"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 29 marca 2017

Aktualności, analizy, komentarze 3d/2017

dodano 4.04.17 - Onico podało wczoraj link że uruchomiło kredyt na 15 mln usd z przeznaczeniem na finansowanie zapasów obowiązkowych

Aviaam - jest analiza techniczna na zamówienie na comparic.pl link analiza

30.03.17 - zużycie paliw wzrosło w 2016r o 13% w tym oleju napędowego o 15%, dobra wiadomość dla Onico i Unimot link artykuł


W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania
pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Udostępnij:

192 komentarze:

 1. Spodziewam się dzisiaj sporej liczby komentarzy odnośnie handlu iAlbatrosem więc otworzyłem nowego posta. Niestety między 8 a 10-11 mogę być u lekarza z dzieckiem dlatego nie będę odpisywał na pytania. Jeśli chodzi o sprzedaż iAlbatros przypomnę że może być spadek nawet 80-90%, ja swoich akcji poniżej 1 zł nie sprzedaję ale każdy musi sam ocenić jaki dla niego kurs jest atrakcyjny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie śledziłem wydarzeń w tej spółce ale bardzo zdziwiła mnie cena skupu akcji własnych , dlaczego aż blisko 60 zł /akcja ?? Przecież to jest kilkaset % wyżej od wyceny giełdy , jeśli byś mógł rzucić okiem i skomentować mój portfel :http://www.biznesradar.pl/portfel/20496,nostro-inwestycje

   Usuń
  2. Skupione zostało 24% akcji, stąd ta cena.

   Usuń
 2. czy mogą dziś nie odwiesić ilbatrosa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogą.
   begginer

   Usuń
  2. Tak swoją drogą to od której można było dzisiaj ustawiać zlecenia PKC? Zastanawiam się ile z tych zleceń może być skupionych przez wiszące zlecenia kupna? pewnie kilku pierwszych szczęśliwców sprzeda w fajnej cenie.
   Gall_Anonim

   Usuń
  3. PKC pójdą od razu w całości jak odwieszą. Nie ma znaczenia, kiedy zostały złożone.

   Usuń
 3. Albatros Albatrosem, a Unimot i Onico w końcu w górę.

  kojot

  OdpowiedzUsuń
 4. hm... co do Albatrosa ja nie bawiłem się w skup tylko sprzedałem po 14,14, a teraz tak się zastanawiam po ile warto kupić te akcje... wiem, że z wyceną to będzie ciężko bo kurs szczególnie teraz będzie niemiarodajny i rozbujany, ale myślicie że po 50gr np. warto wejść? Z czasem te akcje z 2-3 zł powinny być warte

  pozdrawiam Fazianga

  OdpowiedzUsuń
 5. Ma ktoś z Was pełen arkusz zleceń? Jak wygląda sytuacja na Albatrosie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj masz z opóźnieniem, jeśli cię taki interesuje:
   http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/prof/spolki/notowania?wlid=4611&ks=1

   kojot

   Usuń
  2. a wedłóg notowań "na żywo", do których mam dostęp, 710 tysięcy stoi na sprzedaży PKC.

   kojot

   Usuń
  3. Tu masz pełny arkusz zleceń, ale z opóźnieniem 15 min.:http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/prof/spolki/notowania?wlid=4611&okresy=1&ks=1
   Pozdrawiam
   [wcześniej MG, od teraz Magneto59]
   MG

   Usuń
  4. Rodzi się pytanie. Po co zaśmiecać blog takimi wpisami jak wyżej. Jak ktoś chce, to może sobie rzucic okiem. Link do strony jest. Czy ma byc jak na forum bankiera, gdzie czasami palec boli od przewijania scrola i żadnego sensownego wpisu. Wszystko robi się nieczytelne. Zachęcam do umiaru.

   Usuń
 6. Już jestem, trochę trwała wizyta u lekarza więc będę powoli odpisywał. Jeśli chodzi o główny temat iAlbatros to uważam iż dzisiaj odblokują, pewnie o 17 na fixingu.

  @Gall_Anonim – nie ma obecnie różnicy kto pierwszy ustawił zlecenie PKC, i tak teraz jak się otworzy to wszystkim w tej samej cenie transakcje się zrealizują.

  @ Fazianga – ja z kupnem iAbaltros ustawiłem się na 51 groszy aby dobrać do równych 5000 akcji, liczę że tak jak napisałeś jest szansa na powrót kursu w okolice 2 zł jak się sytuacja uspokoi i może dowiemy się co tam pozostało jak będzie raport roczny lub informacje od biegłego który powinien być obecnie w firmie.

  @ Artur – już masz wklejone zlecenia ale z tego co widać poniżej 1 zł chcą sprzedać jakieś 3,5 mln akcji, czyli bardzo dużo (cały ff i nawet jakieś fundusze).

  Zgadzam się z Benem, nie widzę sensu wklejania aktualnych zleceń czy pytań o podstawowe informacje które można samemu znaleźć, szkoda abym codziennie otwierał nowy post do komentarzy (wypacza to charakter bloga).

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam prezes proszę usunąć wklejone zlecenia linku nie mam skopiowałem z nol3 nie wiedziałem ze takie długie wyjdą przepraszam pzd wart

  OdpowiedzUsuń
 8. @ Grześ – jeśli chodzi o Mennicę Polską to w mojej ocenie jest ona zdecydowanie za droga, ani bilans, przychody, zyski, przepływy operacyjne czy wysoki Capex nie uzasadniają tak wysokiej wyceny.

  @ Bartek - Impexmetal to stajnia Karkosika któej unikam, trzeba poczekać na wyniki żeby coś więcej powiedzieć tym bardziej że powinny być sporo gorsze w 4 kw gdyż w 2015 mieli z 50 mln jednorazowych przychodów (nie pamiętam już co to było). Druga rzecz to na wyniki negatywnie może wpływać wzrost kosztów energii ale czy tak będzie to czas pokaże.
  @ nostro-inwestycje – nie wiem od kiedy czytujesz mój blog i zdążyłeś się zorientować jakie akcje preferuję ale jedna z główniejszych moich zasad to bezpieczeństwo portfela, staram się unikać spekulacji a jeśli to robię to tylko do 5% portfela. Piszę to bo w mojej ocenie masz mocno spekulacyjne dwie firmy Peixin i CFI i one nigdy nie znalazłyby się w moim portfelu i to jeszcze z 20% zaangażowaniem. Energa i cała energetyka to też nie moja bajka, państwo mocno ingerujące w spółkę poprzez pomoc górnikom, dziwne kupno Polimexu (co ma branża budowalna do nich ?), spadające ceny energii to nic dobrego nie wróży. Idea Bank to sektor bankowy który unikam, niestety państwo polskie stara się doić jak może banki, ogranicza jak może ich rozwój. Ponadto jest to stajnia Czarneckiego i jego firmy często mocno się rozwijają a po czasie okazuje się że nie wszystko było prawidłowo (polisolokaty, kredyty walutowe) i są potężne spadki (Getin Bank, Getin Holding).

  @ pnn – nie mam za bardzo zdania na temat firm i powiązań które objęły akcje, można było się spodziewać że akcje nie objęte w prawie poboru zostaną przydzielone znajomym Truchla i jemu samemu, mnie cieszy chociaż że on przez firmę Akces objął akcje bo przynajmniej wiem że nie zmniejsza zaangażowania. Najważniejsze pytanie czy za te akcje zapłacił czy znowu nie ma jakiegoś długiego terminu na zapłatę – ale o tym dowiemy się w raporcie za 1 kw.

  @ johny – Helio pod obecne wyniki (czyli na krótko) nie ma sensu kupować gdyż sa one w cenie i nie można wykluczyć że kurs może spaść. Jak pisałem wielokrotnie spodziewam się jeszcze minimum dwóch kolejnych kwartałów (obecny i następny) gdzie wyniki powinny być dużo lepsze dzięki umowie z Biedronką (umowa od czerwca 2016 i dlatego niska baza jest jeszcze obecnie) oraz zaczyna pomagać mocny złoty. Do reszty spółek które wspomniałeś (aviaam, vindexus) to może niech ci się ktoś inny wypowie, moje zdanie jest znane i nie ma sensu abym się powtarzał.

  OdpowiedzUsuń
 9. A mam pytanie co sądzisz o wynikach PCM czy dalej warto inwestować w tą firmę i do ilu może spaść według analizy fundamentalnej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak oceniasz Asbis? Prognozy + dywidenda 0,03$
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 11. a jednak nie odblokowali Beaty z albatrosa...

  OdpowiedzUsuń
 12. @ tommy501- czyżbys kupił PCM po tym jak z miesiąc temu krótko opisywałem ? Mi się generalnie spółka podoba bo mają rekordową liczę pojazdów ale na wielkie wzrosty nie ma co liczyć (duża konkurencja w branży), widzę szansę na 10-15 % zarobku w rok (w tym 8-9% dywidendy), c/z 10 to odpowiednia wycena. Zarząd zadeklarował iż nawet 100% dywidendy chce wypłacać więc jest szansa że jak ją ogłoszą to z kurs z 5-10% wzrośnie (jak masz akcje i czujesz dyskomfort to możesz wtedy próbować sprzedać).

  @ szeniek – jeśli chodzi o Asbis to mnie ta firma od dawna nie przekonuje, zagraniczna z dużymi kłopotami w przeszłości, patrząc na wyniki to wydaje się odpowienio wyceniana, dywidenda maleńka a prognozy o sporej rozpiętości, chociaż jeśli nawet minimum zrealizują to wynik będzie podobny do 2016. Wydaje mi się że więcej niż 5-10% nie da zarobku w rok, jak jakikolwiek da.

  Dzisiaj pisałem o energetyce że nie nie mam zaufania i możliwe są dalsze dofinansowania kopalń i wygadałem, Energa ma 100 mln przeznaczyć dla PGG.
  Pepees bez dywidendy (mała niespodzianka), czekam na raport OEX aby sprawdzić swoje szacunki zysku i muszę dobrze przeczytać.

  No i się pomyliłem odnośnie ialabtros, nie odblokowali i ciężko powiedzieć kiedy to zrobią, bo albo na następnej sesji jeśli nadal takie TKO będzie się szykowało albo dali zapytanie do firmy co się dzieje, może jakieś info będzie z firmy np. raport rewidenta który powinien obecnie być w firmie.

  OdpowiedzUsuń
 13. OEX – omawiam sam 4 kw, zysk w 4kw r/r niższy o 0,27 mln i wyniósł 4,363 mln (ja szacowałem 4,75 mln), na niższy zysk miały wpływ koszty finansowe na które składała się wyższa o 1,855 mln opłata na rzecz Orange Poland z tytułu obsługi ratalnej (której sprzedaż finalnie jest bardziej marżowa). Przychody wzrosły ponad 20% (20 mln), przepływy operacyjne gorsze r/r ale prawidłowe, spadły o 5 mln zobowiązania ale spadły aktywa o 1 mln, capex śr trwałych wyższy o 4,5 mln od amortyzacji (lepiej jak jest odwrotnie). Generalnie pozytywnie oceniam wyniki, wzrosły przychody (dużo dzięki przejęciom), sprzedaż w salonach telefonicznych w związku z rejestracją kart prepaid była wyższa, trwa cały czas integracja przejętych kilku firm w ostatnich dwóch latach. Obecnie nie kupiłbym akcji i poczekał na wyniki za 1 kw, gdyż w tym kwartale zostały przejęte dwie duże firmy i mogą być spore koszty prowizji finansowych (od emisji 20 mln obligacji pewnie z 1 mln prowizji), ponadto będzie się można rozeznać jakie wyniki mogą wnieść do grupy przejęte firmy.

  Odlewnie – było pewne że 4 kw będzie gorszy r/r ze względu na jednorazowe przychody w 2015r. ale generalnie 4 kw i tak był słabszy niż można było oczekiwać. W zasadzie nie ma do czego się bardzo doczepić (może Capex wyższy o 2 mln od amortyzacji) ale przepływy operacyjne ładne, bilans ok, obecne c/z 7,60 nie daje wiele miejsca do wzrostu kursu, chociaż pozytywna będzie 4% dywidenda i za 3 mln może skup akcji (może być taki). Jest zagrożenie dla przyszłych wyników ze względu na kurs walutowy, gdyż 88% sprzedaży jest walutach (głównie eur) i obecnie mamy silne umocnienie zł a kurs 4,22 (najniżej od ponad roku), nie mogę ustalić czy na koszt produkcji może mocny złoty wpływać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co myślisz prezes o Gobarto ?
   beny

   Usuń
 14. wiem Prezesie, ze myslisz nad jakas inna formula wpisow bo blog robi sie coraz popularniejszy i coraz czesciej pojawia sie nowy watek. W efekcie przewija sie sporo tych samych pytan. Wiec moze dla tych co bardziej goracych spolek (np. Ialbatros, aviaam) warto by zalozyc calkiej osobny watek i tam po prostu kumulowac dyskusje?
  Widze, ze OBS tu zaglada wiec na pewno nie obrazi sie jakbys "sciagnal" rozwiazanie z jego bloga -osobna liste spolek. Pewnie i Tobie by ulatwilo sprawe bo sporo pytan by odpadlo.
  A ten watek by sluzyl wymianie odnosnie mniej popularnych spolek czy zapytan o spolke spoza listy powiedzmy HOT10-15.
  I przy okazji pozdrawiam OBS-a - jesli to ta sama osoba czasami tu wpisuje posty. Obok tego bloga jestes drugim na mojej liscie wieczornych odwiedzin:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Hej Prezes,
  powyżej piszesz że PCM c/z 10 to odpowiednia wycena i może dać 10-15% zarobku a Odlewnie c/z 7,6 dywidenda 0,20PLN, (potencjalny skup) i uważasz że nie daje wiele miejsca do wzrostu kursu - możesz coś więcej napisać. Raport ODL w mojej ocenie jest pozytywny i biorąc pod uwagę aktualną wycenę jest miejsce do wzrostu.
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 16. a ja uważam, że ta ilość akcji na pkc to celowy zabieg żeby kurs przytrzymać bez zawieszania papieru - myślę, że lada chwila ze spółki wyjdzie jakieś info i wówczas sporo zleceń pkc zniknie z arkusza

  OdpowiedzUsuń
 17. Ostatnio pisales o Stalexie. Myslisz, ze jest pod co grac? Ostatnio sporo spadł.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak Szeniek,jest pod co grać,zobacz sobie ile gotówki na koncie,prędzej lub trochę później,ale wypłata dla akcjonariuszy nastąpić musi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nic nie rosnie bez konca
   zauwaz ze kurs przelamal srednioterminowy trend wzrostowy
   bedzie okazja taniej, moze nawe 3,5

   Usuń
 19. @beny - muszę przyznać że Gobarto na pierwszy rzut oka dobrze wygląda i dziwię się dlaczego kurs spadł sporo poniżej ostatniego wezwania (8%). C/z 7,50, przy podobnych poziomach poprawa rentowności i zysku netto, bardzo ładne przepływy operacyjne, bilans prawidłowy i warto zwrócić uwagę na kapitał własny 399 mln przy tylko kapitalizacji firmy 186 mln !!, wynikom pomagają rosnące ceny trzody i bydła a mają własną hodowlę (50 mln w aktywach biologicznych), dodatkowo przejęli firmę w styczniu, export niski więc nie będzie przeszkadzał złoty (przejrzałem raport finansowy i sprawozdanie i nie ma jasno napisane jaki pln jest korzystny dla firmy). Wyniki i firma fajnie wyglądają i byłyby warte kupna ale jest jedno ale, jest realne że Cedrob będzie chciał wycofać spółkę z giełdy (na razie wycofał wniosek o NWZA) i może być później nieciekawie dla akcjonariuszy.

  @Marcin – PCM prawdopodobnie wypłaci 9% dywidendy i jest szansa że wyniki się poprawią w tym roku (spada im rentowność ale próbują z tym walczyć zmieniając trochę ofertę) co mogłoby podnieść kurs te 5-6%, a w przypadku Odlewni gdyby mocna złotówka się utrzymała do końca roku to może im obniżyć przychody o 3-4 mln, ponadto oni obecnie sporo inwestują w rozwój dlatego mało faktycznie gotówki w firmie zostaje, skupowane akcje nie będą umarzane, dywidenda niziutka. Cytuję Prezesa "rok obecny pomimo złych wieści dotyczących koniunktury na wyroby odlewnicze dla nas powinien być równie dobry, chociaż powinniśmy podchodzić do tego z wielką rozwagą."

  @ szeniek – Stalexport, Vindexus i IRL dzisiaj u rodziny trochę dokupowałem z kasy po iAlbatros, wydaje się że poziomy w okolica. Wiesz że jest to spółka dosyć bezpieczna na jakieś 10% rocznego zysku a zarobione pieniądze wcześniej czy później będą musieli wypłacić akcjonariuszom.

  OdpowiedzUsuń
 20. Cognor szykuje emisję, Talex podał przeciętne wyniki i znów mniejsza dywidenda, PCM będzie miał mniejszą dywidendę bo będzie z zysku jednostkowego, większa ma być w 2018r. jak będzie blisko podwyżka stóp procentowych to PCM będzie ciekawą spółką, pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PCM - oczywiste że wypłaca się z jednostkowego dywidendę ale jasne ze zmienionej strategii wynika "wypłaty dywidendy w kwocie na maksymalnym poziomie do 100% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej Prime Car Management".
   Talex faktycznie coś siada im sprzedaż i zyski, capex wyniósł 1,93 mln ale nie mogę znaleźć ile amortyzacja co pomogłoby ustalić faktycznie wygenerowaną gotówkę bo przepływy operacyjne były świetne. Jak ktoś znajdzie wysokość amortyzacji w Talexie to proszę podać.
   Cognor emisja akcji ale z różnymi warunkami, niestety strasznie mała żeby spłacić całe zadłużenie w euro (25 mln akcji x 1,60 zakładam że kurs), pytanie czy i jakie pozyskają finansowanie, jeśli w pln na 6% to byłoby połowę obecnych odsetek eur i dało oszczędności około 20 mln rocznie. Trzeba obserwować co wymyślą.

   Usuń
 21. Cześć Prezesie, mam pytanie o kapitał zapasowy. Czy mógłbyś przybliżyć temat ze strony praktycznej jak to wygląda i w jaki sposób to interpretujesz? Czym jest, jak należy traktować kapitał zapasowy i co spółka może zrobić z tymi środkami. Gdzie w bilansie po stronie aktywów możemy to znaleźć i jaki wpływ ma na wycenę i wartość spółki? Czy możemy to traktować jako kapitał, który może być wypłacony akcjonariuszom w postaci dywidendy? Czy dobrze jest, gdy jeśli k. zapasowy jest jak największy w stosunku do k. własnych? Ewentualnie w jakich proporcjach powinien występować w stosunku do innych składników bilansu? W Internecie jest sporo na ten temat, ale od strony formalnej, od strony praktycznej już nie koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na kapitał zapasowy w zasadzie nie patrzę i nie przywiązuję do niego dużej wagi, gdyż mnie bardziej zawsze interesuje kapitał własny (dobrze jak jest większy od obecnej kapitalizacji). Teoretycznie kapitał zapasowy składa się głównie w przeniesionych zysków firmy w przeszłości i może być użyty do wypłaty nawet ekstra dywidendy ale w zasadzie żadna firma nie ma tak dużej wolnej gotówki aby go wypłacić. Zawsze kapitał zapasowy jest największą pozycją wśród kapitałów ale czy to dobrze czy źle to nawet nie wie (dobrze bo chociaż wiadomo że spółka zarabiała w przeszłości). Więcej na razie nie napiszę bo iAlbatros puścili :-)

   Usuń
  2. mała korekta-dywidendę wypłaca się tylko i wyłącznie z zysku netto. Kapitał zapasowy może służyć do podniesienia kapitałów własnych, może być celowy, może być użyty do skupu akcji własnych :) pozdrowienia Artur

   Usuń
  3. Kapitał zapasowy pełni istotną rolę – może mianowicie służyć pokryciu
   strat (jeśli spółka poniosła stratę, to w następnym roku ma prawo
   pomniejszyć w pierwszej kolejności o jej wartość właśnie kapitał
   zapasowy, przy czym jest to działanie typowo księgowe i nie wiąże się z
   żadnym przepływem pieniędzy w firmie), a w niektórych przypadkach
   także służyć zwiększeniu kapitału zakładowego, lub przeznaczeniu na
   dywidendę.

   Usuń
 22. Poszedł iAlbatros po 0,91 i znów widły

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja trochę u rodziny pohandlowałem, swoje kupno podniosłem na 81 groszy, może wejdzie. Dzisiaj będą cały czas widły (raz górne a raz dolne), przemieliło się już 3,2 mln akcji i zostało jakieś 5 mln ze starego akcjonariatu.

   Usuń
 23. Ja ustawiłem 0,70 i nie weszło :(
  Zastanawiam się czy w ogóle ustawiać się na zakup

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja nie chwaląc kupiłem 68 tys. akcji (48 tys po 0,7 i 20 tys. po 0,8). A teraz wskoczyło jeszcze 10 tys. po 1,09. Będzie grzanie w okolice 2 zł jak nic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ben piękny zarobek będziesz miał jak sprzedasz, ja tak podnosiłem kupno coraz wyżej ale mi uciekało i teraz stoję na 1,10 i nie mam pewności czy dobrze robię.

   Usuń
 25. To była okazja roku na szybkie 100%.
  begginer

  OdpowiedzUsuń
 26. Teraz już trochę strach. Ale niewątpliwie przy ok. 1 zł nie kupuje się tylko spekulacji. Przy tej cenie są też fundamenty (7-8 mln zł). A ze bujac będzie to pewne. (szczególnie dzisiaj. Płynność bardzo dobra i po obrotach widać ile wron się zebrało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety do spekulacji jestem za nerwowy, kupiłem po 1,10 i od razu po 1,13 sprzedałem.

   Usuń
  2. Zdrowie psychiczne najważniejsze, a dziwne rzeczy się z nami dzieją jak człowiek się boi, że mu odjadą ;) trzymanie się zasad to podstawa!

   Usuń
  3. Niby najważniejsze, ale jak widzisz że można dzisiaj prawie 100% nawet wyciągnąć to człowiek trochę żałuje tym bardziej że znałem ta firmę dobrze (od roku trzeci mój dobry na niej zarobek, łącznie to ze 20.000 się pewnie nazbierało). Mój szacun ma ben, bo logicznie wywnioskował z moich wypowiedzi że poniżej 1 zł nie warto sprzedawać bo możliwe że gotówki będzie więcej niż kapitalizacja i kupił poniżej 1 zł.

   Usuń
 27. Ja dorzuciłem jeszcze 7 tys po 1,07. Trwa dopełnianie i wymiana koni pociągoowych w okolicy 1,1 zł i powinno być do góry

  OdpowiedzUsuń
 28. Ale zdajecie sobie sprawę że tu jeden dobry komunikat ze spółki może wywindować kurs nawet w okolice 4 zł ?
  begginer

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja już stoję i czekam. Jak nie ucieknie za daleko i zejdzie w okolice 1,1 to jeszcze trochę dorzucę. Jak dla mnie ta spekulacja niesie ze soba bardzo niewiele (jak na słowo spekulacja) ryzyka. Tu naprawdę zejście do 0,7 to było mocno poniżej przypuszczalnych fundamentów. A że płynnośc wyborna. Tu nie spekulujemy przy cenach oderwanych od rzeczywistości. Sam Prezes oceniałeś, że poniżej 1 zł to nie ma co oddawać. Więc jak nie ma co oddawać bo to za mało, czemu nie wziąść jak ktoś jednak chce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jak zarobisz to chyba zasponsorujesz abonament na stockwatch.pl, przyda się do przeglądania fundamentalnych analiz i może w przyszłości się zwróci (tylko nie zrozum mnie źle że żebrzę :-)

   Usuń
  2. nie żebrzesz, ale maupujesz OBS'a ;-)

   Usuń
  3. Oj, nieładnie się nie podpisywać, OBS co najwyżej może mnie papugować bo mi abonament na stockwatch.pl wygasł w listopadzie i go nie przedłużałem. Uznałem jednak że się przydaje czasem z korzystać ich analiz bo wyłapują ciekawe informacje i możliwe że znowu go wykupię.

   Usuń
 30. Ale Ialbatros daje dzis zarobic. Ten caly skup to pikus przy tym. Niewiarygodne.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A najlepsze jest w tym że prawie wszyscy na iAlbatrosie na tym skupie i po zarobili, nawet ci co sprzedali dzisiaj po 70 groszy to oni też kasowali zysk. Mnie tylko ciekawi którzy duzi akcjonariusze sprzedali na dołku, o tym dowiemy się pewnie w ciągu tygodnia.

   Usuń
  2. I w twojej odpowiedzi jest odpowiedź na pytanie dlaczego tak tanio się otworzyło. Bo wszyscy byli zarobienie. Więc to co dostali za te akcje to coś ekstra i nawet te 70 gr to coś co podnosi zysk z całej inwestycji w ialbatros o kolejne ok. 55 gr. (w przeliczeniu na wszystkie akcje porzed skupem (14,29 + 0,55). Tak więc łatwo niektórym przyszło oddawanie tych akcji za 70 groszy. Co do twojego pytania o stockwatch to oczywiscie tak. W odpowiedzi poniżej się wycofałeś, ale ja się nie wycofuję. Wieczorem napiszę maila to podsuniesz mi numer konta. Inwestycja w w ten blog, to inwestycja w jego czytelników. Nauczyłem się przez wiele lat obecności na gpw słuchać siebie, ale nie ukrywam, iż parę razy posłuchałem też Ciebie i nie wyszło mi to na złe.

   Usuń
 31. DZIĘKI PREZESOWI,!!!!!!!dzięki Prezes,parę"zł" się przyda- do abonamentu także się dołożyć mogę,tylko nr konta trzeba wkleić,pozdrawiam,Daniel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym abonamentem to temat nieaktualny, nie będę robił z siebie "dziada" jak sam przecież zarobiłem, w okolicy świąt często mają promocję to go wykupię.
   powiem szczerze że nawet nie wiem co się dzieje na innych spółkach dzisiaj i trzeba poczytać.

   Usuń
 32. Mam pytanie o portfel w biznesradar.pl
  Po skupie jego wyliczenia są błędne, dokupiłem po 1,2zł i oczywiście pokazuje mi strate bo wg. niego kurs średni mam po 2,1zł. Wynika to z tego że widzi akcje które zostały po skupie (kurs 10,05zł). Realny kurs mam obecnie na poziomie 1,078zł i żeby pokazało poprawne dane rozumiem że muszę:
  1, poprawić pierwszy zakup akcji żeby pokazywała zakup tej samej ilości akcji która została skupiona po 59,05

  2, dzisiejszy zakup akcji z kursem 1,2zł powiększyć o akcje które zostały po skupie (bo w zasadzie mam je za 0zł), i wprowadzić kurs średni zakupu.

  Czy znacie inny sposób?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, jednak źle myślę, te akcje po skupie nie mogę liczyć po 0 zł tylko po tyle ile kupiłem. W tym wypadku chyba trzeba zostać przy excelu.

   Usuń
  2. Ja prowadzę portfel w Squaberze i tam nie było możliwości sprzedać akcji za 59,05. Zrobiłem tak:
   Przykładowo jeśli skupili Tobie 100 akcji po 59,05 daje kwotę 5905. Wprowadzasz sprzedaż 100 akcji po 10 zł a kwotę -4905(wartość ujemna) + prowizja DM w pole prowizja.

   Usuń
 33. Prezesie, nie robisz z siebie dziada. Każdy z nas podejmuje decyzje samodzielnie ale dzięki Tobie, twoim wskazówkom można zarobić za co jestem wdzięczny. Nie załapałem się podobnie jak Ty na albatrosa po przecenie ale lekcja jaką udzieliłeś jest wiele warta.

  OdpowiedzUsuń
 34. Nie bardzo wiem jak ci pomóc, u mnie też dziwny kurs pokazuje średni zakupu 9,62 tym bardziej że dzisiaj przecież akcje przed skupowe sprzedałem i kupiłem nowe ale ważne że wynik końcowy jest dobry. Wydaje mi się że przelicz czy wynik końcowy ci dobry wychodzi i nie patrz na to że teoretycznie masz teraz stratę 80% bo po sprzedaży wszystko ci się wyrówna.
  Widać powoli że wzrosty chwilowo się kończą i o wyżej będzie trudno, potrzeba jakiegoś impulsu (może informacja z firmy co tam zostało).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. biznesradar dobrze liczy, słabo po prostu widać bieżący wynik i te procenty bardzo mylą. Policzyłem to w excelu, rozpisałem tam dwa warianty, pierwszy to obecnt stan czyli dokup po 1,2zł. Drugi to gdybym nie dokupił nic tylko sprzedał pozostałe akcje po obecnym kursie. I tego się trzymam

   Usuń
 35. Zgodnie z moimi przewidywaniami 100% stuknęło. Szkoda że bez mojego wkładu finansowego. Oczywiście nie liczę pozostałości akcji po skupie które ciągle są na koncie.
  begginer

  OdpowiedzUsuń
 36. Kiedyś wkleiłem taki komentarz:
  "Patrząc na pozostałe akcje po iAlbatrosie to może tu zjechać nawet do groszy. Po stronie kupna jest w tej chwili około 28 000 akcji, a jakieś 80% znajduje się powyżej 13 zł i zakładam, że jeszcze przed skupem się oni wycofają. Każdy będzie chciał sprzedaż, nawet po to, aby zrealizować stratę na tych pozostałych akcjach, więc może zabraknąć chętnych do kupna. I tu rodzi się pytanie, czy nie dokupować wtedy. Satis z gotówką i dobrymi perspektywami może za rok być warty nie mniej niż był warty Albatros przed ogłoszeniem o sprzedaży. Poza tym tak jak Prezes pisał może tu ostro bujać kursem i spekulacyjnie przy takich spadkach może będzie się dało zarobić więcej niż na całej operacji sprzedaży iAlbatrosa."
  I co?
  I dupa, ustawiłem się trochę za nisko i nie odkupiłem, a dziś rano nie byłem dostępny.
  Sprzedałem resztę akcji po 1,33, bo moim zdaniem to już górka jest w tej chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja się zacząłem bawić po 2500 akcji i źle mi się wcisnęło i zamiast sprzedaży po 1,33, kupiło mi się 2500 akcji i mam teraz 5000 akcji. Nieźle, zamiast mieć 0 to mam 5000 akcji. Jak upieprzę to nigdy więcej zabawy dla marnych 100-200 zł. Spróbuje po 1,30 sprzedać.

   Usuń
  2. Poszło po 1,30, znowu odkupiłem 2500 akcji po 1,23, tą kwotę mogę robić kółeczka, jak spadnie a nie sprzedam to trudno bo i tak miałem trzymać dłużej, jak wzrośnie to sprzedaję. O po 1,27 właśnie się sprzedało. Chwilowo jestem bez akcji ale jeszcze nie piszę że sprzedałem wszystko, może odkupię, jak na koniec dania nie kupię to napiszę sprzedaż.

   Usuń
  3. Głowa do góry, mi się kupiło 3000 po 1,35 :)
   Łukasz

   Usuń
  4. To sporo drożej, ale będzie jeszcze wiele dni bujało więc cos może odbijesz.

   Usuń
  5. No i odbiłem :)
   Łukasz

   Usuń
  6. No i pogratulować. Ja się bawiłem po 2-3 grosze a teraz 20 uciekło, powinienem być zły ale nie jestem, 14.000 mi portfel w marcu urósł więc grunt że do przodu :-)

   Usuń
 37. A miał być poważny blog o inwestowaniu w spółki fundamentalne. A tu czysta spekulacja i zabawa w kółeczka co chwile :-) Robert

  OdpowiedzUsuń
 38. Witaj prezesie
  Swego czasu pisales co o congorze ze warto zastanoqic sie nad zakupem. Mozesz cos teraz napisac o tej spolce bo troche spadl kurs

  OdpowiedzUsuń
 39. Bo to spekulowanie pod fundamenty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, takie granie ma sensu w przypadku społek fundamentalnych chociaż czy nią nadal iAlbatros jest to wątpię, tu może być jeszcze sporo gotówki (wolę już nie pisać ile ) więc pod to można grać. Zaczyna się spadek czyli ci którzy z rana kupili zaczynają sprzedawać, jutro pewnie znowu będą obracać. Ja z 2500 akcji zostaję i czekam na jakieś informacje z firmy, jak będą dobre to i 2 zł zobaczymy (tak mi się marzy :-)

   @ Kasa24 - wyżej w tym poście pisałem o Cognor, temat na razie zawieszony bo podali dzisiaj że emisja będzie więc trzeba czekać aż się wszystko wyjaśni. Kupno nadal możliwe ale odłożone w czasie.

   Usuń
 40. A kiedy raport iAlbatros - pamięta ktoś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 28 kwietnia.
   No i chyba mi uciekł iAlbatros, sporo kółek zrobiłem i chyba to wszystko :-)

   Usuń
 41. Jeszcze się cofnie,spokojnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to się cofnie ? Przecież dopiero odrabia straty po dzisiejszym ogromnym spadku :)
   begginer

   Usuń
 42. Ja sprzedałem po 1,3 licząc ze zrobię kółeczko...a tu Albatros odpłynąłem...eh psia mać :)
  Ktoś kupuje po aktualnych cenach :)?

  Johny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A skąd możesz wiedzieć czy aktualne ceny to nie są jeszcze tak naprawdę bardzo niskie ceny ?
   begginer

   Usuń
  2. A skąd Twoje założenie, że ja zakładam, że ceny są już wysokie ?
   Słowa o tym nie wspominałem. Ludzie myślcie co czytacie i piszecie.
   Stąd moje pytanie: Czy ktoś kupuje po aktualnej cenie (bo uważa, że jest bardzo niska)...
   Boszzz
   Johny

   Usuń
 43. teraz to chyba trochę strach brać...
  ale może się okazać za kilka dni że 1,60 to była promocja...
  tego nikt nie wie....

  OdpowiedzUsuń
 44. Ja właśnie zaczynam sprzedawać. Myślę, że z 1/3 sprzedam w okolicach 1,6-1,7. Nie chcę wszystkiego oddawać bo jutro też powinno być szarpnięcie.

  OdpowiedzUsuń
 45. Cytuję mojego posta:
  Anonymous Mar 28, 2017 11:27 PM
  50 gr ? Prezesie bez jaj. Między 1 a 2 zł wszystko jutro ładnie będzie wysprzątane. Zamknięcie powyżej 2 zł. Zapisać tego posta i jutro sprawdzić :)
  beginner

  I tego się będę trzymać. Poniżej 2 zł nie oddaję.

  OdpowiedzUsuń
 46. Sprzedałem 10 tys. po 1,51. Gdybym miał tylko stare akcje też bym pewnie jeszcze trzymał. Ale za mocno dzisiaj się obkupiłem, aby nie skasować przynajmniej części zysku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się uchylam na temat wypowiadania czy kupować czy sprzedawać, pewnie będzie mocno bujało i liczę że jeszcze będą cofki jak może duzi którzy sprzedali będą podawać komunikaty (szczególnie jak Moncer czy jakieś OFE). Dzisiaj 8 mln akcji się przemieliło więc w zasadzie wszystkie akcje wolne (część jest własnych).
   @ beginner - nie naganiamy na blogu :-) Swoją drogą to i ja byłem blisko 50 groszy i ty że może być do 2 zł wysprzątane. Muszę trochę do życia wrócić bo dzisiejszy dzień mnie trochę zajął tym iAlabtrosem.

   Usuń
 47. I dalej będe wyprzedawał. Co parę groszy wyżej po kilka tysięcy.Choć nadal sądzę, że będzie granie min. do 2 zł. i mam nadzieje dotrwać tam z jakimś pakietem. Za płynna to spółka i naprawdę nie jest tu jakoś ekstremalnie drogo skoro wiele osób intuicyjnie jeszcze kilka dni temu mówiło, iż fundamenty tej spółki są gdzieś w przedziale 1 zł - 2 zł. To niskie otwarcie dzisiaj zmieniło wielu osobom optykę.

  OdpowiedzUsuń
 48. Witam! Może rozładujemy emocje? Jutro wyniki półroczne Helio... Pozdrawiam!
  Witek+

  OdpowiedzUsuń
 49. Ja trochę kupiłem po 1,5 zł ale większość (3/4) kasy zostawiłem na uśrednienie jakby była cofka. Niestety rano mnie nie było przy komputerze i kurs odjechał (miałem zlecenie po 55gr). Ale nauka jest i doświadczenie zebrane. Oczywiście podziękowania dla Prezesa dzięki któremu zarobiłem i jego bloga :) o kursie i skupie piszą już nawet na bankier.pl :) Pozdrawiam tych którzy wytrzymali i nie oddali po 10zł jak widać cierpliwość została nagrodzona. Jutro raport Helio wiec czekamy :)
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 50. @Ialbatros, Prezes, w artykule iAlbatros jest sprzedaż, a jak to wygląda na liczbach piszesz, że cena pozostałych akcji po wezwaniu może wynieść 2,4 PLN. Czy faktycznie taka wycena może być realna? Czy Ialbatros nie stał się łakomym kąskiem dla innych firm, które teraz za bezcen przy cenie 2 PLN za akcję czyli za około 17 mln zł mogą wejść na główny Parkiet?

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 51. @Prezes podaj numer konta. Jest wielu, którzy chcą wesprzeć finansowo Twoją Pracę i Twojego Bloga :)

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 52. Ja bym się pisał na płatne szkolenie organizowane przez prezesa i traktujące o jego strategii na bazie analizy fundamentalnej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również. Jest wiele elementów analizy fundamentalnej, których nie rozumiem, a podobnych mi czytelników jest pewnie więcej. Prezesie, w wolnej chwili (haha, wiem, że takich nie ma), moglibyśmy pomyśleć o jakimś szkoleniu. My wsparlibyśmy Twoją pracę finansowo, a Ty pomógłbyś nam w bardziej efektywnej edukacji.

   Jako że jest to moja pierwsza wypowiedź to chciałem tylko zwrócić uwagę na bardzo fajną grupę ludzi, jaka się tu zebrała. jest kulturalnie i merytorycznie, oby tak dalej!

   Usuń
  2. Z tym szkoleniem to macie w zasadzie na bieżąco je robione, jak wiecie gram w otwarte karty i pokazuję swoje ruchy i rzeczywisty portfel, otworzyłem się maksymalnie czytelnikom, i każdy zakup lub sprzedaż opisuję dlaczego to zrobiłem i można wyciągać wnioski. Ja nie jestem geniuszem, nie potrafię szczegółowo analizować raportów i wręcz nie znam się dobrze na księgowości, ale mam czas i dużo czytam różnych artykułów i wiadomości, obserwuję dużo rynków (waluty, towary itd) i staram się na tym zarabiać. I jeszcze jedno, życie mnie nauczyło że nie ma łatwych pieniędzy, uwierzcie że bardzo, dlatego staram się inwestować bezpiecznie, nie spekulować, wolę stracić okazję niż pieniądze.

   Usuń
  3. "Wolę stracić okazję niż pieniądze"
   Prezes

   Mądre :)

   Usuń
 53. Zostawicie pieniądze rodzinie, lepiej spożytkujecie. Wstępnie na przyszły rok jak blog przetrwa umówimy się do Karpacza na zlot inwestorów to wtedy zrobimy szkolenie a wy mi wręczycie koperty :-)
  Tituch, jak najbardziej wycena 2,40 jest realna tym bardziej że jest jeszcze możliwe że firma otrzyma 9 mln za sprzedaż w 2015 spółki zależnej, jednak bezpieczniej trzymać się że 2 zł to max wartość pozostałej firmy. Oczywiście spekuła to i na 3-4 możne podciągnąć ale lepiej realnie podchodzi do inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 54. Ktoś może się połasić na przejęcie kontroli nad firmą za nieduże pieniądze.
  Co o tym sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest możliwe, osoby które znają firmę i znają jej perspektywy (jeśli takie jeszcze są) to mogą przejmować. Nikt spoza kręgu wtajemniczonych tego nie kupi, chyba że zrobi właściwy przegląd firmy.

   Usuń
 55. Szanowny Panie Prezesie,
  Ten blog to świetna robota, wart uwagi i wsparcia dla takiego działania.
  Zainspirowany Twoimi komentarzami kupiłem dzisiaj iAlbatros, który pięknie urósł w portfelu.Nie sprzedaję jeszcze bo wierzę w jego potencjał. Nie zwróciłbym, prawdopodobnie uwagi na tę spółkę sam. Dlatego chciałbym serdecznie podziękować i odwdzięczyć się fajnym smaczkiem, jeśli lubisz wina, który mam nadzieję przypadnie Ci do gustu. Pozwól zatem na ten gest uznania. Jak mogę dostarczyć przesyłkę?
  Pozdrawiam
  Corcoran

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następny chce mnie upijać :-) Dajmy spokój z tymi podziękowaniami gdyż jak ktoś przeze mnie straci kasę (czego nigdy nie można wykluczyć) to przecież nie będę zwracał kasy. Wystarczy jak każdy odwdzięczy się wskazaniem ciekawej fundamentalnej (nie spekulacyjnej) inwestycji i odpowiednio uzasadni to będzie najlepszy dowód wdzięczności. Jutro istotny test moich analiz Helio, chociaż zadanie trochę ułatwione bo firma podała szacunki ale to było w trakcie kwartału i dawno temu więc mogło się zmienić.
   Jutro znowu na kilka godzin będę z dzieckiem u lekarza i znowu nie będę mógł czynnie giełdy obserwować a może i na Helio i iAlbatrosie się jeszcze dziać.

   Usuń
 56. Tylko chcą Cię skorumpować, a minister sprawiedliwości .... patrzy :).Po 17:00 można na luzie.

  OdpowiedzUsuń
 57. Nie jestem aktywnym na analizy prezesa.pl ,brak wiedzy z mojej strony , uczę się inwestowania a ten Karpacz może być dobrym pomysłem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale żeby było jasne, mówimy o przyszłym roku bo w tym mam spory remont w domu i nie dam rady. http://www.sii.org.pl/11186/edukacja-i-analizy/wallstreet/konferencja-wallstreet-21.html#ak11186

   Usuń
 58. OK dobra wiadomość dla mnie mam dostęp do dobrego bloga czyli jeszcze co najmniej 2 lata Będziesz aktywny, dz za linki

  OdpowiedzUsuń
 59. Tesgas
  Tak na oderwanie od iAlbatros, podsyłam do analizy spółkę Tesgas? Chociaż może już nie dzisiaj;) Prezesie jestem ciekawy Twojej opinii na temat jej temat, jeśli mógłbyś się bliżej przyjrzeć. W mojej ocenie od strony fundamentalnej wygląda bardzo ciekawie. Bilans wydaje się być zdrowy. Kapitał obrotowy zbliżony jest do kapitalizacji spółki. Spółka posiada dość sporo gotówki i jak do tej pory płaciła skromną dywidendę. Dług jest bardzo niski ogólnie, a kredyty długo i krótkoterminowe to ok 4mln. Kapitały własne pokrywają aktywa trwałe.
  Jedynym mankamentem są przychody i zysk, ale branża jest perspektywiczna i w najbliższych latach zapowiada się skokowy wzrost przychodów związany z inwestycjami w infrastrukturę gazową. Poza tym spółka wydaje się być przygotowana na przyszłe inwestycje.
  Od strony technicznej mamy spora konsolidację trwającą od 2012 roku a w czerwcu 2016 ktoś obrócił prawie milionem akcji z 11,4 mln, czyli prawie 10%. Po dużym spadku 5 falami z 2010-12 mieliśmy odbicie i ponownie spadek, ale dołek z 2012 na 2,67 został obroniony we wrześniu 2016. Jest szansa, że był to koniec korekty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedys juz była mowa o tej firmie. Pozdrawiam tips
   http://www.bankier.pl/wiadomosc/TELESTRADA-S-A-Informacja-o-wczesniejszej-splacie-czesci-kredytu-inwestycyjnego-7508151.html

   Usuń
 60. Skoro Prezes sugeruje, aby podsunąć jakąś ciekawą spółkę, to ja ze swojej strony polecam WDX. Wystarczy wejść na forum bankiera tam są moje wpisy pod nickiem gienz. C/Z 8,8 za 2016 r. 20 kwietnia będą szacununkowe wyniki I kw. w ubiegłym roku było 1,2 mln zł zysku. Liczę, że w tym roku będzie znacznie lepiej. Poza tym praktycznie pewna dywidenda ok. 55-65 groszy (będę zaskoczony gdy dywidenda będzie poza tymi widełkami) na akcję w tym roku. W ubiegłym roku wypłata była około czerwca.
  Żeby nie było polecam spółkę, która mam z dość pokaźnym pakietem w portfelu od kilku lat. Ben

  OdpowiedzUsuń
 61. Mam prośbę można podać kurs Iag kolo 8.55 (przed otwarciem).Brak możliwości skorzystania w pracy z dbNotowania,jedynie jak by było źle to ustawie pkc aby z torbami nie pójść...
  Sick

  OdpowiedzUsuń
 62. W jutrzejszym Parkiecie w rubryce "na parkietach" dziennikarz zauważył, iż antybohaterem dzisiejszej sesji był ialbatros. Ale to co napisał potem przebiło wszystko: "Inwestorzy, którzy nie zdecydowali się sprzedać swoich papierów w ogłoszonym skupie lub nie mogli tego zrobić ze względu na to, że skupiono jedynie 21 proc. wszystkich udziałów, zanotowali bardzo dużą stratę".
  Chciałbym więcej takich antybohaterów, których nawet sprzedaż z 90% "stratą" przynosi zysk.

  OdpowiedzUsuń
 63. @ egonac – Tesgas to trudny przypadek ale szanse na zarobek jakieś są, ja na technikę nie patrzę ale krótko o fundamentach, tak jak napisałeś to bilans mają wręcz wzorowy, 48 mln obrotówki ( w tym 17 mln gotówki) przy tylko 26 mln zobowiązań, kapitał własny 74,8 mln przy 35 mln kapitalizacji to ładnie wygląda. Oczywiście samym bilansem się nie zarabia gdyż inwestorzy głównie patrzą obecnie na zysk (nawet nie patrzą na najważniejsze przepływy operacyjne) i tutaj jest gorzej, przychody spadły o 30% a firma wykazała 5,7 mln straty, capex był o 1,7 mln wyższy od amortyzacji, przepływy operacyjne mocno ujemne bo -11,9 mln a firma przepaliła gotówkę a widać to doskonale po środkach pieniężnych które spadły o 19 mln. Co dalej : firma ma obecnie portfel zamówień wyższy o 23% niż rok temu i wynosi 37 mln a prezes firmy liczy na duże ożywienie w sektorze budowlanym. Dla mnie wiara w ożywienie to za mało żeby kupić akcje, jak będzie widać ożywienie w wynikach to można wtedy dopiero kupować.

  @ ben – ja już na temat wdx nie będę się wypowiadał, firma z mocnymi przepływami operacyjnymi i sporą starą amortyzacją, mnie tylko zastanawia czy wzrost cen stali w ostatnim czasie może pogorszyć wyniki oraz czy ostatnie umocnienie złotego jest korzystne (nie mogę tych informacji znaleźć w raporcie).
  Co do parkietu i iAlbatros to oni od wczoraj nie popisują się z artykułami, wczoraj pisali że kurs spadł a faktycznie wisiał cały dzień a dzisiaj pisali o dużym spadku (to faktycznie prawda) ale nie pisali o gwałtownym odbiciu.

  @ sick – ja nie napiszę bo będę akurat z dzieckiem u okulisty i mi się zejdzie, może ktoś inny

  @ tips – Telestrada była w portfelu pół roku temu ale jak zwykle za wcześnie sprzedana, ona może mieć jeszcze potencjał wzrostu ale po raporcie rocznym będzie można lepiej ocenić, (niestety nie są rozbite na składniki przepływy inwestycyjne a te są istotne aby ocenić generowaną gotówkę). Jedyny i największy minus to spadające co roku przychody (telekomunikacja) i nie wiemy jeszcze czy dużo stracili klientów przez rejestrację kart sim (raczej mało niewiele).

  @ lordjim – pozytywnie podchodź do dzisiejszych informacji, 30 funduszy i popyt przewyższał podaż oznacza dalsze wzrosty kursu, ja raczej bym się cieszył

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze analiza techniczna Astarty na sii, http://www.sii.org.pl/11450/edukacja-i-analizy/atrakcyjne-spolki/grupa-kety-oraz-astarta-zasluguja-na-wyroznienie-po-srodowej-sesji.html#ak11450

   Usuń
 64. Co do WDX to, umocnienie złotego jest korzystne. Jedna z odnóg działalności spółki to sprzedaż i wynajem wózków magazynowych (głównie koreańska marka Doosan). Niższy kurs USD do PLN = tańszy import. Spółka nie realizuje na jakąś znacząca skalę kontraktów zagranicznych. Kontrakt dla szwajcarskiej spólki z segmentu automotive mieli zrealizować w drugim półroczu 2015 . Dla Intercars na Węgrzech mięli coś zrobić za ponad 3 mln zł (kontrakt o którym poinformowali we wrzesniu 2016 r.) i to mogło (może) być realizowane w I lub II kw br. Z całą pewnością drożejąca stal im szkodzi, lecz wydaje mi się, że wpływ tego czynnika nie będzie znaczący. Mocniejsza złotówka tutaj może robić swoje. W IV kwartale ubiegłego roku wyniki były rekordowe, pomimo, iz stal drożała mocno już pod koniec roku ubiegłego. Poza tym spółka od kilku kwartałów wyraźnie poprawia marże. Stawiają na ambitniejsze (większe) zlecenia, gdzie mogą zrobić wyposażenie magazynu od samego projektu oraz zaoferować nowocześniejsze rozwiązania (systemy przenośnikowe). Takie zlecenia są znacznie bardziej dochodowe, niż tylko proste wstawienie regałów magazynowych. Generalnie spółka jest importerem (pojedyńcze kontrakty zagraniczne tego nie zmieniają istotnie). I jeszcze jedno, spółka jest po inwestycji w rozbudowę zakładu, którego zdolności produkcyjne zostały zwiększone o kilkadziesiąt procent. Teraz powinno to procentować, tym bardziej, że koniunktura jest.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to wszystko jest juz w cenie, bez nowych mega informacji duzo wyzej niz 8pln to to nie pojdzie. A zakladam ze raczej powinno sie obsunac bo gpw obecnie jest jakie jest. Cudow nie ma.

   Usuń
 65. A ja wczoraj wpłaciłem na IKE i IKZE i za część kupiłem 15k Danksa. Myślę, że coś może się zadziać. Nie po to ściągali kasę z rynku żeby leżała

  OdpowiedzUsuń
 66. Są wyniki Helio http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26776275,helio-sa-raport-okresowy-polroczny-za-2016-sa-p

  OdpowiedzUsuń
 67. iAlbatros sprzedany. Nie za 2 zł jak chciałem ale zadowoliłem się 1,90 za sztukę.
  Dzięki Prezes twoim wskazówkom.
  begginer

  OdpowiedzUsuń
 68. Ja ze swojej strony polecam Ropczyce.
  Niedowartościowana spółka z obecnym c/z 6,5 z potencjałem wzrostu.
  Na Stockwatch ciekawa analiza za 2016 r.

  Prezesie wykonujesz tu dobrą robotę.
  Pozdrawiam,

  Tiruriru

  OdpowiedzUsuń
 69. Telestradę to ja wczoraj sprzedałem i zwolniłem trochę gotówki.(jak spadnie w okolice 16.5 to odkupię)
  IRL trochę denerwuje bo średnia mam powyżej 14 a tu końca spadków nie widać.
  Prezes co myślisz o firmie CCS.
  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 70. Na krótko wpadłem i zaraz zmykam :-)
  Helio odrobinę gorsze wyniki niż liczyłem (5,9 mln do 6,5 mln moich oczekiwań w 2 kw), c/z spada do 7,30. Trudno mi ocenić dokładnie te wyniki gdyż nie ma rozbicia przepływów na capex i amortyzację a to dla mnie jest istotne, możliwe jest że amortyzacja może już zaniżać zysk gdyż inwestycja jest ukończona. Generalnie jestem zadowolony i czekam na więcej :-).
  Jeśli chodzi o iAlbatros to wydaje mi się (ale pewności nie mam) iż zaczyna się lekka realizacja zysków i będzie trudno aby kurs przekroczył 2 zł.

  @ Tiruriru - od strony finansowej Ropczyce fajnie wyglądają, niska wycena i duża stara amortyzacja (zbyt niskie jedynie przepływy operacyjne ale to się da wytłumaczyć) ale konflikt wśród właścicieli zniechęca do inwestycji, jak się dogadają to można wtedy dopiero kupować.

  @ bufon - odpuść CCS, nie widzę dużego potencjału do poprawy wyników a jest kilka rzeczy do przyczepienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam czasu dzisiaj nic pisać i czytać, iAlbatros ładnie mieli się kurs, ciekawi mnie czy ktoś Briju raport czytał i coś ciekawego wyczytał ?

   Usuń
  2. Ja na minę nie wchodzę - nawet mi się nie chce tego czytać

   Usuń
  3. Generalnie nie wygląda to najgorzej, kapitał własny rośnie, znacznie przewyższa kapitalizacje. Kapitał obrotowy również jest większy od kapitalizacji. Dlug znacznie zmalał, więc z bilansu spółka wygląda jak dla mnie całkiem spoko, nawet bardzo. Zarząd uważa, że spółka jest ofiarą nieuczciwych i nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych w Internecie. Stawia mocno na rozwój sprzedaży we własnej sieci sklepów. Co do obrotu kruszcem to sprawa pewnie się wyklaruje. Docelowo jakieś roszady w strukturze chcą przeprowadzać, żeby przenieść chyba biznes do Luksemburga. Cena na dzień dzisiejszy wydaje się atrakcyjna, mimo problemów trzeba pamiętać, ze cena spadła o 75%.
   Od strony technicznej mamy ostry zjazd, ale w dołku są potężne wolumeny, więc ktoś to musi kupować. Nie wydaje mi się też, żeby właściciele sprzedawali.
   Co do Vatu, to czy jest taka możliwość, że spółka będzie musiała zapłacić zaległy Vat sprzed wprowadzenia nowych przepisów? Jeśli tak to chyba to jest największe zagrożenie.

   Usuń
  4. Właściciele Briju na pewno teraz nie sprzedają, oni już swoje sprzedali i zarobili, mnie zastanawiało czy coś napisali o FIZach bo od stycznie w większości trzeba płacić podatek a oni korzystali z tej optymalizacji (pewnie dlatego myślą o Luksemburgu). Czy cena atrakcyjna to trudno powiedzieć, ja bym nawet za 5 zł bał się kupić bo ryzyka są dwa ale potężne - spadek zysków w tym roku (możliwa nawet strata jeśli hurt trochę nie wróci) oraz nieszczęsny VAT (dużo ludzi straciło kasę na spadku kursu i myślę że nie odpuszczą i donosy do Urzędu Skarbowego będą szły).

   Usuń
 71. Opór na Avii zaczyna trzeszczeć, bo ludzie wiedzą, że baton 200k na 6.10 jest straszakiem mającym na celu przytrzymanie kursu przed wzrostami.

  W ciągu 1-2 tygodni powinna być informacja o dywidendzie. Coraz bliżej też informacji o dostawie samolotów do Aerofłoty, dostawy miały być od marca, aktualny status samolotów widac tutaj:
  https://a320archive.com/?q=Aeroflot&type=airline
  Niektóre samoloty mają za sobą już trzy loty próbne.

  nhyt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero mam chwilę usiąść a jeszcze dobrze nawet Helio nie przeczytałem ale wygląda dobrze, nie mogłem znaleźć rozbicia przepływów na składowe, wysłałem pytanie do firmy i po godzinie miałem zwrotną informację z linkiem i gdzie szukać, tak powinny wyglądać relacje inwestorskie. Bardzo ładny bilans, ładne przepływy operacyjne, Capex o 2,1 mln wyższy od amortyzacji (i to jedyny minusik), z tego co widziałem 0,2 mln zrobili odpisów na zapasach a nie widziałem żadnego odpisu na Almę (na pewno mało mieli tam towaru albo wcale, ewentualnie zrobią odpis w rocznym).
   Jeśli chodzi o iAlbatros to trochę bolało jak dotykał dzisiaj 2 zł, tym bardziej że przyjąłem sobie wcześniej że sprzedam po 1,88, robienie kółeczek skończyło się średnią sprzedażą po 1,40. Gdyby do końca przyszłego tygodnia (czwartek, piątek) nie będzie informacji o wyjściu funduszy z akcjonariatu to będę rozważał ponowny zakup akcji (jakby w okolicach 1,20 dało się kupić to byłoby super).

   @ nhyt - ładne dzisiaj zachowanie aviaam, wystarczy dobra informacja i może się wybić, może to być informacja o dywidendzie ale jak dadzą 20-30 groszy to będzie super resztę niech przeznaczą na nowe samoloty.

   Usuń
 72. Jaka będzie Twoim zdaniem Prezesie bliższa i trochę dalsza przyszłość IAlbatrosa? Szczerze mówiąc dałem się dziś powiesić za żebro... bywa:)
  Pozdrawiam
  Filip

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyżej trochę napisałem o iAlbatros, gdyby nie było z tydzień informacji o wyjściu funduszy z akcjonariatu to można spróbować trochę podkupić, mogłoby to oznaczać że jakaś wartość jest jeszcze w firmie (oczywiście mogę się mylić) i po wynikach mógłby kurs jeszcze sporo urosnąć.

   Usuń
 73. Prezes...
  wiem, że w kwietniu będziesz zbierał kasę na podatek...
  czy już masz wszystko zebrane czy będzie jeszcze coś sprzedawał z portfela?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jutro się dowiesz, nic nie muszę sprzedawać bo iAlbatros mi wyrobił się w terminie ze sprzedażą, 37.600 wypłacam już w poniedziałek tylko jutro jeszcze rozliczenie zrobię miesiąca żeby pokazać faktycznie że takie saldo jest.

   Usuń
  2. eee.... to super!!!
   to co???
   w weekend pijemy?!?!?!

   Usuń
 74. dobre (i oczywiście spodziewane już) info dla Unimot i Onico...
  Przewóz paliw pod kontrolą. Prezydent podpisał ustawę
  http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ustawa-monitorowanie-przewozu-towarow,5,0,2291717.html#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest rozszerzenie pakietu transportowego obowiązującego od 1 marca 2017 o monitoring satelitarny, czyli w zasadzie od 15 kwietnia będzie pełna inwigilacja przewożonych paliw (jako posiadacz akcji Onico i Unimot to cieszy, jako obywatela pewnie mniej) http://www.polskieradio.pl/42/1699/Artykul/1720645,Od-1-marca-wejdzie-pakiet-transportowy-fiskus-przesledzi-cysterny-z-paliwem

   Dzisiaj Investors podał iż sprzedał wszystkie akcje iAlbatros (wczoraj na sesji), był to drugi największy akcjonariusz po OFE Matlife i trochę mnie to stopuje przed zakupem akcji, gdyż jak pisaliśmy wcześniej tfi bardziej powinny być poinformowane co zostało w spółce i gdyby była duża wartość to pewnie by tak szybko nie sprzedawali. Sam nie wiem co myśleć o tym, zobaczymy czy w przyszłym tygodniu inne fundy się określą ile mają akcji.

   Usuń
  2. Moim zdaniem jakieś fundusze jeszcze handlowały ostatnio, ale jak się zmienił stan posiadania to ciężko powiedzieć.
   Nie można też zapomnieć, że na ustawie zyska też Satis i jeśli zostało im tam trochę gotówki to za kilka lat może to być warte tyle co był warty iAlbatros. Zastanawiam się, czy nie kupić sobie małego pakietu. Sprzedałem niepotrzebnie to co zostało po skupie i to jeszcze dość nisko.
   Pewnie odkupię jeszcze w poniedziałek tak, aby leżało na kupce i przypominało o fajnym zarobku. Nie sadzę, aby niżej spadło i żeby to co zostało w spółce było mniej warte.

   Usuń
 75. Witaj Prezesie,
  Informacje o stanie posiadania iAlbatros:
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26785729,ialbatros-group-sa-22-2017-ujawnienie-stanu-posiadania
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26782186,ialbatros-group-sa-21-2017-ujawnienie-stanu-posiadania
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26782033,ialbatros-group-sa-20-2017-ujawnienie-stanu-posiadania
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26770599,ialbatros-group-sa-19-2017-ujawnienie-stanu-posiadania

  Pozdrawiam
  Witek

  OdpowiedzUsuń
 76. Panowie, Prezesie, chciałbym Was serdeecznie pozdrowić z Bangkoku do którego udało się pojechać za kasę zarobioną na giełdzie i częściowo przyczynił się do tego ten blog. Także w końcu realna namiastka małego sukcesu, oby tak dalej, sobie i Wam życzę powodzenia na giełdzie. Dzięki. Pozdrowienia z upalnej strolicy Tajlandii !

  OdpowiedzUsuń
 77. Fajnie spełniać swoje marzenia ,plany:)Na mnie czeka ameryka, oczywiście ta południowa, liczę na pomoc GPW, i boga Prezesa.

  OdpowiedzUsuń
 78. to nie tequila raczej cuba libre

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boga Prezesa też dobrze brzmi :-)

   Astarta – znane są już kursy walutowe usd/uah i eur/uah i mogę podtrzymać moje wcześniejsze szacunki iż zarówno wyniki za 4 kw jak i 1 kw będą po 50 mln zł lepsze r/r, spowodowane to jest tym iż w poprzednich latach hrywna osłabiała się i Astarta musiała przeszacowywać swoje zadłużenie walutowe i pokazywała księgowe straty z tego tytułu. Obecnie hrywna od 6 m-cy stoi w zasadzie w miejscu i nie będzie negatywnych księgowań. Dodatkowo oczekuję iż wyniki będą lepsze z powodu wyższych zbiorów oraz wyższych cen r/r (wyższe ceny wynikają z raportów miesięcznych http://astartakiev.com/modules/pages/upload/file/2017/astarta_monthly_march_2017.pdf ) a wyższe zbiory widać zarówno z raportów oraz zapasów z raportów okresowych (zapasy na koniec 3 kw były wyższe o 16% tj. 94 mln zł). Szacuję że zysk po 4kw i 1 kw będzie łącznie wyższy o 150 mln zł co sprawi iż c/z spadnie z 5,70 na 3,80. Przypomnę też szacunki wyników za 2016 ale bez podanego zysku netto http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26493745,astarta-holding-nv-9-2017-preliminary-unaudited-results-for-the-year-2016. Od strony technicznej Astarta jest w trendzie wzrostowym i doskonale trzyma linie trendu wzrostowego http://www.sii.org.pl/11450/edukacja-i-analizy/atrakcyjne-spolki/grupa-kety-oraz-astarta-zasluguja-na-wyroznienie-po-srodowej-sesji.html#ak11450 .
   Ja jeszcze spróbuję podkupić poniżej 67 zł jak się uda, tym bardziej że 10 kwietnia wyniki a kolejne (te też bardzo dobre) już 11 maja (w 40 dni porcja dobrych podwójnych wyników - oby :-)

   Usuń
 79. Witam. W poniedziałek kolejny dzień spekulacji na spółce ialbatros. Przyznam się szczerze, iż w piątek skusiłem się na spółkę przy cenie 1,50 i 1,46. Tak trochę z sentymentu. Cieżko rozstaje się definitywnie ze spółką na której bardzo dobrze się zarobiło i czasami korci, aby choć trochę "skubnąć". Wiem, że sentymenty nie powinny mieć miejsca na gpw, ale za umiarkowaną kasę można spróbować. Zobaczymy co będzie głównym motywem ranka, czy spadki (wspierane informacją o wyjściu jednego TFI) czy wzrost (spekulacje na temat przyszłosci Satisa i ilości gotówki w spółce). W piątek myślę, że wiele osób nie chciało zostać z tak gorącymi akcjami na weekend i myślę, że to trochę zdołowało kurs. Mam nadzieję, że nowy tydzień i nowe nadzieje znów będą motywem przewodnim notowań w poniedziałek. Jakby nie patrzeć obecna kapitalizacja spółki to niecałe 12 mln zł (nie liczę akcji własnych).

  OdpowiedzUsuń
 80. Witam Prezesa
  Co co myślisz Pepeers, w kontekście zapowiadanego splitu
  Pozdro
  Krzygib

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślam się że chodzi Ci o Pepees ? Dopiero teraz przeczytałem co oni kombinują i trzeba przyznać że mocno to jest zagmatwane i jakby z lekkimi błędami bo chcą podnieść nominał 5 razy to wydaje mi się że cena akcji powinna się podnieść 5 razy a oni w dalszej części uchwał piszą że chcą nabywać akcje do 1,20 (albo to jest nielogiczne albo źle coś czytam). Jeśli chodzi o skup akcji to też bardzo małe widełki podali i wątpię że ktoś im sprzeda w tej cenie gdyż cena rynkowa jest o 10% wyższa od maksymalnych widełek. Może być tak że jest to celowo tak ustawione gdyż chcą kogoś wykupić z akcjonariatu (może te tfi które chciało kilka miesięcy temu dokupić akcji). Jeśli to nie jest pod wykupienie akcji to wydaje mi się że mogą chcieć się bronić przed przejęciem lub nieproszonym akcjonariuszem i dlatego chcą skupić akcje i trochę sprzedać im pracownikom (pewnie zarządowi) na kredyt po cenie nie niższej niż cena zakupu. Rzadko takie zagrywki spotykane i może to być drugi wariant czyli obrona przed niechcianym akcjonariuszem (przejęciem) tylko górny kurs za niski, trochę bez sensu.

   Usuń
 81. Eurotel pokazał bardzo ładne wyniki kilka dni temu. Zwłaszcza 3q i 4 q blisko 3 mln netto. Myślę, że jest duża szansa na przekroczenie 10 mln netto za 2017r, przy kapitalizacji 83 mln zł, myślę, że godna rozważenia inwestycja, zwłaszcza że Eurotel płaci dywidendę w okolicach 7% i takie spółki będą się dobrze zachowywały co widać np. po Rokicie czy MCLogic. Mocniejsza złotówka też im nie zaszkodzi a raczej pomoże ( lepsze marże na działalności związanej z Apple)

  pozdr. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokusiłem się i przejrzałem raporty Eurotel i widać że biznes obecnie zaczyna mu rozkręcać Apple, salony wyglądają dosyć płasko choć końcówka roku dzięki rejestracji kart pre-paid na pewno im poprawiła wynika (to powinno być widoczne jeszcze w 1 kw - może być spora poprawa). Generalnie wg moich zasad (uwzględniając amortyzację i capex) to uznaję że osiągnęli 10,5 mln zysku co daje c/z 8, ładne przepływy operacyjne (powyżej tej kwoty 10,5 mln), ładny bilans i co rzadko spotykane brak kredytów tylko depozyty. Jeśli chodzi o mocniejszego złotego to w przypadku usd wrócił do poziomów z 3 kw a to i tak dosyć jeszcze wysoko. W mojej ocenie jest to inwestycja dla osób lubiących stabilność i bezpieczeństwo których interesuje zarobek na poziomie 10% (może 15%) wraz z dywidendą.

   Usuń
 82. Witam Prezesa
  Te 10-15% + dywidenda to zakładasz,że ktoś będzie trzymała akcje cały rook? Czy w chwili obecnej jest dobry czas żeby wejść w tę spółkę? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie + dywidenda tylko wraz (łącznie) z dywidendą, te 10-15% to zarobek przez 12 mcy, jak ktoś zainteresowany to w okolicach 21,50 może ustawić się i próbować kupić. Niedługo powinni dawać propozycję dywidendy która może być ze stopą 9% (2 zł).

   Usuń
 83. Prezesie! Co sądzisz o Ambrze? Fundamentalnie wygląda chyba całkiem dobrze, a to chyba zgodne z Twoją filozofią inwestowania. Bardzo chętnie poznam Twoją opinię na jej temat. Zastanawiam się tylko czy moment na wejście jest dobry, bo spółka jest po kilkunastoprocentowych wzrostach na przestrzeni 1,5 miesiąca. Poprzedni komentarz usunąłem, bo nie mogłem go wyedytować.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ambra dobrze wygląda gdyż notuje wzrost przychodów i zysku, ładne przepływy operacyjne i bilans, teraz złotówka się umocniła a oni są importerami a to pomoże poprawić rentowność w kolejnych kwartałach. Można byłoby inwestować tylko jest jeden problem, firma poinformowała że w spółce zależnej doszło niekorzystne rozporządzenie mieniem na 0,934 mln eur (czyli 4 mln zł) i zakładam że to będzie nie do odzyskania i stratą firmy. Dlatego obecnie nie spieszyłbym się z zakupem Ambry i poczekał do następnych wyników i dopiero zobaczył czy to się wyjaśniło czy będzie z tego strata a może było ubezpieczenie od tego typu szkód. Warto obserwować firmę.

   Usuń
 84. Dzień Dobry,
  Ambre miałem i troszkę za wcześnie sprzedałem, ale 16% mnie zadowoliło.
  Jest to stabilna spółka z rosnącą co rok dywidendą, zdaje się że zawsze mają najlepsze wyniki w ostatnim kwartale roku. A ta strata to nie była w związku z bankructwem Almy ? Sądzę, że obecnie jest trochę mały potencjał wzrostu.

  Czytałem szanowny Prezesie Twoje wpisy o PCM :-), obecna cena 30zł i wydaje się poniżej tego nie spaść znacząco. (Ostatnio członek RN kupił 8k po 30PLN). Wiem że nie przepadasz za krótkimi spekulacjami, ale wydaję mi się, że zbliżająca się dywidenda zmniejsza ryzyko.
  A niestety (albo stety) ASTARTA już prawie 68PLN i nie udało mi się dokupić w odpowiedniej cenie.
  Pozdrawiam i dziękuję za ciekawego B(l)oga Prezesa.
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 85. Podpowie coś, co ze spółką ACS? Widzę, że dzisiaj ostatni dzień zakupu z prawem do dobrej dywidendy, ale gdzieś mi miga, że spółka ma być wycofywana z giełdy i będzie wezwanie po 23,50? Będę wdzięczy za rozjaśnienie sytuacji.
  Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miała być wycofana z giełdy i ci którzy mają akcje mieliby problem, ale ostatnio część akcji sprzedali członkom zarządu i możliwe że się z wycofania wycofali. Musisz poczytać co dalej głównym właściciel zamierza.

   @ akcjegpw123 - możliwa duża strata Ambry to nie rezerwy na Almę tylko ktoś spółkę zależną w Czechach okradł (wyprowadził pewnie kasę, działanie na rzecz spółki) http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26778994,ambra-sa-3-2017-zawiadomienie-o-podejrzeniu-popelnienia-przestepstwa-na-szkode-spolki-zaleznej . Jeśli chodzi o PCM to jest starsza analiza na Stockwatch i oni dość mocno po niej jadą (chodzi o spadające marże) więc sam nie wiem co myśleć, jeśli chodzi o granie na krótko pod dywidendę to tak przez wiele lat robiłem ale obecnie jak prowadzę portfel publiczny i mam naśladowców to tak nie gram bo jeszcze jakiś naśladowca nie zdąży sprzedać i będzie problem (jakaś strata lub zostanie na przyszły rok).

   Usuń
 86. Prezesie, Chciałem się zapytać co sądzisz o vistalu. Firma z branży budowlanej o bardzo niskim wskaźniku cena/wartość księgowa. W raporcie widać wzrost kredytów krótkoterminowych i przyrost obrotów, jednak wciąż nie pojawia się wzrost zysków. Zastanawia mnie czy ta firma chyli się ku upadkowi czy jest to spadek podobny jak na polwaxie spowodowany inwestycjami.

  OdpowiedzUsuń
 87. Witam
  Jak szanowni zapatrują się na emisję DiNO? Długoterminowo ciekawe rozwiązanie. Wg analiz C/Z w okolicy sektorowego - teoretycznie szału nie ma. Trochę ponad 600 sklepów, plan 2020 wyznaczał ścieżkę podwojenia ilości, przepływy ciekawe.Przychody rok vel rok o wzroście ponad 25%.
  pozdrawiam
  Mlody

  OdpowiedzUsuń
 88. Prezes mamy kwiecień trzeba by nowy wątek założyć :-) mam pytanie jaką dywidendę szacujesz na avii? W tym miesiącu powinno być już info. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 89. @ Myślnik - pisałem już wielokrotnie (starsi stażem czytelnicy bloga wiedzą) że w budowlankę nie inwestuję ze względu na większe ryzyko inwestycyjne (często upadłości oraz zatory płatnicze, do tego doszedł ostatnio odwrócony Vat). Nie znam dobrze firmy więc mogę sie mylić ale patrząc na same liczby to słabo wygląda ten Vistal, spadła im mocno rentowność i pomimo wzrostu przychodów spadek jest zysku, c/z 12,50 to żaden rarytas, bardzo mocno ujemne przepływy operacyjne, widać problemy z płynnością gdyż zobowiązania krótkoterminowe (dużo kredytów) wyższe od obrotówki, sporo przeterminowynych należności, oczywiście może być tak że ktoś za większą fakturę nie zapłacił do końca roku lub jest w trakcie przedłużania jakiś większy kredyt ale niepokój na pewno jest. Backlog na ten rok już w zasadzie jest wielkości przychodów za 2016 i to jedyny plus jaki widzę więc nie można wykluczyć że kurs się trochę może obsunąć.

  @ Młody – na temat Dino jak nie wypowiem się bo zupełnie nie czytałem prospektu gdyż z tego co wiem to sporą wycenę zaproponowali i uznałem że mały potencjał zarobku.

  @ Dominik – założę wątek jak ten przekroczy 200 komentarzy, nie ma co sypać zbyt dużą ilością wątków. Jeśli chodzi o Aviaam to na więcej niż 20 (może 30 groszy) groszy nie liczę dywidendy, pisałem wcześniej że wolę żeby kasa zarabiała w firmie i wpływała na wartość firmy niż oddawana była akcjonariuszom.

  OdpowiedzUsuń
 90. Prezesie dokupujesz jeszcze Aviaa? Ceny trochę poleciały w dół.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi to by się przydało sprzedaż za 2-3 tysiące zł bo trochę u mnie za dużo w portfelu waży ale poczekam do rocznego i informacji o dywidendzie. Druga rzecz że nie kupuję w okolicach mojego pierwszego zakupu a uśrednianie robię albo w dół (jak ze 20 % spadnie) albo w górę jak widzę że kurs rośnie i ma ochotę na więcej. Aviaam wygląda na dłuższy odpoczynek od większych ruchów.

   Usuń
 91. Mam pytanie do Prezesa i do innych czytelników.
  Jaką roczną stopę zwrotu uważacie za satysfakcjonującą i "realną" dla inwestycji w akcje na GPW dla całego kapitału przeznaczonego na inwestycje? Chodzi mi tu o średnia z wielu lat, biorąc pod uwagę wszystkie fazy rynku, hossę i bessę, nie tylko lata gdzie dałoby się zarobić i 100%. Spotkałem się z opinią, że stopa zwrotu na poziomie dwucyfrowym to jest dobrze (zakładam tutaj poziom 10% jako dobry wynik). Czy ktoś dysponuje jakimiś statystykami jak to wygląda? Może ktoś natrafił na jakiś ciekawy artykuł? Jakie poziomy są satysfakcjonujące dla Was?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam od siebie, że dla mnie 20% robione średnio rok w rok wydaje się być wynikiem bardzo dobrym i satysfakcjonującym. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Mój cel co roku to 20% zarobku chociaż ostatnie 5-6 lat miałem stopy zwrotu w okolicach 100%. Każdy cel inwestycyjny i osiągane wyniki są zależne od wielu czynników których nie sposób wymienić. Jeśli chodzi o mnie to jak wiesz to nie pracuję zawodowo i nie mam bogatych rodziców (tego nie wiedziałeś) więc mój styl inwestycyjny jest raczej spokojny, bez nadmiernego ryzyka gdyż nie mogę sobie pozwolić na stratę pieniędzy (choć mam świadomość i mam wkalkulowane że mogę stracić sporo kasy). Pewnie gdybym zarabiał na etacie czy własnej firmie co miesiąc z 10.000 zł to styl inwestowania na pewno byłby agresywniejszy i więcej bym spekulował i podążał za tłumem (za modą). Jeśli chodzi o 10% to trochę mało ambitna stopa zwrotu gdyż wystarczy kupić spółek dywidendowych z c/z 10 które płacą prawie cały zysk w formie dywidendy i kładziesz nogi na stół i kasiora wpada, oczywiście przeglądasz napływające ich raporty finansowe i w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej sprzedajesz, zamieniając na inną spółkę.

   Usuń
 92. Nie ma czegoś takiego jak satysfakcjonująca średnia. Każdy inaczej inwestuje. Ważne jest aby ta premia za ryzyko i czas poświęcony na inwestowanie przewyższała o ok. minimum 10 % stopę wolnę od ryzyka. Inaczej ocenisz swój dochód z giełdy na poziomie 10% w skali roku, gdy na lokacie bankowej możesz zarobić 2%, a inaczej gdy 15% (jak to było możliwe kilkanaście lat temu). Ja osobiście gdybym zadowolił się niską stopą zwrotu to pomyślałbym o obligacjach korporacyjnych stabilnej spółki giełdowej. Zysk lepszy od tego co można uzyskać na lokacie o ok. 2% i bez specjalnego ryzyka (bez zastanawiania się kiedy bessa, bez analizy spółek, bez monitorowania cen akcji). Chyba nie widziałbym sensu inwestowania i wystawiania się, jakby nie patrzeć, na spore ryzyko dla kilku dodatkowych procent. Wydaje mi się, jeżeli już inwestuje się samodzielnie, poświęca się na to jakiś czas, to z zamiarem osiągnięcia wyniku przynajmniej nieco lepszego 10% ponad stope wolną od ryzyka. Ja przynajmniej tak to widzę.
  Tak na marginesie: ładnie dzisiaj można było kilkanaście procent zarobić na ialbarosie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć
   Ben, tak, dzisiaj i najbliższe kilka sesji to spekulacja. Na otwarcie 1,47; max był 1,82 ; zamknięcie 1,62.
   Był komunikat – że Met ograniczył zaangażowanie do 0,98% z 9,83% (w dniu 30.03.17), ale nie do 0 ; Inve pozbył się akcji do 0; został SEB (miał po skupie 4,2%). Dzisiaj miałem monitor za papiery. Do 9.30 „wspina po drabinie" później stagnacja w okolice 1,5-1,6.
   Od zeszłego tygodnia patrzę na Ursus-a. Nie kupowałem papierów, ale ciekawy jestem jak będzie się rozwijał bo czytając : „29 marca 2017 r. Ursus w Lublinie, w obecności Premiera Jarosława Gowina, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaprezentował autobus elektryczno-wodorowy City Smile Fuel Cell Electric Bus. Autobus jest konstrukcją własną spółki Ursus Bus stworzoną we współpracy z podmiotami zagranicznymi. Pojazd produkowany będzie w Lublinie. Pierwsza seria zostanie skierowana do produkcji niezwłocznie po pierwszych zamówieniach." zatrzymałem się na tym z nostalgią i uśmiechem.
   Usrus ma zaszłości starych, innych czasów i może kiedyś w przyszłości wróci przemysł motoryzacyjny do naszego pięknego kraju. W końcu to taka tradycja - jak w misiu:)). Firma, patrząc na wyniki może jeszcze dużo poprawić i kto wie jak będzie parcie "rządłowe" do odnoszenia sukcesów.... Moim zdaniem wyraźnie potrzebują zastrzyku finansowego (choć ciekawi mnie ta kooperacja z podmiotami zagranicznymi) na dalszy ewentualny rozwój, optymistycznie wygrali ostatnie przetargi w Polsce – autobusy Warszawa, Toruń i ciekawe jaka będzie ocena.
   Kurs ostatnio poszybował . Spółka co prawda nie planuje kredytów, czy emisji obligacji, ale liczy na realizacje kontraktu Afrykańskiego. Patrząc realnie może, może i zapewne po 2017/2018 roku, wróci na stół analiz.
   Zresztą napędy elektryczne stają się ostatnio popularne – choćby Orlen. „Pierwsze ładowarki pojazdów elektrycznych na stacjach paliw Orlen są już stawiane i po nowym roku mają zostać udostępnione klientom”.
   Czy to już zmiana czasów i będziemy przesiadać się ze starych fajnych gaźnikowców – pojemność 2 400, pojemność dwa czterysta ….))
   pozdrawiam
   Mlody

   Usuń
 93. Potwierdzam wypowiedzi j.w., iż średniorocznie na przestrzeni kilku lat roczna stopa zwrotu równa 20% to nie jest źle. Jeżeli się nie szaleje, chroni kapitał, to jest to stopa zwrotu należycie wynagradzajaca stracony czas i dająca satysfakcję.

  OdpowiedzUsuń
 94. Usrsus, czarny ciągnik... pojemność dwa czterysta, Blenders... stare czasy echhh dobre czasy...

  Prezes, myślałeś o ponownym wejściu w LSI? branża rozwojowa - HoReCa dalszy dynamiczny rozwój w Europie środkowo-wschodniej, przejecie GiP, potencjalna dywidenda.
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kwietniu LSI na pewno nie kupuję, a co później będzie to jeszcze nie wiem.
   Z Ursusem to uważajcie, jest spekulacyjnie ciągnięty a wyniki jak zawsze słabe będą i ostatni przekręt zarządu dla mnie przekreśla całkowicie firmę do inwestycji.
   Na forum iAlbatros na bankierze jakiś prezes się pojawił, żebyście wiedzieli że to nie ja.

   Usuń
 95. Cześć Prezesie,
  czy na Spółkę Astarta nie będą miały wpływu czynniki polityczne np reakcja na zamach w Rosji i potencjalne odświeżenie konfliktu na wschodzie Uktainy? Może przesadzam, ale różnie może być. Myślisz ze może być mala korekta z 67,9zł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Astarta ma ziemie w centralnej Ukrainie więc dosyć daleko od granic z Rosją, żeby jakiś wpływ miał konflikt to Putin musiałby całą Ukraine zająć a to wiązałoby się już z dużą wojną (może i światową) więc raczej na to nie liczę. Ja na Astartę czekam w okolicach 66,50 i gdyby nie spadło do piątku to możliwe że podkupię po cenie jaka jest. Wyniki na pewno będą dobre i gdyby nie było reakcji po wynikach w poniedziałek to za miesiąc kolejne wyniki też na pewno lepsze i wtedy może ruszy.

   Usuń
  2. dzięki wielkie. jutro 10 i będzie wiadomo :)

   Pozdrawiam
   Piotrek

   Usuń
 96. Jak ktoś ma w portfelu Livechat Software to wczoraj bardzo dobry komunikat o wzroście liczby klientów.
  https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/komunikat-espi.aspx?id=20170403_074139_0000094606&ticker=livechat
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 97. Wczoraj Onico podało że uruchomiło 9,8 mln usd (z 15 mln usd przyznanych) kredytu na sfinansowanie zapasów obowiązków. Z jednej strony to dobra informacja bo znaczy że nadal sprzedaż paliw jest rekordowo że muszą brać dodatkowo kredytowanie,ponadto bank sprawdził zdolność kredytową i wszystko jest ok ale z drugiej strony będzie w kosztach odczuwalna jednorazowa prowizja za uruchomienie, pewnie ze 1,3 mln zł i taką kwotą pewnie wyniki za 2 kw będą obciążone. Mimo wszystko pozytywna informacja.
  Na comparic jest najnowsza analiza techniczna aviaam leasing https://comparic.pl/aviaam-leasing-aal-analiza-zamowienie-2/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A gdzie to takie gigantyczne prowizje sie placi? 1,3 mln od 15 kredytu??

   Usuń
  2. To jest 15 mln usd czyli 60 mln zł, przeciętnie ze 2% to 1,2 mln zł.

   Usuń
 98. Panie Prezesie,
  jestem pod wrażeniem bloga. Zajrzałem przez przypadek i będę zaglądał częściej? Gratulacje.
  Mam jednak pytanie bo nie umiem znaleźć odpowiedzi na blogu czy stosujesz jakiekolwiek stoplosy? Jakie?
  Czu nie obawiasz się że przy małych wolumenach w Twoich spółkach, jest łatwo "poruszyć kursem" . A jak zacznie gwałtownie spadać to przy tak małej płynności po prostu nie będzie miał kto kupić akcji? Może lepiej skupić się na spółkach bardziej płynnych, przynajmniej z WIG40?
  Przy okazji,co sądzisz o Monnari? Czy według Ciebie warto ja kupić przy aktualnym kursie?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam na czynnego korzystania z bloga (wymiana poglądów na temat ciekawych spółek) ale trzymamy się pewnych zasad, po pierwsze podpisujemy się kto pyta żeby było wiadomo z kim się dyskutuje(na anonimowe komentarze nie odpowiadam), po drugie warto na początek przeczytać moje zasady którymi się kieruje podczas inwestycji to wtedy łatwiej zrozumieć moje inwestycje (tam jest napisane czy stosuję stop lossy)a o tym jest napisane w zakładce o "mnie" http://www.analizyprezesa.pl/p/o-prezesie.html . Jeśli chodzi o Monnari to mi się nie podoba, firma się słabo rozwija, przychody stoją w miejscu a pewnie gdyby uwzględnił otwarcia nowych lokalizacji to w porównywalnych sklepach sprzedaż spada, trzeba też pamiętać że wynik za 4 kw był jednorazowo powiększony o aktualizację wartości inwestycji (12 mln), do tego spadają marże. Nie widzę potencjału w tej spółce.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź Przeczytałem w zakładce "o Tobie" i wszystko jest jasne jeśli chodzi o stop lossy.Ale jakie dopuszczasz maksymalne obsuniecie kapitału?
   Przecież przy małych wolumenach w Twoich spółkach, jest łatwo "poruszyć kursem" nawet jak fundamentalnie z pozoru nic się nie dzieje. Czy wtedy fundamentalnie trwasz w swoich typach czy uciekasz z pozycji?Jeśli to nie tajemnica jakie miałeś maksymalne obsuniecie kapitału? Ja stosuję praktycznie zawsze stop loss przy czym im większe fundamenty(moim zdaniem) tym jest bardziej on oddalony od kursu.
   A co myślisz o spółce Orzeł biały( ładna nazwa:) }
   Pozdrawiam
   Romek ( według Prezesa "po pierwsze podpisujemy się kto pyta żeby było wiadomo z kim się dyskutuje." ZGADZAM się.Nie wiem czy taki podpis wystarczy, czy należy się jakoś inaczej podpisywać?)

   Usuń
  3. Jeśli nic się nie zmienia w fundamentach to nawet jak będzie spadek i 50% to nie zamykam pozycji (chyba że jest silna bessa) gdyż jeśli inwestowałem pod konkretne info czy wzrost zysku i przychodu to kurs powinien wcześniej czy później odbić. Ja w przypadku dużego spadku bez przyczyny (czyli jak w fundamentach nic się nie zmieniło) uśredniam po spadku około 20% (kapitałem przynajmniej na 50 % pozycji wyjściowej, oczywiście warunek że mam pieniądze) czyli kupuję 1000 akcji po 10 to uśredniam przy poziomach 600 x 8,800 x 6, 1250 x 4, 2500x 2 (do 4 nigdy mi nie doszło). Ostatnio miałem stratę 23% na aviaam ( spadło mi z 5,80 na 4,5) i trochę uśredniłem i ładnie odbiło, nie miałem większej kasy na uśrednienie bo zapakowany byłem po korek w iAlbatros. Jeśli chodzi o maksymalne obsunięcia to już nie pamiętam, nie przywiązuje wagi ale pewnie i 40%. W przypadku gdyby był spadek duży np. 20-30% i coś popsuło się w fundamentach to wówczas zamykam (stratę biorę na klatę) i nie bawię się w uśrednianie. Nie ma czasu obecnie poszukać co napisałem na temat Orzeł Biały (wieczorem może poszukam) ale jakoś sceptycznie to tej firmy podchodzę, nie "czuję jej" . Odsyłam Cię ewentualnie do bloga OBS, on świetnie prześwietla firmy i jest analiza Orła http://analizyobs.blogspot.com/2017/03/orze-biay-dobre-perspektywy-sie-nie.html.

   Usuń
  4. Jestem pod wrażeniem Twojej odwagi związanej z uśrednianiem poprzez zakupy przy spadkach. Musisz być człowiekiem wielkiej wiary w to co robisz. W końcu to jednak niemałe pieniądze. Twoje własne. Jeśli mogę zapytać to jestem ciekaw czy wiedza Twoja(czytanie sprawozdań finansowych ze zrozumieniem)wynika z zdobytego wykształcenia czy w temacie a.fundamentalnej jesteś samoukiem.
   Na marginesie czy kupujesz/kupowałeś też spółki o większych dziennych obrotach? Czy analizujesz też opracowania związane z rekomendacjami poszczególnych spółek wystawiane przez dom maklerskie? Ja jestem w mdm mbanku i czasami je czytam. Jak doskonale wiesz pomimo wielu tabelek ,prognoz czasami rekomendacja sobie a życie sobie.
   Ostatnio na bazie takiej rekomendacji kupiłem Orange(argumentacja mnie przekonała).Co sądzisz o Orange?
   Piszesz też o eksporterach A zastanawiałeś się nad Forte czy Amica. Kurs wysoki więc eksport opłacalny a złoty się chyba szybko nie umocni.
   Pozdrawiam
   Romek

   Usuń
  5. Na część pytań już kilkukrotnie odpowiadałem nowym czytelnikom bloga dlatego krótko, jeżeli spółka jest nisko wyceniana (załóżmy c/z 5-7) i ma inne niskie wskaźniki nie zaburzone przychodami/kosztami jednorazowymi i spodziewam się (są przesłanki) że wyniki będą się poprawiać to taka firma "musi" rosnąć, spadek kursu takiej firmy bez zmian w fundamentach zazwyczaj jest nieuzasadniony i zazwyczaj zostaje skorygowany (ostatni przypadek Bowim, kurs z 4,50 (ja średnio miałem 3,80 spadł na 2,80 i była już mała panika, fundamenty wskazywały że wyniki będą dobre bo ceny stali rosły i to się potwierdziło i dzisiaj kurs był nawet 5,20 (90% wyżej niż 3 m-ce temu, ja sprzedałem po 4,98)a to wszystko wydarzyło się w 6 m-cy. Jeśli chodzi o nabytą wiedzę to pracowałem w bankach blisko 15 lat (tam złapałem bakcyla do inwestowania) najpierw obsługując klientów detalicznych (przez pewien czas Private Banking , kilka znanych nazwisk) a później przy udzielaniu/zatwierdzaniu kredytów, głównie gospodarczych ale małych i średnich firm. Oczywiście kupowałem duże spółki (KGHM kiedyś pięknie zarobiony) ale w zasadzie odkąd mamy "dobrą zmianę" to nie inwestuję w WIG 20, banki, deweloperów i budowlankę. Większe spółki które miałem jeszcze w tym roku to Livechat i Stalexport. Jeśli chodzi o rekomendacje to czasem zerkam na moje biuro dm boś (dzięki nim wypatrzyłem OEX na którym 28% w tym roku przyciąłem, swoją drogą m potencjał ale trzeba czekać na wyniki za 1 kw). Mam rk maklerski też w mbanku ale nie czytam ich żadnych opracowań, od roku nie robię tam transakcji. Orange ja bym nie kupił, zbyt mały potencjał wzrostu, mają spore inwestycje, dywidendy pewnie i w przyszłym roku nie będzie więc nie ma pod co inwestować. Jeśli chodzi o eksporterów (szczególnie w eur) to pln mocno się w tym roku umocnił (ten tydzień to korekcyjne odbicie) i uważam że wpłynie niekorzystnie na wyniki wspomnianych przez ciebie firm. Amica niby nie jest droga ale sami oni szacują 10% wzrost przychodów a to co mnie zniechęca to obecny duży Capex (inwestycje), na ten rok 100 mln czyli prawie cały zysk - a co dla akcjonariuszy ?

   Usuń
  6. Dziękuję za ciekawy dialog i Twoje opinie. Jestem przekonany, że warto być z Tobą (blogiem) na dłużej choć nie zawsze zgadzam się w pełni z Twoimi poglądami. Jeszcze raz brawo za Twój blog.
   Pozdrawiam
   Romek

   Usuń
 99. dzięki Prezes za odp. LSI Software nowa rekomendacja - DMBOS 14,10.
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
 100. Witam Prezesa i bywalców bloga! Trafiłem tu niedawno, ale już zarobiłem dzięki Prezesowi kilka złotych na ialbatros (wcześniej spółka była totalnie poza moim radarem) - dzięki!

  W ramach przedstawienia się: jestem na giełdzie już ładnych kilka lat (pierwsze eksperymenty jeszcze na studiach z 10 lat temu), ale utrzymuję się z etatu. Inwestuję głównie fundamentalnie (aktualnie mam kilka typów wspólnych z Prezesem (Delko, Astarta, Onico, INTERAOLT), ale ostatnio mam trochę więcej czasu na giełdę i bawię się też w AT i różne spekulacyjne akcje.

  2 pytania ode mnie:
  1. Jaka cena docelowa dla INTERAOLT?
  2. Co myślicie o FAM? Z jednej strony niska wycena (C/Z coś koło 6-7) i wysoka dywidenda. Z drugiej ryzyko, że wysokie obecnie ceny cynku popsują wyniki - ale 4Q 2016 wciąż ok, a insiderzy kupują przy obecnym kursie.
  3. Co myślicie o Alumetalu? Wyniki ładnie rosły aż do 3Q2016, który zawiódł. Nie wiadomo, jaki wpływ nowej fabryki. Sprzedawać (dziś akurat jest mała podbitka) czy jeszcze potrzymać?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Mi się marzy 15 zł ale patrząc na to co się dzieje z kursem to mam wątpliwości czy do 14 zł dojdzie.
   2. Historycznie to FAM świetnie i tanio wygląda ale jak sam napisałeś jest zagrożenie odnośnie przyszłych wyników przez wysokie ceny cynku, ja przed zakupem poczekałbym na wyniki za 1 kw (w 4 kw mogli jeszcze mieć zapasy tańszego dlatego mieli ładne wyniki), pewnie znasz wyliczenia OBS który ostrzega przed drogim cynkiem http://analizyobs.blogspot.com/2017/02/fam-co-dalej-po-swietnym-2016-r.html
   3. Alumetal mam na radarze od pół roku (od zakończenia fabryki na Węgrzech) i liczyłem że już w 4 kw będzie nową produkcję widać w wynikach a tak nie było. Gdybym miał już akcje kupione to czekałbym na wyniki i nie sprzedawał, jest to mocna fundamentalnie spółka i wyniki powinny się poprawiać, ciekawe mnie jak będzie księgowana dotacja rządu Węgier który ma około 30% kosztów fabryki zwrócić (czy to będą w zyski wrzucać ?)

   Usuń
  2. Bowim – są już oficjalne wyniki (zgodne z szacunkami firmy), c/z 4,4 , przepływy ok, bilans ładny, jeszcze można liczyć że wyniki za 1 kw będą dobre i baza nie jest specjalnie wysoka. Na 2 kw trochę będzie mocniejsza złotówka pomagała gdyż oni importują część stali ale na chwilę obecną nie wiadomo jakie będą ceny stali (jaki trend). Ja już raczej nie wracam choć widać że kurs ma ochotę rosnąć.

   Auto Partner - nad zakupem którego się zastanawiałem dłuższy czas, c/z spada do 18 (trochę drogo), przepływy mocno ujemne ale przy mocno rozwijających się firmach dopuszczalne, bilans dobry (bardzo dużo zapasów), patrząc na przychody za styczeń i luty 2017 można szacować że zysk za 1 kw wzrośnie jeszcze ze 3-4 mln a c/z spadnie w okolice 16. Na dłuższy termin (2-3 lata) wydaje się że powinna spółka dać zarobić ale kokosów bym się nie spodziewał 25-50% może zarobku.

   PMPG – bardzo pozytywne wyniki i gdyby nie toczące się procesy z Durczokiem na 9 mln zł (wyrok nieprawomocny to 0,5 mln) i Lisem na 8,7 mln to już kupiłbym akcje , rezerwy na sprawy sądowe utworzyli 1,3 mln, pomimo spadającej sprzedaży gazet coraz mocniej im rośnie sprzedaż elektronicznych abonamentów ich treści, która jest zdecydowanie bardziej rentowna, przepływy operacyjne i bilans prawidłowe. Ciekawie (poetycko) pisze prezes zarządu Lisiecki "Wydaje się, że wzburzone morze już za nami. To jednak nie znaczy, że spoczniemy we flaucie, czekając na korzystny wiatr. Biorąc pod uwagę realia rynkowe, byłaby to strategia samobójcza. Raczej, zgodnie z polskim DNA firmy, z naszym dotychczasowym doświadczeniem i z naszą wizją Grupy, będziemy halsować, korzystając z porywów wiatru, szukając potencjalnych okazji do rozwoju, pracując jednocześnie nad własnymi projektami".

   Usuń
  3. PMPG jak wiesz miałem papier jakoś na razie odpuściłem potencjał jest patron ponoć pzu a wyborczej nie kupisz w orlenie tylko te procesy i płynność akcji [herkules niepopisany].

   Usuń
 101. Czy może ktoś zerkał na Asbis pod względem technicznym? Ostatnio trochę się osunął i myślałem o wejściu na poziomie 2,50. Wtedy nawet dywidenda da prawie 5%.
  Historycznie w ok. 2zł zaczął rosnąć przy sporym wolumenie i stąd pewnie pochodzi cała obecna podaż.
  Swoją drogą szukam czegoś na podgrywanie techniczno-spekulacyjne.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 102. Asbis jest w tej chwili na technicznym wsparciu z grudnia i pazdziernika, wiec jest opcja ze na nim sie zatrzyma. Gdybym mialbym wchodzic na odbicie to poczekalbym na przekroczenie EMA15/20.

  OdpowiedzUsuń
 103. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 104. Drogi poszukujący pożyczki

  Jestem prywatnym pożyczkodawcą i inwestorem, czy potrzebujesz legitymacji, uczciwej, renomowanej i szybkiej pożyczki? Mogę pomóc w 100% gwarancję pożyczki, oferuję pożyczkę biznesową i indywidualną, a także finansujemy wszelkiego rodzaju projekty. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami pod adresem e-mail: g.marius95@hotmail.com

  Marius

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni