"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 1 kwietnia 2017

Fundamentalny portfel "blogprezesa" - podsumowanie Marca

Marzec dla mojego portfela był bardzo dobry gdyż jego wartość wzrosła o 15,80% (WIG spadek 0,67%) do kwoty 107.611 zł, a od początku roku wzrost wartości portfela to 23,69% (WIG wzrost
11,90%). Na świetny wynik wpływ miała oczekiwana przeze mnie sprzedaż przez iAlabtros Group swojej spółki zależnej, związany z nią ekstra skup akcji własnych oraz sprzedaż pozostałych akcji. Oczywiście jak to mam w zwyczaju za wcześnie sprzedałem pozostałe akcje ale da się z tym żyć. Od obecnego miesiąca ustalam sobie WIG jako mój benchmark z którym będę porównywał dodatkowo wyniki. 
Sukces miesiąca - zyskowna sprzedaż iAlabtros Group oraz bardzo dobre zachowanie maruderów poprzedniego okresu czyli : Aviaam (+32%), Onico (+10%), Helio (+22%, to akurat nie maruder).
Porażka miesiąca - IRL (-13%) spółka która zawodzi ale dostaje szanse gdyż oczekuję nawet 15% dywidendy która może podbić kurs, Unimot w przypadku którego zrobiłem błąd bo zamiast skasować 20% zysk z IPO to dokupiłem akcje które niestety kilka % spadły, tutaj jednak podchodzę spokojnie do inwestycji gdyż wyniki najbliższych kwartałów powinny być dużo lepsze ps. Prezydent dzisiaj podpisał ustawę o systemie monitorowania drogowego towarów link ustawa (dobra wiadomość dla Unimot i Onico).
Oczekiwania na przyszły miesiąc -  oczekuję na dobre wyniki roczne moich pozostałych firm Astarta, Delko, Vindexus oraz chciałbym aby portfel chociaż był na zero bo odpoczynku mu się trochę przyda. W najbliższym miesiącu nie wykluczam jakiś nowych zakupów oraz sprzedaży obecnych spółek.
Poniżej załączam zrzut ekranu z moich rzeczywistych rachunków maklerskich (IKE i zwykły) aby potwierdzić iż wszystkie moje transakcje i posiadane akcje są rzeczywiste, chcę pokazać iż inwestuję uczciwie aby nikt mi nie zarzucił że tak nie jest (to się kiedyś zdarzało na forum bankiera), załączam też link do mojego portfela na którym widać wszystkie transakcje i jest online link portfel. Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady


UWAGA - saldo mojego rachunku akcyjnego zostanie pomniejszone o kwotę 37.611 zł i saldo początkowe na kwietnia wynosi 70.000 zł. 3 kwietnia (poniedziałek) zrobię rano przelew i załączę zrzut z r-ku maklerskiego aby potwierdzić że faktycznie mniej jest środków.
Udostępnij:

31 komentarzy:

 1. Witam Prezesi,
  wczoraj wydarzyły się dwa fakty, które mogą zmienić sytuację iAlbatros Gr:
  istotnie kurs spadł i została podpisana ustawa o o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Czy nie sądzisz, że warto nabyć w tym momencie ponownie iAlbgr?

  http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/prezydent-podpisal-ustawe-umozliwiajaca-monitorowanie-przewozu-towarow,728454.html

  pozdrawiam
  C

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja Ci podam trzeci fakt i dla mnie najważniejszy, tfi inwestors (drugi największy akcjonariusz) sprzedał wszystkie akcje iAlbatros. Jest to o tyle istotne info że oni mogli mieć większą wiedzę co zostało w spółce i jakie są perspektywy a jeśli sprzedali akcje to może oznaczać że nic nie zostało. Jeśli chodzi o Satis to on przynosi straty i nawet gdyby się rozwinął to niech zarobi rocznie 1 mln to przy obecnej kapitalizacji 12 mln (8 mln akcji x 1,5 kurs) to da c/z 12 (zakładam że żadna pozostała spółka w grupie nie ma większej wartości). Moim zdaniem jedyne co mogło zostać w firmie to gotówka której mogło zostać 5-20 mln (9 mln należność za sprzedaż Codemedi) ale czy i ile tego jest to może dopiero w rocznym się dowiemy. Dla mnie to obecnie spekulacja z szansami że jakieś fundamenty są, ja na razie nie kupuję i czekam czy ofe metlife sprzedał akcje (jak nie to może coś wartego jest), gdyby do końca przyszłego tygodnia nie było komunikatu a kurs spadł w okolice 1-1,20 to wtedy może rozważę zakup.

   Usuń
  2. Sprzedaż przez TFI jest faktem, moim zdaniem było to oczywiste po wezwaniu.
   Spadek kursu po wezwaniu powodował zaksięgowanie zysku ze sprzedaży po 59,05 i... stratę na posiadanych akcjach ( zakupione średnio po wyższych wycenach) co dla funduszy źle wygląda i obciąża w portfelu. Natomiast sprzedaż tych akcji za każdą cenę rozlicza ten zakup i dodaje zysk. Zatem TFI nie opłacało sie trzymać tych akcji co dało obrót. Dodatkowo, ktoś te informacje zdyskontował, "ulica" nie zrobiła by tego obrotu a przy tym tak spektakularnym wzrost wskazuje na dobre przygotowanie "rekina" do odebrania akcji od TFI.
   Dla mnie interesującą informacja będzie jedynie czy Franklin Templeton Investment sprzeda czy nie. Swoją drogą ciekawe kto pozostanie w tej Spółce, mam nadzieje że Zarząd :)
   Planuję tu zakupy w przyszłym tygodniu
   pzdr

   Usuń
  3. Ja nie namawiam ani nie zabraniam ci kupować gdyż można obecnie dużo zarobić ale i stracić, moim zdaniem ulica odebrała akcje i nie spodziewam się komunikatu o wejściu dużego inwestora. Śmiem wątpić czy dla funduszu aż tak źle wygląda strata 90% na pozycji jeśli wcześniej skasowali potężny zysk (większy od obecnej straty). I żeby było jasne, nie wykluczam iż spekulacyjnie jeszcze kupię akcje ale pod pewnymi warunkami o których pisałem wyżej.

   Usuń
 2. Witam po raz pierwszy na blogu :)

  Śledzisz spółkę IRL - jaki jest powód, że do 2013 wypracowywali kilkakrotnie większe przychody i zyski niż obecnie?

  Pozdrawiam,
  Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spadek przychodów o 25% w stosunku do 2012 to nie jest kilkakrotnie, tak samo zysk spadł o 40% ale jeszcze w 2015 był wyższy. Powód spadków jest oczywisty czyli spadek cen energii które są w długoterminowym trendzie spadkowym. Teoretycznie oni są dystrybutorami energii więc spadki są dla nich neutralne. Oczywiście mają też farmę wiatraków z której produkują energię (i spadek cen może być niekorzystny) ale oni do 2020 roku mają zagwarantowaną przez rząd litwy stałą cenę energii, blisko 100% wyższą od cen rynkowych, warunek aby dobrze zarabiać to musi mocno wiać. Istotne jest że nie spadają im wolumeny sprzedanej energii tylko rosną dzięki pozyskiwaniu nowych klientów. W przypadku tej spółki warto też patrzeć na wysoką amortyzację i niski capex, oni rocznie około 10 mln mają amortyzacji z tytułu farmy wiatrowej która nie jest kosztem gotówkowym. Ja sobie przyjmuję że zarobili faktycznie 50 mln (40 mln zysk + 10 mln amortyzacja) co daje c/z 5 (przepływy operacyjne 55 mln więc ok). Jak na spółkę dywidendową która płaci blisko 100% zysku to niska wycena.

   Usuń
  2. Hej,
   pierwszy raz komentuję. Patrzę na raport IRL i mam pewne obawy. W 2015 roku przepływy operacyjne wyniosły 20,445 mln euro, a na koniec okresu wyniosły 19,755 mln euro 11,228 z gotówki z początku 2015 i 8,527 z przepływów netto. W 2016 roku na początku okresu było 19,755 mln euro a przepływy netto pomimo amortyzacji wyniosły minus 12,544 mln eur i na koniec okresu zostaje 7,211 mln euro przy 19,755 mln rok wcześniej. W 2016 wypłacili 16,1 mln euro dywidendy czyli około 81,5% środków pieniężnych i około 85,5% z zysku netto ( z. netto 18,819 mln euro). Zakładając 85,5% dywidendy i licząc nawet z zysku netto a nie z środków pieniężnych, których w zeszłym roku było więcej niż zysku o ok. 1mln euro a teraz jest o 2 mln euro mniej to dywidenda wychodzi 7,918 mln euro czyli ok 0,396 euro na akcje ok 1,68 na akcje czyli ok 13% przy kursie 12,95, czyli nieźle.
   Moje pytanie jest jednak takie czy wypłacą więcej dywidendy niż mają środków pieniężnych? Zwiększyli także zatrudnienie z 27 do 42 i koszty ogólnego zarządu o około 2mln euro bez znacznego wzrostu przychodów. Daj znać co sądzisz. pzdr. Pawel

   Usuń
  3. Rozumiem że zmierzasz do tego że mało jest środków pieniężnych na wypłatę dywidendę ? Co więcej oni 9 marca 2017 poinformowali że spłacili 1,2 mln eur kredytów wobec innych głównych (dominujących) akcjonariuszy. Spodziewam się że dywidenda wyniesie 0,4-0,45 euro co da stopę dywidendy 13-15% (oczywiście ważny jest kurs eur/pln w dniu fizycznej wypłaty na nasze rachunki maklerskie), pieniądze na wypłatę dywidendy będą mieli gdyż zakładam iż odbędzie się to tak samo jak w zeszłym roku, czyli głównie akcjonariusze RAO Nordic i UAB nie wezmą całej dywidendy tylko przekonwertują to na pożyczkę dla IRL (oprocentowana była 1,25% i została właśnie spłacona w marca 2017). Dlaczego wzrosły im koszty zarządu to nie wiem (nie wnikałem) ale wzrost wynagrodzenia może wynikać ze zwiększenia liczby handlowców w Polsce, oni mocno zwiększają sprzedaż w Polsce (50% wzrost energii r/r) i może potrzebni są do tego pracownicy.

   Usuń
  4. Dokładnie jest dosyć mało środków pieniężnych i mogą się bać utraty płynności, ale z drugiej strony dywidendę wypłacają regularnie i tak jak mówisz zaciągają pożyczki, które spłacają.

   Usuń