"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

Aktualności, analizy, komentarze 4b/2017

dodano 26.04.17 - 4fun media - wg danych odnośnie oglądalności kanałów muzycznych w Polsce w marcu dwie stacje z grupy znalazły się na podium 4fun tv i 4 fun dance link badania


25.04.17 - Astarta podała informacje o wielkości sprzedaży w 1 kw link raport i jest świetnie, przychody wzrosły w hrywnie o 123% więc progres jest ogromny :-)


24.04.17 -  po wyborach we Francji dzisiaj jest dobra sesja dla moich spółek i to nie patrząc na wzrosty akcji ale na to co się dzieje na rynku towarów czy walutowym, mocny spadek usd/pln korzystny dla Helio, Unimot, Onico a mocny wzrost wheat, soybean, corn, sugar korzystny dla Astarty.
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  

Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Udostępnij:

164 komentarze:

 1. Dzieki za updates, Prezesie!

  Pozdro z podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Prezesie, chciałem zapytać o spółkę mtrans z newconnect, debiut mieli 3 tygodnie temu po 35 groszy i kurs wtedy wzrósł do 70 groszy, przez kolejne dni spekulanci podbili cenę do 1zł86gr, a teraz kurs leci masakrycznie w dół ( 16 groszy teraz). Była jakaś informacja że kurs tak spada na gigantycznym obrocie? Zauważyłem spółkę dzisiaj jak przeglądałem notowania.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spekulanci się tą firmą fajnie bawią, najpierw mocno w górę a teraz 80% w doł od szczytu i to wszystko w miesiąc. Nic Ci nie napiszę na temat tej spółki bo nawet nie widzę nigdzie prospektu emisyjnego, na ich stronie internetowej nic nie ma.

   Usuń
 3. Prezes, masz jakis poziom dla Ferro, ktory by cie interesował?
  Atal sporo uciekl i zmierza raczej ku cenie z rekomendacji. Swoja droga maja fajna inwestycje mieszkaniowa w Łodzi i z zona sie zastanawiamy.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już Atal wyrzuciłem z obserwowanych, jeśli chodzi o Ferro to tak jak wcześniej pisałem mam obawy o zarządzanie i kształt akcjonariatu po wprowadzeniu zmian w ofe od stycznia, niestety Ferro ma większościowy udział OFE w akcjonariacie i nie chciałbym aby niekompetentni nowi zarządzający (jest taka możliwość) powołani przez obecny rząd zarządzali firmą. Nie jest to jakoś specjalnie tania firma aby ryzykować.

   Usuń
 4. http://www.newconnect.pl/pub/dokumenty_informacyjne/Dokument_informacyjny__M_Trans__28022017.pdf
  dokument informacyjny mtrans ja dziś trochę kupiłem bilans wygląda całkiem dobrze
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, znalazlem już wcześniej, finanse źle nie wyglądają jak na spółkę o kaplitalizacji 2,3 mln, c/z 4, dobre przepływy i bilans. Oczywiście możliwe że wyniki są mocno podciągnięte pod ipo, minus to Osiński w Radzie i jako autoryzowany doradca, a Danks chyba prowadzi księgowość. Zoabyczymy jakie wyniki za 1 kw pokażą w maju ale do tego czasu spekulacja będzie spora.

   Usuń
  2. Nie jest az tak kolorowo, patrząc na najważniejsze ryzyko
   "Ok. 70 proc. przychodów ze sprzedaży (dane na dzień 31 grudnia 2016 roku) pochodzi z realizacji przez
   Emitenta zleceń na rzecz pięciu kluczowych klientów, w tym na rzecz spółki Minox S.A., która jednocześnie
   na
   dzień sporządzenia niniej
   szego dokumentu informacyjnego jest większościowym akcjonariuszem
   posiadającym 9.688.640 akcji Emitenta, reprezentujących 71,60 proc. kapitału zakładowego Emitenta oraz
   71,60 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta. W ocenie Emitenta przedmiotowa sytu
   acja generuje
   ryzyko znaczącego spadku osiąganych wyników finansowych w przypadku nieplanowanego zakończenia
   współpracy z
   kluczowymi odbiorcami, w tym w szczególności ze spółką Minox S.A., Rugo Logistics sp. z o.o.
   czy Cramo sp. z o.o. W celu ograniczenia
   przedmiotowego ryzyka Emitent prowadzi działania mające na celu
   rozszerzanie różnorodności odbiorców usług oraz rozszerzanie portfela klientów, tak aby ewentualne
   zmniejszenie udziału wyżej wymienionych klientów w osiąganych przez Emitenta przychodach ze s
   przedaży
   nie wpłynęło w znacznym stopniu na wynik finansowy Emitenta.
   "

   Usuń
  3. W memorandium pieknie tez koloryzuja - latwy sposob jak sprzedac inwestora ze mamy 6 samochodow sluzbowych, ale sa one na wynajem
   4 samochodów osobowych marki Volkswagen Golf VII,
   2 samochodów osobowych marki Skoda, model Octavia II,
   Bo wynajem generuje 0,6% przychodow, maja ich 6 mln w 2016 wiec zgrubsza wygenerowali 30 tys przychodow z wynajmuj tych pojazdow...

   Ich wyniki musialy zostac podciagniete pod IPO, czerowna lampka jest to ze pokazuja tylko 2015 i 2016 rok; gdzie przy ipo nic nie stoj na przeszkodzie aby pokazac choc szczatkowe wyniki (przychody/zyski) z lat wczesniejszych. Kapitaly zapasowe takze nie wykazuja nadwyzek wiec zyskow za wiele nie bylo lub zostaly wyplacone akcjonariusza.

   Warto obserwowac ale poza zakupem spekulacyjnym nie widze uzasadnienia do posiadania na chwile obecna tego papieru po takim kursie.

   Usuń
  4. Dla mnie tam gdzie widzę Osiński lub Minox nie wchodzę. Szczególnie, że niektóre osoby znam osobiście.

   Usuń
 5. Witaj Prezes,
  Co sądzisz o firmie Novita.
  Bardzo ładne przepływy operacyjne, niskie zadłużenie, systematycznie zwiększająca się marża. Inwestycja na dłuższy termin.
  Pozdrawiam
  Piofun  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na bilans, rzis czy przepływy operacyjne to Novita w mojej ocenie jest obecnie prawidłowo wyceniana i nie spodziewam się jakiś dużych wzrostów zarówno kursu jak i poprawy wyników (może 5-10% rocznie). Na pierwszy rzut oka to mieli w 2016 spory progres zysku i poprawę marży ale było to głównie wynikiem rzadko spotykanego triku księgowego a mianowicie obniżeniu stawek amortyzacyjnych środków trwałych dzięki czemu amortyzacja spadła o ok. 4 mln rocznie. W tym roku szansę na poprawę wyników można upatrywać w nowym z branży głównym akcjonariuszu który może wpłynąć pozytywnie na wyniki, wydaje się też że kursy walutowe mogą sprzyjać (importują surowce w eur) a sprzedaż mają w zasadzie rozłożoną po równo na 3: pln, eur, usd. Do zagrożeń (głównie dla kursu) zaliczyć można nie znaną politykę wobec firmy nowego akcjonariusza, możliwy brak dywidendy, inwestycja w nową linię technologiczną o której w zasadzie nic nie wiemy (jaki koszt i kiedy się zakończy). Gdyby o mnie chodziło na krótki termin to nie chciałbym mieć tej firmy w portfelu a na dłuższy to musiałbym się mocno zastanowić.

   Usuń
 6. Tak krótko z sektora gier którego nie jestem zwolennikiem, dzisiaj CI Games spada blisko 20% a prawdopodobną przyczyną jest słabe przyjęcie przez graczy dzisiejszej premiery gry Sniper Ghost Warrior 3. To potwierdza moja teorię że wystarczy że jakaś produkcja nie przypadnie do gustu i straty w portfelu są potężne. Inną spółką o której mocno negatywnie się wypowiadałem jakieś 2 m-ce temu to mgames , kurs od szczytu w styczniu spadł ponad 80%. Wzrosty natomiast kontynuuje T-Bull który w 3 miesiące wzrósł ponad 30% i będzie pozytywnie wpływał na wyniki TiG, oczywiście wszyscy wiemy że T-Bull jest mocno przewartościowany i w każdym momencie też może mocno spaść.

  OdpowiedzUsuń
 7. Prezesie co myślisz o Ergis? Ładnie poprawili wyniki, przepływy operacyjne na plus, nowa linia produkcyjna, która powinna zwiększyć przychody o ok. 30%. C/z ok.10 czyli w miarę tanio. Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem fachowcem od tej firmy i raczej odsyłam do bloga OBSa który ją lepiej zna (może krótko wyniki podsumuje). Patrząc na obecne wyniki to wydaje się że firm jest prawidłowo wyceniana, c/z około 8 (jeśli uwzględnimy capex i amortyzację), przepływy operacyjne dobre (8 razy mniejsze od kapitalizacji), bilans prawidłowo choć sporo kredytów. Pytanie co dalej: na pewno pozytywnie wpływać będzie trwający skup, ma być też 20 groszy dywidendy (stopa 3%), tak jak napisałeś uruchomienie nowej linii zwiększy przychody (pewnie tez zyski), koszt surowców do produkcji jeszcze był na niskim poziomie w 1 kw, negatywnie na wyniki wpłynie mocny złoty do eur gdyż export to 55% przychodów firmy a 93% z tego jest w euro, amortyzować mocnego złotego będzie fakt iż większośc surowców do produkcji immportują z europy zachodniej. Podsumowując wydaje mi się że jest możliwość zarobku na akcjach Ergisu w przeciągu najbliższych 12 m-cy tak nawet 15% (łącznie z dywidendą) ale kluczowe może być zachowanie w dalszej części roku surowców do produkcji i kursu walutowego.

   Usuń
 8. Jak to jest z tą dywidendą IRL? Ona jest już zatwierdzona? Szukam i szukam, ale nie mogę znaleźć tej spółki w żadnym zestawieniu.
  Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znajdziesz w żadnym zestawieniu gdyż jest ona nagminnie pomijana, Walne będzie 28 kwietnia (piątek) o 10 i wtedy poznamy wysokość dywidendy choć na 99% będzie to 51 euro.

   Usuń
  2. Chyba 0,51 euro :)

   Usuń
  3. Dzięki Prezes. Jak będzie 51 euro to wchodzę w spółkę 'all-in' ;)
   Łukasz

   Usuń
  4. Oczywiście 51 euro-centów :-)

   Usuń
  5. Informacja o rekomendacji zarządu IRL odnośnie dywidendy jest w naszym zestawieniu na http://www.biznesradar.pl/dywidendy/ Przy akceptacji rekomendacji zarządu na dziś stopa dywidendy to 16,9% ale ostateczne parametry zależą od EUR/PLN

   Usuń
  6. Bardzo fajnie takie zestawienie wygląda na stronie biznesradar.pl, będę z pewnością korzystał. Szczegółowo nie wczytywałem się w spółki które proponują dywidendę ale w przypadku spółki którą dobrze znam czyli Wistil jest duży błąd, Wistil nie ma na razie żadnej propozycji o wypłacie i pewnie dywidendy nie będzie. To co wpisaliście to dotyczy wypłaty spółki zależnej na rzecz Wistil.

   Usuń
 9. https://www.youtube.com/watch?v=xlxt_fjSRW0

  Odnośnie Stalexportu. Powyżej link do pewnej wypowiedzi zarządu. Prezesie, czy mógłbyś zwrócić uwagę na wypowiedź zawartą od min 2:28 do 2:43. Czy jest to przejęzyczenie, czy też dał do zrozumienia, że jeszcze w roku 2017 możliwa jest kolejna wypłata dywidendy, np.z tego, co poszło na kapitał zapasowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie chodziło w tej wypowiedzi o wypłatę ze spółki zależnej do Stalexportu czyli to co robili w zeszłym roku, raczej nie spodziewam się żeby coś dla akcjonariuszy dołożyli w tym roku. Robią się obecne poziomy już atrakcyjne do kupna, czekam w okolicach 3,73-3,75 bo może jeszcze kurs tyle spaść.
   Mi się kurs usd/pln bardzo podoba, jest szansa że będzie jeszcze spadał a to powinno pozytywnie wpływać na moje spółki jak Helio, Unimot , Onico a nawet Komputronik (tu pewnie nie doczekam wpływu waluty na wyniki :-)

   Usuń
 10. Dzisiaj sporo walorow w korekcie. Stalex sporo spadl. Ciekaw jestem jakie wyniki pokażą.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to zazwyczaj jest że jak rosną mocne największe spółki z Wig20 to reszta mniejszych spółek albo stoi w miejscu albo nawet spada, dopiero po uspokojeniu wzrostów na wig20 to zaczynają rosnąć małe spółki. Stalexport na poziomie przychodów powinien pokazać wzrost przychodów (tak z 5%) ale jaki zysk netto to trudno powiedzieć, zależy od wielkości rezerw.

   Usuń
 11. Zagranica pompuje Wig20 a reszta kiepsko zwłaszcza małe spółki ostatnio praktycznie stoją w miejscu, Unimot temat był wielokrotnie poruszany ale jak dla mnie ciągle ktoś podsypuje akcji, być może wyniki za 1 kwartał będą jeszcze słabe, Prezes jakie jest twoje zdanie o spółce BSC Drukarnia, wydaje się że spółka ma przed sobą dobre perspektywy, rynek opakowań będzie rósł, Paweł

  OdpowiedzUsuń
 12. Agroton podał raport za 2016
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27077921,agroton-public-limited-4-2017-consolidated-financial-statement

  Prezes... kiedyś czytałem, że może rozważysz jego zakup...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agroton właśnie czytam (wszystko super tylko przepływy operacyjne nie nadążają za zyskiem), Onico roszady na szczęście to przesunięcia pomiędzy zarządem a radą. BSC Drukarnie później popatrzę.

   Usuń
  2. Agroton – mamy wyniki, 21,78 mln usd zysku co przy kursie dolara 3,90 daje 85 mln zysku netto a c/z spada z 2,80 na 1,80. Wyniki są niejednoznaczne gdyż przy podobnych przychodach ze sprzedaży r/r wysoki zysk netto to zasługa wzrostu aktywow biologicznych (+14 mln usd), brak odpisów (+7,6 mln usd), oraz znacznie niższe koszty finansowe (+23 mln usd, zasługa zatrzymania osłabienie hrywny). Bardzo mocna poprawa bilansu gdyż kapitały własne rosną 25 mln usd, zobowiązania spadają o 13 mln usd, a aktywa rosną o 12 mln usd. No i problem zaczyna się przy najważniejszym w firmie czyli przepływach operacyjnych, są one podobne jak rok temu bo 10,5 mln usd czyli 50% niższe od zysku. Oczywście wysokie zapasy 29 mln usd powinny się w tym roku zamienić w fizyczną gotówkę i przepływy powinny się mocno poprawić ale czy tak będzie niestety trzeba czekać 4 miesiące (oni tylko co pół roku przekazaują raporty). Przychody ze sprzedaży produków spadły pod względem ilościowym i kwotowym, wzrosły koszty upraw, spadły wynagrodzenia (pewnie mniej pracowników mają), obecne zapasy to po połowie pszenica ozima i słonecznik (pszenicy są na Ukrainie wyższe r/r, nie wiem jak słonecznika) itp.
   Podsumowując: nie wykluczam iż kurs może przy pomocy spekulantów którzy upatrzyli sobie Agroton urosnąć jeszcze ze 20-30%, jednak ja odpuszczam temat gdyż w rok kurs urósł o 460% a jednak wyniki takiego progresu nie odnotowały. Ja jednak zostanę przy bezpiecznej Astarcie które przed chwilą pokazała ciekawe informacje o których za chwilę.

   Usuń
 13. Astarta podała dane operacyjne za 1 kwartał i tak jak się spodziewałem jest bardzo dobrze, przychody r/r wzrosły w hrywnie o 123% a w przeliczeniu na złotówkę przychody są wyższe o około 350 mln zł. Przypomnę że na wzrost przychodów w 1 kw mają wpływ trzy czynniki: udane zbiory w 2016r., problemy logistyczne w 4 kw i związana z nimi słabsza sprzedaż oraz wyższe większości produktów. Moje szacunki poprawy zysku netto za 1 kw były na poziomie 60-75 mln zł (50 mln to korzystniejsze różnice kursowe i 25 mln ze sprzedaży), jednak patrząc na dzisiejsze dane wydaje mi się że zysk powinien być o 100 mln wyższy (50 mln różnice i 50 mln sprzedaż), choć nie mogę wykluczyć jeszcze lepszego wyniki (nawet 150 mln zł) gdyż 1 kw charakteryzuje się niskimi kosztami firmy (nie sieję, nie uprawiają pola itd). Przy osiągnięciu 100 mln lepszego wyniki c/z spada na 3,63 a przy 150 mln c/z 3,30. W moim ocenie wyniki za 2 kw też powinny byc sporo lepsze na co powinny wpłynąć nadal wysokie zapasy (czyli możliwa dobra sprzedaż) oraz wyższe ceny r/r.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawy znalazlem dzis wpis u Obs na temat Miraculum. Po krotce wyciagnal wady - zeby nie nazwac wałki - w zarzadzaniu ta spolka.
  I tak sobie pomyslalem, ze ciekawym moglby byc blog na temat firm lub osob, ktore nie sa uczciwe wobec akcjonariatu.
  Mysle, ze kazdy zna kilka nazwisk od ktorych trzeba sie trzymac z daleka.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 15. Hej Prezes. Mógłbyś przyjrzeć się spółce Amrest. Spółka w trendzie wzrostowym od długiego czasu, może trochę przewartościowana lecz dobre perspektywy.
  Piechu

  OdpowiedzUsuń
 16. @ Paweł – jeśli chodzi o BSC to w mojej ocenie jest prawidłowo wyceniana (patrząc na wyniki, bilans czy przepływy operacyjne), nie widzę potencjału wzrostu w tym roku a nawet nie zdziwię się jak kurs odrobinę spadnie. Może na to się złożyć kilka czynników: jak utrata dwóch dużych klientów, spadek ich marż jaki ma obecnie miejsce oraz spore inwestycje na które planują wydać około 28 mln w obecnym roku. Zwiększenie mocy produkcyjnych czyli sprzedaży będzie prawdopodobnie od 3 kw 2018r. dlatego jak dla mnie warto się firmą zainteresować na początku przyszłego roku.

  @ Piechu – jak dla mnie to Amrest jest zdecydowanie przewartościowany, c/z 40 to bardzo wysoka wycena i nie uzasadniona. Ich obecny wzrost biznesu opiera się w głównej mierze na przejęciach w rożnych częściach świata i to jest jak najbardziej słuszny krok, jednak nawet jak w ciągu 3-5 lata podwoją zyski to i tak nadal będzie c/z 20 a to nadal drogo. Firma jest lubiana przez inwestorów i jak napisałeś w trendzie wzrostowym jednak ja nie chciałbym mieć jej w portfelu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne wyniki dzisiaj podał Lotos, mimo ponad miesięcznego postoju remontowego:

  26.04.2017, Warszawa (PAP) - Zysk netto grupy Lotos, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wzrósł w pierwszym kwartale 2017 roku do 410,9 mln zł ze 106 mln zł przed rokiem i był wyższy od prognoz analityków na poziomie 303,4 mln zł.

  Zysk operacyjny wzrósł do 576,5 mln zł ze 137,8 mln zł rok wcześniej i był również wyższy od średniej prognoz rynkowych na poziomie 386 mln zł.

  Z kolei EBITDA wzrosła do 803,1 mln zł z 400,3 mln zł. Analitycy zakładali, że wyniesie 656,5 mln zł.

  Oczyszczona EBITDA LIFO wzrosła do 682,1 mln zł z 547,3 mln zł. Konsensus zakładał, że wyniesie 644,2 mln zł.

  Z kolei oczyszczony EBIT LIFO wzrósł do 475,5 mln zł z 284,8 mln zł. Analitycy zakładali, że będzie to 356,6 mln zł.

  Przychody grupy w I kw. wzrosły do 5,45 mld zł z 3,94 mld zł. Konsensus mówił o sprzedaży na poziomie 5,36 mld zł.

  W kontekście Unimotu ważne jest to zdanie:
  "Jak podano w raporcie, istotnym czynnikiem wpływającym na wyniki pozostawał wzrost legalnego popytu na paliwa na krajowym rynku, w efekcie ograniczenia tzw. szarej strefy w handlu paliwami."

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 18. Prezesie co sądzisz o Euco. Branża w której działa spółka jest perspektywiczna, patrząc na (możne to śmieszna argumentacja) na amerykańskie filmy,Większa świadomość społeczna w Polsce, możliwości zarobienia na błędach innych jest jeszcze przed nami. Spółka płaci regularnie dywidendę.C/Z=8. Chce też rozwijać swoją działalność- wyemituje obligację na kwotę 100 milinów złotych.
  Ponieważ jest mocno przeceniona może warto ją kupić?
  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Euco ja bym odpuścił, branża ma za sobą już dynamiczny rozwój, powstaje coraz więcej konkurencyjnych podmiotów i coraz trudniej o lepsze wyniki. Widać to już po wynikach za 2016 gdzie przychody i marża siadła. Kolejną niepokojącą rzeczą są przepływy operacyjne, oni drugi rok z rzędu pokazują dużo niższe niż zysk netto (łącznie 30 mln jest mniej przez 2 lata), widać to doskonale na rosnących należnościach, i wygląda to jakby im nie płacili za wygrane procesy. Jeśli chodzi o obligacje to w zasadzie nie wiem po co je wyemitowali, czy to ma być pod przejęcie, czy zwiększenie środków obrotowych bo jak tak to bardzo źle bo potwierdzałoby że mają problem z należnościami Trzeba też pamiętać iż tak wysoka emisja będzie generowała duże koszty, pewnie ze 2 mln samej prowizji plus z 6-7 mln odsetek rocznie. Możesz sobie też zerknąć na fatalne wręcz wyniki Votum, ta sama branża.

   @ Piter - ja ponad rok temu zastanawiałem się nad kupnem Lotosu jeszcze po 25 zł i jak widać zrobiłem błąd że nie kupiłem bo 100% byłoby zarobku.

   Usuń
 19. Witam prezesa co myślisz o Celon Pharma dziś niezła panika po wiadomości o przesunięciu raportu za 1 kwartał poza tym nie wydaje się żeby coś złego działo się w spółce . Akcji nie mam ale zastanawiam się czy nie kupić jak sytuacja się uspokoi . pozdrawiam darksider

  OdpowiedzUsuń
 20. AGROTON - bardzo ładne wybicie (+21%) na dużym obrocie. Spółkę kupiłem jakieś pół roku temu za radą Prezesa (podobnie jak Wistil i Vindexus) - wielkie i szczere podziękowania dla autora bloga. Swoją drogą dziwi mnie fakt, że tacy utalentowani ludzie jak prezes nie pracują zawodowo z pensją powiedzmy 10Kzł/miesiąc, a zamiast nich na wysokich stołkach zasiadają nieudacznicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Agrotonem to pierwszy raz zaufałem technice i sprzedałem w dołku a kurs uciekł ze 100%, jedna z większych porażek (zawodów) ostatniego roku, obecnie ja Agrotonu bym nie kupił bo nie jest tak super jak wszyscy myślą ale spekuła lubi tą firmę i będzie się dużo działo. Co do stołków (rozumiem że mówisz o zarządzających funduszami) to nie jest tak że są to nieudacznicy, mi jest łatwiej moim maleńkim portfelem inwestować gdyż mogę sobie pozwolić na kupowanie mniej płynnych i mniejszych spółek, zarządzający milionami nie może tak sobie skakać i pompują duże, zazwyczaj drogie spółki (często jedną gdzie mieli duże wejście kapitałowe przy niższym kursie) gdyż oni muszą się wykazać przed klientami wzrostami wartości jednostek funduszy. Ja mam łatwiejszą sytuację w przypadku niekorzystnej informacji z firmy, mi prościej jest wyjść z małym pakietem bez zaniżania kursu, duży fund musiałby mocno kurs zaniżyć (patrz Briju).

   @ darksider - Celon kupiłem w zapisach IPO i sprzedałem z 10% zyskiem gdzieś w okolicach 20 zł, przez pół roku kurs urósł jeszcze 100% i tyle mi uciekło. Oczywiście żałuję ale sprzedając po 20 zł uważałem że spółka nie jest więcej warta dlatego przy 30 zł tym bardziej tak uważam. Celon, Mabion, Braster, Selvita to w mojej ocenie są mocno przewartościowane i nie zasługują na tak wysokie wyceny, podobnie to się dotyczy branży gier. Przed tymi branżami ostrzegałem od dłuższego czasu i widać że rynek obecnie zrobił "sprawdzam" i okazało się że nie jest tak super, wszystko w tym tygodniu leci, i farmaceutyka i rynek gier. Dlatego zrób jak uważasz, nie mogę wykluczyć że Celon odbije tym bardziej że prezes podał komunikat że dokupił akcje ale jak dla mnie jest zbyt drogo.

   Usuń
 21. Hej, Prezes, Panowie,
  Qumak podał bardzo słabe wyniki- podobno związane z zastojem w zamówieniach publicznych oraz kwestiami księgowymi i jest juź ok 50% niżej - nie jest to dobry moment do wejścia ?? Przecież spolka nie bankrutuje i w końcu zaczną ponownie zbierać kontrakty!! Laudy twierdzi że w '17 powinni osiągnąć zysk!
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak coś spadło 50% to nie oznacza że to okazja, nawet jak wyjdą na plus w 2017 to nadal może być drogo. Dla mnie jak co złego się dzieje w firmie to to będzie trwało, nie jest tak że po pokazaniu tragicznych wyników nagle już będzie lepiej, ja bym poczekał z zakupami do wyników za 1 kw które pewnie będą za miesiąc.
   Widzę dzisiaj że Vindexus zaczyna spadać i jest blisko poziomów mojej sprzedaży, nie chcę krakać ale może się potwierdzać się zasada kołeczek, były 4 i czyżby zanosiło się na 5 ?
   Efekt też trochę dzisiaj mocniej rósł i były przez chwilę nawet górne widły, gdyby nie zagrożenie (pewnie będą musieli zapłacić) wysokim zaległym podatkiem to z chęcią bym kupił, a taka na razie trzeba tylko obserwować.
   iAlabtros kontynuuje spadki, wygląda że do 70 groszy kurs zmierza (czyli dołka wszechczasów :-), ciekawe czy raport roczny się pojawi bo mam wątpliwości.
   Livechat też trzeba uważać, wyniki za poprzedni kwartał będą jeszcze świetne (45% wzrostu zysku netto r/r) ale umocnienie złotówki do usd jakie mamy obecnie sprawi że nie będzie takich już dynamik w kolejnych kwartałach, na chwile obecną szacuję że ten kwartał powinien być lepszy o 30% r/r (gdyby kurs się utrzymał an obecnym poziomie).

   Usuń
  2. Dzieki Preziesie za odp - ja mimo wszystko chyba zaryzykuje i kupie starter QMK
   Marcin

   Usuń
  3. Re Prezes: Masz tutaj pierwszy z brzegu "Fundusz":
   https://investors.pl/fundusze-inwestycyjne/cQFoBW-investor-fiz
   Dla mnie to są nieudacznicy. Tyle instrumentów, bardzo płynnych instrumentów typu eurodolar, złoto, ropa ... no i co? Klapa!

   Usuń
  4. @ Prezes - co do inwestycji w Livechat, to dla mnie najważniejsza jest dynamika pozyskiwania nowych klientów i dopóki jest na poziomie +30% r/r nie widzę powodów do pozbywania się akcji. Dziś kurs USD/PLN jest taki, a jutro może być inny. No chyba, że z inwestora zamienię się w spekulanta...
   Pozdrawiam

   Usuń
  5. Oczywiście masz rację, w długim terminie na pewno kurs będzie rósł tylko spadną trochę dynamiki przychodów i zysku.

   Usuń
 22. Witam, czy myslisz Prezesie cos o dokupieniu Unimotu? Zastanawiam sie nad tym chociaz mialem nadzieje ze bo wynikach za marzec kurs troszke zacznie sie dzwigac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną nie, może dopiero po wynikach za 1 kw. Mam akcje w podobnej cenie co obecny kurs (5-7%) straty i na razie odpowiednią wielkość pozycji.

   Usuń
 23. Aiton (AIT) podał informacje o dywidendzie 0,10 zł na akcję, kurs poniżej 90 groszy...
  (Abes)

  OdpowiedzUsuń
 24. W piatek wyniki na wielu spolkach a dzis spadaja. Czasem nie rozumiem gieldy.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety ciężko jest teraz inwestować, jak nie masz spółki z modnej branży to pomimo dobrych wyników kurs może stać w miejscu.

   @ Abes - Aiton można było brać jak pisałem o nim po 75 groszy, teraz to raczej trzeba poczekać na czas po dywidendzie i popatrzeć na wyniki, spadają im odrobinę przychody, nie rozwijają się ale jak kogoś interesuje zarobek 10% z dywidendy to jak najbardziej może kupować na średni termin (trzeba wtedy poczekać na niższy kurs).

   Usuń
 25. Cześć Prezes.
  Kupiłem dzisiaj trochę papierów elektrociepłowni Będzin. C/Z w okolicach 4 ( trochę zdarzeń jednorazowych na to wpłynęło) Stale rosnące przychody z perspektywą na dalszy wzrost. Porównując do innych spółek energetycznych wskaźnikowo dużo tańsza. Minusem jest duże zadłużenie wynikające z poczynionych inwestycji, jednak przepływy operacyjne są bardzo dobre, więc nie ma ryzyka z obsługą długu. Szacuje, że w najbliższych latach dalej będą sukcesywnie poprawiać przychody. Co do zyskowności to tutaj zawsze jest ryzyko, ale rynek ten jednak marżowo jest w miarę stabilny. Skarb Państwa ma tam jedynie 5%, więc nie aż tak dużo.
  Patrzyłeś może kiedyś na ten papier?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak kurs był po 15 zł to się nad Będzinem zastanawiałem ale ze względu na 2 fixingi nie kupił, kurs sporo w pewnym momencie urósł (blisko 100%) ale trudno, ryzyka nie podjąłem i kasa uciekła. Ciężko tą firmą analizować gdyż oni w ubiegłym roku przejęli Towarzystwo Finansowo-Leasingowe i to trochę zaburza wyniki. Z tego co pamiętam to zarząd i księgowa (jedna klika) potężne wynagrodzenia sobie wypłacali, pozazdrościć. Generalnie nie ma co się do czego przyczepić (ładne wyniki, przepływy i bilans) i jeśli nie oporów inwestując w spółki notowane na 2 fixingach to powinno być dobrze (powinieneś zarobić).

   Usuń
  2. Spółka już nie jest na dwóch fixingach. Notowania ciągłe, ale płynność bardzo mała. Myślę, że przez te dwa fixingi została zapomniana i ludzie jej nie widzą, ale z czasem dostrzegą. Kupiłem dzisiaj niewiele a i tak prawie pół obrotu zrobiłem na papierze. Pewnie będę zwiększał. Dzięki za opinie.

   Usuń
 26. Prezes,
  dokupienie dzisiaj Helio jak się lała krew - to duży szacun.
  Pozdrawiam
  Piofun

  OdpowiedzUsuń
 27. Czesc Prezes,

  chcialbym podpytac o Twoja opinie o przewidywanych wynikach Drozapolu. Trzymam to juz dosc dlugo I niestety na minusie. Zamierzam do nich zaczekac I najwyzej wyjsc ze strata, ale czy moglbys prosze podpowiedziec jak je widzisz?
  Dzieki,
  Arek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nad zakupem Drozapolu sam się zastanawiam i czekam na ich wyniki, oni na pierwszy rzut oka słabo wyglądają bo drugi rok z rzędu mają straty ale jeśli uwzględnisz amortyzację i capex to faktycznie robi się niewielki zysk. Ponadto dobre przepływy, niezły bilans i gdyby im się udało sprzedać nieruchomości które mają na sprzedaż (chyba za 28 mln) to mocno by im się pozycja gotówkowa poprawiła. Kolejną rzeczą jest szansa że wyniki za 4 kw 2016, 1 i 2 kw 2017 mogą być dobre gdyż ceny stali już nie spadają i miały tendencję wzrostową, kolejną istotną rzeczą to od 2 kw mocny złoty w stosunku do eur powinien im dodatkowo pomagać gdyż z tego co pamiętam z 50% stali importują z europy, złotówka jest 5% mocniejsza w stosunku do 2-3 miesięcy temu dlatego o tyle nawet mogą poprawić marże. Spójrz na Konsorcjum Stali które podało ładne szacunki za 1 kw (jest to na razie jednostkowy ale i tak poprawa o 100% na poziomie zysku netto), jest szansa że Bowim i Drozapol też mogą pozytywnie zaskoczyć. Wydaje mi się że możesz spróbować potrzymać te akcje nawet do sierpnia (wyników za 2 kw) ale nie biorę za to odpowiedzialności i sam musisz przemyśleć, na pewno dobrze trzeba przeczytać raport roczny który chyba jest w piątek.

   @ Piofun - jak tu nie kupować Helio jak cały wzrost po świetnych szacunkach wyników za 1 kw został wymazany, wiemy że wyniki za poprzedni kwartał będą około 100% lepsze a spodziewam się że i obecny też przynajmniej 100% da lepszy zarobek (zaczyna pomagać mocny złoty, święta były w tym kwartale,umowa z Biedronką dopiero była od czerwca 2016, ludzie mają więcej kasy to kupują bakalie i lepiej się odżywiają - same plusy :-) Generalnie po co mam szukać ciekawych firm i tanich, jak Helio takie jest, jest szansa że po tym kwartale c/z spadnie w okolice 6 a to przecież tanio, wydaje się też że będzie mogło jeszcze te 10% rocznie poprawiać wyniki czyli kurs ma szanse jeszcze rosnąć. oczywiście rośnie pokusa na realizację zysków i sprzedaż ale to nie są jeszcze poziomy których oczekuję.

   Usuń
 28. Prezesie mam prośbę o twoją opinię o spółce Gekoplast właśnie ukazał się raport za 1 kwartał 2017, z jednej strony niska wycena, spółka w sektorze wzrostowym ale, jak dla mnie to trochę zawodzą wyniki znów gorsze r/r, ceny polipropylenu rosną, aktywa obrotowe mniejsze niż zobowiązania,przepływy operacyjne słabe, gotówki mało w kasie, posiłkują się kredytami, a z drugiej strony płacą dywidendę, pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam teraz czasu się przyjrzeć dokładnie (może później) ale tak na szybko to nic ciekawego ta firma i raczej kurs nie będzie rósł, zauważ że prognozują w 2017 tylko 7 mln a to da c/z 10.

   Usuń
 29. A co myślisz Prezesie o AGROTON, dobre wyniki, sytuacja na rynku analogiczna jak w ASTARTA.

  OdpowiedzUsuń
 30. Natrafiłem ostatnio na spółke Fasing. Branża produkcyjna do przemysłu górniczego, a w górnictwie dzieje się co raz lepiej. Ostatnio troche przychody spadły, ale mają nieprzerwane zyski i c/z poniżej 10. Płaca też regularnie dywidendę. Przepływy super, wysoka amortyzacja. Bilans wygląda w miarę, choć chyba troszkę za duże zadłużenie krótkoterminowe. Ktoś też sporo kupił w okolicach 14 złotych.

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam, jutro jest walne aviaaml. Będzie to jakiś raport finansowy? Nie mogę nigdzie znaleźć terminów publikacji raportów. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie to opublikowany normalny raport EBI (protokół z walnego) pewnie w jutrzejszym dniu. Do takich Walnych nie ma żadnych terminów publikacji raportów.

   @ Domin - na temat wyników Agrotonu napisałem wyżej, oczywiście można porównać jak najbardziej z Astartą ale są one dla innych typów inwestorów. Astarta to niska wycena, stabilny rozwój i większe bezpieczeństwo gdyż leży w centrum Ukrainy w duży oddaleniu od konfliktu zbrojnego, dużo informacji z firmy. Agroton bardzo niska wycena patrząc na c/z, brak rozwoju (marazm) i zwiększone ryzyko konfliktu gdyż uprawiane ziemie w zasadzie leżą tuż przy linii konfliktu zbrojnego. Wyniki mają trochę zdarzeń jednorazowych np. zysk z odkupienia obligacji z dużym dyskontem który może jeszcze się w tym roku pojawić bo zostało im trochę do spłaty obligacji, bardzo mało informacji z firmy bo tylko raporty co pół roku. Agroton jest bardziej do spekulacji ze względu na niską wycenę a Astarta raczej do spokojnego inwestowania.

   Uwaga - Stalexport podał dzisiaj interesujące informację, wypłacił ze spółki zależnej pozostały zysk za 2016r. czyli 64 mln i więcej nie będzie wypłacał do uregulowania opłaty koncesyjnej która wg mojej wiedzy jest płacona w 2019r. Może to oznaczać że nie można się spodziewać dużych dywidend przez 2 lub 3 lata bo kasy na nie mają 200 mln (64 mln + 136 mln) czyli przy obecnej kapitalizacji może dać łącznie stopę dywidendy 20% w 2 lub 3 lata.

   Usuń
  2. Ale gdzie mogę znaleźć terminy przekazywania raportów okresowych na 2017?

   Usuń
 32. Prezes pytanie o Unimot.
  Bo spółka ładnie zwiększa sprzedaż. Więc jak utrzymają swoje marże to zysk powinien iść także do przodu.

  Moje pytanie jest o zagrożenia. Jakie widzisz zagrożenia?
  Co może spowodować spadek marży przychodów?
  Spółka ma dość spore wskaźniki zadłużenia (ale moze to typowe dla branzy), możę tu byc ryzyko (niewypłacalnośći kontrachenta)

  Wzrost/spade cen ropy naftowej chyba nie powiniem być dla niej problem, bo jadą na marży.
  Wzmacniający złoty powinniem pomagać.

  OdpowiedzUsuń
 33. @ paweł – Gekoplast mi się nie podoba i nie chciałbym go mieć obecnie w portfelu (myślę tu o krótkim terminie tak do roku). To co wcześniej napisałem, mało ambitny wzrost zysku do 7 mln co daje c/z 10 (oczywiście nie wiem ile w tym będzie amortyzacji), dywidenda 50 groszy czyli stopa 4%, w 1 kw pomimo rosnących przychodów spadła im jednak marża o 1,6 p.p. przez co wynik jest gorszy na poziomie zysku netto, tak jak sam napisałeś rosnące ceny surowców które są wyższe o 18% r/r, spore inwestycje patrząc na kapitalizację taki sobie bilans.

  @Egonac – jeśli chodzi o Fasing to spółka od dawna jest nisko wyceniana (już kilka lat do niej się przymierzałem i dobrze że nie kupowałem bo kurs w miejscu), w mojej ocenie niska dosyć wycena wynika z faktu iż świadczy usługi na rzecz kopalni które przeżywają kryzys od wielu lat choć od roku rząd podaje im kroplówkę. Widać to po spadających od kilku lat zyskach i przychodach, chociaż jeśli chodzi o zyski to są mocno zaniżane przez wysoką amortyzację. Patrząc na obecne wskaźniki i finanse to całkiem dobrze wygląda, ładny bilans i przepływy operacyjne, wysoka amortyzacja a niski Capex i gdyby nie te kopalnie to można byłoby kupować.

  @scooby – główne zagrożenia dla Unimotu to może być zbyt szybki rozwój, on dynamicznie zwiekszają sprzedaż, pozyskują nowych klientów i tak jak napisałeś może się zdarzyć sytuacja że jakiegoś kontrahenta właściwie nie zweryfikują i nie zapłaci za parę cystern paliwa. Nie wiem jak się obecnie a szczególnie w przypadku Unimotu, 20 lat temu jak pracowałem w banku i klient ktory prowadził stacje beznzynowe to najpierw musiał zapłacił za paliwa cysternę i dopiero mógł odbierać to paliwo od koncernu, jeśli tak nadal jest to dobrze ale jeśli najpierw paliwo biorą a później zapłata to zwiększa się ryzyko. Ponadto pewnie jak pamiętasz do lutego wszyscy handlujący paliwem (producenci, pośrednicy, stacje benzynowe) musieli wystąpić o ponowne koncesje na obrót paliwem i szacowano że kilka % stacji o to nie wystąpi czyli spadnie potencjalna liczba odbiorców i też ryzyko jest że ktoś nie przedłużał koncesji, zamknął stację i nie rozliczył się z Unimotem. Do ryzyk na pewno trzeba zaliczyć konkurencję która na szczęście dzięki zmianom przepisów w zeszłym roku ograniczyła nowych importerów zagranicznych, z tego co się orientuję jest dużo trudniej teraz rozpocząć działalność. Nie można wykluczyć że nasi monopoliści jak Orlen czy Lotos mogą chcieć zmonopolizować rynek oleju napędowego (disla) i obniżą mocno marże, na chwilę obecną Unimot ma dużo niższe ceny disla (dzisiejsza cena u niego to 3298 zł/m3 a w Orlenie 3437 zł/m3 czyli o 4% jest drożej w Orlenie, a to chyba dużo patrząc na niskie marże jakie są w branży) i może korzystać w pozyskiwaniu nowych klientów. W mojej ocenie najważniejsza jest jednak cena paliwa, jeśli kurs dolara do złotówki by mocno rósł i ropa na świecie także to przełożyłoby się to na wysokie ceny paliw na stacjach benzynowych i niestety kierowcy mniej by jeździli. Są pewne poziomy cen paliw których pewnie kierowcy by nie tolerowali i przerzucili się na komunikacje miejską czy pociągi.

  @ Marcin R. - IRL nie opublikował kalendarium raportów, oni informują rynek z dwudniowym wyprzedzeniem że będzie opublikowany raport finansowy za kolejny kwartał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odpowiedź Prezes.
   Podziwiam twoja wiedzę oraz logiczne wyciąganie wniosków.

   Wielkie dzięki, że prowadzisz takiego bloga. Dzięki twoim analizom człowiek może się bardzo wiele nauczyć, także myśleć

   Tak jeszcze odnośnie zagrożeń(po przemyśleniu), to jak wzrośnie cena ropy(lub dolara) to chyba proporcjonalnie muszą zwiększyć się zapasy obowiązkowe (wieksze koszty).

   Wg mnie jak gospadarka polska będzie się rozwijała, to zwiększony będzie popyta na paliwa. Więcej samochód, wiecej jeżdzenia.

   Ryzykiem chyba wg mnie są jeszcze stopy procentowe, jak one będą rosły to koszty kredytów będą rosły.

   Ryzkiem (w dalszym terminie) może być to że UE może chcieć zakaz samochódw na ON? (coś takiego mi się obiło)

   Zastanawiam się na nad konkurencja ze strony Orlenu.
   Jak orlen będzie dociskal to chyba różnica pomiędzy UNT a orelenm powinna się zmiejszać. 4% to baaardzo dużo. Może maja taką cena aby zbobyc duzy rynek?
   Poszukam ile kosztuje cena ON zza granicy. Ile de fakto calkowitej marży ma UNI teraz.

   Usuń
  2. Jeszcze jedno pytanie. Co myślisz o Orelnie .
   2mld za i kwartal. Moga miec 8-10 mld zysku.
   Razem z Lotosem na maja bardzo duży udział w rynku, taki quasi monopol.
   Są ogromne bariery wejscia dla innych, ale takie małe spółki jak UNT lub Onico także na tym torcie mogą sie upaść(np zwiekszyć marże?)

   Zakładając ze mafia paliwowa się nie odrodzić to taki Orlen plus Lotos mogą dostarczać budzętowi państwa ogromny hajs potrzebny na wydatki społeczne. Więc podejrzewam, że rząd na pewno jest na tym skupiony aby wałków na nielegalnym paliwie nie było.
   Orlen rozszerza siec stacji, kurde wydaje się sie ze orlen i lotos idą na monopolizacje rynku, plus jakies popierdułki (ONC i UNI) aby pseudokonkurencja była ( u mnie dzielnicy mam jedną nową stację orlenu i lotosu)
   Czuć dojenie kierowców. Jak ropa nie będzie rosła to wg mnie zyski spółek paliwowych mogą być cały czas bardzo wysokie.

   Usuń
  3. Orlen i Lotos powinny poprawić lekko wyniki ale powtarzam jak mantrę, mnie ze względu na całkowity wpływ Państwa odpycha do tych inwestycji, co z tego że zarabiają jak zamiast pieniądze do akcjonariuszy transferować to będą ratować kopalnie czy inne chore gałęzie gospodarki.

   Usuń
 34. Prezes, pytanie o Stalprodukt. Może to i zabawne (naiwne?), ale po tym jak dostali bardzo pozytywną rekomendację WBK zainwestowałem w tą spółkę cześć środków. I, że tak powiem, papier nie przejmuje się rekomendacją ;-) Wielkość dywidendy jest raczej dowcipem, dla tych co mają dystans do swoich środków (w końcu to tylko "piniądz").
  Z góry dziękuję za odpowiedź. Prezes - "fajny" blog, mnóstwo przydatnych informacji, widać sporo pracy w to wkładasz, lekka ręka - tak trzymaj :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawia mnie czy chociaż przeczytałeś tą rekomendację czy tylko zobaczyłeś że cena w rekomendacji jest o 30% wyższa i kupiłeś (ja nie czytałem) ? Z miesiąc temu odpisałem komuś na blogu na temat Stalproduktu i raczej nic się w mojej ocenie nie zmieniło (tylko kurs odrobinę spadł), cytuję "Stalprodukt to bardzo trudna spółka do wyceny, wyniki za 1 kw powinny być lepsze dzięki właśnie wysokim cenom cynku które są wyższe 50% r/r (w 4 kw cały dobry wynik to zasługa cynku) ale jak zobaczyłem w raporcie z 15 pozycji tworzenia i likwidowania rezerw (odpisów) to zawodowi analitycy wiedzą o co chodzi. Ja niestety nie potrafię ocenić czy nadal będą takie pozycje tworzyć (pewnie będą ale na jakie kwoty ?). Z drugiej strony spółka nie jest tania i nawet jak poprawi wyniki 15-20% to i tak będzie c/z z 9, ponadto inwestycje większe od amortyzacji oraz przepływy operacyjne mogłyby być wyższe. Ja bym się wstrzymał z kupnem." Podsumowują : w mojej ocenie wyniki za 1 i 2 kw powinny być lepsze r/r dzięki nadal wysokim cenom cynku który chociaż od szczytu spadł o 10% to nadal jest blisko 40% wyżej r/r i wydaje mi się że możesz zaryzykować i potrzymać akcje. Oczywiście nie biorę za to odpowiedzialności i Ty sam musisz to dokładnie przemyśleć.

   Usuń
  2. Dziękuję za opinię :-)
   +

   Usuń
 35. Ktoś z czytelników? pochylał się nad komunikatem Quercus gdzie zdecydowało, by z zysku za 2016 rok przeznaczyć ok. 28,4 mln zł na przeprowadzenie skupu akcji własnych w celu umorzenia. Nabycie akcji może nastąpić za cenę 9,50 zł,. Kurs obecnie 6,6. skup dotyczy około 10% akcji. Pozdrawiam mlody

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam,Prezes(lub zainteresowani)pytanie mam odnośnie dzisiejszego info.ze Stalexportu,w mojej ocenie to umiarkowanie optymistyczna informacja(niekoniecznie dla spekulacji) którą dotyczy dywidendy w latach 2018-2019,po przeliczeniu na jedną akcje średnio 40gr.brutto to ponad dwa razy tyle co w bieżącym roku,jak źle liczę to proszę o wyjaśnienie,pozdrawiam Daniel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj co piszę na blogu, wyżej już napisałem o Stalexporcie. Wyżej napisałem że zapłata koncesji jest w 2019 ale możliwe jest że to jest początek płatności koncesji i nie wiem przez ile lat taka płatność może się odbywać, napisałem do noble securities którzy w 2015 robili rekomendację i wiedzą więcej, nie mam na razie informacji zwrotnej. Jeśli dzisiaj nie otrzymam to jutro napiszę do Stalexportu. Czas płacenia koncesji jest w przypadku dzisiejszego komunikatu istotny, gdyż napisali że wypłaty ze spółki zależnej będą się odbywać po zakończeniu płatności koncesyjnej, a jeśli trwałaby 10 lat to przez ten okres nic dodatkowej dywidendy my byśmy nie otrzymali.

   @ mlody - Quercus to nic nowego i dobrego, trzeci rok z rzędu jest taki skup podczas którego około 5% akcji jest skupowanych, w zasadzie z niego tylko główni akcjonariusze korzystają i fundy. Dla drobnych to lipa.

   Usuń
 37. Imponujący skok UNIMOT na liście 500
  http://www.unimot.pl/imponujacy-skok-unimot-liscie-500-rzeczpospolitej/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do osób posiadających akcje UNIMOTU, musimy tylko uzbroić się w cierpliwość.
   Na giełdzie pieniądze przepływają od niecierpliwych do cierpliwych inwestorów.
   Bez wątpienia jeżeli nie zdarzy się nic niespodziewanego spółka da nam zarobić.

   Usuń
 38. Nie rozumiem tej czesci twojej wypowiedzi Prezesie o Stx: "Może to oznaczać że nie można się spodziewać dużych dywidend przez 2 lub 3 lata bo kasy na nie mają 200 mln (64 mln + 136 mln) czyli przy obecnej kapitalizacji może dać łącznie stopę dywidendy 20% w 2 lub 3 lata."
  Czyli ze nie mozna spodziewac sie dywiden jak piszesz, ze mozna liczyc na 20 % w 2-3 lata?

  OdpowiedzUsuń
 39. Bo kasy na nie mają 200 mln, oznacza że kasy na dywidendy mają 200 mln - źle użyte słowa. Na razie jeszcze wstrzymam się z konkretną wypowiedzią na temat Stalexport bo faktycznie nie wiem przez ile lat czy jednorazowo będzie płacona koncesja. Przejrzałem raporty i nie widzę tej informacji i napiszę do firmy może to wyjaśnią.

  OdpowiedzUsuń
 40. Witam . Prezes mam pytanie czy jeżeli dywidendę dostanę z IRL to czy będę płacił podatek na Litwie 15% i w Polsce 19%? Czy taki podatek będzie pobrany automatycznie czy dodatkowo w rozliczeniu? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://analizyobs.blogspot.de/2017/04/na-szybko-podatek-od-dywidendy-z-inter.html

   Usuń
  2. Wypłatę dywidendy dostaniesz od razu pomniejszoną o 15% podatku, jeśli masz IKE/IKZE to nic więcej nie robisz, jeśli natomiast masz zwykły rachunek maklerski to w przyszłym roku w PIT 38 powinien jeszcze 4% dopłacić aby łączny pobrany podatek wyniósł 19%.

   Usuń
 41. Aha dzięki , czyli nic dodatkowego nie wypełniam tylko to w PIT 38 przyjdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic Ci w PIT 38 nie przyjdzie, sam musisz to wyliczyć, powinieneś sobie teraz zapisać (za rok nie będziesz pamiętał) jak dostaniesz dywidendę ile powinieneś dopłacić brakującego podatku i to uwzględnić w przyszłym roku. Z biura maklerskiego jak dostaniesz PIT 8-c to nie będziesz miał żadnej informacji o tej dywidendzie.

   Usuń
  2. UWAGA-PROŚBA- jeśli ktoś z czytelników bloga posiada rachunek maklerski w bz wbk to proszę o wklejenie lub przesłanie na mojego emaila blogprezesa@gmail.com dzisiejszej rekomendacji spółki WAWEL.

   Usuń
 42. @Prezesie, jakie jest Twoje nastawienie do spółki MERCATOR MEDICAL ?
  Spółka w ostatnim czasie lekko się przeceniła i moim zdaniem jest to fajna możliwość do akumulacji akcji na długi termin.
  Branża bardzo ciekawa i rzeczywiście rokujące na przyszłość perspektywy.
  Mocne produkcyjne wyraźnie zostaną zwiększone, gdy ostatecznie ruszy fabryka w Tajlandii. W ostatnich dniach widzimy jak kurs wraca na swoje tory, pomogła niewątpliwie wypowiedz prezesa o planowanych wyższych dywidendach po zakończeniu inwestycji w fabryki.

  szczegóły: http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/mercator-medical-planuje-wyzsze-dywidendy-po,109,0,2308205.html

  Drugie pytanie: będziesz obecny na konferencji WALL STREET w Karpaczu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już kilkakrotnie pisałem o Mercator np. z miesiąc temu "Mercator w długim terminie może dać zarobić solidnie ale ja bym się nie spieszył na razie z zakupem, zanim zakończą i uruchomią produkcję w budowanej fabryce w Tajlandii to jeszcze z rok minie, dodatkowo jak sami napisali mocno wzrosły ceny lateksu czyli spadnie im marża i wyniki za 1 kw mogą być słabe, ja bym czekał i dopiero pod koniec roku myślał o kupnie (oczywiście po analizie aktualnych wyników)" - jak widać trafnie przewidziałem bo podali szacunki za 1 kw i są wręcz tragiczne bo ceny lateksu ich "zabijają". Dlatego ja bym czekał dłuższy czas aż zaczną spadać ceny surowców (lateksu) i będzie bliżej końca budowy fabryki, teraz pewnie kilka kwartałów gorszych wyników.

   Nie będę na konferencji Wall Street w tym roku, planuję w przyszłym roku ale pod warunkiem że będą chętni z bloga.

   Usuń
  2. Widzę, że podobne masz nastawienie jak w przypadku Polwaxu, jeśli sie nie mylę.
   Co do spadku cen surowców obserwujemy to już w ostatnich msc, zerknij na wykres:
   http://www.tradingeconomics.com/commodity/rubber
   Na podstawie tego co prezes Mercatoru mówił na ostatnim czacie, budowa idzie zgodnie z planem i fabryka w Tajlandii powinna dysponować pełnymi mocami produkcyjnymi na koniec I półrocza 2018 r.

   Ja będę obecny w tym roku na Wall Street, jeżeli byś się mimo wszystko zdecydował, daj znać na pewno byłoby kilka osób czytających bloga, którzy chcieliby się spotkać. Za rok również planuję wizytę.

   Usuń
 43. Dziękuje Prezes i Spekulant

  OdpowiedzUsuń
 44. Uwaga - mam już analizę Wawel więc nie przesyłajcie mi, dużą poprawę upatrują w tańszych surowcach ale c/z po wynikach za 2019 może spaść do poziomu 12,50 a to nadal drogo.

  OdpowiedzUsuń
 45. Są wyniki Delko. Mnie raczej rozczarowały - tzn. cały rok wygląda ok, ale sam 4Q dość słabo (przychody bez zmian - może dlatego, że w 4Q2015 konsolidowali już przejmowane spółki i nie było wzrostu z tego tyrułu?, zysk niższy niż w 4Q 2015)... Pytanie, czy to trwałe obniżenie lotów, czy chwilowa zadyszka. Chyba trzeba poczekać do wyników za 1Q2017.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też trochę wyniki Delko rozczarowały gdyż liczyłem w 4 kw na 2 mln zysku a jest 0,625 mln, w samym 4 kw zysk netto był gorszy o 0,754 mln, przychody lepsze o 1,72 mln, kapitały wzrosły o 0,5 mln. Oni w grudniu płacili 11 mln za przejęcie nowej firmy i możliwe że wygenerowało to dodatkowe koszty (finansowe czy przejęcia) gdyż zysk ze sprzedaży był niższy o 0,462 mln (marża na sprzedaży spadła o 0,39 p.p.). Jedyny ale istotny plus to mocno poprawa przepływow operacyjnych które były lepsze aż o 8,5 mln zł. Obecna c/z 7 to ani drogo ani tanio, pewnie dadzą z 5% dywidendy. Jeśli chodzi o 1 kw to trudno ocenić jaki będzie, gdyż będą konsolidować przejętą w styczniu spółkę a to może odrobinę wynik poprawić, ciężko powiedzieć jak przesunięte święta na kwiecień wpłyną na wyniki, w przypadku tej firmy trudno przewidzieć "przyszłość". Generalnie nie mam czasu i siły aby dokładniej przejrzeć bo mam dziecko chore (dawałem lekarstwo dlatego piszę o 4 w nocy). Dzisiaj jest z 40 raportów finansowych i będzie mi ciężko je ogarnąć.

   Usuń
 46. Dwunastego maja wyniki Onico, a kurs stoi lub się cofa. Jakie są szanse, że znowu jakiś niemiły wsad do raportu włożą? Lepiej poinformowani powinni już skupować podbijając cenę. Dobrze myślę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej "niemiłe wsady" robi się w raportach rocznych więc raczej nie spodziewam się tego, kluczowe będzie czy nadal poprawiają przychody i utrzymują marże. Czy poinformowani powinni podbijać cenę jeśli są dobre wyniki ? Może tak a może nie, Ci poinformowani (myślę o zarządzających) dostaną akcje z programu motywacyjnego więc nie ma dla nich sensu jeszcze skupować z rynku. Nie widzę sensu zastanawiać się nad tym, dobrym prognostykiem może być sprzedaż Unimotu która mocna rośnie, więc Onico też może dobrze działa.

   Tak do 12-13 dzisiaj trochę mniej będę pisał na blogu bo muszę z rana do lekarza z dzieckiem.

   Usuń
 47. Delko - obecny spadek ponad 12%... ja dokupiłem troszkę...

  OdpowiedzUsuń
 48. Ja również Delko dokupiłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Delko- Delko sprzedałem miałem śladowe ilości, kupili w moim mieście dwa sklepy i hurtownie Sedal. Co to za sklepy: jeden na os Wyszyńskiego wśród kilku marketów. Miedzy innymi Biedronka, Carefour, Lidl i jeszcze przynajmniej 3 duże sklepy. Drugi sklep na zadupiu Wielunia ul. Traugutta tuż obok Biedronki, nie po drodze, ruch jak na małej wsi - drogo mały wybór działa może z 1,5 roku. Hurtownia - na ten temat nic nie wiem, jest od dobrych kilkunastu lat. Żeby nie było do niczego nikogo nie namawiam nie znam się, opisuję to co widzę. Wieluń to małe miasto marketów.
   CKM

   Usuń
 49. Zabawy TKO Onico....
  https://s14.postimg.org/kbw0o2d7l/onico_zabawy.png

  hehe...

  OdpowiedzUsuń
 50. Prezesie , co myślisz o raporcie finansowym LSI za 2016r ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak tylko zerknąłem i nie wczytywałem się co pogorszyło rentowność że zysk netto niższy r/r, słabe dosyć przepływy operacyjne, nie chcę się wypowiadać bez analizy, minimalny zawód tak jak na Delko.

   Usuń
 51. Prezes idź się zdrzemnij :) Gdzie ty w raporcie LSI widzisz niższy zysk netto r/r ?
  2016 - 4,5 mln, 2015 - 3,7 mln.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, spałem ze 2 godziny i źle napisałem, chodziło mi o 4 kw r/r, przychody wzrosły o 13% ale Zysk ze sprzedaży: spadek o 31.68% r/r
   Zysk operacyjny (EBIT): spadek o 8.45% r/r
   Zysk przed opodatkowaniem: spadek o 16.34% r/r
   Zysk netto: spadek o 28.52% r/r

   Jak możesz to podpisuj się bo więcej nie odpowiem.

   Usuń
  2. Zysk ze sprzedaży spadł mimo wyższych przychodów (2015: P:28,7; Z:9,4 / 2016: P:33,1; Z:9,25). Poza tym wietrzenie w kasie - przepływy ogółem na minusie a z samej działalności operacyjnej niższe o ponad 50% rok do roku (4,6 mln). Pozdrawiam, Eljot.

   Usuń
 52. I tak ktos z ukrytego kupuje i 11,75.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupuje się przyszłość. Dla LSI ona będzie dobra lub bardzo dobra. Cytuję komunikat spółki:
   "Zarząd LSI Software S.A. informuje na podstawie wstępnych danych o blisko 35% wzroście przychodów skonsolidowanych za pierwszy kwartał 2017 roku, które osiągnęły 9,8 mln PLN w stosunku do 7,2 mln PLN za pierwszy kwartał 2016 roku."

   Pozdrawiam.
   begginer

   Usuń
  2. No akurat to jest stary komunikat spółki jednakże uważam że spółka ma potencjał i dlatego też dziś sam dokupiłem trochę akcji.
   Poczekamy i zobaczy czy było warto....

   Usuń
  3. LSI jest tania przy obecnych wskąźnikach.
   A przecież nie dawno przejęli swojego konkurenta, co powinno kontrybuować do przyszłych wyników.
   Do tego cała branża HORECA, którą obsługuje LSI miała wyjątkowo udany rok 2016, rok 2017 również zapowida się nieźle.
   Pozdrawiam
   Piter

   Usuń
 53. ASBIS dostal wysoka wycene z bossa. Fundamentalnie tez wyglada atrakcyjnie

  OdpowiedzUsuń
 54. Stalexport podał szacunki wyników za 1 kw (pewnie wiele się nie zmienią) i są w zasadzie porównywalne z tymi rok temu, przychody wzrosły o 8% natomiast zysk spadł o 6%, zakładam że na gorszy odrobinę zysk wpłynęły inaczej zawiązywane rezerwy. Dobrze wygląda dalszy wzrost ruchu i wzrost opłat. W mojej ocenie wyniki te nie będą impulsem do wzrostów kurs i raczej nie kupuję akcji i czekam do kolejnego kwartału, nie dostałem jeszcze (pewnie nie dostanę) odpowiedzi z firmy i noblesecurities o koncesji (jak długo będzie płacona Państwu).

  OdpowiedzUsuń
 55. LC CORP
  C/WK 0.63
  C/Z 7.83

  czy to nie jest okazja jak z VANTAGE wczesniej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To spółka ze stajni Czarneckiego i stąd taka niska wycena, bo inwestorzy obawiają się jakichś jego zagrań typu "emisja z wyłączeniem prawa pobory w cenie nominalnej dla niego i podmiotów powiązanych". Dziękuję.
   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Racja. Szukam jakiegos dewelopera wartego zainwestowania. Ktos ma jakies pomysly? Vantage byl perfekcyjny ale niestety zdecydowali sie wykupic.

   Usuń
  3. Robyg lub Lokum

   Usuń
  4. Sprawdź Atal. Ostatnio nawet @Prezes się nim interesował.

   Usuń
  5. Polecam Robyg.
   W tym roku rekordowa dywidenda do zgarnięcia.

   Usuń
 56. Wydaje mi sie, ze Efekt mile zasokczyl. Vindek daje 0,2zl dywidendy.
  Widzicie jakies ciekawe wyniki?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Efekt ze 0,3 mln więcej zarobił niż sobie szacowałem, kto nim zainteresowany to powinien przeczytać raport i zobaczyć co piszą o tym nieszczęsnym zaległym podatku ? Vinndexus trzeba przyznać że się nie szarpnął, dywidenda 0,2zł to tylko stopa 2,2% to maleństwo chociaż w tamtym roku było jeszcze mniej 0,15 zł Synthos coś ze 300 mln wyższe wyniki od oczekiwań i też będzie trzeba zerknąć co wymyślili.

   @ Wojciechz - deweloperka to nie moja branża więc nie podpowiem. Atal niestety odfrunął i chyba nie ma sensu już wchodzić.

   Usuń
  2. Drozapol tak na szybko (trzeba przeczytać dokładnie raport) w 4 kw poprawił wynik o 1,55 mln, roczny strata 0,462 przy 6,4 mln straty w 2015r. Gdyby jednak uwzględnił amortyzację i capex to zysk wyniósłby 3 mln a c/z 4, ładny bilans mają ale coś w 4 kw zaszwankowały przepływy operacyjne i są ujemne. Prawdopodobnie dobre wyniki powinni pokazać w 1 kw (rosły na początku kwartału jeszcze ceny stali) i 2 kw może też być niezły gdyż oni ponad połowę importują w euro które jest 5% niższe r/r. Nie naganiam na tą spółkę tylko wczoraj komuś pisałem na blogu aby się wstrzymał ze sprzedażą i pisałem żeby dać szansę.

   Usuń
  3. Dzieki wielkie Prezes za powrot do tematu :)

   Usuń
 57. IRL -jest potwierdzenie wypłaty super dywidendy
  - total amount of dividends to be paid – EUR 10,200,000;
  - dividend per one share – EUR 0,51;
  - record date – end of the business day on 15 May 2017;
  - dividend payment date – 24 May 2017.

  OdpowiedzUsuń
 58. Podaje pod rozwagę zakup Pragmy Faktoring
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/PRAGMA-FAKTORING-S-A-Dane-o-sprzedazy-uslug-i-wielkosci-portfela-wierzytelnosci-w-I-kwartale-2017-r-7510397.html
  https://www.pb.pl/leaselink-mocno-namieszal-w-leasingu-859207
  Minusem jest bardzo mała płynność, wstrzymana tegoroczna dywidenda.
  Spółka na dłuższy termin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie ten LeaseLink wyglada, pytanie jak ze spłacalnością tak udzielanych leasingów, trzeba raport przeczytać, duży problem tak jak napisałeś to płynność.

   Usuń
 59. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27128059,unimot-sa-raport-okresowy-roczny-za-2016-r Kosmos:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ciekawe to Unimot pokazał 0,2 mln lepsze niż we wcześniejszym raporcie.
   Vindexus przychody wyższe a zysk niższy, lekki zawód jak Delko czy LSI.
   Ciekawostką jest raport iAlbatros ale o co w nim chodzi to nikt pewnie nie wie, nie wnikam już bo temat zamknięty.
   Poza synthosem to bez fajerwerków, albo podobnie albo gorsze wyniki. Czekam na wtorkowy raport Coliana i w maju zaczynamy raporty za 1 kw.

   Usuń
 60. Vindexus zysk trochę niższy, ale sam pisałeś kiedyś, że spodziewasz się, że koszty np. sądowe uruchomienia nowych wierzytelności mogą być wyższe i trochę zysku pochłonąć. Efekt w wynikach netto powinien być w kolejnych kwartałach.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałem raportu i nie wykluczone że tak było jak napisałeś, ważny będzie raport za 1 kw bo wtedy już koszty powinny spadać a przychody rosnąć, zobaczymy jak to będzie.

   Usuń
 61. Unimot mimo dobrego raportu jeszcze trochę będzie się konsolidował, całkiem możliwe że nawet spadnie poniżej 40 zł, dopiero wtedy nabierze sił do wzrostów, ja trzymam walor nie pękam przed tym scenariuszem, czekam na późniejsze wzrosty

  OdpowiedzUsuń
 62. Co do Unimotu to trwa obecnie konsolidacja między 45-50, po spadkach, jak będzie dobry raport za kwiecień i I kwartał to powinno pójść do góry. Dużo chętnych do spadków nie widzę, tworzy się powoli baza do wybicia, fajna dywergacja na RSI. Co do wyników to niestety ale potwierdza się że jak ktoś czeka do końca to chce coś ukryć, wyniki Cormay, Global Cosmed, Groclin, Qumak, Wasko były bardzo słabe. Jedynie zwróciłem uwagę na PEKABEX wyniki więcej niż dobre, niskie wskażniki, dywidenda, w miarę dobre perspektywy. Znasz Prezes tą spółkę , co sądzisz o niej.

  OdpowiedzUsuń
 63. Pozdrawiam Paweł, zapomniałem się podpisać

  OdpowiedzUsuń
 64. Na Unimot wszystko możliwe.Rynek trochę dziwnie reaguje na wyniki...Super sprzedaż w marcu a kurs spadł.Zobaczymy co będzie po raporcie rocznym za 2016 w wtorek.Uniwesal piszesz o spodku ponizej 40 zl,mam nadzieje ze do takiego scenariusza nie dojdzie bo zacznie się panika .Zarazie kurs się broni w granicach 45.90

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bądźcie cierpliwi z Unimotem bo będzie dobrze a gdyby mini panika zrobiła się to trzeba to wykorzystać do kupna. Ja czekam na wyniki za 1 kw i szykuję się nawet na potrojenie pozycji (nie od razu ale stopniowo) bo jak kurs ruszy do góry to szybko znajdzie się kilka poziomów wyżej. Dywidendę Prezes zapowiedział na 30% zysku za 2016 czyli jakieś 1,20 zł na akcję.

   @ Paweł - też mi się rzucił wynik Pekabex (c/z spadło w okolice 7,50) ale poprawa wyników to zasługa przejęcia na początku 2016r. dużej firmy (chyba nawet istotnego konkurenta), od 1 kw nie będzie już takiego progresu w wynikach. Druga rzecz to branża budowlana i nawet prezes pisał że jest ciężko, rosną koszty wynagrodzeń pracowników fizycznych a w zeszłym roku skończyli ze dwie większe inwestycje. Ja bym odpuścił tą firmę.

   Usuń
 65. Integer.

  Pytanie do zorientowanych w prawie spółek handlowych. Z komunikatu wynika że Integer posiada 92.88% akcji. Czy w związku z tym mogą resztę akcji przymusowo wykupić po cenie poprzedniego wezwania? Nie ma szans na następne wezwanie, po lepszej cenie?

  OdpowiedzUsuń
 66. "Drodzy inwestorzy, opublikowaliśmy wyniki finansowe @unimot_sa za rok 2016. Chwalimy się wzrostem zysku o 138%" http://www.unimot.pl/unimot-s-a-oglasza-oficjalne-wyniki-2016-zysk-138-gore/  pozdrawiam xr5pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko my chcemy żeby ten progres i w tym roku firma powtórzyła :-)

   @ Robert - nie masz co liczyć na wyższą cenę wezwania, będzie przymusowy wykup w cenie wezwania i to pewnie kwestia miesiąca.

   Usuń
 67. LARQ nowa spolka w PSII:
  http://www.sii.org.pl/11548/edukacja-i-analizy/portfel-sii/larq-nowa-spolka-w-segmencie-wlasnym-argumenty-za-kupnem.html#ak11548

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyznać że konkretnie podali argumenty fundamentalne za zakupem akcji, szczególnie ten że flota rowerów może do 2020 zwiększyć się o 400%, oni mają 90% rynku i można zakładać że go utrzymają więc skokowy wzrost mogliby zanotować przychodów (ich spółka zależna). Mnie jednak przed tą spółką odpycha jej historia, mają jakieś chyba duże upadłości w grupie i jakieś duże kwoty do zapłaty (nie mam pewności że tak jeszcze jest), druga rzecz to mimo możliwych przyrostów przychodów spółek portfelowych to cała firma ma w tym roku mieć ujemną Ebidta -7,1 mln zł, więc wycena firmy 110 mln przy stratach to chyba spekulacja.
   Muszę przyznać że SII mocno spekuluje np. zakupili ostatnio akcje Infoscan z newconnect, patrząc na tą spółkę to na chwilę obecną nic ciekawego nie widać ale zmiany w akcjonariacie to coś może i się szykuję.

   Usuń
 68. Witaj Prezesie.
  Czy po wynikach za I kwartał synthos będzie w kręgu twojego zainteresowania ?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki na pewno na pierwszy rzut oka dobre, ja trochę popatrzylem i oni z 70 mln wykazali dzięki przeszacowaniu kredytow w euro, mają na pewno jeden gdzie jest 185 mln eur do splaty a nie wiem czy nie więcej jest takich kredytow. Kurs pewnie synthosu trochę urośnie ale ja odpuszczam, przynajmniej do wynikow za 2 kw.

   Usuń
 69. Witam Prezes

  Co złego dzieje się z Groclin że tak leci? Myślisz że warto się zainteresować?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Groclinem z rok temu się zajmowałem jak ktoś mnie prosił jeszcze na bankierze o opinie, wtedy z 13 do 17 kurs jeszcze urósł, dzisiaj jak zapytałeś patrzę a tu prawie tylko 10 mln. Jest to trudna spółka gdyż ciągle trwa jakaś restrukturyzacja, przejęcia, zmiany spółek zależnych więc trudno się w tym wszystkim połapać. Spadek kursu chyba wynika z założeń planu restrukturyzacyjnego przedstawionego w marcu 2017 i chyba od tego czasu inwestorzy przeczuwali że wyniki roczne będą kiepskie, to się potwierdziło. Zysk roczny 1,3 mln obciążony wysokim podatkiem dochodowym i nawet jak przyjąć 3 mln zysku to c/z 40, czyli drogo. Bilans średni, przepływy operacyjne brzydkie, duży capex równy amortyzacji więc super nie jest. Ich wyniki są mocno zależne od kursu eur/pln i ten pozytywnie wpłynie na wyniki 1 kw gdyż pln umocnił się o 5% w 1 kwartale i tego tytułu pokażą dodatkowych 3 mln przychodów z przeszacowania kredytów w eur, jednak oni większość (około 80%) produkcji eksportują do europy i od drugiego kwartału umocnienie pln wpłynie niekorzystnie na przychody firmy i spadnie mocno rentowność. Mi to wygląda słabo i ja bym odpuścił chociaż analitycy z bdm (którzy są jednymi z lepszych w kraju) w listopadzie dali rekomendacje na 17,60 gdyż liczą na poprawę wyników w 2017r. (niestety słabo oszacowali wyniki roczne gdyż zysk netto i przychody był gorsze po ponad 5 mln oba). BDM szacuje zysk w tym roku na 16 mln zł ja na połowę tego.

   Usuń
 70. Livechat pozyskał w kwietniu 526 klientów netto (uwzględniając odejścia). To najlepszy miesięczny wynik w historii. Tak trzymać chłopaki!
  Może takie wyniki zrekompensują umocnienie PLN do USD w tym kwartale.
  Pełny raport: http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,352005

  OdpowiedzUsuń
 71. Byłem dzisiaj w DB. Zapytałem o kwestię likwidacji placówek banku w Polsce. Pani z wrażenia aż się twarz wykrzywiła, po czym oświadczyła mi że jest to nieprawda.

  OdpowiedzUsuń
 72. Dzisiaj cisza na blogu ale i ja nie miałem czasu i do końca tygodnia będę mniej pisał. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o M-Trans że spekulacyjnie można kupić i równo jet 50% wzrostu (z 16 groszy do 24). Ciekawe wyniki za 4 kw podał Sanwil, nie znam dobrze spółki, widać że ma problemy ale wynik jej się poprawił, tak na szybko to przyzwoity bilans i to chyba wszystko :-)
  Czekam na dzisiejsze wyniki Colian aby je przeanalizować, cukier, kakao i pln nadal nisko więc najbliższe kwartały mogą być lepsze.

  OdpowiedzUsuń
 73. Witam Prezes !
  Jak oceniasz raport UNIMOT. Na forum Bankiera piszą w skrócie że wcale nie wygląda to tak kolorowa jak by mogło wyglądać. Słabo znam się na Analizie Fundamentalnej ale argumenty które tutaj pisałeś wydawały mi się bardzo ,,perspektywistyczne"
  Ja jestem Technikiem i chciałem zapytać Ciebie jak widzisz ten raport !
  Pozdrawiam Batman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pękaj, raport roczny jest nawet odrobinę lepszy niż ten przedstawiony po 4 kw więc nic nowego nie doszło, zawsze się można do czegoś przyczepić i nie wiem co oni tam piszą bo nie czytuję ostatnio bankiera (może piszą o przepływach operacyjnych albo sporych zobowiązaniach), jeśli o to chodzi to jest to normalne w przypadku firm mocno się rozwijających, działających na wysokiej dźwigni oraz w branży gdzie są duży obroty a niskie marże. Moje argumenty liczę że będą widoczne w sprzedaży już za maj a w wynikach za 2 kw (choć już wcześniej może być dobrze).

   Są wyniki Colian na które czekałem i niestety są sporo gorsze niż oczekiwałem, w 4 kw pogorszeniu uległo to co najważniejsze w firmie czyli marże (sprzedaży, brutto, netto itd). Pomimo wzrostu w 4kw przychodów o 12 mln, koszt własny sprzedaży wzrósł o 19 mln, zysk na działalności operacyjnej był gorszy o 8 mln, zysk netto niższy o aż o 16 mln, jeden z niewielu pozytywów to lepsze przepływy operacyjne o 7 mln. Wczytując się w raport widać że w 2016r. wyniki zawalił segment słodyczy którego zysk spadł aż o 38 mln. Zastanawiający jest trochę wpis w kontekście spadających obecnie cen surowców (choć mogę to wytłumaczyć że raport niejako jest pisany na 31 grudnia kiedy były znacznie droższe "Istotnym czynnikiem oddziaływującym na sytuację przedsiębiorstw jest kształtowanie się cen podstawowych surowców do produkcji. W zależności od segmentu produktowego przewidywania co do cen surowców są zasadniczo odmienne. Trudniejszy scenariusz przewidujemy dla produktów wypiekowych i napojów z uwagi na wysoki poziom cen cukru. Dla produktów czekoladowych spodziewamy się bardzo dużej presji na realizowane marże z powodu wysokich cen tłuszczu i miazgi kakaowej. Przewidujemy, że ceny surowców kakaowych będą nadal pozostawać na wysokim poziomie w obliczu wzrostu popytu konsumenckiego na wyroby czekoladowe w rozwijających się krajach azjatyckich przy względnie stałej ograniczonej powierzchni upraw kakaowca ". Zaskoczyło też mnie że umacniająca złotówka jest dla nich niekorzystana, 5% umocnienia pln daję stratę na wyniku 1,6 mln, liczyłem że importują oni surowiec (kaka czy nawet cukier) a oni raczej kupują w Polsce. Po obecnych wynikach wskaźniki finansowe mocno się pogorszyły i najpopularniejszy c/z wzrósł (to źle) z 11,58 do 16,27 (poziomy Wawel), jednak jeśli uwzględnimy niski Capex i wysoką amortyzację i skupione akcje to c/z jest 10 (już lepiej), mocne jak zawsze są przepływy operacyjne 89 mln przy 39 mln zysku oraz świetny bilans, kapitał własny 884 mln przy kapitalizacji 645 mln. Podsumowanie: pomimo iz ogólna sytuacja firmy jest dobra, społka nie ma zadłużenia netto, ma ładne przepływy operacyjne, prowadzi skup oraz wypłaca dywidendy to pogarszająca się marża na działalności są ostrzeżeniem i przez to nie kupuję na razie akcji, poczekam na wyniki za 1 kw aby sprawdzić czy jest poprawa, dodatkowo mają oni zakupione akcje Vistuli i w związku ze spadkiem kursu w 1 kw około 2 mln będzie straty z przeszacowania tego aktywa.

   Usuń
  2. Bankiera nie czytaj jesli chcesz sie czegos sensownego dowiedziec. Prawda jest taka, ze zadluzenie unimotu nie jest tak istotne z kilku powodow:
   - gdyby nie zmiana polityki trzymania zapasow paliwa byloby mniejsze o 15% (zgodbie z ustawa z 2007 spolki paliwowe musza przechowywać rezerwy paliwowe a koszty z tym zwiazane sa bardzo duze. W ramach oszczednosci unimot robi to juz samemu)
   - wraz ze wzrostem zadluzenia rosna przychody operacyjne i zyski netto a aktywa sie stalr zwiekszaja przy wysokiej rentownosci ( oznacza to tyle ze pozyczone pieniadzr nie sa przejadane)
   Unimot zwiekszyl rok do roku plynnosc biezaca i gotowkowa. Zwiekszyl sie tez kapital obrotowy netto. Spolka jest w dobrej kondycji a zadluzenie wynika ze specyfiki dzialalnosci. Slabe przeplywy o ktorych jecza na bankierze sa lepsze niz prognozowal BOS w raporcie przed IPO i sa normalne dla spolki ktora ma kilka lat. Szkoda tylko ze decyduja sie na wyplate dywidendy. Ale to juz inna kwestia. Pozdrawiam

   Usuń
  3. A ja się z dywidendy w wysokości 30% zysku netto cieszę, przynajmniej wiem że firma poważnie podchodzi do akcjonariuszy, którzy przynajmniej wiedzą że coś mają z inwestycji w Unimot. Oczywiście za 2016r. mogliby wcale nie wypłacać bo doszło sporo akcji w tym roku więc trochę nieuczciwe że dostaną dywidendę za rok w którym jeszcze nie było tylu akcji.

   Dzisiaj mamy nowe rekordy siły złotówki, eur spadło nawet poniżej 4,2 a usd 3,85.

   Usuń
  4. Ja tez jestem zwolennikiem dywidend ale nie wiem czy przy takich nakladach inwestycyjnych nie lepiej tych pieniedzy wykorzystac na rozwoj.

   Usuń
  5. Emisja akcji i wypłata dywidendy w tym samym roku jest objawem choroby,której z grzeczności nie wymienię..
   Jurek

   Usuń
 74. Prezesie widziałeś raport roczny CFI za 2016 ?? http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27168473,cfi-holding-sa-raport-okresowy-roczny-skonsolidowany-za-2016-rs , co o nim myślisz ? .
  Zainwestowałem już w akcje innej spółki ale bardzo poważnie zastanawiam się nad sprzedażą akcji i kupnem akcji CFI.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy - mógłbyś się jakoś podpisać? Prezes nie odpowiada na anonimowe zapytania.

   Usuń
 75. Prezes a skąd masz informację o dywidendzie UNT? Poproszę o link?
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o dywidendzie Unimotu masz tu -> http://www.bankier.pl/wiadomosc/Unimot-optymistycznie-ocenia-perspektywy-2017-r-nie-rezygnuje-z-wyplaty-dywidend-7493376.html

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o dywidendę na Unimot to Prezes w raporcie rocznym poinformował " Dlatego też w dalszym ciągu zamierzamy realizować przyjętą politykę dywidendową, a na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Zarząd zarekomenduje wypłatę dywidendy na poziomie 30% zysku netto."

   @ Jurek - nie wiem o jakie chorobie myślisz ale ja też wolałbym aby w tym roku nie wypłacali (lub mniej wypłacili) chociaż na nowe akcje przypadnie tylko ze 4 mln więc nie aż tak dużo.

   Usuń
 76. @ Zgred dzięki za link, moje pytanie wynika z faktu iż w projekcie uchwał na NWZA UNT nie ma nic o dywidendzie. Może będzie na kolejnym WZA (i na stooq tez nic nie ma o dywidendzie).
  Pożyjemy zobaczymy
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą dwa Walne, Nadzwyczajne i Zwyczajne (na tym uchwala się dywidendy i zatwierdza raport roczny).

   Dobra wiadomość dla posiadaczy aviaam leasing, dzisiaj oficjalnie zostały przekazane 3 samoloty do aeroflotu więc po wynikach z 2 kw będziemy mądrzejsi jakie z tego będą pieniądze.
   http://aviaam.com/en/news/view/aviaam-financial-leasing-china-introduces-first-three-brand-new-airbus-a320s-into-its-fleet

   Usuń
  2. Dywidenda na Unimot w kwocie 30%, to bardzo zdrowe rozwiazanie - pozwala akcjonariuszą na przyplyw cashu, firmie zostawia sporo zarobku na dalszy rozwój. Dodatkowo umacni się mniemanie ze jest to spółka dywidendowa która się rozwija, stąd powinno to przyciagnąć nowych inwestorow.

   W przypadku Unimota dywidenda i emisja nie nazywalbym chorobą. Dzięki temu spółka znacznie zwiekszyla zasoby gotówkowe [a to przełoży się na wyższe dywidendy w przyszłosci gdyż obniży koszty pozyskania kapitalu - kredyt kosztuje kapitaly wlasne nie - z rynku i pozwoli rozwijac dzialaność], podniosla kapitalizacje ale starym akcjonariusza dalej dostarcza gotowke. Wszysc wyszli tutaj zwyciensko. Nowi akcjonariusze pewnie dostana dywidende - starzy akcjonariusze [majacy dłużej akcje niz rok/dwa] powinni jednak im dziekowac bo to dzieki kapitałowi z nowej emisji maja szanse na wieksze zyski w przyszlosci :)

   Usuń
  3. Ps. Lepiej aby zarząd wypłaca dywidendę niż kombinował na lewo i prawo jak wyprwoadzic majatek ze spolki, co często ma miejsce na naszej GPW.

   Usuń
 77. Mamy 3 Maja, tak się zastanawiam co dzisiaj znaczy patriotyzm, dla nas inwestorów giełdowych ,ja należę do tych małych, ok mamy zarabiać ale ...?

  OdpowiedzUsuń
 78. już jesteś patriota bo inwestujesz przez co wspierasz gospodarkę , tak mi się widzi [herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
 79. witam ,prezes mógłbyś napisać jak wygląda w twoich oczach CFI , nie jestem pewien jak patrzeć czemu ich zadłużenie tak wzrosło.Pozdrawiam i z góry dzięki za Anrej odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moich oczach bardzo ryzykownie wygląda inwestycja w CFI, jeżeli nie masz akcji to lepiej zapomnij i nie zawracaj sobie głowy, jest to bardzo skomplikowana spółka z nieciekawą przeszłością (powiązana z upadłym Gantem), to co najważniejsze to prawdopodobnie do końca tego roku będzie wisząca w bilansie jako "Zobowiązania docelowo przeznaczone na kapitał " kwota 800 mln przekonwertowana na akcje i może być nawet 1 mld akcji, wówczas obecna wycena c/z 0,9 wzrośnie (to źle) do c/z 13-14, co ważniejsze mam ograniczone zaufanie do przedstawionych raportów, zyski mocno są pompowane jednorazowymi (teoretycznie) sztuczkami księgowymi czyli przeszacowaniami nieruchomości inwestycyjnych, w ubiegłym roku przeszacowanie było na 65 mln (nie wiemy nawet co takiego przeszacowali) i gdyby tego nie uwzględniać to wynik byłby w okolicach zera. Więcej Ci nie pomogę ale możesz zerknąć na omówienie starszego sprawozdania ze stockwatch, tam poruszono kilka ciekawych kwestii, więcej nie pomogę bo ta spółka dla mnie to czarna magia. https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-1263p3_CFI.aspx

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni