"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 30 czerwca 2017

SEKO - mocny złoty to tanie rybki ?


 

SEKO - jest przedsiębiorstwem przetwórstwa rybnego, zajmuje się
Przechodząc do fundamentów to są w mojej ocenie solidne. Firma od wielu lat zwiększa przychody i zyski (te trochę falują), ładne przepływy operacyjne (wyższe od zysku netto), amortyzację wyższą od Capexu (w krótkim terminie pozytywna zależność), bilans bardzo mocny (57 mln aktywów obrotowych przy 41 mln wszystkich zobowiązań, kapitał własny 62 mln przy 45 mln kapitalizacji).
Dane z biznesradar.pl i raportu finansowego (przepraszam za słabą jakość)

Wskaźniki finansowe są też na niskim poziomie, EV/Ebidta 2,63, c/z 8,30, c/zo 6,60 c/wk 0,75 link wskaźniki.
Kolejnym istotnym pozytywnym czynnikiem jest fakt iż Seko wypłaca od 5 lat co rok dywidendę (ostatnia ze stopą 5%) i co ciekawe TFI Opoka próbował ją podnieść o 60% ale nie została przegłosowana uchwała na Walnym link dywidendy.
Od strony technicznej kurs od roku czasu przebywa w trendzie bocznym 6-7,70.

Do głównych ryzyk zaliczę na pewno niską płynność waloru (trudności z ewentualną sprzedażą), niski ff (13%) oraz ryzyko wzrostu kosztów pracowniczych. Inwestycja w Seko jest tylko dla osób cierpliwych które akceptują fakt iż na kursie nic może się przez dłuższy czas nie dziać (większe ruchy są na spółce w okresach przyznawania dywidendy i raportu rocznego).

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady. Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.

Udostępnij:

8 komentarzy:

 1. mam podobne odczucia. Tez kupilem symboliczna ilosc. Jak piszesz glownym czynnikien ryzyka sa male obroty i ff.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najważniejszy koszt dla Seko to chyba ceny śledzia (wiadomo w jakich propocjach kupują w polsce a w jakich za granicą?). Pytanie jak kształtowały sie one w II kwartale?
  pozdr. piterson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod tym kątem nie analizowałem spółki, wcale nie patrzyłem na zachowanie surowców czyli ryb na wyniki, liczę że gdyby był niekorzystny trend to umocnienie złotów zrekompensuje to albo przerzucą na odbiorcę choć nie jest to łatwe.

   Usuń
 3. Również spojrzałem na Seko, ale pod kątem kilkuletniej inwestycji dywidendowej. Jeśli Prezes pozwoli, dzielę się linkiem: http://1za50.pl/2017/09/18/seko-dobre-polrocze-czy-jest-potencjal-na-spolke-dywidendowa/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że się dziel, trochę euro do pln rośnie więc znaczna premia i szansa na super wyniki spada. Liczę że jeszcze trzy najbliższe kwartały powinny być lepsze tym bardziej że wycena nie jest jakoś wymagająca.

   Usuń
 4. Prezesie, przegapiłem zakup Seko, gdy było poniżej 7 zł, a potem wydawało mi się, że jest zbyt drogo. Niedawno spadło z 9 i znowu zastanawiam się nad zakupem. Czy nadal warto polować na ten papier?

  Pozdrawiam:
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka dni temu odpisywałem innemu czytelnikowi o Seko "Ja już bym sprzedał akcje Seko w okolicach 9 zł ale powstrzymały mnie argumenty w analizie obsa który słusznie napisał że nie tylko mocniejszy złoty wpływa na poprawę wyników ale też niższe ceny śledzia w Europie. Trudno jest aktualne i jednoznaczne dane znaleźć ale wszystko wskazuje że w połowie roku ceny były jakieś 30% niższe r/r (niektóre rodzaje to nawet 50%) i prawdopodobnie mogą te ceny utrzymać się dłuższy czas. Wpłynęły na to większe kwoty połowów i fakt że ryby były mniejsze i mniej zawierające białka i stąd niższe ceny. Obecnie zakładam że wyniki 4 kw i 1 kw będą sporo lepsze r/r i kurs może urosnąć. W przypadku spadku kursu w okolice 8 zł trochę dobieram a w przypadku wzrostu w okolice 10zł sprzedaję. Taką mam strategię obecnie odnośnie Seko."

   Mnie wyniki mocno zaskoczyły i też mogę żałować że wcześniej sporo sprzedałem akcji. Czy warto polować to trudno powiedzieć, przed nami na pewno dobre i rekordowe dwa kwartały ale czy kurs wzrośnie to trudno powiedzieć.

   Usuń
 5. Jak zwykle konkret - dzięki!!!
  Pozdrawiam:
  Paweł

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni