"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 17 czerwca 2017

Wyniki spółek z mojego portfela - jakie były ?

Nadszedł czas podsumowania mojego posta Wyniki spółek z mojego portfela za 1 kw - jakie mogą być ? w którym próbowałem oszacować kwartalny zysk netto spółek których akcje miałem wówczas w portfelu. 

Kwartał wcześniej gdy podsumowywałem wyniki ostatniego kwartału 2016 roku link stwierdziłem jednoznacznie że wyniki były NIEPRZEWIDYWALNE a złożyły się na to duże rozpiętości między szacunkami a rzeczywistością (od 73% gorszych do 104% lepszych oraz był przypadek iż z szacowanego zysku zrobiła się strata). 
Obecnie mam powody do niewielkiej satysfakcji gdyż rozpiętości były już znacznie mniejsze: od 42,8% gorszych (Onico) do 74% lepszych (Aviaam Leasing), nie było spółki ze stratą a w przypadku Unimot trafiłem wyniki w punkt. Jak widać jest znacznie lepiej (rozpiętość między gorszym a lepszym 116 przy 177 kwartał wcześniej) ale nadal mam dużo miejsca do dalszej poprawy i lepszego szacowania.
W tabeli załączonej na dole posta możecie zaobserwować iż ze spółkami które pokazały wyniki gorsze r/r i gorsze od moich szacunków (Onico i IRL) pożegnałem się w zasadzie natychmiast, a wszystkie pozostałe spółki (wyjątek Danks) pokazały wyższy zysk r/r czyli można stwierdzić że fundamentalnie jest lepiej.
Moim celem (marzeniem) jest szacowanie wyników na poziomie + - 10%  ale wiem że jest to niezmiernie trudne w przypadku takich spółek jak choćby Aviaam Leasing które poza regularnymi przychodami z leasingu osiągają nieregularne przychody z pośrednictwa handlem samolotami i niestety spółka o tym informuje dopiero w raportach kwartalnych. 
Ponownie (ze smutkiem :-) muszę stwierdzić iż szacowanie (prognozowanie) wyników jest niezmiernie trudne (patrząc na duże rozpiętości) i nie dziwię się że zawodowi analitycy w domach maklerskich też przestrzeliwują swoje prognozy a przecież oni korzystają z profesjonalnych narzędzi analitycznych które niedostępne są większości inwestorów. 
Zamierzam w kolejnych kwartałach kontynuować cykl z szacowaniem wyników spółek które mam obecnie w portfelu, postaram się lepiej oszacować wyniki a jeśli będą zaskoczenia ze strony spółek to tylko pozytywne.
Poniżej tabela z moimi szacunkami oraz przedstawionymi przez spółki wynikami.

Dzień wynikówNazwaWynik 1 kw 2016 w mlnMój szacunek w mlnWynik 1 kw 2017 w mlnRóżnica szacunku w mlnRóżnica szacunku w %c/z przed / po wynikach
11.05.2017Astarta80,00150,00129,7-20,3- 13,504,92 / 4,20
12.05.2017Onico8,509,005,15-3,85-42,86,71 / 7,10
15.05.20174fun 0,420,600,65+0,05+ 816,5 /12,45
15.05.2017Danks0,380,400,27-0,13-32,56,32 /ok 7
30.05.2017Unimot7,848,0080012,4 /12,1
30.05.2017Helio1,613,103,04-0,06-2%8,40 /8,25
brakIRL16,1012,5010,9-1,6-12,86,20 / 6,60
brakAviaam9,5210,0017,4+7,4+743,27 / 3,40
10.05.2017Skarbiec388,470,47+511,22/8,80

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko.
Udostępnij:

14 komentarzy:

 1. @Prezes, publikowanie Twoich prognoz jest bardzo ciekawe, jednak co Ty na to abyś publikował listę spółek potencjalne do portfela/tych które aktualnie obserwujesz wraz z krótkim komentarzem ? Pozwoliłoby to uporządkować informację jakie znajdują się w komentarzach, gdzie odpowiadasz na pytania osób komentujących.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka dni temu otworzyłem sobie witrualny portfel na biznesradar.pl ale nie jest on publiczny (nikt go nie widzi). Tam mam spółki potencjalnie do zakupu (większość dobrze znanych) a część spółek obserwuję z ciekawości. Nie bardzo widzę sens upubliczniania a tym bardziej wpisywania jakiś komentarzy odnośnie danych spółek (rozumiem że masz na myśli wpisywać poziomy kupna czy informacje po których warto kupować).

   Usuń
  2. Nie tyle Twoje poziomy kupna, co same informacje i wnioski z tego wynikające mające wpływ na zakup. Sądzę, że pod postem o potencjalnych spółkach do portfela wywiązałaby się ciekawa dyskusja na temat każdej ze spółek i pozwoliłaby usystematyzować tematy związane ze spółkami, bo teraz jest lekki chaos, ale to tylko taka sugestia.

   Usuń
  3. Na blogu na pewno nie potworzę oddzielnych postów odnośnie ciekawych spółek (potencjalnych do portfela) gdyż nie taka idea jest bloga. Blog ma pokazywać moje inwestycje i ich analizy a w luźnych wątkach możemy rozmawiać o innych spółkach. Analizy ciekawych spółek pozostawię innym bloggerom, szczególnie OBSa warto wpisy obserwować.
   Dopuszczam i pewnie tak zrobię że portfel z obserwowanymi spółkami upublicznię i pod każdą spółką będę zamieszczał komentarz dlaczego warto się nią zainteresować czy na co czekam itd

   Usuń
 2. Widzę, że Prezes podkreśla wyniki r/r.
  Ja zwracam większą uwagę na wyniki k/k.
  Moim zdaniem szybciej wychwycimy zmiany, r/r to raczej jako ogólny trend.
  Możesz rozwinąć temat?
  jaro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem zawsze trzeba porównywać wyniki r/r a nie do kwartału, w każdej firmie jest sezonowość mniejsza lub większa. Przykład Helio, rekordowe wyniki zawsze w 4 kw a 2 kw zwyczaj na stratach. W moim portfelu to tylko Skarbiec jest nie sezonowy a reszta tak.

   Usuń
 3. Jak oceniasz aktualną sytuację kursu Helio? Nie dziwi Cię duży spadek obrotów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. możę malutcy realizują zyski...
   duzi jeszcze trzymają...

   Usuń
  2. Obecnie przetacza się wakacyjna korekta przez rynek (spore spadki na małych obrotach) i Helio też to dotyczy. Widzę ryzyko że kurs może jeszcze spaść ale ja śpię spokojnie gdyż jestem pewien mocnych wyników za obecny kwartał (przyszłe też powinny być dobre do złoty pomaga) a obecna wycena spółki jest raczej niska (patrząc na c/z, bilans, przepływy itp).

   Usuń
 4. Bardzo wdzięczny byłbym za napisanie czegoś o Milkilandzie czy ma szanse przetrwać -rating bankruta ,straty ,wysokie zadłużenie czy Prezesie widzisz jakąś poprawę albo chociaż jakieś wskazówki na co patrzeć twoim zdaniem.
  Jak ja analizować kurs Hrywny ?

  Jeszcze Euco zmniejszona dywidenda ,jak będzie w kolejnych latach czy spółka w twoim zdaniu wyjdzie z stagnacji -zysk operacyjny ,netto .

  Czy powróci do coraz większych dywidend czy raczej widzisz zagrożenia .
  Może jest jakiś sposób by oszacować jej zyski ( nigdzie nie mogę sprawdzić ile spraw prowadzi itp )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod wieczór coś napiszę.

   Usuń
  2. Byłem wczoraj na weselu dlatego krótko i może trochę bez sensu.
   Milkiland – nie analizowałem tej spółki więc niezbyt wiele Ci mogę napisać, popatrzyłem trochę w raporty ale ciężko się je czyta ze względu na angielski. Wygląda faktycznie że jest to bankrut (nie spłacone kredyty) ale jeśli wierzyciele (głównie banki) pomogą w trwającej restrukturyzacji (nie znam warunków) to szanse są że za 5-10 lat firma wyjdzie na prostą. Patrząc na ostatnie wyniki (1 kw 17) to wykazali nawet zysk a pomogły w tym kilkudziesięcio procentowe wzrosty cen mleka r/r, hrywna lekko się nawet umocniła więc nie było dodatkowych księgowych kosztów z przeszacowania kredytów. Kolejną pozytywną rzeczą jest wysoka stara amortyzacja która zaniża zysk netto, oni mają około 10 mln eur rocznie amortyzacji przy 1,5 mln Capex (czyli inwestycji) głównie pewnie tylko odtworzeniowego. Ładne są przepływy operacyjne (to jedyny atut firmy) które są prawie wielkości obecnej kapitalizacji. Jeśli chodzi o hrywnę to ona obecnie się już nie osłabia (od pół roku) i widzę szane że może zacząć się nawet powoli umacniać w przyszłości więc zysk netto nie będzie zaniżany przez przeszacowywanie kredytów walutowych (to tylko zabieg księgowy ale kiedyś kredyty trzeba spłacać i mieć na to walutę).
   Podsumowując: tak jak we wstępie napisałem dalsza przyszłość firmy zależy od warunków restrukturyzacji kredytów, widzę szansę na przerwanie i powrót do rentowności gdyż otoczenie im pomaga (rosną ceny mleka, zwiększają export i mają sporą amortyzację). Tak to widzę ale mogę się mylić i traktuj tego jako jakiejkolwiek rekomendacji.
   Ps jeśli jesteś w stanie mi wskazać gdzie mogę znaleźć informacje o warunkach restrukturyzacji to z chęcią przeczytam i się wypowiem.

   Euco – ciężka jest trochę ta firma i trudno przewidzieć jak mogą ich wyniki się w przyszłości kształtować. Wydaje się że dynamiczny rozwój firmy w Polsce się już skończył i raczej teraz będzie płasko z przychodami a szanse można jeszcze upatrywać w rozwoju w Rumunii. W liście prezesa do rocznego napisali że liczba prowadzonych spraw w 2016 wzrosła o 0,5 tysiąca do 16,5 tysiąca na ogólną kwotę przekraczajacą 0,5 mld zł. W firmie mi się nie podoba słabo generowana gotówka (przepływy operacyjne), 12,9 mln za ostatnie 12 m-cy przy zysku 26 mln. Zwracam też uwagę na wyniki 2 kw które mogą być znacznie gorsze r/r, oni w 2 kw 2016 mieli zysk brutto 5,8 mln a zysk netto wzrósł im do 10,3 mln (wzrost o 4,5 mln zamiast logicznego spadku o podatek, trzeba byloby zerknąć w tamaten kwartał dlaczego tak się dzieje). Dodatkowo dojdą pewnie koszty pozyskania 50 mln obligacji i odsetki.

   Usuń
 5. Dzięki wielkie ,na większość rzeczy zwróciłem uwagę , jednak pomimo wiedzy popełniłem banalny błąd i pominąłem przy milkilandzie amortyzacje która rzeczywiście ma ogromne znaczenie ,gdyby nie ona to spółka by zapewne padła ,co do restrukturyzacji to od ponad 2 lat mówi się o niej ,ale sądzę ,że banki międzynarodowe za dużo by na tym straciły dlatego wniosek o upadłość pojawił się dopiero teraz i to odnośnie spółki zależnej ze strony jakiegoś rosyjskiego banku takie procesy można przeciągać w czasie .
  Co do pozostałych banków to chyba negocjują od 2 lat ,teraz sytuacja jest lepsza więc jeśli dotąd nie było bankructwa to być może najgorsze maja za sobą.
  Stąd moje pytanie bardziej od finansów co do rekomendacji to i tak mam spółkę od przeszło roku w ramach spekulacji fundamentalnej ,mam też Astartę średnia za 33 zł -dzięki blogowi nieczynnemu już niestety Tobiasza Malińskiego.

  Co do Euco zastanawia mnie czy owe przepływy operacyjne niepokrywające zysku netto nie maja związku z pożyczkami do zagranicznych spółek zależnych czy istnieje taka możliwość ?
  Może z tymi przepływami ma związek również to
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/EUROPEJSKIE-CENTRUM-ODSZKODOWAN-S-A-Znak-towarowy-euco-EUROPEJSKIE-CENTRUM-ODSZKODOWAN-uzupelnienie-informacji-7421398.html
  Chyba musze przerobić sobie na nowa RPP ( rachunek przepływów pieniężnych odroczony podatek itp. )
  Możliwe również ,że skupiają się bardziej na sprawach sądowych -wyżej marżowych jednak wpływy następują z opóżnienięm niż przedsądowych z szybszym napływem gotówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby właściciel Milkiland rozegrali podobnie jak Agroton czyli nie spłacili obligacji i odsetek i raz do roku skupowali część obligacji z redukcją kapitału 30% i zapłatą całych odsetek to pewnie byłoby lżej.

   Jeśli chodzi o Euco to dużo słabsze przepływy operacyjne mogą wynikać z dwóch faktów: pierwszy to jakaś spółka z grupy jest konsolidowana metodą praw własności (czyli dodajemy sobie tylko zysk do wyniku a żadne przepływy, bilanse nie są uwzględniane w wynikach grupy) lub druga możliwość że oni jak wygrywają jakąś sprawę w sądzie pierwszej instancji to uznają to już w przychodach ale faktyczny wpływ gotówki może nigdy nie nastąpić (przegrana apelacja) lub wpłynąć bardzo późno (apelacje długo trwają).
   Warto dla porównania zerknąć sobie na Votum (konkurencyjna firma dla Euco) i tam też widać że wyniki zaczynają siadać i kurs zaczyna się obsuwać, szczyt zysku i kursu to początek 2016 roku i od tego czasu coraz gorzej. Ubezpieczyciele przyciskają rząd aby uchwalić prawo z górnymi limitami odszkodowań za wypadki drogowe oraz ograniczył liczbę osób które mogą dochodzić roszczeń za straty moralne z utraty bliskiego (teraz to nawet ciocia i wujek chyba moga dochodzić roszczeń), gdyby coś takiego uchwalili to Euro trochę kasy by przepadło.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni