"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 18 maja 2017

Aktualności, analizy, komentarze 5b/2017

dodano 23.05.17 - spółka zależna od 4fun (Screen Networks) rozpoczęło współpracę z Polsat Media odnośnie sprzedaży na ekranach LED link
 
Unimot w kwietniu odnotował wzrost przychodów o 100% link

22.05.2017 - dm bos wydał rekomendację dla Unimot z ceną 54 zł


W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Udostępnij:

197 komentarzy:

 1. @ Myślnik miałem dzisiaj napisać o Boryszew ale dziecko mi choruję i muszę się nim zajmować, jak znajdę godzinę wolnego czasu to zerknę, z tego co widziałem to trochę zysku jest z różnic kursowych ale co więcej to nie wiem.

  Dzisiaj OEX podał wyniki i liczyłem że z 0,5 mln zysku netto więcej zarobią, duży wzrost przychodów to zasługa przejętych spółek w styczniu. Niestety do kolejnych wyników nie ma sensu kupować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja pieprze,te marne 4% które Unimot wczoraj urósł, dzisiaj wszystko traci. Ale żenada z tą spółką. Chyba zamknę tę pozycję z dużą stratą i nie będę wracał do tego. Zachowania kursu tej spółki można porównać do kibla? ściery do podłogi ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Unimot jest strasznie irytujący. Ja raczej też poczekam jak kurs wróci do okolic 46, gdzie mam średnią zakupu i sprzedam te akcje. Zakisiłem tam pieniądze, niepotrzebnie. Kupię za to chyba Komputronika, cena jest kilkanaście groszy poniżej wezwania więc widzę potencjał do przynajmniej drobnego zarobku. A jak ktoś pisał, sytuacja na giełdzie wygląda na korektę, więc to może być dobra lokata na przetrzymanie.
   Łukasz

   Usuń
  2. Pisałem już dawno o UNIMOCIE, że wygląda to słabo technicznie.
   Trzeba zawsze rozważać wszystkie scenariusze. Tutaj panował TYLKO hurraoptymizm i to był już sygnał.
   Zakładam,że może spaść nawet do 32-38, oczywiście biorę też pod uwagę możliwość wzrostów po zdecydowanym wyjściu ponad ok 48zł.
   Krzych

   Usuń
  3. Ja widzę Unimot nawet po 5 zł, tak mi wychodzi ze snu.

   @ łukasz - Komputronik wydaje się dobrą inwestycją na przeczekanie ewentualnej korekty, 2% raczej pewne zarobku z szansą na dużo więcej. Warunek pewnego zarobku że nie wycofają się z wezwania.

   Usuń
  4. Spory pesymism na UNIMOT. Dla mnie to wskaznik, ze duzo gorzej nie bedzie.

   Usuń
 3. Czyzby to sell in may... czy poczatek kryzysu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tam trochę dziś skróciłem pozycje ale z kasa czekam w razie gdyby korekta była płytka. Zobaczymy co dziś ameryka pokaże ale dobrze to nie wygląda. Nadal zastanawiam się nad FAM.
  Bardzo ładnie Helio jak widać fundamenty trzymają dobrze. Na unimocie czekam do raportu bo na razie ruchy nie są jakieś wielkie i nie ma co panikować. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 5. na avii kolejny dzień wyprzedaży po "fatalnych" wynikach. Unimot moim zdaniem już tak tanio jak kilka dni temu nie zejdzie. Moim zdaniem jesteśmy chwilę przed wybiciem.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 6. Zna ktos Comperie lepiej? Podala znacznie lepsze prognozy.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Comperię lepiej odpuścić przynajmniej do kolejnych wyników, po jednych lepszych wynikach (faktycznie nie wiadomo co na nie wpłynęło może jakieś jednorazowe księgowanie) nie oznacza że w firmie jest super.

   Usuń
 7. Widzę że tu sami rasowi inwestorzy fundamentalni ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety wyprzedaż na całej gpw trwa i pewnie jeszcze ze 2-3% spadnie. Zrobilo się kilka spółek z atrakcyjną ceną np. Vindexus 8,50 (poniżej mojej ostatniej sprzedaży), Livechat 52,50 (można byłoby zagrać pod świetne wyniki które za kilka dni), Agroton mocno spadł i pewnie nie długo spekuła znowu podkupi, Bowim mocne wyniki zasugerował (szkoda jednak ze sprzedałem poniżej 5zł, trzeba tez pamiętać że rok temu mieli zysku ze 2 mln z jednorazowego przeszacowania nieruchomości więc wyniki 1 kw są świetne ale drugi to ogromna baza), Stalexport znowu ciąży (czekam na 3,50).
  Niestety są interesujące pozycje ale obecnie poblokowałem sobie kasę (choćby w FAM) i możliwe że ze 2-3 mce będę tylko rynek obserwował, trochę lipa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko czy ze wzgledu na slabnacego USD wyniki LVC beda swietne?

   Usuń
 9. A mnie cieszą wyniki PCM (akurat tutaj mam duży pakiecik), śledzę Skarbca i Ambre, może jeszcze troszkę spadnie żeby dokupić pierwszego i zainwestować ponownie w wino. Jakoś o Unimot jestem spokojny, że na jesieni wyjdę na plus. Astarta też jest dobrze, cierpliwie czekam. Z Avii wyszedłem na malutkim plusie, coś mnie te samoloty nie poniosły w ogóle. A na Delko i Euco miałem duże straty %, ale całe szczęście niskie kwotowo.

  Pozdrawiam wszystkich
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 10. Czyli jeśli mam odrobinę gotówki to Vindexus polecasz Prezes?

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam. Także jestem spokojny w długim terminie o Unimot. Trwają spadki na całej giełdzie. Myślę nad zakupem większego pakietu Agrotonu. Dobry raport, niebawem kończy się drugie półrocze, pewnie będzie też dobrze. Myślę, że spekuła znowu wejdzie. Avia... Nie wiem, chętnie posłucham rad co robić. Poza tym trzymam Livechat, PKO no i zalecaną tutaj Ambre. Plus kilka innych, które trzymam w długim horyzoncie inwestowania.Dorota i Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aviaam to inwestycja długoterminowa, 3-5 lata, obecnie można się spodziewać wyników za 2 i 3 kw gorszych r/r (i to nawet ze 25%) gdyż w 2016 mieli sporo przychodów ze sprzedaży samolotów i pośrednictwa i teraz lepiej zakładać że tego nie będzie (wykluczyć nie można). W mojej ocenie przełomem powinny być dopiero wyniki za 4 kw gdyż jest baza niska oraz juz powinniśmy widzieć zyski ze współpracy z chińczykami.

   @ Wojciechz - wyniki Livechat za ostatni kwartał będą lepsze 45-50% r/r na poziomie zysku netto i pod to można próbować za grać (na krótko, spekulacyjnie i kto ma wolną kasę). Cytuję moją prognozę zysku którą na swoim blogu załączyć krzabr "wzrost zysku netto o 50% r/r, ponad 90% przychodów pochodzi z "eksportu" w usd a koszty głównie w pln, kurs w całym kwartale usd/pln (4,05) był podobny do kwartału poprzedniego (4,06) a baza klientów się powiększyła o około 1000 dlatego zakładam że wynik wyniesie 12 mln (czyli tak samo jak we wcześniejszym kwartale) i będzie to 50% więcej niż rok wcześniej (8 mln)". Jeśli chodzi o obecny kwartał to dolar już nie pomaga ale i tak wyniki można szacować że będą w okolicach 30% lepsze gdyż o tyle im baza wzrosła klientów.

   @ nde - jak wiesz sprzedając Vindexusa zrobilem to bo uważałem że spadnie w okolice 8 zł(patrząc na ruchy kursu z ostatnich dwóch lat), niestety nie liczyłem że tak wysoko kurs urośnie (przekroczy nawet 9 zł). Wydaje mi się obecnie że jest realne że do 8,20 spadnie i nie ma co się spieszyć z zakupem, albo poczekać na wyniki albo na niższy kurs.

   Usuń
 12. Ja powoli się skracam na większości pozycjach -już uwolniłem 25% środków

  OdpowiedzUsuń
 13. Delko ogłasza wyniki 26.05 i te wyniki pomimo wysokiej bazy (3,258 mln ) na poziomie zysku netto będą co najmniej 20% a może więcej lepsze. Wychodzi mi, że Delko zarobiło ponad 4 mln. złotych netto. Czy cena 9,89zł dziś na zamknięciu to nie okazja? Dla mnie na pewno, ale ja już dokupiłem swoje. Może teraz pora na Was? Pozdrawiam serdecznie Rafał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem zapakowany w Delko, ale trochę mniej optymistycznie patrzę. Oczywiście przy wynikach na poziomie ubiegorocznych - a tym bardziej wyższych - Delko jest wyceniane bardzo nisko, ale 4Q2016 pokazali dość słaby i trochę się obawiam o 1Q. Jak Ci wyszło to +20%?

   Usuń
 14. W ostatnich dniach pojawiły się dwie interesujące informacje z Astarty. Pierwsza że została sfinalizowana sprzedaż przez głównych akcjonariuszy 28% akcji na rzecz Fairfax Holding (po 60zł, cena ustalona jeszcze w sierpniu 2016) a druga iż w 15-16 maja główny właściciel pełniący obowiązki dyrektora naczelnego Ivanchyk kupił na gpw 21.482 akcji. Fairfax to finansowa firma z Kanady która inwestuje na całym świecie i jej celem jest osiągnięcie wysokiej stopy zwrotu dla akcjonariuszy, jej aktywa to 43 mld usd. Wejście inwestora finansowego oznacza że chcą dobrze zarobić na inwestycji w Astarte. Druga informacja to fakt iż dyrektor naczelny Ivanchyk kupował na rynku gpw akcje w okolicach 70 zł (a przecież był sprzedającym akcje po 60 zł Fairfaxowi), pytanie w jakim celu to robił ? Czy celowo chciał podbić kurs aby wyniki Fairfaxowi poprawić czy wie że ruszą ze skupem 2,5 mln akcji (10% wszystkich) z ceną do 125 czyli nawet 80% wyższą od obecnej. W mojej ocenie są to dobre informacje, firma jest niziutko wyceniana i jest raczej najbezpieczniejsza (najpewniejsza) ze spółek Ukraińskich a na pewno jeszcze kolejne wyniki będą lepsze r/r, na pewno pod kątem przychodów i wygenerowanej gotówki.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27290568,astarta-holding-nv-16-2017-investment-in-the-company-by-fairfax-financial-holdings-limited
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27363310,astarta-holding-nv-17-2017-notification-on-the-transaction-by-the-insider

  OdpowiedzUsuń
 15. w październiku w Polsce znikają ograniczenia produkcji i ceny minimalne płacone plantatorom buraka cukrowego...
  przewiduje się spadek cen...
  to chyba dobra informacja dla producentów słodyczy... Colian... Wawel...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspominałem o tym w poście
   http://www.analizyprezesa.pl/2017/04/czy-warto-kupic-akcje-spoek-z-branzy.html?m=1

   Usuń
  2. Czy ktos moze mi wyjasnic sytuacje posiadaczy akcji kopexu majac na uwadze przejecie ,emisje akcji famuru-gdzies czytalem o relacji(przeliczniku)miedzy tymi akcjami ???
   Krzys B

   Usuń
  3. Ja się nie interesowałem tematem famuru i kopexu, jedyne ci mogę dołączyć http://www.parkiet.com/artykul/7,1515326-DM-BOS--warunki-fuzji-Famuru-i-Kopeksu-sa-uczciwe.html

   Usuń
  4. krótko mówiąc , akcjonariusze Kopexu zostali orżnięci na tym dealu. Przez prawie rok kurs Famuru i Kopexu był mocno pilnowany ,żeby uzyskać korzystny parytet wymiany akcji. Przykładowo informacje o dywidendzie 90 M ze spółki zależnej ogłoszono głęboko na stronie Kopexu. Nie podano informacji o dogadaniu się z jednym z dłużników na kwotę ok 70 M. Nie napisano nic o kontrakcie na kwotę 100M z klientem z Argentyny. Za to wszystkie negatywne informacje były chętnie podawane. Do tego porobiono odpisy na kwotę ponad 500M w 2016r. które już w raporcie za I kw odwracano. Wszystko po to żeby zniechęcić do inwestycji w Kopex. Efektem jest wycena najważniejszych składowych Kopexu na poziomie 200-240M zl, co jest 1-2x EBITDA rocznej już teraz , gdy efekty restrukturyzacji jeszcze się nie pokazały.Na Famurze za to odwrotnie pompowano balona jak się da.
   szejker

   Usuń
 16. Wszedłem spekulacyjnie w M-Trans (18 i 19gr) za mniejszą kwotę. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Zastanawiam się też nad wejściem w JSW pod dobry raport (24.05). Kierownictwo już po części ma te informacje, a związkowcy już na tej podstawie szykują się pod nowe żądania płacowe.

  OdpowiedzUsuń
 17. Względem Boryszewa moim zdaniem in plus są dodatkowo informacje o wykupie akcji własnych, które boryszew przeprowadzał ostatnio oraz w kwietniu. To powinno w zasadzie zmniejszać free float a zatem zwiększać wycenę w przyszłości. Zastanawia wysoki capex (250 mln) w zeszłym i tym roku, ale zarząd prognozuje, że nie będzie konieczności znacznego zadłużania aby utrzymać te wydatki. Ponadto ponieważ są to wydatki głównie na fabryki, które już teraz mają wysokie obłożenie to wydaje mi się, że szybko przełożą się na wzrost przychodów a w konsekwencji zysków. Dodam jeszcze, że moim zdaniem in plus jest też fakt, że od początku 2016. Ostatni intensywny okres wzrostów to styczeń-marzec 2017 obecnie kurs wygląda to jakby się konsolidował. Zastanawia mnie czy lepsze wyniki są już w tej cenie. Kolejna poprawa powinna nastąpić w 3 i 4 kw tj. po uruchomieniu instalacji w zakładach w Toruniu. Zakładam, że jeżeli nie przyniesie to skoku przychodów to przynajmniej poprawę marży. Powyższe jedynie tytułem uzupełnienia i nieśmiałego przypomnienia się z prośbą o opinię.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 18. dziś unimot powinien podać przychody za kwiecień.

  OdpowiedzUsuń
 19. Jest niska baza z ubiegłego roku, więc wzrost przychodów powinien robić wrażenie.
  o tankuj24.pl:
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-aplikacja-nagrodzona-przez-publicznosc-miedzynarodowych-targow-7518945.html
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 20. Jak 40-50% przyrostu pokaże Unimot to będę zadowolony (w kwietniu były święta więc coś mogło się poprzesuwać ze sprzedażą), przychody za maj są dla mnie najistotniejsze, maj będzie pełnym miesiącem z wszystkimi pozytywnymi działaniami rządu dla sektora paliwowego, do tego nie będzie przesunięć dni roboczych ze względu na święta, pełna kasa pozyskana z IPO powinna też pracować.

  @ myślnik - nie bardzo widzę sens wczytywać się w Boryszew bo z tego co widzę to ty lepiej znasz tą spółkę, trzeba głównie zerknąć jak waluty wpływają na wyniki, oni sporo eksportują to mocny złoty jest be ale nie wiem skąd surowiec do produkcji biorą, na to trzeba zerknąć.

  @ nde - mój portfel jest nudny w porównaniu ze spekulacjami na m-trans, baw się ale na 3-5 groszy, nie więcej.

  Mocniejsze obroty dzisiaj na Skarbcu i Ambra, Helio znowu przy szczycie.Wczoraj i dzisiaj trochę wyników i większość raczej słabych, dzisiejsze wyjątki to małe spółki lekko poprawiły MOJ, Power Media, KGL. Amrest wyniki porażka a wycena ogromna.

  OdpowiedzUsuń
 21. Prezesie co myślisz o FERRO?
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krótko bo z dzieckiem puzzle układam :-)
   O Ferro pisaliśmy już wielokrotnie, uważam iż sporo ostatnio urosło Ferro i chwilowo potencjał wzrostu się wyczerpał ale wyniki mogą powoli się jeszcze poprawiać, jedyne co mi się obecnie nie podoba to akcjonariat (głównie OFE) które od stycznia będą pewnie kontrolowane przez Państwo i teoretycznie firma stanie się Państwowa.

   Usuń
 22. kiedy Livechat publikuje raport?
  gregor-69

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.livechatsoftware.pl/raporty/kalendarz-inwestora/

   Usuń
  2. @ gregor-69 - nie bądź leniwy, o takie rzeczy pytać to trochę wstyd.

   Gobarto dzisiaj wystrzeliło (8% w górę) i muszę przyznać że jestem zły bo chciałem to kupić ale FAM mi kasę przyblokował, a to co mi zostało musi służyć za poduszkę bezpieczeństwa. No nic, może wróci jeszcze w okolice 7zł,

   Usuń
  3. Jest mi trochę wstyd, ale pisałeś wyżej, że "wyniki za kilka dni", a na www. 14.06 więc chciałem wyjaśnić.
   wyrażam skruchę...
   gregor-69

   Usuń
  4. Drobne przejęzyczenie, 14 czerwca raport roczny i pewnie 3% dywidendy później ustalą.

   Usuń
 23. Eurocent - co z branżą pożyczkową? Sądząc po wynikach - jeszcze dwa trzy kwartały na takim minusie i zamkną biznes. Jest szansa na ożywienie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję że 500+ wykończy takie firmy.
   begginer

   Usuń
  2. Panie Prezesie. Właśnie, co z eurocentem? Faktycznie może upaść przy takich wynikach?

   Pozdrawiam i dziękuję

   Niki/Toruń i okolice

   Usuń
  3. Napiszę uczciwie że nie wiem co się tam dzieje, jeszcze rok temu patrząc na wskaźniki i rozwój biznesu na całą Polskę wydawało się że będą nadal rosnąć i poprawiać wyniki a jest zupełnie w druga stronę. Oczywiście ktoś napisze że przez zmiany prawne (ustawowe ograniczenie kosztów i odsetek klientów) ale to nie jest chyba do końca powód, jak sobie porównuję tą firmę z SMS Kredyt (podobna skala i też notowania na newconnect) i oni co kwartał poprawiają przychody i zyski czyli można. Dodatkowo coraz więcej pojawia się firm pożyczkowych i w mojej ocenie gdyby się to nie opłacało to by ich nie było. Czy może upaść ? Generalnie każda firma może upaść jednak na razie nie widzę zagrożenia, na razie mają mocny bilans i nawet jak im trochę biznes skurczy to powinni się obronić. Mi od jakiegoś czasu zaczęły się nie podobać ciągłe kombinacje ze spółkami zależnymi, robią jakieś ciągłe przeniesienia środków, tworzą FIZy, mieszają w przepływach itp, ja tego nie rozumiem a jak czegoś się nie rozumie to lepiej tego unikać.

   Usuń
 24. Prezesie słyszałeś ze YOLO ma wypłacić 30% dywidendę ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie słyszałem tylko czytałem :-)
   Znam dobrze tą firmę (miałem jej akcje) i mogę ci tylko zasugerować żebyś nie dotykał tych akcji, ja stawiam że za rok akcje będą kosztować 2-3 zł. Pisałem już kilka razy o tej firmie że nie ma przyszłości i będą same straty przez najbliższe lata a kasa na dywidendę pochodzi ze sprzedaży swojego biznesu Krukowi. Lepiej zapomnij o firmie.

   Usuń
 25. Prezesie, myślisz, że w układzie pół-rocznym warto trzymać Synthex z prognozą zysku 10-15% od ceny 5zł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj dokładną nazwę firmy bo takiej jak Synthes to nie ma na giełdzie.

   Usuń
 26. przepraszam, chodzi oczywiście o SYNTHOS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że ciężko będzie w najbliższym czasie zarobić na Synthosie, gdyż kurs powinien się skorygować po wypłacie potężnej dywidendy. Bardzo konkretna jest rekomendacja DM BDM (chyba najlepszy DM w prognozowaniu kursów), analitycy uważają że 1 kw który był rekordowy (365 mln) jest niepowtarzalny i już w 2 kw zyski spadną do 90 mln czyli potężnie. Wpłyną na to niekorzystne ceny surowców. Ponadto firma mocno się zadłużyła, są to wysokie poziomy i w przyszłym roku można się spodziewać dywidendy na poziomie tylko 20 groszy, czyli zdecydowanie mniej niż ostatnio. Gdzieś czytałem że Sołowow rozkręca nowy biznes dekoracji wnętrz i pewnie dlatego tak mocno wydrenował Synthos z kasy. W świetle tych informacji wydaje mi się że nie ma potencjału wzrostu i jeśli wyniki prognozowane przez BDM będą się sprawdzać to kurs może nawet spadać.

   Usuń
  2. Konkretnie i rzeczowo, szacun Prezes

   Usuń
 27. Nawet i mi się udało zarobić dzięki temu blogowi :) 11 dni temu zakupiłem Helio po 16.16 jak na razie 9.63%.Zobaczymy 30 maja czy jest dalsza szansa na ładne wzrosty.
  Pozdrawiam Bartek

  OdpowiedzUsuń
 28. Odpowiedzi
  1. Mgames jest mocno spekulacyjny więc raczej mojego i pewnie większości czytelników blogu nie interesuje, już pisałem o nim kilka razy, pierwszy raz jak kurs był po 1,3 że jest mocno niedowartościowany i obecnie jest 70% niżej więc się trochę urealnił kurs. Wygląda na to że obecnie przy 30 groszach kupują gracze a przy 35-40 sprzedają.

   @ Bartek - dopóki nie sprzedaż akcji to nie zarobiłeś, popatrz na przykład Briju jak kurs potrafił w 3 dni zlecieć 70% i mało komu udało się sprzedać. Oczywiście na Helio raczej to się nie wydarzy.

   Usuń
 29. Mam dobrą lub złą informację ale jeszcze nie wiem jaka jest. Boś 17 maja wydał rekomendację dla Unimot ale nie jest jeszcze dostępna, ciężko powiedzieć jak wycenili bo zrobili to przy wycenie 46 i od tego czasu kurs wyżej nie był.
  Co ciekawe ponownie jest rekomendacja dla Vindeusa wydana przy 8,58 czyli 1,5 miesiąca po ostatniej (potwierdza to moją obserwację że jest to najczęściej rekomendowana spółka).
  W poniedziałek lub we wtorek powinny być już dostępne dla klientów i zobaczymy jaki kierunek na najbliższe dni.

  @ Miras - jeśli chodzi o Synthos to gdybym wiedział że wzrośnie o 10-15% to sam z chęcią wszedłbym w taki biznes. Muszę w spokoju przyjrzeć tej firmie bo czytając ostatnią rekomendację bosia z 24 kwietnia to szacują oni zysk w tym roku na 771 mln (czyli 200% więcej) i mogą się mylić bo za 1 kw przewidywali 230 mln a było znacznie więcej bo 365 mln. Jak znajdę czas (może w weekend) to zerknę jak waluty wpływają i jak ceny ich surowców się kształtują (kauczuk).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Lada moment powinien być dostępny również raport miesięczny BOSia.
   W poniedziałek będzie wszystko jasne.

   Usuń
 30. Witaj Prezesie. Co sądzisz o aktualnym trendzie wzrostowym na PZU. Pokazali bardzo dobre wyniki, wykres pnie się do góry. Wprawdzie w środę przy tych ogólnych spadkach zrobiła nam się spadająca gwiazda, ale dzisiaj pięknie została zanegowana (niby brakuje jeszcze 4 groszy do klasycznej negacji, ale ...) Rosnący LOP. Ogromne transakcje w ciągu sesji - jednorazowo nawet po 100.000 sztuk. Czy warto jeszcze się załapać? Spółka jest bardzo płynna.

  OdpowiedzUsuń
 31. Co najmniej dziwna ta kolejna rekomendacja dla vindexusa, bo przecież nic się w ciągu 1,5 miesiąca nie zmieniło w spółce ani otoczeniu rynkowym branży windykacyjnej. Może zmienią kierunek i zaskoczą negatywnie.
  Co do unimotu to wiele ciekawego się w spółce dzieje ostatnio i tutaj spodziewam się rekomendacji pozytywnej, bo mają ją czym uargumentować. Jedyne co irytuje ostatnio to, że tak spółka ociąga się z raportami o przychodach miesięcznych. Chyba że to dlatego, że mają tak dużo do zliczenia :)
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie jedna i druga rekomendacja jest dziwna, na Unimot żadnych wyników kwartalnych nie było opublikowanych od IPO a oni coś napisali, rozumiałbym gdyby to zrobili po wynikach za 1 kw, chyba że mają cynk z firmy że są dobre i pod to zrobili rekomendacje. Ja jestem zadowolony że BOŚ będzie dalej "prowadził" Unimot tzn. rekomendacje wydawał a to powinno wspierać kurs bo jednak ludzie kierują się nimi przy podejmowaniu inwestycji.
   Jeśli chodzi o Vindexus to może korygują o wartość zaproponowanej dywidendy bo tak czasem robią bo innego pomysłu nie mam, przecież tez mogli poczekać do wyników za 1 kw.

   @ Kamil - nie jestem graczem technicznym, a fundamentalnym. PZU ładne pokazało wyniki które były raczej oczekiwane dzięki dobrym wynikom inwestycyjnym, dużym zaskoczeniem jak dla mnie był wzrost składek o 20%, w ostatnich latach raczej odwracali się od niego klienci a tu niespodzianka. Może to wynikać z faktu iż większość kontrolowanych firm przez państwo ubezpiecza się obecnie w PZU więc wyniki mogą być nadal dobre. C/z 16 to jak na taką firmę to cena jest właściwa i wydaje mi się że dopóki nie będzie mocnej korekty na rynku to może PZU rosnąć pod dalszą poprawę wyników. Ale czy masz kupić akcje PZU obecnie to ci nie napiszę bo tego nie mogę robić, nie jestem zawodowym analitykiem.

   Usuń
  2. Jeszcze najnowsze prognozy dla rynku cukru przez departament stanu USA - informacje dla Astarty, Colian, Wawel.
   Departament rolnictwa USA opublikował dzisiaj najnowsze prognozy światowego popytu i podaży cukru. Według departamentu, następny sezon upraw przyniesie kolejne redukcje światowych zapasów surowca, pomimo prognozowanych rekordowych upraw dla Unii Europejskiej. Zapasy mają spaść o 600 000 ton do poziomu 6-letnich minimów w sezonie 2017-18. USDA (ang. US Dept. of Agriculture) prognozuje również wzrost światowej podaży cukru o 8,8 miliona ton do rekordowego poziomu 179,6 milionów ton, odzwierciedlając po części oczekiwania stanowczego odbicia produkcji w dotkniętych suszą rejonach Indii. Cukier kontynuuje odbicie zyskując podczas dzisiejszego handlu 1,7 proc.

   Usuń
  3. I jeszcze przed chwilą kurs usd/pln spadł do najniższego poziomu od ponad roku a to dobra informacja dla "moich" importerów (Helio, Unimot, Komputronik) i generalnie dla wielu branż : elektronika, odzież, obuwie, paliwa.

   Usuń
 32. Prezesie jaka strategia w stosunku do DANKS-a? Kupiłem w połowie 2015 r. i zastanawiam sie co robić. Firma fajna tylko naczelnik jest jaki jest:(
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naczelnik chyba głupi nie jest bo widzi że im przychody i zyski z głównej działalności siadają i pewnie dlatego ma 1000 pomysłów na dodatkowy rozwój tylko ich realizacja strasznie długo trwa. Wydaje mi się choć pewności nie mam że raczej wyniki będą im odrobinę spadały w tym roku (pewnie z 1,7 mln zarobią) i dopiero jak kasę odpowiednio zainwestują to może efekty tego w przyszłym roku zobaczymy. Gdyby moja "wizja" się sprawdziła to możliwe że 70 groszy kurs zobaczymy, może się to nie sprawdzić gdyby jakąś dywidendę uchwalili lub firma od nich zależna odzyskała kilkuset milionową wierzytelność dla klienta ale w tym temacie na razie cisza. Na chwilę obecną gotówka wyższa od kapitalizacji stabilizuje kurs.

   Usuń
 33. Witam Prezesa i forumowiczów! Może ktoś wie co się dzieje z tą sprawą - http://www.bankier.pl/wiadomosc/DANKS-Istotna-informacja-7423113.html ? Przyznam, że powiększałem pozycję pod to info. Pozdrawiam wszystkich!
  Witek+

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety wielu pod to info weszło mocniej, nic na razie nie wiemy ale można było zakładać że to latami (pewnie 2-3 lata) potrwa. Prezes Danksa na walnych wiele obiecuje, czas mija i nic się w temacie nie zmienia. Ja cały czas liczę że pojawią się istotne informacje z firmy ale do tego czasu kurs może lekko opadać. Nawet na bankierze nikt na Danksie już nie pisuje, chyba ogarnął pesymizm wszystkich. Na najbliższym Walnym (pewnie koniec czerwca) będzie "nasz człowiek" to może coś więcej się dowiemy.

   Usuń
 34. To jeszcze jedno, analiza techniczna ze stockwatch.pl Mamy do czynienia z silnym trendem wzrostowym a jedynym jego mankamentem jest malejący z tygodnia na tydzień wolumen. Niemniej, o dystrybucji walorów nie ma mowy a wskaźnik AD sygnalizuje ciągły dopływ kapitału. Kurs z łatwością pokonał opór zewnętrznego zniesienia fali AB, wzmocniony zniesieniem 50% spadków z lat 2010-2012. Można zatem zakładać, że celem kupujących będzie kolejne zewnętrzne zniesienie fali AB, plasujące się na poziomie 22,88 zł. RSI ciągle przebywa w strefie wykupienia, co w silnych trendach wzrostowych jest zjawiskiem powszechnym. Negatywne dywergencje między wykresem cenowym a linią RSI i owszem, miewają miejsce, ale wszystko odbywa się powyżej poziomu 70 pkt i nie stanowi większego zagrożenia. Najbliższego wsparcia należy upatrywać na poziomie 15,40 zł zaś kolejnego w w strefie 10,70-11 zł.

  OdpowiedzUsuń
 35. Odnośnie czego ten wpis ze stockwatch Prezes?
  Czy można jakoś zinterpretować oszałamiający wolumen po dzisiejszej sesji na Onico?

  OdpowiedzUsuń
 36. Hej Prezes, dawno tu nie byłem ;). Chyba możemy sobie wspólnie pogratulować Helio - rośnie jak na drożdzach (mimo że to bakalie ;)). Sam już w zeszłym roku to kupowałem i żałuję że nie jestem na nim od tych 4-5 zł. Pamiętam że byłeś niezbyt przekonany w styczniu ze względu na drogiego USD - wyszło jednak na "moje" bo dolar spada a wtedy był zwyczajnie przewartościowany. Technicznie bardzo podoba mi się Colian, jak widze pisałeś o nim tutaj chociaż do portfela nie dołączył. Co sądzisz o Millenium ? Biorąc pod uwagę umocnienie złotówki względem CHFa powinno to pomóc wynikom. Interesujący są ciągle moim zdaniem deweloperzy - sporo technicznych sygnałów, m.in na Lokum,Polnordzie czy Tritonie. Pozdro :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, odnośnie mocno rosnących spółek jak Helio to zawsze można żałować że się nie weszło za większą kasę, albo po co się sprzedawało częściowo itd. ale zachowania kursu nigdy w 100% nie przewidzisz (łatwiej przewidzieć wyniki). Jeszcze miesiąc temu miałem ustawioną sprzedaż poniżej 17 zł Helio, obecnie dopóki nie nie zobaczę pogorszenia wyników to trzymam akcje, zmieniam całkowicie strategię na tą firmę. Co do dolara to uważam że wróci do wzrostów pod koniec roku ze względu na różnicę w stopach procentowych, EUR ujemne stopy a USD +1,25% (i można liczyć na 0,5% wyższe w przeciągu roku), globalne kapitały wrócą do dolara. Jeśli chodzi o Colian to mnie wyniki mocno zawiodły ostatnie i dlatego nie trafił do portfela, jednak kurs ruszył w górę bo inwestorzy wyczytali że ma być lepiej a gorsze wyniki wynikały z reorganizacji w firmie. Uważam że lepiej poczekać i sprawdzić czy faktycznie jest poprawa.
   Jeśli chodzi o banki i deweloperów to jestem konsekwentny i unikam tych branży. Millenium krótkoterminowo faktycznie kurs może być wspierany mocniejszym CHF ale jednak ryzyko przewalutowania kredytów cały czas wisi nad branżą, PiSowi trochę notowania spadają i nie można wykluczyć że jednak wrócą do tematu do ustawowego przewalutowania (wykorzystają mocniejszego franka więc straty dla banków będą mniejsze). Sam wiesz że jeśli taka informacja się potwierdzi to kurs ze 20% zleci.
   Jeśli chodzi o deweloperów to ostatnio przełamałem się i chciałem kupić Atal ale mnie trochę przelicytowali i kurs teraz jest 10% wyżej. Wymienieni przez Ciebie deweloperzy chyba najsłabiej wyglądają ze wszystkich, Triton to rozumiem że wierzycie analizie OBSa, pewnie się sprawdzi ale aż tak dobrych wyników po tej spółce się nie spodziewam (nie wiem czy nie są zbyt rozbudzone nadzieje).

   Usuń
  2. Dla mnie kluczowa jest technika, ale zawsze lubię się dowiedzieć jaki jest fundamentalny background ;). Dobrze wiesz że rozbudzone nadzieje na giełdzie to jeden z najbardziej pro wzrostowych czynników dla kursów akcji. Na HEL sądzę że przetestują hist. maxa jeszcze w tym kwartale. Na MIL ryzyka PiSu moim zdaniem w tym roku nie ma. Dopiero przed wyborami samorządowymi może będą coś pod publikę grać. Obecnie im się nie opłaca z bankami wojować - bardziej im potrzebny jest wzrost pkb a tego bez kredytowania w bankach nie będzie. Dlatego nie wierzę w przewalutowanie CHFów do końca roku (o ile w ogóle). Dzięki za info o COL bo fundamentalnie mocno tematu jeszcze nie śledziłem. Co do devów - TRI wiadomo pod co jest spekulacja, kwestia kiedy będzie to widać w wynikach. PND mocno zagmatwana spółka, ale LOK rentowności ma całkiem niezłe - tyle że mały... ATAL - patrząc na wykres rewelacja, silny trend, nic tylko złapać i trzymać póki trwa.

   Usuń
 37. Unified Factory z NewConnect. prośba o opinię, solidne wzrosty wyników, ciekawy produkt sprzedawany w wielu krajach. Porównują ich na forach do LiveChata. Prośba o Twoją diagnozę Prezes:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio prezes possał ja narazie obserwuję spadnie to wezmę.herkules niepodpisany

   Usuń
 38. Witam serecznie
  Wiem Prezesie ze DELKO juz sprzedałeś ja jeszcze mam troche i chciałbym znać twpją opinie czy warto trzymac na dłużej te akcje czy sprzedać ze stratą. A moze teraz dokupic. Czy są możliwe oczywoście wg Ciebie wzrosty w kolejnych kwartałach.
  Pozdrawiam inwestor

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem że ubrałem Cię w Delko ?
   Głównym powodem mojej sprzedaży jest brak oczekiwań do dalszej dynamicznej poprawy wyników, oczekuję wzrostu zysku netto w tym roku w okolicach 5-6%, a ja staram się jednak inwestować w spółki które mogą poprawić wyniki o kilkanaście % r/r (albo coś innego w nich jest). Generalnie Delko jest bardzo nisko wycenianą spółka, ma powtarzalny zysk roczny na poziomie 10 mln przy 58 mln kapitalizacji, c/z 5,8, ładny bilans, przepływy trochę gorsze ale to wynika z rozwoju swojej sieci którą trzeba zatowarować, wypłaca regularnie dywidendę która w tym roku jest trochę niższa ale to jak najbardziej zrozumiałe bo w tym roku przejęli za 11 mln społkę i trzeba to sfinansować (lepiej własną gotówką niż kredytem). Wydaje mi się że z dalszymi decyzjami powinieneś poczekać do wyników za 1 kw, jest szansa że bedą lepsze gdyż przesunięte były święta a oni jednak mają lepszą sprzedaż gdy świąt nie ma, gdyby jednak okazały się sporo niższe to wtedy wydaje mi się że rozsądnie jest sprzedać i przyjąć stratę na klatę. Oczywiście sam musisz wszystko przemyśleć i sam podjąć decyzję bo ja odpowiedzialności za to nie biorę, piszę tak jak myślę ale mogę się mylić.

   W kontekście Unified przypominam że nie odpowiadam na posty anonimowych (nie podpisanych chociaż).

   Usuń
  2. Prezes - nie jest tak że niska wycena DLK wynika z kurczącego się rynku na którym spółka działa ? Ich działania (zakupy kolejnych podmiotów) to potwierdzają...

   Usuń
  3. Raczej rynek Delko się nie kurczy, bo ich produkty można podciągnąć pod szeroko rozumianą "konsumpcję" która ma się obecnie świetnie, bardziej trudno o duże wzrosty ze względu na konkurencję. Ich produkty (załóżmy że środki czystości) 5-10 lat temu nie były tak dostępne w marketach czy sklepach dyskontowych typu "biedronka" których kiedyś było mało, obecnie dyskontów jest zatrzęsienie które kupują bezpośrednio od producentów, pomijając firmy typu Delko. Obecny rozwój Delko przez przejęcia jest słuszny bo to jedyna droga żeby istnieć, niestety efekty dla akcjonariuszy są powolne i to tempo może nie zadowalać. Generalnie przy c/z 5,8 to mogą nawet 16% dywidendy wypłacać co roku i nawet gdyby tylko połowę wypłacali a drugą cześć przeznaczali na rozwój lub spłatę zadłużenia też byłoby dobrze.

   Usuń
 39. Dzięki prezes
  Oczywiści że to tylko twoja opinia i z tym się liczę. Czekami więc do wyników i wtedy się zobaczy.
  Pozdrawiam Inwestor

  OdpowiedzUsuń
 40. Ja Prezes mam ten sam problem z Onico. Wiem że ty sprzedałeś. Myślisz że trzymanie pod następny raport ma sens ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzedałem Onico z dwóch powodów: bardzo zawiodło mnie jeśli chodzi o zysk netto i najgorsze w tym że nie wiem dlaczego ten zysk był dużo niższy bo przecież przychody im wzrosły. Jeśli tego nie wiem (nie rozumiem) to wolę sprzedać, zapomnieć, bo przecież nie mogę wykluczyć że kolejne wyniki znowu zwiększone koszty mogą mieć i zysk będzie niski. Wolę się obecnie skupić na Unimot gdzie mam więcej informacji (choćby raporty miesięczne),wiem co się w firmie dzieje, dobre są relacje inwestorskie więc nie widzę sensu trzymać Onico.

   Usuń
 41. Prezesie pozwolę sobie zadać Ci pytanie , masz w portfelu około 10 spółek, to część jakieś strategii inwestowania i czy to ma związek z ilością środków jakie w tej chwili inwestujesz.? Czy uważasz że ilość spółek w portfelu powinien mieć związek z wartością inwestowanych środków.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie mam 8 ale Danks maleńki (1,6 tys) więc go nie ma co liczyć czyli mam 7. Liczbę spółek każdy powinien ustalać "pod siebie" a na pewno ma wpływ na to stan portfela (czym więcej kapitału tym raczej większa liczba spółek), podejście do ryzyka (im więcej spółek tym mniejsze ryzyko), stan rynku (hossa czy bessa), czas który można przeznaczyć na zajmowanie się inwestowaniem (ja mam go obecnie dużo), uzależnienie od ciągłych transakcji (jest wielu graczy którzy mają po kilkadziesiąt spółek w które inwestują po 500-1000 zł i codziennie wiele transakcji robią). Rozumiem że masz dużo pieniędzy i nie wiesz jak sobie portfel zdywersyfikować, zakładając że jak masz ponad 100K to rozsądne jest po 10 k na spółkę, jak masz 500 k to nawet 25k na spółkę - oczywiście jeśli są to spółki mniejsze i mniej płynne to raczej trzeba niższe zaangażowania. Pamiętaj że to moja "wizja" i każdy powinien mieć swoją.

   Usuń
 42. Witam! Czy któraś z tych spraw to sprawa dotycząca Danksa? Sprawdziłbym gdybym miał do W-wy mniej niż 300 km. http://bip.warszawa.so.gov.pl/e-wokanda/szukaj?keyword=YT+Investments&signature=&institution_id=1&department_id=XX+Wydzia%C5%82+Gospodarczy&start_time=
  Pozdrawiam! Witek+

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda czasu tracić na sprawdzanie, jak pojawi się właściwa informacja to wtedy trzeba będzie najwyżej 20% wyżej kupować (luka otwarcia) i tak kurs wówczas wzrośnie ze 100-150%. Z tego co się orientuje firma od której próbują odzyskać kasę to jest z okolic Wrocławia czy Krakowa i zastanawia mnie czy przypadkiem w tamtejszych sądach nie toczą się postępowania.

   Usuń
  2. Tu się pozwolę nie zgodzić. Między wydaniem wyroku a publikacją raportu minie ze dwa dni jak nie dłużej (sprawa nie dotyczy Danksa lecz YT). Ci co będą mieli wiedzę w dniu wyroku obkupią się za grosze. A z pkt. 2 w raporcie wynika, że chodzi o W-awę - "2. W chwili obecnej toczy się postępowanie przed Sądem Okręgowym w Warszawie pomiędzy YT Investments spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 2 spółka komandytowo – akcyjna, z siedzibą w Warszawie, a Powodowa spółka złożyła dwa wnioski o udzielenie zabezpieczenia poprzez wpis hipotek na Nieruchomościach Pozwanego. Sąd Okręgowy uwzględnił obydwa wnioski; Pozwany złożył zażalenie do Sadu Apelacyjnego, jedno z nich zostało uwzględnione, drugie oczekuje na rozpoznanie. "
   Witek+

   Usuń
 43. Dzięki za Twoją opinię. Stan portfela ponad 400 k ,35 spółek ,ostatnio zmniejszam te z wigu20 (dlatego mam więcej spółek) , bo uważam, że czas na mniejsze spółki i ich wyniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy takiej kwocie inwestycji wydaje mi się że powinieneś z 50% portfela mieć w spółkach typowo dywidendowych (może takie już masz), które płacą minimum 5-6% rocznie, wtedy komfort inwestowania będziesz miał spory. Na biznesradar.pl bardzo pomocną funkcjonalność zrobili odnośnie dywidend i można sobie łatwo poszukać spółek które co roku dobrze płacą http://www.biznesradar.pl/dywidendy/,2017,6,2

   Usuń
  2. Pewnie Masz racje, ale dywidenda jest zwykle uwzględniona w cenie i jeszcze kwestie podatkowe, mam na myśli ewentualne straty i ich odliczanie.

   Usuń
 44. Ogólnie inwestuję pod fundamenty (na miarę swojej wiedzy, raczej małej)ale at czasami też mnie skusi.

  OdpowiedzUsuń
 45. Wszyscy tu chwalą Helio, i słusznie. Ja natomiast zastanawiam się, jak długo spółka będzie w stanie rosnąć w tempie np. 30%. W czerwcu br minie rok jak rozpoczęli dostawy do Biedronki. Od lipca 2017 baza będzie wysoka i może zrobić się płasko.
  AndyWarhol

  OdpowiedzUsuń
 46. dywidenda unimotu na poziomie 30% zysku. Czyli jakieś 1,75 na akcję. Zna ktoś już rekomendację BOS?
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 47. UNIMOT - najpierw robią emisję żeby pozyskać kapitał, a później trwonią ten kapitał - 1/5 dywidendy to podatek dla skarbówki. Nie rozumiem takiej "logiki" i nigdy nie kupiłbym tych akcji.
  AVIAAML - odnoszę takie wrażenie, że ktoś tu steruje kursem (zamiast samolotami) ... ale cierpliwy jestem, poczekam.
  VINDEXUS - czekamy na rekomendację kupna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteś pewien że rekomendacja Vindexusa będzie jeszcze lepsza niż poprzednia? Wystarczy że obniżą cenę docelową i kurs zjedzie. Właściwie to już idzie w dół. Przypominam że niektórzy już rekomendację znają.

   Usuń
  2. Nie podpisałem wyżej.
   begginer

   Usuń
 48. Dzień dobry Prezesie,

  Jestem ciekaw Twojego zdania na temat spółki E-Muzyka SA. Wiem, że jest to rynek NewConnect, od którego starasz się raczej trzymać z daleka, ale ostatnie wiadomości na temat dywidendy wydają się całkiem realne - rekomendacja 0.74 gr. na akcję. Poniżej wklejam link dla zainteresowanych:
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/E-MUZYKA-S-A-Zwolanie-Zwyczajnego-Walnego-Zgromadzenia-Akcjonariuszy-e-Muzyka-S-A-7519131.html
  Z góry dziękuję za Twój komentarz. Przy okazji moje gratulacje za fajnego i rzeczowego bloga dla fundamentalistów.

  Pozdrawiam,
  Przemek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E-muzyka wydaje mi się że jest wysoko wyceniana, gdyż pomimo stopniowego wzrostu przychodów to spada im rentowność i zyski są od kilku lat płaskie. W mojej ocenie wypłata tak wysokiej dywidendy wynika z faktu iż w grudniu ogloili przegląd opcji strategicznych http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26066369,e-muzyka-sa-5-2016-przeglad-opcji-strategicznych-dla-e-muzyka-s-a i może to oznaczać że ktoś ich będzie przejmował i dlatego główny akcjonariusz wypłaca większość kasy którą wcześniej zarobił. Gdyby jednak nie było przejęcia to wypłata 5,5 mln gotówki mocno pogarsza bilans firmy i mocno spadają kapitały własny, czyli nie można wykluczyć późniejszych spadków. Ja nie kupiłbym tych akcji pod samą dywidendę bo po odcięciu jej można być do tytułu.

   Usuń
 49. @ AndyWarhol - oczywiście każdy ma świadomość w przypadku Helio że to jest ostatni kwartał niskiej bazy i później będzie trudno o wysokie dynamiki, ale nawet gdyby udawało im się poprawiać wyniki nawet 3-5% rocznie to i tak dobrze, jeśli zrobią w tym roku obrachunkowym 12,5 mln zysku to c/z będzie około 7,2 a to na pewno nie jest przewartościowanie. Przyszłe wyniki będą mocno też zależne od kursu dolara, na razie kurs jest neutralny. Kto ma wątpliwości do dalszych wzrostów jak najbardziej może powoli sprzedawać, jest właściwy popyt i łatwiej wyjść. Ja tak jak napisałem trzymam do oznak pogorszenia wyników.

  @ petrodolar - każdy ma różne zdanie na temat wypłacania dywidendy w roku którym była emisja akcji, z jednej strony mogliby odpuścić w tym roku ją i zwiększyć środki obrotowe ale z drugiej strony podoba mi się poważne podejście do akcjonariuszy, obiecaliśmy co roku 30% zysku przeznaczać na dywidendę to słowa dotrzymujemy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Unimot moim zdaniem to świadczy o tym, że firma ma długofalową strategię odnośnie obecności na giełdzie, a relacje z inwestorami mają tutaj kluczowe znaczenie. Zatrudnienie osoby z doświadczeniem w tej materii zdaje się to potwierdzać.
   Jest oczekiwanie rynku co do spółek dywidendowych, i znowu różnie to wypada ale w moim odczuciu generalnie takie spółki mają lepsze oceny i łatwiej znajdują miejsce w portfelach inwestorów. Tyle, że ocena nie basuje na jednej sporadycznej wypłacie dywidendy - na to trzeba zapracować latami i konsekwentnymi decyzjami co roku.
   Unimot - no cóż, od czegoś trzeba zacząć, chyba lepiej teraz niż za rok.
   Za rok to pewnie zapukają do naszych portfeli po kolejne środki ;-)
   pozdr. endru

   Usuń
 50. Co...co musi się zdarzyć, żeby ta spółka zaczęła rosnąć ? Bo jak narazie na pohybel wszystkiemu i wszystkim...
  Gal Anonim

  OdpowiedzUsuń
 51. Jak obecnie oceniacie wejscie w Asbis? Cena jest przy wsparciu a nie bylo wiekszego powodu do spadkow.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Ci w przypadku Asbisu nie pomogę, mnie jakoś ta spółka nie przekonuje i nie interesuję się nią zbyt bardzo bo starczy mi zagranicznych spółek w portfelu (mam dwie). Dzisiejszy spadek jest wynikiem informacji o niższej sprzedaży w kwietniu, tego można się było spodziewać bo kwiecień miał 2 dni robocze mniej niż rok temu.

   @ Gal Anonim - żeby kurs rósł Unimot potrzeba nie wiele, wystarczy utrzymać dynamikę wzrostu przychodów i zysku i będzie dobrze.

   Usuń
  2. Wracając do Asbisu to czytałem na czacie technika że wygląda na to że zrobił się RGR i potencjał spadku 2 zł.

   Jeśli chodzi o paliwa to do poczytania http://www.bankier.pl/wiadomosc/Zmniejsza-sie-szara-strefa-paliwowa-w-Polsce-3695180.html

   Briju podało informację o przychodach za kwiecień i jest kiepsko, sprzedaży hurtowej nadal nie ma i w mojej ocenie już nie wróci (podają że niby od czerwca).

   Usuń
  3. Odnośnie Briju w hurcie leżą ,ale salony mają wzrost.

   tips

   Usuń
  4. Jeżeli nic złego nie dzieje sie w Asbis, to dobrze jak spadnie do 2zl. Zwieksza sie znacznie stopa zwrotu z dywidendy, ktora ma byc ok. 0,13gr.
   Jakis rok temu bardzo duze obroty byly przy zakupach za ok. 2zl-2,3zl. Nie dostrzegam na wykresach wyjscia tego kapitału.
   Szeniek

   Usuń
 52. Z Unimotem plus, że jednak jest ta dywidenda chociaż skromna. Ja akurat lepiej się czuję z akcjami dywidendowymi tak jak pisał Prezes powyżej i staram się żeby minimum 75% portfela stanowiły właśnie takie spółki.
  Z tego co pamiętam to BOŚ wyceniał Unimot na 45zł na podstawie założenia, że w tym roku będzie 40% wzrost, natomiast w 2018 marginalny. W mojej ocenie Unimot te założenia powinien znacząco przekroczyć.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
 53. Prezesie a co sądzisz o Uniwheelsie jak się może zachowywać kurs po dzisiejszym udanym wezwaniu na 75% akcji...
  Caro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało znamy informacji aby można było kierunek kursu przewidywać, gdyby mieli tylko z 80% akcji to kurs może rosnąć pod dalszy rozwój firmy. Jeśli jednak zbiorą 90% lub 95% to wowczas jest pozamiatane i nawet kurs może lekko spadać.

   Usuń
 54. Coś mi się wydaje, że na rekomendację dotyczącą Vindexusa i Unimotu przyjdzie nam poczekać do jutra. Nie jest to pierwsza tego rodzaju sytuacja, gdy rekomendacja miała zostać upubliczniona po sesji a pokazali ją dopiero na następny dzień...

  OdpowiedzUsuń
 55. Można prosić o informację jaka jest rekomendacja BOŚ dotycząca Trakcji, dziękuje z góry, pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trakcja PRKiI
   Długoterminowa rekomendacja fundamentalna Kupuj 17,2
   Krótkoterminowa rekomendacja relatywna Neutralnie (poprzednio Przeważaj)

   Usuń
 56. są już znane rekomendacje unimotu i vindexusa. kto może zerknąć?

  OdpowiedzUsuń
 57. pojawiły się rekomendacje dla
  Unimot - > Kupuj z ceną docelową 12m 54 pln :)
  vindexus- kupuj - > 13,90


  OdpowiedzUsuń
 58. Mamy rekomendacje Panowie, jest bardzo pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 59. Jest w stanie ktos wrzucic/streścić ta rekomendacje?

  OdpowiedzUsuń
 60. W I kwartale Unimot przeprowadził udaną pierwszą ofertę publiczną akcji. Dołączamy Unimot do grona pokrywanych przez nas spółek wydając długoterminową rekomendację fundamentalną/krótkoterminową rekomendację relatywną Kupuj/Przeważaj. Nasza bieżąca 12-miesięczna docelowa wycena wynosi 54,0 zł na akcje. Podtrzymujemy opinię z raportu IPO, że perspektywy Spółki wyglądają inspirująco oraz że Unimot ma szansę zdobycia znacznego kawałka rynku diesla w Polsce w latach 2017-2018 w związku z pozytywnymi warunkami na rynku (wpływ ograniczenia szarej strefy) i wysoką konkurencyjnością Spółki. W dalszej części raportu pragniemy zwrócić uwagę inwestorów na dwa istotne elementy, które analizujemy poniżej: - Nie zmieniamy prognoz wyników finansowych, które przedstawiliśmy w raporcie IPO i podtrzymujemy prognozę EBITDA na 2017 rok w wysokości 57 mln zł (długoterminowe prognozy zmieniają się jedynie marginalnie). Liczymy, że nasze szacunki ostatecznie okażą się konserwatywne i w najbliższej przyszłości otworzy się możliwość podwyższenia prognoz krótko- i długoterminowych. Nie uwzględniamy w niniejszym raporcie (podobnie jak w przypadku raportu IPO) wpływu na EBITDA aplikacji Tankuj24.pl czy planowanej budowy sieci sprzedaży detalicznej. - Spółka ma nadzieję, że uda jej się istotnie obniżyć zapotrzebowanie na kapitał obrotowy na koniec 2017 roku w stosunku do poprzedniego roku. Według Spółki poziom zapasów operacyjnych na koniec grudnia 2016 roku był wyjątkowo wysoki i wynosił 159 mln zł (z wyłączeniem 64 mln zł rezerw obowiązkowych). Zarząd Unimotu zamierza obniżyć zapasy operacyjne na koniec br. do ok. 80 mln zł, co przekłada się na niższe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Ostatecznie pomimo oczekiwań silnego wzrostu r/r sprzedaży w 2017 prognozujemy 17,5 mln zł dodatnich przepływów pieniężnych na poziomie kapitału obrotowego i oczekujemy 67 mln zł przepływów pieniężnych na dział. operacyjnej w porównaniu z -141 mln zł w 2016 (ujemne przepływy pieniężne w 2016 były pod wpływem do wzrostu zapasów o ok. -189 mln zł). Oczekujemy dobrych powtarzalnych wyników finansowych Spółki w I kw. 2017 roku. Prognozujemy prawie 650 mln zł przychodów i oczekujemy ok. 10 mln zł skons. EBITDA w porównaniu z ok. 6,9 mln zł powtarzalnej EBITDA rok temu (zwracamy uwagę, że w I kw. ub. roku zaksięgowano 4,1 mln zł zysku na pozostałej dział. operacyjnej, który został odwrócony w II kwartale). Biorąc pod uwagę to, że koszty oferty publicznej będą prawdopodobnie zaksięgowane w kapitale własnym prognozujemy 6,5 mln zysku netto w omawianym okresie. Nasze szacunki prawie nie uległy zmianie w porównaniu z prognozami przedstawionymi w raporcie IPO. Wprowadzamy jedynie marginalne zmiany do naszych prognoz wyników finansowych Unimotu w porównaniu do tych zawartych w raporcie IPO. Nasza długoterminowa średniocykliczna powtarzalna EBITDA dla Spółki marginalnie rośnie do 73 mln zł (70 mln zł poprzednio) przede wszystkim za sprawą założenia wyższej sprzedaży biopaliw. Generalnie podtrzymujemy nasze główne założenia z raportu IPO, aczkolwiek oceniamy nasze prognozy jako konserwatywne, zwłaszcza w dłuższym okresie i w najbliższej przyszłości nie wykluczamy możliwości podwyższenia zarówno krótko-, jak i długoterminowych prognoz. Wyceniamy Spółkę za pomocą kombinacji wyceny metodą DCF (90%) i wyceny porównawczej (10%), przy czym naszym zdaniem ta druga jest mniej wiarygodna zważywszy na brak odpowiednich porównywalnych spółek. W wycenie porównawczej bierzemy pod uwagę jedynie mnożniki P/E i EV/EBIT starając się utrzymać porównywalność względem spółek produkcyjnych takich jak PKN Orlen, Lotos czy PGNiG. Nasza docelowa 12-miesięczna wycena wynosi ostatecznie 54,0 zł na akcję, co implikuje wzrost w stosunku do wyceny w raporcie IPO (45,0 zł. Jest to głównie konsekwencją zmiany typu wyceny na 12-miesięczną wycenę docelową z rynkowej wyceny godziwej. Dostrzegamy możliwość podwyższenia naszej wyceny w bliskiej przyszłości tym bardziej że perspektywy spółki
  w długim horyzoncie wyglądają bardziej optymistycznie niż zakładaliśmy wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie jest pozytywna ta rekomendacja choć każdy może mieć różne odczucia ale krótko się odniosę. Bos szacuje zysk netto za 1 kw 6,5 mln netto (ja szacowałem 8 mln), wiem przynajmniej też skąd się wzięły tak duże skoki zysku netto w 1 i 2 kw 2016 (były odwrócenia w 2kw dlatego niska baza). Ciekawe i ważniejsze rzeczy których nie załączyłem bo się nie da technicznie tego zrobić: czynnik ryzyka to znaczące ceny ropy naftowej (to o czym wielokrotnie pisałem że czym niższa ropa tym lepiej dla spółki), zmniejszenie się premii lądowej czy konkurencja. Boś prognozuje 40 mln zysku netto w 2017 a w 2018 to 53,9 i c/z 9,4 i 7. Pozytywne katalizatory : utrzymanie pozytywnych dynamik konsumpcji oleju napędowego, wypieranie szarej strefy, spółka będzie pokazywać lepsze dynamiki od naszych prognoz, powiodą się plany hurt 24, tankuj 24 i budowa stacji paliw. Dla mnie istotne jest (powtórzę się) że bos będzie pokrywał rekomendacjami Unimot tzn. możemy się spodziewać częstych (pewnie 2-3 razy w roku) uaktualnień rekomendacji jeśli wyniki będą właściwie rosnąć a to powinno wspierać kurs bo jednak inwestorzy kierują się rekomendacjami. Uwaga - rekomendacja będzie dla wszystkich rekomendacji dostępna w środę lub czwartek więc dopiero poznamy właściwą reakcję na reko.

   Usuń
  2. @prezes, wpływ tej rekomendacji będziemy mogli zaobserwować dopiero po jakimś czasie.
   Dla mnie bardzo pozytywnie na przyszłość nastraja zdanie: "Liczymy, że nasze szacunki ostatecznie okażą się konserwatywne i w najbliższej przyszłości otworzy się możliwość podwyższenia prognoz krótko- i długoterminowych.".
   Spodziewam się po wakacjach podwyższenia prognoz pod raport za II kwartał.
   Po raz kolejny powtarzam, że cierpliwość to najważniejsza rzecz w inwestowaniu.

   Usuń
 61. Cześć prezesie,

  Gratuluję bardzo rzeczowego bloga.

  Czy mógłbyś wypowiedzieć się nad sensownością zakupu spółek BOWIM oraz LSI? Obydwie miałeś swego czasu w portfelu, jednak je sprzedałeś. Jakie widzisz przed nimi perspektywy w tym momencie? LSI na dniach publikuje wyniki za Q1, więc można by zagrać pod dobre wyniki.

  Czy mógłbyś proszę także powiedzieć jakie masz plany wobec Skarbca? Zagranie było pod dobry raport, ale reakcja kursu bardzo umiarkowana. Trzymasz do następnych wyników?

  Pozdrawiam,
  Kuba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi pisać o spółkach które nie tak dawno sprzedałem a kurs jest wyżej ale krótko... Jeśli miałbym wybierać to raczej kupiłbym LSI Software niż Bowim, gdyż LSI pomimo kilku zastrzeżeń (głównie przepływy) jest dosyć nisko wyceniany i wydaje się że dzięki przejęciu spółki w lutym i organicznemu rozwojowi ma szanse te 10-15% rocznie poprawiać wyniki (przychody i zyski), patrząc na kurs jest w konsolidacji ale ma ochotę wybić się w górę (wystarczy aby podali odrobinę lepsze wyniki).
   Bowim trochę mnie nerwów kosztował bo miałem już w pewnym momencie ponad 20% straty (i kilka osób czytających bloga), nerwy wynikały głównie z tego że jest to spółka cykliczna a wyniki w dużej mierze zależne od notowań cen stali (czyli czynników niezależnych od Bowim), miałem obawy i cały czas takie można mieć że ceny stal możne znowu powrócić do dlugoteminowych spadków i zyski mocno spadną. Obecnie od ponad miesiąca ceny stali powoli spadają (to jest niekorzystne ze względu na droższe zapasy, oni mają chyba rotację ze 45 dni), dochodzi rekordowa baza za 2 kw ubiegłego roku więc jest trochę niebezpiecznie. Nie wykluczam że kurs trochę jeszcze urośnie, szczególnie po wynikach za 1 kw ale po wynikach za 2 kw może przyjść zimny prysznic.
   Skarbiec wszedłem w zasadzie na krótko pod wyniki kwartalne które okazały się jednak nawet lepsze od prognozy dm boś, doszedł jeszcze raport o wartości aktywów gdzie Skarbiec pokazał przyrost w kwietniu wysoko marżowych aktywów więc postanowiłem przytrzymać akcje do kolejnych wyników (gdyby ewentualnie kolejna prognoza wyników dm bos była niższa od zysku rok wcześniej to wówczas mogę sprzedawać). Jak wzrosty na gpw będą się utrzymywać, będzie trwał napływ nowych środków do funduszy oraz uchwalą konkretną dywidendę to kurs powinien urosnąć.
   Pamiętaj że jest to moje zdanie i nie biorę odpowiedzialności za Twoje decyzje które możesz podjąć na podstawie mojego wpisu, sam musisz wszystko przemyśleć i sam podjąć decyzję.

   Usuń
  2. Jasne, znam zasady. Dzięki wielkie za odpowiedź. Kuba

   Usuń
 62. Unimot - bardzo ładne przychody netto ze sprzedaży w kwietniu 2017 r.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27413750,unimot-sa-30-2017-przychody-netto-ze-sprzedazy-w-kwietniu-2017-r-wstepne-dane

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pełne zaskoczenie dla mnie, kwiecień miał mniej dni roboczych (o 2) niż rok temu i stawiałem na 40-50% wzrostu przychodów a jest 100%, to co wczoraj pisałem że prawdziwą wartość poznamy po przychodach za maj. Liczę że ciśnienie z wielu osób zejdzie bo przyszłość dla Unimot wygląda bardzo dobrze.

   Usuń
  2. i wolumen obrotu mamy bardzo mocny...
   nieco ponad 20 minut i mamy już ponad 18 tysięcy....
   maksymalny historyczny wynosi 26 tysięcy...
   hmmm....

   Usuń
  3. Hej Zgred jesli to ironia to zerknij teraz :)

   Usuń
 63. Na LSI chcą uchwalić skup akcji zamiast dywidendy i myślę,że to hamuje wzrost ze względu na obawy o zaniżoną cenę, co jak widać na innych spółkach jest teraz normą.

  OdpowiedzUsuń
 64. Prezesie, dokupiles unimot?

  OdpowiedzUsuń
 65. Coś tam się pobawiłem, 50 kupiłem, 27 sprzedałem i nic więcej nie robię, czekam do wyników za 1 kw, jak będzie ok to cos z portfela sprzedam i dokupię Unimot (ale to kwestia 2 tygodni).

  @ Bogdan - każda forma dystrybucji zysków do akcjonariuszy (skup czy dywidenda) jest jak najbardziej pozytywna, powinna wzmacniać kurs.

  @ ra - Zgredowi chodziło o wolumen sztuk a nie obrót

  OdpowiedzUsuń
 66. Ups :) jasne czas na kolejna kawe

  Pozdrawiam
  Ra

  OdpowiedzUsuń
 67. VINDEXUS - Po rekomendacji BOS kursik wzrósł o ok. 3% do około 9 PLN (rekomendacja BOS ok. 14 PLN) - ale dobre i to, choć z drugiej strony rekomendacja BOS wydaje się i tak bardzo ostrożna. Ciekawe czy oni robią te rekomendacje tak sami z siebie (we własnym interesie), czy też działają na czyjeś zlecenie. Pytam bo teraz przydałaby mi się rekomendacja AVIAAML, której w swoim portfelu mam najwwięcej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aviaam to niestety taka na razie sierotka, ING który ich wprowadzał na gpw już nie istnieje jako biuro maklerskie i nie ma kto się "opiekować" firmą. Teraz trzeba cierpliwie czekać aż wyniki będą wysokie i powtarzalne dzięki leasingowi a nie dzięki handlowi samolotami i spróbować zainteresować szersze grono inwestorów (spekulantów) tak jak np. na Agrotonie.

   Usuń
  2. petroldolar - jak dobrze pogadasz z analitykami to jest szansa i ze zrobią dla ciebie właściwa :) a tak poważnie, często jeśli zmiana ceny jest mniej niż 10% (wzrost spadek) a wydana przez szanującego się analityka z dobrego domu maklerskiego to jest spora szansa ze rekomendacja wynika z wytycznych góry na temat spółki - prosta zasada, analityk nie chce podpaść szefostwu ale też nie chce wyjść na głupca rynku i dać bardzo nierealistyczne liczby. Dotyczy to zazwyczaj spółek w których wydążyło się coś znaczącego co przewróciło finanse podmiotu.

   odnosnie VIN rekomendacje mogą wynikać z powiązań ale wydają się też dość realistyczne i zakładają ten sam model oparty na rozwoju firmy względem czasu i spadku wartości pieniądza.

   Usuń
 68. Man pytanie co dalej z UNIWHEELS? skupili ponad 75% nie moga zdjac sp. z rynku
  za moment dywidenda , "ktos kupuje powyzej 250zl.O co chdzi ?
  Krzys B

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już masz jasność, mają 92,3 % akcji więc wyjdą z gpw, teraz kurs pewnie spadnie.

   Usuń
 69. Będzie ktoś tak miły i wklei mi arkusz zleceń na Onico? Po jakich cenach chcą skupować?

  OdpowiedzUsuń
 70. 18 145,00
  2 140,10
  9 135,10
  105 135,00
  9 131,60
  To jest na godz. 11:57

  OdpowiedzUsuń
 71. Osoby grające pod skup mogą zainteresować się akcjami POLNA - Jakubas chce skupić 100% akcji, i choć spółka nie jest wskaznikowo tania [wskaznik C/Z naszego prezesa na poziomie ~9, C/Wk ~1, http://www.biznesradar.pl/wskazniki-wartosci-rynkowej/POLNA], cena po której oferuje skup jest daleki od ideałów dla drobnych inwestorów oraz możliwości dywidendowych spółki.

  Istotny wpływ na wynik miało przeszacowanie wartości budynków co zaniżyło zyski za 2016r, bardzo dobre wyniki za 1q, zapewne także za 2q stad wezwanie na akcje. Zarząd Polna jest bardzo stroniący od ryzyka stad ta firma jest dojna krowa na ryku.

  OdpowiedzUsuń
 72. Prezesie, zetknął byś na raport Sare? Obiecywali poprawę i jest poprawa. Jakie jest twoje zdanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W szczegóły się nie wczytywałem bo w mojej ocenie jest za drogo tak ze 20% nawet pomimo faktu iż przychody im wzrosły o 30% a zysk o 100%, bilans przyzwoity, przepływy operacyjne dobre, duży Capex przy niższej amortyzacji. Mnie ta spółka nie powala patrząc na wyniki ale nie wiem jakie ma plany na przyszłość i jakie mogę w przyszłości wyniki pokazywać.

   Jeśli chodzi o Vindexus to już pisałem na temat częstych rekomendacji, boś jak zamierza co miesiąc zmieniać (uaktualniać) rekomendacje to robi się to śmieszne, ja poproszę niech tak robi na Unimot po każdych miesięcznych przychodach i będziemy mieli kurs nie 45 a 90 zł.

   @ Mateusz - 4fun jest dla cierpliwych a takich coraz mniej, ja przyjąłem strategię że będzie w tym roku co kwartał poprawiał wyniki po 0,5 mln i roczny raport będzie wyglądał już solidnie, jest szansa że wróci firma do wysokich dywidend jak w ostatnich latach tym bardziej że nie mają oni żadnego zadłużenia finansowego. Liczę że obroty i zainteresowanie po każdych wynikach (oby lepszych) będą wzrastać i zacznie się normalny handel o który coraz trudniej na większości spółek z gpw. Właśnie przed chwilą przeczytałem świetne info dla 4fun, może być na prawdę dobrze http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polsat-media-sprzedawaz-reklamy-screen-network-polsat-media-adscreen

   Usuń
 73. Witam . Czy obserwował ktoś z Was Ferro?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ferro dobrze opisał OBS. Mają sprzedaż w krajach CEE, koszty częściowo w USD z racji importu z Chin. Korzystają z boomu budowlanego. Solidna dywidendowa spółka w tym roku rekordowa dywidenda. Z minusów to większościowe udziały w rękach OFE ale widać że mają dobrych managerów. Moim zdaniem po odcięciu dywidendy wróci do maksymalnych poziomów tak jak Rokita.
   aleks

   Usuń
 74. Jeśli ktoś interesuje się sprawa Komputronik vs CCE. (w sumie to żadne nowe informacje bo są już znane) W raporcie CCE jest wspomniane ze Komputronik chce się dogadać z CCE, dodatkowo można wyczytać ze Komputronik skutecznie blokuje scalenie akcji, przez co spółka została zawieszona na giełdzie. Uchwała emisji w CCE akcji serii L,M,N,O zostały cofnięte na wniosek spółki, i spółka musi zwrócić 11 nieruchomość jakie stanowiły aport za tą emisje - były wyceniane na 440 mln PLN - ich odzyskanie pewnie będzie częścią ugody; czy to może wyeliminować główny problem dla Komputronika?

  OdpowiedzUsuń
 75. jaki wpływ na Unimot może miec polityka UE ze chcą ograniczyć silniki diesla ?

  Ktoś może się orientuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie przez najbliższe 5-10 lat żaden wpływ, zanim wprowadzą jakieś zmiany i zanim będzie mniej samochodów diesli to długo potrwa. Ja tak długiej inwestycji w Unimot nie zakładam (max 2 lata).

   Usuń
 76. dz prezes,

  z innej beczki, ma ktoś info odnośnie CDR?
  Publiczna beta dziś startuje, wczoraj bylo walne, może jakieś plotki dla wtajemniczonych poszły?

  OdpowiedzUsuń
 77. Kiedy będzie oficjalna rekomendacja unt wydaną przez boś do wiadomości publicznej?.Bartek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rekomendacje dla wszystkich są podawane po dniach kalendarzowych od dnia wydania, reko było z 17 maja czyli pewnie jutro rano będzie ogłoszona.

   @ scooby - nie bardzo rozumiem o jakie Ci info chodzi odnośnie CDR,

   Usuń
  2. zgubiłem 7, po 7 dniach kalendarzowych

   Usuń
 78. Prezes, mialem na myśli że coś lepiej poinformowani wiedzą. Możliwe ze na walnym było jakieś pozytywne info, możliwe że odnośnie Gwinta lub co mniej prawd cyberpunka.

  OdpowiedzUsuń
 79. Prezesie, jak myslisz kiedy kurs unimotu pojdzie w gore? Infa pozytywne a kurs dolowany..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Unimot pewnie urośnie jak wszyscy zniecierpliwieni akcje oddadzą.
   Cały czas zakładam że po wynikach za 2 kw, Unimot powinien zostać dostrzeżony przez inwestorów i ruszy w górę. Przypomnę że baza za 2 kw jest niska 2,6 mln a realne jest że zysk przekroczy 10 mln (czyli 300% więcej). Po przeczytaniu rekomendacji oraz ostatnich informacjach o 100% wzroście przychodów pozytywnie patrzę na spółkę i jak na razie ze spokojem oczekuję wyników za 2 kw (czyli jeszcze 3 m-ce).

   Usuń
 80. to ja poproszę jeszcze o numery lotka...
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 81. Jak już bawimy się w totka, to ja zapytam się czy Astarta planuje wypłatę jakiejś dywidendy oraz jeśli tak, to w jakim terminie ?

  Aha, ja obstawiam, że Unimot pójdzie do góry na jesieni :-)
  Pozdrawiam Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Astarty na dywidendę nie ma co liczyć, prędzej ruszą ze skupem którego przedłużenie powinni dzisiaj/jutro podać do wiadomości (wczoraj było walne).

   Usuń
  2. "continue repurchasing shares in the capital of the Company up to a maximum of 2,500,000 shares, being 10% of the currently issued and paid up share capital for a purchase price per share of up to PLN 125.00"

   Usuń
  3. Najlepsza wiadomość na koniec dnia :).

   Usuń
  4. Zastanawiam się... rok temu taka sama decyzja była - "toczka w toczkę"...

   http://www.bankier.pl/wiadomosc/ASTARTA-HOLDING-Resolutions-adopted-at-the-Annual-General-Meeting-of-Shareholders-of-ASTARTA-Holding-N-V-7398747.html


   W pierwszym kwartale 17 wykazali zakup akcji własnych za 3,5 mln EUR.
   W 2016 za 12 mln EUR.

   Usuń
 82. Prezesie, jak już bawimy się w przewidywanie... jaką spółkę obstawiasz, która może w najbliższym czasie zaliczy duży wzrost? :-)
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba jasne. U góry strony jest zakładka "portfel". Otwórz ją i Ci się wyświetli jakie spółki Prezes przewiduje że wzrosną. No bo przecież nie przewiduje że spadną, chyba nie jest samobójcą. Robert

   Usuń
  2. Żebym wiedział jaka spółka najmocniej wzrośnie to postawiłbym wszystkie pieniądze na ten wzrost i byłbym zarobiony :-)
   Sam widzisz na przykładzie Unimot że pomimo prawdopodobnej poprawy wyników w najbliższych kwartałach nie idzie to w parze ze wzrostem kursu, łatwiej jest chyba oszacować poprawnie wyniki niż zachowanie kursu.
   Napiszę przewrotnie że gdybym miał postawić na jedną spółkę to może być to właśnie Unimot, jeśli on notuje przyrost przychodów o 100% r/r to teoretycznie powinien zyski poprawić 100% a to powinno znacznie kurs odnieść bo jednak spółka nie jest droga, c/z 11 to normalna wycena.

   Usuń
 83. Prezesie, SFK upubliczniło dziś po sesji raport który informuje o zawiązaniu rezerwy na kwotę ponad 12 mln złotych. Dzieląc wielkość rezerwy na ilość akcji wychodzi wartość większa niż obecny kurs spółki. Wielkość rezerwy sugeruje że chodzi o rezerwę na stanie kapitału zapasowego, czyli prawdopodobnie kradzież, wyprowadzenie pieniędzy ze spółki lub zainwestowanie przez poprzedni zarząd tych środków w jakąś studnię bez dnia. Co o tym myślisz? :)

  Pozdrawiam i jednocześnie witam - to mój pierwszy post tutaj, do tej pory byłem pasywnym czytelnikiem,
  HansAndersen

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście zacznę od tego że ostrzegałem (jeszcze pisząc na bankierze) przed tą firmą w połowie roku jak kurs bez powodu zjechał kilkadziesiąt % i zaczęła się mocna nagonka na kupno na forach różnych firm na bankierze. Mi to śmierdziało i okazało się że miałem nosa bo ściana hali fabrycznej się rozwaliła co doprowadziło do sporych strat, wówczas juz do KNF się to nadawało bo ta informacja została podana z dużym opóźnieniem (ze 2 miesiące) w raporcie chyba za 2 kw a w mojej ocenie rynek powinien natychmiast być o tym poinformowany, wtedy insajderzy sprzedali mnóstwo akcji w rynek. Taki ruch skreśla każdą firmę jako potencjalną inwestycję.
   W mojej ocenie (mogę się mylić) wyniki ostatnich lat były koloryzowane gdyż wykazywali sprzedaż za którą nie otrzymywali zapłaty, świadczy o tym coroczny wzrost należności od 1 mln w 2011 do 10,7 mln obecnie (co roku rosły). Pytanie co to za kontrahenci nie płacili i czy to nie było transferowanie pieniędzy z firmy (zresztą nieważne). Oni zamierzają rezerwy zawiązać w ciężar wyników lat poprzednich czyli chyba 10,8 mln z kapitału zapasowego a 1,74 mln pomniejszą zysk raportu rocznego za 2016r. Zakładam że masz akcje dlatego pytasz co dalej ? I tutaj jest trudna odpowiedź gdyż faktycznie nie wiemy co się tam dzieje. Bo jeśli firma normalnie funkcjonuje, prowadzi zyskowną działalność to najbliższe spadki (pewnie ze 20% kurs spadnie) mogą być okazją do dobrania akcji bo rezerwy nie są gotówkowym kosztem tylko księgowym, jednak my "drobni inwestorzy" nic nie wiemy i jest ogromne ryzyko że trupy będą nadal wypadać. Dodam iż jednym z powodów mojego sceptycznego podejścia do firmy jest to że jednym z akcjonariuszy jest ABS Invest który potrafi bez uzasadnienia podbijać wyceny firm głównie z newconnect (jeszcze bym kilka rzeczy dodał ale nie mam dowodów więc nie napiszę). Jedyna rada to unikać takich firm gdyż są to inwestycje podwyższonego ryzyka, trzeba szanować swoje pieniądze.

   Usuń
  2. Tak, co prawda - jak zwykle na Newconnect - mam tam naprawdę niewielki kawałek portfela (2-3% wielkości portfela giełdowego), jednak pieniądz to pieniądz. Dzięki za odpowiedź.

   HansAndersen

   Usuń
  3. I tak jak w przypadku zawalenia się ściany, tak i teraz na wykresie kursu widać, że insiderzy wiedzieli o wszystkim dużo wcześniej.

   Usuń
 84. Delko wykonał formację A-B-C. Jutro musi potwierdzić. Czekamy na raport.

  OdpowiedzUsuń
 85. Witam . Aleks dziękuje za opisanie o ferro. Mam pytanie bo tak się zastanawiam czy spółki muszą informować o skupie akcji własnych? Np quercus chce skupić po 9,5 a akcje są warte 6,5 czy nie może skupić bez zapisów normalnie bez informowania o tym . Przecież to logiczne że po cenie 6,5-7 skupi więcej niż po 9,5 . Dziękuje pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Quercusa skup jest trochę lewy i nieuczciwy dla drobnych, oni trzeci rok z rzędu tak robią gdyż wiedzą że drobni którzy mają kilkaset akcji nie przystąpią do niego (szkoda czasu, koszty itd). Uczciwy skup byłby wtedy gdyby z rynku skupowali akcje od wszystkich akcjonariuszy. Każda firma która rusza ze skupem podaje regulamin skupu i jeśli skup odbywa się z rynku to tylko informują o nabytych akcjach.

   Usuń
 86. Jakby pięknie było gdyby Astarta teraz dynamicznie do tych 120 dobiła. Kurs stał w miejscu czekając na tą informację.

  OdpowiedzUsuń
 87. Jest oficjalna rekomendacja Unimot

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27441760,dm-bos-zaleca-kupno-akcji-unimotu

  OdpowiedzUsuń
 88. Widzę, Prezes, że skróciłeś Astartę. Bieniek Cię przekonał, czy były inne przyczyny? Nie mam Astarty, ale zamierzałem kupić. Analiza Bieńka trochę mnie zniechęciła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Analiza Bieńka nic do skrócenia nie miała, ja jego analizy traktuję pomocniczo w celu wyłapania jakiś niuansów (niejasności) w spółkach a w wielu kwestiach z nim mógłbym polemizować (oni mocno preferują "swoje" spółki np. Kruk). Sprzedałem połowę Astarty gdyż uznałem że jest za duża i potrzebuję mieć trochę gotówki awaryjnej na "okazje" rynkowe. Podtrzymuje że wyniki Astarty będą rekordowe w 2 kw (pewnie i w całym roku) a firma jakby nie patrzył jest bardzo tania, jednak bez jakiegoś impulsu (najlepiej z firmy) kurs może dłuższy czas przebywać w okolicach 70 zł (+-5zł).

   Usuń
 89. widać jaką moc mają rekomendację bos.
  unimot 20% potencjał wzrostu a ruch nawet nie 2% w górę
  vindexus 50% potencjał a w tej chwili na minusie
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko zauważ że rekomendacje znane były od tygodnia i od tego czasu kurs Vindexusa urósł o 9% (rekomendacja wydana była przy 8,58), w przypadku Unimot to jest niżej bo przy 46 wydawali.

   Usuń
  2. Unimot słabo. Wygląda jakby ktoś pozbywał się dużej ilości akcji.
   Dobre informacje spłyneły w tym tygodniu, b.duże obroty i kurs ledwo co drgnie ...
   Przemo

   Usuń
  3. Może niedługo się wysypie i ruszy coś kurs, wszystkie spółki po takich infach lecą w górę, a tu +2%, a jutro -2% i tak w kółko...
   Arek

   Usuń
 90. w przypadku unimotu moim zdaniem będzie można jeszcze kupić taniej po wynikach, bo najpewniej wzrost przychodów nieznacznie przełoży się na zysk, więc część akcjonariuszy się zawiedzie. Ruch w górę powinien zacząć się tak jak pisze Prezes w pobliżu wyników za 2 kwartał, bo baza niska. ciekawe ile kasy poszło na tą aplikację tankuj24. na razie nie wygląda, żeby miała być hitem, ale może efekt skali zadziała za jakiś rok, dwa.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też do aplikacji nie jestem przekonany, większe szanse widzę w rozwoju stacji detalicznych. Jednak to są wszystko jak na razie są nieistotne rzeczy, liczy się tylko i wyłącznie sprzedaż oleju napędowego która mocno rośnie a jest produktem wysokomarżowym. Unimot ma duży potencjał do pozyskiwania nowych klientów (podbierania Orlenowi czy Lotosowi) a wnioskuję to po cenach hurtowych które stosuje, dzisiaj cena oleju w Unimot to 3280 za m3 a Orlenie 3412 czyli 132 zl różnicy, zakładając że przeciętna cysterna to 30 m3 blisko 4.000 zł zysku na jednej cysternie. Wydaje mi się że dzięki takim różnicom wiele stacji benzynowych może się skusić na ofertę Unimotu.
   Tak jak mnogi napisałeś jest możliwe że po wynikach może jeszcze kurs się trochę cofnąć i wówczas będę próbował jeszcze dokupić Unimot, nawet podwoić pozycję (jak będę miał dostępną gotówkę) bo takie dynamiki przyrostu przychodów muszą zostać dostrzeżone przez rynek i musi się to przełożyć na wyższy zysk netto (dodać można że jeszcze 1,20 dywidendy do zgarnięcia).
   Miałem już nie pisać do wyników o Unimot :-)

   Usuń
 91. aplikacja byłaby ok, gdyby nie trzeba było płacić z góry za paliwo, a tylko można zamawiać paliwo z rabatem. nie rozumiem po co im ta opcja płatności z góry? ani klient nie chce ryzykować, że zamówi za 200 zł a wejdzie mu beznyzny za 190, ani stacje partnerskie nie przepadają za odroczonymi płatnościami przez pośrednika. wystarczyło zrobić o 2/3 prostszą aplikację ze zniżkami na stacjach partnerskich plus gratisy (np. kawa, hotdog) za większe tankowanie i byłby najpewniej hit.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z aplikacji możesz korzystać już po zatankowaniu - kiedy wiesz ile wlałeś. Interfejs jest ok, pomysł jest w pewnym sensie innowacyjny / pionierski. Moim zdaniem tu głównie chodzi o promowanie 'swoich' stacji. Tam klient ma się skierować i dać zarobić na paliwie. Sama apka niekoniecznie na siebie zarobi bezpośrednio - może w dłuższej perspektywie czasowej.

   Usuń
  2. Polska mentalnosc, ze wszystko od razu ma byc perfekcyjne. Ja uwazam, ze i tak szybko wypuscili apke a teraz moga na podstawie feedbacku poprawiac i dodaawac nowe funkcjonalnosci. Bedzie hit, wait for it ;)

   Usuń
  3. Podepnę się pod temat. Może ta aplikacja to tylko pilot. Czy to możliwe, aby kombinowali otwierać stacje całkowicie samoobsługowe. Technicznie i organizacyjnie wykonalne, problemy by były szczególnie na początku. Myślę tu o stacjach bez stałej obsługi,bez personelu, albo może obsługa tylko w dzień a w nocy całkowita samoobsługa. Pytanie co na to przepisy. Same plusy, małe koszty robocizny i inne. Co Wy na to?
   CKM

   Usuń
 92. Ja zalecałbym tu dużą ostrożność. Z obligacjami takich firm to jest tak: jak wypali i jest zysk to cała śmietankę spijają akcjonariusze, właściciele obligacji dostają marne np. 8%. Jak nie wypali to akcjonariusze tracą wszystko, obligatariusze tez tracą wszystko. Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też podłączam się pod ostrzeżeniem w FKD, mi ta firma mocna śmierdzi ale czy mam rację dowiemy się nie wcześniej niż za 1-2 lata.

   Ciekawy wpis odnośnie paliw https://stooq.pl/n/?f=1179406
   Mi się rzuciło w oczy : PKN Orlen przekazał dwa mobilne laboratoria, które pomogą Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w przeciwdziałaniu paliwowym oszustwom podatkowym. Dzięki nim możliwa będzie szybka weryfikacji jakości i składu paliw wwożonych do Polski i transportowanych na terenie kraju.

   Jak poinformował w czwartek płocki koncern, dwa nowoczesne samochody laboratoryjne zostały przekazane w ramach współdziałania pomiędzy tą spółką a Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest "eliminowanie takich zjawisk, jak unikanie płacenia podatków i wyłudzenia nienależnych środków przez uczestników rynku obrotu paliwami".
   Informując pod koniec kwietnia o rekordowym w historii PKN Orlen wyniku EBITDA LIFO za pierwszy kwartał, który wyniósł tam za pierwsze trzy miesiące tego roku 2,3 mld zł, spółka przyznała, że jest to m.in. efekt ograniczania "szarej strefy" w obrocie paliwami. Jak podał wówczas płocki koncern, w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż produkowanego tam oleju napędowego oraz benzyny wzrosła w Polsce odpowiednio o 42 proc. i 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

   W kontekście regulacji ograniczających "szarą strefę" paliwową wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk zwrócił wtedy uwagę na dane dotyczące wzrostu w pierwszym kwartale tego roku konsumpcji oleju napędowego w Polsce o kilkanaście procent. "To rzeczywiście są bardzo dobre wskaźniki, bardzo dobra sprzedaż. Wierzymy, że dalej ta walka z +szarą strefą+ będzie skuteczna" - oświadczył

   Usuń
  2. świetne info ;)

   Usuń
  3. Na Unimot to info pewnie nie podziała .
   Dziwnie Unimot nie rośnie po dobrych informacjach.
   Strach się bać co będzie jak pojawi się jakieś gorsze info.
   Przemo

   Usuń
  4. Ten Unimot, to iście cholerny ewenement.

   Usuń
 93. Witajcie. Co sądzicie o Bytomiu w kontekście fuzji z Vistulą? Czy to połączenie zmieni trend na wzrostowy? I jak oceniacie szanse na powodzenie tej fuzji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie nie za bardzo widzę korzyści wizerunkowych czy sprzedażowych z połączenie tych dwóch firm, oczywiście pewnie mogą być jakieś zyski z synergii (niższe koszty ogólnego zarządu poprzez likwidację dublujących się stanowisk) ale jak dla mnie ważniejsze dla wzrostów kursu jest czy ta firma może lepiej (więcej) zarabiać. W mojej ocenie obecna wycena spółki uwzględnia rozwój spółki na najbliższe 2-3 lata dlatego nie widzę na razie potencjału wzrostu kursu.

   Usuń
 94. Dziękuję Panie Prezesie za wpis o FKD, mimo wszytko szukam sensownej alternatywy dla akcji.
  Pozdrawiam BSz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na obligacje.pl wyczytałem że trwają zapisy na obligacje pcc rokita z oprocentowaniem 5 % i kwartalną wypłata odsetek, moim zdaniem lepiej tej firmy kupić obligacje niż FKD, rokita raczej nie zbankrutuje a FKD (ryzyko spore, przypomina mi nanotel).

   Usuń
 95. Odnosnie aplikacji Unimotu, ona ma sens jesli zastosowac ja do flot samochodowych - gdzie z gory wiadomo ile paliwa ma zostac zatankowane przez kierowce a tranzakcja najlepiej aby odbywala sie bezgotowkow. Upraszcza to zarzadzanie kosztami. Dla klienta indywidualnego poki co nie ma zadnej wartosci dodanej.

  OdpowiedzUsuń
 96. Wracając do obligacji FKD, Panie Prezesie, ma Pan rację jeżeli chodzi o Rokitę, ale mam już ich obligacje w portfelu :) Co do FKD, jest mocno zadłużone - fakt, ale kupili największego konkurenta oraz produkcja jest dość kapitałochłonna. Widać również, że zarząd nie chce za bardzo rozwadniać kapitał, szczególnie przy obecnej cenie akcji. Pamiętajcie jednak, że mają zapełniony portfel zamówień na te rok w 100% i w 50% na przyszły. Obligacje są dwuletnie a kupon 6,6% netto vs trochę ponad 4% dla rokity robi różnicę.
  Niemniej jednak wbiliście mi ćwieka i muszę pomyśleć co dalej :)Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi.
  BSz

  OdpowiedzUsuń
 97. Dzięki Prezesie, że zawsze można na Ciebie liczyć. Ja zauważam tutaj potencjał wzrostu rentowności gdyż te dwie firmy mocno cenowo ze sobą konkurowały. Owszem wyceny są wysokie. Na tą chwilę jedynie można zagrać spekulacyjnie na połączenie choć częściowo już jest to w cenie.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni