"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 1 czerwca 2017

Aktualności, analizy, komentarze 6/2017

dodano 5.06.17 - Skarbiec podał comiesięczny raport link o wartości aktywów w zarządzanie

2.06.17 - Astarta przedstawiła raport miesięczny za maj link raportMurapol stał się głównym akcjonariuszem Skarbiec Holding gdyż kupił 33% akcji poza rynkiem z ceną wyższą o 5% od aktualnego kursu, pozytywne info link infoW poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów. 
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Udostępnij:

176 komentarzy:

 1. Na http://www.parkiet.com/artykul/1516065-Rosnie-sprzedaz-paliw.html jest artykuł o Unimot. Jako że nie mogę kopiować artykułu to przytaczam tylko najciekawsze wg mnie stwierdzenia: "Przeprowadzona w lutym przez Unimot publiczna emisja akcji, z której firma pozyskała 96,6 mln zł netto, przynosi pierwsze pozytywne efekty.
  – Dodatkowy kapitał zwiększył istotnie płynność spółki oraz nasze możliwości zakupowe. Umożliwia to zamawianie jeszcze większych ilości paliwa niż w roku ubiegłym – podkreśla Robert Brzozowski, prezes Unimotu. Dodaje, że grupa mocno poprawia sprzedaż także dzięki uruchomieniu w marcu systemu elektronicznego zamawiania produktów paliwowych o nazwie e-Zamówienia" oraz "Kolejne miesiące mogą zaowocować w Unimocie dalszymi zwyżkami wyników " informuje Brzozowski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow...brak słów
   Powiedzcie...bo nie wiem, nie znam się, nie rozumiem, głupi jestem... ale czy jest możliwość, że ktoś specjalnie udupia ten kurs bo mu zależy tj. konkurencja paliwowa ?
   XYZ

   Usuń
  2. Dodam jeszcze że Unimot planuje w tym roku otworzyć 15 stacji paliw Avia a do 2020 roku 100 stacji. Na chłopski rozum jaki może być miesięczny zysk z takiej stacji. Zakładam że około średnio przeciętnie 50 tys. (zakładam że mniej raczej nie - bo gdyby to było np 10-20 tys. to osobie z głową na karku lepiej pracować na etacie niż użerać się z działalnością i pracować 7/24). Przyjmując takie założenia to 50 tys x 12mcy to 600 tys, przy 100 stacjach to 60 mln rocznie. Do tego sprzedaż hurtowa diesla czyli to co do tej pory przy zwiększonej skali powiedzmy 60 mln rocznie zysku to razem 120 mln. Przy 8 mln akcji to 15 zł na akcję, przy C/Z 10 daje cenę akcji 150 zł za mniej więcej 3 lata. Robert

   Usuń
  3. Moim zdaniem największy problem Unimotu to fakt, że jest w koszyku firm surowcowych i to bardzo ciąży na kursie. Na horyzoncie spodziewane dalsze podwyżki stóp w USA a to będzie źle wpływać na surowce. Wczoraj to było widać aż nadto jak wczoraj wywalali spółki surowcowe na fixie. JSW, KGHM, Bogdanka, paliwa wszystko leci w dół. Mam nadzieje, że ten sentyment do surowców niebawem się odwróci i Unimot będzie zyskiwał. aleks

   Usuń
  4. @ Robert - trochę za optymistycznie podszedłeś do potencjału wzrostu przychodów dzięki otwieranym stacjom, pamiętaj że ich główny zarobek wówczas będzie na marży oraz opłata franczyzowa więc to nie będą kokosy gdyż zakładam że stacje które przejdą na franczyzę są już obecnie klientami Unimot (i na marży paliwowej już Unimot zarabia). Jak na czysto rocznie 50 k (nie miesięcznie) Unimot zarobi to będzie dobrze, czyli przy 100 stacjach da 5 mln.

   @ xyz - nikt specjalnie nie uwala z powodu który napisałeś, w mojej ocenie ktoś sprzedaje bo potrzebuje kasę i tyle, normalne prawo popytu i podaży, trzeba mieć nadzieję że zrzutem wczoraj na fixie sprzedał wszystko i ten podmiot nie będzie sypał.

   Jeszcze zacytuję krótki fragment w artykułu na parkiecie odnośnie Trans Poloni (która zajmuje się głównie przewozem paliw) "Dodaje, że w segmencie paliwowym rosną przewozy, gdyż Polacy więcej kupują benzyny, oleju napędowego i LNG. To z kolei efekt stosunkowo niskich cen paliw i skutecznej walki państwa z szarą strefą" - prezes Trans Poloni.

   Mocna złotówka do dolara, niska cena ropy czy zmniejszenie szarej strefy to będzie korzystnie wpływało na wyniki Unimot, a jak kurs się zachowa to czas pokaże.

   Usuń
  5. No to faktycznie przestrzeliłem, trochę inaczej to sobie wyobrażałem, widzisz tak się znam na analizie, dzięki za sprostowanie. Ale się zbłaźniłem. Robert

   Usuń
  6. Radzę uważać w kierowaniu się PR-em jakiegokolwiek prezesa spółki giełdowej. Oni zawsze powiedzą, co chcą usłyszeć akcjonariusze.
   Na razie mówi o pierdołach. A chyba lepiej, żeby powiedział coś, co dzieje się na rynku. Bo zyski są z obrotu paliwem. A na razie rosną przychody, a nie zyski.
   Stacje paliw to na początku koszty. A aplikacja Tankuj24 to ciekawostka, ale zysków z tego nie będzie, bo wejdą w to tylko małe stacje, a sieciówki nie.
   Piotr

   Usuń
  7. Piotr mądrze piszesz.
   Kurs spada od ponad 2 miesięcy, a większość zaklina, że będzie rosło.
   Jak ma rosnąć jak większość tego oczekuje ??? Może nieznane są złe informacje do których dostęp mają nieliczni.
   Pisałem o tym:
   http://www.analizyprezesa.pl/2017/05/aktualnosci-analizy-komentarze-5c2017.html?showComment=1496259731626#c1407675686973945659
   Krzych

   Usuń
 2. @ szeniek – nie czytałem jeszcze raportu Soho Development i niestety nie mam bardzo czasu, dzieciak chory w domu. Myślę że jak zaczną się pojawiać informacje o sprzedaży jakiejś dużej inwestycji to dopiero wtedy można kupować i czekać na skup, do tego czasu trzeba tylko obserwować.

  @ paweł – Stalprodukt kilkakrotnie poruszany na blogu, nie jest drogo wyceniany i ma potencjał do lekkiej poprawy wyników dzięki wysokim cenom cynku (trochę mocny złoty do usd przeszkadza), dlatego nie można wykluczyć wzrostów kursu. Jeśli chodzi o CDRL to pomimo przychylnych firmie analityków, ja jakoś sceptycznie podchodzę do tej firmy, niby dzięki programowi 500+ wyniki powinny się poprawiać ale jak widać jest to bardzo powolna poprawa. Zakładam że będzie się firma rozwijała w tempie 5-10% rocznie i raczej kurs szybciej nie będzie rósł tym bardziej że nie jest jakoś tanio a większość kasy idzie na inwestycje. W przypadku Transpolonia to nie mam trochę zaufania do głównych właścicieli którzy robią drugą emisję akcji w ciągu roku, zarówno jedna jak i druga emisja jak najbardziej mają uzasadnienia i powinny wpływać pozytywnie na dalszy rozwój firmy ale nie mogę wykluczyć że za rok czy dwa znowu będzie emisja. Z tego co wyczytałem nowa emisja może być z ceną wyższą od rynkowej i zwiększy liczbę akcji o 60% (to sporo), wówczas będzie ok. 23 mln akcji x obecny kurs 6,2 to da kapitalizację około 145 mln zł, czy to dużo ? Raczej nie, gdyż w tym roku można oczekiwać minimum 15 mln zysku co dałoby c/z poniżej 10, a przecież kasę z emisji akcji (nawet 58 mln) przeznaczą na zwiększenie taboru który pozytywnie wpłynie na przyszłe wyniki (mowa o roku 2018 i później). Dlatego wygląda to ciekawie, jest szansa na dynamicznie zwiększanie skali i jeśli nie obawiasz się w przyszłości kolejnych emisji to jak najbardziej można rozważyć zakup.

  @ uczeń – Arcus przypomniałem sobie o co chodzi w firmie i na chwile obecna trzeba uważać, trwa spór sądowy z energą operator na kilkadziesiąt milionów i dopóki się nie skończy to lepiej omijać ta firmę, gdyby Arcus wygrał to można wtedy myśleć o kupnie. W przypadku tej firmy ciekawe są zyski na które trzeba zwrócić uwagę, na pierwszy rzut oka to za ostatnie 12 miesięcy przy 8 mln kapitalizacji pokazali 6,5 mln skonsolidowanego zysku netto ale wynik jednostki dominującej (na ten powinno się patrzyć bo jest najważniejszy) był mocno ujemny i było to 4 mln straty (mamy więc różnicy 10,5 mln a to dużo), przepływy operacyjne i bilans są prawidłowe. Na pewno firma jest nisko wyceniana i ma potencjał ale ze względu na duże ryzyko związane ze sporem z energą lepiej obserwować z boku.

  OdpowiedzUsuń
 3. czat z Prezesem Unimotu
  https://strefainwestorow.pl/czaty-inwestorskie/20170601/unimot-robert-brzozowski-wyniki-avia-tankuj24

  OdpowiedzUsuń
 4. Zadałem kilka niewygodnych pytań m.in jedno czy planują do 2018 kolejną emisję w celu pozyskania kapitału na dalszy rozwój i odpowiedzi nie otrzymałem. Czyli planują

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bądź śmieszny, ja łącznie zadałem 3 pytania i tylko na jedno mi odpowiedział, i nie robię z tego tragedii.

   Usuń
 5. Tak ogólnikowo to sam mógłbym na te pytania odpowiedzieć. Pytania niewygodne odrzucone. Takie bla, bla, bla, dziękuję do widzenia.
  fund

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co prezes może powiedzieć? Jakie pomysły a firma?, czy cokolwiek czego nie można wyczytać z ogólnie dostępnych źródeł? Gdyby coś takiego powiedział to by znaczyło, że nie powinien być prezesem. Spróbuj się dowiedzieć w szanującym się sklepie, kto im dostarcza np. takie śliczne kalesony - życzę powodzenia w uzyskaniem takiej informacji.
   Tak zagaił CKM.

   Usuń
 6. Co sadzicie o Wikanie? Wskazniki dosc dobre.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrzyłem na Wikanę i utwierdziłem się w przekonaniu że w przypadku firm deweloperskich jestem cienki, nie będę nigdy inwestował w coś co nie rozumiem. Na pierwszy rzut nieźle wygląda patrząc na wskaźniki i niską kapitalizację, jednak w tym roku mają praktycznie 75 mln do spłaty i jest duże ryzyko że mogą mieć problemy. Ja sugeruję odpuścić tą firmę bo może być im ciężko.

   Usuń
  2. W takim razie nie ma sensu też pytać o Marvipol. To też deweloperka.
   Z drugiej strony deweloperka sporo ostatnio rośnie i w sytuacji, gdy inne zdrowe spółki słabiej rosną, czy nie warto zaryzykować?
   Szeniek

   Usuń
  3. Ja Ci nie pomogę, może ktoś inny, powody znasz.

   Usuń
  4. Te 75 mln do spłaty w tym roku to fikcja. Przede wszystkim zobowiązania w przypadku deweloperów to także sprzedane a jeszcze nie przekazane mieszkania. Dodatkowo w zasadzie wszystkie zobowiązania które mają to zobowiązania wzgledem głównego akcjonariusza. Mogą rolować przez lata, tak samo zresztą jak to czynią już od kilku lat. Problem Wikany jest taki ze dołują bo prawdopodobnie główny chce ogłosić wezwanie i wyciagnac jak najtaniej od drobnych. Wszystko wyjasni się na pocztaku roku: moim zdaniem najpierw wezwanie, a potem zobaczymy, pewnie jakies ciekawe newsy

   Usuń
 7. Prezesie co z Aliorem? Czekać aż dotknie dna? Gdzie jest dno?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie odpisuje anonimowym ale akurat są dwie nowe informację więc może kogoś innego zainteresuje. Sobieraj (wieloletni prezes i pomysłodawca) odchodzi z Aliora (mocno negatywne info), jest dodatkowo w bosiu rekomendacja ale jeszcze nie znana.

   Usuń
 8. coraz więcej wiadomo o reformie OFE...
  http://forsal.pl/artykuly/1047441,reforma-ofe-od-stycznia-co-sie-stanie-z-pieniedzmi-przyszlych-emerytow.html

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawy komunikat dla posiadaczy akcji Skarbiec Holding, Murapol kupił 33% akcji firmy w cenie 33,42 czyli 5% wyższej od kursu rynkowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe rzeczywiście, deweloper inwestuję w spółkę finansową, hmm.
   Wiem już, że po ogłoszeniu i zatwierdzeniu dywidendy przez Skarbca uciekam.

   Marek

   Usuń
  2. Jest to naprawdę zaskakująca wiadomość...
   Czy zmienia ona Twoje nastawienie @prezes do spółki ?

   Usuń
  3. Nic nie zmienia bo mają tylko 33% więc kontroli nie mają, myślę że nic nie będą w firmie zmieniać bo przecież dobrze funkcjonuje, dziwne w tym jest że są oni zupełnie z innej branży, wygląda to jakby murapol miał za dużo kasy i jest zainwestowanie nadwyżek finansowych aby osiągać regularne zyski (nawet 10% rocznie z dywidend).

   Usuń
  4. Sugeruje popatrzec na Murapol nie na jako firme budowlana, ale na to kto rozdaje karty w tej firmie i ile ma nadwyzki finansowej.

   Akcje kupione od Skarbiec Holding Limited, spolka Cyprysja, czyli kase z Murapola została przetransferowanado do Skarbiec Holding Limited.

   Byc moze Murapol liczy na zyski z inwestycji a byc moze poprostu Skarbiec Holding Limited potrzebowal pieniadze, a Murapol akurat ma ich duzo i niebardzo jest jak sie nimi podzielic niedzielac sie nimi z wszystkimi?
   /dex

   Usuń
  5. Murapol i Skarbiec:
   http://www.parkiet.com/artykul/1516111.html

   Marek

   Usuń
 10. Jest wywiad z prezesem Ambry dość pozytywny
  http://www.parkiet.com/artykul/1516105-Prezes-Ambry-zapowiada-wyzsza-dywidende.html
  Trochę o spółkach z portfela Prezesa ale raczej same ogólniki
  https://wiadomosci.stockwatch.pl/ranking-20-liderow-poprawy-wynikow,akcje,194355
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 11. Pakiet paliwowy napędza wzrost sprzedaży – omówienie sprawozdania GK Unimot SA po 1 kw. 2017 r.
  https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-340645_UNIMOT.aspx#340645

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę że wszyscy z rana pozytywnymi informacjami się dzielicie, to dobrze.
  W rankingu stockwatch.pl co cieszy przewijają się faktycznie spółki moje portfelowe: Aviaam, Helio, Unimot czy Bowim (sprzedany).
  Jeśli chodzi omówienie wyników Unimot to w mojej ocenie jest pozytywne i optymistyczne.

  Astarta opublikowała raport miesięczny http://astartakiev.com/modules/pages/upload/file/2017/Corp_Doc/report/ast_m_june_2017.pdf i jest dosyć pozytywny, pomimo spadku m/m wszystkich produktów rolnych na Ukrainie średnio 1,5% to ceny są wyższe r/r średnio o 10% (najważniejszy cukier o 11,9%). Niestety martwi mocny spadek cukru na świecie i obecnie ceny r/r są niższe o 18%, niby Astarta mało cukru eksportuje (ważniejsze są ceny na Ukrainie) ale na pewno w jakiś sposób wpłynie na wyniki w średnim terminie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W komentarzu porannym mdm o przejęciu Skarba
   "Murapol kupił 32,99% udział w Skarbiec Holding za 75,2 mln PLN (33,42 PLN na akcję). Negocjacje dotyczące przejęcia pakietu akcji pośrednio od Enterprise Investors rozpoczęły się 11 kwietnia i dotyczyły również przejęcia pozostałego nadal wEnterprise Investors pakietu akcji na
   poziomie 10,86%.
   Uważamy, że wiadomość jest pozytywna. Sprzedaż akcji w dużym
   stopniu niweluje nawis akcji, który towarzyszył spółce od debiutu. Oczekujemy pozytywnej reakcji rynku. Uważamy, że wycena rynkowa walorów Skarbca jest atrakcyjna i stwarza okazję inwestycyjną."

   Nie ukrywam iż korci mi zrealizować zysk jeśli kurs zbliży się do 33zł, gdyż kupno było lekko spekulacyjne i raczej na krótki termin, zobaczę co będzie się działo i postaram się potrzymać jeszcze jakiś czas.

   Usuń
  2. O kurcze, nawet w Murapolu czytają blog Prezesa i inwestują. Powinieneś ich nieźle skasować za usługi daradcze :-) Robert

   Usuń
 13. Dla zainteresowanych, dzisiaj dla swoich klientów DM BZWBK wydał rekomendację kupna dla Autopartner z ceną docelową 7,60 ...
  Myślę,że moglibyśmy ze swoich biur maklerskich wrzucać tutaj takie reko-świeżynki zanim ujrzą światło dzienne na szeroką skalę,co wy na to?, a przede wszystkim prezes?
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem zawsze zainteresowany wszelką pomocą która zwiększy zyski bo o to chodzi w tym inwestowaniu.

   Wracając do Skarbca kurs zachowuje się nielogicznie, przejęty zostaje pakiet 33% w cenie wyższej od rynkowej a kurs spada ? Wydaje się że rynek zastanawia się co z pozostałym pakietem 10% (czy trafi w rynek czy ktoś całość przejmie).

   Usuń
  2. No to ja też dorzucam świeżą rekomendację z BDM dla Orange- KUPUJ cena 6,14

   Usuń
 14. Popatrzcie jakie komunikaty wychodzą w iAlbatros, jeszcze się nie zdziwię jak i 5zł zobaczę kurs, kombinacje idą tam na całego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ojjj....
   tam jeszcze będą niezłe gierki...

   4FUNMedia... Nova Group kupuje akcje na giełdzie...
   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27550921,4fun-media-sa-9-2017-otrzymanie-zawiadomien-o-zakupie-akcji-4fun-media-s-a-w-trybie-art-19-ust-1-rozporzadzenia-mar

   Usuń
 15. Czesc Prezes, wiem, ze kiedyś wrzucales liste spolek, ktore obserwujesz ale nie nie moge tego znalezc. Mozesz podrzucic? Mam troche czasu w weekend wiec przegladnalbym chociaz kilka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z rana wrzucę bo mam kompa zajętego, ostatnio sporo usunąłem o te których na pewno nie kupię. W przyszłym tygodniu już powinienem mieć czas to skaner z biznesradar.pl uruchomię, już powinni powprowadzać wszystkie roczne i za 1 kw. Biznesradar.pl na moją prośbę dodał kryterium capex/amortyzację i sporo mi ułatwi.

   Usuń
 16. może pomogę http://i.imgur.com/66ZMHtE.png

  OdpowiedzUsuń
 17. Dzieki Prezes, dzieki Zgred za linka

  OdpowiedzUsuń
 18. http://i.imgur.com/9JmIZIe.png

  Zostało jeszcze kilka spółek na liście które z sentymentu obserwuję

  OdpowiedzUsuń
 19. Masz jakis poziom wejscia lub termin, kiedy moglbys kupic Polwax? Kiedy sie spodziewasz, ze inwestycja przelozy sie na zyski?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polwax to jeszcze ze 2 lata lub poziom ze 12-13, ostatnio był nieciekawy artykuł gdzie skarżyli się na dużą konkurencję ze wschodu, jeszcze okaże się że zrobią fabrykę i nie będą mieli komu sprzedawać towaru.

   Usuń
 20. Fajnie wygląda Gobarto pod względem bilansu i przepływów. Wydaje się, że ten rok może iść na rekord, ale straszą trochę te marże i rentowności. Muszą się natrudzić, żeby te zyski podkręcać. Tak czy owak zapisuje, żeby przeczytać raport za 1kw. Ty obserwujesz z sentymentu czy myslisz o zakupie? Wydaje się ze jest stosunkowo tanio (od 3 kwartałów).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no wyniki Gobarto ładnie wyglądają, ale tam Cedrób będzie dążył do wycofania firmy z giełdy...
   w styczniu się nie udało...
   brakuj im nieco ponad 7% do posiadania 90% akcji...
   kwestia czasu kiedy tego dokonają...

   Usuń
  2. Gobarto powinien w każdym kwartale mocno poprawiać wyniki (ceny żywca rosną a oni mają ze 30% swojego chowu), w tym roku przejmują też jakąś firmę więc dodatkowa poprawa wyników dojdzie. Niestety coraz niższy ff i możliwość wycofania z gpw trochę blokują chęć kupna.

   Usuń
 21. Skoro nie mają tych 7% to może warto spróbować zagrać pod ewentualne kolejne wezwanie z wyższą ceną. Z ostatniego komunikatu wynika, iż cena 7,24 jest już dla nich atrakcyjna. Czy mają szanse skupić więcej bez podniesienia kursu?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 22. W ostatnim wezwaniu swoje akcje oddało PZU, ale cały czas trzyma Quercus, NN i Pocztylion w sumie 2,3%. Może warto zapytać się ich, jaki mają stosunek do tego wezwania.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetny post, dziękuje bardzo za dostarczanie ciągle świeżych, ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 24. Cześć PREZES
  Jakbyś miął teraz trochę wolnej gotówki i nie miał akcji ASTRATY to byś ją teraz zakupił.
  Jak prognozujesz najbliższe miesiące.
  Pozdrawiam INWESTOR

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Astarta jest jedną z najbardziej niedowartościowanych dużych spółek na gpw, w mojej ocenie kurs powinien być wyżej przynajmniej 100% ale czy tak się stanie tego nie wiem. Jak nad każdą wiszą jakieś ryzyka (Putin), złe plony, mocny spadek cen produktów rolnych. Oni ogromne ilości generują gotówki i tego co mi (pewnie i innym inwestorom) brakuje to dzielenie się tą kasą z akcjonariuszami, gdyby ruszyli trochę ze skupem lub wypłacać zaczęli dywidendy to postrzeganie firmy i kurs pewnie by mocno wzrosły. Nie znam Twojego horyzontu inwestycyjnego ale jeśli jest długi to możesz rozważyć zakup, liczę że coś pozytywnego się jednak wydarzy w firmie, nie po to międzynarodowy fundusz ostatnio kupił około 25% akcji aby na tym nie zarobić, będzie albo chciał budować wartość firmy albo starał się dywidendy pobierać. Druga rzecz to wyniki za 2 kw powinny być jeszcze dużo lepsze r/r i pod to też można zainwestować, gdyby po dobrych wynikach nie było wzrostów to zawsze można sprzedać. Przemyśl sobie, poczytaj raporty, zerknij na wskaźniki http://www.biznesradar.pl/wskazniki-wartosci-rynkowej/ASTARTA (ja jak zawsze nie biorę odpowiedzialności za Twoje decyzje inwestycyjne).

   Usuń
 25. UNIMOT

  Coś w tej firmie musi śmierdzieć.

  To nie możliwe, żeby bez powodu spółka z tak dobrymi wynikami i perspektywami na takowe, tak konsekwentnie dołowała.

  Od ponad 20 lat próbuję wyszarpać z giełdy swoje 5 groszy i nie raz się okazywało, że perspektywy piękne a kurs leci i w końcu trup z szafy wypadał.

  Sam jestem zapakowany ale coś mi tu śmierdzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hmm a może po prostu Unimot jest wskaźnikowo drogi jeszcze ? wg Biznes rada c/z > 11 do tego ktoś ewidentnie skrócił pozycję na koniec kwartału ...

   Usuń
  2. Nie ukrywam że do mnie żaden smród nie dochodzi ale jak to w życiu i na giełdzie wszystko jest możliwe. Jedyny trup który mi do głowy przychodzi to jakiś podatek który US może naliczyć, w raporcie rocznym Onico trochę część rezerw się wyjaśniła bo okazało się że jakieś 3,5 mln mogą mieć do zapłaty zaległego podatku. To są bardzo podobne do siebie firmy więc kto wie może i Unimot jakiś podatek może mu dojść, ale nawet jeśli będzie to 10 mln to nie byłaby kwota która firmę rozwali (liczę że 45 mln w 2017 zarobią). Powody spadków po części wyjaśnia analiza na https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-340645_UNIMOT.aspx#340645, oczekuj jeszcze w najbliższych dniach innej analizy ale na razie nie mogę nic więcej napisać (nie będzie to moja).

   Usuń
  3. Wiem że sporo osób czytających blog ma Vindexusa, załączam ciekawy wywiad http://www.biznesradar.pl/a/20640,vindexus-chce-by-przychody-z-windykacji-polubownej-siegaly-30-przychodow-ogolem

   Usuń
 26. Witam. Prezesie, jeżeli pisałeś o tym to z góry przepraszam z powtórkę. Co sądzisz o zakupie Drozapolu po obecnej cenie 1.95-2.03 zł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę potencjał w Drozapolu i dlatego mam ją w obserwowanych ale nie mogę się zdecydować czy kupować (brakuje mi czegoś), powody do zakupu: wysoka amortyzacja zaniżająca zysk netto, co ciekawe w 4 kw była ona podwójna gdyż budynki które mieli przeznaczone do sprzedaży musieli z powrotem przenieść do środków trwałych (przez 2 lata nie płacili od nich amortyzacji i teraz musieli ja wyrównać), przez tą wysoką amortyzację baza za 4 kw jest o 1 milion zaniżona, dobry bilans (duże kapitały własne w stosunku do niskiej kapitalizacji), kończą już w zasadzie restrukturyzację i jest szansa że będzie lepiej, oni prawie całą sprzedawaną stal importują z kierunku wschodniego (głównie Białoruś) i mocny złoty może im poprawić solidnie wyniki, gdyby sprzedali swoje nieruchomości to uwolniliby gotówkę (mogą spłacić kredyty lub zwiększyć zapasy i przychody), w Polsce mamy przyspieszenie w infrastrukturę i w budownictwie więc popyt na stal będzie spory. Minusy to słabe jak na razie przepływy operacyjne, wysoka amortyzacja zaniża zysk netto a jednak wielu inwestorów głównie patrzy na zysk, oni posiadają projekt farmy wiatrowej wraz z zakupionym terenem i próbują go sprzedać (jest on jeszcze zatwierdzony na starych warunkach ale chyba pozwolenie na budowę obowiązuję jeszcze przez rok) i jeśli nie uda im się go sprzedać będą musieli spisać pewnie go w straty (czyli będzie wygenerowana duża strata księgowa, nie gotówkowa). Jak widzisz są plusy jak prawdopodobna poprawa wyników które są faktycznie lepsze niż pokazywany zysk netto ale są ryzyka odpisu farmy wiatrowej i taki odpis na kilkanaście milionów złotych może spowodować spadki kursu.

   Usuń
 27. Co do artykułu o Vindexusie, to jego wymowa jest pozytywna i już w trakcie piątkowej sesji te wypowiedzi prezesa Vindexusa miały wpływ na dobre zachowanie akcji na gpw. A co do spółki to cieszy informacja, iż spółka nie zamyka się na duże pakiety wierzytelności bankowych, których jest coraz więcej na rynku i ewentualne pozyskanie finansowania w drodze emisji obligacji. Osobiście lubię takie spółki, gdzie oczekiwania rynku nie są wygórowane i ma to wyraz w wycenie. Potencjalnie jest duże pole do pozytywnych zaskoczeń, a jednocześnie wobec konserwatywnego podejścia spółki do nabywania wierzytelności tych negatywnych jest mniej (podstawowa jest taka, że jak będą zbyt wybredni to nie uda im się skupić tego minimalnego zakładanego na ten rok pakietu wierzytelności.

  OdpowiedzUsuń
 28. Mi osobiście Vindexus nie leży z powodu zupełnie dalekiego od giełdy. Po prostu nie inwestuje w ludzkie tragedie. Sam pracuję w korpo i z ludźmi których dotknął problem sprzedanego długu, mam do czynienia na co dzień. Wiem, że pewni ludzi się sami o to proszą ale nie miałbym serca pracować w takiej firmie. Z doświadczenia rzucają mi się w pamięci sytuację kiedy ktoś dzwoni, że nie ma kasy na leki onkologiczne a tu dzwoni do nich komornik. Straszne. Tak czy inaczej jeśli ktoś chce to nie bronię :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mam moralne obiekcje przy inwestowaniu w niektóre spółki to w zasadzie dziwne że inwestujesz na giełdzie. Gdyby się przyjrzeć każdej spółce która osiąga zbyt duże zyski to musi to oznaczać że robi to kosztem klientów poprzez zawyżone marże (często biednych którzy nie mają co do g.by włożyć) i też nie powinieneś w nie inwestować. Oczywiście na pewno są klienci skrajni takich firm windykacyjnych (tak jak napisałeś ktoś się zadłużył bo walczył z choroba) ale większość nie spłacanych kredytów to przekredytowanie, życie na pokaz (zastaw się a nie daj się) czy głupota ludzka i tutaj nie powinno być zmiłuj. Zauważ że te firmy bardzo polubownie podchodzą do dłużników, potrafią na długie okresy rozłożyć zadłużenie, nie pobierać odsetek itd. To nie jest juz windykacja jak 10 lat temu, gdzie kilku osiłków wchodziło i zastraszało, dlatego ja nie mam zastrzeżeń do Vindexusa i jego konkurentów.

   Usuń
 29. @ pnn - nie widzę Twojego wpisu odnośnie Danksa ale wiem że pytałeś bo dostałem na e-maila. 2 tygodnie temu odpisywałem więc zacytuję "Naczelnik (Truchel) chyba głupi nie jest bo widzi że im przychody i zyski z głównej działalności siadają i pewnie dlatego ma 1000 pomysłów na dodatkowy rozwój tylko ich realizacja strasznie długo trwa. Wydaje mi się choć pewności nie mam że raczej wyniki będą im odrobinę spadały w tym roku (pewnie z 1,7 mln zarobią) i dopiero jak kasę odpowiednio zainwestują to może efekty tego w przyszłym roku zobaczymy. Gdyby moja "wizja" się sprawdziła to możliwe że 70 groszy kurs zobaczymy, może się to nie sprawdzić gdyby jakąś dywidendę uchwalili lub firma od nich zależna odzyskała kilkuset milionową wierzytelność dla klienta ale w tym temacie na razie cisza. Na chwilę obecną gotówka wyższa od kapitalizacji stabilizuje kurs."
  Dodam do poprzedniego wpisu że jak sam wiesz dywidendy ma nie być (chyba że inni akcjonariusze na walnym złożą projekt dywidendy ale w to wątpię) i druga rzecz w raporcie rocznym drugi rok z rzędu zmalał zysk netto o ponad 100 k w stosunku do zysku wykazanego po 4 kw. Wiem z czego ta różnica wynika ale żeby biuro rachunkowe i biegli rewidenci nie potrafili prawidłowo wyliczyć zysku (źle naliczany podatek) to trochę lipa (chyba że celowo to robią).

  OdpowiedzUsuń
 30. Chyba Prezes o tym ostatnio coś pisał tak mi się wydaje...

  http://analizyobs.blogspot.de/2017/06/unimot-przychody-rosna-ale-co-z-marza.html

  OdpowiedzUsuń
 31. Na Ec2 emisja akcji... Szał normalnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ec2 to TOP 3 największych przekrętów na giełdzie ostatnich 2 lat, od dawna ostrzegałem i żeby nie być gołosłowny to załączam link do forum ze stockwatch.pl jak się wypowiadałem negatywnie, od tego czasu kurs spadł 90% czyli wygląda na to miałem rację https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-5513p4_EC2.aspx

   @ Spekulant - tak, chodziło o analizę OBS odnośnie Unimot, możliwe że jeszcze ja dodam kilka zdań i wyjaśnię o co chodzi.

   Usuń
 32. czytał ktoś z Was analizę vindexusa na stockwatch? jakie macie wnioski?
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nowego nie jest wniesione do tego co wiemy, raczej neutralna ocena, i ciekawe stwierdzenie że jeśli tak nadal powoli będą nabywać pakiety (polowanie na drobne pakiety) to Vindexus skazuje się na ograniczone możliwości rozwojowe na szybko rozwijającym się rynku.

   Usuń
 33. Nabycie akcji Unimot przez bliska osobe kogos z zarzadu :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szkoda tylko, że taki mały pakiecik kupiony...

   Usuń
  2. Nic nie szkoda, pozytywne info, gdyby miałoby być źle to nie kupowaliby przecież akcji insiderzy.

   Usuń
  3. Kolejne pozytywne info i kolejny brak reakcji ;)

   Usuń
 34. W tym kursie wszystko jest w cenie, znajda zloza ropy na swojej dzialce to pewnie spadnie kurs :-)

  Marcel

  OdpowiedzUsuń
 35. avia delikatnie startuje...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaż się całkowicie wycofała i zaczyna rosnąć, patrząc na zlecenia sprzedaży to dopiero na 6,80 stoi 9000 akcji, zobaczymy czy dojdzie do tych poziomów czy niżej przyblokują.

   Usuń
 36. Prezesie co sądzisz o arterii na aktualnym poziomie 7 zł? Myślisz, że zejdzie jeszcze niżej? Wskaźnikowo bardzo tanio.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy kurs zejdzie dużo poniżej 7 zł ale wiem że wyniki firmy w tym roku będą dużo słabsze niż w 2016r., wpłynie na to wyższy podatek o FIZ (dlatego sprzedawałem) oraz na obecny kwartał zarząd też słabe widzi perspektywy " W ocenie Zarządu Arteria S.A. czynnikami, które mogą mieć istotny i bezpośredni wpływ na wyniki osiągnięte przez Grupę Kapitałową Arteria S.A. w perspektywie najbliższego kwartału są: - niższa dynamika przychodów ze sprzedaży w porównaniu z rokiem ubiegłym, zwłaszcza w segmencie call center; - związana z tym niższa rentowność niektórych projektów w porównaniu z 2016 roku, co wynika z obecnych warunków otoczenia biznesowego Spółki i rosnących kosztów zatrudnienia; - intensyfikacja działań zmierzających do dalszej dywersyfikacji portfela klientów w poszczególnych segmentach działalności; - intensyfikacja działań zmierzających do pozyskania nowych klientów na rynkach zagranicznych.

   Usuń
 37. Mógłby ktoś z dostępem do stockwatch wrzucić analizę raportu ALL?

  Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dostęp do analiz stockwatch.pl ale nie mogę ich zamieszczać, mogliby mi naliczyć sporą karę za publikację ich artykułów (analiz) bez ich zgody. Analiza ailleron jest raczej pozytywna.

   Usuń
 38. Arteria z tego co piszesz może jeszcze polecieć w dół. Z drugiej strony można próbować wyczuć dołek pod być może niską bazę za ten rok.
  Zbicie kursu na koniec sesji na avii znów utwierdza mnie w przekonaniu, że może być wezwanie. Wskaźniki AT sugerowały, że dziś po przebiciu oporu kurs zatrzyma się znacznie wyżej, a tu szybkie duszenie. To nie jest przypadek moim zdaniem.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 39. A nie macie przypadkiem wrażenia, że na Avii mamy skup poniżej 6 zł... Gdyby nie trzymać kursu za pysk, to mógłby zbyt daleko odskoczyć, a tak delikatne podkupywanie i tama na pewnym poziomie. Czy może to oznaczać wezwanie, nie wiem. Pozytywnych informacji jest jednak zbyt dużo, co zaczyna znajdować potwierdzenie w liczbach. Ta spółka wydaje się być najtańszą w tej chwili na GPW (C/Z + C/WK) i do zeszłego roku wypłacała dywidendę. Poprawcie mnie, jeżeli się mylę. Pozdrawiam, Olo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku aviaam nie ma sensu doszukiwać się żadnych teorii, niestety drobnica czyli "my" nie ma nic do powiedzenia i kurs nie zależy od nas, widać że NN OFE steruje i on decyduje o poziomie kursu. To co pokazali w lutym i marcu z kursem (uwalenie i sprzedaż 2,5 mln akcji po 4,5 ustawionym kupującym) pozwala tylko obserwować kurs i liczyć że w niedługim czasie podniosą kurs o poziom wyżej (okolice 7 zł). Zgodzę się że jest jedną z najtańszych firm na gpw i do tego z jednymi z największych perspektyw rozwoju i poprawy wyników dzięki spółce zależnej (joint venture z chińczykami) dlatego liczę że kurs w niedalekiej przyszłości się urealni.

   Usuń
 40. Wie ktoś czy Kernel za 155 mln USD m.in. to kupił 190 tys. hektarów gruntów, które były własnością spółki kupionej przez Kernel, czy spółka kupiona przez Kernel tylko dzierżawiła te ziemię?

  Bo raz analityk mbank pisze, że dzierżawione, a raz z jego tekstu wynika, że na własność.

  Na stornie Kernel tak pisze: (wynika, że dzierżawione< bo to ma znaczenie dla wyliczanek tego analityka z mbanku, co tam porównywał w komentarzu porannym ceny zakupionych przez Kernel gruntów).

  Kernel Holding S.A. (herein “the Company”) is pleased to announce that it has completed an acquisition of 92.1% interest in a farming business that manages more than 190,000 hectares of leasehold farmland and approximately 200,000 tons of grain storage capacity. The Company expects to complete the acquisition of the remaining 7.9% interest prior to 1 July 2017.

  The Company will pay US$155 million in cash for the 100% interest in the business, which has a positive net working capital less net debt in excess of USD$30 million.

  The deal has been approved by the Antimonopoly Committee of Ukraine in May 2017.

  Wszystkie nowości

  Pozdrawiam
  bartek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie nie jest do końca jasne jak to jest z tymi gruntami które Kernel przejmuje, mi się wydaje że przejmują firmę która dzierżawi grunty, tak jest z większością ziem na ukrainie gdzie są dzierżawione (dlatego chcą znieść memorandum na sprzedaż ziemi). Wg analityka mbanku cena jest historycznie niska i w mojej ocenie może wynikać to właśnie z faktu iż ziemia nie przechodzi na własność Kernela.

   Usuń
 41. W Arterii siedzą same fundy i podejrzewam ,że będą chcieli dobrać się do kasy .
  Po to chyba Inwestor na walne dał to uzupełnienie http://www.bankier.pl/wiadomosc/ARTERIA-S-A-Uzupelnienie-porzadku-obrad-Zwyczajnego-Walnego-Zgromadzenia-Akcjonariuszy-Arteria-S-A-zwolanego-na-dzien-22-czerwca-2017-roku-7523255.html
  Albo odwrotnie ,żeby pod to info wywalić papier .Na dwoje babka wróżyła.
  Z tym ,że tam jest co dzielić .alfaalfa16

  OdpowiedzUsuń
 42. @prezesie, bylem na WallStreet i rozmawiałem z przedstawicielami Unimotu. Powiem krótko jestem bardzo pozytywnie nastawiony po tych rozmowach do przyszłości spółki. Zarządzający nia ludzie naprawdę mocno wierzą w ten projekt. Za rok również maja pojawić się na WallStreet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak jesteś pozytywnie nastawiony to dobrze bo i ja też :-) Generalnie nie ma co za bardzo podchodzić pozytywnie do ich wypowiedzi bo już był taki model (prezes leasing expert)który też jeździł na spotkania SII i aktywnie się udzielał i zrobił spory przekręt bo kasę z firmy wyprowadził i mamy sanację (mam nawet kilka obligacji kupionych spekulacyjnie).

   @ alfaalfa16 - dawno nie pisałeś, rozumiem że nadal masz akcje Arterii, ja obecnie bardzo sceptycznie podchodzę do ich wyników ale wiem że jest niska już kapitalizacja i same fundy siedzą więc pewnie będą trzymać kurs albo tak jak napisałeś kombinować aby wywalić papier. Ja Arterię usunąłem z obserwowanych i wcześniej niż w przyszłym roku nie zamierzam jej obserwować.

   Skarbiec przed chwilą podał informacje o wartości aktywów o zarządzania, w mojej ocenie są pozytywne gdyż wysokomarżowe (akcyjne itp) fundusze w maju wzrosły o 27,3 mln, niskomarżowe (obligacyjne itp) wzrosły o 105 mln. Dla porównania konkurencyjny Quercus zwiększył wartość wszystkich zarządzanych aktywów tylko o 28 mln, Quercus ma kapitalizację gdzieś 60% wyższą od Skarbca.

   Usuń
  2. Tamten pakiet sprzedałem ,dzisiaj brałem pod to info .
   Wziąłem na IKE ,najwyżej się zakisi.Jeśli przegłosują to ta dywidenda może być gruba.A brałem też pod raport innej spółki ,gdzie call center ładnie odpaliło.alfaalfa16

   Usuń
  3. Oczywiście masz rację, należy być czujnym zawsze. Jednakże dotychczasowe działania zarządzających i ich plany na przyszłość dają mocną podstawę by sądzić,ze nie zostaliśmy nabici w "balona" :)
   btw, dziś otwarto pierwszą stacje AVIA.

   Usuń
  4. Niech wyniki świadczą o firmie a nie elokwencja i zapewnienia jej prezesów :-)

   @ alfaalfa16 - w dłuższym terminie wydaje się że Arteria odbije się na poziomie wyników ale 2017 będzie jeszcze trudny. Oczywiście gdyby się udało fundom przegłosować chociaż z 5-7% dywidendy to nawet wielkich strat nie byłoby.

   Usuń
 43. https://wiadomosci.stockwatch.pl/unimot-w-lomzy-uruchomil-pierwsza-stacje-paliw-avia,akcje,194660
  W sumie jedna jaskółka wiosny nie czyni (15 też), ale to pozytywna informacja.

  Czy ktoś z szanownych czytelników obserwuje BHW (Handlowy) ? Chyba dziś rano poniosła mnie fantazja (czyt. chciwość) i wpakowałem się w pakiecik po 71 PLN.

  Pozdrawiam
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam że kupując akcje BH miałeś jakiś plan i pod coś zainwestowałeś kasę, ja Ci nie doradzę co robić bo ta branża mnie interesuje i uważam ją za ryzykowną politycznie i lekko przewartościowaną.

   Usuń
  2. Dzieki, tak plan byl, poczekamy dlugoterminowo, albo sprzedamy przed dywidenda. Aha (poza Skokami) to ja nie widze branzy ktora nie bylaby ryzykowna politycznie ;-) (moze jeszcze spozywcza, chociaz zmiany podatkow i podnoszenie placy minimalnej tez ma wpływ)
   Marek

   Usuń
  3. Ja siedzę na citi od kilku lat, nie wiem co chcesz się dowiedzieć?

   Usuń
  4. Dzięki za dobre chęci, poczytałem, poczytałem, pomyślałem i już Citi nie mam w portfelu.

   Marek

   Usuń
 44. Miałem napisać osobnego posta ale na razie zrobię to w formie wpisu w komentarzach.

  Osoby których interesuje Unimot pewnie już wiedzą że zaprzyjaźniony bloger OBS zrobił analizę firmy na swoim blogu http://analizyobs.blogspot.com/2017/06/unimot-przychody-rosna-ale-co-z-marza.html (zachęcam do przeczytania). Na pierwszy rzut oka analiza jest podobnie zrobiona do większości analiz dostępnych w internecie ale zawiera pewien bonus który może nie został zauważony przez czytelników. OBS stworzył model matematyczny (takie stosują zarządzający w TFI i OFE) który pozwala liczyć aktualną (codzienną, miesięczną oraz kwartalną) premię lądową (coś na kształt marży) na sprzedaży oleju napędowego. Co się na nią składa to odsyłam do analizy ale ważne jest co to nam daje. W mojej ocenie bardzo dużo gdyż na podstawie modelu jesteśmy w stanie przewidzieć wyniki kwartalne (w pewnym przybliżeniu) a to pozwali zająć odpowiednie pozycje w przyszłości na Unimocie. Oczywiście model jest w posiadaniu OBSa i ja dostałem go do używania za co serdecznie dziękuje ale mogę codziennie czy raz w tygodniu (planuję to zrobić z codziennie zmieniającym się wykresem ale muszę zwalczyć problemy techniczne) podawać aktualne premie lądowe.
  A teraz krótko liczby aby zrozumieć co mamy: w styczniu 2017 premia to 5,3%, w lutym to 6,4%, w marcu 6,8% (1 kw 2017 to 6,2%), w kwietniu 6,6%, w maju 6,4% i 3 dni czerwca to 6% (na razie w 2 kw marża to 6,4%). Żeby oszacować wyniki za 2 kw musielibyśmy znać przychody za maj i czerwiec a tego logiczne że nie możemy jeszcze mieć ale można przyjąć sobie pewne założenia i jakoś oszacować. Zakładając że przychody w 2 kw będą wyższe o 100% r/r (taki wzrost jest w kwietniu i liczę że może być jeszcze wyższy w kolejnych miesiącach) i premia lądowa wyniesie 6,4% (tyle ile do dzisiaj wynosi) to zysk netto może wynieść 11,5 mln i na ten wynik składają się:
  przychody za 2kw16 czyli 474 mln powiększone o 100% czyli 948 mln następnie podzielone przez przychody 1kw17 czyli 665 mln co daje 42,5% wzrostu przychodów, i po dodaniu większej marży w 2 kw 17 do 1 kw17 o 3,2% (6,4%/6,2%) to mamy możliwy wzrost zysku o 45,8% w stosunku do 1 kw 17 czyli z kwoty 7,936 mln do 11,57 mln.
  Podkreślam że dokładniejsze szacunki będzie można podać 1 lipca bo będziemy znali premię lądową za cały 2 kw a jeszcze dokładniejsze szacunki po informacji o przychodach za czerwiec 2017.
  Ostrzegam że to są tylko szacunki ale pewien pogląd na osiągane marże jest i widać że model historycznie pokrywa się z osiąganymi marżami i zyskami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, blog się rozwija w fajnym kierunku !

   Usuń
 45. Komputronik...
  wg opinii Deloitte 6,50 zł za akcję jest wartością godziwą, ale tylko w przypadku ziszczenia się negatywnych scenariuszy....
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27582188,komputronik-sa-26-2017-stanowisko-zarzadu-spolki-dotyczace-wezwania-do-zapisywania-sie-na-sprzedaz-akcji-komputronik-s-a-ogloszonego-przez-marinera-invest-sp-z-o-o-w-dniu-13-kwietnia-2017-r

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zarząd Komputronika rozpoczyna walkę o akcje. Płaci Deloitte niemałe pieniądze za opinie którą potrzebuje Zarząd. Ot takie życie. Mam trochę akcji i zastanawiam się co dalej? Dokupić? Odpowiedzieć na wezwanie pod na początku lipca czy już teraz? Romek

   Usuń
  2. Jak odpowiadać to w samej końcówce zapisów, jak teraz dużo akcjonariuszy się zapisze to maleją szanse aby podnieśli cenę wezwania, ja nie ukrywam iż będę musiał zapisać się do wezwania (zrobię to ostatniego dnia) gdyż po prostu potrzebuję pieniędzy na życie (będę miał wydatki).
   Co do opinii wartości godziwej to było oczywiste że tak zrobią aby uznać że cena jest właściwa, ja się z nią ewidentnie nie zgadzam.

   Usuń
  3. dziś zwiększone obroty na komputroniku...

   Usuń
 46. Witaj!
  Jak Twoja obecna ocena Stalexportu? Dzisiaj poszły dwie pakietówki po 3,86 na łączną sumę 350.000 akcji. W mojej ocenie świeca z 12 maja wygenerowała nowy trend wzrostowy (albo raczej zakończyła korektę). Dzisiaj zwiększyłem zaangażowanie i mam razem 5.000 akcji Stalexportu. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie jestem graczem technicznym a fundamentalnym a w fundamentach nic się na razie nie zmieniło, oczekuję regularnych 5% co roku z dywidend (tak 2020 roku) a czym bliżej końca roku tym kurs może się lekko podnosić w okolice 4,10-4,20 i to na razie wszystko. Ostateczna "rozgrywka" na Stalexporcie będzie dopiero w okolicach 2020r. jak już koncesje popłacą (albo jeszcze będą płacić) i wtedy są możliwe większe wzrosty kursu i możliwe większe dywidendy.

   Usuń
  2. http://www.tuwroclaw.com/wiadomosci,od-jutra-na-a4-zakaz-wyprzedzania-dla-ciezarowek-rzad-zapowiedzial-trzeci-pas-autostrady,wia5-3266-33753.html

   Jak należy interpretować tę wiadomość. Państwo sfinansuje ten trzeci pas?

   Usuń
  3. Przepraszam. Przecież tym odcinkiem nie zarządza Stalexport. Sorki za zaśmiecenie wątku.

   Usuń
  4. Ta informacja nie dotyczy Stalexportu gdyż on zarządza odcinkiem między Krakowem a Katowicami. Gdyby kiedykolwiek pojawiła się informacja że rząd zmusza do wybudowania 3 pasa na odcinku Stalexportu to byłaby to fatalna informacja, bo 3 pas pewnie kosztowałby z 1 mld a koszt musiałby Stalexport pokryć i wówczas nie byłoby żadnego zarobku na akcjach (potężne wówczas spadki). Generalnie ryzyko budowy 3 pasa oceniam na 1% (prawie żadne) gdyż Stalexport może szybko ograniczyć ruch ciężarówek, podnosi ceny 20-30% (jemu wolno i nikt nie może tego zablokować) i wówczas ruch spadnie bo nie będzie się opłacało ciężarówkom jeździć.

   Usuń
 47. Proponuję spekulacyjnie zwrócić uwagę na Assecopol.


  Ek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asseco Poland to o tyle trudny przypadek iż większość analityków przewiduje że mogą im się pogorszyć wyniki głównie przez dużo mniejsze przychody z obsługi systemu ZUS. Wczoraj nawet gdzieś czytałem że jeśli kryterium przetargu będzie niska cena to oni na pewno nie wygrają. Druga rzecz to zysk: Asseco za ostatnie 12 m-cy pokazuje 520 mln ale zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej na który powinno się patrzeć to tylko 296 mln. Słabo widzę Asseco, może wielkich spadków nie będzie ale i na wzrosty nie ma co liczyć. Gdyby wygrali kontrakt ZUS to pewnie kilka % kurs urośnie.

   Usuń
 48. Prezes, Ty tu grosze zbierasz na śmieciach, a popatrz jak twardziele kasę rzeźbią:

  http://bitcoin.pl/kurs

  A tak na poważnie, to ciekaw jestem kiedy zacznie się ujadanie w mediach, że rząd, prokuratora, sołtys itd. nic nie zrobili i tylu ludzi majątki życia straciło ;)

  My Polacy, to mamy chyba jakiś gen racjonalizmu zepsuty.

  OdpowiedzUsuń
 49. Witam Prezesie,

  Jestem ciekaw Twojego zdania na temat spółki Aleja Samochodowa. Przychody oraz zyski zza granicy potwierdzone przez biegłego. Dodatkowo niski c/z oraz ciekawe plany na przyszłość. Z tego co pamiętam to temat ALS przewijal się kiedyś na Twoim blogu w komentarzach. Będę wdzięczny za Twoją opinię.

  Pozdrawiam,
  Przemek_07

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio dość szczegółowo przeglądałem Aleję i mam z nią problem. Z jednej strony dużo jest wątpliwości:
   - niby biegły potwierdził raport ale zastrzegł że nie był przy inwentaryzacji na koniec roku więc faktycznie nie wiemy czy było 1,08 mln zapasów
   - druga rzecz to co to za biegły który nie wyłapał dużego błędu w przepływach operacyjnych, zysk netto 1,146 mln powinien być wpisany w przepływach operacyjnych (pierwsza pozycja gdzie jest zysk netto) i tam jest kwota podana 975 208,51 , skąd taką kwotę wzięli i jak biegły tego nie wyłapał ?
   - nie pasuje też mi brak żadnego capexu pomimo naliczanej amortyzacji
   - mnóstwo wątpliwości w przeszłości firmy które opisał dziennikarz w artykule http://forsal.pl/gielda/artykuly/1026759,sierant-wskaznikowa-urawnilowka-czesc-pierwsza-felieton.html
   - dlaczego tylko 2 osoby zatrudniają ?
   - dlaczego mają fatalne opinie w opineo ?
   - prezes firmy wywaliła kilkaset tysięcy akcji, pomimo zapewnień że ma swoje wydatki (później się okazało że nowa emisja w drodze akcji)
   - nowa emisja akcji z obniżeniem nominalnej ceny akcji czyli rozwodnienie akcji
   - po co otwierają nie związane z ich działalnością jakieś serwisy internetowe yamba.pl, niech rozwijają handel częściami
   Jest więcej jeszcze niejasności ale gdyby się okazało że jednak w firmie jest dobrze i się mocno rozwija to realne są duże wzrosty kursu, nawet kilkaset % a zakładam tak widząc możliwe pozytywy. Nawet po udanej emisji będzie nadal niska wycena c/z 4, mocno rozwijają swoje serwisy alejasamochodowa.pl i megafura.pl i rzekomo co miesiąc zwiększają liczbę współpracujących odbiorców warsztatowo-hurtowych ( w maju zwiększyli o 780), nadal trwa sprzedaż eksportowa choć nie chwalą się już tak jak wcześniej nowymi umowami, podobno jest inwestor który chce w firmę zainwestować 1 mln euro, środki z emisji przeznaczone mają być na kupno działki i magazyn a to w przyszłości zmniejszy koszty wynajmu magazynów, płatne spore coroczne bonusy od dostawców części.
   Podsumowując: gdyby jednak firma prawidłowo funkcjonowała to w tej branży jest ogromny potencjał (patrząc na Inter Cars czy Autopartner) i Aleja mogłaby znacznie zwiększyć swoją kapitalizację, oczywiście zawsze brakowałoby kapitału obrotowego więc realne byłyby kolejne emisje akcji. Zakup akcji Aleji jest na pewno inwestycją spekulacyjną (podwyższonego ryzyka) ale wydaje mi się że stosunek zysku do ryzyka jest znacznie wyższy i kto się nie boi ryzyka może próbować kupić, ale wydaje mi się że warto poczekać na informacje o wynikach nowej emisji akcji oraz czy inwestor wejdzie i w jaki sposób w firmę.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Ja myslę, że prezes dyplomatycznie przestrzega przed aleją, moim zdaniem szansa na umoczenie kasy to 95%. Obstawiam, że updłość tej spółki to tylko kwestia czasu
   Uniwersal

   Usuń
  4. Wcale nie przestrzegam, nie wiem sam co o niej myśleć, bo jeśli faktycznie normalnie funkcjonują (sprzedaż detaliczna i hurtowa) to może się mocno rozwinąć i będzie można w przyszłości zarobić. Tak jak napisałem dużo jest niejasności a czas pokaże co z tego faktycznie wyjdzie.

   Usuń
 50. Czemu uwazasz ze kupno skarbca przez murapol to dobra wiadomosc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie nie napisałem że kupno Skarba przez Murapol to dobra wiadomość, pisałem że ciekawa wiadomość. Jak pozytywną wiadomość uznał to dom maklerski mbanku gdyż zniknął nawis podażowy głównego (poprzedniego) właściciela który chciał już dawno sprzedać Skarbiec. Zostało mu jeszcze 10% akcji więc też lekko będą ciążyć rynkowi. Mi trudno ocenić to przejęcie gdyż Murapol zupełnie jest z innej branży, chce on rozwijać fundusze nieruchomości a na chwilę obecną to raczej dobry kierunek. Najważniejsze aby nie przeszkadzali obecnemu zarządowi i powinno być dobrze.

   Usuń
  2. No i Skarbiec mocno dzisiaj poleciał, tylko dlaczego ? Czyżby jakieś już informacje pojawiły się odnośnie zmian w opłatach za zarządzanie ? Co ciekawe ani na Quercus ani Altus spadku nie zalicza.

   Usuń
 51. Unimot został dodany przez dm boś do top picks " Do listy spółek, których kurs akcji w najbliższym miesiącu powinien zachowywać się lepiej niż cały rynek analitycy Domu Maklerskiego BOŚ dodali Sanok, Enel-Med, GTC, Famur i Unimot ".
  Jest to pozytywne info a czy ruszy kursem to czas pokaże.

  https://stooq.pl/n/?f=1181445

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Unimot pozycja długa (z uwagi na oczekiwania dobrej dynamiki zysków w nadchodzących kwartałach i niewygórowaną naszym zdaniem wycenę rynkową Spółki.

   Tak boś tłumaczy dodanie do swojego portfela Unimot.

   Usuń
  2. A jak należy traktować określenie "w najbliższym miesiącu", jeśli informacja pochodzi z 7 VI? Czy autorzy mają na myśli bieżący miesiąc (czerwiec), czy nadchodzący (lipiec)?

   CZ

   Usuń
  3. Teoretycznie Unimot w top picks dotyczy czerwca (raport ich pochodzi z 30.05.2017) ale może w tym top picks może się znajdować wiele miesięcy. Przykład to Vindexus który chyba z rok jest w top picks bo cały czas uważają że wycena jest zbyt niska.

   Usuń
 52. Na Arctic duże pakiety po 4,60 się obracają , może być fajne odbicie..
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 53. Livechat spada a wyniki za tydzień. Oby dolar nie namieszał.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic Ci dolar nie namiesza, pewnie jest (przeliczyłem ale ręki nie dam sobie uciąć) 45-50% wzrostu zysku r/r w poprzednim kwartale, dolar wtedy był znacznie wyżej. Gorzej może wyglądać obecny kwartał gdyż zysk r/r pewnie będzie wyższy o 30% czyli o tyle ile zwiększyli liczbę klientów.

   Usuń
  2. W takim razie dziwnie kurs sie zachowuje i wolumen takze wiekszy niz zwykle.
   Szeniek

   Usuń
 54. Witam
  Prezes jak jak myślisz co będzie z Fam, jak może się skończyć to całe zamieszanie

  Pozdro krzygib

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak to się skończy, jak do końca miesiąca nie podniosą ceny wezwania to ja się nie będę bawił w skupy i będę musiał sprzedać na rynku akcje, przyjmę najwyżej te 2-3% straty. W ostatnich dniach pojawił się większy popyt poniżej 4,2 ale trudno stwierdzić czy to ktoś większy skupuje czy może jakieś słupy od wzywających do sprzedaży. Nic na razie mądrego nie wymyślę.

   Usuń
 55. Hej Prezes, chciałbym Cię podpytać o opinię nt. TRANS POLONII (blisko do popularnego tu Unimotu :)
  Odkąd TP przejęła Orlen Transport (nie wiem swoją drogą, kto wymyślił, żeby oddać taką firmę) to TP stała się zupełnie inaczej postrzeganą firmą. Pomijając osiągnięte dzięki temu ogromne wzrosty na każdym poziomie wyniki, TP stała się spółką bardziej rozpoznawalną, godną zaufania + doszły korzyści skali itd. Spółka ma wyłączność wieloletnią na rozwożenie Paliw Orlen + duży kontrakt z Shell i inne pomniejsze kontrakty. Do tego dochodzi transport asfaltów (było słabo, ale teraz będzie min. 3 letnia hossa na tym rynku związana z budownictwem drogowym) no i transport chemikaliów i spożywki. Na każdym z rynków znaczące bariery wejścia, związane z koniecznością posiadania specjalistycznego taboru i kierowców z uprawnieniami. C/Z obecnie ok. 7, kapitalizacja ok. 85 mln zł (sam Orlen Transport pewnie jest wart więcej). W planach przejęcia. Co sądzisz o nich? Teraz będzie emisja i pozyskają środki na dynamiczny rozwój taboru. Pozdrowienia i z góry dzięki !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Transpolonię to ostatnio mocno się nad nią zastanawiałem bo błędnie rozczytałem przychody za kwiecień, napisali co stanowi 107% wartości przychodów .... Potraktowałem to że przychody im wzrosły o 107% a faktycznie wzrosły o 7%. Pomimo iż przychody wcale tak super nie rosną to w mojej ocenie jest szansa na dobry zarobek nawet ze 20% w rok. Tak jak napisałeś spółka nie jest drogo wyceniana i nawet po nowej emisji akcji c/z będzie około 11. Jednak pozyskane 58 mln zł pozwoli zwiększyć w przyszłych okresach liczbę cystern o 40% co teoretycznie może zwiększyć przyszłe przychody (zyski pewnie też) o 40%. Oni działają globalnie (Europa) ale w Polsce na plus działa obecnie pakiet przewozowy, od kwietnia mamy monitoring i to z pewnością wykluczy nieuczciwych graczy na rynku. Dodam iż mój kolega tam pracuje i za bardzo nie wnikałem ale z tego co mi powiedział to dużo mu się urwało "boków" i znaczny jest wzrost legalnego transportu (sprzedaży paliw też pewnie w kontekście Unimotu).

   Usuń
 56. Jaka przyszłość Stalexportu?
  http://budownictwo.wnp.pl/za-10-lat-koniec-koncesji-na-a4-katowice-krakow-jaka-przyszlosc-stalexportu,299717_1_0_0.html

  OdpowiedzUsuń
 57. Koledzy, jak wygląda arkusz na Mtransie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://lmgtfy.com/?q=arkusz+zlece%C5%84+mtrans+interia

   Usuń
 58. Dla chętnych wrażeń i zarobku polecam OT Logistics. Kurs mocno zdołowany, a na walnym 29.06 ma być przegłosowany skup akcji w przedziale 20-30 za 18 mln. Największym minusem jest płynność...

  OdpowiedzUsuń
 59. Prezesie rozruszales kurs na alei samochodowej :)
  Arek

  OdpowiedzUsuń
 60. Chyba zanosi się na lepsze wyniki w AB INTER RAO Lietuva .
  Członek rady nadzorczej pomału skupuje akcje .
  Ek

  OdpowiedzUsuń
 61. @ EK - dostali kasę z dywidendy i pewnie dokupili, ja cały czas podtrzymuję że kurs pod koniec roku może spaść w okolice 10 zł. Wczoraj czytałem artykuł że w maju mocno wzrosły ceny energii (chyba nawet ze 20%) ale czy to trwała tendencja to nie wiem.

  @ Arek - ja nic Alei nie ruszałem, tylko odpowiedziałem na Przemka wpis.

  OdpowiedzUsuń
 62. Witam P.Prezesa
  Chce wrocic do spraw ktore kiedys poruszalem
  1)uniwheels-pytalem o mozliwe zachowanie kursu-wezwanie 247 handlowano powyzej 250zl,po skupieniu 75% sugerowales spadek kursu, a dzisiaj dalej handluja po250zliwyzej dlaczego?? Pytanie to wiaze z walka do ktorej sie sposobie z KOMPUTRONIKIEM .Jaka taktyke przyjac mam maaaly pakiecik,licze na min.10%
  2)To jakies dziwne jazdy na Famurze i Kopeksie.Mialo byc zgodnie i niekoniecznie milo a tu ostre wzrosty.Czy jest logiczne wytlumacznie zachowania sie kursow?
  Pozdrawiam Krzys B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem czy masz pretensje o Uniwheels, a może masz nadal akcje i nie wiesz co z nimi zrobić ? Kurs jest 251 i nie jest wykluczone że spadnie poniżej 250 jak pisałem, teraz nie będzie miał kto już kursu ciągnąć bo główny ma 92 % akcji i prawdopodobnie będzie chciał ściągnąć firmę z giełdy (nie znam jego zamiarów).
   Jeśli chodzi o Komputronik to na co liczę to pewnie wiesz a jak będzie to życie pokaże, wydaje mi się że będzie dłuższa walka i w tej cenie jednak wiele nie zbiorą akcji z rynku. Ja mam o tyle problem że w połowie lipca potrzebuję całą kasę którą mam w Komputroniku (13 k) i mam problem jak to rozegrać.
   Jeśli chodzi o Famur i Kopeks to zupełnie nie wiem o co chodzi, pojawiło się wiele pozytywnych rekomendacji odnośnie Famuru więc pewnie coś jest na rzeczy, ja w tym nie uczestniczę.

   Usuń
  2. To nie chdzi o pretesje ,zastanawim sie nad taktyka-do kiedy czekac,dokupowac kolejne pakieciki lub inny pomysl !? Przytoczylem przklad Unihweels bo po podniesieniu wartosci wezwania ci ktorzy mieli akcje grzcznie oddali,czy bedzie podobnie, jesli tak to o jaki procent w gore
   mozna sie spodziewac w przypadku Komputronika aby "pozostali"zaczeli sprzedawac?
   Krzys B

   Usuń
 63. W ubiegłym roku była większa dywidenda i raczej sprzedawali zamiast kupować , stąd moja reakcja .
  Nie wiem czy wiesz ? w ostatnim czasie robili nabór przedstawicieli w kilku województwach .Wniosek z tego że poważnie zaczynają myśleć o naszym rynku .Dotychczas handlowali tylko na giełdzie .
  Ek

  OdpowiedzUsuń
 64. @Prezesie w temacie spółki FAM i zamieszania z wezwaniem, powiedz mi proszę czy bierzesz po uwagę/zakładasz ewentualny spadek kursu w przypadku negatywnej odpowiedzi na wezwanie ? Wezwanie jak wiesz mamy na @4.20, od kilku tygodni kurs przebywa w kanale @4.17-4.22 wydaje się, że przynajmniej na papierze ryzyka bezpośredniego nie ma aby wziąć udział w tej "zabawie"...? Jednak czy aby na pewno ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest możliwy spadek w okolice nawet 4 zł gdyby wezwanie się nie powiodło a tak mogłoby się stać gdyby nie objęli minimum zakładanych akcji i odstąpili od zakupu akcji tych którzy przystąpili do wezwania. W takim przypadku część mogłaby sprzedawać aby odzyskać zainwestowane pieniądze. Drugi powód spadków w przypadku nie udanego wezwania to możliwe niezbyt czyste zagrywki zarządu i granie na czas, mogą chcieć celowo psuć wyniki tworząc niepotrzebne rezerwy (straty tylko księgowe a nie gotówkowe) a to może powodować spadek kursu bo akcjonariusze będę zniecierpliwieni. Nie znam determinacji i możliwych trików wzywających.
   Nie ukrywam iż widzę większe szanse na podniesienie ceny wezwania w Komputroniku niż w FAM ze względu na większy ff, większą determinację akcjonariuszy by nie oddawać tak nisko (brawo dla porozumienia), niższą wycenę i lepszy bilans objawiający się w wyższej wartości księgowej.

   Usuń
  2. O tym właśnie myślałem.
   Mam wrażenie, że część osób kompletnie nie zakłada negatywnego scenariusza w tej sprawie i nie przypuszcza, że mogą oni zostać "ubrani" w te akcje...
   Dzięki za odpowiedź.

   Usuń
 65. Ja także zastanawiam się skąd taki nagły spadek na Skarbcu ?
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 66. Ciekawe czemu LiveChat w ostatnich dniach gubi swój kurs przed wynikami...
  XYZ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będę zgadywał, trwa realizacja zysków ? Firma jest dosyć wysoko wyceniana C/Z.

   Marek

   Usuń
 67. Mijają 3 miesiące od debiutu UNIMOT na rynku głównym GPW. Sprawdzamy, co się dzieje w spółce i jak realizuje plany z IPO
  https://strefainwestorow.pl/artykuly/20170607/mijaja-3-miesiace-od-debiutu-unimot-na-rynku-glownym-gpw-sprawdzamy-co-sie-dzieje

  OdpowiedzUsuń
 68. @ Andy - ja bym się nie martwił ubraniem w FAM, przeczytaj sobie moją analizę jak kupowałem te akcje, ja przewiduję kontynuację poprawy wyników i pewnie wzywający też to widzi i dlatego chce firmę zdjąć z gpw. Ostatnio podobnie było na Pepees, jakiś fundusz zauważył że firma mocno poprawi wyniki i próbował wezwania, nie udało się bo nikt nie przystąpił a kurs w pół roku jest 100% wyżej. W FAM jeśli nie będą robić machlojek (zawiązywanie nieuzasadnionych rezerw) to wyniki będą się poprawiać.

  @ Krzys B - o Komuptronik jestem dosyć spokojny, nawet gdyby nie doszło do realizacji wezwania to w mojej ocenie warto trzymać akcje (ja musiałbym połowę sprzedać) bo fundamentalnie jest bardzo nisko wyceniana, ja od dłuższego czasu chciałem kupić Komputronik ale powstrzymywała mnie sprzedaż akcji przez głównego akcjonariusza (wydawało się że jest źle w firmie a on celowo zbijał kurs).

  @ Marek - szukałem informacji o Skarbcu i nic nie znalazłem, konkurencja nie miała spadku (Altus i Quercus) więc zakładam że ktoś realizuje zyski (lub wychodzi z pozycji bo chce w coś innego zainwestować).

  @ xyz, Marek - ja się wczoraj (dzisiaj też) ustawiłem na kupno Livechat w okolicach 52,20 (wczoraj nie wiele zabrakło aby kupić), nie wiem czemu spada (może inwestorzy boją się o wyniki), ja cały czas podtrzymuję że powinno się te 15% rocznie zarabiać i na długi termin firma jest warta zakupu.

  Jeśli kogoś interesuje 4fun media to pojawiło się kilka informacji na stronie wirtualnemedia.pl (w wyszukiwarce wpisać 4fun), są dosyć pozytywne ale jedna raczej negatywna, eska tv z powrotem wraca do telewizji naziemnej (nie wiem od kiedy) więc można założyć że 4fun spadnie z 2 miejsca na 3 wśród stacji muzycznych i jest realne że odrobinę mogą przychody im spaść.

  OdpowiedzUsuń
 69. Cześć Prezes
  Widziałem że w portfelu masz DANKS. Dzisiaj kolejny spadek. Co robić? Sprzedać ze stratą czy uśrednić. Chcę poznać twoje zdanie. Czy ty jakieś ruchy wykonujesz z akcjami tej firmy. Czy jeszcze w nią wierzysz?
  INWESTOR

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod tym wątkiem trochę ostatnio o Danksie dyskutowaliśmy http://www.analizyprezesa.pl/2017/05/aktualnosci-analizy-komentarze-5b2017.html#comment-form , zakładałem spadek do 70 groszy i jak widać się powoli realizuje. Jak nie masz nagłej potrzeby gotówkowej to możesz rozważyć potrzymać jeszcze akcje (tak do roku), jest szansa że zaczną coś robić z nagromadzoną kasą i przełoży się na konkretne zyski. Jeśli jednak masz inną inwestycję na której jesteś pewien że zarobisz 10-15% w rok to w takiej sytuacji wydaje się rozsądne sprzedać Danks i wejść w "pewną" inwestycję. W moim przypadku Danks jest małą pozycją i raczej nie odczuwalne są ruchy dla portfela, ja na razie trzymam z sentymentu i daję szansę Truchlowi.

   Usuń
 70. Dzieku temu co mi oddal dzis akcje.. w Danks zadnej zmiany nie bylo - spolka dalej spi na pieniadzach. Jak cie boli pozycja sprzedaj, jak nie boli to zostaw - usrednianie na danks to ciezka sprawa ze wzgledu na plynnosc. Jest to przymrozenie kapitalow na dluzszy okres ale stopa zwrotu moze byc wysoka.

  OdpowiedzUsuń
 71. dziś wystartował skup akcji komputronika...
  i potrwa do 7 lipca...
  trzymamy... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Trzymamy do ilu ? Potrafisz to jakos wyliczyc.Jesli dobrze pamietam to Prezes przy omawianiu ktoregos z bilansow robil taka przymiarke.Nie potrafie jej odszukac.
   KrzysB

   Usuń
  2. Raczej pytanie powinno być nie do ilu ale do kiedy ? Ja niestety w lipcu potrzebuję kasę więc pewnie będę zmuszony sprzedać w wezwaniu, natomiast każdy musi sam ocenić co zrobić ale do tej decyzji jest jeszcze czas (pewnie do końca miesiąca).

   Usuń
 72. Jak myslicie, będzie cos jeszcze z Helio w najblizszym czasie czy czeka nas realizacja zysków ?
  Anthony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczę na dalszą poprawę wyników tym bardziej że mocny złoty pomaga ale jak kurs się będzie zachowywał to trudniej przewidzieć.

   Usuń
 73. Witam.
  Cos drgnelo na Unimoci. Czy to ten czas?
  KrzysB

  OdpowiedzUsuń
 74. Prezes, dzisiaj Unimot ruszył w górę, wyszedł jakiś komuniat czy to opóźniony zapłon wyników z 30.05?

  OdpowiedzUsuń
 75. Jesli unimot ruszy to bedzie to wzrost rzedu 8-15zl.Narazie to ciezko powiedziec czy rusza, to moje zdanie

  OdpowiedzUsuń
 76. Tak Unimot się ruszył 4% do góry, to dobry sygnał. Szkoda tylko, że ze Skarbca ktoś tak wychodzi, jeśli spadnie do 29 to dokupuje.

  Marek

  OdpowiedzUsuń
 77. Radzę Wam bardzo uważać z tym optymizmem na Unimocie...to może być tylko chwilowy "powiew"...z komunikatów nie ma nic nowego...dużo dobrych informacji już zostało podanych jak i pozytywna rekomendacja BOSia...
  Anthony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ah Ci pesymiści nie dadzą się nacieszyć ze wzrostów :-)

   @ Miras - w mojej ocenie wzrosty wynikają z wczorajszej informacji o dodaniu przez dm boś Unimotu do top picks.
   Cały czas liczę że firma zostanie właściwie dostrzeżona po wynikach za 2 kw, marże są pod kontrolą (obserwując model OBSa), ropa spada, złoty mocny, przychody rosną, policja zatrzymuje wyłudzaczy Vat na paliwie więc czego chcieć więcej ? Więcej cierpliwości i powinno być dobrze.

   Usuń
 78. Prezes
  Ci pesymisci byli optymistami...ale dopóki licza kilkunasto-procentowe straty to są realistami :P
  Anthony

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doskonale Cię rozumiem że jest stres jak nie tak zachowuje się kurs niż się liczyło, jednak np. ja inwestując staram się robić to pod konkretny cel, wszystkie spółki które mam w portfelu (z wyjątkiem FAM wezwanie) mają poprawiać wyniki i tak się na razie dzieje, każda poprawiła wyniki za 1 kw i liczę że podobnie będzie z 2 kw. W przypadku Unimotu jest podobnie, liczę na mocną poprawę wyników (około 30-40%)w tym roku i jak na razie patrząc na 1 kw, przychody za kwiecień oraz raczej dobre marże bazując na modelu OBSa szanse na tak dużą poprawę są duże. Zamierzam trzymać akcje przynajmniej rok a wcześniejsza sprzedaż może jedynie wynikać z jakiś fatalnych informacji z firmy lub krachu na giełdzie.

   Usuń
 79. Livechat dzisiaj już lepiej. Po wczorajszych spadkach przechodzą większe pakiety, jakby komuś zależalo na osiągnięciu takiego poziomu.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 20 groszy mi wczoraj zabrakło by kupić Livechat i dzisiaj byłoby blisko 5% do przodu, pech.

   Skarbiec słabo się zamknął, dziwny ten spadek.

   Unimot też szkoda że przy 46 się nie zamknął ale i tak wreszcie pozytywna sesja.

   Usuń
 80. witam prosiłbym o opinię o spółkach 7fit,bras,wierzycyl,poltronic, mtrans moim zdaniem są nisko wyceniane
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coraz więcej spółek notowanych na newconnect jest śmiesznie nisko wycenianych i nie widać perspektyw aby to się zmieniło, muszą same spółki działać w kierunku poprawy wycen poprzez dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Nie będę się zagłębiał w te spółki tylko odniosę się do samych liczb, odnośnie 7 fit to ciekawa analiza jest tutaj http://www.biznesradar.pl/analiza-uzytkownika/310,triceps-pl-7fit-1za50-pl. Bras wygląda na jakiegoś "śmiecia", firma w zasadzie bez przychodów ze stratami na poziomie 1 mln a wyceniana na 3,5 mln to chyba pomyłka. Wierzyciel patrząc na bilans faktycznie wygląda na nisko wyceniany ale czy spłacane są prawidłowo pożyczki to nie wiem. Poltronic przyzwoicie wygląda patrząc na liczby ale fakt że ostatnio transakcje były w maju potwierdza stan rynku newconnect. M-trans to trochę zagadka, niby atrakcyjna wycena ale mam wrażenie że wyniki za 2016 były mocno poprawione pod debiut giełdowy (obsługa księgowa to chyba Danks), zastanawiająca jest też sprzedaż w ostatnich dniach przez głównych akcjonariuszy n rynku akcji, tak się raczej nie robi miesiąc czy dwa po debiucie, jak dla mnie trzeba poczekać ze dwa kwartały na wyniki aby stwierdzić co faktycznie w spółce siedzi.

   Usuń
 81. Moge poprosic kogos obeznanego z techniki na temat Asbis. Chodzi mi o sprawdzenie, czy pojawil sie sygnal do odbicia.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 82. Witam ponownie
  Kupilem pakiecik ACTION S.A.Dlaczego? bank otworzyl linie kredytowa; bilans za 1q z zyskiem, podpisana umowa z American Megatrends;no i jest tanio. Jedyne zle wiesci to nieskonczona kontrola us.Zarzad jest zdeterminowany by wyprowadzic sp.na prosta.Straty zapakowano w bilans 2016r.Konkurecja nie wykorzystuje sytuacji{abcdata,komputronik).Co o tym myslisz Prezes.
  KrzysB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie zaryzykowałbym kupna Action, widać że walczą o przetrwanie ale nie wiem czy z powodzeniem wyjdą z tej sytuacji. Zakładam że klienci będą nadal sie od nich odwracać i przychody nadal spadać. Niby kapitały własne są spore ale zobowiązania krótkoterminowe 576 mln przy 552 mln aktywów obrotowych grozi utratą płynności. Zauważ że obecna wycena 66 mln to wcale nie tak mało jak na poważne problemy.

   Usuń
 83. Witam Prezesie. Co myślisz o ETL (EUROTEL)?

  Przychody ze sprzedaży 84 764 -8.28% r/r
  Zysk operacyjny (EBIT) 3 363 +4.64% r/r
  Zysk przed opodatkowaniem 3 382 +6.25% r/r
  Zysk netto 2 709 +10.35% r/r
  Aktywa razem 82 269 +0.75% r/r
  Kapitał własny 51 086 +9.27% r/r

  Patrząc na lata poprzednie wygląda "stabilnie" bez oszałamiających wzrostów.

  Ładny poziom dywidendy (1.90) przy obecnym kursie 23.80.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eurotel jest typowo dywidendową spółką z dobrym bilansem (brak kredytów), ładnymi przepływami operacyjnymi. Przychody im mocniej wzrosły w ostatnim okresie dzięki sprzedaży produktów apple i dzięki temu trochę zyski poprawiły ale raczej w przyszłych latach przewiduję powolny rozwój. Jak dla mnie rocznie jest do wyciągnięcia 10, może 15% wraz z dywidendami. Od poniedziałku jest odcięcie dywidendy i raczej nie ma co się spieszyć, obserwując zachowania spółek dywidendowych po odcięciu dywidendy to raczej one spadają i spodziewam się kursu w okolicach 20 zł (wtedy można rozważyć zakup a najlepiej po wynikach za 2 kw).

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za komentarz

   Usuń
 84. Bardzo wdzięczny byłbym za napisanie czegoś o Milkilandzie czy ma szanse przetrwać -rating bankruta ,straty ,wysokie zadłużenie czy Prezesie widzisz jakąś poprawę albo chociaż jakieś wskazówki na co patrzeć twoim zdaniem.
  Jak ja analizować kurs Hrywny ?

  Jeszcze Euco zmniejszona dywidenda ,jak będzie w kolejnych latach czy spółka w twoim zdaniu wyjdzie z stagnacji -zysk operacyjny ,netto .

  Czy powróci do coraz większych dywidend czy raczej widzisz zagrożenia .
  Może jest jakiś sposób by oszacować jej zyski ( nigdzie nie mogę sprawdzić ile spraw prowadzi itp )

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni