"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 24 lipca 2017

WDX - sprzedałem wszystkie akcje

Sprzedałem 400 akcji po 8,10, zysk na tej krótkiej inwestycji to 9% (k:400x7,41, s:400x8,10).

Główny powód sprzedaży to potrzeba uwolnienia gotówki na dokupienie akcji Skarbca w przypadku którego spodziewane są bardzo mocne wyniki i dywidenda jeszcze w tym roku na poziomie 13-15%.
Ponadto po przedstawionych szacunkach przez firmę spodziewam się jednak że wzrosty przychodów i zysku w tym roku mogą być na poziomie 10% r/r, a takie dynamiki raczej nie wpłyną na wzrosty kursu mocno powyżej 8 zł. W najbliższym czasie nie planuję wracać do akcji WDX.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. Każda inwestycja powinna być konsultowana z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.
Udostępnij:

9 komentarzy:

 1. @Prezesie, skąd tak nagła decyzja dotyczą dokupienia Skarbca ?
  W ostatnich dniach nie pojawiły się żadne nowe informacje dotyczące spółki.
  Czy na Twoj wybór mial wpływ artykuł z dzisiejszego parkietu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dużej części tak, jeśli Skarbiec zarobił 9 mln to c/z spadnie do około 6,55 a to dałoby 15% stopę dywidendy (przy założeniu że przeznaczą jak co roku 100% zysku). W mojej ocenie jest pod co grać gdyż w przeciągu 2 miesięcy wszystko będziemy wiedzieć, jest to trochę krótkoterminowa spekulacja (niestety jest ryzyko przeforsowania niekorzystnych opłat dystrybucyjnych).
   Drugim powodem to same wyniki WDX, oni je przekształcają i na pierwszy rzut oka wyglądają gorzej niż gdybyśmy patrzyli na publikowane rok wcześniej. Zgodnie z raportem za 2 kw 2016 http://www.bankier.pl/wiadomosc/WDX-wyniki-finansowe-7474632.html zysk mieli 2,540 mln a wg danych przekształconych http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/28061635,wdx-sa-21-2017-informacja-o-szacunkowych-wybranych-skonsolidowanych-wynikach-finansowych-wdx-s-a-za-ii-kwartal-i-i-polrocze-2017-roku zysk po 2 kw jest 3 mln. Obecna dynamika wzrostu zysku to 20% a bez przekształcenia byłoby to 41%, oczywiście nie zmienia to faktu że c/z będzie spadało (czyli korzystnie).

   Usuń
  2. Jak na obecną wakacyjną sytuację na rynku wygenerowałeś naprawdę bardzo przyzwoitą stopę zwrotu na WDX, więc decyzją o sprzedaży jak najbardziej właściwa uważam.
   Co do Skarbca, trochę uważam ryzykujesz zwiększając pakiet.
   Przy tej prognozie wyników c/z rzeczywiscie może spaść do atrakcyjnych poziomów, ale nie mamy przecież pewności, że to zamieszanie kadrowe jakie miało miejsce w spółce ostatecznie nie spowodowało odpływu aktywów większych Klientów ?
   Być może nie do końca jestem poinformowamy, ale czy nowy własciciel rzeczywiście potwierdził utrzymanie dywidendy na takim poziomie ?

   Usuń
  3. Pakiet wcale nie jest duży więc nie ma dużego ryzyka. Druga rzecz to oni rok obrotowy skończyli w czerwcu więc aktywa i mniej więcej wyniki nie powinny się zmienić. Polityka dywidendowa zakłada 80% zysku na dywidendę więc te 10% powinno spokojnie być, ponadto Murapol ma tylko 33% więc może być spokojnie przez pozostałych akcjonariuszy przegłosowany na maksymalną dywidendę. Kolejną rzeczą to po wielkości aktywów za czerwiec które wzrosły nie widać żadnego odpływu gotówki a patrząc na obecne wzrosty na giełdzie (myślę od początku lipca) można na chwilę obecną zakładać że i wyniki za obecny kwartał będą lepsze r/r. Liczę (może się pomylę) że gdyby została uchwalona dywidenda 13-15% to kurs ma szanse urosnąć 10-15%, ponadto jak inwestorzy zobaczą wzrost zysku o ponad 200% to może być pozytywna reakcja kursu. Wydaje mi się że ryzyko inwestycyjne jest w tym przypadku niskie i stosunek zysku do ryzyka wysoki.

   Usuń
 2. Ale czy zmiany kadrowe nie przyczynią się do zmian polityki dywidendowej?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zawsze pewności nie mam ale wydaje mi się że zmian polityki dywidendowej nie powinno być. Skarbiec, Quercus i Altus to firmy których model działania nie wymaga trzymania i posiadania gotówki, nie inwestują w żadne maszyny czy urządzenia, nie potrzebują budynków do produkcji itd. Jedyny przypadek kiedy jest gotówka potrzebna to przejęcie jakieś spółki ale na to na razie się nie zanosi.

   Usuń
 3. Gdzie mogę odszukać informacje nt. terminów podania do wiadomości wyników finansowych?
  Dżek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy pytasz o konkretną spółkę czy o wszystkie. Każda spółka na początku roku podaje terminy przekazywania raportów finansowych i trzeba poszukać w styczniowych komunikatach. Dobre kalendarium jest też na http://infostrefa.com/infostrefa/pl/kalendarium/wszystko/1?dateFrom=2017-07-25 , możesz sobie wybrać konkretną spółkę która Cię interesuje i wyszukujesz.

   Usuń
  2. Dzięki ziomalu :)
   Dżek

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni