działalności w tym kierunku. Co o tym sądzisz, Prezesie? Może być ciekawie.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem celu i korzyści płynących z przejęcia tego Medicum. Może to być inwestycja kapitałowa trudno powiedzieć. Słaby okres po ostatnich wichurach jest dla ubezpieczycieli (PZU może ze 200 mln stracić na wypłatę szkód)i oby Medicum nie miało zbyt dużo ubezpieczeń majątkowych bo mogą mieć spore straty na początku swojej działalności.

   Usuń
 6. Morgan moze juz nie miec dawno akcji GetBack, zapewne tez zabezpieczyl pozycje na wypadek spadku. To ze duzy bank inwestycyjny cos kupil nie jest zadnym wyznacznikiem - oni nie koniecznie znaja sie na ksiegach :)), takie instytucje sa w bardzo szybki sposob pozbyc sie walorow lub wykorzystac je w strategi inwestycyjnej i ryzyko strat dla nich spada do zera. Kupi po 18,5 a kurs jest powyzej wiec dawno ich moze nie byc - dowiemy sie za pol roku po ile wyszli o ile sie dowiemy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Karol ADX większych głupot dawno nie czytałem
  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ Marcin - sens jest w tym co piszę Karol ADX aczkolwiek uważam że Morgan ma jeszcze akcje GetBack (raczej nawet może dobierać akcje aby pompować kurs). Duże banki inwestycyjne działające globalnie działają wg określonego schematu, wchodzą w dany kraj czy rynek, przez jakiś czas pompują kursy niebotycznie a następnie sprzedają akcje i znikają z danego rynku na kilka lat. Po ich wyjściu kursy akcji zaczynają spadać pod własnym ciężarem bo bez kapitału zagranicznego w danym kraju nie ma wystarczająco gotówki aby te poziomy utrzymać. Tak się działo wielokrotnie w Polsce i nie można wykluczyć że tak będzie i teraz.

   Usuń
 8. ostatnie infa z getback to +64% spłat , umowa z trigon, zakup egb

  ta firma może być wkrótce potężniejsza od kruka

  zresztą dla mnie rozwój firmy w 5 lat jest imponujący i do 2019 raczej widzę świetlaną przyszłośc:)

  każdy widzi co innego i dlatego giełda jest tak fantastycznym miejscem

  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak się zastanawiam skoro ten Getback taki dobry to dlaczego Czarnecki sprzedał go
  za 825 mln zł a teraz kosztuje ponad 2 mld zł ?
  Czarnecki na finansach się nie zna ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co się orientuję to sprzedaż przez Czarneckiego była trochę wymuszona przez ryzyko upadłości Getinów, nagły wzrost chf mocno zachwiał jego bankami. Wzrost wartości biznesu to zasługa na pewno gotówki, nowy właściciel Abris ma jej dużo i pewnie sporo dofinansował Getback dzięki temu mogli agresywnie nabywać nowe pakiety wierzytelności.

   Usuń
 10. Czarneckiego oczko w głowie to banki....
  Chyba nie chcesz powiedzieć, że Abris też na finansach się nie zna:)
  Czarnecki kupił firmę za grosze i zaaarobił kupę kasy więc chyba się zna:)
  Całe szczęście, że Czarneckiego już nie ma w akcjonariacie....
  Historia windykatorów pokazuje, że prawdopodobnie odpuściliście dobrą okazję:)
  A szkoda....
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 11. Ukazały się wyniki Pepees.
  Jak dla mnie rozczarowujące.
  Przebitka na zysku netto w II kw tylko + 12 %.
  Skończył się dobry okres dla Pepeesu pod względem niskiej bazy z 2016 r.
  Teraz będzie bardzo trudno przebić
  w III kw 4,4 mnl zł zysku
  a w IV kw 8,0 mln zł zysku.
  Plusem jest taniość.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ciekawe oni zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej a nie zysk netto który wzrósł tylko 3%. Fakt że jest niska wycena, jednak tak jak napisałeś wyniki będzie trudno przebić, szczególnie za 4 kw. W 4 kw mieliśmy szczyt słabości złotówki do usd a oni dużo eksportują do Azji i jest możliwe że wyniki pogorszą się jeśli obecny kurs się utrzyma. Do tego nie wiadomo jakie zbiory i ceny będą ziemniaków.

   Usuń
  2. Miało być "Co ciekawe ale oni podali zysk netto ...."

   Usuń
 12. No niestety ale spółka rozczarowuje, pozostaje już chyba tylko modlitwa aby końcówka roku była dobra.

  Jason

  OdpowiedzUsuń
 13. Kurcze, Helio coraz bardziej osuwa się pod swoim własnym ciężarem, a ostatnio jakby ten osuw przyspieszył. Czyżby ktoś wiedział coś, czego my nie wiemy?
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nic nie wiem więc nie pomogę. Moja teoria na obsuwanie się kursu wynika z braku informacji o wynikach za ostatni kwartał do których jeszcze daleko. Nadal oczekuję że wyniki były dużo lepsze r/r (z 1 mln lepsze czyli kilkaset % wzrostu) a dzięki korzystnemu kursowi usd/pln kolejne kwartały powinny być lepsze r/r. Obecna c/z to 7,20 czyli niska wycena i jest szansa na spadek sporo poniżej 7 a czy rynek to dostrzeże to za jakiś czas się dowiemy.

   Usuń
 14. Wizyta w Biedronce, sporo może wyjaśnić, na moje oko jest dużo mniej asortymentu z Helio. Najwięcej jest Atlanty trochę Bakallandu.
  Sprawdzałem asortyment w dwóch biedronkach na pomorzu. Może wszędzie nie jest tak samo, najlepiej by było gdybyście possprawdzali jak to wygląda w waszych miejscowościach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, byłem przed chwilą w Biedronce w Wieluniu ( w jednej, są dwie) z Helio są tylko stare rodzynki, inne - śliwki, orzechy itd. są w ładnych jakby papierowych torebkach z Bakalland S.A. Kto wiedział, co wiedział, że kurs spadł?. Kiedyś pisałem o Unimocie, że tak naprawdę to wiemy wielkie ,,G" o tym co się w spółkach dzieje. Helio nie mam od pewnego czasu.
   CKM

   Usuń
  2. Tak jak w przypadku Unimot tak i w przypadku Helio widzę że nie którzy się nakręcają a to może negatywnie się przełożyć na kurs. W przypadku Unimot nic takiego się nie wydarzyło w firmie i zakładam że i w przypadku Helio nic się nie wydarzy. Nie widzicie obecnie produktów Helio w Biedronce ale odpowiedzcie sobie na pytanie czy je wcześniej widzieliście ? Ja sporadycznie jestem w biedrze i w zasadzie nigdy nie widziałem produktów Helio, z tego co przypominam sobie to przed świętami wielkanocnymi stało dużo puszek maku, innych produktów nigdy nie widziałem.

   Usuń
  3. Aby CKM i Anonimowy miał wpływ na kurs, po jednym wpisie jest niemożliwe. Kto wiedze przydatną do inwestowania czerpie z forów, blogów i na zasadzie: jedna baba drugiej babie powiedziała, że..., jest bardzo kiepskim inwestorem. Co do Unimota mam swoją teorię dlaczego tak a nie inaczej, ogólnie czegoś nie doczytałem, pies go tam drapał, odrobiłem na Actionie i Cigames (ale to nie na moje nerwy).
   CKM

   Usuń
  4. Niestety, na tak mało płynnych walorach jak Helio, byle krasnal co 10k na kapiszony mu trzeba, zwala kurs.

   A sentymentu do małych spółek na rynku nie widać. Mam nadzieję, że do czasu, bo wielu naprawdę żal.

   Usuń
  5. Ja bym Krasnala w to nie mieszał :)
   Obecnie na małych spółkach jeśli chcesz wyjść [a nie oddać akcje kupującym stojąc po prawej] musisz ubić kurs, niema innego wyjścia niestety. Alternatywnie możesz stać na sprzedaży małymi paczkami i w dłuższym terminie może wyjdziesz z inwestycji.

   Wciąż mamy okres wakacyjny a do tego wiele osób inwestujących na giełdzie które ja znam wycofuje kapitał lub wstrzymuje się z zakupami czekając na rozwój sytuacji - to głownie te osoby kupują małe spółki.

   Usuń
 15. Ja mam porównanie, na świeta wielkanocne atlanty praktycznie nie było w Biedronce. Było tylko Helio i bardzo małe ilości bakallandu.
  Teraz jest głónie atlanta razem z bakallandem. Wyagląda to tak jakby sprzedawane były resztki zapasów helio, a nowe rzeczy były już od atlanty/bakallandu???
  Potwierdzam, że sa nowe opakowania bakalii marki własnej biedronki (bakador czy jakoś tak).
  Bardzo to dziwne tym bardziej, że nie ma żadnych informacji ani ze strony atlanty ani helio.
  Może Biedronka coś testuje?
  Atlanta na pewno chce wrócić na półki Biedronki tak jak kiedyś, więc pewnie jest w stanie mocno zejść z marżami?

  Niestety tak mało wiemy co tam się dzieje.

  Pozdr.
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi sie, ze Bakador to tylko nazwa marki wymyslona Biedronki, a produkuje to Helio i Bakaland.
   Szeniek

   Usuń
  2. Marka Baka D'or to marka własna biedronki. Może to produkować helio lub atlanta.Zależy komu biedronka zleci produkcję.Na opakowaniach jest informacja z jakiego zakładu ten produkt. Helio w ten sposób dzieli pólkę z atlantą.Nie wiadomo w jakiej proporcji obecnie.Wyniki obu firm w pazdzierniku.

   Usuń
  3. Właśnie o tym pisałem, opakowanie marki własnej Bakador zostało zmienione w porównaniu do tego jak wyglądało jeszcze parę tygodni temu (jak ktoś pisał wcześniej łądniejsze, paierowe).

   W okolicach świąt wielkanocnych pod marką Bakador producentem było głównie Helio (orzechy, rodzynki, morele, śliwki itd na moje oko ok 90-80% bakali w biedronce) pojedyncze rzeczy były od Bakallandu. Z Atlanty nie widziałem wtedy żadnego produktu.

   Jeśli chodzi o dzień dziesiejszy To w Biedronkach w mojej okolicy pod marką Bakador (nowe opakowanie) jest jako producent Atlanta/Bakalland. Tych firm są najbardziej schodzące bakalie rodzynki i orzechy.

   Helia są resztki w starych opakowaniach Bakador i pod nazwą własną Helio.

   Pozdr.
   Piterson.


   Usuń
  4. Helio,jedyne co może niepokoić to brak info z firmy. Przed raportami kwartalnymi spółka chwaliła się spodziewanym wzrostem wyników. Możliwe że jeszcze za wcześnie.
   K.

   Usuń
  5. Nie drążąc zbyt długo tematu Helio bo na prawdę nie widzę podstaw do paniki, gdyby Biedronka wycofała się ze współpracy z Helio a powróciła do normalnej z Atlantą to na pewno byłyby oficjalne komunikaty z firm a tego nie było. Dodatkowo mamy wstępne szacunki Altanty za ostatni rok obrotowy kończący się i nadal tam jest źle, przychody wzrosły o 6 mln (to duży postęp) ale może to wynikać z przesunięcia świąt wielkanocy o których np. pisał Helio (że dużo sprzedaży jest przesunięte na 2 kw a ich 4 kw roku obrotowego a to duży plus). Kolejną rzeczą to zerknijcie w bilans i przepływy operacyjne i tutaj Helio jest wręcz wzorowe, kapitał własny 65 mln przy 73 mln kapitalizacji, przepływy operacyjne 23 mln przy 10,5 mln zysku to świetny wynik. Można też dodać niewielka ilość zadłużenia finansowego i to głównie wynikające z przesuniętych świąt i większych o 10 mln zapasów z tego tytułu. Jeśli chodzi o brak infa o szacunkowych wynikach moim zdaniem może wynikać z faktu iż oni kończą rok ich obrachunkowy a to wymaga większego przygotowania i dokładnych już wyliczeń gdyż biegły będzie weryfikował. Przypomnę że cały kwartał był z mocniejszym złotym i na pewno z większymi przychodami dzięki Biedrze (niska baza poprzedniego roku). Oczywiście jak ktoś ma wątpliwości i boi się o swoje pieniądze to może sprzedawać, ja nie ukrywam iż jeśli nisko kurs spadnie to dokupuję (a mam wolną gotówkę) gdyż nie widzę przesłanek na niską wycenę i dobre fundamenty na przyszłość.

   Usuń
 16. Jako stały czytelnik może odniosę się do komentarzy. Prezes do końca roku jeszcze kawał czasu więc również liczę na znaczną poprawę wyników. Uważam że zrobiliśmy jeden podstawowy błąd- zostaliśmy z akcjami na wakacje. Człowiek mądry po szkodzie ale trzeba było skrócić o połowę. Byłaby teraz kasa na ewentualne dokupienie podczas korekt. Druga sprawa to myślę że spora grupa osób realizuje zyski i przerzuca się na inne spółki. Jak czytają sobie o JSW czy producentach gier to mają prosty plan sprzedam i zarobie jeszcze tam wiec po co tu siedzieć :) Po za tym mamy jeszcze wakacje słaby czas dla GPW.
  Co do Helio czasem bywam w biedrze i ich produkty widziałem bardzo rzadko od bardzo dawna. Myślę że tu się nic nie zmieniło. Puszki maku natomiast były obecne i w biedrze i w innych marketach.
  Prezes jeśli zrezygnujesz z prowadzenia bloga oczywiście zrozumiem. Trzeba też myśleć o sobie i o swoich zyskach i jeśli blog będzie przeszkadzał to trudno. Mam jednak nadzieje że po wakacjach kursy wrócą na właściwe tory. Co do Unimotu może trochę się pomyliłem z prognozą kursu(chociaż nadal trzymam) ale mam nadzieję że teraz będę miał rację.
  Co do STX właśnie tam jest kluczowa sprawa podziału tej dywidendy bo jeśli 50% zgarnie skarb państwa to trochę kiepsko. Może ten podział być zapisany właśnie w tajnej części umowy i za bardzo się nie dowiemy aż do czasu dywidendy. Jak widać po kursie rekomendacja dała efekt -wzrosty przed ogłoszeniem publicznym. Jakby się cofło na okolice 4zł to dokupię ale będzie ciężko. Dominik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda że w przyszłym roku trzeba się sporo skracać w okolicach wakacji (najlepiej przy raportach rocznych i informacjach o podziale zysków) ale ja widzę jeszcze inne powody słabych wyników w wakacje. Poza brakiem gotówki na giełdzie(o tym pisałem wielokrotnie) to trzeba w przyszłości pamiętać o dużych ofertach które dodatkowo drenują rynek z gotówki, mieliśmy IPO Play i Getbacku które zabrały 6-7 mld gotówki i na pewno wielu inwestorów skracało swoje pozycje na mniejszych spółkach aby wejść w te emisje. Widzę jeszcze inny powód gorszego zachowania mniejszych spółek a wpływ mają na to TFI, OFE czy biura maklerskie. Kiedyś te firmy siedziały w zasadzie we wszystkich spółkach z GPW a obecnie ograniczyli to do znacznie mniejszej ilości i pompują ich kursy bez opamiętania, często prowadząc do nawet przewartościowania. Rozumiem ich cel, gdyż oni są rozliczani z wyników inwestycyjnych przez klientów (w przypadku TFI) a takie pompowanie umożliwia im pokazywanie lepszych wyników (w przypadku gdy mają spory pakiet). Na temat moich przemyśleń napiszę może we wrześniu post, generalnie trzeba powoli zmieniać strategię i iść w kierunku droższych spółek ale z dużymi dynamikami (czyli podłączyć się do wilczego pędu) albo całkowicie przerzucić się na spółki dywidendowe i powoli się rozwijające ale zdrowe fundamentalnie.

   Usuń
  2. He he he Zibi

   Usuń
 17. Prezes jak oceniasz ostatnie info z Danks?
  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danks mozna skomentowac tylko w taki sposob: w drodze ku normalnosci..

   Usuń
  2. Ciekawe co nazywasz normalnością?
   K.

   Usuń
  3. Jakby nie patrzył informacja z Danksa jest pozytywna, dopuszczenie do rady człowieka z zewnątrz (od akcjonariuszy mniejszościowych) oraz możliwy powrót do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami dają nadzieję że może prezes Truchel zrozumiał coś po ostatnim burzliwym walnym. Oczywiście cudów bym się w tym wszystkim nie spodziewał ale jakieś światełko w tunelu jest.

   Usuń
  4. Mogłoby tak być gdyby nie fakt że Truchel przerzucił częśc akcji na żonę i skup ma być chyba dopiero w 2018.(50% zysków za 2017)Zobaczymy jak będzie tym razem.
   K.

   Usuń
 18. Prezes jak pisałeś na bankierze Twoje ruchy były bardziej zrozumiałe i wybierałeś całkiem inne spółki. Nie wiem dlaczego zrezygnowałeś z rynku nc ,mam nadzieje, że przy mniejszym zaangażowaniu gotówkowym w spółki które planujesz wrócisz na ten rynek. Oczywiście nadal Ci kibicuje i podziwiam za wiedzę którą dysponujesz.
  Co do Helio to widzę spadek na 13.6 a w najgorszej opcji 10.6 Ja osobiście nie posiadam akcji bo gram głównie na spółkach małych dywidendowych.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie na newconnect mi lepiej szło bo jednak tam jak coś rosło to od razu kilkadziesiąt %, dlatego jak nie dawno pisałem będę powoli przebudowywał portfel. Więcej spółek w portfelu ( w tym newconnect) z mniejszym zaangażowaniem, do tego wolna gotówka i nawet dwie pozycje spekulacyjne. W zeszłym roku i nawet jeszcze w tym roku wychodziły mi krótkie zagrania pod interesujące info, a teraz mam blokadę i kasa ucieka (wczoraj przypękałem z Drozapolem i zamiast 20% zarobić to wpadło tylko 2%, ostatnio Ailleron kiedy uciekło ze 40%).

   Usuń
 19. Witaj Prezes,

  Dziękuję za odpowiedź w sprawie CDRL i Unimot jeszcze pod poprzednim postem.

  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 20. A getback dalej swoje:) mówiłem i namawiałem...

  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Graty Marcin, ale ze swoimi wynurzeniami może lepiej idź już na forum bankiera...

   Usuń
 21. spółki prezesa są bardzo dobre dla kogoś kto nie ma czasu, a jak ktoś ma trzeba zacząć grać na małych spółkach ryzyko duże ale i zyski, pytałem jakiś czas temu o aleje jak była po 60 gr i mtrans 12 gr widziałem tu szanse na duży zysk i się udało , ze spółek prezesa mam unimot,helio,cloud,seko,skarbiec myślę że zarobie ale to 10-20 %
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
 22. Cześć,
  czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego Helio się cały czas obsuwa?
  Nie umiem znaleźć przyczyn fundamentalnych? Na początku czerwca było 18zł a teraz mamy trochę powyżej14 zł.
  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesc osob przestraszylo sie plotek o niejako mniejszej ekspozycji produktow Helio w biedronce. Co nie zostalo przez nikogo potwierdzone. Ale niektorzy na podstawie plotek juz wywalaja.

   Usuń
  2. Jak jesteś taki mądry, idź sobie do Biedronki w Twojej miejscowości i zobacz ile bakalii na półkach jest z Helio w porównaniu do Atlanty/Bakallandu. Łatwo to zweryfikujesz czy to są plotki czy nie.
   O moich obserwacjach pisałem kilka postów wyżej.
   Fajnie by było gdybyście napisali jak to wygląda w innych miejscowościach.
   Jak kupowałem akcje Helio było dla mnie oczywistym , że trzeba na to zwracać uwagę, bo biedronka jest głównym motorem wzrostu tego waloru.

   Pozdr.
   Piterson


   Usuń
  3. W moich Biedronkach nie widze zmian, tzn. od zawsze było niewiele produktów Helio, nic się nie zmieniło.
   Przed świetami było sporo mas makowych do ciast, ale to chyba normalne.
   Myśle,że nie ma co panikować, kto ma sprzedać to sprzeda i kurs się powinien ustabilizować.

   Usuń
 23. Witam Prezesa
  Chciałbym zapytać czy nadal podtrzymujesz że CLOUD wzrośnie. Bo przymierzam się do zakupu akcji tej firmy.
  Sam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyne co mogę podtrzymywać to fakt iż spodziewam się dalszej poprawy wyników przynajmniej przez najbliższe 12 miesięcy, do wzrostów to w przypadku żadnej spółki nie jestem pewien. Ja na Cloud ostatnio odrobinę się skróciłem i jeszcze odrobinę z chęcią bym sprzedał, spodziewałem się odrobinę lepszej dynamiki przychodów i zysku, mam zastrzeżenia tez do przepływów operacyjnych.
   http://www.parkiet.com/Technologie-i-IT/308189986-Cloud-Technologies-Biznes-sie-rozrasta.html

   Usuń
 24. Wiem że nie lubicie budowlanki. Jednak ja polecę Mostostal Zabrze, jest na historycznych minimach. Zaczyna się chyba wybicie, do tego podobno nastąpił w Polsce mocny wzrost inwestycji o charakterze montażowo budowlanym.
  Pozdrawiam Marek

  OdpowiedzUsuń
 25. Załączam informację jakie otrzymałem z Helio, jak dla mnie wystarczają w zupełności i nie będę się więcej odnosił do jakichkolwiek plotek. Mają u mnie duży plus za szybką odpowiedź gdyż oznacza to że poważnie podchodzą do inwestorów (pytałem jako kobieta:-)
  Pytanie:
  Dzień Dobry
  jestem akcjonariuszką firmy Helio i jeżeli nie jest to tajemnicą to proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
  - czy kontynuowana jest współpraca ze sklepami Biedronka w niezmienionej formule
  - czy firma zamierza przed wynikami rocznymi opublikować szacunki przychodów i zysku za 4 kw roku obrachunkowego.
  Pytam bo w ostatnich dniach na giełdzie większe spadki są kursu a ja nie widzę żadnych powodów do tych spadków.

  Odpowiedź z firmy
  Szanowna Pani,
  uprzejmie informuję, że o wszystkich zidentyfikowanych informacjach poufnych informujemy niezwłocznie raportem bieżącym.
  Odnośnie bieżącego zachowania się kursu, jakiekolwiek ustosunkowanie się z mojej strony byłoby czysto spekulacyjne. Nie wiem bowiem jakie są przesłanki tych działań po stronie nieznanych mi inwestorów.
  Odnośnie publikacji dot. szacunków wyników – Spółka publikuje raport na temat nietypowych wyników finansowych w kwartale niezwłocznie po zidentyfikowaniu takiej informacji. Nie mogę zatem Pani w tym momencie zapewnić czy takowy raport będzie opublikowany czy nie, gdyż prace nad sprawozdaniem za ten okres jeszcze trwają. Jeżeli tylko będziemy znać szacunkowe wyniki i zostaną one uznane za nietypowe, natychmiast zostanie opublikowany raport w tym przedmiocie.
  Z pozdrowieniami
  Grzegorz Sobociński
  Kierownik Biura Zarządu i Marketingu
  Head of the Management Board’s Office and Marketing

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no to rozjaśnili widzę Tobie ????? lol

   jurek

   Usuń
  2. Ładnie Pan odpowiedział. Jeśli Prezesie dobrze zaprognozowałeś wynik Helio za 4q, a wydaje mi sie ze gorzej być nie powinno to bedziemy mieli:
   11,4 mln zysku za cały rok, co daje 2,28zł/akcje. Do tego za ostatnie 4 kwartały mamy 21,3 mln przepływów i 5,8 mln zsumowanych przepływów.
   Do tego mamy perspektywę lepszych wyników przez kolejne 4 kwartały. Chyba ciężko, żeby było lepiej. Z tą Biegronką to ciekawa sprawa, bo też ostatnio zwróciłem na to uwagę.
   W rejonach 13 złotych mamy silne wsparcie.
   Prezesie co myślisz o aktualnej cenie Wistilu? W kasie mają już 30mln, suma długu finansowego to 17,7mln. Wprawdzie nie płacą dywidendy, ale bilans wyglada naprawdę super. Jak dla mnie to chyba na dłuższą inwestycje.
   Ciekaw też jestem Twojej opinii o Radpolu, gdzie nie jest tak źle jakby się mogło wydawać. Teraz powinien pomóc słaby dolar i spadające ceny hdpe (które przy aktualnej cenie są niżej o ok 14% rr) https://www.plastech.pl/ceny-tworzyw/HDPE-wtrysk-1
   Z większych spółek dodałbym jeszcze AssecoPL i Pekao, moje typy z wig20.

   Usuń
  3. Co do Radpolu jeszcze to zysk netto zaniżony przez amortyzację. Zysk netto za ostatnie 4 kwartały to: -2,5mln, natomiast amortyzacja-capex=5,1mln.
   Spadek przychodów w ostatnim kwartale wyhamował.
   Zapowiadana koniunktura i wydatki unijne.
   Jeśli rzeczywiście wyjdą na prostą, to poprawa wyników może być znacząca.

   Usuń
  4. Jeśli chodzi o kurs to zawsze może być gorzej, taka giełda i takie życie. Jeśli chodzi o wyniki to OBS szacuje że Helio ma osiągnąć 12,1 mln czyli przy obecnej kapitalizacji c/z spadłaby do 6 (czy to dużo niech każdy sobie odpowie). Jestem w sobie w stanie wyobrazić że zysk za 12 miesięcy po wynikach za ich 3 kw roku obrotowego (publikowane w maju 2018) wyniesie 15 mln ale to jest odległy termin i muszą byś spełnione warunki: utrzymanie współpracy z Biedrą oraz utrzymanie kursu dolara poniżej 3,80 i kilka innych ale mniej istotnych.
   Jeśli chodzi o Wistil to ja bym się nie spieszył. Po pierwsze spodziewam się pogorszenie wyników (ze 20% r/r mogą im spaść) przez umocnienie złotówki a po drugie dopóki nie ruszą z inwestycją parku handlowego to raczej nie ma co się spodziewać większych ruchów na akcjach. Oczywiście jak masz dużo kasy i nie masz co z nią robić to zawsze może jakiś pakiet akcji kupić i cieszyć się że się ma akcje jednej z najtańszych i najzdrowszych spółek na giełdzie ale czy to ma sens ?
   Nie znam dobrze Radpolu, zerknąłem w ostatni raport ale nie wiele mi rozjaśnił dlatego wolę się nie wypowiadać. Oczywiście jeśli uważasz że kursy i ceny surowców są dla firmy korzystne to możesz zawsze spróbować zagrać, uwzględnij jednak nową emisję akcji oraz fakt iż jednak strata za 12 m-cy jest spora i ciężko może być wyjść na plus. Mi z tej branży bardziej podoba się Erg (OBS o nim sporo pisał), nie są jakoś drodzy, surowce też będą pomagać i dochodzą też moce produkcyjne. On jest w TOP 3 spółek do zakupu ale nie zrobię tego wcześniej niż po wynikach za 2kw.
   Asseco pisałem już kilkakrotnie że raczej ja bym odpuścił, dosyć wysoka wycena, spadać im będą marże, mogą utracić kontrakt z ZUS, do tego nie zrozumiała jest sprzedaż spółki zależnej. Przez tą sprzedaż pogorszą im się wyniki w dłuższym terminie, nie wiadomo tylko co zrobią z uzyskaną gotówką (może ekstra dywidenda lub skup ? Chociaż teraz przyszło mi do głowy (może to głupota) ale może zbierają oni kasę aby w jakiś sposób wykupić część akcji z OFE, aby uniknąć nacjonalizacji po likwidacji OFE.
   PeKaO to moje zdanie na temat od dawna jest negatywne, chociaż on na szczęście nie ma problemów z kredytami walutowymi.

   Usuń
  5. Są wyniki Asseco Poland, potwierdza się mój powyższy wpis, wyniki gorsze zarówno od konsensusu PAP jak i tych z przed roku. Sugeruję też patrzeć na zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej który jest sporo niż od zysku netto.

   Jutro są wyniki Livechat, ostatnio w punkt trafiłem i zobaczymy czy teraz trafię. Szacuję zysk na 11,2 mln czyli ze 25% wzrostu r/r.

   Usuń
 26. ? Ja nie wiem dlaczego jest ten zjazd, ale byłem w Biedrze dzisiaj w Gdyni i na polkach jest pełno produktów Helio. Zrobiłem im przy okazji dodatkowy obrót :-)
  Dzięki Prezes, poświęcasz się, nawet zmiana płci nie jest dla Ciebie przeszkodą :-D

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie dziwne że giełda oprócz Wig20 słabo sobie ostatnio radzi jak wyniki spółek są tak słabe. Wcześniej Forte, Alumetal, Izo- Blok, Wawel, dziś PFL i Lubawa a są to przecież mocne fundamentalnie spółki. Jutro czekam na raport Seko i G. Azoty tu liczę na pozytywne niespodzianki. Na razie naliczyłem aż dwa dobre raporty Agora i ASEE. I w co teraz inwestować? Może deweloperzy po korektach Atal i Dom choć sa wysoko wyceniane.Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubawa to jutro z 10% poleci, jak będzie mniej to się zdziwię. Dla mnie wcale ona nie jest mocna fundamentalnie, kurs był mocno podciągnięty przez oczekiwania że PiS będzie dużo zamówień składał a tu okazuje się że w tamtym roku sporo wpadło a teraz brak zamówień. W mojej ocenie przynajmniej 30% należy się spadku ale czy tak będzie to dopiero pewnie za rok się dowiemy.
   Forte spodziewałem się gorszych, Alumetal liczyłem na sporo lepsze, Wawel negatywna niespodzianka pomimo sprzyjających surowców (poza cukrem).
   Przypomniałeś też mi że jutro są wyniki Seko, zobaczymy czy miałem nosa czy jednak był zakatarzony :-)

   Usuń
 28. Pora na neucę ale co ja tam się znam:)
  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
 29. A co Prezes sądzisz o raporcie Benefit Systems.
  Wycena wysoka , ale zyski regularnie od wielu lat dynamicznie rosną.
  Jeżeli w Europie Środkowej powtórzy to co zrobił w Polsce no to perspektywy długookresowe są bardzo dobre.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Benefit to trudny temat, oni w większości wzrosty przychodów i zysku uzyskują dzięki przejęciom kolejnych klubów fitness, dopóki będą mieli co przejmować to wyniki będą im rosły. Generalnie dzisiejsze wyniki są dobre, przychody i zyski wzrosły lekko poniżej 30% więc sporo, c/z spadnie w okolice 25 to też jednak sporo. Jeśli faktycznie zwiększyliby swoją ekspansję na europę to nie można wykluczyć że trend poprawy wyników i pewnie wzrostu kursu będzie kontynuowany, raczej nie spodziewałbym się wzrostów na poziomie 50% ale bliżej 10-15%.

   Usuń
 30. Seko i Gobarto calkiem niezle.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 31. Seko - wyniki lepsze od moich szacunków gdyż liczyłem na 0 a jest 0,58 mln zysku (w porównaniu ze stratą 0,73 mln r/r). W 2 kw przychody wzrosły o 36%, poprawił się bilans, dobre przepływy operacyjne. C/z spada na 6,56 i spółka robi się bardzo tania. Spodziewam się dalszej poprawy wyników (mocny złoty powinien pomagać) ale na pewno nie z dynamiką 285% tak jak w 1 półroczu, realna jest poprawa na poziomie zysku netto o 25-50%.

  Jeśli chodzi o Gobarto to mogę być wściekły na siebie że nie kupiłem jak pisałem na logu, kurs wrósł o 15% a dzisiaj pewnie z 5% dorzuci. Oni w tym roku powinni nadal mocne wyniki pokazywać gdyż rosną nadal ceny żywca wieprzowego a oni sporo produkują (chyba tuczą :-)

  OdpowiedzUsuń
 32. Pięknie Seko.Teraz czekam na wyniki Leny i Unimy.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. Prezesie,

  Niebawem wyniki 4fun media. Jak są Twoje prognozy dotyczące wyników i tej spółki?

  Maxi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupując jakiś czas temu 4fun przyjąłem że powinni co kwartał o 0,5 mln poprawiać zysk netto i tego się trzymam. Wydaję mi się że są realnie zarobić 1 mln (Zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej) przy 0,418 mln rok temu.

   Usuń
  2. Dzięki Prezesie :)

   Maxi

   Usuń
 34. A czy ktos z obecnych tutaj moze mi powiedziec czym moze byc spowodowana taka podbitka przed wynikami na 4funmedia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobicie wstrzymalbym sie z kupowaniem 4FM conajmniej do konca miesiaca. Srednia 6m mamy po 5,93 wiec nabywanie sekulacyjnepowyzej 6 PLN jest ryzykowne wszczegolnosci ze popyt mocno wygasl.

   Usuń
 35. Prezesie, a co byś powiedział na temat Pfleiderera? Wyniki zgodne z konsensusem, kurs spadł, a jest informacja, że aktulizują strategię na przyszłe lata i zamierzają wykupic 10% akcji za 390 mln
  Maciej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem za słaby na tak skomplikowaną spółkę jak Pfleider ale w mojej ocenie perspektywy na przyszłość wyglądają dobrze. Wg prognoz mbanku mają oni zarobić 200 mln zł (47 mln eur) a to byłby ogromny progres wyników i po uwzględnieniu około 100 mln różnicy między amortyzacją a capexem byłoby ze 300 mln generowanej gotówki czy c/z 9 (jak na tak dużą spółkę to nie tak drogo). Załączam komentarz mbanku "Wyniki Grupy Pfleiderer w 2Q’17 były zgodne z oczekiwaniami na poziomie sprzedaży, ale poniżej na wyniku EBITDA. Głównym powodem są prawdopodobnie dynamicznie (+13% r/r)rosnące koszty sprzedaży i zarządu. Mimo zaksięgowanego rozwiązania rezerwy na pozostałej działalności operacyjnej (+4,4 mln EUR) wynik EBITDA okazał się o około 4,4% niższy niż zakładał konsensus. Biorąc pod uwagę sezonowość prowadzonej działalności, jak na razie nie widzimy ryzyka do naszych prognoz (EBITDA
   155 mln EUR). Tym niemniej jednak w ostatnim czasie pojawiały się rekomendacje z prognozą EBITDA na 2017 rok około 160 mln EUR, co może być już
   większym wyzwaniem. Przychody ze sprzedaży Grupy Pfleiderer w 2Q’17 wyniosły 253,6 mln EUR i były zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz konsenusem. Warto zauważyć, że wolumen sprzedaży płyty wiórowej surowej wzrósł o 7% r/r (do 831 m3), płyty wiórowej laminowanej +1% r/r (do 27,5 mln m2),a
   MDF/HDF o 14% r/r (do 147 tys. m3).Mimo jednocyfrowego wzrostu wolumenu sprzedaży koszty sprzedaży i zarządu wzrosły w sumie w 2Q’17 o 13% r/r.
   Grupa w minionym kwartale rozwiązała rezerwę na zwrot dotacji rządowych na wsparcie sprzedaży energii elektrycznej (+4,4 mln EUR), ale mimo tego wynik EBITDA okazał się o 8,5% niższy niż zakładaliśmy oraz 4,4% niższy od
   konsensusu. Według komentarza Zarządu Grupa w 2Q’17 zanotowała wyższe koszty zakupu mocznika, metanolu i energii elektrycznej, z drugiej strony niższe były koszty zakupu surowca drzewnego. W 2Q’17 w wynikach na poziomie działalności finansowej zaksięgowano 6,3 mln EUR opłaty związanej z wcześniejszym wykupem obligacji, z drugiej zaś pozytywnie na saldo kosztów finansowych wpłynęło 8,8 mln EUR wynikające z wyceny zamortyzowanego kosztu zadłużenia obligacyjnego (w związku z wcześniejszym wykupem).Po IH’17 nasza całoroczna prognoza rezultatów wykonana jest w 52% na poziomie sprzedaży, 43% EBITDA oraz 39% wyniku netto. Biorąc pod uwagę sezonowość prowadzonej działalności, jak na razie nie widzimy ryzyka do naszych prognoz. Tym niemniej jednak w ostatnim czasie pojawiały
   się rekomendacje z prognozą EBITDA na 2017 rok około 160 mln EUR, co może być już większym wyzwaniem. Przepływ gotówki z działalności operacyjnej wyniósł w 2Q’17 +26,2 mln EUR vs. 29,5 mln EUR rok wcześniej. Dług netto
   na przestrzeni kwartału spadł do 239,8 mln EUR (1,9xEBITDA’12m) o 6,8 mln EUR

   Usuń
 36. Być może okazja Cubei dla ryzykantów, obecna cena to 1,52zł

  Zarząd CUBE.ITG S.A. („Spółka”) informuje, że w dniu 24 sierpnia 2017 roku, działając zgodnie z uchwałą nr 3 Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dnia 31 lipca 2017 roku w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji w trybie subskrypcji prywatnej, podjął uchwałę, na mocy której ustalił cenę emisyjną akcji zwykłych na okaziciela serii C w wysokości 4,00 zł (słownie: cztery złote) za jedną akcję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cube to tylko spekulacja i sugeruję uważać, bardzo źle się dzieje w firmie a oni są na skraju bankructwa (obligacje do spłacenia a kasy nie ma). To że zarząd chce 4zł za akcje to nie oznacza że tyle dostanie.

   Usuń
 37. Ostatnio dostałem info. o IPO The DUST, "robią" gry komputerowe na urządzenia mobilne typu "free to play" oraz na zamówienia.
  Kompletnie branża gier mnie nie interesuje, i nie wiem co oni mają w swojej ofercie (czy to są dobre gry), ale może ktoś się orientuje w temacie ?

  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez ostatnio dostalem kilka ofert zwiazanych z grami komputerowymi, podsumowac mozna to tak - sprzedaja marzenia i sporo sobie za to licza. Lepiej poczekac i kupic z rynku. To nie sa ekipy tak doswiadczone jak te co zakladaly 11bit, a w jednym przypadky dostalem wrecz oferte odsprzedania obecnych akcji.

   Rynek gier wyglada tak - 2/3 podmioty pokazaly ze mozna na tym zarobic, a reszta start upow obecnie chce uplasowac emisje podpierajac sie ich osiagnieciami.

   Usuń
 38. livechat z wynikami...
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28316565,livechat-software-sa-raport-okresowy-kwartalny-skonsolidowany-1-2017-qsr

  a co do Helio...
  dziś posprawdzałem 3 biedronki w moim mieście Włocławek)...
  tylko w jednej znalazłem śliwki suszone produkowane dla Biedry przez Helio...
  ale były również pod tą samą marką własną produkowane przez Bakaland i jakby z ładniejszym opakowaniem???
  może trzeba by napisać do Biedronki pytanie dlaczego już od jakiegoś czasu nie można nabyć produktów Helio w ich sklepach... ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem nic nie pisać na temat Helio do wyników ale krótko. Czy osoby sprawdzające ilość produktów w Biedronkach to sprawdziły to kupując akcje jakiś czas temu (pół roku czy rok temu )? Zakładam że nie. Ja kiedyś sprawdzałem i tak jak wcześniej widziałem tylko w okresie przedświątecznym mak Helio. A teraz chciałbym na liczbach uzmysłowić jak może to wyglądać na liczbach na pojedyńczych sklepach.
   Helio pokazał wzrost przychodów w ostatnim dostępnym kwartale o 10 mln i tą kwotę można przyjąć że dotyczy Biedronki. 10 mln / 90 (liczba dni w kwartale) / na 2730 (liczba biedronek) = 41 zł . 41 zł oznacza że za taką kwotę dziennie mogą być sprzedawane produkty Helio w jednym sklepie - czy to dużo, raczej nie, wystarczy 10 paczek rodzynek. Druga istotna rzecz to jak wiecie w Helio jest duża sezonowość, okresy letnie to największy spadek sprzedaży (wówczas sprzedawane są owoce świeże a nie bakalie), która jest blisko 70% niższa w porównaniu z kwartałem w którym jest Boże Narodzenie. Trzecia rzecz to wystarczy że przywiozą dostawę czy będzie jakaś promocja i produktów Helio będzie zatrzęsienie. Cały czas podtrzymuję że wyniki za ostatnie kwartał będą rekordowe, jakieś 1,1 mln w porównaniu z 0,1 mln r/r (wzrost o 900%) a dodatkowo dla myślących wrzucam cytaty z raportu Helio "....Z uwagi zatem na późny termin tegorocznej Wielkanocy (połowa kwietnia 2017 względem końca marca 2016) część przedświątecznego piku sprzedażowego przypadnie w udziale jeszcze ostatniemu kwartałowi roku obrotowego 2016/2017...." ".... Deprecjacja złotego wobec kluczowej dla zakupu surowca waluty (USD) przyczynia się bowiem przede wszystkim do obniżenia uzyskiwanych przez Spółkę marż ze sprzedaży brutto ..." - mamy obecnie mocną aprecjację złotego wobec usd. "...Podsumowując, choć nadal należy liczyć się z głównymi czynnikami ryzyka charakterystycznymi dla działalności HELIO S.A., w tym przede wszystkim deprecjacją złotego względem kluczowej dla kosztów Emitenta waluty i konkurencją, dotychczas podjęte działania, oraz czołowa pozycja w branży dają podstawy do pomyślnych rokowań na przyszłość. ..."
   Informuję że więcej na temat Helio się nie wypowiadam a zrobię to dopiero po opublikowaniu jakiś raportów ze spółki (szacunki wyników, raport roczny lub inny cenotwórczy raport).

   Usuń
  2. Prezes ja jak pisałem wcześniej w miarę regularnie (1-2 razy w miesiącu conajmniej) sprawdzam asortyment w Biedronce jeśli chodzi o Bakalie.
   Bardzo częsato kupowałem różne rzeczy z Helio w Biedronce robiąc zakupy(głównie rodzynki i orzechy, ale także słiwki, słonecznik, morele suszone)

   U mnie w Biedronkach Helia jest aktualnie bardzo mało, porównując do asortymentu wyprodukowanego przez Atlante/Bakalland.
   Jednak najważniejsze bedzie tutaj okres świateczny, bo latem ogólnie bakalii mało się sprzedaje.
   Niestety nie znamy szcegółów umowy Biedronki z Helio. Czy Helio ma zagwarantowane jakieś stałe ilości miesięczne dostaw czy nie (czy tylko np. na bieżące zamówienie).
   Na pewno Atlanta będzie walczyć mocno o powrót na stałe do Biedronki i oby tylko nie było walki cenowej z Helio. A specjaliści od dostaw w Biedronce też umią liczyć i się targować (przykłady z Wawel czy Mlekovita)
   Na pewno trzeba obserwować dalej jak będzie sytuacja wyglądać w następnych tygodniach.
   Niewątpliwie coś na rzeczy jest wg mnie.

   Pozdr.
   Piterson

   Usuń
  3. https://goo.gl/photos/b4FDyF2W9ktDkntH9
   Tyle w temacie asortymentu w Biedrze.

   Usuń
 39. Są wyniki Livechat, szacowałem (kilka pozycji wyżej w komentarzach) 11,2 mln a jest 11,07 czyli tylko 1% pomyłki. C/z spada do 31,2 czyli niewielki spadek. Nie wiem jak analitycy przewidywali ale drobnica raczej na więcej czekała i możliwe jutro spadki, tym bardziej dopóki dolar będzie nisko wyceniany to wyniki będą bez fajerwerków. Siada też pozyskiwanie nowych klientów i robi się groźnie fundamentalnie.

  OdpowiedzUsuń
 40. Skąd wniosek, że siada pozyskiwanie nowych klientów? W danych o liczbie klientów nic takiego nie widać, jest stały, liniowy wzrost. Q1 był wzrost o 1,18 tys., Q2 1,52 tys.
  W lipcu wzrost był niski, ale: 1. lipiec w poprzednich latach również był pod tym względem słaby; 2. Na podstawie jednego miesiąca nie można wg mnie wyciągać dalekich wniosków, zawsze będzię pewna zmienność.

  Wyniki ogólnie są dość płaskie porównując Q2 do Q1, ale powodem jest kurs USD, a nie spowolnienie w pozyskiwaniu klientów.

  Jarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomijając lipiec który był gorszy r/r jest coś takiego jak rosnąca baza. Zauważ że 400 nowych klientów w przypadku obecnej bazy 21000 klientów da 1,9% wzrostu a przy 16200 rok temu daje 2,47%. Obecnie baza klientów jest wyższa o 29% r/r a jeszcze rok temu przyrosty były po 40%. Trzeba pamiętać że z każdym miesiącem będzie spadać wzrost bazy r/r a za 4-5 lat nie można wykluczyć że przyrost będzie na poziomie 2-3%. Oczywiście zanim to nadejdzie to Livechat ma szanse jeszcze z 50% dać zarobić.

   Usuń
  2. Zgadzam się, wzrost jest liniowy, a baza do porównania rośnie. Nie powiedziałbym jednak że pozyskiwanie klientów "siada", zdobywają klientów w takim samym tempie jak w przeszłości. Operacyjnie nic złego się nie dzieje, zwyczajnie jest limit wzrostu, który rynek miał od dawna miał okazję uwzględnić (tempo pozyskiwania klientów jest bardzo przewidywalne).
   Zakładam, że z upływem czasu wycena c/z wszystko to uwzględni i będzie spadać.

   Jarek

   Usuń
 41. Witaj Prezesie,

  Wittchen podzielił się z nami raportem za półrocze.

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28317288,wittchen-sa-raport-okresowy-polroczny-za-2017-psr

  Chyba kiepsko to wygląda. Na dzień dzisiejszy z ciekawych spółek odzieżowych mamy tylko LPP, CCC, CDRL i może Vistula. Jak oceniłbyś branżę odzieżową na naszej giełdzie?
  CDRL był już wałkowany przy okazji ostatniego raportu. Co z resztą? mamy jakieś perełki?

  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja branżę odzieżową podzieliłbym na LPP z CCC i pozostałe. Jeśli chodzi o pozostałe to faktycznie CDRL i Vistula są jeszcze możliwie bo reszta to niestety słabizna (spora wycena do perspektyw). Wracając do LPP i CCC to u nich ze względu na wielkość przychodów istotną rolę gra kurs usd/pln a ten obecnie pomaga. Na dzień dzisiejszy można założyć że mocno poprawią wyniki za cztery kwartały (ostatni dobry to 1 kw 2018), tanio ściągnąć ubrania i buty z zagranicy a do tego oni mają czynsze w euro więc i na tym sporo zaoszczędzą. Jednak jakby nie patrzył są to drogie spółki i wydaje mi się że większość tych wyników jest w cenie, ja bym nie kupił ich chociaż nie mogę wykluczyć że z 10% dadzą zarobić w tym okresie. Pozostałe spółki są dosyć wysoko wyceniane (c/z okolice 15-20) i nie widzę jakiegoś wielkiego potencjału do skokowej poprawy wyników.

   Usuń
 42. Witam. Prezes czy mógłbyś wytłumaczyć laikowi w jaki sposób i na czym się opierasz robiąc szacunki przyszłych dochodów wybranej spółki. Pozdrawiam Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dużo szacuję na logikę gdyż nie mam odpowiednich narzędzi, czasu czy choćby wiedzy. Oczywiście są spółki gdzie łatwo to zrobić np. Livechat (tutaj porównuje kurs usd/pln jaki był kwartale wynikowym i poprzednim)a są spółki na które składa się wiele pozycji i tego nie dam rady ogarnąć. Np. Arctic (mała spółka) który nawet chodzi mi po głowie aby kupić, na jego wyniki składa się chyba z 10 czynników (kurs eur, usd, pln, sek, cena celulozy, cena papieru) i nie sposób tego poskładać (jedno co wiem to że korzystne jest wysokie eur/usd a takie jest obecnie). Generalnie dobrze jest wiedzieć jakie parametry składają się na wyniki (od czego zależą) aby później nie być zaskoczony. W zeszłym roku tak miałem z Bowimem, kupiłem po dobrych wynikach za 2 kw kiedy ceny stali mocno wzrosły a niestety one w kolejnym kwartale zaczęły spadać i było już z 15% straty, na szczęście dobrze się wszystko skończyło bo stal wzrosła.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wielki szacun za kawał dobrej roboty, którą wykonujesz. Dzięki twym analizą dużo mogę się uczyć, wiedząc na co zwracać uwagę itd. Wierzę, że negatywne opinie i ataki na ciebie, nie spowodują, że zrezygnujesz z prowadzenia bloga. Jak już to rozważ taką propozycję. Umieszczaj swoje analizy, nie ujawniając kiedy i ile kupujesz. Wiele z tych co małpuje bez rozumnie twoje ruchy się wykruszy. Pozdrawiam i życzę wielu zyskownych transakcji. Krzysztof

   Usuń
 43. Livechat wyniki troszke gorsze od oczekiwań, chyba po raz pierwszy spadł zysk kw/kw, bo chyba tak najlepiej w tym przypadku oceniać kondycję spółki. Słaby dolar trochę psuje wyniki.
  Również nie zgodzę sie, że pozyskiwanie klientów im siada. Przyrost jest liniowy i tak może być. Najważniejsze, że spółka rośnie co kwartał regularnie i stabilnie. Wycena może wydawać sie wysoka, ale wieksze stabilne spółki, płacące regularnie dywidende są wyceniane ok c/z 20 (np wawel). Fundy chyba lubia takie spółki. A tu mamy spółke, która cały czas rośnie. Do tego znając wartość dolara, wyniki są dość przewidywalne.
  Nie należy zapominać, że firma jest innowacyjna i będzie się prawdopodownie rozwijać. Chyba teraz pracują nad czymś nowym:
  https://strefainwestorow.pl/artykuly/20170811/botengine-livechat

  OdpowiedzUsuń
 44. Pięknie miedź dziś przebiła 3$/lb, czyżby druga odsłony hossy się zbliżała?
  Bo na naszym grajdole GPW nie ma hossy bez miedzi i KGHMu :)
  Ogólnie pięnie dziś spólki paliwowe PKN i i Lotos

  Pozdr
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze w zeszłym tygodniu wiele osób wieściło bessę i spadki a dzisiaj wybity górą trend bocznym i powrót do hossy.
   https://stooq.pl/mol/?id=5216

   Usuń
  2. Dokładnie, do tego sporo rzeczy z WIG20 idzie w kierunku swoich maksów. Patrząc na obroty na PKN i Lotosie niewątpliwie zagranica robi zakupy. Dawno tutaj takich nie widziałem.
   Do tego jeśli te 3$ na miedzi się utrzyma to i jutro KGHM da mocniej o sobie znać.
   Jutro kluczowa sesja zobaczymy czy będzie ładna tygodniowa świeczka czy nie :)

   Usuń
 45. Spółki paliwowe dzisiaj mega hossa a unimot? Chyba inwestorzy dostrzegli, że tą emisją nachapali tylko kasy i nic z tego nie będzie...
  Co oni chcą z lotos i orlenem stacjami benzynowymi konkurować?

  Raczej nie tędy droga:)

  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
 46. W Danks mamy porządkowanie portfela głównych akcjonariuszy - http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28318693,danks-europejskie-centrum-doradztwa-podatkowego-sa-28-2017-zmiana-stanu-posiadania

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezesie, co sądzisz o wynikach Gobarto (GOB)?

  "Grupa Gobarto, czyli dawny PKM Duda, wypracowała 21,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto w pierwszym półroczu, co oznacza wzrost o prawie 200 proc. Przychody zwiększyły się o ponad jedną piątą do 847,8 mln zł, w tym z eksportu o 46 proc. do 120,5 mln zł. Zysk operacyjny wyniósł 30,3 mln z l (+140 proc.), a EBITDA 43,2 mln zł (+85,1 proc.)."

  nhyt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem powyżej że są bardzo dobre i co najgorsze w tym wszystkim przewidywałem że takie będą. Liczę na głębszą korektę kursu (może za miesiąc czy dwa) i może uda się podkupić. Spodziewam się jeszcze minimum trzech kwartałów dużo lepszych wyników, chociaż jak przejmą firmę (wstępna umowa podpisana) to i dłużej wyniki będą lepsze.

   Usuń
 48. Wałków na Vacie ciąg dalszy

  Nawet EuroCash brał udział w karuzelach Vat-owskich:
  "W sierpniu br. Eurocash zakończył obszerne i szczegółowe badanie dotyczące rozliczeń VAT w latach 2013-2017. Przeprowadzona przez zarząd analiza wskazuje na to, że spółka była wykorzystywana w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupę podmiotów zewnętrznych w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W efekcie, Eurocash może być zobowiązany do zwrotu Skarbowi Państwa podatku VAT. Zgodnie z szacunkiem zarządu, kwota zwrotu może wynieść blisko 121,5 mln zł, podano także w materiale."

  https://stooq.pl/n/?f=1192782


  121 mln zł + odsetki + jeszcze sami nie wiedzą czy to wszystko
  Nie chce mi się wierzyć, że przy takiej skali wyłudzeń o niczym nie wiedzieli...

  Pozdr.
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spodziewałem się z 10% spadku a tu tylko 5%, niski wymiar kary.

   Na blogu będę dopiero koło południa.

   Usuń
 49. Pytanie mam do wszystkich - co radzicie na tą chwilę z Helio ? Po ostatnich korektach jestem na dużym minusie...
  Jarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od twojego plany wejścia i wyjść. To zależy też od tego jaką gotówką dysponujesz i jaką masz średnią.
   Wsparcie jest według mnie na 13,90-14zł a następne na 12,50-12,70.

   Ciężko powiedzieć czy 14zł wytrzyma na Helio, trzeba obserwować. Ja w takich sytuacjach kupuje spory pakiet na uśrednienie (wtym wypadku po 14zł) i na całość rzucam SL np. 13,70. Jak wypadnie na SL to trudno. Jak odbije to potem już na północ, jeżeli wyniki będą zgodne z oczekiwaniami Prezesa.

   Zagranie agresywne i niebezpieczne. Na własną odpowiedzialność.

   Mariusz.

   Usuń
  2. Ja od siebie dodam iż zawsze są 3 wyjścia: sprzedać, uśrednić lub nic nie robić. Nie rozsądnie byłoby Ci doradzić co masz konkretnie zrobić nie znając wielu czynników dotyczących Ciebie (struktura portfela, tolerancja na ryzyko, horyzont inwestycyjny itp). Wydaje mi się że jest istotne abyś sobie odpowiedział na pytanie czy wierzysz (jesteś przekonany) do lepszych wyników i dalszego rozwoju firmy ? Obecna wycena jest niska (c/z 6,9), firma ma zdrowy bilans i ładne przepływy i jeśli uważasz że wyniki będą nadal się poprawiać to możesz trzymać, jeśli jednak uważasz że wyniki będą się pogarszać bo wg kilku osób nie ma już produktów Helio w Biedronce to rozważ sprzedaż i ratuj część pieniędzy.

   Usuń
  3. Musisz sobie odpowiedzieć pod co grałeś i jaki SL. Może być tak że jak kurs mocno spadnie to dobre wyniki mogą nie wystarczyć aby solidnie odbił. Kasa wtedy bedzie zamrożona na dłuższy czas.
   Reszta tak jak pisał Prezes.
   Ja się szykuję na uśrednienie ale trochę niżej.
   Dominik

   Usuń
 50. Skarbiec zmienił termin przekazania raportu na 28 sierpnia 2017r. z poprzedniego terminu: 31 sierpnia 2017r.

  http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,363563

  Czyżby nie mogli wytrzymać z publikacją wyników :) ?

  Unimot ładnie zaczyna poprawiać premię i tylko szkoda, że kończy się ten miesiąc, bo średnia już wyjdzie niestety poniżej 6 %.

  @Prezesie, jak sądzisz kiedy możemy się spodziewać informacji o dywidendzie na Skarbcu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to że chcą się pochwalić wynikami lub szybciej pozałatwiać stare sprawy przez odchodzącego prezesa. Korci mnie trochę podkupić bo w poniedziałek wyniki i jest szansa że będą nawet 200% lepsze r/r a taka poprawa może podnieść kurs.
   W zeszłym roku 6 października była ogłoszenie walnego i propozycja dywidendy, możliwe jest że w tym roku trochę wcześniej ogłoszą walne ale kiedy dokładnie to trudno powiedzieć.

   Usuń
  2. a widać , że podbierają , bo coś wreszcie ruszyły obroty

   Łukasz

   Usuń
 51. Unimot totalnie SŁABY - wyjdą za jakiś czas jakieś fatalne informacje.
  Przemo

  OdpowiedzUsuń
 52. Na skarbcu ukryta sprzedaż na 29,03.
  detektyw

  OdpowiedzUsuń
 53. Mam pytanie czy ktoś zna jakiś fundusz lub jakąś formę zainwestowania w kopalnie lub akcje w [Metale ziem rzadkich ] mają one zastosowanie między innymi w smartfonach kiedyś szukałem i nic ,w bankach nic niewiedzą i pierwszy raz słyszą taką nazwę a jest tylko kilka miejsc na świecie gdzie one są czy ktoś się tym interesował z blogowiczów . [herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://independenttrader.pl/metale-ziem-rzadkich-marginalizowane-aktywo.html
   Z tego co pamiętam to zagraniczni brokerzy wchodzą w grę.
   Inwestycje poprzez albo zakup akcji kopalni albo ETFy.
   Temat jest ciekawy ale raczej ciężki poprzez mało dostępnych informacji na polskich stronach.
   Dominik

   Usuń
  2. Na chwilę obecną 2 doradców od funduszy mi szuka ale wątpienie czy coś znajdą ,ponoć kiedyś był w Polsce jeden fundusz który to miał z tego co się dowiedziałem

   Usuń
  3. https://www.edukacjagieldowa.pl/2016/09/cenniejsze-niz-zloto-diamenty-metale-ziem-rzadkich/ http://gadzetomania.pl/58149,jak-powstaje-smartfon-metale-ziem-rzadkich kilka wzmianek dla zainteresowanych ciekawy temat

   Usuń
  4. W degiro masz dostęp do ETF i możesz kupić REMX i będziesz miał ekspozycje na metale ziem rzadkich

   Usuń
  5. Próbowałem to znaleźć na Degiro ale chyba nie mają takiego ETF-a dostępnego..
   Marcin

   Usuń
  6. Dzięki za podpowiedzi niedawno rozmawiałem z maklerem powiedział trudna sprawa i tyle w temacie ja stawiam na chiny oni tym kręcą największe złoża są u nich , jeszcze raz dzięki [herkules niepodpisany]

   Usuń
  7. Odnośnie [metale ziem rzadkich]rozmawiałem z kolejnym doradcą jest na coś na Degiro
   REMX
   VanEck Vectors Rare Earth/Strategic Metals ETF dla zainteresowanych , mam pytanie co sądzicie o Degiro dla mnie to nowość z tego co czytałem mnóstwo możliwości do inwestowania jeszcze się waham ,degiro traktował bym jedynie jako inwestycje zagraniczne długo terminowe i ETF takie pytanie do blogowiczów .[herkules niepodpisany] prezes nie traktuj moich wisów jako reklama bo degiro jeszcze nie mam .

   Usuń
 54. Witaj prezes,

  Co sądzisz o Tauron? Niska C/Z + ładny trend wzrostowy jak całej branży :)

  OdpowiedzUsuń
 55. na wątku avii na stockwatchu dovado rozmawia sobie z anty_teresą...
  https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-4346p5_AVIAAML.aspx

  fajnie mądrych poczytać...

  OdpowiedzUsuń
 56. Witam Prezesie. Pytanie odnośnie UNIMOT: czy słaby USD wpłynie na raport za II kw.? Chodzi mi o szacowanie zapasów (lub koszt zabezpieczenia bo z tego co pamiętam zabezpieczają) czy podobne tematy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakiś może mieć wpływ wycena zabezpieczenia na wynik ale raczej niezbyt wielki (tak do 1 miliona złotych)a zakładam tak z dwóch rzeczy. Pierwsze to kurs usd/pln podobnie zachowywał się pod koniec pierwszego i drugiego kwartału, chociaż w 2 kw był spadek bez odbicia a w 1 kw lekkie było odbicie - jak wiemy w wynikach 1 kw spadek dolara nie wpłynął na wyniki. Druga rzecz to oni mają szybką rotację zapasów (coś ze 20 dni ale nie wiem czy dobrze pamiętam) tzn. że kupują towar (paliwo) i zaraz w zasadzie go sprzedają - czyli kurs walutowy ma mniejszy wpływ na wynik.

   Usuń
  2. Przed chwilą dolar mocno się osłabił i mamy najniższy kurs usd/pln od 3 lat, co ważne jest niżej o 7% r/r a od szczytu w grudniu już 15%. Bardzo dobra informacja dla Helio, spółek odzieżowych, importerów i sprzedawców sprzętu komputerowego, czy spółek paliwowych.
   https://stooq.pl/q/?s=usdpln&c=1y&t=l&a=lg&b=0

   Usuń
 57. Jak oceniasz Prezes raport wdx?
  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeciętny ten raport ale był w zasadzie znany wcześniej dzięki szacunkom. Przy minimalnym spadku przychodów sporo spadł im zysk ze sprzedaży czyli spadła marża. Z zysku netto gdyby wyłączyć 0,96 mln ze sprzedaży nieruchomości to zysk netto wyniósłby z 1 mln czyli 20% spadku r/r. Przepływy operacyjne i bilans bez zmian czyli nadal dobre. W mojej ocenie kurs nadal może oscylować w obecnej cenie (a nawet lekko się obniżyć) bo może brakować paliwa do dalszych wzrostów.

   Usuń
 58. Prezesie rozważasz jeszcze zakup vindexusa? Dziś i w najbliższych dniach warto obserwować kurs, bo może przyjść wybicie. Jakie będzie, zobaczymy Jesli pojawiła by sie jakaś informacja ze spółki to mogłoby być ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 59. Technicznie vindexus gotowy jest na wybicie. Zagadką pozostaje na razie na co była emisja obligacji na kwotę 40 mln. Część z tego będzie przeznaczona na inwestycję w TUW Medicum, ale jest szansa, że znaczna większość z tego na finalizację zakupu pakietówwierzytelności. Raport 11 września i warto w nim patrzeć na zdarzenia po dacie bilansu.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod tym co mnogi napisał. Dodać mogę tylko że raczej nie przewiduję zakupu Vindexusa gdyż brakuje mi dynamiki przyrostu przychodów i zysku w tej firmie. Zaczynam przestawiać się na firmy które mają przynajmniej 20% dynamiki, a gdyby któraś nie rosła tak dynamicznie to musi dawać coś w zamian (np. Telestrada niska wycena i wysoka dywidenda). W przypadku Vindexusa jest tylko dosyć niska wycena (ale już nie tak tanio jak było rok temu), dywidenda minimalna więc nic nie daje w zamian niskich dynamik rozwoju.

   Usuń
 60. Cześć Prezesie czy masz może do rekomendacji BZWBK odnośnie Benefit? Mam prośbę o wrzucenie tej reko.

  Pozdrawiam Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam konta w wbk więc i nie mam rekomendacji.
   Prośba do czytających bloga którzy mają rachunek maklerski w BZWBK, może ktoś może istotne fragmenty rekomendacji Benefitu wrzucić na bloga ?

   Usuń
 61. Skarbiec ładnie rośnie (zgodnie z oczekiwaniami), szkoda tylko, że przy 32PLN, jest duża zapora. Zastanawiam się czy uda się ją pokonać, przed ostatnim dniem z prawem do dywidendy. (Liczę na 3PLN). Wiem, że powinno się "%" określać wzrosty, dywidendy, ale czasami idę na skróty.

  Pozdrawiam
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej będzie dywidendy, minimum 3,50 ale bliżej 4 zł.
   Ogólnie sam nie wiem jak Skarbiec rozegrać i kiedy ewentualnie sprzedawać, czy jutro gdyby były wzrosty po wynikach czy czekać na informacje o dywidendzie. Otymalnie byłoby jakby info o dywidendzie podaliby ze dwa dni po wynikach (chociaż dzisiaj też mogą podawać) np.środa to spotęgowałoby wzrosty i te 35zł kurs mógłby osiągnąć. Jednak znając życie to nie ułoży się tak jakbym chciał i pewnie 32-33zł to wszystko.

   Usuń
 62. jeśli nowy zarząd nie zmieni zwyczaju to wyniki będą niedługo po godz. 17 a info o dywidendzie za 3-4 tygodnie. niepokojące jest to dokładanie z ukrytego. Może przez to nie dojść do 32 zł moim zdaniem.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 63. http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,363700 SKARBIEC HOLDING

  Czy te wyniki nie sa za płaskie?..
  ziomal

  OdpowiedzUsuń
 64. Płaskie??? "Zysk operacyjny EBIT wyniósł 39,7 mln PLN wobec 15,5 mln PLN roku ubiegłym, natomiast zysk netto 32,5 mln PLN wobec 13,0 mln PLN w roku ubiegłym".

  OdpowiedzUsuń
 65. @ ziomal - spojrzałeś na raport jednostkowy a nie skonsolidowany, jest super :-)


  Skarbiec podał wyniki i jest znacznie lepiej na poziomie zysku netto od moich szacunków (konkretnie OBSa bo jego wyliczenia przyjąłem do szacunków), zysk wyniósł w 4 kw 11,1 mln przy oczekiwaniach 7,24 mln. Bilans ładnie się poprawił i nawet przepływy operacyjne ładnie urosły choć liczyłem że będą odrobinę niższe. UWAGA c/z spada do niskiego 6,12, i w związku z przyjętą politywką dywidendową można oczekiwać dywidendy od 3,33 do 4,76 co może dać stopę dywidendy od 11,13 do 15,92 !!! Nie widzę sensu więcej pisać bo to jest dosyć mało skomplikowana firma, na chwilę obecną można oczekiwać że wyniki za obecnie trwający kwartał będą też bardzo dobre i podobne do tych rok temu (dzięki wzrostowi aktywów detalicznych i trwającej hossie która daje dodatkowe zyski z opłaty zmiennej).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprostowanie, wg polityki dywidendy minimum 75% zysku ma być przeznaczane na dywidendę (a nie jak napisałem 70%) czyli dywidenda może wynieść między 3,57 zł a 4,76 zł czyli stopa dywidendy między 11,94 a 15,92 (jeszcze lepiej :-)

   Usuń
 66. Wyniki super teraz jest pytanie, czy warto sprzedawać w najbliższych dniach, czy czekać do dywidendy. Jaką strategię w tym wypadku przyjmujesz @Prezes ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem wyżej że nie wiem jak to rozegrać, mogą być dwie fale wzrostowe (oby), jedna jutro i druga po propozycji dywidendy ale ile i czy kurs urośnie to trudno mi powiedzieć. Kurs może i do 40zł urosnąć ale i nic nie urosnąć bo mogą odchodzący menagerowie sprzedawać swoje akcje i zasypać popyt(jeśli jeszcze jakieś mają). Tutaj trzeba być czujnym (spadków raczej nie powinno być :-) i każdy powinien sobie strategię ustalić. Jak dla mnie Skarbiec powinien 40zł kosztować ale marzy mi się sprzedać chociaż po 35zł ale jak będzie trzeba to i po 32-33 zł sprzedam bo taka jest giełda.

   Usuń
 67. Przed chwilą ciekawą informację podał też Cloud że zwiększył przetwarzanie anonimowych profili z 3 mld do 9 mld (wzrost o 200%). Jest to zdecydowanie dobra informacja ale jest możliwe że może to początkowe zwiększone koszty podnieść. Nie do końca rozumiem ich biznesu (to negatywnie o mnie świadczy bo nie powinienem nie kupować spółek których nie rozumiem biznesu) ale jest możliwe że oni najpierw pozyskują profile za które muszą zapłacić a następnie dopiero sprzedają je swoim kontrahentom. Generalnie wyniki powinny być i tak lepsze r/r w obecnym kwartale (i każdym kolejnym) ale jeśli jakiś czytelnik bloga zna lepiej tą firmę to proszę o komentarz z jego opinią.

  OdpowiedzUsuń
 68. 9 mld profili przy 7,2 mld ludzi na ziemi. Wygląda to tak jakby każdy człowiek na ziemi miał po 1,25 profila. Też nie bardzo rozumiem jak oni działają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Profile to nie ludzie tylko wejścia na dane strony w internecie, profile te służą do badania preferencji (zachowań) internautów aby takie zachowania można było reklamodawcom sprzedać. Mnie bardziej interesuje jaki jest przebieg gotówki, czytałem nie dawno (na blogu chyba załączałem) informacje że Cloud spodziewa się dalszej poprawy wyników i był krótki komentarz analityków chyba z Trigona ze spodziewają się zwiększonych zakupów takich profili a to by pokrywało się z dzisiejszymi informacjami.

   Usuń
 69. Chyba miałem rację co do Skarbca. Wiele wskazuje na to, że popyt zostanie zasypany. Zanim pojawi się rekomendacja dywidendy poznamy pewnie wartość aktywów i to może być dobry moment do zakupu, bo zakładam, że wrócimy wtedy do 30 zł. Zapowiedź dywidendy może znowu podnieść kurs o 5%.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widać łatwiej przewidzieć wyniki niż zachowanie kursu, jak tak dalej będzie to jeszcze na minusach się zamknie. Niestety trzeba zweryfikować swoje oczekiwania odnośnie zarobku i pewnie będzie trzeba zadowolić się mniejszym zarobkiem (jeśli taki wogóle będzie).

   Usuń
 70. na dzisiaj nie powinno spaść poniżej 30,5, ale pewnie za tydzień podadzą wartość aktywów a za lipiec widzieliśmy spory odpływ aktywów za odchodzącym zarządem. Kto wie czy tego efektu nie będzie jeszcze widać w sierpniu. Wtedy do czasu ogłoszenia dywidendy może być znowu nawet 29 zł.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 71. Prezes, co sądzisz o spółce Plasma i na jakich poziomach byś kupował ponownie Livechat, jeśli by dalej kurs spadał?
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam Plasmy i nie wiem co w niej siedzi ale patrząc na same liczby ciężko też jednoznacznie stwierdzić czy jest dobrze w spółce czy źle. Niby zrobiła się potężna strata (8,9 mln za ostatnie 12 miesięcy) ale to jest wynik znacznego wzrostu amortyzacji 9,7 mln (Capex niziutki 1,3 mln). Bilans prawidłowy, przepływy operacyjne słabe bo ujemne i patrząc na to wszystko wydaje się że wycena jest prawidłowa, bez wielkiego potencjału wzrostu (fatalna płynność).
   Jeśli chodzi o Livechat to nie ma co się spieszyć obecnie z kupnem, na pewno trzeba poczekać na informacje o pozyskiwaniu nowych klientów, gdyby w sierpniu udało im się sporo pozyskać to oznaczałoby że jest dobrze, gdyby jednak był słaby pozyskiwanie to może oznaczać że Livechat skończył dynamiczny rozwój i raczej nie ma sensu kupować.

   Usuń
 72. Czy ktoś z obecnych tutaj ludzi trzyma jeszcze Unimot z jakąkolwiek nadzieją na odrobienie strat ?
  Jarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 28.09 wyniki, poczekaj do tego czasu i zobaczysz czy przy ewentualnych dobrych wynikach kurs ruszy? jak nie to trzeba spadac

   Usuń
  2. Pytanie jest tylko takie, czy warto trzymać do tego czasu, skoro spółka z dnia na dzień od dawna spada bez powodu po 1, 2 czy 3 %
   Po dobrych wynikach Spółka jednorazowo wzrośnie, a później dalej jazda w dół.
   Jarek

   Usuń
  3. Moja strategia jest podobna jak Piotrka tyle że jeśli podadzą przychody za sierpień z przyrostem 30-40% to zamierzam wówczas przed wynikami podkupić (uśrednić) trochę akcji.

   Usuń
  4. Jest jeszcze artykuł na parkiecie o branży ale nie mam dostępu
   http://www.parkiet.com/Parkiet-PLUS/308289931-Orlen-Lotos-MOL-PGNiG-i-Unimot-Dobre-perspektywy-dla-paliw-i-gazu.html?template=restricted

   Usuń
 73. Niestety, prawda o rynku jest taka, że razem z Prezesem źle obstawiliśmy. Spuszczamy się (sorry), na śmieciowych spółkach, a rynek gra te rządowe, napakowane, ale płynne.

  Pozostaje mieć nadziej, że po fali wzrostu grubych, przyjdzie fala na maluchy. No bo przecież to jakaś totalna patologia by była, trwać dłużej w takiej nierównej wycenie.

  OdpowiedzUsuń
 74. Hej Prezes,
  Zastanawiałeś sie kiedys nad kupnem PGE? Wiem, ze nie inwestujesz w spolki z wig20 ale fundamentalnie ta spolka spelnia Twoje wytyczne. Wg MBanku kupndo edf i zawieszenie dywi czyni ja najbardziej perspektywiczna spolka sektora energii w Polsce. Co o tym myslisz?

  OdpowiedzUsuń
 75. Niestety Robert to prawda.Kolega z pracy kupił 8000 akcji PGNIG po 5 zł wziął dywidende i zastanawiał sie nad sprzedażą po 7 zł .Troszkę kasy zrobił a ja też nie liczyłem że za tego rządu wig20 tak pójdzie.Sprzedałem w zeszłym roku ze stratą PZU I PGE troche odrobiłem w tym roku na IRL I TELESTRADZIE ale to wszystko mało.Pocieszam sie że SEKO I UNIMA idą w góre to może odrobie jeszcze Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 76. Jeśli chodzi o hossę na dużych spółkach to jest trochę mało wiarygodna i może być nie trwała, jednak nie ma co ukrywać jest silna i na pewno zaskakująca. Na pewno spowodowała że sporo inwestorów sprzedało akcje małych i średnich spółek i kupiło akcje z WIG 20. Dzisiaj gdzieś czytałem artykuł że bez wzrostu tych mniejszych spółek nie będzie podstaw do normalnej hossy.
  Jeśli chodzi o PGE to on mi się już podobał jak kosztował 20zł, później przy 15zł i tak samo jak po 8 zł kosztował. Jak widać ruchy były spore i można było sporo stracić ale ostatnio sporo zarobić. Jednak nie zmieniam swojego zdania i unikam typowo politycznych firm, gdyż wystarczy lekkie pogorszenie w powiązanej branży i PGE może być zmuszone ratować. Druga rzecz której nie lubię to trwający program inwestycyjny, oni obecnie sporo więcej inwestują niż zarabiają i w zasadzie ku akcjonariuszom nie płyną żadne zyski.

  OdpowiedzUsuń
 77. PGE, GETBACK dzisiaj korygują, CKM wczoraj dokupił, jak zwykle było poczekać. Ogólnie to faktycznie duże spółki w gorę. Trudno sprzedać mało płynne spółki. Sprzedawałem Rokitę - trudna sprawa sprzedać aby nie zbić kursu. Sprzedałem nie z tego tytułu, że to kiepska spółka, miałem inny pomysł inwestycyjny.
  CKM

  OdpowiedzUsuń
 78. Jak ktoś ma akcje Telestrady to pojawił się w propozycji zakupu do portfela SII, jak możecie to zagłosujcie za Telestradą to może kurs mocno podbiją.
  http://www.sii.org.pl/11796/edukacja-i-analizy/portfel-sii/5-spolek-na-nowy-rok-szkolny-wybierz-kolejna-spolke-do-portfela-sii.html#ak11796

  OdpowiedzUsuń
 79. Nie koniecznie mam ale glos poszedl :)

  OdpowiedzUsuń
 80. Załączam link do artykułu o braku hossy na "misiach" https://m.money.pl/wiadomosci/artykul/gielda-gpw-hossa-akcje-inwestowanie-wig20,120,0,2359416.html

  Dzisiaj większość firm podało słabiutkie wyniki (gorsze r/r). Dobre wyniki podały Suwary które obserwuję od dłuższego czasu. Może c/z nie jest jakiś atrakcyjny (c/z około 13) ale oni mają ogromną amortyzację i faktycznie c/z można przyjmować poniżej 5. Co więcej spodziewam się mocnej poprawy wyników w kolejnym kwartale dzięki taniejącym surowcom do produkcji i niskiej bazie r/r (mieli jednorazowe rezerwy na pfron). Fundamentalnie jest super tylko niestety niski jest ff (12%) oraz śladowe wręcz obroty.

  OdpowiedzUsuń
 81. Witam możne ma ktoś taki arkusz do przesłania na maila Sick200@wp.pl był bym wdzięczny

  https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-1258_arkusz-excela-do-zarzadzania-kapitalem-na-gieldzie.aspx
  sick

  OdpowiedzUsuń
 82. Prezesie co sądzisz o PXM w odniesieniu do ostatnich pozytywnych informacji, wg. Ciebie jest sens go teraz kupować jak trochę spadł.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PXM to nie moja bajka, nie wiem co siedzi w firmie więc nie pomogę.

   Usuń
 83. https://www.pb.pl/kurs-skarbca-odbil-po-wynikach-869869
  Zarząd ma rekomendować 100% zysku na dywidendę ale jak będzie zobaczymy.
  Co do Unimota zostało mi jeszcze parę sztuk około 8% portfela i na razie trzymam ale wątpienie coraz większe :)
  Ostatnie informacje z Danksa nic kursu nie ruszyły i rynek chyba nie wierzy w te obietnice. Na razie nie ma sensu tam kisić kasy.
  Prezes brawo za dobrą decyzję dotyczącą Astarty.
  Teraz tak myślę nad Agrotonem bo niedługo wyniki i można by pod to zagrać.
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy w przytoczonym artykule odnośnie Skarbca jest napisane że mają 100% rekomendować ?

   Jeśli chodzi o Danks to skup jest odległy bo pewnie druga połowa 2018 roku, do tego nie wiadomo ile zarobią czyli ile miałoby iść na skup oraz możliwe jest że zrobią skup na umowy cywilno-prawne a te dla drobnicy nie są korzystne.

   Jeśli chodzi o Agroton to mam nieodparte wrażenie (niczym nie poparte) że wszyscy czekają ja wyniki aby wywalić akcje. Wydaje się że wyniki będą lepsze r/r głównie ze względu na niższe koszty finansowe (korzystny kurs hrywny przy szacowaniu kredytów) oraz wyższe zapasy. Nie wiem tylko jak ceny słonecznika się kształtują w tym roku a to jest ich jedyny w zasadzie produkt.

   Usuń
  2. Prezes racja jest napisane do 100% czyli może być równie dobrze 70%. Agroton spekulacja i wszyscy spodziewają się bardzo dobrych wyników co może zapalić lampkę ostrzegawczą.
   Dominik

   Usuń
 84. unimot - teraz może być dobry moment na zakup. W lipcu mieliśmy podobną sesję z testowaniem 36,7 zł. Później kurs odreagował do 42 zł. Moim zdaniem możemy mieć powtórkę takiego scenariusza. Może nieco niżej bo do 40 zł, ale jeśli wyniki by się akurat zbiegły z odbiciem kursu to do 43-44 możemy zawędrować.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja uważam że to ostatnie momenty na sprzedaż powyżej 30 zł. wg mnie wyniki nie będą dobre i ktoś o tym już wie.
   carpe diem

   Usuń
  2. O czym Ty mówisz. Widzisz przy jakich obrotach sie to odbywa ? Myslisz,ze drobny Kowalski ze swoim malym pakietem nagle dowiedział sie o wynikach i sprzedaje...
   Poziom niektorych komentarzy odnośnie Unimotu juz sięga absurdu.
   Poczekajmy na wyniki i podysktujemy merytorycznie.

   Usuń
 85. Przy wzroście przychodów, niezłych premiach lądowych musieliby chyba wylewać dla kaprysu paliwa z cystern na ulicę, żeby mieć złe wyniki. Spółki z branży pokazały świetne wyniki i już są po 15-20% wyżej niż miesiąc temu.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 86. Witam Serdecznie
  Chciałbym zapytać jakie jest zdanie naszego PREZESA. Ostatnia szansa by sprzedać powyżej 30 czy jednak czekanie i będzie ponad 40.
  TEDI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co kolejny spadek kursu Unimotu, nie widzę sensu się powtarzać. Możliwy jest spadek do 30 jak i wzrost do 40, nie wiem jak kurs się zachowa. Natomiast w przeciwieństwie do @ carpe diem uważam że wyniki będą duże lepsze (wg moich szacunków nawet 200% wyższy zysk r/r).

   Usuń
 87. Wiem Prezesie, że nie inwestujesz w spółki skarbu państwa, ale czy nie myślałeś nad kupnem KGHMu póki miedź drożeje? Taka taktyka ma sens?
  Początkujący

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie zmieniam swojego nastawienia do dużych spółek zarządzanych przez Państwo.
   Oczywiście wszystko wskazuje że wyniki KHGM będę nadal sie poprawiały gdyż pomagają ceny miedzi na świecie, są najwyższe od kilku lat a to musi pomagać wynikom. Dzisiaj chyba nawet jakaś rekomendacja się pojawiła ale nie czytałem jaki poziom docelowy. Jak Ci nie przeszkadza struktura akcjonariatu to możesz próbować inwestycji w KGHM, tylko pamiętaj że trzeba kontrolować też ceny miedzi bo jak zaczną mocniejszy spadek to i kurs KGHM może się obsunąć.

   Usuń
 88. Pojawiły się pierwsze sprawozdania funduszy i na 30 czerwca 2017 r. fundusze Quercusa miały 227 tys akcji Unimot co daje prawie 3% wszystkich akcji. Zobaczymy czy Pan Buczek miał nosa do tej inwestycji czy też na niej straci (akcje były kupowane po 45 zł).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uważam,że to bardzo dobra informacja. Sebastiana Buczka uwazam za czołowego zarządzającego w naszym kraju.

   Usuń
 89. wydaje mi się że za sierpień będzie przyrost z 40% jak za lipiec u Unimota, porównując wyniki z kilku wcześniejszych miesięcy z 2017 i porównując lipiec z 2016 z lipcem 2017 sierpień z 2016 jest podobny co lipiec 2016
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 90. Tylko ale... jakiś typ sypie z ukrytego wyprzedzającego cały czas duże ilości. Tu powinien się zarzad Unimotu właczyc do skupu i skurczybyka wykupić. Zibi

  OdpowiedzUsuń
 91. a ta rejestracja akcji serii K UNIMOT to info dobre, złe czy neutralne...?
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28342689,unimot-sa-52-2017-warunkowa-rejestracja-akcji-serii-k-unimot-s-a-w-kdpw

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre? To już dawno było wiadomo. Teraz tak: Zakładając, że CKM kupił pda po 45 złotówek a Unimot placi ciagle 1,0 zł dywidendy netto - CKM czekalby 45 lat na zwrot kapitału, posiadający akcje serii K czekałby 19 lat na zwrot kapitału. Mowi się, że Unimot kupił owego Tradera, ale czy faktycznie kupił?, czy może Trader się po prostu przyłączył do Unimotu?. Przecież zysk będzie dzielony na wszystkie akcje również te z serii K. Pytanie teraz jaki zysk Wypracuje Trader na jedną akcje serii K, czy większy niż Unimot na swoje ,,stare" akcje plus pda po 45, czy mniejszy.
   Wielu kupując akcje Unimota nie doczytało o emisji po 19 zł, w tym również CKM, przypuszczam, że właśnie ta emisja ma duży wpływ na kurs, sam nie kupiłbym Unimota, gdybym przeczytał o tym.
   Może źle myślę to tak na mój chłopski rozum.
   CKM

   Usuń
  2. Gwoli ścisłości to dywidenda 1,20zł i jest to około 31% zysku.
   http://www.unimot.pl/relacje-inwestorskie/akcje/dywidenda/
   A za rok powinna być wyższa dywidenda.

   Mariusz

   Usuń
  3. Pisałem netto w sensie po odtrąceniu podatku. dopisując jeszcze: o tej emisji było napisane w którymś raporcie, należałoby wszystko czytać przed zakupem jakichkolwiek akcji. W IPO było i nie było. Zaskoczenie przynajmniej dla mnie była informacja o tym tuż po podaniu przychodów, pierwszy raz po emisji tych akcji po 45. Najpierw było info o przychodach (nie pamiętam który to miesiąc), kurs ruszył w górę na chwilę, zaraz też zaczął spadać po drugim info właśnie o tej emisji. Kurs chyba był ok. 45 zł. Być może to tylko psychologia, te spadki, tyle, że trudno odrobić takie straty choćby tylko do 45 zł.
   CKM

   Usuń
 92. Unimot leci.... znacie jakiś powód? Trup w szafie ? Czyszczenie SL?
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 93. Gdzie można sprawdzić jakie akcje na 30 czerwca miał quercus? i inne tfi?

  pozdr Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawozdaniach funduszy. Quercus już opublikował sprawozdania i są na ich stronie, tutaj jest np. dla parasolowych:

   https://quercustfi.pl/Do_pobrania/DoPobrania_Parasolowy/PsfQPSFIOza0101201730062017

   Usuń
 94. Trump w szafie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anoniomowy Rozwin prosze swoja mysl... jaki trup? co jest problemem?

   Usuń
  2. Myślę, że jemu chodzi o to, że za jakiś czas dowiemy się dlaczego UNIMOT spada od kilku miesięcy, ale wtedy może będziemy już na 20zł.
   Dziwne, że część czeka na wyniki ... Nawet jeśli będą dobre to odreaguje +3% z 20zł.

   Usuń
  3. Równie dobrze może być i 5 pln jak i 100 pln:). W zaleznosci od zysku tak bedzie nam sie ksztaltowac C/Z a to okresli na ile inwestycja jest atrakcyjna dla inwestorow, oraz na jaka dywidende mozemy liczyc z przyszłych okresów. Dlatego ludzie czekaja na raport. Na chwile obecna Unimot staje się coraz tanszy, ale mamy trend spadkowy do ktorej potrzeba kilku mln pln na wychamowanie lub informacji ktora zmieni nastawienie inwestorow.

   Usuń
 95. Prezesie,
  dużo dyskusji o UNIMOCIE. Cena niezła. Z tego co mówisz lubisz uśredniać cenę. Moze to okazja do polepszenia średniej ceny zakupu.
  Pozdrawiam
  Romek

  OdpowiedzUsuń
 96. Nie uśredniamy w dół... ludzie co wy chcecie robić.
  Dokupujemy jak idzie w górę:)
  Ucinamy straty a nie pozwalamy na jej powiększenie...
  Dbajcie o kapitał bo bez niego nic nie zrobicie na gpw.
  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma sposób na uśrednianie ja akurat trochę wiozłem zobaczymy kto ma rację na razie u mnie kurs 39 i wystarczy . [herkules niepodpisany]

   Usuń
 97. no to odbiliśmy się od dna. Przy niewielkim nakładzie może być dziś jeszcze plus.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 98. Na litość boską na uśredniajcie na spadkach. Kup za tą kasę inną spółkę w trendzie wzrostowym. Jeżeli jakaś spółka robi mi kuku ( u mnie 3 % portfela) to sprzedaję i zamykam pozycję. Uśrednianie w dół prowadzi w większości przypadków do katastrofy.
  Co zrobisz gdy unimot zleci na np: 25 zł? dalej będziesz uśredniał? wystarczy kasy? co się stanie jak przyjdzie bessa na rynek? Ludzie zacznijcie myśleć..
  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni