"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Aktualności, analizy, komentarze 8/2017

dodano 21.08.2017 Unimot premia lądowa: dzienna 5,61%, miesięczna za sierpień 5,53%, lipiec 6,78%, czerwiec 6,4%, maj 6,4%, kwiecień 6,6%, marzec 6,8%, luty 6,4%, styczeń 5,3%.

15.08.2017 - Cloud Technologies i Aviaam Leasing podały wyniki których krótkie omówienie tutaj

14.08.2017 -  Telestrada podała świetne wyniki link , krótkie omówienie link tutaj


07.08.2017 - Skarbiec poinformował o dużym spadku aktywów pod zarządzanie

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym
postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów. 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Udostępnij:

194 komentarze:

 1. Zaczynają się wyniki kwartalne w najbliższych dniach więc może się trochę zacznie dziać. W tym kwartale nie tworzę oddzielnego postu z komentowaniem ciekawych wyników tylko jeśli jakaś spółka pozytywnie zaskoczy to napiszę pod tym postem.

  OdpowiedzUsuń
 2. A co Prezes sądzi o Assecopol? Kurs nurkuje do poziomów sprzed kilku lat. Okazja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdaje się, że będzie jeszcze walka Asecco z Comarchem o przetarg dla ZUSu. Warto mieć to na uwadze.

   Mario

   Usuń
 3. Ładnie od kilku tygodni idzie acautogaz

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypomnę że nie odpisuję na anonimowe komentarze, wystarczy na końcu wpisu się podpisać.

  OdpowiedzUsuń
 5. A co Prezes sądzi o Assecopol? Kurs nurkuje do poziomów sprzed kilku lat. Okazja?

  Pozdrawiam,

  Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat Asseco przekopiuję to co napisałem 10 dni na blogu bo nic się nie zmieniło poza dalszym spadkiem kursu "Asseco Poland jest obecnie w długoterminowym trendzie spadkowym na który wpływ ma przekonanie że stracą kontrakt na ZUS lub zostanie mocno ograniczony przychód z ZUS. Patrząc na wyniki za ostatnie lat to widać powolny wzrost przychodów i spadek zysków, wydaje mi się że może to być trwała tendencja i nie ma sensu inwestować teraz w Asseco" oraz "Wg dm mbanku jest to inwestycja negatywna :"Wg Pulsu Biznesu Negocjacje dotyczą zawarcia transakcji zbycia akcji z podmiotami izraelskimi, poza rynkiem regulowanym, po cenie 124,14 NIS za akcję. W sumie wartość pakietu 20% akcji to około 355 mln PLN. Zakończenie negocjacji i zawarcie transakcji planowane jest w ciągu kilku
   najbliższych dni. Wiadomość negatywna. Cena Za pakiet 20% Formula jest niska. Dziś pakiet jest warty 383,6 mln PLN, a w naszej wycenie SOTP z raportu analitycznego z 20.07.17 ok. 404 mln PLN. Przy czym dzisiejsza cena giełdowa 1 waloru Formuli jest niższa o 12% od 12-miesięcznej średniej 15,8% zestawiając średnią z zaproponowaną ceny w transakcji). Trudno nam też wyjaśnić przyczynę takiej transakcji". W przypadku Asseco trzeba tez patrzeć na zysk netto i zysk dla akcjonariuszy jednostki dominującej, za ostatnie 12 miesięcy 520 mln do 296 mln i prawidłowo powinno się patrzeć na 296 mln co przy 3,6 mld kapitalizacji nie jest super zysk.

   Usuń
 6. Do końca sierpnia powinny być także wyniki spółek z Ukrainy. Wchodzę powoli w Agroton i Ksagro. Delikatnie, tam przy niewielkim popycie i podaży ktoś b. zbija kursy a nie widać podaży tak więc ktoś chyba coś wie. Prezes i inni, masz Astartę, to dobra solidna spółka, polecam teraz te dwie. Nie było oznak pogorszenia plonów czy prod. rolnej więc wyniki nie powinny być negatywne. Zakup chyba wskazany w niedużym nominale (5 - 20 tys zł). Jarosław Nie K

  OdpowiedzUsuń
 7. Polecam obserwacje walorow spolki a AMICA. Zaczyna nam sie powoli tworzyc ciekawy ruch do gory. Pytanie,czy przerodzi sie to w cos wiekszego, zobaczymy. Fundamentalnie spolka czas wyglada przyzwoicie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakie spółki z branży e-commerce są notowane na GPW? Przychodzi mi do głowy CCC po akwizycji eobuwie.com, ale potrzebuję jeszcze innych przykładów, pomożecie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie większość spółek odzieżowych ma e-commerce, Komputronik, Inter Cars itp

   Usuń
 9. Jeśli chodzi o Asseco to z inwestycji wychodzą częściowo z całkiem niezłym zyskiem. Do tego należy pamiętać o korzyściach typu know-how jakie zdobyli dzięki zakupowi Formuly oraz przetarli szlaki na giełdzie amerykańskie, bo chyba na Nasdaq Formula jest notowana.
  egonac

  OdpowiedzUsuń
 10. Przed wynikami amici bym nie ruszał, trzeba pamietać , że to duży eksporter na zachód i wschód, kurs eur/pln, gbp/pln, rub/pln niższę rdr, do tego spore wzrosty cen surowców rdr np. stali.

  pozdr piterson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Amicę posłużę się prognozą zysku mbanku, przewidują 21,4 mln przy 21,3 mln rok temu, czyli płasko i nie bardzo pod co grać to nie ma. "W 2Q’17 zakładamy, niską 5% r/r dynamikę wzrostu przychodów ze sprzedaży. Najwyższej dynamiki oczekujemy na rynku rosyjskim (+10% r/r), natomiast
   spadkowych obrotów na rynku Wielkiej Brytanii (efekt osłabienia waluty).
   Rynek w 2Q’17 naszym zdaniem będzie zwracać uwagę na presję ze strony kosztów surowców oraz funduszu płac."

   Usuń
  2. Jaką cenę docelowoą ustalili ?
   Masz może dostęp do tej rekomendacji ?

   Usuń
  3. Mbank nie rekomenduje Amicę tylko ją pozycjonuje, w tym roku zakładają spadek c/z do 11,5 a w przyszłym c/z 10.

   Usuń
  4. BZWBK w ostatniej rekomendacji z 5 lipca ustlaił ceną docelową na 234 PLN i wskazywał:

   C/Z 11.9 EV/EBITDA 7.7
   w przyszłym: 10.4 6.7

   Wycena optymistyczna, lecz cena docelowa ustawiona zbyt wysoko.
   Poziomy 187-190 PLN uważam za jak najbardziej realne.

   Spółkę "za uszy" pociągnie wyczekiwane odbicie na mWIG40, którego się spodziewam w najbliższych tygodniach.

   Usuń
 11. Hej jak przewidujesz wzrost wyników unimota za lipiec 2017? wydaje mi się że będzie to od 30 do 50 %, dolar jest coraz słabszy i to powinno mieć na przełożenie wyników w końcu, bo te kontrakty na walucje nie są bez terminowe
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na podobny wzrost przychodów liczę, podaję codziennie premię lądową i wiadomo że był świetny, niestety sierpień to bardzo mocny jak na razie spadek premii (może przez upały ? Dolar o tyle jest istotny że niższa cena paliwa jest co zwiększa popyt ale bezpośredniego przełożenia na wyniki nie ma, chyba że przeszacowują zadłużenie walutowe ale tego nie wiem.

   Usuń
 12. Ukraińskie znowu spółki zaczynają brykać , agroton milkiland

  OdpowiedzUsuń
 13. Skarbiec podał informacje o wartości aktywów pod zarządzanie i jest bardzo mocny spadek aktywów bo aż 2,5 mld w miesiąc głównie funduszy dedykowanych (2,4 mld). Ewidentnie oznacza to że odchodzący zarządzający zabrali "swoich " klientów do innego TFI. Jest to mocno negatywne info (głównie wizerunkowe), i kto ma akcje powinien rozważyć sprzedaż ich bo może kurs się obsunąć (ja trzymam do rocznego i dywidendy). Aby nie robić paniki to na wyniki Skarbca główny wpływ mają fundusze detaliczne (szczególnie fundusze akcji, mieszane i alternatywne) i tutaj jest na razie bardzo dobrze, obecnie mają 1,809 mld zł do 1,380 mld (31% więcej r/r), mniej rentowne fundusze pieniężne to wzrost o 19% do 1,887 mld. Na wyniki istotny wpływ koniunktura giełdowa a ta sprzyja, wzrosty na giełdach przekładają się na wzrost opłaty stałej i na chwilę obecną bieżący kwartał też ma szanse wygenerować wysoki przychód z tytułu tej opłaty.

  OdpowiedzUsuń
 14. Szanowny Panie Prezesie.

  Co sądzisz o Wieltonie?

  maciek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Wielton to jakieś 3-4 miesiące temu napisałem "Jeśli chodzi o Wielton to nie wiem co myśleć o wynikach, przychody w 4 kw mieli ze 120 % wyższe r/r i to dla mnie spore zaskoczenie gdyż wydawało mi się że spółka jest dojrzała i nie może notować takich przyrostów, z drugiej strony zysk spadł o 50% do 10,5 mln (trzeba byłoby wczytać się w powody tak dużego spadku zysku przy dużym wzroście przychodów, czyżby drożejąca stal ?). Wielton sprzedaje 65% swoich towarów za granica i umocnienie złotówki może im pogorszyć wyniki począwszy od 2 kw , do tego c/z 15 sprawia iż ja nie widzą jak na razie dużego potencjału do wzrostu kursu."
   Od tego czasu chyba trochę spadł ale dokładnie nie obserwowałem.
   W mojej ocenie raczej lepiej nie kupować przed wynikami i poczekać czy faktycznie złotówka psuje im wyniki, do tego oni od 2 kw 2016 zaczęli konsolidować wyniki spółki zależnej metodą pełną i chyba dzięki temu pokazywali mocne dynamiki których obecnie może nie być. W długim terminie nie można wykluczyć że kurs może urosnąć bo jednak mocno przejmują (ostatnio przejęli spółkę niemiecką) a przejęcia od razu widoczne są w wynikach poprzez wzrost przychodów i zazwyczaj zysku netto (pogarsza się zazwyczaj bilans gdyż rosną kredyty).

   Usuń
 15. Radziłem wejść rano w Agroton i Ksagro. Miałem rację. Jarek NieK. Nadal radzę. Wielton jest ok,

  OdpowiedzUsuń
 16. Prezes, w kontekście złych informacji ze skarbca planujesz zmniejszenie pakietu? Zaczyna to wyglądać niepokojąco.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałem nie zmniejszam, za 2-3 miesiące rekordowa dywidenda która może kursem ruszyć, jak nie to trudno, pół roku bez zarobku.

   Usuń
 17. co tak stalexport dzis poleciało w dół? darecki

  OdpowiedzUsuń
 18. Co sądzicie o Asbis po dzisiejszych wynikach?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie odpowiem, Asbis wrzucam do jednego koszyka ze spółkami zagranicznymi i jego c/z 7,5 to jest wysoko przy c/z 4 Astarty czy c/z 3 Aviaam.

   Usuń
 19. Jeśli w kolejnym miesiącu Skarbiec nie zacznie odbijać w poziomie wartości aktywów, to może być dopiero negatywny sygnał. Poza tym wtedy mogą wypłacić nie 100 a 75% dywidendy. Nadal nieźle, ale bez rewelacji. Pytanie czy po odciętej dywidendzie kurs będzie miał pod co rosnąć. Moim zdaniem mogą być głębsze spadki.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba zakładać że do końca roku mogą jeszcze aktywa spadać, odchodzący zarządzający pewnie jeszcze wszystkiego nie wyciągnęli. Tak jak wyżej pisałem to fundusze detaliczne robią im wynik a te jak na razie są wyższe r/r i koniunktura pomaga. Przy 75% dywidendy to i tak będzie stopa dywidendy ponad 10%, czyli wysoko. Oczywiście nie można wykluczyć że nawet wysoka dywidenda nie podniesie kursu i możliwe nawet spadki są.

   Usuń
 20. Czy warto interesować się PBG przy cenie w okolicach 0,50 PLN?

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej odpuścić, we wrześniu może się pojawić 750 mln akcji emitowanych po 0,02 grosze więc kurs może nawet w okolice 10 groszy spaść (jeśli ci którzy objęli emisję ratunkową będą chcieli sprzedać akcje, a zakładam że tak).

   Usuń
  2. Własnie dziś te akcje się pojawiły :) Zjazd 85%
   King_99

   Usuń
  3. Faktycznie dzisiaj weszły te akcje na rynek, muszę przyznać że i tak mały zjazd. To mamy obecnie spółkę wycenianą na 800 mln przy zysku jakieś 50 mln (nie liczę jednorazowego zysku z tytułu umorzenia wierzytelności) czyli c/z ok 16. Jak dla mnie może to jeszcze z 50% spaść w średnim terminie.

   Usuń
  4. Dzisiaj kapitalizacja PBG 340 mln zety, a listopadzie byla 28 mln. Moze jeszcze spasc sporo, przynajmniej do 50% wartosci Rafako. Ale ciekawe, czy rozegraja grubase kolejna partie jak na Polimeskie, kiedy dobry balon napompowano.... Trza obzerwowac...

   Pozdro z Podkarpacia!

   Usuń
 21. Dobry dzień!

  Prezesie Twoja opinia o getback?

  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed debiutem jak i teraz nie mam żadnego zdania, nie interesowałem się ze względu na sporą wycenę i wcześniej niż za 6-9 miesięcy nie będę się wgłębiał, zobaczyć muszę jak będą zarabiać i wtedy dowiem się czy wyniki były mocno naciągnięte przed IPO.

   Usuń
 22. Cześć,
  pisałeś jakiś czasu temu o ewentualnym zakupie Cognoru. Nie kupiłeś jednak. Czy dalej go rozważasz?
  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej Cognor jest w moich obserwowanych, z ewentualnym zakupem czekam jak zostanie objęta nowa emisja oraz zrefinansują zadłużenie - to się wszystko przedłuża.

   Usuń
 23. Cześć
  QRS i ALI podały wyniki za 2 kw 2017r są dobre - szansa że SKH też poda dobre wyniki za 2 Q 2017r.
  Z inwestorskim pozdrowieniem Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SKH nie za 2 q 2017 poda tylko za 4 q 2016/2017 bo mają rok obrachunkowy przesunięty. Nie jest szansa że poda lepsze tylko pewność, wszystko wskazuje że będą około 200% lepsze r/r a nie jak konkurencja 30% r/r.

   Usuń
 24. Bowim podał jednostkowe (nie skonsolidowane) szacunki przychodów i zysku i tak jak przewidywałem 2 kw był kiepski, zysk jest w okolicach 0 a przypomnę że baza jest ogromna bo w okolicach 15 mln.

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam.Prezesie co myślisz o acautogaz .Siedze na tej spółce 3 rok zastanawiam sie aby dzisiaj dokupić .Dziękuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym nie kupił obecnie, widać że siada im już tempo rozwoju i o dalszy wzrost zysków będzie coraz trudniej. Obecne c/z w okolicach 15 nie jest jakąś okazją przy obecnym progresie zysków, żeby c/z spadło w okolice akceptowalnych 10 potrzeba 3-5 lat, a to długo.

   Usuń
 26. Witajcie, jak oceniacie sytuację z Koreą Płn. bo media strasznie straszą ostatnio groźbą konfliktu. Jak Wy to oceniacie i jak mogłyby zachować się rynki w razie takiego scenariusza? Życzę nam by się nie zrealizował. Pozdrawiam, Abes

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno byłyby spadki ale raczej nie więcej niż 10%, chyba że przerodziłoby się to w jakąś wojnę atomową to wtedy głębsze byłyby spadki.

   Usuń
 27. Dziękuje , ciekawi mnie telestrada oraz termoexpert jednak to nc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Telestradę masz moje błogosławieństwo :-), oni w tym roku pokażą mocny wzrost zysku netto (po 1 mln nawet co kwartał) gdyż w ubiegłym roku skończyła im się duża amortyzacja przejętego NOM. Jeśli doliczyć wysokie dywidendy (około 8%) to warto taką spółkę defensywną mieć w portfelu - jedyny minus to stały spadek przychodów przy wzroście marży.
   Termoexpert to raczej odpuść, koleś sobie na giełdzie pieniędzmi firmy pogrywa i to może się różnie skończyć, obecnie na ładnym plusie jest ale jak większe spadki nastąpią to i on straty zanotuje. Podstawowa ich działalność jest ledwo rentowna i małe są przychody więc nie ma czym się zachwycać.

   Mi przed chwilą wpadło 700 akcji Autopartnera po 5,20, analizę zrobię do końca dnia bo nie mam teraz wiele czasu.

   Usuń
 28. Prezes mógłbyś się wypowiedzieć jak oceniasz perspektywy wyników finansowych spółek, które kiedyś były w twoim portfelu (najlepiej na 2 kwartały). Oczywiście może być ocena subiektywna z lekką nutką intuicji :)

  Windexus
  Prolog
  Oex
  Pepees
  Modecom
  Ferro
  Delko

  Dziękuję. Tituch.

  OdpowiedzUsuń
 29. Sorki błąd powyżej, nie Vindexus tylko Vistil.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krótko napiszę o minionym kwartale bo obecny jeszcze trwa i zawsze jeszcze może się coś wydarzyć, oczywiście piszę tylko o zysku netto i nie biorę za to odpowiedzialności bo to są tylko szacunki (do tego były święta przesunięte i mogą one trochę zaburzać wyniki) i mogę się mylić.
   Vindexus + 5% r/r
   Prolog +20% (zrobiło się śmiesznie tanio, jakby wrócili do dywidend to kurs może eksplodować)
   OEX +20% (mają wg ich prognozy zarobić 15,8 mln netto czyli brakuje 3 mln lepszych wyników r/r co daje po 20% na kwartał)
   Pepees +20% (tu może być różnie bo dolar słabł a oni dużo do azji eksportują)
   Modecom +5%
   Ferro +5%
   Delko -10% (lepsze wyniki osiągają w okresach kiedy nie ma świąt a w 2 kw niestety były)
   Wistil -5% (większość eksportuje a mocny złoty będzie obniżał rentowność)

   Usuń
 30. No i rynek chyba też tak uważa bo akcje Pepees dziś wzrosły o 8% (+11gr) :).
  Prezesie a co myślisz o M-trans ??, wyniki za 2kw mają być ogłoszone 14 Sierpnia.

  pzdr Uczeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sugeruję odpuścić M-Trans, niby jest bardzo tanio i całkiem dobre perspektywy ale jest sporo ale. Poprzednie wyniki mogły być podciągane przed Ipo, powiązania z Danksem i nie ma pewności że nieustannie nie będą robione emisje akcji, dziwne transakcje sprzedaży nieruchomości pomiędzy powiązanymi firmami, sprzedaż akcji przez głównego akcjonariusza zaraz po debiucie giełdowym w celu zebrania kasy na nowę emisję. Jest sporo dziwnych rzeczy w tej firmie i nie ma pewności że do drobni akcjonariusze na tym zyskają.

   Usuń
 31. Prezesie,
  co sądzisz o firmie Aztec z NC pod względem fundamentów?
  Technicznie wygląda bardzo ciekawie, wydaje mi się że to już dołek.

  Termus

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że Aztec jest prawidłowo wyceniany patrząc na standardy newconnect. Przychody w ostatnich latach płaskie, z zyskami różnie chociaż są mocno zaniżane przez wysoką amortyzację, i gdyby nie to c/z byloby w okolicach 5 a tak jest 10. Można byłoby też pokusić sie o wycenę patrząc na przepływy operacyjne, tutaj mamy 1 mln za ostatnie 12 m-cy co przy 6 mln kapitalizacji daje c/z 6 , czyli nisko ale do przyjęcia. Nie potrafię w raportach znaleźć wpływu mocnej złotówki na wyniki, wydaje się pozytywny ale pewności nie mam. W mojej ocenie jeśli firma nie zacznie się dzielić z akcjonariuszami zyskiem to kurs może dłuższy czas przebywać na obecnych poziomach lub nawet niższych.

   Usuń
  2. Przed chwilą podał wyniki Aztec i są o 0,12 mln lepsze r/r, niestety przepływy operacyjne są mocno ujemne i tutaj jest największe zastrzeżenie.

   Usuń
 32. Prezes jak widzisz Marvipol (MVP)? Ostatnio emitowali obligacje, pozyskali 80mln.
  Branża budowalano/motoryzacyjna, buduja mieszkania w dużych miastach i handlują luksusowymi samochodami. Mają też rekomendacje. Obecny kurs 12zł, rekomendacja do 18zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopóki oni się nie podzielą to trudno mi się wypowiadać gdyż nie wczytywałem się w warunki podziału. Niestety nie pomogę Ci.

   Usuń
 33. Prezes, co sądzisz o EUCO na aktualnym poziomie cenowym?
  pozdrawiam
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cenowo wygląda obecnie dobrze ale ja bym uważał, jest trend spadkowy i wyniki mogą się odrobinę jeszcze pogarszać (żeby nie było jak z Arterią, że niby tanio ale jeszcze spadało). Generalnie nie wiem czy wpływ na ich wyniki będą miały zmiany które robią w swojej grupie, kupili chyba spółkę zależną i pytanie czy coś to finansowo zmieni. Sugeruję na razie poczekać do wyników.

   Usuń
 34. czy warto wejść w awbud po 6,5 moim zdaniem tak proszę o opinię
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można wykluczyć że kurs urośnie do 7 zł ale to super nie wygląda. Po pierwsze wezwanie jest tylko na 10% więc nie tak dużo, po drugie patrząc na aktualne (nie wiem jak może być w przyszłości) wyniki to Awbud tani nie jest. Zaspekulować może spróbować ale raczej wiele nie zarobisz (ja bym się nie bawił).

   Usuń
 35. Było pytanie o M-trans. Oprócz tego co napisał Prezes należy pamiętać że była emisja akcji z pp po 10gr i te akcje na razie nie są dopuszczone do obrotu. Kiedy będą nie wiadomo. Sadzę że kurs spółki do tego czasu między 10-15gr więc coś można ugrać powiedzmy pod wyniki ale ryzyko jest spore.
  Prezes dobrze przewidziałeś żeby nie tykać PBG bo dziś wybicie i zjazd. Trochę się dziwię ludziom że nie sprzedali po 2xx wiedząc ile zostanie sztuk wpompowane w rynek.
  Ale cóż z tych obserwacji lekcja na przyszłość że trzeba śledzić info ze spółek bo można naprawdę wiele stracić jednego dnia..
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z PBG to wielu dostało srogą nauczkę i teraz może wiedzą że trzeba czytać raporty finansowe. W nich jest napisana liczba akcji i wystarczy porównać z aktualnym kursem i zyskami, które były podpompowane jednorazowym i niepowtarzalnym przychodem z umorzenia wierzytelności. Ale logicznie też wystarczyło podejść, jeśli PBG wyceniane było na 4 mld (z nowymi akcjami) a największy w branży Budimex na 5,5 mld to widać że coś nie tak.

   Zaczyna się wysyp wyników i muszę przyznać że kilka spółek szczególnie z newconnect pokazało fajne wyniki: KBJ , Unified , Automatyka, Decora (oczekiwałem gorszego). Zawód to np. dzisiejsze wyniki CDRL, w tym przypadku ani słaby usd ani program 500+ nie pomagają, ja od dawna do tej spółek podchodzę z dystansem z prostego powodu - mają oni bardzo drogie ubrania dla dzieci i nigdy nie będzie na nie masowego zapotrzebowania.

   Usuń
 36. W gorących spółkach dnia Auto Partner https://comparic.pl/betacom-bcm-auto-partner-apr-gorace-spolki-11-08-2017/

  W dzisiejszym parkiecie można przeczytać że zmiany opłat dystrybucyjnych dla TFI wejdą może dopiero od 2019 r. (dobra informacja dla Skarbca).
  Jest też artykuł o tanich spółkach z potencjałem poprawy wyników, są wśród nich LSI Software, Delko, Dekpol, Asbis, PCM, Mex i co ciekawe JSW.

  OdpowiedzUsuń
 37. Z CDRL sprawa wygląda tak, że wynik jest niski przez bardzo wysokie koszty finansowe, chyba jakieś kontrakty terminowe. Przychody i zysk operacyjny im wzrósł. Co do umocnienia sie złotówki to nie byly to jakieś olbrzymie różnice r/r. Euro osłabiło się o 15 gr, $ tylko 3gr i chf 10 gr. Tutaj duża różnica powinna być w 3q, bo wysoka baza i waluty niżej ($ i chf). Spadek dolara powinnien być widoczny również w 3q z powodu rotacji towarów, który wynosi 122 dni. Spółka sprzedawała jeszcze towary kupowane, gdy $ był powyżej 4 zl. Szczerze to poza kosztami finansowymi to reszta wygląda całkiem ok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wczytywałem się szczegółowo w raport ale to koszty finansowe mogą wynikać z transakcji walutowych, możliwe że zabezpieczają się na spadek/wzrost waluty i możliwe że straty ponieśli bo kurs dolara spadał.

   Usuń
 38. Co do cdrl to wyniki na wszystkich płaszczyznach oprócz netto który zaburzają koszty finansowe/wycena instrumentów pochodnych/ są dużo lepsze rok do roku, EBIDTA I EBIT wyższe o prawie 30%, marża brutto ze sprzedaży 58,8 % w porównaniu do 55,9 w II 2016. W trzecim kwartale 2016 marża ta wynosiła 47,5 także pole do poprawy wyników jest bardzo duże . Jak dla mnie wyniki są dobre i spadek cen np do 24 czy 22 można traktować jako okazję. Paweł

  OdpowiedzUsuń
 39. Prezesie,
  co sądzisz o obecnej sytuacji Bowim? Na jakim poziomie mogą się zatrzymać obecne spadki?
  Pozdrawiam - K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz że nie jestem technikiem więc trudno mi określić poziom wsparcia. Mogę napisać że od strony fundamentalnej chyba ten spadek jest przesadzony. Oni pewnie w 2 kw byli na 0 (nic nie zarobili) to zysk za 12 m-cy im wyjdzie 15 mln czyli przy kapitalizacji 75 mln mamy c/z 5. Jeśli jeszcze od tego odejmiemy skupione 6,6% akcji to robi się jeszcze taniej. Dodatkowo patrząc na blachę (głównego ich produktu sprzedażowego) to ceny się ustabilizowały i nawet lekko rosną w ostatnich dwóch tygodniach, jest szansa że wyniki za 3 kw mogą być dobre a baza z 2016 jest niska. Trzeba obserwować kurs blachy i stali i jak zacznie lekko rosnąć to będzie dobry prognostyk dla wyników 3 kw.
   https://www.puds.pl/ics/1

   Usuń
 40. Spolki z NC zaczely publikowac dane.
  Bardzo dobre wyniki niektorych spolek z branzy spozywczej:
  Teliani - gruzinskie wina - moze to dobry prognostyk dla Ambry
  Eurosnack - juz kilka razy zwracalem uwage na ta spolke. Wzrost przychodow, ktory przeklada sie juz drugi kwartal na wzrost zyskow. Jako, ze to efekt m.in umowy z Biedronka mam nadzieje ze to tez dobry prognostyk dla wyniku Helio.

  Pzdr
  kafal

  OdpowiedzUsuń
 41. Prezes co sądzisz o raporcie Modecomu?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry ale.. Przychody i zyski lekko wzrosły choć marża netto jest na podobnym poziomie. Jak dla mnie istotna i zastanawiająca jest redukcja zatrudnienia, która trwa kolejny kwartał. Zatrudnienie w rok spadło ze 117 osób do 65 czyli bardzo dobrze (w samym 2 kw o 21 osób). W mojej ocenie wpłynie to pozytywnie na zysk netto w najbliższych 12 miesiącach, nie można wykluczyć że są to grupowe zwolnienia i płacą jakieś odprawy (czyli jednorazowe koszty). Jeśli dodamy słabego dolara a oni przecież większość importują to szansa jest że każde kolejne wyniki będą lepsze. ALE jest jeden negatyw czyli przepływy operacyjne, jest to kolejny kwartał kiedy są mocno ujemne i to jest dla mnie ostrzeżeniem, ujemne przepływy można tolerować w przypadku spółek mocno zwiększających skalę działania ale tutaj przychody tylko rosną o kilka % więc tego nie ma. Może to wynikać z wydłużania terminów płatności przez duże sieci handlowe ale może też ktoś im nie płacić.

   Usuń
 42. Na początku ten blog miał jakiś sens. Kupowane były tanie spółki z dobrymi perspektywami. Teraz to się zaczyna robić Szwarc mydło i powidło. Autor podczas emisji Unimotu mocno na niego naganiał i zaklinał się, że to taka super spółka i że na pewno nie sprzeda przed wynikami za 2q i jest to inwestycja długoterminowa a tu co? lekka podbitka i autor już się pozbywa papierów. To mi się nie podoba bo to podważa wiarygodność. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szkoda komentować - Prezes nie strzęp nawet klawiatury.
   Przy okazji - kafal dzięki za info o Eurosnack. Prezes mógłbyś ocenić tą spółkę?
   pozdr. endru

   Usuń
  2. @ aleks - po pierwsze gdzie i komu naganiałem ? Po drugie: zakupione miałem na początku 123 akcje a dokupiłem do 270, więc po sprzedaży 60 akcji mam nadal znacznie więcej akcji niż na starcie. Po 3: ja zawsze gram pod rozwój i poprawę wyników która powinna się przełożyć na kurs, do wyników jeszcze miesiąc. Po 4: nikt cię nie zmusza do czytania mojego bloga, na forum bankiera czy parkietu są bardziej rzetelni inwestorzy więc możesz tam czytać.

   Usuń
  3. Jeśli chodzi o Eurosnack to obserwuję go dłuższy czas, kiedyś podawali miesięczne przychody które pokazywały nieustanny wzrost ale nie przekładało się to na wyniki. Obecnie jest zauważalna zmiana bo wreszcie pokazują zyski i jest szansa że stają się rentowni. Jednak ja bym się wstrzymał z zakupem bo nie jest tanio a w mojej ocenie można się spodziewać kolejnych emisji akcji na kapitał obrotowy. Zwiększanie przychodów głównie do marketów z długim terminem płatności wymaga gotówki. Dodatkowo nie ma co liczyć że w najbliższych latach jakaś kasa do akcjonariuszy trafi.

   Usuń
  4. Do sfrustrowanego: Nie wylewaj pomyj tylko dlatego że skopiowałeś jeden czy drugi ruch autora bloga i pewnie nie idzie po twojej myśli. Taka jest GPW, takie są akcje. Przede wszystkim myśl i nie szukaj winnych spoza sobą. Twoje pieniądze, twoje decyzje. Nikt nikogo nie namawia do czytania i powielania zachowań innych.

   Usuń
  5. Witam,
   Ja również chciałbym przestrzec wszystkich przed powielaniem ruchów giełdowych prezentowanych tu na blogu.
   Wcześniej grałem na spółkach z WIGu20 z całkiem niezłym skutkiem. Po trafieniu na ten blog podjąłem decyzję o inwestycji w parę przedstawionych tutaj spółek (tj. SOHODEV, UNIMOT, HELIO, CLOUD). Obecnie wszystkie spółki sa na dużych minusach (od -5% do -25 %). Oczywiście u autora może wyglądać to inaczej bo każdy ma inny moment zakupu. Ale to są fakty, wszystkie spółki tracą, ja również mam największe straty odkąd siedzę na giełdzie. Postanowiłem też na ciąć strat od razu gdyż jeszcze trochę licze i wierzę w fundamenty tych spółek oraz ich aktualną, bieżacą działalność.
   Ale jak pozbędę się tychże akcji to zdecydowanie nigdy więcej nie powielę ani nie zasuguruje się jakimkolwiek wpisem na tym blogu odnośnie kupna, nauczkę mam srogą.
   Możecie sobie pierdzieć, że wylewam pomyje czy cokolwiek innego....ale takie są fakty/dane/straty.
   Nie obrażając nikogo po prostu stanowczo odradzam wzorowaniem się lub sugerowaniem tym blogiem i płynącymi z niego informacjami.
   Marcel

   Usuń
  6. Pełna zgoda z Twoim wpisem, nie sugerujcie się moim zagraniami bo można dużo stracić. Mój blog ma służyć do wymiany poglądów na temat giełdy a nie na bezmyślne kopiowanie zagrań. Jak celnie zauważyłeś że "każdy ma inny moment zakupu" i przytoczone przez Ciebie Helio od mojego wejścia w grudniu 2016 urosło już ponad 100% (teraz jest 90% wyżej).

   Usuń
 43. Witam
  Prezes co sadzisz o Pxm , czy po tej korekcie możliwe są dalsze wzrosty bo z trendu spadkowego raczej wybili . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pomogę Ci bo branża budowlana a PXM do niej należy nie jest moją domeną, unikam jej i w nią nie inwestuję. Powód główny to częste bankructwa, problemy z płatnościami, nie doszacowanie kontraktów czy problemy z pracownikami (wakaty).

   Usuń
 44. Pytanie o Trakcję po cenie w okolicach 12,50 i niżej czyli obecnie. Jak to wygląda fundamentalnie z Twojej perspektywy Prezesie ? Oraz w stosunku do branży - Torpol itd.

  Dzięki,
  Pozdrawiam,
  Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trakcja podobnie jak powyżej opisany Polimex to branża budowlana na temat której niezbyt wiele mogę napisać. Do wyceny można podejść historycznie czyli patrząc ile średnio przez ostatnie lata zarabiali http://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/TRAKCJA . Za ostatnie 8 lat średni zysk to około 50 mln i tyle trzeba zakładać że będą w przyszłości zarabiać (mogą być lepsze okresy np. 20% więcej ale i gorsze). Dlatego 50 czy nawet 60 mln to żadna okazja przy 637 mln kapitalizacji, c/z powyżej 10. Ja nie widzę sensu kupować tej firmy, lepiej inwestować w spółki które mają potencjał do stałego wzrostu biznesu a nie krótkotrwałych popraw wyników dzięki np. środkom z EU.

   Usuń
 45. 4Fun Media dało wyraźny sygnał kupna: https://comparic.pl/zamknieciem-sygnaly-kupna-agorze-ago-4fun-media-4fm/
  Potencjalny zasięg możliwy nawet do 8,50 zł.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od dwóch tygodni ewidentnie ktoś skupował po 6,60 akcje w każdych ilościach i widać że postanowił wyżej przenieść kurs. ładnie teraz 4fun wygląda i mogę tylko żałować że sprzedałem.

   Usuń
 46. Prezes jak oceniasz wyniki Onico?
  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oceniam negatywnie, spadek przychodów o 1% i zysku o 45% to słabo wygląda. Jak wiesz teoretycznie ustawy paliwowe i transportowe powinny im zwiększyć klientów a tego nie ma. Unimot potrafił jednak o 40% przychody zwiększyć a Onico nie. Jedyny plus to ładne przepływy operacyjne bo 17 mln na plusie. Po wynikach c/z wzrasta na 8,70 i trzeba pamiętać że w 3 kw 2016 mieli ogromną bazę i też można spodziewać się spadku zysku o 40-50%. Dopiero od 4 kw powinno być lepiej bo ujemna baza i może 4 kw będzie przełomowy dla wynikow.

   Usuń
  2. Mercator - połączenie ze spółką - zagrożenie ?

   Prezesie- zupełnie nie wiem jak czytać informację z Mercator o połaczeniu ze spółką zależną, czy widzisz tutaj jakieś ryzyka dla akcjonariuszy ( mam maly pakiet akcji ) ? Z góry dzięki, poniżej link do komunikatu :

   https://www.igpw.pl/komunikaty/raport/Mercator-Medical/170484

   pozdrawiam :)
   ra

   Usuń
  3. Jak dla mnie to pozytyw a nie zagrożenie, wchłaniają spółkę zależną której mieli 100% udziału. Ta operacja uprości strukturę i zmniejszy koszty działalności. Raczej nie zawracaj tym sobie głowy.

   Usuń
 47. Aiton ładny raporrt (jak ktoś gra pod dywidendę to warto się zastanowić)
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Aiton wreszcie poprawił przychody (a miał płaskie długi okres) i mocno poprawił zysk netto. Jest jedno ale, zastanawia mnie dlaczego mają zaniżone przepływy operacyjne, oni mają 2 mln wyższą amortyzację od Capexu i teoretycznie o tyle ponad zysk netto powinni pokazywać wysokość przepływów a tak nie jest. To mi nie gra.
   Prolog świetne wyniki podał, szacował o 20% wzrost zysku a jest +40%, pięknie, przepływy operacyjne mocne i co ciekawe zapowiedź jest wnioskowania dywidendy a przypomnę że wyniki były za 4 kw roku obrotowego więc w przeciągu 2-3 miesięcy może być fajna dywidenda (nawet 22%) ale liczę raczej okolice 8-10%.

   Usuń
 48. TLS podał dobre wyniki za 2Q17r, reakcja żadna - ale niestety dziś obroty w Biedronce będą większe niż na gpw :(
  Pzd Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Telestrada podała fantastyczne wyniki, liczyłem na 2 mln poprawy zysku a jest 3,5 mln, można zakładać że w 2017 minimum 10 mln zarobią (w analizie przyjąłem 9 mln), może być nawet i 12 mln jeśli nadal nie będą płacić podatku dochodowego (nie wiem dlaczego go nie ma). Przepływy operacyjne czyli to co najważniejsze w firmie wzrosły dużo mocniej od zysku netto, do tego został spłacony całkowicie kredyt inwestycyjny (24 mln w 2 lata spłacić to mistrzostwo świata).

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o Telestrade to ciekawe czemu za 1 półrocze 2017r tak niski podatek dochodowy? Może ktoś coś wie na ten temat?
   Pzdr Rekinek

   Usuń
 49. Witaj Prezes,

  Orientujesz się kiedy dokładnie może pojawić się podaż (jaka data) owych 750 mln akcji PBG?

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 50. Tituch...

  no przecież to właśnie już się dzieje od kilkunastu dni...

  OdpowiedzUsuń
 51. Tak na szybko, tylko piszę o zysku netto to aviaam leasing podał lepsze niż szacowałem, mamy około 50 mln zł a szacowałem 42 mln zł, rok temu było 45% niżej. Wynik bardzo dobry a jak kurs zareaguje to czas pokaże :-)

  OdpowiedzUsuń
 52. I kolejna spółka lepsze wyniki r/r, Cloud wykazał w 2 kw 5,957 mln w stosunku do 4,933 mln (1 mln więcej). Są to jednak wyniki gorsze od moich 6,5 mln szacowanych. Źle wyglądają słabe przepływy operacyjne ale wg raportu "Warto zauważyć, że wykazane należności w większości zostały już zapłacone, jednak miało to miejsce po dacie bilansu". Generalnie gdyby kurs wzrósł kilka procent to trochę sprzedałbym akcji (może nawet wszystkie) ale czy to zrobię to będzie zależało od kursu.

  Generalnie trzech spółek z mjego portfela dzisiaj były wyniki i wszystkie są lepsze r/r, do tego Aviaam i Telestrada podały lepszy od moich oczekiwań (reakcja kursu też była właściwa).

  OdpowiedzUsuń
 53. tez mam akcje Aviaam. Spolka powinna byc warta co najmniej 4 razy tyle co jest. Ma samej gotowki 75mln USD co jest wiecej niz kapitalizacja spolki. chore. to tylko mozliwe na gpw. wzrost 6% przy takich wynikach. kto to sprzedaje? przeciez na Aviaam nie ma kontraktow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę abyś się podpisywał na końcu wpisu bo nie będę odpisywał. 4 razy to bez przesady ale minimalnie 100% więcej, a wystarczy od aktywów obrotowych i trwałych odjąć zobowiązania i w zasadzie zostanie gotówka (gdyby wszystko spieniężał). Czyli mamy 130 mln usd x 3,6 co da 468 mln zł przy kapitalizacji 228 mln. Obecnie c/z spadło do 2,35 i mogę ponownie potwierdzić że jest to TOP3 najtańszych spółek na gpw i do tego mocno perspektywiczna.

   Usuń
 54. Hej Prezes, jakie zalozenia dla Astarty? Sprzedajesz po wynikach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wykluczam że część sprzedam (całości raczej nie) ale to wszystko będzie zależeć co przeczytam w raporcie, szczególnie mnie interesuje wielkość zapasów, przepływy operacyjne i oczywiście zysk netto. Może też będzie w raporcie jakaś informacja o wielkości możliwych plonów, niestety raporty miesięczne które zaczęli podawać na ich stronie internetowej są teraz beznadziejne.

   Usuń
 55. AAL i TLS bardzo dobre wyniki. Dziś była pozytywna reakcja na kursie ale myślę prawdę ujrzymy w środę. Mam nadzieję że wzrosty będą kontynuowane szczególnie na AAL bo tam chyba ktoś naprawdę ostatnimi czasy specjalnie kurs zaniżał. Cierpliwość musi w końcu zostać wynagrodzona jeśli spółka utrzyma dynamikę wzrostów. Po za tym dojdą zyski ze współpracy z chińczykami ( w tym raporcie nigdzie ich nie widać za bardzo i dovado też o nich nie wspomina). Prezes gratuluję trafnych przewidywań :) Dominik

  OdpowiedzUsuń
 56. AAL mam od stycznia w moim portfelu numer 1 mogłem sprzedać kiedyś z 20 procentami zysku ale sądzę że to mało ta spółka zasługuje co najmniej na 100 zysku choć biznes radar daje 27.70 (+424.64%) ja trzymam i będę trzymać traktuje tą inwestycje na długi termin zobaczymy w środę co rynek odpowie , Prezes miałeś nosa [herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w taki zachwyt nad aviaam nie wpadam gdyż zabrakło dla mnie najważniejszej informacji o wynikach ze spółki joint venture. Oni już w 2 kw dostarczyli kilka samolotów do Aeoroflotu i z tego powinny być jakieś wyniki (zysk lub strata). Dla mnie to jest najważniejsze, aby oszacować wartość firmy muszę znać jej powtarzalne wyniki z leasingu. Przypomnę że oni ostatnio sprzedali 4 samoloty i jeden kupili, w przyszłych kwartałach mogą mieć niższe przychody z leasingu, trzeba też pamiętać o wysokiej bazie z 3 kw 2016r. Dlatego jestem trochę zawiedziony brakiem istotnych informacji, oczywiście cieszę się zarówno z wyniku jak i obecnego bilansu który dużą wartość firmy.

   Muszę przyznać że bardziej się cieszę z wyniku Telestrady która mnie w tym roku zaskakuje. Jeszcze jak rok temu sprzedawałem akcje w okolicach 15 zł (kupno około 12) to nic nie wskazywało że po zmniejszeniu amortyzacji tak im zyski skoczą. Musi to wynikać z braku upustu przenoszonych telefonów stacjonarnych na bardziej rentowne karty SIM. Wszystko wskazuje że zostanę na dłużej z akcjami chyba że będzie jakiś krótkotrwały wystrzał kursu to wtedy może sprzedam. Tutaj mam komfort psychologiczny.

   Usuń
  2. Są wyniki Danksa (gdyby nie Danks pewnie bloga mojego by nie było:-), są mocno podciągnięte Innymi przychodami Operacyjnymi na 0,51 mln i nie wiadomo skąd one się wzięły. Bilans bardzo mocny a przepływy operacyjne dobre ale jak dla mnie za niskie bo jest spora amortyzacja obniżająca zysk. Oczywiście sporo popisane co ma się wydarzyć ale ja już w to za bardzo nie wierzę.

   Usuń
 57. Co do wpływów z leasingu do aerofłotu to trzeba pamiętać, że mogą mieć dość odległe terminy rozliczeniowe, stąd brak jeszcze tematu w raporcie za 2 kw. W 3 kwartale wpływy powinny już być konsolidowane.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 58. Prezes...
  mógłbym Cię prosić o kilka słów na temat wyników Komputronika...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za bardzo się nie wczytywałem w raport bo robiłem to w nocy ale pomimo niższego zysku nie ma sensu na razie wyciągać jakiś negatywnych wniosków. Mogły na to wpłynąć zarówno przesunięte święta jak i możliwe koszty wezwania (koszty kredytu itd) bo wątpię aby to Buczkowski ponosił ze swoich środków. Bilans i przepływy operacyjne prawidłowe, przychody płaskie, c/z wzrasta do 4,88 czyli nadal niska wycena. Oczekuję lekkiej poprawy wyników w przyszłych okresach dzięki mocnemu złotemu do dolara (jest to importer dolarowy) i rozwiązaniu problemy z Clean Carbon (nie szukałem w raporcie czy coś napisali). Nie zdziwię się lekko negatywnej reakcji kursu w środę (2-3%) ale wydaje mi się że w dłuższym terminie powinno być dobrze.

   Usuń
 59. Zgred. PBG. Pytam o nową podaż akcji z września, o której pisał Prezes kilka komentarzy wyżej. To, że teraz jest już pierwsza faza podaży wszyscy widzimy.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku PBG pisałem z pamięci w której miałem termin wprowadzenie nowych akcji jako wrzesień. Okazało się jednak że one zostały wprowadzone na początku sierpnia co sprowokowało ogromne spadki, więcej nowych akcji nie będzie.

   Usuń
 60. cześć Prezes, przeglądałeś wyniki agroligi? Może ktoś inny sie w to zagłębiał? wydaje mi sie że biznes radar nie do końca dobrze dane wprowadza. Np. borrowings noncurrent na koniec 2016 to 0, a w raporcie 1978€, podobnie z krótkoterminowymi pożyczkami. do tego net cash flow za 1p w raporcie jest (-2520€), a wg br jest na plusie. Nie rozumiem też dlaczego wpływy z inwestycji sa tak wysokie i na plusie, podczas gdy aktywa rzeczowe tez mocno urosły (to akurat pewnie dzieki nowej inwestycji w tłocznie oleju). Chyba jakoś niedługo ma ruszyć nowa inwestycja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że bałagan na biznesradar.pl w przypadku Agroligi wynika z bałaganu w raportach Agroligi, ich wyniki po 4 kw 2016 mocno się różniły z raportem rocznym zatwierdzonym przez biegłego. Śmiało możesz napisać do nich (napis co nie pasuje) a oni to poprawią (ja robię tak często). Jeśli chodzi o przepływy to ewidentnie widać że są błędne, wystarczy zrobić równanie: 2996 - 144-2520 to mamy 332 a wg raportu jest 620 przyrostu gotówki. Wg przepływów to wygląda jakby sprzedali jakiś duży środek trwały ale wówczas musiałby być spadek środków trwałych w bilansie tak jak napisałeś. Przeliczając każdą pozycję przepływów operacyjnych to jest +144 a nie -144 i wtedy będzie 2996+144-2520 czyli 620 wzrostu przepływów. Na logikę jeśli wzrosły środki trwałe to powinny pozycje w przepływach być na odwrót, tym bardziej że w pozycji kupno środków trwałych powinien być minus a nie plus i w kredytach uruchomienie a nie spłata. Więcej Ci nie pomogę bo jakoś i ilość informacji z firmy jest minimalna i w zasadzie wiemy że nic nie wiemy.

   Usuń
 61. To prawda z Agroliga, maja chyba tam niezly bajzel, ale wycena jest atrakcyjna
  Z czego wynika tak wysoka amortyzacja w przypadku Clouda, skoro aktywa są takie niskie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady 0,7 mln za ostatnie 12 miesięcy to nie jest wysoka amortyzacja. Nie wnikałem w to, trzeba byłoby pewnie do rocznego zajrzeć i policzyć, może sporo drobnych rzeczy kupują które można jednorazowo odliczać. Dla mnie największe ryzyko to problem z należnościami, już przy rocznym była informacja "Zdecydowana większość przeterminowanych należności została spłacona do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego." i faktycznie w 1 kw spadły one mocno ale teraz jest ponowny wzrost choć napisali w raporcie " Warto zauważyć, że wykazane należności w większości zostały już zapłacone, jednak miało to miejsce po dacie bilansu" . Widać że Cloud ma problemy z terminowym odzyskiwaniem należności i to jest największy znak zapytania.

   Usuń
 62. @Prezes,czy myslales o powrocie do Wistilu? Cena sie cofneła.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Wistilu raczej nie wracam bo nie mam pod co zagrać, poprawy wyników raczej nie będzie (przeszkadzać może mocny złoty)i nic nowego ze spółki też nie wypłynie.

   Usuń
 63. Wczoraj trochę podkupiłem Wistilu po 65zł ktoś mocno wychodzi z papiera. Pytanie ile tego jeszcze ma ?!
  Zastanawiam się czy Telestrada po dywidendzie cofnie się w okolice 16.5 bo to są dobre okolice do kupna (w tym roku łanie na niej zarobiłem)

  OdpowiedzUsuń
 64. EONET - Dlaczego oni w II kw. zapłacili tak duży podatek?

  OdpowiedzUsuń
 65. na stocku analiza Avii...
  https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-342883_AVIAAML.aspx#342883

  coś interesującego???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie tak, dowiadujemy się że spółka joint venture wygenerowała 0,579 mln usd straty (tego można się spodziewać bo przecież koszty musiałyby być kupna samolotów czy kredytów). Zwraca uwagę że pożyczyli oni aż 54 mln usd jakiejś spółce zależnej, a to może się nie podobać. I podsumowanie "Z drugiej strony mamy nisko wyceniony biznes z całkiem sporym ładunkiem wolnej gotówki - dług jest ujemny 39 mln usd, co daje 143 mln zł. Sam biznes spółki więc jest wyceniany na 85 mln zł . Naprawdę ciężko znaleźć uzasadnienie dla tak niskiej wyceny nawet biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia i ryzyka".

   Ja przed chwilą skróciłem część pozycji po 5,47 (558 akcji) i resztę trzymam dłużej.

   Usuń
  2. Zawsze jak Prezes sprzedaje to zaczyna rosnąć:-)

   Usuń
 66. A co myslicie o 4funmedia? czy cos sie wydazylo przez co kurs tak rosnie? ktos cos wie?

  OdpowiedzUsuń
 67. Prezes, możesz uzasadnić dlaczego skróciłeś avię?
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja częściowa sprzedaż nie spowodowana gorszymi wynikami czy oczekiwaniami odnośnie spółki. Jestem na etapie przebudowy portfela i zamierzam docelowo mieć więcej spółek w portfelu (nawet 15) ale z mniejszym zaangażowaniem (3-5 tys zł). Aviaam jest już docelową wielkością chociaż gdyby pojawiły się głębsze spadki to możliwe jest dokupienie akcji.

   Usuń
 68. Każdy ma swoją politykę inwestycyjną. Ja wolę taką: https://pl.wikipedia.org/wiki/Inwestowanie_skoncentrowane

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam czas więc jestem w stanie te kilkanaście spółek ogarniać. Ponadto jest jeszcze kilka spółek które mi się podobają (widzę potencjał popraw wyników), chcę trochę też zapobiec dużym wahaniom salda portfela. Jeśli przez np. rok czasu nie da to dobrych wyników to wrócę do mniejszej ilości spółek.

   Usuń
  2. @Prezesie, nie o czas przy "ogarnianiu" tutaj chodzi a o zarządzanie emocjami.
   Nie chce się wymądrzać, natomiast sam przechodziłem przez to oraz wiele osób mi znanych również.
   Rozdrobnienie portfela na kilkanaście spółek z punktu widzenia inwestorów indywidualnych nie jest korzystne.
   Każdy ma swoją osobną strategię, moja zakłada bieżące zaangażowanie w max. 5-6 spółek na GPW.

   Niemniej jednak życzę powodzenia.

   Usuń
  3. Spoko, każda rada jest cenna. Wydaje mi się że nie powinienem stale mieć więcej niż 10 spółek (choć teraz jest 11) ale mogą być okresy np. przez 2-3 miesiące kiedy będzie 12-13. Na pewno muszę mieć zawsze wolne z 10.000 wolnej gotówki na jakieś okazyjne zakupy i zamierzam trochę więcej spekulować (do 2 spółek po około 3000zł). Gdybym spekulacyjnie wszedł a myślałem o tym w ostatnim miesiącu w aleję samochodową czy ailleron to byłoby z 50% więcej.

   Usuń
  4. Z gotówką zgadzam się w 100%.
   Ja przez dłuższy okres czasu nie potrafiłem utrzymać jej na rachunku brokerskim, dosłownie paliła mnie w ręce, żebym w coś zainwestował.
   Teraz jest już z tym znacznie lepiej.
   Min. 10-15% środków przeznaczanych na inwestycje w akcje powinny leżeć na rachunku w oczekiwaniu na okazję rynkową, a takich jak sam dobrze wiesz, jest wbrew pozorom wiele.

   Usuń
 69. Prezes, co sadzisz o Primamoda? Wskaznik C/Z 1.35 wydaje sie atrakcyjny. Pozdrawiam Raf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wskaźnik c/z tylko na pierwszy rzut oka jest atrakcyjny, oni w 3 kw 2016 mieli zrobiony jednorazowy przychód na około 10 mln (z tego co pamiętam aktualizacja znaku towarowego czy coś w tym stylu)i o te 10 mln powinno się pomniejszać zysk. Po wyłączeniu tej kwoty mamy 1,5 mln zysku rocznego czyli c/z 10, sugeruje poczekać do wyników za 3 kw i wtedy wszystko będzie wyprostowane.

   Usuń
 70. W przypadku Avii myślę, że po tym jak zaczną mieć stałe przychody i zyski z umowy z aerofłotem spółka powróci do wypłaty dywidendy.
  Zyski bazowe będą pewnie nie aż tak wielkie, ale poza tym spółka świetnie sobie radzi w uzyskiwaniu dodatkowych pieniędzy z pośrednictwa w sprzedaży. Więc to pomniejszenie floty starych samolotów to raczej nie będzie problem.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 71. Prezesie rady !!! 4fun z 6.05 na 8.10 sprzedać czy e tam ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie lepiej o takie rady nie pytaj bo przypadek 4fun dobitnie pokazał że łapanie górek i dołków nie jest moją domeną, o 5% za wcześnie wszedłem i 20% za wcześnie wyszedłem. Muszę przyznać że tak silny wzrost kursu 4 fun jest dla mnie zaskoczeniem i w zasadzie jest w mojej ocenie zdyskontowana poprawa wyników w całym 2017 roku. Zakładając że zarobią 3 mln i dodamy 2 mln z różnicy między amortyzacją a Capexem to otrzymamy 5 mln zarobionej gotówki co przy obecnej kapitalizacji da c/z 6,70. W sumie to nie będzie nadal drogo, gdyby doszła jeszcze lepsza poprawa wyników to może i jest tanio. Trochę się teraz zamieszałem, musisz sam sobie przemysleć, jak mam takie dylematy to często stosuję zasadę sprzedaży np.połowy pakiety, jak wzrośnie to sprzedam resztę, jak spadnie to zawsze można znowu podkupić.

   Usuń
 72. 4fm ma perspektywy powrotu do c/z na poziomie ~10, zakładam dalszą poprawę rentowności w dłuższej perspektywie co przy zmienionym postrzeganiu spółki moze wyciągnać kurs na wyższe poziomy, dla mnie 4fm to inwestycja na 2-3 lata i zakłada spokojna poprawe zysku na akcje co już powinno miec miejsce; nie spodziewałbym sie jednak fajerwerków po raporcie za 2q. Za rok 2017 wpadnie co najmniej 50 gr dywidendy a w nastepnych latach powinna ona rosnać. To moja opinia i przypominam że kazdy powinen sam decydować o swoich tranzakcjach. Na chwile obecna nie dokupiłbym akcji ale także nie sprzedał ich.

  OdpowiedzUsuń
 73. Ktoś wie kiedy wyniki podaje Irl? Nie mogę znaleźć.
  pozdr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już raczej powinny być, oni chyba dwa dni wcześniej informuję że podadzą wyniki.

   Usuń
 74. W 2016 wyniki były ostatniego sierpnia.
  Czy ktoś się czai na IRL ??
  Ja może za wcześnie, ale powoli podbieram.

  Prezesie dalej czekasz na okolice 10 zł ??

  OdpowiedzUsuń
 75. Prośba, jeśli ktoś z czytelników bloga ma rachunek maklerski w bz wbk to proszę o przesłanie mi na emaila rekomendacji Stalexportu która została wczoraj ujawniona. Ciekawi mnie czy są w niej informacje o płatnościach koncesji, przez jaki czas będą je płacić itd ?
  blogprezesa@gmail.com

  Marvipol, Lotos i Ferro podali przyzwoite wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 76. Ferro i Marvipol podały wyniki i wydają się być dobre. @Prezes czy widzisz jakies zagrozenia? Wiem, ze Marvipol cie nie interesuje.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam czasu się wczytać w Ferro, zagrożenie to miedź o czym pisałem wcześniej ale sprawdź w raporcie czy faktycznie jest bo mocny zloty do usd może niwelować to ryzyko.

   Usuń
 77. Mam już analizę (rekomendację bz wbk) Stalexportu. Generalnie wiele mi nie wyjaśnia a nawet trochę wprowadza mi zamęt gdyż napisali że dywidendy będą dzielone między Skarb Państwa. Jako że nie znają umowy koncesyjnej to szacuję że podział będzie po połowie ale możliwe jest że dla Stalexportu (i akcjonariuszy) może trafiać tylko 30%. Analityk szacuje że stopa dywidendy za 2018-2020 wyniesie 23-29% czyli około 8-10%, a zyski w 2017 to 177 mln, w 2018 wzrasta do 229 mln a później spadek 215 i 196 mln. Co ciekawe i istotne bo nie uzyskałem nigdzie wcześniej informacji (pytałem i Stalexport i Noble Securities który wcześniej dawał rekomendacje) że płatność koncesji ma być jednorazowo w 2018 roku na 222,9 mln. Jeśli byłaby to prawda to dobra informacja gdyż dywidendy ze spółki zależnej do Stalexportu mają być ponownie wypłacane po płatności koncesji. Analitycy tak jak i ja zakładają że w 2027 kiedy upłynie koncesja firma zostanie rozwiązana. Podsumowując: wiem obecnie mniej niż wcześniej gdyż nie jest jasny dla mnie podział dywidendy ze Skarbem Państwa. Do tej pory przyjmowałem sobie że Stalexport zarobi przez 10 lat po 180 mln czyli 1,8 mld i po odjęciu 1 mld kapitalizacji można zarobić 800 mln co da 8% brutto corocznego zysku. Jeśli jednak trzeba byłoby się dzielić ze Skarbem Państwa np. 50% to średnioroczny zysk wyniósłby 4% brutto. Czy ktoś kto czytał rekomendację bz wbk ma własną opinię i może się podzielić ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie ciekawa sprawa z tą dywidendą dla SP. Wcześniej o tym pisał Trigon: " Po przekroczeniu pewnego poziomu stopy zwrotu z inwestycji SAM zgodnie z umową koncesyjną będzie zobowiązany do podziału dywidendy pomiędzy spółką matką a Skarbem Państwa. Nie znamy szczegółowego algorytmu podziału dywidendy, gdyż jest on objęty tajemnicą handlową, niemniej jednak takie projekty na świecie cechują się wewnętrzną stopą zwrotu na poziomie 20-25%."
   Więc może dywidenda dla SP nie będzie aż tak wysoka.

   Co do wyliczeń. Zarobek w 10 lat założyłeś 1,8 mld zł (zgadzam się), ale też trzeba dodać aktualny kapitał 600 mln zł. Razem 2,4 mld zł. Obecna kapitalizacja 1 mld zł. Zatem nadwyżka to 1,4 mld zł. Część z tego może dostać SP. Ale raczej mniej niż połowa, bo w pierwszej kolejności jest zwrot nakładów i zysk (20%-25% rocznie).

   Usuń
  2. "W połączeniu z ekstrapolowanymi ze sprawozdania Stalexportu planami w zakresie nakładów inwestycyjnych i spłaty zobowiązań powinno to umożliwić firmie znaczne zwiększenie przepływów pieniężnych. Przełoży się to zapewne na wyższe dywidendy, które jednak podlegać będą podziałowi między akcjonariuszy a Skarb Państwa. Stosunek podziału będzie miał tu olbrzymie znaczenie i stanowi największe ryzyko dla naszej wyceny. Wg naszych obliczeń obecna cena akcji firmy implikuje, że akcjonariusze otrzymają ok. 30% wypłaty z zysku, zamiast przyjmowanego przez nas 50%. Zakładamy, że z chwilą wygaśnięcia koncesji na autostradę A4 w marcu 2027 r. Stalexport zaprzestanie działalności. Jeżeli więc koncesja zostanie przedłużona (albo firma uzyska inną), wycena firmy mogłaby być znacznie wyższe niż nasze bazowe szacunki" - cytat z rekomendacji.
   Przyznam szczerze że tego podziału nie brałem zupełnie pod uwagę bo nie wiedziałem. WBK zakłada że więcej niż 30-50% nie trafi dla akcjonariuszy więc jeśli nawet faktycznie zyski wzrosną, nawet i ze 2 mld zarobią to jak przyjdzie SP oddać 1 mld to robi się jak dla mnie trochę lipa. Można przyjąć że okolice 5-7% rocznego zarobku to wszystko co się da wycisnąć z dywidend, nie uwzględniam ewentualnego wzrostu kursu.

   Usuń
 78. Witam
  Z ostatnich "tutejszych" spółek spodobała mi się Telestrada.
  Zakupiłem pakiet, dzisiaj widzę że już odcięli dywidendę.
  Jak policzę stopę dywidendy za ten i przyszły rok (zakupiłem kilka dni temu) to mi wychodzi min 17%, to może być dobry strzał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zgarniesz dwie dywidendy to faktycznie będzie 17% ale trzeba pamiętać że po odcięciu dywidendy nie jest powiedziane że kurs urośnie. Telestradę od 2 lat obserwuję i jest OK, główny atut to co najważniejsze w firmie czyli przepływy operacyjne (generowana gotówka). Mamy za 12 miesięcy 21,6 mln przepływów operacyjnych przy 58 mln kapitalizacji to daje uproszczoną c/z 2,80 (prawie darmo :-). Ważne i o tym trzeba pamiętać to niski płacony podatek, nie udało mi się znaleźć informacji w rocznym dlaczego jest taki niski (trzeba byłoby do firmy napisać i się zapytać). Gdyby nadal płacili tak mało to można szacować 12-13 mln zysku w tym roku a jeśli dojdzie podatek to trzeba z 15% od tego odjąć. Kolejne ostrzeżenie to kurczenie się przychodów (niewielkie ale jest), szczyt wyników czyli najwyższy zysk netto w mojej ocenie może firma osiągnąć w 2018 i od tego czasu jest możliwe że 3-5% co roku im zyski mogą spadać. Kolejna ciekawostka i minus o którym nie napisałem w analizie bo zapomniałem to fakt iż z zysku netto około 0,95 mln przeznaczają na nagrody i premie dla zarządu i pracowników. O tą kwotę powinno się w swoich wyliczeniach pomniejszać zysk do wyliczeń c/z czy innych wskaźników ale to trochę neutralna wiadomość bo gdyby z zysku nie dali pracownikom to po prostu te premie byłyby normalnie w roku jako wynagrodzenie. W mojej ocenie cena akcji powinna być w okolicach 23-25 co dałoby kapitalizację 70-78 mln i to nie byłoby drogo dla spółki dywidendowej z zyskami na poziomie 10-13 mln (zysk w zależności oo wysokości podatku). Ja na chwilę obecną zostaję z Telestradą na dłużej i zakładam że kurs w tym roku będzie przebywał między 17-20 zł. Wyniki Telestrady zostały dostrzeżone przed analityków z SII http://www.sii.org.pl/11767/aktualnosci/newsroom/5-spolek-z-newconnect-ktore-mocno-zwiekszyly-zysk-netto-w-ii-kw.html#ak11767

   Usuń
  2. Prezesie, jeśli mogę
   Dziwią mnie trochę twoje ostatnie posunięcia albo ich brak.
   Najwięcej kapitałowo zaangażowany jesteś w Helio.
   Ja np. najwięcej zaangażowany jestem w Avię. Czy widzisz aż taki potencjał jeszcze przed Helio, bo mi wydaje się że potencjał wzrostów np. w Avii (której się pozbywasz a Helio nie ??) jest wielokrotnie większy niż w Helio na dzień dzisiejszy.
   Helio też mam ale minimalnie...

   Poza tym jeszcze większe rozdrobnienie to już dużo, ale to jak kto lubi...

   Usuń
  3. Aviaam to trudniejszy temat gdyż pomimo mocnych fundamentów (podtrzymuję że jedn z najtańszych i najbardziej perspektywicznych spółek na całej gpw) nie jest grana przez inwestorów i wszystko wskazuje że kursem "bawi" się OFE NN czy ludzie z nim powiązani.
   Jeśli chodzi o Helio to na pewno się w tym roku będę skracał ale nie zrobię tego na tym poziomie i nie wcześniej niż po wynikach które powinny być bardzo dobre. Gdy będzie właściwa reakcja rynku, obroty wzrosną to dopiero można szukać okazji do wyjścia, dzisiaj sprzedając pewnie mocno uwalę kurs. Druga rzecz to dzięki mocnej złotówce do usd, Helio powinno pokazać jeszcze lepsze wyniki w kolejnych kwartałach szczególnie kwartał grudniowy i styczniowy i jestem w stanie trzymać do tego czasu, jeśli nie mylą mnie wyliczenia to jest możliwy wówczas spadek c/z w okolice 6 a to byłoby nisko i kurs powinien na to zareagować. Technicznie też poziomy 22-23 są realne.
   Na koniec musisz pamiętać że nie mogę wszystkiego otwarcie dokładnie zdradzać kiedy sprzedaję czy kupuję bo wtedy nie uda mi się tego zrobić w dobrych cenach.

   Usuń
 79. Moim zdaniem aviaaml i aviasg będą zdjęte z giełdy, gdy JV wejdzie na giełdę w Chinach. To by wyjaśniało dlaczego kurs jest tak nisko trzymany.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to realne ale nie tak szybko, JV ma wejść na giełdę w Chinach ale to pewnie kwestia 2-3 lat, muszą najpierw pokazać wyniki i perspektywy aby się dobrze sprzedać. Gdyby weszli na giełdę to mocno jednorazowo przełożyłoby się na wyniki Aviaam (zakładam wysoką wycenę spółki JV). Ja w aviaam widzę zasadniczą zmianę w tym roku jeśli chodzi o wiadomości z firmy, na stronie internetowej w zasadzie raz w tygodniu jest nowa informacja, kiedyś tego nie było tyle.

   Usuń
 80. Czy nie obawiasz się wyników Helio, by nie było podobnie jak CDRL gdzie mimo mocnego spadku USD w wynikach jednak nie przyniosło spodziewanego efektu. Pozdrawiam Tantal64

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę że udało się Ci się jednak napisać na blogu.
   Tłumaczę dlaczego oczekuję że wyniki za 4 kw będą lepsze r/r w przypadku Helio.
   Poprzedni kwartał (ich 4 kw roku obrotowego) - tutaj sprawa jest jasna, niska baza r/r bo umowa z Biedronką była podpisana w czerwcu 2016r. czyli niepełny kwartał, do tego doszły przesunięte święta i będzie większa sprzedaż (napisali nawet o tym w raporcie i widać to po wielkości zapasów)
   Obecny kwartał (ich 1 kw roku obrotowego) - sprawa odrobinę mniej pewna ale właśnie w tym przypadku liczę na mocniejszy pln do usd, dzisiaj jest np. kurs 4% niżej r/r więc ze 2% powinien być lepszy wynik (oczywiście cały kwartał trzeba prześledzić ale jest na pewno mocniejszy złoty). Dodatkowo można dodać zwiększanie sprzedaży choćby do coraz większej liczby Biedronek (ale nie tylko), zmianę trendów żywieniowych.
   Przyszły kwartał Bożego Narodzenia (ich 2 kw roku obrotowego) - gdyby kurs usd / pln się utrzymał na obecnych poziomach to będzie niżej około 15% (szczyt drogiego dolara był w grudniu) co może się przełożyć na poprawę zysku o 5-10%.
   Pierwszy kwartał 2018 roku - (ich 3 kw roku obrotowego) - nadal korzystny kurs złotówki patrząc r/r (styczeń jeszcze było ponad 4,10) i przesunięte święta Wielkanocne na ten kwartał czyli nałoży się sprzedaż na jeden kwartał bo w tym roku była rozłożona na dwa kwartały.
   Oczywiście są ryzyka które mogą sprawić że moje szacunki się nie sprawdzą : powrót silnego dolara, mocna presja na wzrost płac czy utrata kontraktu z Biedronką czy inną dużą siecią handlową. Helio nie stosuje żadnych zabezpieczeń więc nie ma ryzyka że niekorzystnie się zabezpieczy tak jak zrobił to CDRL.
   Jak widać oczekiwania moje do dalszej poprawy wyników przez jeszcze 4 kwartały (w tym poprzedni kwartał) są uzasadnione, c/z 7,80 na pewno oznacza że nie jest drogo, do tego technicznie mamy trend wzrostowy.

   Usuń
  2. W końcu udało mi się opanować dodawanie komentarzy :) Wielkie dzięki za szczegółową odpowiedź. W sumie nie wiedziałem, że Helio nie stosuje zabezpieczeń walutowych

   Usuń
 81. Prezes, wiem że brałeś pod uwagę COGNOR jako potencjalny zakup, dziś cena zjechała do 1.30 jak dla mnie jest tanio ale kurs cały czas dolowany, gdzie widzisz dno?

  Kes

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem nie dawno na blogu że nie ma co się spieszyć z zakupem Cognoru. Oni muszą najpierw dokończyć emisję akcji (jakieś zmiany w emisji są na nowym walnym) i wykupić obligacje (kurs eur/pln jest mniej korzystny niż jeszcze 2-3 miesiące temu), wtedy będzie wiadomo jak to wszystko wygląda. Dojdą jeszcze wyniki i będziemy wtedy mądrzejsi. Kurs teoretycznie wygląda na okazję ale czasem lepiej stracić okazję niż pieniądze :-)

   Usuń
 82. Cześć Prezes,

  Jak to się ma do twoich szacunków?

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28275634,unimot-sa-51-2017-przychody-netto-ze-sprzedazy-w-lipcu-2017-r-wstepne-dane

  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 83. Prezesie,

  Jeszcze jedna prośba. Mógłbyś odnieść się do wpisu OBSa o CDRL?

  tutaj link: http://www.gazetagieldowa.pl/2017/08/spoki-z-gornej-poki-cdrl-lepiej-choc.html

  Co nas czeka gdy np. dolar wróci do 4zł, pozostanie bez zmian, spadnie do 3zł? Jaki to będzie miało wpływ na wynik operacyjny i zysk? Czy według Ciebie jest szansa na dywidendę?

  Wiele osób spodziewało się dobrych wyników, jednakże koszty finansowe pokrzyżowały plany...

  Pozdrawiam,
  Paweł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Unimot to z tego co pamiętam że oczekuję wzrostu przychodów w lipcu o 30-50% więc 40% wzrostu jest w samym środku moich oczekiwań. Lipiec był świetny jeśli chodzi o marżę więc kupę kasy zarobili, niestety sierpień to już znaczny spadek marży (nie bardzo znam powód tego spadku) i też przydałoby się żeby ze 40% więcej obrócili.

   W przypadku CDRL to ciężko mi podważać zdecydowanie lepszego analityka/inwestora niż ja, OBS należy do mensy a mi 6 pkt zabrakło żeby się do niej dostać :-)
   Jak dla mnie zarząd CDRL zrobił błąd że się zabezpieczył (zrobił pewnie forwarda) na przyszłe zobowiązanie (zakup towaru) bo kurs dolara mocno jeszcze spadł i w ten sposób mniej zarobią. Generalnie strata z tej transakcji pochodnej zostanie odwrócona (wykasowana, cofnięta) w tym kwartale, chyba że zobowiązanie to będzie wymagane w kolejnym kwartale to wówczas może się nawet powiększyć (bo kurs dolara spada dalej, ważny jest kurs z 30.09.2017). Nie napiszę jak kursy podane przez Ciebie mogą się na CDRL przełożyć (trzeba byłoby cały rzis rozłożyć na części a to raczej jest trudne i czasochłonne) ale na logikę można wytłumaczyć. Zakładając że kurs jest 3,5 i w takim przypadku przyjmujemy że firma zarabia np. 10% (nie istotne od jakiej wartości). Zakładając że kurs wzrasta do 4 zł to firma jeśli chce utrzymać te 10% zysku musiałaby podnieść około 15% (3,5+15%) cenę jakiegoś produktu i tutaj powstaje pytanie czy będzie nadal ten sam popyt na produkt który mocno zdrożał ? Ja zakładam że nie, sprzedadzą mniej (mniejszy obrót) i nie zarobią nadal 10% tylko np. 8 %. W wariancie spadku do 3zł który jest korzystny dla firmy (taniej kupili) mogą zastosować dwie opcje, pierwsze to nie podnoszą swojego zysku i zostają z 10% zyskiem ale wtedy można się spodziewać że popyt na ich produkty wzrośnie (więcej sprzedadzą) bo produkt jest 15% tańszy, czyli faktycznie firma więcej zarobi bo większy obrót zrealizuje. Druga opcja to mogą podnieść marże (swój zysk) np o 5% i ustalić cenę produktu na 3,15 (i tak taniej niż pierwotne 3,50), wówczas pewnie i tak więcej sprzedadzą (większy obrót) bo jest taniej i dodatkowo z większym zyskiem. Mam nadzieję że zrozumiałeś do czego zmierzam, jeżeli dużym kosztem CDRL jest import towarów w w dolarze a ten jest tani to jest to korzystne dla firmy, bo będzie mogło taniej sprzedać towary z większą marżą i do tego jest szansa że więcej sprzedadzą. Ważne i o tym trzeba pamiętać że zmiany kursowe nie mają od razu przełożenia na wyniki, firmy mają zapasy czy zawarte kontrakty i takie zmiany kursowe widać w pełni dopiero po około 6 miesiącach. Jeśli chodzi o dywidendy to nie znam polityki firmy i ich planów inwestycyjnych, ja lubię firmy które wypłacają 30-50% zysku dla akcjonariuszy a resztę na rozwój przeznaczają, przynajmniej wiem że liczą się z akcjonariuszami.

   Usuń
 84. EK
  IRL Polska
  Sądząc po ilości regionów w które sie spólka angażuje , chyba myslą o detalicznej sprzedaży energi . https://www.praca.pl/758933,irl_polska_sp_z_o_o,warszawa,firma.html

  OdpowiedzUsuń
 85. $$$$$$$$$$$$$

  Jakie spolki typujecie na kolejne 6-12msc pod zakladany wzrost dolca?

  OdpowiedzUsuń
 86. Rok temu była taka dyskusja o Komputroniku i wacie , ciekawe że ich nie ruszyli http://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=4688381&strona=1

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 87. Prezesie, ciekaw jestem Twojej analizy spółki Wielton.
  Wszedłbyś teraz mając coś wolnej gotówki? Technicznie padły pierwsze sygnały potencjalnej zmiany trendu. Jak on wygląda fundamentalnie na ten moment?

  Z góry dzięki za pomoc,
  Pozdrawiam,
  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod tym postem w komentarzach 7 sierpnia o 20:16 napisałem kilka słów o Wieltonie, nic nowego nie dodam.

   Usuń
 88. Prezesie, wiesz może kiedy są wyniki helio?

  Pozdrawiam
  Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. helio ciut korekci, ale trend wzrostowy nadal utrzymany...
   https://pl.tradingview.com/chart/HEL/EHbCXyHi/

   Usuń
  2. Może i mała korekta ale mocno mój portfel boli gdyż jest to największa pozycja w portfelu. Największy problem w Helio jaki widzę to długi jeszcze czas oczekiwania do wyników czyli do 30 października (będzie wtedy raport roczny). O wyniki tak jak pisałem wyżej się nie boję i przewiduję że aż cztery kwartały (w tym poprzedni) powinny być lepsze r/r, jak to się sprawdzi to kurs powinien urosnąć (mam taką nadzieję).

   Usuń
  3. 31 października - raport roczny
   29 listopada - raport za I kwartał

   luki_bak

   Usuń
  4. Sory a to nie jest tak, że w sierpniu powinni podać raport za 4 kwartał?

   Jason

   Usuń
  5. Nie muszą, raport roczny jak podają w terminie a tak jest to wówczas bez 4 kw. Plus tej całej sytuacji to będzie że miesiąc po rocznym będzie kolejny raport kwartalny i jak będzie dobry tak jak oczekuję to może i kurs zareaguje.

   Usuń
 89. Prezesie,

  Jakie masz zdanie na temat spółki Comarch? Stale się rozwijają, otworzyli swój oddział w Japonii, przed nimi rozstrzygnięcie przetargu na obsługę systemu ZUSu. Warto mieć ich na uwadze?

  Szwagier

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby wygrali przetarg w Zusie to na pewno byłyby mocne krótkotrwałe wzrosty. Dla mnie jednak firma jest zdecydowanie za droga, c/z 24, od 3 lata płaskie przychody (po przychodach nie widzę rozwoju) i spadający zysk netto sprawiają że Comarch to żadna okazja. Kto lubi spekulować to może próbować grać pod przetarg ZUS ale ryzyko jest jednak spore że nie wygrają a kurs spadnie.

   Usuń
 90. Jak oceniasz Pcc rokita po wynikach? czy dostrzegasz potencjał wzrostu?
  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzrost przychodów i zysku o 20% trzeba oceniać pozytywnie. Oczywiście czy jest potencjał wzrostu to trochę trudniej ocenić gdyż trzeba pamiętać że oni 4 kw mieli przychody podniesione jednorazowymi transakcjami (około 50 mln) i baza jest wysoka.

   Usuń
 91. Wezwanie na Drozapol po 2 zł. Chyba po tyle to nie oddadzą drobni akcjonariusze, tym bardziej, iż jest ich niemało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja całe 3 grosze złapałem Drozapolu (k: 1,88 i s:1,91), jak widać za wcześnie sprzedałem bo 15% uciekło. Generalnie na więcej bym nie liczył niż te 2zł dlatego nie rozumiem zachowania inwestorów i kupowania ponad 2 zł. Mam w pamięci FAM który fundamentalnie lepiej wygląda niż Drozapol a kurs poleciał w dół po nie udanym wezwaniu.

   Usuń
 92. Pana Marcela został usunięty wpis ostrzegający przed moim blogiem itd. Powodem usunięcia jest fakt iż identyczny wpis zrobił 16 sierpnia w komentarzach powyżej. Wówczas odniosłem się do wpisu i drugi raz nie będę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko że mój wpis nie miał na celu, żebyś się do niego w jakikolwiek sposób odnosił. Miał na celu trzeźwe ostrzeżenie innych odnośnie kapitału na który nierzadko poświęca się zdrowie i życie. Taki głos rozsądku.
   Kasując go pokazujesz swoje prawdziwe intencje prowadzenia tego bloga.
   Powieliłem ten wpis bo 16 sierpnia po prostu zaginał w innych wypowiedziach gdyż odświeżałem starą wypowiedź.
   Śmiem twierdzić, że typowa cenzura dla obecnych rządów...
   Przykre...tym bardziej, że nie odnoszę się do Ciebie jako osoby tylko do zawartości bloga. Zastanów się nad tym.
   Marcel

   Usuń
  2. Nie widzę sensu co 5 dni powielać tych samych wpisów, nawet gdy są ważne, ja tego nie robię więc dobrze jak i inni tego nie robią. Twój wpis z 16 sierpnia nie został usunięty, nie zaginął tylko po prostu został przez czytających bloga uznany prawdopodobnie jako nieistotny. Twój wpis jest drugim czy trzecim który usunąłem w przeciągu blisko roku prowadzenia bloga i możesz nazywać to cenzurą. Co do intencji bloga to jest zawarta w zakładce "O mnie" a jak uważasz że jest inna to Twoje zdanie. Przypomnę Ci i innym zasady bloga żeby później nie było wątpliwości " Pamiętajcie że jest to tylko i wyłącznie moja inwestycja, a moje transakcje po to Wam podaję żeby pokazać/nauczyć jak można pomnażać pieniądze bez nadmiernego ryzyka, inwestując w spółki stabilne, rozwojowe i fundamentalnie zdrowe. Doskonale znam ryzyko inwestycji w przedstawione przeze mnie spółki i wiem że mogę stracić większość pieniędzy dlatego jeżeli ktoś z czytelników bloga kupi opisywane przeze mnie akcje na podstawie mojego wpisu czy transakcji musi też mieć świadomość iż może stracić całość pieniędzy, sam powinien podjąć decyzję o zakupie czy sprzedaży po uprzednim zapoznaniu się z wszystkimi raportami czy komunikatami tych firm a moja analiza nie jest i nie może być żadną rekomendacją do kupna tych akcji, ja nie ponoszę odpowiedzialności za Wasze transakcje. Wszystko co napiszemy na tym blogu może być poradą ale nie może być traktowane jako rekomendacja kupna lub sprzedaży. Ważne aby każdy inwestor pamiętał o dywersyfikacji swojego „portfela” gdyż każda inwestycja niesie za sobą wiele ryzyk, są sytuacje czy informacje których nie możemy przewidzieć gdyż nie „siedzimy w firmie”, "Gdy masz w portfelu 10 spółek równo podzielonych i w przypadku spadku jej kursu o 100% to cały portfel spada tylko 10% a jak masz 2 spółki to spadek kursu o 100% powoduje 50% straty Twojego portfela".

   Usuń
 93. Fakt jest niestety taki, iż nienajlepsze czasy na GPW dla małych spółek. Fam, Komputronik to są przypadki gdy cena po wezwaniu spadła poniżej ceny z wezwania, choć to spółki tanie. Ale jest też niemało przypadków, gdy było inaczej. Jest tanio (szczególnie biorąc pod uwagę kondycję gospodarki i jej perspektywy)i większościowi akcjonariusze z tego korzystają. No bo jak nazwać sytuację, gdy kupujemy spółkę w okolicy wartości księgowej z ceną do zysku grubo poniżej 10. I nie są to przypadki odosobnionych albo zupełnie niepłynnych spółek z nietransparentnymi binesami. Takie bardzo słabo płynne jak wiemy, to wskaźnik cena do zysku mają poniżej 6-7. I to w czasach, gdy roczny zysk wolny od ryzyka to tylko ok. 3%.
  Niestety ale edukacja ekonomiczna obywateli w naszym kraju kuleje. Większość nie ma zielonego pojęcia o gpw. Swoje dokładają fundusze inwestycyjne, które zgarniają takie prowizje, iż w zdecydowanej większości nie są w stanie przebić benchamrku, co w dobrych czasach oznacza jedynie umiarkowany zysk, a już tylko w nieco gorszych balansowanie wokół zera lub wtopę. Tak więc zmiany w regulacjach dotyczących funduszy i zmniejszenie pobieranych przez nie opłat i prowizji wyjdzie wszystkim na dobre w dłuższej perspektywie. Swoją droga mogłyby być na GPW ETF-y odzwierciedlające wszystkie indeksy gpw oraz przynajmniej większe indeksy sektorowe. To mogłoby zachęcić więcej osób do inwestycji (pośredniej) na rynku akcji. Ale skoro tak narzekam to znaczy (kontrariańsko), że może być już tylko niemalże lepiej. Może gdyby rynki w USA nie były tak wysoko to byłbym spokojniejszy. Chociaż z drugiej strony nie jest wykluczony scenariusz w miarę spokojnej korekty w USA i jednoczesnych wzrostów na tanich rynkach wschodzących (bodajże W. Białek z CDM-u taka teorię lansował). Kapitał musi znaleźć gdzieś ujście. Jak w USA rynek przestanie rosnąć to kapitał pójdzie albo w surowce albo na rynki wschodzące (albo jedno i drugie), albo obligacje. Nie rysuję szczególnie czarnych scenariuszy ale wszyscy wiemy, że takowe też mogą się zmaterializować. Faktem jednak pozostaje, iż stopy procentowe na świecie są niskie, kondycja gospodarki światowej nie wygląda źle, banki centralne nie przestały jeszcze drukować pieniądza i skupować aktywów, czym utrzymują rozwinięte rynki akcji na wysokim poziomie. W obecnej sytuacji trudno szukać analogii z przeszłości. Dobra. Koniec. Rozgadałem się.

  OdpowiedzUsuń
 94. Dalsze podnoszenie stóp może zaszkodzić gospodarce opartej o tani pieniądz, gdyż odsłoni kto tak naprawdę jest "nagi w biznesie" a kto ma prawdziwy zdrowy biznes. Stan gospodarki wcale nie jest aż tak kolorowy jak to niektóre media pokazują, ale dzięki niskim stopą procentowym świat się kręci, choć nie do końca można ufać wskaźnika inflacji np. w USA czy PKB, która cyklicznie podlega korekcie w latach przeszłych. Mimo to póki tango gra, jest impreza na rynkach :) Bardzo często ci co inwestują na GPW także nie mają pojęcia o tym jak działają rynki światowe i gdzie tak naprawdę jest wartość księgowa a gdzie prawdziwa.

  W przypadku Komputronika jest to dość oczywiste ze cena spadła, nie udane wezwanie więc znajdą się inwestorzy chcący opuścić okręt a popytu na rynku ostatnio mało; mnie bardziej dziwi przypadek FAM, gdzie skupiono akcje, zmniejszył się FF a mimo to niektórzy byli skłonni oddać akcje po niższej cenie, rosnące ceny ZA.F mogły wpłynąć na te decyzje. FAM może dotknąć atak spekulacyjny gdyż tutaj łatwym krokiem można podnieść kurs akcji.

  OdpowiedzUsuń
 95. A ja Prezesie uważam, że blog jest bardzo wartościowy. Giełda chyba nie jest dla Marcela, skoro sieje taki z niego płaczek. Jakby zarobił to pewnie pierwszy by chwalił ;) A tu spapugował i dupa, ale tak to już jest ;) Jeśli bym prowadził tego bloga, to takie wpisy bym od razu usuwał, żeby inni nie tracili czasu na czytanie takich rzeczy (łacznie z moim wpisem ;)). Mi na blogu najbardziej się podoba, że przewija się tu sporo spółek, wraz z komentarzami autora. Jedne spólki dobre, drugie słabsze. Ale każdy inwestuje własne pieniądze i wybór należy do niego. Autor na każdym kroku podkreśla. I nie trzeba wertować całej giełdy, żeby trafić na różne fajne spółki. Czytam bloga od paru miesięcy i uważam, że Prezesowi udało się stworzyć tu całkiem fajną społeczność. Wielu czytelników pewnie sporo też się nauczyło, jeśli chodzi o analize fundamentalną. Fajne jest też to, że zawsze można coś podpytać, lub poprosić o opinię, a Prezes jak nie w parę minut, to w godzinkę odpowie. Dzięki wielkie za to.
  Ale żeby nie bylo tak pięknie to chcialem tylko powiedzieć, że zawsze za swój największy błąd uważałem, brak lub małą ilość wolnej gotówki, tak jak ostatnio u Prezesa ;) Ale to tylko moje zdanie, a nie zarzut.

  OdpowiedzUsuń
 96. Czesc Prezes
  Chcialem zapytac o twoje zdanie czy ty rowniez uwazasz ze kurs UNIMOTU moze spasc ponizej 30zl. Bo widzialem na blogu kilka wpisow ktorzy zakladaja ze spadnie bardzo nisko. Wiem ze nie jestes wróżką ale chce poznac twoje przemyslenia.
  Jezeli nie musze teraz sprzedawac alcji Unimota to czy podtrzymujesz to co kiedys pisałes ze kurs wzrosnie w okolice 60zł. Z checia poczekam.
  Pozdrawiam kali

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przejściu Unimotu z newconnect na gpw wyglądało to że 60zł kurs osiągnie bo było 55zl (brakowało tylko 10% wzrostu). Obecnie mamy 38 zł więc potrzeba 50% wzrostu a to już sporo. Jak to na giełdzie, możliwy jest spadek zarówno do 30zł jak i wzrost do 60zł, nigdy niczego nie można wykluczyć. Jak pisałem wielokrotnie zainwestowałem w Unimot bo liczę że będzie się nadal dynamicznie rozwijał, poprawiał przychody i zyski. Na razie tak się dzieje bo otwierają nowe stacje paliw, przychody w tym roku są wyższe z 50% a czy zyski rosną to dowiemy się w najbliższych wynikach. Generalnie firma zarabia pieniądze które przeznacza na dalszy rozwój więc generalnie powinna się poprawiać jej wycena i rosnąć wartość.
   15 września są wyniki i wtedy będziemy mądrzejsi jakie są perspektywy na przyszłość.

   Usuń
  2. Wielkie dzieki za odpowiedz. Nie wiem czemu sie niektórzy Ciebie czepiają. Zadaje pytanie jest odpowiedz. Dobtze jest miec kogoś z kim sie można poradzic jak ma sie jakies wątpliwosci. A ze nie zawszy trafisz ze spółkami do portfela. Takie jest życie raz gorzej raz lepiej. Nadal popieram twojego bloga. Oby tak dalej PREZES.
   Pozdrawiam kali

   Usuń
  3. Może to wyglądać na kółko wzajemnej adoracji polewanej wazeliną.
   Odkąd pierwszy raz wszedłem na tego bloga kilka miesięcy wstecz - przetarłem oczy ze zdumienia. Osoba potrafiąca fundamentalnie rozpracowywać spółki na czynniki pierwsze odpowiada na każdy komentarz analizując walor pytającego. Przecież za takie coś się płaci, ludzie sypią kasę za jakieś pakiety premium et cetera. Wtenczas dopiero zacząłem swoją przygodę z gpw, jakieś podstawy AT, jakieś własne typy, ale brakowało potwierdzenia fundamentów. Mówię co mi szkodzi wstawię komentarz. Pamiętam jak dziś - odpowiedź po 15 minutach. I tak zostałem u tego Jegomościa każącego się zwać Prezesem. I powiem Wam dziennie ma u mnie kilkanaście wejść. Jest tu wielu Wyjadaczy, których komentarze są mi pomocne ( co świadczy o tym, iż gremium słuchaczy ma wysoki poziom = autor robi dobrą robotę, iż takowych pozyskał na stałe ;)). W portfelu od tego czasu mam kilka spółek, na których w danym czasie Prezes odpisywał, iż by ich nie kupował bądź to nie jego branża/bajka. Co zrobiłem? Oczywiście zakupiłem, bo to każdy z nas ma się czuć dobrze ze swoimi inwestycjami, to nasze pieniądze. Jednak z niektórymi spółkami płyniemy z Prezesem na tym samym okręcie, bowiem tu z kolei pasowało mi ich zakup pod kątem mojego horyzontu inwesycyjnego a pozycja, którą otworzyłem była adekwatna do mojej strategii. I tu chyba jest pogrzebany, bo jeżeli ktoś nie ma pomysłu na swoje inwestycje to potem na problem i wylewa go na zewnątrz doszukując się naganiania itd. W momencie kupna trzeba wiedzieć po co się to zrobiło, na jak długo, z jakim progiem bólu itd. Nic, to tyle, do następnego zapytania Prezes ;)

   Pzdr,
   Romek

   Usuń
 97. Ja również napiszę kilka słów wsparcia dla Prezesa. Robisz dobrą robotę, grasz w otwarte karty, czasem nie wyjdzie, trudno. Taka jest giełda. Więc nie ma się co przejmować jakimiś pojedynczymi komentarzami tylko robić swoje. Wiedzę masz dużą i szacunek za to że chcesz się tym dzielić z innymi. Pozdrawiam. Robert.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panowie, dziękuję za wsparcie ale nie trzeba, ja z negatywnymi wpisami mogę potrafię żyć, bardziej mnie bolą nietrafione inwestycje. Generalnie zakładając bloga miałem świadomość że mogę być negatywne wpisy szczególnie jak jakaś inwestycja czy moje przewidywania pójdą źle. Pod koniec roku będą się zastanawiał czy nadal prowadzić bloga a może zmienić formułę, tym bardziej że mam wrażenie iż czym bardziej się odkrywam to tym gorsze mam wyniki. Ostatnie lata to zyski roczne w okolicach 100% a obecnie dopiero udało się wykręcić ze 25% czyli znaczne pogorszenie. Mam nadzieję że od września jak dzieci pójdą do szkoły to będę miał więcej czasu i wyniki się poprawią :-)

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni