"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 4 kwietnia 2017

Aktualności, analizy, komentarze 4/2017

dodano 11.04.17 - DM BOŚ podniósł cenę w  rekomendacji dla Vindexus na 13,30 zł czyli potencjał wzrostu ponad 50%, poniżej oczekiwania zysku netto w najbliższych latach10.04.17 - Astarta ogłosiła projekty na walne (pozostawienie zysku niepodzielonego i podtrzymanie skupu 2,5 mln akcji do ceny 125 zł przez najbliższe 18 m-cy) link walne i podała raport roczny link raport o

 9.04.17 - w pasku po prawej stronie bloga od dzisiaj widoczne są aktualne notowania akcji będących w moim portfelu "Blogprezesa"

7.04.17 - Astarta podała raport miesięczny za marzec link i na Ukrainie kolejny miesiąc wzrostów cen produkowanej przez firmę żywności (cieszy wzrost cen cukru którego 80% sprzedają na własnym rynku)


IRL poinformował link o propozycji 0,51 eur na akcję co da stopę dywidendy 16%!!!
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania
pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  

Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Udostępnij:

216 komentarzy:

 1. Zaczęliście pisać pod różnymi postami więc przypominam że najlepiej pisać pod postem "Aktualności...." gdyż łatwiej znaleźć informacje o analizowanych przez nas spółka i nie trzeba szukać po innych postach.

  OdpowiedzUsuń
 2. AVIAAML - Polecam do przeczytania AT ze strony comparic.pl
  https://comparic.pl/aviaam-leasing-aal-analiza-zamowienie-2/
  Fragment: "Od tego czasu trwają wzrosty, które ostatnio utknęły w konsolidacji. Wydaje się, że bardziej prawdopodobne jest wybicie górą ..."

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Prezesie,
  czy mógłbyś się podzielić jakich wyników spodziewasz się w iAlbatros 2016?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szacuję że iAlbatros w 4 kw 2016r. zarobił 3,5 mln a w całym 2016r. około 11 mln. Oczywiście musisz pamiętać że w raporcie rocznym będzie to już rozbite na działalność zaniechaną i kontynuowaną i w zasadzie cały zysk będzie dotyczył działalności zaniechanej która zostanie niejako zabrana dla Sodexo które kupiło iAlbatros Poland.

   Usuń
 4. "Straszaki" na Avii zniknęły. Droga do 8 zł nie jest już tak daleka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś źle widzisz, na 6,10 stoją 3 po 50.000 akcji.

   Usuń
  2. Przepraszam. Teraz znowu je ustawili. Od 09:00 ich nie było.

   Usuń
  3. Jakbym miał tyle kasy to bym kupił :)

   Usuń
  4. skoro są takie straszaki, to znaczy że jeśli pójdzie wybicie powinno być szybkie, duży spread i duży wolumen. Będzie to bardzo dobry sygnal. Ale kiedy to będzie to chyba nawet Prezes nie wie ;) W styczniu ktoś trochę akcji sprzedał w tych cenach, więc póki co bronią tych przedziałów. Miejmy nadzieje, że po to, aby jeszcze dokupić. Chyba jak większość na blogu, bacznie obserwuję rozwój wydarzeń.

   Usuń
 5. Witam a co myślicie o PCC Rokita?Sypną ładną dywidendą czy na długi termin minimum 5 lat warto?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przekopiuję Ci co napisałem 8 marca o Rokicie, od tego czasu kurs blisko 30% urósł:"Bardzo ładne wyniki pokazał PCC Rokita, ktoś ostatnio pytał, trochę na śpiącego je przeglądałem ale wygląda dobrze, zarobili 202 mln (45 mln jednorazowych przychodów) przy oczekiwaniach 130 mln , ten rok powinien też być dobry bo ceny węgla mają zakontraktowane do końca roku po niższych jeszcze cenach, dodatkowo główny produkt (nie pamiętam nazwy) który sprzedają ma być od 2018 roku robiony w innej technologii (rokita już w niej działa) i zapowiedziane jest że wiele firm (głównie konkurencja z czech) nie przejdzie na tą technologię i zamknie zakłady czyli będzie mniejsza konkurencja. Trochę niekorzystnie wpływa umacniający się usd do eur. C/z spadła do 7,30, można oczekiwać 10% dywidendy i gdyby się rozsądnie otworzyło (chyba tak jednak nie będzie) to można myśleć o zakupie" - jak widać trafiłem.
   Ja osobiście na pewno w tej cenie nie kupiłbym akcji i poczekał na odcięcie dywidendy i pewnie spadek kursu który temu towarzyszy. Obecnie jest drogo i nie ma pod co grać i lepiej poczekać na wyniki za 1 kw. Okres 5 lat to długi okres a PCC Rokita jest trochę zależna od koniunktury a ta jest mocno zmienna. Oczywiście jest szansa że w 5 lat z samych dywidend można będzie zarobić 25-50% ale jak kurs się będzie zachowywał to trudno powiedzieć. Ja gdybym miał wolną kasę i chciał ulokować na długi termin to raczej w Livechat bym zainwestował, jest dosyć drogo wyceniany ale ma stale zwiększa liczbę klientów (około 35% r/r), płaci 100% dywidendy. Przez 5 lat kurs powinien wzrosnąć i z samych dywidend tez kaski trochę wpadnie. Wyniki które będą podawać wg moich szacunków będą 45-50% lepsze r/r. Jak najbardziej moja poprzednia analiza jest aktualna http://www.analizyprezesa.pl/2016/11/livechat-software-drogi-usd-to-ekstra.html

   ps napisałem się sporo i dopiero zauważyłem że odpowiadam anonimowemu a miałem tego nie robić, nie będę już usuwał i to będzie gratis

   Usuń
 6. Dzięki Prezes po prostu nie mogłem się zalogować . Ostatnio mało wchodzę na kompa , gdybym wiedział że nie odpisujesz anonimowym to bym sie logował .idę z dzieckiem na dwór a coś chciałbym kupić przed wakacjami aby trochę dywidendy załapać . Pomyślę o tym livechat uciekła mi Lena ustawiłem się po 4,10. Dzięki bardzo Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie musisz się logować, wystarczy że na końcu się podpiszesz i jest super. Lena mocno się wybiła, nie spodziewałem się tego.

   Usuń
 7. Zastanawiam się. Na Danksie coś się szykuje? Od mojego zakupu kilka dni temu wzrosło już o 10%. Wiesz coś może Prezes?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobacz przy jakich obrotach wzrosło

   Usuń
  2. Widzę. Ale to znaczy też, że nie za bardzo ludzie chcą się pozbyć poniżej 0,80

   Usuń
 8. Z racji tego, że to jest mój pierwszy post to witam wszystkich :)

  Muszę przyznać Prezesie, że bardzo wartościowy i merytoryczny blog prowadzisz. Śledzę go na bieżąco od początku powstania.

  Mam też do Was pytanie:
  Macie jakieś doświadczenie w prowadzeniu działalności, która obraca akcjami przez biuro maklerskie? dobrze by to wyglądało z punktu widzenia uznawania tam kosztów i pomniejszania należnego podatku. Wiecie coś na ten temat?

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ponad 10 lat temu miałem styczność z prowadzeniem transakcji TMS brokers i jeszcze prywatną firmom (nazwy nie pamiętam) i efekt był wówczas slaby. tms zarobił z 5% w skali roku (lokaty wówczas były wyżej oprocentowane) a prywatna firma wyzerowała rachunek(wszystko straciła). Teraz nie mam żadnej styczności więc nic nie dodam. Jeśli chodzi o koszty to z tego co wiem to i teraz przy PIT 38 (zyski z giełdy) można sobie pomniejszać koszty (zakup książek związanych z giełdą, pewnie abonamenty w firmach związanych z giełdą) ale są to tak małe kwoty że mało kto robi.

   Usuń
 9. Śledzicie IPO Dino ?

  Są szanse na bardzo udany debiut :)

  Johny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szanse są...
   też czekam...

   Usuń
  2. Ja nie czekam bo się nie zapisałem...

   I chyba dodam...niestety :D ?

   Johny

   Usuń
  3. a ja się zapisałem...
   i oby to była dobra decyzja...

   Usuń
  4. Będzie redukcja ,to lepiej z 8% może się da zarobić na debiucie , mnie by to zadowoliło.

   Usuń
 10. Hej!

  Czy ktos rozumie dzisiejsza korekte na Arctic Paper? Zastanawiam sie nad wejsciem, ale pamietam ze dosc niedawno Prezes negatywnie sie wypowiedzial.

  Arek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że Arctic spada to nie koniecznie oznacza że jest to okazja, powinieneś spróbować oszacować jakie mogą być wyniki ale to nie jest proste (kursy kilku walut, ceny celulozy i papieru, strasznie dużo składowych) i dopiero ewentualnie kupować. Ja nie pomogę bo to trudne i czasochłonne.

   @ king99 - obroty na Danks były wczoraj przyzwoite a dzisiaj ktoś wykorzystał że mało podaży jeszcze było ustawionej i podciągnął kurs. Nie mam pojęcia co się dzieje i kto i w jakim celu podbił kurs, może też być iż ktoś doliczył się że cena jest śmieszna bo około 12 mln gotówki na koncie i zyski co roku na poziomie 2 mln a kapitalizacja 12 mln - przecież to nielogiczne. Ja w gotowości czekam na pozytywne info z firmy i w razie czego kupuję - tylko żeby to nie trwało kilka lat :-)

   Usuń
 11. Prezesie Jesteś w stanie powiedzieć kiedy datowo Planujesz dokonać kolejnych zakupów ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj trudno pytanie, planowałem w kwietniu porobić parę zmian ale na razie nie zanosi się na nie. Po pierwsze mam mało gotówki żeby w coś konkretnie wejść bo chcę tak jak pisałem dokupić Astartę (dokupienie na 1-2 m-ce ), myślę na dokupieniu Unimot (ale czekam na szacunki przychodów i tutaj się nie spieszę). Jedyne obecnie zlecenie oczekujące na nową spółkę mam ustawione na Stalexport 1000 akcji po 3,91 ale nie wykluczone że podniosę i zakupię trochę wyżej, dzisiaj mocno broniony jet poziom 4 zł i zobaczę co z tego wyjdzie. Stalexport w przyszłym tygodniu ma prawo do dywidendy 18 groszy a zarobek roczny (bezpieczna spółka) szacuję na około 10%. Mam kilka spółek na oku ale czekam na niższe kursy (może jakaś korekta na giełdzie) i na wyniki, możliwe że będę musiał odrobinę posprzedawać akcji aby zmniejszyć zaangażowanie i wtedy dobrać.

   Usuń
 12. Co do Arctica słusznie Prezes prawi. Spadek wynika m. in. ze wzrostu cen celulozy BHKP (i obaw o dalsze wzrosty), czyli tej, która jest głównym kosztem w Arcticu. A do tego kupowana jest za USD, który w ostatnich dniach umocnił się do EUR. W Arcticu jest jeszcze obawa o papiernię w Szwecji. W przypadku niekorzystnych kursów walutowych i ceny celulozy, tam ponownie będą odpisy. Trzeba poczekać na odwrócenie ceny celulozy BHKP i obserwować USD. Obecnie z tego co wyczytałem, za wzrostem ceny celulozy BHKP stoi gwałtownie rosnący popyt w Chinach i zmniejszona podaz na przełomie roku (przestoje w kilku celulozowniach w Azji i Ameryce Południowej).

  OdpowiedzUsuń
 13. Zastanawiam się czy zwyżka na Danksie to znowu nie jest jakaś chwilowa, przed wynikami, a potem znowu na utarty swój poziom? Rzeczywiście zaufanie inwestorów to ważna sprawa...
  Onico się zepsuło, a już tak fajnie było.

  OdpowiedzUsuń
 14. Preses, cos ten stx nie chce spadać.
  pozdrawiam
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 15. Witaj prezesie, witajcie inwestory :-)

  W pierwszej kolejności gratuluję bloga, świetna robota ! Wcześniej zainwestowałem juz w AVIAAML i udało mi się w dobrej cenie go kupić - to dzięki niemu trafiłem tutaj :-) Trzymam kciuki i czekam na dalsze wzrosty - również decyduję się podbierać małe pakiety.

  Co prezesie myślisz o RANKPROGR i LUBAWie? Fundamenty wyglądają solidnie - czy się mylę?

  Pozdrawiam
  Rodzyn

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzisiaj Astarta trochę kusi i może cos sie uda ponizej 67.

  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 17. @ rodzyn – na temat Rank Progres to się nic nie wypowiem bo branża deweloperska to nie moja bajka. Jeśli chodzi o Lubawę to sceptycznie podchodziłem do wyników nie wierząc w efekt "dobrej zmiany" ale patrząc na szacunki które podali to ona zadziałała. Oczywiście mało znamy informacji żeby się jednoznacznie wypowiedzieć ale wygląda na to że zysk wzrósł w 4 kw 4,4 mln a przychody o 28 mln zł, c/z mocno spadnie z 21 na 13 a to może dać potencjał wzrostu w oczekiwaniu na kolejne dobre wyniki. Na pewno jak podadzą wyniki trzeba będzie dobrze raport przeczytać.

  @ wojtek – żeby było jasne w przypadku Stalexportu to nie mam 100% przekonania obecnie do tej inwestycji dlatego czekam niżej, dla mnie istotne są wyniki za 1 kw na podstawie których będzie można dowiedzieć się czy i w jakiej wysokości w przyszłości będą robione rezerwy na wymianę nawierzchni. Oczywiście w terminie 10 lat (czyli koniec biznesu autostradowego) zarobek wyniesie między 50 a 100% z samych dywidend ale to może nie dawać potencjału wzrostowego dla kursu na czym mi głównie zależy.

  @ szeniek – jeśli chodzi o Astartę to podtrzymuję że wyniki za 1 kw i 4 kw powinny być łącznie ze 150 mln zł lepsze ale to może nie zagwarantować wzrostów na tej spółce, w mojej ocenie warto zaryzykować bo pomaga trend wzrostowy choć kurs jest na linii trendu.

  Ciekawy komunikat Briju podało, zabezpieczyli hipoteką umowę pożyczki którą spółka zależna im udzieliła w grudniu, jak dla mnie to zabezpieczają się w ten sposób aby im nikt nie zabrał nieruchomości gdyby ktoś (może US ?)im się do dupska dorwał.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam Prezesa,

  Co Pan Prezes sądzi o Ropczycach i Voxel?

  Pozdrawiam
  Sebastian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Ropczyce (chyba trzeci raz to piszę) to mi się podobają patrząc na wyniki, ładny bilans i ładne zyski, dodatkowo zysk mocno zaniżony starą amortyzacją (przyczepić się można do przepływów operacyjnych bo są za niskie ze 20 mln ) ale niestety przez spory konflikt wśród głównych akcjonariuszy inwestycja dla mnie jest zbyt ryzykowna.
   Voxel w mojej ocenie zbyt wysoko jest wyceniany a wskazują na to i wysokość zysku netto, płaskie przychody, dosyć niskie kapitały w stosunku do kapitalizacji. Nie widzę w przyszłym czasie jakiejś wartości dodanej która miałaby pozytywnie wpływać na kurs.

   Usuń
 19. Natrafiłem na taką spółke Aplisens, produkująca aparaturę pomiarową. Przychody i zyski, choć wolno, to stabilnie rosną. Płaca regularnie dywidendę, chociaż małą. W akcjonariacie większość to prywatni + ofe i tfi po trochu. Wskaźnik altmana bardzo wyskoko, bo 20,7. Przepływy finansowe tez wyglądają dobrze. Spółka praktycznie nie posiada długu odsetkowego i rozwija się za własne pieniądze. Mają zamiar trochę zainwestować (ok 40mln) przez najbliższe 3 lata, ale raczej pokryją to z kapitałów własnych. Posiadają też sporą zdolność kredytową, ale póki co nie korzystają. Na wyniki wpływ mają m.in. ceny ropy, fundusze unijne i sytuacja w krajach WNP. W spółce działa program motywacyjny, skupują akcje własne i za bodajże 40% odsprzedają pracownikom i prezesowi.
  Przez ostatnie 3 lata notowania stoją w miejscu i się konsolidują, więc pewnie małymi łyżeczkami ktoś nazbierał troszkę akcji. Na pewno są spółki, które rozwijają się dynamicznej. Ale na spokojny wzrost kursu wygląda całkiem nieźle. Czy prezesie widzisz jakieś minusy?

  OdpowiedzUsuń
 20. Witaj Prezesie,
  Dawno juz nie pisalem, ale sledze Twojego bloga na biezaco.
  Wczoraj pod koniec dnia wyniki opublikowal Alumetal.
  Jak Twoje spostrzezenia?
  Moim zdaniem na pierwszy rzut oka wyglada to calkiem ok choc jakiegos sporego skoku z powodu otwarcia zakladu na Wegrzech jeszcze nie widac.
  Dodatkowo dywidenda na stalym, calkiem przyzwoitym poziomie.

  Pzdr
  kafal

  OdpowiedzUsuń
 21. i jak Prezesie teraz zapatrujesz sie na Orla B. po publikacji wynikow? Mocno sie starali zdolowac wyniki prze rozne odpisy ale kurs jakos tego nie kupil :)
  a co do briju - a US przypadkiem nie jest uprzywilejowny badac na szczycie lancuszka wierzycieli jakby doszlo do egzekucji jak wszystkie zobowiazania publiczno-prawne? Wydaje mi, sie ze to bardziej wysysanie zysku przez przez odsetki? Taka optymalizacja podatkowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. iAlbatros podał że w zasadzie nie ma już gotówki ze sprzedaży spółki zależnej (trochę mało szczegółowo bo nie wiadomo co jest w kwocie 23 mln, zakładam że podatek do zapłacenia), a w całej grupie zostanie jakieś 1 mln (oczywiście nie wiem jak wysokie są należności i zobowiązania grupy aby zrobić właściwy osąd).

   Odnośnie spółek Aplisens (bez rewelacji), Alumetal (bez rewelacji) i Orzeł Biały (nie wiem co myśleć) napiszę do południa tylko uporam się z problemami technicznymi.

   Usuń
 22. Ciekawa informacja na Autopartner o budowie ksiegi popytu - zawsze pozytywnie odbieralem taki sygnal, ale jestem ciekaw Waszego zdania. W tej chwili -3.5% traci walor.

  Vindexus ladnie w gore zaczyna odbijac, ciekawe czy uda sie przebic 8.14 ze stycznia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Udało się ... co mnie cieszy i raduje:)

   Usuń
 23. @ Ialbatros, czy można uznać, że te 23,5 mln długu jest już spłacone w chwili jak wyszedł dzisiejszy komunikat? To zmienia drastycznie wycenę spółki z 1 mln na 23 mln. Czy ktoś to dokładnie śledził

  OdpowiedzUsuń
 24. I Albatros Group - chyba się tego spekulacja nie spodziewała że zostało tak mało środków - 1 mln złotych na 8 mln akcji to jakoś 0,15 zł - obligacje to 23,5 mln wykupione (MetLife)ale pewno nie tylko ich , oni też wyszli z akcji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ialbatros dzisiaj jest w panice, sprzedaż PKC ponad 70k - istne szaleństwo. Dane ze spółki są mało kompletne aby wyrokować czy 0,15 na akcje. Nie ma danych bilansowych podmiotów zależnych i szczegółowej wyceny operacji ani tego co zostaje i gdzie będą konsolidowane historyczne i przeszłe zyski (patrz sprzedaż codemedia 11,6 mln i z tego tytułu m.in pozostała cześć, płatna w 3 transzach - 2016/2017/2018,itd). To jest teraz istna spekulacja dla silnych psychicznie. Popłoch był tak duży, że przerzuciło 1,4 mln zł na parkiecie. Cóż taki live.
   pozdrawiam mlody

   Usuń
 25. @ Egonac – jeśli chodzi o Aplisens to w zasadzie wszystko co istotne napisałeś. W mojej ocenie firma może dać zarobek roczny około 5% (może max 10%) i pytanie czy taki Cię zadowala ? Oczywiście jeśli masz dużo kasy i chcesz je zdywersyfikować to możesz kupować, dla mnie byłoby szkoda tracić szanse na wyższe zyski na innych spółkach.

  @ kafal – w przypadku Alumetal liczyłem na lepsze wyniki, pomimo uruchomienia fabryki na Węgrzech (nie wczytywałem się w raport i nie wiem czy już faktycznie sprzedaż ruszyła) przychody i zyski w 4 kw im spadły, dlaczego ? Bilans i przepływy operacyjne prawidłowe choć mogłyby być lepsze. Jak dla mnie patrząc na liczby to kurs może się jeszcze kisić dopóki nie będzie widać efektów otwarcia nowej fabryki.

  @ Grześ – jeśli chodzi o Orla Białego to pewnie czytałeś szczegółowe omówienie na blogu OBSa i w zasadzie muszę się z nim zgodzić choć nie ze wszystkim (on podkreśla że odpisy 12,9 mln trochę były celowym zabiegiem aby obniżyć zysk, jednak ja w tej kwocie nie umieściłbym odpisów na zapasy i należności na 3,8 mln bo to jest akurat normalne w działalności, ponadto wydaje mi się że szacowanie zysku rocznego już w kwietniu jest ryzykowne, cena ołowiu dzisiaj jest wysoka ale za miesiąc może spaść 30 % i dochodzi umocnienie złotówki i w 4kw mogą być straty już z działalności). Generalnie jak ktoś ma akcje to raczej powinien trzymać ale musi pamiętać że mogą się nailić nieczyste zagrywki tych którzy chcą skupić wszystkie akcje, nie zdziwię się jak zaraz zrobią nową emisję akcji (tylko nie wiem jaki mogą cel wymyślić) i rozwodnią kapitał – ale dopóki ceny ołowiu są wysoko to nie ma co się bardzo martwić.

  @ Arek – myślałem mocno wczoraj nad AutoPartner i dobrze że nie kupiłem bo byłoby 3% w plecy. Ja tą informację odbieram neutralnie bo sprzedaż 10% przez głównych akcjonariuszy może oznaczać że coś dzieje się złego w firmie (zobacz że mają mocno ujemne przepływy operacyjne), dodatkowo szykuje się nowa emisja akcji bo jeden ze sprzedających chce firmę zasilić (niech da pożyczkę nisko oprocentowaną to będzie lepiej dla akcjonariuszy) a z drugiej strony właśnie jeden ze sprzedających chce zasilić firmę i środki pewnie będą przeznaczone na dalszy dynamiczny rozwój. Patrząc historycznie na takie sytuacje to kurs może z miesiąc przebywać na obecnych poziomach a później znowu ruszy do góry wraz z napływającymi miesięcznymi danymi sprzedażowymi.

  @ Mediolan – że mało środków na iAlbatros zostanie ze sprzedaży po wszystkich tych operacjach to było wiadome od początku, ja liczyłem i OBS też ale nie można wykluczyć (ja na to liczę) że odchudzona firma może mieć spore należności a niskie zobowiązania (dlatego ja liczyłem przez bilans), niech będzie ze 4 mln plus 1 mln który został więc 5 mln może być (a może i więcej). Oczywiście to w żaden sposób nie zmienia faktu iż do raportu rocznego trzymanie akcji jest dużym ryzykiem.

  Vindexus wybił ostatni szczyt na 8,15 i jakiś technik na czacie z którego korzystam napisał że kurs powinien zmierzać do 8,80 zł. Myślę że nie ma co się spieszyć ze sprzedawanie, spory kapitał wszedł nie po to aby zarobić 2-3%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabryka na Węgrzech pewnie dopiero ruszała w 4Q - drugą linię uruchomili dopiero w grudniu. Poza tym sami mówili, że na początku uplasowanie nowej produkcji może wymagać zmniejszenia marży, więc w krótkim terminie na fabrykę bym nie liczył za bardzo. Ogólnie wzrost zysków wyhamował (myślę, że mogą nawet wrócić do poziomu z 2015). Wg mnie aktualny kurs Alumetalu jest ok (C/Z>10) i nie będzie na razie dużych wzrostów (chyba, że cała GPW mocno pofrunie). Jeden z akcjonariuszy-insiderów sprzedał ostatnio duży pakiet po 61 PLN. Jeśli znajdę coś ciekawszego, to z Alumetalu wyjdę wkrótce.

   Usuń
 26. Czyżby zniknął baton na Avii?
  Seba

  OdpowiedzUsuń
 27. Dzieki Prezes za Twoja opinie ws budowania ksiegi popytu. Ja zdecydowałem sie wejsc.

  Nie wiem na ile Delko jest techniczna spolka, ale wyglada na to ze szykuje sie korekta i okazja do podkupienia troche taniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie szykuje się żadna korekta na Delko. 28.04.2017 r bedą wyniki- tu się szykuje rajd w góre z cena docelową 15zł juz w dniu 25.04

   Usuń
  2. Hej Zbigniew! Mowie o delikatnej, do okolic 11 pln i szczerze to mam na nia nadzieje zeby dokupic wiecej.

   Usuń
  3. Płonne nadzieje Arek. Kupuj teraz bo mnie złościsz

   Usuń
 28. Witam po przerwie.
  Moje typy inwestycyjne to Atende i Rawlplug.
  Rawlplug do obserwacji bo ostatnio duża wzrost ale wcześniej jaki „grubas” kupował nie po to żeby stracić (red był duży obrót).
  Atende w trendzie wzrostowym i spółka dywidendowa.
  Ponadto ww spółki znalazły się w portfelu technicznym w Parkiecie 4IV2016.
  Prezesie a co ty sądzisz na temat ww spółek. Możesz napisać kilka zdań. Z góry dzięki.
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam. Prezesie, chyba kiedyś coś pisałeś o PCM ale nie mogę się dokopać. Jak myślisz, warto zakupić akcje? Wg mnie dobra dywidenda zapewniona i niewielki potencjał wzrosu kursu. Czy też tak to widzisz?

  OdpowiedzUsuń
 30. @ rekinek – od razu zaznaczam że nie czytałem raportów finansowych a patrzę tylko na liczby z biznesradar.pl. Atende patrząc na liczby wygląda drogo, c/z 17 to drogo, nawet jak poprawią przychody i zysk o 30% w tym roku a taki sobie cel postawili to c/z nadal będzie drogo bo 13, mocno ujemne przepływy operacyjne i wysoka kapitalizacja w stosunku do kapitałów własnych to nie jest atutem. Na chwilę obecną nie widzę potencjału wzrostu i kurs może mieć trudno przejść 4,72 ale jeśli zrobią ciekawe akwizycję o której wspominali to kto wie co z kursem się wydarzy.
  Rawlplug patrząc na same liczby to zdecydowanie lepiej wygląda, tańszy, lepsze przepływy operacyjne i bilans, w październiku ujawnił się Quercus i nie można wykluczyć że nadal dokupował akcje, jednak żeby prawidłowo ocenić potencjał spółki musiałbym dokładnie przejrzeć raport i sprawdzić od czego zależą wyniki, z tego co wiem to ponad połowę sprzedaży trafia na export i w zeszłym roku złotówka mocno pomagała a w tym już może mniej. Więcej nie napiszę bo nie mam czasu zerknąć szczegółowo w raporty.

  @ ben – na temat pisałem "PCM prawdopodobnie wypłaci 9% dywidendy i jest szansa że wyniki się poprawią w tym roku (spada im rentowność ale próbują z tym walczyć zmieniając trochę ofertę) co mogłoby podnieść kurs te 5-6% ale sam do końca nie wiem co myśleć o spółce gdyż dosyć negatywnie analizują ją na stockwatchu.pl (chodzi że ciągle spada rentowność). Ostatnio kupił akcje za 240 k członek zarządu i tak jak napisałem dywidenda może być 9% a to może spekulacyjnie podbić kurs, w długim terminie trudno mi ocenić zachowanie kursu.

  Panowie, tu nikt nikogo nie musi zmuszać do kupowania (mam na myśli Delko), my możemy podpowiedzieć co w danej firmie się podoba a co nie ale o kupnie każdy sam musi zadecydować. Ja Delko kupiłem ale nie mam pewności czy zarobię, taka jest giełda.

  OdpowiedzUsuń
 31. Dzis znowu Astarta mieli wieksze pakiety przy 67.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 32. Szeniek - to tylko na chwilę ktoś rzucił, nawet też skubnąłem trochę :)

  Prezesie, co sądzisz o Helio? Obecnie kurs jest około 14 zł, moim zdaniem już dużo wyżej przed kolejnym raportem nie zajedzie, myślę żeby sprzedać przed 15.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz sam zdecydować co z Helio zrobić, wiesz że mam trochę akcji i nie chcę kursu popsuć.

   Usuń
 33. Dzień Dobry
  Co prezesie sądzisz o Tower Investments

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wczytywałem się w tą spółkę bo takie spółki mnie interesują (deweloperzy, choć to nietypowy deweloper) ale z ciekawości zaglądałem co oni robią i całkiem przyzwoicie to wygląda (sporo robią różnych inwestycji, dogadują się marketami na temat lokalizacji, kupują działki, budują sklep i sprzedają umówionej sieci, głównie biedronka) ale jak przyszłość ich działalność czeka to ciężko określić, nie mam pojęcia. Myślę że powinieneś zerknąć na analizę obsa i rekomendację bosia (jak już nie czytałeś) bo oni lepiej wiedzą o co chodzi.http://analizyobs.blogspot.com/2017/03/tower-investments-rosnie-wraz-z-siecia.html http://moja.nova.bossa.pl/analizy/rekomendacje/

   Usuń
 34. Avia Leasing nie wypłaci dywidendy szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja za bardzo się nie nastawiałem na dywidendę (20-30 groszy) bo jak chcą zbudować flotę w ciągu 5 lat za 2,5 mld usd to trzeba kasy nazbierać.

   Usuń
 35. http://www.bankier.pl/wiadomosc/AviaAM-Leasing-chce-wyplacic-0-02-euro-dywidendy-na-akcje-3511349.html tu pisze co innego
  Sick200

  OdpowiedzUsuń
 36. Prezes sprzedażą ilu akcji można popsuć kurs? Z tego co napisałeś w zakładce "HELIO" to masz ich 400 po 8 z groszami. Czy srzedaż tylu akcji może znacząco wpłynąć na kurs? Jak dobrze rozumiem twoje wypowiedzi wcześniejsze to wynika, że ze sprzedażą Helio czekasz do wyników za dwa następne kwartały, prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piotrek,ty nic nie rozumiesz,czytaj ze zrozumieniem.

   Usuń
  2. Moje aktualne pozycje masz tutaj http://www.biznesradar.pl/portfel/17409,blogprezesa , mi chodzi bardziej o to że ja nie mogę podawać konkretnych poziomow wyjścia gdyż ci którzy moje ruchy naśladują ustawią się niżej i ja nigdy nie sprzedam (albo kupię gdybym miał coś kupować). Kupując jakiekolwiek akcje zakładam sobie określony czas trwania inwestycji i poziom kursu który mnie interesuje, jeśli kurs osiągnie zamierzony poziom wcześniej niż planowałem to mogę sprzedać część albo całość akcji.

   Usuń
 37. UWAGA - IRL - będzie ponownie rekordowa dywidenda, szykuje się minimum 2,15 zł czyli stopa dywidendy 16% . (0,51 eur x 4,21 kurs = 2,15) - gdyby złotówka się osłabiła to dywidenda odpowiednio wzrośnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 38. Bedziesz probowal sprzedawac przed odcieciem? Pisales kiedys, ze moze byc poprawa wynikow i moze warto potrzymac do kolejnego roku z nadzieja ze kurs zmieni trend

  OdpowiedzUsuń
 39. Wistil podał wstepne wyniki
  https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/WISTIL,wstepne-wyniki-finansowe-wistil-sa-i-grupy-ka-2017-04-07,ESPI,20170407_081048_0000095124
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wistil niestety odrobinę słabiej na poziomie zysku netto r/r i niżej od moich szacunków, przychody natomiast o 5 mln wyższe, ciekawe czy zrobili jakieś odpisy czy po prostu rentowność im siadła chociaż wątpię bo eur/pln był rekordowo wysokie w 4 kw.
   Jeśli chodzi o IRL jeszcze nie wiem jak rozegram ale raczej długo nie będę trzymał, zastanawiam się czy nie podkupić spekulacyjnie pod dywidendę.
   Możliwe że dzisiaj jedną spółkę kupię ale zależy to od otwarcia kursu.

   Usuń
  2. Wistil - rekordowy zysk na działalności operacyjnej w IV kw. 6,4 mln zł.
   Zysk netto trudniej porównać r/r, bo przestali rozliczać straty podatkowe z lat poprzednich, więc w 2016 roku podatek prawie 4 mln zł, a w 2015 tylko 0,8 mln zł

   Usuń
  3. WISTIL: Mamy rekordowe wyniki za IV kwartał na poziomie sprzedaży i zysku operacyjnego.
   Przychody: 76.155 tys. PLN
   Zysk operacyjny: +6.427 tys. PLN
   Zysk na poziomie netto (+4.328 tys. PLN) jest mniejszy od operacyjnego o 32,6% - nie ma szczegółowych wyników więc na razie trudno tu cokolwiek powiedzieć.

   Usuń
  4. Wistil tak tylko zerknąłem będąc w sklepie, jeśli faktycznie w 2015 był niższy podatek to automatycznie baza była wysoka. Chcę tylko podkreślić że Wistil jeszcze wyniki za 1 kw powinien pokazać bardzo dobre ale od 2 kw mogą im trochę spaść gdyż euro/pln spadł około 5 % a oni jednak sporo exportują.

   Dzisiaj szalony mam dzień i nie jestem do końca zadowolony gdyż chciałem złamać swoją zasadę (inwestycja w dewelopera) i kupić Atal i mi uciekł, miałem ustawione zlecenie, minimalnie nie weszło a ja nie zdążyłem podnieść, kurs już 10% odjechał w górę więc na razie temat zamykam (mam w obserwacji i czekam na niższy kurs).

   Usuń
  5. Co racja to racja, ale póki co mamy dynamikę zysku operacyjnego za IV kwartał +51,9% (6427/4230) i spadek wskaźnika C/WK (po uwzględnieniu wzrostu KW o kwotę ZN za IV kw. +4.328 tys. zł) do poziomu 0,62. C/Z=4,3 też relatywnie nisko. Uwzględniając systematycznie polepszający się bilans, obecna wycena (TKO=71 PLN) jest atrakcyjna.

   Usuń
 40. AVIAAML - chwilowe obsunięcie notowań, wynikające zapewne z braku dywidendy. Typowa reakcja inwestorów-amatorów. Z czasem kurs wróci na należne mu miejsce.
  WISTIL - OBS, dzięki za wyjaśnienie tych różnic w podatku dochodowym.
  VINDEXUS - ładna postawa spółki drugi dzień z rzędu.

  OdpowiedzUsuń
 41. Prezes, pisałeś na wątku IRL, że ich wyniki za 1 kwartał mogą być gorsze r/r o 20%. Skąd takie szacunki? Kurs jak co roku jest trzymany po dobrym komunikacie o dywidendzie. Myślisz, że może zostać podniesiony do 15 zł?
  Na Avii mamy chyba kilka miesięcy bezruchu, bo wyniki za 1 kwartał nie powinny jeszcze przynieść efektów z leasingu nowych samolotów dla aeroflotu.
  Mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjąłem sobie szacunek gorszego 1 kw nie na podstawie jakiś cen energii czy siły wiatru bo pewnie tak powinno się tej firmy wyniki szacować ale na podstawie dynamiki spadku zysku w poszczególnych kwartałach, w 1 kw zysk netto r/r spadł o 25%, w 2 kw spadek 35%, w 3 kw 75%, w 4 kw 55%. Dlatego jak widać spadki od 2-4 kw raczej wyczerpują już możliwości pogorszenia wyników ale jako że 1 kw był dosyć mocny w 2016 więc przyjąłem sobie że 1 kw 2017 może być gorszy. W przypadku IRL może to się wydawać dziwne ale istotna jest siła wiatru, niby przychody to tylko 5-10% przychodów ale jest to darmowa energia i co więcej cena uzyskana z wiatru jest około 100% wyższa od cen energii rynkowej gdyż rząd Litwy gwarantuje im stałą cenę do 2020r. W pierwszym kwartale mocniej wiało w Polsce ale jak na Litwie ciężko powiedzieć. Czy kurs wzrośnie do 15 zł ? Chciałbym i dzisiejszy dzień pokazuje że jest to możliwe chociaż jak widać podaż mocno go przygasiła więc technicznie to słabo wygląda.
   Na aviaam faktycznie może być boczniak przynajmniej do wyników za 1 kw, jeśli pojawią się dobre informacje odnośnie joint venture (np o liczbie przekazanych samolotów do aeroflotu) to może to wspierać kurs.
   Dzisiaj ciekawe info pojawiło się na iAlbatros, dla mnie w zasadzie oznacza że obecnie firma nie funkcjonuje (ma utrudnione), nie wiadomo czy będzie raport roczny i nie zdziwię się jak prezes zarządu złoży rezygnację. Jedyny ratunek widzę w przejęciu jej przez firmę z branży nawigacji gps ale do tego pewnie długa droga.
   Żeby nie było pytań, sprzedałem 400 akcji Helio gdyż uznałem że mam za duże zaangażowanie, pozostałe 500 akcji trzymam do wyników rocznych (lub szacunków rocznych jeśli będą wcześniej i kurs odpowiednio zareaguje).

   Usuń
 42. A ja Helio nie sprzedaje. Zawsze Prezes sprzedajesz z falstartem więc warto trzymać.

  OdpowiedzUsuń
 43. WISTIL - tak w ogóle to zarząd powinien zastanowić się nad zmianą nazwy spółki. Wistil to wszystkim się kojarzy z tkaninami, jedwabiem, szmatami i tanią konkurencją z Chin. Tymczasem podstawowe źródło dochodu tej spółki stanowi porcelana.

  OdpowiedzUsuń
 44. Prezes, wydaje mi sie ze przybylo ci ak ji Avia, Astarty i Irl. Masz jakas prognoze na dywidende dla Astarty?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 45. Mam pytanie do Prezesa lub czytelników bloga . W przypadku dywidendy np. IRL w Euro to jaki jest brany kurs Euro/pln czy średni kurs NBP czy jakiś inny? Drugie pytanie z jakiego dnia brany jest ten kurs? Z góry dzięki za odpowiedź
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tamtym roku kurs był przeliczony w dniu wypłaty dywidendy ale nie pamiętam czy rynkowy czy średni (ale to niewielka różnica bez wpływu na wielkość dywidendy). W mojej ocenie poniżej 4,2 eur nie powinno spaść a liczę że za miesiąc będzie bliżej 4,30 - ja przyjmuję że minimum po 4,25 przeliczą x 0,51 czyli jakieś 2,17 czyli 16,5 % (trzeba pamiętać że będzie 15% podatek od dywidendy więc jeśli ktoś ma na IKE czy IKZE to i tak te 15% zapłaci). IRL niestety kurs całkiem zgasili, podobnie było w tamtym roku.

   @ szeniek - w przypadku Astarty nie oczekuję dywidendy ale bardziej kontynuacji skupu który jeszcze na początku 2016 robili, mają uchwalone tylko coś nie kontynuują (chyba za wysoki kurs dla nich). Z drugiej strony jest nowy akcjonariusz z prawie 10% Fairfax i może on będzie próbował coś wywalczyć, kto wie (jak zwykle zobaczymy).

   Usuń
  2. czyżby informacja o wysokiej dywidendzie Inter RAO Lietuva AB była okazją do wyprzedaży akcji ??? tak to wygląda... a obroty bardzo duże... dawno nie widziane... hmmm...

   Usuń
 46. Trzymanie kursu za wszelką cenę było już grane na IRL rok i dwa lata temu. Wykres wygląda nieładnie, bo rokrocznie kurs osuwa się o wartość dywidendy jak nie lepiej.
  Jak tak dalej pójdzie i kapitał z firm energetycznych będzie transferowany do górnictwa, to energetyce zabraknie środków na inwestycje i Polska stanie się wielkim i nieszczęśliwym importerem energii. Ciekawe czy IRL może na tym zarobić?
  Mnogi

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezesie
  Ten podatek od dywidendy to potraca dom maklerski i na konto przelewaja kwote pomniejszona o niego? Inwestor nic nie musi sam rozliczac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O te 15% podatku to dostaniesz już pomniejszoną dywidendę na konto ale jeśli masz na zwykłym maklerskim akcje (nie IKE lub IKZE) to teoretycznie powinieneś za rok w pit 38 jeszcze dopłacić 4% gdyż od zysków kapitałowych w polskim prawie jest podatek 19%.

   @ Mnogi - wydaje mi się że nie ma sensu się zastanawiać nad tak odległymi perspektywami czy nasz system energetyczny padnie czy nie (lepiej żeby nie bo wszyscy na tym stracimy), gdyż akcje IRL możesz jutro czy po jutrze sprzedać i po temacie.

   Usuń
 48. Astarta opublikowała raport miesięczny który wygląda optymistycznie jeśli chodzi o ceny produktów rolnych na Ukrainie, cukier (80% sprzedaży na Ukrainie) wzrósł w 1 m-c o 3,2%, w 3 m-ce o 13% a w rok o 13%, pozostałe główne płody jak Soybean, Wheat i Corn również podrożały ale ich sprzedaż na rynku krajowym jest znacznie niższe (pewnie ze 20-30%), załączam rysunek z cenami z marca (górny) i grudnia (dolny). Co ciekawe dzisiaj mocno hrywna się umocniła do dolara i eur (chyba problemy w Syrii odsuwają ryzyko inwazji na Ukrainę). Jeśli ceny płodów i hrywna się utrzymają na podobnym poziomie to i 2 kw może być z bardzo dobrymi wynikami.
  http://i.imgur.com/3IJRW7m.png

  OdpowiedzUsuń
 49. Prezesie mam pytanie -zastanawiam sie nad przeniesieniem rach pap wart do innego biura, ale proszę o oświecenie w temacie jak różnią się między soba rachunki IKE, IKZE od zwykłego rach pap wartosciowych i które polecasz rozwiązanie ?
  gdzie są korzyści ukryte ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ Mediolan - wpisz se w google. przecież to informacje ogólnie dostępne

   Usuń
 50. Co Prezes sądzi o Alumetal?

  Pozdrawiam
  Sebastian

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam Prezesa
  Co sądzisz o spółce Atal czy warto sie nią zainteresowac jest dość droga ale perspektywy całkiem dobre
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26863184,raiffeisen-brokers-kurier-gieldowy-atal-175-190-mln-pln-zysku-netto-w-2017-r
  pozdrawiam darksider

  OdpowiedzUsuń
 52. Mam taką małą dygresję, poprawcie mnie jeśli źle myślę. Jeśli zbliżają się wyniki danej spółki i są one dobre, to już wcześniej kurs idzie do góry. Analogicznie odwrotnie, jak tylko nieliczni wiedzą, że raport będzie słaby, to już przed jego publikacją kurs spada lub stoi w miejscu (mieliśmy tak z AAL i ONC). No i zastanawiam się czemu Astarta jeszcze nie rośnie, czemu insiderzy nie podbijają kursu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurs Astarty od dołka w 2015 wzrósł ponad trzykrotnie więc nie możesz mówić że nie rośnie a że w tej chwili jest czas boczniaka - to raczej chwila odpoczynku :). Jak Prezes wyżej napisał ceny produktów rolnych rosną, wygląda na to że sytuacja polityczna jest bardziej stabilna(albo raczej się nie zaognia) - to na + dla hrywny więc I wyniki w kolejnych kwart powinny być lepsze.
   Marcin

   Usuń
 53. @ Mediolan - nie bądź leniwy bo wszytko można znaleźć w necie (Robert ci wskazał), ja tylko krótko ze swojej strony dodam iż jeśli zarabiasz z etatu bardzo dobrze i jesteś w drugim progu podatkowym to warto mieć IKZE (odliczysz sobie 30% wpłaty rocznej od podatku), jeśli poniżej drugiego progu to załóż sobie IKE, po co kombinować tym bardziej że nie wiadomo co od stycznia Morawiecki wymyśli bo mają być zmiany (może warto poczekać miesiąc lub dwa i będzie coś wiadomo).

  @ Sebastian - wyżej w komentarzach jest moje krótkie zdanie o Alumetal na gorąco po wynikach, dodam iż zaczyna się lekka nagonka na tą firmę bo widzę że sporo analityków do swoich portfeli ją dodało (nawet dzisiaj na parkiecie czytałem) więc jednak nie można wykluczyć że kurs wzrośnie.

  @ darksider - jakbyś dzisiejszy mój powyżej komentarz przeczytał to zauważyłbyś że chciałem dzisiaj kupić akcje Atal ale mi kurs uciekł. Generalnie nie inwestuję w deweloperkę ale nawet Atal mi się spodobał, w banku ziemi i wydatkach na nią związanych mają ponad 1 mld włożone więc mogą sporo budować, ja bardziej chciałem pod dywidendę i wyniki zagrać bo teraz jest 5% dywidendy i gdyby nawet zrealizowali 150 mln zysku netto w 2017 to można szacować że w okolicach 10% może być i za rok dywidenda. Obecny jednak kurs w okolicach 35 zł jest jak dla mnie zbyt wysoki i poczekam jak wróci w okolice 32 (może korekta na rynku większa będzie) i trzeba pamiętać że jesteśmy w szczycie cyklu koniunkturalnego w budownictwie i jeszcze może 2018 r i raczej deweloperka zacznie spowalniać (chyba że po Brexicie Polacy zaczną masowo wracać do kraju to może kupią mieszkania).

  @ nde - w przypadku AAL i ONC nie widziałem żadnego komunikaty aby insiderzy sprzedawali akcje, AAL to ewidentne zagranie OFE NN aby komuś opchnąć po taniości kilka milionów akcji a w przypadku ONC nie mam teorii (może chwilowe przerzucenie kasy na IPO Unimotu ?). Jak będzie w przypadku Astarty zobaczymy, ja na pewno trzymam przynajmniej do wyników za 1 kw ( w maju).

  OdpowiedzUsuń
 54. Dzięki Prezio. Na VIN chyba realizacja zysków po tych ostatnich wzrostach. Ja akurat sprzedałem po 8,34 i chyba będę na nowo podkupywał. Jak dojdzie co najmniej do ostatniego szczytu to będę zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 55. Po dzisiejszej sesji można się trochę podłamać jeśli chodzi o IRL , dobra informacja o wysokiej dywidendzie (więcej niż szacowałem), pewnie jak zwykle jednej z najwyższych na gpw a kurs po krótkotrwałym podbiciu wraca do punktu wyjścia. Niestety sprzedający który trzymał kurs w tamtym roku w okolicach 19-20 nadal sypie tylko na niższych poziomach i bardzo źle to wygląda. Mam zagłostkę czy trzymać i skasować dywidendę (tylko jakie mogą być przyszłe wyniki trudno powiedzieć) czy sprzedawać przy ewentualnym wzroście.
  Generalnie przybijająca trochę sesja, Atal mi uciekł i nie zdążyłem w dobrej cenie kupić, Vindexusa kurs został jak IRL zduszony, Helio też się gorzej już zachowywał, generalnie lipa.

  @nde - wracając do VIN to wczoraj na otwarciu ktoś ze 150 k położył i kurs ruszył bo wielu się graczy technicznych przyłączyło, nie zdziwiłbym się że ten co za tą kasę kupił to już sprzedał a nam zostało chociaż się cieszyć że kurs jest wyżej (może można żałować że się części nie sprzedało ?)

  OdpowiedzUsuń
 56. Dzisiejsza sesja była dość specyficzna ze względu na wzrost ryzyka systemowego [Syria]. Cześć inwestorów wykorzystała go aby wyjść z papierów.
  Ponad 2 PLN dywidendy, skusi kupujących gdy zostanie klepnięta przez WZA.
  Zbliża się walne STX, doprecyzowana dziś terminy dywidendy, niestety kwota dalej ta sama - być może walne ją zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 57. Prezes może i dobrze typuje spółki fundamentalnie ale poziomy zakupu i sprzedaży już nie bardzo dlatego każdy zgodnie ze swoją wiedzą an technicznej powinien kupować i sprzedawać a nie małpować posunięcia.

  OdpowiedzUsuń
 58. Dzisiaj sprzedałem po 1,22 zł resztę pozostałych po skupie akcji iAlbatrosa i tym samym czas na podsumowanie tej inwestycji: średni zysk wyniósł piękne 41,7% (średnia cena zakupu to 10,68 zł). To pierwsza moja transakcja przeprowadzona "pod kierunkiem" Prezesa.

  Prezesie, cokolwiek bym tu nie powiedział, to będzie mało. Po prostu wielkie, wielkie, dzięki :-D. Szczególnie za wsparcie psychologiczne w chwilach zwątpienia, których nie brakowało, zwłaszcza wtedy, gdy 2 lutego kurs akcji iAlbatrosa z niezrozumiałych względów pikował z 11,21 zł na 10,10 zł i mój zysk zamienił się w stratę. Ze swojej strony deklaruję, że w razie, gdyby była organizowana jakaś "zrzutka" to na pewno się podłączę.

  Z "Twoich" spółek w portfelu ma jeszcze Helio i Aviaaml. Obserwuję Astartę, którą już kiedyś miałem w portfelu, ale jak widać, za wcześnie sprzedałem. Mam też Livechat i LSI, ale kupione prawie półtora roku temu, jeszcze zanim trafiłem na ten blog.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 59. Czy prezes interesuje start-upami? Wpadło mi w oko Airway Medix, ciekawy produkt do komercializacji

  Pozdrawiam
  Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Start-up czemu nie ale nie który wyceniany jest na 112 mln, na temat airway już kilka razy pisaliśmy, dla mnie to bzdura wyceniać tak wysoko spółkę która ma 0 przychodów. Rozumiem że może komuś sprzedać swoją technologię ale jakie kwoty z tego będą to nie wiemy, popatrz na Braster, już rok temu negowałem tak wysoką wycenę i miałem rację, kurs z 40% spadł bo okazało się że urządzenie słabo się sprzedaje. Z airway może być podobnie i dlatego to tylko spekulacja.

   @ Magneto59 - to Lsi masz z czasów gdy ja kupowałem po około 3,80 a sprzedawałem po około 5,20, ładnie masz do przodu lsi i livechat, mi rzadko się udaje tak długo wysiedzieć muszę nad tym popracować :-)

   Usuń
  2. Preferuję raczej inwestycje długoterminowe i staram się trzymać dopóki w fundamentach nic się nie pogarsza.

   Usuń
  3. Ale czasem warto korzystać z technicznych tendencji, kupowac na korektach i sprzedawać na górkach, przez co szybciej powiększamy gotówkę i możemy więcej kupować akcji. Vindexus jest tego przykładem.
   Szeniek

   Usuń
  4. Na pewno warto, ale ja się do tego nie nadaję. Kilka razy próbowałem, ale z marnym rezultatem i dlatego przestałem.

   Usuń
  5. Szeniek, Vindexus akurat odlecial za wczesnie, wbrew technice. Zapewne przez tutejsza gromadke, ktora zaczeka kupowac akcje. Czekam na dole.

   Usuń
 60. CCS opublikowal raport roczny - proponuje 11 gr dywidendy na akcje, brak jednak płynności na akcjach.

  OdpowiedzUsuń
 61. Od siebie tylko dodam coś z AT . Dzienna świeca na IRL wygląda fatalnie i to przy dużych obrotach. Zalecam daleko posuniętą ostrożność.
  Krzych

  OdpowiedzUsuń
 62. Cześć,

  co powiesz o Ferro? Powinni chyba skorzystać na tym szaleństwie które dzieje się w budowlance?

  Pozdrawiam,
  Bartek

  OdpowiedzUsuń
 63. Czesc Prezes
  Chciałem zapytac o mercator. Jak widzisz te spolke. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 64. Chciałem Prezesie jeszcze zapytać o EFEKT. Co w chwili obecnej o nim sądzisz. Jakie perspektywy?

  OdpowiedzUsuń
 65. Panowie, jak dostawaliście kasę ze skupu iAlbatrosa to DM coś potrącały jako zaliczkę na podatek dochodowy? Czy dostaliście pełną kwotę w wartości ilość sprzedanych akcji x cena sprzedaży? Pamiętam kiedyś przy innym skupie DM mi coś potrącił i zastanawiam się jak było w tym przypadku.

  Pozdrowienia,
  AdamK

  OdpowiedzUsuń
 66. @ krzych – technicznie to IRL od dawna źle wygląda gdyż jest w trendzie spadkowym a wczorajsza sesja tylko potwierdziła siłę sprzedających pomimo dobrego infa dla akcjonariuszy. Dlatego niestety mam od dawna problem z tą firmą i zastanawiam się czy na możliwej podbitce sprzedawać i zapominać czy brać sporą dywidendę i liczyć że wyniki będą lepsze (albo chociaż porównywalne).

  @ Bartek – o Ferro już kilka razy dyskutowaliśmy, jest to jedna ze stabilniejszych firm na gpw, nie ma co się w zasadzie doczepić jeśli chodzi od strony finansowej (dobry i rosnący rzis, ładne przepływy operacyjne i bilans), otoczenie w gospodarce sprzyja (zwiększająca liczba mieszkań) chociaż na pewno mocny usd może obniżać rentowność, jest szansa że menagerowie firmy ponownie spróbują podnieść wezwanie na akcje firmy, jedyne jakie widzę zagrożenie to zmiany w ofe od stycznia gdyż OFE mają większość akcjonariatu w Ferro i wówczas firma stanie się w zasadzie państwowa. Roczny zarobek to jakieś 15% łącznie z dywidendą.

  @ Kasa24 – Mercator w długim terminie może dać zarobić solidnie ale ja bym się nie spieszył na razie z zakupem, zanim zakończą i uruchomią produkcję w budowanej fabryce w Tajlandii to jeszcze z rok minie, dodatkowo jak sami napisali mocno wzrosły ceny lateksu czyli spadnie im marża i wyniki za 1 kw mogą być słabe, ja bym czekał i dopiero pod koniec roku myślał o kupnie (oczywiście po analizie aktualnych wyników)
  Jeśli chodzi o Efekt to obecnie nie ma pozytywów pod co grać, wyniki raczej w tym roku nie będą lepsze niż w poprzednim które były wzmocnione Światowymi Dniami Młodzieży i dodatkowo spółka pewnie będzie musiała zapłacić ponad 2 mln naliczonych zaległych podatków na US co może krótkotrwale mocno obniżyć kurs (ja mam swój poziom do wejścia ale nie taki jaki jest obecnie)

  @ AdamK – twoje biuro maklerskie nie mogło ci pobrać żadnej zaliczki na podatek, to nie możliwe, będziesz miał w pit 8C rozliczenie przychodów i kosztów i iAlbatros w tym będzie ujęty, możliwe że jakąś większą prowizję naliczali za sprzedaż akcji w wezwaniu.

  OdpowiedzUsuń
 67. Witam,

  Dla odmiany chciałbym wędkę, a nie rybę ;)

  Prezesie, mam prośbę - poleciłbyś jakiś link do nauki analizy fundamentalnej/finansowej for Dummies. Próbowałem coś wygooglać ale albo materiały zbyt trudne dla nieekonomisty albo zbyt ogólne.

  Z góry dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko wskazać jaką konkretną stronę która pomoże w nauce gdyż w większości treści są podobne i wiele nie wnoszą do ogólnie znanych każdemu informacji. Wydaje mi się że najlepiej uczyć się na prawdziwych przykładach, np. na stockwatch masz raporty analizowane przez dobrych analityków (antyteresa jest dobry), jak nie masz abonamentu wykupionego to nieszkodzi, a nawet lepiej zacząć od starszej analizy firmy którą zrobili (na początek jakaś mniejsza firma), najpierw przeczytaj sam raport finansowy firmy (wypisz sobie co istotnego wyłapałeś, jakie widzisz perspektywy na przyszłość) a następnie przeczytaj ich analizę i sobie porównasz twoje i ich spostrzeżenia, po obecnym kursie będziesz widział czy się sprawdziło. Analizy na stockwatch są w zasadzie omówieniami wyników firmy i w nich mi brakuje przewidywań (prognoz na przyszłość), wystarczyłoby jakby napisali że "w świetle aktualnych wyników wydaje się że firma ma szanse poprawiać wyniki" i wtedy mamy jasny komunikat że może być lepiej. Warto zerknąć na stronę OBSa, on robi prostsze ale bardziej czytelne analizy, pokazuje tylko istotne informacje i przynajmniej mamy jasny przekaz czy są szanse na wzrosty czy spadki. Musisz też pamiętać że nie tylko analiza finansów firmy jest potrzebna ale na pewno trochę psychologia inwestorów (tłumu), trochę przewidywanie przyszłości, trochę polityki, trzymanie się swoich zasad i dużo cierpliwości (nie ma szybkich i łatwych pieniędzy)

   Usuń
  2. Natknąłem się na fajny blog z odpowiedziami na wiele moich pytań. Może innym wannabe proff inwestor też się przyda :)

   Mam nadzieję, że linkowanie konkurencji nie narusza zasad bloga.
   http://www.portfelemerytalny.pl/spis-tresci/

   Usuń
  3. Jeśli jest ten blog w stanie pomóc w zarabianiu to można wklejać.

   Usuń
 68. Prezesie a powiesz obecnie coś o Macrologic?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może Ty mi napisz co myślisz o tej firmie i dlaczego się nią zainteresowałeś a ja wtedy odniosę się do tego?

   Usuń
 69. Na forum Bankiera piszą że możliwe dalsze wzrosty (zasięg 50zł) no i spora dywidenda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj kasa24, tym wpisem rozwaliłeś system ! :-)
   A jak Ci napiszę że są warte akcje 20 zł to komu uwierzysz, mi czy temu co napisał na bankierze ? Podpowiem Ci że żadna odpowiedź nie jest dobra bo to Ty powinieneś mieć swoje zdanie, przeanalizować firmę i tylko ewentualnie kogoś o poradę się zwrócić w celu rozwiania swoich wątpliwości. Powoli mnie już męczy (nie piszę teraz tylko do Ciebie) że większość na blogu tylko pyta co myślę o danej spółce bez jakiejkolwiek mi pomocy, bez chociaż wypunktowania kilku czynników pozytywnych i negatywnych w danej firmie, byłoby i mi łatwiej i robiłbym analizy prawidłowo (a nie po łebkach, bez wgłębiania się w temat). Wracając do Macrologic to 23 lutego napisałem o nim na blogu :"Macrologic – patrząc na wyniki finansowe to nie ma się do czego przyczepić bo wszystko wygląda prawidłowo (przepływy, bilans), zapowiedziana też jest 7,2% dywidenda. Firma ukończyła nowy system Merit nad którym pracowali 3 lata i liczą na dobrą sprzedaż w tym roku, ponadto dzięki zamianom prawnym (jednolity plik kontrolny, centralny rejestr faktur) przedsiębiorcy będę musieli zrobić spore aktualizacje swoich systemów. Wydaje się że można zarobić około 15% (wzrost kursu + dywidenda) w najbliższych 12 m-cach gdyż wyniki firmy powinny się poprawić szczególnie w drugiej połowie roku". Jak widać nie pomyliłem się w ocenie gdyż od tego czasu kurs urósł 7% i została uchwalona 8% dywidenda. Ja obecnie wstrzymałbym się z zakupem gdyż od wtorku będzie kurs odcięty o wysokość dywidendy i nie wiadomo jak się będzie dalej zachowywał (historycznie po odcięciu to przez pewien czas spada chyba że kolejne wyniki są bardzo dobre).

   Usuń
 70. Prezesie,
  zgadzam się z Tym co napisałeś:
  "Powoli mnie już męczy (nie piszę teraz tylko do Ciebie) że większość na blogu tylko pyta co myślę o danej spółce bez jakiejkolwiek mi pomocy, bez chociaż wypunktowania kilku czynników pozytywnych i negatywnych w danej firmie, byłoby i mi łatwiej i robiłbym analizy prawidłowo (a nie po łebkach, bez wgłębiania się w temat)."

  Może przyjmij jako zasadę że jak ktoś się nie podpisuje pod postem lub pytając o spółkę nie pisze dlaczego go interesuje(co jest za) to nie odpowiadaj lub umieszczaj odpowiedź:
  "A może Ty mi napisz co myślisz o tej firmie i dlaczego się nią zainteresowałeś a ja wtedy odniosę się do tego? "
  Wtedy dyskusja będzie ciekawsza- zderzenie poglądów.
  Pozdrawiam
  Romek

  OdpowiedzUsuń
 71. Czołem blogerzy

  Podzielę się moim jednocześnie sukcesem i porażką inwestycyjną.
  Pozbyłem się właśnie mojego największego gniota z portfela czyli ED Invest.
  Miałem go od zeszłego roku od wakacji kupowane po ok. 2,50 i uśrednione w jesieni po ok. 1,80.
  Moja średnia to 2,14 zł za sztukę.
  ED Invest zamknął zeszły rok 4 kwartał ze stratą - dywidenda pewnie nie będzie zbyt okazała. Postanowiłem, że na najbliższej podbitce wywalam.

  No i zdarzyło się doczekałem się - sprzedałem pakiecik po 2,40 wiceprezesowi Ed Invest :)
  Skupywał w ostatnich dniach podbijając kurs.

  http://www.bankier.pl/static/att/emitent/2017-04/J_Dyrcz_05_04_2017_201704050150074316.pdf
  http://www.bankier.pl/static/att/emitent/2017-04/zawiadomienie_05_04_2017_201704061140485654.pdf
  http://www.bankier.pl/static/att/emitent/2017-04/zawiadomienie_06_04_2017_201704070992461028.pdf

  Kurs znowu się obsuwa.
  Ciekawe, po co oni to robili ?
  Teraz nie wrócę do spółki ale bedę obserwował rozwój wypadków.
  Można obserwować spółkę i ewentualnie myśleć o powrocie na jesień, wtedy zwykle kurs spada po czym na wiosnę wzrasta - taki cykl.

  Jakieś komentarze ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać że szczęśliwie ci się ta przygoda skończyła bo jak wyniki się pogarszają to powinno się sprzedawać akcje nawet ze stratą. W mojej ocenie na Edi skupują bo będą chcieli wycofać firmę z giełdy, celowo gorsze wyniki wykręcili za 4 kw aby kurs obniżyć i taniej skupić. Lepiej zapomnij o spółce i szukaj ciekawszej inwestycji.

   @ Romek - dam jeszcze szansę aż ludziska się sami domyślą :-)

   Usuń
  2. mam pytanie odnośnie zysku rocznego czy jest tak jeśli firma ma wnyki zysk wysoki i jest ceno twórczy dla akcji powinni podać skrócony raport w styczniu to odnośnie mirbudu zyski mają i to spore tak mi się widzi a skróconego nie podali w styczniu ,podadzą w kwietniu [herkules niepodpisany]

   Usuń
  3. W tamtym roku został wprowadzony MAR i firmy nie wiedzą jak go prawidłowo stosować dlatego niektóre nawet bzdury komunikują rynkowi.Nie jestem fachowcem ale wydaje mi się że jeśli już znają chociaż szacunki to mogliby je zakomunikować i nie ważne czy jest duży zysk czy strata. Tak jak napisałeś, jak zarząd zna cenotwórczą informację to powinien ją podać w raporcie. Myślę że Mirbud powinien dobre wyniki pokazać, bo z samej konsolidacji JHM wykarze 8,5 mln zysku w 4 kw i nawet jak na swojej działalności niewielką stratę będzie miał to i tak wyniki powinny być ok. Jhm w tym roku sporo oddaje mieszkań więc pozytywnie też wpłynie na Mirbud w 2017.

   Usuń
 72. dzięki prezes ,sam jestem ciekaw co pokażą może być tak że będzie jedyną z nielicznych firm budowlanych na plus ,po za tym prezes mirbudu nie robił by spotkania w kwietniu na gpw musi się pochwalić szkoda że kilku graczy inwestorów odeszło w styczniu z powodu braku skróconego raportu . [herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
 73. Masz rację Prezes. Trzeba trochę bardziej się zaangażować wtedy będzie lepiej nam Wszystkim. Następne pytania postaram się kierować w takiej formie jak pisałeś.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 74. Uwaga !!! W pasku po prawej stronie bloga od dzisiaj widoczne są aktualne notowania akcji będących w moim portfelu "Blogprezesa"

  OdpowiedzUsuń
 75. Witam, co sądzisz o Synthosie, chcą przeprowadzić skup akcji (za ok 1,75mld) jak to wpłynie na kurs według Ciebie, kurs obecnie szybuje, nie był tak wysoko od 3 lat.
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skup będzie przeprowadzany zamiast dywidendy, nie spodziewałbym się jednak aby przystąpili do niego po obecnym kursie - w szczególności ze zysk za 2016 jest już wypłacony. Wydaje sie będą skupować w celu stabilizacji kursu w przyszlosci.

   Usuń
  2. @ Karol Adx @ nie do końca skup jest zamiast dywidendy, na skup mają przeznaczyć 1,75 mld a zysk w 2016 był na poziomie 250 mln. Oni chcą większość zysków z poprzednich lat wypłacić (prawie cały kapitał zapasowy) i skup ma około 24% akcji objąć, to dużo. Oni coś kombinują że chcą firmę z całej gotówki wydoić i taki skup ma dwa oblicza. Pierwsze pozytywne czyli każdy skup powinien podnosić kurs gdyż zmniejszy się liczba akcji a jak będzie wyższa sporo od rynkowej to jeszcze lepiej. Drugie oblicze to firma zostanie wyczyszczona z całej gotówki, wzrosną kredyty i koszty finansowe, spadnie kapitał obrotowy i mogą być problemy z płynnością czyli kurs po skupie może spadać. Dlatego wydaje mi się że do skupu kurs może być mocny ale po skończeniu skupu kurs może spadać przez pogorszenie fundamentów.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. Możliwość emisji obligacji/zadłużenia spółki na duże kwoty są ograniczone wskazaniami opartymi o zysk, w szczególności jeśli celem będzie skup akcji. Tutaj nikt nie wyłoży kapitałów bez zabezpieczeń, to nie emisje na kilka milionów złotych. (chyba ze planowane jest zejście z giełdy i sprzedaż komuś]


   MI nasuwają się trzy opcje:
   - jako ze Sołowow potrzebuje gotówki ale może mieć straty z innych inwestycji w akcje [np. te spółki które ściągnął z giełdy a wykonał później jakaś optymalizacje podatkowa] zamiast płacić dywidendę opodatkowana będą jak np. Quercus przeprowadzać skup akcji,
   - będą dążyć do ściągnięcia spółki z giełdy.
   - obrona przed OFE (okolo 20% akcji) które wykupią.

   Nie spodziewałbym się jednak aby szybko przeprowadzili operacje skupu [tak jak nie wypłacili wszystkiego na dywidendę bo kapitał rezerwowy mamy spory], raczej mogą ja wykorzystać jako opcje PR i stabilizując kurs + organizować wezwania jako dywidendę, bez zwoływania WZA; w dowolnym momencie gdy uznają ze spółka ma potrzebne do tego środki a główny akcjonariusz ma potrzebne na kapitał (z jakiegoś powodu sporo inwestuje w badania nad nowotworami)

   Usuń
 76. Cześć Prezesie,
  bardzo wartościowy blog. chciałbym rzucić temat spółki Neuca. Zarząd postanowił o skupie akcji. Kurs szybuje w dół. Dane spółki są w mojej ocenie dobre. Rekomendacja zarządu na wypłatę dywidendy 5,75 zł w maju. WZA na 27 kwietnia. Czy to czas na dokupienie? Czy może jednak sprzedaż bo spółka jest przeceniona?
  Podstawowe dane:
  zysk ze sprzedaży: wzrost o 17.04% r/r
  Zysk operacyjny (EBIT): wzrost o 16.51% r/r
  Zysk przed opodatkowaniem: wzrost o 15.69% r/r
  Zysk netto: wzrost o 9.51% r/r

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Astarta tak na szybko o 15 mln eur zysk wyższy (65 mln zł) zgodnie z moimi przewidywaniami, jak dokładnie przejrzę to coś napiszę.
   O neuce później.

   Usuń
  2. Astarta - na poziomie zysku netto wyniki są zgodne z moimi szacunkami gdyż zysk jest wyższy o 4 mln eur ale generalnie mam mieszane uczucia ponieważ w 4 kw pomimo wzrostu przychodów aż o 38,536 mln eur to zysk operacyjny się nie zmienił, przepływy operacyjne były gorsze 9,79 mln eur, aktywa wrosły o 4,9 mln eur (w tym zapasy o 50 mln eur) a zobowiązania spadły aż o 20,951 mln eur. Gdyby nie ten zysk operacyjny i przepływy operacyjne (może to wynikać z faktu iż dużo w 4 kw skupili dodatkowych produktów rolnych w wyższych cenach a zyski z tego będą widoczne w późniejszych kwartałach) to wszystko byłoby super ale czekam cierpliwie na raport za 1 kw (już za miesiąc) gdyż wyniki na pewno na poziomie zysku netto będą wyższe o 10 mln eur r/r (w 2016r. były jednorazowe niepieniężne koszty finansowe z tytułu aktualizacji kredytów walutowych) ale nie mogę wykluczyć że dzięki wysokim zapasom, znacznie wyższym cenom sprzedawanych produktów rolnych zarówno w skali kwartału jak i roku oraz niższemu zadłużeniu kredytowemu jest szansa iż zysk netto może być wyższy r/r nawet ponad 20 mln eur.

   p.s. nie mogę tylko rozkminić czemu odsetki od kredytów są tak wysokie w 4 kw (tak jest co roku), po 3 kw wynosiły 4,879 mln eur a po 4 kw 20 mln eur (tak jakby mieli roczną płatność odsetek w jakimś kredycie). Bardzo ciekawe są tez oprocentowania ich kredytów, EUR 5,61% (spadek z 6,13%), USD ok. 7% (spadek z 7,47%) ale hrywna oprocentowanie to aż 16,32 % (spadek z 22,86%). Kredyty w hrywnie są krótkoterminowe więc możliwe że używają ich w końcówce roku do skupu produktów rolnych od innych plantatorów ( w 1 kw powinno mocno spaść zadłużenie w hrywnie)

   Usuń
 77. Są już wyniki AST. Przychody wzrosły 17% r/r zysk operacyjn. Wzrósł o 15% a zysk netto o 418% Prezes to mnie bardzo dziwi !! Na czym polega ten myk o co tu chodzi z tak wysoką dynamiką zysku netto o 418% r/r????
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 78. Prezesie - mam do Ciebie pytanko....
  Powiedz mi, jaką strategię sobie przyjmujesz na Unimocie...?
  To, że czekasz do wyników za 1 kwartał to wiem...zamierzasz wtedy wszystko sprzedać?...ewentualnie jaki procent wzrostu by Cię satysfakcjonował żeby spółkę upłynnić...?
  Thanks
  Johny

  OdpowiedzUsuń
 79. Wypatrzyłem spółkę Seko na którą będzie pozytywnie działało osłabiające się Euro /dużo importują surowca rybnego w tej walucie/ poprawiające się przychody, dywidenda, stabilny akcjonariat, co sądzisz Prezes o tej spółce, pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
 80. EONET – Wielokrotnie już omawialiśmy spółę na blogu, i pewnie wielokrotnie będziemy to robić. Zgadzam się z Prezesem, że wyniki finansowe w pierwszym kwartale 2017 będą gorsze od rekordowo dobrego pierwszego kwartału 2016 r., po którym kurs akcji EONET wystrzelił do 11 zł. Bez wątpienia firmie ciężko będzie uzyskać kwartalny wynik operacyjny na poziomie 2.487 tys. zł i zysk netto 1994 tys. zł - to jest po prostu mało prawdopodobne. Realnie zakładam +700 tys. zysku operacyjnego i 500 tys, ZN. Gdyby przyjąć te założenia wsk. C/Z wzrośnie przy obecnej cenie do 6,7. Wartość księgowa wzrośnie do około 17.937 tys. zł, co po podzieleniu przez realną liczbę akcji (pomniejszoną o akcje już skupione) to jest 1.838.214 sztuk, będzie stanowić wartość księgową / 1 akcję = 9,75. Poza tym spółka powinna powiększyć przewagą aktywów obrotowych 19466 nad zobowiązaniami 7248 do kwoty około +12.218 tys, zł (+6.64 zł/ 1 akcję).
  Spółka wydaj się więc względnie tania i atrakcyjna pod kątem ewentualnego przejęcia przez podmiot zewnętrzny. Jednocześnie, posiadana przewaga aktywów obrotowych nad zobowiązaniami pozwala spółce na przeprowadzenie akwizycji mniejszych podmiotów lub na przeprowadzenie kolejnego skupu akcji własnych.
  Wadą papieru są dziwaczne notowania w trakcie sesji i bardzo małe obroty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czesc, petrodolarze, a co robi ten EO Networks? Maja dobre rozwiazania oraz baze klientow? Co dokladnie moglo by zainteresowac w tej spolce duze firmy i doprowadzic do przejecia? Pozdro z podkarpacia!

   Usuń
  2. http://www.eo.pl/

   Usuń
 81. Odpowiem krótko bo się dużo napisałem i wszystko mi uciekło !!

  @ Piotrek – jeśli chodzi o Neucę to nie widzę dużego potencjału do wzrostu a prędzej do niewielkiego spadku, firma niby się rozwija ale są to niewielkie wzrosty, niezbyt ładnie wygląda bilans gdzie zobowiązania krótkoterminowe są wyższe od aktywów obrotowych, dywidenda 1,5% to mało, dochodzi jeszcze ryzyko zmian prawnych "apteka dla aptekarza" (chyba może wpłynąć na Neucę) i gdzieś widziałem że chcć ograniczyć reklamy leków (chyba tych bez recepty) dlatego mało jest obecnie plusów dla kupna tych akcji, a firma jest dojrzała i dużego rozwoju nie osiągnie.

  @ Rekinek – duży wzrost zysku netto Astarty wynika z faktu iż w 2015r. w związku z dużym osłabieniem hrywny musieli przeszacować kredyty walutowe aż o 62,69 mln eur (niepieniężny koszt finansowy) a w 2016r. było już tylko takiego przeszacowania na 13,96 mln eur (czyli prawie 50 mln eur większego zysku z tego tytułu). Doszły jeszcze rekordowe zbiory w 2016 (czyli wzrost zapasów), odrobinę wyższe ceny sprzedaży plonów, niższe koszty obsługi kredytów (spadek kredytów i oprocentowania) i dlatego zysk netto jest dużo wyższy. Przypominam wpis który zamieściłem powyżej wg którego spodziewam się dużo lepszych wyników w 1 kw i nie wykluczam iż w kolejnych kwartałach także " Astarta opublikowała raport miesięczny który wygląda optymistycznie jeśli chodzi o ceny produktów rolnych na Ukrainie, cukier (80% sprzedaży na Ukrainie) wzrósł w 1 m-c o 3,2%, w 3 m-ce o 13% a w rok o 13%, pozostałe główne płody jak Soybean, Wheat i Corn również podrożały ale ich sprzedaż na rynku krajowym jest znacznie niższe (pewnie ze 20-30%), załączam rysunek z cenami z marca (górny) i grudnia (dolny). Co ciekawe dzisiaj mocno hrywna się umocniła do dolara i eur (chyba problemy w Syrii odsuwają ryzyko inwazji na Ukrainę). Jeśli ceny płodów i hrywna się utrzymają na podobnym poziomie to i 2 kw może być z bardzo dobrymi wynikami. http://i.imgur.com/3IJRW7m.png

  @ johny – jeśli chodzi o Unimot to coś mnie źle zrozumiałeś, ja na pewno trzymam (jeśli nic złego się nie wydarzy) akcje do wyników za 2 kw (a nie za 1 kw) i obecnie zamierzam kupować akcje a nie je sprzedawać. Z emisji akcji dostali 95 mln i chcą to wykorzystać na zwiększenie wysokomarżowej sprzedaży oleju (deasla) co powinno mocno poprawić wyniki (przychody i zysk netto), do tego dochodzi bardzo niska baza w 2 kw więc różnica w wynikach będzie bardzo duża (na to liczę), firma jest nisko wyceniana i jeśli nie będzie bessy na świecie to kurs powinien rosnąć. Ja z zakupami czekam albo na wyniki miesięcznej sprzedaży za marzec (około 20 kwietnia) i jak będzie duży przyrost to wtedy kupuję albo czekam na wyniki za 1 kw i sprzedaż miesięczną za kwiecień.

  @ Paweł – tak dla Seko umocnienie złotówki do eur to dobra wiadomość, przyglądałem się tej spółce jakiś czas temu ale nie pamiętam jakie wnioski wyciągnąłem ? Tak na szybko to ładny bilans (poprawa r/r), wzrost przychodów przy płaskich zyskach (wzrost cen surowca rybnego), przepływy operacyjne trochę zbyt niskie, pewnie będzie z 5% dywidendy. Wygląda na to że z 10% w skali roku można zarobić (wraz z dywidendą) ale trzeba byłoby się dokładnie wczytać w raport i faktycznie zobaczyć ile jest importowane w eur.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. miałem tę spółkę jakiś czas w portfelu. Jej obroty były tak niskie , że ciężko było wyjść bez wyraźnego obsunięcia kursu.
   szejker

   Usuń
 82. Prezesie, dzieki za komentarze. Ostatnio ponownie zaczalem patrzyc w kierunku Colian Holdings. Spolka kompletnie sie rozlewarowala, teraz jest prawdziwa maszyna do produkcji gotowki. Tylko ze - niestety - szefowie spolki robia wszystko by nie pozwolic kursowi na wzrosty (brak informacji, mala dywidenda i zwiekszajace sie buybacki). Akcje sa dead-money, ale prawdopodobnie jedne z najtanszych wsrod wiekszych spolek na gieldzie w Polsce. Jak uwazasz, czy warto wchodzic ponownie (sprzedalem rok temu swoje akcje z minusem malym), przeciez wyniki - nawet ze wzgledu na presje cenowa na rynku cukierniczym - sie ciagle drukuje na poziomie gotowki. Pozdro z podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
 83. Odnośnie nowego prawa farmaceutycznego:

  http://www.parkiet.com/artykul/1511614.html

  OdpowiedzUsuń
 84. Prezesie, widzę, że sprzedałeś 1/3 avii. Myślisz, że będą większe spadki na tej spółce?
  pozdrawiam,
  Mnogi

  OdpowiedzUsuń
 85. Chciałbym jeszcze dopytać Prezesa o LSI Software - czy przymierzasz się do zakupów tej Spółki...ewentualnie po jakiej cenie i kiedy ? Niedługo chyba będą wyniki za IV kwartał 2016...fundamentalnie Spółka jest chyba więcej warta niż obecny kurs....jak myślisz i w jakich rejonach byś się ustawiał ?
  Johny

  OdpowiedzUsuń
 86. @ pozdro z podkarpacia – gdybym ja myślał o zakupie akcji to raczej już poczekałbym na raport roczny Colian który będzie 2 maja. Na poziomie zysku netto nie koniecznie zysk będzie lepszy (gdyż w 4 kw 2015 zysk netto wyższy o 6,5 mln od zysku brutto więc musieli coś jednorazowo księgować, trzeba zobaczyć co to), niekorzystny był też wzrost cen surowców (z wyjątkiem cen kakao), wejście dużego konkurenta na rynek czy dziwna inwestycja w akcje Vistuli (trochę to niezrozumiałe). Oczywiście Colian to ewenement na naszym rynku finansowym gdyż ma ujemne zadłużenie tzn. więcej posiada gotówki niż ma kredytów, ma ładny bilans, ładne przepływy operacyjne spora stara amortyzacja a capex niższy, ponad 5% akcji własnych skupionych więc to są duże pozytywy, mogliby zacząć przejmować mniejsze firmy i zacząć szybszy rozwój.

  Odnośnie NEUCA to @anonim dał link z informacjami iż nowe prawo farmaceutyczne zostało przyjęte (zainteresowani powinni je przeczytać co to będą za zmiany).

  @ Mnogi – część aviaam sprzedałem (pisałem wyżej o tym) bo miałem zbyt duże zaangażowanie i sprzedałem część tych akcji które kupiłem gdy kurs spadł do 4,50 (wycofałem uśrednienie), nie spodziewam się większych spadków ale do momentu gdy zaczną się pojawiać zyski z joint venture (a to może jeszcze z 6 m-cy trwać) kurs może być w trendzie bocznym a zniechęcenie akcjonariuszy narastać. Gdyby mocniej spadło to znowu uśrednię.

  @ Johny - LSI może i jest więcej warte niż obecnie gdyż nawet nowa rekomendacja jest z kursem wyższym, przejęli ponadto ostatnio sporego konkurenta więc w przyszłych okresach może to być lekko widać w wynikach ale ja obecnie nie mam zupełnie w planach
  kupowania tych akcji, jakoś nie mam całkowitego przekonania do tej firmy.

  Wracając jeszcze krótko do Astarty to znam powód trochę niższego zysku operacyjnego, cytuję "Ze względu na trudności logistyczne, które pojawiły się na Ukrainie, sprzedaż jesienią zbóż były niższe o 9% i wyniosła 483 tys. Ton. Zapasy zboża będą realizowane w pierwszej połowie 2017 roku, która pojawia się w segmencie wzrostu dochodów za dany okres. ” - czyli można założyć że te rekordowe zapasy zostaną sprzedane w 1 półroczu co może dodatkowo podbić wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 87. Przykład prawa farmaceutycznego pokazuje poziom naszych "mediów", które zajmowały się wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Pisu, a którego los już znaliśmy wcześniej. Podczas gdy o uchwalonych zmianach w prawie farmaceutycznym jest cisza, podobnie uchwalone wcześniej zmiany dotyczące zakładów bukmacherskich i pokera.

  Seba

  OdpowiedzUsuń
 88. Sprzedałem dzisiaj wszystkie akcje wistilu, astarty połowe vindexusa i ccs.
  Jest kasa na zakupy.
  Myślę o dokupieniu Pragmy faktoring po dzisiejszym info.

  OdpowiedzUsuń
 89. Uważam,że na wszystkich tych spółkach powinna nastąpić korekta w trendzie wzrotowym i oczywiście zamierzam odkupić . Z tym, że vindexusa połowę zostawiłem bo ten baton na 8.50 to może być podpucha.Wistil licze na zejście pod 72zł ccs grałem pod dywidendę i miałem średnią 1.03 a wystawiłem częśćpo 1.18 i poszło.Astarta też licze na korektę bo 70zł drugi raz dotknęło i wydaje się chwilowo nie przebić.

  OdpowiedzUsuń
 90. @ Mediolan tu jest ciekawy wpis o IKE i IKZE
  http://marciniwuc.com/ike-ikze-porownanie/

  Prezes dziękuję za analizę Astarty (mam 10% portfela). Widzę poprawę wyników i nadzieję na wzrosty. Dobry pomysł ze wstawieniem aktualnych notowań akcji- nie trzeba będzie latać po stronach.

  Atak USA w Syrii był jak to określił Pentagon -" jednorazowym wydarzeniem" więc na razie spokój na akcjach.

  Na AviaAM brak dywidendy ale kursem mocno nie ruszyło więc pokazuje to siłę spółki. Chyba jednak trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość jeśli chodzi o wzrosty.
  IRL kupiłem po info o dywidendzie (na szczęście nie na początku sesji po 14 ;)) ale i tak popyt został zaduszony masakrycznie. Trzymam czekam i obserwuje.
  iAlbatros sprzedany kurs niestety zawrócił i musiałem szybko oddać bez zysku.

  Przyłączam się do propozycji aby jeśli ktoś pyta o spółkę podawał również swoje argumenty za jej wyborem tak aby można było się do tego odnieść na blogu. Razem damy radę ;)

  I chyba najważniejsze: jak ktoś o coś pyta niech chociaż przejrzy wpisy z danego miesiąca bo często jest tak że było już o tym mówione albo Prezes odpowiadał i nie ma sensu dwa razy pisać tego samego. Dla nas to parenaście minut, czytelność bloga lepsza a dla Prezesa spokój ;)
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 91. Czytając sprawozdanie mam wrażenie, że Astarta jest w podobnym miejscu co w 2011 roku, przy czym wtedy byłą wyceniana o około 50% wyżej niż obecnie (max 106zł). Myślę, że wyniki za pierwszy kawrtał będą bardzo mocne i dadzą paliwo do wzrostów. Sprzyjają wysokie ceny cukru, oraz większe r/r o 137% zapasy w segmencie rolniczym, które powinny podkręcić sprzedaż w pierwszej połowie roku.

  Bartek

  OdpowiedzUsuń
 92. Prezesie, a mozesz poradzic serwis maklerski w Polsce, poprzez ktory moglbym z lewarkiem na polskie maluchy (nie tylko WIG20) wchodzic? Dla akcji swiatowych korzystam z IG.com , ale w Polsce moje konto Maklerskie w WBK nie ma opcji od pewnogo czasu. Sprawdzalem ten X-Broker, ale tam w ogole tylko waluty i commodities mozna kupowac, nic z akcji pojedynczych w Polsce. Dzieki! Pozdro z podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
 93. Co myślisz prezesie o Pozbudzie? Wczoraj opublikowali raport, a kilka dni wcześniej szacunki i kurs dośc ostro zjechał, ale bardzo duże wolumeny?
  Wyniki się pogorszyły przez słabą koniunkurę, ale c/z w okolicy 11. Przepływy też nie wyglądają jakoś super, głównie przez wzrost zapasów i należności. Dług umiarkowany + 50 mln obligacji. Ale w kasie 39 mln. Czy spółka jest bezpieczna i ma przyszłość? Wydaje mi się, że jest szansa na odbicie. W grudniu tfi pzu kupiło sporo akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W budowlankę nie inwestuję głównie ze względu na duże ryzyko upadłości związane z ciągłymi zatorami płatniczymi w tej branży ale i nie tylko. Jeśli chodzi o Pozbud to ładnie wygląda tylko bilans, słabo przepływy operacyjne czy spadające przychody czy zyski, dla mnie potwierdzeniem że nie warto kupować tych akcji są słowa z listu prezesa "W ujęciu syntetycznym w okresie styczeń - grudzień 2016 r. produkcja budowlano-montażowa była o 14,1% niższa niż przed rokiem. Jednak rzeczywistą kondycję branży w 2016 r. lepiej obrazują takie procesy, jak głębokie redukcje kadr technicznych i administracyjnych u wiodących generalnych wykonawców oraz zatory płatnicze i stan niewypłacalności wielu krajowych firm podwykonawczych. Poprawie sytuacji na rynku pracy towarzyszyła presja płacowa, która dodatkowo wpłynęła na zmniejszenie marż firm budowalnych. Problemem, który bardzo wyraźnie zarysował się w minionym roku, była walka konkurencyjna niską ceną, co w sposób szczególny uwidoczniło się w segmencie specjalistycznych robót budowlanych."

   @ Pozdro z podkarpacia! - ja ci nie pomogę bo się tym nie interesowałem, sprawdź może ofertę Saxobank lub Degiro, podobno na blogu independenttrader kiedyś jakieś biuro polecał.

   Usuń
  2. Znany jest już powód wystrzału notowań Vindexusa i jest on ten sam co zawsze (tak od ponad roku) czyli podniesienie rekomendacji przez boś do 13,30 (kupuj) czyli potencjał wzrostu ponad 50%, na górze posta wkleiłem oczekiwania bosia odnośnie zysku netto i przychodów w najbliższych latach.

   Usuń
  3. Czyli, że cena do kupna jest ciągle dobra ? Na jaki okres czasu można rozpatrywać tę inwestycję ?
   Majkel

   Usuń
  4. Ja raczej szukał będę miejsca do sprzedaży a nie do trzymania/kupna gdyż obserwuję Vindexus już 2 lata (często mam te akcje) i wiem jak on się zachowuje, mamy co kwartał w zasadzie rekomendację bosia która podbija kurs o nawet 15-20% i następnie kurs spada oddając większość wzrostu. Dlatego nie zdziwię się jak za miesiąc kurs znowu spadnie poniżej 8 zł chyba że wyniki i informacje z firmy będą jakieś super. Generalnie w długim terminie to roczny zarobek może wynosić z 10-15% rocznie bo firma jest dosyć tania z potencjałem do poprawy wyników ale jak będzie to życie zweryfikuje.

   Usuń
 94. @ pozdro z podkarpacia Ja kiedys sporo czytalem o mozliwosci lewara na akcje, czytalem o wszystkim, sprawdzalem oferty i powiem tak: kompletnie sie nie oplaca lewarowac przez biuro maklerskie. Taniej vi wyjdzie wziac zwykly kredyt konsumencki za ktory zaplacisz 10% niz lewar u brokera, ktory nigdy cie nie zlewaruje na jakie akcje chcesz a jedynie na najwieksze spolki. Do tego w razie problemow bedzie ci blokowal transakcje. Nie mowiac o tym ze musisz miec juz troche na rachunku wlasnym i udokumentowac jakis obrot. Poczytaj na stockwatchu tam jest ciekawy watek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcąc grać bardziej agresywnie najtaniej będzie zamiast kredytu zainteresować się kontraktami terminowymi czy innymi pochodnymi.

   Usuń
  2. Oczywiscie, mowimy tutaj jednak o sytuacji, w ktorej ktos koniecznie chce inwestowac w akcje.

   Usuń
  3. Nie wiem jak wygląda to dziś ale kilkanaście lat temu gdy miałem rachunek w PEKAO SA. kredyt był uruchamiany tylko w momencie "wejścia" zlecenia. Był również automatycznie spłacany, jeśli na r-ku były środki. Funkcjonowało to jak inteligentna linia kredytowa, uruchamiana tylko wtedy gdy trzeba. I nawet gdy samo oprocentowanie kredytu było wyższe niż możliwe do uzyskania w r-ku konsumenckim to i tak się opłacało.

   Ale od wielu lat gram bardziej zachowawczo i takie fanaberie jak granie na kredyt mnie nie kręcą ;)

   Usuń
 95. Szacunki podało Lsi.
  https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/LSISOFT,informacja-o-wstepnych-danych-wynikow-sprzeda-2017-04-11,ESPI,20170411_093009_0000095396
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oraz wstepne Wandalexu.
   Szeniek

   Usuń
  2. Wandalexu już nie ma, jest WDX .

   Astarta: Rekordowe zbiory zboża - artykuł z dzisiejszego Parkietu.
   Na poniedziałkowej sesji akcje ukraińskiej Astarty drożały nawet o 4,01 proc., do 70 zł. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na opublikowane przed sesją lepsze od wstępnych szacunków wyniki finansowe producenta cukru za 2016 r.
   „Ostatni rok był pomyślny dla Astarty. Od strony operacyjnej zwiększyliśmy produkcję zboża i roślin oleistych do rekordowych 910 tys. ton, zebraliśmy 2,6 mln ton buraków cukrowych i wyprodukowaliśmy największy wolumen cukru w historii spółki – 505 tys. ton" – napisał w liście do akcjonariuszy Wiktor Iwanczyk, prezes spółki.
   W 2016 r. Astarta miała 82,7 mln euro skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 15,9 mln euro zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł z 108 mln euro do 124,4 mln euro. EBITDA wyniosła 152,1 mln euro wobec 130,7 mln euro rok wcześniej. Udział eksportu w całości przychodów grupy wzrósł o 15 pkt proc., do 51 proc. Dobre rezultaty to pokłosie wysokich cen cukru z ubiegłego roku. Od połowy lutego na globalnych rynkach obserwujemy jednak spadki cen cukru. Czy to wpłynie na słabsze rezultaty Astarty w I kwartale? – Globalne ceny cukru nie mają kluczowego wpływu na biznes Astarty, ponieważ spółka cukier sprzedaje głównie na rynku lokalnym. Ceny cukru na Ukrainie są na relatywnie wysokim poziomie i zachowywały się mocniej w ostatnich miesiącach w porównaniu z cenami globalnymi, co powinno mieć pozytywny wpływ na wyniki Astarty w I kwartale – mówi Marcin Nowak, analityk Ipopema Securities.
   W ostatnich tygodniach notowania ukraińskiej spółki poruszają się w trendzie bocznym w widełkach 66–70 zł. Analityk nie dostrzega jednak w tej chwili wielu powodów, które mogłyby napędzać wzrost kursu akcji do poziomu znacząco powyżej 70 zł. – Jednym z nich może być rozwój biznesu poprzez zwiększanie banku ziemi. Spółka idzie w tym kierunku i od tempa przejęć ziemi będzie zależało tempo wzrostu wyników. Astarta modernizuje również cukrownie, co powinno przekładać się na wzrost efektywności – mówi Nowak.

   Usuń
 96. Witam, Rokita ma dzień dywidendy jutro, a dlaczego dzisiaj jest odcięcie dywidendy z kursu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo masz cykl rozliczeniowy d+2, czyli wczoraj na koniec sesji trzeba było mieć akcje aby załapać się na dywidendę.

   https://marketrevolution.ghost.io/autopartner-sprzeczne-sygnaly/
   Do poczytania o autopartner, podpisuję (zgadzam) się pod tym artykułem.

   Usuń
 97. Ten Vindexus to pierwsza spółka, która dała mi zarobić parę groszy...
  Reszta spółek, którymi zasugerowałem się poprzez to forum - Unimot i Aviaa są u mnie na mocnym minusie...wcześniej grałem na szerokim rynku...
  Ale nie mam absolutnie żadnych żalów do Prezesa - kupowałem na własną odpowiedzialność.
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cierpliwości.
   Jak wybrałeś zły moment do wejścia w spółkę, musisz dłużej poczekać na efekty.
   Dotyczy Unimot i Aviaa.

   Usuń
  2. Na szerszym rynku ciąłem ewentualne straty i dobrze zawsze wychodziłem na takiej taktyce...tutaj zastanawiam się co robić bo sie gra w oparciu o trochę inne aspekty...
   Na obecna chwilę jak wyjdę na wspomnianych Spółkach na 0 to już będę happy :) Na Unimot jeszcze liczę jako tako, mam nadzieję, że dobre wyniki począwszy od marca/kwietnia coś ruszą kursem..
   Piotr

   Usuń
  3. Potrze troszkę cierpliwości. A ja żałuję że wybrałem Aviaa zamiast Vindexusa czy Helio :-). Tylko, że posiadam dosyć duży portfel obecnie 10 spółek,(było więcej) i ciągle jestem na dobrym plusie. Łatwiej zachować spokój i równowagę oraz trzymać się własnego planu wtedy.

   Pozdrawiam
   Marek

   Usuń
 98. Prezes dzięki w sprawie wyjaśnienia co do zysku netto AST. Pisząc pół żartem pół serio to inwestowanie w AST to jak gra na forexie – gra pod umocnienie się hrywny do E i $ ;)- dodatkowe zyski dla AST.
  |Pozdrawiam Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Astartą to nie tak że umocnienie hrywny jest korzystne, wręcz przeciwnie bo oni dużo eksportują i słaba hrywna jest dla nich korzystna, w ich przypadku w porównywalnych okresach roku poprzedniego hrywna się mocno osłabiała i na poziomie zysku netto pokazywali słabe wyniki gdyż przeszacowali kredyty walutowe, teraz hrywna stoi w miejscu i nie ma już niekorzystnych przeszacowań. Niestety jak widać wyniki nie wiele zmieniły w kursie i trzeba czekać miesiąc na kolejne (liczę że bardzo mocne) i może wtedy reakcja będzie większa bo jak nie to będę musiał sprzedać nadwyżkę akcji.

   @ Panie Piotrze - jest mi przykro iż tracisz ale jutro zawsze może być lepiej.

   Usuń
  2. ...lub gorzej, to giełda.
   begginer

   Usuń
 99. Cześć,

  Co myślicie nt. Amiki?

  Siedzę na tym papierze od kilkunastu lat. Porządna spółka i konsekwentnie się rozwija ale wydaje mi się że dochodzi do ściany. C/Z ponad 13, EV/EBITDA 8 a zarząd swoje ambicje wycenia na wzrost 10% r/r. I chyba robi się drogo.

  I tak się zastanawiam czy nie czas przenieść się na coś dającego szansę na bardziej dynamiczny rozwój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się z Tobą zgadzam odnośnie Amiki, jest to już firma dojrzała i skala zwiększania przychodów i zysku robi się ograniczona i w mojej ocenie więcej niż 10% łącznie z dywidendą to nie da zarobić. Chociaż dla Ciebie jak masz kilkanaście lat akcje i kupiłeś w okolicach 40 zł to wzrost kursu o 10% to daje ci znaczne zwiększenie stopy zwrotu patrząc na kurs początkowy.

   Najważniejsze pytanie obecnie to jaka spółka da szansę bardziej dynamicznego rozwoju, jak masz taką na oku to się podziel tą informację ?

   Usuń
  2. No właśnie - łatwo sprzedać papier jak się ma na nim spory zysk ale z drugiej strony zawsze ryzyko zamiany małego corocznego ( nie tak całkiem małego) zysku na jakąś minę ;) Codzienne dylematy spekulanta ;)

   Szczerze mówiąc to większość tej Amiki to syna, kupiona za komunijne prezenty. Dziś jest w połowie studiów a od biedy jakąś kawalerkę na zadupiu szło by za to kupić.

   No i zasadnicze pytanie - na co Amikę zamienić. Bardzo podoba mi się Danks i Vindexus. Czasem je podkupuję. Niestety to spółki bardzo małoobrotowe i włożenie w taką nawet 100k robi się problemem. Szczególnie gdy coś pójdzie nie tak. Cóż, uroki spekulacji :)

   Pozdrawiam,
   Robert

   Usuń
 100. Wlasnie sprzedalem Lene. 11% w 2 miesiace, jestem dosc zadowolony. Trzymam kase zeby usrednic avie jak zejdzie odpowiednio nisko.

  OdpowiedzUsuń
 101. Mój typ inwestycyjny Altus TFI Dlaczego oto kilka argumentów.
  Dobre wyniki finansowe za 2016r, informacja o zakupie BPH tfi za 20 mln zł
  Wyniki może zazdrościć może niejedna spółka z giełdy:
  • zysk w 2014 r. – 36,2m zł,
  • zysk w 2015 r. – 61,7m zł,
  • zysk w 2016 r. – 78,4m zł.

  Ile będzie w roku bieżącym – zobaczymy.

  ALI ostatnio poinformował o spektakularnej akwizycji (zakup BPH tfi za 20mln zł). Oczywiście, są i czynniki ryzyka. Jak zawsze, jak w każdym biznesie. Nowe regulacje ograniczające opłatę za zarządzanie do 2%! Ale wycena na poziomie jednocyfrowego wskaźnika P/E, a dokładnie P/E16=9 (po wyłączeniu akcji własnych do umorzenia) i to przy takiej dynamice wyników.
  Co Prezes sądzisz o ALI w kilku zdaniach poproszę o Twoją opinię

  O zakupie BPH tfi artykuł z puls biznesu
  https://www.pb.pl/altus-polyka-bph-tfii-ma-ochote-na-wiecej-858758

  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mogę powiedzieć, że kilka razy powierzałem swoje ciężko zarobione pieniądze, tzw. fachowcom, i zawsze na tym traciłem. Czy dotyczyło to Świadectw udziałowych czy funduszy inwestujących w futures.

   Jak się nie narobisz to nie zarobisz. Bierz przykład z Prezesa i sam szukaj spółek.

   Usuń
  2. Chyba nie zrozumiałeś Rekinka. On właśnie znalazł Altusa.
   Pozdrawiam

   Usuń
 102. Widzę że u niektórych czytelników bloga pojawiło się zwątpienie (może strach utraty kasy) po kupnie spółek które mam w portfelu (Unimot, aviaam, pewnie Onico itd) dlatego chciałbym przypomnieć iż inwestowanie fundamentalne ma z zasady długoterminowy czas trwania i nie jest takie inwestowanie przeznaczone dla inwestorów którzy lubią jak się dużo w ich portfelu dzieje (jak jest spora zmienność jego akcji). Jeśli są prawidłowo wytypowane spółki pod kątem fundamentalnym (czyli powinny się w przyszłości rozwijać, poprawiając przychody i zyski) to wcześniej lub później kursy ich powinny solidnie wzrosnąć (może trzeba będzie czasem poczekac nawet rok na właściwe efekty). Niestety ale ostatnio często coraz mniej inwestorów patrzy na fundamenty (głównie indywidualni) i kieruje się "modą" czy "pędem stadnym " i kupuje mocno przewartościowane spółki z segemtu gier czy medical. W mojej ocenie jednak uważam iż bańka ta pęknie i potężne spadki mocno zabolą.
  Ja nadal zamierzam się trzymać własnych zasad, uważam iż bezpieczeństwo portfela jest ważniejsze niż duży ale ryzykowny zysk i nie zamierzam tego zmieniać.

  Wracając do Unimot to przed chwilą poznaliśmy rozliczenie kosztów emisji i jest bardzo dobrze, gdyż koszty wyniosły tylko 2,35 mln i co najważniejsze nie będą zaksięgowane przez rzis tylko przez kapitał zapasowy obniżając cenę sprzedaży nad emisyjną. Bardzo dobre info i mocno liczę że poprawa wyników będzie widoczna już od 1 kw 2017 i kurs ma szanse już zacząć rosnąc od tych wyników.

  @ rekinek – bardzo ładnie wprowadziłeś nas w temat Altus TFI, super. Tegoroczne wyniki Altusa zapowiadają się bardzo dobrze bo mogą i wynieść ze 100 mln gdyż "okazyjne " przejęcie BPH TFI za 20 mln ( a jeszcze w 2012 płacono za nie 170 mln) powinno po konsolidacji poprawić wyniki. Jednak jak znam zagrożenia dla przyszłej działalności to wolę taka firmę nie kupować gdyż rynek może już wcześniej te zagrożenia dyskontować i kurs zacznie spadać. Jak sam napisałeś zostaną prawdopodobnie wprowadzone nowe regulacje które ograniczą opłatę dystrybucyjną (za zarządzanie) do 2% i to teoretycznie może nie zrujnuje wyników (czytałem opracowanie że na Quercus wpłynie to korzystniej, osiągnie większy zysk) gdyż i dystrybutorzy mniejszą kasę (prowizję) dostaną ale prawdopodobnie ograniczy możliwości sprzedaży funduszy co spowoduje spadek zarządzanych aktywów. Wynika to z faktu iż najwięcej sprzedaży generują dystrybutorzy związani z bankami i jeśli oni będą dostawali niskie prowizje to banki (właściciele dystrybutorów) zmuszą czy tak nastawią sprzedaż aby fundusze prywatnych TFI nie były u nich sprzedawane. Ja odpuszczam temat Altusa i Quercusa tym bardziej że są to spółki powyżej c/z 10 czyli nie aż tak tanie a jednak długoterminowe ryzyko istotne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Prezes

   Nikt z mających trochę oleju w głowie (niestety, nie są to wszyscy tu się udzielający), nie wątpi w słuszność postępowania drogą fundamentalnej analizy. Jeśli ktoś liczy, że zostanie mu podany na tacy gotowy środek jak zarobić 50% w tydzień, to nic tylko pogratulować.
   Robisz świetną robotę, podziwiam anielską cierpliwość w odpowiadaniu na ciągle powtarzające się pytania.
   Dzięki za wszystkie cenne analizy, pozdrowienia z Krakowa :)

   Usuń
  2. Heh...UNIMOT
   Kolejne dobre wieści...a kurs kolejny raz w dół :D
   Może jak się pojawi jakieś negatywne info to kurs choćby drgnie na plus do góry hmm ;)?
   Kaleson

   Usuń
 103. Natrafilem na STP, od szczytu spadl juz ponad 15%. Wycena fundamentalna ciagle niska.
  Problemem jest chyba troche nizsza cena cynku - ale nie wydaje mi sie ze jest to koniec wzrostu na surowcach. Ciazyc moze tez nizsza wycena USD. Jakies wasze przemyslenia?

  OdpowiedzUsuń
 104. Tak jak Prezes pisałeś , zdaje się, że na vindexusie będzie powtórka z historii. Czyli po rekomendacji krótkotrwały wzrost, a teraz powolne osuwanie się o kilka procent. Może do 8,00.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 105. Cześć
  Co to za wiadomość, takie obsuwy, Unimot, Hel, Pekao, avia. Aż szkoda nie uzupełnić unimot po rozliczeniu emisji; zlecenia obsuwające rzędu 50 szt. - śmiech na sali. dziwne zachowanie inwestorów.
  pozdrawiam mlody

  OdpowiedzUsuń
 106. Dokupiłem dzisiaj Unimot i Interaolt (najwyżej po dywidendzie zrobie sobie stratę podatkową).Reszta czeka na lepsze czasy.

  OdpowiedzUsuń
 107. Dzisiaj najgorsza sesja dla mnie w tym roku gdyż prawie wszystkie spółki mi spadły (Vindexus i Danks bez zmian). Jestem trochę zły bo zabrakło mi sekund aby sprzedać Vindexusa po 8,67 (właśnie się logowałem na r-rk jak ktoś sprzedał przede mną) i mocno się zastanawiałem nad kupnem po 7,75 WDX po informacji o szacunkach przychodów za 1 kw (miałem czas kupić ale analizowałem) i niestety kurs poszedł w górę i jest 6,5% wyżej (tyle uciekło).
  Właśnie przed chwilą podali o wezwaniu na Macrologic po 59zł, jeszcze z miesiąc temu pisałem że warto kupić jak kurs był po 40 zł a wezwanie jest prawie 50% wyżej (czemu ja tego nie kupiłem ? :-(
  Jestem na dzisiaj mocno zły i najgorsze że chyba zaczyna się korekta, płynność okołoświąteczna może temu sprzyjać.

  @ Wojciehc - kilka dni temu pisałem o Stalprodukt więc tylko wklejam mój tekst " Stalprodukt to bardzo trudna spółka do wyceny, wyniki za 1 kw powinny być lepsze dzięki właśnie wysokim cenom cynku które są wyższe 50% r/r (w 4 kw cały dobry wynik to zasługa cynku) ale jak zobaczyłem w raporcie z 15 pozycji tworzenia i likwidowania rezerw (odpisów) to zawodowi analitycy wiedzą o co chodzi. Ja niestety nie potrafię ocenić czy nadal będą takie pozycje tworzyć (pewnie będą ale na jakie kwoty ?). Z drugiej strony spółka nie jest tania i nawet jak poprawi wyniki 15-20% to i tak będzie c/z z 9, ponadto inwestycje większe od amortyzacji oraz przepływy operacyjne mogłyby byc wyższe. Ja bym się wstrzymał z kupnem."

  OdpowiedzUsuń
 108. Informacja do wszystkich niecierpliwych (jeżeli takowi są). Inwestując w akcje konkretnej spółki trzeba założyć sobie plan (to co robi zawsze autor bloga), czyli odpowiedzieć sobie: dlaczego inwestuję w spółkę, na jak długo, na co liczę w tym okresie jeżeli chodzi o dokonania spółki i jeżeli chodzi o wycenę jej akcji. Oczywiście w miarę upływu czasu i dochodzących z rynku informacji te plany i oczekiwania trzeba korygować. Jeżeli inwestor wchodzi się w spółkę bez odpowiedzenia sobie na w/w i podobne pytania, to niepotrzebnie rwie włosy z głowy co chwilę zastanawiając się, np. dlaczego kurs stoi w miejscu (jak np. jeżeli chodzi o spółki z portfela Prezesa to, np. Unimot), dlaczego kurs spada jak jest tak dobrze – jak np. z Ialbatrosem na kilka tygodni przed skupem, czy Helio przed ostatnimi wynikami, gdy było kilkunastoprocentowe cofniecie. Podobnie jest teraz na Avii. Pamiętacie, że były osoby które siały zwątpienie z Ialbatrosem, z Helio, czy teraz z Unimotem. Widzicie jak reaguje doświadczony inwestor z planem na inwestycję w konkretny walor. Nic się nie zmienia w fundamentach, informacje napływające ze spółki są dobre wiec nie podejmuję pochopnych ruchów i przesadnie nie stresuję się tym, że kurs nie rośnie, albo spada. Jak było ze ilabatrosem i helio to wiecie. Jeżeli chodzi o avię to sami wiedzieliście co działo się w ostatnich kilkunastu tygodniach, a także i to, iż w najbliższym czasie nie zapowiada się na jakąkolwiek cenotwórczą informację ze spółki i kurs może stać w miejscu lub się osuwać. Jeżeli ktoś założył, że nie będzie czekał z akcjami na te informacje kilka miesięcy to sprzedaje, bo taki miał plan, to tak robi. Jeżeli ktoś założył, że przeczeka (bo obawia się, że „pociąg” mu odjedzie) to też tak robi, mając świadomość, że przez kilka miesięcy może równie dobrze nic ciekawego z kursem spółki dziać. Co do unimotu, trzeba czekać na efekty zmian legislacyjnych w zakresie handlu paliwami i efektu dodatkowej gotówki jaką spółka pozyskała z emisji akcji. Jeżeli ktoś inwestował pod te informacje, to bardziej powinien przejmować się tym jakie będą wyniki sprzedaży w kolejnych miesiącach, a nie to czy spółka jest po 49 czy 55zł. Jeżeli będzie po 49 i kurs nie zareaguje na dobre informacje ze spółki to jeszcze lepiej, bo taniej można dokupić akcji. Mam ładnych parę lat doświadczenia na gpw i nigdy nie inwestuję w spółkę bez zadania sobie pytań takich jak na wstępie (pomijam wstępny zakup za niewielką kwotę, bo ja tak czasami mam jak spółka mi się spodoba, ale jeszcze jej nie rozgryzłem, to kupuję aby nie wypadła mi z orbity zainteresować i po namyśle sprzedaję albo kupuję za większe pieniądze). Następnie czekam i sprawdzam czy wszystko idzie zgodnie z planem. Jeżeli rzeczywistość okazuje się gorsza od planów to sprzedaję i już, a jeżeli jest ok. to czekam spokojnie aż kurs (albo wyniki ze spółki )osiągnie to co oczekiwałem. Jak widzicie kursy wielu spółek mają bardzo często dłuższe lub krótsze okresy w których niewiele dzieje się z kursem. Jeżeli mam plan i oczekuję, że za miesiąc – dwa powinien kurs zareagować na nowe fakty które pojawią się ze spółki to przeczekam. Jeżeli nie, bo kupiłem tylko dlatego, że ktoś powiedział mi albo pzreczytałem, że jest tanio, to po kilku - kilkunastu sesjach kiedy kurs przestaje rosnąć zaczynam sobie zadawać pytanie dlaczego nie rośnie, bo przecież jest tak tanio, po czym zniecierpliwiony sprzedaję. Oczywiście nie wolno kurczowo trzymać się swoich planów tylko dynamicznie je korygować w miarę rozwoju sytuacji, ale sam plan na spółkę musi być, aby z większym spokojem oglądać codzienne kursy.

  OdpowiedzUsuń
 109. http://www.bankier.pl/wiadomosc/iALBATROS-GROUP-SA-Dodatkowe-wyjasnienia-dotyczace-transakcji-sprzedazy-akcji-spolki-iAlbatros-Poland-S-A-oraz-skupu-akcji-wlasnych-7510772.html

  Jak to skomentujesz Prezesie?
  Sprawy wydają się wyglądać nie najlepiej, że się tak delikatnie wyrażę...
  arti

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawe info, generalnie wygląda na złe bo oznacza że kasy w firmie nie ma (chyba że duże należności są) ale nie zdziwię się jak jutro kurs wystrzeli w górę bo nie znamy ceny jaką za Satis mogą otrzymać, czy to będzie 10,20,30 mln albo więcej, nie wiem. Generalnie jak jest sprzedaż wymuszona to gorsza cena ale to mi wygląda że to wszystko jest ustawione celowo ale drobni inwestorzy nic nie wiedzą i są po słabszej stronie.

   @ ben - święta prawda, trzymamy się swoich planów aby tylko nas bessa nie dorwała :-)

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni