"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 21 marca 2017

Aktualności, analizy, komentarze 3c/2017

dodano 27.03.17 - iAlabtros - na pytanie odnośnie odblokowania nie skupionych w wezwaniu akcji otrzymałem z biura maklerskiego boś taką informację : "Dyspozycja blokady akcji spółki iAlbatros
wskazuje, że akcje będą zablokowane do zakończenia sesji giełdowej w dniu przeniesienia własności Akcji w KDPW S.A. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie udzielić informacji, czy odblokowanie akcji nastąpi jeszcze po sesji 28.03.2017 r., czy też kolejnego dnia w godzinach porannych. Niemniej, odblokowanie akcji nastąpi przed rozpoczęciem handlu w dniu 29.03.2017 r."

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania

pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Udostępnij:

253 komentarze:

 1. Przypomnę o podpisywaniu się i myślę że możemy już mniej na temat iAlabtrosa pisać , gdyż w poprzednim poście w zasadzie wszystko co istotne zostało napisane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Prezesie, pod jakimi wzgledami bardziej preferujesz ASTARTE niz AGROTON lub AGROLIGE? Jest to spolka o wiekszej kapitalizacji, ale wskaznikowo jednak wydaje sie gorsza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj Ci odpowiedziałem ale jeszcze raz : Astarta jest jak dla mnie dużo stabilniejsza i pewniejsza od szczególnie Agrotonu,ma stabilniejszy akcjonariat, mam dużo informacji z firmy (poza raportami kwartalnymi mamy raporty miesięczne na ich stronie internetowej, można liczyć na jakąś dywidendę i jest uchwalony skup akcji (od roku nie realizowany). Agroton jest bardziej ryzykowny gdyż ma ziemie w zasadzie na linii walk i w każdej chwili mogą im ziemie zająć (Achmetowi ostatnio dwie kopalnie czy fabryki zajęli), ponadto podają tylko dwa raporty finansowe rocznie (to zdecydowanie za mało), ma większe zadłużenie niż pozostałe. Jeśli chodzi Agroligę to niby wszystko jest ok (brak kredytów, niska wycena, niezły bilans) ale pokazują zysk 16,6 mln zł a przepływy operacyjne to tylko 2,6 mln (zdecydowanie za nisko), dochodzi jeszcze notowania na newconnect którego ostatnio unikam.

   Usuń
  2. Dzieki wielkie.
   Nie ma odpowiedzi pod moim pytaniem w poprzednim watku nawet po wcisnieciu Wczytaj wiecej...

   Usuń
 3. Prezes, zerkałeś na ostatnie wyniki spółek? Wydaja sie niezle dla Rawlplug, Izostal i Redan, oraz Ferro o ktorym pisales i nie jest az tak drogi.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam Prezesie,

  Co myślisz o Asbis ?

  Moim zdaniem dobre wskaźniki, trend wzrostowy,
  po restrukturyzacji lepsze marże, Podnieśli się
  po wybuchu wojny na Ukrainie i potężnym spadku rubla.
  Więc zaprawieni w bojach.

  Widzę potencjał do c/z=10 czyli ok. 6zł za akcje.

  Maciek C (dotąd podpisywałem Maciek, od teraz Maciek C)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  Przesyłam informacje na temat prowizji w Banku http://dmbps.pl/
  zadałem 2 pytania
  1 Taryfa Opłat i Prowizji - obowiązująca OD 3.04.2017 r.
  prowizja 0,13% do kiedy obowiązuje ta promocja?
  2 gdybym wziął u waz kredyt na akcje wysokości 50 tyś zł to jaki całkowity koszt bym po nius
  Odpowiedź
  Szanowny Panie Tomaszu

  Promocja została wprowadzona na okres 1 miesiąca (z dniem 1 marca 2017 r. )z uwagi na wymagany regulaminowy czas który musi upłynąć od dnia publikacji nowej Taryfy Opłat i prowizji. Nowa Taryfa Opłat i Prowizji zacznie obowiązywać do dnia 2 kwietnia 2017 r. , a nowe atrakcyjne stawki prowizji pozostaną na stałe w naszej ofercie.

  Dom Maklerski Banku BPS S.A. oferuje Klientom możliwość prowadzenia inwestycji z wykorzystaniem kredytu w formie linii kredytowej natomiast sam kredyty na zakup papierów wartościowych "Inwestycja" udzielany jest przez Bank BPS S.A. i to Bank określa warunki cenowe.
  Standardowe warunki kredytu przedstawiają się następująco.

  maksymalny okres kredytowania - 12 miesięcy z możliwością automatycznego przedłużenia na kolejny okres.
  kwota kredytu - 200% wartości środków własnych Wnioskodawcy.
  oprocentowanie - zmienne (WIBOR 1M + 5,00 p,p marży Banku )
  prowizja - 1,5 % od kwoty kredytu.

  Podane warunki kredytu można z Bankiem negocjować ale w tym celu należy się skontaktować bezpośrednio z Bankiem. Wykaz placówek bankowych znajdzie Pan pod linkiem: http://www.bankbps.pl/placowki-i-bankomaty

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli chodzi o Pepees to na analizyobs jest trochę ciekawych informacji. Kurs po wynikach sporo urósł ale perspektywy nie są złe. W mojej ocenie do następnych wyników kurs może być około obecnego poziomu. Prezes czy w twojej ocenie jest szansa na dywidendę z unimotu? Dominik

  OdpowiedzUsuń
 7. Asbis wiem że jest lubiany przez inwestorów ale do mnie aż tak bardzo nie przemawia i nie za bardzo czuję tą firmę, spore zadłużenie chociaż bilans prawidłowy a kapitały własne większe od kapitalizacji, dobre przepływy operacyjne, bardzo rozbudowana struktura (dużo spółek zależnych), trudno się czyta przez to raporty a do tego w j.angielskim, raczej mocno im przychody i zyski nie wzrosną i wydaje mi się że dużego potencjału do zarobku nie ma (może z 10%).
  @ szeniek - Ferro ładne wyniki i nie ma co się przyczepić, pewnie z 15% da zysku w rok (w tym 10% dywidendy), martwi jedynie akcjonariat w większości oFE i od stycznia pewnie staną się spółką państwową (zarządzaną przez rząd). Rawluplug c/z 10 to średnio i od zysku odejmuję 10 mln (różnica między nabyciem środków trwałych a amortyzacją), nie dla mnie spółka. Redan to zysk taki sobie i drogo ale za to piękne przepływy operacyjne , niestety nie mogę znaleźć całkowite rozbicia przychodów, wiem że amortyzacja to 9 mln ale nie wiem ile nabycie i zbycie aktywów trwałych i wartości niematerialnych, to mi nie pozwala dobrze ocenić.

  Na aviaam na 6,01 stoi 100.000 akcji do sprzedaży, straszak czy ktoś faktycznie chce sprzedać, pewnie się dowiemy dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładnie Avia odleciała wczoraj, brałem kilka tygodni temu po 4,55, ale wczoraj nie wytrzymałem i puściłem po 5,76, a szkoda, bo jeszcze urosła. Wchodziłbyś znów przy obecnej cenie Prezesie czy poczekałbyś na korektę wczorajszego wzrostu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aviaa jest dla mnie na długi termin, nawet i 5 lat bo liczę że kilkaset % da zarobić, korekta pewnie teraz będzie tym bardziej że te 100.000 po 6,01 nie wiadomo po co stoi, może być trudno to przejść z rozpędu chyba że umówiona znowu transakcja będzie.

   Wczoraj otrzymałem zwrotną informację z iAlabtros i nic mi nie odpisali o pytanie odnośnie co pozostanie w spółce i czy będzie rentowna, odsyłają do raportów finansowych

   Jest analiza Helio którą zamówiłem https://comparic.pl/helio-hel-analiza-zamowienie/

   Usuń
 9. Apropos Avii - ujawnił się ten co kupił wtedy 2,5mln akcji po 4,5 ?
  5% to jest ok. 1,8mln akcji. Jak nie było komunikatu, to mógł dokupić
  ten co już ma ponad 5%.

  Maciek C

  OdpowiedzUsuń
 10. Prezes co sądzisz o Rawlplug, jako inwestycji długoterminowej, tak na 10-15 % rocznie zysku, + dywidenda,pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
 11. Prezes, pokusisz się o prognozę zysku na Onico za 1 kwartał? Jak to może wyglądać r/r?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Onico to ja sobie zakładam że w tym roku poprawią zyska netto o 25%-30% (zachowawczo) czyli w 1 kw zysk netto około 10 mln, chociaż 1 kw może mieć mniejszą tendencję wzrostową bo dopiero od marca powinna firma odczuwać poprawę dzięki : pakiet przewozowy, więzienie za wyłudzenie vat, umacniająca się złotówka do usd oraz spadająca cena ropy na świecie.
   @ Maciek C - nie ma ujawnienia na aviaam i ktoś kręci, na pewno była sprzedaż ponad 5% akcji i w tym samym czasie ale trudno, da się też żyć bez tej wiedzy
   @ Paweł - nie kupiłbym obecnie Rawlplug gdyż nie widzę potencjału wzrostu, wycena c/z 10 wygląda na prawidłową, a do tego oni chcą w tym roku wydać ponad 40 mln na inwestycje (więcej niż zysk netto) więc nic akcjonariusze z tego nie będą mieli. Ja staram się unikać firm które dużo inwestują gdyż to powoduje zwiększanie zadłużenia i dodatkowe koszty, optymalnie jest kupować firmy które właśnie skończyły inwestycje i dzięki nim będą poprawiać wyniki.

   Usuń
 12. Witaj Prezesie,
  Co sądzisz o Orange , chyba wszystkie negatywne infa są już w cenie , kurs powoli odbija od dna
  Witek

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzieki Prezes za odpowiedz w sprawie orlenu. Z infornacji dodatkowych lena opublikowala wyniki za 2016 i jest delikatna poprawa. Trzymam do wynikow za 1kw bo beda duzo lepsze przez sprzedaz gruntow.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam Prezesie,

  po jakiej kwocie zamierzasz pozbywać się Avii?
  mnie się udało zakupić po 4,48 i zastanawiam się po ile je sprzedać, bo ładnie mi już wzrosła.

  Pozdrawiam,
  xmen

  OdpowiedzUsuń
 15. Prezes odpisał wyżej. Długi termin nawet parę lat.

  OdpowiedzUsuń
 16. AVIAAML - spółka się dzisiaj lekko korekci i to jest chyba normalne po jednodniowym wystrzale +20% - zyski realizują krótkoterminowi zawodnicy, "fundamentaliści" trzymają ten papier na lata.
  Są rozmaite wyceny spółki: od kilkunastu zł za akcję do ponad 20. Ja wyceniam Avię na 17 PLN - ale to jakby mi ktoś zapłacił dzisiaj. Natomiast spółka się rozwija i te wielkości za kilka lat mogą już być wspomnieniem. Wcale się nie zdziwię jak za 2-3 lata będzie tutaj na liczniku 40 PLN.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poproszę o uzasadnienie tak wysokiej wyceny AAL.
   krzysiekk

   Usuń
 17. @ Witek – nie przeglądałem raportu Orange bo nie interesuje mnie ta spółka i jestem na nią za cienki. Każdą spółkę oceniam przez generowaną gotówkę, zawsze patrzę na przepływy operacyjne i inwestycyjne, finansowe są trochę mniej ważne. Orange wyceniany jest na 6,5 mld zł, przepływy operacyjne 2,5 mld , amortyzacja 2,725 mld, Capex 5,1 mld. Ja widać Orange ładnie wygenerował 2,5 mld gotówki co przy 6,5 mld kapitalizacji wygląda ładnie, ale niestety wydał aż 5,1 mld na inwestycje czyli przynajmniej z dwóch lat wydał wszelkie zarobione pieniądze i musiał się zadłużyć. Dlatego słabo to wygląda że musi tak ogromne pieniądze wydawać na inwestycje, na 2017 ma wydać około 2 mld czyli znowu w zasadzie nie ma co liczyć na dwyidendą gdyż kasa zostanie wydana. Ja bym nie kupił jej bo w najbliższych 2-3 latach może dadzą z 5% dywidendy a nie ma co liczyć na spektakularne wzrosty kursu bo duża konkurencja i program inwestycyjny.

  @sebson – Leny dłużej nie trzymaj niż do wyników za 1 kw, z tego co pmiętam oni sporo exportuję do europy a złotówka się umocniła i może to byc widać w wynikach za 2 kw.

  @xmen – ja bardzo gram w otwarte karty przez co czasem tracę dlatego wszystkiego nie mogę Wam pisać, w przypadku aviaam to sam widzisz że sytuacja jest dynamiczna, kurs spadł w tydzień 25% i równie szybko odrobił całą stratę, na chwilę obecną nie planuję sprzedaży aviaam gdyż podtrzymuję iż jest najbardziej perspektywiczna na całej gpw, jeżeli nie będę miał potrzeb finansowych w życiu prywatnym (ja trochę wspomagam się pieniędzmi z giełdy) to postaram się trzymać długo (może 5 -10 lat ), oczywiście będą wyjątki od tego celu gdyby kurs jakoś szybko urósł np. 10-15 zł lub wyniki z znacznie się pogorszyły lub joint venture z chińczykami nie był mocno rentowny ( ale tego dowiemy się dopiero za jakieś 1,5 roku). Zgadzam się z wycenami Petrdolara że obecna wartość akcji to jakieś 15-17 zł i cena ta nie uwzględnia możliwych korzyści z chińskiej umowy.

  @ krzysiekk – można różnimy sposobami dojść do wyceny Aviaam na kilkanaście złotych. Pierwszy : to zysk x 10 (c/z10), jest to wycena dla spółki neutralna ktor oznacza że nie jest przewartościowana ani niedowartościowana, aviaam ma c/z 3,50 czyli razy 3 mnożymy kurs a to daje jakieś 17 zł. Druga to kapitałów własnych (kapitalizacja równa kapitałom własnym) i tu mamy 560 mln / 252 mln czyli 122% trzeba podnieść kurs co daje 13 zł. Można zrobić wycenę porównawczą z enter air (firma samolotowa ale nie leasinguje tylko czarteruje), i w zasadzie tylko z tą spółką można porównywać Aviaam. W tym przypadku mamy potencjał zmiany 160% a kurs 15,16.
  http://i.imgur.com/rxROJWD.png

  OdpowiedzUsuń
 18. Spory dziś obrót na Onico, brak cienia podażowego, zlecenie na 485x150zł. Może coś się ruszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie Onico bardzo ładnie dzisiaj, duże obroty i na koniec sesji jeszcze 500 akcji na koniec ktoś położył na kupnie, może coś się z tego wykluje.

   Ze spółek o których pisaliśmy na blogu pojawiają się dzisiaj informacje.
   Orzeł Biały zrobi odpisy niepieniężne na koniec 2016 i zysk zmniejszy się o 12,5 mln, sporo, jutro raczej spadki.
   Yolo – można oszacować że ile zostało gotówki (po dywidendzie w lutym i odroczona od Kruka), jakieś 50 mln będzie wszystko i czy to dużo czy mało trudno powiedzieć, nie ruszyli jeszcze z nową działalnością pożyczkową, nie mają obecnie dochodów a zostało 60 pracowników co będzie generowało koszty. Mi to słabo wygląda.
   NTT System – spodziewałem się słabszych wyników dlatego ostrzegałem jakiś czas temu, c/z robi się 12 a trzeba pamiętać o ogromnym ryzyko zapłaty zaległych podatków do US (jest kilka toczonych postępowań), najmocniejszy jest bilans ale to za mało żeby uchronić przed spadkami.

   Usuń
  2. Yolo - branża pożyczkowy poza bankami kuleje obecnie w Polsce, są wysokie ograniczenia zysków, być może spółka nie wejdzie w ogolę w ten biznes.
   Czy te 50 mln uwzględnia wypłacona dywidendę w lutym ponad 55 mln?

   Usuń
 19. Moglbys prezes zrobic jakis krotki wpis na blogu o wycenie spolek takimi prostymi sposobami jak wyzej. Dcfa nikt raczej na wlasna reke robil nie bedzie a takie krotkie obliczenia daja jakis ogolny poglad

  OdpowiedzUsuń
 20. Panowie zastanawiam się nad jednym czynnikiem który może mieć istotny wpływ na cenę Avii, mianowicie to spółka Litewska, nie ciesząca się pełną ufnością i zainteresowaniem Polskich inwestorów (sprawozdania po ang. zarząd głownie z LT itd), czy nie dziwi was trochę czemu jest tak mocno niedoszacowana? Może takie spółki nie są do końca w gronie zaufanych, znacie jakieś inne zagraniczne spółki na GPW, które są przewartościowane i cieszą się większym zainteresowaniem?

  OdpowiedzUsuń
 21. Kilka razy już pisałem jak wyszukuję spółki i na co patrzę (pewnie tak jak większość inwestorów), zrobiłem nawet wpis jak korzystać ze skanerów akcji http://www.analizyprezesa.pl/2017/01/skaner-akcji-w-jaki-sposob-korzystam.html

  @ anonimowy- zawsze czynnik zagraniczny jest jakimś ryzykiem, aviaam jest spółka litewska czyli Unia Europejska a to nie tak duże ryzyko, popatrz na Agroton jak jest mocno grany przez inwestorów, Ukraina czyli nie Uniia, ziemie na linii frontu a popyt na akcje jest. Jest wiele spółek zagranicznych znacznie drżej wycenianych (c/z ponad 10) co przy c/z 3,44 Aviaam wartości wręcz ogromne.

  @ karol adx – tak, uwzględnia, ale też uwzględnia 23 mln które od Kruka mają otrzymać przez 5 czy 6 lat jako gwarancję wykonania umowy, czyli na dzisiaj to pewnie w kasie jest ze 25 mln, nie więcej. Yolo to pod żadnym pozorem nie wolno kupować, chyba że ktoś chce stracić kasę lub podnieść sobie adrenalię spekulnacją

  Kania nad której zakupem się jakiś czas temu zastanawiałem trochę gorsze wyniki w 4 kw, c/z wzrasta do 6,20, nadal napięta sytuacja płynnościowa związana z długim odroczonym terminem płatności przez markety, spore inwestycje, spory wzrost półtusz wykorzystywanych do produkcji wędlin, wydaje mi się że lepiej odpuścić sobie Kanię,

  OdpowiedzUsuń
 22. Prezesie, jakies przemyslenia na temat IPO Dino Polska?

  OdpowiedzUsuń
 23. IALBATROS GROUP SA (15/2017) Żądanie przedterminowego wykupu obligacji
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26688276,ialbatros-group-sa-15-2017-zadanie-przedterminowego-wykupu-obligacji

  OdpowiedzUsuń
 24. W kwietniu ma zadebiutować na newconnect - Nestmedic, spółka z dziedziny telemedycyny (badanie płodu). Trochę się na to napaliłem ale są argumenty przeciw:
  Po pierwsze nasunęło mi się porównanie z Medicalgorythmics ( ile dało zarobić od debiutu każdy widzi- obecna wycena kosmos), więc może Nestmedic zrobi podobny sukces. Tylko, że Medical już w 2011r miał 3 mln zł zysku netto i na debiucie był wyceniany na ok 60 mln zł - więc to była dobra wycena. W Nestmedicu planuje się jednak stratę w 2017r i 2018r. a urządzenie jest dopiero w fazie beta testów.
  Z moich wyliczeń wynika, że spółka będzie warta w chwili debiutu ok 65 mln zł. Bardzo drogo jak na spółkę która kiedyś tam dopiero ma zarobić pieniądze, a może mimo wszystko warto?

  aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na giełdzie są juz spółki z tej dziedziny, np. Innogene (IGN).
   krzysiekk

   Usuń
 25. @ DamianUK - nie czytałem prospektu Dino Polska i nie zamierzam brać udział w IPO, gdzieś mi się rzuciło w oczy że drogo jest wyceniane (okolice c/z 18), pieniądze pozyskane nie idą tak jak w przypadku Unimotu na rozwój tylko do kieszenie głównego akcjonariusza, nie widzę sensu kupować.
  @ zgred - nie widzę powodu aby wklejać komunikaty z firm jeśli nie masz pytań odnośnie danego komunikatu
  @ aleks - moje zdanie jest niezmiennie negatywne na temat kosmicznych wycen spółek medycznych i z tego co piszesz nic ciekawego jak na razie w tym Nestmedicu nie ma, oczywiście to nie wyklucza że kurs zostanie wyciągnięty mocno w górę przez inwestoro-spekulantów. Ja ci nie odpowiem czy warto, może ktoś inny.

  OdpowiedzUsuń
 26. Prezesie, a jak widzisz obecnie Bumech, krezusa i Rafako?

  OdpowiedzUsuń
 27. Prezesie co sądzisz o Xplus? Termus

  OdpowiedzUsuń
 28. Prezes i Panowie

  Co dalej z Polimexem...

  OdpowiedzUsuń
 29. Wiem, że nie twoja branża ale Atal znowu ładne wyniki plus ok. 5% dywidendy. Dobrze, że Arteria wypadła z portfela.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 30. Prezesie co sądzisz o perspektywach spółek 4funMedia i Talex, wydają się być nisko wyceniane, ja liczę na udany rok 2017 po słabszym 2016r. / w przypadku 4 fun ostatnie 3 były dość słabe/, pozdrawiam Michał

  OdpowiedzUsuń
 31. Panie anonimowi usunąłem wasz wpisy aby było jak najmniej niepotrzebnych komentarzy bo i tak za szybko się komentarze zapełniają. Oczywiście nie odpisuję na prośby o moje zdanie od anonimowych.
  @ Termus – gdzieś pisałem ostatnio o xplusie ale nie mogę znaleźć, wydaje mi się że obecnie jest odpowiednio wyceniana tym bardziej że jest to newconnect i spółka z bardzo niską płynnością, bilans i przepływy operacyjne są prawidłowe, z tego co pamiętam firma ta inaczej wycenia w rachunku zysków i strat trwające kontrakty, gdyż nie księgują tego po zakończeniu całej pracy tylko częściowo w trakcie realizacji, jest to o tyle ryzykowne że jak kontrahent nie odbierze wykonania roboty lub coś będzie nie tak to będą musieli robić korekty na minus przychodów (tak raczej mało firm księguje). Trudno określić jak może się zachowywać kurs, wystarczy iż wyniki w kolejnym okresie będą trochę lepsze lub gorsze to wtedy może być odpowiednio mocna reakcja inwestorów.
  @ szeniek - Arteria to jeszcze nie podała skonsolidowanego, czekam bo chcę dokładnie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam Prezesa,

  co sądzisz o Altus. Dzisiaj pokazali dobre wyniki już kolejny rok z rzedu, a kurs się kisi w okolicach 14zł. Czy to kwestia planów wprowadzenia maksymalnej prowizji pobieranej przez fundusze tak blokuje kurs?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. Przyszły Milioner22 marca 2017 00:18

  Czy ktoś się orientuje czy jako klient BOŚia mogę jeszcze dziś odkupić akcje iAlbatrosa, tak żebym w piątek elektronicznie jest zablokował pod wezwanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie jak dzisiaj kupisz akcje to w piątek po południu będziesz mógł zrobić zapis na wezwanie (do 22 można) ale najlepiej potwierdź to bm

   @ Michal – Talex i 4 fun media to firmy które miałem w portfelu, Talex to jeszcze kupowałem po 12 zł. W mojej ocenie Talex ma zdecydowanie większy potencjał wzrostu gdyż chyba już skończył sporą inwestycję w rozbudowę budynku (trzeba sprawdzić czy na pewno skończył) i ma obecnie wysoką amortyzację przy niskim capexie, dlatego c/z z 11 spada na 6,50, przepływy i bilans prawidłowe, niestety przychody mają disyć płaskie, jest to spółka na 10% rocznego zysku ale dosyć bezpieczna. 4Fun media znacznie więcej po niej oczekiwałem, wyniki za 4 kw były słabsze niż szacowałem i niestety bije w nie spółka zależna screen networks która jest mocno kapitałochłonna, ładnie rozwija się agencja reklamy natomiast zmiana brokera reklam na Polsat Media na razie raczej koszty wygenerowała niż pozytywny wynik. W jej przypadku trochę trudno też o wycenę patrząc na przepływy, gdyż zysk netto 1,1 mln przy kapitalizacji 22 mln słabo wygląda i teoretycznie powinny być spadki (po wynikach uważałem że będą spadki), jednak jeśli do zysku dodamy amortyzację 3,7 mln i odejmiemy capex 1,2 mln otrzymamy 3,5 mln tak jakby zysku ale niestety przepływy operacyjne psują ten wynik, wynoszą tylko 1,67 mln. Podsumowując wydaje mi się że do wyników za 1 kw powinny być spadki gdyż niestety inwestorzy patrzą na c/z a ten jest bardzo wysoki. Ze strony technicznej też słabo wygląda gdyż kurs jest blisko wsparć a jak je przebije może być wtedy już tylko przepaść.

   @ bartłomiej wal – na pewno zmiany które mają być od stycznia wpłyną niekorzystnie na firmy nie związane z bankami, mogą mocno ucierpieć Altus i Quercus. Widziałem analizę że teoretycznie te opłaty pozytywnie wpłyną na wyniki Quercus gdyż mniej oddadzą prowizji dystrybutorom ale ci dystrybutorzy mogą wówczas ograniczyć sprzedaż tych funduszy na rzecz związanych z nimi tfi. W takim przypadku spadną aktywa Altusowi czy Quercusowi i w dłuższym terminie zyski będą spadać. Druga rzecz to wcale tak nisko nie jest wycenianyc/z 11 chociaż najbliższe kwartały 2017 powinny być lepsze ze względu na panującą hossę (klienci więcej funduszy akcyjnych zakupią). Ciekawą rzeczą to z tego co pamiętam jest podział zysków wg statutu, z tego co pamiętam 20% zysku ma być przeznaczana na cele charytatywne (i o tą kwotę trzeba pomniejszać zysk) !!!

   Arteria – moja niedawna stratna inwestycja, w 4 kw zysk netto 1,5 mln niższy r/r a przychody spadły o 16 mln, spadek zysku wynika ze zdarzenie jednorazowego na 1,5 mln oraz wyższych kosztów restrukturyzacji przejetych spółek, bilans i przepływy operacyjne bardzo ładne, rzuca się w oczy nadal brak podatku dochodowego i czy faktycznie będą go musieli płacić po zmianach w FIZ dowiemy się w raporcie za 1 kw (zarząd nic nie napisał jak to będzie w 2017), niewielki są uwagi audytora. Podsumowując raczej raport bez większego wpływu na kurs pomimo niższego zysku netto, lepiej z ewentualnym zakupem czekać do wyników za 1 kw i wyjaśnienia kwestii podatkowych.

   Usuń
  2. Nie chciałem komentować, ale co tam - dyskusja wskazana. Wyniki Arterii moim zdaniem są lepsze, niż spodziewane (przy ostatnich spadkach). O przepływach wspomniałeś, ale proponuję rzucić okiem na spadek zobowiązań o około 6,3 mln. zł. No i wzrost przepływów operacyjnych o 8,5 mln. zł... Wzrost środków pieniężnych w portfelu być może nieznaczny, ale idzie to jednak w dobrą stronę. Pozdrawiam Eljot.

   Usuń
  3. Po to jest stworzyłem blog aby dyskutować, wskazywać ciekawe inwestycji aby na tym zarobić. Zauważ tylko jedną rzecz że ja pisałem tylko o wynikach 4 kwartału a nie za cały rok, nigdy nie widzę potrzeby omawiać (chyba że ktoś chce) poprzednich okresów na które rynek już dawno zareagował i jest to w cenach. Jak widać spadek Arterii jest spory więc słabo został przyjęty raport. Nie ukrywam iż firma jest w moim zainteresowaniu ale zakup mogę rozważyć dopiero po 1 kw jak będę wiedział że nadal będą płacić niskie podatki, ich efektywna stopa podatkowa to 0 a powinno być w okolicach 19%.

   Usuń
  4. W porządku, ale patrząc na cały rok mamy wzrost przychodów (niewielki, ale jednak) a co do spadku ceny po raporcie, to w moim przekonaniu wynika on też ze słabej płynności na akcjach spółki. Oczywiście nie popadam w zachwyt nad wynikami, ale stwierdzam, że są przyzwoite, jak na taką wycenę rynkową. Co do stopy procentowej, znowu się zgodzę, tyle tylko że mamy tutaj C/WK = 0,5 i C/Z w okolicach 5,8 (około 7 przy uwzględnieniu stopy podatkowej o ile dobrze liczę :)). Pozdrawiam Eljot.

   Usuń
 34. Prezes, czy mógłbyś skomentować właśnie opublikowany raport firmy Cognor? Jak przewidujesz zachowanie kursu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wynik na poziomie zysku netto jest gorszy o 3,5 mln więc spory spadek, uwzględniając capex i amortyzację to sobie przyjmuję że jest 9,5 mln zysku netto czyli c/z 15, to dosyć wysoko. Po 3 kw te wskaźniki wyglądały lepiej. Nadal są piękne przepływy operacyjne i to jest domena spółek metalowych. Wydaje mi się że powinien być spadek kursu ale czy tak będzie to zobaczymy.

   Usuń
 35. No i orzeł wylądował. I to dość twardo. Ale czy te rezerwy to jest właśnie zagrywka poniżej pasa pod wezwanie? Może warto łapać spadające noże?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie mocne spadki, mi zagranie z odpisami przypomina TFONa, też co kwartał walili odpisami aby zbijać kurs i to im się udało, akcjonariusze po taniości oddali. Jeśli chodzi o orla to trzeba byłoby sprawdzić czy faktycznie mają być takie dobre wyniki począwszy od stycznia (tak jak oczekuje OBS), złotówka do usd się sporo umocniła i może nie być tak kolorowo. Ja poczekałbym na Twoim miejscu raczej do wyników z zakupami, po co niepotrzebnie ryzykować.

   Usuń
 36. Irl spada. Czy wyniki mogą byc niespodziewanie słabe?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj rósł a dzisiaj spada, wyniki za 4 kw są już znane, prędzej jakieś informacje o dywidendzie mogą być niekorzystne ale to raczej wykluczam.

   Usuń
  2. patrząc po cenie MhW na giełdzie Nord Pool wyniki mogą być słabe.
   szejker

   Usuń
 37. Prezesie interesujesz się spółką Ergis? Od dawna w TopPicks BOŚia, niski C/Z (6,35 wg stooq.pl), wyniki przewidywalne, aczkolwiek to dojrzała firma i nie ma co liczyć na mocne wzrosty zysku, a branża wymaga ciągłych inwestycji. Co Sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podłączam się do pytania. Też jest w zasięgu moich zainteresowań, tylko czy ma szanse na wzrost. Jakiś czas temu prezes spółki wycenił kurs na 8,5zł.

   Usuń
 38. Prezesie, jakie oczekujesz dywidendy na swoich spółkach? Zdaje się, ze vindexus, avia i irl powinny podzielić się zyskiem.
  Mnogi

  OdpowiedzUsuń
 39. Ciągle łykają albatrosa. Nawet po 14,19. Jestem pod wrażeniem. Ciekawe jak się jutro otworzy i czy będzie handel.
  begginer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaki ma być jutro handel skoro wszystkie (lub prawie wszystkie) akcje będą zablokowane? Odpowiedź: nie będzie żadnego obrotu ...

   Usuń
  2. A nawet jak ktoś jeszcze nie przyblokował, to kto od niego jutro kupi po 14? Chyba głupi.

   Usuń
 40. Zwrócie uwagę na bumech, chińczycy weszli w spółkę. Dobrze się tam dzieje

  OdpowiedzUsuń
 41. @ van Nieuwstadt i Mały - jutro będę miał wolny wreszcie dzień to popatrzę na Ergis i coś napiszę.
  @ mnogi - dywidenda nie jest dla mnie najważniejsza w inwestycji ale oczywiście dobrze jak coś wpadnie dlatego nie mam jakiś wygórowanych oczekiwań. Vindexus - 5% (jakieś 35 groszy), Aviaam 5% (30 groszy), największa IRL - 13% (1,70), Delko 4,5% (50 groszy), Onico 3% (4,5 zł), realne są też dywidendy w Helio, Unimot i Astarcie.

  OdpowiedzUsuń
 42. Kurcze, byłem w robocie i uciekło mi Helio :( Teraz musiałbym po 13 brać... Prezes, sprzedałeś i odkupiłeś Avię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dwa dni temu były tak duże wzrosty to ustawiłem zlecenie i zapomniałem je usunąć dlatego szybko odkupiłem.

   Usuń
  2. Żeby było śmieszniej, to ja podążając Prezesie Twoim tropem, sprzedałam Avię po 6,19, którą kupiłam rano po 5,70, a następnie odkupiłam po 6,10 kiedy zorientowałam się, że ty też odkupiłeś.

   Usuń
 43. Jednak kupiłem Helio po 13,12. Myślę, że przebije to bez problemu.

  OdpowiedzUsuń
 44. Mi sie udalo kupic Helio po 12.60 jak bylo na dolku :) teraz ladnie odbilo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym Helio to nie szalejcie bo jak będę sprzedawał to żeby lawina spadkowa nie ruszyła później.

   @ Anna - nie ładnie tak papugować :-)

   @ szejker - w przypadku IRL przyjąłem sobie że jeszcze ze 25% wyniki w 1 kw mogą być gorsze r/r a później już płasko lub nawet lekko w górę.

   Kolejny dzień Onico rośnie na większych obrotach, wreszcie trochę optymizmu na tym walorze.
   Drugi dzień eur/usd walczy z bardzo istotnym oporem na 1,0820-1,0830, jak to przebije to skokowo złotówka się umocni do usd, a to będzie korzystne w średnim terminie dla firma paliwowych (tu dodatkowo będzie pomagać spadająca ropa) oraz importerów dolarowych (Helio, LPP, prawie cała odzieżówka). Może ktoś z czytelników bloga kojarzy firmy które importuję w eur lub mają duże kredyty w eur, jest sporo niższy kurs od średniego z 2016r. i może to dobrze wpłynąć na wyniki.

   Usuń
 45. Kolejny dzień Onico rośnie...kolejny dzień Unimot spada...ale wierzę...wierzę, że nadejdzie ten dzień...dzień...w którym wyjdę z Unimotu na przepiękne zero ;;;DDD
  Kaleson

  OdpowiedzUsuń
 46. Po scaleniu pda unimot cały czas spada,obrotów brak wiec jutro dalsze spadki...
  olx

  OdpowiedzUsuń
 47. przyjdzie i czas na unimot...

  IALBATROS GROUP SA (17/2017) Rozwiązanie umów lock-up
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26691228,ialbatros-group-sa-17-2017-rozwiazanie-umow-lock-up
  to chyba ciut negatywna informacja ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacja, która w obecnej sytuacji nie ma za bardzo znaczenia. Po skupie i tak każdy spodziewa się totalnego zbicia kursu niezależnie od tego, czy Moncef będzie sprzedawał czy nie.

   Usuń
 48. Prezes co myslisz o tym co sie dzieje na Stalprodukcie? Myslisz, ze ma sens dokupowanie przed wynikami za 1 kw w kontekscie tego ze ceny cynku ciagle trzymaja sie bardzo wysoko? Tylko kto wie dokad ta korekta siegnie...

  OdpowiedzUsuń
 49. Cześć Prezes
  Na AVIAAM kiedy będzie informacja o dywidendzie?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku kwietnia pewnie poznamy propozycję dywidendy.

   @ Zgred - Komunikat iAlbatros spodziewany i nic nie zmieniający w tej inwestycji.

   @ kaleson i olx – moje nastawienie jest cały czas pozytywne w stosunku do Unimotu, ja zainwestowałem minimum do wyników za 2 kw więc czekam spokojnie.

   @ van Nieuwstadt i Mały – na temat Ergisu nie będę wam nic pisał bo trzeba poczekać już na wyniki, znane są już szacunki za 2016 i nie jest tak super jak się oczekiwało, przychody 696 mln a zysk netto 24,4 mln co da c/z 10, nie wiem skąd stooq.pl ma c/z 6,35 jak za 12 poprzednich miesięcy jest 17 mln straty i c/z jest ujemne. Na temat Ergisu jest dużo na blogu obs który zna się na rzeczy i warto czytać, ja więcej nie dodam http://analizyobs.blogspot.com/2017/01/spoki-z-gornej-poki-ergis-poda-wyniki-84.html

   @ sebson – Stalprodukt to bardzo trudna spółka do wyceny, wyniki za 1 kw powinny być lepsze dzięki właśnie wysokim cenom cynku które są wyższe 50% r/r (w 4 kw cały dobry wynik to zasługa cynku) ale jak zobaczyłem w raporcie z 15 pozycji tworzenia i likwidowania rezerw (odpisów) to zawodowi analitycy wiedzą o co chodzi. Ja niestety nie potrafię ocenić czy nadal będą takie pozycje tworzyć (pewnie będą ale na jakie kwoty ?). Z drugiej strony spółka nie jest tania i nawet jak poprawi wyniki 15-20% to i tak będzie c/z z 9, ponadto sporo inwestują bo capex większy od amortyzacji a przepływy operacyjne mogłyby być wyższe. Ja bym się wstrzymał z kupnem.

   Usuń
 50. Przypominam iż od dzisiaj lepiej nie kupować akcji iAlbatros gdyż można mnóstwo pieniędzy stracić, każdy zakup powyżej 2-3 zł to może być bolesną stratą, patrząc na oferty kupna to sporo jest chętnych do zakupu i do bolesnej straty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byc moze teraz kupuje DM BOS na wlasny rachunek, majac pewnosc realizacji.

   L.

   Usuń
 51. prezes wiesz kiedy będzie przelew za albatrosa brakuje mi trochę gotówki?
  wczoraj odpowiedziałem na skup we wniosku jest napisane skup akcji pod warunkiem prawidłowego wypełnienia wniosku, czyli jak ktoś zrobi jakiś mały błąd mogą odrzucić wniosek ? często zdarzają się literówki itp.
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dzisiaj byłem zadowolony, że załatwiłem świadectwo w Mbanku w 10 minut i formularz w BOS w 10 minut. Wróciłem do domu i przeczytałem info, iż nawet literówki eliminują z wezwania i sprawdziłem swój formularz. Niestety BOS źle policzyło wartość akcji i mam do poprawy. Dziękuję Lukas. Trochę mi uratowałeś d...
   Tak bywa, gdy robi się wszystko w pospiechu, między pracą , przedszkolem córki i remontem mieszkania.
   szeniek

   Usuń
 52. Prezes co sądzisz o szale na Bumechu. Chińczycy przekroczyli próg 5% a ludzie kupują bez opamiętania jak by w Czarnogórze znaleźli złoto zamiast boksytów. Największymi wygranymi będą tylko ci co mieli akcje wcześniej reszta to owce do ostrzyżenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie sam odpowiedziałeś na to pytanie, dla zagrań spekulacyjnych nie mam wytłumaczenia i nie można określić zakresu wzrostów lub spadków (było już 50% dzisiaj wzrostu a jest 20%). Jakieś 2 tygodnie temu ktoś pytał o Bumech, napisałem wtedy że za wcześnie jest na kupno akcji gdyż oni w tej Czarnogórze ponoszą duże początkowe koszty i dopiero za kilka miesięcy można myśleć o zakupie jak już w wynikach będzie pojawiać się Czarnogóra (wtedy można ocenić czy to opłacalne). Swoją drogą to chyba oni co wydobędą to nie jest ich (oni tylko wydobywają na czyjeś zlecenie), dlatego nawet jak złoto znajdą to będą musieli raczej oddać :-)

   @lukas8i8 - To masz ten sam problem co i ja, mi też brakuje (zawsze) gotówki, jeśli 28 marca ma być rozliczenie to kasa powinna być pomiędzy 28 a 30 marca.

   @ L. - wątpię aby ktoś z dm bos kupował jeszcze akcje, teraz to kupują ludzie niezorientowani o co chodzi w skupie.

   Usuń
 53. Dzień Dobry,
  Bardzo się cieszę, że trafiłem na taki fajny merytoryczny blog z wysokim poziomem komentujących osób.
  Zastanawiałem się nad wejściem w Aviaaml, ale widzę że ktoś ustawił zaporowo zlecenia po 6,20 w ilości 4x50k. Trochę to potrwa, chyba że to ustawiona transakcja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A moim zdaniem to straszak, żeby jak najwięcej skupić z rynku poniżej tej ceny

   Usuń
 54. dostałem świadectwo blokady, oraz świadectwo depozytowe od db makler . W BOŚ chcieli tylko świadectwa depozytowego + Formularz oferty sprzedaży na pytanie czy na pewno nie jest potrzebny ten papier świadectwo blokady odpowiedział że jest nie potrzebny. czy na pewno ??? po co by to przysłali ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie potrzeba. Świadectwo blokady akcji przysłali dla Ciebie jako potwierdzenie, że zablokowali Ci akcje.

   Usuń
 55. Co się dzieje z Komputronikiem. Czy oni mają jakiegoś trupa w szafie?

  OdpowiedzUsuń
 56. Prezes, myslisz ze wezwanie na VTG po 3.70 uda sie?
  https://stooq.pl/n/?f=1169259&search=vantage

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na obecny kurs i jego zachowanie to spokojnie się uda, jak nie wszystkie zbiorą to na pewno przekroczą 90% próg a później najwyżej przymusowy wykup zrobią.

   @ Ben - Komputronik to trudny i ciekawy przypadek, wyniki całkiem przyzwoite, niska wycena, bilans i przepływy operacyjne bardzo ładne i teoretycznie powinien ze 100% więcej kosztować. Z drugiej strony : sprzedający właściciele na rynku akcje, problemy z Vat (niby sprzedali spółkę zależną i to ich już nie dotyczy ale pewności 100% nie ma) i wiszący nad spółką spór sądowy na jakieś 50 mln to wszystko powoduje że cena akcji jest jaka jest.

   Usuń
  2. Czyli w przypadku przymusowego wykupu cena tez wyniesie 3.70? Czy jak to jest ustalane?
   Jakie beda koszty zwiazane ze swiadectwem przy przymusowym wykupie w dbmakler? Ktos wie? Czy jeszcze jakis koszt wtedy dochodzi?

   Usuń
  3. Przy przymusowym wykupie nic cię nie interesuje i nic nie musisz robić, pewnego dnia znikną ci akcje z rachunku a pojawi się gotówka. Cena będzie ta sama co wezwania.

   Usuń
  4. Dzieki,
   czyli wypada chyba trzymac akcje.

   Usuń
 57. Ktoś może zna historię Ursusa ?
  Dzisiaj taki odjazd.

  Maciek C

  OdpowiedzUsuń
 58. Aviaam Leasing - potwierdziło się moje przypuszczenie że to OFE NN sprzedało w ubiegłym tygodniu pakiet 2,5 mln akcji, była to ustawiona transakcja i zakładam że sprzedali TFI z grupy NN. Moje założenie wynikało że od stycznia ofe prawdopodobnie znikną i uznali że aviaam jest perspektywiczny i lepiej że TFI w przyszłości na tym zarobili. Dla mnie pozytywna informacja, przynajmniej wiem że nic złego nie dzieje się w firmie a spadek kursu wynikał tylko i wyłącznie z nieczystej zagrywki OFE.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26704883,aviaam-leasing-ab-2-2017-notification-on-the-disposal-of-the-voting-rights-in-aviaam-leasing-ab

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,Prezes a nie można było ten przerzut 2.5 ml akcji zrobić bez dołowania kusu? W pakiecie umówionym? Daniel.

   Usuń
  2. No to teraz widać dlaczego blokują nadal kurs. Pewnie będą chcieli przewalić pozostałe ok. 5%

   Usuń
  3. Jeżeli jest jak pisze Prezes to cieszmy się, że gro tych akcji nie poszła z lewej do prawej ręki Holendra po 1 groszu. Pozdrawiam!
   Witek+

   Usuń
 59. Jeśli to prawda to mają jeszcze drugie tyle...

  K.

  OdpowiedzUsuń
 60. Onico coraz lepiej. Ciekawe czy i kiedy przebije znowu poziom 200? Ja zostałem ze średnią 166 i mam nadzieję, że już 12 maja (raport za I kw) będę zadowolony. Jedynie fakt, że polska inżynieria finansowa może w tym mieszać budzi obawy. Znowu ukryją jakiś odpis, mini-emisja nowych akcji, czy podobne chochliki.

  OdpowiedzUsuń
 61. Ursus podpisał umowę z Zambią na 2500 ciągników za 100 mln USD.
  To o 1/3 więcej niż ich roczny przychód. Wskaźniki dobre już są,
  dobre marże, wysoki dolar - co myslisz prezesie ?

  Maciek C

  OdpowiedzUsuń
 62. @ daniel – mogli to zrobić w transakcji pakietowej ale nie po cenie 4,50 bo ktoś w przyszłości mógłby zarządzających pociągnąć do odpowiedzialności na działanie na szkodę emerytów, oni 10 marca sprzedali w jednej sekundzie jakieś 2,342 mln akcji a dzisiaj ogłosili że łącznie zmniejszyli o 2,5 mln akcji, dlatego te 158.000 akcji mogło im posłużyć do zbijania kursu już od 6 zł. Pretekstem takiego zbijania kursu mogły być gorsze wyniki w 4 kw (papierowa strata). Mi się wydaje że reszty akcji nie będą już sprzedawać, chyba że na znacznie wyższych poziomach.

  @ nde – nigdy nie można niczego wykluczyć, liczę że może nie będą jednorazowych kosztów generować, zarządowi powinno zależeć na wysokim kursie Onico gdyż dostną 5,5% akcji z pakietu motywacyjnego.

  @ Maciek C – dla mnie na Ursusie jest jedna wielka spekulacja, sam żałuję że nie kupił jak było 8% wzrostu a miałem możliwość i byłym juz 25% do przodu. Jeśli chodzi o fundamenty to nigdy bym nie kupił tej spółki gdyż Zarząd w ubieglym roku zrobił duży wałek ze społką zależną, sprzedając ją za pół ceny którą zapłacił pół roku wcześniej (strata ponad 20 mln i co lepsze płatność ma się odbywać przez 10 lat) http://www.sii.org.pl/11379/ochrona-praw/biezace-interwencje/ursus-odpowiedzial-na-pismo-sii-dotyczace-zbycia-firmy-bioenergia-invest.html#ak11379, ponadto wyniki Ursusa są słabe a nowy kontrakt będzie w zamian za kończące się inne kontrakty, wcale im przychody o 1/3 nie wzrosną. Trzeba też pamiętać że ciągle emisje robią i nie można wykluczyć że zaraz będzie kolejna aby sfinansować ten nowy kontrakt. Jedyny plus jaki widzę w przypadku Ursusa to sprzyjające im państwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zasadzie to niewykluczone, że NN nie będzie nadal sprzedawało akcji, aczkolwiek jakby chcieli dalej sprzedawać, to by pewnie zeszli już poniżej progu 5%. Ciekawie komu odsprzedali. Mój typ to też TFI NN.
   W sumie ktoś kto odkupował również powinien się ujawnić, gdyż zapewne też przekroczył 5%

   Usuń
 63. I tego się trzymajmy.

  Pozdrawiam tips

  OdpowiedzUsuń
 64. @Aviaaml - no niestety musimy być potencjalnie gotowi, że czeka nas powtórka z historii. Jak już przetransferują kolejne 5% mam nadzieję już tylko na północ.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 65. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 66. Prezesie co myślisz o inwestycji w FAM ? Jaki masz aktualny pogląd na tą spółkę ?

  OdpowiedzUsuń
 67. GETIN HOLDING - pokazal swietne wyniki, wycena fundamentalna tez zacheca do kupna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy faktycznie takie świetne wyniki podał Getin ? Na pierwszy rzut oka tak ale jeśli wyłączyć jednorazowe zdarzenia tzw. one-off (sprzedaż GetBack i Debito) to faktyczny zysk netto wyniósł 103 mln czyli c/z 11, jak na ryzykowną branżę dosyć spora wycena.

   @ Artur – jeśli chodzi o FAM to mam mieszane uczucia i ciężko mi wycenić czy jest potencjał w tej firmie. Jeszcze w styczniu spodziewałem się że wyniki za 4 kw będą gorsze r/r przez wzrost cen cynku i niekorzystny kurs usd a to jest ich głównym kosztem ale tak się nie stało. Mogło być tak że mieli zgromadzone jeszcze zapasy w niższych cenach i może to wyjść dopiero w 1 kw (widać mocny wzrost zapasów). Inne negatywne rzeczy to: wypłacono już zaliczkę na dywidendę więc jeszcze jakieś grosze dadzą, dywidendy były finansowane drogim bo 10% długiem, co lepsze wykupili przed czasem nisko oprocentowane obligacje chyba na 3 czy 4% a zastąpili je 10% (to jest działanie na szkodę firmy). Słabo też wygląda ich bilans, mają 64 mln zobowiązań (w tym 21,6 mln krótkoterminowych) a aktywa obrotowe 26 mln (to trochę mało), pozytywy to wzrost przychodów i zysku (zasługa głównie przejęcia) oraz ładne przepływy operacyjne. Ja osobiście nie kupiłbym obecnie FAM i poczekał na wyniki na 1 kw gdyż chciałbym sprawdzić czy radzi sobie firma z niekorzystnym otoczeniem (cynk i usd).

   Usuń
 68. "W związku z żądaniem KNF GPW zawiesza obrót akcjami Bumechu od 24 marca do 24 kwietnia włącznie - podała giełda w komunikacie."

  /Maciek

  OdpowiedzUsuń
 69. Prezesie, masz jakieś zdanie nt PBSFINANSE?
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 70. Drugi raz zniknął mi tekst... więc krótko. Pod rozwagę - MGS - spółka branży high-tech, info, renoma polskiego rynku gier na świecie, aplikacja flagowa z dobrą reklamą zawojuje świat komórek (Cukierkowo), wskaźniki średnie, c/z>18 ale inwestycja na rok, dwa co najmniej, kupić i zakopać, nawet za niewielki pieniądze jako pewna dywersyfikacja portfela. Zarobiłem tak sporą kasę swego czasu na LiveChat, gdy zaczynał. Zysk może być kilkuset% jak w żadnej innej spółce na GPW. Oczywiście nadal polecam CDP. Adam S.

  OdpowiedzUsuń
 71. cześć Prezes,
  pytanie : jakie masz zdanie o ERG-u ...niby duży zysk , spora dywidenda , a kurs leci w dół. Czekać na walne 30.03 ? czy teraz działać ?
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
 72. ialbatros na widełkach...
  ale to było bardziej niż do przewidzenia...

  OdpowiedzUsuń
 73. Tylko kto teraz handluje? Gapowicze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej gapowicze, ale jakoś mnie to nie martwi. :)
   Ktoś tu mówił, że BOŚ może jeszcze kupować, bo on prowadzi skup, ale nie wiem czy to jest możliwe i legalne. Poza tym nie wydaje mi się, że by sobie zawracali głowę tak małymi kwotami.

   Usuń
  2. Domy Maklerskie co do zasady nie mogą handlować na swój rachunek.

   Usuń
 74. @ Piotr – nie znam i nie wiem co "siedzi" w PBS Finanse więc mogę się mylić ale patrząc na same liczby to bardzo słabo wygląda, przy 15 mln kapitalizacji 0,5 mln zysku + 0,4 mln amortyzacji, ujemne przepływy operacyjne i ogólnie słabe przepływy, chociaż bilans jest dobry. Ja bym tego nie kupił ale jak coś jest ciekawego w tej firmie to oświeć nas.

  @ Adam S. - przed wynikami w okolicach lutego ktoś mocno zachęcał do mgames (kurs wtedy był około 1 zł), ja sceptycznie się wypowiedziałem bo zawsze do producentów gier taki jestem i kurs najpierw (po wynikach) urósł do 1,5 zł a obecnie spadł do 0,5 zł, czyli spadł o 50% od mojego wpisu. Co ciekawe jak podali wyniki to napisałem na forum bankiera że wyniki są słabe i firma jest zdecydowanie przewartościowana to mnie w zasadzie zlinczowali i już wiedziałem że mocna spekuła na niej siedzi. Mocny spadek kursu to tylko potwierdził. Ja się nie wypowiem n atemat spółki bo nie widzę nic ciekawego w tej spółce ale mogę się mylić bo to nie moja branża.

  @ 11ww – nie wiem co masz na myśli działać ? Nowa analiza Erg jest na stockwatch.pl oraz obs po 3 kw też krótko podsumowywał. 4 kw wyszedł bardzo słabo i nie wczytywałem się dlaczego a nie mam czasu teraz go czytać. Tak patrząc na liczby to wydaje się że jest prawidłowo wyceniany, c/z 9,6, przepływy i bilans dobry, dojdzie prawdopodobnie 7% dywidenda i uchwalą skup akcji to może pozytywnie działać na kurs, mają też 8% własnych akcji skupionych czyli jeszcze poprawia się wycena. Plusem też jest że zwiększają moce produkcyjne (część oddana w 2016 i nowe w 2017) ale może być tak że jak zacznie się amortyzacja tych inwestycji to zyski netto spadną. Drugą istotną rzeczą to kurs walutowy, nie wiem jaki on ma wpływ na wyniki ale trzeba pamiętać iż 1 kw mamy mocne umocnienie złotówki i na pewno pogorszy się wynik z eksportu do europy (jakieś 15% sprzedaży).

  Jeśli chodzi o iAlbatros teraz ci co kupują to będą mieli potężną stratę, nie ma takiej możliwości aby nawet ci którzy mają rachunek w bos mogli wziąć udział w wezwaniu, jest dwudniowy okres rozliczenia i od tego nie ma odstępstwa. Ktoś na blogu pisał że może kupuje dom maklerski boś na swój rachunek bo on może jakoś to inaczej rozliczyć czy coś w tym stylu, ja nie wiem ale wątpie. W mojej ocenie handlują ci którzy nie wiedzą o co chodzi w wezwaniu i jakie są terminy. Dobrze byłoby aby kurs nie spadł poniżej 6-7 zl do rozliczenia wezwania, wtedy jest większa szansa na lepszą sprzedaż pozostałych akcji.

  OdpowiedzUsuń
 75. Dopakowalem aviaaml do 1,950 akcji. Przy okazji male przemyślenie. Czy te opisy przypadkiem nie byly nieuniknione? Zgodnie z zasadami MSR, ktore stosuje aviaam, spolka powinna dokonac testow gdy aktywa netto znacznie przekraczaja aktualna wycene rynkowa spolki (kapitalizacje). To "znacznie" jest ustalane przez kazda spole osobno ale musi byc jasno okreslone na potrzeby audytu. W przypadku aviaam aktywa netto wynosza 560,035,000 przy kapitalizacji wynoszącej smieszne 252,038,551 to jest grubo ponad 50% mniej... czy ten odpis nie był po prostu nieunikniony?

  OdpowiedzUsuń
 76. MGS - wiesz, obserwując kursy większości spółek można trafić z komunikatem, własnym komentarzem, który wstrzeli się w daną cenę i jest się b. przewidującym - uwaga, to nie żadna negatywna aluzja, ani do Ciebie, ani do nikogo innego, ot refleksja - czasem się nie wstrzeli np. firma X, którą np. ktoś zaneguje a ona wystrzeli o kilkadziesiąt procent itd. Tak czasami bywa, słusznie zauważyłeś, że nie Twoja branża więc możesz się nie znać, nie obserwować rynku, nie chcesz w taką branże wchodzić i to jest uczciwe. Wracając do MGS, wcześniej firma nie miała jeszcze swego dużego produktu, jak każda z high-techu wchodzi z taką czy inną polityką. Czy naganiają ? Hm..każdy w pewien sposób promuje ten czy inny towar, czy jest to spekuła, naganianie, podpucha, jak tu się używa takich terminów. Mam dwóch b. bliskich znajomych, jeden b. bliski, znany mi osobiście, drugi, tylko z maili, gg poprzez kilka lat mailowania i wymiany poglądów – i obaj obracają b.dużymi kwotami, każde zlecenie to ok kilkudziesięci zł wzywż, do kilkuset – i sorry, nie krytykujcie tego, że to leszcze, że grube ryby obracają milionami, tak, to są b. majętni ludzi … ok, nieistotne, kończę wątek. Nikt z nich, z ich otoczenia, z kręgu ich hm... miejsc, gdzie wymieniają się uwagami, rozmawiają , korepsondują, itd., nikt nie czyta bankierów, forów, tego typu gdzie jesteśmy my, którzy tu mamy od 5 tys do góra pół miliona na koncie. Analizowanie, ocena pewnego zachowania kursu jak to zrobiłeś Prezes z MGS pod kątem spekuły, bo kurs poszedł do góry, na dół to pewna nadinterpretacja. Tu nie było jeszcze takich dużych obrotów, transakcji, ale wierzę, że będą stąd mój wpis na przypadkowo trafiony Twój blog. Spółki high-tech to coś innego niż te policzalne, które można oceniać np. po klimacie, który wpływa na susze, uprawy, na takie, kórych produkty są np. uzależnione od cen surowców itd. To myśl ludzka, którą się promuje, którą się sprzedaje w postaci programów, aplikacji itd... Wiemy to wszyscy. Google wchodząc na giełdę był firmą wartą miliardy mającą jedyny produkt, który był dostępny każdemu za darmo! Ok, to złe porównanie, ale chciałem napisać, wyrazić pogląd, że moim zdaniem warto zaryzkować jakieś tam pieniądze w spółki informatyczne, bo tam zyski idą w setki i tysiące czasem procent. Ok, u nas w dziesiątki, setki, ale nie tak jak na świecie. MGS. Nowy produkt, którego wtedy gdy spadał ze 1,50 w dół nie było, firma wciąż młoda, Polska staje się doliną krzemową Europy, co jest faktem. We Polsce jedne z większych siedzib europejskicj mają hewlett-packard, ibm, google, facebook. W grach jest tak, wiem o tym, np. w Niemczech czy Danii, oznaka, że gra jest polska to tak jakbyś powiedział komplement o czymś najwyższej wagi. Sukcesy polskich produktów to fakt, mamy na mysli aplikacje. Aplikacja MacroGames ‘Cukierkowo’ zaczyna być polecana przez lekarzy, psychologów, łatwa w instalacji na każde urządzenie, niebawem wersje językowe - zresztą, może już są. Zadam pytanie, dlaczego ma się tej grze, tej aplikacji, tej firmie nie powieść? I tylko chodzi mi o to. Pozdrawiam i przepraszam za lekko chaotyczny styl, znowu znikneło mi dwa razy więc pisałem to w mailu i skopiowałem do Twojego bloga. Spekuła na MGS, chciałbym by to przeczytali i weszli w papier, ale do spekulowania mają więcej innych firm kogucików Adam S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ktoś był w stanie przeczytać ten wpis w całości? Ja nie :)
   Kupujesz jakąś wizję za bardzo wysoką cenę i kiedy spada krzyczysz naokoło, że Ci co sprzedają źle robią. Decydujesz się na duże ryzyko i to Twój wybór. Inwestycje w wizje czasem się sprawdzają, ale niestety zazwyczaj nie - potwierdza to historia NewConnect.
   Moim zdaniem obecne pytanie jest raczej takie - kiedy bańka na 'gamedev' pęknie?

   Usuń
  2. Mi też ostatnio wpisy uciekają dlatego najpierw w wordzie sobie piszę i później na bloga kopiuję. Ja nie neguję potencjału tej czy innej spółki z tej branży bo nie znam się na grach i informatyce ogółem. Uważam tylko że większość spółek jest mocno przewartościowana i przez dziesiątki lat mogą nie zarobić tyle ile są obecnie wyceniane. Mogę podać przypadki kilkudziesięciu firm gdzie spekulanci wchodzą, wymieniają między sobą akcje aby podbić obroty i kurs, zaczynają mocną nagonkę na bankierze i parkiecie a później sprzedają akcje, zostawiając niezorientowanych z akcjami. Tak było w przypadku mgames, patrzyłem po wynikach ja w okolicach 1,2 zaczęli wymieniać spore pakiety, chyba obrót był ponad milion złotych. Ale do czego zmierzam, ja inwestuję raczej spokojnie i bezpiecznie tzn. w przewidywalne i rozwijające się spółki raczej ze starych branż (jak Buffet)i tylko sporadycznie mogą się zdarzyć potężne i krótkotrwałe wzrosty lub spadki, raczej są to stabilne i powolne trendy.
   @ sebson - po pierwsze aviaam nie zrobił odpisu tylko aktualizację aktywów trwałych, okazało się że samoloty są więcej warte i od "nagłego" wzbogacenia musiał zapłacić podatek który uwalił zysk. Nie zdziwię się jak znowu w 4 kw 2017 zrobią podobny manewr chociaż może to dotyczyć spółki joint venture, bo zauważ że ze znanych nam informacji kupują samoloty za 800 mln usd a wg katalogu kosztują one 1,6 mld usd, czyli teoretycznie mogliby podnieść aktywa o 800 mln ud i naliczyć podatek 160 mln usd - oczywiście pewnie tak nie będzie robione bo może te 800 mln usd jest właściwa wycena ale jest zawsze ale. Ja też sobie każdą firmę porównuję do kapitałów własnych, większość ma kapitały znacznie wyższe od kapitalizacji tutaj mamy wręcz ewenement czyli kapitalizacja jest blisko 60% niższa od kapitałów własnych. Oczywiście można napisać że widocznie aktywa są nic nie warte (przestarzałe, zepsute itd) ale nie wydaje mi się aby tak było. 20 Samolotów wg bilansu warte 560 mln czyli mniej niż 30 mln złotych przy nowym 300 mln to raczej może być prawidłowa wycena.

   Usuń
 77. @OBS - źle czytasz, ale wyczuwam agresję,więc nie wiem czy jest sens z Tobą polemizować. Gra na giełdzie to zawsze wizja, choć wymagająca się podpierania analizami, nabytą wiedzą, doświadczeniem z dziedziny danej spółki. Proste? bez wizji kupujesz gazetę 'Fakt' za 2,50 zł, wiesz, że tyle kosztuje i tyle płacisz w kiosku. Facetowi chodziło o to, że nie zawsze wszystko co się dzieje na danym papierze musi zależeć od spekuły, a Prezes uznał, że skoro był hejt, bluzgi, naganianie na forum to spekuła. jej wina. Nie zauważyłem by Adam pisał, krzyczał, że coś spada itd. Druga sprawa drogi Kolego, czytaj co piszesz, zanim wysyłasz w eter. New Connect to b. ryzykowany rynek, wiadomo. Znam spółki, na których można tam było zarobić i zarabiać, więc co oznacza bzdurny tekst "Inwestycje w wizje czasem się sprawdzają, ale niestety zazwyczaj nie - potwierdza to historia NewConnect". No i ten wpis o 'gamedev'? Nie bardzo rozumiem ani końcówki ani całego tekstu. Pozdrawiam prezesa, fajny blog. Piotr

  OdpowiedzUsuń
 78. @Piotr
  Ciesz się, że szanowny OBS widzi sens polemiki z Tobą i odpisywania na twój komentarz. W życiu tez tak płaczesz ? i mówisz "ojej wyczuwam delikatną nutę napastliwej agresji w tonie Twojej wypowiedzi" po czym stukasz obcasem i wychodzisz...?

  żenua ?

  Kaleson

  OdpowiedzUsuń
 79. Prezes, coś się dzieje z edycją postów - teksty znikają w trakcie próby publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 80. IALBGR - to mi zaczyna przypominać UNIMOT. Czyli mamy sztuczne utrzymywanie bazy w celu osiągnięcia jak najwyższego kursu pozostałych akcji Albatrosa. Tak, tak ... słowo MANIPULACJA KURSEM istnieje - tak w teorii jak i praktyce.

  OdpowiedzUsuń
 81. petrodolar - a czy to źle dla nas, posiadaczy akcji ialbatrosa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla Was oczywiście dobrze. Ja tych akcji już nie posiadam - wymieniłem na Vindexus.

   Usuń
 82. Na razie spadki na iAlbatrosie są spodziewane i nieistotne, gorzej jak spadnie poniżej 1 zł jeszcze przed rozliczeniem wezwania, wtedy będzie mało miejsca na zarobek (albo trochę dłużej trzeba będzie poczekać).
  @ petrodolar - czy kurs iAlabtros jest sztucznie utrzymywany ? Wątpię, jak dla mnie handlują niedobitki którzy nie wiedzą o wezwaniu i obowiązujących terminach albo nie wiedzą co będzie dalej z firmą (nie zdają sobie sprawy że będzie warta w granicach 2 zł). Wydaje mi się gdyby wszyscy wiedzieli o wezwaniu i jego konsekwencjach to nie byłoby żadnego handlu a kurs przebywałby nadal w okolicach 14 zł (wszyscy mieliby już zablokowane akcje).
  Wracając jeszcze krótko do producentów gier, to przypomnę najświeższy temat Bomedia, firma w grudniu postanawia zmienić branżę z marketingu deweloperki na producenta gier, w zasadzie za darmo przejmuje nie znanego producenta gier i rozsiewa wizję co ona będzie robić (drugi 11 bit), kurs rośnie o 600% z 30 groszy na 1,80 zł. Czy to ma fundamenty ? Raczej nie, logicznie najpierw powinni pokazać że potrafią robić gry i na tym zarabiać a dopiero można akcje kupować.

  OdpowiedzUsuń
 83. Panowie...czy UNIMOT splajtował, że takie spadki ? U mnie straty już idą w tysiącach...
  Johny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To grubo wszedłeś, nic mi na razie nie wiadomo żeby splajtował, dostał dopiero w marcu 95 mln gotówki a wczoraj informowali że ma przedłużoną koncesję więc wszystko wygląda że firma pociągnie jeszcze kilka miesięcy przed plajtą :-)

   Decora podała szacunki zysku za 2016 i 4 kw zarobili o 1 mln więcej. C/z spada do 9 ale co ważne i co mi się podoba Decora ma wysoką starą amortyzację a niski capex i 6 mln zł (bazując na danych po 3 kw) można dodać do zysku rocznego 13 mln, co da 19 mln zarobionej gotówki i c/z jakieś 6,30. Decora powinna nadal pokazywać dobre wyniki gdyż jest uzależniona od branży deweloperskiej a ta jak na razie rekordowe ilości mieszkań sprzedaje.

   Usuń
  2. W wielu przypadkach po przejściu na główny spółki spadają, w szczególności ze byłą tu spora emisja akcji po 45 PLN co daje świeże akcje które często są gorące.

   Usuń
  3. Decora - ale uwaga na cenę PS (polistyrenu), który stanowi 60% surowców. Jego cena mocno skoczyła ostatnio https://www.plastech.pl/ceny-tworzyw/PS-HIPS-10

   Usuń
 84. Dokupuję VIN i AST, ale wydaje mi się, że AST da większy zarobek. Szczególnie w krótkim terminie (okolice raportu). Chociaż z drugiej strony VIN pewniejszy, zabawne jak falowanie tego waloru jest regularne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję że wiesz co robisz ? :-)

   Wracając do Decory to istotny jest też kurs walutowy, oni sprzedają około 60% do Europy i z pewnością korzystna jest słabsza złotówka do eur, ale z drugiej strony nie wiem czy mocniejsza złotówka wpływa na zakup surowca używanego do produkcji.
   Na Unimot ktoś sporą zaporę na 49,50 postawił i zniechęca do zakupów.

   Usuń
 85. Wiem, podążam za moim Guru :> :P

  OdpowiedzUsuń
 86. Onico - analiza na zamówienie
  https://comparic.pl/onico-onc-analiza-zamowienie-2/

  OdpowiedzUsuń
 87. Dobrze, że zauważyli firmę z NC trochę im podpowiedziałem. A co sądzicie po ich analizie?

  OdpowiedzUsuń
 88. Prezesie, jak sądzisz w perspektywie 6 miesięcy na której ze spółek będzie można więcej zarobić: Unimot czy onico?
  pozdrawiam,
  Mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczę że te spółki dadzą zarobić ale pewności nie mam. Ciężko powiedzieć która spółka ma szansę więcej urosnąć: Onico dosyć nisko wyceniany i do tego nieprzewidywalny newconnect, Unimot jakieś 90% drożej wyceniany patrząc na c/z i notowany na gpw. Unimot począwszy od 2 kw (1 kw będzie słabszy bo z 5 mln koszty emisji akcji będą) powinien pokazywać znacznie większe dynamiki wzrostu zysku netto niż Onico gdyż otrzymał 95 mln gotówki i może w zasadzie od ręki wykorzystać do większego handlu olejem co szybko powinno być widoczne w wynikach. Onico powinno 1 kw mieć lepszy a od 2 kw Unimot będzie mieć lepsze wyniki i tak później co kwartał. Przypomnę że na mocne wyniki liczę od 2 kw, zaczyna dolar i spadająca ropa pomagać, mamy pakiet przewozowy i więzienie za wyłudzenie vat.

   Usuń
  2. Koszty emisji wyniosły około 2,7 miliona

   Usuń
  3. Swoja drogś jaki prognozujesz wynik za 1kw Unimotu? Ja z uwzględnieniem kosztów emisji obstawiam 6 mln zysku netto.

   Usuń
 89. Prezesie, co sądzisz o Tower Investments?

  Pozdrawiam
  Sebastian

  OdpowiedzUsuń
 90. Prezes...
  Małe pytanko o Mineral Midrange...
  wiem... wiem... NC i te sprawy...
  ale zakupiłem "technicznie" po 0,51 więc jestem parę % do przodu...
  zastanawiam się jak byś ją ocenił???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mineral na chwilę obecną wydaje mi się odpowiednio wyceniany, c/z 10,50, dobre przepływy i prawidłowy bilans. Oczywiście ma niską kapitalizację i newconnect to po każdych wynikach może bujać przez co trzeba byc czujny. Ja bym nie kupił tych akcji obecnie.
   @Sebastian - deweloperki nie analizuję i nie inwestuję w nią. Zerknąłem tak z ciekawości co takiego robi i trzeba przyznać że sporo się dzieje, kupują , sprzedają, budują czyli dobrze. W tym roku przewidują spory wzrost zysku bo prawie podwojenie. Dm boś dodał spółkę do top picks więc wygląda na to że kurs powinien rosnąć, pod warunkiem realizowania prognoz.
   @ sebson - może nawet bliżej 7 mln jeśli faktycznie koszty emisji 2,7 mln. Swoją drogą to zobacz jak niska baza jest w 2 kw, tylko 2,6 mln zysku a jest możliwe będzie nawet 10 mln. Dlatego trzeba zaciskać zęby że nie rośnie i cierpliwie czekać sierpnia/września, wtedy powinno być dobrze.

   Usuń
 91. A co powiesz o Larq S.A?

  Odkąd zmienili sposób sporządzania sprawozdań ciężko uzyskać wiarygodną ocenę sytuacji finansowej spółki bo jej spółki zależne są ujmowane jako inwestycje portfelowe, a więc zysk pochodzi z aktualizacji wyceny tych spółek oraz ewentualne one-offy ze zbywania w nich udziałów (jak na przykład zbycie niecałych 4% akcji Nextbike w pre-IPO, czy dopuszczenie do akcjonariatu Brand24 kadry menedżerskiej z Livecahtu i jakiegoś venture capital). Ten niejasny obraz sytuacji zniechęca, zwłaszcza, że w sprawozdaniu za 2016 rok spółka ma ujemne przepływy z działalności operacyjnej - przy czym tak na dobrą sprawę nie bardzo wiadomo co tutaj uznać za tę działalność operacyjną. bardziej mairodajne byłyby wyniki i przepływy z działalności operacyjnej na poziomie spółek zależnych - Nextbike, Synektik i Brand24.

  Z drugiej strony Nextbike się rozrasta błyskawicznie. Brand24 też wygląda nieźle i ma potencjał, chociaż odnoszę wrażenie, że brakuje im unikatowości - jest trochę firm oferujących podobne oprogramowanie. Generalnie fajne biznesy ma ten Larq ale brak przejrzystości sprawodań mnie zniechęca.

  Pozdrawiam,
  Bartek

  OdpowiedzUsuń
 92. Witaj Prezesie,

  Na pewno już śpisz, ale ja nie mogę. Mam taką jedną nieoczywistą prośbę.
  Możesz zablokować/ograniczyć komentarze od osób Anonimowych?
  Twój blog będzie wyglądał czyściej i zostaną same perełki.

  Pozatym pragnę powiedzieć, że tworzysz coś wspaniałego - Jest co czytać!

  Wiem, że nie odpowiadasz Anonimowym, ale cudownie byłoby gdybyś zabawił się w typowanie 3 spółek, które dadzą największą stopę zwrotu w 2017.

  Serdecznie pozdrawiam,
  Anonimowe Ciało

  OdpowiedzUsuń
 93. @ Bartek – w zasadzie wszystko co istotne napisałeś o spółce Larq, jak masz wątpliwości to nie powinieneś w taką spółkę inwestować i odpuścić. Ja podobnie jak Ty mam wątpliwości odnośnie tej spółki, z tego co pamiętam jakiś czas temu (przed zmianami swojej działalności) słabe wyniki pokazywali, nie wiem czy jeszcze jakieś długi za nimi przypadkiem się nie ciągną. Oczywiście wycena takiej spółki jest trudna gdyż w grudniu biegły wycenił wartość godziwą spółek zależnych o których piszesz i to przepuścili przez rzis. Na stronie 5 sprawozdania zarządu jest są wyniki proforma wszystkich spółek i można ocenić chociaż trochę ich wyniki, i tak : 70 mln przychodów i zysk 4,7 mieli za 2016r. co przy kapitalizacji firmy 100 mln nie wygląda jakoś świetnie. Zakładając bardzo optymistycznie że wyniki podwoją w 2017 to nadal c/z będzie z 10. Do tego nie liczyłbym na jakieś korzyści dla inwestorów jak dywidenda gdyż oni się rozwijają i na pewno potrzebują sporo kapitałów. Podsumowując ja nie kupułbym obecnie tych akcji gdyż w średnim terminie nie widzę szans że firma mocno poprawi wynik które przełożą się na wzrost kursu, oczywiście patrząc na podpisywane umowy przez spółki zależne jest szansa że w długim terminie cała firma się rozwinie i będzie przynosić konkretne zyski ale może to być kwestia 3-5 lat a to jednak długi okres aby mrozić gotówkę.

  @ anonimowe ciało – na razie nie ograniczam komentarzy anonimowym piszącym gdyż blog dopiero zaczął funkcjonować i chciałbym aby jak najwięcej nowych czytelinków się pojawiało, znam ze swojego doświadczenia iż wszelkie ograniczenia zniechęcają do aktywnego korzystania. Dlatego do końca roku nie przewiduję zmian w funkcjonowaniu bloga, jedyne nad czym myślę to jak rozwiązać problem tworzenia nowych postów pod komentarze, chciałbym aby gdzieś jeden istniał wątek z naszymi wpisami i nie trzeba było co tydzień nowego postu tworzyć bo to zaburza wygląd bloga.

  OdpowiedzUsuń
 94. Musiałbyś prezesie zastanowić się nad forum a nie blogiem. Wtedy mógłbyś tworzyć wątki np co miesiąc lub osobne dla każdej ze spółek jak np. Na Stockwatch.
  Przykład: zamiast wpisu na blogu wstawiasz na forum wątek opisujący firmę i przyklejasz go, żeby zawsze był na szczycie a poniżej komentarze. Unikniesz anonimowych bo każdy będzie musiał założyć konto.

  OdpowiedzUsuń
 95. Artur może Ty idź na forum,Blog Prezesa jest OK.polecam.

  OdpowiedzUsuń
 96. Czy Zepak miał jakieś jednorazowe zdarzenie w ostatnich wynikach, gdyż poprawiły mu się wskaźniki?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie miał nietypowych zdarzeń ale raportu dokładnie nie czytałem. Z tego co pamiętam to oni w zasadzie wycofali się ze swoich inwestycji (nowe bloki energii czy unowocześnianie istniejących) gdyż uważją że jest duża niepewność do uwarunkowań prawnych. Jest realne że wyniki nadal będą dobre ale są ogromne zagrożenia w przyszłości, jeśli nie bedą inwestować to będą musieli się zwinąć http://energetyka.wnp.pl/rok-2017-bedzie-bardzo-trudny-dla-ze-pak,294638_1_0_0.html

   Usuń
  2. spadła amortyzacja i zwolnili trochę ludzi.

   Usuń
 97. Prezesie, a jak oceniasz szanse ailleron na powtórzenie sukcesu livechat? Pod kątem wskaźnikowym ailleron wypada dużo lepiej, ale ich produkt jest ograniczony do instytucji finansowych, a livechat praktycznie nie ma ograniczeń...
  pozdrowienia,
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 98. Co 29 marca? i dlaczego

  wg mnie notowania akcji powinny być zawieszone

  cześć

  trochę mnie dziwi to, że nikt z Was się nie wkurza na formę komunikacji spółki z inwestorami
  oczywiście dostaliśmy info o transakcji, w terminie zostało ogłoszone wezwanie - zaproszenie do sprzedaży trwało tyle ile trwało z uwagi na okres zamknięty fajnie,

  ale

  na dzień dzisiejszy nikt nie wie co na poziomie gotówki, zobowiązań oraz należności zostało w spółce
  informacja o kwocie transakcji i wyliczeniu EV wg mnie totalnie poniżej krytyki, bo z uwagi na zapisy na które się zgodziło NWZA pewne kategorie, jak właśnie saldo gotówki, zobowiązań i należności powinno być jasno podane, skoro wg spółki wartość umowy spełnia kryteria, że EV osiągnięte w transakcji jest powyżej 145 mln PLN to spółka ma wiedzę na ten temat,

  29 marca rozpocznie się handel akcjami spółki, co do której działalności operacyjnej i sytuacji majątkowej niewiele mądrego można powiedzieć, wiemy, że jest SATIS ( w umowie pożyczki napisane jest, że zastaw na akcjach tej spółki stanowi 150% kwoty od 8 mln PLN, z tego wynika, że SATISA spółka wycenia na 12 mln PLN), że jest MOBICARE ale jest też AKESTO podmiot który w KRS ma zapisany kapitał zakładowy 412 605 000 PLN, tak tak (pisałem już o tarczy podatkowej po transakcji sprzedaży) - zajrzyjcie do komunikatów spółki z IV kwartału ubiegłego roku

  z uwagi na brak informacji o sytuacji majątkowej spółki na dzień 1 marca czyli po zamknięciu transakcji sprzedaży, po rozliczeniu transakcji nabycia akcji w ramach oferty nabycia akcji własnych - w mojej opinii - do czasu ujawnienia tych informacji, handel akcjami powinien być zawieszony, gdyż de facto będzie to totalna spekulacja dla 90% drobnych inwestorów, a domyślam się, że jest grono osób które mają lepszy wgląd w sytuację firmy

  MAR daje duże możliwości, ale i narzuca zobowiązania, spółce , w zakresie informowania rynku o stanie spółki

  przez grzeczność dla spółki, nie wspomnę, że już czas najwyższy powiedzieć, co nas czeka za zakrętem, ???

  Cytowany post pochodzi z forum bankiera.

  begginer

  OdpowiedzUsuń
 99. Cytuję post z bankiera poddając pod dyskusję.

  Co z wpływami za sprzedaną Codemedia, może ktoś wie , bo z tego co pamiętam mieli dostawać po kilka milionów przez kilka lat w zależności od wykazanych wyników.
  Od pierwszego marca w ialbatros działa audyt specjalny więc pewnie niedługo wszystkiego się dowiemy.

  Z załączonej informacji wynika że Ialbatros w latach 2016,2017,2018 ma otrzymać około 9 milionów zł.za sprzedaż CODEMEDIA. http://www.bankier.pl/wiadomosc/SMT-sprzeda-spolke-Codemedia-na-rzecz-Versalis-Equity-za-lacznie-17-7-mln-zl-3416388.html

  I jeszcze jedna sprawa ,jak sobie przypominam to za przygotowanie sprzedaży spółki SMT ,grupa SMT zapłaciła około 10 milionów.
  Może ktoś wie komu,a może właśnie dlatego fundusze powołały audyt specjalny aby odzyskać grube miliony o których brak oficjalnych komunikatów.

  begginer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ Begginer – gościu który napisał posta na bankierze trzeba przyznać że przyłożył się do tematu i w całości muszę się z nim zgodzić. Wiedziałem że są duże wątpliwości odnośnie sprzedanych wcześniej spółek zależnych gdyż były zgłoszone przez fundusz na walne ale sama sprzedaż spółki iAlbatros Poland tak mnie ucieszyła (bo świetnie zarobię) że zapomniałem o zgłaszanych wątpliwościach. Jak przytoczyłeś duża i uzasadniona jest szansa iż jeszcze na konto spółki w ciągu najbliższych 2 lat (za zyski z 2016,2017,2018) może wpłynąć kwota 9 mln w zależności od wyników sprzedanej spółki CODEMEDIA. Wartość maksymalna transakcji było 17,7 mln a zapłacono 8,70 mln i to było uwzględnione w przychodach ze zbycia w w 4kw 2015. Co ciekawe nigdzie nie widzę aby została utworzona należność na pozostałe 9 mln (była to kwota warunkowa więc może nie trzeba tego wykazywać). Bardzo dziwne też jest że o sprzedaży i rozliczeniach spółki SMT jest w raporcie bardzo dużo i szczegółowo napisane a o Codemedii jest cisza. W krs widnieją w radzie nadzorczej były prezes i żona iAlabtros czyli Pankiewicz. Drugą rzeczą to faktycznie ciekawa jest informacja w raporcie rocznym za 2015 co zarząd zrobił z pieniędzmi ze sprzedaży spółek zależnych : "Przeznaczenie kwoty około 11,7 mln na spłatę zobowiązań spółki, w tym zobowiązań związanych z prowizjami dotyczącymi transakcji sprzedaży spółki SMT Software i Nilaya " - sprzedano spółki za 167 mln i ktoś zgarnął sporą prowizję 11,7 mln !!! Jeśli chodzi o tarczę podatkową to nie mogę znaleźć żadnych wyjaśnień w tej sprawie. Podsumowując: wszyscy wiemy od dawna że jest dużo niewiadomych co pozostanie w firmie i powyższe wpisy tylko je powiększają. Najlepiej dla wszystkich jakbyśmy przed zakończeniem skupu otrzymali jakieś informacje od biegłego rewidenta który pracuje w spółce od 2 marca 2017 w celu wyjaśnienia tych wątpliwości. Upewnie mnie to tylko iż nie ma co za tanio pozostałych akcji sprzedawać (i tak już swoje zarobiłem) bo nie można wykluczyć iż pozostanie jakaś godziwa wartość w odchudzonej spółce i może być sytuacja iż osoby które znają sytuację firmy mogą wykorzystać niski kurs (np. 1 zł), skupić wszystkie akcje a następnie wypłacić sobie ekstra dywidendę za jakiś czas.

   @ mnogi – 3 marca krótko odpisałem czytelnikowi bloga czy ma sprzedawać czy trzymać akcje ailleron i cytuje mój wpis bo nowego nic nie dodam poza tym że kurs urósł o 30% od mojego wpisu : " Muszę przyznać że wcześniej nie analizowałem Aillerona, wydaje się że w średnim terminie (do 2-3 lat) powinien dać jeszcze kilkadziesiąt % zarobić więc jak nie masz ciśnienia to trzymaj. Spółka nie jest bardzo droga c/z około 11 (uwzględniając amortyzację) a mam ciekawe produkty i mocno na świecie dużych klientów pozyskuje więc powinna wyniki poprawiać. Bilans prawidłowy, jedyne co można się przyczepić to przepływy operacyjne ale wynikają one z rozwoju i pewnie dłuższych okresów płatności. "

   Usuń
 100. Prezese, co sądzisz o wezwaniu Uniwheels. Posiadam od debiutu 1/4 porftela i chciałem sprzedać po wynikach a wyskoczyli z wezwaniem poniżej ceny rynkowej. Liczę na podniesienie ceny. Nie mogę dojść co z dywidendą - czy będzie wypłacona w przypadku przystąpienia do wezwania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że cena wezwania jest rozsądna (c/z 12 po wyłączeniu jednorazowego wykorzystania odroczonego podatku na 10 mln eur) i zbyt dużo to raczej nie podniosą ceny, może do 240zł. Jeśli chodzi o dywidendę to raczej będzie wypłacona po zakończonym wezwaniu więc nie ma co za bardzo na nią liczyć. Ja ci nie podpowiem czy trzymać czy sprzedawać bo sam nie wiem.

   Usuń
  2. @ Pablo7 – na pytanie w innym poście "a co prezes sadzi o spółce loyd po takim piatkowym spadku,i o spolce bras " odpowiadam : Loyd obserwuję od dłuższego czasu i jest to spółka wyłącznie spekulacyjna a jej zarząd nie budzi mojego zaufania. Pół roku temu główni właciciele (zarząd) sprzedawali na rynku ogromne ilości akcji, zbili kurs z 60% aby zebrać kasę na nową emisję której kurs miał zależeć od średniego rynkowego chyba z miesiąca (już był obniżony po zbiciu). Drugą sprawą to brak zaufania do wyników przedstawianych przez firmę, stworzyli oni ze 100 spółek zależnych które rzekomo pokazują ładne przychody i przyzwoite zyski ale patrząc na przepływy operacyjne to w zasadzie od 4 lat firma żadnej gotówki nie generuje. Kolejną sprawą to zapowiadają przejęcia spółek aby się rozwijać, nie mają kasy na przejęcia więc chcą wyemitować obligacje a nagle informują że mogą mieć problem z wykupem zapadających obligacji 30.03 !!! Tak jak napisałem na początku jest to spółka spekulacyjna i bardzo często grana przez spekułę, przy spadkach w okolice 20 groszy kilka razy już w ostatnich 2 latach kurs wracał w okolice 50 groszy (częste są kółeczka). Oczywiście ta firma to jeden wielki wał i sugeruję jej unikać.
   Jeśli chodzi o bras to jakiś kolejny śmieć z newconnect, firma w zasadzie bankrut wyceniana na 10 mln kapitalizacji (czyli podobnie do Danksa który ma tyle 10 mln gotówki i zarabia po 2 mln rocznie gdzie tu logika) postanawia zmienić działalność na deweloperkę, śmieszne to i nie widzę sensu pisać gdyż inwestycja w spółkę to tylko i wyłącznie spekulacja.

   Usuń
 101. O właśnie, co dalej z Danksem? Masz go w portfelu już dość długo ale zysków narazie nie widać. Będzie z tego jeszcze chleb? Po emisji 0,8 kurs jakby osiadł na laurach i nie bardzo chce się ruszyć ani w jedną ani w drugą stronę. Jaki przyjąłeś horyzont inwestycji przy tej pozycji?

  OdpowiedzUsuń
 102. Stockwatach wycenia pozostałe akcje iAlbatros od 1,37 zł do nawet 8 zł - warto przeczytać:
  https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-1989p3_IALBGR.aspx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę przesadził deogracias z wyceną 8zł, jeszcze 3 miesiące temu to kurs całego iAlbatrosa był na 8,50 więc po sprzedaży konia napędowego nie może być tyle warte. Każdy widzę inaczej robi wycenę, bo on prognozował przychody i zyski (odnosząc się do historii) a ja robiłem w oparcie o pozostałą gotówkę w firmę (na podstawie bilansu za 3 kw). Wydaje mi się że właściwa wycena powinna być w okolicach 2 zł gdyż możliwe że zostanie 10-20 mln gotówki w kasie, może uda im się odzyskać jeszcze 9 mln o czym pisaliśmy powyżej i firma jest w stanie funkcjonować i rozwijać się dalej. Gdyby faktycznie było gotówki ze 20 mln (z możliwą odzyskaną) to teoretycznie mogliby wypłacić dywidendę 1 zł i mieliby kasę na dalszy rozwój. Trzeba pamiętać że to jest tylko szacowanie i każdy może się mylić, pozostałą wartość może poznamy przy raporcie rocznym lub z raportu biegłego.
   Na dzień dzisiejszy rynki zaczynają coraz słabiej wyglądać a jest to związane z coraz większym powątpiewaniem w politykę Trumpa, która miała być prorozwojowa ale chyba on sam nie spodziewał się że będzie tak trudno jego plany realizować. Niestety ma on wiele przeciwników nawet w jego partii i trudno jest to w senacie uchwalić. Dzisiaj eur/usd przełamał bardzo istotny opór na poziomie 1,0820-1,0830 i wszystko wskazuje że dolar będzie nadal się osłabiał, widać to na kursie usd/pln który obecnie jest już tylko 3,5% wyżej niż rok temu (a jeszcze niedawno było 15%) i to powinno wspierać importerów dolarowych czyli wiele firm. Spadek usd powinien wpłynąć pozytywnie począwszy od 2 kw na wyniki Helio, Unimot, Onico, na sprzedawców ubrań, sprzętu elektronicznego itd. Warto też zerknąć na kurs eur/pln i tutaj złotówka jest po 4,26 a jeszcze w grudniu była po 4,50, tutaj warto uważać na wyniki eksporterów do europy gdyż począwszy od 2 kw wyniki ich mogą się pogorszyć.
   https://stooq.pl/chart.html?id=1955&nr=01

   Usuń
 103. Witam
  Prezes czy według ciebie warto wejść w emisję Dino
  Pozdro Krzygib

  OdpowiedzUsuń
 104. Cześć Prezes
  Czy teraz po sprzedaży iAlbatrosa przymierzasz się do zakupu jakieś spółki. Ewentualnie jak myślisz do ilu spadnie UNIMOT bo przymierzam się do dokupienia. O Helio juz nie będę pisał bo znowu spadnie Ha Ha HA.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po zakończeniu tematu iAlbatros będę wycofywał około 35.000 (jeszcze dokładnie nie znam kwoty) więc nie wiem ile mi zostanie w portfelu, zamierzam zrobić porządek trochę z akcjami w kwietniu ale czekam jeszcze na spływające wyniki. Możliwe że na samym początku kwietnia kupię jedną spółkę do portfela ale to będzie zależało od kursu eur/pln na koniec miesiąca. Jeśli chodzi o Unimot to nie jestem w stanie wskazać ile może jeszcze spaść, na razie możesz czekać bo nie spodziewam się żadnym popytowych informacji dla tej firmy, dopiero pewnie koło 15 kwietnia jak podadzą przychody za marzec.

   @ krzygib - nie interesowałem się Dino, gdzieś czytałem że jest drogo wyceniana (c/z 17-18) i jeśli jest to prawda to nie widzę wiele miejsca do zarobku.

   Usuń
 105. Co jest przyczyna tych spadków na UNIMOCIE ? Ja rozumiem, że spółka ma szansę trochę odbić po dobrych wynikach za 2 kwartał....ale aktualnie Spółka idzie na dno w takim tempie...że nawet po solidnych odbiciach będzie kosztować 45 zł...
  Zastanawiam się co robić i czy nie ciąć strat w tej chwili...
  Kaleson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja rozumiem twój niepokój bo masz spore straty ale ja nic nowego Ci nie napiszę, nic nowego w fundamentach się firmy nie pojawiło aby takie spadki były, podawane przychody za 2 miesiące tego roku są dużo wyższe niż r/r, dostali 95 mln gotówki i powinni znacznie zwiększyć sprzedaż (czyli przychody nadal powinny być dobre), mamy korzystne zmiany prawne od marca, pomagać zaczyna mocny złoty i spadająca ropa firma wyceniana z c/z 12 to nie jest drogo przy tak dużej dynamice wzrostu biznesu. Mi jedyny powód spadków jaki przychodzi do głowy że sprzedają zniechęceni którzy kupili na IPO po 45zł, oni jeszcze mają zyski więc realizują je. Patrząc na to co się dzieje z kursem to nie można wykluczyć że może spaść do tych 45zł (wtedy trochę dokupuję) ale czy tak będzie to nie mam pojęcia (oby nie). Ja trzymam swoje akcje na pewno do wyników za 2 kw czyli (sierpień, wrzesień) gdyż liczę (jestem wręcz przekonany) że będą dużo lepsze (200-300%) gdyż baza za 2 kw jest bardzo niska.

   Usuń
 106. Na szerokim rynku robi się nieciekawie, a i USA nie pomagają - jak tam pier... to pociągnie w dół również u nas. Ja na razie wstrzymuję się zjakimikolwiek zakupami - bardziej zaczynam myśleć co sprzedać, ale też czekam na niektóre wyniki

  OdpowiedzUsuń
 107. Też mnie naszły takie przemyślenia. Miałem szukać spółek pod kasę z iAlbatros, ale chyba jednak skończy się póki co wycofaniem części kasy z giełdy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nie ma co paniki wywoływać, na chwilę obecną raczej 2-3% spadków przed nami i później pewnie do góry (piszę o naszym rynku). Są oczywiście zagrożenia na świecie jak wzrost stóp % w USA i zawód rynków odnośnie wysokich oczekiwań do polityki Trumpa ale chyba jeszcze na bessę globalną się nie zanosi.

   Może ktoś z czytelników bloga zna firmy które importują w eur i usd, albo mają bardzo duże zadłużenie w tych walutach bo dzięki mocnemu umocnieniu złotówki w obecnym kwartale mogą pokazywać dobre wyniki. Ja mam na celowniku Cognor który ma 80 mln eur obligacji i powinien pokazać fajne wyniki z przeszacowania, ale czy go kupię zadecyduje w weekend.

   Usuń
  2. Może CDRL, oni chyba sporo zakupów robią w USD. Robert

   Usuń
  3. Spokojnie, nie panikuję póki co, ale chyba zmniejszę trochę udział, pohandluję tym co mam. Kiedyś ta bessa przyjdzie, a szkoda by było stracić wszystko tak ładnie wypracowane od początku roku. Nie ma chyba sensu wchodzić w jakieś długookresowe inwestycje teraz, skupię się na tym co mi pozostało.

   Usuń
  4. Może Ambra czyli import win, no i Tarczyński dużo mięsa importują z Danii.

   Usuń
  5. Dobry kierunek, Tarczyński tak tylko że ceny surowca mocno wzrosły i obawiam się że umocnienie złotówki tego nie wyrówna. Ambrę i cdrl przejrzę, ja bardziej szukam firmy która ma duże zadłużenie w eur i/lub usd i będzie musiał przeszacować na koniec kwartału wartość zadłużenia, taki Cognor jeśli eur/pln utrzyma się do końca tygodnia na poziomie 4,26 to z przeszacowania pokaże około 12 mln zł zysku. Muszę w kierunku większych firm poszukać jeszcze.
   Livechat trochę pokaże mniejsze dynamiki wzrostu zysku, za obecny kwartał szacuję jeszcze że zysk będzie o 45% większy r/r ale już przyszły kwartał to może być tylko 20-25% wzrostu zysku (oczywiście za wcześnie na szacunki przyszłego kwartału).
   IRL podał raport roczny i zwoła walne na 28 kwietnia ale nie znamy jeszcze propozycji podziału zysku, zysk się nie zmienił z danymi za 4 kw.
   Mnie korci w okolicach 4 zł próbować podkupić Stalexport ale nie mam jeszcze kasy z iAlabtros i nie wiem czy mi starczy.

   Usuń
 108. Stalexport- pewny zysk,fajna analiza OBS,polecam.Daniel.

  OdpowiedzUsuń
 109. UWAGA : na pytanie odnośnie odblokowania nie skupionych w wezwaniu akcji otrzymałem z biura maklerskiego boś taką informację : "Dyspozycja blokady akcji spółki iAlbatros wskazuje, że akcje będą zablokowane do zakończenia sesji giełdowej w dniu przeniesienia własności Akcji w KDPW S.A. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie udzielić informacji, czy odblokowanie akcji nastąpi jeszcze po sesji 28.03.2017 r., czy też kolejnego dnia w godzinach porannych. Niemniej, odblokowanie akcji nastąpi przed rozpoczęciem handlu w dniu 29.03.2017 r."

  OdpowiedzUsuń
 110. Onico znowu większość sesji nuda a na fixingu ktoś ładnie szarpnął kurs do góry kilkuset akcjami.

  OdpowiedzUsuń
 111. Zastanawiąjące jest to, że ktoś wystawił zlecenie S po 155zł kilku akcji przed dogrywką i kurs na równoważeniu na dokładnie tyle się ustawił co by oznaczało, że nie ma po stronie kupna kompletnie popytu (przynajmniej do 155zł) a jedynie jedna osoba skupuje to co leży na S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To źle zauważyłeś, faktycznie było zlecenie sprzedaży po 155 zł ale nie kilku akcji a kilkuset akcji (bo na kupnie wówczas było ponad 100 akcji np. po 70 po 164,85) ale cała wartość zlecenia była ukryta. Powolny skup akcji trwa już drugi tydzień i faktycznie wygląda to iż jedna osoba (podmiot) skupuje akcje. Jest to dobry prognostyk dla dalszych wzrostów ale i też okazja dla tych którzy mają zbyt duże zaangażowanie w Onico aby się trochę skrócić (nawet z minimalną stratą). Liczę na dobre wyniki ale tak jak nagle popyt się pojawił , to tak szybko może zniknąć a gdyby znowu jakaś niespodzianka nas spotkała to może znowu kursem bujnąć.
   Złotówka dalej się umacnia, usd 3,90 a euro poniżej 4,25, bardzo duże umocnienie. Muszę zerknąć na Arctic czy złotówka wpłynie dobrze.

   Usuń
  2. Polwax chyba cała instalacje kupuje w Niemczech.
   Pozdrawiam tips

   Usuń
  3. Już sprawa nieaktualna "Koszt realizowanej przez Polwax inwestycji wzrośnie do 159,9 mln zł
   PAP - Biznes
   27 Mar 2017, 18:34"
   Pozdrawiam tips

   Usuń
 112. Czesc Prezes
  Jak uwazasz Aviaaml w najblizszych dniach bedzie ruch w dół czy w górę. Pytam bo nie wiem co zrobic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym uklęknął i rzucił solą przez lewe ramie ;) A tak poważnie to chyba mało kto potrafi na tak postawione pytanie odpowiedzieć. Większy ruch mógłby być po ogłoszeniu dywidendy. Ja swojego pakietu nie oddaję poniżej 9 złotych.

   Usuń
  2. Patrząc na to co się dzieje z kursem to może jeszcze trochę spaść, faktycznie na początku kwietnia może dywidenda rozruszać kurs (w obie strony).

   Usuń
 113. Arctic. Tutaj sprawa jest złożona. Dolar słabnie to niewątpliwie dobrze dla papierni, zlokalizowanych w Polsce i Szwecji bo celuloza kupowana jest za Usd. Ale jednocześnie źle dla Rottnerosa, który sprzedaje celulozę za usd a koszty ma w koronie szwedzkiej (aczkolwiek znacznie ważniejszy jest spadek usd dla samego arctica). Minusem jednak jest malejący spread na celulozie. Bhkp ostatnio nieco podrożała i spread do Nbsk zmalał o ok. 30-40 usd. I trzeci czynnik niekorzystny. Umocnienie się złotówki względem euro. Arctic największy zakład ma w Polsce i wyniki podaje w złotych. Tak więc bilans tych zmiennych nie jest jednoznaczny. Szczególowe wyliczenia wpływu tych czynników można zobaczyć w rekomendacjach wdawanych przez BDM i BOŚ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już mniej więcej wiem, umocnienie złotowki jest niekorzystne dla nich bo 80% sprzedaży mają w europie. Korzystne natomiast wzrost kursu eur do usd który obecnie mamy, ponadto mają 50 mln eur kredytu który przeszacują na koniec miesiąca i wykarzą jak kurs się wiele nie zmieni jakieś 8 mln zł zysku. Wydaje mi się że na poziomie zysku netto w 1 kw będą mieli lepszy kwartał niż rok temu bo dojdą jeszcze niższe koszty finansowe ale drugi kwartał przez umocnienie pln może być już niekorzystny.

   Usuń
 114. Przy arcticu trzeba zwracac uwagę na aktualne trendy na rynku celulozy bo one daja obraz tego co za kilka miesięcy pojawi się w wynikach (co wtorek na stronie rottnerosa mozna zobaczyć aktualne ceny celulozy NBSK i BHKP). Co do II kw. to trzeba miec na uwadze, iż arctic podobnie jak inni wielcy producenci papieru zapowiedział kilkuprocentowe (nie chcę skłamać ale chyba coś ok. 5%) podwyżki. Wydaje się więc, że wyniki za II kw też moga być dobre (wiele zależy jak bardzo umocni się EUR względem USD i jak silny będzie złoty).

  OdpowiedzUsuń
 115. Jak oceniasz wyniki Cubeitg oraz Wieltonu, który zaczyna robić się atrakcyjny pod względem fundamentalnym?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ cube.itg – ja odpuszczam gdyż cały czas jest duże zagrożenie upadłości ze względu na potężne zagrożenie, mają 310 mln zobowiązań (w tym 138 mln krótkoterminowych) a obrotowe aktywa to tylko 86,9 mln, fatalne przepływy operacyjne w 2016 roku a c/z 7 to żadna okazja o duże ryzyko. Startują oni obecnie w dużej ilości przetargów (kilka wygrali) ale czy są one rentowne to ciężko powiedzieć, ja odpuszczam tą firmę.
   Jeśli chodzi o Wielton to nie wiem co myśleć o wynikach, przychody w 4 kw mieli ze 120 % wyższe r/r i to dla mnie spore zaskoczenie gdyż wydawało mi się że spółka jest dojrzała i nie może notować takich przyrostów, z drugiej strony zysk spadł o 50% do 10,5 mln (trzeba byłoby wczytać się w powody tak dużego spadku zysku przy dużym wzroście przychodów, czyżby drożejąca stal ?). Wielton sprzedaje 65% swoich towarów za granica i umocnienie złotówki może im pogorszyć wyniki począwszy od 2 kw , do tego c/z 15 sprawia iż ja nie widzą jak na razie dużego potencjału do wzrostu kursu.

   Usuń
 116. Z konta zniknęło 24,2 % akcji albatrosa.
  begginer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. begginer - gdzie masz konto...?
   u mnie w mbanku i w raiffeisen nadal mam pełną pulę...

   Usuń
  2. 24,2 jeśli faktycznie byłoby to zgodne byłoby z moimi szacunkami 24,24, u mnie w bosiu to wszystkie akcje zginęły jak składałem dyspozycję (może mi wszystkie skupią :-)

   Usuń
  3. Szkoda że akcje zniknęły a gotówka się nie pojawiła. Czuję się jakby okradziony :)
   begginer

   Usuń
  4. Potwierdzam, w bosiu 24,20% mi zniknęło, oczywiście jeszcze kasy nie ma i akcje nie są odblokowane, pewnie po sesji wszystko się wyrówna.

   Usuń
  5. Po stronie kupna w dalszym ciagu mamy sporo zleceń. Ten komu odblokują naszybciej akcje i uda mu się szybko sprzedać powinien nieźle zarobić ;)

   Usuń
 117. U mnie dokładnie zdjęto 24,207 procent akcji ialbatrosa

  OdpowiedzUsuń
 118. W mBank nic się nie ruszyło z akcjami albatrosa.
  Wg informacji jakie dostałem z biura, to wszyscy powinni mieć odblokowane w tym samym czasie zgodnie z prawem. Zastanawiam się jak w praktyce to będzie wyglądać. Jak wyglada w innych biurach? Coś się ruszyło u Was w biurach poza Bosiem?

  OdpowiedzUsuń
 119. Uwolnią je dopiero na jutrzejsza sesje, tak mysle.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 120. Prezes - wypowiadałeś się już w tej kwestii, ale chciałbym się upewnić...nie zamierzasz narazie sprzedawać nieskupionych akcji, ? Będziesz trzymał wszystkie ?....ewentualnie po jakiej ceny byś oddawał pozostałe akcje ?
  Johny

  OdpowiedzUsuń
 121. mój raiffeisen już zrobił co do niego należało...
  kasa na koncie... jutro pewnie odblokują...
  w mbanku ciągle nic...

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni