"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 4 maja 2017

Aktualności, analizy, komentarze 5/2017

dodano 10.5.17 - Astarta opublikowała raport miesięczny link za kwiecień i wygląda na to że jest dobrze, ceny płodów rolnych na Ukrainie w większości wzrosły m/m a r/r są wyższe o kilkanaście %
 


8.05.17 - Skarbiec podał przed chwilą dobrą informację o wartości aktywów pod zarządzenie za kwiecień, mamy wzrost o 200 mln z czego w najwyżej marżowych (akcyjnych itp) wzrost jest o 100 mln


W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  

Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Udostępnij:

196 komentarzy:

 1. Witam,
  mam pytanie czy ktoś może mi wskazać konto maklerskie mające możliwość składania:
  -zlecenia obronne zawierające jednocześnie opcje typu trailing stop oraz take profit(Zabezpieczenie pozycji polega na złożeniu zlecenia z warunkiem TAKE PROFIT i/lub STOP LOSS i/lub TRAILING STOP)
  b)zlecenia typu Łowca okazji (nazewnictwo za DM mbanku), który pozwala na rejestrację kilku zleceń, których wysłanie na GPW zależeć będzie od ustalonego przez inwestora warunku w relacji do kursu lub oferty kupna/sprzedaży.
  Łowca okazji pozwala na rejestrację kilku zleceń bez konieczności posiadania pokrycia w środkach na wszystkie. Taka funkcja pozwala na maksymalne wykorzystanie środków w celu atrakcyjnego zakupu walorów na GPW.
  Funkcjonalność ta występuje w DM mbanku.
  Ponieważ tam mam IKE, to chciałbym założyć konto w innym DM. Czy ktoś może wskazać mi taki DM?
  Wiem, że zarówno Alior jak i ING nie mają żadnych zleceń specjalnych w swojej ofercie.
  Pozdrawiam
  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twój wpis traktuję jako reklamę dm mbanku ale nie usuwam wpisu, wg mojej wiedzy funkcje które wskazałeś to raczej ma tylko mbank, boś też daje sporo możliwości ale raczej łowcy okazji nie ma (to mbank sobie wymyślił). Ja ze swojej strony dodam iż jako mało wymagający inwestor który dysponuje niewielkim kapitałem nie widzę potrzeby używania takich zleceń, mi w zasadzie wystarczy złożenie zlecenia oczekującego kupna lub sprzedaży.

   Usuń
  2. Prawdziwy łowca okazji to ten, który wybiera rachunek z niską prowizją - np. 0,19% w DB. A te szmery-bajery, o których pisze Roman to są potrzebne raczej w handlu kontraktami terminowymi, gdzie ryzyko inwestycyjne jest zdecydowanie wyższe. Futeresami gra się przeważnie w oparciu o systemy transakcyjne, stawiającymi warunki wejścia i wyjścia z inwestycji - stąd właśnie istnieje potrzeba, a nawet przymus korzystania ze zleceń z limitem aktywacji i realizacji.

   Usuń
  3. W Bosiu masz coś takiego jak DDM+ http://bossa.pl/ddm/
   Jest też tam i trailing stop o którego pytałeś. Co do reszty to nie wiem jak działają, więc musisz poczytać.

   Usuń
 2. Nie chciałem reklamować żadnego DM. Ma on również wiele wad(moim zdaniem) i nie do końca interfejs jest w nim przejrzysty.Proszę więc o wykasowanie tego posta i powyższego, aby nie było reklamy.
  Powiem szczerze, byłem przekonany, że wszystkie domy maklerskie je stosują( tzn. trailing stop). Jest to bardzo wygodne narzędzie i moim zdaniem dobre do zarządzanie niewielkim kapitałem.
  Pozdrawiam
  Romek

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten unimot zachowuje się tragicznie. Nabieram przekonania że kurs jednak zanurkuje poniżej 45 zł a więc ceny sprzedaży ostatniej emisji. Ktoś w końcu ruszy po te stop loss'y...
  begginer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekają na walne 18 maja. Może po owym walnym zacząć spadać, sam nie wiem czy nie sprzedać choćby części i odkupić po walnym . Jednak liczę na dobre info o sprzedaży w kwietniu, może wynik sprzedaży zneutralizuje uchwałę na walnym ( chodzi oczywiście o kurs). Było już tak po wynikach sprzedaży za marzec, kurs ruszył a tu info o w/wym.- walnym kurs w dół.
   Tak wiem, owa emisja itd. to nic szczególnego ale...
   CKM

   Usuń
  2. Ta nowa emisja po 19 zł podważa zaufanie do spółki. Oni to jakoś tak argumentują, że to jest jakaś premia dla gościa, który wykłada kasę na Tradee. Tak jakby nie mogli tego załatwić za kasę z ostatniej emisji albo kredytem. Ten ruch rodzi podejrzenia, że w przyszłości spółka będzie chciała realizować następne akwizycje (być może duże) tanimi emisjami poza tym to dzielenie akcjonariuszy na lepszych i gorszych.
   Jak się uda tylko wyjść na 0 to żegnam się ze spółką.
   aleks

   Usuń
  3. Odnoszę wrażenie co niektórzy na blogu chyba celowo chcą wprowadzić nerwowość odnośnie Unimot. O jakim podważaniu zaufania może być mowa, jak za przejętą firmę płaci się akcjami, co więcej jest to maleńka emisja a cena nie jest 10 groszy tylko były właściciel ma objąć akcje po 19 zł. Mamy tu dwie pieczenie: nowa firma może będzie zarabiać dla Unimotu i dodatkowo wpada gotówka która zwiększy zyski.
   @ begginer - ja z chęcią chciałbym aby stop lossy odpaliły i kurs do 40 zł zleciał, wtedy o 75-100% powiększam pozycję. Funadmenty jak dla mnie się mocno poprawiają, ropa spada a usd spada a to super informacja w średnim i dłuższym terminie gdyby te trendy się utrzymały.

   Usuń
  4. Prezes - Ty to wiesz ja to wiem i na to patrzę, ale gdybym nie kupił akcji przed info o owej emisji zapewniam, że czekałbym na reakcję kursu po owym walnym. Część inwestorów wie o co chodzi, część nie, ci co wiedzą mogą czekać, aż kurs spadnie po tej informacji. Faktycznie spółka wygląda dobrze. Myślę też, że slaby kurs małych spółek paliwowych ma związek z ustawą anty mafijną.Pytanie sobie można zadać, czy ktoś jest w stanie zagwarantować, że mała spółka nigdy nie kupiła paliwa nie wiedząc o tym, że trefne. Co by się stało z kursem gdyby było info o kontroli z us, nie ma znaczenia, czy by cokolwiek znaleźli czy nie. Można by było wtedy zarobić kupując na dnie i licząc, że nic nie znajdą- znajdą drugie dno. Ja w podobny sposób zarobiłem na Konsorcjum Stali, kurs runął, zaczął odbijać kupiłem, z bardzo dużym zyskiem sprzedałem nie czekając jak sprawa zakończy się w sądzie.
   CKM

   Usuń
  5. Ale to jest skrajny przypadek, zaległych podatków z US (czy wyłudzania) w żadnej inwestycji nie zakładam, tak samo możemy napisać o dużych spółkach jak Lotos i PKN Orlen, a dlaczego nie. Zauważ że Unimot po wprowadzeniu wysokich kar za wyłudzenie podatku Vat od marca nawet zwiększył przychody, tak się nie zachowuje firma co ma coś za kołnierzem, popatrz na Briju, 2 lata temu była artykuł w pb.pl i oni wtedy z handlu srebrem przeskoczyli na złoto, teraz masz od stycznia zmiany prawnopodatkowe i oni w zasadzie całkowicie zawieszają sprzedaż hurtową, przypadek ? W tym przypadku wątpię.

   Usuń
  6. W pełni się z Tobą zgadzam, tutaj chodzi mi nie o fakty, lecz - jakby to nazwać - pęd tłumu?. Tu mówią o mafii paliwowe, tam słychać o wyłudzeniach, e to nie kupię małej spółki paliwowej na razie poczekam. Myślę, że coś w tym jest, ale to wnet minie, należy poczekać.
   Według mojej śmiesznej teorii, gdy ogólnie jest sesja spadkowa dobrze jest przejrzeć, które spółki nie spadały, przyjrzeć się im dlaczego nieco urosły gdy inne spadały. Jak widać Unimot wzrósł o jeden grosz.To kulawy sposób na wyszukiwanie spółek, mogła spółka rosnąć przez kilka dni a w takim dniu nieco skorygować, to tak tylko piszę z przymrużeniem oka.
   CKM

   Usuń
  7. Czesto mój portfel jest takim antywskaźnikiem, jak mocno wig20 rośnie to mój stoi, w kwietniu ja na 0 a wig 20 plus 6%, dzisiaj spadki wig20 1% a u mnie 1% na plus. Generalnie w mojej ocenie zaczyna się korekta na naszym rynku (choć mocny pln nie świadczy o tym) i z 5% możliwego spadku, przyszły tydzień będzie istotny i pokaże kierunek.

   Usuń
 4. Pisałem wam o kruki, teraz dodam jeszcze lotos i pko bp, kolejni moi kandydaci do wzrostów....

  OdpowiedzUsuń
 5. Prezesie mam dwa pytania dotyczące ogólnie analizy sprawozdań:
  1. czy czytasz politykę rachunkowości danej spółki? Jeżeli tak na co szczególnie zwracasz uwagę?
  2. W przypadku grupy kapitałowej czy czytasz również raport jednostkowy i ew. na co zwracasz w nim uwagę?
  szejker

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na politykę rachunkowości zerkam wtedy jeśli nie wiem co i skąd się bierze w bilansie, dzieje się to sporadycznie. Dla mnie najważniejszy jest raport skonsolidowany i głównie ten przeglądam, na jednostkowy to w zasadzie tylko zerkam gdy jest mowa o dywidendzie, bo jak wiadomo dywidenda wypłacana jest niejako z raportu jednostkowego a nie skonsolidowanego.

   Usuń
 6. Mamy wyniki Odlewni za I kwartał 2017 i jest to pewnie nie ostatnia ofiara umocnienia się złotówki. Choć przychody wzrosły to już dalej w raporcie na każdym etapie wyniki gorsze r/r. Wzrost surówki odlewniczej i złotówki pogorszyły wynik. Na plus ładne przepływy operacyjne. Umocnienie złotówki trwa, ceny surówki nadal są drogie w porównaniu do II kwartału 2016, także 2 kwartał 2017 też zapowiada się gorzej. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie mocna złotówka im pogorszyła wyniki (w 2016 też jeszcze w 1 kw była mocna więc baza jest podobna), ona się dynamicznie umocniła dopiero od marca więc nie miała jeszcze wpływu na wyniki, pewnie dopiero w 2 kw będzie widać tego efekty. Na gorsze wyniki tak jak napisali wpływ ma wzrost o 45% surowców do ich produkcji (złom, kęski), jak wiemy w marcu 2016r. zaczęły się wzrosty stali które w rok urosły 20-30% więc na pewno będzie w tym roku nadal niekorzystnie wpływać na Odlewnie i raczej nie chciałbym ich mieć obecnie w portfelu.

   Usuń
 7. Jestem jedną z niewesołych osób, którym Deutsche Bank naliczył podatek od skupu akcji iAlbatros. Po wielu rozmowach i pismach zaczynam mieć wrażenie, że chyba mają rację, więc piszę ku przestrodze: z prawnego punktu widzenia jeśli odsprzedajemy akcje spółce >w celu umorzenia<, to liczy się to jak udział w zyskach osób prawnych i jest opodatkowane ryczałtem 19% i w ogóle nie wchodzi do PIT-38. DB twierdzi, że dostało taką informację i z Urzędu Skarbowego, i od radcy prawnego, i choć bardzo chcieliby się mylić, to takie jest prawo. Tak że ostrzegam wszystkich, że możliwe, że Wasze biura albo i sam US się jeszcze kiedyś o ten podatek może upomnieć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zgadzam się z takim stanowiskiem. Dobrowolne zbycie akcji w celu umorzenia podatkowo traktowane jest tak samo jak „zwykłe” zbycie akcji. Jedynie przymusowe/automatyczne umorzenie traktowane jest jako dochód z tyt. udziału w zyskach osób prawnych. Wynika to ze znowelizowanego (w 2011 r.) art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 uPIT. lordjim

   Usuń
  2. Winien Ci jestem piwo, lordjim, czytając ustawę nie pomyślałem o sprawdzeniu uchylonego punktu 2. Mam teraz podstawę walczyć z DB. OGROMNE DZIĘKI

   Usuń
  3. Powodzenia:) Nie sądzę jednak, aby DB zwrócił Ci kasę. Prędzej wniosek o zwrot nienależnie wpłaconego podatku do Urzędu Skarbowego.

   Usuń
 8. Czyli w DB rozliczono to tak jak dywidendę: http://www.pit.pl/1803_dochod_z_dywidendy_8165.php

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wygląda, podatek rok wcześniej pobrany, niestety są dwa minusy tego że pieniądze (kwota podatku) nie pracują przez rok a drugi to że na dużej części akcji została wygenorawana strata i nie wiadomo czy przez rok zarobi tyle aby ją pokryć. Plus jest taki że jest zarobek bo gdyby nie było go to i podatku by nie było.

   Usuń
 9. Zysk to niekoniecznie skoro pobrali podatek od całej kwoty a przy założeniu że akcje kupione przy kwocie 14 złotych to jest strata. Według mnie coś tu jest nie tak jak powinno być jeżeli podatki odprowadza się od zysku a w tym przypadku zyski nie koniecznie były. Taki psikus ze strony Deutsche Banku i urzędu skarbowego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak, tak jak dywidendę, bo buy-back i dywidenda to "udział w zyskach osób prawnych". Na szczęście wliczyli przynajmniej koszt nabycia, bo przepisy są niejasne w tym względzie. Co ciekawe poczytałem też, że nawet spółki kupujące akcje na giełdzie w celu umorzenia powinny odprowadzać podatek, a z reguły tego nie robią - i fiskus planuje je za to ostro karać (włacznie z karami więzienia dla księgowych). Ech. No nic, mam przynajmniej ostą motywację na kolejne 5 lat, żeby wygenerować dużo zysków na giełdzie, bo iAlbatros mi "funduje" dużą stratę do odliczania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może na stronie NSA jest jakiś wyrok w podobnej sprawie. Tam są uzasadnienia wyroków a w nich obszerne interpretacje przepisów.Swego czasu skorzystałem z takiej interpretacji. Jakieś mądre pytanie do wyszukiwarki trzeba wpisać, może znajdzie coś ,ja nie szukam nie miałem tej spółki.
   CKM

   Usuń
 11. Prezesie,
  A co sądzisz o Budimexie?

  Tom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem wielokrotnie że w budowlankę nie inwestuję i negatywnie podchodzę do całej branży ze względu na problemy z płatnościami i zwiększone ryzyko bankructwa, niskie marże na kontraktach itd. Budimex oczywiście z całej branży jest najmocniejszy ale i najdroższy, nawet uwzględniając że przed nami 2-3 lata ożywienia w budowlance to i nawet jak podwoi zyski (w co wątpię) to c/z będzie 7,50 a to nie jakoś super tanio.

   Usuń
 12. Prezes,widziałeś raport z Essystem wzrost netto za 1 kwartał r/r ponad 250%,co sądzisz?
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam pytanie odnośnie Astarty. Jakie zachowanie hrywny jest najkorzystniejsze wobec eur i usd? Czy mają kredyty głównie w eur? W jakiej walucie sprzedają najwięcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli myślisz o Astarcie długoterminowo to dla każdej firmy która dużo eksportuje to czym słabsza hrywna tym lepiej, mają dodatkowe wtedy zyski i mogą cenowo konkurować na świecie. Hrywna przez konflikt z Rosją w ciągu 3 lat osłabiła się 3 krotnie to tak jakby eru/pln kosztował 12 zł - wyobraź sobie jakie zyski nasi eksporterzy by mieli. Wracając do Astarty to oni około 50% eksportują, głównie pszenica, kukurydza i soja (w przypadku tych produktów można obserwować notowania światowe), natomiast w przypadku cukru to export tylko 20% (tutaj ważne są ceny cukru na Ukrainie i ceny te znamy w raportach miesięcznych które firma podaje). Nie jestem w stanie ci dokładnie podać czy główna sprzedaż w eur czy usd, wydaje mi sie że nie jest to aż tak istotne. Jeśli chodzi o kredyty to mają oni zarówno w eur jak i usd i tutaj waluta jest o tyle ważne że na koniec kwartału przeszacowują o różnice kursowe, ważne że jest to tylko operacja księgowa a nie gotówkowa (bez wypływu gotówki) i można powiedzieć że "wirtualnie" wpływa na zysk netto. Gdyby utrzymywały się poziomy EUR/UAH 28-29 i USD/UAH 26-27 to byłoby super.

   @ BBB - tak na szybko to wyniki żadna rewelacja, 1 mln więcej zysku to i tak sprawia że jest spółka dosyć droga, ponadto oni chwalą się że dużo eksportują a mocny zloty wyjdzie dopiero w wynikach za 2 kw, dużo firm na tym polegnie bo od początku roku złotówka do eur umocniła się o 5,5% a do usd 8%. Nie wczytywałem się w raport es-system i moja ocena jest pobieżna więc mogę się mylić słabo ją oceniając.

   Pisałem już wielokrotnie ale mocne umocnienie się pln do wszystkich walut (szczególnie do usd) będzie miało korzystny wpływ na wiele firm, odzieżówka, elektronika, paliwa, dystrybutorzy stali i Helio, oni większość surowca importują w usd, obecny i przyszły kwartał mogą być mocne.

   Usuń
 14. A mnie interesuje KGHM, podali wyniki, czyżby kreatywna księgowość? Czy liczyć na dywidendę i zostać, czy uciekać, jak uważasz?

  OdpowiedzUsuń
 15. Unimot - niestesty nasza perełka wróciła do poziomu 45.xx - ciekawe co w przyszłym tygodniu, niepokoujące jest to że wyższy obrót zaczyna się dopiero na spadkach.

  Prezes - mam nadzieję że nie myślisz o sprzedaży :) ?

  OdpowiedzUsuń
 16. Dajcie już spokój z tym Unimotem.
  Kogo pali papier w rękach, niech czym prędzej go sprzeda i nie zawraca sobie głowy tego rodzaju inwestowaniem.
  Jak można tak emocjonalnie podchodzić do inwestowania ?
  Jeśli ktoś sam nie potrafi ocenić fundamentalnego potencjału spółki @Prezes w postach oraz komentarzach wielokrotnie już to przedstawiał i oceniał.
  Wnioski niech każdy sobie sam wyciągnie.

  @Prezes, jesteś na etapie analizy jakiś spółek do portfela ?
  Zamierzasz się w coś zaangażować kapitałowo w najbliższym czasie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W maju mamy serię wyników i może coś się wykluje, mam jedną na oku ale to trochę spekulacji z fundamentami czyli mała pozycja za 3-4 tysiące podobnie jak 4 fun. W tym tygodniu przeglądałem spółki pod kątem c/z i przepływów operacyjnych i wszystko jest albo drogie albo słabe perspektywy. https://www.gpw.pl/wskazniki_spolek . Jeśli nic nie wypatrzę to chyba będę musiał powiększać swoje pozycje a nie za bardzo chcę to robić bo np. Helio i Astarta które najlepiej wyglądają mam trochę dużo i może przekroczyć poziomy zaangażowania.

   @ ra - jestem bardziej cierpliwy niż @ Andy dlatego odpowiem Ci, nie zamierzam sprzedawać Unimot a raczej myślę o powiększaniu pozycji, ale mogę to zrobić albo po wynikach za 1 kw albo gdyby kurs spadł w okolice 40 zł. Gdybym sprzedawał akcje Unimot to musiałby to być spowodowane jakąś złą (niespodziewaną) informacją z firmy ale takiej na razie nie zakładam.

   Przypomnę że na anonimowe komentarze nie odpowiadam ale dla KGHM wyjątek. Jest to spółka nie z mojej bajki i granie na niej zostawiam Goldmanom ale w mojej ocenie powinno się ją wyceniać na podstawie generowanej gotówki a nie pokazywanych zysków które ciągle są przeszacowywane (zabiegi księgowe a nie gotówkowe). Jeśli do przepływów operacyjnych 4,2 mld odejmiemy 1,5 mld inwestycyjnych (3,2 mld capex - 1,7 mld amortyzacja) to mamy faktycznej gotówki w firmie 2,7 mld (nie uwzględniam dywidend) czyli przy kapitalizacji 24 mld mamy c/z 9. Czy to drogo ? Wydaje mi się że nie jak na taką firmę. Oczywiście giełda dyskontuje przyszłość i w przypadku KGHM trzeba patrzeć na ceny miedzi i kursu usd/pln, miedź jest wyższa obecnie r/r o 18% a usd/pln niższa o 1% czyli wygląda na to że wyniki za trwający obecnie kwartał i kolejny (3 kw) powinny być bardzo dobre i kurs może rosnąć a jak dalej to się zobaczy.

   Usuń
  2. Dziękuję za celne uwagi, widać wprawę.

   Usuń
 17. Prezes, Andy - dzięki za odpowiedzi i świetny blog.
  Niestety przesadziłem z wielkością pozycji i stąd nieporzebne emocje - cóż budowa doświadczenia czasami boli :)

  pozdrawiam i spokojnego weekendu
  Ra

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak masz zbyt dużą pozycję i źle się z tym czujesz to skróć ją trochę, trudno że 10-15% przyjmiesz straty na klatę ale spokój jest najważniejszy.

   Usuń
  2. Ja sprzedaje nawet do 30 procent ale od razu kupuje za 15 procent wtedy kurs lekko zejdzie gdy widzę potencjał nie wiem czy to jest słuszne ale czasami tak robię .

   Usuń
  3. @RA
   Dokładnie tak. Najważniejsze żebyś czuł się komfortowo wielkością danej pozycji i nie sprawdzał codziennie nerwowo notowań.
   Dla mnie w inwestowaniu najważniejsza jest cierpliwość i absolutny brak nerwowych reakcji.
   Mam głęboko w świadomości zakodowany cytat Buffeta który zawsze powtarzał, że na giełdzie pieniądze płyną od niecierpliwych do cierpliwych inwestorów.

   Oczywiście jest to trudne, gdy obserwujemy jak notowania spółki spadają (a nie powinny), ale jeżeli dobrze wykonałeś pracę domową (tj. solidnie przeanalizowałeś dany walor), to raczej powinieneś zastanawiać się nad dokupieniem i powiększeniem pozycji (podobnie jak @Prezes wspominał o tym apropo Unimotu).

   Usuń
 18. Prezesie mógłbyś porównać lotos z unimotem? Finanse i perspektywy

  OdpowiedzUsuń
 19. Porownywac unimot z orlenem to jak porownywac Michaela Jordana z Adamem Malyszem. Nie dosc ze rozmiarowo przepasc to jeszcze czym innym sie zajmuja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomylilem sie, mialo byc unimot z lotosem - ale porownanie wciaz aktualne :)

   Usuń
 20. Michaela Jordana z Adamem Malyszem ale tak czy siak każdy z nich jest super master swojej dyscypliny a początki były mało przewidywalne , zgadzam się z sebson [herkules niepodpisany].

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam Prezesie. Jakie perspektywy widzisz dla pragma faktoring wyniki b.dobre niska wycena a kurs stoi,czy jest szansa wzrosty. Seba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ukrywam iż sam myślę o zakupie Pragma bo widzę szansę na wzrost zysków które powinny się przełożyć na wzrost kursu. Rośnie im wartość faktoringu, liczba klientów oraz dynamicznie rozwija się spółka zależna leasingowa więc jak nie będzie większej wtopy z jakimś klientem to powinno być dobrze. Minusem jest słaba płynność akcji, mała popularność i niski ff.

   Usuń
 22. @Prezes, planujesz w najbliższym czasie powrót do akcji spółki STALEXPORT ?
  W ostatnich tygodnia mieliśmy korektę i walor znajduje się na poziomach z początku roku. Sytuacja fundamentalna nadal wygląda przyzwoicie pomimo lekkiego spadku zysku netto w I kw o 6% (pełny raport w tym tyg. ma być dostępny), czy to moment do akumulacji Twoim zdaniem ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiesz staram się inwestować w spółki w przypadku których spodziewam się poprawy wyników albo jakiegoś konkretnego wydarzenia w spółce(duży skup, przejęcie, ekstra dywidenda). W przypadku Stalexportu mam problem bo nie mam pod co obecnie grać, zyski będą raczej płaskie (nie wiem jak rezerwy będą tworzone i jak wpłyną na zysk, przychody za 2016 były trochę zawyżone dzięki ŚDM ale podwyżki opłat z marca tego roku powinny wyrównać przychody w całym roku). Wcześniej kupiłem Stalexport gdyż liczyłem na ekstra dywidendę na którą wskazywały przeniesienia zysków ze spółki zależnej jednak wysokość dywidendy zawiodła, obecnie mamy informacje iż nie będzie więcej wypłat dywidend ze spółki zależnej do momentu spłaty należności koncesyjnej i tutaj jest największa niewiadoma, płatność koncesji zaczyna się w 2019 ale nie wiem ile będzie trwała, czy to będzie jednorazowo czy przez kilka lat. Pisałem do Stalexportu ale nie dostałem żadnej informacji, napisałem też do noblesecutiries który kiedyś dawał rekomendacje ale też cisza. Przypominam że ta spółka jest nietypowa (w 2027 koniec koncesji, przekazanie autostrady na rzecz państwa i pewnie likwidacja spółki) dlatego trzeba ją zupełnie inaczej wyceniać, proste wyliczenie potencjału rocznego zarobku daje około 5% bezpiecznego rocznego zysku z tej inwestycji, a nie wszystkich takie wielkości interesują. Liczę sobie tak: jeśli rocznie będą zarabiać 150 mln to po 10 latach wyjdzie 1,5 mld i jeśli odjąć 1 mld obecnej kapitalizacji to daje mi 500 mln zysku co rocznie da 50 mln (czyli 5% rocznie). Oczywiście nie mogę wykluczyć że zyski odrobinę wzrosną i w którymś roku zamiast 4-5 % dywidendy wypłacą np. 20% a to może podbić mocno kurs ale liczb nie oszukasz, średnio 5% rocznego zarobku ale bardzo bezpiecznego, nie powinno być nagłego załamania wyników i gotówka nie powinna wyparować, wcześniej czy później będzie musiała pójść do akcjonariuszy.

   Usuń
  2. Spółkę uważałem i nadam uważam za defensywną m.in. ze względu na w/w przez Ciebie kwestie.
   Informacja o spadku dywidendy również wpłynęła na mnie mocno negatywnie.
   Ja do opisanych przez Ciebie rzeczy dodałbym jeszcze ewentualne ryzyka związane z koncesją.
   Musiałby się tutaj prawnik wypowiedzieć, czy faktycznie jest sie czego obawiać.
   Mimo wszystko gdyby kurs zanurkował w okolice 3.7 gdzie mamy duży popyt i obronił się byłaby to okazja do 6-8 msc zakupu.
   Z pozostałymi kwestiami w pełni się zgadzam.

   Kontynuując temat propozycji nowych walorów do potfela sugeruję zapoznanie się ze spółką RELPOL.
   Analizowałeś tą firmę ?
   Podmiot działa branży przemysłu elektromaszynowego, generuje bardzo stabilne wyniki i regularnie wypłaca dywidendę.
   M.in. ze wzgledu na poprawę stanu naszej gospodarki spodziewam się rekordowych wyników za I półrocze.
   Długoterminowe zagrożenie widze jedynie w nagłym umocnieniu PLN oraz wzroście cen surowców. Problemem są niestety obroty, ale taka jest domena tego rodzaju spółek.
   Ciekawą informacją jest jednak to, że w ostatnim czasie ALTUS TFI mocno wszedł w akcjonariat spółki ma obecnie ponad 25% (a po przejęciu BPH TFI 33.55 %), co powinno wg. mnie mieć pozytywny wpływ na spółkę.

   Usuń
  3. Nie analizowałem wcześniej Relpola i teraz tak na szybko nie widzę potencjału do zarobku, wycena w okolicach c/z 11 (uwzględniając capex i amortyzację), trudna branża, bilans i przepływ ładne. Optymistycznie nie napawają słowa prezesa z listu do akcjonariuszy że sytuacja w 1 kw jet pdobna do tej z 2016 a w sytuacji krajowej wciąż nie widzą odbicia, ponadto jak dla mnie istotne jest znaczne umocnienie złotówki do eur w tym roku i wg raportu rocznego "Szacuje, że przeciętnie w skali roku powstaje nadwyżka wpływów nad wydatkami walutowymi w wysokości ok. 5 mln EUR" dlatego 5% obecnego umocnienia daje 0,25 mln eur niższych przychodów rocznie czyli około 1 mln mogą być gorsze wyniki przez różnice kursowe. Ja bym nie kupił obecnie akcji Relpola do swojego portfela.

   Usuń
 23. Mam nadzieje ze teraz nie chybiłem z info dot. Unimotu ... http://gazeta-mlawska.pl/aktualnosc-3605.html

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Średnia ta informacja, z jednej strony szansa na zwiększenie przychodów w przyszłości ale z drugiej strony spore koszty inwestycji i nie wiadomo czy się kiedykolwiek zwrócą (nie wiadomo ile gospodarstw przejdzie na gaz).

   Usuń
  2. Ja się dzisiaj mocno zastanawiałem na zakupem Altus TFI, w piątek pokazali bardzo ładne wyniki, przejmują BPH TFI oraz jest hossa na gpw co może przyciągnąć nowych klientów a to wszystko pozwala szacować roczne wyniki nawet na 110 mln (15 mln z poprawy wyników i 15 mln z przejęcia bph)a to dałoby c/z około 11. Ale obecnie jest 22% skupionych akcji własnych czyli po umorzeniu c/z może spaść w okolice 9, dodatkowo będzie dzielony zysk za 2016 i niestety (albo stety) pewnie znowu będzie skup i realny c/z jest na poziomie 8 na koniec 2017r. Oczywiście w długim terminie 3-5 lat jest duże zagrożenie dla tej firmy gdyż KNF chce ograniczyć opłaty (obecnie trochę złagodzone są pierwotne założenia) przez co dystrybutorzy funduszy (banki, biura maklerskie) mogą się wycofać ze współpracy z Altusem przez co mogą mu spadać aktywa oraz zyski. Altus wydaje cię ciekawą inwestycją na okres max do 1,5 roku ale wydaje mi się z zakupem trzeba poczekać do ostatecznego kształtu ustawy obniżającej opłaty w funduszach, będzie to miało na pewno negatywny wpływ na kurs w krótkim terminie.

   Usuń
  3. Altus TFI świetnie wygląda na papierze, ale póki jednoznacznie nie wyjaśni się kwestia ustawy o TFI ja bym się trzymał z dala od tej branży to samo tyczy się Quercus'a TFI, który też notabene źle nie wygląda.
   Rynek mimo wszystko obawia się tego ryzyka i to widać w notowaniach.
   Swoją drogą Altus TFI jest od zeszłego roku nieustannie promowany przez prezesa Quercusa TFI - Sebastiana Buczeka...
   https://www.pb.pl/cztery-najwieksze-inwestycje-quercusa-okiem-sebastiana-buczka-832914
   http://www.bankier.pl/wiadomosc/Buczek-Polityka-bedzie-straszyc-inwestorow-7512471.html

   Usuń
  4. Wydaje mi się, że za inwestycją w Altusa przemawia również najniższe w historii oprocentowanie lokat bankowych, które od kilku miesięcy jest realnie ujemne, bo niższe niż stopa inflacji. A to powinno się przełożyć na zwiększony napływ środków do funduszy:
   http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zysk-lokata-rekord-oprocentowanie,70,0,2313030.html
   http://forsal.pl/artykuly/1039951,oprocentowanie-lokat-realne-zyski-z-lokat-najnizsze-w-historii-ile-mozna-zarobic-na-lokacie.html

   Usuń
 24. A dlaczego TFI Skarbiec ma byc gorszy od Altusa czy Quercusa? Mnie sie wydaje , że jego potencjał jest niedoceniony w stosunku do konkurencyjnch TFI.Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat Skarbiec mam od dłuższego czasu (równoważy mi stratę na Unimot.) Grunt to dywersyfikacja.:-) Mbank przewiduje zysk netto na poziomie 8,2 mln, co oznacza wzrost aż o 148% Q/Q. Wyniki 15 maja. Także brzmi zachęcająco na krótki czas. Zdaje się, że wcześniej przewidywali dywidendę ~ 3PLN (mbank). Niestety ustawa o opłatach spowodowała dużą niepewność co do spółek TFI. Sam z tego powodu zrezygnowałem z zakupu Altusa. A Skarbiec pewnie sprzedam przed końcem roku.

   Pozdrawiam
   Marek

   Usuń
  2. Czy mógłbyś załączyć link lub napisać informacje mbanku na jakiej podstawie przewidują taki wzrost zysku, chętnie przeczytam.

   Usuń
 25. Prezes ma do Ciebie dwa pytania 1 czy planujesz jakieś transakcje zakupu akcji w stylu ACS albo IAlbatrosa? 2 Czy będziesz kupował jakieś akcje w maju Br. jeśli tak to jakie?
  Z inwestorskim pozdrowieniem Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak poszukasz w komentarzach z 5 maja to się dowiesz.

   Usuń
 26. Prezesie, ja pod wpływem Twoich wpisów ponownie przyglądam sie Helio. Analizowałem tą spółkę kilka miesięcy temu i zanotowałem sobie wówczas, że wzrost obrotów z Jeronimo jest wynikiem "porachunków" Jeronimo z innymi dostawcami i jest prawdopodobnie nietrwały - i dlatego nie kupiłem. Ale teraz za cholerę nie mogę dojść, skąd mi to przyszło do głowy. Czy Ty się w to zagłębiałeś? Widzisz ryzyko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po części pewnie masz rację że dzięki porachunkom biedronki tuczy się Helio ale to tylko część sukcesu. Doszło jeszcze rozbudowanie fabryki i zwiększenie mocy produkcyjnych, na pewno zwiększenie asortymentu, zdrowsze odżywianie, bogacenie się społeczeństw itd. Oczywiście jest ryzyko że biedronka przerwię współpracę z Helio co wpłynie na pogorszenie wyników, ale takie ryzyko w każdej firmie istnieje, trzeba szybko wtedy reagować. Nie ukrywam iż miałem ustawione zlecenie sprzedaży akcji w okolicach 17 zł, jednak jak przejrzałem wyceny różnych spółek to stwierdziłem że nie sprzedaję, widzę kurs 20-25zł w przeciągu roku. Wyniki będą jeszcze przez dwa kwartały lepsze (pewnie dłużej ale mniejsze dynamiki będą), nie jest drogo c/z 8,60, Helio świetnie poradził sobie z mocnym usd to teraz jak 10% spadł to może być tylko lepiej. Ja tylko mogę żałować że po umowie z biedronką od razu nie kupiłem jak kurs był po 5-6 zł ale wtedy nie przypuszczałem takiej poprawy wyników, dlatego liczyłem ż Tarczyński też mocno ruszy ale na razie koszt surowca o 30% mocno wpływa na koszty i zyski nawet spadają,

   Usuń
 27. Warto zwrócić uwagę na Seko, świetne wyniki, pomaga umocnienie złotówki, niska wycena, niedługo dywidenda , minusem mała płynność. pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
 28. PEPEES - swietne wyniki za 1 kwartal (wstepne)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pepees to jedna z moich większych "porażek" ostatnich 6 miesięcy, niestety zbyt wcześnie sprzedałem i uciekło 100% (pomimo że ze 40% zarobiłem), trochę boli. Ogólnie trochę ostrzegam przed Pepeesem i sugeruję kto ma akcje aby szukał poziomów do sprzedaży, on na pewno sprzedawał zapasy które miał bardzo wysokie na koniec roku o był jeszcze dobry kurs waluty, 2 kwartał raczej już nie będzie tak dobry (choć zakładam że jeszcze może być odrobinę lepszy r/r) gdyż oni bardzo dużo eksportują a mamy obecnie (dzisiaj) rekordy umocnienia PLN. Dodatkowo zapowiadają się słabe zbiory ziemniaka w tym roku gdyż były przymrozki a teraz jest zbyt mokro aby sadzić ziemniaki i są duże opóźnienia. Ostrzegam.

   @ Paweł - Seko faktycznie ładne wyniki i nawet sam się zastanawiałem nad zakupem ale nie zdążyłem przeanalizować i kurs odjechał, jestem przekonany że zysk z umocnienia pln będzie mocno widoczny od obecnego kwartału i wyniki mogą być jeszcze lepsze, w przypadku spółek spożywczych trochę niewiadomą jest efekt przesuniętych świąt z marca w 2016 na kwiecień 2017.

   Usuń
 29. WDX podał wstępne wyniki za I kwartał 2017 r. Na poziomie zysku netto i przychodów są lepsze o 36% r/r. Kurs nieuchronnie zmierza w kierunku szczytów z 2007 r. Wydaje mi się, iż obecnie jest kwestią czasu testowanie tamtych poziomów. Z technicznego punktu widzenia patrząc nie po to kurs dotarł do tego poziomu aby przynajmniej nie dotknąć poziomu szczytu z 2007 r. Tak na marginesie liczę, że pewnie po wynikach za II kwartał kurs spróbuje się z historycznym szczytem uporać.

  OdpowiedzUsuń
 30. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Euro-Tax-chce-wyplacic-0-62-zl-dywidendy-na-akcje-7515589.html

  OdpowiedzUsuń
 31. Mam pytanie z kategorii oczywistych:
  Walne Zgromadzenie SYNTHOS postanowiło o wypłacie dywidendy 1,03 zł na akcje. Wcześniej wypłacono zaliczkę (0,53 na akcje). Dzień dywidendy: 15.05.17 Jaką dywidendę dostanie akcjonariusz, który kupi akcje w tym tygodniu?

  OdpowiedzUsuń
 32. Co sądzicie o kolejnej zmianie terminu wezwania na Komputroniku? Im dłużej, tym więcej akcjonariuszy się porozumie. Dziwne zagranie.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz osobny temat o tym.
   Mogą liczyć, że ludzie zaczną popuszczać i skupią zawczasu taniej.
   Mogą zbierać hajsy aby sfinansować wyższą kwotę wezwania (daj Bóg).

   Usuń
  2. Pierwsze przesunięcie można było tłumaczyć kombinowaniem przy raporcie za 1 kw, że chcą potworzyć jakieś odpisy i rezerwy aby wyniki były gorsze i inwestorzy oddali akcje. Dzisiejsze przesunięcie jest mniej wytłumaczalne, podobnie jak szczeremuxsaweremu przychodzi na myśl zbieranie kasy na podwyższenie ceny wezwania. Dzisiaj podnieśli o 15% cenę wezwania na Pelionie który jest dużo drożej wyceniany niż Komputronik, a to potwierdza moją tezę że w większości wezwań cena jest sporo podnoszona i dobrze to wróży Komputronikowi.

   Usuń
 33. Bardzo fajny wpis...

  Dlaczego duże spółki zachowują się lepiej niż małe?
  http://10-procent-rocznie.blogspot.com/2017/05/dlaczego-duze-spoki-zachowuja-sie.html

  OdpowiedzUsuń
 34. Na Unimot jedziemy na 40. Będzie okazja dokupić ;-)

  OdpowiedzUsuń
 35. Tak jak przewidywałem, unimot rozpoczął nurkowanie podlodowe. Myślę że do 40 zł bez problemu dobije.
  begginer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na dolnych widełkach się ustawiłem, wejdzie to dobrze, jak nie wejdzie to też dobrze.

   Usuń
  2. Jak sprawdzć, gdzie jest poziom dolnych bądź górnych wideł na danej spółce?

   Usuń
  3. W bosiu jak mam odpalony Nol 3 to wchodzę w narzędzia i szczegóły walory i mam informacje o spółce, na Unimot widełki dolne to 40,99. Na pewno w każdym programie z którego korzystasz jest możliwość sprawdzenia tego.

   Usuń
  4. Już znalazłem, dzięki za podpowiedź.

   Usuń
 36. Jak mam byc szczery to mnie zaczyna martwic kurs unimotu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no to masz 3 wyjścia...
   sprzedaj...
   przetrzymaj....
   dokup....

   Usuń
  2. Nie uśredniaj jak spada !!!
   Co Ty mu każesz robić:)?
   Jak spadnie do 40 później jeszcze np do 30 ... itd?

   Pamiętaj duży kapitał ma czas i pozbierają a wy w większości oddacie... no chyba, że jesteś zawzięty ale tacy na giełdzie grają krótko:)

   Usuń
  3. W fundamentach spółki nie wydarzyło się nic, co mogłoby uzasadniać przecenę. Więc jeżeli ktoś kupił drożej, to powinien tym bardziej kupić teraz.
   Pozdrawiam

   Usuń
 37. A ja kupiłem 1000 Akcji Synthosa. Piękne wyniki dobre perspektywy i mega dywidenda jak nie będzie jakiegoś krachu na giełdach to może i 10 zł być do końca roku oczywiście to moje subiektywne zdanie

  OdpowiedzUsuń
 38. Heja,
  ja uśrednię Unimot jak spadnie poniżej 40, myslę że w dłuższej perspektywie da zarobić...
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bym chętnie po tyle dokupił, ale chyba niewielka na to szansa. Jeżeli stop-lossy na 45 zł dzisiaj puściły, to już nie powinno być dynamicznych spadków. Ustawiłem się trochę powyżej 43 zł, ale chyba trochę za późno, bo już trochę odjechał.

   Usuń
 39. Uśredniaj, uśredniaj trzy razy Ci się uda a za 4 polegniesz na np 30% kapitału....
  Najważniejsza zasada to ochrona kapitału.
  Możesz przegrasz bitwę ale wygraj wojnę:)
  Czym ta wojnę wygrasz jak 30% wojska stracisz w jednej bitwie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam aby się podpisywać pod wpisem, jak zamierzasz poważne wywody prowadzić to dobrze żebyśmy wiedzieli z kim dyskutujemy.

   W przypadku spółek fundamentalnych w przypadku których spodziewam się lepszych wyników w przyszłości od wielu lat stosuję zasadę uśredniania (co 20% spadku dokupuję) i nie przypominam sobie abym na tym źle wyszedł. Nigdy nie uśredniam w przypadku spółek spekulacyjnych lub w których się źle dzieje lub są złe informacje (tak jak obecnie na CIGames). Dzisiaj czekam na Unimot po 41 (dolne widły) od jutra na 40 zł.

   Usuń
 40. Anonimowy naucz się czytać wykresy a dopiero się wypowiadaj. To było wręcz oczywiste że będą testować dolne ograniczenie. A druga sprawa może byś tak się podpisał kto ty jesteś bo z duchem to średnio mi się rozmawia.

  OdpowiedzUsuń
 41. Dobrze, pouczę się czytać tych wykresów:) teraz widzę spadki... to chyba dobrze odczytuję?
  Skoro wiem, że coś ma testować dolne wsparcie to po co kupuję drożej akcje?
  Ten wzrost na 90 unimotu bez obrotów to było pod sprzedaż akcji po 45 zł i tak to wygląda teraz....
  Kasę wzieli na stacje benzynowe ale czy to taki dobry interes?
  Spółka ma perspektywy ale czy to dobra cena? tego już nie jestem pewien.
  Porównajmy ją wskażnikowo do pkn i lotosu?
  nazywam się Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To kilka uwag, pytań i od razu odpowiedzi :
   - Unimot zanotował w 1 kw wzrost sprzedaży o 70% czy PKN i Lotos też taką będą miały dynamikę ? Wątpię.
   - czy inwestuje się pod obecne wskaźniki czy pod przyszłe ? Tylko przyszłość.
   - komu łatwiej się rozwija, małej firmie która znalazła swoją niszę (handel olejem napędowym) czy dużym monopolistom gdzie decyzje nie zapadają w zarządzie tylko na szczeblu partyjnym (jak za komuny) ?
   - czy 95 mln które otrzymali w IPO to zostało wyrzucone w błoto ? Oni już 70 mln włożyli w zwiększenie handlu wysokomarżowym olejem (wg raportu rocznego) i te pieniądze już pracują.
   Czy ty wiesz na czym polega ochrona kapitału o której powyżej piszesz ? Jeżeli inwestujesz 100% środków w jedną spółkę a tak wynika z twojego wpisu to powodzenia, nie dziwię się że musisz być czujny i ciąć szybko straty. Wg mojej wiedzy ochrona kapitału polega na dywersyfikacji czyli rozłożeniu ryzyka na kilka spółek. W moim przypadku Unimot to 10% zaangażowania i spadek kursu o 30% to tylko 3% straty na całym portfelu, więc wiele w bitwie nie tracę, tym bardziej że w przypadku Unimotu to przynajmniej rok powinno się czekać na efekty.

   Usuń
  2. Zgadzam się z Marcinem.
   Pisałem zresztą kiedyś , że widzę zakres spadków przynajmniej do 38 gdy kurs był ok 50.
   Uśrednianie to jest średni pomysł.
   Krzych

   Krzych

   Usuń
  3. Aby nie być gołosłownym:
   wszystko idzie wg scenariusza :
   http://www.analizyprezesa.pl/2017/04/aktualnosci-analizy-komentarze-4a2017.html?showComment=1492100045768#c1904054243807044271


   Krzych

   Usuń
 42. Spadek unimotu na 40zł to jeszcze 10 procent niżej. Moim zdaniem bez jakiegoś złego info to raczej nie możliwe. Fundamenty się nie zmieniły przecież. Ja zawsze staram się mieć bufor 20 % gotówki na różne "okazje ". Sprzedałem wczoraj Irl a dziś rano kupiłem synthos. Liczę że pod dywidendę urośnie do 6 zł ale trzymać na dłuższy termin trochę ryzyko. Kupiłem też wcześniej wspominany na blogu mtrans po 22gr. Jeśli cofnie się poniżej 20 gr dokupie jeszcze pakiet. Skarbiec też kupiony jeszcze przed wczorajszym dobrym info. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 43. Prezesie nie inwestuję 100% w jedną spółkę, przeważnie mam 3 w portfelu.
  Nie denerwujcie się, wymieniamy poglądy i czasami spojrzenie kogoś z boku też potrafi pomóc. Niezaprzeczalnym jest fakt, że nie powinno się uśredniać w dół bo często prowadzi to do wyzerowania konta....

  Co do samej spółki od jakiegoś czasu jej się przyglądam i na tym na razie zostaje bo mogą być tu jakieś rogrywki....

  Marcin


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie no, z całym szacunkiem nie rozmawiamy tutaj o spółce bez przychodów i zysków aby mówić że może wyzerować konto, mamy spółkę nisko wycenianą na c/z 11, z kapitałami na poziomie 200 mln (przy 350 mln kapitalizacji) silnie zwiększającą skalę działania co widać po rosnących przychodach i zyskach, z dodatkowo pomagającym otoczeniem (pakiety przewozowe itp), wypłacająca co roku dywidendę (gdyby nie mieli z czego to nie płaciliby).
   Jeśli chodzi o nerwy to u mnie jest wszytko pod kontrolą (gorzej z innymi którzy zbyt mocno weszli w spółkę), spadki traktuję jako normalne zjawisko na giełdzie i nie robią na mnie wrażenia, chociaż w przypadku Unimotu bolą gdyż byłem 20% do przodu i mogłem sprzedać a teraz jest 13% straty.
   Więcej na razie się nie wypowiadam na temat Unimot bo ile można, czekam na wyniki za 1 kw i wówczas może jakąś analizę na blogu napiszę.

   Usuń
 44. Czy 15.05 podaja info o przychodach?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 45. Ja się chciałem zapytać do jakiej ceny WEDŁUG Was Unimot może spaść...sam tu widzę pewne rejony, ale Was również chcę o to zapytać...

  Johny

  OdpowiedzUsuń
 46. Czy ktoś może się zastanawiał i liczył jak wysoko może podskoczyć cena Groclinu gdyby doszło do sprzedaży dla Volkswagena,który mając teraz prawo pierwokupu na pewno z tego przywileju skorzysta i da wezwanie...
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 47. Moim zdaniem na 38-39 zł jest całkiem realne że spadnie.

  OdpowiedzUsuń
 48. Jak by nie patrzył, jakby nie myślał wykres wygląda ujowo, ewidentny trend spadkowy. Dziś jesteśmy we wrześniu 2016 roku.Mam nadzieję że kurs nie przebije dołem świecy z 30 września. Unimot to raczej spółka fundamentalna nie techniczna, reaguje na komunikaty cenotwórcze (dotychczas),ale po przebiciu 40 zł?. Komunikaty cenotwórcze 3 do końca maja.Jeden negatywny o emisji nowych akcji serii K -18 maja ( tak wiem o co chodzi) drugi o sprzedaży, trzeci komunikat to raport Q., po tych komunikatach będzie wiadomo - północ czy południe, ew. konsolidacja. Co do tego czy uśredniać, czy nie to trochę zależy od szczęścia ( pomimo,że szczęściu pomagamy myśląc).
  CKM

  OdpowiedzUsuń
 49. Dobra, przestańcie licytować do ilu spadnie. Bo może to być 38 lub 33 lub niżej.
  Tego nie wiemy. To jest giełda. Oczywiście za spadkiem poniżej 33 musiałyby stać jakieś informacje o których teraz nie wiemy. To jest giełda.
  Krzych

  OdpowiedzUsuń
 50. niedługo zjedziecie do 1zł:):):)

  OdpowiedzUsuń
 51. Prezesie, co myślisz o spółce AGROTON?

  Michał Bryś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z chęcią odpowiem Ci na temat Agrotonu jak przetłumaczysz mi co biegły rewident napisał na temat raportu (od strony 8 do 12), niestety mój angielski nie pozwala przeczytać tego ze ZROZUMIENIEM a nie potrafię przekopiować tekstu do google tłumacza.

   Usuń
  2. Prezes, napisali, że wszystko w raporcie jest ok poza dwiema uwagami:
   1. Nie mogli fizycznie sprawdzić stanu zapasów (tych wycenianych na 29 mln USD), bo dostęp do nich jest utrudniony przez działania wojenne.
   2. Podtrzymują opinie, że wojna stanowi duże zagrożenie w dalszym funkcjonowaniu firmy.
   Piotr

   Usuń
 52. AVIAAML - będą obowiązywać nowe zasady księgowania leasingu samolotów. Szczegóły tutaj: http://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=5313063&strona=1
  Prezes, interesuje mnie jakie jest Twoje zdanie w tej sprawie? Czy będzie to miało jakieś istotne znaczenie z punktu widzenia wyceny fundamentalnej tej firmy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam się na księgowości abym mógł się na ten temat wypowiedzieć, w mojej ocenie jest to neutralna informacja bez wpływu na kurs. Z tego co widzę Dovado uważa to za dobrą informację bo mogą im się zwiększyć należności ale z drugiej strony nie uwzględnia iż niektóre spółki mogą chcieć zrezygnować z leasingu aby poprawić bilanse.

   @ Piotr, Michał Bryś - i co ja mam napisać nowego o Agrotonie, nic nie zmienia się od dłuższego czasu, firma mocno spekulacyjna i lubiana przez inwestorów, bardzo płynna więc jak ktoś takie lubi to jego sprawa czy podejmuje ryzyko. A że ryzyko jest to wiemy, nawet biegły nie jest w stanie stwierdzić czy faktycznie są uprawy jak nie może ich zobaczyć bo są one na terenach toczących walk. W mojej ocenie najbezpieczniej jest wyceniać tą spółkę od strony przepływów operacyjnych, jeśli wyniosły one 44 mln zł (wg biznesradar.pl w PLN) a wycena obecna to 147 mln zł czyli jakieś 3,35, a to całkiem dobrze i pokazuje że potencjał w firmie jest. Ciężko mi coś sensownego więcej napisać dlatego załączam co napisałem po przeczytaniu wyników (kurs wtedy z 10% urósł tak jak myślałem ale obecnie jest już niżej a to jest zastanawiające) "Agroton – mamy wyniki, 21,78 mln usd zysku co przy kursie dolara 3,90 daje 85 mln zysku netto a c/z spada z 2,80 na 1,80. Wyniki są niejednoznaczne gdyż przy podobnych przychodach ze sprzedaży r/r wysoki zysk netto to zasługa wzrostu aktywow biologicznych (+14 mln usd), brak odpisów (+7,6 mln usd), oraz znacznie niższe koszty finansowe (+23 mln usd, zasługa zatrzymania osłabienie hrywny). Bardzo mocna poprawa bilansu gdyż kapitały własne rosną 25 mln usd, zobowiązania spadają o 13 mln usd, a aktywa rosną o 12 mln usd. No i problem zaczyna się przy najważniejszym w firmie czyli przepływach operacyjnych, są one podobne jak rok temu bo 10,5 mln usd czyli 50% niższe od zysku. Oczywście wysokie zapasy 29 mln usd powinny się w tym roku zamienić w fizyczną gotówkę i przepływy powinny się mocno poprawić ale czy tak będzie niestety trzeba czekać 4 miesiące (oni tylko co pół roku przekazaują raporty). Przychody ze sprzedaży produków spadły pod względem ilościowym i kwotowym, wzrosły koszty upraw, spadły wynagrodzenia (pewnie mniej pracowników mają), obecne zapasy to po połowie pszenica ozima i słonecznik (pszenicy są na Ukrainie wyższe r/r, nie wiem jak słonecznika) itp.
   Podsumowując: nie wykluczam iż kurs może przy pomocy spekulantów którzy upatrzyli sobie Agroton urosnąć jeszcze ze 20-30%, jednak ja odpuszczam temat gdyż w rok kurs urósł o 460% a jednak wyniki takiego progresu nie odnotowały"

   Usuń
 53. Ciech spada od kilku dni -hmmm zastanawiam się dlaczego - dziś BUM -CBA znów zaczyna grzebać w sprawie prywatyzacji. Dzisiaj Unimot leci 7%, znów się zastanawiam dlaczego ??........ Nic tak nie spada bez powodu.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam - nie dziwią was tak wielkie obroty na tych spadkach? Na wzrostach takich nie było.

   Usuń
  2. oczywiśie mówię o unimot

   Usuń
 54. Na chłopski rozum wynika z tego, że Avia pomniejszy zadłużenie na korzyść należność. Co było by, dla akcjonariuszy tego waloru, extra informacją. Jednakże coś mi nakazuje zachować ostrożność, a sam kurs też nie zareagował na razie entuzjastycznie na to info. Może jego znaczenie jest inne?

  OdpowiedzUsuń
 55. Coś rynek nie kupuje tych świetnych perspektyw Unimot, zresztą hossa jest na wielu innych spółkach więc nie warto zawracać sobie głowy spółkami w trendach spadkowych, kiedyś może będzie lepiej na Unimot, ja odpuszczam bo na razie słabo to wygląda. Paweł

  OdpowiedzUsuń
 56. Nie podoba mi się twoja ksywka- prezes to ktoś zarządzający firmą a nawet spółką. Chyba że chcesz zarządzać giełdowym planktonem- tak to dobre- prezes planktonu. Ale zobaczysz byłeś kimś bo zarobiłeś kilka lat z rzędu. W rok możesz stracić to co zarobiłeś w 5 lat. Szczególnie podczas paniki ... planktonu. Jeden przez drugiego bedą wywalać Unimot i wszystkie twoje fundamentalnie dobrane, niepłynne spółki, którymi zarzadzajacy sie nie interesuja z kilku powodów np. taki - mają wig20 który rośnie ( w tym np. pzu już prawie 100% od października ) I to się nazywa kiszenie się we własnym , niewzrostowym, fundamentalnym sosie. Pozdrawiam Zibi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mi się nie podoba ton twojego wpisu i sugeruję abyś nie pisał więcej na moim blogu (pierwszy raz to komuś piszę ale mnie zapieniłeś).
   Twój wpis traktuję jako manipulację, podaj dłuższy termin jak zachowywał się wig 20 czy pzu i wtedy się wymądrzaj. Ja w 5 lat zarobiłem około 400-500% na "niepłynnych firmach" (Pzu też w tym czasie miałem) a Wig 20 w tym czasie wzrósł o 11% - każdy inteligentny człowiek zauważy różnicę.

   Usuń
  2. Zibi - szkoda na Ciebie słów.....

   Usuń
 57. od czasu do czasu będą pojawiać się tu tego typu wpisy...
  nie ma na nie co reagować...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda więcej słów, teraz z innej beczki, na stronach SII.ORG.PL pojawiły się dwa interesujące mnie wpisy, jeden o wezwaniu Komputronika a drugi o umocnieniu złotówki i wpływie na wyniki firm (branże), o umocnieniu złotówki napisali to o czym dawno pisałem ale w kontekście Unimotu cytuję "Paliwa - możliwość osiągania wyższych marż"
   http://www.sii.org.pl/11550/ochrona-praw/biezace-interwencje/mobilizacja-akcjonariuszy-mniejszosciowych-komputronik-w-zwiazku-z-ogloszonym-wezwaniem.html#ak11550
   http://www.sii.org.pl/11561/aktualnosci/newsroom/wyjatkowa-sila-zlotowki-i-jej-wplyw-na-spolki-z-gpw.html#ak11561

   Usuń
 58. Widzę, że niektórym zaczynają puszczać nerwy.
  @Zibi, po co takie komentarze zamieszczasz ? Jak ci się nie podoba, to po co przychodzisz na ten blog ?
  @Prezes, pisze otwarcie, analizuje i dzieli się swoimi spostrzeżeniami, raz są one trafne/raz nie wiadomo taka jest giełda, ale po co wylewać swoje żale i porażki na blogu ?

  Apel do osób posiadających @Unimot, dajcie sobie Panowie na jakiś czas na wstrzymanie z obserwacją notowań, gdy nie jesteście w stanie przetrzymać emocjonalnie tych spadków.
  Jeśli tylko świadomie zakupiliście akcje spółki, to nie powinniście się niczego obawiać w dłuższej perspektywie.

  OdpowiedzUsuń
 59. Ja mam też apel, żeby nie pisać "Panowie" (nawet jak ktoś nawiązuje do politycznych "śmieci"). Mam nadzieję że tu też Panie zaglądają ;-)
  Poza tym... Ehm... taki stary "dowcip", że w każdym męskim towarzystwie jakaś d... się znajdzie ;-)

  A Unimot... boli ojoj... co zrobić - giełda.

  pozdr. endru

  OdpowiedzUsuń
 60. Co do UNIMOTU.
  Proszę nie piszcie tak jak np. Andy powyżej :
  "........ nie powinniście się niczego obawiać w dłuższej perspektywie " (z naciskiem na NICZEGO)
  Mało doświadczeni inwestorzy naprawdę mogą uwierzyć i potem będzie płacz gdy mocniej poleci.

  Krzych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Krzych "Jeśli tylko świadomie zakupiliście akcje spółki..." czytaj uważnie

   Dla mnie ktoś, kto jest świadomy zakupu powinien brać pod uwagę każdy scenariusz.

   Usuń
 61. Ja mam nie sprzedam unimot wręcz za niedługo zacznę dobierać i wywalone mam na posty typu zibi szkoda klawiatury [ herkules niepopisany ]

  OdpowiedzUsuń
 62. Longterm o Unimot
  3:10

  https://youtu.be/6S0FRMO-wGE

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzedaż w I kw. przeczy temu, co mówi Longterm.
   Ja widzę inny problem.
   Unimot utrzymuje rezerwy obowiązkowe - po to m.in. szedł po środki.
   Na koniec roku ropa była notowana po 53,9 USD czyli ok. 226 PLN. Obecnie po 46,5 USD czyli ok. 177 PLN. Spadek o 21% !
   Na koniec 2016 r. zapasy wynosiły 230 mln zł, z tego 71 mln zł zapas obowiązkowy.
   -20% od 71 mln zł to -14 mln zł na wycenie zapasów obowiązkowych. Zakładam, że nie tracą na zapasach bieżących.

   cytat z raportu rocznego: " Dodatkowo w IV kw. 2016 roku Emitent dokonał zwiększonych zakupów ON pod bieżącą sprzedaż, a także pod kątem stopniowego przygotowania się do utworzenia zapasu obowiązkowego w 2017 roku. "

   Unimot mówi o stosowaniu zabezpieczeń. Ale o ile można zabezpieczyć krótkie transakcje to nie da się zabezpieczyć w długim okresie wartości zapasów. W raporcie podają tylko futures na USD kończące się w marcu 2017 na 1 mln USD. Trochę mało jak na zabezpieczenie.

   Usuń
  2. W raporcie można przeczytać:
   "Ryzyko zmian cen towarów Grupa zabezpiecza odpowiednimi transakcjami hedgingowymi, zabezpieczającymi cenę produktu. Grupa wykorzystuje w tym celu dostępne na rynku instrumenty zabezpieczające, tj. kontrakty terminowe
   futures."
   Ale nie ma wyszczególnionych tych futuresów, więc trudno ocenić czy i w jakim stopniu zabezpieczyli zmianę ceny rezerwy obowiązkowej.

   Usuń
  3. Chociaż jak dłużej o tym myślę to mogą rolować futuresy i wykazywać je łącznie z zapasami jako zabezpieczenie aktywów. I dlatego nie ma ich osobno wymienionych.

   Usuń
 63. Niestety nikt tu nie brał tego pod uwagę... Longterm może mieć rację.
  Marc

  OdpowiedzUsuń
 64. Panowie, jak wam nie lezy sprzedajcie akcje Unimotu - z checia odkupie jak kurs jeszcze troche sie osunie.

  Firma stosuje podwoje zabezpieczenie: kurs walutowy [USD - pozycja na okolo 1 mln USD via kontrakty forward + SWAP] oraz kurs ceny oleju napedowego. Wiecej informacji mozna znalesc nas stronie 78/79 rocznego skonsolidowanego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. futures 1 mln USD przy 200 mln PLN zapasów?
   To nie jest to zabezpieczenie.
   Niestety nie podają jak dokładnie zabezpieczają wartość zapasów.
   Skłaniam się do tego, że traktują łącznie w bilansie zapasy i futuresy zabezpieczające.

   Usuń
  2. Pewnie tak jest, zabezpieczenia zaczeli stosowac dopiero w 2016 roku wiec moga takze nie zabezpiecza w pelni zapasow.

   Usuń
 65. Nie chcę się przyłączać do lamentów nad Unimotem ale takie historie już przeżywałem, że dobra spółka taniała "bez powodu" i w końcu powód się pojawiał.

  Mam nadzieję, że w tym wypadku tak nie będzie, a spadek to tylko anomalia.

  Mam pytanie - śledzi ktoś z kolegów może akcje Famuru? Co myślicie nt. przejmowania Kopeksu. Bo tak czytam i myślę, że w dłuższej perspektywie to pewnie dobra informacja ale krótkoterminowo już nie koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ci nie odpowiem, dla mnie to jest skomplikowane i jak czegoś nie rozumiem to odpuszczam.

   Usuń
  2. Dobra dla kogo? Dla akcjonariuszy kopexu czy famura?
   LoLa

   Usuń
 66. Ja zbyt światły nie jestem, dlatego pewnie myślę, że ów Longterm nic nie powiedział. Uszczelnienie WAT ,,itd.,itd", czyli co to ,,itd." tego jestem najbardziej ciekaw tego itd. Jakoś nigdzie nie wyczytałem o ustawie niekorzystnej dla Unimota; rząd będzie nielegalnie wpływał na spółkę?. W jaki sposób rząd załatwił integera?, tego też jestem ciekaw. Żadnych konkretów, kompletnie nic. Teraz ja napiszę: Unimot zwiększa obroty itd., itd., napisałem tyle samo o Unimocie co Longterm.
  OBOS dzięki za konkretny komentaż.
  Ten komentarz naskrobał:
  CKM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CKM - załatwił spółke zależną - Inpost - poczytaj sprawę kontraktu na obsługe listów dla sadów/urzędów. Mimo że wygrali praktycznie przetarg ten zostala uniewazniony a umowa z wolnej reki została dana Poczcie Polskiej. Były to spore przychody tego podmiotu.

   Usuń
  2. Dzięki Bogu, że i ich załatwił, przyznam, że nie czytałem zbytnio o tym.
   Przesyłki z sądów i urzędów powinna obsługiwać solidna firma ( Poczta Polska może nią nie jest w 100%). Dostarczanie przez Inpost przesyłek sądowych wołało o pomstę do nieba, te przesyłki są bardzo ważne nie muszę o tym chyba pisać. Sam dzwoniłem do sądu na wszelki wypadek z pytaniem kiedy będzie wokanda.
   CKM

   Usuń
 67. Miałem nie pisać do wyników Unimot ale padły dwa konkretne tematy więc krótko się odniosę. Jeśli chodzi o wypowiedź Longterma to nic nie wniósł do tematu, jego argument że Państwo może wprowadzić niekorzystne zmiany prawne aby przykrócić konkurencję dla obecnych monopolistów to można odnieść do każdej firmy w której Państwo ma większość. Na chwilę obecną zmiany prawne są korzystne dla branży paliwowej.
  Jeśli chodzi o zmiany zapasów o których pisał OBS to już jakiś czas temu pisaliśmy na blogu. Na pewno spadki ropy na świecie, szczególnie nagłe i duże są niekorzystne na wyniki w krótkim terminie gdyż Unimot kupuje po jakiejś konkretnej cenie i zanim je sprzeda to trochę trwa i może stracić jeśli cena nadal leci (trochę masło maślane napisałem). Mogę się zgodzić że wyniki mogą być przez to gorsze do momentu zakończenia spadków ropy na świecie ale nie jestem w stanie określić wpływu na wyniki. Spadki zaczęły się od marca czyli jeszcze nie miały większego wpływu na wynik za 1 kw, na 2 kw już może być większy wpływ ale do końca kwartału jest jeszcze czas i różnie z ropą może być, dodatkowo przypomnę że w 2 kw 2016 mieli niską bazę 2,6 mln zysku i powinni ją pobić. Najważniejsze w tym wszystkim że spadki ropy kiedyś się skończyć i w długim terminie będą korzystne dla firmy gdyż jak cena będzie niższa to będzie można przerzucić na klienta większe marże, wzrośnie także popyt na paliwa gdyż ludzie będą więcej jeździć samochodami, przypomnę także iż dolar mocno spadł w stosunku do złotówki a to też dodatkowo plus. Warto też zerknąć na konkurencję Orlen i Lotos które podały w 1 kw świetne wyniki, kilkaset % lepsze r/r więc optymistycznie podchodzę do wyników Unimot bo oni w podobnej są sytuacji co Unimot, chwalą się rekordowymi marżami.
  Nie wykluczam iż spadki w ostatnich dniach spowodował jednak Longterm, ktoś widocznie uznał że zna się na rzeczy i postanowił sprzedawać a to uruchomiło reakcję łańcuchową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla jasności sprecyzuję swoją obecną opinię po wcześniejszych wątpliwościach.

   W raporcie nie można znaleźć konkretnych danych o zabezpieczeniu wartości zapasów. Ale napisali, że stosują zabezpieczenia. Więc przypuszczam, że zgodnie z zasadami księgowymi nie wykazują ich osobno lecz łącznie z aktywem zabezpieczanym (zapasami).
   Dlatego stosując rolowanie futuresów mogą zabezpieczyć zmianę ceny zapasów i straty księgowej NIE POWINNO BYĆ, JEŻELI zabezpieczają zapasy w 100%.

   Usuń
  2. Oczywiście może być tak jak piszesz, generalnie napisałem że dla nich niekorzystny mógłby być nagły spadek cen ropy bo przy powolnym i stopniowym nie byłoby dużego wpływu gdyż mają szybki cykl rotacji zapasów, z tego co pamiętam to razem z zapasami obowiązkowymi to 24 dni (bez chyba z 15) a to oznacza że sporo mielą, szybko im rotuje towar i zazwyczaj jest w aktualnych rynkowych cenach. Analizowałem wcześniejsze okresy (2015) kiedy ropa mocno poleciała w rok z 70% i Unimot czy pkn, lotos nie miały jakiś złych wyników, Unimot wtedy jeszcze miał małą skalę działania ale marża netto wynosiła 0,9% przy 1,18% w ubiegłym rekordowym roku. Gdyby przyjąć że 1% osiągną marży przy przychodach 50% wyższych r/r to 38 mln powinni w tym roku zarobić.
   Dobra, starczy tematu Unimotu, poczekam na wyniki i wtedy będę myślał co dalej.

   Usuń
 68. Prezes, czy mógłby się odnieść do raportu Stalexport? Pisałeś coś wcześniej o zawiązywaniu rezerw. Mam tą spółkę na dłuższy termin.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 69. Ferro podało ładne wyniki i zaczyna się robić ciekawa wycena.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 70. EONET - Mam pytanie do Prezesa. Jaki wpływ na wyniki spółki mogą mieć ostatnie spadki notowań USD i EUR w stosunku do umacniającej się złotówki. Konkretnie chodzi mi o okres od 1.04.2017 rku (II kwartał 2017). W drugim kwartale ubiegłego roku spółka odnotowała 706 tys. zysku operacyjnego i 707 ty. zł zysku netto - był duży plus na działalności finansowej (nie wiem z jakiego tytułu - ???). Czy twoim zdaniem umocnienie się PLN ws. do walut obcych będzie miało wpływ na wyniki tej spółki (jaki?) i czy w 2016 roku spółka przypadkiem nie stosowała zabezpieczeń przed zmianami walut obcych - pozycją długą lub krótką?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem Ci w stanie napisać jaki wpływ na wyniki może mieć umocnienie złotówki szczególnie do eur. Oni uzyskują przychody z biura w niemczech ale w raportach (za 1 kw i 4 kw) nie ma żadnej wzmianki jaki procent pochodzi z niemiec. W mojej ocenie na przychody 1 kw nie powinno mieć to wpływu gdyż złotówka umocniła się dynamicznie w końcówce kwartału a gotówki nie mieli dużo żeby stracić na przeszacowaniach. Dlatego jeśli chodzi o walutę to o 1 kw możesz być raczej spokojny, bardziej musisz się obawiać wysokiej bazy zysku z 2016r. W raporcie rocznym który będzie w piątek powinniśmy poznać informacje o strukturze geograficznej przychodów i wtedy łatwiej będzie można oszacować wpływ waluty na wyniki 2 kw.

   Usuń
 71. Stalexport – wyniki oceniam pozytywnie pomimo spadku zysku netto o 2,4 mln na który wpływ w głównej mierze miało mniejsze rozwiązanie rezerw o 8 mln brutto niż rok temu. Cytuję: "Koszty operacyjne związane z działalnością autostradową wyniosły 16 106 tys. zł, notując tym samym 97% wzrostu w odniesieniu do I kwartału 2016 r. (8 177 tys. zł). Taki stan rzeczy to przede wszystkim konsekwencja wzrostu kosztu utworzenia rezerwy na wymianę nawierzchni o kwotę 6 904 tys. zł, na którą złożyła się negatywna różnica pomiędzy efektami zmian szacunków rezerwy w porównywanych okresach kwartalnych (8 412 tys. zł) oraz niższy bieżący koszt utworzenia tej rezerwy odnotowany w I kwartale 2017 r. (spadek o 1 508 tys. zł)"
  Jak zwykle nie ma co się do wyników przyczepić, ładne przepływy operacyjne, poprawiający się bilans i rosnące przychody. Jeśli chodzi o przychody to pozytywne zaskoczenie gdyż jednak pogoda nie zachęcała do podróżowania a jednak wzrósł ruch samochodowy i to pomimo wzrostu od marca opłat za przejazd dla ciężarówek. Pytanie co dalej ? W mojej ocenie zysk netto będzie w tym roku podobny do 2016 (odchylenie może z 5% więc nieistotne) gdyż przychody spokojnie wzrosną o 10%, zysk może być podobny (trzeba zakładać mniej korzystne rezerwy) ale czy da się na tym zarobić to ciężko powiedzieć. Kurs w ostatnich 3-6 miesiącach rósł bo wydawało się że wypłacą atrakcyjną dywidendę na poziomie 15%. To się nie stało gdyż dywidena była dużo niższa (tylko 4%) i na chwilę obecną trzeba zakładać że przez najbliższe 3-4 lata może być na podobnym poziomie. Wynika to z faktu iż Stalexport zakomunikował iż do momentu zakończenia płatności koncesji (zaczyna się w 2019r.) nie będzie wypłacał dywidend ze spółki zależnej czyli nie będzie nowego dopływu gotówki do Stalexportu. I największym problemem jest w tej sytuacji iż nie wiemy jak długo będą płacić tą koncesję na rzecz Państwa, wiemy że jest to kwota około 250 mln. Przypomnę że w okresie 10 lat (czyli do końca biznesu) w mojej ocenie nie powinno się stracić i łączny minimalny zarobek to około 50% w tym czasie. Ja widzę dwa warianty, pesymistyczny czyli że co roku mamy wypłacane pieniądze które są na koncie Stalexportu czyli 320 mln a płatność koncesji dokonują przez 10 lat. W tym wariancie mamy około 3,5 % dywidendy co roku i w 2027 dodatkową ekstra dywidendę około 15-20%. Drugi wariant czyli płatność jednorazowa koncesji w 2019r. a od 2020 większe dywidendy nawet 10-15% (do 2020 dywidenda 3-4%) ale tutaj się trzeba liczyć z lekkim osuwaniem kursu szczególnie w okolicach 2027 roku. Do moich założeń przyjąłem stały zysk na poziomie 150 mln rocznie.
  Podsumowując, trzeba się nastawiać że w najbliższym okresie pomimo dobrych wyników (jest szansa że mogą nadal rosnąć) nie można liczyć na większe dywidendy niż 3-4% rocznie ale firma będzie kumulowała gotówkę którą będzie musiała wypłacić akcjonariuszom (może dopiero w 2027) i wtedy da extra zarobić. W najbliższym czasie wydaje się że kurs może tkwić w kilkuletnim trendzie bocznym w przedziale 3,50-4,20 zł, okolice 4,20 mogą się pojawiać na początku roku gdy będą rosły oczekiwania inwestorów na wysoką dywidendę (której pewnie nie będzie).
  Ps dzisiaj jeszcze raz napiszę do Stalexportu i może mi odpiszą jak długo będą płacić koncesję.

  OdpowiedzUsuń
 72. Tak troche odchodzac juz od tego unimotu, a apropo jeszcze spolek typu Helio i Tarczynski, ktore mocno zaczely zwiekszac przychody dzieki sprzedazy w Biedronce co sadzicie na temat Firmy Eurosnack?
  Wiem, ze to spolka z NC i generalnie nie ta liga, ale od 4 kwartalu zeszlego roku mocno dzieki temu skoczyly im przychody a dzis podali raport za 1 kwartal 2017 i widze, ze tez zaczynaja sie pojawiac coraz wyzsze zyski.

  Pzdr,
  kafal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Eurosnack obserwuję od dawna i podoba mi się jak konsekwentnie zwiększają przychody, poprawiają bilans który jest mocno napięty, widać że się rozwijają. Oczywiście na chwilę obecną są dosyć drogo wyceniani (c/z około 50) a to sporo nawet na nc. Wydaje się że mogą w tym roku 1 mln zarobić co urealniło by wycenę na c/z 15 i pytanie jak spekulacyjny newconnect będzie na to reagował, czy podnosić będzie kurs wraz z poprawiającymi się wynikami czy nie. Firma potencjał ma ale ze względu na sporą wycenę, trudny bilans i notowania na newconnect jest to tylko spekulacja.

   Usuń
 73. Jak dla mnie to Longterm odniósł się do firmy o których nie ma pojęcia, szanuje go bo wiedzę ma dużą, ale to co powiedział na temat Ailleronu (m.in to że są na NC) oraz porównanie Unimotu do PGNIG, a także powiązanie z tym rywalizacji Poczty Polskiej i Integera (ja już to chyba Inpostu)...żal komentować.... Jeszcze wczoraj na webinarze w podobnym tonie do Unimotu odniósł się jego pracownik Adrian.

  Sebastian

  OdpowiedzUsuń
 74. Tak mówio bo pewno chco sie obkupić po taniości. Pozdrawiam. Robert

  OdpowiedzUsuń
 75. Prezesie, dobra analizujesz Stalexport, bardzo dziekuje za sprostowania. Powiedz pozniej jaka odpowiedz dostaniesz od spolki. Jedna rzecz chcialbym zacznaczyc. Wloska spolka Atlania posiada wiekszosc udzialow w Stalexport'cie. Atlantia planuje przejecie spolki Abertis i bedzie pilnie potrzebowala gotowki na splate zadluzenie utworzonego przez przejecie. Moim zdaniem, postaraja sie splacic wydatki zwiazane z koncjesja jak najszybszej, a wiec gotowka ma poplynac od spolki zaleznej (Stalexport) do spolki-matki (Atlantia). Oczywiscie, nie chodzi tu o grubej kasie dla Atlantia, ale nielogicznym jest oczekiwanie 2027 roku by wyciagnac zablokowana w spolce gotowke. Ciekawi mi twoja opinia, dlaczegoby spolka nie chciala zaplacic calosc koncesji teraz zamiast robienia wplat czesniowych? Pozdro z podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
 76. Co do stopnia zabezpieczen w unimocie tez sie nad tym zastabawialem zelaszcza ze w te zapasy wpakowali 67 milionow. Napisalem do nich maila. Jak dostane odpowiedz to wrzuce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej Ci nie odpowiedzą albo jakąś formułkę zacytują ale jak coś dostaniesz to daj znać.

   @ pozdro z podkarpacia - możliwe że zapłacą całą koncesję jednorazowo tym bardziej że mają na nią prawie całą rezerwę utworzoną (jest zablokowana fizyczna gotówka) ale jak zrobią to nie wiem, wiem tylko tyle że płatność koncesji rozpocznie się w 2019 ale jak długo będzie trwała to nie wiem, logiczne wydaje się że szybko zostanie zapłacona bo gdyby miała trwać przez 10 lat to nie tworzyliby tak szybko rezerwy na nią (byłoby z 50% a nie blisko 100%). Ja podałem oba scenariusze dość ostrożnościowo bo nie wiem jakie są warunki koncesji, przyjąłem że będą zarabiać 150 mln rocznie ale nie wykluczone jest że po 2020 będą już zarabiać 250 mln - wpłynie na to spłata kredytów i kosztów finansowych (30 mln kosztów rocznie), nie będą zawiązywać rezerw na koncesję i może (tego nie wiem) nie będą musieli robić już dużych wymian nawierzchni. Dlatego jest to inwestycja dla cierpliwych których na chwilę obecną zadowala 4-5% rocznie z dywidend ale z dużą nagrodą w przeciągu najbliższych 10 lat (albo w 2027 albo w okolicach 2020).

   Astarta opublikowała na swoich stronach dzisiaj miesięczny raport za kwiecień i w mojej ocenie jest pozytywny, ceny produktów rolnych na Ukrainie m/m wzrosły około 1% a r/r są wyższe o kilkanaście %, przy dużych zapasach oraz sporych dynamikach wzrostu cen wyniki za 2 kw zapowiadają się bardzo dobrze (więcej w opisie tego postu). Nie jestem rolnikiem ale martwi mnie jedna rzecz, mianowicie pogoda, w Polsce mamy niekorzystną aurę (nie wiem jak na Ukrainie), są przymrozki i jest generalnie zimno co może niekorzystnie wpływać na wysokość plonów w tym roku, jest realne pogorszenie wyników w drugiej połowie roku dlatego w okolicach dobrych wyników za 1 półrocze trzeba będzie chyba redukować pozycję (oczywiście może w kolejnych raportach miesięcznych dowiemy się więcej jak z uprawami).
   Wczoraj ktoś się pytał o iAlbatros skąd takie wzrosty, ale tego nie wiem, kurs w tydzień urósł ze 40% więc sporo.

   Usuń
 77. Jako były subskrybent longterma, nie zgadzam się, że ma jakąś niesamowitą wiedzę. Na tym blogu Prezes prześwietla spółki księgowo dużo dokładniej niż longtermowe, drogo wyceniane raporty stanowiące praktycznie kopiuj-wklej z raportów spółek plus jego życzeniowe perspektywy ich rozwoju. Ma dobry PR, między innymi przez to że dawno temu trafił z CDProjektem i cały czas trzyma go w portfelu aby zawsze móc powiedzieć, że jego portfel jest na dużym plusie (słabe spółki po prostu usuwa i voila). Subskrybentów karmi też swoim "magicznym wskaźnikiem" o nieznanym składzie, który mówi mu, kiedy inwestować. Przesiedział oczywiście dużo na giełdzie i jakąś wiedzę siłą rzeczy ma, ale umiejętności czy wnikliwości analizy może pozazdrościć wielu blogerom, nie mówiąc już o zawodowych analitykach. Nie żałuję, że kupiłem jego abonament na rok dawno temu, bo jest charyzmatyczny i dzięki niemu nie wtopiłem w zbyt spekulacyjne spółki zaczynając przygodę z giełdą - ale teraz bym mu nie dał ani stówy za wątpliwej jakości analizy. Sorry za antyreklamę, ale trochę mnie frustruje, gdy ktoś się powołuje na longterma w decyzjach inwestycyjnych. Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dokładnie takie samo zdanie o nim co ty i również rok temu rozpocząłem przygodę z giełdą i wykupiłem jego abonament. Ja także nie żałuję tej decyzji​,ale w tym roku nie już przedłużam abonamentu. Myślę że można można się dużo więcej dowiedzieć na takich blogach jak np. ten. :-)

   Usuń
 78. Po części się zgadzam,ale dla mnie dużą wartość dodaną abonamentu jest forum VIP. Ostatnia wypowiedź longterma o Ailleron oraz Unimot, a także niedawna wtopa na Briju trochę podkopuje reputację do jego bloga/strony. Jakie blogi jeszcze polecasz (oprócz bloga OBSa i bloga prezesa)?

  Sebastian

  OdpowiedzUsuń
 79. Tak, z Briju się mocno skompromitował, szczególnie że ma większą skalę działania i się chwalił, że z zarządem jeździć rozmawiał i jaki to fajny biznes. A potem jak ludzie przyszli na niego narzekać na facebooku to najpierw napisał, że już sprzedał wcześniej i swoje zarobił, więc jest zadowolony... Ale już to wszystko pousuwał ;)
  Zgadzam się w kwestii forum VIP, to jedyne, czego mi brakuje - dobrego forum bez trolli, naganiaczy itp. Ale tutaj też jest fajna grupa - mimo ostatniego najazdu Unimoto-narzekaczy ;)
  Oprócz polecanych przez Prezesa (z prawej strony) czytuję jeszcze: Humanista na giełdzie, 10 procent rocznie, Michał Stopka inwestor profesjonalny. I z bardziej ogólnych Subiektywnie o finansach. Coś jeszcze polecasz? Piotr

  OdpowiedzUsuń
 80. Sprawdź

  http://www.portfelemerytalny.pl/

  Fakt tutaj jest fajna grupa, ale powoli zaczyna się robić bankier i masa narzekających. Ale cóż, coś w tym jest że kapitał przepływa od niecierpliwych do cierpliwych.

  Sebastian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, faktycznie bardzo fajny blog! Piotr

   Usuń
 81. Tak szybkiej odpowiedzi sie nie spodziewalem, zalaczam maila od Unimotu:

  Witam!
  Szanowny Panie, Spółka nasza w pełni zabezpiecza się przed zmianami cen zakupionego ON bez względu na to czy towar jest przeznaczony na zapas operacyjny czy też na zapas obowiązkowy utrzymywany w związku z obowiązującym prawem. Tak więc stosujemy pełne w 100% zabezpieczenie cen. W raporcie piszemy o możliwości wystąpienia niedopasowania transakcji hedgingowej do transakcji rzeczywistej wynikającej ze standardów instrumentów zabezpieczających np. jeden kontrakt futures jest na 100 t ON więc może wystąpić niedopasowanie ilościowe jeżeli ilość posiadanego towaru nie jest krotnością 100 t.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrzucam tez tresc swojego maila:

   Dzień dobry,

   Na stronie 141 raportu za rok 2016 jest napisane, ze emitent zabezpiecza sie przed zmianami cen surowca wykorzystujac kontrakty terminowe, m.in. transakcje typu futures. W zadnym miejscu w raporcie nie zostala jednak zawarta informacja o tym w jakim stopniu kontrakty zabezpieczaja posiadane aktywa. Mam na mysli zapasy, ktore spolka postanowila magazynowac na wlasny rachunek. Czy moglbym uzyskac informacje w jakiej czesci sa one zabazpieczone derywatywami przed zmiana roznic ich cen? Chodzi mi o ogolny poziom procentowy, np czy jest to pelne zabezpieczenie w wysokosci 100% czy moze polowiczne 50%?

   Dziekuje i pozdrawiam,

   Usuń
  2. Sebson, świetna robota, dziękuję. Oznacza to że spadające ceny ropy na świecie są w pełni zabezpieczone i odpada ryzyko nieprzewidzianych strat. W związku z tym podtrzymuję swoje zdanie iż fundamenty są dobre dla firmy, rosnące przychody, zwiększenie kapitału obrotowego o 95 mln, spadające ceny ropy i dolara, zmiany prawne ograniczające szarą strefę to wszystko powinno wpłynąć pozytywnie na wyniki. Zaznaczam iż może tego nie być jeszcze widać w wynikach za 1 kw (wysoka baza r/r, mniejsza gotówka, zmiany prawne od marca/kwietnia) ale 2 kw powinien być rekordowy. Żeby nie być gołosłownym dokupiłem 50 akcji (średnio po 42,60), złamałem trochę swoje zasady bo miałem po 40 uśredniać ale gdyby spadło do tych poziomów to coś jeszcze dobiorę.

   Usuń
  3. @Sebson - dzięki za dobre info. Chyba wszyscy, łącznie z @Prezesem, odetchnęliśmy z ulgą. Widać, że spółka jest zarządzana "z głową". Bo spółka ma zarabiać na marży handlowej, a nie liczyć na to, że uda się pospekulować na wahaniach cen ropy. A szybka odpowiedź świadczy o tym, że poważnie traktują inwestorów.
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. Nie ma sprawy. Na stronie unimotu sa podane dane osoby odpowiedzialnej za relacje inwestorskie. Jest nawet osobny numer gdzie mozna zadzwonic i popytac o rozne rzeczy wiec nie ukrwam, ze jestem tym troche zaskoczony :)

   Usuń
  5. Dlatego w relacjach inwestorskich duża jest różnica między spółkami z tej samej branży Onico a Unimot, do Onico dwa razy pisałem i nigdy nie odpisali a Unimot szybko odpowiada, to jest duży atut.

   Usuń
 82. W parkiecie dzisiaj jest artykuł odnośnie podnoszenia cen w wezwaniach i głównie odnosi się do Komuptronika. Załączam cały artykuł.
  Inwestorzy mocno naciskają przejmujących o wyższe ceny
  W niemal co drugim tegorocznym wezwaniu cena poszła już w górę. Taki scenariusz właśnie zrealizował się w Pelionie. O lepszą ofertę walczą teraz drobni akcjonariusze Komputronika.
  Mimo rosnących indeksów przez warszawski parkiet przelewa się fala wezwań. Od początku roku ogłoszono ich już 17. Los niektórych z nich wydaje się przesądzony (np. Macrologic), ale w przypadku innych zapowiada się ostra walka o cenę.
  Drobni zwierają szyki
  O zmianie harmonogramu wezwania właśnie poinformowała spółka Marinera, kontrolowana przez rodzinę Buczkowskich, która chce przejąć Komputronik i wycofać go z giełdy. Zapisy ruszą 8 czerwca i potrwają do 7 lipca. Wzywający oferują 6,5 zł za papier. We wtorek kurs Komputronika wynosił 6,4 zł.
  Grupa mniejszościowych akcjonariuszy uważa, że cena w wezwaniu nie odzwierciedla aktualnej wartości majątkowej spółki i jej potencjału.
  – Mamy również na uwadze perspektywy związane z zakończeniem konfliktu z Clean & Carbon Energy, który obecnie niewątpliwie negatywnie wpływa na postrzeganie Komputronika przez rynek kapitałowy i zarazem na cenę jego akcji – komentuje Piotr Szczęsny, reprezentujący grupę. Jakie kroki zamierza ona podjąć? – Będziemy promować naszą inicjatywę i przekonywać akcjonariuszy mniejszościowych, aby nie odpowiadali na wezwanie – zapowiada Szczęsny. Grupa zamierza też zachęcać do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu w celu niedopuszczenia do przegłosowania ewentualnej uchwały o zniesieniu dematerializacji akcji. – W przyszłości będziemy starali się zawrzeć formalne porozumienie akcjonariuszy mniejszościowych, aby zwiększyć siłę naszego głosu – dodaje Szczęsny.
  Co na to wzywający? – Trudno komentować wypowiedzi pojedynczych inwestorów, ale spółka Marinera pozyskała finansowanie na przeprowadzenie wezwania po zaproponowanej cenie i w związku z tym nie planuje jej podwyższać – odpowiada Wojciech Buczkowski, prezes i akcjonariusz Komputronika.
  Wzywający podkreślają, że cena jest porównywalna z 5-letnią średnią. Oznacza też ponad 10-proc. premię wobec kursu zamknięcia z ostatniej sesji poprzedzającej ogłoszenie wezwania.
  Exodus z giełdy trwa
  Rodzina Buczkowskich ocenia, że perspektywy dla GPW nie są dobre, co może mieć wpływ na kurs w przyszłości, jeśli spółka nie zostałaby wycofana z parkietu. Twierdzi też, że działanie poza rynkiem regulowanym gwarantuje jej większą poufność prowadzonej działalności, co ma niebagatelne znaczenie wobec obecnej silnej asymetrii dostępu konkurentów do informacji. Buczkowski nie kryje, że dodatkowym impulsem są wysokie koszty funkcjonowania na rynku publicznym.
  Te same argumenty padają w przypadku innych spółek, na które ogłaszane są w ostatnich miesiącach wezwania. Nie bez znaczenia jest również aktualny dostęp do taniego finansowania. Spodziewany wzrost stóp procentowych może w przyszłości być hamulcem przejęć i tym samym liczba wezwań powinna zacząć spadać.
  Pelion poszybował
  W ośmiu ze wspomnianych siedemnastu tegorocznych wezwań cena poszła już w górę. Warto jednak odnotować, że z reguły był to skutek presji inwestorów finansowych, a tych w akcjonariacie Komputronika zbyt wielu nie ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dalsza część artykułu
   We wtorek mocno drożały akcje Pelionu. Początkowo jego prezes Jacek Szwajcowski, który przez spółkę zależną – Korporację Inwestycyjną Polskiej Farmacji (KIPF) – ogłosił wezwanie, przekonywał, że ceny nie podniesie. Pięć OFE, które kontrolują ok. 30 proc. walorów, zdecydowało jednak, że akcji nie sprzeda. Ostatecznie Pelion udzielił KIPF 50 mln zł pożyczki. Za te pieniądze cena za każdą akcję została podwyższona z 52,33 do 59,04 zł (we wtorek po południu kurs wynosił 58,4 zł). Przyjmowanie zapisów w wezwaniu potrwa do 12 maja.
   Zdania analityków dotyczące wyceny papierów Pelionu mocno się różnią. DM BOŚ poprzeczkę ustawił na 75,3 zł, a DM BZ WBK na 71 zł. Innego zdania są brokerzy DM PKO BP oraz Trigon DM, według których akcje są warte odpowiednio 48 i 40 zł. Średnia cena z tych czterech rekomendacji wynosi 58,58 zł.
   Wezwanie na walory Pelionu przypomina historię Farmacolu, innego czołowego na krajowym rynku dystrybutora leków. Andrzej Olszewski, główny akcjonariusz, pierwotnie oferował 47,5 zł za akcję. OFE nie zdecydowały się jednak sprzedać swoich walorów po tej cenie. Oddały je, dopiero gdy Olszewski podniósł cenę do 52 zł. Tym samym spółka jest już jedną nogą poza parkietem.

   Usuń
 83. Cześć, od wczorajszej sesji ialbatros szybuje, macie jakieś przecieki? Buja ale w określonym przedziale - gra spekulacyjna zapewne też, ale te pakiety zastanawiają. pozdrawiam mlody

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie pomogę, pisałem wyżej że nie wiem jaki jest powód ale trzeba przyznać że wzrosty są duże i na sporych obrotach, jeśli to spekuła to sporo ryzykują, może być że jakiś inwestor chce przejąć ale to tylko moja spekulacja.

   Usuń
  2. Dzisiaj bardzo duże obroty na Onico, 0,76 mln dawno nie widziałem, ciekawe czy to nie między sobą ktoś przerzuca czy zaczyna się ustawianie pod wyniki które za kilka dni. Po wynikach będę musiał podjąć decyzję czy nadal trzymać Onico czy sprzedawać gdyż obecnie mam zbyt duże zaangażowanie w spółki z sektora paliwowego.

   Usuń
 84. I znowu prezes wyskoczysz za szybko :-) Ale to też strategia. Strategia małych kroków...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od wyników, jeśli będą podobne r/r na Onico to wtedy sprzedaje i koncentruję się tylko na Unimot bo widzę większe szanse na poprawę wyników, gdyby jednak wyniki były lepsze 15% i więcej to wtedy możliwe że trzymam dalej gdyż spółka jest nisko wyceniana c/z 6,6 a pamiętać trzeba że w 4 kw z 5 mln to celowo zaniżyli wyniki tworząc dziwne rezerwy. W przypadku Onico nie wiemy czy zabezpieczają się w 100% ale zakładam że tak.

   Usuń
 85. Dobry kierunek bo wg mnie trzeba już rozglądać się za branżą która odbiera relatywnie silne sygnały i jest podatna tj. Silny złoty, dzietnosc, konsumpcja wewnętrzna, spożywka patrz 500 plus.. Dino ostatnio uciekł i c/z urósł, choć były sygnały że biedra zastanawia się nad wejściem na gpw. Inne rolne branże zależne od pogody może być ciężko bo już rolnicy produkcyjni narzekają. Jest nad czym myśleć i dyskutować. Pozdrawiam mlody

  OdpowiedzUsuń
 86. Skarbiec – jest dobrze, wyniki są nawet lepsze od prognozy mbanku gdyż przychody wyniosły 31,128 mln rok temu 17,361 mln (79% wzrostu) a zysk 8,469 mln przy 2,987 mln rok temu (183% wzrostu). Bilans się poprawił, przepływy operacyjne niższe o 4 mln (gotówka nie nadąża za zyskami) zakładam że w ostatnim kwartale się wyrównają, c/z spada do do 8,80 i oczekuję dalszego spadku po kolejnych wynikach, na dzień dzisiejszy dywidenda po obecnych wynikach to minimum 10%. Generalnie tak jak dm mbanku przewidział zyski się poprawią dzięki opłacie zmiennej która wyniosła 11,425 mln i o tyle była wyższa r/r. Nie mogę znaleźć dokładnie zasad naliczania tej opłaty i tylko wiem że zależy od wielkości aktywów i osiąganych wyników inwestycyjnych. Na dzień dzisiejszy zakładam że i w obecnym kwartale może być wyższa r/r ale to wszystko zależy od dalszego zachowania giełd (myślę tu o okresie do 30 czerwca). Nie wiem jeszcze czy sprzedam akcje czy będę trzymał do kolejnych wyników i zobaczę co jutro się będzie działo. Moje obawy wynikają z faktu iż kurs może rosnąć dzięki poprawie przyszłych wyników ale w przypadku negatywnej informacji z KNF odnośnie wprowadzenia szybciej zmian w opłatach niż się szacuje kurs może solidnie spaść (10-15%) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ad unimot - Prezes napisałeś:... Oznacza to że spadające ceny ropy na świecie są w pełni zabezpieczone i odpada ryzyko nieprzewidzianych strat....Ja bym dolara nie postawił ze ceny są zabezpieczone w 100% !!! Pewno mają tańsze zabezpieczenie z "marginesem" ??? O ile pijarowca wie o czym mówi!!!!
   Jurek
   Jurek

   Usuń
  2. Po pierwsze pijarowiec. Po drugie przeczytaj co to sa kontrakty futures.

   Usuń
  3. Oczywiście też nie mam pewności iż faktycznie 100% zabezpieczają bo w przypadku niskich cen ropy na świecie rodzi pokusę nie zabezpieczania i grania zapasami na wzrosty. Jednak pijarowiec mógł napisać prawdę gdyż z tego co pamiętam przeglądając raport roczny to nie widziałem żadnych przeszacowań zapasów a tak pewnie byłoby gdyby nie było zabezpieczeń. Dobra, więcej już nie piszę o Unimot i czekam do wyników (kwartalnych lub o przychodach za kwiecień).

   Usuń
  4. Sebson -widocznie znasz tylko kontrakty futures i dlatego twoje ograniczenia.Poszerz swój horyzont o informacje, ze każda transakcja minimalizująca ekspozycję na ryzyko zmiany ceny, jest transakcją hedgingową, o której pisze pijarowiec!!!I może za tym kryć się kupa lub bardzo drogie zabezpieczenie.Jeszcze dopowiem ,ze większość transakcji hedgingowych ma działanie dwustronne-czyli chroni przed stratą ale i przed dodatkowym zyskiem tez "chroni"... !!

   Usuń
  5. to byłem ja Jurek

   Usuń
  6. Skarbiec wypadł dobrze i to cieszy. To fakt przyspieszenie wprowadzenia zmian w opłatach przez KNF szybko odbiłoby się bardzo negatywnie na kursie. Ja liczę, że jednak nic takiego się nie stanie. A dobrym momentem na wyjście ze spółki, może być uchwalenie na WZA dywidendy. Oczywiście każdy ma swoją strategię i sam podejmuje ryzyko.

   Ciekawe jak jutro wypadnie ASTARTA.
   Marek

   Usuń
  7. Jurek to co piszesz to jakies maslo maslane. Tak sie sklada, ze pracuje w branzy finansowej i wiem co to jest hedging. Nie wiem o jakich drogich zabezpieczeniach piszesz. Wspolczesnie hedging to prawie wylacznie wykorzstywanie instrumentow finansowych wlasnie dlatego ze jest to relatywnie najtansza forma zabezpieczania sie przed zmianami cen aktywow. Poza tym przeczytaj raport za 2016 w ktorym przy cenach ON unimot wyraznie pisze o futuresach z ktorych korzysta. Oczywiscie ze dziala to w dwie strony. W przypadku korzystnego kursu unimot bedzie tracił potencjalny zysk, to normalne. Tak to dziala. Ale spekulacja na cenie ON nie nalezy do dzialalnosci operacyjnej tej spolki...

   Usuń
 87. gazeta parkiet za darmo na miesiąc
  https://www.pepper.pl/promocje/parkiet-1-miesiac-za-darmo-43598

  ps. działa na 100% bo właśnie sobie ją czytam... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A trzeba być klientem DM Alior Banku czy wystarczy być klientem Alior np. tylko ich kantoru internetowego ?

   Usuń
  2. nie trzeba...
   nie mam nic od Aliora...

   Usuń
 88. Prezesie mam pytanie jak podchodzić do zadłużenia procentowego. Chodzi mi o kredyty i pożyczki, papiery dłużne oraz leasing finansowy. Wszystkie te rodzaje zadłużenia mają związek ze stopami procentowymi. Myślisz, że dla ułatwienia można je zsumować i traktować jako zadłużenie procentowe, czy należałoby uwzględniać je osobno? Czy obligacje są dużo lepszym rozwiązaniem od kredytu?
  Mamy jeszcze inne zobowiązania i jak należy je traktować? Czy może tam być ukryty oprocentowany dług taki jak kredyt?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem o jakiej firmie myślisz ale ja wszystkie zobowiązania finansowe łącze (leasingi z pożyczkami), nie widzę sensu rozdzielać. Powinno w bilansie być rozbite na zobowiązania finansowe i handlowe ale w raportach za 1,2,3 kw spółek z newconnect zazwyczaj nie ma tego rozbicia, tylko w rocznych. Spółki z gpw raczej pokazują zawsze. Spółka jak będzie chciała coś ukryć to zrobi to dlatego trzeba czasem być czujny.

   Usuń
  2. Nie mam na myśli konkretnej firmy. Chodzi mi o to, że nie do końca wiem jak patrzeć na niektóre pozycje w bilansie na biznesradarze.
   Czy jeśli spółka wykazuje znaczne kwoty w innych zobowiazaniach to należy być podwójnie czujnym?

   Usuń
  3. Nie wydaje mi się żeby zwiększać czujność w takim przypadku, generalnie zobowiązanie trzeba spłacić niezależnie czy jest finansowe czy handlowe. Ważne aby mieli pokrycie w aktywach, najlepiej obrotowych.
   Często zdaża się też że firmy np. Bowim raporty za 1 i 3 kw daje ubogie w liczby, są tylko podstawowe informacje i w takich sytuacjach w biznesradarze mogą zobowiązania przypisać do innych. Więcej nie pomogę.

   Usuń
 89. 1. Ulga z Unimot - jeśli to tylko longterm spowodował spadki swoimi spekulacjami to nie ma się czym martwić. Mam sporą (za dużą) stratną pozycję na Unimocie i miałem stres w związku z tym spadkiem.
  2. Odnośnie wezwań to trwa wezwanie na Uniwheels ogłoszone przez Superior Industries. Za niedługo się kończy bo 22 maja. Cena z wezwania - 236,07 zł już wczoraj i dzisiaj została przekroczona na rynku. Dziś Uniwheels ogłosił wyniki (bardzo dobre). Myślę, że jest tutaj duża szansa na podniesienie ceny w wezwaniu. Przemawia za tym spory udział OFE i TFI w akcjonariacie i możliwe, że będą chcieli wycisnąć jak najwięcej z tej transakcji. Superior zakłada przeznaczenie na transakcję 715 mln usd ale z informacji na ich stronie wynika ,że dysponują dodatkowym kredytem obrotowym w wysokości 150 mln usd przeznaczonym na zakup akcji spółki. Kto ma ochotę może spróbować.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ad 1) Ze skrajności w skrajność. Wystarczy uzasadnić spadki wypowiedzią longterma !!?? Spojrzyjcie na wykres od strony AT - przecież wygląda to w tej chwili źle. Czy jak spadnie na 32 to też poczujesz ulgę ? - bo to pokłosie wypowiedzi longterma ? a jak za 3 miesiące będzie 20 ? Proszę bierzcie wszystkie scenariusze po uwagę .
   Krzych

   Usuń
  2. Zaczynasz marudzić, Ty patrzysz na AT ja na fundamenty, jak dla mnie fundamenty wskazują na wzrost w kierunku 60-80 zł w najbliższym roku. Wyniki pokażą drogę a nie jakieś AT.

   Usuń
 90. Panowie...bo zastanawiam się poważnie nad skróceniem swojej pozycji i dostosowaniem strategii na Unimocie...chciałbym skorzystać z możliwość tego bloga...i zapytać Was o aktualne przemyślenia na temat kursu Unimotu...wiadomo, że każdy analizuje bardziej szczegółowo poszczególne aspekty i może razem zbierzemy jakieś sensowne wnioski...
  kaleson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nt kursu...oraz np, czy dobre zbliżające sie wyniki moga być juz uzwględnione w cenie itd...

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni