"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 11 maja 2017

Aktualności, analizy, komentarze 5a/2017

dodano 11.5.17 - Astarta opublikowała raport 1 kw i jest dobrze ale liczyłem na znacznie więcej
 


W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  

Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Udostępnij:

202 komentarze:

 1. Astarta – tak na szybko wyniki trochę gorsze od moich oczekiwań gdyż zysk netto wzrósł o 64% (do 31 mln eur) a szacowałem 90% więcej i to największy minus, zaskoczyły mnie dosyć wysokie koszty sprzedaży. Pozostałe dane wyglądają dużo lepiej, przychody zwiększyły się o 111% do 148 milionów EUR, przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej wzrosły o 122% do 84 milionów EUR, a udział eksportu wyniósł 73% skonsolidowanych przychodów. Dług netto zmniejszył się do najniższego poziomu w ciągu ostatnich dziewięciu lat do 73 milionów euro. Spółka sprzedała 115% więcej cukru i 141% więcej ziaren i nasion oleistych w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Sprzedaż eksportu cukru przyczyniła się do 72% przychodów segmentowych, a 90% z nich zostało wyeksportowanych. C/z spada z 4,85 do 4,28, bilans ładny, przepływy operacyjne jak wyżej napisałem świetne, patrząc na bilans to zapasy są obecnie wyższe 48 mln eur i o tyle można mnimalnie szacować poprawę przychodów w kolejnych okresach (szczególnie 2 kw). Podsumowując jest dobrze ale liczyłem na więcej na poziomie zysku netto, na razie nie sprzedaję choć w przypadku wzrostów tak z 5% to z chęcią bym się odrobinę skrócił gdyż jest to już za duża pozycja w moim portfelu. Optymistycznie podchodzę do kolejnych wyników ze względu na wyższe ceny r/r produktów rolnych oraz wysokie zapasy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy to może mieć wpływ na Astartę?
  http://www.autonom.pl/?p=18246
  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam że do tego nie dojdzie bo to jest niekorzystne dla drobnych posiadaczy ziemskich, głównie małych rolników. Ci z dużą gotówką przejmą za małe pieniądze ziemię która wzrośnie w kilka lat 100-200% (podobnie było w Polsce) i później będzie płacz tej drobnicy. Dla Astarty w długim terminie byłaby to pozytywna wiadomość gdyż lepiej posiadać niż dzierżawić oraz mogliby znacznie zwiększyć areał ziemi, w krótkim terminie na pewno wygenerowałoby to koszty finansowe bo trzeba byłoby zaciągnąć sporo kredytów na wykup, zakładam też że wraz ze wzrostem wartości ziem przeszacowaliby wartość i wykazywaliby dodatkowe papierowe zyski. Dodam iż pod koniec roku były informacje że Astarta chce powiększyć bank ziemi ale nie wiem na jakim jest to etapie.

   Usuń
  2. Wrzucę jeszcze podsumowania wyników Skarba przez analityków mdm (mbanku).
   Skarbiec Holding zaraportował zysk netto w 1Q’17 (3 kwartał roku obrotowego) zysk netto na poziomie 8,5 mln PLN, 183,5% R/R oraz +56,8% Q/Q. Wyniki znalazły się 3% powyżej naszej prognozy na poziomie 8,2 mln PLN i 2,0% powyżej konsensusu. Przychody Skarbca wzrosły w kwartale o 56,2% Q/Q oraz 79,3% R/R, lekko powyżej naszych oczekiwań. Tak dynamiczny
   wzrost przychodów był spowodowany wysoką opłatą zmienną na poziomie 11,4 mln PLN,. Ponadto, Skarbiec zanotował kwartalny wzrost opłaty stałej (+3,5% Q/Q oraz + 14,9% R/R) która jednak była niższa od naszych oczekiwań. Koszty ogółem wzrosły w kwartale o 23,7% Q/Q ze względu na wyższe koszty pracownicze (+114% Q/Q oraz +140% R/R) związane z rezerwami
   na wynagrodzenia i zaksięgowaniem opłaty zmiennej ale także ze względu na koszty regulacyjne. Ze względu na dobrą sprzedaż funduszy w 1Q’17 koszty dystrybucji wzrosły o 9,4% Q/Q. W 1Q’17 fundusze akcji i alternatywne wzrosły o 16% Q/Q zaś fundusze pieniężne, obligacji i aktywów niefinansowych o +10,3% Q/Q. Oczekujemy pozytywnej reakcji rynku. Opłata zmienna zaksięgowana w 1Q’17 pozwoli na wypłatę wysokiej dywidendy w 2018 roku.

   Na razie widać że wyniki były w cenie patrząc na możliwe otwarcie.

   Usuń
 3. Inter Rao ładnie rośnie od kilku dni, na relatywnie wysokich obrotach - czyżby jednak dobre wyniki za 1Q? Czy dopiero ludzie zauważyli dywidendę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wystarczy, że Prezes sprzedał...
   ;) :P

   Usuń
  2. Dzisiaj jest ostatni dzień na złapanie dywidendy dlatego może jest ruch w interesie, ja wyszedłem za wcześnie ale zrobiłem to świadomie bo jednak spodziewam się sporo gorszych wyników za 1 kw i możliwe że kurs w okolice 10 zł może spaść za jakieś 3-6 miesięcy.

   Niestety pomimo lepszych wyników nie ma reakcji na Astarcie i umiarkowana jest na Skarbcu, trochę kiepsko bo liczyłem na mocniejsze wzrosty, wszystko wskazuje że trzeba będzie trzymać jeszcze 3 miesiące do kolejnych wyników.

   Wyniki pokazane dzisiaj przez firmy są raczej przeciętne, nie zauważyłem żeby jakaś firma się wybiła (poza Skarbem i Astartą :-). Zaczyna mi się podobać Cyfrowy Polsat który pokazał wyniki lepsze r/r ale nawet nie o to chodzi, oni na pierwszy rzut oka mają c/z 16 ale jeśli uwzględnimy capex i amortyzację to c/z spada do 7 (tanio), podobne wyniki mamy jak przeliczymy to przez przepływy operacyjne od 3,2 mld przepływów operacyjnych jak odejmiemy 0,764 mln capex to 2,4 mld wygenerowanej gotówki co przy kapitalizacji 16,5 mld da c/z 7. Trzeba poczytać co oni zamierzają robić w przyszłości (jakie mają plany) bo warto rozważyć zakup, jest duże zadłużenie ale spada więc koszty finansowe będą spadać, mieli chyba też znowu jakieś kredyty rolować na tańsze więc może być ciekawie. Jedyne i główne ryzyko jakie widzę to planowane zmiany w abonamencie rtv wg których nadawcy satelitarni (jak Cyfrowy Polsat) będą musieli podać dane abonentów TVP która zweryfikuje opłacanie publicznego abonamentu, może to doprowadzić do rezygnacji sporej liczby klientów z płatnych telewizji.

   Usuń
  3. To zagrania typowo pod sywidendę - dziś ostatni dzień. Ja sprzedałem i zapominam na długi czas o tej spółce

   Usuń
 4. Może to mieć związek ze spadkiem zainteresowania wobec telewizji publicznej TVP. Prywatne stacje powinny pokazywac wzrost ogladalnosci.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 5. Przesie a sądzisz o wynikach Decory i Ambry za I kw 2017 uwzględniając zdarzenia jednorazowe:
  - Decora I kw. 2016 r. sprzedaż udziałów za 2,1 mln
  - Ambra I kw. 2017 r. strata w Czechach w kwocie 3,9 mln zł (oszustwo na szkodę spółki zależnej Soare Sekt a.s.) oraz zysk w Rumunii w kwocie 1,5 mln zł (wpływ dodatkowej ceny sprzedaży
  nieruchomości).

  W obu spółkach przychody ładnie rosną, zyski z działalności operacyjnej również. Wydaje się, że w kolejnych kwartałach będzie tylko lepiej (bogacenie się społeczeństwa, wzrost płac, 500 plus)

  Pozdrawiam
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
 6. co tak aviaaml sie ruszyła? darecki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to dobra spółka jest i niedoceniona przez inwestorów, jak któregoś dnia chińczycy którzy zrobili joint venture z Aviaam wykupią akcje z naszej giełdy z kursem z 50% wyższym od rynkowego to wszyscy się zdziwią. Co to dla nich wyłożyć 40 mln usd, przecież byli w stanie wyłożyć na samoloty 800 mln USD. Trzeba jeszcze z rok poczekać i zrobi się w przyszłości pewnie ciekawie :-)

   Dzisiaj na zaprzyjaźnionym blogu https://marketrevolution.ghost.io/moje-oczekiwania-wynikowe-q1-2017/ pojawił się artykuł z szacunkami wyników za 1 kw, autor chris podjął się oszacowania wyników rocznych Helio i wyszło mu że 14,4 mln zarobią, jest to szacunek znacznie wyższy od moich oczekiwań na poziomie 12,5 mln. Czas pokaże kto się mylił, mam nadzieję że ja :-)

   Wracając do Cyfrowego Polsatu to rzuciło mi się w oczy gdzieś w jakimś opracowaniu że na lepszy wyniki r/r (około 80 mln) wpłynęło przeszacowanie zadłużenia w walucie (eur), czyli można uznać że to jednorazowy efekt chociaż złoty jest nadal mocny.

   Decorę i ambrę zaraz przeanalizuję i coś napiszę.

   Usuń
 7. w poniedziałek wyniki
  jcn

  OdpowiedzUsuń
 8. @ 11 maja 2017 10:24
  A nie jest dodatkowym ryzykiem osoba Głównego Akcjonariusza, patrząc na to co wyczynia od chyba ponad 10 lat z drobnymi akcjonariuszami na Elektrimie, choćby ostatnio (wątek Elektrim na Bankierze)?

  CZ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. powyżej chodzi oczywiście o Cyfrowy Polsat

   CZ

   Usuń
  2. Pewnie po części tak, Solorz źle się niektórym kojarzy chociaż ja nie mam nic do niego. Na z pozoru dosyć atrakcyjną wycenę pewnie może wpływać wysokie zadłużenie (ograniczone dywidendy na rzecz spłat zadłużenia), wysoka konkurencja i możliwy spadek klientów w telefonii i telewizji satelitarnej.

   Usuń
 9. Decora – tak jak przewidywałem (dzięki OBS za zwrócenie uwagi na Polistyren) wyniki na poziomie zysku netto były gorsze r/r o 32% przy wzroście przychodów 15%, wpływ na taki stan ma wzrost kosztów surowców do wytwarzania które wzrosły około 25% r/r, spadła marża, doszedł podatek (rok temu nie było), wzrosły przychody finansowe (0,729 mln) dzięki przeszacowaniu kredytów walutowych (różnice kursowe), bilans i przepływy operacyjne prawidłowe ale mogłyby być lepsze. W mojej ocenie spółka jest obecnie prawidłowo wyceniana i nie wie widzę w niej w krótkim terminie (do 6 miesięcy) potencjału do wzrostu, wynika to z przekonania iż wyniki przynajmniej dwóch kolejnych kwartałów będą gorsze r/r z powodu około 25% wzrostu kosztów surowców do produkcji (około 70% kosztów produkcji), przez presję płacową oraz znaczne umocnienie złotówki. Decora około 60% sprzedaży osiąga z eksportu głównie do europy a umocnienie o 5% w stosunku do euro wpłynie niekorzystnie na marże. DM BOŚ w rekomendacji z 7 maja (jeszcze nie dla wszystkich znana) podniósł wycenę kursu z 9,40 na 10,6 czyli jakieś 7% niżej od aktualnego kursu. Widzę że są też przygotowane rekomendacje dla CIGames i Rafako.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwzględniłeś w swojej analizie, że w I kw 2016 roku 2,117 mln pochodziło ze sprzedaży udziałów w spółkach zależnych (Decora Ukraina i inne), a nie z działalności operacyjnej?

   Pozdr. Piterson

   Usuń
  2. https://analizyobs.blogspot.com/2017/05/decora-lepiej-ale-strasza-koszty.html

   Usuń
 10. Prezes, co myślisz o enelmed?
  miedwin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Ty co sądzisz? Masz nową rekomendacje BOsia, tam Pani Sylwia Jaśkiewicz wszystko ładnie przeanalizowała.

   Sebastian

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o Decorę to wiem że 2,1 mln było ekstra przychodu w 2016r. i jest to jednorazowe i nie powinno się na to patrzeć, obecne wyniki każdy może sobie przeanalizować jeśli ma trochę oleju w głowie, mi bardziej zależało pokazać jakie mogą być tendencje na przyszłość. Obecna c/z 11 a po uwzględnieniu capexu i amortyzacji c/z 8,70, niekorzystny wzrost surowców (25% r/r),umocnienie złotówki na pewno odczuwalne od tego kwartału a jeszcze bardziej od przyszłego (pewnie trochę zneutralizuje to import surowców) będą negatywnie wpływać na marże, niestety od razu nie da się tego przerzucić na klientów. Dlatego zakładam że pomimo realnego wzrostu przychodów to zyski mogą być płaskie albo nawet spaść a jednak aktualna wycena nie daje powodów do wzrostu kursu. Takie jest moje zdanie a jak rynek zareaguje to inny temat.

   Usuń
 11. Enelmed wygląda coraz ciekawiej technicznie. Jezeli jest juz dostep do rekomendacji BOŚ (znam tylko cenę docelową 12.30 PLN), będę wdzięczny za więcej informacji.
  Pozdrawiam
  Mateusz

  OdpowiedzUsuń
 12. Enelmed zerknę i napiszę później coś.

  OBS zrobił i załączył profesjonalną analizę Decory i pod nią się jak najbardziej podpisuję, myślę że nie muszę się więcej wypowiadać.

  IRL muszę przyznać że wysoko się zamknął (nie doceniłem siły popytu), jutro kurs będzie odcięty i warto poobserwować, może się zdarzyć że niedoinformowani iż jest D+2 mogą jutro podbijać kurs, gdyby podbili w okolice 12 zł to ktoa ma akcje może rozważyć sprzedaż, cały czas uważam że kurs będzie spadał w dalszej części roku.

  Aviaam niestety fatalnie się zamknął, z 10% wzrostu na dużych obrotach zrobiło się 0, szkoda, widać że jest sporo chętnych do sprzedaży akcji więc bez dobrych informacji z firmy trudno będzie się wybić ponad 6 zł.

  Ambra – pomimo kilku zastrzeżeń (chodzi o różnicę zysku netto) generalnie podoba mi się firma, pomimo wyprowadzenia (kradzieży) im z firmy 0,9 mln eur (wrzucili to w koszty, straty) pokazali lepsze wyniki i to jest duży niewątpliwie plus, świetne przepływy operacyjne (dużo wyższe od zysku), bardzo ładny bilans (spory spadek zadłużenia) widzę szansę na dalszą poprawę zysków co z połączeniem z trwającym trendem wzrostowym powinno podnieść kurs. Na poprawę zysków powinna pomóc mocna złotówka, oni większość sprzedawanych produktów importują (wina, pewnie dużo z europy, ale tego nie sprawdzałem), dodatkowo jednak konsumpcja win w Polsce rośnie i te dwa czynniki poprawią wyniki. Zwracam uwagę na jedno ale bo rzadko się o tym pisze ale jeśli spojrzymy na zysk netto 30,324 mln to on jest rozbity na zysk jednostki dominującej 21,824 mln i udziały niekontrolujące 8,5 mln (jak widać jest to duża różnica). Różnie analitycy i portale finansowe podchodzą do takich zysków, niektórzy uwzględniają zysk niższy bo tylko jednostki dominującej (np. Biznesradar.pl) a nie które cały zysk netto (stockwatch.pl), jak widać po tych liczbach spore mogą być rozpiętości i znaczne różnice w podawaniu c/z.Z tego co widzę w 4 kw to się wyrównuje czyli zysk jednostki dominującej skokowo rośnie w stosunku do zysku netto.

  http://i.imgur.com/XV9LFk5.png

  OdpowiedzUsuń
 13. Enel-med – w przypadku tej spółki nie rozumiem tak wysokiej wyceny która obecnie jest, dla mnie jest zdecydowanie za wysoka. Może czegoś nie rozumiem albo czegoś nie wiem bo to nie moja branża i nie obserwuję tej spółki ale ja bym akcji jej nie kupił do swojego portfela. W przypadku tak wysokiej kapitalizacji zarówno przepływy operacyjne jak i kapitały własne są zbyt niskie, duże inwestycje (Capex) i niższa od nich amortyzacja. Sugeruję też nie patrzyć na technikę bo w tydzień kurs urósł około 10% i może to wynikać z wydanej rekomendacji 4 maja przez dm boś. Jako że nie jestem fachowiec od tej firmy przytoczę duże fragmenty rekomendacji "30 maja Spółka opublikuje swoje wyniki finansowe za I kw. 2017 roku, które w naszej ocenie na poziomie raportowanym powinny być lepsze od ubiegłorocznych, aczkolwiek słabe w kategoriach bezwzględnych ze względu na sezonowość. Oczekujemy 16% wzrostu r/r raportowanych przychodów, przede wszystkim za sprawą większej od ubiegłorocznej sprzedaży abonamentów, które generują prawie 67% łącznych przychodów, oraz poprawy sprzedaży w segmencie FFS (prawie 20% udział w łącznych przychodach). Sprzyjało temu lepsze wykorzystanie istniejących placówek medycznych w połączeniu z uruchomieniem nowych. W 2016 roku Spółka uruchomiła 8 nowych placówek medycznych. Na poziomie kosztów z jednej strony spodziewamy się wyższego wykorzystania mocy w starszych placówkach niż w ub. roku, a z drugiej strony – stagnacji rentowności pod wpływem kosztów ekspansji i modernizacji. Oczekujemy w I kw. br. wzrostu raportowanego zysku operacyjnego i EBITDA odpowiednio do 0 i 4 mln zł. Według naszych prognoz, wynik netto Spółki powinien być lekko ujemny, co w kategoriach absolutnych nie wygląda dobrze, jednak oznacza znaczącą poprawę względem kwartału bazowego. Wyniki w I kwartale zwykle są gorsze ze względu na sezonowość (duży negatywny wpływ infekcji charakterystycznych dla tego okresu na wynik netto). .... Oczekujemy, że w br. Enel-Med przeznaczy na wydatki inwestycyjne 15 mln zł (w tym 4 mln zł na utrzymanie i modernizację). Nowe inwestycje spowodują (i) wzrost amortyzacji oraz (ii) podwyższenie kosztów operacyjnych (dodatkowe koszty związane z uruchomieniem nowej placówki wynoszą 0,1-0,2 mln zł), co oznacza, że spowolnienie tempa inwestycji powinno korzystnie wpłynąć na wyniki finansowe Spółki".
  Rekomendacja jest pozytywna kupuj z wyceną 12,30 w horyzoncie 12 m-cy. Dodam iż wg wyliczeń bosia c/z z obecnych 132 ma spaść w 2019r. (czyli aż 3 lata) do 25 – a to w mojej ocenie jakby nie patrzył nadal drogo dlatego nie widzę sensu aby kupować te akcje, a obecne wzrosty mogą być podpuchą po rekomendacji.

  Chciałbym jeszcze zdanie napisać na temat segmentu gier, jak wiecie od dawna sceptycznie podchodziłem to tej branży i mam trochę satysfakcję patrząc na spadki które przetaczają się przez branżę, jak wiecie ja preferuję spółki w okolicach c/z 5 a branża wycenę ma na poziomie c/z 50 (tak strzelam) czyli 5-10 razy są drożej niż "moje" spółki, to była kwestia czasu że będzie spadać. Piszę to w kontekście opublikowanych wyników 11bit studio, zaznaczam że nie wczytywałem się w nie ale na pierwszy rzut oka wyglądają źle, przychody 2,9 mln i spadły z 7,1 mln a zysk z ubiegłego roku 4,5 mln zamienił się obecnie w 1 mln straty. Czy firma za ostatnie 12 m-cy z przychodami 24 mln a zysk 8 mln powinna być wyceniane na 400 mln ? Wątpię. To Helio które mam w portfelu ma wyższy zysk (9 mln) a wyceniane jest 5 razy mniej bo tylko 82 mln i przed nim perspektywa poprawy wyników i to w krótkim terminie. Wiem że nie powinno mnie to interesować bo to nie moje pieniądze ale liczę że ludzie otrzeźwieją kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzi ciągnie do branży gier, gdyż możę się zdażyć ze niewielkim kosztem gra okarze sie hitem ktory przyniesie spore zyski - tego nie da sie osiagnąć w tradycyjnych branzach handlowo usługowych czy produkcyjnych. Oczywiście szanse na to mają tylko nieliczni a reszta spółek - poprostu korzysta na okazji, mami zyskami i rozbudza nadzieje. Gdyby się tylko dało szortować takie podmioty wzglednie bezpiecznym instrumentem w polsce, można by dorzucić kilka krótkich pozycji do portfela. Prosty przykład ryzyka wartości spółek IT i ich zmiany w przypadku spółęk wycenianych na miliardy - SNAP który osobą mającym shorty dzis dał pieknie zarobić (kurs -20%).

   IRL - jesli uda im sie poprawić rentowność sprzedaży jest nadzieja że kurs będzie w barierze 11-15 PLN, spadek zysku o połowe r/r daje nadal wysoką dywidendę jak na polski rynek. IRL niesie jednak za sobą wiele ryzyk, a spółce nie zalezy na odpowiedniej komunikacji z rynkiem.

   Usuń
 14. Dziękuję za odpowiedź.
  Mateusz

  OdpowiedzUsuń
 15. Prezesie pisałem Ci parę dni temu o kruku, szkoda, że nie kupiłeś....
  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kruk wzrósł dzięki rekomendacji BDM z ceną 320zł a jutro lub w poniedziałek pewnie sporo spadnie bo jest kolejna rekomendacja z mbanku (z 8 maja) "sprzedaj" z kursem 219 zł - różnica aż 100 zł w wycenie i kto się myli ? Mbank mały widzi progres zysków a c/z w 2018 (2 lata) spadnie na 17 (z 21 obecnie) - to nadal drogo i bez fajerwerków.
   Szkoda że nie kupiłem bo byłbym może i do przodu, jednak dla mnie jest zdecydowanie za drogi Kruk i na pewno go nie kupię (chyba że spadnie w okolice 250).

   Usuń
 16. @Prezes, jakie jest Twoje zdanie na temat dzisiejszej informacji jaka wypłynęła ze spółki ROBYG nt. emisji do 26,3 mln akcji celem pozyskania kapitału na dalszy rozwój spółki m.in. we Wrocławiu lub Krakowie ?
  Nowe akcje mając zostać w pierwszej kolejności zaoferowane akcjonariuszom posiadającym ponad 1 proc w kapitale, po cenie będącej średnią z ostatnich 6 msc.
  I tutaj pojawiają się moje wątpliwości.
  Czy to może oznaczać, że obecny kurs zostanie teraz celowo zepchnięty ?
  Dziś notowania zareagowały ponad 4% przeceną...
  Robyg jest spółką typowo dywidendową, czy tego rodzaju emisja może spowodować spadek wielkości dywidendy w kolejnych latach ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kursu nikt celowo nie będzie obniżał bo to niezbyt wiele zmieni (może 1-2 grosze a to nic), kurs dzisiaj spadł w reakcji na rozwodnienia akcji, pewnie jeszcze do 5% spadnie ale raczej nie więcej. Jeśli chodzi o dywidendę to jak dla mnie w tym roku nie powinni wypłacać (za 2016 rok) bo jest emisja aby pozyskać kapitał (więc po co go pomniejszać dywidendą). Emisja nie jest duża bo na 10% i teoretycznie przynajmniej w przyszłym roku może być niższa dywidenda od takiej na jaką mogłeś liczyć. W przyszłych latach ubytek dywidendy powinien maleć gdyż pozyskane około 70 mln będzie zarabiało i zwiększy przyszłe zyski. Informacja nie jest zła ale chwilowo kurs spadnie, jeśli jesteś przekonany do fundamentów firmy i że ma dobre perspektywy to raczej nie powinieneś się martwić. Ja ci niestety nie ocenię tej firmy bo budowlanka to nie moja domena, chociaż gdzieś wczoraj czytałem (chyba opracowanie mbank) że uważają sektor deweloperski za niedowartościowany.

   Usuń
  2. Do fundamentów firmy jestem bardzo mocno przekonany. Trochę spędziłem czasu nad tym żeby tą firmę ocenić pod swoim kątem i nie miałem na ten moment zastrzeżeń.
   Natomiast nie ukrywam, że zmartwiła mnie ta informacja.
   W tym roku ROBYG planuje rekordową dywidendę 0.27 na akcje wobec 0.20 rok wcześniej to jest ponad 8% kapitalizacji spółki.
   Wiadomo, firma nie mogła zrezygnować z wypłacania dywidendy celem zatrzymania zysku na poczet przyszłych inwestycji, ale znowu tego rodzaju emisja skierowana do osób >1% nie uważam żeby była do końca uczciwa.
   Jeśli chodzi o budowlankę, to jesteśmy prawdopodobnie w połowie boomu na rynku i wg. moich prognoz jeśli nie nadejdzie jakaś negatywna informacja na rynek, to obecna hossa budowlana w takim kształcie jak widzimy powinna potrwać jeszcze 2-3 lata.
   Niemniej jednak dzięki za odpowiedz.

   A jak wrażenia po wynikach Skarbca ?
   Bardzo skromna reakcja kursu, czyżby te wyniki były już w cenach ?

   Usuń
 17. Prezesie co myślisz o spółce Elemental Holding? Przejęcia zagraniczne, rekomendacje 30% powyżej teraźniejszego kursu i niewygórowany c/z11.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do wyników dwa tygodnie więc poczekaj z moją oceną na nowe dane. Oczywiście to co napisałeś o firmie wskazuje na potencjał wzrostu ale trzeba byłoby to policzyć, nie widzę sensu to robić teraz jak za 2 tygodnie będzie więcej informacji.

   @ Andy - jeśli wypłaciliby 27 groszy dywidendy jak piszesz to nową emisję należy rozpatrywać w kategoriach wałka i oszustwa drobnych akcjonariuszy, po co robić emisję wielkości prawie wypłacanej dywidendy ? Jak dla mnie jak mają inwestycję na oku to niech nie będzie dywidendy. Jest to brzydkie zagranie ale na giełdzie wszystko jest możliwe. Jeśli chodzi o Skarbiec to wyniki ok, wydaje mi się że jeszcze urośnie.

   Usuń
  2. Niekoniecznie musi to być zawsze wałek. Czase może być tak że mają dogadanego inwestora finansowego który jest zainteresowany wejsciem w akcjonariat, ale obecni akcjonariusze nie chca sprzedawać lub nie moga i chca mieć dywidenden (wystarczy ze akcje sa zastawem).

   Usuń
  3. Chodzi bardziej o wałek dla drobnych którzy inwestują dla dywidend, im teraz spadną aby w przyszłości wzrosnąć.

   Usuń
 18. Delko chce wypłacić 0,35 zł dywidendy na akcję
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27278664,delko-chce-wyplacic-0-35-zl-dywidendy-na-akcje

  OdpowiedzUsuń
 19. Prezesie ja wszedłem na wybiciu, dokupiłem na re teście i zrobiłem ogromne pieniądze na kruku..., dzisiaj niestety ( może stety ) sprzedałem, 310 to mój cel był...wywaliłem średnio 311
  Rekomendacje morganów, erste i innych raczej chodziły po 294-301 i ta mbanku nie powinna zrobić większego wrażenia na kruku.
  Mocny akcjonariat jest na kruku i łatwość zdobywania kolejnych poziomów:) baja
  Prezes ten od Kruka nie Ty powiedział, że będą najwięksi na świecie więc....

  Czekam na korektę, wiedziałem, że pge jak przeleci 11,88 to będzie mocny sygnał kupna i nie miałem już kasy.....

  Trzeci raz spaliliśmy wybicie wig 20 na 2400 i zaczyna coś się psuć:(

  Rekord zysku należał do auto partnera ale od dziś kruk:)

  Sygnał na miesięcznym każe zajmowac L na energii i pge....( poczekam na korektę) może re test wybicia..

  Dzisiaj CCC zamknęło się poniżej 217 więc półka niżej 198-200 i tam czekam i obserwuję.

  Wyczuwam nadchodzącą głębszą korektę na rynkach....

  pozdrawiam Marcin


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największy na świecie nie zawsze oznacza dobrze zarabiający ale mniejsza z tym. Grasz technicznie, na dużych spółkach i zarabiasz to czego chcieć więcej. Jeśli chodzi o Pge to dzisiaj 3 istotne informacje i jutro może mocno bujać, zysk netto lepszy od oczekiwań ale przychody słabiutkie, drugie info że przejumują sami aktywa edv i trzecie info że przez najbliższe 3 lata nie będzie dywidendy. Jeśli chodzi o korektę to większość tak uważa i pewnie zaraz będzie, powyżej 2400 na wig20 mocno jest kurs gaszony i coraz gorzej to wygląda.

   Usuń
 20. a w kontekście korekty - Prezesie - jak widzisz i czujesz zbliżającą się korektę - w jaki sposób reagujesz, redukujesz pozycje ? zamykasz je ? czy też sądzisz że spółki z dobrymi fundamentami wychodzą z korekty obronną ręką ? oczwiście pytam także o historyczne zachowania...

  pozdrawiam i dzięki.
  Ra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje spółki zazwyczaj grane są od wyników do wyników (dlatego ważne trafnie jest je przewidywać) i one zachowują się trochę inaczej niż pozostałe. Mniej rosną podczas hossy i mniej spadają podczas spadków a cały ruch raczej odbywa się w okolicy wyników. Korekta na rynku jeśli do niej dojdzie nie będzie większa niż 5-7% bo rynek jest silny, myślę że po wakacjach będziemy na nowych szczytach. Oczywiście mogę się mylić.

   Usuń
 21. Zabujało na pge;)miałeś rację Prezes:)
  chyba dobrze, że nie miałem kasy...


  pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
 22. Widzę, że ogólnie trochę spadki na Astarta, Stalexport.

  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 23. Prezesie,
  Stalexport dzisiaj otworzylo sie na -6%, ale akcyjki szybko troche sie wyzdrowiely (-2.4%). Ciekawe ze handel idzie na wysokich obrotach. Jak uwazasz, czyli po prostu zabraklo cierpliwosci inwestorom i jakis fundusz wychodzi, oraz moga zaistniac dodatkowe powody, o ktorych jeszcze nie wiemy? Ja patrze na poziom 3.3 PLN/akcja - lubie jak polskie akcje bez zadnego powodu osuwaja sie, zawsze bardzo fajnie mozna oblowic sie w tanie walory. Pozdro z podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Stalexport pozbierano ładnie stop losy i wygląda na koniec korekty a dopełnieniem będzie jak dziś wyciągną do ok 3,74 i na to liczę...ale to tylko giełda ale przekaz poszedł raczej jasny zawracamy!!!

   Usuń
  2. U lekarza z dzieckiem byłem i nie zdążyłem się ustawić na Stalexporcie, czekam na 3,50, może wejdzie w niedługim czasie. Jedynym powodem jaki widzę do przeceny to co pisałem kilka dni temu: dywidendy przez najbliższe 3-4 lata na poziomie 4-5%, rosnące przychody przy płaskim zysku w tym roku, dopiero od przyszłego roku zyski w górę tak do 10%, przełom w kursie i pozytywnych informacjach z firmy dopiero około 2020r.

   PCC Rokita dzisiaj mocniej spada, ciekawe to trochę bo wyniki pokazała całkiem fajne.
   Unimot przyzwoicie, Helio też. Nie mam czasu bardzo czytać napływających raportów może coś z newconnect się wyłowi.

   Usuń
  3. hamulcowy na unimocie odpuścił???
   oby...

   Usuń
  4. PCC wyniki poprawiło, ale apetyty były jeszcze większe. Tak na szybko licząc - i pamiętając, że w 4Q mieli ~50 mln chyba one-off zysku głównie z jakichś certyfikatów: jeśli w całym 2017 będzie taka dynamika r/r jak w 1Q, to EPS będzie ok.8,5-9, czyli obecna cena daje C/Z ok. 10, czyli nie najniższy.
   Ja na razie trzymam, bo C/Z 10 to wciąz atrakcyjnie - szczególnie jeśli uwzględnić, że co roku wypłacają sporą część zysku w dywidendzie. Do tego mają uruchamiać nowe linie, więc może przyspieszą.

   Usuń
  5. Przejrzałem teraz dokładniej raport PCC - część wzrostu wynika z niższych kosztów finansowych i pozostałych operacyjnych, nie z działalności podstawowej. Sami piszą, że część z tego jest jednorazowa, ja w swoim exceliku to konserwatywnie w całości wyrzucam. To oznacza, że EPS przy tempie r/r wzrostu z 1Q będzie ok. 8 PLN. Nie zmienia to jednak mojej konkluzji - czekam na wyniki za 2Q.

   Usuń
 24. Witam. Zastanawiam się nad zakupem Helio,tylko czy nie jest już za późno?Kurs 16.75 nie wiem czy to juz wysoko:/
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną robi się drogo i sama musisz ocenić czy jest sens kupować. Ja podtrzymuję że 12,5 mln powinni w tym roku obrotowym zarobić (czyli do 30 czerwca) co da jakieś c/z 6,70 - czy to jest drogo ? W mojej ocenie już wtedy nie, tym bardziej że patrząc na bilans, przepływy czy mój ulubiony i najważniejszy wskaźnik EV/Ebidta jest obecnie 5,47 (czyli nisko) i powinien spaść. Gdyby kurs usd mocno nie wystrzelił w drugiej połowie roku to zakładam że jeszcze 10% zysku będą w stanie poprawić ale to już dalsza perspektywa. Oczekuję że do końca roku w okolice 20 zł kurs powinien dojechać (wtedy c/z 8) czyli uczciwa wycena (oczywiście mam akcje i dobry zarobek i jest mi łatwiej tak pisać). Więcej nie pomogę i nie napiszę żeby Ci w głowie nie namieszać :-)

   Usuń
 25. Hej Prezesie!

  Zastanawiam sie nad wejsciem w WDX. Pamietam, ze Ben poruszal jakis czas temu ta spolke w komentarzu. Sprawdzilem samodzielnie i wyglada to nastepujaco:
  1. Przychody ze sprzedazy na stalym poziomie;
  2. C/Z 9.19;
  3. EV/EBITDA 4.54 (wobec sektora 7.38);
  4. Marze rosna;
  5. Dlugoterminowy trend wzrostowy.

  Odbieram to pozytywnie z perspektywa o ktorej mowil Ben, czyli dojscia do szcxzytu na poziomie 11 PLN i probe przeskoczenia go. Zastanawiam sie nad poziomem wejscia, poniewaz technicznie zostal przebity opor z 2015r. i nie umiem przewidziec czy zapowiada sie korekta, tym bardziej ze wyniki za II kwartal nie beda publikowane.

  Dzieki,
  Arek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I Co ja mam Ci napisać że kupuj? Wiesz że tego zrobić nie mogę. Ogólnie podoba mi się ta firma gdyż c/z jest zawyżone starą amortyzacją i niskim capex co sprawia że c/z można uznawać że jest 5. Miałem obawy o wyniki 1 kw gdyż ceny stali mocno rosły od listopada i myślałem że negatywnie się to przełoży na marże, a tego nie ma (może być że mieli jeszcze stare zapasy i dopiero wyjdzie to w późniejszym okresie). Nigdzie nie mogę tez wyczytać czy ostatnie umocnienie złotówki korzystne jest czy nie dla firmy. Jeśli chodzi o raport za 2 kw to będzie, źle przeczytałeś, podadzą go 25 sierpnia jako "Skonsolidowany rozszerzony raport półroczny za I półrocze 2017 r. wraz ze skróconym półrocznym sprawozdaniem finansowym "

   @ Zgred - jakby dzisiaj Unimot podał szacunki przychodów za kwiecień tak z 70% lepsze r/r to jeszcze byłaby panika kupna :-)

   Usuń
  2. Do poczytania o Skarbcu z dzisiejszego spotkania z inwestorami, jak dla mnie dobre informację chociaż nie potrafię do końca rozgryźć tematu dywidendy.

   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27286415,skarbiec-chce-koncentrowac-sie-na-fio-i-funduszach-absolute-return

   Usuń
  3. Haha, zasady znam Prezesie! Moje pytanie bardziej dotyczylo tego, czy zakladalbys korekte na tym walorze, obecny poziom wejscia jest dosc wysoki. Zastanawiam sie czy poziom z przelomu marca/kwietnia jest mozliwy w najblizszej przyszlosci, ale tego zapewne nie przewidzi nikt. Dziekuje za nakierowanie na stal/zapasy i waluty. Poszukam informacji w ta strone.

   Dzieki rowniez za zwrocenie uwagi na raport - blad z mojej strony.

   Usuń
 26. Orzeł biały wylądował. Przychody ze sprzedaży wzrost, marża wzrost, koszty sprzedaży wzrost i niestety strata netto wyższa niż w poprzednim okresie z powodu braku zdarzeń jednorazowych. Ujemne kapitały własne.
  "Aktualnie Zarząd prowadzi działania ukierunkowane na zwiększenie przychodów ze sprzedaży, przyjmując za cel strategiczny przywrócenie Spółce długoterminowej rentowności oraz wykonanie układu z wierzycielami..."
  Chciało by się lepiej .... pozdrawiam mlody

  OdpowiedzUsuń
 27. Prezesie, jak interpretować wypowiedź Prezesa Skarbca odnośnie dywidendy ? Ja bym sądził, że to podział zysku na bieżącą i przyszłą dywidendę ( kapitał zapasowy-w następnym roku mogą być niższe zyski). Chyba nie jako podział dywidendy na 2 części, żeby nie zachwiać mocno kursem ?

  Marek J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to rozumiem tak że takich kwot są już pewni po 3 kwartałach czyli że 15,6 mln w tym roku (jakieś 8%) oraz 8,7 mln w kolejnym roku (jakieś 4%). Nie znam dobrze u nich zasad panujących, ważne aby poprawiali wyniki, ja generalnie długo nie planuje tych akcji trzymać.

   @ mlody - orzeł o którym piszesz to nie jest orzeł Biały z GPW tylko z newconnect, generalnie raport wcale nie jest zły bo im wysoka amortyzacja mocno zaniża zysk, capex jest niski i faktycznie oni generują gotówkę i to duży plus. W tej firmie widzę potencjał ale trzeba byłoby się wczytać w warunki ugody z wierzycielami.

   @ Arek - możesz napisać do WDX i wprost zapytać czy umocnienie złotówki jest korzystne dla firmy czy nie. Korekta może być jak najbardziej ale jak ogłoszą z 10% dywidendy to kurs może dalej w górę ruszyć. Mi po 7,8 uciekł kurs i też uważam że w okolicach 8 zł można byłoby spróbować kupić.

   Dla zainteresowanych Stalexport mi odpisal na pytanie jak długo będą trwały płatności koncesji "Poruszane przeze mnie kwestie będą publikowane w raportach bieżących lub okresowych SA." - czyli nic nie wiem.

   Usuń
 28. heja,
  na Stalexporcie wygląda że ktoś chce zebrać trochę akcji "wspomagając" negatywnie nastawienie części drobnych po "słabej" dywidendzie - I to mu się chyba udaje. Ja wciąż liczę na powrót do wzrostów po wyjściu niezdecydowanych I dobrałem drobną ilość po 3,67. Ciekawe jakie dzisiaj zamknięcie zaprezentuje.
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 29. Popatrzcie co dzieje się na iAlbatros, w tym tygodniu kurs urósł z 50% i po tak kiepskich wynikach przekonany byłem że będą dalej spadki, mi to pachnie że ktoś zbiera kto chce resztki firmy przejąć.Oczywiście nie namawiam do kupna bo ryzyko jest potężne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z ciekawości-jaki jest Twój Prezesie scenariusz na przyszłość ialbatrosa i przede wszystkim kursu akcji?
   arti

   Usuń
 30. Może kogoś zainteresuje: przejrzałem raport Briju (od razu przyznam się: tak, mam akcje ;-) - wygląda lepiej niż się spodziewałem. Liczyłem się z ok. 3 mln straty - mniej więcej po równo w obu segmentach. Tymczasem są skromne zyski. Jest też gotówka w kasie, a wypowiedziane kredyty podobno spłacone na datę publikacji.

  Wygląda na to, że uda im się przeżyć (choć w raporcie jest jeden złowrogo brzmiący fragment: "W Grupie funkcjonują bardzo wysokie standardy w zakresie weryfikacji dostawców (potwierdzeniem ich skuteczności były dotychczasowe zwroty podatku VAT w terminie 25 dni, które były poprzedzone szczegółowym sprawdzeniem przez urzędy skarbowe dokumentów i rozliczeń podatkowych BRIJU S.A.), ale nawet te standardy nie uchronią Grupy przed wdrożeniem procedur sprawdzających wynikających ze znowelizowanych przepisów, a negatywne konsekwencje dla Grupy mogą wynikać wtedy z samej długotrwałość tego postepowania.").

  Wyniki mocno będą zależały od 4Q - jeśli otwarcia salonów pójdą zgodnie z planem, to wydaje się, że mogą zrobić EPS ok. 0,8-1 PLN, czyli rynek dość sensownie wycenił spółkę po zawirowaniach. Ja póki co potrzymam czekając na cud i przynajmniej częściową odbudowę hurtu ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Twoją analizą, dodam iż obecnie kapitały własne 85 mln przy 50 mln kapitalizacji to jedyny atut, uważam jednak że wyniki będą jeszcze pod presją bo jednak trochę końcówka hurtu im pomogła, teraz raczej nie będzie chociaż niby od kwietnia mieli ruszyć (choć w raporcie nie widziałem że handlują hurtowo). Obecnie Briju przypomina mi NTT System, słabe zyski ale piękny bilans i ryzyko że US może naliczyć jakieś stare podatki.

   Nie chcę straszyć i mam nadzieję że się mylę ale Momo podało sprzedaż paliw w kwietniu i jest ona ze 25% niższa r/r, w marcu była jeszcze wyżej, słabsza sprzedaż w mojej ocenie może wynikać z przesuniętego okresu świątecznego który może ograniczył popyt na paliwo. Piszę to w kontekście Unimotu, bo jeśli moje podejrzenia są trafne to przychody mogą być tylko ze 20% wyższe niż oczekiwane 60-70%.

   Usuń
 31. A jak z Onico w kontekście tej informacji Prezes?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To co napisałem może dotyczyć kwietnia a Onico podaje raport za 1 kw, w przypadku Momo nie jest wyjaśniony powód mniejszej sprzedaży. Uczulam że mogę się mylić bo Momo to maleńka firma a przecież Unimot dostał mnóstwo kasy i powinien obroty zwiększyć.

   Usuń
 32. Prezes, Momo się nie sugeruj, bo to maleńka spółka. Efekt świąt nie działa aż tak negatywnie na branżę paliwową, bo Polacy więcej podróżują.
  Daleki jestem od teorii spiskowych, ale ktoś trzyma kurs avii w ryzach. Może Chińczycy chcą sobie kupić za grosze spółeczkę i zdjąć z giełdy?
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też ostatnio taka myśl przeszła przez głowę (dotyczy Avii).
   Jeżeli chcą wycofać spólkę z GPW, to nie mogą dopuścić do wzrostów.

   Usuń
 33. Jeszcze kolejny artykuł odnośnie Skarba, jest lepiej wyjaśnione

  http://www.stockwatch.pl/przeglad-prasy/?u=https%3a%2f%2fwiadomosci.stockwatch.pl%2fskarbiec-holding-szacuje-potencjal-dywidendowy-po-i-kw-na-ponad-24-mln-zl%2cakcje%2c193302

  OdpowiedzUsuń
 34. Tak w kwestii ostatnich wpisów jak ktoś boi się o spadki na Unimocie może sprzedać ;)
  Uważam że na STX takie promocje jak dziś mogą się jeszcze powtórzyć właśnie ze względu na niską dywidendę. Trochę martwi kurs Astarty- chyba ktoś wykorzystał raport do sprzedaży akcji. Na PGE kiepsko. Dziękuję za analizy Prezesie bo na pewno sporo czasu poświeciłeś ;)
  Tak sobie czasem myślę że gdybyśmy tu na forum znaleźli branże która w przyszłości będzie "modna", tak jak kiedyś branża gier to można by było sporo zarobić wyprzedzając trend...
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 35. Jakbyśmy znaleźli liczby które w przyszłości będą wylosowane w lotto to też możnaby sporo zarobić. Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po co totek, wystarczy się przytulić do prezesa wszystkich prezesów w Polsce i byśmy byli bogaci (patrz dzisiaj kurs PGE).

   Niedługo poznamy wyniki Onico, tak sobie myślę (kolejna teoria spiskowa) że oni celowo wyniki za 4 kw przydusili (zawiązali na jakieś 5 mln dziwne rezerwy) bo mieli przecież zatwierdzony program motywacyjny z określonym zyskiem który przekroczyli i chcieli sobie pewnie przenieść część zysku na nowy rok. Jeśli to było prawdą to wyniki mogą być bardzo dobre ale jeśli byłaby to prawda to w końcówce roku znowu będzie kolejny program motywacyjny.

   Helio zamknęło się najwyżej w tym roku :-)

   Usuń
 36. Jest wynik Interaolt całkiem przyzwoity ok 2.57 mln e zysku netto więc zysk podobny do 4kwartału 2016r.gdyby zysk utrzymał się do końca roku to mamy dywidendę porównywalną do tegorocznej.Trzymam akcje a jak spadnie z checią dokupię pakiecik

  OdpowiedzUsuń
 37. Niestety wyniki Onico tragedia 5 mln zysku przy 8 rok temu. W poniedziałek sprzedaje i nie wracam do tej spółki.

  OdpowiedzUsuń
 38. Onico znów zawiodło są już wyniki, Tarczyński kolejne rozczarowanie, na razie mało jest pozytwynych zaskoczeń w wynikach , mi podoba się cały czas Seko a dziś Wasko.Pozdrawiam Paweł, Prezes jak oceniasz Wasko.

  OdpowiedzUsuń
 39. Onico - duży zawód jeśli chodzi o zysk netto który spadł o 40% przy rosnących przychodach o 10%, tak wygląda jakby lekko spadające ceny ropy w 1 kw pogorszyły im rentowność (może się nie zabezpieczają). Nie widzę sensu analizowania bilansu czy przepływów bo w przypadku tej firmy grałem pod zysk netto. Obecnie c/z wzrasta do 7,10, niby tanio ale niesmak ogromny. Niby spółka "Spółka liczy na wzrost wolumenów sprzedaży w kluczowych segmentach prowadzonej działalności. Do osiągania lepszych wyników finansowych powinny przyczynić się zarówno nowe strumienie dostaw produktów
  ropopochodnych oraz wejście w nowe segmenty sprzedaży. Spółka w pierwszym kwartale 2017 r. rozpoczęła dostawy autogazu do międzynarodowych sieci stacji paliw w Polsce" i przeszli od kwietnia częściowo na zapasy obowiązkowe tak jak Unimot co powinno poprawić wyniki "Spółka dokonała oceny ekonomicznej sposobu realizacji obowiązku utrzymywania zapasów obowiązkowych, wynikiem której została podjęta decyzja o zmianie polegającej na częściowym zastąpieniu usługi biletowej zapasami fizycznymi".
  Muszę przyznać że błąd zrobiłem że nie sprzedałem wszystkich akcji jak były po 200 i nie potrzebnie je później podkupowałem, powinienem nie wracać do nich. Nie ukrywam iż skłaniam się do sprzedaży akcji (chcę być uczciwy wobec czytelników bloga) ale jeśli spadki będą przekraczały 10% to dam szansę i będę trzymał do kolejnych wyników lub na lepszy kurs.

  OdpowiedzUsuń
 40. Tak mi się coś zdawało, że jak stoi lub spada przed raportem to może być nieciekawie. Nie wiem jak to wszystko potoczy się dalej bo czas mam, ale jak ma to nie zarabiać kolejnych kilka kwartałów to lepiej oddać ze stratą już teraz. Pewnie w poniedziałek postaram się przetrzymać czerwoną nawałnicę, a potem zobaczę co i jak. Dzięki Prezes.

  OdpowiedzUsuń
 41. W raporcie Onico zwraca uwagę pozycja Podatki i opłaty - wzrost z 76 mln do 103 mln, czyli 35%, kiedy przychody wzrosły tylko o 10%. Zastanawiam się skąd taki rozstrzał.
  Qba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia o co chodzi ale też na to zwróciłem uwagę, nie chcę szukać wytłumaczeń bo to nie ma sensu, wygląda na to że w tamtym roku wykorzystali rosnące ceny ropy które na początku roku były rekordowe niskie a później mocno urosły a teraz tego efektu już nie ma. Trzeba też pamiętać że dolar nie pomagał jeszcze w 1 kw a teraz trochę odpuścił. Na siłę nie będę szukał sprzedaży i najwyżej zostanę do kolejnych wyników.

   Wyniki podał też IRL i tak jak przewidywałem są gorsze r/r, ja stawiałem na 25% a są 32% gorsze więc też znowu niedoszacowałem, i co ciekawe lepiej w tym roku wiało czyli była darmowy zysk. Przepływy troszkę gorsze, bilans prawidłowy. Co ciekawe sprzedaż prądu do Polski stanęła w miejscu a jeszcze kwartał wcześniej były przyrosty ze 40%. W mojej ocenie trzeba się liczyć że jeszcze z 10% zysk netto spadnie w dalszej części roku i jest szansa że w kolejnych latach będzie się stabilizował. Jeśli chodzi o kurs to wczoraj pisałem że przewiduję że do 10 zł kurs zleci ale teraz uważam że może być odrobinę niżej. Tu jest fajnie opisane https://stooq.pl/n/?f=1177214

   Tarczyński - przychody mocno rosną dzięki współpracy z biedronką ale niestety tak jak pisałem wcześniej wzrost r/r o 30% surowca zabija prawie cały zysk. Trzeba zakładać że aktualny kwartał będzie też słabszy.

   Usuń
  2. Tarczynski jakby kurs mocniej spadl, to moze byc ciekawa inwestycja pod ewentualne korekte na surowcu. Nic nie rosnie wiecznie. A ewidentnie przodują na półkach sklepowych.
   Szeniek

   Usuń
  3. Też z kabanosami na Tarczyńskiego się przerzuciłem się :-)
   Wydaje mi się że jeszcze obecny kwartał może być gorszy bo ceny surowców chyba zaczęły rosnąć od połowy 2016 roku (trzeba sprawdzić to), chociaż już mocny złoty będzie pomagać (oni chyba z 60% importują). Generalnie patrząc na c/z zrobiło się drogo więc raczej spadki czekają (jakiś dom maklerski , bos lub mdm stawia mocno na Tarczyńskiego i chyba się mylą).

   Usuń
 42. a może wyniki Onico są już w cenie...
  ;)

  OdpowiedzUsuń
 43. Ja też Onico daje szansę. Do trzech razy sztuka. Wyniki korelują z wykresem. W poniedzialek dotrzemy do lolnego ograniczenia kanału:-)

  OdpowiedzUsuń
 44. Prezesie wspomniałeś o wskaźniku EV/Ebita, czy mógłbyś przybliżyć wzór? Czy jest to kapitalizacja/zysk oper.+amortyzacja? Bo coś nie do końca mi wychodzi dobry wynik. Z góry dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 45. Prezes a jak wyjaśnisz zachowanie kursu 11bit. Strata 1 mln, słabe przepływy op. A skończyli na plusie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedyne co mi przychodzi do głowy to że fundusze (mocne ręce) mają duże zaangażowanie w akcjach i nie pozwoliły obniżyć kursu aby nie popsuć sobie wyników, jeśli to prawda to wystarczy dobra informacja z firmy i kurs wróci do mocnych wzrostów.

   @ Egonac - Krótko odpiszę bo się napisałem i mi się usunęło wszystko. Wg biznesradar.pl ev/ebidta oznacza stosunek wartości przedsiębiorstwa (enterprise value) do zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację. Informuje o stopniu pokrycia Ebidta wartością przedsiębiorstwa. Im mniejszy wskaźnik tym inwestycja może być bardziej atrakcyjna. Z tego co kojarzę na wartość przedsiębiorstwa składają się kapitały oraz wartośc długu i może coś jeszcze. Ja przyjmuję poziomy poniżej 5 jako super ale nawet do 10 można jeszcze uznać że jest nieźle. Jak uruchomisz sobie skaner i wybierzesz tylko wskaźnik ev/ebidta i c/z zakres np do 10 w obu przypadkach to najniższe ev/ebidta ma Danks, i to nie jest dla mnie zaskoczenie. Oni nie mają grama długu finansowego a same depozyty i dobre ebidta, poniżej 5 mają przewijające się na blogu i moim portfelu spółki: eonet, agroton, briju, wistil, modecom, stalexport, prolog, astarta, aviaam, bowim, 4funmedia, arteria, irl, lsi.

   Usuń
  2. ad 11bit dopowiem ,ze mocne ręce podtrzymują kurs 1-2 sesje, a później z reguły powolny spadek- bez obrony.
   ad onico - unimot tez zaskoczy ....to dla mnie oczywiste
   jurek

   Usuń
 46. Prezesie jaka jest Twoja opinia o emuzyce?
  Pozwalam sobie zwrócić uwagę Twoją i Czytelników na tą spółkę bo:
  - są stabilne przychody i wzrost zysku netto r/r o kilkanaście procent
  - rekomendacja dywidendy 0,74 (kurs ok.3.3), WZA do końca czerwca
  - a w perspektywie wycofanie z giełdy (?) - to już moja nadinterpretacja czy słuszna - czas pokaże
  arti

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na e-muzykę zerkałem jak zapowiedzieli wysoką dywidendę i można było kupić spekulacyjnie bo kurs z 15% urósł. Dzisiejsze wyniki trochę gorsze tak 90 tys bo zysk niższy o 40 tys i amortyzacja niższa była o 50 tys, poprawiły się na poziomie przepływów operacyjnych i ogólnie przepływów bo dużo niższy jest capex. Z tym wycofaniem z giełdy to jest bardzo możliwe bo od grudnia trwa przegląd opcji strategicznych (może być przejęcie bo tym wspominają) i na to może wskazywać ekstra dywidenda (wycofanie zysków z kilku lat), tak jakby obecny właściciel wycofuje co jego i resztę sprzedaje z ugadanym inwestorem. Podobnie było na Prologu, wyczyścili całą gotówkę z firmy i było przejęcie.

   Usuń
 47. Co do Onico i Unimotu może być z zyskiem trochę trudniej w I kwartale. Trzeba było dość drogą koncesje na przewóz paliwa wykupić nieoficjalnie od znajomej dowiedziałem się, że około 10 mln (może m.in. o to chodzi z podatkami i opłatami, ze wzrosły).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może trochę coś w tym jest ale nie liczyłbym bardzo na to, opłaty te teraz stanowią 17,71% przychodów, w 4 kw było 16%, a w całym 2016 15,92% - gdyby były na poziomie ubiegłego roku czyli 16% to zysk byłby o 8 mln wyższy i wtedy zyski by się zgadzały. Kurcze nie ma teraz gdzie to wyjaśnić bo mamy weekend aby w poniedziałek być mądrzejszy.

   Usuń
  2. Pozycja podatki i opłaty: koszty opłat skarbowych, notarialnych, sądowych, podatek od środków transportowych, podatek od nieruchomości, wpłaty na PFRON, podatek akcyzowy i inne. Wzrost zapasów towarów k/k 370%, akcyza i opłata paliwowa stanowi 35-40% ceny. Może to coś kręci się koło tego?
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Rzeczywiście znalazłem na stronie URE. Według ostatnich danych Urząd Regulacji Energetyki udzielił 46 koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, w tej grupie jest tylko 12 firm, które złożyły kaucję na kwotę 10 mln zł, są to największe podmioty na rynku. Pozostałe, działając w segmencie rynku LPG nie mają takiego obowiązku.

   Usuń
  4. Unimot będzie miał 20 mln zł, bo ma koncesję OPZ i WPC

   Usuń
  5. Zastanawiam się tylko, czy kaucja to jest opłata podatkowa... Wydaje mi się, że powinna wisieć na rozrachunkach.

   Usuń
  6. O tym samym myślałem, kaucja nie jest raczej kosztem tylko w bilansie pewnie wisi w aktywach gdzieś należnościach a po stronie pasywów pewnie kredyt wzięli a może jakąś gwarancję jeśli można wnosić w tej formie.
   Jak znajdę czas to chyba przeczytam ostatni prospekt Unimotu, może tam będzie wyjaśnione.

   Usuń
 48. Witam czy moglibyście się wypowiedzieć na temat 3 spółek które obserwuję i tak się zastanawiam czy warto kupić są to Eurotel, Hydrotor, Seko. Z góry dziękuje pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 49. Tarczyński na długo odpada.Nie kupujcie na żadnych spadkach bo tylko się można pogrążyć To żadna okazja. Dwa istotne zdania: Na koszty działalności Grupy Tarczyński największy wpływ mają ceny nabywanych surowców, przede wszystkim wieprzowiny, stanowiącej ok. 80% surowca wykorzysty
  wanego do produkcji.Zespół Ekspertów ARR przewiduje, że do września 201
  7 roku ceny trzody będą wykazywały tendencję wzrost
  ową.
  Wszystkie trzy spółki są mało płynne, mają niskie wskażniki i płacą dobrą dywidendę. Stabilne, bezpieczne spółki. Ja przyglądam się Seko, bardzo ładny mieli 1 kwartał 2017 a przed nimi 2 kwartał gdzie będzie widoczny efekt świąt oraz korzystnie działający na nich umocnienie złotówki. Po za tym spółka bezpieczna z porządnym bilansem. Z uwagi na płynność akcji polecam kupić mały pakiecik. Technicznie też fajnie wygląda - będzie test 8,8 Pozdrawiam Paweł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście dopóki nie ma poprawy w wynikach to lepiej nie dotykać, w przypadku Tarczyńskiego liczyłem że współpraca a Biedronka podobnie jak w przypadku Helio skokowo poprawi zysk netto, niestety świnki zjadają zysk.
   To można z drugiej strony zaatakować i kupić Gobarto, nie ukrywam iż już jakiś czas się nad nim zastanawiam, wszystko ładnie wygląda (bilans, wyniki, przepływy) i oni też handlują mięsem ale mają swoje zwierzęta które z tego co pamiętam stanowią ze 30 % sprzedaży, dodatkowo chcą przejąć firmę więc pozytywnie to może wpłynąć na wyniki. Jedyny minus to ryzyko wycofania firmy z giełdy bo było ostatnio wezwanie robione (kurs jest teraz niżej) i mają skupione ponad 90% akcji. Był nawet projekt na walne aby znieść dematerializację akcji ale się z tego wycofali.

   @ M Smok - (krótko bo już jestem zmęczony dzisiaj), Hydrotor ja bym odpuścił bo średnie ma wyniki, Eurotel powinien mieć podobne w tym roku wyniki do 2016 czyli można liczyć na 10% rocznego zysku z tytułu dywidendy. Seko jest od ostatnich wyników w moim zainteresowaniu ale liczyłem że kurs się obsunie w kierunku 6,50 a jednak się trzyma, jeśli chodzi o mocną złotówkę to oni mają 8 mln rocznie netto z importu i jeśliby przez rok tai poziom eur utrzymał to dałoby im to 1 mln dodatkowego zysku (0,5 mln zł już mają z 1 kw na różnicach kursowych).

   Usuń
 50. Prezes czy możesz skomentować Dektre. Wyniki za 1Q plus dywidenda
  K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu nie ma co komentować, mała firma ze stabilnymi wynikami z możliwością ugrania 15% w rok (w tym 10% dywidendy), pokazali ładne wyniki za 1 kw (poprawili rentowności na każdym poziomie), ja się tylko zastanawiam czy lepsze wyniki szczególnie w marcu nie biorą się z przesunięcia świąt i chwilowego zrywu pogody, chociaż z drugiej strony w raporcie miesięcznym za kwiecień przychody wzrosły o 5% czyli progres jest.

   Modys ogłosił po zamknięciu amerykańskiej sesji iż podniósł perspektywę ratingu Polski z negatywnej na neutralną, dobra wiadomość dla giełdy i złotówki, w poniedziałek pewnie będzie odpowiednia reakcja.

   Usuń
 51. https://www.praca.pl/partner-biznesowy-ds-sprzedazy-energii-elektrycznej_1642644.html

  OdpowiedzUsuń
 52. PGE - co myślicie na temat?

  Spółka nigdy nie rwała się do wzrostów. Narzucona przez dobrą zmianę defraudacja majątku na rzecz górniczych brakorobów zwaliła kurs o połowę. Ale na otarcie łez do tej pory przynajmniej jakąś dywidendę płacili.

  Tak się zastanawiam, czy nie zrobiło się tak źle, że już może być tylko lepiej, bo innych pozytywów nie widzę.

  Czy wg. Was jest jakiś sens kupna/posiadania tych walorów?

  OdpowiedzUsuń
 53. Moim zdaniem nie ma sensu gdyż po pierwsze jest to spółka skarbu państwa. Wystarczy jedna wypowiedź i kurs leci 10%. Druga sprawa nie będzie dywidendy i to też pociągnie kurs w dół.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pmpg.monnari.1 ciekawa wynik powinien być na plus.premiera filmu gwiazdy zagrożenie sprawy sądowe.2 monnari przy kursie dolara euro może być odbicie co myślicie w obu mam statery na razie.herkules niepodpisany

   Usuń
 54. Odnośnie IRL to widzę nadzieję że może być dobrze, to co pisałem wcześniej że marże spadają i szczyt spadku może być w 1 kw, patrząc na marże netto to jest w 1 kw poprawa bo marże netto ostatnio wyglądały tak: 1kw16 to 8,19%, 2kw16 to 7,07%, 3kw16 to 2,44%, 4kw16 to 4,32% i teraz 1kw17 mamy 5,32%, widać że najgorzej było w 3 kw 2016 i od tego czasu mamy odbudowę wyników. Gdyby to się potwierdziło to wyniki za cały 2017 mogą wynieść 30 mln zł co dałoby c/z 8 i można byłoby liczyć na 12,5 % dywidendy. Oczywiście dużo zależy od wiatru, w 1 kw wiało, w 2 kw też wieje i jest chłodniej czyli może na ogrzewanie więcej pójdzie prądu. Ja może wrócę do firmy ale nie wcześniej niż po wynikach za 2 kw.

  @ Robert - wojt ci odpisał o czym od dawna piszę, nie mam zaufania do polityki rządu w przypadku dużych spółek i lepiej omijać z daleka, ponadto widać nawet na przykładzie IRL że ceny prądu spadają i wszystko wskazuje że będą nadal spadać i doskonale to widać po przychodach PGE, rok temu mieli 7,133 mld przychodów w 1 kw a teraz tylko 5,741 mld czyli spadek o 20%, wcześniej lub później odbije się to też na zyskach. Mnie to ciekawi co longterm.pl zrobi z tym fantem, on tak chwali te PGE i PKO w swoim dywidendowym portfelu a tu PGE przez 3 lata bez dywidendy a PKO drugi rok bez. Ogólnie lipa.

  @ herkules niepodpisany – załączam ci co ze 2 miesiące temu napisałem o monnari, od tego czasu nic się nie zmieniło "Monnari mi się nie podoba, firma wcale się nie rozwija, przychody stoją w miejscu a pewnie gdyby uwzględnił otwarcia nowych lokalizacji to w porównywalnych sklepach sprzedaż spada, trzeba też pamiętać że wynik za 4 kw był jednorazowo powiększony o aktualizację wartości inwestycji (12 mln), do tego spadają marże. Nie widzę potencjału w tej spółce. "
  Załączam też co z miesiąc temu napisałem o PMPG "bardzo pozytywne wyniki i gdyby nie toczące się procesy z Durczokiem na 9 mln zł (wyrok nieprawomocny to 0,5 mln) i Lisem na 8,7 mln to już kupiłbym akcje , rezerwy na sprawy sądowe utworzyli 1,3 mln, pomimo spadającej sprzedaży gazet coraz mocniej im rośnie sprzedaż elektronicznych abonamentów ich treści, która jest zdecydowanie bardziej rentowna, przepływy operacyjne i bilans prawidłowe. Ciekawie (poetycko) pisze prezes zarządu Lisiecki "Wydaje się, że wzburzone morze już za nami. To jednak nie znaczy, że spoczniemy we flaucie, czekając na korzystny wiatr. Biorąc pod uwagę realia rynkowe, byłaby to strategia samobójcza. Raczej, zgodnie z polskim DNA firmy, z naszym dotychczasowym doświadczeniem i z naszą wizją Grupy, będziemy halsować, korzystając z porywów wiatru, szukając potencjalnych okazji do rozwoju, pracując jednocześnie nad własnymi projektami".
  Na końcu jeszcze dodam iż tak po przemyśleniu tego PMPG to wydaje się że można rozważyć zakup gdyż nawet zakładając że zapłacą 5 mln za sprawy sądowe (oby nowe nie dochodziły bo w tej branży to możliwe), to 1 mln mają już rezerwy utworzonej i wtedy zysk jednorazowo im zysk spadnie o 4 mln czyli będzie lącznie 4 mln co da c/z 11. Ale w momencie zapłaty mają czystą kartę, spada ryzyko i firma robi się z c/z 5 po roku.

  W poniedziałek będzie zakup fundamentalny tak na rok z oczekiwaniem na 25% zarobku, nie podam jaka to firma gdyż jeszcze sam akcji nie kupiłem, zrobię to w poniedziałek pewnie do 10. Myślę że nie ma ciśnienia na szybkie kupno bo wyniki jakiś czas temu były i reakcji na kursie nie było widać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. IMHO, kurs PMPG będzie mocno skorelowany z sympatiami do miłościwie nam panujących.

   Mit smoleński ostatnio mocno ucierpiał (może nie, dla najtwardszego betonu), co w zasadzie było spoiwem dla znacznej części tzw. prawicy.

   Poza tym papier mocno niestabilny/spekulacyjny. A o redaktorzynie LIsieckim to w ogóle szkoda gadać. W dupie mi się robi gorzko gdy go słyszę w Trójce.

   Usuń
  2. Cześć Prezes jeżeli chodzi o wig20 to można polemizować , można było nieźle zarobić PGNIG spadło do 4,6 dzisiaj 6,6 , KGHM spadło do 57 dzisiaj ponad 110 .PGE od dawna było wiadomo że muszą się składać na kopalnie w tym na JSW które dało zarobić sporo . Kto wiedział to się obłowił i to samo tyczy się GPW które dało zarobić. Osobiście też nie wszedłem w nic z wig20 może przez to że właśnie straciłem na PGE i PZU i to że nie wierzyłem że za tego rządu wig się podniesie.Pozdrawiam

   Usuń
 55. Nigdy nie oddawałem akcji w wezwaniu, w poniedziałek chciałbym kupić uniwheels ponieważ oczekuję podwyzszenia, w przypadku gdyby nie było w ciągu ilu dni będę miał kasę na koncie jak oddam w ostatni dzień?

  Pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
 56. Prezes jak oceniasz wyniki Modecom, kiedyś pamiętam interesował się spółką , wygląda na bardzo niedowartościowaną. Pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pozytywnie zaskoczony bo pewnie większość sprzętu kupili jeszcze w usd gdy kosztował ponad 4 zł a i tak udało im się poprawić zysk netto. Oni tak z 3-5% rocznie zwiększają przychody i zyski, patrząc na wskaźniki to są śmiesznie nisko ale niestety płynność na newconnect oraz mała popularność waloru sprawią że wycena jest niska. Niestety to jest największy minus Modecomu.
   @ Marcin - rozliczenie wezwania kończy się 30 maja więc maksymalnie 31 maja kasę będziesz miał.

   Usuń
 57. PMPG Nie czytam gazet tego pisma , mnie nie interesuje przynależność do jakiej grupy jest adresowana , mnie interesuje potencjał firmy jestem zdania że do wyborów czyli jeszcze 2 lata ciekawa firma , firma mocno spekulacyjna raz trochę zarobiłem ja osobiście mam mały pakiecik ,większej kasy nie wsadzę z powodu spekulacji , ostatnio miałem kupione za jakieś 3500 zł akcji i sprzedawałem długo ktoś na forum napisał firma dobra dla licealistów zgadzam się , chyba że coś się zmieni pakiet kupiłem tylko ze względu że wszedł tam fundusz na razie nie wiadomo jaki z 3 procentami no i premiera filmu gwiazdy powiem tak firma ciekawa ale mocno spekulacyjna ,jak ktoś chce wejść to niech przemyśli za ile herkules niepodpisany

  OdpowiedzUsuń
 58. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rekordowo-niska-sprzedaz-wprost-do-rzeczy-z-najwiekszym-wzrostem

  W ogóle papierowe gazety to coraz trudniejszy biznes się robi. W dłuższej perspektywie.

  OdpowiedzUsuń
 59. Przejrzałem dokładniej wyniki Tarczyńskiego i nie są wcale takie słabe na co wskazywałby spadek zysku netto o 0,8 mln. Widać w przepływach firmy że rok temu amortyzacja wynosiła 6,185 mln przy capexie 5,532 (czyli ja dodaję do zysku netto różnicę tych pozycji czyli 0,6 mln) w ostatnim kwartale amortyzacja wzrosła do 7 mln przy mocnym spadku Capexu do 3,463 mln (czyli dodaję 3,54 mln). Wg moich zasad które przyjmuję (czyli uwzględniam capex i amortyzację) to wynik 1 kw 2017 wyniósł 5,9 mln (2,376+3,54) przy 3,781 mln (3,181+0,6 mln) rok temu. Wydaje mi się że pomimo możliwych wzrostów cen tusz wieprzowych umocnienie złotówki (oni 45% importują w eur) może zniwelować te niekorzystne tendencje i jak dodamy współpracę z biedronką może być w przyszłości tylko lepiej.
  http://i.imgur.com/yX2kjHR.png

  OdpowiedzUsuń
 60. Witaj Prezesie,
  witam wszystkich uczestników,
  chciałbym podzielić się z Wami, niestety przykrą niespodzianką.
  W piątek na moi rachunku brokerskim zauważyłem brak części z przeprowadzonych operacji.
  Analizując historię rachunku: finansową, zleceń, stanu papierów zabrakło operacji kupna i sprzedaży akcji...,
  Czytam o atakach na system bankowy przez serwery KNF oraz atakach hakerskich na całym świecie i może to mieć związek z tym.
  Konto mam w Aliorze, nie uzyskałem jeszcze ich stanowiska w tej sprawie.
  Polecam jednak przyjrzeć się swoim rachunkom
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prędzej Alior coś namieszał, oni mają problemy po połączeniu z bph a z tego co kojarzę w czwartek czy piątek przez dłuższy czas mieli problemy właśnie z rachunkami maklerskimi.

   Usuń
 61. Na Interii też mają dzisiaj jakiś problem - nie ma aktualnych danych z notowaniami z GPW, ostatnie dane są z zamknięcia z piątku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma ofert K/S i TKO, tych podawanych z opóźnieniem 15 min.

   Usuń
  2. Ogólnie mam takie wrażenie że wszystko wolno się dzieje, jest jakieś spowolnienie, i raportów mało jak na razie.

   Usuń
 62. Prezes...
  sprzedałeś onico?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie chociaż mnie korci bo jest lepszy kurs niż myślałem, spodziewałem się ze 20% spadku a jest "tylko" 11%. Na razie poobserwuję, wysłałem też w piątek do Unimot pytanie czy mogli mieć jakieś zwiększone koszty z podatków czy opłaty w związku z przedłużaną koncesją, gdyby mieli to wtedy wiem że na Onico jest to jednorazowe pogorszenia, jeśli napiszą że nie mieli zwiększonych kosztów to będę sprzedawać. Ktoś może wysłać do Onico pytanie z jakiego powodu zwiększyły się koszty z podatków itd, czy to jednorazowe czy nie, chociaż pewnie jak zwykle nie odpiszą.

   Usuń
  2. napisałem maila do onico...
   jak dostanę odpowiedź dam znać...

   Usuń
 63. Na Onico wystawili pięknego straszaka. 3367 akcji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. powoli baton jest skubany...
   już "tylko" 2900...
   ;)

   Usuń
  2. Już zeszło do 2600 ... ale to nadal potężna zapora podażowa i trochę może zająć zanim ją rozmontują! Ja sprzedałem Onico! Nie ma co trzymać śmieciucha, kiedy za te pieniądze można kupić coś stabilniejszego.

   Usuń
 64. Prezes, coś "czarujesz". Napisałeś, że sprzedałeś 50 szt. Unimot-u po 44,80 PLN. A nie było dzisiaj takiej transakcji. Raczej było to 44,50 PLN.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj post ze zrozumieniem!!!bo piszesz jakieś bzdury...

   Usuń
  2. Taka transakcja jest w wykazie operacji na na portfelu analizyprezesa.pl na biznesradar.pl

   Usuń
  3. Czary mary i musi się wszystko zgadzać :-) Po pierwsze nigdzie nie napisałem że sprzedałem po 44,80 a tylko jest w wykazie prowadzonego portfela na biznesradar.pl. Sprzedaż 50 akcji Unimot to są dzisiejsze dwie pierwsze transakcje zrobione w jednym zleceniu, 34 po 44,90 i 16 po 44,71 (średnia sprzedaży to 44,84) czyli nawet zaokrągliłem w dół (nie miałem czasu rozbijać księgowania na biznesradar.pl na dwie pozycje i podałem w przybliżeniu).

   Usuń
  4. Ok. Sorki, ale po prostu chciałem sprawdzić, czy to nie było jakiejś pomyłki.

   Usuń
 65. Dzisiaj tez raport Unimotu za 1kw, tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj sobie o czym będą radzić 18 maja, na dwoje babka wróżyła, albo jest już w cenie, albo nie.
   CKM

   Usuń
 66. Czyli jednak redukcja mota ?.. sadzisz ze wyniki beda kiepskie ?

  OdpowiedzUsuń
 67. Hej Prezesie!

  Czy moglbys wyjasnic powod zmniejszenia pozycji na Unimot? Ekspozycje miales dosc spora - wejscie/wyjscie na odbicie z 42 na 44 czy obawa o koszt za koncesje?

  Dzieki,
  Arek

  OdpowiedzUsuń
 68. Unimot wyniki podaje 30 maja, pod drodze pewnie będą jeszcze przychody za kwiecień. Skróciłem się trochę na Unimot zapobiegawczo z tych samych powodów dlaczego sprzedałem Onico, nie wiem dlaczego wzrosły Onico koszty podatków i nie mam pojęcia czy zwiększą się także Unimotowi. Drugi powód to zwiększenie od stycznia udziału biokomponentów w paliwie, chyba z 7,1 do 7,8% (minimalny udział 70% pochodzenia krajowego) i może to zwiększyć odrobinę koszty choć powinni to przerzucić na klientów bo dotyczy to wszystkich sprzedawców. Zaznaczam iż nie wiem czy oba te czynniki mogą mieć wpływ na wyniki Unimotu ale widząc jakieś zagrożenie postanowiłem oddać akcje które ostatnio dobierałem i jeszcze dołożyłem 35 sztuk. Jeśli wyniki będą podobne do moich oczekiwań i nie zobaczę złych informacji w raporcie to zwiększę wówczas zaangażowanie bo baza za 2 kw jest bardzo niska.

  OdpowiedzUsuń
 69. No to prezes pieniążki z onico i unimotu na lotos.

  Mamy flagę więc po ewentualnym wybiciu i re teście możesz zaryzykować.

  Technicznie wybicie otwiera drogę w stronę 70 zł.

  Pożyjemy zobaczymy....

  pozdrawiam Marcin$

  OdpowiedzUsuń
 70. OBS zrobił aktualną analizę Onico, nie zachęca do trzymania akcji i zainteresowani powinni poczytać
  http://analizyobs.blogspot.com/2017/05/onico-saby-i-kw.html

  OdpowiedzUsuń
 71. Czy na notowania ma wplyw obsadzenie prwbych ludzi na odpowiednich stanowiska h tak jak teraz na Unimocie?. Dyr do spraw relacji inwestorskich od dzis jest Piotr Borowski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem słowo "prwbych" ?

   Aviaam podał wyniki za 1 kw i na pierwszy rzut oka jest lepiej, zysk wzrósł o 1,3 mln usd czyli wyżej niż szacowałem. To jest na szybko ocena ale nie było sprzedaży samolotów (czyli ekstra zysków) a stała działalność zwiększyła zyski to dobry znak. Jutro na spokojnie przejrzę te wyniki.

   Usuń
  2. Zysk na akcję z 7centów na 10 ? Chyba ok.! Zdrówka życzę !

   Witek+

   Usuń
  3. Mocne przepływy operacyjne ale muszę poszukać czy jakieś księgowanie jest odnośnie joint venture z chińczykami.

   Usuń
 72. sorki z teleffonu pisze, chodzilo mi po prostu o " pewnych ludzi", czy takie aspekty tez maja wplyw na notowania. A nad avia tez musze siąść bo moj angielski slaby:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dyrektor Relacji inwestorskich raczej nie ma wpływu na postrzeganie firmy przez inwestorów, tym bardziej że im świetnie funkcjonują. Bardziej gdyby znany prezes, dyrektor handlowy wszedł do firmy to może wtedy tak.

   Usuń
 73. Dziękuję. Acha rano wspominaliśmy o Presen 24. Miałeś racje odradzając tą firme. Raport słaby i kurs zaczyna lecieć

  OdpowiedzUsuń
 74. Dzisiaj dołożyłem trochę Avii. C/Z spada do 3.24, a spółka ma już prawie 40 milionów USD na koncie w czystej gotówce. Dodatkowo wynik wygenerowany bez żadnej sprzedaży samolotów a jedynie na działalności powtarzalnej. Te dane mogą być impulsem do silnych wzrostów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze to wygląda, trzeba tylko pamiętać że bazę mają wysoką za 2 i 3 kw podwyższoną sprzedażą samolotów. Oczywiście powtarzalny zysk jest najważniejszy (leasing) i ruszyły już w 2 kw dostawy dla aeroflotu nowych samolotów.
   Kto ma czas (ja jutro) powinien przeczytać prezentację, tutaj są podawane zawsze istotne sprawy które się dzieją w firmie.
   http://aviaam.com/upload/investor-presentation-Q1-2017.pdf

   Usuń
 75. Bardzo ladnie wielokrotnie poruszany na blogu w 1kw Bowim - dzisiaj po szacunkowych:

  W poniedziałek Bowim opublikował szacunkowe wyniki jednostkowe za I kwartał 2017 r. Szacunkowe, jednostkowe przychody wyniosły 290,1 mln zł, co stanowi wzrost o 100,5 mln zł w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Zysk operacyjny wyniósł 13,7 mln zł, co stanowi wzrost o 8,5 mln zł w stosunku do I kw. 2016. Zysk netto wyniósł 8,5 mln zł, co oznacza wzrost o 6,9 mln zł.

  Czekam na Drozapol :)

  OdpowiedzUsuń
 76. Onico pięknie dzisiaj ktoś skupił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no mocno zassali dziś onico...
   i do tego potężny wolumen...
   ale czy to coś oznacza?

   Usuń
 77. Ja przeczytałem. To co sie rzuca w oczy to (najwazniejsze) wzrost przychodów z leasingu o 47%, supplemental maintenance rent, ktory rozumiem jako przychody z uslug serwisowych(?) wzrost o 300% (b. Duzy wplyw na wynik), zero zaleglosci platniczych od leasingobiorcow (wazne bo to ich podstawowa dzialalnosc operacyjna), dobre prognozy dla rynku leasingowego przedstawione na koncu. W sumie to wygodniej sie patrzy na te wyniki w systemie netingowym tak jak podaje aviaaml niz tak jak pokazuja w raportach polskie spolki. Prezes jak cos zauwazysz ciekawego jutro w raporcie to podziel sie prosze :)

  OdpowiedzUsuń
 78. 4Fun media tak na szybko, jest lepiej odrobinę niż liczyłem (o 50 tysi) ale wygląd to dobrze, gdyż zysk netto jest mocno zaniżony podatkiem dochodowym tak ze 150 tys, ładne przepływy operacyjne i pozytywny wzrost przychodów z reklam, jutro rano się jeszcze przyjrzę i może dokupię (ale jeszcze nie wiem). Poniżej cytat z raportu:

  Głównym źródłem przychodów Grupy Kapitałowej 4fun Media S.A. w okresie I kwartału 2017 roku pozostawała reklama telewizyjna, stanowiąca 58,5% całości sprzedaży Grupy Kapitałowej. Mimo rosnącej konkurencji na rynku telewizji muzycznych, na której obecnych jest 25 kanałów nadających pasma muzyczne lub muzyczno-rozrywkowe, 4fun Media S.A. utrzymuje pozycję jednego z liderów oglądalności, notując w kolejnym kwartale wzrost sprzedaży reklam telewizyjnych. W raportowanym okresie wzrost ten nastąpił z poziomu 3 997 tysiąca złotych w 2016 roku do 5 618 tysięcy złotych w roku 2017 (o 41%). Wzrost telewizyjnych przychodów reklamowych Grupy Kapitałowej był możliwy zarówno dzięki stabilnej oglądalności głównego kanału 4FUN.TV - należącego do jednego z trzech najchętniej oglądanych stacji muzycznych w kraju – jak i poprawiającej się oglądalności dwóch pozostałych kanałów nadawanych przez Spółkę: 4FUN GOLD HITS, a zwłaszcza 4FUN DANCE, który zanotował bardzo dobry kwartał, osiągając blisko dwukrotny wzrost oglądalności

  OdpowiedzUsuń
 79. Witam . Prezes co sądzisz o firmie gwarant? Kiedyś na bankierze był poruszany ten temat , jest to spółka dywidendowa która w tym roku wypłaca kolejną ładną dywidendę mimo że musiała podnieść wynagrodzenie pracownikom ochrony . Zysk za 1Q mają większy r/r . Pozdrawiam i dziękuje z góry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwarant dużo gorsze wyniki na poziomie zysku i sugeruję na rok zapomnieć o tej firmie, wynagrodzenia i zusy im w tym roku mocno obniżą wyniki.

   @ Sebson - poczytaj czy coś Dovado napisał na bankierze, ja nie mam czasu dzisiaj aviaam dokładnie przejrzeć.

   Usuń
 80. Danks tak na szybko gorsze wyniki n poziomie przychodów i zysku netto, śmieszy mnie trochę tekst że zamierzają kontynuować dynamiczny rozwój jak drugi kwartał z rzędu gorzej to wygląda na poziomie RZiS (potwierdza się moja teoria że wyniki 3 kw 2016 były pudrowane pod nową emisję), oczywiście są i pozytywy jak ładne przepływy operacyjne (to najważniejsze), amortyzacja zaniżająca zysk netto i 12,4 mln gotówki (więcej niż kapitalizacja) i żadnych zobowiązań finansowych.

  OdpowiedzUsuń
 81. Prezes, a jak oceniasz wyniki TIG?
  endru

  OdpowiedzUsuń
 82. @Prezes, na początku roku wypowiadałeś się, że nie wchodzisz w STALPRODUKT m.in. z powodu wysokiej wówczas ceny. Miałeś rację, bo spółka idealnie swój szczyt miała w lutym i od tego momentu dokonała ruchu korekcyjnego zatrzymując się obecnie w ciekawym punkcie.
  Czy zamierzasz wracać do tematu tej spółki ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurs ostatnio Stalproduktu odbił w górę, na ich wynik ma wpływ także mocny dolar a on nie pomaga obecnie, cynk też od szczytu sporo spadł ale nadal jest wyżej 30% r/r, wyniki wydaje się że jeszcze będą w obecnym kwartale lepsze ale czy to jest w cenach to nie wiem. Nie mam na razie głowy żeby się zastanawiać i może za jakiś czas wrócę do tematu.

   Usuń
 83. No dobra, 19 godzin przeglądania i wszystkie raporty przejrzane, jeśli chodzi o mój portfel to podsumowanie wczorajszych wyników poniżej, pozostałych interesujących mnie spółek w poście "Krótkie podsumowanie wyników różnych spółek"

  Aviaam Leasing - bardzo pozytywne wyniki gdyż bez przychodów ze sprzedaży samolotów które nie są
  stałe więc nie powinno się ich uwzględniać w szacowaniu wyników, podstawowa działalność czyli leasing i obsługa leasingowa pokazały że duży potencjał, przypomnę że Aviaam odświeżył w zeszłym roku flotę i widać od razu progres, wszystko wskazuje że współpraca z chińczykami może być owocna. Uwaga - nie przestraszcie się jak będzie przeglądać wyniki w biznesradar.pl, wygląda tak jakby firmie mocno skurczył się cały biznes (spadek przychodów i bilansu), jest to wynikiem umocnienia naszej złotówki na koniec poprzedniego kwartału na którą wyniki są przeliczane, w usd czy eur jest super a w pln gorzej wygląda.

  4Fun Media - wyniki są lepsze r/r na poziomie przychodów i zysku netto i warto też zwrócić uwagę na zysk jednostki dominującej który jest wyższy od netto, zysk byłby wyższy gdyby nie wysoki podatek dochodowy, wg moich zasad c/z wynosi 6 (czyli nisko), bilans poprawił się. Pomimo faktu iż trochę spekulacyjnie zakupiłem akcje bo podawane przez wirtualnemedia.pl przychody z reklam wskazywały na potężne wzrosty, trzymam dalej akcje do kolejnych wyników a gdyby kurs spadł to rozważę dokupienie.

  Danks - patrząc na przychody i zysk netto jest sporo słabiej i jestem trochę zaskoczony, może na niższy zysk wpłynęły koszty nowej emisji akcji, ładne przepływy operacyjne, spora amortyzacja, świetny bilans i 12,4 mln gotówki (brak kredytów) więcej od obecnej kapitalizacji. Chyba dalej kurs będzie w miejscu stał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam jeszcze że sporo firm nie opublikowało raportów np. Arteria, Mennica Skarbowa, Eurocent i możliwe że ich wirus dopadł który od piątku atakuje.

   Usuń
  2. http://biznes.pap.pl/pl/news/search/info/27326173,mennica-skarbowa-sa-(5-2017)-raport-okresowy-nr-5-2017
   K.

   Usuń
 84. Prezes kawał dobrej roboty :)
  Dovado na bankier.pl odniósł się do raportu Aviaam. Pisze że bardzo dobry i widzi duży potencjał na przyszłość.
  Na https://marketrevolution.ghost.io/moje-oczekiwania-wynikowe-q1-2017/ jest trochę o Helio również bardzo pozytywnie. Oczywiście wyniki jeszcze przed nami.
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 85. Mam pytanie dot. analizy technicznej Pknorlen. Czy mamy jakiś poziom wsparcia dla odbicia kursu?
  Gdzies czytalem o cenie 107.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie technik więc nie pomogę.

   Popatrzcie na Arterię, 17% spadku robi wrażenie.

   Zastanawiam się nad Cognorem, wiem że emisja akcji na horyzoncie ale po wyłączeniu przeszacowania obligacji w euro na 18 mln zł to i tak wynik zacny. Musze to mocno przemyśleć.

   Usuń
  2. Wrażenie jest owszem ,ale napisz Prezes czy warto go kupić po 7 . Pamiętam że kupowaliśmy kiedyś po 11 i wyszło słabiutko może tym razem .......

   Usuń
  3. Nie można kupować, spodziewam się jeszcze słabych wyników i może za rok 5-6 zł się zobaczy, wtedy można dopiero myśleć.

   Usuń
  4. Dzięki..... poczekamy. A jeśli chodzi o ialbatros to masz jakąś teorie dlaczego tak rośnie bo kupiłem po spadku z 1.9X po 1.6 przeżyłem cenę 1.05 i teraz nie wiem co robić.

   Usuń
  5. Ty to masz zawsze słaby timing (dużo ryzykujesz nie sprzedając) ale wychodzisz na tym dobrze (Yolo :-) Nie mam pojęcia co się dzieje na iAlbatros czy to spekulanci czy jakiś inwestor skupuje, ostatnie informacje są bardzo złe z firmy i w mojej ocenie powinieneś rozważyć sprzedaż wszystkich akcji. Jeżeli jednak liczysz że jakiś inwestor skupuje (ale jak dla mnie to powinien się ujawnić) to sprzedaj chociaż połowę akcji lub nawet więcej.

   Usuń
 86. arteria wyniki juz podala - nic za darmo nie poleci ani nie spadnie

  OdpowiedzUsuń
 87. Panowie...bo zastanawiam się poważnie nad skróceniem swojej pozycji i dostosowaniem strategii na Unimocie...chciałbym skorzystać z możliwość tego bloga...i zapytać Was o aktualne przemyślenia na temat kursu Unimotu...wiadomo, że każdy analizuje bardziej szczegółowo poszczególne aspekty i może razem zbierzemy jakieś sensowne wnioski...czy ewentualne dobre dane ze zbliżającego się raportu moga juz byc wliczone w cenę...jakie ryzyka nowe dochodzą (np zwiększone koszta podatków, o których pisał Prezes...ewentualnie co jeszcze)...
  kaleson

  OdpowiedzUsuń
 88. Po dzisiejszym zachowaniu kursu na avii zaczynam mieć przekonanie, że spółka zostanie zdjęta z giełdy zanim rozwinie skrzydła.
  Mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli ktoś kontroluje kurs pod wezwanie, może to nastąpić szybciej niż się spodziewamy.

   Usuń
 89. tym bardziej, że przy rosnących w takim tempie aktywach spółki, coraz trudniej będzie utrzymać kurs tak nisko. W końcu dopadną się do akcji fundusze i trzeba się będzie z nimi użerać przy wezwaniu.

  OdpowiedzUsuń
 90. Odnośnie AVIAAML nie widzę w tym momencie nic dziwnego w zachowaniu kursu ani żadnej kontroli nie widać żadnego sypacza nie było żadnego batona wiec nie wiem o czym piszecie poprostu marne obroty i niektórzy realizują zyski

  OdpowiedzUsuń
 91. FAM - wezwanie na zakup akcji po 4,2zł. Według mnie cena wezwania zaniżona. Szczegóły na blogu OBS.

  OdpowiedzUsuń
 92. http://biznes.pap.pl/pl/news/listings/info/2108804,ialbatros-group-sa-(46-2017)-ujawnienie-stanu-posiadania
  Jurek

  OdpowiedzUsuń
 93. Jeszcze w weekend analizowałem Gobarto pod ewentualny zakup i szkoda że nie kupiłem, świetne wyniki przed chwilą podał (tak na pierwszy rzut oka), na pewno im pomagają wysokie ceny żywca a oni sporo sprzedaży mają ze swojego chowu.

  OdpowiedzUsuń
 94. Odnośnie podwyższenia stanu posiadania przez Walton Spencer LLC w Ialbgr to może być tylko spekulacja. Jak łatwo wygooglać ta sama firma kupowała Hawe we wrześniu 2015 w dołku żeby sprzedać z zarobkiem w w listopadzie 2015.
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 95. Ciekawe kombinacje dalej trwają na Orzeł Biały, mocny wzrost przychodów, wysokie ceny ołowiu a oni straty pokazują, zmiękczanie akcjonariatu trwa nadal.

  Świetne wiadomości dla i importerów, złoty najmocniejszy od 2 lat , dobrze wróży to wynikom wielu firm, trzeba uważać na eksporterów.

  Dzisiaj jestem w terenie i na blogu będę pisał po 12.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OBS pisze, że Orzeł miał straty na transakcjach zabezpieczających na 17,785 mln zł!

   Usuń
 96. Dlaczego 4fun tak spada?
  luki_bak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4Fun spada bo może jednak niektórzy liczyli że wyniki poprawią się kilkaset % tak jak wskazywały przychody z reklam. Ja jestem pozytywnie nastawiony i dzisiaj nawet dobrałem, liczę że każde kolejne wyniki będą lepsze i wydłużyłem okres inwestycji do 12 m-cy.

   @ Zgred - tak, pokazali straty na zabezpieczeniu ołowiu, wydaje mi się że gdzieś czytałem że mają nie zabezpieczać i znowu to robią ? Dziwne. Generalnie to co wykazali na zabezpieczeniach to zarobili na zwiększonych przychodach.

   Usuń
  2. Jak komuś nie chce się całego raportu 4fun czytać to załączam fajne omówienie,
   http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/grupa-4fun-media-z-9-65-mln-zl-wplywow-i-0-65-mln-zl-zysku-w-i-kw-2017

   Usuń
 97. Prezesie, chciałem cię zapytać o firmę boryszew. Zastanawiam się nad jej kupnem ale nie wiem czy ona ma dalszy potencjał do dalszego wzrostu. Obecnie otworzyli nową fabrykę, której zgodnie z ich deklaracją moce przerobowe są już wypełnione. W I kw. ponadto zanotowali wzrost zysku o blisku 100% 9 wzrost z 35,6 do 65 mln zł. Prognoza zarządu dotycząca skonsolidowanych wyników wynosi 305 mln zł w stosunku do 191 mln w rok poprzednim. Cena do zysku przy takich założeniach wynosi 8,84. Jeżeli dobrze liczę, to w grudniu zeszłego roku przy wycenie 8,84 cena do zysku wynosiła około 11,1. Jeżeli zatem spółka byłaby ceniona w podobny sposób to wzrost powinien wynosić około 20% do ceny za akcje 13.49.

  OdpowiedzUsuń
 98. nadal myślicie, że na avii nie będzie wezwania?
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko możliwe ale granie pod wezwanie jest ryzykowne.

   @ myślnik - jutro mam czas to zerknę na Boryszew, zobaczę też co mdm pisze o boryszewie.

   Usuń
 99. Prezes, dlaczego uważasz, że ryzykowne? Raczej kursu dużo niżej nie ściągną przy takich wynikach.
  pozdrawiam
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ryzykowne bo nie pewne i nic na razie na to nie wskazuje, oczywiście nie wykluczam że może przejmą/wycofają aviaam z giełdy ale czy i kiedy, to nie wiem.

   Usuń
 100. dziś ruszyła aplikacja tankuj24 unimotu. Może młodzi będą z tego korzystać. Chociaż jakoś mi to się nie zgrywa, że miałbym płacić z góry przelewem za bak paliwa.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co rozumiem to płacisz przy tankowaniu, zamawiasz wcześniej w aplikacji określoną liczbę paliwa ale tankując możesz ile chcesz zatankować i zniżkę dostaniesz. Na razie mizerne te zniżki i stacje tylko w okolicach szczecina.

   Usuń
  2. Prezes płacisz z góry. Na stacji pokazujesz kod QR w aplikacji mobilnej.
   Krzych

   Usuń
  3. To dla 3 groszy raczej nie warto jak ktoś raz/2 razy w miesiąciu tankujesz.

   Usuń
 101. Unified Factory (UFC) co myślicie ciekawa spółka zastanawiam się choć kiedyś miałem wtopę New Connect no ale zysk jest branża rozwojowa tak myślę czy warto .[herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
 102. @Prezes, czy analizowałeś może raport TRAKCJI ? Zaskoczył Cię czymś ? Ciekaw jestem jakie jest Twoje zdanie w temacie tej spółki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiej nie jestem przy kompie dlatego jutro odpiszę o Boryszew, Trakcja i unified.

   Usuń
 103. Ameryka dziś na spadkach i pewnie jutro to przeniesie się na naszą giełdę.
  Nie chcę siać paniki ale może się sprawdzić powiedzenie "sell in may and go away".
  Poważnie zastanawiam się nad skróceniem pozycji i realizacją części zysków.
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 104. świetny raport PCM z wynikem o 30% wyższym od mediany kwartalnej w ostatnich latach, byłby jeszcze lepszy gdyby nie ok 1 M PLN wyższego CIT
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27352876,prime-car-management-sa-raport-okresowy-kwartalny-skonsolidowany-1-2017-qsr
  plus 2,36 PLN dywidendy (yield 7,6%)
  Pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
 105. co do aplikacji tankuj24 ma ona sens, jeśli przy zakupie paliwa na danej stacji będą jakieś promocje typu kawa czy myjnia za złotówkę. Inaczej nikt nie będzie jechał paru kilometrów dalej do tańszej o 3 gr/l stacji, a tym bardziej płacił z góry za paliwo.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgoda w 100%.
   Muszą być jakieś dodatkowe korzyści (również np.obsługa poza kolejnością). Inaczej cały pomysł nie ma sensu i spali na panewce.

   Usuń
  2. W duzych miastach według mnie się sprawdzi. JEżeli będę miał niedaleko taką stację albo po drodze do roboty to z chęcią skorzystam.

   Usuń
 106. @ Marcin - PCM faktycznie ładny raport i w połączeniu z 8% rekomendacją dywidendy to 5 % może kurs podnieść. Powiem szczerze ciężko mi wyczytać z raportu powód takiej poprawy wyników, jeszcze za 4 kw wyniki były odrobinę gorsze a tutaj znaczny progres wyników, dziwne ale dla posiadaczy akcji korzystne.

  @ herkules niepodpisany – jeśli chodzi mi Unified to trudno mi się wypowiedzieć gdyż na informatyce znam się slabo a oni tym się zajmują, wycena jest obecna dosyć wysoka ale gdyby utrzymali dlaej takie progres jak w 1 kwartale (wzrost przychodów i zysku po ponad 70%) to wzrosty mogą być w przyszłości. Dlatego jeśli się znasz na tym co robia i widzisz w tym przyszłość i potencjał to możesz rozważyć kupno. Ja nie mam pojęcia na czym dokladnie ich biznes polega dlatego nie kupuję takiej społki.

  @ Andy – moje zdanie na temat Trakcji jest nijakie dlatego tak jak pisałem nie inwestuję w budowlanke i jej nie analizuję, powodów jest kilka jak zwiększone ryzyko bankructw, częste niedoszacowanie kontrkatow, częste roszczenie wobec wykonawców, rosnące mocno wynagrodzenia w tej branży. Aktualna wycena (patrząc na c/z) wydaje mi się że uwzględnia wentualne ożywienie w branży więc nie widzę potencjału wzrostu kursu.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni