"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 31 lipca 2017

Fundamentalny portfel "blogprezesa" - podsumowanie Lipca

W lipcu stan mojego portfela obniżył wartość gdyż spadł o 0,6% (WIG wzrósł o 2,6%) do kwoty 71.480 zł, a od początku roku wzrost wartości portfela to 25,80% (WIG wzrost o 21%).
Lipiec był trudnym miesiącem gdyż w połowie miesiąca (w trakcie trwania moich wczasów) większość posiadanych spółek dosyć mocno traciła (szczególnie Unimot) a mi niestety pozostało bierne (brak wolnej gotówki) przyglądanie się tej sytuacji. Pomimo wielu lat inwestowania na giełdzie często daję się "wrobić w konia" i zostaje z akcjami w wakacje, zamiast przynajmniej połowę portfela skrócić w okolicach czerwca. Kolejny miesiąc potwierdziła się zasada WIG do góry to mój portfel w dół i odwrotnie.
Sukces miesiąca - pierwszy raz w tym roku żadna spółka nie zasłużyła na miano "sukces miesiąca"
Porażka miesiąca - "zaszczytne" :-) miejsce przypadło Aviaam Leasing który spadł aż o 14%, w mojej ocenie może szykować się podobna zagrywka jak w lutym 2017r. kiedy kurs został mocno obniżony prawdopodobnie przez OFE NN. Wówczas spodziewane były dobre (dodatnie) wyniki a firma pokazała niespodziewaną stratę księgową (nie operacyjną).
Oczekiwania na przyszły miesiąc - sierpień to miesiąc napływających wyników lub szacunków z firm, spodziewam się że każda firma z mojego portfela poprawi wyniki więc liczę iż będzie pozytywna reakcja kursów.
Poniżej załączam zrzut ekranu z moich rzeczywistych rachunków maklerskich (IKE i zwykły) aby potwierdzić iż wszystkie moje transakcje i posiadane akcje o których piszę na blogu są rzeczywiste, chcę pokazać iż inwestuję uczciwie aby nikt mi nie zarzucił że tak nie jest (to się niestety często zdarza).
Załączam też link do mojego portfela na którym widać wszystkie transakcje i jest online link portfel. Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o dużym ryzyku inwestycyjnym link zasady.
 
 
Udostępnij:

22 komentarze:

 1. Prezesie miałbym pytanie. Pozostałem przy 4 fun i dobrze mi z tym. Przy jakiej cenie byś radził sprzedać, wobec bardzo dużej bliskiej korekty ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaką korektę? masz na myśli bo jeśli ma być na 4fun to lepiej od razu sprzedać. Mi sprzedaż akcji zasugerował znajomy technik ale patrząc na siłę kursu to chyba się pomylił. Wydaje mi się że możesz potrzymać do wyników, one powinny być spore lepsze a gdyby tak było to kurs może wzrosnąć.

   Usuń
 2. Cześć Prezesie,
  Komputronik -wygląda na to że kurs ustabilizował się w okolicach 6.30. Informacje i analizy na które natrafiam wpominają że wyniki powinny być coraz lepsze między innymi z uwagi na spacek $. zastnawiałeś się nad zakupem ?

  pozdrawiam
  ra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem kilkanaście dni temu że w okolicach 6 zł chcę kupić pakiet Komputronika, wyniki powinny się poprawiać, niska wycena.

   Usuń
 3. Dziekuje. Zakupilem pakiet startowy po 6.28.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. @Prezesie, w temacie AviaAML, skoro spodziewasz się podobnej zagrywki, jaki jest sens trzymania "tykającej bomby" ? Czy nie rozważałeś mimo wszystko wyjścia z takiego rodzaju inwestycji, gdzie mamy na ten moment tak dużo znaków zapytania ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Na tych poziomach nie myślę o sprzedaży, jak spadnie mocniej to najwyżej dokupię. Aviaam co roku zarabia 70-100 mln przy 210 mln kapitalizacji, te pieniądze nie giną tylko są inwestowane. Doszła także spółka z chinolami więc fundamenty są mocne a kurs powinien kiedyś wystrzelić w górę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Prezesie co sądzisz o dyrektywie MIFID II w kontekście akcji Skarbca? Z jednej strony ograniczenie prowizji może zachęcić większą ilość osób do nabycia funduszy, z drugiej zaś ciężko im będzie "odrobić" straty związane z jej ograniczeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W długim terminie (3-5 lat) na pewno lekki będzie negatywny wpływ na działalność firmy gdyż pomimo możliwych początkowych wzrostów aktywów dzięki spadkom opłat oraz mniejszym prowizjom wypłacanym dystrybutorom, z upływem czasu może zmniejszać się im sieć dystrybucyjna a bez niej prywatne TFI raczej nie mają dużych szans na byt. Wklejałeś już kilka miesięcy ciekawe analizę Tomka Publicewicza który na podstawie Quercusa wyliczał że na początku będzie to korzystne dla TFI http://www.biznesradar.pl/analiza-uzytkownika/297,quercus-czego-boja-sie-inwestorzy-tfi

   Usuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł, dzięki!
   Pozdrawiam,
   Rafał

   Usuń
 7. @Prezesie, zauważyłem w publikowanym portfelu na biznesradar.pl, że sprzedałeś 60 akcji UNIMOTU, to prawda czy wystąpił jakiś błąd? Skąd taka decyzja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To świadoma sprzedaż, musiałem trochę obniżyć ryzyko inwestycyjne bo była zbyt duża pozycja a jeszcze tydzień wcześniej było 15% niżej. Gdy kurs spadnie mocniej to mam czym podkupić a jak wzrośnie w okolice 45 to jeszcze część sprzedaję.

   Usuń
  2. po co sprzedawać na poziomie 45 i niżej? Chyba każdy z nas oczekuje tutaj dobrych wyników. Z opłatami paliwowymi rząd w najbliższym czasie nie będzie nas gnębił. Perspektywy spółki dobre, także jaki sens ma sprzedaż na tak niskich poziomach?

   Usuń
  3. Po to aby mieć środki na kupno - obniżyć ryzyko inwestycyjne. Skoro Prezes miał za dużą pozycję, która traci woli zredukować swoją ekspozycję na oporze.

   Usuń
  4. dobrze, napisał, że okolice 45 sprzedaje. Wcześniej pisał, że liczy na poprawę wyników. Zapytałem więc, po co sprzedawać ze stratą?
   Dużego pakietu jak widzimy Prezes nie ma.

   Co jeżeli w sierpniu pojawią się okolice 45? Następnie dobre wyniki wstępne lipca i sierpnia. Sprzeda przed wynikami półrocznymi zgodnie z tym co pisze. Nie ma to sensu.

   Usuń
 8. Prezesie czy to znaczy ze ze masz przemyslenia w kontekscie gorszych informacji z Unimota ? Dotychczas konsekwentnie pisaleszze czekasz na wyniki chyba ze cos Cie zaniepkoi..z gory dzieki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spodziewam się żadnych gorszych informacji i 9 mln to moje oczekiwania zysku za 2 kw. Zadziałał na mnie efekt psychologiczny, było już 20% przez chwilę straty dlatego jak zmniejszyła się do 5 % straty to zmniejszyłem pozycję o 22%. Jestem teraz dużo spokojniejszy.

   Usuń
 9. PGS Software czy LVC?

  OdpowiedzUsuń
 10. Prezesie kety zblizaja sie do chyba atrakcyjnych poziomow dodatkowo za moment odciecie dywidendy i cena moze byc 3xx masz jakies przemyslenia ? Z gory dzieki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie interesowałem się Kętami więc nie jestem w temacie. Patrząc na dosyć wysoką dywidendę to jest raczej niepowtarzalna gdyż prawie jej 40% wzięli z kapitału zapasowego. Jakoś nie widzę za bardzo okazji inwestycyjnej bo jednak spora spółka i droga wycena a dużych perspektyw do poprawy wyników nie widać.

   Usuń
 11. Dziekuje !! Ps.super blog ps2 Astarta znow na ciekawych poziomach :)

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni