"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 3 lutego 2017

Delko - dynamiczny rozwój dzięki przejęciom


Delko - ogólnopolski dystrybutor produktów chemii gospodarczej, artykułów higienicznych czy kosmetyków.
Kupiłem 300 akcji po 10,70 na okres 2-18 miesięcy, oczekiwany wzrost 10-50%.

Podobno się dwa razy do tej samej rzeki nie wchodzi a tym bardziej nie kupuje tych samych akcji ale lubię powracać do firm na których wcześniej zarabiałem tym bardziej jak są przesłanki fundamentalne. Jest to mój trzeci zakup akcji Delko na przełomie ostatnich 6 miesięcy i liczę że ponownie zarobię jak to było wcześniej. Od poprzedniej mojej analizy z 7.11.2016r. link analiza zgodnie z moimi przewidywaniami firma podała lepsze wyniki za 3 kw i tak przychody r/r wzrosły o 15 % a zysk netto o 46%. Tak dynamiczna poprawa wynika na pewno z faktu iż w 4 kw 2015r. Delko kupiła dwie spółki współpracujące z nią od wielu lat Doktor Leks i Delko Esta za 26,65 mln (dlatego pogorszył się trochę bilans przez zwiększenie się zobowiązań) a dzięki tym akwizycjom zarząd szacuje że przychody zwiększą się o 60 mln a zysk brutto o 3,7 mln rocznie (zysk netto 3 mln) (nie licząc efektów synergii). W styczniu 2017r. Delko przejęła za 11 mln także RHS z Wielunia link która prowadzi 24 samoobsługowe sklepy Sedal, wraz z hurtownią i 7 nieruchomościami. Wpływ na przychody w 2017r. to 105 mln a wpływ na zysk netto od 2018r. 1,5 mln. Delko dynamicznie rozwija własną sieć franczyzową Blue Stop (coś na kształt żabki) która obecnie liczy 328 sklepów link Blue Stop. Wpływ na zakładaną dalszą poprawę wyników ma także bogacenie się naszego społeczeństwa, spadek bezrobocia i program 500+ który istotnie zwiększył dochody rodzin w mniejszych miejscowościach a tam działa głównie Delko. Wzrost sprzedaży widać np. po Biedronce której przychody w 4 kw wzrosły o 10,5% link
Z pozytywnych rzeczy można dodać iż firma co roku wypłaca dywidendę na poziomie 2-3% co może nie jest wartością ogromną ale świadczy iż firma pamięta o swoich akcjonariuszach.
Jeśli chodzi o wskaźniki finansowe link to Delko jest dosyć nisko wyceniane gdyż c/z 6, c/zo 4,55, c/p 0,12, c/wk 1,17 a ev/ebidta 8,17 (tu mogłoby być niżej), bilans prawidłowy choć rzucają się w oczy wysokie zobowiązania (niższe od aktywów obrotowych), ujemne przepływy operacyjne które mogą wynikać z rosnącej sieci franczyzowej.


Dzisiaj o sytuacji technicznej nietypowo, gdyż o analizę poprosiłem senseja który pomaga mi od strony informatycznej prowadzić bloga, dlatego odsyłam do analizy senseja .

Największym ryzykiem w mojej ocenie dla wyników firmy jest wzrost obciążeń płacowych (wzrost minimalnego wynagrodzenia od stycznia do 2000zł brutto - chociaż to może być problem franczyzobiorców ) a dla kursu fakt iż sprzedającemu który dzisiaj obniżył mocno kurs zostało około 4000 akcji (jak sprzedawał to pokazywał wszystkie akcje) i może dalej sprzedawać spychając kurs do poziomu wsparcia w okolicach 10 zł.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
Udostępnij:

6 komentarzy:

 1. Prezesie a pokusilbys sie o prognoze wynikow za 2016 i 2017 ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem analitykiem aby to robić ale oczekuję 11,5 mln w 2016 i około 13 mln w 2017 (podejście ostrożniowe).

   Usuń
 2. A kiedy wyniki za 4 kwartał??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chce się poszukać ? 28 kwietnia roczny ale co ciekawe za 1 kw 2017 będzie szybko bo 26.05.2017 więc może być ciekawie :-)

   Usuń
  2. Jak ostatnio napisałeś że dokupiłeś Delko to napisałeś że wkrótce wyniki. Myślałem że wcześniej może za 4 kwartał będą . Te daty co napisałeś to znałem. Ale dzięki :)

   Usuń
 3. Może przyspieszą podanie wyników gdyż trzeba by sie podzielic dywidendą- tak zawsze bywało w marcu. Tak więc 3- mamy mocno.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni