"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 21 lutego 2017

Aktualności, analizy, komentarze 2b/2017

dodano 26.02.17 - Onico i Unimot - na parkiet.com jest artykuł o solidnej 10 z
newconnect i są wśród nich te dwie spółki. "Mała giełda po raz kolejny została zdominowana pod tym względem przez dwie spółki zajmujące się sprzedażą paliw, czyli Onico oraz Unimot. Łącznie miały one blisko 5,7 mld zł przychodów, czyli prawie 39 proc. obrotów wszystkich firm notowanych na NewConnect.
Regulacje wspierają legalny handel
Jak dobry to był rok dla przedsiębiorstw handlujących paliwami, świadczą również wyniki netto. Zarówno Onico, jak i Unimot zakończyły 12 miesięcy działalności z zyskiem ponad 30 mln zł. – Dużą dynamikę wzrostu przychodów udało nam się osiągnąć dzięki realizowanej strategii zwiększania sprzedaży paliw płynnych, głównie oleju napędowego – wyjaśnia Marcin Zawisza, wiceprezes Unimotu. Dodaje, że wyniki za 2016 r. to efekt działań handlowych, ale również zmian regulacyjnych, czyli tzw. pakietu paliwowego. – Nowe przepisy wprowadzone w połowie roku ograniczyły działalność szarej strefy i dodatkowo zwiększyły popyt na legalnie sprzedawane paliwa w III i IV kwartale. Firma zakończyła właśnie ofertę publiczną akcji. Środki zostaną przeznaczone m.in. na zwiększenie kapitału obrotowego i inwestycje w rozwój sieci stacji paliw pod marką AVIA. – Do 2020 r. chcemy kierować siecią około 100 stacji pod tą marką. W tym roku ruszy również aplikacja mobilna tankuj24 do zakupów paliwa – zapowiada Zawisza.

24.02.17 Astarta podała szacunki wyników za 2016 (nie ma niestety zysku netto), po wyodrębnieniu samego 4 kw bardzo ładnie to wygląda, w 4w przychody wzrosły o 40 mln eur (jakieś
34%), a gross profit o 7 mln eur do 36 mln eur. Pisałem już w styczniu że dzięki hrywnie wyniki za 4 kw będą lepsze o 50 mln zł i jeśli weźmiemy 25 mln zł z gross profit to wynik za 4 kw powinien być lepszy o 75 mln a c/z spadnie do 4,10 (z obecnych 5,10) link szacunki


23.02.17 - Unimot redukcja 87,3 % (w zależności od zaokrąglenia do całej akcji) czyli dosyć duża

22.02.17 - Aviaam Leasing - na stockwatch.pl anty_teresa wyliczył jaki może być zysk dla aviaam gdy zostanie wyleasingowana planowana flota 16 samolotów do Aeroflot w kwocie 800 mln
USD. Wyliczeń swoich dokonał na podstawie danych z raportów finansowych firm w oparciu o posiadaną obecnie flotę i ponoszone koszty. Wyszły takie wyliczenie: 15% to przychód z leasingu, 7,1 % to koszty finansowania (mogą być dużo niższe jeśli finansowanie załatwią chińczycy), 5% koszty amortyzacji, czyli spółka zależna może zarabiać 3% z 800 mln usd i po odjęciu podatku (może nawet wynosić 25% w zależności od zarejestrowania spółki) da 18 mln usd czyli połowa z tej kwoty dla aviaam to 9 mln usd (36 mln pln). Oczywiście to są tylko szacunki gdyż nie znamy faktycznej umowy leasingowej i kosztów kredytu (oraz kosztów przeglądów czy ubezpieczeń) ale te wyliczenia pokrywają się z przyjętym przeze mnie minimum czyli 1% od całej kwoty czyli 8 mln usd rocznie. W świetle tych danych przyjmuję sobie obecnie że minimalny powtarzalny zysk (czyli to co jest najważniejsze) powinien wynieść około 80 mln rocznie (40 mln powtarzalnego obecnego zysku oraz 40 mln z nowej floty) i co da c/z 2,60 i nie uwzględnia zysków ze sprzedaży samolotów i pośrednictwa w takiej sprzedaży która może nawet rocznie wynieść 50-100 mln zł. Dla mnie to wygląda bardzo dobrze i na pewno w tym roku będę dobierał akcje (ale to za kilka miesięcy). Przypomnę że aviaam chce w ciągu 5 lat osiągnąć flotę samolotów o wartości 2,5 mld co dawałoby minimum 100-150 mln zysku rocznego czyli fundamenty są ogromne w długim terminie ale to jest odległa przyszłość i nie wiadomo czy będę miał jeszcze akcje.


Danks poinformował o przydziale akcji serii E link, objętych zostało 5.271.228 akcji i w mojej ocenie to sukces ze względu na dużą emisję, obecnie mamy 15.606.713 akcji co przy dzisiejszym kursie 0,8 zł daje kapitalizację 12,48 mln, gotówki w kasie 12 mln a c/z wzrasta do 6,40.

IRL - w piętek będą wyniki i tutaj niczego nie mogę wykluczyć, patrząc na ostatnią tendencję spadkową zysku to i straty można się spodziewać w 4 kw, w przypadku złych wyników mogę nawet sprzedawać akcje ale decyzji żadnej nie podjąłem.

21.02.17 - dla niedowiarków (adi1 i lukas8i8 to głównie dla was, adi1 prosiłeś jako anonimowy) wklejam zrzut PiT 8C jaki mam z dm bossa, mam jeszcze drugi pit dm mbanku gdzie do połowy zeszłego roku robiłem transakcje z dochodem 11.000 zł (nie wklejam bo musiałbym użyć skanera więc musicie mi uwierzyć na słowo), łącznie do zapłaty podatku od giełdy (podatek od zwrotu z IKZe i dochodów pit 38) obliczyłem na 23.674 zł i tyle mam do zapłaty w kwietniu. Liczę że comiesięczne pokazywanie zrzutów z mojego rachunku maklerskiego oraz załączony dzisiaj PiT definitywnie przekonają niedowiarków w moją prawdomówność bo jeśli nie to uważam że nie mają sensu zaglądać na bloga, który powstał aby pokazać (a nie oszukać i wprowadzać w błąd) jak inwestując w fundamenty spółek osiągać dobre wyniki.

 


W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania
pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe komentarze nie odpisuję !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne ! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Udostępnij:

219 komentarzy:

 1. Prezes,

  Na podstawie jakich danych ze Stalexport można domniemywać, że dywidenda na Stalexport będzie powyżej 10%. Stwierdziłeś to po rezerwie, którą zrobili, czy po jakimś innym oficjalnym komunikacie? Liczysz, że Włosi będą chcieli transferować do siebie środki?

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy przeczytać mojego posta http://analizyprezesa.blogspot.com/2016/11/stalexport-moze-byc-20-dywidenda.html i słowa " Wisienką na torcie pod którą kupiłem akcje jest możliwa nawet 18% dywidenda. W obecnym roku od spółki zależnej Stalexport Autostrada Małopolska SA zostaną po raz pierwszy w historii (nie widziałem tego w poprzednich latach) pobrane dywidendy przez Stalexport, pierwsza na 86 mln już wzięta a druga na 85 mln zostanie pobrana w grudniu 2016r. Gdyby suma tych kwot czyli 171 mln została w całości przekazana akcjonariuszom to kurs miałby prawo wręcz eksplodować, oczywiście biorę także pod uwagę że kwota dywidendy może być niższa lub jej wcale nie będzie, jednak wcześniej czy później zyski będą musiały być wypłacone". Żeby wypłacić nam dywidendę Stalexport Autostrada SA musiał mieć gotówkę i zyski(szukamy tych informacji w raporcie jednostkowym a nie całej grupy !!!) i dzięki tym dwom wypłatom ze spółki zależnej te warunki będą spełnione. Druga sprawa że 2-3 lata temu na Walnych (wiem to z rekomendacji Noble z 2015) był poruszany temat pierwszej wypłaty dywidendy i wskazywany był termin 2017 lub 2018 (już nie pamiętam która data). Kolejną wskazówką do dużej dywidendy są duże zmiany jakie zaszły w wykazywanych zyskach, do 2015 roku Stalexport z dużej części przychodów tworzył ogromne rezerwy (na wymianę asfaltu i opłatę licencyjną) przez co pomimo przepływów operacyjnych np. 2015 na poziomie 196 mln środki pieniężne po obciążeniu rezerw były tylko w wysokości 20 mln (blisko 180 mln poszło na rezerwy). Od 2016 roku Stalexport przestał zawiązywać rezerwy i nawet zaczął je rozwiązywać (1,2,4 kw) i widać to doskonale po mocnym wzroście zysku netto oraz po przepływach , gdzie operacyjne to 200 mln a gotówka netto 178 mln. Świadczy to ewidentnie że Stalexport ma już odpowiednią utworzoną wysokość rezerw na kolejne lata i nie będzie tego raczej robił a generowana gotówka na poziomie 180 mln powinna trafiać do akcjonariuszy. Jedyne zagrożenie jakie widzę obecnie to przystąpienie przez spółkę zależną do przetargu na zrobienie krajowego elektronicznego poboru opłat, gdzie samo wadium to 30 mln i pewnie z kilkaset milionów do zainwestowania - jednak wydaje mi się że znając niechęć PiSu do Stalexportu szanse na wygraną w tym przetargu są minimalne.

   Usuń
  2. Prezesie, jak tak patrzę na Twój opis STX'a to można wyciągnąć wnioski, że wystarczy zainwestować cały swój kapitał do 2027 roku i będzie się zarobionym po szyję. Spółka rośnie od lat więc pewnie będzie rosła cały czas przy małym ryzyku i stałych dochodach.

   Usuń
  3. Może inaczej, jeśli nie będzie jakiejś wojny lub im nie odbiorą koncesji to nie ma możliwości straty. 2016 to przełom w tworzeniu rezerw, do tej pory to blisko połowa przychodów szła na rezerwy i zyski były na poziomie 100 mln, 2016 to przestali zawiązywać rezerwy i część starych nawet zaczęli rozwiązywać, gdyby mieć pewność że nie będą już przez najbliższe 10 lat tworzyć rezerwy to można szacować zyski na 160-200 mln, czyli przez 10 lat zarobiliby z 1,8 mld czy 1 mld kapitalizacji (zarobek 80%). Za 10 lat nie wiemy jak to będzie z tym ewentualnym zamknięciem biznesu, jeśli z 1 mld kapitalizacji np. 500 mln oddadzą państwu a 500 mln zwrócą inwestorom to wówczas 130% stopa zwrotu wyjdzie.

   Usuń
 2. A skad pomysl ze oni w ogole wyplaca dywidende? Kiedy ostatnio wyplacili dywidende?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W skrócie bo widzę że się zupełnie w firmie nie orientujesz, Stalexport jest nietypową i jedyną spółką na giełdzie która prawdopodobnie zamknie (przestanie istnieć) swój biznes w 2027 wraz wygaśnięciem koncesji autostradowej. Jako że zarabia co roku potężne pieniądze zyski musi przekazać swoim akcjonariuszem i albo będzie to na koniec biznesu albo co roku. Wszystko wskazuje że od tego roku zacznie już dzielić się akcjonariuszami i może to być kwota nawet 170 mln gdyż tyle w ubiegłym roku pobrali gotówki ze spółki zależnej. Szacuję szanse na 16% dywidendę na 50% a na dywidendę 10% 75 % (ta opcja jeśli zostawią kasę do czasu rozstrzygnięcia przetargu na pobór opłat). Załączam link do rekomendacji noble która z perspektywy czasu nie sprawdziła się (nie przewidzieli mocne wzrostu biznesu) tam też są informacje odnośnie dywidendy. https://noblesecurities.pl/files/Stalexport_Noble_Sec_0315_skrot.pdf
   @ nde - tak, dzisiaj ostatni dzień zapisów na Unimot.

   Usuń
 3. Trochę mi się przysnęło, ale dzisiaj jest chyba ostatni dzień zapisów na Unimot, prawda?

  OdpowiedzUsuń
 4. Unimot - wyciąg ze strony 504 prospektu - dotyczy terminu zwrotu środków w wyniku redukcji. Jak to rozumiecie?

  Zwrot nadpłaconych kwot oraz zwrot środków pieniężnych Inwestorom, którym nie przydzielono Akcji serii J, lub których zapisy zostały zredukowane nastąpi poprzez odblokowanie nadpłaconych kwot na rachunki, z których Inwestorzy subskrybowali Akcje serii J najpóźniej w dniu rozliczenia sesji GPW przez KDPW.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 5. Termin zapisów upływa o 17 jak kończy giełda? Czy do północy? Czy może jeszcze inaczej? Mowa o Unimłotku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale duperelami głowę zawracacie, wysilcie się trochę, każde biuro pewnie ma inne zasady, w bos do 22 są zapisy. Jeśli chodzi o zwrot środków z redukcji to wg mnie jeśli przydział jest w czwartek to najpóźniej w poniedziałek pewnie koło południa (dwa dni rozliczeniowe) będzie zwrot kasy.

   Usuń
 6. Prezesie, mam do Ciebie pytanie "techniczne." Otóż obserwuje właśnie dogrywkę na PZU. Papier z mega płynnością, zamyka się przed dogrywką na poziomie 37,80 złotego. W trakcie dogrywki po stronie zleceń sprzedaży pojawia się ponad 20 tysięcy akcji po kursie sprzedaży po 29 złotych. Już kilkakrotnie zauważyłem takie absurdalne odchylenia na dogrywce. Oczywiście na zamknięciu różnice niewiele odbiegają od kursu z godziny 16.50, ale nie jestem w stanie pojąć, po co ktoś wystawia takie dziwolągi? Czy to są jakieś komunikaty pomiędzy wtajemniczonymi inwestorami, próby postraszenia? Przepraszam za pytanie, ale ja naprawdę tego nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różny mają cel takie sprawdzania, na pzu ktoś widocznie sprawdzał wielkość popytu, trzeba pamiętać że dużo transakcji jest ukrytych (widzisz niby 100 sztuk na kupnie a faktycznie jest więcej np 500), dzisiaj ktoś iAlbatrosa sprawdzał ale sprzedaż, położył na chwilę z 50.000zł i przed dogrywką kurs był po 12. Oczywiście też mogą być takie powody jak piszesz że jakiś inwestor daje drugiemu jakiś określony znak. Często w trakcie sesji są też straszaki że ktoś duże kwoty pokazuje albo wywołać wrażenie dużego popytu lub podaży, cel w zależności od zajętej pozycji wywołać panikę i spadki lub euforię i wzrosty.
   Dwa słowa o sytuacji na gpw, wszystko wskazuje że jesteśmy przy istotnych oporach (brakuję mniej niż 1%) i zobaczymy jak silny jest rynek, trwałe przebicie to kolejne 6-7 % urośnie rynek, w przypadku nie sforsowania oporu tyle samo może spaść. Zapowiada się ciekawy okres :-)

   Usuń
 7. Jakie macie prognozy stopę redukcji na akcje Unimot SA nowej emisji? Mój typ 90%
  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdyby nie założenie od początku ze będzie redukcja 90%, pewnie ledwo dobiłoby do 60%... Ja spodziewa się redukcji w przedziale 86-92%

  OdpowiedzUsuń
 9. Praktycznie wystarczy, aby 400 osób kupiło po 1000 akcji i mamy już 18 mln PLN.
  Także obstawiam ponad 90%.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałbym redukcji 99% ale u instutucjonalnych, dla mnie optymalna to 60%.
   Wdx podał ciekawe szacunki wyników i tak zysk w 4kw jest wyższy r/r o 2,4 mln i c/z spada do 8. Ale firma ma/miała wysoką amortyzację i niski capex i faktycznie c/z można przyjmować 5. Dywidenda może być 5-7%.

   Usuń
  2. Rzeczywiście ciekawy scenariusz może być, gdy instytucjonalni będą mieli znacznie niższą redukcję niż indywidualni.
   Kiedy mogą podać pierwsze dane z zapisów? Dopiero 23.02?
   Szeniek

   Usuń
 10. Prezes, a co myślisz o PCC Exol. Spółka poprawia wszystkie wskaźniki, zyski, marże, płaci dywidendę, a kurs czwarty rok leci na łeb.
  Jest to o tyle dziwne, że siostrzana Rokita dała już zarobić z dywidendami 80%

  OdpowiedzUsuń
 11. Prezes mam pytanie z innej beczki do Ciebie. Jak oceniasz szansę na większą korektę na rynku? Jestem zdezorientowany SII ostatnio opublikował Indeks Nastroju Inwestorów bliski rekordu z 2013r (to zły znak) większość się nie boi a z drugiej strony jest siła rynku – dziś wzrosty. Indeksy w przeciągu ostatnich 3 miesięcy spore wzrosty swig80 +24% wig +29% mwig40 +41% wig20 +21%.

  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co Cię tak dezorientuje, jak masz akcje to powinieneś się cieszyć jak jest hossa bo przynajmniej masz szansę zarobić (co ciekawe bo mi znacznie lepiej szło jak giełdy spadały). Kilka wpisów wyżej napisałem że jesteśmy przy istotnych oporach technicznych (szczególnie na wig 20) i ich pokonanie powinno dać kolejne 6-7 %. Widać że weszła do nas zagranica bo od stycznia złotówka się ładnie umocniła. Oczywiście bądźmy realistami, w krótkim dosyć czasie mamy mocne wzrosty i bliskość istotnych oporów może sprowokować do większej korekty, tak 6-10%, ale nawet jak do niej dojdzie to będzie to korekta w obecnym trendzie wzrostowym.
   Panie anonimowy, na temat pcc exol pisałem 24 stycznia 2017 14:14, cytuję" Na szybko zerknąłem w PCC Exol i jakiegoś potencjału wzrostowego nie widzę bo c/z 13,77 tego nie daje (choć jest wysoka amortyzacja a Capex niższy a to plus). Średni bilans, średnie przepływy, sporo przed firmą inwestycji i nie wiadomo czy wzrosty energii w 4 kw nie odbiją się negatywnie na wynikach (tak rozmyślam), jedyny plus to fakt że była słabsza złotówka a oni blisko 50% exportują". Od tego wpisu nic nie zmieniło się i nic nowego nie dodam.

   Usuń
 12. @Prezes kupiłem Wdx, może być dobra inwestycja, tylko odsunięta w czasie, tu trzeba się uzbroić w cierpliwość.

  Unimot redukcja będzie najprawdopodobniej powyżej 95%, a szkoda bo też się zapisałem i pewnie jakieś marne resztówki dostanę.

  Pochwalę się jak kupiłem w tamtym roku CDProjekt po 25 zeta, i zadowolony sprzedałem po niedługim czasie ciesząc się z sowitego zarobku.
  Dziś jak patrze na cenę 75, aż mnie ściska. No i niech mi ktoś powie, co się dzieje?
  Dla mnie pompuje balona nie byle jaka spekuła, stawiam na zagranicę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 95% to chyba nie będzie, musiałoby być wyłożone przez drobnych 400 mln gotówki a to spora kwota, chyba 90% nie przekroczy.
   Wdx powinien te 10-15% dawać zysku (wzrost kursu i dywidenda). Jak dla mnie banka na branży gier jest ogromna, nie ma się co dziwić że dobre spółki nie rosną bo większość chyba kasy na tej branży jest, ale jak to wszystko huknie to wielu zaboli. Taki cd projekt (chyba najstabilniejszy z branży) hit jest w stanie gdzieś co 3 lata wypuścić i patrząc na wyniki po wiedźminie niech w rok zarobi 400 mln to c/z 18 a później wyniki zaczną spadać gdzieś do 250 mln a to da c/z 30. Gdyby super grę wypuszczali max co 18 m-cy to wyniki by ładniej rosły a tak są straszne przerwy w zarabianiu, na chwilę obecną wolałbym kupić Livechat, c/z 34 ale co kwartał 30-50% poprawa wyniki plus 100% zysku na dywidendę, tutaj przynajmniej widzisz wzrost zysku i otrzymujesz dywidendę.

   Usuń
  2. Prezes CDR będzie prawdopodobnie (i o to jest gra na kursie) zarabiał stale na mikropłatnościach w Gwincie (do tego jeszcze dochodzi gog - ale to znacznie mniejszy temat). Oczywiście rekomendacja BOŚ ze wzrostem kursu a prognozowanymi spadkami przychodu i zysku na 2017 jest trochę "dziwna", ale rynek wyraźnie gra pod Gwinta i jego możliwości generowania stałego dużego przepływu pieniędzy do spółki - możliwe że większego niż z gier AAA - tak jest np. w przypadku Blizzarda i World of Warcraft + Hearthstone. 11B w rekomendacji BOŚ też podwyższony, ale tutaj chociaż "klasycznie" mają zyski i przychody rosnąć - zakładając wydanie gry AAA (ew AA) Frostpunk oraz mniejszego tytułu (Beatcop).

   Usuń
  3. W pełni się z Tobą zgadzam że każda wypuszczona gra przez lata będzie przynosiła zyski ale one co roku będą spadały np. po wiedźminie jak go wypuścili 2kw2015 to zysk był 241 mln a rok później w 2kw spadł już do 102 mln, 3 kw 40 mln do 36 mln. Dlatego gdyby hitowe gry były wypuszczane co roku to rozumiem jeszcze takie wyceny ale dłuższy odstęp to mało rentownie to wygląda. Trzeba też pamiętać o ryzyku że jakaś gra może zostać źle przyjęta i nie dość że będą duże straty w jej wyprodukowanie to trzeba kolejne 2 lata czekać na kolejną. Oczywiście jest hossa i z rynkiem się nie dyskutuje ale ktoś nie umie liczyć a kiedyś na pewno będzie sprawdzenie.

   Usuń
  4. Nie do końca się zrozumieliśmy. W gamedev są generalnie 3 koncepcje zarabiania (+ ew mieszanki).

   1. Free to play F2P. Wydajemy grę za darmo, każdy może pobrać i zagrać więc firmie zalezy na możliwie jak największej skali. Gdzie tu zysk ? Na wszelkiego rodzaju "premiumach" - przyśpieszających postęp w grze, dających unikalne przedmioty, po prostu bycie lepszym w grze. Przykłady do Gwint, Hearthstone, World of Tanks, World of Warships. Kluczowym jest by gra miała jak największą bazę graczy - bo średnio 20% (zasada Pareto) jest takich którzy zapłacą za "dopalacze". Takie gry generują stałe dochody BARDZO długo. Wargaming wydawca WoT i WoWs zarabia na tych grach od przeszło 6 lat i się specjalizuje tylko w tym modelu. CDR z Gwintem chce nawiązać do sukcesu Blizzarda z Hearthstonem i ma duże szanse na sukces. Podsumowując - jeśli firmie udaje się wydać grę dla milionów w tym modelu - zarabia miliony

   2. Pay to play P2P - "stary" model gry, czyli firma robi grę, sprzedaje za np 150 zł i ma z tego np. 100 zł zysku. Gra sprzedaje najlepiej się w okresie premiery i tuż po nim. Potem zyski maleją, można je okresowo poprawiać przez promocje na grę, wydawanie dodatkowej treści płatnej (DLC) itd. Takie gry to np. Wiedzmin 3 i CDR w tym modelu też wyda Cyberpunka. Tak wydaje gry też 11B

   3. B2P - Be to play - gry abonamentowe najczęściej sieciowe. Doskonały przykład to World of Warcraft - tu aby grać musisz płacić co miesiąc abonament. Nie ma mozliwości gry za darmo jak przy F2P. Teoretycznie nie potrzeba więc aż tak wielkiej bazy graczy by gra długo generowała zyski, choć najlepiej ją zwiększać. Blizzard z WoW czy Bethesda z Elders Scroll Online (na początku, obecnie zmienili chyba na P2P) to typowe przykłady.

   CDR jak widać obok modelu 2 chce sobie wyhodować grę w modelu 1. Jak do tego dodamy dystrybucję (gog) to nie można się dziwić wycenie (pytanie ile jest upside ?). Jeszcze można wyróżnić inny model - ale już nie growy - czyli wspomianą dystrybucję a dokładnie platformę - płacą Ci producenci gier za to że ich sprzedajesz jakiś procent ceny gry. Koronny przykład to Valve z Steam które jest prawie że monopolistą. Ten model próbowało 11B z Games Republic i się sparzyło.

   Usuń
  5. Dzięki za wyjaśnienie, powinno się wszystkim czytającym bloga przydać.

   Usuń
 13. dz prezesie za odpowiedz, już przenosze sie do tego watku.
  w UNI zaladowalem wszystkie wolne środki, zostawiajać sobie kilka stow do końca miesiąca (w razie czego karta kredytowa)
  Jak będzie do 60-70% redukcji to będe zadowolny. Mniej niż 50% się nie spodziewam, gdyż czuć wszędzie popyt (na różnych forach). Na celonie było 82% redukcji.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dzięki Prezes za odpowiedź ma teraz akcję, ale zastanawiam się nad kupnem ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja chciałem tylko powiedzieć, że bardzo szanuję i cenię każdą wypowiedź prezesa. Wiele jest tutaj osób, które mało się orientują w sprawach giełdowych i poszczególnych spółkach...i Prezes nigdy nie traci cierpliwości i zawsze spokojnie i rzetelnie wszystko stara się każdemu wytłumaczyć....doceniam to bardzo i uważnie czytam jego wpisy.
  Prezes - tak trzymać...a blog będzie rósł w siłę i będzie stawał się coraz popularniejszy, a wymiana informacja na nim będzie coraz skrupulatniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 16. JAK szanujesz i cenisz to się podpisz np.xyz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pouczał anonimowy anonimowego :-)

   Usuń
  2. Jak piszę ze swojego konta goglowskiego z domu to zawsze jest podpis...jak piszę z pracy to jest podpis Anonimowy...nie widzę tu żadnych problemów...tak jest, bo tak mam ustawione. Tyle.

   "Pouczał anonimowy anonimowego :-)" :D:D

   Usuń
 17. nie to że nie wierzyłem myślałem że to pomyłka bo dla mnie 20 tys podatku to 100 tys zysku w 2016 a tu chodzi o IKZe, bloga będę czytał bo jest ciekawy
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
 18. DANKS EUROPEJSKIE CENTRUM DORADZTWA PODATKOWEGO SA (5/2017) Zakończenie subskrypcji akcji serii E i dokonanie przydziału akcji
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26471625,danks-europejskie-centrum-doradztwa-podatkowego-sa-5-2017-zakonczenie-subskrypcji-akcji-serii-e-i-dokonanie-przydzialu-akcji

  OdpowiedzUsuń
 19. Kasa zebrana 4.300.000 no to ładnie. Nie liczyłem na to. Gotówki mają ze 13 mln zł. Pytanie co teraz z tym zrobią

  OdpowiedzUsuń
 20. @ lukas8i8 - spoko, u mnie to zeszły rok był zagmatwany przez wypłatę z IKZe dlatego trudno się doliczyć, IKZE to był zarobek około 70.000 z około dwóch lat a całą kwotę wypłaty trzeba dodać do dochodów w PIT 36 i niestety weszło dodatkowo w wyższy próg i trzeba ze 23% (nie wyliczę tego dokładnie bo to skomplikowane zresztą po co), w zeszłym roku faktycznie zarobiłem około 60.000 (+-5000 i od tego oczywiście te 19% trzeba policzyć). Ten rok na razie wygląda słabiej ale iAlbatros może wszystko zmienić.
  Danks - ciekawie i zastanawiająco wygląda informacje o przydziale, zasadnicze teraz pytanie jest czy Truchel objął swoje akcje czy nie, teoretycznie powinien je objąć w zapisie podstawowym a tego nie zrobił, jeśli nie objął w zapisie na zaproszenie zarządu (sam siebie zaprosił) to oznaczałoby że oddał kontrolę nad spółką. No nic, poczekamy na informację o nowych akcjonariuszach. c/z wzrasta do 6,40 a gotówki w kasie jest 12 mln przy podobnej kapitalizacji.

  OdpowiedzUsuń
 21. Prezes...
  to w razie czego pamiętaj o 1% podatku dla Kamili...
  no chyba, że już masz kogoś do obdarowania...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętam ale mam w bliskiej rodzinie chore dziecko i na nie co roku przekazujemy.
   Wracając do Danks to chyba trzeba ogłosić że Truchel osiągnął sukces, 85% bardzo dużej emisji zostało objęte, jest gotówka aby zrobić z niej dobry użytek, liczę na dwa pozytywne aspekty tej emisji, widać że były problemy z domknięciem tej emisji i może inwestorom którzy objęli akcje na zaproszenie zarządu coś obiecał (np. że więcej emisji akcji nie będzie) albo powiedział o czym my nie wiemy i drugi pozytyw może zrozumie że ciągle nie może wyciągać rąk po pieniądze inwestorów bo na to trzeba zasłużyć.

   Usuń
 22. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 23. AB INTER RAO Lietuva hereby informs that the results for the 4th quarter of 2016 and the Consolidated Audited Annual Report, the Consolidated and Parent Company's Financial Statements for the year ended 31 December 2016 together with the Independent Auditor's Report will be published on 24 February 2017

  OdpowiedzUsuń
 24. Prezesie, dzięki za info o PCC Exol, nie mogłem znaleść tego wpisu. jako, że był to mój poierwszy post i wyszedł jako Anonimowy to krótko :-)
  Pozdrawiam Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 25. Dziękuję Prezes za wyczerpujące info o dywidendzie Stalexportu.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 26. OBS o AVIA AM Leasing
  http://analizyobs.blogspot.com/2017/02/avia-am-leasing-swietny-rok-dziwny-iv.html

  OdpowiedzUsuń
 27. Witaj Prezes

  Kupiłem 400 sztuk Lentexu, chcę dokupić do 1000szt. ale szukam tzw. drugiej opinii bo mam trochę mieszane uczucia związane z tą spółką.
  Tak po krótce co mnie skłoniło do kupna-
  1. W II kw mają oddać do użytku inwestycję za około 50 mln (linia technologiczna do produkcji włóknin).
  2. Niedawno był skup własny akcji 10% w celu umorzenia i to się stało.
  3. Pozytywne opinie analityków
  I teraz mam problem z oszacowaniem czy Baltic Wood + kasa za Novitę ma szansę zniwelować utratę zysków z tej spółki i w jaki sposób nowa linia przełoży się na przychody i zyski.
  Moim zdaniem jest szansa na dużą dywidendę ;
  ale są też minusy
  np. Moska skracał pozycje, i bodajże Aviva schodziła poniżej 5%
  tak ,że mam trochę zagwozdkę z tą spółką.
  Dzięki z góry za uwagi
  pozdr.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to trudna dla mnie spółka do analizowania (trzeba sporo czasu poświęcić) ze względu na dużą ilość jednorazowych transakcji które mocno zaburzają wynik. Musisz mieć na uwadze że wyniki 4 kw i 3 kw miały duże jednorazowe przychody przez co baza jest wysoka, druga rzecz to jak jest duża inwestycja to w pierwszej kolejności pojawiają się wysokie koszty zaniżające zysk, a jednak na to obecnie inwestorzy głównie patrzą (mało zwraca uwagę na amortyzację). Jutro popatrzę i coś napiszę ale cudów nie oczekuj po mojej opinii.

   Usuń
 28. Te Onico mnie przeraża. Zastanawiam się czy nie ciąć strat już teraz...

  OdpowiedzUsuń
 29. Mam pytanie o co z tym Onico może chodzić, że tak mocno spada tak jakby firma bankrutowała od 212 zł w październiku do na razie 139 zł za akcję w lutym (22.02). A przecież zarobili w 2016 r. najwięcej do wcześniejszych lat.

  OdpowiedzUsuń
 30. Dokładnie Prezes napisz cos co robic z akcjami Onico. Dokupowac czy lepiej uciekac. Podaj co bys zrobil jakbys mial taraz akcje po 170. Z gory dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 31. Ja kupowałem dziś po 140 ale to moje pierwsze zakupy Onico.
  Prezes bodajże kupował po 136 ale w porę skasował zysk.
  Jeśli będzie duża redukcja na unimocie to powinno być już tylko lepiej.
  Pio24

  OdpowiedzUsuń
 32. A wiekszosc na forum dokupuje, sprzedaje czy czeka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam Onico ze średnią 162 i zastanawiam się czy nie usrednic.

   Usuń
  2. Panowie powinniście mieć założone jakieś poziomy, przy których wychodzicie z danej inwestycji.
   Z uśrednianiem to różnie bywa, trzeba umieć ciąć starty i przerzucać kapitał na spółki rosnące.
   Piter

   Usuń
  3. ,,przerzucać na spółki rosnące'' no ciekawe możesz nas oświecić ?

   Usuń
 33. Teraz przez najbliższe dni wszyscy będą żyli Unimotem większa płynność no i GPW, Onico będzie pewnie z boku, tym bardziej, że to New Connect.
  Piter

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja bym jeszcze poczekał kilka dni i zobaczył czy cena nie spada. jak bedzie rosnąc to trochę stracisz ale jak nadal będzie spadać to stracisz.

  OdpowiedzUsuń
 35. A jak uwazacie w dłuższej perspektywie beda wzrosty i kiedy ewentualnie moga sie zaczac.

  OdpowiedzUsuń
 36. Na Onico niestety mamy mini panikę (sami po części ją wywołujemy) i dokąd kurs może zlecieć tego nie wiem. W mojej ocenie nic takiego nie wydarzyło się w firmie żeby tak mocno kurs leciał gdyż jak na razie fundamenty są dobre, mamy firmę poprawiającą przychody i zyski, wycenianą tylko z c/z 6 (gdyby nie dziwne księgowanie w 4 kw to z 5,70 byłoby c/z), c/z 4,30, która zdecydowanie (jakieś 60-70%) jest niżej wyceniana od podobnego (podobne wyniki i branża) Unimotu. W przypadku Unimotu napalamy się jakie to mogą być wzrosty po debiucie nowej emisji a Onico tratujemy się i sprzedajemy. Ja nie sprzedaję akcji na pewno do wyników za 1 kw z kilku powodów: liczę że po debiucie Unimotu część inwestorów wróci lub zauważy Onico, liczę że jest jeszcze miejsce do poprawy wyników dzięki ostrej walce rządu z mafia paliwową (od 1 marca wchodzi pakiet przewozowy oraz 25 lat więzienia za wyłudzenia vat na kwotę powyżej 10 mln) i to powinno być już mocno widać w wynikach za 2 kw. Onico chce poprawiać nadal wyniki ale do tego potrzebne są kapitały i zamierzają szukać finansowania za granicą (wg raportu). Ważne aby obserwować podawana przez Unimot comiesięczne przychody ze sprzedaży które powinny pokazywać czy nadal realne jest zwiększanie sprzedaży (w styczniu ponad 100% r/r im sprzedaż wzrosła). Oczywiście są rzeczy które mi się nie podobają jak brak jakiegokolwiek odzewu ze strony firmy na zadawane pytanie, wiem że użytkownik bloga dzwonił do firmy i rozmawiał z pracownikiem który podał konkretny kontakt e-mailowy do osoby kompetentnej ale nadal cisza. Druga rzecz to program motywacyjny i zwiększenie wszystkich akcji o 6% (na szczęście prawdopodobnie rozłożony na 2 lat), widzę także zagrożenia w wynikach ze strony rosnących cen ropy i wzrostu kursu usd a to może wszystko zmniejszyć konsumpcję. Dlatego daję szanse spółce do wyników za 1 kw i później podejmuję decyzję co dalej. Na uspokojenie przypomnę analizę OBS pod którą się w pełni podpisuję http://analizyobs.blogspot.com/2017/02/onico-rozczarowuje-ale.html

  OdpowiedzUsuń
 37. Bowim rewelacja: http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,345303
  MG

  OdpowiedzUsuń
 38. Pięknie tylko miałem stare zlecenie po 4,98 i mi się zrealizowało, teraz się kurwa w kurwiłem (sorry za słownictwo ale chyba z 5 raz coś mi się zamyka starym zleceniem). Ogólnie trzeba uważać bo wyniki nie są tak super jak uważałem, wygląda jakby z 5 mln zarobili a ja liczyłem między 10 a 20 mln.

  OdpowiedzUsuń
 39. A dlaczego właściwie Bowim pięknie? Jeżeli za cały 2016 mieli 18,5 milion PLN zysku, to znaczy, że w samym 4 kwartale dołożyli niewiele czyli około 2 milionów. Prezes prognozowałeś 10 milionów. Chyba, że ja cos źle patrzę? Ja właśnie wywaliłem wszystko. 30% zysku, ale nie zdążyłem powyżej 5 i poszło trochę poniżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No rzeczywiście, bez fajerwerków. Przepraszam, źle popatrzyłem w rubryki.
   MG

   Usuń
  2. Pięknie odnosiło się do mocnych wzrostów (były nawet widełki) ale potwierdzam twoje spostrzeżenia iż wynik w sam sobie jest negatywnym zaskoczeniem, patrząc na jednostkowy to wzrósł z 16 mln do 18,5 mln czyli tylko 2,5 mln zł a to zdecydowanie za mało. Warto jednak zerknąć na zysk operacyjny który wzrósł o 9 mln czyli znowu na walutach mieli straty (oni importują a złotówka była w 4 kw rekordowa słaba). Mogę przypuszczać że część szacowanego wyniku mogła przenieść się na 1 kw (grudzień to pewnie słaba sprzedaż a jednak ceny stali rosły) ale nie zmienia to faktu iż akcje sprzedane i na razie do Bowim nie wracam.

   Usuń
  3. To z kolei jest argument za tym, że wyniki za I kwartał mogą być dobre. Ceny stali dalej rosną, a złotówka się cofnęła. Jak będzie jakaś większa korekta kursu a ta może być to może być warto kupować

   Usuń
 40. Od kilku dni obserwuje Delko i tam widze ustawiane zlecenia na S i K. Ktos cos kombinuje, ale co?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 41. Czesc Prezes, rzucisz okiem na MCLOGIC? Widzialem, ze w aktualnosciach cos o nim pisales ale chyba warto przyjrzec sie glebiej zwlaszcza w kontekscie prawdopodobnej dywidendy, ktora moze wyniesc kolo 8%.powtarzalne wyniki to super sprawa, rok tez bedzie rekordowy ale na diametralna zmiane przychodow chyba nie ma co liczyc? ROE 2 razy wieksze niz u nkonkurencji, marze tez, zadluzenie niskie - spolka jak pod emeryture :D spojrz prosze jak masz chwile bo bardzo powaznie rozwazam jej zakup

  OdpowiedzUsuń
 42. Prezesie jak myślisz czy Danks warto teraz zakupić.
  pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 43. Ja mam już na Onico 20% straty ale nie wymiękam. Nawet jak spadnie do 100zł to trzymam. Pozdrawiam cierpliwych

  OdpowiedzUsuń
 44. @ iwan - grałem na Bowim trochę psychologicznie, spodziewałem się że jak będą dobre wyniki za 4 kw i w połączeniu z bajecznym całym rokiem to reakcja inwestorów będzie natychmiastowa, i to było. Tylko zapomniałem że zmniejszyłem ustawione zlecenie ze 2 tygodnie temu (z 5,25 na 4,98 ) kiedy ostatnio kurs urósł do 5 zł i później cofnął się mocniej. Ale trudno, muszę przestać robić przyszłe zlecenia. Obecnie na Bowim nie będzie raczej tak dynamicznych wzrostów zysku tym bardziej że mamy dużą już bazę, jeszcze 1 kw pewnie będzie pobity (zobaczymy jak dalej ceny stali będą się zachowywać) chociaż tam jest 2 mln dodatkowego zysku z przeszacowania nieruchomości i pewnie nie będzie ogromnej różnicy. W przypadku Bowim jeśli założyć że ceny stali się nie zmienią i waluty będą bez zmian to oni mogą zarabiać 10 mln (maksymalnie 15 mln) więc wydaje się że obecna kapitalizacja jest na odpowiednim poziomie więc nie widzę sensu ryzykować, chyba że będziemy widzieli że stal rośnie.
  @ szeniek - na każdej spółce są ustawiane zlecenia więc nie bardzo rozumiem co masz na myśli, generalnie kilka razy podaż schodziła poniżej 11zł i wygląda na to że ktoś nie może się zdecydować czy sprzedawać czy trzymać. O Delko jestem spokojny gdyż wyniki powinny dłuższy czas się rozwijać, oni w swojej sieci mają około 400 sklepów i pozyskują nowe, a porównując z wycenami eurocash który też ma franczyzę są o wiele niżej wyceniani. Ja może dobiorę za uwolnioną kasę z Bowim ale dopiero po informacjach o iAlbatrosie, jak sprzedadzą spółkę to jak dadzą w dobrej cenie to dobieram (gdzieś do 12,50).
  @ sebson - zerknę jutro na macrologic i lentex
  @ pozdrowionka - ja możliwe że koło kwietnia będę musiał sprzedawać Danks ale jeśli masz trochę wolnej gotówki która może poleżeć rok czy dwa to moim zdaniem warto, on może w każdej chwili wystrzelić (jak przejmą jakąś firme która uzyska spore dofinansowanie z UE, o tym piszą w ostatnim raporcie) a te 100% to powinien kosztować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta sama osoba ma na S i K, na kilku poziomach, kilka razy skacze raz wyzej raz nizej. Zdarza sie, ze kupuje ze swojego zlecenia.
   Pamietam, ze miedzy poprzednimi kwartalami, Delko zaliczalo nagle spadki, przy wiekszych obrotach, co bylo zbierane.
   Szeniek

   Usuń
 45. Aviaaml opisania na stockwatch:
  http://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-337230_AVIAAML.aspx#337230

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tam coś więcej napisane niż tu http://analizyobs.blogspot.de/2017/02/avia-am-leasing-swietny-rok-dziwny-iv.html bo nie wszyscy zapewne mają tam abonament...ja już od 2 lat nie.

   Usuń
 46. Zauważyłem, że od jakiegoś czasu codziennie (sprawdziłem pięć ostatnich sesji) na iAlbatrosie na zamknięciu sesji ktoś podbija kurs zamknięcia kupując jedną akcję z tych oczekujących na sprzedaż. Może to sugerować, że ten ktoś jest mocno zapakowany i próbuje poprawić sytuację techniczną na wykresie, aby nie sprowokować podaży. A może ktoś z Was ma jakieś inne wytłumaczenie takiego działania?
  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wygląda jakby ktoś poprawiał zamknięcie ale to mała jest zmiana.
   @ spekulant - coś ci się pomerdało, analizy obs są bez żadnego abonamentu i możesz cały artykuł poczytać
   @ zgred - zaraz w treści głównej posta napiszę co wyliczył antyteresa i jest to zgodne z moim minimum które ja sobie przyjąłem czyli 1% rocznego zysku dla aviaam od kwoty nowej floty

   Usuń
  2. Ja odniosłem się do wypowiedzi Zgred gdie napisał:

   Aviaaml opisania na stockwatch:
   http://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-337230_AVIAAML.aspx#337230

   Usuń
 47. to ja kupuje jedną akcję albatrosa :) właśnie od 5 sesji
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
 48. Prezesie piszesz że będziesz dobierała na pewno akcje AVIAAML ale za kilka miesięcy. Czy uważasz ze za kilka miesięcy będą jeszcze niżej stały niż teraz. Mi się wydaje że teraz cena w okolicach 4,5 do 5 zł jest już niska. Czy po prostu na razie zaangarzowałeś się w Unimot i masz brak gotówki na AVIE. Bo też się wacham czy teraz dokupować czy jeszcze czekać aż spadnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 49. Jak pisałem kilka razy potrzebuję w kwietniu wypłacić na podatek i nie tylko ze 35.000zł i będę musiał zrobić spore przemeblowanie portfela dlatego wcześniej niż kwiecień/maj to nie będę dobierał (chyba że spadnie bardzo nisko). Obecnie nie mogę zamrażać kasy na długi termin tylko jakieś zagrywki spekulacyjne (na krótko).

  OdpowiedzUsuń
 50. Czyli jakbyś miał wolną gotówkę to przy tych poziomach na dłuższy okres byś już kupował?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli nie masz akcji i jesteś w stanie przytrzymać akcje dłużej niż rok to myślę że można rozważyć. Ja stosuję zasadę że dokupuję (uśredniam) jak kurs spada około 20% czyli w okolicach 4,50 powinienem uśredniać ale podoba mi się kurs 4,44 i przy tym poziomie dokupię (ale nie wcześniej niż kwiecień/maj). Jeśli kurs wzrośnie lub będzie taki jak teraz (okolice 5zł) to na razie nie dokupuję. W takim przypadku czekam na wyniki i obserwuję kurs, gdyby wyniki mocne były i widać było wpływ już leasingu nowej floty to wtedy pewnie będę reagował i kupował (ale to są na razie założenie i przynajmniej mam dwa miesiące do podjęcia decyzji). Nie ukrywajmy, firma jest mocna fundamentalnie bo chce się mocno rozwijać i gdyby to była polska firma to wycena jej byłaby ze 300% wyższa (popatrz na enter air)

   Usuń
 51. A co myślisz na chwilę obecną o DECORZE po 9,60

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. UWAGA - WPROWADZAM ZASADĘ ŻE NIE ODPISUJĘ NA ANONIMOWE KOMENTARZE, JEŚLI KTOŚ O MOJĄ OPINIĘ PROSI TO MA SIĘ PODPISAĆ, MOŻE NICK, KSYWKA, DANE OSOBOWE CZY ROZMIAR BUTA.
   Jeśli chodzi o decorę to wkleję ci część opisu z najnowszej rekomendacji dm boś, ja nic nowego nie dodam "Podtrzymujemy długoterminową rekomendację fundamentalną Trzymaj,natomiast obniżamy krótkoterminową rekomendację relatywną do Niedoważaj (poprzednio Neutralnie). Wyniki Spółki za IV kw. 2016 roku powinny być przyzwoite, jednak nie oczekujemy tak imponującego wzrostu jak w przypadku II i III kwartału ub.roku. Wydaje się, że apogeum efektów restrukturyzacji Spółka ma za sobą i nie spodziewamy się już tak spektakularnej poprawy raportowanych wyników Spółki w 2017. Ceny surowców są niekorzystne dla Decory, a warunki rynkowe nie pozwalają na podwyżki cen produktów. Ponadto Spółka będzie musiała wreszcie podwyższyć wydatki inwestycyjne. Dlatego mamy wątpliwości, czy zdoła utrzymać wysoki poziom wypłaty dywidendy" i jeszcze to "Po stronie kosztów dostrzegamy wzrost cen surowców, co może
   być dotkliwe dla Spółki, gdyż koszty surowców mają ok. 70%
   udział w kosztach ogółem, w tym 60%/30%/10% kosztów
   generuje PS/PVC/aluminium. Ceny PS/PVC są już 30%/10% wyższe od ubiegłorocznych średnich cen. Rentowności Decory sprzyjają zmiany w strukturze sprzedaży w kierunku rosnącej sprzedaży bardziej zaawansowanych produktów generujących wyższe marże. Reasumując oczekujemy w 2017 nieznacznie niższej marży brutto na sprzedaży niż w 2016"

   Usuń
 52. Prezesie co sądzisz o POLWAX? na blogu nie ma nic o spółce. Pozdrawiam Artur

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka razy pisaliśmy w zeszłym roku o Polwax ale krótko bo piszę z telefonu. Ja bym obecnie nie kupił jego akcji bo to jest mrożenie kasy, jak wiesz robią oni obecnie dużą inwestycję która pewnie będzie generowała spore koszty, także i odsetkowe od zadłużenia które zaciągneli na inwestycje. Dodatkowo niestety mają dosyć płaskie przychody i zyski i można założyć że dywidenda może być na niższym poziomie niż co roku. Dlatego wydaje mi się że obecnie więcej spółka nie da zarobić jak 5-7% i dopiero z pół do rok przed końcem inwestycji można powoli akumulować akcje. Poprawa wyników po ukończeniu inwestycji czyli od 2020.

   Usuń
  2. Dzięki za info. Odkryłem Twój blog zaledwie kilka dni temu. Zyskałeś kolejnego czytelnika :) Pozdrawiam.

   Usuń
 53. Jaką masz strategię na UNIMOT, sprzedajesz zaraz po otwarciu czy trzymasz dłużej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh te strategie, na razie nic nie wiemy aby cokolwiek planować. Moja strategia będzie zależeć od wielkości przydziału, jak dadzą mi za 1000zł to będę chciał dobrać za 3-4tys ale pod warunkiem rozsądnej ceny, gdyby mi przydzielili wszystkie akcje to nadwyżkę ponad 6000zł będę musiał sprzedać ale pod warunkiem rozsądnej ceny. Trzeba iść na żywioł.

   Usuń
 54. Czy w emaklerze moge miec juz info o redukcji?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tą chwilę brak info zlecenie "wisi"
   Pio24

   Usuń
 55. East Value ustalił cenę Brastera na 36,8zł

  OdpowiedzUsuń
 56. Dla mnie kosmos. Wzrost o 260% czyli kapitalizacja 245 mln PLN

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaraz pewnie powrót do bazy ;) Dominik

   Usuń
 57. Prezes możesz na tapetę wziąć spółkę Unified Factory? 17 lut17t qrs tfi przekroczył > 5% udziału w akcjonariacie ciekawa branża. Ciekaw jestem Twojej opinii Przezesie.
  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 58. Lentex – zerknąłem na niego ale wiele nie pomogę gdyż w związku ze sprzedażą spółki zależnej w sierpniu dużo jest wyłączeń przez co zniekształcony jest obraz spółki. Patrząc na działalność kontynuowaną można przyjąć że w 2016 zarobili 55 mln (40,6 mln po 9 m-ach) przy przychodach jakiś 480 mln czyli dałoby to umiarkowany wzrost r/r a c/z około 9. Czyli niezbyt drogo. Na plus jest fakt iż w 2 kw kończy się inwestycja za 56 mln której wpływ na wyniki powinien być widoczny od 3 kw (maksymalnie 4 kw) dlatego wydaje mi się że akcje mają potencjał wzrostu (ze 20% w rok) gdyż wyniki powinny się mocniej poprawić a obecna umiarkowana wycena spowodowana jest pewnie zdezorientowaniem inwestorów. Co do dywidendy ja bym się na dużą nie nastawiał, inwestycja jest z kredytu i lepiej więcej go spłacić niż akcjonariuszom wypłacać. Po raporcie rocznym odrobinę łatwiej będzie można ocenić spółkę gdyż będzie można sobie 4 kw wyliczyć gdy już działali bez spółki zależnej.
  Macrologic – patrząc na wyniki finansowe to nie ma się do czego przyczepić bo wszystko wygląda prawidłowo (przepływy, bilans), zapowiedziana też jest 7,2% dywidenda. Firma ukończyła nowy system Merit nad którym pracowali 3 lata i liczą na dobrą sprzedaż w tym roku, ponadto dzięki zamianom prawnym (jednolity plik kontrolny, centralny rejestr faktur) przedsiębiorcy będę musieli zrobić spore aktualizacje swoich systemów. Wydaje się że można zarobić około 15% (wzrost kursu + dywidenda) w najbliższych 12 m-cach gdyż wyniki firmy powinny się poprawić szczególnie w drugiej połowie roku.
  Braster – od ponad roku bardzo sceptycznie podchodziłem do tej firmy i uważałem że jest mocno przewartościowana i to się sprawdziło, kurs spadł z 50%. Dla mnie ta wycena jest zrobiona na zamówienie (czyli ktoś potrzebował wzrostu kursu) i będzie trzeba kilku lat zanim wyjdą na plus i trzymanie obecnie tych akcji jest bez sensu. Z tego co informują to sprzedaż urządzenia Braster idzie tragicznie a nie ukrywajmy że koszty działalności muszą mieć ogromne, tutaj dodatkowo można się spodziewać kolejnej emisji akcji. Jak dla mnie obecna wartość to max 10 zł.
  Kopiuje co napisałem 3 tygodnie o Unified Factory to nie znam się na informatyce aby stwierdzić czy to co oni robią jest przyszłościowe dlatego bardziej skupię się na liczbach, podali szacunkowe wyniki za 2016 i ostatni kw to 1,8 mln zysku do 0,67 mln oraz przychody 8,267 mln do 7,752 czyli niby progres. Jednak patrząc rok 2016 do 2015 to spadek przychodów jest o 25% (a to dużo) a wzrost zysku o 95% to ładnie - pytanie tylko pozostaje czy nie ma w tym żadnych jednorazowych transakcji gdyż strasznie duża rentowność wyszła w stosunku do poprzednich kwartałów. Ale zakładając że jest ok to 4,6 mln to otrzymujemy c/z 13, bilans po 3 kw taki sobie (kapitał własny 17,4 mln do obecnej kapitalizacji 60 mln to słabo wygląda), przepływy dodatnie ale nie powalają, sporo inwestycji (capex), w drodze też emisja akcji bez pp. Na podstawie danych finansowych nie widzę potencjału wzrostu ze względu iż firma jest dosyć drogo wyceniana. Jeśli chodzi o fakt zwiększenia zaangażowania przez Quercus to oni są mistrzami wyciągania mocno kursów akcji tego typu spółek choć nie zawsze ma to uzasadnienie w wynikach (bardziej działają psychologicznie na inwestorów takie branże).

  OdpowiedzUsuń
 59. UNIMOT - i wszystko prawie wiemy, redukcja około 87,2 % (czyli dużo) i pieniądze są już uwolnione, można działać :-)

  OdpowiedzUsuń
 60. To faktycznie opłacało się wejść. Szkoda, że nie miałem kasy :(
  Szacowałem, że redukcja będzie większa.
  Teraz pytanie o cenę na debiucie. Obstawiamy? Ja obstawiam okolice 60 zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy się opłacało to się okaże, straty nie powinno być i kokosów też nie, chciałbym jak najniższy wzrost na starcie aby za 3-4 k dobrać jeszcze ale pewnie te 55 zł się otworzy.

   Usuń
  2. Prezes - do jakiej ceny kursu będziesz chciał dokupywać na debiucie, a jaka cena wg Ciebie będzie już za droga...?

   Usuń
 61. U mnie w mBanku jeszcze kasiory nie uwolnili :( Ciekawe jak teraz kurs akcji Unimotu się zachowa. Na razie ładnie wybija. Myślicie, że z czasem, już razem z nową emisją, wrócił na poziomy powyżej 90 złotych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem w stanie sobie wyobrazić kurs za rok 90-100 zł, dostają 100 mln na dalszy rozwój (głównie na kapitał obrotowy a to powinno poprawić mocno zyski), fundów nie było w akcjonariacie i pewnie będą jeszcze dobierać, wycena c/z 12 jest niska w porównaniu z innymi spółkami rozwijającymi się.
   Panie anonimowy, przypominam o podpisywaniu się jeśli chcesz znać moje zdanie na jakiś temat, moja strategia powstanie dopiero w dniu debiutu pda ale poziomy 50 (może 55) będę chciał wykorzystać do dobrania ale nie zdziwię się jak się otworzy po 60 zł.
   Dzisiaj ładnie ktoś kupuje Aviaam, jeśli to jest nowy kapitał to dobrze wróży to kursowi, kiedyś podaż ustąpi. Onico też zaczyna coraz lepiej wyglądać bo panika uległa wychłodzeniu.

   Usuń
  2. Prezesie mi to wygląda na to, że ktoś duży z Aviaam od dłuższego czasu wychodzi. Prawda, że ładnie ktoś cały czas dokupuje, ale kurs cały czas jest trzymany przez podaż z ukrytego. Wydaje mi się, że te duże spadki to też przez niego napędzone. Trzeba czekać, kiedyś się wyprzeda i wzrosty ruszą.

   Usuń
  3. Unimot ładnie się zachowuje, ma spory potencjał wcale bym się nie zdziwił jakby 100 zł przekroczył jeszcze w tym roku, ja taniej raczej nie sprzedam.

   Usuń
 62. Moim zdaniem na pewno nie ten rok (a może nigdy)

  OdpowiedzUsuń
 63. Witaj Prezes, co sądzisz o ERG? liczę,że spółka da jakieś 14% r/r patrząc na nowe moce produkcyjne.
  Pozdrawiam Marian

  OdpowiedzUsuń
 64. Witam. Czy ktoś mi powie dlaczego spada kurs Komputronika. Przymierzam się do tej spółki, ale trochę nie podoba mi się to co dzieje się z kursem?
  Ben

  OdpowiedzUsuń
 65. ale dziś Unimot szaleje.... +25% na obecną chwilę...

  OdpowiedzUsuń
 66. to ja kupiłem po 83 jak szaleć to szaleć

  OdpowiedzUsuń
 67. Żal bierze, że nie kupiłem z rana :(

  OdpowiedzUsuń
 68. @ czepan - w pełni się z Tobą zgadzam jeśli chodzi o aviaam, ale zauważ jaka zmiana w obrotach zrobiła się na przełomie ostatniego czasu, rok temu minimalne obroty były a teraz mamy codziennie sesje po 100 k, więcej inwestorów technicznych będzie w przyszłości mogło się dołączyć.
  Unimotu teraz nie wolno kupować na rynku, po co, to zamrożenie kasy na dłuższy czas, kurs pda tak wysoko się nie otworzy, 60 to max więc będzie można sobie spokojnie niżej dobrać (kto chce). Oczywiście czym wyżej kurs tym większa szansa na solidny zarobek na pda.
  Erg i Komputronik odpiszę zaraz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak patrzę na technikę, to kurs powinien odbić się od linii trendu w granicach 4,50 a jeśli utrzyma się w kanale ma otwartą drogę do 7 zł. Wygląda to ciekawie.

   Usuń
 69. niby król ...a taki pesymista ;) zobacz na kurs 80 pln +24% coś to znaczy...Prezes ma rację :)
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
 70. @ Marian - muszę przyznać że szacunki które podali są niższe niż myślałem (o jakieś 0,5-1 mln) i na chwilę obecną wydaje się że cena jest odpowiednia, oczywiście jeśli weźmiemy pod uwagę wzrastające moce produkcyjne, przechodzenie na produkty wyżej marżowe czy dywidendę pewnie na poziomie 7% to jak najbardziej możliwy jest zarobek 15% w skali roku (łącznie z dywidendą).
  @ ben - jeśli chodzi o Komputronik to kopiuję to co napisałem po wynikach" Komputronik - nie wspomniałem o fajnych wynikach, przychody o 7% niższe r/r ale zysk netto wyższy o 21%, bardzo ładne przepływy operacyjne, mocna poprawa bilansu (wysokie kapitały w stosunku do kapitalizacji), atrakcyjna c/z bo tylko 4,60. Jedyny problem to toczące się dłuższy czas postępowania sądowe na kwoty rzędu 50 mln (raczej nie będą płacić) które podnoszą ryzyko inwestycji - inwestycja dla ryzykantów."
  Na iAlbatrosie ktoś sporą kasę położył na sprzedaż, 4 dni robocze zostały do dnia W więc lekki niepokój jest :-)
  Ja dzisiaj dobrałem 200 sztuk (mam 500) po 11 Delko, zbliżają się wyniki które powinny być dobre a jest tanio i dobre perspektywy na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekki niepokój ? Delikatnie powiedziane...Kurs Havas który podobno ma być kupcem spada ostatnie sesje.

   Usuń
 71. Dzięki Prezes za Lentex;
  wczoraj nad nim też trochę posiedziałem i wyszło mi że docelowo po inwestycji powinni mieć EBIT około 65 mln zł.

  Novita będzie odpowiadać za utratę ok 8,35 mln EBIT-u, ale nowa inwestycja powinna dołożyć ok 6 mln EBIT i dzięki Baltic Wood powinni mieć 14-15 mln EBIT z segmentu podłogi.
  Tak, że w dzisiejszym kursie mielibyśmy EV/EBIT = 7,75 a to nie jest wygórowana cena. Zgadzam się, że 20% powinno jeszcze urosnąć, być może więcej bo koniunktura jest w budowlance i remontach i sprzedaż powinna być dobra.
  Podoba mi się też Macrologic, więc chyba podzielę kasę między te dwie.
  pozdr.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
 72. Witam,
  Mam pytanie czy warto zainwestować teraz w Helio czy jeszcze cena może trochę spaść? I co sądzisz o Briju ładna korekta i wyniki mi się zdaję, że nie powinne być złe?

  OdpowiedzUsuń
 73. Ja się w Briju zapakowałem jak było trochę wyżej, po 30,5. OFE NN kilka sesji temu zwiększyło zaangażowanie z 5 do 10% za 28zł i ktoś regularnie podbiera po kilka k za 28zł, także wydaje mi się, że będzie rosło. Kiedy i ile to nie wiem. Jedyne zmartwienie moje to brak informacji o transakcjach na kruszcu z czego osiągają większość przychodów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Briju można spróbować zagrać pod wyniki (krótki stop bo możliwy spadek do 25) które powinny być dobre (zakładam że jedno ryzyk czyli brak hurtowej sprzedaży się nie zrealizuje) ale koniecznie trzeba się wczytać później w raporcie czy napiszą coś o zmianach w opodatkowaniu FIZ i jaki to będzie miało na nich wpływ (zakładam że duży i przez cały 2017 rok nie będzie poprawy zysku netto ale poprawa przychodów itd). Dlatego jak chcesz trochę zaryzykować i zaspekulować to próbuj, ja jak widzę jakieś ryzyka na horyzoncie to wolę poczekać i nie kupować.
   Co do Helio to zdanie moje znasz, jeśli kurs się nie zmieni to za rok jest szansa że c/z spadnie do 4 (warunek że nie odejdzie z Biedronki) a to powinno dać te 25-50% wzrostu kursu bo wtedy mamy c/z 5-6 czyli tanio. Oczywiście mi jest o tyle łatwiej że już blisko 20% mam wzrostu i mam dosyć bezpiecznie. Możesz spróbować jakiś na początek pakiet startowy kupić (w okolicach 10,80 sie ustawić i poczekać) i gdyby się cofnęło to najwyżej dobierzesz. Możesz spróbować jak nie masz w Astartę, wyniki na pewno będę lepsze o około 50 mln a firma jest bardzo tania tylko że Ukraińska, w okolicach 60,50 można stanąć (15% do ugrania jest w tym roku).

   Usuń
 74. AGROTON - zwracam uwagę na spółkę. Korekta zdaje się zmierzać ku końcowi ...

  OdpowiedzUsuń
 75. Na Delko z ukrytego po 11 żenią
  Pio24

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest ukryty tylko z ręki wali ale 11,18 (jest ukryty), coś się uwzięli ukryciaki na mnie/nas (bloga), najpierw aviaam teraz Delko, ciężka ta giełda :-) O Komputroniku dzisiaj pisaliśmy i pojawiła się informacja że insajder sprzedaje, ciekawe.

   Usuń
  2. I tu dochodzimy do sedna sprawy po co są te wszystkie blogi giełdowe...Uczulam aby czytać pomiędzy wierszami.
   blokker

   Usuń
  3. Czy mógłbyś rozwinąć temat lub napisać co sugerujesz ?

   Usuń
 76. UNIMOT SA (8/2017) Informacja o dokonanym przydziale oferowanych akcji serii J
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26484134,unimot-sa-8-2017-informacja-o-dokonanym-przydziale-oferowanych-akcji-serii-j

  OdpowiedzUsuń
 77. Kupiłem 500szt Delko po 11zł, zobaczymy jak będzie.

  OdpowiedzUsuń
 78. Na rynku powoli korekta się zaczyna, czas przyglądać się bezpiecznym przystaniom, co Prezes sądzisz o Pepees, niskie wskażniki, duże prawdopodobieństwo dobrego IV kwartału, dobre sytuacja techniczna, korekta wzrostów na małych obrotach, wygląda według mnie ciekawie, pzdr Michał

  OdpowiedzUsuń
 79. A ja kurcze PND i nie wiem czy sie nie wypuściłem :-(
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 80. @ Michał - Co do Pepees w mojej ocenie w krótkim terminie tak do 6-9 miesięcy można spróbować zagrać pod wyciągnięcie 10-15% a w dłuższym to wszystko będzie zależeć od zbiorów (czyli pogody) czy mocy złotówki - w 2016 była słaba i to poprawiło rentowność a teraz zaczyna się umacniać więc przyszłe zysk@ Michał - Co do Pepees w mojej ocenie w krótkim terminie tak do 6-9 miesięcy można spróbować zagrać pod wyciągnięcie 10-15% a w dłuższym to wszystko będzie zależeć od zbiorów (czyli pogody) czy mocy złotówki - w 2016 była słaba i to poprawiło rentowność a teraz zaczyna się umacniać więc przyszłe zyski mogą spadać i mogą spadać.
  @ Wojtek - Polnord to trudna spółka do inwestowania, ja bym się nie odważył.

  OdpowiedzUsuń
 81. Zobaczyzłem próbę wybicia, podłączyłem się, a kurs zgasł. Trudno, zobaczymy.
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
 82. Kręcą lody na tym Briju. Już któraś sytuacji z kolei gdzie przechodzi transakcja wymiany 10k za dokładnie 28zł. Ciekaw jestem czy to dalej Letamor Holdings, którzy wcześniej sprzedali 900k pakietówkami. Cieszy, że kursu nie uwalają.

  OdpowiedzUsuń
 83. Czesc Prezes
  Mozesz przeanalizowac spolke Monari.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słabe jest Monnari, odpuść, wykazali 12 mln z aktualizacji nieruchomości więc jednorazowe przychód.
   Dzisiaj trochę mniej piszę bo dzieci mam w domu.

   Usuń
 84. Modecom - spółka bardzo nisko wyceniona z potencjałem wzrostu min. +50 proc. Jest pewne zagrożenie, mianowicie wysoka baza w II kwartale (pisał o tym Prezes). Mimo wszystko, gdyby nawet założyć spadek zysku netto o 1.000.000 zł, to tak ta spółka zasługuje na wzrost kursu. Co kwartał zyski, bardzo ładny bilans: przewaga majątku obrotowego nad zobowiązaniami krótkoterm. + długoterm. wynosi 18,8 mln zł przy obecnej kapitalizacji 18,6 mln zł. W planach spółki jest nawiązanie współpracy z federacjami piłkarskimi państw Europy wschodniej.

  OdpowiedzUsuń
 85. Prezesie ty również uważasz że można teraz kupić Modecom tak jak wyżej pisze petrodolar?

  OdpowiedzUsuń
 86. Witam,
  czy ktoś się orientuje kiedy jest pierwszy dzień notowania PDA Unimotu?

  OdpowiedzUsuń
 87. jeszcze nie było o tym informacji...

  OdpowiedzUsuń
 88. Nie wien czy ktos tu pisalen o Lenie. Spolka ekstremalnie malo zadluzona, z powtarzalnymi przychodami i wieloletnia historia dywidendowa. Dywidenda w tym roku nie bedzie mniejsza niz 0,4 na akcje co daje 9% stope. Dodatkowo ostatnio sprzedali nieruchomosc za ponad 2 miliony co spowoduje swietny wynik po pierwszyn kwartale.

  OdpowiedzUsuń
 89. @ kasa24 - Modecom jest dla miłośników newconnect a ja do nich już nie należę chociaż mam odrobinę Danks i Onico. Firma jest nisko wyceniana c/z 4,40 jednak płynność jej sprawia że na dzisiaj jej bym nie kupił. Dużo spółka zamierza zrobić ale to wszystko się odwleka w czasie a dodatkowym ostrzeżeniem są ostatnio spadające przychody co mnie zaskakuje.
  @ wojtek - Unimot do połowy ma marca ma zadebiutować pewnie 5-10 marca http://www.parkiet.com/artykul/7,1504734-Sukces-emisji-Unimotu.html
  @ sebson - Lenę omawialiśmy i nawet ktoś ją kupił poniżej 4 zł, cytuję co miesiąc temu napisałem "Lenę dzisiaj wrzuciłem na top listy obserwowanych, bardzo fajne wczorajsze info gdyż poprawiła im się gotówka w kasie i mogą spokojnie 10% dywidendę wypłacić, dodatkowo wyniki za 2017 będą lepsze r/r, ładny bilans (prawie żadnych kredytów), sporo sprzedaży na export a złotówka pomaga więc można kupować, w krótkim terminie pewnie z 10% urośnie a w 18 m-cy powinno się ze 20% wyciągnąć (wzrost kursu i dywidendy) - dosyć bezpieczna inwestycja"

  OdpowiedzUsuń
 90. Czyżby we Francji już wiedzieli że do transakcji na albatrosie nie dojdzie ?
  https://pl.investing.com/equities/havas
  Louis de Funes
  http://i.imgur.com/YdOSmoO.gif

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I znowu anonimowy popelinę i ferment sieje :-)
   A może właśnie we Francji już wiedzą że do kupna dojdzie a cena będzie bardzo wysoka i dlatego te spadki ?

   Usuń
  2. To wtedy wysyłam Ci flaszkę jaką sobie zażyczysz.
   Louis

   Usuń
 91. UNIMOT S.A.‏@unimot_sa 2 godz.2 godziny temu

  @kacwal @PiotrKwestarz @strefainw pracujemy nad tym by akcje z NewConnect i PDA dla serii J trafiły do obrotu na GPW w I poł. marca.

  OdpowiedzUsuń
 92. Prezesie orientujesz się o której będą wyniki Interaolt?
  Maciej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni różnie podaje, nieraz w trakcie sesji a nieraz po sesji.

   @ louis- w mojej ocenie czym dłużej nie ma komunikatu tym lepiej, wydaje się że gdyby nie było sprzedaży (bo kupujący zrezygnował) to te informacje trafiłby na rynek. Pisałem już wcześniej że mało kupujący dostał czasu przez walne na kupno (2 miesiące) a jednak jest kwota spora do wyłożenia bo około 50 mln euro (kwota kupna + wyrównanie należności) więc nawet największe firmy pewnie muszą kredyt uruchomić (w Polsce 2 miesiące pewnie byłoby trudno załatwić finansowanie), może tech wchodzić w rachubę jakaś emisja akcji u kupującego. Osoby które nie wierzę w sprzedaż iAlbatros to mogą teraz lekko się skrócić jeśli są do przodu i w ten sposób obniżą sobie ryzyko ale i potencjalny zarobek.

   Usuń
  2. Nie oczekuj od Prezesa żeby był wróżką.

   Usuń
 93. Briju - pojawiła się analiza na comparic.
  https://comparic.pl/briju-mozliwe-odbicie-wsparcia/
  i mamy dziś odbicie od wsparcia.

  OdpowiedzUsuń
 94. Jak za chwilę pojdzie 100 akcji Delko po 10,84, to chyba zaczynam rozumiec intencje osoby ktora ustawia kilka zlecen.

  OdpowiedzUsuń
 95. Prezes...
  czy jesteś w stanie jakoś wytłumaczyć te podbijanie ceny Unimotu...
  wolumen jest naprawdę spory...
  dlaczego ktoś pompuje cenę?

  przecież jak by chciał zwiększyć posiadanie akcji to mógłby poczekać jeszcze te parę dni i podobierać z PDA taniej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem tego zachowania bo to jest przepłacanie gdyż przy kursie 80 c/z wychodzi ze 20. Jedynie wytłumaczenie że ktoś liczy iż pda otworzy się w okolicach 80. Inwestorzy chyba uważają że z Unimot będzie tak jak z Auto Partner, który nie jest jeszcze rok po debiucie a już urósł 100%, tam dynamiki wzrostów przychodów są nadal wysokie bo po 40% zwiększają przychody, a Unimot ma 100%.
   Wracając do iAlbatros i do wypowiedzi mojej powyżej wierzę nadal (może nawet bardziej) że do transakcji dojdzie ale obecnie nowej kasy bym nie postawił :-)

   Usuń
  2. Teraz to sobie tak mysle ze moglem wszystko sprzedac i wejsc w Unimot bo balon pieknie pommpuja. Prawda jest taka, ze z ta wycena troche przegieli. To co zauwazyl anty teresa - nie uwzglednili w DCFie w ogole nowych projektow czyli avii i portalu tankuj24 a to troche bez sensu bo ona ruszaja w polowie roku i na pewno przyniosa dochod. Ekspertem nie jestem ale z 10-15% drozsza powinna byc nowa emisja.

   Usuń
 96. Jesli ktos mu sprzeda po cenie nizszej:)
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 97. Intera Rao Lietuva - na szczęście są o 5 mln zł lepsze od mojego dość zachowawczego szacunku (zarobili 10,2 mln zł) ale było to uzasadnione mocnymi spadkami zysku w poprzednich 3 kwartałach. Oczywiście nadal źle wygląda spadek w 4 kw zysku o 55% ale wygląda na to że spadki wyhamowują. Co ciekawe przychody wzrosły o 10%. Ładnie wyglądają nadal bilans i szczególnie przepływy operacyjne które są wyższe o 3,4 mln eur od zysku netto (wynoszą 12,71 mln eur). Obecna c/z to 7,40 ale wg moich zasad (od zysku netto odejmuję capex i dodaję amortyzację) c/z to 5,90. Liczę że na dywidendę będzie przeznaczone 9 mln eur (19 groszy na akcje) co da stopę dywidendy 13%. Ja będę w okolicach dywidendy lub wcześniej próbował sprzedać akcje, gdyby się udało w okolicach 16 zł to byłoby super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście błąd podałem bo dywidenda 1,90 zł (a nie 19 groszy), tutaj jeszcze podstawowe informacje, pozytywnie wygląda zwiększenie liczby klientów o 42% o wzrost wolumenów energii. https://stooq.pl/n/?f=1164625

   Usuń
  2. http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zysk-netto-inter-rao-spadl-r-r-do-9-26-mln,171,0,2269355.html

   Usuń
 98. Prezesie co sądzisz o Elementalu? Przychody rosną regularnie zyski również.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie analizuję tej firmy chociaż widzę że dużo dobrego się dzieje w firmie, przejęcie innej firmy, wysoka rekomendacja bz wbk czy zakup przez sii do swojego portfela, nie wiem czy czytałeś powody zakupu do portfelu przez sii ale jest ciekawa analiza http://www.sii.org.pl/10933/edukacja-i-analizy/portfel-sii/segment-dywidendowy-portfela-sii-powieksza-sie-o-elemental.html . Nic na chwilę obecną nie dodam.

   Usuń
 99. Astarta podała szacunki wyników za 2016 (nie ma niestety zysku netto), po wyodrębnieniu samego 4 kw bardzo ładnie to wygląda, w 4w przychody wzrosły o 40 mln eur (jakieś 34%), a gross profit o 7 mln eur do 36 mln eur. Pisałem już w styczniu że dzięki hrywnie wyniki za 4 kw będą lepsze o 50 mln zł i jeśli weźmiemy 25 mln zł z gross profit to wynik za 4 kw powinien być lepszy o 75 mln a c/z spadnie do 4,10 (z obecnych 5,10). https://stooq.pl/n/?f=1164644

  OdpowiedzUsuń
 100. sprawozdanie Unimot
  http://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-337351_UNIMOT.aspx#337351

  OdpowiedzUsuń
 101. Assecoslo chce dac dywidende 1,08 euro?
  A co ze zdjeciem ich z gieldy?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw się napaliłem ale nie warto, w marcu zdejmują ich z giełdy bez przymusowego wykupu. Nie warto zawracać sobie głowy.

   Usuń
 102. https://www.gpwatak.pl/analiza-techniczna/pozytywna-korelacja-wskaznika-accumulation-distribution-spolki-3-sts/

  OdpowiedzUsuń
 103. intryguje mnie PMPG przez tydzień spadki cały obrót parę stówek a w piątek ładnie ktoś kupił z wypowiedzi prezesa firmy 4 kwartał i rok 2016 może być przyrost ,kupiłem startera [jeden tam kreślił na blogu bankiera złoty krzyż]tak się zastanawiam czy dokupić czy ściema i czekać taka zagadka [herkules niepodpisany]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PMPG jest dosyć tanie i powinno odrobinę jeszcze poprawiać wyniki ale tam jest duże ryzyko przegrania procesów jakie ma wprost wytoczone, przez Durczoka o 5 czy nawet 10 mln i możliwe że jeszcze z kimś (trzeba byłoby sprawdzić). Gdyby wygrali procesy to można wtedy dopiero myśleć. Jeśli sugerujesz się techniką i coś dobrego widać na wykresie to możesz kupować, ze strony fundamentalnej lepiej czekać.

   Usuń
  2. dzięki prezes za odpowiedź na razie się wstrzymam czas pokaże wolę fundament [ herkules niepodpisany ]

   Usuń
  3. choć są ludzie którzy wieżą były banki , budowlanka , teraz czas na media dla mnie to na razie bajki i wróżenie z fusów , zobaczymy ten tydzień [herkules niepodpisany]

   Usuń
 104. Dobra wg mnie sytuacja na ROBYG'u. Kurs od dłuższego czasu w trendzie bocznym, powinien był odbić wcześniej bo zapowiadają się dobre wyniki. W Q4 rekordowa sprzedaż mieszkań, blisko 1200. Przyszłościowo też dobrze się zapowiadają bo mają największy zapas ziemi wśród deweloperów giełdowych. Dodatkowo pojawiła się ciekawa sytuacja techniczna, podwyższone obroty plus rekomendacja na 4.0 co łącznie z wcześniejszymi zapowiada potencjał wzrostu 20-30% Co prezes sądzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja developerki unikam ze względu skomplikowaną księgowość, dużą potrzebę kapitałów oraz dużą zależność od cykli koniukturalnych. Obecnie sprzedaż deweloperów jest nakręcana przez niskie stopy % gdyż ludzie wolą zainwestować gotówkę w mieszkania na wynajem niż trzymać na zerowych wręcz lokatach, obecnie podobno 70% mieszkań jest za gotówkę a jeszcze kilka lat temu to 70% było na kredyt. Wydaje się że jeszcze z rok lub dwa taki stan rzeczy może trwać ale widać jedno zagrożenie ze strony Państwa czyli program mieszkanie plus, jak ruszy to może zalać rynek tanimi mieszkaniami na wynajem ale to jeszcze kilka lat. Wracając do samego Robyg to urósł tylko 13% w ostatnich 12 mcach (dom dev np 35% urósl), jest niżej wyceniany niż konkurencja, dostał jak napisałeś reko z kursem o 30% wyższym więc wszystko wskazuje że w najbliższym czasie trochę urośnie.

   Usuń
 105. Czesc Prezes
  Jal obecnie oceniasz zaku akcji FERRO.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ferro to jedna ze stabilniejszych spółek z umiarkowanym wzrostem biznesu która powinna dać z 15-20% (10% dywidendy + wzrost kursu) zarobku w ciągu najbliższych 12 m-cy. Dużo się obecnie buduje mieszkań w Polsce więc ich produkty do wykończenia wnętrz (głównie do łazienek i kuchni) powinny się dobrze sprzedawać dzięki koniunkturze. Na plus może działać niedawna próba przejęcia spółki przez zarządzających firmą która może zostać powtórzona z wyższą ceną, na minus może działać niekorzystny kurs usd (oni importuję większość towaru z chin) oraz większościowy akcjonariat ofe gdyż nie wiadomo jak to będzie w nowym roku z ze zmianami w ofe (jest możliwe że rząd będzie rządził to firmą i taki misiewicz będzie w radzie nadzorczej).

   Usuń
 106. W FERRO jest praktycznie samo OFE/TFI - aż dziwi ze nie dążą do sprzedania tego podmiotu jakieś większej międzynarodowej grupie.

  OdpowiedzUsuń
 107. Czyli spolka o podwyzszonym ryzyku w przypadku zabrania przez panstwo kasy z OFE? Kurs moze wtedy gwaltownie dolowac. Tak to nalezy rozumiec?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ofe mają 70% akcji i mogą być różne warianty po przejęciu przez rząd zarządzania ofe, PiS może chcieć trzymać ferro w portfelu ale swoich ludzi wsadzi do zarządu więc wyniki mogą różne, drugi wariant to sprzedają jednak ferro i wówczas nie wiemy jak to zrobią, jak znajdą jakiegoś inwestora który kupi pakiet większościowy to cena może być nawet wyższa, ale jak sprzedadzą w rynek to kurs spadnie. Nie wiem jak to za rok może być, to tylko domysły.

   Usuń
 108. Z dzisiejszego Parkietu warto odnotować wywiad z prezesem Polwaxu. Długoterminowi inwestorzy usłyszeli co chcieli - w 2019 r. ruszy nowy zakład i przychody oraz zyski wzrosną o kilkadziesiąt procent. Do tego czasu jednak na dużą poprawę nie ma co liczyć. W 2017 r. pewnym wyzwaniem dla spółki będzie już osiągniecie wyników z 2016 r. Wskazał na rosnące ceny surowców i nie do końca zadowalajacą prezesa spółki umowę z Biedronką na br. Tak więc raczej w krótkim terminie nie ma co liczyć na duże zwyżki kursu, a także na dywidendę w 2017 r. Nie wydaje sie aby już teraz rynek zaczął dyskontować poprawę wyników, która nastapi pod koniec 2019 r. A i jeszcze jedno. Mówiąc o budowie nowego zakładu wskazywał, iż koszty jego budowy nie domkną się w pierwotnie zakładanym budżecie, m. in. z uwagi duże wzrosty cen stali. Termin zakończenia budowy w 2019 r. ma zostać dotrzymany.

  Ben

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słabo ten Polwax może wyglądać czytając wywiad z prezesem, do tego co napisałeś można dodać rosnące wynagrodzenia i raczej brak dywidendy (niby ma walne podjąć decyzję) i faktycznie ceny stali wzrosły o 45% więc znacznie wzrośnie koszt instalacji. Wygląda na to że lepiej nie mieć w portfelu obecnie Polwaxu bo przez 2-3 lata może nic się nie dziać na kursie (nawet lekki spadek) a dopiero okolice 2019 można próbować kupować (potwierdza się to wszystko co kiedyś pisałem).
   Briju - wiadomo skąd się w piątek wzięły mocne wzrosty, squaber swoim klientom w czwartek wysłał informację iż warto kupić Briju i się zaczęły wzrosty, dzisiaj comparic dołożył analizę oraz jest techniczna dm pko bp więc pewnie będą wzrosty nakręcać.

   Usuń
 109. dziś na blogu spokojnie jak na giełdzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekaj jak się komunikat iAlbatros pojawi w najbliższych dniach to będzie spory ruch na blogu :-)
   Astarta za to dzisiaj mocno i cytat z parkietu "Od rana inwestorzy wyrywają sobie z rąk akcje ukraińskiego producenta cukru. Kurs wyznaczył już nowy szczyt. Mimo dość kiepskich nastrojów na szerokim rynku od początku poniedziałkowej sesji notowania Astarty świecą soczystą zielenią. Przed godz. 12 drożeją o ponad 9 proc., do 66,9 zł. Tym samym pokonany został lokalny szczyt z 18 stycznia. Notowania ukraińskiego producenta cukru znajdują się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Zwyżkują od listopada 2014 r. Najbliższym celem byków jest pokonanie poziomu 69 zł. Tak wyraźny zwyżki to pokłosie dobrych wyników za ubiegły rok. W piątek spółka poinformowała, że w 2016 r. skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 369 mln euro, zysk brutto wyniósł 155 mln euro, zaś EBITDA 150 mln euro. Na koniec ubiegłego roku dług netto wyniósł 146 mln euro. Zaudytowane wyniki zostaną opublikowane 10 kwietnia."

   Usuń
 110. Polwax to po tym wywiadzie ładnie poleci . Polecam Mercor Altus kupuje akcje widocznie wierzy w tą spółkę . Ładne wyniki mogą być plus dywidenda

  OdpowiedzUsuń
 111. Hej Prezes rzucisz okiem na Decore? Lena juz kupiona, info o dywi powinno byc do konca tygodnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyżej w komentarzach 22 lutego przekopiowałem rekomendację bosia dotyczącą Decory nic za wiele nie dodam. Patrząc na mocne przepływy operacyjne, dużą amortyzację czy niezłe wyniki to można próbować zagrać ale ostrzegam iż trzeba uważać bo w zeszłym roku sporo inwestorów się w nią ubrało (zablokowało) i nie można wykluczyć że przy wzrostach będą chcieli sprzedawać.

   Usuń
 112. Sprawdź w tym wątku. Już prezes pisał o tej spółce.

  OdpowiedzUsuń
 113. nawet żona członka RN Unimot zapisała się na akcje... za 200 k zł...

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26509922,unimot-sa-10-2017-informacja-o-transakcjach-osoby-pelniacej-obowiazki-zarzadcze-otrzymana-w-trybie-art-19-ust-1-mar

  OdpowiedzUsuń
 114. Wreszcie jakaś optymistyczna sesja, iAlbatros już mam sporą poduszkę i w przypadku negatywnego rozwiązania to szansa jest że nawet nie stracę. Astarta też ładnie i jest nowa techniczna analiza https://comparic.pl/zamknieciem-elektrotim-elt-astarta-ast/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no... a ja pozbyłem się iAlbatrosa na rzecz Unimotu...
   i teraz siedzę i czekam... bo nie wiem co robić...

   Usuń
 115. @ Zgred, tez kibicuje Unimotowi, mam znajomego w branży paliwowej, luty wygląda bardzo ładnie dla branży, a Unimot dopiero zaczyna skubać rynek hegemonów, wystarczy maleńki kęs rynku, żeby pokazać jaki potencjał tam drzemie. Jeżeli spółka nie popełni błędów i wykorzysta nowy kapitał zwiększy kilkakrotnie sprzedaż. Liczę, że uda się dobrać co nieco zaraz po debiucie, tak jak Prezes pisał do 60 zł, trochę niecierpliwych powinno się wysypać.
  Dla mnie to długofalowa, w miarę bezpieczna inwestycja, z realnymi celami i na wdzięcznym rynku, z nadziejami na spore zyski. Dla posiadaczy akcji ten rok nie będzie nudny :), a mam nadzieję, że hojny :) na co liczę.

  OdpowiedzUsuń
 116. No dziś ciekawa sesja. Najbardziej mi ciąży AVIAAML. Uśredniłem trochę a tu taki spadek. iAlbatros trzymam chociaż zdaje sobie sprawę że jak nie dojdzie do sprzedaży to mogą być widły. Astarta bardzo ładnie - przykład że dobre wyniki przekładają się na wzrost kursu. Dziś wiosna trochę wiec stąd może mały ruch na blogu ;)
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie kusi trochę sprzedać iAlbatros, tak z 500 akcji aby ochronić część zysku. Ale z drugiej strony spore są ostatnio obroty i kurs rośnie, może to świadczyć że ktoś coś wie i kupuje, w grudniu dużo przedstawicieli funduszy weszło do rady nadzorczej a oni na pewno coś wiedzą i mogli się wiedzą podzielić. Jeśli chodzi o aviaam wygląda na to że obrona kursu się skończył i będziemy się obsuwać, trzeba będzie poczekać dłużej (może rok lub dwa) na lepsze czasy, ostatnia szansa na mocniejsze odbicie to wysoka dywidenda i dobre wiadomości w raporcie za 1 kw.

   Usuń
 117. Prezesie a co sądzisz o spólkach z WIG20 PGN i CCC? CCC jutro poda wyniki moim zdaniem będą dobre.
  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pgn zarządzany przez PiS mnie zniechęca i się nie wypowiadam, jeśli chodzi o ccc to wyniki będą dobre ale wycena jest już wysoka, c/z 38 i niech spadnie na 33 to i tak kosmos.
   Wdx dobry raport podał, niby c/z 10 ale po uwzględnieniu amortyzacji i capexu to spada na 5. Trzeba obserwować i może się kiedyś skorekci kurs to można myśleć.

   Usuń
  2. Wdx czeka ze sprzedażą terenu, jak sprzeda jedną z trzech lokalizacji c/z spadnie o kolejne punkty, nie spieszy im się, to może i dobrze. Z czasem przyjdzie na nich czas, mankament to spółka z małą płynnością i ciężko dobrać akcji.

   Usuń
 118. o wskaźniku C/Z słów kilka...
  http://10-procent-rocznie.blogspot.com/2017/02/dlaczego-wskaznik-cenazysk-cz-jest-tak.html

  OdpowiedzUsuń
 119. Na Drozapolu wczoraj sie ladnie skorekcilo!

  OdpowiedzUsuń
 120. Witam, Chciałbym zwrócić uwagę na 2 spółki: Rokita i Rawlplug. Przeszukałem dyskusję i nie znalazłem wzmianki. Obie płacą dywidendę (Rokita nawet porządną), bardzo ładne przepływy, wzrosty przychodów i do tego cały czas inwestycje. Może jak spojrzy na nie wiele oczu to dostrzeżecie coś co je hamuje :)...

  OdpowiedzUsuń
 121. Witam prezesa i całe forum jestem nowy ,ale od kilku tygodni obserwuję wasze wpisy i uważam ,że warto zawsze coś tutaj obejrzeć i nawet podkupić,od dłuższego czasu myślę o spółce Geotrans czy to dobry pomysł? pozdrawiam Bogdan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym obecnie nie kupił Geotransu choć spółka sama w sobie jest ciekawa, jest duże ryzyko że spółka zależna będzie musiała oddać Torpolowi ze 4 mln i jeśli do tego dojdzie to Geotrans będzie musiał spółkę zależną spisać w straty a to kilka milionów zł (nie chce on ewentualnego roszczenia Torpolu pokrywać więc będzie likwidacja pewnie tej spółki zależnej)

   Usuń
 122. Ale cisza. Delko nam sie korekci. Jak to technicznie wygląda.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Delko na szybko masz tu:
   https://squaber.com/pl/stock/GPW/DEL

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni