"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 8 czerwca 2017

W poszukiwaniu potencjalnych inwestycji przydaje się skaner akcji ze strony biznesradar.pl

Za nami publikacje ostatecznych raportów finansowych firm za rok 2016r. (potwierdzonych przez audytorów) i mamy też raporty za 1 kw więc jest właściwy czas aby na spokojnie powrócić do przedstawionych wyników i poszukać "okazji inwestycyjnych".
W internecie jest kilka dostępnych skanerów akcji w większości w płatnych abonamentach, jednak moim zdaniem zdecydowanie najlepszy skaner akcji jest dostępny w serwisie biznesradar.pl link skaner a dużym bonusem jest to iż jest całkowicie bezpłatny. Dzięki temu skanerowi każdy inwestor może sobie zdefiniować dowolne kryteria doboru spółek które są w jego ocenie najważniejsze w analizie fundamentalnej. Nie będę opisywał jakie są możliwe do wyboru kryteria gdyż każdy może sobie sprawdzić i popróbować w swoim zakresie a przejdę od razu do kryteriów z których korzystam. W swoim inwestowaniu główny nacisk kładę na generowanie gotówki przez firmę oraz na rozsądną wycenę dlatego zdefiniowałem takie kryteria link mój skaner.

Jak wyżej widać zdefiniowałem kryteria: c/z 0-10, EV/EBIDTA 1-8, Udział zysku netto w przepływach operacyjnych 0-100, Nakłady inwestycyjne / Amortyzacja 0-1 i wybrałem spółki z GPW (Newconnect na razie odpuszczam choć nie ukrywam i tam też ciekawą spółką wypatrzyłem).
Cena do zysku i Ev/Ebidta już kilka razy omawiałem na blogu więc nie będę pisał ale krótko o pozostałych. Wskaźnik "Udział zysku netto w przepływach operacyjnych" określa jaki jest udział zysku w wygenerowanej gotowce z podstawowej działalności przedsiębiorstwa, w idealnym przedsiębiorstwie wartość powinna wynosić 100 a takich nie ma. Poziomy poniżej oznaczają że spółka więcej wygenerowała gotówki operacyjnej niż faktycznie wykazała zysków, taka sytuacja może wynikać z odroczonych terminów płatności, z zapłaty zaległych faktur czy dużych kosztów finansowych które obniżają zysk ale są ujęte w przepływach z działalności finansowej. 
Drugi wskaźnik "Nakłady inwestycyjne / Amortyzacja 04K" jest niejako porównaniem czy bieżąca działalność inwestycyjna (Capex) jest większa od zakończonych inwestycji (Amortyzacja), inaczej mówiąc czy firma nadal więcej inwestuje (wydaje fizycznie gotówkę) czy odlicza stare inwestycje (zabieg tylko księgowy obniżający zysk netto bez wypływu gotówki). Poziomy w skanerze poniżej 1 są pozytywne (oczywiście krótkoterminowo) gdyż oznaczają mniejsze aktualne inwestycje i więcej generowanej gotówki dla firmy. 
Tak zdefiniowany skaner pokazał mi kilkanaście firm które historycznie (tak, historycznie bo wyniki firm to historia) osiągnęły wyniki godne zainteresowania. 
Wśród powyższych firm w moim portfelu znajduje się tylko Astarta, a Wistil, Arteria, Interaolt, Efekt i Delko w ostatnich miesiącach sprzedałem choć patrząc na wskaźniki są nadal atrakcyjne. Nasuwa się pewnie pytanie dlaczego pozostałe spółki które mam obecnie w portfelu nie spełniły kryteriów, czy może są za drogie albo coś z nimi jest nie tak ? Żeby właściwie odpowiedzieć na to pytanie trzeba byłoby przeanalizować każdą spółkę oddzielnie ale przykładowo 4 fun media ma wyższy c/z bo 13 (pozostałe się mieszczą w zakresach) i w przypadku tej spółki oczekuję mocnej poprawy zysku netto i spadek wskaźnika c/z, w przypadku Helio (największej pozycji w portfelu)  kryteriów nie spełnia Capex / Amortyzacji.
Wracając do wygenerowanej listy potencjalnych inwestycji kolejnym krokiem jest przeanalizowanie wszelkich raportów (finansowych i nie tylko), perspektyw tych firm na przyszłość oraz wszelkich zagrożeń. Część firm znam i kilku się przyjrzałem to krótko o każdej z nich.
WISTIL - jedna z najtańszych na GPW ale niski ff i notowania na podwójnym fixingu uzasadniają obecne dyskonto.
SEKO - potencjalna inwestycja, jest to importer i dzięki umocnieniu złotówki wyniki powinny się w kolejnych kwartałach poprawić.
ZEPAK - spółka całkowicie zawiesiła inwestycje co w przypadku spółki energetycznej może w przyszłości znacząco zmniejszyć przychody, trudny temat.
IMC - na pierwszy rzut oka tania spółka ale z tego co pamiętam w przypadku tej spółki możliwa jest zamiana obligacji na akcje i wówczas nie będzie tak tanio.
PMPG - dosyć niska wycena może wynikać z toczących wielomilionowych spraw sądowych przeciwko spółce oraz słabym perspektywom dla wydawców prasy (choć przenoszą treści do internetu).
MOL - zagraniczna spółka paliwowa wygląda nieźle ale mi wystarczy spółek nie krajowych.
WDX -  potencjalna inwestycja, ładnie się rozwija a wysoka amortyzacja zaniża mocno zysk netto
COGNOR - potencjalna inwestycja, pomimo bardzo dużej uchwalonej emisji akcji w przypadku udanego refinansowania długu spadną znacznie koszty odsetkowe.
ARTERIA - słabe perspektywy na przyszłość o czym nawet zarząd wspomina.
INTERAOLT - możliwy powrót do tych akcji ale nie wcześniej niż po kolejnych wynikach gdyż jest ryzyko pogorszenia zysku netto.
CUBEITG - duże ryzyko utraty płatności, może mieć problemy ze spłata zapadających w tym roku obligacji.
EUROTEL - zapowiada się raczej stagnacja wyników a firma dla osób które oczekują corocznej dywidendy w okolicach 10%.
BALTONA - firma z problemami, straciła ostatnio lotnisko dla swoich sklepów wolnocłowych, trochę ryzykowna.
WIKANA - deweloper czyli branża w którą nie inwestuję.
KOMPAP - tania spółka z wysoką amortyzacją zaniżającą zysk netto ale z mało perspektywiczną branżą papierniczą, do obserwowania jako potencjalny zakup.
EFEKT - dosyć tania spółka ale w obecnym roku nie przewiduję poprawy wyników (2016r. Światowe Dni Młodzieży poprawiły wyniki) więc pewnie będzie trend boczny.
OVOSTAR -  rolna spółka Ukraińska, większy potencjał widzę w Astarcie którą mam w portfelu.
AATHOLD - nie znam dobrze spółki i muszę się jej przyjrzeć jeszcze.
DELKO - ze względu na silną konkurencję wydaje się że wyniki na poziomie zysku netto będą płaskie lub nawet słabsze r/r w kolejnych kwartałach.
MIRBUD - branża budowlana która nie jest w moich zainteresowaniach ze względu na wieczne problemy z płatnościami i niedoszacowywanie kontraktów (a później straty na nich)

Cały ten post proszę traktować szkoleniowo a nie jako rekomendację do zakupu którejś z wymienionych spółek, intencją moją jest pokazanie jak dzięki dostępnym narzędziom w internecie (skaner akcji z biznesradar.pl) można sobie ułatwić analizę spółek i być może znalezienie tej jedynej "perełki". Nie ukrywam iż poza co kwartalnym "ręcznym" przeglądaniem podawanych przez firmy raportów finansowych to skaner akcji i cały serwis biznesradar.pl jest moim głównym narzędziem analitycznym.
Zachęcam do korzystania ze skanera akcji, do definiowania własnych parametrów a osoby inwestujące na newconnect mogą sobie wybrać rynek newconnect nawet na zdefiniowanym przeze mnie skanerze link skaner, zapewniam że pojawią się nawet ciekawe firmy tylko płynność tych spółek to największy problem.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko.Udostępnij:

13 komentarzy:

 1. @Prezesie, chciałem zapytać o spółkę AB S.A., czy analizowałeś i brałeś pod uwagę zakup akcji te podmiotu ?
  Pokrótce, wycena wskaźnikowa jest naprawdę atrakcyjna na tle spółek porównywalnych z branży mamy: 2017/18P P/E 7,7x; EV/EBITDA 6,8x zaś ROE 10,8%;
  Co do konkurencji: "Największy spadek przychodów i zysków odnotował Action, który od sierpnia 2016 pozostaje w sanacji. Natomiast ABC Data raportuje istotnie niższe zyski netto.". Spółka od dłuższego czasu generuje bardzo fajne, stabilne wyniki.

  Rynek w fazie wzrostu - zarówno w Czechach, na Słowacji jak i w naszym kraju prognozy makroekonomiczne na najbliższe kwartały wyglądają optymistyczne.
  Pomaga u nas 500+, na plus jest również umocnienie naszej waluty.
  Dywidenda symboliczna na poziomie 2%.
  W dniu dzisiejszym pokazała się rekomendacja kupuj od DM PKO BP z ceną docelową 38,9 PLN.
  Argumenty inwestycyjne jakie podali to:
  "- Dywersyfikacja regionalna poduszką dla wyników grupy.
  - Strategia małych kroków się sprawdza.
  - Odwrócony VAT jak dotąd bez istotnego wpływu na wyniki grupy AB.
  - Impuls fiskalny i powolne rozpędzanie się funduszy unijnych poprawiają perspektywy dla hurtu.
  - Optymistyczne prognozy makro dla regionu (Czechy, Słowacja).
  - Rosnące zadłużenie: dług netto/EBITDA 2,9x na koniec 1Q17 (z szacowanym faktoringiem 4,0x EBITDA),
  ustabilizowany CAPEX pozwala generować FCF, niska dywidenda (stopa dywidendy 2%).
  - Na 2017/18P: P/BV 0,8x; ROE 10,8%; P/E 7,7x; EV/EBITDA 6,8x"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skaner nie wyłapał spółki to chyba nie jest aż tak super :-)
   Tak na poważnie to przepływy operacyjne są trochę słabe w stosunku do zysku ale to wynika ze sporej dynamiki wzrostu przychodów, pewnie też odroczone terminy płatności odciskają swoje piętno. W zasadzie analitycy z pko wszystko napisali i co ja amator mogę dodać, w mojej ocenie jest realny zarobek w ciągu roku z 10% łącznie dywidendą a na dalszą poprawę wyników szczególnie w krótkim terminie powinny mieć wpływ mocny złoty do usd i problemy konkurenta Action (AB pewnie przejmie część klientów).

   Usuń
  2. Wydaje mi się, że ty samym jest pod co grać.
   Ale rzeczywiście skaner nie wyłapał ;)
   Dzięki.

   Usuń
 2. Ja mam spolke ktora obserwuje od dluzszego czasu. GROCLIN- czy mozesz cos Prezesie sie wypowiedziec na jej temat. Licze na ro ze volkswagen go wykupi(ma prawo pierwokupu) dzis kurs zrobil delikatny ruch w gore.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie interesuję się Groclinem bo patrząc na wyniki słabo wygląda, trwa wieczna restrukturyzacja, posprzedawali cześć biznesów aby skupić się na najbardziej obiecującym więc może to w przyszłości da impuls do poprawy wyników. Samo inwestowanie pod możliwy wykup przez VW to trochę bezsensowne jest moim zdaniem, może będzie trzeba poczekać ze 2 lata na takie nabycie a w tym czasie pieniądze nie pracują a kurs może się obsuwać. Oczywiście jeśli czujesz tą firmę i wiesz że zarobisz to Twój wybór.

   Usuń
  2. co do groclinu jak wykupic ma go VW to bedzie jeszcze nizej i nizej. Po co ma kupowac drogo?

   Usuń
 3. witam, co sądzicie o Lubawie, trend wzrostowy od dłuższego czasu, a teraz podpisali umowę z amerykańską firmą HDT Global o współpracy, co powinno otworzyć drogę na amerykański rynek
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Umiarkowany trend wzrostowy na Lubawie wynika z oczekiwań iż tworzone wojska obrony terytorialnej Macierewicza będą potrzebowały sporo sprzętu. Jak na razie się to potwierdziło bo jednak sporo jest w przychodach z naszego wojska. W mojej ocenie jeszcze może przez jakiś czas (pół roku) będą większe zamówienie a później zakładam że znacznie spadną przychody z tego tytułu i Lubawa może powrócić do wyników z lat poprzednich. Co do umowy z HDT to nic o jej wielkości nie wiemy, wygląda to tak jakby byli podwykonawcą tej firmy (namioty będą szyte w Polsce pod marką pewnie HDT), jakie z tego będą pieniądze ciężko powiedzieć. Jakoś nie widzę szans na znaczną (dalszą) poprawę wyników a obecna wycena jest raczej właściwa, ponadto ostatnie wyniki kwartalne były słabsze r/r i to może być ostrzeżenie.

   Usuń
 4. Dlaczego w ww. zestawieniu nie ma aviaaml? Zdaje się, że spełnia kryteria.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aviaam obecnie nie spełnia aż dwóch kryteriów, Udział zysku ..... i Nakłady ...., wynika to z faktu iż oni handlują samolotami oraz leasingują czyli jak jakiś nabywają to zwiększa im się Capex (nakłady inwestycyjne), dodatkowo wymieniali oni na nowszą flotę samolotów i sprzedali stare (tańsze) a kupili nowsze (droższe).

   Usuń
 5. Bardzo ciekawy ten skaner. Obserwuje Lenę ( Jak się zachowa kurs po odcięciu dywidendy) Seko oraz WDX ( szansa na zakup przed dywidendą) oraz Kino Polska też będzie dywidenda . Eurotel wybił się a liczyłem że spadnie do 20-20,50 zł. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy u Was też nie działa strona biznesradar?

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni