"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 12 lipca 2017

Wyniki spółek z mojego portfela za 2 kw - jakie mogą być ?

Unimot -  poziom zysku netto jest całkowitym zawodem, liczyłem na 7,5-8,5 mln a jest 4,1. Firma podaje że w 2 kw był spadek marż który wynikał z ogólnego obniżenia się poziomu marż na rynku hurtowym oleju
napędowego. Trochę mi to nie pasuje gdyż wg modelu który stworzył OBS marże w 2 kw były wyższe niż w 1 kw a zysk jest niższy przy wyższych przychodach. Na gorszy wynik mógł mieć spadek dolara i spadek cen ropy na koniec 2 kwartału ale pewności nie mam bo tego nie ma rozbitego w raporcie. Są małe plusy w raporcie jak wzrost amortyzacji (zaniżająca zysk), znacznie lepsze przepływy operacyjne, poprawa bilansu, wzrost przychodów jednak dla mnie liczył się zysk netto. Wydaje się że powinni zarobić w tym roku 30 mln (tyle ile w zeszłym), jednak kupując akcje liczyłem że zarówno 96 mln pozyskane z emisji jak i sprzyjające prawo powinno znacznie poprawić wyniki

LSI - przychody wzrost o 50% (z 8,442 mln do 12,699 mln), zysk netto wzrost o 35% (z 1,003 mln do 1,357 mln), wzrost amortyzacji (czyli koszt księgowy a nie gotówkowy) z 0,758 mln do 0,923 mln, spadek Capexu w środki trwałe i niematerialne (o 0,369 mln), bardzo mocne wreszcie przepływy operacyjne i dobry nadal bilans. Spadła im trochę marża ale wg zarządu ma to związek z dużą liczbą wystaw na których prezentowali swoje produkty. C/z spada na 7,6 a ja spodziewam się jeszcze przynajmniej trzech lepszych kwartałów więc jak najbardziej trzymam akcje.

Trans Polonia - wyniki na poziomie zysku netto są wyższe r/r o 106% i wyższe od moich szacunków o 39%, wzrosły rentowność operacyjna brutto , rentowność brutto i i sprzedaży a spadły Ebit i Ebidta. wzrosły przychody, poprawił się trochę bilans, dobre w tym kwartale przepływy operacyjne. W raporcie nie ma jeszcze zaksięgowanej emisji akcji więc do niej nie ma co się odnosić. Zarząd optymistycznie patrzy w przyszłość choć zwraca uwagę na poziom ceny paliwa O/N.

Ambra - wyniki zgodne z moimi szacunkami i nie ma się do czego przyczepić, w całym roku wzrosły marże, świetne przepływy operacyjne, poprawiający się bilans (zmniejszające zadłużenie finansowe), rosnące przychody i zyski oraz rosnąca co roku dywidenda to atuty Ambry. C/z w tabelce poniżej wyliczona na podstawie zysku netto a nie na podstawie zysku jednostki dominującej.

Helio - znamy szacunki zysku i przychodów które wzrosły odpowiednio o 0,38 mln (320%) i 0,61 mln (2%), pomimo mocnego procentowego wzrostu zysku netto nie ukrywam iż oczekiwałem sporo więcej.

Skarbiec - jest znacznie lepiej na poziomie zysku netto od moich szacunków (konkretnie OBSa bo jego wyliczenia przyjąłem do szacunków), zysk wyniósł w 4 kw 11,1 mln przy oczekiwaniach 7,24 mln. Bilans ładnie się poprawił i nawet przepływy operacyjne ładnie urosły choć liczyłem że będą odrobinę niższe. UWAGA c/z spada do niskiego 6,12, i w związku z przyjętą polityką dywidendową można oczekiwać dywidendy od 3,33zł do 4,76zł co może dać stopę dywidendy od 11,13 do 15,92 !!! Nie widzę sensu więcej pisać bo to jest dosyć mało skomplikowana firma, na chwilę obecną można oczekiwać że wyniki za obecnie trwający kwartał będą też bardzo dobre i podobne do tych rok temu (dzięki wzrostowi aktywów detalicznych i trwającej hossie która daje dodatkowe zyski z opłaty zmiennej).

Seko - wyniki lepsze od moich szacunków gdyż liczyłem na 0 a jest 0,58 mln zysku (w porównaniu ze stratą 0,73 mln r/r). W 2 kw przychody wzrosły o 36%, poprawił się bilans, dobre przepływy operacyjne. C/z spada na 6,56 i spółka robi się bardzo tania. Spodziewam się dalszej poprawy wyników (mocny złoty powinien pomagać) ale na pewno nie z dynamiką 285% tak jak w 1 półroczu, realna jest poprawa na poziomie zysku netto o 25-50%.

Astarta pomimo wzrostu przychodów o 26 mln eur w 2 kw to niestety zysk netto spadł aż o 14,6 mln eur (62 mln zł) i to jest dla mnie ogromny zawód. Główny wpływ na spadek zysku netto był brak zwrotu vatu (w pozostałych przychodach operacyjnych) który miał miejsce w 2016 i wówczas pierwszym półroczu wyniósł 20 mln eur. Dużo słabsze w 2 kw są też przepływy operacyjne które są ujemne 18 mln eur do 16 mln eur dodatnich rok wcześniej. Kolejnym mocno interesującym mnie czynnikiem jest wielkość zapasów które są wyższe o 20 mln eur i jest tu spory spadek w stosunku do 1 kw kiedy było aż 48 mln eur. Oznacza to że realne są jeszcze większe przychody w 3 kw (r/r) ale patrząc na wzrost kosztów, brak vat i spadek cen produktów rolnych w ostatnim czasie może oznaczać ponowny spadek zysku. C/z pogarsza się i wzrasta do 4,62 czyli nadal niska, przepływy operacyjne i bilans nadal mocne patrząc na ostatnie 12 miesięcy. Oczekuję że przyszłe wyniki też mogą być słabsze od moich oczekiwań oraz przynajmniej przez najbliższe 2 lata nie ma co liczyć na żaden transfer zysków do akcjonariuszy.

Aviaam Leasing - (omówienie w złotówkach) patrząc na liczby (szczególnie zysk netto) to raport jest super,  wzrost przychodów o 74% a zysku netto o 55%, świetne przepływy operacyjne i ogólnie całe przepływy (wzrost gotówki w 2 kw o 120 mln zł), bardzo mocny bilans gdyż mamy 484 mln kapitałów własnych (różnica między aktywami a zobowiązaniami) co przy 228 mln kapitalizacji całej firmy świadczy o ogromnym niedowartościowaniu kursu (przynajmniej 100%). Obecne wskaźniki c/z 2,51, c/wk 0,47 czy ev/ebidta 0,7 potwierdzają niedowartościowanie a potencjał wzrostu wg biznesradar.pl link to aż 424%. Zachwycając się raportem należy jednak pamiętać iż duży wpływ na wyniki miała sprzedaż 3 samolotów i w przyszłości nie będzie przychodów z leasingu z nich. W raporcie mi najbardziej zabrakło informacji z chińskiej spółki joint venture, nie ma żadnych danych finansowych (choć już w 2 kw były dostarczone samoloty ale mogło nie być jeszcze przychodów ale koszty mogły być ?) i bez tego ciężko jest szacować wynik 3 kw 2017.


Cloud Technologies - na pierwszy rzut oka wyniki gorsze o 0,5 mln zysku od moich oczekiwań ale po ponownym przejrzeniu raportu muszę przyznać że jest znacznie lepiej. Wynika to z faktu iż Cloud rok wcześniej miał 0,9 mln dodatkowego przychodu z dodatnich różnic kursowych a w tym kwartale tego nie było, i faktycznie zysk byłby większe nie o 1 mln a ponad 1,5 mln. Generalnie nawet na to nie patrząc to jest 39% wzrostu przychodów i 20% wzrostu zysku netto czyli duży progres jest. Bilans bardzo ładny (40 mln gotówki na koncie) a jedyny minus i ostrzeżenie to mocno ujemne przepływy operacyjne (wg informacji w raporcie zdecydowana większość należności została spłacona  w 3 kw). Spodziewam się dalszej poprawy wyników (podpisana ciekawa umowa oraz będzie przejęcie konkurencyjnej spółki) , dodatkowo w 3 kw są ujemne różnice kursowe 0,6 mln czyli łatwiej będzie pokazać skokowy wzrost zysku.

Telestrada - firma podała bardzo mocne wyniki na poziomie zysku netto, w 2 kw z 0,405 mln straty zrobiło się 2,97 mln zysku czyli progres potężny. Oczywiście należy pamiętać że w 2 kw 2016r. była księgowa operacja która pomniejszyła wynik o blisko 2 mln , jednak nie zmienia to faktu iż jest dużo lepiej. Obecnie mamy po dwóch kwartałach 5,8 mln zysku (przy tylko 58 mln kapitalizacji), przepływy operacyjne 7,78 mln w pełni pokrywają zysk netto, bilans jest dobry. Zastanawiają mnie tylko dwie rzeczy (lekkie ostrzeżenie): dlaczego jest naliczany bardzo niski podatek dochodowy oraz co się składa na pozycję w zobowiązaniach "INNE" na kwotę 5,717 mln. Obecne c/z 5,5 (bardzo nisko) i można zakładać dalszy spadek dzięki dalszej poprawie wyników. Jeśli nadal podatek dochodowy będzie niski to szacuję zysk za 2017 na poziomie 11-12 mln a w przypadku jego naliczenia spadek do poziomu 9-10 mln.


Jest to kontynuacja zapoczątkowanego kilka miesięcy temu cyklu link poprzedni post oraz link post 2  o szacowaniu wyników spółek które mam aktualnie w moim portfelu. Zaprezentowane w tym poście szacunki dotyczą ostatniego kwartału czyli okresu od  1.04.2017 do 30.06.2017r.
Jako że nie jestem zawodowym analitykiem, nie mam uprawnień i odpowiednich narzędzi do profesjonalnej analizy dlatego to nie są żadne rekomendacje czy prognozy a tylko moje oczekiwania.
Na początku zaznaczę że spodziewam się iż każda spółka w moim portfelu powinna poprawić wyniki i w przypadku kilku firm mogą to być wzrosty po kilkaset %.
Aviaaml - w przypadku tej firmy zdecydowanie najtrudniej jest oszacować wyniki gdyż osiąga nieregularne przychody z handlu samolotami. Jako że muszę podać jakieś liczby to szacuję że w przeliczeniu na PLN zarobią 42 mln  a wpłyną na to wyższe przychody z leasingu droższych samolotów (wymiana części floty w 2016 roku) i zysk ze sprzedaż 3 Airbusów (w ubiegłym roku był niewielki przychód ze sprzedaży samolotu), nie uwzględniam jeszcze żadnych przychodów ze spółki joint venture gdyż samoloty do Aeroflotu zostały przekazane pod koniec kwartału).
Ambra - mocna złotówka i rosnąca sprzedaż korzystnie wpłynie na wyniki, w przypadku Ambry jest to ostatni kwartał (4kw) roku obrachunkowego,
Astarta - wysokie zapasy (problemy logistyczne w 4 kw) oraz wyższe ceny produktów rolnych pozytywna dla wyników,
Cloud - w analizie przy kupnie akcji prognozowałem 6,5 mln zysku i tego się trzymam,
Helio - na korzyść powinna działać niska baza r/r (współpraca z Biedronka trwa od czerwca 2016r.) oraz mocny złoty do usd (firma jest importerem głównie dolarowym),
Skarbiec - szacunek zysku wyliczony przez OBS z gazetagieldowa.pl link, w przypadku Skarbca jest to ostatni kwartał (4kw) roku obrachunkowego,
Unimot - szacunek zysku wyliczyłem w ostatnim poście dotyczącym firmy link
dodałem 20.07.2017 - po informacji o przychodach za czerwiec wyższych o 52% r/r podnoszę szacunek zysku za 2 kw na 9 mln (nie chcę już zmieniać w tabeli).
LSI Software - brak miejsca w tabeli poniżej więc informuję iż szacuję zysk w 2 kw na 1,2 mln zł zgodnie z analizą zakupu akcji.

Post ten będzie modyfikowany gdyż będę wpisywał podawane wyniki oraz w przypadku jakiegoś zakupu akcji nowej spółki przed wynikami za 2 kw to wówczas dopisze ją do tabeli.
Podane wyniki za 2 kw pochodzą z serwisu biznesradar.pl a nie z raportów finansowych więc jest możliwość że mogą być błędne. 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.
Dodałem 2.08.2017 uaktualnioną tabelkę o szacunki LSI i Seko.
Dzień wyników Nazwa Wynik 2 kw 2016 w mln Mój szacunek w mln Wynik 2 kw 2017 w mln Różnica szacunku w mln Różnica szacunku w% c/z przed / po wynikach
16.08.2017 Aviaam 27,92 42,00 +50 +8 +19% 3,25 / 2,35
13.09.2017 Ambra 0,23 2,00 +2,00 0 0 9,26 / 8,74
22.08.2017 Astarta 249,70 350,00 +187 -62 - 18% 3,90 / 4,62
14.08.2017 Cloud 4,93 6,50 +5,96 -0,44 -8,30% 22,44/ 20
31.10.2017 Helio 0,12 1,00 +0,5 -0,5 -50% 7,81 / 6,83
31.08.2017 Skarbiec 3,35 7,24 +11,1 +3,86 +53% 8,08 / 6,12
27.09.2017 Unimot 2,60 8,50 +4,16 -4,34 -55% 10,45 /9,50
29.09.2017 LSI Software 1,00 1,20 +1,357 +0,157 +13% 8,50 / 7,60
25.08.2017 Seko -0,73 0,00 +0,58 +0,58 - 7,93 / 6,56
14.08.2017   Telestrada          -0,406              1,50          +2,96          +1,46           +98%       8,50 / 5,50
15.09.2017  Trans Polonia       1,627              2,00         +2,78          +0,78           +39%
29.09.2017  Auto Partner        10,87              15,00        +9,9             -5,1             -35%
Dzień wyników Nazwa Wynik 2 kw 2016 w mln Mój szacunek w mln Wynik 2 kw 2017 w mln Różnica szacunku w mln Różnica szacunku w % c/z przed / po wynikach
16.08.2017? Aviaam 27,92 42,00


3,25 /
13.09.2017? Ambra 0,23 2,00


9,26 /
11.08.2017 Astarta 249,70 350,00


3,90 /
14.08.2017 Cloud 4,93 6,50


22,44 /
31.10.2017 Helio 0,12 1,00


7,81 /
31.08.2017 Skarbiec 3,35 7,24


8,08/
27.09.2017 Unimot 2,60 8,50


10,45 /
25.08.2017 Wdx 1,34 1,50


8,00 /
Udostępnij:

5 komentarzy:

 1. AVIA AM Leasing
  W I kw., gdzie był tylko sam leasing zarobili netto 4,4 mln USD.
  W IV kw. sprzedali 2 A321 i 1 A320 i pokazali zysk ze sprzedaży 2 mln USD na sprzedaży samolotów.
  Przy 3 A321 może to być analogicznie 3 mln USD.
  Ale ... w tyle głowy mam przeszacowanie na ok. 30 mln USD, które chcieli zrobić na koniec roku. Jeżeli w tym były te 3 A321 i udało się im uzyskać taką cenę (bo sprzedali razem z leasingiem) to może być wyższy zysk.
  Dodatkowo na początku lipca była infromacja o remoncie 1 samolotu.
  No i trwają dostawy do chińskiej firmy.
  Podsumowując - trudno oszacować wynik, ale powinien być niezły :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko czemu tego wszystkiego nie widać w kursie :-(
   pozdrawiam
   Wojtek

   Usuń
 2. Wiadomo kiedy Aviaaml podaje wyniki za 2kw.?
  Bogdi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aviaaml nie podaje dat przekazywania raportów ale podaje w tym samym dniu co powiązana z nimi aviasg, dlatego może to być 16 sierpnia, tak jak napisałem.

   Usuń
 3. W temacie UNIMOTU: Projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek w cenie paliwa trafi do dalszych prac w Komisji Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Pozostaje nam tylko czekać czy w obecnym kształcie zostanie przyjęta.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni