"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 1 marca 2017

Aktualności, analizy, komentarze 3/2017

dodano 7.03.17 - Astarta podała raport miesięczny link raport i wygląda pozytywnie, na Ukrainie ceny przez miesiąc wzrosły: cukru o 5,70%, soji 1,3%, pszenicy 1,5% i kukurydzy 0,6%.6.03.17 - w ankiecie czy po wprowadzeniu reklam nadal będziesz czytać bloga ? na tak odpowiedziało 94% czytelników czyli na okres próbny będą na blogu reklamy, gdyby reklamy mocno przeszkadzały w odbiorze bloga a efekty finansowe były żadne to je skasuję2.03.17 - zarząd Stalexportu podał iż będzie wnioskował o 18 groszy dywidendy z zysku a resztę na kapitał zapasowy, jest to tylko 4% więc dużo niżej niż liczyłem link dywidenda

akcje i pda Unimotu zadebiutują 7 marca 2017 na rynku głównym GPW link debiut

świetna wiadomość dotycząca Aviaam Leasing, finansowanie zakupu 16 samolotów za 800 mln usd zapewnił jeden z trzech państwowych chińskich banków China Development Bank https://www.youtube.com/watch?v=Hb7I9ZfsUuY , jak dla mnie jak Państwo Chińskie ma nad tym pieczę to muszą być z tego pieniądze dla aviaam :-)

jest sprzedaż iAlbatros Poland, łącznie wpłynie do firmy 192 mln (zgodnie z moimi szacunkami) link umowa


W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania
pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Udostępnij:

233 komentarze:

 1. Prezes,

  Ialbatros. Orientujesz się czy w sytuacji jeżeli zawarta została umowa sprzedaży ich spółki zależnej, to czy mają obowiązek poinformowania o tym w określonym terminie (np. do 3, 7 dni roboczych). Jeżeli do transakcji miało dojść to doszło, dzisiaj mamy 1 marca. Czy w przypadku tak ważnej transakcji ciążą na nich jakieś terminy ogłaszania takich informacji?

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 24h, więc patrząc po kursie chyba nic z tego...

   Usuń
  2. To jest ważna i cenotwórcza informacja więc muszą dzisiaj lub jutro ją podać, na razie nie ma co panikować i snuć domysłów gdyż kurs jest na takim poziomie który może świadczyć że sprzedaż będzie lub nie. Teraz pewnie jakby rzucił na sprzedaż kilka tysięcy akcji to pewnie lawina spadków by się zaczęła :-)

   Usuń
 2. Za to Havas dzisiaj już 3% w górę.
  https://pl.investing.com/equities/havas

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam ! A propos AviaAM: jestem ciekaw Twojej odpowiedzi na pytanie: Czemu "Sprzedający" na akcjach pojawił się w pierwszej dekadzie grudnia 2016 r.(po uzgodnieniu szczegółów joint venture z Henanem) i co Litwini wnieśli do tej umowy (czemu w ogóle Chińczycy podpisali Z NIMI tę umowę)?
  Ciekawy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W grudniu to nie widziałem dużego sprzedającego bo raczej byli to głównie indywidualni realizujący zyski z dużych wzrostów (np. Dovado sprzedawał swój duży pakiet), duży sprzedający pojawił się 25 stycznia kiedy między sobą (znajomym) przerzucił 450 tys akcji, wówczas drobni rzucili się do zakupów licząc że jest to sygnał kupna a okazało się że jest na odwrót.
   Jeśli chodzi o umowę z chińczykami to na razie wiemy że aviaam o wiele więcej wniósł do tej umowy, 15 mln usd (chińczycy też), swoje doświadczenie czyli know-how, bardzo dużego odbiorcę samolotów czyli aeroflot (duży plus), pewnie zamówione wcześniej samoloty u producenta Airbusa (trzeba kilka miesięcy jak nie lat czekać na nowy samolot). Jak widzisz na chwilę obecną wygląda na to że aviaam ma zdecydowanie większy wkład niż chińczycy i szybko się nie dowiemy czy oni coś dodatkowo wnieśli (tanią gotówkę na zakup samolotów).

   Usuń
  2. Przepraszam za dociekliwość: od jak dawna zajmujesz się giełdą ?

   Ciekawy

   Usuń
  3. Nie musisz przepraszać za dociekliwość tylko trzeba trochę samemu poszukać, w zakładce o mnie jest wszystko opisane http://analizyprezesa.blogspot.com/p/o-prezesie.html

   Usuń
  4. ciekawy - http://analizyprezesa.blogspot.com/p/o-prezesie.html

   Usuń
  5. Część akcjonariuszy mogła realizować zysk przez jakiś czas, natomiast problematyczne jest wytłumaczenie dalszych spadków w kontekście tak pozytywnej informacji o dostawie samolotów do Aerofłotu we współpracy z Chińczykami.
   Pierwsze wytłumaczenie spadków to robota animatora, kto przyglada sie sesjom i zleceniem ten wie o czym mówię, zlecenia po 200 sztuk, przez całą sesję nic się nie dzieje, a na koniec zrzut, itd.
   Drugie wytłumaczenie przypuszcza, że w umowie są niekorzystne zapisy przez które spółka nie zarobi tyle ile było szacowane przez Prezesa, Dovado i na StockWatch.

   krzysiekk

   Usuń
  6. Możesz sobie domniemywać i pisać że umowa z chińczykami jest niekorzystna bo nikt tego nie jest w stanie zanegować, masz prawo nawet napisać że będą na niej mieli straty. Ja bardzo ostrożne podaję szacunki czyli 1% rocznego zarobku od zakupionej nowej floty co powinno dać około 35-40 mln rocznie dodatkowego zysku, Dovado bardziej optymistycznie podchodzi bo nawet w okolicach 3 % szacuje (co dałoby 100 mln dodatkowego zysku). Ja nie widzę tutaj roboty animatora tylko jak dla mnie ktoś gruby zagrał sobie z inwestorami, sprzedał spore ilości po 6 i wyżej i po wynikach mocno zbił kurs przez co inwestorzy zaczęli panikować i sprzedawać, tnąc straty. Za jakiś czas ten gruby nie wykluczone że zacznie skupować akcje w miarę poprawiających się wyników i do 5 zł będzie mógł spore ilości kupić bo większość mu odda akcje. Ja czekam na wyjaśnienie iAlbatros i debiut Unimot bo z chęcią w tych cenach bym dokupił akcji aviaam na długi termin.

   Usuń
  7. Niewidzialna ręka rynku działa codziennie od 25 stycznia, gdy z ręki do ręki przeszło 400 tysiecy akcji w dwóch zleceniach, widać to po wolumenie, niespotykanym przed tą datą i wyjątkowym po tej dacie.
   https://zapodaj.net/314989bdac045.png.html
   Siedźcie dalej bezczynnie, nie zgłaszajcie tego do KNF. Tylko później nie beczcie, że tu Was chcą ostrzyc z akcji.

   krzysiekk

   Usuń
 4. Myślę że dzisiaj i jutro (jeżeli nie będzie informacji ze spółki) nerwowość na akcjach iAlbatrosa bedzie coraz większa.
  Co do WDX, o którym była mowa na blogu,to jeżeli ktoś chce kupić akcje spółki, to ma czas do 20 marca br. Wówczas będą podawane szacunkowe wyniki I kw. i patrząc na to jak spółka coraz lepiej pilnuje rentowności przynajmniej na poziomie zysku netto powinny być lepsze niż I kw. roku ubiegłego. Baza - 1,2 mln zł - nie jest wygórowana. Koniunktura na rynku na którym spółka działa też jest sprzyjająca.
  Ben

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawka: do 20 kwietnia bo wówczas będą prawdopodobnie szacunki I kw WDX.
   Ben

   Usuń
 5. Prezesie...kiedy StalExport będzie podawał wysokość dywidendy...jak oceniasz aktualne wejscie w tą spółke z ewentualnym stoplossem w przypadku niesatyfakcjonujacej wysokosci dywidendy ?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W piątek są wyniki i może coś może zarząd wspomni (może da rekomendacje), w tamtym roku 17 marca dali projekty na walne więc ja przyjmuję że do 20 marca będziemy wszystko wiedzieć. Ja ci nie podpowiem czy wejść i gdzie stop loss, jednak w mojej ocenie w przypadku braku dywidendy kurs nawet do 3,80może spaść ale po 1-2 miesiącach raczej powinien wrócić do wzrostów.
   @ krzysiekk - nie widzę potrzeby aby cokolwiek zgłaszać do KNF, ktoś ma dużą ilość akcji i może z nimi dowolnie robić co chce, jeżeli mu odpowiada sprzedawać w takiej cenie to jego wybór, nie do końca rozumiem twoje wpisy.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź i zapytam dalej.
   Czyli jedną z opcji jest że dywidendy w ogóle nie będzie ? Czy wg Ciebie są jakieś przesłanki, że będzie lepiej lub gorzej ?

   Usuń
  3. Odsyłam Cię do przeczytania komentarzy pod postem http://analizyprezesa.blogspot.com/2017/02/aktualnosci-analizy-komentarze-2b2017.html , tam w zasadzie wszystko napisałem.

   Usuń
 6. Jak tam nasza Beata z albatrosa? Mam w pamięci datę 1 marca, ale jutro będę cały dzień z dala od kompa, tylko komórka. Czy dzisiaj jest data graniczna na podanie tej informacji?

  OdpowiedzUsuń
 7. IAlbatros
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26533444,ialbatros-group-sa-5-2017-ujawnienie-opoznionej-informacji-poufnej-rozpoczecie-negocjacji-w-sprawie-sprzedazy-spolki-posrednio-zaleznej-ialbatros-poland-s-a-w-zwiazku-z-otrzymaniem-projektu-umowy-sprzedazy-akcji-spolki-posrednio-zaleznej-ialbatros-p

  OdpowiedzUsuń
 8. Ialbatros. Może cena będzie wyższa niż to co uchwalili na walnym. Jeżeli dobrze rozumiem uchwały walnego to powinno być minimum 140 mln.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, 140 mln minimalna cena zapłaty za spółkę,

   Usuń
 9. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26533612,ialbatros-group-sa-6-2017-zawarcie-umowy-sprzedazy-akcji-spolki-posrednio-zaleznej-ialbatros-poland-s-a

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest kwota - 124 mln zł w gotówce plus spłata zobowiązań na 68 mln zł. Łącznie 192 mln zł!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 11. Swietna informacja! DO ilu zakladacie wzrost kursu? Zakladam ze siegnie to ok 19 PLN w najblizszym czasie. Jesli zas spojrzec na wykres to pogratulowac nalezy komus z wiekszym kapitalem, kto bardzo ladnie to rozegral. Fakt, ze wykresy wstecz kazdy umie czytac :)

  OdpowiedzUsuń
 12. skąd to zobowiązanie? to jest aktualny dług dla Akesto, czy prowizja za sprzedaż?

  spłaty kwoty pożyczek i pozostałych zobowiązań, należnych Akesto od iAlbatros Poland, wynoszącej 49 594 236 PLN

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 13. 192 mln to dokładnie tyle ile liczyłem (140+50 mln moje szacunki), do 13 próbuję dokupić akcji ale jak dla mnie cała wartość firmy to max 16 więc aż tak optymistycznie nie będzie, oczywiście nie można wykluczyć że i do 19 dojdzie. Wreszcie jakieś pozytywne wiadomości dla portfela :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ile w takim razie dostaniemy za akcje?
  szeniek

  OdpowiedzUsuń
 16. Chwilę zwątpienia miałem wczoraj ale wytrzymałem. Tym razem nie sprzedałem wcześniej. Wypada mi podziękować Prezesowi który do końca wierzył w sprzedaż i też trochę dzięki temu nie sprzedałem swoich akcji. 19zł to będzie ciężko ale 16 jest realne. Mam nadzieję że ta dobra wiadomość przełamie tą spadkową serię portfela. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardziej opłaca sie sprzedac akcje po wyzszym kursie czy dokupic?

  OdpowiedzUsuń
 18. TKO 14,00 i jeszcze zostało 5 minut...
  raczej już nie warto dobierać...

  OdpowiedzUsuń
 19. Kurcze - już jest po 14 zł przed otwarciem :( Chyba odpuszczę dokupienie

  OdpowiedzUsuń
 20. Tak na szybko, skup będzie za 145 mln, czyli przyjmujemy sobie że akcje za 14 zł (14 zł x 10.251.198 (11662677 akcji - 1411479 skupionych akcji). Ważne aby policzyć co pozostanie po skupie, zostanie jakieś 40 mln czystej gotówki a akcji 7.813.993 czyli samej gotówki na jedną akcje 5 zł . Podsumowując skup za 14 zł plus 5 zł zostanie gotówki w firmie czyli 19 zł wartość całej transakcji. Ja powyżej 13 nie dokupuję a chciałbym sprzedać w okolicach 15-17 ale jak będzie to nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 21. Kupione 1500 po 13,37 - więcej nie mam kasy :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już się nauczyłem żeby na początku sesji nie kupować, ustawiłem się niżej i jak wpadnie to dobrze, jak nie to trudno.

   Usuń
  2. Chyba masz rację, ale kiedyś na 11bit opłaciło się i to grubo :)

   Usuń
  3. A gdybym jeszcze trzymał do dziś 11bit - to już byłaby bajka - szczególnie za kasę jaką wszedłem

   Usuń
 22. A dlaczego nikt nie liczy, że poza gotówką, która pójdzie na skup, zostaną jeszcze akcje w obrocie i sama (mocno odchudzona wprawdzie) spółka.
  Ben

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyżej ja policzyłem i jeszcze te wyliczenia z łebskim facetem potwierdziłem, wartość skupu na jedna akcje to 14 zł czyli wyżej niż obecny kurs, i po skupie zostanie samej gotówki w firmie około 4,48 (zakładając 35 mln gotówki i akcje że skupione zostaną umorzone) lub 3,41 (zakładając 35 mln gotówki i brak umorzenia akcji). Przyjąłem że gotówki pozostanie 35 mln ale faktycznie może być więcej ale tego szybko się nie dowiemy. Zostanie odchudzona firma której kołem napędowym zostanie chyba Satis który zajmuje się instalacją i monitoringiem urządzeń gps i jest szansa że może dodatkowo zarobi na obowiązującym od stycznia pakiecie przewozowym.

   Usuń
 23. A kiedy możemy znać cenę skupu?

  OdpowiedzUsuń
 24. Już znamy, oo 59 zł będzie skup. Skupowane będzie 2.437.204 akcji (mają skupić 33% wszystkich akcji minus już skupione, czyli 33% akcji to 3.848.683 minus skupione akcje 1.411.479) czyli 140 mln podzielić na 2.437.204 akcji ta 59,49zł .

  OdpowiedzUsuń
 25. To skupią akcje od nas za 59zł/akcja czy 14zł/akcja?

  Mirek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwota skupu będzie po 59 zł bo skupują jakieś 22% akcje ale jeśli kwotę skupu podzielisz przez wszystkie akcje na rynku (minus skupione) to da jakieś 14 zł . Czyli więcej zapłacą za skup niż jest obecny kurs warty.
   Piszę obecnie posta w którym postaram się wszystko wytłumaczyć.

   Usuń
 26. to już nie wiem czy dokupić po prawie 14,00 czy nie...a powiedzcie jak później załapać się na ich skup,bo przecież wszyscy będą chcieli sprzedać... BBB

  OdpowiedzUsuń
 27. Do 33% brakuje im 20.90% akcji. Jeżeli skupią do 33 proc. po 59 zł. To teretycznie redukcja bedzie na poziomie 76,20 % (skupią 23,8 % będących w obrocie akcji). W praktyce redukcja może być minimalnie mniejsza. Czyli zapisuję się z 10.000 akcji kupują ode mnie ok. 2.400 po 59 każda.Po skupie mam ok. 141.000 zł i jeszcze ok. 7.600 akcji odchudzonej spółki.
  Ben

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, na pozostałe 7600 akcji będzie przypadało około 4 zł gotówki więc można sobie założyć że z 5 zł będą warte.

   Usuń
  2. 4 zł gotówki i żadnych zobowiązań? Adam

   Usuń
  3. Tak, sama gotówka zostanie w firmie minimum 4 zł na akcje, oczywiście możliwe że jakieś zobowiązania będą ale to i więcej gotówki też, przyjmuję że minimum 4 zł gotówki netto na akcje zostanie.

   Usuń
 28. Prezes robi wpis w którym wszystko wyjaśni. Cierpliwości :-) ja swoje akcje trzymam i liczę na te 16 zł. Ruchy na kursie będą bo do skupu kilkanaście dni. Uważam że do tego cena będzie oscylowała wokół 14zł lub trochę ponad. Na razie nie dokupuje chyba że spadnie w okolice 13,5. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 29. Albatros - widzę, że szykuje mi się tutaj spory zysk (posiadam 1850 akcji IALBGR). Dla rekompensaty tego zysku, zrealizowałem sobie dzisiaj stratę podatkową na innej spółce (optymalizacja podatkowa).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest początek marca, a Ty realizujesz straty pod optymalizację podatkową?
   Ja kombinuję gotówkę, żeby dokupić iAlbatrosa, bo po tej cenie warto.

   Usuń
  2. Ty kombinujesz gotówkę, a ja już skombinowałem. Jest trochę taniego papieru na rynku, to się coś kupi - niekoniecznie to musi być Albatros.

   Usuń
  3. Nie wiem czy tak nie zrobić z Avią na razie, bo tam planuję być długoterminowo, a podatku nie bardzo chce mi się płacić. Na razie "zrolowałem" 1500 szt.

   Usuń
 30. wg. waszgo wyliczenia wychodzi około 17 zł na akcję ,czyli jeszcze zarypiasty zysk...
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 31. Przy cenie 13,50 zł kapitalizacja wynosi 157 mln zł. Po wypłacie 145 mln zł to, co pozostanie musi być warto co najmniej 12 mln zł, żeby się opłaciło kupić akcje po 13,5 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie anonimowy źle liczysz i zachęcam do przeczytania posta który napisałem, w kapitalizacji 157 mln nie uwzględniasz skupionych już 12 % akcji, czyli 157 mln minus 12% to daje 138 mln.

   Usuń
  2. Prezes, jest jakaś data, do której trzeba zakupić/posiadać akcje, żeby się załapać?

   Usuń
  3. Według mnie jest jeszcze z miesiąc czasu aby spokojnie zakupić akcje iAlbatrosa, liczę że trochę kurs się cofnie bo zniecierpliwieni będą sprzedawać, czekam na 12,50 ale jak będzie potrzeba to będę reagował odpowiednio.
   Dzisiaj fajna (wręcz superowa) informacja pojawiła się odnośnie aviaam leasing,za finansowanie zakupu samolotów za 800 mln usd odpowiada China Development Bank czyli jeden z 3 państwowych chińskich banków, jak już Chińskie Państwo pomaga aviaam to musi być super. https://www.youtube.com/watch?v=Hb7I9ZfsUuY

   Usuń
  4. Informacja fajna i widać to po obrotach, tylko ciągle jeszcze jakiś duży się wyprzedaje. Ciekawie ile jeszcze mu zostało. Jak odpuści to podejrzewam, że będzie rosło lawinowo.

   Usuń
 32. UNIMOT SA (12/2017) Rejestracja warunkowa akcji serii I oraz PDA serii J w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26535568,unimot-sa-12-2017-rejestracja-warunkowa-akcji-serii-i-oraz-pda-serii-j-w-krajowym-depozycie-papierow-wartosciowych-s-a

  OdpowiedzUsuń
 33. Co myslicie o nowej emisji BESTa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Best to emisja obligacji, takie robią co 3 miesiące więc nie ma co za bardzo myśleć, chcą pozyskiwać nowe pakiety wierzytelności więc muszą się zadłużać, trochę robią to wszystko na pograniczu ryzyka ale może to skalkulowali.

   Usuń
 34. UWAGA - zachęcam do wzięcia udziału w ankiecie na temat reklamy na blogu, czy będziecie nadal czytać bloga jeśli pojawią się reklamy google na blogu, na pewno nie będę to kokosy bo jakieś 100zł miesięcznie ale na pewno będą spożytkowane odpowiednio (częściej będę odkodowywał strony płatne parkietu lub inne informacje które wymagają płatności, nie wydam tego na konsumpcję prywatną :-)).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezes...
   myślisz, że będzie z tego kasa...?
   adblock tego nie zablokuje?

   Usuń
  2. Nie będzie dużej, tym bardziej że chcę po połowie się podzielić z tym co mi pomógł stworzyć bloga (jeszcze nie wiem co on na to), dlatego bogaczem nie będę ale spróbować mogę.

   Usuń
  3. Hej prezesie. Zacząłem Cię czytać jeszcze na stockwatchu, ale póki co nigdy samemu się nie wypowiadałem. Moim zdaniem bardzo dobry pomysł. Przynajmniej w taki sposób będziemy mogli odwdzięczyć Ci się za to co tutaj piszesz. Jeżeli ktoś nie będzie chciał tych reklam widzieć to i tak mu je ublock zablokuje. A Ci co będą chcieli Cie wspomóc, dodadzą Cię to whitelisty.
   Pozdrawiam,
   PawełD

   Usuń
  4. Śmiało, ja nie zrezygnuje :)

   Usuń
  5. Wstawiaj śmiało. Napisz tylko potem notkę, żebyśmy wyłączyli AdBlocka.

   Usuń
  6. jasne że będę nadal czytał Twojego bloga. Filip

   Usuń
 35. Jakis batonik jest do rozebrania na avia. Jak pójdzie do może avia już do brania. Co o tym myślisz Prezesie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informacje z aviaam o finansowaniu przez chiński państwowy bank dla mnie świetne, cena wydaje się atrakcyjna tylko jedno ale : ja nie mogę teraz przeznaczyć na zakup, jest pewny iAlabtros oraz 7 marca mamy debiut Unimotu i może uda się coś dokupić, dlatego aviaam musi u mnie na kupno jeszcze kilka miesięcy poczekać.
   Uwaga - 7 marca jest debiut akcji na rynku głównym Unimotu.
   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26535781,unimot-zadebiutuje-7-marca-na-rynku-glownym-gpw

   Usuń
 36. Ja sprzedalem Arterie i moge cos Avii kupic. Jaki poziom jest dobry?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak aviaam nic jeszcze nie masz to 4,47 jest dobrym poziomem, pamiętaj że może trzeba będzie z rok poczekać na zarobek ale liczę że zostanie to nam wynagrodzone.
   Wybiła się dzisiaj też Astarta, super bo też spora pozycja w portfelu :-)

   Usuń
 37. Prezes,pisałeś że na razie nie masz kasy na nowe spółki ,ale może coś ciekawego ostatnio wpadło ci w oko chętnie bym coś podkupił...
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie na razie nie było żadnych fajerwerków w ostatnio podawanych wynikach i na rynku robi się drogo, jak jesteś dobry w analizie i odczytywaniu raportów (ja nie za bardzo i nie mam głowy aby się skupić) to można przyjrzeć się Stalproduktowi, wyniki trochę gorsze od oczekiwań ale wydaje mi się że jest szansa iż kolejne wyniki będą nadal lepsze, a wpływ na to mają wysokie ceny cynku i mocny kurs usd, oni 50% sprzedaży i połowę zysku mają z cynku który jest obecnie o 60% wyższy niż rok temu i dodatkowo usd jest kilka % wyżej więc może to pozytywnie wpływać na wyniki. Oczywiście jest wiele innych czynników które wpływają na wynik końcowy i trzeba to przejrzeć. Ja Stalproduktu nie kupuję bo nie mam obecnie do tego głowy i kasy, mocno też czekam na Tarczynskiego gdyż chcę zobaczyć jak biedronka wpłynie na wyniki.

   Usuń
  2. Masz Avię, Albatrosa, zobaczysz 7.03 co się bezie dziać na Unimocie - także dla chcącego jest w co inestować :)

   Usuń
 38. Dzięki za info nt NTT.

  Ten YT nt Avii jest po chinsku.... Prezesie zadziwiasz mnie :)
  Maciek

  OdpowiedzUsuń
 39. ale ładne pakieciki na avii dziś przelatują...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda to optymistycznie, łyknąłem 300 po 4,58, może ruszy, jak nie to niżej dobieram.

   Usuń
  2. Pisałem wcześniej o AviaamL:
   "Informacja fajna i widać to po obrotach, tylko ciągle jeszcze jakiś duży się wyprzedaje. Ciekawie ile jeszcze mu zostało. Jak odpuści to podejrzewam, że będzie rosło lawinowo."
   Miałem rację, ale niestety nie dokupiłem, bo całą gotówkę teraz wkładam w Albatrosa.

   Usuń
 40. Stalexport podał wniosek zarządu o dywidendę tylko 18 groszy, ktoś to przeczytał przed 17 i położył 40000 akcji na sprzedaży, jest to 4% to niezbyt wiele bo liczyłem na 16 % więc pewnie spadki jutro.
  Aviaam chociaż optymistycznie skończył.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czaje Prezes. Przeciez jak bd spadki to ludzie bd dokupywac bo rosnie potencjalny zysk z dywidendy. Nawet jesli zleci jutro z dyche to szybko wroci do normy bo rosnie zysk dla osob wchodzacych.

   Usuń
  2. Teraz jest 4 %. Jesli by spadlo jutro 10 to ktos kuouje akcje i ma 14% zysku. Watpie zeby pod koniec dnia bylo duzo na minusie

   Usuń
 41. Myslisz Prezesie, że jutro będą spadki mimo 60% lepszego zysku netto niż rok temu? Pozdrówka!
  Witek

  OdpowiedzUsuń
 42. Stalexport dużo niższa dywidenda niż szacowałem i co może się jutro dziać. Nie ukrywam iż jest to dla mnie zaskoczenie (pewnie i dla rynku) iż tak niska dywidenda i można się spodziewać iż kurs jutro może spaść w okolice 4 zł ale długoterminowi inwestorzy nie powinni wpadać w panikę. Po podanych szacunkowych wynikach c/z spada do 6,66 i przy założeniu spadku kursu o 10% będzie c/z 6 (śmiesznie niska wycena). Nie wiem co zamierzają zrobić z resztą gotówki ale są trzy możliwości: chcą zostawić na rozstrzygnięcie przetargu w którym startuje ich spółka zależna a są tam potrzebne spore kwoty (gdyby wygrali to w długim terminie świetne info), drugi wariant to będą sobie odkładać część zysków do 2027 aby wypłacić wszystko jednym rzutem i trzeci wariant to może z pozostałych pieniędzy zrobią skup akcji (nie można tego wykluczyć). Dlatego spadek kursu w okolice 4 zł powinni wykorzystać Ci których interesuje zarobek wielkości 10-15% rocznie, jest to bezpieczna firma i w zasadzie nie powinno być straty nawet w przypadku większej bessy.
  Co zamierzam, wiecie że zbieram kasę na podatek, nie mogę na razie długoterminowo mrozić kasę a planowałem sprzedać Stalexport po informacjach o wysokości dywidendy dlatego gdyby udało mi się sprzedać akcje do okolic 3,30 to je sprzedaję, poniżej 3,30 jeszcze nie wiem co zrobię i będę reagował na bieżąco. Gdyby mi się udało sprzedać to będę chciał wrócić w przyszłości do Stalexportu ale to dopiero pewnie w okolicach wakacji.
  Muszę dodać iż takiego młynu jak dzisiaj to nie miałem dawno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odrzuciłbym zostawienie na przetarg, gdyż oni go nie wygrają - startują raczej proforma; maja doświadczenie w dostarczaniu usług typu Electronic tolling systems, gdzie takie rozwiązanie jest nie po drodze zarządzającym.
   Wykluczyc mozemy takze splate zadluzenia, gdyz w jednostkowym praktycznie go niema.

   Bardzo prawdopodobne zostala mi tylko dwie opcje:
   - wyplaca wyzsza dywidende na wniosek akcjonariuszy [biorac pod uwage zapotrzebowanie na kapitaly spolki matki - ponad 10 mld euro]
   - skup akcji.


   Akcjonariusze moga chciec wydrenowac jednak kapital ze spolki przy tak wysokim zadluzeniu grupy.

   Usuń
  2. Jedno jest pewne że te pieniądze nie zginą, jak nie w tym roku to może za rok lub 10 lat, trzeba pamiętać że do puli powinni co roku dokładać między 150 a 200 mln.

   Usuń
  3. Drogi Prezesie. Ja tak samo zareagowałem na tę informację o 18-groszowej dywidendzie Stalexportu. Ostatnie godziny spędziłem jednak na poszukiwaniu informacji i komentarzy do tej sytuacji i zaintrygowały mnie niektóre rozważania inwestorów. Chodzi o następujące kwestie:
   1) To jest tylko i wyłącznie rekomendacja Zarządu, a decyzja i tak należy do walnego zgromadzenia. Może nie być dywidendy, może być niższa, albo wyższa.
   2) 18 groszy to jest wyłącznie za rok 2016. Faktem jest, że pozostała kwota zysku za rok 2016 zostaje przeniesiona na kapitał zapasowy, ale tam już jest od groma pieniędzy.

   I teraz moje pytanie: Czy możliwe jest, że ktoś teraz gra informacjami na tej zasadzie, że w eter poszło 18 groszy dywidendy, a ostatecznie będzie dywidenda w wysokości 18 groszy + xx groszy z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych? No bo tak na mój prosty rozum to jeżeli spółka ma koncesję terminową, to przecież prędzej czy później te pieniądze będą musiały gdzieś pójść.
   Chyba że skup akcji?

   Usuń
  4. Ja podałem jak mogą jutro zachować się inwestorzy (rynek) którzy grali po dywidendę, trzeba pamiętać że mamy trend wzrostowy, firma jest nisko wyceniana oraz regularnie powinna dawać 10-15% zysku rocznego bo ma stabilny i rosnący biznes. Jeśli chodzi o punkty to 1) pełna zgoda, może być dużo więcej dywidendy lub wstała (jednak zarząd bez podstaw nie zrobiłby rekomendacji). 2) Prawda że zysk przechodzi na kapitał zapasowy i on nie zginie (pieniądze nie zginą), nie prawdą jest że tam jest od groma pieniędzy, trzeba pamiętać że patrzymy na raport jednostkowy gdzie na koniec roku było tylko 8,8 mln na kapitałach zapasowym i rezerwowym, dopiero w jutrzejszym raporcie powinno łącznie pojawić się około 189 mln i teraz dopiero będzie od groma pieniędzy.
   Odpowiadając na twoje pytanie nie będzie sytuacji dywidenda 18 groszy + xx groszy z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych bo nie ma takiego w zasadzie zysku (jest 5 mln a to malutko), może być 18 groszy + xx z zysku z 2016r. Już pisałem że wcześniej czy później będą musieli wypłacić całą kasę, ona nie zginie, dlatego jak w tym roku mało wypłacą to zwiększy się pula w przyszłym roku i tak może być co roku aż do 2027 i wówczas może być potężna dywidenda np. 6-7 na akcje (to wariant gdyby co roku tylko dawali 4-5% dywidendy). Oczywiście skup już sugerowałem że może jak najbardziej wchodzić w rachubę ale o tym dowiemy się dopiero przy projektach na walne lub jutro w raporcie.

   Usuń
 43. Z tym Stalexportem to chyba miałeś na myśli 4,30 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po spadkach na Onico i Aviaam wolę zakładać zawsze gorszy scenariusz, czyli nawet spadek do 4zł, rozsądek podpowiada że do 4,25-4,30 może tylko spaść ale kto wie jak będzie.

   Usuń
 44. Jakby ktoś miał spółki stalowe lub związane z cynkiem to ciekawy artykuł
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Spolki-stalowe-maja-dobre-perspektywy-w-17-r-sprzyjaja-ceny-i-odbicie-w-inwestycjach-analiza-7502505.html

  Faktycznie dziś dzień pełen emocji i jeszcze na koniec sesji skok Aviaam.
  Stx dywidenda bez rewelacji a szkoda bo kurs mógłby trochę urosnąć. Ja połowę sprzedaję.
  Kasa potrzebna na Unimot i ewentualne dobieranie iAlbatros. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 45. Zastanawiam się też nad zakupem Ronson Europe. Dziś było info o wypłacie dywidendy (zaliczka) oraz o umorzeniu części akcji. Kurs na to trochę słabo zareagował.
  Może ktoś z czytelników bloga coś mi doradzi. Prezesa nie pytam bo on nie zajmuję się deweloperką ;)
  Drugie pytanie do Zgreda. Jaka strategia na Unimot? Może z rana dokupić na debiucie? Na różnych forach widzę że sporo ludzi się pod to przymierza. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 46. Dominik...
  co do Unimot...
  wszystko zależy jak się otworzy...
  chciałbym dokupić poniżej 65 zł...
  ale czy się uda? zależ od wielu czynników...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OK dziękuję za odpowiedź. Ja bym tak się szykował na okolice 60zł ale chyba marne szanse. Zobaczymy jak będzie. Dominik

   Usuń
 47. @ dominik - artykuł ze spółkami stalowymi ciekawy, kto ma jeszcze Bowim to jego dotyczy. Jeśli chodzi o Unimot zobaczymy jak to wyjdzie, jak pisałem wcześniej oni mogą jak Auto Partner wzrosnąć i 100% w rok, więc i nawet 70 zł może byc okazją. Dopóki będą pokazywać wzrost sprzedaży powyżej 50% r/r (jest na razie ponad 100%) to kurs powinien rosnąć.
  Jeśli chodzi o Ronson to faktycznie trzeba się głębiej przyjrzeć, kapitał obniżyli o 40% i c/z spadła na 4,70, dodatkowo wypłacona będzie dywidend za 2016 ze stopą 5% i planują jeszcze drugą po zatwierdzenie rocznego, pewnie kolejne 5%. Trzeba popatrzeć ile oddali w zeszłym roku mieszkań i co zamierzają w tym roku, itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie chyba odpuszczam ronson, wygląda na to że większość zysku pochodziła z jednorazowej sprzedaży projektu z głównym akcjonariuszem i nie wiem czy była odpowiednia cena. Cytuję " Najistotniejsze wydarzenia dotyczące Ronson Europe N.V. („Spółka”) w 2016 roku obejmują:
   - zawarcie przedwstępnych umów sprzedaży dla 821 lokali, co było nieco poniżej założeń na 2016 rok, a jednocześnie oznacza drugi najlepszy wynik w historii Spółki; - przekazanie klientom 781 lokali, co jest wynikiem ponad 12% lepszym niż rekordowe dotychczas wyniki w 2015 roku; - zakończenie prac budowlanych w ramach siedmiu projektów, skutkujące otrzymaniem pozwolenia na użytkowanie 1,053 lokali (o ponad 28% więcej niż w 2015 roku); - rozpoczęcie budów w ramach siedmiu projektów (Espresso IV, City Link II, Miasto Moje I, Nova Królikarnia I-V, Chilli IV, Panoramika III oraz Młody Grunwald III), o łącznej liczbie 921 lokali (liczba bardzo zbliżona do rekordowego wyniku osiągniętego w 2015 roku); - dalsze umocnienie marki Ronson („jakość za przystępną cenę”) – wynikające z ogólnej działalności Spółki; - istotna transakcja zawarta z jednym z głównych akcjonariuszy Spółki, w ramach której Spółka sprzedała projekt Nova Królikarnia za 175 mln złotych. Część należnej zapłaty za projekt została uregulowana przez cenę pakietu akcji własnych, które nabyła Spółka (blisko 40%). Transakcja umożliwiła Spółce wygenerowanie znaczących zysków ze sprzedaży projektu Nova Królikarnia przy atrakcyjnej marży brutto.

   W 2016 roku w warunkach wzrastającej konkurencji Spółka sprzedała 821 lokali o łącznej wartości 365,4 mln złotych, podczas gdy w 2015 roku było to 906 lokali o wartości 338,6 mln złotych. Zysk netto w 2016 roku wyniósł 64,5 mln złotych, wobec zysku w wysokości 19,4 mln w roku 2015. Należy zauważyć, że wyniki finansowe w roku 2016 można uznać do pewnego stopnia za nadzwyczajne, spowodowane uznaniem przychodu ze sprzedaży projektu Nova Królikarnia w czwartym kwartale 2016 roku (zamiast uznania zysków ze sprzedaży mieszkań w ramach tego projektu w ciągu najbliższych kilku lat)"

   Usuń
 48. witam Prezesa mam pytanie dotyczące bvt jestem w nim na niezłym minusie, czy sądzisz że jest jakaś szansa na odreagowanie czy lepiej ciąć straty i zapomnieć pozdrawiam Zygmunt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie lubię porad dawać odnośnie tego typu spółek gdyż są nisko wyceniane i z newconnect więc w każdej chwili mogą spekulanci je zaatakować i krótkotrwale kurs podbić. Ale zakładając że nie będzie spekulantów to wydaje mi się że nadal kurs będzie spadał i powinno się sprzedawać. Kapitalizacja obecna to 6 mln i mają stratę, nawet jak w tym roku zarobią 1 milion (w co wątpię) to c/z będzie wynosiła 6, czyli żadna łaska. Jak dla mnie bvt jest warte ze 3 mln czyli z 50% jeszcze spadku. Pamiętaj że nie biorę odpowiedzialności jeśli przeze mnie stracisz, sam musisz przemyśleć swoją decyzję.

   Usuń
 49. UWAGA - od dzisiaj będą na blogu pojawiać się reklamy z google, sonda którą wprowadziłem czy nadal będziecie czytać bloga po wprowadzeniu reklam pokazała iż będziecie nadal czytać więc OK. Na pewno ogromnych pieniędzy na tym zarobku nie będzie (pewnie ze 100zł miesięcznie) tym bardziej iż ponad połowę będę się dzielił z senseiem który pomaga mi prowadzić bloga. Pieniądze w ten sposób pozyskane będę pożytkował na cele związane z giełdą, szczególnie na częstsze odkodywanie dostępu do treści z gazety parkiet. Gdyby pojawiły się kiedyś większe pieniądze to może wykupię abonament na stockwatch.pl lub podobne pomocne serwisy. Nie do końca wiem na czym polega reklama adsense i jak jest rozliczana ale czasem jak klikniecie na baner reklamowy to będę wdzięczny (może coś więcej wpadnie). Nie do końca też wiem jak to się dzieje ale przekierowuje się strona na adres analizyprezesa.pl (chyba mam kolejną domenę) i można mnie czytać pod starym adresem analizyprezesa.blogspot.com i nowym analizyprezesa.pl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Niech Sensei doda przekierowanie z analizyprezesa.pl na www.analizyprezesa.pl, domena bez www nie działa ;)

   Usuń
  3. Już mu dałem znać, dzięki.

   Usuń
  4. Prezes usuń to zdanie o klikaniu w reklamy, bo nie można namawiać do klikania i Google może Cię zbanować. Ten komentarz też możesz usunąć.

   Usuń
  5. To zbanuje, trudno, nie będę przecież płakał za stratę 100 zł :-)

   Usuń
  6. Jeszcze żeby miało to sens poproś Sensei o dodanie jakiegoś pluginu do wykrywania adblocka i prośbę o wyłączenie. Nie każdy zauważy, że adblock zablokował mu reklamę na twoim blogu.

   Usuń
  7. Napiszę mu, dzięki.

   Usuń
 50. W przedmiotowym wniosku Zarząd Stalexport Autostrady S.A. proponuje aby zysk netto za rok obrotowy 2016 w wysokości 180.747.149,87 zł (słownie: sto osiemdziesiąt milionów siedemset czterdzieści siedem tysięcy sto czterdzieści dziewięć złotych osiemdziesiąt siedem groszy)

  A w raporcie o wstepnych wynikach z dnia 17 lutego bylo: 165 mln
  Kolejne rezerwy rozwiazali w ostatnich dniach ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest dobrze tylko robisz błąd jak wielu inwestorów, nie odróżniasz raportu skonsolidowanego od jednostkowego. Wypłaca się dywidendę z jednostkowego Stalexport Autostrada sa i tam musi być gotówka jak i odpowiednie zyski, skonsolidowany dotyczy całej grupy czyli kilku firm które różne mogą mieć wyniki. Grupa zarobiła w 2016 165 mln a sam tylko Stalexport zarobił 180 mln (miał wypłaconą kasę z pozostałych spółek grupy, pierwszy raz w historii i ja pod to właśnie grałem).

   Usuń
 51. Może dostali kasę za ŚDM ???

  OdpowiedzUsuń
 52. Prezes,

  Nie rób reklam. To spowolni stronę. Zrzucimy się na ekwiwalent dla Ciebie. Wystarczy 10 wpłat po 15 zł i już masz 150 zł. Podaj tylko numer konta :)

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 53. @Ialbatros. Dzisiaj artykuł o spółce w Parkiet. Może pomóc w kierunku na północ, ale zobaczymy.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj szanse tym reklamom jakiś czas, jak po miesiącu stwierdzę że nie ma to sensu to zamkniemy je. Jeśli chodzi o parkiet to oni nawet nie wiedzą o parametrach skupu a przecież są one oczywiste, nie postarał się autor.

   Usuń
 54. Na STX ktoś straszy sprzedażą po 1,44. Może być panika.

  Konrad

  OdpowiedzUsuń
 55. Cześć Prezes
  Ostatnio pisałeś że czekasz na niższe poziomy żeby ewentualnie kupić Tarczyńskiego.
  Te niżesz poziomy do zakupu to jakie wg. Ciebie.
  I chciałem zapytać czy Helio jeszcze warto kupić bo spada w okolice 10 zł.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tarczyński to nie chodzi o niższe poziomy tylko o raport, dopiero po raporcie rocznym można myśleć o zakupach gdyż jest kilka zagrożeń (o jednym już wiemy) i trzeba sprawdzić jak to na wyniki się przełoży. Jeśli chodzi o Helio to kurs robi się atrakcyjny, w mojej ocenie możesz próbować powoli kupować aby kupić przed 31 marca (przed wynikami), nie wpadaj przypadkiem w panikę jak kurs do 31 marca się jeszcze obsuwał, prawdziwą wartość Helio poznamy po wynikach.

   Usuń
 56. Dzięki Prezes za odpowiedz.
  Chciałem jeszcze zapytać o ONICO. Jak przewidujesz dalsze losy tej spółki.Bo nie wiem czy dokupować, czy na razie czekać aż niżaej spadnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nadal optymistycznie podchodzę do Onico, liczę że kolejne wyniki będą lepsze r/r i po debiucie Unimotu inwestorzy łaskawszym okiem spojrzą na Onico. Ja mu daje szansę do maja (wyników za 1 kw) a czy masz kupować to już sam musisz przemyśleć.

   Usuń
 57. Czy mógłbyś pokusić się o analizę BBIDEV? nie było tu chyba nic na temat spółki, chyba że nie umiem znaleźć...
  Pozdrawiam
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 58. Żeby nie było anonimowo, to jeszcze raz :)
  Czy mógłbyś pokusić się o analizę BBIDEV? nie było tu chyba nic na temat spółki, chyba że nie umiem znaleźć...
  Pozdrawiam
  Anna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowo nie było, jednak nie pomogę Ci z BBIDEV gdyż dla mnie ta spółka jest zbyt skomplikowana, jestem za cienki aby sobie poradzić z jej księgowości. Ponad roku temu kupowałem akcje w okolicach 1 zł jak podali informację o sprzedaży placu Unii a wtedy wydawało się pokażą kilkadziesiąt milionów zysku a jak wyniki przyszły to była strat (lub minimalny zysk). Nie lubię i nie rozumiem developerów komercyjnych i w nich nie inwestuję, jedno co wiem że w ich przypadku to można sugerować się wartością księgową, a c/wk jest 0,35 czyli potencjał do 1 jest spory.

   Usuń
 59. o Unimocie...
  .Liczba akcji, na które złożono zapisy w ramach subskrypcji:
  W ramach subskrypcji złożono zapisy na ogółem 5.175.028 Akcji Oferowanych, w tym:
  a) 1.760.000 w Transzy Inwestorów Instytucjonalnych
  b) 3.415.028 w Transzy Detalicznej

  Liczby osób, którym przydzielono papiery wartościowe w ramach przeprowadzonej subskrypcji w poszczególnych transzach:
  Akcje Oferowane zostały przydzielone łącznie 2.271 inwestorów, w tym:
  a) 67 w Transzy Inwestorów Instytucjonalnych,
  b) 2.204 w Transzy Detalicznej

  Czyli średni zapis dla instytucjonalnych wyszedł ok 26tys akcji a dla detalicznych ok 1500 akcji. Całkiem niezłe średnie

  OdpowiedzUsuń
 60. No i wielkiej zapasci na stalexporcie nie widze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dlaczego ma być zapaść kasy coraz więcej na koncie,bardzo dobrze moim zdaniem że wybrali taką opcję,kurs akcji pomału do góry

   Usuń
 61. Czy mogę coś zacytować? Dzięki.

  "Największą przeszkodą w podpisaniu kontraktu z klientami był brak referencji pracującej przemysłowo technologii. Przeszkoda ta została pokonana, zakład już funkcjonuje. Technologia FLUID, poprzez swoją innowacyjność ciągłej „on line”, w pełni zautomatyzowanej, powtarzalnej jakościowo produkcji biowegla z biomas poprodukcyjnych, jest przodującą w świecie, wyprzedzając inne tego typu procesy produkcyjne. Jest to imponujące, ale z powodu braku sprawdzenia w rzeczywistych warunkach mogło wzbudzać nieufność. Teraz, gdy zakład już pracuje, możemy na żywym przykładzie zaprezentować najnowocześniejszą na świecie technologię i finalizować współpracę z kontrahentami, z którymi rozmawiamy już od dawna. Są to między innymi partnerzy z Azji – mówi Jan Gładki, prezes Fluid S.A."

  Dziś nastąpiła aktywizacja popytu na znacznych obrotach i testowanie denka, korekta zakończona. Zakład został otwarty w styczniu, prezes zapowiadał wtedy optymalizację procesu przez kilka tygodni, po tym można rozmawiać z klientami.
  krzysiekk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobacz prosze:

   https://marketrevolution.ghost.io/jak-sfalszowac-sprawozdanie-finansowe-przyklad-z-q4-16/

   Usuń
 62. Prezes, czy mógłbyś mi napisać co sądzisz o Briju?

  OdpowiedzUsuń
 63. Widzę że dużo nowych osób w ostatnich dniach się pojawiło na blogu i nie wszyscy wiedzę jak blog funkcjonuje (gdzie dyskutujemy) i krótko przypomnę, że na tematy różnych spółek piszemy w komentarzach pod postami "Aktualności, analizy, komentarze ..", taki post jest przynajmniej dwa razy w miesiącu otwierany i zawsze można go znaleźć po prawej stronie bloga. Przypominam to iż o wielu spółkach już kilka razy rozmawialiśmy i nie zawsze jest sens i czas to powtarzać. O briju pisaliśmy kilka razy tym bardziej że nie tak dawno miałem go w portfelu ale w skrócie przypomnę jak ja to widzę (szkoda że nie napisałeś czy masz akcje czy zamierzasz je kupić). Na chwilę obecną Briju bym nie kupił gdyż jest spore zagrożenie ze strony wyników za 4 kw jak i 2017r., a mianowicie: firma zaprzestała podawać informacje (nie jest jasne dlaczego) o sprzedaży hurtowej złota do Agosi i nie wiemy czy taka się jest, sprzedaż ta dawała cały zysk netto więc bez tego Briju jest nic nie warte. Druga rzecz, Briju korzysta z optymalizacji podatkowej gdyż prowadzi spółki FIZ i jak wiesz od stycznia zostało to mocno prawnie ograniczone, obecnie efektywna stopa podatkowa Briju była na poziomie 5% i jest zagrożenie że w 2017 wzrośnie do poziomu 19% a jeśli by tak się stało to przez cały rok 2017 zysk netto będzie porównywalny lub niższy od 2016 przy mocno rosnących przychodach. Dlatego jak dla mnie są dwa poważne ryzyka które mogą się zmaterializować lub nie. Jeśli posiadasz akcje i nie wiesz co zrobić to wydaje się że chyba powinieneś poczekać na wyniki, jeśli będzie sprzedaż hurtowa to kurs powinien urosnąć te 10-15% i wtedy co dalej musisz zdecydować, jeśli da się już wyczytać z raportu co z FIZami i czy będzie Briju płacić większe podatki to lepiej sprzedawać, Gdyby było odniesienie że nie ma to wpływu na podatki to można spróbować trzymać akcje gdyż wyniki wówczas powinny się nadal poprawiać. pamiętaj że jest to moja opinia, mogę się mylić i decyzje inwestycyjne wyłącznie należą do Ciebie.
  Co do Stalexport to widać że ja spanikowałem (znacie powody mojej sprzedaży) nie zdziwię się jak kurs zamknie się wyżej niż wczoraj, spoko, kto ma czas powinien trzymać, jest to chyba najbezpieczniejsza inwestycja na GPW.
  @ krzysiekk - ja podziękuję za Fluid, jest to mocno spekulacyjna spółka i nie widzę sensu ryzykować, jak coś ruszyło to nie znaczy że będzie zarabiało, nie polecam nikomu tej spółki.
  Aleja samochodowa do której od dawna sceptycznie podchodzę (najbardziej bałaganiarska firma na newconnect, nic się nie zgadza w dokumentach finansowych) poinformowała o emisji akcji, wyjaśnił się powód sprzedaży przez blisko miesiąc akcji Pani Prezes, sprzedawała po 80-90 groszy a obejmie pewnie nowe akcje po 40-50 groszy.

  OdpowiedzUsuń
 64. Witam Prezesie

  Dzisiaj się Enea wybiła ładnie.
  c/wk 0,4, c/z ok. 6-7.

  Branża ciężka, ale na GPW chyba najtansza energetyczna spółka.
  Wiem, że SP tam siedzi, ale PKOBP, też pół roku temu był znacznie
  tańszy niż inne banki i mimo polityki dał zarobić.

  Zajmowałeś się kiedyś energetyką ?

  Co myślisz ?

  Pozdrawiam
  Maciek

  OdpowiedzUsuń
 65. Wie ktoś co stoi za spadkami na Helio? Kupiłem po 11,24 i od tamtej pory spada. Jakieś pomysły? Oprócz tego, że kurs mnie nie lubi... ;)

  OdpowiedzUsuń
 66. Jeśli chodzi o eneę to za ostatnie 12 m-cy mają stratę więc c/z jet ujemne, eneę milem kiedyś jak była po 15 i jak widać dobrze że sprzedałem, ja za dużo nie napiszę poza tym co wymieniłeś i czego unikam, wiele ich ruchów jest nie zrozumiałych np. po co kupują polimex który nie jest związany z ich branżą, po co kupowali bogdankę (tutaj troszkę można uzasadnić) i wiele innych zagrań. Wyniki powinni pokazać dobre (nie ma informacji o żadnych przeszacowaniach) gdyż nawet Bogdanki wzrost kursu da im dodatkowych sporo milionów zysku, jednak nawet bez nawiązań do polityki to nie jest powiedziane że przyszłość jest dobra, ceny energii spadają, coraz więcej jest odnawialnej energii, szczególnie zagranicznej, która może zalać Polskę. Zauważ że koszty pracy u nas mocno rosną więc z połączenie spadających cen energii może być słabo.
  @ nde - już coś na temat Helio napisałem pod iAlabtrosem, mogę dodać że raczej kasa24 jak coś pisze to zaraz spada :-)

  OdpowiedzUsuń
 67. Prezes, wspominając o energii odnawialnej w kontekście Enei (którą nota bene posiadam) patrzyłeś kiedyś na Grodno?
  pozdrawiam
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Grodnie jakiś czas temu już pisałem, wydaje mi się że jest on odpowiednio wyceniany, prognozują oni 9,1 mln zysku co da c/z 10. Wydaje mi się przez najbliższy rok nie ma co się spodziewać większych wzrostów (dojdzie na pewno jakaś dywidenda), oby nie było spadków. Wyraźniejsza poprawa wyników może dopiero od 2018 więc trochę czasu jeszcze minie.

   Usuń
 68. Wracając jeszcze do banków czy dużych spółek, dlaczego ich unikam. Mamy najnowszy raport ING Banku, zysk 1,253 mld przy kapitalizacji 23,2 mld czyli c/z 19 - drożyzna, niech nawet podwoi wyniki w co wątpię to i tak nadal będzie c/z 10. Millenium tez podał i tutaj mamy c/z 12 też żadna okazja, brak dywidendy a trzeba pamiętać iż nad nimi wisi widmo ustawy frankowej (duże ryzyko). Gdzie tu sens inwestowania.

  OdpowiedzUsuń
 69. Co prezes sądzi o PBG? Mamy duże wybicie, spekuła czy stały trend północny?

  OdpowiedzUsuń
 70. Czy Wy zawsze o takie trudne przypadki musicie pytać, PBG jest tak trudną spółką że tylko zawodowi analitycy wiedzą o co chodzi w tej spółce. Nie jestem specem od techniki więc nie wiem czy to wybicie miało podłoże techniczne. Patrząc od strony fundamentalne to tak duża ilość dzieje się różnych rzeczy w firmie (ugody, umowy, zmiany nominałów akcji)aż przeraża. Jedyne co mogę wymyślić to porównać ze stabilnym Budimexem, jeśli warty jest na 6,5 mld a PBG 3,9 mld to wydaje mi się że PBG zdecydowanie za dużo. Wybacz, nie pomogę.

  OdpowiedzUsuń
 71. "to porównać ze stabilnym Budimexem, jeśli warty jest na 6,5 mld a PBG 3,9 mld" pozwole sobie skomentowac -> bua ha ha ha :)

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. L.?
   Rozumiemy, że Leszcz ?

   Usuń
  2. Podumowanie Prezesa bylo niezwykle celne jezeli chodzi o porwonanie kapitalizacji Budimex i PBG. Spolka Budimex niezwykle dobrze zarzadzana, rentowna, kalkulujaca projekty,etc i PBG maja podobna kapitalizacje wiec jest to bardzo smieszne. (Co nie wyklucza dalszego wzrostu PBG).

   L.

   Usuń
 72. Rzucisz okiem na konsorcjum stali? Myślisz, ze jest sens zagrać pod wyniki za IVkw mając na uwadze wysoką bazę za IVkw z 2015r? Bo poza tym szczegółem wszystko wygląda solidnie i obiecująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Konsorcjum jakiś czas temu omawialiśmy, trochę powiązany z Bowim i ta sama branża. Wyniki powinny być lepsze w 4 kw mimo wysokiej bazy, patrząc na fundamenty i wycenę niby jest tanio ale..., firmie grozi i pewnie będą musieli zapłacić ponad 20 mln a wyobraź sobie jaks reakcja będzie rynku jak będą musieli 50% zysku oddać, spadek 20% to minimum. Drugą rzeczą to co pisałem o Bowim, ceny stali odbiły od wieloletniego dołka ponad 40% i chyba już większych wzrostów nie będzie (może kilku%) i nie można wykluczyć że w dłuższym terminie znowu zaczną spadać a to dla takich firm jest najgorsze. Ten rok będzie dobry a co później, nie wiem.

   Usuń
 73. Prezesie. Analizowałeś Krezusa ? Układ techniczny rewelacyjny. Jak wyglądają fundamenty?
  http://www.sygnaly-at.pl/krezus/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy na Krezusa nie zwracałem uwagi bo słabo wyniki wyglądały, niby zysk netto jest ale spadające przychody, słaby bilans, niskie kapitały własne w stosunku do kapitalizacji, ujemne przepływy operacyjne i wysoki Capex, jak dla mnie nic ciekawego.

   Usuń
 74. Prezesie, jak zapatrujesz się na spółkę Ailleron? Po ostatnim raporcie a szczególnie konferencji i zapowiedziach mocny wzrost (dzisiaj +17%). Firma chce podwoić przychody w ciągu 2.5 roku, głównie dzięki produktowi Livebank którego planowana liczba wdrożeń w tym roku to 25 (10 w ubiegłym). Zastanawiam się czy sprzedawać czy trzymać...

  OdpowiedzUsuń
 75. Nadrabiam zaległości i analizuje wszystko po kolei i mam następne pytanie :) Pisałeś kiedyś o Tarczyńskim, temat gorący bo umowa z Jeronimo Martins na 80mln za 2017 rok. Powiedz mi czy dobrze rozumuje: spółka zalicza bardzo podobne wyniki kwartalne na poziomie zysku netto (średnia dla ostatnich 4 kwartałów to 3319,75). Wydaje się, że odpis w wysokości 1,9mln będzie katastrofą w kontekście wyników za 4 kwartał - możliwe, że nawet skończą na minusie, ale od 11 stycznie obowiązuje w/w umowa. Czyli 80/4= 20mln na kwartał (licząc bardzo ogólnie). Zgodnie biznesradar cykl należności wynosi 44 dni. Wynikałoby z tego, że po pierwszym kwartale można liczyć na połowę z tego - powiedzmy, że 9 mln z samej współpracy z biedrą co jest wynikiem kosmicznym. Pytanie tylko, czy cykl należności nie będzie większy w przypadku współpracy z biedronką? Jeśli nie, to po wynikach za IV kwartał, (które prawdopodobnie będą najsłabsze od IIkw 2014 roku) warto tę spółkę brać i to konkretnie :) Co myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tarczyńskim się interesuję bo liczę że powtórzy sukces Helio z podjęcia współpracy z Biedronką. Ważne są wyniki za ostatni kwartał z dwóch powodów: oni już z Biedronką współpracują od września 2016 (w tym roku stałą umowę podpisali) więc będziemy widzieć jaki wpływ ma na wyniki biedrona (będzie pełny kwartał). Drugi powód negatywny to wzrost cen tuszy wieprzowych i wołowych o jakieś 30% r/r, nie wiadomo czy uda im się przerzucić to na klientów. Dlatego potencjalna poprawa wyników z umowy z biedroną może być zjedzona przez wzrost cen surowców, i pamiętamy też o odpisie na Almę. Pamiętaj też że te 80 mln to nie zysk a przychody. A czy intetesowałeś się Helio które mam w portfelu ? Jak nie to przeczytaj moją analizę, cena dzisiaj wygląda atrakcyjnie a wyniki za 3 kolejne kwartały będą dużo lepsze.
   @ Tomek - muszę przyznać że wcześniej nie analizowałem Aillerona, wydaje się że w średnim terminie (do 2-3 lat) powinien dać jeszcze kilkadziesiąt % zarobić więc jak nie masz ciśnienia to trzymaj. Spółka nie jest bardzo droga c/z około 11 (uwzględniając amortyzację) a mam ciekawe produkty i mocno na świecie dużych klientow pozyskuje więc powinna wyniki poprawiać. Bilans prawidłowy, jedyne co można się przyczepić to przepływy operacyjne ale wynikają one z rozwoju i pewnie dłuższych okresow płatności.

   Usuń
  2. Tak tak, wiem, że to tylko przychody. Niech zostanie milion na kwartał zysku netto - to już jest bardzo dużo. Helio miałem i sprzedałem zbierając kasę na Unimot. Obecnie jestem w trakcie przebudowy portfela, potrzebuje trzech pozycji na krótki termin (do 3 miesięcy), jedno miejsce już zajęła Lena. Wiesz może kiedy wyniki Tarczyńskiego za IVkw? Nie wiedziałem, że oni już handlują od września, myślałem, że to tylko negocjacje.

   Usuń
  3. " 10 marca 2017 r. Skonsolidowany raport roczny zawierający roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok 2016 oraz Jednostkowy raport roczny zawierający jednostkowe sprawozdanie finansowe za rok 2016 " Pozdrawiam.
   Witek

   Usuń
 76. Mamy weekend więc trochę taki humorystyczny wpis ;)
  Ponieważ sporo początkujących czytelników czyta różne fora giełdowe może się przydać słownik slangu giełdowego. Mamy tu zbiór różnych wyrażeń giełdowych również z przymrużeniem oka. Co prawda wpis ma już 10 lat ale jak widać pojęcia tam przedstawione trzymają się mocno i większość nadal aktualna ;)

  http://www.forum.gpwinfo.pl/showthread.php?t=1224

  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 77. @ Dominik, dobre, można się pośmiać.
  @ Prezes, aż wstyd się przyznać, taka hossa, a ja ze 40% portfela ma w zł. Co byś radził, kupiic teraz, czy czekać na korektę?
  Uniwersal z tel.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się że jeszcze z pół roku hossa potrwa a po dużych wzrostach tych największych spółek inwestorzy stopniowo przejdą na te mniejsze. Ja tylko spółki które dobrze znam mogę wskazać, w piątek moc pokazał Stalexport gdzie po początkowym sporym spadku, wszystkie akcje przez silne ręce zostały zebrane, mało inwestorów wie o co chodzi w tej spółce i mogą kupować patrząc na samo c/z. Sporo się cofnął Helio, moja druga największa pozycja, wiemy już że będą rekordowe wyniki i c/z spadnie w okolice 5,70 czyli tanio a ja liczę przynajmniej jeszcze na dwa kolejne dobre kwartały. Mocno wygląda Astarta, tania i w mocnym trendzie (ostatnio połowę sprzedałem ale chyba niepotrzebnie). Myślę nad powrotem do Livechatu, dzisiaj liczyłem to powinien być zysk wyższy 50% r/r, w piątek podali dobre informacje o pozyskanych klientach, kurs usd pomaga (w maju będę myślal).

   Usuń
 78. Ciekawe poziomy sa na Agrotonie. Ktos myslal o wejsciu na krotko pod wyniki?
  EUCO takze sie cofa a ma miec wyniki wczesniej niz planowano. Oby nie sprzedawali poinformowani.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Agrotonie jedyny plus że jest lubiany przez graczy ale jeśli chodzi o wyniki to ja bym się szału nie spodziewał, pewnie trochę będą lepsze ale nie za wiele. On ma podobną wycenę do aviaaml patrząc na c/z ale znacznie większe ryzyko inwestycyjne więc po co ryzykować.
   Dla zainteresowanych Onico, po dwóch tygodniach odpisało na wysłane pytanie odnośnie wyników za 4 kw, nie jest to odpowiedź o jakiej myślałem ale duży plus chociaż gdyż wiemy że jakiś kontakt jest z firmą.
   Spółka Onico S.A. dziękuję za wyrażone zainteresowanie. Jako, że Spółka Onico S.A. jest notowana na giełdzie New Connect, oficjalna komunikacja odbywa się zgodnie z przepisami regulującymi działania podmiotów notowanych na tej giełdzie, w tym zgodnie z harmonogramem publikacji raportów okresowych w 2017 roku. Zarząd Spółki Onico S.A. nie planuje wydawania odrębnego komunikatu odnośnie wyników Spółki za 2016 rok. Fundamentalne znaczenie dla Spółki Onico S.A. ma prowadzenie działalności biznesowej w sposób transparentny i zgodny z przepisami prawa.   W ocenie Spółki wyniki finansowe 2016 r. w sposób jasny i prawidłowy pokazują sytuację Spółki i nie wymagają dodatkowego komentarza. Tym niemniej, Spółka informuje, że ocenia wyniki dla grupy kapitałowej Onico pozytywnie w całym okresie 2016 r. Zysk netto Spółki za omawiany okres wyniósł 35 mln zł. Dla porównania zysk netto za rok poprzedni 2015 był blisko dwukrotnie niższy. Utrzymanie przez Spółkę bardzo dobrych wyników finansowych oraz wzrostowego trendu rok do roku potwierdza stabilnie silną pozycję grupy kapitałowej Onico na rynku paliw ciekłych co zostało dostrzeżone przez analityków, instytucje finansowe krajowe i międzynarodowe oraz inwestorów. Wzrost kosztów, w tym kosztu wynagrodzeń podąża za wzrostem skali działalności grupy kapitałowej Onico (co ma odzwierciedlenie w zwiększających się obrotach, wolumenach sprzedaży oraz zysku netto rok do roku) a także ogólnymi trendami obserwowanymi w gospodarce, a w szczególności zabezpieczeniem kontynuacji działalności oraz poszerzeniem kluczowych dla Spółki grupy stanowisk. Odpisy na rezerwy są wynikiem stosowania przez Spółkę zasad ostrożności i pochodzą z wypracowanego przez spółkę i niepodzielnego zysku i są w tym przypadku czynnikiem jednorazowym. Zawiązanie rezerw doprowadza do tego, że sprawozdanie finansowe jest rzetelnie i jasno przedstawia sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy Spółki. Spółka dysponuje szeroką gamą produktów finansowych (zbudowane kapitały własne, kredyty bankowe, obligacje) które zabezpieczają Grupę Onico przed utratą płynności finansowej. Spółka na koniec okresu sprawozdawczego dysponowała gotówka na rachunkach na poziomie przekraczającym 20 mln zł.

   Usuń
  2. Nic z tego nie wynika :(

   Usuń
 79. Agroton - mamy promocję i chyba dobry moment do zakupu / dobrania akcji.
  Albatros - nieprzekraczalny termin zapłaty upływa we wtorek 21.III, ale tak myślę, że Francuzi nie będą z tym czekać na ostatnią chwilę - spodziewam się przelewu już w przyszłym tygodniu.

  OdpowiedzUsuń
 80. @ Prezes dzięki za podpowiedź


  Cy ktoś będzie sprzedawał PDA Unimotu, czy raczej dobrał?


  Nie mogę patrzeć na polimex co tam się dzieje. Mam podejrzenia, że na tej hossie zarobią spekulanci i technicy, a na końcu fundamentaliści czyli m.in. ja :(

  OdpowiedzUsuń
 81. Witam.
  Prezes a co sądzisz o Orzeł Biały - OBL? Wskaźniki c/z 9,3 c/wk=0,7 w Twoim typie? Drugie pytanie co sądzisz o sp. Police?
  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 82. @ Universal - gdyby pda w okolicy 70 się otworzyło to ja sprzedaję i czekam na niższe poziomy, a poniżej 60 zł to coś dobieram, pomiędzy 60-70 to nie wiem, na bieżąco będę reagował.
  @ rekinek - widzę że czytałeś OBS który dodał orła białego do swojego pokazowego portfela, OBS jest mądrym analitykiem więc pewnie wie co pisze, ja jednak pod kątem wyników bym tego nie kupił, c/z jest mocno zawyżona gdyż w 4 kw 2015 mieli jednorazowe przychody operacyjne ze sprzedaży hali co dało im blisko 10 mln ekstra niepowtarzalnego zysku, niech zarobią teraz nawet 4 mln to łącznie w 2016 będzie 11 mln zysku co da c/z ponad 15 a to już drogo. Dlatego jak widzisz granie pod lepsze wyniki jest ryzykowne bo baza jest wysoka i forma dość droga, jedyne co może dać wzrost kursu to wyższa cena wezwania ale wątpię aby więcej ją podnieśli bo kurs jest już 20% wyżej.
  Police nie moja bajka, nie zajmuję się takimi spółkami, mam obawy trochę o wyniki ze względu na wzrost kosztów energii (ale nic poza tym nie wiem).
  @petrodolar - patrząc na skalę spadków z ostatnich 3 dni to niebezpiecznie Agroton wygląda, mam dziwne wrażenie że spekuła wychodzi celowo przed wynikami, oni co 6 m-cy tylko publikują wyniki więc ryzyko że będą słabe jest duże. Moim zdaniem nie powinno się teraz kupować tych akcji i lepiej poczekać na wyniki (pewnie do miesiąca i będą), jak będą dobre to znowu pół roku można spekulować.

  OdpowiedzUsuń
 83. @Uniwersal, bo na zakupy fundamentalne to był czas dwa lata temu :-)
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 84. BRIJU - czuję lekką satysfakcję że ostrzegałem przed Briju, oczywiście kto na blogu ma akcje to trochę współczuję. Briju podało przed chwilą szacunki przychodów i zysku netto i są bardzo słabe, w 4 kw zysk spadł o 19,7% i przychody o 22%. Bardzo źle to wygląda, musiała im sprzedaż hurtowa spaść przed czym ostrzegałem (ostrzegałem że może nie być jej wcale ale jakaś jest), co ciekawe chcą ograniczyć pozysk surowca hurtowego w kraju na rzecz kontrahenta zagranicznego - czyżby jednak puls biznesu miał rację i faktycznie coś z vatem było nie tak ? Od marca weszło 25 lat więzienia za wyłudzenie vat powyżej 10 mln i może coś jest na rzeczy. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26566176,briju-sa-10-2017-szacunkowe-skonsolidowane-dane-finansowe-za-2016-r

  OdpowiedzUsuń
 85. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26566176,briju-sa-10-2017-szacunkowe-skonsolidowane-dane-finansowe-za-2016-r, briju podało wstępne wyniki za 2016 i IV kwartał, nie wygląda to za dobrze, słaba informacja też z Geotrans,a co Prezes sądzisz o Mennicy Skarbowej, chodzi mi bardziej o negatywy na co uważać, pozdrawiam Michał

  OdpowiedzUsuń
 86. budowlanka idzie na plus jak zobaczyłem wolumen na mostku Zabrze nie wierzyłem i wskazuje na to że bez przyczyny chyba że ktoś coś wie więcej , może zna ktoś odpowiedź bo ja tego fenomenu nie rozumiem ,mirbud ok wyniki ,polimeks wiadomo 3 korony ale mostek zabrze nie możliwe . [herkules niepodpisany ]

  OdpowiedzUsuń
 87. Co sądzicie o cenie Wandalexu? Zaczyna wracac do ceny ok 6,9.
  Masz prezes jakis poziom pod wejscie?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 88. @herkules - następny w kolejce instal kraków

  OdpowiedzUsuń
 89. Dzięki Prezes za odpowiedź. Jeśli chodzi o OBL to nie czytałem OBS (ale przeczytam), zauważyłem że QRS tfi zwiększył udział w OBL i ciekawie wyglada wykres OBL.
  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 90. @ Michał - o mennicy skarbowej kilka razy już pisałem (możesz poszukać w aktualnościach ...) ale tak na szybko to kurs w miesiąc urósł 70% więc ma prawo do większej korekty, ryzyko to newconnect (przez blisko pół roku prawie nie było żadnych transakcji) oraz niskie kapitału bo tylko 3 mln przy 7,7 mln kapitalizacji firmy, lepiej poczekać z zakupem na niższy kurs. Przed Geotransem ostatnio ostrzegałem ale z innego powodu, teraz doszedł inny czynnik ryzyka więc niezbyt ciekawie się robi.
  @ herkules - całą budowlankę ogarnęła hossa (spekulacja) i radzę uważać, ja nie widzę podstaw fundamentalnych do takich wzrostów ale ja nic nie mogę :-), mostostal zabrze słabo wygląda tak na pierwszy rzut oka, najmocniejsza strona to bilans ale rentowności pozostawiają wiele do życzenia.
  @ szeniek - faktycznie ładnie wdx się cofnął, ja nie za bardzo teraz mogę w cokolwiek wchodzić, wydaje mi się że obecny kurs wygląda atrakcyjnie, bilans i przepływy ładne, c/z niby 8,40 ale dodając do zysku amortyzację i dodając capex (tak jak ja przyjmuję) to c/z jakieś 4,50 czyli niziutko. Można spodziewać się z 5% dywidendy jak nie wyższej, jedyne ryzyko to rosnące ceny stali a to jest ich istotnym raczej kosztem produkcji.
  @ rekinek - grs to cwaniaki, jak widzą że ktoś chce przejąć firmę to zawsze podbijają kurs, z obl trzeba uważać i lepiej czekać na kupno po wynikach, po dużo gorszym zysku netto r/r mogą ludziska zrobić trochę wyprzedaż kursu i wtedy można próbować podkupić.

  OdpowiedzUsuń
 91. Jutro unimot będzie przechodził z nc na główny parkiet,może to mieć przełożenie na ciekawszy debiut pda bo większość funduszy nie może inwestować na nc. Ck

  OdpowiedzUsuń
 92. A kiedy debiut pda unimot?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "07.03.2017- Debiut specjalny akcji serii C-I spółki Unimot S.A. na rynku równoległym WGPW pod nazwą skróconą "UNIMOT" i oznaczeniem "UNT" (od 26 września 2012 r. do 6 marca 2017 r. spółka była notowana na rynku NewConnect)
   Pierwsze notowanie na rynku równoległym WGPW 2,2 mln praw do akcji serii J spółni Unimot S.A. pod nazwą skróconą "UNIMOT-PDA" i oznaczeniem "UNTA""
   Witek

   Usuń
 93. Czy dobrze widzialem, ze ktos ustawil kupno 2 x 100 tys. Akcji Aviaaml po 4,5?
  Takie zagrywki to juz dziecinada i to kosztem osob inwestujacych w dany fundusz.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 94. Prezes, Amica ładnie spadła a wyniki miała całkiem dobre,co myślisz?
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 95. Szeniek dobrze widzisz. Są dwa pakiety po 100tys na 4,5 na Aviaml. Co takie coś zazwyczaj oznacza?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jakbym chciał kupić taką ilość, to nie w taki jawny sposób. Jest to prawie 5%. Jak dla mnie to prowokowanie popytu.
   Szeniek

   Usuń
  2. To nie 5 % tylko 0,5%, oczywiście jak chcesz duże ilości kupić to się nie ujawniasz więc to tylko pokaz ale pozytywny.

   Usuń
  3. Masz oczywiscie racje. Liczylem na szybko.
   Szeniek

   Usuń
 96. W sumie na 4,50 na aviam leży 234.000 akcji na kupnie, zobaczymy co z tą kasą będzie się działo w kolejnych dniach. Ja nie doszukuję się żadnych plusow i minusów.
  @ BBB - Amica to duża i stabilna firma jednak wygląda na to że mogą obecnie tylko po 10% wzrastać rocznie co przy c/z 12,50 nie daje dużo miejsca do wzrostów, dodatkowo anglia może im się czkawką odbijać (słaby funt jest niekorzystny oraz możliwe wyjazdy polaków z anglii którzy pewnie odpowiadali za dobrą sprzedaż produktów), kolejne rzecz to oni obecnie sporo inwestują czyli kasa nie trafia do akcjonariuszy i nie spłacają kredytów.

  OdpowiedzUsuń
 97. dziś ciekawy dzień...
  ciekawe jak to się wszystko potoczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady, dzień jak co dzień, Unimot to malutkie pozycje jak na razie, te 55 co trzyma to nie zdziwię się jak przed 9 zniknie.

   Usuń
 98. Rozsadni to sie dzisiaj nie rzuca na Unimot. Poczekaja na uspokojenie.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 99. Szanowny Prezes dokupuje akcji po aktualnych cenach ?
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokupiłem, liczę że dzisiaj się wysypią Ci których interesuje zysk 20% a fundusz na spokojnie sobie odbiorą i w górę. Kupiłem do 100 akcji, 37 po 53,64 i 28 po 54. Najciekawsze w tym wszystkim to to że akcje nadal notowane są po 79, jakie tłumoki, zamiast teraz sprzedawać akcje i kupować pda, nigdy nie zrozumiem inwestorów (mają 50% zysku w takim przypadku).

   Usuń
 100. Nie mam bossy czy może ktoś podpowiedzieć czy Livechat najnowszą reko ma kupuj, Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze rekomendacja jest niedostępna, zakładam że kupuj ale to tylko moje założenie.

   Usuń
 101. też dokupiłem po 53,49...

  OdpowiedzUsuń
 102. Prezes zobacz na arkusz zleceń na UNT. Inwestorzy nie mogą sprzedaz po 79zł popyt ustawiony na 59zł.
  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, nie ma popytu, będą musieli trochę poczekać miesięcy aby cena tam doszła.
   Spójrzcie na Briju jak spada i Agroton też słabiutko. Większość poszła na budowlanki .

   Usuń
 103. Plany budowy elektrowni jądrowej w polska windują kursy spółek, które mogą mieć udziały w tym przedsięwzięciu rafako polimeks-mostosal. To jest już bańka PXM przy kursie 14,85zł 191% r/r w ciągu 3m wzrost o 287% ;) RFK przy kursie 10,17zł 30% r/r 3m 70%.
  Dziś rośnie też URS - Za rok pojawią się prototypy polskich aut elektrycznych. Ursus może uczestniczyć w tym projekcie
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 104. Na budowlance ładnie poubierali , dziś już minus, ja spokojnie dobrałem po 55 Unimot, liczą się fundamenty, tu zarobię raczej na pewno, Prezes jaki pułap cenowy masz na oku jeżeli chodzi o Unimot, Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałbym sprzedać w okolicach 70-80 ale jak będę zmuszony to i po 60 puszczę. Jak ktoś ma czas i gotówkę to powinien trzymać Unimot, w mojej ocenie efekt pozyskanej gotówki i działanie wszystkich pakietów (paliwowych i przewozowych) oraz wysokie kary więzienia za wyłudzenia VAT będą dopiero widoczne od wyników 2 kwartału - czyli dopiero za pół roku zobaczymy ale comiesięczne raporty o przychodach powinny już wskazywać poprawę.
   @ rekinek - Ursus to firma krętacz, za żadne skarby bym jej nie kupił, poczytaj sobie jaki wałek chcą zrobić z Bioenergią, spółką zależną, rok temu dokupowali akcji jej i wycena była na 40 mln, i w kwietniu jeszcze pisali w odpowiedzi na pismo SII które kwestionowało tak wysoką wycenę że firma ma przed sobą świetlane perspektywy a teraz (po pół roku) chcą ją sprzedać za połowę ceny i to w ratach na 10 lat. Przecież to wał szyty gruby nićmi, co lepsze spółka ta należała wcześniej do osób zarządzających Ursusem. http://www.sii.org.pl/11379/ochrona-praw/biezace-interwencje/ursus-odpowiedzial-na-pismo-sii-dotyczace-zbycia-firmy-bioenergia-invest.html#ak11379
   Budowlanki jak walną wszystkie to ze 30% spadku będzie na sesji.

   Usuń
 105. Sprzedany Krezus, kupione PDA Unimot

  OdpowiedzUsuń
 106. Prezes w jaki sposób kupiłeś akcje Unimotu w takiej cenie skoro nie było nawet takiego kursu? Jak to zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo cię rozumiem (chyba nie patrzysz na pda tylko na akcje), mam obecnie 100 pda Unimotu kupione 35 po 45 (zapisy), 28 po 54 i 37 po 53,64. Obecny kurs pda Unimotu to 53,50.

   Usuń
 107. Zbliża się również oferta publiczna Dino,czy może prezes już pogłówkował nad perspektywami zysku? pozdrawiam. BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekaj, jeszcze oferta Unimotu trwa, jeszcze trochę i będzie panika na kursie, najlepsze że miałem po 51 zł zlecenie wcześniej ustawione na kupnie i musiałem podnieść jej, niefart :-)

   Usuń
 108. Witam Prezesa, Mam pytanie nt. drozapolu. Wydaje mi się, że cena w tej chwili jest atrakcyjna do zakupu. Co sądzisz o tej spółce - czy mogą się powtórzyć na niej wzrosty jak na bowim?
  Pozdrowienia,
  Mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej Drozapol nie zaliczy takich wzrostów jak Bowim chociaż wydaje się że powinien być wyżej wyceniany. Spowodowane jest to tym że Drozapol ma sporą amortyzację która zaniża zysk netto i teraz c/z jest ujemne chociaż wg moich kryteriów (dodaję amortyzacje i odejmuje capex) to jest dodatnie. Niestety inwestorzy patrząc ostatnio głównie na c/z więc Drozapol im sie nie podoba. Ja widzę szanse do wzrostów kursu z kilku powodów: niska kapitalizacja bo 13 mln, wysokie kapitały własne bo 52 mln przy niskiej kapitalizacji, dobre przepływy operacyjne, mocno uje,na baza za 4 kw i wyniki powinno być sporo lepsze (czy dodatnie to nie wiem).

   Usuń
 109. Prezesie nigdy jeszcze nie kupowałem akcji pda. Czy jeżeli je kupię dzisiaj jako pda to później będę mógł sprzedać jako zwykłe akcje. Przepraszam za głupie pytanie.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni