"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 15 lutego 2017

Unimot - warto wziąć udział w nowej emisji akcji

UNIMOT S.A.
Unimot - multienergetyczna spółka prowadząca działalność w zakresie obrotu olejem napędowym, gazem płynnym i ziemnym, biopaliwami, energią elektryczną.
Dokonałem (dokonam) zapisu na 270 akcji po 45zł, okres inwestycji od 1-25 miesięcy, oczekiwany wzrost 10-50%.

Bardzo dużo o tej spółce napisano w ostatnich dniach w związku z nową emisją akcji (warto przeczytać raport przygotowany przez oferującego akcje DM BOŚ link) i przeniesieniem notowań z newconnect na rynek główny GPW, dlatego skupię się tylko na powodach dlaczego postanowiłem zakupić te akcje. Głównym powodem jest dynamiczny rozwój spółki która co roku podwaja swoje przychody i zyski. 
Oczywiście nie możliwe jest utrzymanie takich dynamik w przyszłości, jednak zakładam że w kolejnych 5 latach realny jest coroczny wzrost w okolicach 25%. Na pewno w tym pomogą środki pozyskane z emisji, czyli blisko 100 mln, które zostaną przeznaczone za zwiększenie kapitału obrotowego, rozwój aplikacji do sprzedaży paliw on-line tankuj24 czy rozwój własnych stacji paliw Avia. Przy założeniu 25% corocznego wzrostu zysku to wzrośnie on aż o 200%  z obecnych 30 mln do 90 mln. A jak te liczby odnoszą się do kapitalizacji i c/z. Obecnie jest 5.831.797 akcji i 2.200.000 akcje nowej emisji czyli łącznie będzie 8.031.797 akcji po 45zł (cena akcji nowej emisji) a obecna kapitalizacja firmy wyniesie 361,431 mln. C/z po emisji to 12 przy założeniu stałego kursu akcji i wzrostu zysku do 90 mln (za 5 lat) c/z spadnie do 4 !!! Jak widać jest to niska wartość i w mojej ocenie nie realna do utrzymania, kurs powinien zmierzać do urealnienia tej ceny czyli poziomu chociaż 10 (czyli 150% wyżej). Kolejnym powodem zakupu są zmiany w otoczeniu prawnym firmy, od sierpnia 2016 rząd Polski wprowadził tzw. pakiet paliwowy a od marca 2017 obowiązywać będzie pakiet przewozowy, oba te pakiety mają zmniejszyć wyłudzenia Vat i wyeliminować nieuczciwą szarą strefę. Wyeliminowanie nieuczciwych dostawców z rynku paliw powinno zwiększyć przychody firm legalnie funkcjonujących szczególnie w obrocie najwyżej marżowym olejem napędowym czyli np. Unimotu. Pozytywnie na wyniki może wpływać bogacenie się naszego społeczeństwa, spadek bezrobocia czy nawet program 500+ (wiem że to może śmieszyć) ale w drugim półroczu 2016 sprowadzono do polski rekordowo tanich używanych samochodów (to może być efekt 500+) a w salonach sprzedano najwięcej od wielu lat nowych samochodów, dlatego jak każdy samochód zostanie zatankowany to w skali kraju zrobią się potężne kwoty.  Kolejnym czynnikiem wzrostowym powinien być czynnik psychologiczny gdyż jeszcze miesiąc temu akcje Unimotu były handlowane na newconnect po 92 zł a teraz można je kupić 50% niżej, wielu inwestorów będzie uważało iż jest to okazja życia (kupić coś 50% taniej :-) Za wzrostami kursu powinna też przemawiać hossa jaką mamy obecnie na gpw i na świecie, sporo firm zrobiło się dosyć drogo wycenianych dlatego zarządzający funduszami mogą sporą część środków przeznaczyć na tanio jednak wyceniany Unimot. Trzeba też pamiętać że OFE i większość TFI nie mogą inwestować na rynku newconnect więc przeniesienie notowań na gpw pozwoli tym funduszom zainwestować w Unimot. Dzisiaj nie typowo bo nie podaję ani wskaźników finansowych ani sytuacji technicznej gdyż oba są mocno zaburzone przez nową emisję - nie wiadomo ile akcji jest objętych oraz kurs ostatnio mocno spadł ze względu na niską cenę emisyjną.

Do największych ryzyk zaliczam ryzyko dużego wzrostu ropy na rynku światowym oraz dalszego umacniania się dolara w odniesienie do złotówki. Oba te czynniki mogłyby mocno podnieść ceny benzyny na polskich stacjach a to z pewnością zmniejszy konsumpcje paliw gdyż ludzie ograniczą podróże samochodem.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
Udostępnij:

53 komentarze:

 1. Prezes popraw by tytuł nie straszył po oczach :P http://www.polskieradio.pl/9/305/Artykul/1495775,Wziac-czy-wziasc-Odpowiedz-jest-tylko-jedna

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto sobie rzucić jeszcze okiem na dyskusję na http://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-336973_UNIMOT.aspx#336973 wg której nawet konserwatywny Bieniek (anty_teresa) stwierdza "Mimo wszystko uważam, że warto rozważyć udział w IPO Unimotu. – komentuje Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl "

  OdpowiedzUsuń
 3. Prezesie kiedy i gdzie można znaleźć info o przydziale akcji Unimotu dla instytucji? Chcę się dowiedzieć, jaka część z 2,2 mln akcji idzie do przydziału dla finansowych a ile dla drobnicy. A jeśli skończyły się już zapisy dla finansowych to ciekaw jestem jaka była redukcja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 20% dla indywidualnych a 80% instytucje a więcej informacji masz w linku poniżej który Ci szeniek załączył.

   Usuń
  2. Dzięki, link z harmonogramem oferty już widziałem (bo chyba ten masz na myśli?), ale nie ma tam nic o tym, kiedy poznamy info o wielkości redukcji na transzy dla instytucji.

   Usuń
  3. 23 lutego 2017 r - Planowany termin przydziału i zakończenia Publicznej Oferty

   Usuń
  4. Czyli indywidualni nie dowiedzą się przed końcem zapisów (21.02) jaka była redukcja dla instytucji, zgadza się?

   Usuń
  5. Zgadza się, instytucje zapisy składają o jeden dzień dłużej czyli do 22.02 a przydział jest 23.

   Usuń
 4. harmonogram można znaleźć tu:
  http://www.mdm.pl/ui-pub/site/content?contentId=824627

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety sądzę, że redukcja wyniesie ponad 95%. Dla mnie szkoda na nią czasu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można i takiej redukcji wykluczyć jak piszesz, jak się nie ma pewnego teraz zarobku to warto nawet spróbować dla 2-3% zarobku zainwestować. Zawsze też można dokupić akcji na rynku jeśli ma się przekonanie że firma będzie nadal się rozwijać i pokazywać lepsze wyniki.

   Usuń
 6. Mam małe pytanko. Zapoznałem się z prospektem emisyjnym wiem że trzeba zapisać się na minimum 50sztuk do 21szego lutego. Mam konto db makler w DB i nie mogę zrobić zapisu elektroniczne bo ten bank nie uczestniczy w ofercie. Czy wiec muszę iść osobiście do oddziału i tam złożyć zlecenie? Proszę wybaczyć proste pytania ale nigdy nie uczestniczyłem w takim zakupie a w necie nie mogę znalezć odpowiedzi. Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musisz otworzyć w takim przypadku w którymś z 5 biur maklerskich które obsługują emisję nowy rachunek maklerski, tylko czy to warte jest zachodu ? Jeśli miałeś wejść małą kwotą to raczej odpuść i gdyby na debiucie mały był wzrost to wtedy kup akcje lub pda ( to możesz zrobić ze swojego rachunku maklerskiego). Jak miałem zainwestować z milion to może ci się opłacić otwarcie nowego rachunku maklerskiego np. w bosiu gdzie mam rachunek promocyjna stawka prowizji od nabycia jest 0,19%.

   Usuń
  2. Tak też myślałem. Za mała kwota więc nie wchodzę ale będę obserwował notowania i może coś uda sie podkupić. Dziękuję za odpowiedź i życzę wzrostów.

   Usuń
 7. Prezesie uważam, że bardzo dobrze interpretujesz wyniki finansowe i wzrost spółek, które analizujesz i jest to analiza o dłuższym horyzoncie z dobrymi podstawami. Nie mniej jednak zdarzają się rozczarowania na które nie ma się wpływu jak np dzisiejsza Avia i taka moja sugestia, aby trzymać kapitał zapasowy na takie okoliczności i dokupić dla uśrednienia na czas następnych raportów.Po tej cenie ciężko będzie już wkupić się w akcje, a przecież takie sytuacje również można uznać za sprzyjające okolicznośći losu :) HELIO dziś w dobrej cenie także:)
  pozdrawiam Marian

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja juz zapisalem sie na Unimot. Zobaczymy
   Szeniek

   Usuń
 8. Nie jest pewnym, ze Avia nizej nie spadnie.Tutaj jest sporo funduszy, do kolejnych wynikow sporo czasu. Jedyna nadzieja jest w informacji o dywidendzie za miesiac. Szkoda, ze bedzie nizsza o zysk za 4kw.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 9. Było jakieś info na Helio, że tak spadło, czy ktoś się postanowił wysypać przed korektą na rynkach, pzdr Michał

  OdpowiedzUsuń
 10. Piszcie lepiej na aktualnościach, nie trzeba skakać po postach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak mało akcji w obrocie to tak lubi spaść, przecież na spadkach też się zarabia wiec tak to funkcjonuje w giełdzie.Za duży wzrost na tak fundamentalnej spółce i korekty muszą być przed następnym szczytem.
  Marian

  OdpowiedzUsuń
 12. Wywiad z prezesem Unimotu, sprzedaż akcji idzie dobrze i wierzy w poprawę wyników i wzrosty kursu
  http://www.parkiet.com/artykul/1504332-Jezeli-chodzi-o-wyniki--liczymy-na-podtrzymanie-tendencji-wzrostowej.html

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy jest wyznaczona data przejścia unimotu na GPW?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widziałem w sumie nigdzie, pewnie na początku marca wraz z debiutem pda.

   Usuń
 14. Pytanie od laika. Jak mają się obecne notowania akcji Unimotu na NC do debiutu na głównym parkiecie? Oczywiście tego nikt nie wie co będzie ale zastanawiam się jak to bywało w przeszłości gdy firmy zmieniały rynek? Sprawdzałeś może jakieś dana historyczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://strefainwestorow.pl/artykuly/20160830/7-spolek-z-gpw-ktorych-sukces-nie-bylby-mozliwy-gdyby-nie-newconnect

   Usuń
 15. Prezesie muszę cie poprosić o radę.
  Po prawie roku udało mi się na Mennicy Skarbowej z -30 % zrobić + 5 %
  Pytanie sprzedać czy nie ? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takich rad nie lubię dawać bo dotyczą newconnect i są najtrudniejsze. Kurs urosł w tydzien o 40% więc korekta się należy, a jako że jest to newconnect to nie można wykluczyć 10% spadku jak i dalszego 10-20% wzrostu. Mennica pokazala nadspodziewanie dobre wyniki i gdyby tendencja poprawy utrzymała się to może kurs rosnąć. Gdybym ja miał te akcje to bym je jednak sprzedał. Za 1 kw jest dosyć wysoka baza, jak ją poprawią to nieznacznie i wzrostow może nie być, w 2 kw jest niska baza i przed wynikami za 2 kw możesz za mniejszą kasę spróbować wejść.

   Usuń
 16. Ma ktoś z was może konto w DM BOŚ w zakładce dla zalogowanych pojawiła się rekomendacja dla Decory, może ktoś podpowie czy jest chociaż na kupuj, pzdr Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rekomendacja fundamentalna trzymaj a relatywna niedoważaj i kurs w horyzoncie 12 mcy 9,40. Jednym słowem oczekują niewielkich spadków.

   Usuń
 17. Prezes - chciałbym zapytać...co myślisz o dokupieniu akcji na debiucie w tym przypadku ? redukcja prawdopodobnie będzie bardzo duża...a spółka prezentuje się dość ładnie...jakie byłoby Twoje zdanie przy takim podejściu...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę o dobieraniu Unimotu jak najbardziej ale to będzie zależało od kilku czynnikow, od wielkości redukcji i wzrostu pda na debiucie, jak wzrosną ze 30% to zrobi się drożej chociaż będzie świadczyło o atrakcyjności akcji. Chciałbym też mieć tak 6-7 tys zł tej spółki. Myślę że wrócimy do tematu jak będziemy znać skalę redukcji.

   Usuń
  2. Tak...jeśli na debiucie byłby wzrost rzędu 30% to też bym się zawachał na dobraniem...może czekałbym na jakieś ostudzenie kursu...w każdym razie po dużym wzroście na debiucie w dłuższej perspektywie akcje i tak powinny dać zarobić...daj znać proszę jaką przyjmiesz taktykę tuż po przydzieleniu akcji...pozdrawiam

   Usuń
  3. Tu wiele nie ma co planować bo życie można nas mocno zaskoczyć :-)

   Usuń
 18. Oby nas zaskoczyło ALE POZYTYWNIE szanowny Prezesie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. http://biznes.pap.pl/pl/news/listings/info/1815472,unimot-sa-(7-2017)-przychody-netto-ze-sprzedazy-w-styczniu-2017-r----wstepne-dane
  przychody spadły o 42%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ej, a ja czytam że wzrosły o 116% r/r ? Logiczne jest że porównujemy r/r a nie kw/kw tym bardziej że do grudnia jest kiepsko porównywać bo jest to miesiąc kiedy kierowcy dużo paliwa zużywają na wyjazdy świąteczne, druga rzecz że styczeń był kiepski jeśli o pogodę i raczej nie zachęcał do wyjazdów. Dla mnie istotny jest miesiąc marzec (może nawet bardziej kwiecień) chociaż to odległy termin z dwóch powodów : po pierwsze od marca wchodzi pakiet przewozowy i chyba już do 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT oraz Unimot będzie już posiadał gotówkę z emisji akcji i będą mogli użyć kapitału obrotowego do zwiększenia skali handlu paliwami.
   "Przychody uzyskane w miesiącu styczniu 2017 r. są niższe o około 42 % od przychodów osiągniętych w miesiącu poprzednim (grudzień 2016 r. - 373 669 tys. zł.) i wyższe o około 116 % od przychodów uzyskanych w analogicznym okresie roku poprzedniego (styczeń 2016 r. - 99 171 tys. zł)."

   Usuń
 20. Dziwię się jak można porównywać styczeń do grudnia i puszczać w obieg mylącą informację,że przychody spadły o 42% !!! Zwykle porównuje się podobne okresy czasowe rok do roku i tu jest zdecydowany postęp czyli wzrost o 116%.
  Życzę sobie i Wam niezbyt wysokiej redukcji i udanego debiutu. Choć to pierwsze to raczej mało prawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń
 21. Prezesie czy dokonałeś już zakupu 270szt akcji UNT po 45 zł? Tak z ciekawości pytam ;)
  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 22. Rekinek zlituj się!!!

  OdpowiedzUsuń
 23. Redukcja około 87%

  OdpowiedzUsuń
 24. Prezesie Bardzo Szkoda , wiec trzeba bedzie odkupic reszte starych z rynku lub PKC na debiucie PDA jak myślisz?? Co proponujesz? dokupować resztę z rynku new connect po aktualnej cenie? czy czekac na debiut praw do akcji serii J i brać PKC?

  OdpowiedzUsuń
 25. Co ci szkoda,znowu się nie podpisaeś !!! Ale ty uparty jesteś!!!

  OdpowiedzUsuń
 26. nie wiem co robic po takiej redukcji czy dokupowac teraz z rynku czy czekac na debiut i brac pkc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam że anonimowym nie odpisuję, na wszelkie tematy piszemy pod wątkiem "Aktualności, analizy, komentarze który to post jest zawsze po prawej stronie bloga.
   Ale krótko, z rynku nie wolno dobierać bo nie realne jest aby kurs pda otworzył się po 80 (60 to max), ja drożej niż 55 to raczej nie będę dobierał.

   Usuń
  2. wiadomo kiedy jest pierwsze notowanie?

   Usuń
  3. Już się dowiedziałem jak to działa :) Terminu nie ma. Unimot zdeklarował się przeprowadzić pierwsze notowanie PDA w ciągu dwóch tygodni od dnia emisji czyli orientacyjnie pomiędzy 6 a 10 marca będzie pierwsze notowanie, ale może być i we wcześniejszym tygodniu. GPW poda informację dzień przed. Jak ktoś ma inne info to niech napisze.

   Usuń
 27. Wiadomo jaka byla redukcja dla instytucjonalnych? Dzielą to jakoś?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Instytucjonalnych nigdy nie podają bo najpierw robią budowanie księgi popytu i chyba na jej podstawie później przydzielają akcje (pewności nie mam). W przypadku Unimotu wszystko sprawnie idzie więc szybko można się spodziewać debiutu, nie ma co się niecierpliwić.

   Usuń
 28. Czy pojawiły się jakieś info odnośnie PDA i przejścia na GPW?
  Bidet

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie zauważyłem żadnych nowych informacji.

   Usuń
 29. Debiut 07.03.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni