"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 15 marca 2017

Aktualności, analizy, komentarze 3b/2017

dodano - 17.03.17 - Unimot podał wstępne szacunki przychodów i są wyższe o 43% r/r, liczyłem na jakieś 80-100% wyżej link szacunki

ogłoszone zostało wezwanie na sprzedaż 2.455.559 akcji iAlbatros, cena 59,05 zł czyli tak jak powinno być, dziwi krótki czas przyjmowania ofert bo tylko tydzień ale to może sprawić że mniej akcjonariuszy się zapisze, zapisy przyjmuje dm boś link wezwanie

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania
pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."

Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Udostępnij:

270 komentarzy:

 1. Prezesie, mogę zapytać jaką strategie przyjmujesz na VINDEXUSA...narazie jest lekkie osuwanie się kursu...masz jakąś strategie ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Vivid Games pokazał wyniki, zysk netto 3 mln przy 150 mln kapitalizacji czyli c/z 50, co ciekawsze zysk uzyskali tylko dzięki jednorazowemu zabiegowi księgowemu "wycena nowej opcji sprzedaży" na 3,70 mln, czyli faktycznie bez zysku firma. Jak dla mnie powinna 50% minimum mniej kosztować ale kto zrozumie inwestorów zafascynowanych producentami gier.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do kiedy muszą ogłosić skup na albatrosie ?
  JB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 24 marca

   Usuń
  2. Nie 24 marca, z tego co pamiętam to po otrzymaniu pieniędzy z zapłaty mieli 3 dni na ogłoszenie skupu, dlatego ze 2 dni z rachunku escrow trwa przekazanie na rachunek maklerski i liczę że do piątku będzie ogłoszone wezwanie.
   Jeśli chodzi o Vindexus to nie wskazana jest panika, niska wycena plus poprawiające się wyniki (przejęli w drugiej połowie rekordowe pakiety więc to się przełoży na dużo lepsze wyniki w przyszłości) to będą wzrosty kursu. Moja strategia jest uzależniona od szybkości wezwania na iAlbatros, jeśli skończy się ono do 20 kwietnia to Vindexusa nie ruszam, jeśli jednak skup iAlbatrosa długo trwał to muszę jakieś akcje sprzedawać (ale jeszcze miesiąc do podjęcia takich decyzji).

   Usuń
 4. Jak myślisz Przesie coś na Onico ciekawego zaczyna się dziać czy bardziej to są jakieś podchody.

  OdpowiedzUsuń
 5. IAlbatras - niziuteńki kursik tu mamy. Przy założeniu że część osób nie odpowie na wezwanie (mała ilość akcji, zapomniałem, nie zdążyłem, nie było mnie w kraju, nie chciało mi się, miałem inne problemy), to poziom przydziału powinniśmy mieć gdzieś w okolicach 25%.
  Teraz tak:
  Cena skupu = 59,49 zł (145 mln / 2.437.205 akcji)
  59,49 PLN x 0,25 = 14,87
  Pozostałe akcje: 2 zł x 75% = 1,50 zł
  Razem daje to: 14,87 + 1,50 = 16,37 PLN/sztukę
  16,37 w odniesieniu do aktualnego kursu (13,60) i kosztów transakcyjnych stanowi potencjał +20% w jeden miesiąc!
  Podsumowując: przy tym kursie wezmę udział w wezwaniu.
  Czyli nie opłaca się teraz sprzedawać.

  OdpowiedzUsuń
 6. a jak zamiast 2 zł za pozostałem akcje będzie tylko 0,50 ???
  przecież nie jesteś w stanie przewidzieć jak zachowa się kurs po skupie...

  OdpowiedzUsuń
 7. A jak technicznie będzie wyglądać reakcja inwestora na wezwanie? Nie brałem w takowym nigdy udziału. Załóżmy, że wezwanie jest w piątek 17 marca - czy tego dnia muszę się zgłosić do domu maklerskiego po zaświadczenie depozytowe? Co dalej?

  OdpowiedzUsuń
 8. @zgred
  Kupiłem (dzięki prezesowi) kilka miesięcy temu po 10,39. Gdybym sprzedał teraz po 13,60, to miałbym zysk +30,9%.
  Jednak zaczekam jeszcze ten 1 miesiąc i mój zysk urośnie jeszcze o 12% - do minimum 43%. Jestem cierpliwy.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ tommy501 - to fakt że od wczoraj lepiej się Onico zachowuje ale jeszcze na razie nie ma co sukcesu ogłaszać, jak zobaczę kurs 160 zł będzie lepiej, pewnie ktoś uznał że zrobiło się tanio i zaczął podkupować.
  Jeśli chodzi o iAlbatros zarobek jest pewny, większy lub mniejszy ale czasem i warto po taki się schylić (ja nie odmawiam), kurs jeśli możliwy i 50 groszy i tyle trzeba sobie zakładać ale może być i 2 czy 3 zł, przy 50 groszach to wycena pozostałej firmy byłaby 4 mln (to chyba zbyt nisko) a jest realne że aktywa nad zobowiązaniami mogą być 15-20 mln
  @ van Nieuwstadt - wezwanie będzie trwało około miesiąca i będziesz miał sporo czasu, Samo wezwanie jest proste ale wymaga poświęcenia odrobiny czasu, zakładam że znowu będzie robione jak poprzednio czyli w Trigon i będzie można zrobić to na dwa sposoby, pierwszy (ja tak będę robił) to ze swojego biura maklerskiego bierze się świadectwo depozytowe z ilością posiadanych akcji i blokadą na te akcje a następnie udaje się do biura maklerskiego przyjmującego wezwanie i na miejscu składa to świadectwo i wypełniając odpowiednie dokumenty. Druga opcja to poczta, czyli w swoim bm prosi się o takie świadectwo które przysyłają do domu pocztą (pewnie ze 3 dni to trwa), następnie ze strony internetowej biura przyjmującego wezwanie drukuje się i wypełnia odpowiednie dokumenty, a następnie wysyła wraz ze świadectwem depozytowym. To wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe czy nikt nie będzie miał oporów przed wysłaniem świadectwa depozytowego pocztą :)

   Peter

   Usuń
 10. @petrodolar to optymistyczne wyliczenia ale wszystko możliwe. Może około 1% nie odpowiedzieć na wezwanie a kurs pozostałych akcji 1-2zł. Trzeba się liczyć z tym że jak będzie z 2zł to może być zjazd bo ludzie będą realizować zysk. A może być i 1zł i też zjazd.
  @ van Nieuwstadt jak nie chcesz wysyłać pocztą to musisz się udać do biura osobiście. Jeśli będzie to Trigon to Kraków Warszawa lub Częstochowa bo tam mają swoje biura.
  Co do reszty zalecam przeczytanie wątków na forum jest tam wszystko opisane :)
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 11. Re Dominik: "Trzeba się liczyć z tym że jak będzie z 2zł to może być zjazd bo ludzie będą realizować zysk."
  No nie za bardzo będą realizować zysk. Cena wezwania 59,49 szybko pójdzie w niepamięć, a ci którzy kupowali po 10-11 będą realizować ogromną stratę (aspekt psychologiczny).

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki za odpowiedź Prezes i Dominik. Pech chciał, że mam akcji IALBGR w dwóch domach maklerskich (deutsche 550 akcji i Boś 200 akcji), więc w przypadku Bosia będę mieć:
  200 akcji * 25% * 59zł = 2950zł
  plus 0,75 * 200 akcji * 1zł= 150zł
  minus koszt świadectwa depozytowego 30zł
  wychodzi 3070zł, przy obecnej wycenie 13,50 * 200 = 2700, więc tutaj też parę złotych zostanie w kieszeni. Dobrze liczę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no to może transakcją kupna/sprzedaży przerzuć sobie te 200 akcji z BOSia do DB?
   będzie tylko prowizja... bez drugiego świadectwa depozytowego...

   Usuń
  2. O tym samym pomyślałem kończąc poprzedni wpis, ale chciałem sprawdzić koszty świadectw w obu DM, i BOŚ wydaje za 30zł a DB za 50zł, więc nawet biorąc koszty transakcyjne wyjdzie taniej w Bosiu, logistycznie też, bo mają biuro w miejscu, które często mijam.

   Usuń
  3. Zupełnie anonimowo i żeby nikogo nie pouczać, ale czy policzyłeś kwotę odnośnie opłaty za dokonanie blokady na instrumentach finansowych. W Aliorze jest niestety 0,2% blokowanych aktywów, nie mniej niż 250 zł. Zmieniając biuro zerknij na ten zapis. Pozdrawiam.

   Usuń
  4. Cenna uwaga, tylko czy blokada pod wezwanie to to samo co, cytując za bossa "Ustanowienie blokady lub zastawu na rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnym w związku z zabezpieczeniem wierzytelności". Jeśli tak to w BOŚ kosztuje 0,2% nie mniej niż 200zł.

   Usuń
  5. To nie to samo.
   JB

   Usuń
  6. Jak macie wątpliwości to zawsze możecie do swojego biura maklerskiego napisać i wyjaśnić jakie są koszty, jeśli chodzi o boś to opłata za świadectwo pod wezwanie na pewno kosztuje 30 zł i nie ma żadnych opłat poza prowizją maklerską jak akcje będą skupione przez inne biuro, tutaj prowizja nie jest jak do operacji maklerskich tylko do składanych osobiście czyli 0,95%. Takie koszty ponosiłem przy skupie iAlbatrosa pół roku temu i zakładam że zmian nie było.

   Usuń
 13. STX się budzi po korekcie
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 14. i co myślicie o dywidendzie 18 gr ?

  11ww

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak dla mnie śmieszna
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 16. Forum bankiera Danks w zasadzie zamarło odkąd założyłeś tego bloga. Dobrze zrobiłeś. Ciekawe jak rozrośnie się ta inicjatywa z upływem czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie Danks na bankierze zamarł, od prawie miesiąca brak wpisów, czy inicjatywa się rozrośnie to zależeć będzie od wyników, jak będzie hossa na giełdzie i będą zarobki to i czytający będą, jak długa i silna bessa przyjdzie i większość potraci to i cisza na blogu powstanie.
   @ marek - mi STX wygląda jakby się niedźwiedź budził, na pewno nie hossa, trzeba przyznać że spory już jest spadek i wygląda że dobrze zrobiłem ze sprzedażą, ważne teraz czy dowiemy się co z pozostałą kwotą zysku zamierzają zrobić, jak nic to kurs może jeszcze się cofnąć. Dla mnie istotne są wyniki za 1 kw, jak będzie nadal wyglądała sytuacja z rezerwami, czy będą nadal tworzyć i czy już nie.

   Usuń
 17. Czesc Prezes, co myslisz o ofercie publicznej griffin premium? Zaczeto budowac ksiege popytu, zapisy dla instytucjonalnych startuja za 2 dni i mocno sie zastanawiam czy nie wejsc. Mam mile wspomnienia z inwestowaniem w deweloperke a to w koncu ma byc pierwszy polski reit. Przygladales sie temu blizej?

  OdpowiedzUsuń
 18. Odpowiedzi
  1. Ja w to nie wchodzę.
   1. Brak kasy
   2. Deweloperka
   3. Wydaje mi się że cena grubo przestrzelona - chociaż szczegółowo nie analizowałem

   Usuń
 19. Helio kolejny dzień bardzo ładnie. Czy jakiś technik mógłby się wypowiedzieć odnośnie zasięgu wzrostów?

  OdpowiedzUsuń
 20. @ sebson - nie patrzyłem na griffin i nie zamierzam wchodzić, dla mnie zbyt skomplikowany biznes i struktura dlatego wolę odpuścić, z drugiej strony jak reina pół roku temu chciała wejść to czytałem że te reity dają roczną stopę dywidendy na poziomie 5% więc żadna łaska, można sobie samemu portfel stworzyć z wyższą stopą zwrotu
  @ nde - na 12,50 jest ostatni szczyt i w tym kierunku zmierzamy, jk pęknie to następny poziom 15, 20 i szczyt historyczny okolice 25 zł. http://at.biznesradar.pl/1962e4ba8bc4548aca547e352c3a4107.png i https://squaber.com/pl/stock/GPW/HEL

  OdpowiedzUsuń
 21. Bo chciałem dokupić, ale nie wiem czy już za późno. Miotam się miedzy zakupem Delko, a Helio, ale według dat raportów to Helio pierwsze. Może Delko zdążę później.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma co się spieszyć, Helio jest przy lekkim oporze na 12,50 i nie wiadomo czy z marszu przejdzie (pewnie dopiero po wynikach), po wynikach c/z pewnie spadnie w okolice 6,80. Tańsze na chwilę obecną jest Delko bo po wynikach powinno być jakieś 5,50 i znajduje się blisko wsparcia na 10 więc technicznie dobrze kupować. Oczywiście dynamika poprawy kolejnych wyników Helio powinna być wyższa i za dwa kwartały c/z Helio powinno być niższe niż Delko (pod warunkiem braku zmiany kursu).
   Jak nie masz w portfelu to możesz rozważyć kupno Astarty, jak po 65 dają to wydaje mi się dobra cena, technicznie to trend wzrostowy więc dobrze, jesli chodzi o wyniki to jeśli dobrze szacowałem to 50 mln zł więcej w 4 kw zarobili i c/z spadnie na 4,70, dodatkowo jeśli przez ostatnie 2 tygodnie marca hrywna się utrzyma na podobnym poziomie to dodatkowo wyniki za 1 kw będą lepsze o kolejne 50 mln a c/z spadnie w okolice 4. Te 100 mln (2 razy po 50 mln) wynika z faktu iż rok temu osłabiała się mocno hrywna i musieli robić aktualizację kredytów walutowych, w moich szacunkach nie uwzględniam poprawy wyników z ich podstawowej działalności. Ciekawostką jest iż oni swoje zadłużenie kredytowe mogą spłacić z zysków z dwóch lat, to bardzo szybko, nie ma zagrożenia kredytowego. Jedyne ryzyko to Ukraina i możliwa eskalacja konfliktu chociaż tereny mają one w centrum kraju.

   Usuń
 22. Helio z analizy technicznej to moim zdaniem w ciągu kilku sesji przebije opór na 12,50 i przed wynikami dojdzie do linii szczytu trendu wzrostowego w okolice 14,30 gdzie jest również fibo zniesienia na 23,6 czyli bardzo ważny opór dwóch linii,ale wtedy oczekujemy bardzo dobrych wyników finansowych(obliczenia prezesa) i jedziemy spokojnie na 17 zł na 61,8 zniesienia Fibonacciego...niżej nie sprzedam.
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 17 to bardzo sympatyczna perspektywa dla Helio. Przemyślę to. Dzięki za rady chłopaki.
   Bardzo cieszy postawa Onico, szczególnie że zbyt mocno w niego wszedłem przed wynikami. Trochę mi to zamroziło kasy.
   Prezes przypomnij mi, przy ilu zakładasz wyjście z iAlbatrosa bez brania udziału w wezwaniu?

   Usuń
  2. 14.50+2.50=17zł.

   Usuń
 23. Witam, mam małe pytanie czy Prezes mógł byś spojrzeć na fote I wyrazić swoją opinie na temat listu intencyjnego, jak myslisz czy to ściema mają czas do 17,03 i nie wiem czy trzymać Zgóry dziękuje. Andrzej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mało przekonująco ten list intencyjny wygląda ale nie wiem czy to ściema czy nie. Rozsądnym wyjściem jeśli jesteś trochę do przodu to sprzedaż połowy akcji, jak wzrośnie to część ci zarobi, gdyby spadło to część zysku ochroniłeś.
   @ nde - mnie kurs zadowoliłby kurs 15,50 iAlbatros, ale wygląda że 14 nie przekroczy. Dużo inwestorów sprzedaje bo chyba nie chce im się brać udziału w skupie.

   Usuń
 24. czesc,
  1. jak realnie oceniasz kurs Unimotu po scaleniu akcji? Te 80 przed samym wejsciem PDA to chyba byl balonik.
  2. Przyglades sie moze Bumechowi? Uruchomili wydobycie boksytu w Czarnogorze pod koniec roku wiec moga miec ciekawe wyniki dzieki temu w najblizszym raporcie.
  Grzes

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przeciągu roku liczę że kurs zawędruje wyżej niż te 80zł, a paliwem powinny być poprawiające się wyniki. Bardzo mocno czekam raportu o przychodach za marzec a dlaczego to pisałem wielokrotnie. Można dodać że ropa w tydzień spadła z 10%, złotówka do usd się ładnie wzmocniła a to jest korzystne w dłuższym terminie.
   Jeśli chodzi o Bumech to nie widziałem informacji iż kopalnia już uruchomiona. Ja bym na razie za bardzo nie liczył na dobre wyniki gdyż ogromne są początkowe koszty i znając życie to budżet znacznie przekroczą. Jak kilka miesięcy popracują i się wszystko unormuje wtedy będzie można określić ich faktyczny potencjał bo prognozy mają ładne. Nie spodziewam się dobrych wyników choć tej spółki nie analizowałe specjalnie.

   Usuń
 25. Witam Prezesie! Co sadzisz o wejsciu w spolki z branzy moto: Autopartner, Oponeo, Uniwheels.

  Arek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie te spółki które podałeś są bardzo drogo wyceniane, zdecydowanie za dużo. Auto Partner chyba ma większe szanse na zarobek w średnim terminie, gdyż c/z 19 i zakładając wzrost przychodów w 2017 o 30% (tak jest po 2 m-ach) to zysk może wynieść około 42 mln czyli c/z spadnie na 13,80 to już trochę lepiej. Oponeo najdroższy z tych spółek bo c/z 46 i podobnie zakładając wzrost o 30% przychodów to zysk roczny wyniesie 21 mln a c/z spadnie na 34 !! a to strasznie drogo. Uniwhels wygląda na najniżej wyceniany chociaż w wynikach ma aż 16 mln z wyceny instrumentów pochodnych po 3 kw, ponadto wydaje się że będzie się wolniej rozwijał niż pozostali gdyż jest spółką bardziej dojrzałą. Co ciekawe jest to chyba jedyna spółka na giełdzie która po wypłacie dywidendy nie ma jej odcinanej z kursu i dzięki temu kurs przebywa w wiecznej hossie, nie jest zaburzany odcięciami dywidendy. Gdybym musiał wybierać kolejność inwestycji to Auto Partner, Uniwheels i na końcu Oponeo.
   Do porównania z tymi spółkami Unimot, c/z 12 (najniżej z tych spółek), szacuję wzrost przychodów w 2017 o 100% a zysk może wzrosnąć do 50-60 mln (przyjmę 55 mln), co da c/z 7,80 czyli zdecydowanie niżej niż te 3 spółki, w kolejnych latach też Unimot może nadal lepszy progres pokazywać niż ta trójka.

   Usuń
  2. Prezesie, a od czego to zależy, czy dywidenda jest odcinana od kursu, czy nie? Gdzie można sprawdzić, czy są jeszcze inne takie spółki, które po wypłacie dywidendy nie mają jej odcinanej od kursu?
   Pozdrawiam
   MG

   Usuń
 26. Ja z kolei chciałbym poprosić o Pana opinię na temat spółek: Robyg, Impexmetal oraz Wielton.

  Pozdrawiam,
  Adam.

  OdpowiedzUsuń
 27. IALBGR - Coś mi się zdaje, że komunikat o wezwaniu jest/był już dawno przygotowany, i jednocześnie celowo odkładany w czasie. Być może ktoś zainteresowany chce się jeszcze nachapać po 13,50 zł. Wszczęcie procedury wezwania oznacza zakaz kupna akcji na GPW przez podmiot ogłaszający wezwanie.
  AGROTON - papierek ładnie wyskoczył z 5 na 6 ... a być może pójdzie jeszcze wyżej.

  OdpowiedzUsuń
 28. Jak Panowie teraz obserwujecie sytuacje na Agrotonie? Pod co toczy sie gra obecnie?

  Pozdro z Podkarpacia

  OdpowiedzUsuń
 29. @ MG - wszystkie niemieckie niemają odcinanej dywidendy od kursu ale czy są jeszcze jakieś to nie wiem, przydałby się skaner który wskazałby niemieckie.
  @ petrdolar - cała Ukraina dzisiaj ładnie rośnie, ksg i nawet Astarta, co do Agroton i KSG podtrzymuję aby wstrzymać się do wyników, jak będą dobre to można zawsze kupić (najwyżej drożej), widać że Agroton to spory spadkach w ostatnim miesiącu został ponownie zaatakowany przez kapitał więc pewnie trochę podciągną jeszcze.
  @ Adam - nie jestem żadnym analitykiem a podałeś spółki które nie są w moim zainteresowaniu i trudno mi o nich uczciwie napisać, w developerów nie inwestuję ze względu na skomplikowane sprawozdania i mocno zależne od koniunktury wyniki (obecnie jest dobra), obecnie wydaje mi się prawidłowo wyceniany gdyż prognoza zarządu przewiduje 90 mln zysku w 2017 czyli mniej niż zysk za 2016r. dlatego raczej niż 10% to nie da zarobku. Impexmetal to stajnia Karkosika którą unikam, trzeba poczekać na wyniki żeby coś więcej powiedzieć tym bardziej że powinny być sporo gorsze w 4 kw gdyż w 2015 mieli z 50 mln jednorazowych przychodów (nie pamiętam już co to było). Druga rzecz to na wyniki negatywnie może wpływać wzrost kosztów energii, widać to było w dzisiejszych wynikach/szacunkach wszystkich firm z grupy Azoty, nie czytałem szczegółowo ale 4 kw miały słaby.
  Wielton podobnie jak 3 spółki z branży moto o których dzisiaj pisałem, jest wysoko wyceniany (jak dla mnie za wysoko), spore ma obecnie inwestycje przez co mniej gotówki jest dla akcjonariuszy, przepływy operacyjne 47 mln są sporo niższe od zysku 68 mln, kapitał własny 290 mln do 920 mln kapitalizacji to mocno niekorzystna różnica. Na chwilę obecną jak dla mnie kurs powinien być ze 25% niżej (tak "mówi"rozsądek) ale wiem że jest to mocno grana i lubiana przez analityków spółką więc wycena jest wysoka, dodatkowo na wyobraźnie może oddziaływać kierunek afrykański.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lista niemieckich spółek
   https://www.gpw.pl/lista_spolek?search=1&query=&country=NIEMCY&voivodship=&sector=&x=28&y=12
   Jedynie Talanx jeszcze przyzwoicie wygląda, bo reszta to lipa.

   Usuń
 30. Helio pieknie dzisiaj :)

  Arek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oby do końca tak utrzymali...

   Usuń
  2. Mam nieodparte wrażenie że ktoś czytający bloga przyczynił się do wzrostów, wczoraj pisaliśmy o Helio a dzisiaj mocne wzrosty (zbieg okoliczności ?). Przydałyby się teraz wyniki to byłby dodatkowy mocny impuls wzrostowy. Zamówiłem analizę na comparic.pl może zrobią.
   Unimot, Delko i Aviaaml dzisiaj ładnie, do dzisiaj teoretycznie powinno być podane kto sprzedawał powyżej 5% ale jak na razie cisza.

   Usuń
  3. No nie do dzisiaj - mają 6 dni sesyjnych - czyli najpóźniej 20.03

   Usuń
  4. Art. 69. 1. Kto:
   1) osiągnął lub przekroczył 5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 33%, 331/3%, 50%, 75% albo 90% ogólnej liczby głosów w spółce publicznej albo
   2) posiadał co najmniej 5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 33%, 331/3%, 50%, 75% albo 90% ogólnej liczby głosów w tej spółce, a w wyniku zmniejszenia tego udziału osiągnął odpowiednio 5%, 10%, 15%, 20%, 25%, 33%, 331/3%, 50%, 75% albo 90% lub mniej ogólnej liczby głosów
   – jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić o tym Komisję oraz spółkę, nie później niż w terminie 4 dni roboczych od dnia, w którym dowiedział się o zmianie udziału w ogólnej liczbie głosów lub przy zachowaniu należytej staranności mógł się o niej dowiedzieć, a w przypadku zmiany wynikającej z nabycia lub zbycia akcji spółki publicznej w transakcji zawartej na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu – nie później niż w terminie 6 dni sesyjnych od dnia zawarcia transakcji.

   Usuń
 31. Dziś zieleń zawitała do portfela. Chyba Ameryka i Holandia trochę pomogły. Bardzo ładnie helio. Ja dokupiłem iAlbatros za resztę kasy i cóż trzeba będzie się szykować na skup i odwiedziny Trigona. Na sprzedanie koło 15 zł to chyba już nie ma co liczyć. Natomiast po przemyśleniu to co wcześniej pisał petrodolar wydaje się sensowne. Po wezwaniu może być wzrost kursu. Zobaczymy. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 32. Jako lidera przedsiębiorstw notowanych na NewConnect wskazaliśmy Unimot.

  http://www.rp.pl/Gielda/303159892-Byki-i-Niedzwiedzie-oraz-Zlote-Portfele-dla-najlepszych-na-rynku.html#ap-1
  Sick

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Unimot dzisiaj pierwszy raz akcje są notowane niżej niż pda, długo to trwało aż inwestorzy nauczyli się liczyć. Dzisiaj na koniec sesji podbiję na koniec kurs akcji (obecnie to 52,45 jest na sprzedaży) i jutro w takiej cenie zamienione pda na akcje się otworzą. Dzisiaj umacnia się złotówka do dolara oraz spada ropa na świecie a to korzystne dla firm paliwowych (oczywiście w średnim terminie).

   Usuń
 33. Czyżby cos na Danksie szarpnęło?
  Witek+

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no i delko też ładnie i trochę vindexus , avia na razie gotowa do startu kurs u mnie z 6 na 4,98 może jeszcze niżej zjadę jeszcze dokupię powoli i spokojnie .[herkules niepopisany]

   Usuń
  2. vindexus narazie szamocze się w miejscu...mam nadzieję, że potrzebuje trochę czasu i paru dobrych danych, żeby trochę ruszyć z miejsca...

   Usuń
 34. kupiłem ten raport o spółkach NC...

  jest co czytać... ;)

  OdpowiedzUsuń
 35. Mam pytanie jest coś ciekawego o spółce Onico Zgred?

  OdpowiedzUsuń
 36. Prezesie co myślisz o obecnej wycenie oraz perspektywach PGS Software? To moja największa pozycja (33% całego portfela), nie obawiam się o wzrost zysków w przyszłości, ale raczej o to, jak duża ich część jest już w cenie i czy nie warto byłoby nieco skrócić tę pozycję na rzecz bardziej obiecujących cenowo spółek z równie dobrymi fundamentami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Największym atutem PGS to obecnie jest trend wzrostowy który trwa pomimo coraz mniejszej progresji wyników, w styczniu pisałem z posiadaczem akcji PGS że przychody jeszcze się trzymają ale rentowności spadają i może powoli myśleć o stopniowym redykowaniu tej pozycji. Jak widać myliłem się gdyż dzisiaj kurs urósł o 5,57% a łącznie 7% od czasu gdy pisałem z nim. Jak masz pewniaka do większego zarobku to możesz trochę się skrócić ale nic nie masz na oku to może warto trzymać, z 10% rocznie powinien spokojnie jeszcze dawać zysku.
   @ tommy501 - wg mojej wiedzy to Onico nie ma w tym raporcie, a jest np. Macrologic który jest z gpw a nie nc.

   Usuń
  2. Tydzień temu Paweł mnie pytał o Izo-blok który dzisiaj podał wyniki, jak można było się spodziewać są one lepsze r/r (o 3,7 mln zysk wyższy) i wzrost jest zasługą głównie przejęcia dużego konkurenta. Zostały jeszcze 2 kwartały lepsze dzięki przejęciu i tak jak napisałem wcześniej wszystko wskazuje że łącznie o 10 mln poprawią wyniki dzięki przejęciu. Jeśli odejmiemy jednorazowe koszty emisji akcji 1,5 mln to można szacować iż firma może rocznie zarabiać ok. 22 mln czyli c/z 11, czyli neutralnie. Bilans i przepływy ok, amortyzacja równa capexowi (nabycie trwałych i materialnych).

   Usuń
 37. Cześć,

  Jak myślicie warto jutro wejść w Helio?
  Po dzisiejszym wzroście nie wiem jak się będzie jutro kurs kształtował

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się że chwilowo zrobiło się drogo i kurs może pod ostatnio przebity opór (teraz to już wsparcie) 12,50 spróbować się cofnąć, gdyby tak było to w tych okolicach można próbować kupić. Drogo odnosi się do obecnego c/z 10,80 które za 2 tygodnie może spaść na 7,50/8 i wtedy będzie już taniej. Oczywiście jak się zachowa kurs o tym się w najbliższych dniach dowiemy :-)

   Usuń
 38. Czy uzasadniony jest aż tak duży spadek Transpolonii po ogłoszeniu nowej emisji akcji,jak to się ma do wyceny?
  Tomm

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak przeczytałem dzisiaj informację o nowej emisji to od razu na czacie giełdowym napisałem że będzie duży spadek. Przez pół godziny nic się nie działo i dopiero później ruszyło. W mojej ocenie jak najbardziej ma to uzasadnienie i spadek może się jeszcze pogłębić. Emisja nowa jest bardzo duża bo 60% będzie więcej akcji, bez prawa poboru (a to świństwo), c/z zrobi się koło 40 a to bardzo drogo. Oczywiście ta emisja poprawi wyniki począwszy od 2018 ale to jest odległy termin i nie będzie to jakaś ogromna poprawa. Można dodać iż w tym roku mocno urósł w zasadzie bez powodu dlatego miał co oddać. Tak swoją drogą mnie ta spółka zawodziła i nie wiem czemu tak drogo kosztowała, wzrost przychodów wynikał tylko z przejęcia orlen trans ale nie miał dużego przełożenia na zysk netto, druga rzecz jak ceny benzyny na początku 2016 mocno spadły to wydawało mi się że wpłynie to pozytywnie na wyniki a tak nie było.

   Usuń
  2. Mimo wszystko jutro trochę podkupię po promocyjnej cenie...ryzyko musi być:)
   Tomm

   Usuń
 39. Na Danksie dzisiaj wolumen wiekszy niz srednia z ostatnich 5 i 20 sesji, wiec cos sie dzieje. Ladna swieczka dzienna.

  Zastanawiam sie czy spekulacyjnie nie wejsc w Votum - wyglada na to, ze bedzie odbicie.

  OdpowiedzUsuń
 40. Dziękuje za informacje o Izoblook, cały czas szukam jakiś inwestycyjnych okazji ale jest ciężko coś znależć, po ostatnich wzrostach wiele firm dyskontuje już znaczną poprawę wyników, przydałaby się taka korekta na rynku o 10 %, co do raportu Top Newconnect to wpadły mi w oko dwie perełki Biomaxima pewniejszy typ i Agroliga. Szkoda że w raporcie brakuje paru fajnych firm jak Aiton, Mineral, E- muzyka a są takie które już na new connect nie są czyli Transpolonia, PGS. Z głównego rynku trzeba bliżej się przyjrzeć Talexowi i CNG / ta propozycja bardziej pod przejęcie jak Polcolorit i ożywienie w budownictwie/ Pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też zakupiłem raport....
   jutro sobie poczytam....
   oby było coś o naszych firemkach...

   Usuń
  2. ps. ktoś mnie pytał o Onico...
   brak info w raporcie... :(

   Usuń
  3. http://analizyobs.blogspot.com/2017/03/e-muzyka.html?m=1

   Usuń
 41. Tylko ze Biomaxima jest niezbyt plynna - srednio 4 transakcje w miesiacu przy obrocie 13k PLN. Kapitalizacja 19.32mln, a free float 9.65mln.

  OdpowiedzUsuń
 42. Jest wezwanie iAlbatrosa po 59,05 ake bardzo krótki czas obowiązywania, przyszły tydzień więc będzie ciężko pocztą zdążyć. Przyjmuje bos więc więcej placówek i mi to pasuje.

  OdpowiedzUsuń
 43. Jest wezwanie:
  http://www.attrader.pl/pl/akcje/IALBGR/komunikat/ESPI/ogloszenie-oferty-zakupu-akcji-wlasnych,20170317_082822_0000092857

  OdpowiedzUsuń
 44. Pewnie już słyszeliście o skupie na IAlbatrosie, więc tylko tak informacyjnie. Cena 59,05 zł - skup 2.455.559 akcji. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 45. Czy można już dzisiaj poprosić o świadectwo depozytowe i zablokować akcje na rachunku?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 46. To pytanie do Twojego DM, z którego pobierzesz dokumenty.

  OdpowiedzUsuń
 47. Ja sprzedałem alatrosa na otwarciu,żeby nie biegać po biurach przy 250 szt. szkoda zachodu.
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 48. Cześć Prezes, od niedawna czytam Twojego bloga i uważam że jest jednym z lepszych dotyczących GPW, tworzy dużą wartość dodaną.
  Zauważyłem, że dość dużo się tu wspomina o Vindexusie, a jestem ciekaw Twojej opinii o fundamentach spółki, która nazywa się Fast Finance. Działa w tej samej branży, a wskaźnikowo wygląda super i wydaje się mocno niedoszacowana. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 49. To jeszcze raz łopatologicznie poproszę. Wpierw idę do swojego maklera (mBank) i proszę o świadectwo, tak? A potem do BOŚ z tym świadectwem?

  OdpowiedzUsuń
 50. @ Szeniek, nie mam pojęcia czy już można prosić o świadectwo depozytowe, zapisy przyjmują od poniedziałku więc możliwe że dopiero wtedy można działać.
  @ bbb - rozumiem że zarobiłeś :-)
  @ nde - tak jak piszesz, najlepiej to sobie zadzwoń do biura i zapytaj że chcesz wziąć udział w wezwaniu iAlbatros i czy od ręki ci dadzą świadectwo czy dzień wcześniej trzeba zamówić, odbierasz świadectwo w mbanku i jedziesz do bosia i tam od ręki zrobisz zapis (nic raczej nie trzeba wypełniać tylko podpisać, wydruki dostaniesz z komputera), w bosiu pewnie trzeba będzie z godzinę poczekać bo krótki czas przyjmowania zapisów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przejadę się do mBanku i zapytam. Potem poszukam gdzie koło Bytomia mam najbliżej BOŚ i będzie ok. Dzięki.

   Usuń
  2. Jasne że zarobiłem, jakieś 15% czyli prawie pięć stówek i pozycja zamknięta..czekam na 12,50 i dokupuję Helio :)

   Usuń
 51. ja mam pytanie w jakim terminie przeleją nam gotówkę za akcję ? myśle by dokupić jeszce 1000 akcji dobre i kilka %
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko pamiętaj, że jeśli dziś dokupisz to dopiero w wtorek po południu najwcześniej możesz iść do swojego biura po świadectwo

   Usuń
 52. Ja dokupiłem jeszcze 1660 szt. po 13,75 - i tak jedna robota z zapisem, a tak kilka groszy wpadnie

  OdpowiedzUsuń
 53. Uważajcie z kupnem żeby zdarzyć. Trzeba pamiętać że akcje powinny być zaksięgowane na rachunku. Tu jest trochę info
  http://analizyobs.blogspot.com/2017/03/ialbatros-uwazac-przy-skupie-akcji-nie.html?m=1
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 54. Mam pytanie do zorientowanych. Przy wezwaniu wychodzi mi średnia cena 14,14 zł na akcję (100% akcji) minus opłaty związane ze świadectwem depozytowym i blokadą. Wyliczenia na szybko - skup za 145.000.000 zł, akcji do skupienia 10.251.198 sztuk poza tymi co już posiadają (wezwanie na 2.455.559 sztuk po 59,05 zł). Biorąc pod uwagę, że po skupie 1 akcja tego co zostanie będzie warta 0,01 zł (śmieszne, ale niech będzie), to sprzedawanie poniżej 14,05 - 14,10 zł to zwykła strata (chyba, że ktoś ma bardzo mało akcji i nie chce mu się czekać). Czy znawcy (Prezes) mogliby potwierdzić, bądź poprawić moje rozważania? Pozdrawiam Eljot.

  OdpowiedzUsuń
 55. Hej,
  Czy jeżeli dokupi się dzisiaj jakieś akcje to świadectwo depozytowe za nie będzie można dostać dopiero za 3 dni robocze, czy od razu?
  Paweł D.

  OdpowiedzUsuń
 56. UNIMOT znowu na minusie ? Nawet po scaleniu ?

  OdpowiedzUsuń
 57. @ lukas8i8 -Dwa dni i będziesz miał kasę, to szybko trwa. Myślę że jeszcze kurs na 13,50 się cofnie a będą sprzedawać ci którzy nie mają czasu załatwiać papierów, no chyba że jakiś fund będzie zbierał który potrafi liczyć

  @ Egonac - Fast Finance jest na skraju bankructwa i lepiej nie mieć ich akcji obecnie w portfelu, mają oni ogromne problemy z płynnością, nie mogli wykupić obligacji w terminie i musieli sprzedaż część swoich posiadanych wierzytelności, manewr ten spowoduje że pogorszą im się wyniki bo mniej wierzytelności będą mieli od odzyskania. Niestety wpadli oni w spiralę i jest możliwe że będzie coraz gorzej.

  @ nde - przy wezwaniu jest lista punktów przyjmująca zapisy więc możesz sobie sprawdzić czy w twoich okolicach jakiś jest.

  Dzisiaj Unimot stał się akcjami i niestety kurs się trochę cofnął, szkoda, trzeba teraz czekać na raport o przychodach miesięcznych, jak będzie dobry to powinno być impulsem do wzrostów.
  Bowim - jest krótka informacja iż akcje które odkupują od konsorcjum stali zostaną kiedyś na rynku odsprzedane, nie mają być umarzane.http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26655907,akcje-wlasne-bowimu-odkupowane-od-konsorcjum-stali-sa-przeznaczone-do-sprzedazy-na-rynku
  Aviaam - nie wiem czy zauważyliście ale podaz w ostatnich dniach całkowicie zniknęła, wygląda na to że po dużej transakcji po 4,50 , sprzedający swój cel zrealizował a teraz może będzie do góry.
  Wracając do iAlbatros to jestem zadowolony z dwóch powodów, szybko będę miał pieniądze ze sprzedaży więc nie będę musiał kombinować w kwietniu co sprzedać aby zebrać na podatek, potrzebuję ze 35 k wypłacić i tyle będę miał ze skupu. Drugi powód to jako że moje biuro maklerskie prowadzi zapisy to mam trochę większe szanse że wcześniej mi odblokuje akcje i będę miał szanse sprzedać w lepszej cenie, oczywiście nie nastawiam się na to gdyż może być sytuacja iż przed sesją wszystkim odblokują ale nadzieję mieć warto :-)
  @ eljot - nie chce mi się liczyć ale wygląda na to że dobrze liczysz, pamiętać musisz że prowizja za sprzedaż może byc wyższa niż standardowa, w bosiu to 0,95%

  OdpowiedzUsuń
 58. Jakby ktoś był ciekaw: w dbMakler świadectwo depozytowe jest bezpłatne, a prowizja tylko 0,5% - więc niektórym mogłoby się mocno opłacić przerzucenie tam akcji (jak rozumiem w BOŚ jest 0,95% + 30 zł). Piotr

  OdpowiedzUsuń
 59. Uwaga zadzwoniłem do Deutsche Bank w oddziale w Poznaniu nie dadzą mi świadectwa depozytowego. Taka możliwość jest tylko w Warszawie mogą mi przesłać listem priorytetowym do Poznania jeśli jakieś papiery dojdą to wyślą jeszcze dziś jak nie to powiedziałem że sam przyjadę do warszawy w poniedziałek bo mam 5 tyś akcji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze trochę kurs urośnie i można na rynku sprzedawać:-) Genus tylko czy jeśli nie dojdą to czy ci drugie mogą wystawić od ręki, bo żeby nie było sytuacji że dwóch nie może być jednocześnie wystawionych.
   Ja jeszcze 500 spróbuję dokupić jak uda sie po 13,6
   @ piotr - nie opłacają się żadne przerzucania, gdyż żeby akcje przenieść to też musisz prowizję zapłacić i mija się to z celem.

   Usuń
 60. Re Prezes: "Jak macie wątpliwości to zawsze możecie do swojego biura maklerskiego napisać i wyjaśnić jakie są koszty, jeśli chodzi o boś to opłata za świadectwo pod wezwanie na pewno kosztuje 30 zł i nie ma żadnych opłat poza prowizją maklerską jak akcje będą skupione przez inne biuro, tutaj prowizja nie jest jak do operacji maklerskich tylko do składanych osobiście czyli 0,95%. Takie koszty ponosiłem przy skupie iAlbatrosa pół roku temu i zakładam że zmian nie było."
  Czyli opłata za blokadę akcji (w DB jest to 250 PLN) raczej nie będzie pobrana?

  OdpowiedzUsuń
 61. Prezesie, pewnie wiesz, bo to Twoje biuro: "Klienci Domu Maklerskiego BOŚ przy składaniu Oferty Sprzedaży Akcji nie przedstawiają świadectwa depozytowego. Akcje tych klientów są blokowane na podstawie złożonej dyspozycji blokady Akcji."- to znaczy, że wszystko można załatwić zdalnie? Czy też trzeba się jednak do BOŚ pofatygować z formularzem zapisu? Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zdalnie, od poniedziałku w zakładce Dyspozycje-Inne
   Anna

   Usuń
  2. Super, dzięki za informacje.

   Usuń
 62. Prezesie drogi, jak postrzegasz Odlewnie w najbliższej perspektywie? Spółka wygrzebała się z kłopotów jakie miała z opcjami, rokrocznie poprawia wyniki.
  Pzdr Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry ale nie mam dzisiaj głowy do myślenia (chore dzieci w domu i jeszcze akcja z iAlbatrosem ), Odlewnie na szybko nie wiem czy wiesz powinny pokazać dużo gorsze wyniki r/r bo mieli w 4 kw 2015 jednorazowy przychód 2 mln (nie pamiętam co to było) i baza jest wysoka, zysk roczny pewnie pokarzą 13 mln i wycena będzie obecna odpowiednia (chociaż może lekko kurs spaść), po wynikach jak mi się przypomnisz to coś napiszę więcej.
   @ petrodolar i piotr - napisałem do biura już z rana czy będę płacił jakąś prowizję za blokadę czy są jakieś dodatkowe koszty i pytałem tez czy można wszystko przez internet zrobić czy wymagana jest wizyta osobista lub wysyłka pocztą, jak mi odpiszą to dam znać.

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź, przy okazji gratulacje z okazji przekroczenia 100K PLN.

   Usuń
 63. W mBanku świadectwo też 30 złotych, ale dodatkowo 20 jak odbierasz osobiście, a bez dodatkowych opłat jak listownie. Bez sensu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd taka informacja? Dzwoniłem i powiedzieli, że 30zł za świadectwo tylko.

   Usuń
 64. Patrząc na te opłaty BOS vs DB to.. coś przemawia za DM BOŚ? Może czas się przenieść skoro DB taki tańszy.
  Pzdr, Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. DM BPS wprowadzil nowa oferte prowizja 0,13% min.3 zł. Jedyny feler to oplata za rachunek 50 zł/rok

   Usuń
  2. Jak dużo robisz transakcji to te 4 zł miesięcznie opłaty szybko ci się zwróci, pytanie jak długo ta promocja będzie trwała oraz jakie opłaty są później po zakończeniu promocji.
   @ Piotr - nic nie mam z reklamowania bosia ale dużo za nim przemawia, dbmakler ma niskie opłaty i to jedyny plus, nie długo będzie zwijał interes więc i tak jakieś biuro przejmie wszystkie rachunki. W bosiu opłaty są wyważone, za transakcje kupna i sprzedazy akcji płacę 0,29% z tytułu zniżki w SII (standardowa prowizja to 0,39%), opłata za świadectwo to 30 zł a są biura jak alior które biorą 250 zł (chyba), kolejną rzeczą to coraz mniej biur robi się na rynku (ing się zwinął i db pewnie nie długo też) i wzmacnia się kadra w bosiu, przechodzą też klienci i niedługo większość wezwań może się odbywać przez boś, duża sieć placówek w Polsce, kolejny plus i dla mnie jak najważniejszy to pełen profesjonalizm obsługi i kompetencji pracowników biura, jak załatwiałem trudne operacje (zamknięcie IKZe, przeniesienie akcji na inny rachunek) to sprawnie wszystko poszło i co ciekawe nawet o 1 w nocy na moje emaile (pytania) odpisywali. Dlatego jak widać jest dużo plusów a na prowizje to już moja głowa aby zarobić.
   @ anna - jak byłoby tak jak piszesz to byłoby super
   @ petrodolar - faktycznie 100 k pękło ale za miesiąc dużoooo spadnie, dokupiłem jeszcze 500 akcji iAlabtros do 3000, może jeszcze z 500 zł się dodatkowo zarobi :-)

   Usuń
  3. Dzwoniłam do boś i dostałam odpowiedź, że jeśli jestem ich klientem to wszystko załatwię elektronicznie. Dla mnie to istotne, bo do najbliższego jakiegokolwiek biura mam 100 km

   Usuń
 65. Ale kicha z tym wezwaniem na IAlbatrosa.
  Śpieszą się jak nie wiem co, skup od poniedziałku do piątku - akurat nie ma mnie w kraju.
  Dzwoniłem do mBanku, korespondencyjnie (prawie) się nie da :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korespondencyjnie, to wiesz ... Zdążysz albo i nie - i wtedy jesteś udupiony, bo akcje masz przyblokowane (zlecenia S nie złożysz), a zapisu nie możesz wykonać bo list sobie jeszcze nie doszedł.
   Ja, podobnie jak kolega z Poznania mam problem z DB. Oto co mi odpisali:

   "Dzień dobry,
   oddział Bankowy nie ma pełnomocnictw do wystawiania dokumentów dotyczących Biura Maklerskiego. Dyspozycję wystawienia świadectwa należy złożyć telefonicznie i owe świadectwo można odebrać osobiście w Warszawie lub możemy je wysłać pocztą."

   W tej sytuacji - ponieważ nigdy nie robię czegoś na ostatnią chwilę - rozważam sprzedaż papieru na GPW.

   Usuń
 66. Krótko o wynikach: pojawiły się wyniki sporej liczby firm i raczej były słabsze niż oczekiwano (lub r/r) ale na kilka mocno zareagował rynek, rośnie Novita 10% (a wynik uważam że dobry ale bez przesady, cz 10 się robi), PKP Cargo rośnie 10% i tu mnie mocno dziwi tak duży wzrost, firma pokazała lepsze wyniki r/r ale i tak jest 100 mln straty przy 2,6 mld wyceny, druga rzecz można trochę wycenę oszacować przez przepływy operacyjne czyli 380 mln do 2,6 mld czyli też to nie jest promocja.
  Mnie zastanawia niska wycena Asseco Poland (ktoś nie dawno pytałem a ja go w zasadzie zbyłem), niby gorsze wyniki od szacunków ale i tak uważam że są bardzo dobre, przy kapitalizacji 4,4 mld zł mamy 543 mln zysku netto (c/z 8,10) ale jak dla mnie 6,77 po dodaniu do zysku netto amortyzacji i capexu środków trwałych. Bilans ładny, przepływy operacyjne wręcz świetne bo 880 mln, proponowana dywidenda 5%, W czym tkwi problem, może w dojrzałości firmy i zatrzymaniu rozwoju?
  @ anna - szkoda że nie zapytałaś czy jest jakaś dodatkowa opłata za blokadę środków pod wezwanie
  @Saszka - to nie masz wyjścia i musisz sprzedać akcje, niestety mniej zarobisz, musisz też pamiętać że do wtorku będzie jeszcze obrót na akcjach a później już całkowicie zaniknie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zapytałem o blokadę, powiedzieli, że tylko 30zł za świadectwo i w tym zawiera się już blokada (w świadectwie).

   Usuń
 67. Ktoś wie jaki ma być termin ważności blokady?
  W mBanku o to pytają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ci nie pomogę ale dla mnie to dziwne pytanie, przy ostatnim skupie iAlabtros które obsługiwał Trigon, moje biuro bos nie pytało, miałem zakładkę w której wybrał że świadectwo dotyczy wezwania iAlabtros i jak odbierałem to wszystko było wypełnione. Jak są jakieś wątpliwości to do bosia musisz dzwonić.

   Usuń
  2. Dzwoniłem do BOSia właśnie. Oni mówią, że termin ważności blokady, to ma być "do zakończenia sesji giełdowej w dniu przeniesienia własności Akcji w KDPW S.A."
   Z kolei w mBanku Pani chce ode mnie konkretną datę.
   I bądź tu mądry...

   Usuń
  3. Witaj Prezes,
   Też mam ten dylemat co drdm , w harmonogramie oferty jest:
   Termin zakończenia przyjmowania ofert sprzedaży akcji - 24.03.17
   Przewidywany termin transakcji nabycia akcji - 28.03.17
   W bosiu jeszcze nic nie wiedzą , blokować akcje do 24 czy 28.03.17
   Może nam ktoś lepiej obeznany pomoże , z góry dziękuje
   Pozdrawiam
   Witek

   Usuń
  4. Tak jak pisałem ja nic nie pomogę, może gdybyście mieszkali w którymś z miast gdzie ma biuro boś to wtedy trzeba byłoby podejść i z osobą wyjaśnić, nawet przy pracowniku zadzwonić do mbanku i niech sobie wyjaśnią daty. Można też ewentualnie zapytać w mbanku co się stanie jak data blokady będzie dłuższa niż trwające wezwanie, np jak zrobią blokadę do 10 kwietnia to czy jak nabycie akcji w wezwaniu będzie 28 marca to czy wszystko będzie dobrze i zostanie wasza dyspozycja zrealizowana ? Nic więcej nie pomogę.

   Usuń
  5. Jestem po kolejnej rozmowie z mBankiem. Tym razem dowiedziałem się, że mam nic dzisiaj nie blokować jeśli chcę wziąć udział w wezwaniu. Trzeba to zrobić w poniedziałek, ale nie blokując akcje, a prosząc o "odpowiedź na wezwanie do sprzedaży akcji". Wtedy nie trzeba będzie podawać terminu ważności blokady.
   Nie jestem w 100% pewny tej informacji, bo dokument, który w wyniku tego dostanę nie jest "świadectwem depozytowym", a wg dokumentów ze strony iAlbatrosa świadectwo jest potrzebne... więc znowu się zapętliłem ;)
   Ja na dzisiaj kończę dzwonienie, bo już 2 godziny na telefonie wisiałem próbując się czegoś dowiedzieć. Będę kontynuował w poniedziałek.

   Usuń
  6. Napisałem do DM BOŚ , zobaczymy co mi odpowiedzą
   Witek

   Usuń
  7. Tak może być, potwierdzało by to co pisałem wcześniej odnośnie wcześniejszego wezwania iAlabtros w którym brałem udział, w systemie wybrałem konkretne wezwanie iAlbatros, nikt o nic nie pytał i jak przyjechałem miałem już przygotowane i co więcej wypisane z odpowiednimi informacjami. Faktycznie jak bierzesz świadectwo bez określonego celu (a dzisiaj nie obowiązuje jeszcze wezwanie bo zaczyna się w poniedziałek) to trzeba podać datę do kiedy ma być blokada środków. Podsumowują : w poniedziałek do swoich biur z rana dzwonicie i prosicie o odpowiedzenie na wezwanie iAlabtros i we wtorek powinniście je już dostać, wtedy wysyłacie lub zawozicie do mbanku. Gdyby jakiś pech był i świadectwo nie przyszłoby do środy to trzeba jechać osobiście do biur i działać. Myślę że ta wersja nikomu się nie przytrafi.

   Usuń
  8. W mBnaku zastrzegają, że listownie świadectwo może iść do 5 dni, dlatego ja nie ryzykuję i odbiorę je osobiście. Wiąże się to z dodatkową opłatą 20zł, ale we wtorek będę je miał w ręce.

   Usuń
 68. Wyniki na Helio miały być dziś opublikowane czy 31.03?

  OdpowiedzUsuń
 69. Ja sprzedałem trochę ponad tysiąc akcji. Mam konto w Deutsche Banku i dupa. Po za tym do najbliższej placówki BOŚ obsługującej wezwanie ponad 100km i trzeba by urlop. Z jednej strony cieszy zysk z drugiej niedosyt pozostał. Kasa na koncie wiec nie ma się co oglądać i trzeba grać dalej :)
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 70. Myślę że nad asseco mocno wisi przetarg na system zusu. Tym razem w przetargu juz nie startuje samo AP. Do tego zus się chwalił, że znacząco obniżył bieżące koszty utrzymania systemu. Choć nie napisał wprost to może to być kosztem właśnie AP. Wiec chyba brakuje paliwa do wzrostu, za to są jakieś czarne chmury w oddali.

  OdpowiedzUsuń
 71. Prezesie mam w portfelu miejsce na jedna spółkę co byś wybrał astarte czy mercator, zakup na średni termin pozdrawiam Damian0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie Astarta, pisałem ostatnio że z samego przeszacowania kredytów walutowych wyniki za ostatni kwartał powinny być 50 mln zł lepsze i obecny kwartał jak hrywna się już mocno nie osłabi też 50 mln zł będzie lepsze, nie uwzględniam w szacunkach zysków ze sprzedaży ich produktów rolnych ale ze względu na dobre zbiory w 2016 i wysokie ceny żywności (średnio 15% wyższe r/r) powinny być dodatkowe zyski. Może to być łącznie ze 150 mln większy zysk co dałoby c/z 4 (takie c/z za 4 m-ce), niskie zadłużenie, może jakaś dywidenda lub skup dorzucą (ale na to nie nastawiam się). Jest szansa że za 4-5 miesięcy może to przełożyć się ładnie na kurs, trzeba pamiętać że Astarta dziwne ma ruchy kursu, czasem ginie obrót i kurs potrafi 5% urosnąć lub spaść bez powodu (2 dni temu przecież po 65 zł można było kupić). Mercator to trochę dłuższy temat do inwestycji, zanim zbudują fabrykę i przełoży się to pozytywnie na wyniki to pewnie jeszcze z rok upłynie, wydaje mi się że zdąrzysz jeszcze dokupić.

   Usuń
 72. Jak dobrze pamiętam niedawno DM bzwbk zalecał kupno Asseco Pl, a przeglądając wykres nawet jest dobry moment na wejście wczoraj dużo spadło ale zniesienie na 38,2 zadziałało jako wsparcie,myślę nad zakupem...
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 73. Ktoś wie, jak oszacować ile % akcji obejmie skup w odpowiedzi na wezwanie Albatrosa? Załóżmy, że mam 1000 sztuk. Czy tak jak napisane w komunikacie ok. 21-22%?
  Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kwota skupu - 145 000 000
   liczba akcji - 11 635 281
   max 33% - 3 839 642
   akcje własne - 1 384 083
   akcje biorące udział w skupie - 2 455 559
   cena za akcję 145 000 000 / 2 455 559 = 59,05
   procent skupu akcji - 2 455 559 / (11 635 281 - 1 384 083)*100% = 23,95%

   Może być trochę więcej, bo pewnie nie wszyscy odpowiedzą na wezwanie

   Usuń
 74. Informacja z bosia na moje pytanie " Witam, W związku z ogłoszonym wezwaniem (zaproszeniem do sprzedaży) na iAlbatros mam pytania: mam akcje w państwa biurze maklerskim czy mogę zapisy zrobić przez internet czy muszę osobiście w biurze (pocztę wykluczam bo krótki okres wezwania)? Nie potrzebne jest świadectwo depozytowe ale robiona jest blokada na rachunku, czy są z nią jakieś koszty związane ?
  dostałem odpowiedź (nie pełna bo brak informacji o kosztach) Dziękujemy za wiadomość. Złożenie odpowiedzi na ofertę sprzedaży spółki iAlbatros Group S.A. będzie możliwe w dniach 20-24.03.2017 r. za pomocą rachunku inwestycyjnego, zakładka [Dyspozycje] => [Inne]. Zgodnie z dokumentem ofertowym, Klienci Domu Maklerskiego BOŚ przy składaniu Oferty Sprzedaży Akcji nie przedstawiają świadectwa depozytowego. Akcje tych klientów są blokowane na podstawie złożonej dyspozycji blokady Akcji. Operacja ta będzie możliwa do wykonania drogą elektroniczną.
  Ze swojej strony zachęcamy do zapoznania się z procedurą odpowiedzi na ofertę, która dostępna jest na stronie: http://ialbatros.com/relacje-inwestorskie/raporty-biezace/ po kliknięciu w opcję: i jest zrzut gdzie pobiramy
  @ BBB - grzes może mieć racje że obecny rząd może nie dać tak dobrze zarabiać i dlatego wycena jest taka jaka jest. Do poczytania : Asseco Poland ocenia, że ubiegłoroczne zamrożenie przetargów IT w sektorze publicznym wyłoni nową sytuację na tym rynku. Spółka chce "być potrzebna państwu", uczestniczyć i zarabiać na projektach, "które mają dla niego sens i przyniosą korzyści dla obywateli", poinformował prezes Adam Góral. "Nie wierzę, że rynek publiczny wróci do stanu jaki był wcześniej. 2016 rok to był okres, w którym nastąpiło tam zastanowienie: 'czym dysponujemy'. Dostrzegam pozytyw tej sytuacji, bo z tego mogą wyłonić się nowe koncepcje. Wierzę, że utrzyma się opinia o przydatności prywatnych spółek w publicznych projektach" - powiedział Góral na spotkaniu z dziennikarzami.
  "W sektorze publicznym są ogromne rezerwy. Państwo nie ma uporządkowanej sfery back office - system jest rozproszony. Chcę, żeby Asseco Poland zarabiało na projektach, które mają sens, a obywatele korzyści. Chcemy być potrzebni państwu" - dodał prezes.
  Góral podkreślił, że wierzy w znalezienie w nowej sytuacji w tym sektorze sposobu na relacje państwo - firmy, ale na pewno "nie wrócą stare czasy. Obecny portfel zamówień grupy Asseco w oprogramowaniu i usługach własnych na 2017 r. ma wartość 5,03 mld zł i jest 12 proc. wyższy rdr". Ja ci nie podpowiem czy wchodzić czy nie, zagrożenia są ale drogo też nie jest, najwyżej z rok przetrzymasz i skasujesz dwie dywidendy po 5%.

  @ lukasz - minimum 24 % skupią a dokładnie masz wyliczone u OBSa na blogu : http://analizyobs.blogspot.com/2017/03/ialbatros-przed-mega-skupem-akcji-warto.html

  OdpowiedzUsuń
 75. Ja raczej upłynnię Albatrosa. Zakładacie, że cena w następnym tygodniu spadnie, czy wzrośnie?

  OdpowiedzUsuń
 76. Cena Albatrosa w przyszłym tygodniu (pon./wt.) wzrośnie powyżej 14,00 zł. Jak już sprzedasz rozważ zakup AVIAAML - kurs trochę odbił, ale dalej jest niesamowicie tanio. Nie wiadomo czy już dzisiaj nie będzie tam rakiety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie się zastanawiam, czy nie spadnie, ponieważ zanim otrzymasz świadectwo będzie trzeba poczekać 3 dni (z tego co czytam), więc od wtorku, środy nikt chyba nie będzie chciał kupić (być może się mylę, nie uczestniczyłem nigdy w wezwaniu).
   AVIAAML mam :) niestety średnia 5,4

   Usuń
  2. W mojej ocenie wtorek to ostatni dzień na sprzedaż akcji w dobrej cenie ale ja bym dług nie czekał, później popyt będzie raczej spadał.
   Otrzymałem informację zwrotną z bosia iż ci którzy mają w nim rachunek maklerski nie płacą za żadne blokady i świadectwa (którego nie ma) i tylko będzie prowizja maklerska za sprzedaż 0,95% od kwoty skupu.

   Usuń
  3. 1. w boś 0,95 % co uważam za skandal..- tutaj nie wiem czy tyle bedzie , czy to jest zgodne z TOiP ? bo to jest dyspozycja internetowa
   2 gdy przyniesiesz swiadectwo depozytowe, wpisujesz rachunek przy zapisie i kasa wpływa na rachunek podany- zero opłat nie ma zadnej prowizji, jest tylko opłata zalezna od biura z którego jest swiadectwo depozytowe

   Usuń
 77. Cena Albatrosa od wtorku poleci w dół.. dlaczego bo nikt już nie będzie kupował, za duże ryzyko że nie zdąży z zapisem

  OdpowiedzUsuń
 78. Obecnie obowiązuje zasada D+2. Czyli jak ktoś kupi we wtorek, to już w czwartek po południu może sobie wszystko pozałatwiać. Oczywiście jeżeli mieszka w Warszawie. Także do wtorku do 17:00 godz. powinno być jeszcze branie.

  OdpowiedzUsuń
 79. Platforma Mediowa Point Group S.A. czyżby dobra zmiana wynik świetny wiem pisałeś o zagrożeniach a fundamentalnie prezes co sądzisz mam tam trochę kasy więcej nie kupie słaba płynność ale nie chciał bym być ubrany ,avia bez zmian 4,98 może jeszcze uśrednię pozdrawiam [herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szacunki Ebidta i przychodów które podali są ładne ale trzeba zobaczyć co tam faktycznie siedzi dlatego trzeba na raport poczekać, jest to spółka mocno spekulacyjna więc pewnie jeszcze trochę urośnie. Ja w dobrą zmianę w ich przypadku nie wierzę bo poprzednie wyniki tego nie potwierdzały.

   Unimot podał szacunki przychodów za luty i są słabe, bo tylko 43% wyższe r/r, po dwóch miesiącach jest to łącznie 77% wyżej, na razie nie wyciągam wniosków (może luty był zimniejszy) gdyż jak pisałem czekam na przychody za marzec które powinny być dużo lepsze niż te 43%.

   Usuń
 80. Dodatkowe info po rozmowach telefonicznych w BOŚ i DB:
  1. Nie ma 100% pewności do poniedziału, ale podobno do tej pory we wszystkie wezwania prowadzone przez BOŚ dawało się w pełni załatwić elektronicznie dla klientów BOŚ. Także "na 99%" nie trzeba się fatygować.
  2. W DB od poniedziałku będą wystawiać świadectwa na wezwanie, trzeba złożyć zamówienie telefonicznie. Na środę "z pewnością" będzie do odebrania.
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 81. Cena Albatrosa w przyszłym tygodniu (pon./wt.) wzrośnie powyżej 14,00 zł. Jak już sprzedasz rozważ zakup AVIAAML - kurs trochę odbił, ale dalej jest niesamowicie tanio. Nie wiadomo czy już dzisiaj nie będzie tam rakiety.
  Do przemyślenia czy sami nie kupujecie dzisiaj za pieniądze z albatrosa a za chwile gruby wywali grubo na 4,5 złotego ???
  jurek

  OdpowiedzUsuń
 82. Na Avii to mamy tutaj taki pozorny spokój. W przyszłym tygodniu kurs powinien ruszyć w kierunku 6 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wiem czy jeszcze nie spuści na minus żeby było odbicie avia to taka lokata długo terminowa , jak spuści dokupię jak podniesie też , coś tam na razie drgnęło [herkules niepopisany]

   Usuń
 83. Unimot właśnie podał szacunkowe przychody za luty, wzrost dwucyfrowy a kurs nie reaguje, ciekawe.
  A co do AP to dodam jeszcze, że mają mocna ekspozycję sprzedaży na sektor publiczny wiec warto to pamięć w pamięci i pewnie prezes Góral powoli daje sygnały, że eldorado się skończyło. Myślę, że potencjału można szukać w spółkach corkach.

  OdpowiedzUsuń
 84. Takie piękne wyniki a kurs się nie rusza,co z tym Unimotem,ludzie są ślepi czy co.

  OdpowiedzUsuń
 85. @UNIMOT
  Może wynik za styczeń był kapkę podrasowany?

  OdpowiedzUsuń
 86. Prezes, czy uważasz ze kurs unimotu i onico nie powiniem być skolerowany z PKN i LTS?

  OdpowiedzUsuń
 87. A co myślicie o ORZEŁ BIAŁY?
  -mateusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://analizyobs.blogspot.com/2017/03/na-szybko-orze-biay-i-oow.html?m=1 tu jest drobna analiza. Zajrzyj też na parkiet tam jest opis. Link w analizie.

   Usuń
  2. przypomne, że jest tam wezwanie, zawsze może być jak na dudzie/gobarto lub itg.
   Wyniki teraz mogą być słabsze, sztucznie zdołowane

   Usuń
  3. no wiem o wezwaniu dlatego pytam co myślicie? dzięki za link, ale też to czytam ;)
   -mateusz

   Usuń
 88. Prezesie, jakie alternatywy ma Stalexport po uplynieciu koncesji w 2027 roku? Czy moze ona zostac przedluzona? Oraz zbuduje spolka nowa autostrade gdziekolwiek?

  Pozdro z Podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
 89. @ scooby - Unimot nie będzie skorelowany z Orlenem czy Lotosem bo on głównie wysokomarżowym paliwem handluje a tamci to potentaci od wszystkiego (detal, hurt, przetwarzanie itd), Unimot i Onico znalazły niszę i ją wykorzystują. Wynik nie był raczej podrasowany i slabsza dynamika może wynikać z kilku czynników jak: gorsza pogoda, wyższe ceny ropy i mocny dolar, luty 2017 miał 28 dni a ten rok wcześniej 29 czyli jeden dzień roboczy więcej, przygotowywali też ofertę akcji i przeniesienie akcji (zarząd był pewnie zajęty i nie cisnął ze sprzedażą). Jak pisałem wielokrotnie jak dla mnie ważne będą wyniki od kwietnia (marzec jeszcze nie pokaże całego potencjału) gdyż Unimot będzie miał 95 mln więcej gotówki i może większe ilości obrócić paliw, ponadto obowiązuje już pakiet przewozowy i kary 25 lat więzienia za wyłudzenia vat dlatego cierpliwie czekam 2 miesiące.
  @ mateusz - sebson ci załączył link do analizy obsa i ja nic więcej ciekawego nie dodam
  @ pozdro z podkarpacia - Stalexport na pewno nie będzie miał przedłużonej koncesji bo to się Państwu nie opłaca, za 10 lat Stalexport raczej przestanie istnieć i wszystka kasa zarobiona pewnie zostanie wypłacona akcjonariuszom, ten wariant szacuję na 90%
  Co do aviaam to trzeba przyznać że dobrze zaczyna wyglądać kurs chociaż znowu ktoś na 5 zl przyblokował kurs, tak jak pisałem wcześniej dla mnie jest to jedna z najbardziej perspektywicznych i silnych fundamentalnie firm ale na efekty w moim/naszym portfelu może trzeba będzie poczekać 2-3 lata, zeszły rok to wysoka baza a efekty podpisanej joint venture będą dopiero w pełni widoczne od nowego roku. Odległa perspektywa ale w takich długich horyzontach się inwestuje, Buffet horyzont inwestycyjny ma "wieczność":-)

  OdpowiedzUsuń
 90. @Ialbatros, czy kupując akcje w środę 22-03-2017 można mieć pewność, że pod koniec sesji dnia 24-03-2017 (ostatni dzień skupu) znajdą się na koncie 210 (KDPW) i można będzie jeszcze wziąć udział w wezwaniu elektronicznie (przez BOŚ)?

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 91. Dzieki, Przeziesie.

  Wszedlem na Stalexport dzisiaj i bede z ciagem czasu budowal pozycje pod dywidende przyszloroczna. W miedzyczasie zaksieguje dywidende w tym roku.

  Pozdro z Podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ze Stalexportem poczekam jeszcze do wyników za 1 kw, tak jak pisałem muszę sprawdzić czy nadal będą rezerwy tworzone czy już nie.
   @ tituch - w mojej ocenie tak, w środę jak kupisz to w piątek koło południa powinieneś mieć możliwość zrobić zapis, oczywiście najlepiej w poniedziałek potwierdź sobie w biurze (może ci podadzą też do której godziny można robić zapisy).

   Usuń
  2. Jako ze STX planuje w 2017 roku wymianę nawierzchni na odcinkach o łącznej długości 36 km. Spodziewałbym się pewnych rezerw z tym związanych.
   Z pozytywów niebawem maja zakończyć remont zjazdu zlokalizowanego na środku autostrady, nie jest jasne czy zwiększy ale poprawi podróż dla części osób.
   Ryzykiem jest wyrażenie zgodny na sprzedaż podmiotu zależnego na WZA - nie wiadomo o który podmiot chodzi.
   Niebawem walne z dywidenda, ciekawe czy zostanie podwyższa, jeśli nie to spółka będzie mieć sporo środków które na coś mogliby przeznaczyć. Wg mnie raczej nie wygrają przetargu na emyto w Polsce.

   Usuń
  3. Stalexport raczej rezerwę na tą wymianę ma już potworzoną, w zeszły roku oni sporo rozwiązali bo ceny ropy spadły w porównaniu do lat poprzednich, a mają one wpływ na ceny nowego asfaltu. Oni mają jeszcze trochę do utworzenia na koncesję którą płacą w 2018 lub 2019 i ciężko powiedzieć czy jeszcze jakieś większe inwestycje będą robić do końca koncesji. Najlepiej jakby ktoś na Walnym to można byłoby się coś dowiedzieć (po co na kapitał zapasowy zysk przenieśli i jakie jeszcze inwestycje przed nimi).

   Usuń
 92. CzARTY sprzedały akcje albatrosa. Info dzisiaj o 16:57. Jakiś pomysł po co ?
  JB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wig do góry, perspektywy północne, po co siedzieć na spółce, która w dziesiąt dni da kilka %? sam dzisiaj sprzedałem...Erizo

   Usuń
  2. Każdy ma różne wizje inwestycyjne i inne oczekiwania, jednak dla mnie na iAlbatrosie jest niecodzienna SZANSA na dobry zarobek w krótkim terminie przy zerowym ryzyku straty, dlaczego więc nie skorzystać. Zauważ że jakby pozostałe akcje po skupie udałoby się sprzedać po 4zł to jest 30% zarobku, jak po 2,5 to jest 20% zarobku, jak po 1zł to 10% zarobku. Daj pewniaka który da w 10 dni chociaż zarobić 10% albo napisz jaja firma to porównamy zarobek.
   @Jb - agencja czart pewnie uznała że nie ma sensu uczestniczyć w skupie i trzymać pozostałe akcje. Jest to firma chyba w jakiś sposób powiązana z byłym prezesem Moncerem, nie zdziwię się jak i Moncer sprzeda akcje.

   Usuń
  3. Kto wie czy jakby oni teraz nie sprzedawali to kurs nie przebiłby 15 złotych.

   Usuń
  4. Prezesie - sam wymieniasz te pewniaki moim zdaniem. Uważam, że zarówno Astarta czy Rokita czy Unimot dadzą takie zwroty z podobnym ryzykiem jak sprzedaż pozostałych akcji iAlbatrosa w okolicy 1 pln. Co do 10 dni bym tylko polemizował bo sam proces zapisu i przelania srodków na rachunek będzie znacznie dłuższy...

   Usuń
  5. Oczywiście masz rację że spółki które wymieniłeś powinny dać dobry zarobek (oczywiście nic pewnego nie ma na giełdzie) ale to może potrwać dłuższy czas, w przypadku iAlbatros nic nie będzie długo trwało, rozliczenie chcą zrobić 28 marca i do końca miesiąca kasa będzie na rachunkach i pozostałe akcje uwolnione. Druga rzecz to jak napisałem wyżej SZANSA na większy zarobek dzięki sprzedaży pozostałych akcji. Spodziewam się że iAlbatros będzie mocno grany w po zakończeniu skupu, przy kapitalizacji 10 mln to spekulanci po spadku kursu o 90% mogą wejść w akcje iAlbatrosa, gdyż faktycznie nikt nie wie ile tam gotówki zostanie i pod to można mocno grać. Pewnie będą pisać że zostało 20 czy 30 mln gotówki i wyobraźnia może mocno pracować. Nie zdziwię się jak będzie bujało między 0,5 a 3 zł.

   Usuń
 93. Czy w biurze maklerskim gdzie mamy akcje albatrosa podajemy konkretną datę do kiedy akcje mają być zablokowane ? Jeżeli tak jaka to jest data ? Pozdrawiam.
  begginer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej daty żadnej nie podajesz, w swoim biurze powiesz że chcesz odpowiedzieć na zaproszenie do sprzedaży akcji iAlbatros i biuro powinno ci wystawić odpowiedni dokument. Zapisy zaczynają się w poniedziałek i dopiero od tego dnia można o te dokumenty występować.

   Usuń
 94. Prezesie co sadzisz o Budimex? Od połowy stycznia urósł o jakieś 30%. Warto wejść? Nie jest za późno?

  OdpowiedzUsuń
 95. Może głupie pytanie, ale gdzie znaleźć informacje dla mBanku do wniosku na sprzedaż akcji iAlbatros dotyczących:
  Numer konta KDPW, przez które zostanie dokonana transakcja:
  Numer rachunku papierów wartościowych Akcjonariusza:
  Nie mogę nigdzie znaleźć tych informacji na swoim koncie w mBanku.

  OdpowiedzUsuń
 96. Griffin premium emisja akcji proszę o opinie i spostrzeżenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja odpuściłem, wzrost kosztów finansowania może mocno uszkodzić ten biznes, do tego główny akcjonariusz będzie chciał wyjść z inwestycji jeśli chce iść w drogę REITA (zapowiada ze FF dojdzie do 50%); dywidenda nie jest pewna jeśli wzrośnie koszt kredytu, większość zysku pójdzie na spłatę długów. Podmioty które posiadają nieruchomość, nie powinno się kupować po WK > 1 w ofertach gdyż nie bardzo jest opcja wzrostu ich wyceny. Owszem kupią nowe inwestycje ale to nie obniży WK;
   kupno tego podmiotu pod dywidendę raczej nie ma sensu obecnie, a czy jest sens kupowania spekulacyjnie to już niech każdy sam się zastanowi.

   Usuń
 97. @ gregory - jak pisałem wielokrotnie nie inwestuję w budowlankę z wielu względów, w mojej ocenie budowlanka obecnie jest mocno przewartościowana (możliwe nowe kontrakty nie dadzą aż tak wiele zarobić jak się oczekuje) i Budimexu też to dotyczy, chociaż to najlepsza spółka. Wystarczy zerknąć na 5 ostatnich rekomendacji (po lewej stronie) z których jedna tylko daje 3% wzrostu a pozostałe blisko po 20% spadku. http://www.biznesradar.pl/notowania/BUDIMEX#1d_lin_lin
  @ czepan - ja nie pomogę ale sugeruję jutro po 9 poszukać jak już wezwanie będzie obowiązywać
  @ Gregoriorye - nie czytałem prospektu ale gdzieś czytałem że nie warta zachodu oferta i nie widziałem potrzeby zagłębiania się w szczegóły.

  OdpowiedzUsuń
 98. Prezesie a eurocash jaka perpektywa?
  ŁUKASZ

  OdpowiedzUsuń
 99. Czy jest jakaś graniczna cena przy której nie opłaca się już kupic albatrosa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko powiedzieć jaka jest granica opłacalności bo nie wiemy jaki kurs będzie po skupie, gdyby byl 5 zł to i 15zl a jak 1 zł to 14,10. Trzeba pamiętać że każde biuro ma inne opłaty za świadectwa i później inną prowizję od skupu. Ja osobiście mając rachunek w boś nie zapłaciłbym więcej niż 14 bo przy tej kwocie jest się na zero przy założeniu że pozostale akcje są warte 10 groszy. Jutro z rana napiszę do iAlbatrosa z pytaniem jaki w przybliżeniu pozostanie kapitał własny w firmie i czy firma ma szanse być rentowna, może odpiszą.
   @ łukasz - w mojej ocenie patrząc na finanse(zyski, bilans, przepływy, wskaźniki finansowe), dynamikę rozwoju, konkurencję to Eurocash jest zbyt wysoko wyceniane, tak minimum ze 25%, dlatego fundamenty wskazują spadek ale jak będzie się zachowywał kurs tego zupełnie nie wiem.

   Usuń
  2. Mam w bosiu ale jakiś czas temu odrzuciłem ta inwestycję bo nie miałem czasu się przyjrzeć temu bliżej (czego teraz żałuję czytając wpisy). Mając konto w bosiu również muszę czekać 2 dni na zaksięgowanie? Tak sobie myślę jak kurs koło środy spadnie to wtedy czy bylby dobry moment na kupno... Tylko jest ryzyko czy zdążę.

   Usuń
  3. Wg mnie w środę w bosiu jak kupisz to jeszcze zdążysz ze wszystkim ale proponuję napisać najpierw do bosia i zapytać czy jeśli w środę kupisz akcje iAlbatros to czy zdąrzysz złożyć zapis na wezwanie. W środę przed zamknięciem sesji jest możliwe że kurs może już spadać, w okolice 13,60 ale jak zwykle pewności nie mam.

   Usuń
 100. Ze skupu masz gwarantowane bodajże 14,14 zł. w przeliczeniu na każdą posiadaną akcję (tutaj musisz uwzględnić koszty prowizji maklerskiej od sprzedaży - prowizja wyższa od standardowej ok. 1% - i koszty świadectwa, chyba, że masz akcje w Bosiu. Do tego zostaje ci 76% akcji, których wartośc może spaść nawet do ok. 50gr (choć może być równie dobrze grubo ponad 1 zł). Tak więc do 13,80-14,00 zł jest pewne że nie stracisz. Ponad to zaczyna się ryzyko związane z wyceną akcji pozostałych po skupie. Jeżeli uda się je zbyć po 50 gr. to możesz dołożyć 37 groszy zarobku, a jeżeli po 1 zł to 76 gr. w przeliczeniu na jedną na akcję przed skupem. Tak więc kokosów na tym zbić się nie da przy cenie z piątkowego zamknięcia, no chyba, że pojawi się jakaś spekulacja i wywinduje kurs pozostałości ialbatrosa na ponad 2 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyliczenia Twoje są jak najbardziej prawidłowe, ja na dzień dzisiejszy nie planuję poniżej 1 zł sprzedawać, swoje i tak już zarobiłem a chcę jeszcze dać sobie szanse na więcej. Przy 1 zł będzie kapitalizacja 10 mln (bo jeszcze nie będzie umorzonych akcji) i liczę że spekuła zaatakuje, na pewno będzie ciekawie bo kurs na początku będzie długo zawieszony (spadek z 14 na 1 zł to około 90% spadku), może i cały dzień. Nigdy jeszcze w takiej sytuacji nie uczestniczylem i z chęcią wezmę udział. Tak teraz sobie myślę (spekuluję) że może być sytuacja że zostanie np 15 mln gotówki (tak może bilans wskazywać) i jakiś fundusz albo inwestor który wie co zostaje i jakie są perspektywy, skupi po 1 zł akcje z rynku a później wypłaci sobie 1 zl dywidendy a resztę zostawi na rozwój, albo wycofa firmę z giełdy a satis komuś sprzeda i dobrze na tym zarobi.

   Usuń
 101. @ ben @ prezes dzięki za odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
 102. Ja osobiście też nie planuję sprzedawać poniżej 1 zł (a jak to będzie w praktyce to zobaczymy jak ruszy handel nowym mniejszym Ialbatrosem). Zobaczymy jakie perspektywy przed nowym ialbatrosem zarysuje zarząd.
  Zastanawia mnie Vindexus i jego dość atrakcyjna wycena. Czy ktoś wie jakie wierzytelności oni skupują, jakich mają najwięcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napiszę Ci z tego co pamiętam ale musisz po szczegóły zerknąć do raportu (ja od 4 miesięcy nie zaglądałem). Vindexus w zasadzie skupuje wierzytelności bankowe i pewnie ma ich ponad 90%. Nie wiem czy miałeś kiedyś styczność z raportami branży wierzytelności bo jeśli nie to są dwie zasadnicze różnice w raportach finansowych w stosunku do innych branż na które trzeba zwrócić uwagę. Pierwszy to przepływy operacyjne: teoretycznie powinny być one dodatnie i najlepiej jakby były wyższe od zysku netto ale w wierzytelnościach jest trochę inaczej gdyż przez przepływy operacyjne przechodzą też nabycia pakietów wierzytelności (pomniejszają przepływy ) i jeśli firma dużo nabywa nowych pakietów to przepływy mogą być wręcz ujemne pomimo bieżących spłat. Druga rzecz to zysk netto na który nie tylko składa się spłaty przez dłużników minus wszystkie koszty ale dochodzą też przeszacowania wartości pakietów. Robi się tak aby urealnić możliwe spłaty w przyszłości,np. płacąc za pakiety 100 mln (czyli dług około 1 mld) firmy dzieli wierzytelności na grupy, które są podobne pod względem: salda zadłużenia, okresu przeterminowania, zabezpieczenia, dotychczasowej historii spłat, region dłużnika, zatrudnienie i wpływy, forma prawna, posiadanie danych teleadresowych, region itp. Na podstawie historycznych statystyk jest w stanie oszacować ile gotówki może w kolejnych okresach uzyskać z danego pakietu. Dokładnie nie pamiętam ale na zysk netto może się składać połowa przeszacowań pakietów a druga połowa to spłaty od dłużników minus wszystkie koszty.
   Jeśli chodzi o Vindexus jest on 2-3 razy niżej wyceniany niż konkurencja i jest z nich najbezpieczniejszy patrząc na zadłużenie (najmniej zadłużony), zadłużenie finansowe 48 mln do kapitałów własnych 138 mln (czyli 35%), taki Kruk ma 1,65 mld długu finansowego do 1,237 mld kapitałów (133%), a Best 440 mln do 389 mln (112%), czyli jak widać Vindexus ma jest nisko lewarowany i ma dużo miejsca do dalszego zadłużania czyli szybszego rozwoju. Inną rzeczą to gdzieś czytałem że Vindexus znacznie bardziej restrykcyjnie niż konkurencja szacuje przyszłe wpływy ze spłat czyli wyniki mogą być bardziej realne. Za bardzo dobrymi (rekordowymi) wynikami w najbliższym czasie (pewnie już zobaczymy w obecnym roku) przemawia to iż Vindexus w 3 kw 2016 nabył rekordowe pakiety wierzytelności o wartości 460 mln (pewnie z 50 mln zapłacił)i jest to większa wartość niż przez wcześniejsze 18 miesięcy !! Dlatego uważam iż to powinno się pozytywnie wpłynąć na wyniki tylko nie mam pewności czy to będzie już widoczne w 4 kw gdyż mogą ponieść początkowe koszty z nabytymi pakietami (wpisy sądowe, opłaty komornicze) a nie wiem czy od razu będą przeszacowywane czy nie. Kolejną ciekawą sprawą to jest to że Vindexus porusza się falami, jak zerkniesz na wykres za ostatnie 2 lata to były 3-4 fale gdzie kurs rósł po 30-40% a następnie więcej nawet niż połowę tego wzrostu oddawał (kurs się cofał). Liczę a nawet wręcz jestem przekonany że do końca roku powinienem na nim zarobić minimum 10%.

   Usuń
 103. Ja mam obawy o całą branżę firm skupujących wierzytelności związązaną z nowym orzecznictwem Sądu Najwyższego dotyczącym liczenia terminów przedawniania wierzytelności bankowych dla niebanków. Ciekaw jestem jaki procent ich wierzytelnosci bankowych trafia do sądu, a jaki udaje się ugodowo załatwić z dłużnikami. Egzekwowanie wierzytelności bankowych na drodze sądowej jest obecnie ryzykowne. Wydaje mi się, iż obecnie najlepszym sposobem jest próba ułożenia z dłużnikiem, a jeżeli to się nie uda to cesja zwrotna. Te rekordowe nabycia wierzytelności w ostatnim czasie to wszystko wierzytelnosci bankowe (znalazłem na stronie firmy). Jestem ciekaw z ile kupili oni ten pakiet wierzytelności. To daje obraz jakości tych wierzytelności.
  Ben

  OdpowiedzUsuń
 104. AVIAAML - ładny wzrost się tutaj szykuje. Zobaczymy ...
  IALBGR - sprzedaję dzisiaj te akcje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aviaam ładnie to fakt, jeszcze kilka dni i nie zdziwię się jak będziemy w okolicach 6zł, jakiś duży gracz zrealizował swój cel (umówiona sprzedaż milionów akcji po 4,5) i teraz może rosnąć.
   @ ben - jeśli masz jakieś wątpliwości lub widzisz zagrożenia to lepiej nie inwestować, przynajmniej ja taką zasadę stosuję.

   Usuń
  2. Kod ISIN: PLADVPL00029
   Ostatni dzień ważności dyspozycji blokady:
   do zakończenia sesji giełdowej w dniu przeniesienia własności Akcji w KDPW S.A. Zapisy przyjmowane są do dnia 24.03.2017 do godziny 18:00.
   Takie są informacje na wezwaniu iAlbatros w bosiu.

   Usuń
 105. Z Deutsche Bank rozmawiałem dziś i mi przyślą papiery kurierem koszt 10 zł
  zapytałem też o całkowity koszt skupu to mi powiedział 0,5 % + kurier 10 zł
  to będzie pierwszy skup w życiu :) oby udany !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja sprzedałem IALBGR. W to miejsce kupuję VINDEXUS - na razie 2527 szt. po średniej cenie 7,53.
   Mają wysoką bazę za IV kwartał, ale to mnie nie przeraża. Co mnie przekonało? Przede wszystkim bardzo mocny bilans.

   Usuń
 106. Patrząc na pozostałe akcje po iAlbatrosie to może tu zjechać nawet do groszy. Po stronie kupna jest w tej chwili około 28 000 akcji, a jakieś 80% znajduje się powyżej 13 zł i zakładam, że jeszcze przed skupem się oni wycofają. Każdy będzie chciał sprzedaż, nawet po to, aby zrealizować stratę na tych pozostałych akcjach, więc może zabraknąć chętnych do kupna. I tu rodzi się pytanie, czy nie dokupować wtedy. Satis z gotówką i dobrymi perspektywami może za rok być warty nie mniej niż był warty Albatros przed ogłoszeniem o sprzedaży. Poza tym tak jak Prezes pisał może tu ostro bujać kursem i spekulacyjnie przy takich spadkach może będzie się dało zarobić więcej niż na całej operacji sprzedaży iAlbatrosa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo cię rozumiem kiedy i po ile chcesz ewentualnie dokupować ? Ostatnim dnie na kupno jest środa (pod warunkiem że masz rachunek w bosiu) i tego terminu zakupu nie możesz na kupno przekroczyć. Jeśli np. w czwartek czy piątek chciałbyś kupić po 3 czy 4 zł to prawdopodobnie wtedy sporo stracisz, nawet kilkadziesiąt %. Nie widzę sensu obecnie nawet po 1zł kupować gdyż lepiej kupić teraz akcje i wziąć udział w wezwaniu bo wtedy w zasadzie kupujesz akcje za darmo, i po skupie masz akcje kupione za 0 zł a nie za 3 czy 4zł. Dlatego sugeruję nic nie kombinować.
   @ genus - to niskie prowizje, 10 zł kurier i 0,5% od skupowanej kwoty , przypomnę że w bosiu to 0,95%.

   Usuń
  2. Źle mnie zrozumiałeś, mówiłem o dokupowaniu już po tej wyprzedaży jak cena spadnie do groszy. Moim zdaniem jest szansa na spadek do np. 20gr i wtedy może być odbitka, która da ładny zarobek.

   Usuń
 107. chodzi o to ,że czepan chce kupić te resztówki które zostaną po sprzedaży z wezwania...po 0,xx groszy i widzi szansę na lepszy zysk...
  :)
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
 108. Czy myslicie, zdarze ze zgloszeniem, jak jeszcze dzis dokupie? W piatek bede mial odebrac swiadectwo i zawiezc do BOS. Czy nie ma sensu ryzykowac?
  DM pyta do kiedy blokowac akcje. Czy do godz. 18:00 24.03 czy 28.03?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja obecnie już nie dokupuję, bo chciałbym wcześniej wszystko załatwić, żeby później nie było jakiejś niespodziewanej sytuacji. Ostatnie paczki dokupowałem w czwartek. Jeśli dziś kupisz, to już w środę możesz odebrać świadectwo, więc jeszcze trochę czasu jest i jeśli uważasz, że zdążysz to możesz kupować, bo masz pewne co najmniej kilka procent zarobione w krótkim czasie.

   Usuń
 109. Wydaje mi się, że obecnie już albatrosa nie kupują drobni. Za mało czasu zostanie na załatwienie formalności i duże ryzyko jakiegoś poślizgu, a i cena na tą chwilę przestaje być atrakcyjna.
  Jak myślicie ?
  begginer

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci co kupują po tej cenie muszą coś wiedzieć o dalszych planach spółki. Nie chce mi się wierzyć że ktoś teraz kupuje w ciemno...

   Usuń
 110. @ petrodolar - a już myślałem że jakiś mały TFI kupuje akcje Vindexusa o to tylko Ty :-) Jeśli chodzi o bilans to co pisałem że najlepiej ze wszystkich firm z branży wyglądają, teoretycznie powinna kapitalizacja rosnąć w kierunku kapitałów własnych czyli jakieś 50%, wyniki za 4 kw powinny być lepsze (w 4kw ludzie więcej długów spłacają aby w nowy rok wejść mniej zadłużony) oraz świadczą o tym wypowiedzi zarządu https://stooq.pl/n/?f=1127624&c=0&p=4+22 , https://stooq.pl/n/?f=1127628&c=0&p=4+22 . Na plus powinna też działać dywidenda (pewnie z 5%), rekomendacja bosia o 47% wyższa od obecnego kursu oraz 176% potencjał wzrostu w stosunku do konkurentów z branży http://i.imgur.com/oJzN3zC.png
  @ czepan - nie będzie spadku do 20 groszy, może chwilowo spaść poniżej 1 zł ale 50 groszy w mojej ocenie nie przekroczy, jeśli w firmie zostanie nawet 10 mln (ja liczę że kapitał będzie w wysokości 15-20 mln to akcje po 20 groszy dawałyby kapitalizację 2 mln - to śmiecie na newconnect są więcej warte i mocno wtedy grane, dlatego nie popadajmy w skrajny pesymizm.
  @ szeniek - ja ci nie pomogę, wyżej wkleiłem ci informację jaka w bosiu widnieje, do kiedy blokować akcje : do zakończenia sesji giełdowej w dniu przeniesienia własności Akcji w KDPW S.A, a na pewno nie będzie to 24.03 bo albo 28 albo 30.03 (d+2 może trzeba uwzględniać).
  @ begginer - dla mnie cena robi się już abstrakcyjna, i jedyne co może mi przychodzić do głowy że kupuję ten kto zna wartość pozostałej firmy i wie że na tym można zarobić.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni