"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 3 lipca 2017

Czy Cloud Technologies powtórzy sukces Livechat ?

Cloud Technologies
Kupiłem 75 akcji po 91,50 zł, jest to zakup na długi termin nawet 3-5 lat, oczekiwana stopa zwrotu 25-100%.
zakończone zostały prace rozwojowe platformy zarządzania danymi OnAudience.com i dzięki temu ilość i rozdzielczość przetwarzanych danych wzrosła z poziomu 100 mln profili (cookies) do 3 mld link. Spółka stała się w ten sposób największą hurtownią danych w Europie i jedną z największych na świecie. Kolejną istotną technologią którą wprowadza Cloud i może w przyszłości przyczynić się do dynamicznego rozwoju to UnBlock. UnBlock umożliwia emitowanie reklam internetowych w sposób odporny na działanie oprogramowania blokującego reklamy internetowe. W 2016 roku spółka podpisała pierwsze umowy licencyjne i aktualnie pozyskuje nowych klientów na różnych rynkach. Warto dodać że według niezależnych badań oprogramowanie blokujące wyświetlanie reklam internetowych na koniec 2016 roku było używane przez ponad 600 milionów Internautów, co oznacza wzrost o blisko 30% w ujęciu rocznym. Przewiduje się, że z tytułu blokowania reklam internetowych w 2016 roku wydawcy łącznie stracili około 27 miliardów dolarów. Jak widać UnBlock ma ogromny potencjał jeśli się sprawdzi.
Przechodząc do finansów firmy to wyglądają one bardzo dobrze, mamy dynamiczny wzrost przychodów i zysków (mniejsza dynamika trochę zysku), mocny i bezpieczny bilans (samej gotówki jest 46 mln przy 7,3 mln wszystkich zobowiązań), mocne przepływy operacyjne za ostatnie 12 m-cy (25 mln przy 20 mln zysku ). Jeśli chodzi o wskaźniki to są wysoko (to źle) ale i tak sporo niżej niż w tytułowym Livechat (w nawiasie wskaźnik Livechat) gdyż C/WK 7,08 (34), C/Z 21,90 (35,40), C/ZO 16,50 (28,48) i EV/Ebidta 14,19 (26,97) link wskaźniki.
Technicznie kurs przebywa w trendzie bocznym pomiędzy 80-130 i liczę że będzie rósł w kierunku górnego ograniczenia czyli 130zł.


Jakich oczekuję w przyszłości wyników? Jak widać na zamieszczonej powyżej tabeli z kwartalnymi danymi finansowymi wyniki są bardzo różne i poza wzrostem trudno przewidzieć jak mogą wyglądać w poszczególnych kwartałach. Istotny jest kurs walutowy gdyż firma ponad 80% przychodów (kosztów też dużo) osiąga w walutach obcych (umocnienie złotówki jest raczej niekorzystne). Nigdy tego w analizach staram się nie robić ale szacuję że Cloud przez najbliższe 2-3 lata ma szansę rosnąć o 100% kwartał do kwartału na poziomie przychodów i 30% na poziomie zysku netto. Za 2 kw oczekuję 25 mln przychodów i 6,5 mln zysku netto.

Ryzyka główne to niekorzystne umocnienie złotówki, notowanie spółki na newconnect (niedługo się zmieni gdyż Walne podjęło uchwałę o przeniesieniu notowań na GPW) oraz możliwe przejęcie innej firmy z branży i możliwa emisja akcji.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.
Udostępnij:

18 komentarzy:

 1. Prezesie, super analiza. czy natknąłeś się podczas jej robienia na jakieś deklaracje odnośnie emisji akcji z uwagi na przejście na GPW ?

  z góry dzięki.
  pozdrawiam
  RA

  OdpowiedzUsuń
 2. Spółka fajna i perspektywiczna. Czy program opcji był jednorazowy i czemu wszedł on w koszty okresu? Ryzykiem są przeterminowane należności (pow. 90 dni) na kwotę 10M zl, co stanowi 40% wszystkich. Wiadomo dlaczego nie płacą?
  szejker

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W raporcie za 1 kw nie widzę informacji o terminach przeterminowań tylko był w rocznym dlatego nie mogę stwierdzić jak się te proporcje rozkładają. Zauważ że w 1 kw bardzo mocno spadły im należności w stosunku do 3=końca roku, z 26,7 mln do 18,7 mln (widać to było w mocnych przepływach operacyjnych + 10,9 mln). Generalnie zarząd w ten sposób tłumaczy długie terminy płatności "Należności i zobowiązania widoczne w bilansie wynikają z długich terminów płatności wynikających ze standardów rynkowych."

   Usuń
  2. "Zdecydowana większość przeterminowanych należności została spłacona do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego."

   Usuń
 3. faktycznie, zakup łamiący maksymalnie Twoje zasady ale będę kibicował żeby się udało. Mi wystarczy w portfelu LiveChat i Ailleron.
  Nie jestem tylko przekonany czy timing dobry bo akurat ten sektor jest mocno przegrzany w USA wiec jak NASDAQ tąpnie to przecena poleci po wszystkich rynkach w tego typu spółkach. Mala probka byla w zeszlym tygodniu. Wiec to sektor jak tykajaca bomba choc na razie jedzie na wielkiej fali.
  UnBlock - na pewno ciekawy pomysl ale myslę, ze dlugo nie bedzie bezkarny, szybko pojawi sie na niego sposob. W koncu programy typu AdBlock instaluja ludzie swiadomie, wiec te 600 mln robi wrazenie.
  A lokalnie wg mnie to chyba najwieksze zagrozenie to przejscie z NC na glowny parkiet. Porownanie jak to bylo w przypadku Unimotu az samo sie nasuwa na mysl :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczymy jak to będzie, nie jest jakoś strasznie drogo patrząc nawet na Livechat czy spółki z segmentu gier a jednak potencjał jest. Oni od połowy roku (sierpień 2016) uruchomili OnAudience.com (bazy danych) więc przynajmniej z rok czasu powinni mieć z tego zwiększone przychody i zyski. Nie zamierzam się bardzo rozczulać, jak wyniki będą gorsze od moich oczekiwań to będę się żegnał i po problemie. Poziom 80 zł wydaje się mocnym wsparciem więc ewentualny potencjał spadku nie jest duży.

   Usuń
 4. Zalezy od ktorej strony sie spojrzy:) c/z drogo. Dynamika zyskow imponujaca. Mysle ze na tym sie bardzo dobrze zarobi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Prezesie a przyglądałeś się Unified Factory? Spółka z tej samej branży, podobne C/Z i mają chyba jeszcze perspektywy wzrostu niż Cloud. Właśnie pojawiło się info o spłaconych zaległych należnościach na dość sporą sumę i wygląda na to, że droga do dalszych wzrostów jest otwarta. Jeśli ich plany wypalą to możemy mieć tutaj drugi Livechat (albo trzeci, jeśli doliczymy Cloud'a). Co myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napiszę Ci co jakiś czas temu na temat Unified napisałem:"jeśli chodzi mi Unified to trudno mi się wypowiedzieć gdyż na informatyce znam się slabo a oni tym się zajmują, wycena jest obecna dosyć wysoka ale gdyby utrzymali dalej taki progres jak w 1 kwartale (wzrost przychodów i zysku po ponad 70%) to wzrosty mogą być w przyszłości. Dlatego jeśli się znasz na tym co robia i widzisz w tym przyszłość i potencjał to możesz rozważyć kupno. Ja nie mam pojęcia na czym dokładnie ich biznes polega dlatego nie kupuję takiej spółki."
   Dodam jeszcze że nie wnikając i nie porównując Cloud z Unified ich biznesu to różnica podstawowa jest w przepływach finansowych, Cloud mało obecnie inwestuje i gromadzi gotówkę, natomiast Unified całą zarobioną gotówkę wydaje (przepala), dlatego w krótkim terminie jest to korzystniejsze dla akcjonariuszy Clouda ale w długim terminie może być korzystniejsze dla Unified (inwestycje mogą zwiększone przychody i zyski przynosić).

   Usuń
  2. Dzięki, przyjrzę się obydwu spółkom, ale póki co bardziej rozumiem biznes UFC ale to tylko dlatego, że spędziłem nad nią nieco więcej czasu.

   Usuń
 6. Co sadzicie o Photon i Novavis

  OdpowiedzUsuń
 7. Cloud to spolka wtdmuszka i przepompownia kasy z cypryjskiej spolki adpilot ktora jeszcze niedawno sprzedawala ludziom lipne towary przez telefon (glupie bannery na onnecie typu on zarobil 20000 euro w mc...) Spolka ma nierealne wyniki w tej branzy o jakies 3000%, porownajcie wyniki do bezpostedniej konkurencji rynkowej netsprint sa lub remintrex gmbh, bardzo podobnie dziala rowniez sare sa notowane na gpw.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wykluczam że masz rację, a jeśli tak jest to i cztery tfi które mają akcje mogą robić błąd. Moje zagranie jest prostę, liczę na lepsze wyniki a jeśli będą gorsze to sprzedaję (nawet ze stratą) i zapominam o temacie.

   Usuń
  2. Aniu,
   Mogłabyś przedstawić jakieś dowody na potwierdzenie tej tezy lub powiedzieć gdzie szukać?

   Andrzej W

   Usuń
  3. Aż mnie zainteresował ten adpilot: https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:hBU--Z2o52oJ:https://chodaczek.pl/+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

   - konto fejkowe różne rzeczy może pisać - Aniu - twarde dowody poprosimy

   Usuń
  4. Ani więcej na blogu nie pisała a i ja Cloud dawno sprzedałem więc Twoje pytanie raczej zawiśnie w próżni.
   Niestety jakby nie patrzył to z Cloudem jest coś nie tak, niby zyski są ale gotówki nie ma płaconej, już 50 mln im zalegają i kto wie czy nie jest to spółka wydmuszka (życie to niebawem zweryfikuje).

   Usuń
 8. Prezesie polecam do analizy na blog i być może do porfela UFC. Sam jestem akcjonariuszem i ciekawy jestem Pana zdania.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni