"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 1 lutego 2017

Aktualności, analizy, komentarze 2/2017

dodano 13.02.17 -  Unimot - raport zgodny z prognozą na poziomie zysku netto czyli 30 mln a na poziomie przychodów nawet wyżej bo łącznie 2,5 mld, bilans i przepływy operacyjne słabiutkie ale
związane jest to ze skokowym wzrostem skali biznesu. W kontekście posiadanych akcji Onico istotne jest stwierdzenie zarządu "w IV kwartale 2016 roku został utrzymany wysoki poziom sprzedanych wolumenów, co w ocenie Grupy wynika m.in. z wejścia w życie, tzw. pakietu paliwowego czyli szeregu ustaw mających za zadanie ograniczyć szarą strefę w handlu paliwami".


Helio - nie jestem technikiem i może to naciągane co zobaczyłem na wykresie ale dla mnie utworzyła się potężna formacja podwójnego z docelowym kursem 25-26 zł


Livechat - informacja o sprzedaży 1 mln akcji (budowana księga popytu), niestety jutro spadki pewnie ze 2-3%, ja na szczęście sprzedałem

11.02.17 - Aviaam Leasing - na chińsko języcznej stronie http://jiaotong.hntv.tv/wenmingjiaotong/2197.html jest artykuł o leasingu 16 samolotów spółki joint venture, będzie on na 12 lat (długi i stabilny zarobek) a samoloty będą od lutego co miesiąc dostarczane do Aeroflotu. Z kolei w innym wywiadzie prezes Aviaam Tadas stwierdza iż w przeciągu 5 lat chcą osiągnąć flotę 45 samolotów o wartości 2,5 mld USD - zakładając pesymistycznie 3% rocznego zysku da to 75 mln USD czyli około 300 mln zł przy 254 mln zł obecnej kapitalizacji.

10.02.17 - Delko - na parkiet jest z grudnia ciekawy artykuł który przeoczyłem, prezes firmy "Oczekuję, że ostatnie dni tego roku będą dla nas udane i zakończymy go rekordowymi w historii spółki wynikami na poziomie sprzedaży, zysku i rentowności. Z kolei w 2017 r. liczy na dwucyfrowe zwyżki zarówno pod względem sprzedaży, jak i zysku."

9.02.17 - Dovado na bankierze policzył (zgadzam się z tymi wyliczeniami) jaki może być przyszły zysk coroczny Aviaam Leasing z leasingu 16 nowych samolotów dla Aeroflot umowa , wg niego może to być 80 mln zysku rocznego, jednak jeśli nawet w podejściu ostrożnościowym przyjmiemy połowę czyli 40 mln i dodamy z 70 % średnich zysków z ostatnich 5 lat czyli około 50 mln to będzie 90 mln powtarzalnego zysku rocznego czyli przy dzisiejszej kapitalizacji c/z 2,9.

na parkiet jest artykuł Małe spółki w tym roku mogą pozytywnie zaskoczyć i są wśród nich Livechat i Stalexport

na comparic pojawiła się analiza Squabera Bowim, przewidują dalsze wzrosty kursu
dodano 7.02.17 - Unimot - oferujący akcje DM BOŚ podał raport analityczny link wg którego szacuję wartość jednej akcji metodą zdyskontowanych przepływów pieniężnych na 45 zł na akcję, a metodą porównawczą na 69zł. Podana została cena maksymalna nowej emisji - 47 zł. Jest to około 40 % mniej niż obecna cena rynkowa.

Astarta podała raport miesięczny link , ceny cukru w styczniu wzrosły o 3,6% a pszenica, kukurydza i soja spadły około 3%.

Bowim kolejny tydzień rosły ceny stali, średnio blacha (47% sprzedaży firmy) wzrosła o 1,45% linka ceny

1.02.17r. - LSI Software - bardzo fajne info podała firma link iż przejęła swojego konkurenta za 4,65 mln plus dopłata zysku przejmowanej firmy za 2016r., w mojej ocenie fajne info bo płacą 5 krotność Ebidta, dodatkowo roczne efekty synergii to 1 mln i LSI dzięki przejęciu wyda o 2 mln nakładów inwestycyjnych na oprogramowanie które pewnie przejmowana spółka posiada.


Astarta wczoraj podała informacje odnośnie produkcji rolnej w 2016r. i uśrednionych cen sprzedaży (jest porównanie do 2015r.), sprzedaż w cenach lokalnych (hrywna) wzrosła o 35 % (przeliczyłem) link

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany.  Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Udostępnij:

265 komentarzy:

 1. http://stooq.com/n/?f=1155397&search=+sare+ - bardzo ambitne plany. Spółka póki co nie wygląda na drogą. Co sądzisz o możliwości realizacji tych planów Prezes ?

  Nie kojarzę byś pisał o tych obligacjach - tzn dlaczego je kupowałeś, może mały case z catalysta ? Wynik bardzo dobry za miesiąc, 3% lepszy od WIGu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz że nie lubię inwestować pod prognozy podawane przez małe firmy bo często jest tak że chcą one osiągnąć określone korzyści (np. wyemitować obligacje lub właściciele chcą wcisnąć akcje inwestorom). Patrząc na obecne wyniki firmy to jest ona prawidłowo wyceniana, pokazuje wzrost zysków i przychodów ale ma słaby bilans i przepływy operacyjne, dlatego jak masz dużo kasy i może poczekać kilka lat to może i zarobisz.

   Nie wiem czy czytałeś moją analizę OEX którego zostało mi resztki w portfelu http://analizyprezesa.blogspot.com/2016/12/oex-dzieki-przejeciom-wyniki-powinny.html , na dłuższy termin ładnie może urosnąć gdyż poprzejmowali kilka firm i nadal może będą to robić i na 2018 przewidują wzrost Ebidta do 50 mln a 2021 do 70 mln z obecnych 25 mln. załączam link z prezentacji http://www.bankier.pl/static/att/emitent/2016-09/zalacznik_do_raportu_nr_45-2016-Kierunki_rozwoju_Grupy_OEX_20160922_095714_0544467988.pdf .

   Usuń
  2. Wiem, że prognoz firm nie lubisz ;), zobaczymy czy SARE je spełni. Rynek póki co zapowiedzi przyjął chyba dość chłodno, w przeciwieństwie do Synektika gdzie konferencja wystarczyła na 15% ruchu w górę.

   OEX póki co za bardzo "odjechał", jak skorekci się do 18 zł i będę akurat miał miejsce na niego (staram się nie mieć więcej niż 6-7 spółek) to czemu nie :)

   Usuń
 2. Witam, prezes
  Co sądzisz o spółkach:
  Unified Factory oraz Unima
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dodam że chodzi mi o długi termin

   Usuń
  2. W długim terminie masz 50% szans że kursy ich wzrosną, United nie lubię takich firm więc ich i nie analizuję bo mi zwyczajnie "śmierdzą", kupują i sprzedają niby akcje firmy Bioerg z terminami płatności po 12 m-cy, dopóki nie będzie zapłaty za takie akcje to ciężko powiedzieć jakie są faktycznie wyniki bo jak nie zapłacą to tak jakby transakcji wcale nie było. Patrząc także na co ich składają się przychody i zyski czyli duże odsetki i aktualizacje inwestycji oraz podatek dochodowy na plus w kwocie 500.000zł to lepiej takie firmy odpuścić - więcej nie pomogę.
   Unima jest od kilku miesięcy mocno grana i nie można wykluczyć że jeszcze urośnie tym bardziej że prezesa firmy zapowiada że wyniki mogą być lepsze r/r. Plusem jest tutaj niska kapitalizacja bo 9,6 mln a inwestorzy taką lubią oraz niezły bilans bo 15 mln kapitałów własnych oraz stale rosnące przychody i zyski, słaba strona to ujemne przepływy operacyjne. Jak widać szanse na dalsze wzrosty ale jakiej wielkości trudno powiedzieć.

   Usuń
  3. Prezes Marcin, pytał o spółkę Unified Factory a nie United :)
   pozdr.
   piter

   Usuń
  4. Prezes - Unima chce płacić dalej dywidendy, w 2016 stopa div. wyniosła 10%, więc muszą te przepływy operacyjne poprawić, bo inaczej dywidendy by nie wypłacali ;). Kurs obecnie na oporach z 2011, po jakiejś korekcie i wychłodzeniu (3,0 ? ew 3,40) może być interesujący MZ.

   Usuń
 3. Witaj Prezes,
  Widzę na Twoim rachunku zmniejsznie salda i taką oto operację:
  Wypłata gotówki - wyksięgowanie nie wykupionych obligacji PL-1700.00
  Czy możesz przybliżyć nam szczegóły tej operacji. O co dokładnie chodzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są to obligacje Property Lease Fund które nie zostały wykupione w terminie i teraz w sądzie trwa zatwierdzanie układu. Wydałem na nie jakieś 1300zł, wycena ich ostatnia była na 1700zł a w styczniu biuro maklerskie wartość ich wyzerowało. Teoretycznie mogę zarobić na nich z 50% ale w ciągu 20 lat bo takie są propozycje układowe, oczywiście nie liczę na to i jak z 10-20% odzyskam to będzie sukces. Obecnie jest strata 1300zł i tego się trzymam - czyli najgorsza inwestycja życia bo strata 100% :-)

   Usuń
 4. Na Ialbatros znowu podaż czekała na zapełnienie lewej strony i sypnęła.
  Ciekawy jestem do ilu to może spaść? Są tu jakieś techniczne wsparcia?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamiast na wsparcia popatrzyłbym na kalendarz. Mamy krótki luty, a decyzje odnośnie wezwania mają być podjęte najpóźniej, podkreślam najpóźniej za 27 dni. Wóz albo przewóz ...

   Usuń
 5. Co sądzisz o spółce ERG? I kolejne pytanie ... wcześniej grałeś także na PEPEES, czy nadal uważasz, że jest to spółka warta do zainwestowania?

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam.
  Co sądzisz Prezes na temat inwestowania w spółki dywidendowe? W Twoim portfelu to widzę OEX jako sp dywidendowa. Czy może jest jakaś spółka dywidendowa kt wypłaca regularnie dywidendę i masz ją w portfelu? A może jakieś w tej chwili obserwujesz? Proszę o Twoją opinię.
  Z inwestorskim pozdrowieniem Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaczynam Ci współczuć Panie Prezesie, jeżeli chciałbyś odpowiadać na te wszystkie pytania czasu na analizę zostaje niewiele. Panowie minimum wysiłku, zamiast klepać mało wnoszące pytania spróbujcie sami czegoś poszukać. Wasze działanie obniża czas i jakość zasadniczej pracy Prezesa i tym samym jakość bloga. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja tez sie zgadzam z przedmowca. Proponuje aby spolka wogole byla omawiana nalezy napisac argumentacje, zadac sobie trud w postaci samodzielnego otworzenia raportu kwartalnego.

  OdpowiedzUsuń
 9. @ szeniek - na razie uspokoiła się podaż na iAlabatros i tak jak napisał petrodolar krótki miesiąc i będziemy mądrzejsi, pod koniec miesiąca osoby lubiące hazard mogą zaryzykować kupno, jest 50% szans na dobry zarobek.
  @ obserwator - jeśli chodzi o Erg to w mojej ocenie jest prawidłowo wyceniany, wyniki mogą być do miliona lepsze ale nie wiele więcej(podobny Ergis średnie zapowiedział) ale w dłuższym terminie mogą być dalsze wzrosty kursu gdyż zwiększają moce produkcyjne, rośnie im sprzedaż i marża czy nawet 75% zysk chcą co roku w formie dywidendy wypłacać (stopa około 7%). Co do Pepees w mojej ocenie w krótkim terminie tak do 6-9 miesięcy można spróbować zagrać pod wyciągnięcie 10-15% a w dłuższym to wszystko będzie zależeć od zbiorów (czyli pogody) czy mocy złotówki - w 2016 była słaba i to poprawiło rentowność a teraz zaczyna się umacnia i zobaczymy jaki będzie trend.
  @ wojtek - za ostatnie 12 mcy mają minus 1,178 mln przy 0,9 mln zysku i 0,8 mln amortyzacji czyli brakuje im blisko 3 mln, dlatego niech im spłyną należności to może ładnie wyglądać ta inwestycja, ja pozytywnie o niej pisze tylko z zatrzeżeniem.
  Dziękuję za współczucie, na razie ogarniam jeszcze choć czasem faktycznie jest sporo.
  Na Unified Factory i o dywidendy odpiszę niedługo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wracając do Unified Factory to nie znam się na informatyce aby stwierdzić czy to co oni robią jest przyszłościowe dlatego bardziej skupię się na liczbach, podali szacunkowe wyniki za 2016 i ostatni kw to 1,8 mln zysku do 0,67 mln oraz przychody 8,267 mln do 7,752 czyli niby progres. Jednak patrząc rok 2016 do 2015 to spadek przychodów jest o 25% (a to dużo) a wzrost zysku o 95% to ładnie - pytanie tylko pozostaje czy nie ma w tym żadnych jednorazowych transakcji gdyż strasznie duża rentowność wyszła w stosunku do poprzednich kwartałów. Ale zakładając że jest ok to 4,6 mln to otrzymujemy c/z 13, bilans po 3 kw taki sobie (kapitał własny 17,4 mln do obecnej kapitalizacji 60 mln to słabo wygląda), przepływy dodatnie ale nie powalają, sporo inwestycji (capex), w drodze też emisja akcji bez pp. Na podstawie danych finansowych nie widzę potencjału wzrostu ze względu iż firma jest dosyć drogo wyceniana.
   @ rekinek - oczywiste jest że inwestowanie w spółki dywidendowe ma sens i jest najbezpieczniejsze, jednak zazwyczaj da się na tym wyciągnąć około 10% rocznie a nie wszystkich takie poziomy zadowalają, oczywiście łatwo ten wynik można poprawić tak do 15% jeśli będzie się sprzedawała akcje przez prawem do dywidendy (wtedy są historycznie najwyżej akcje) i kupować około 5-6 miesięcy po odcięciu dywidendy (oczywiście obserwować trzeba wyniki bo gdyby się mocno poprawiały to trzeba wcześniej kupować). Jeśli chodzi o OEX to w tym roku będzie minimalna, ze 2-3% a dla mnie mogłoby nawet jej nie być, zaciągnęli teraz sporo długu na przejęcie firm i lepiej niech go spłacą i dopiero płacą dyw. W moim portfelu mam kilka dywidendowych jak IRL, Vindexus, Onico, Aviaaml, Livechat, LSI (ma zacząć wypłacać od tego roku) ale największą (stopa dy. około 15%) może pierwszy raz wypłacić Stalexport i pod to kupiłem te akcje. Ponadto najbardziej dywidendową jest IRL która wypłaca co roku blisko 100% zysku i obecna stopa powinna być około 12-15% jednak mocno zyski tej firmie padły w tym roku i to niepokoi i nie wiadomo czy to rwała tendencja (możliwe że przed dywidendą będę sprzedawał w zależności od wyników za 4 kw).

   Usuń
 10. Od dzisiaj już komentuje pod nickiem skoro wszyscy tu tacy anonimowi:) Mógłbyś napisać skąd bierzesz info o cenie stali, które zamieszczasz w aktualnościach? To są dane z wyszukiwarki na koncie maklerskim w BOSiu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy wpisać w google: tytuł tabeli indeks cen stali ... I o takich pytaniach tu pisano.

   Usuń
  2. Jeśli chcesz ceny stali sprawdzić w kontekście dystrybutorów Bowim, Konsorcjum Stali czy Drozapol to sprawdza się na stronie puds.pl, jest to zrzeszenie dystrybutorów stali (pewnie z 90% rynku polskiego) na której stronie co tydzień podawane są najwyższe i najniższe ceny transakcyjne (czyli faktycznie zawierane przez przedsiębiorców). Podawane są najważniejsze produkty : jak blacha, pręty czy profile. Taki Bowim sprzedaje blisko 50% blachy która najmocniej ostatnio rośnie http://www.puds.pl/ics/1 , ważne jeśli chcesz analizować wyniki w kontekście powyższych firm to nie patrz na okres dłuższy niż 3 miesiące gdyż oni w kwartale mają sporą rotację zapasów (Bowim prawie dwa razy zapasy w kwartale obraca a jest to kwota około 90 mln). Jeśli pytałeś o ceny stali myśląc o innych firmach to nie odpowiem, trzeba byłoby zobaczyć co dana firma sprzedaje czy produkuje np. Stalprodukt to spora sprzedaż cynku i to możesz sprawdzić na stooq.pl

   Usuń
 11. Dzięki za szybką odpowiedź ;)
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 12. Prezes, LSI poinformowało o przejęciu konkurenta. Zamierzasz dokupić, pozostać na dłużej czy będziesz szukał okazji do wyjścia z tych akcji? Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie napisałem w poście, bardzo fajna informacja i wypadałoby trochę dokupić i niech leży na dłużej, jak dadzą do 11,30 to może trochę skubnę a jak kurs ucieknie to trzymam na dłużej - cel okolice 14-15 zł tak jak w analizie technicznej PKO BP http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26297376,dom-maklerski-pko-bp-analiza-techniczna-lsi-software

   Polwax podał szacunki zysku za cały rok i sprawdzają się moje przewidywania iż przez ich inwestycję zyski spadną (wyższe koszty), wydaje się że lepiej przez rok a może nawet dwa lepiej nie kupować akcji (chyba że spadną ze 20-30% to wtedy można brać).

   Usuń
 13. Mała uwaga co do Unified Factory, przychody im spadły bo zmniejszyli skalę działalności w zakresie niskomarżowego outsourcingu na rzecz wysokomarżowych wdrożeń platformy CSA. Spółka mocno się rozwija, emisja po 7,8 jest pod dalszą rozbudowę własnych platform w tym działającej od listopada wersji systemu w modelu SaaS. Trzeba pamiętać że kadra zarządzajaca ma od bodajże listopada 2015r. lock-up 3 letni na swoje akcje. Dla mnie to spółka mocno rozwojowa, a patrząc na wskaźniki nie droga. Dla mnie to dobry typ na longa, na pewno warta obserwacji

  OdpowiedzUsuń
 14. Prezesie popatrz proszę na CFI.
  Gdzie leży haczyk tak niskiej ceny akcji.
  Jak przeglądam raporty to aż wydaje się to niemożliwe.
  BIDET

  OdpowiedzUsuń
 15. Liczba klientów Livechat wzrosła w styczniu o 246 netto. Jak na styczeń, to bez rewelacji, bo w styczniu 2016 było +252, a w styczniu 2015 "tylko" +200.
  http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,343949
  Pozdrawiam
  MG

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeśli chodzi o Unified Factory jak dla mnie lock-up nie ma żadnego wpływu na wycenę firmy, jak napisałem nie znam tej branży i możliwe że jak piszesz jest rozwojowa, na chwilę obecną jednak patrząc na same liczby jest drogo.
  @ Bidet - w grudniu krótko odpisywałem komuś odnośnie CFI i tylko wkleję co napisałem "Czy pewny jesteś że spółka zarobiła 59,7 mln czy tylko przeszacowała ? Dla mnie ta spółka bardzo śmierdzi i uważam że lepiej jej nie dotykać, nie widzę sensu się wczytywać w nią i odsyłam cię do analizy na stockwatch.pl, tam po pierwszym kwartale analizowali spółki i pewnie się wiele nie zmieniło http://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-334321_CFI.aspx#334321"
  @ MG - w Livechat niby dynamika podobna r/r jednak moim zdaniem zbyt niska, potrzeba ze 350 miesięcznie mieć więcej użytkowników aby dynamiki były sensowne, za tydzień wyniki które wg moich wyliczeń powinny być 50% lepsze i wtedy będę sprzedawał akcje, nie ma sensu ich kisić tym bardziej że jak kupowałem dolar był po 4,20 a dzisiaj po 4.

  OdpowiedzUsuń
 17. a ja dziś zakupiłem sobie Livechata za 49,41...

  OdpowiedzUsuń
 18. Zauważyłem, że ktoś cały czas podaje akcje Danksa po 0,80.
  Myślałem o powrocie do tej spółki i ewentualne informacje, co zrobią z gotówką, dlatego pytam, jak wy to widzicie.
  Jakie tutaj mogą być scenariusze?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 19. Cześć Prezes , czy Twoj wpis z listopada na wątku Danksa jest aktualny ? i co myślisz o zachowaniu się kursu Vindexus ?
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Danksa o tyle się zmieniło od listopada że podali świetne raporty miesięczne i można się spodziewać mocny wyników za 4 kw. Jak dla mnie pozytywną informacją jest to że przedłużają zapisy (zaproszenie zarządu) na nową emisję tak jakby mieli problemy z zebraniem całej puli, może to da myślenia Truchlowi że akcjonariusze nie będą ciągle mu obejmowali akcji, ponadto jak cała emisja nie będzie objęta to mniejsze rozwodnienie będzie i niższe c/z. Od 2 tygodni widać że ktoś sprzedaje akcje po 79 i 80, mam wrażenie że ktoś związany z firmą wali akcje w rynek aby z tych pieniędzy objąć akcji i uratować emisję.
   Jeśli chodzi o Vindexusa to możliwe że dzisiejsze spadki mogą wynikać ze zmian jakie Ziobro chce zrobić o przedawnianie wierzytelności, skrócić z 10 na 7 oraz po nadaniu sądowe tytułu egzekucyjnego dochodzenie max 3 lata - w mojej ocenie w terminie do 1-2 lat bez wpływu na firmę a w dłuższym terminie minimalny albo wcale (kto chce spłacać to będzie).

   Usuń
 20. Albatros ląduje dziobem o beton...

  OdpowiedzUsuń
 21. Prezes dokupujesz livechat dzisiaj

  OdpowiedzUsuń
 22. Dobrze, że zostawiłem zapas kasy na ewentualne dokupienie Ialbatrosa.
  Swoją drogą bardzo dziwne ruchy.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 23. hmmm na IAG 1 osoba chce puścić 10k po 10.80 trochę to niepokojące co się dzisiaj wyprawia z kursem na tej spółce.. jak tak dalej będzie się działo to możemy nawet po niżej 10 zl zobaczyć.Sam mam stratę 11%.Czyżby ktoś coś wiedział czy dojdzie do sprzedażny?
  lopo

  OdpowiedzUsuń
 24. Livechat wręcz odwrotnie, będę chciał sprzedaż ale po wynikach (kupno mnie nuż nie interesuje)
  @ lopo - to dosyć późno wszedłeś w iAlbatrosa, czyli podsumowując możesz stracić ze 25-30% albo zyskać ze 25-30%. Nie szukać na siłę sensacji, jak każdy będzie pisał że ktoś co wie to tym więcej ludzi będzie panikować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy mozna na dluzej zostac w tym livechat i jeszcze dokupic czy po wynikach uciekac. Jam myslisz jaki bedzie kurs po wynikach

   Usuń
  2. Jeżeli Cię interesuje termin kilkuletni to jak najbardziej Livechat może brać, to co pisałem w analizie to podtrzymuję. Ja jak pisałem będę musiał wypłacić w kwietniu ze 30.000 dlatego sporo muszę sprzedać i zrobić selekcję.

   Usuń
  3. A onico i avia tez podtrzymujesz ze po wynikach kurs ruszy bo nie wiem czy dokupowac a jest teraz tanio. Moze jaka nowa spolke masz na oku.

   Usuń
  4. Jedyne co mogę podtrzymywać to to że wyniki powinny być lepsze r/r a jak kurs się zachowa to już nie ode mnie zależy. Proponuję Ci już poczekać do wyników, od przyszłego tygodnia będzie tego dużo.

   Usuń
 25. i dolne widły na Albatrosie...

  OdpowiedzUsuń
 26. Jakas masakra. Co oni wyrabiaja na the Albatross?

  OdpowiedzUsuń
 27. Cześć Prezesie,
  co myślisz o GEOTRANS? Z jednej strony dobre wyniki finansowe i zysk w 2016r. Z drugiej strony spór sądowy Spółki zależnej (Kompania Elektryczna sp. z o.o.) z Torpol S.A. i i informacja o ryzyku niezrealizowania prognozy finansowej w zakresie skonsolidowanego zysku operacyjnego EBIT na rok 2016 na poziomie 4,6 mln zł. Kurs spadł, czy to czas na zakupy czy raczej obserwacje? Pozdrawiam Kacper.

  OdpowiedzUsuń
 28. w tej chwili zysk przy sprzedaży może wynosić około 60 % przy braku sprzedaży niech każdy sobie policzy wartość firmy, jak nie dojdzie do sprzedaży kurs pewnie spadnie na 9-8 zł ja dokupię wtedy .
  wydaje mi się że to ostatni spadek by odebrać akcję , mało kto teraz wytrzyma wzrost kursu np. na 13 zł . miałem 1000 akcji po 10 zł sprzedałem po 12 w tej chwili odkupiłem 1500 średnia 11 zł
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam na pokładzie IABGR.
  Wyrwałem dziś trochę akcji, liczę ze funduszom :) i niebawem zacznie się wspinaczka.

  OdpowiedzUsuń
 30. Rzeczywiscie bywaly dziwne zagrywki, np po 1 akcji przy najnizszym kursie z arkusza zlecen.

  OdpowiedzUsuń
 31. @ Kacper - ciężko mi o Geotransie coś jednoznacznego napisać, z jednej strony spory potencjał w spółce ze względu na specyfikę firmy (rekultywacja odpadów) i kilka umów podpisanych w ostatnim kwartale a z drugiej strony ryzyko zapłaty 4 mln Torpolowi. Dodatkowo liczby (wyniki) słabo tej firmy wyglądają, słaby bilans (kapitały to tylko 5 mln przy 15 kapitalizacji), przepływy słabiutkie, do tego główny akcjonariusz Eco Ventures co też nie jest atutem. Ja bym obecnie nie kupował tych akcji i poczekał na wyniki które będą za kilka dni, lepiej kupować spółki w trendach wzrostowych niż spadkowych.

  Jak styczeń miałem bardzo dobry to luty zaczął się tragicznie, w dwa dni wartość mojego portfela spadła o 3%, to całkiem dużo. Dzisiejsza sesja jest jedną z najgorszych od dłuższego czasu gdyż spadło mi aż 8 spółek a tylko 1 lekko wzrosła. Uprzedzam pytania o iAlbatros i nie wiem co się dzieje, kurs najpierw rośnie o 20% a następnie tyle samo spada, nie ma na to teorii ale nie panikuję gdyż jestem w punkcie wyjścia. Jak wiemy został miesiąc na rozstrzygnięcie, nic nie wiemy i tego się trzeba trzymać. Szkoda tylko że była poduszka bezpieczeństwa i już jej nie ma :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mojego nosa iAlbatros jest grany spółdzielnią. Zbili kurs, może jeszcze trochę zbiją, a potem będą zbierać powoli. Obym się nie pomylił, inaczej będzie to słaba inwestycja.

   Usuń
  2. Żeby nie mi nikt nie zarzucił, że tutaj tylko pasożytuje ;), wrzucam własną analizę IAG. Wykres dzienny. Średnie 150d (czw), 55d (nieb), 100d (zolt). http://www.bankfotek.pl/image/2055192.jpeg . Po pierwsze nie zgadzam się z opisem iż ruchy są tu przypadkowe, bo są bardzo techniczne. Podstawowy problem to wielka spadkowa świeca z 21.11. Po niej widać na obrotach że znalazł się popyt który pozbierał papiery a potem było nawet wybicie nowego max 24.01 - i to wydarzyło się już niestety bez obrotu. Dla spekulantów którzy kupowali po 10,xx dobrym miejscem na cashowanie pozycji była góra świecy z 21.11 - tu nie udało się co prawda dobić do oporu na 12,5, ale mogli być tacy co sprzedawali bo ze skupu zysk mieliby dość podobny (tak Prezes ?). Wsparcie na 11,0 padło (i staje się pierwszym nowym oporem), póki co wyciągnięto kurs na kolejnym czyli 9,7. Biorąc pod uwagę spadkowy układ średnich, mieliśmy więc do czynienia z korektą wzrostową w trendzie spadkowym. Jeśli trend miałby być złamany i IAG miałby wrócić do wzrostów potrzebne jest trwałe wybicie 11 zł i najlepiej potem oporu na 12,5. Jeżeli padnie wsparcie na 9,2 to praktycznie pewny będzie test minimów na 7,8-7,7. Oczywiście informacje fundamentalne w jedną sesję mogą zmienić układ sił na walorze, póki co jednak wygląda to na powrót do trendu spadkowego, więc niezbyt ciekawie.

   Usuń
  3. Czyli mam plan co do IAG. Wy ze strachu sprzedajcie teraz wszystko w 2 sesje PKC a ja odkupie po 8. Dziękuje.

   Usuń
  4. Jeśli to były tylko zagrywki techniczne to jest ok, miałem odczucie bo sporo obserwowałem że ktoś przekładał z wora do wora aby celowo wywołać panikę np. na kupnie przez długi czas w ukryciu stał na 10,75 a na sprzedaży na 10,80 było 10k papiera. 10,80 to wyglądał na straszaka aby 10,75 zbierało, może słabo szło więc spuścili niżej (tak sobie myślę). Generalnie dopóki Moncer nie sprzedaje nie ma co panikować, a kto ma kasę i mocne jaja może próbować kupować. U mnie jaja są tylko brak kasy :-)

   Usuń
 32. Ja dzis dokupilem po 10zl i mam obecnie 1100 akcji. Moge jeszcze dokupic 900 sztuk, tylko strach pomyslec, jaki poziom bedzie dobry. Wyzej jest napisane 9,2 i moze tam sie ustawię i czesc na ewentualne dalsze spadki. Tez mi sie wydaje, ze spadki byly kontrolowane. Szczegolnie te pojedyncze akcje na bardzo niskich poziomach.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 33. Przed poprzednim skupem też były na IAG gry i zabawy.
  Jeśli spółka jest grana to mam nadzieję, że nie dla 20-30%.
  I tego się póki co trzymajmy.
  filip

  OdpowiedzUsuń
 34. Wczoraj spadł Albatros dzisiaj Helio - jak nie urok to sraczka (choć IALBGR dzisiaj odrabia straty). Tak ogólnie to styczeń miałem fantastyczny, ale ostatni tydzień to kilkuprocentowy obsuw kapitału:( Zastanawiałem się nad wykorzystaniem korekty na Helio i sprzedażą Modecomu celem dokupienia właśnie Helio. Doszedłem jednak do wniosku, że takie skakanie z kwiatka na kwiatek nic dobrego mi nie przyniesie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy korektę na rynku ostatnich wzrostów więc trochę się traci. Z Helio lepiej się na razie wstrzymać bo ktoś chce sprzedać za jakieś 75.000 zł więc jak się mu pili to i zbije kurs do 10 zł. Modecom to chyba już musisz poczekać do wyników, 10 dni i będziesz mądrzejszy (ale czy bogatszy to nie wiem).
   Mnie to wkurza Aviaaml, jak stałem na 6 zł ze dwa tygodnie to kurs był w okolicach 6,2, podniosłem na 6,15 i kupiłem to teraz zleciał poniżej 6 zł.

   Usuń
 35. Prezes warto teraz dokupować AVIE. Jak byś miał kasę to byś kupił. Czy jeszcze poczekać az spadnie niżej?
  Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem że pytasz o Aviaaml Leasing ? Jeśli tak to Aviaaml trochę potraktowałem spekulacyjnie (zagrałem pod wyniki) gdyż wedle nie do końca zweryfikowanych informacji wyniki za 4kw mogą być nawet 100% wyższe. 3 miesiące wcześniej też były takie informacje że wyniki będą dużo lepsze, pod to zagrałem i się udało dobrze zarobić. Jak będzie teraz ciężko powiedzieć. Firma jest bardzo perspektywiczna, bardzo tania c,z 2,76 a o tym pisałem w analizie jak kupowałem ale ma słabe zainteresowanie inwestorów, kurs jest mało płynny a to zawsze rodzi jakieś ryzyko.

   Usuń
 36. prezes widzę że DELKO spada kiedyś miałeś tą spółkę. warto teraz kupować?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawiłem się na kupno Delko 300 sztuk po 10,70, jak wejdzie to dobrze a jak nie to trudno, ktoś próbuje z 10.000 akcji sprzedać i może zrzuci.

   Usuń
 37. A jaki ewentualny zasięg zysku z tej inwestycji przewidujesz
  Może jeszcze sie na jakąś spółkę ustawiłeś. Jak możesz to podaj.
  z góry dziękuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałem krótkiego posta którego uzupełnię, teraz przez godzinkę będę zajęty

   Usuń
 38. ok Prezes do usłyszenia

  OdpowiedzUsuń
 39. Uniwersal
  Obserwuje impexmetal, rynrek dziarsko testuje granice 4zl, a nie wierzylem ze sie przebije. Korci mnie zeby dobrac moim zdaniem po przebiciu 4zl puszcza hamulce wlasciciela. Spolka tania, branza metalowa, zyski przywzoite, chociaz wg mnie zanizane kiegowo, no korzysc innych spolek z grupy.
  Prezes, ewent inni inwestorzy czy podzielacie moje zdanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kupiłem Impexmetalu po 3 to i nie kupię po 4, mnie wstrzymuje osoba Karkosika i jego kombinacje, ponadto zauważ że oni w 4 kw 2015 mieli jednorazowy extra przychód na około 60 mln (trzeba zobaczyć co to) i przez to baza jest bardzo wysoka. Kolejna rzecz to oni produkują z miedzi dużo towarów a miedź mocno rośnie i będzie niekorzystanie wpływać na wyniki, ponadto ceny węgla koksowniczego przecież mocno wzrosły i to może obić się na wynikach. W mojej ocenie wyniki r/r będą dużo gorsze i niedługo się dowiemy czy mam rację.

   Usuń
  2. A ja kupiłem co prawda tylko 7 % portfela (gdyby to nie był Karkosik to był kupił za 40%)
   W 2016 pozbyli się działki za ponad 85 mln, wiec baza nie ucieknie.
   Sprzedają głównie aluminium, cynk i ołów, poniżej 10 % miedź, ale to ma mniejsze znaczenie gdyż są uczestnikiem londyńskiej giełdy metali.
   Nowa walcownia aluminium i piec topielny zwiększyły im moce produkcyjne.
   Cały rok kupowali akcje spólek z grupy boryszew (udziały w zyskach/wzrost aktywów)
   Karkosik stopniowo zwiększa swoje udziały w impexmetalu,
   Jest też od roku uchwała o skupie własnych akcji do 4 zł, na 5 lat.

   I tu się zaczyna :)

   Mało skupionych akcji: czy nie zdążyli, bo ich zastała hossa? czy jest inny priorytet właściciela i nie będzie bronił kursu 4 zł

   Tak czy siak bardzo duże obroty na spółce sugerują, że duży inwestor jest zainteresowany spółką, bądź odbywa się skup przed wezwaniem co tez jest możliwe
   i zgodne z polityką Karkosika, ale w 2 przypadku nie windowałby ceny tak wysoko.

   Ja się skłaniam do wersji, że nastąpiło zainteresowanie polską giełdą i kurs może niedługo polecieć zwłaszcza że powyżej 4 zł nie ma sensu go bronić przez Karkosika.

   Tylko czy nie popełniam gdzieś w mojej ocenie grubego błędu?

   Usuń
 40. Prezes dlaczego sprzedałeś HEL bo coś dzieje w HEL czy potrzebowałeś gotówki na inne zakupy akcji? Dziś na HEL spadek ok (-4%) czarne świece czyżby sygnał sprzedaż?
  Z inwestorski pozdrowieniem
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku Helio kupiłem 400 akcji i później w trakcie wzrostu powiększyłem tą pozycję do 1225 i uznałem jednak że przeholowałem i sprzedałem 325 sztuk. Zostało mi 900 akcji i to trzymam minimum do wyników ale będę się starał się dłużej (przynajmniej do raportu rocznego w okolicach października), wszystko będzie zależało czy na kwiecień uda mi się uwolnić około 30.000zł na podatek. Nic w firmie się nie dzieje złego, przynajmniej ja o tym nie wiem bo od razu bym napisał.
   @ Universal - widzę że masz Impexmetal rozpracowany więc ja Ci nie pomogę bo mniej wiem.

   Usuń
 41. witam prezesa a co sądzisz o herkulesie wiem budowlanka cie nie interesuje ale oni wynajmują robią prefabrykaty no i transport , po klepnięciu przez unię funduszy na infrastrukturę mają potencjał wzrostowy tak się zastanawiam czy trochę nie kupić na około 1 rok .

  OdpowiedzUsuń
 42. a tak po za tym szacunek za blog namiętnie czytam w porównaniu do ciebie to mam mało papierów no ale przez 1 rok 22 % zysku no i straty odrobione a na gpw to jestem 1 rok ,ialbatros miałem sprzedałem z niewielkim zyskiem ale teraz po niby korekcie to trochę wezmę zastanawia mnie avia na razie ją śledzę .

  OdpowiedzUsuń
 43. Tak namiętnie nie musisz czytać bloga, zostaw coś dla swojej kobiety. Ja zazwyczaj 5 nie przekraczałem ale kilka ciekawych spółek jest że się mocno rozdrobniłem
  Jeśli chodzi o Herkulesa to ja bym go na razie odpuścił, jak wiesz dużo działają w branży stawiania wiatraków (głównie spółka zależna Viatron) a te zostały zablokowane przez PiS. Druga rzecz to bardzo wysoka baza w 4 kw, dlatego realne są słabsze wyniki i spadek kursu po wynikach. Może wtedy warto dopiero zaryzykować.

  OdpowiedzUsuń
 44. dzięki za info a avia w MIRBUD jest jeden z avia no z tego co czytałem to odpuścił avie , choć firma ciekawa miałem niedawno abc data nie wiem czy nie wrócę dolar słabnie a co sądzisz o tych 2 firmach w avia jesteś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeśli chodzi o kobiety zawsze im mało kupisz kwiatek chcą bukiet , ja max mam 5 firmy mirbud ,echo , i drozprofil dlatego szukam jeszcze 2, spekuły mnie nie interesują wolę tak jak ty pomału do przodu ,nie powiem Polimex czy inne w pewnym okresie dały zarobić i stracić no to jest gpw .dlatego staram się inwestować długo terminowo

   Usuń
  2. Krótko odpiszę bo piszę z telefonu. Po pierwsze podpisuj się z imienia lub pseudonimu bo tak przynajmniej wiem z kim rozmawiam i łatwiej jest później wrócić. Gość o którym piszesz to dovado i on mi wyliczył że zysk aviiaml za 4 kw powinien być o 100% wyższy. Jeśli chodzi o Mirbud to mie inwestuję w budowlankę ze względu na duże ryzyko w branży. Mirbud jest dosyć nisko wyceniany i wszystko wskazuje że wyniki będą lepsze r/r dzięki spółce zależnej JHM która w 4 kw sprzedała i podpisała notarialnie więcej umów niż w pozostałych kwartałach łącznie. Co do abc daty to jest spora niepewność, niby dzięki problemach konkurenta Action powinna zwiększać przychody przejmując klientów action. Jednak większośc sprzedawanych produktów importują (głównie usd) a w 4k usd/pln wzrósł o 10% w stosunku do 3 kw. Myślę że warto poczekać do wyników.

   Usuń
  3. dzięki prezes następnym razem się podpiszę

   Usuń
  4. Prezes, apropo szacunków dla AAL i kilku innych spółek to polecam artykuł K. Abramowicza:
   https://marketrevolution.ghost.io/moje-oczekiwania-co-do-wynikow-za-q4-2016/

   Usuń
  5. Dzięki, widziałem, jak się sprawdzą to będzie dobrze, ja zawsze ostrożnościowo podchodzę do szacowania aby nie było negatywnych zaskoczeń.

   Usuń
 45. Witam prezesa itg odpalił wiem że to dość głupie co teraz napisze( bo nie mam żadnego potwierdzenia na to) ale chodzi plotka że prezes ITG rozmawia z Amazonem. Oczywiście to tylko plotka wrocławska ale jeśli okazało by się że jest w tym ziarnko prawdy to...hm pzd wart

  OdpowiedzUsuń
 46. Sytuacja cen blachy gorącowalcowanej (BOWIM) w ostatnim okresie przypomina sytuację z przełomu 2009/2010
  https://zapodaj.net/1fdc7bbad1e19.png.html
  Nie wiem wtedy jak wyglądała segmentowo sprzedaż ale zakładając marże na poziomie 4-5% dla zysku operacyjnego i ok. 3% dla zysku netto to mamy z minimum 800mln przychodów (więcej ze względu na cła antydumpingowe?) 32-40mln ZO i 24mln zysku netto co da C/Z poniżej 4. Przypominam, że kurs w 2012 po debiucie był na poziomie 8-9zł. Mówią, że rok 2017 ma być rokiem inwestycji, także może być ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 47. @ wart - pod plotki i prognozy nie powinno się inwestować, pisałem na blogu ze 2 mce temu że Integera chcę kupić ale po wynikach rocznych bo pewnie będą jeszcze końcowe odpisy,niestety kurs już 30% uciekł i technicznie coraz lepiej wygląda. Ja jednak czekam wyników i dopiero będę myślał.
  @ marcink - ja do Bowim nie przyzwyczajam się i sprzedaję albo przy wynikach (lub szacunkach) za 4 kw lub 1 kw, nie chcę żeby mnie to spotkało co po 2 kw, kiedy kurs 30 % spadł. Oczywiście jak będę widział że ceny stali rosną to nie ma pośpiechu.

  OdpowiedzUsuń
 48. Witam prezesa
  A co ty myslisz o spolkach ktore o po Abramowicz. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 49. Przepraszam slowo mi ucieklo ktore opisal pan Abramowicz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jesteśmy w sieci więc pan raczej nie obowiązuje. Krzabr głównie zajmuje się newconnectem a ja raczej wycofuję się z inwestowania w ten rynek dlatego nie będę omawiał. Ze spółek z gpw które umieścił to Decora jest na mojej liście choć w tym tygodniu kurs trochę odjechał, domdev i unibep to deweloperka której nie ruszam, autopartner za drogi, orzeł biały potwierdzam że ruletka, unima to ostatnio pozytywnie pisałem i może być dobry wyniki, ergis słabszy wynik już zapowiedzieli, plastbox też pewnie gorsze wyniki. W mojej ocenie nie ma sensu już szukać teraz spółek aby zagrać pod wyniki, lepiej zostać z kasą i po wynikach może ciekawe w oko spółki wpadną na dłuższy termin.

   Usuń
 50. Dzieki Prezes jak zwykle za dobre rady. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 51. Prezesie a co myslisz o Arctic Paper? Wiem, że pewnie nie podoba Ci się niekorzystny układ walut w IVQ ale: (1)wycena jest mega niska a dodatkowo wskaźniki są jeszcze korzystniejsze bo spólka ma ponad 200M cashu, (2) spółka może wykorzystać dzwignię operacyjną ze względu na przyspieszająca inflację , dodatkowo ostatnie zakupu insiderów wskazują na wiarę w dobre perspektywy.
  szejker

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 200 mln gotówki ale 1,1 mld zobowiązań w tym 800 mln krótkoterminowych więc nie jest tak kolorowo. Przed wynikami za 4 kw lepiej już nie kupować bo jakieś super nie będą właśnie przez niskie eur/usd chociaż baza jest mocno ujemna. Później można myśleć bo baza za 1 kw też jest niska a kurs trochę jest lepszy (oczywiście najpierw trzeba przejerzeć wyniki).

   Usuń
  2. Zapomniałeś dodać 334 mln zapasów i 407 mln należności i 212 mln gotówki to daje 963 mln aktywów obrotowych. Zobowiązania krótkoterminowe wynoszą 768 mln zł. Nie jest tak źle jak podajesz. Amortyzacja za 12 m-cy to 119 mln zł a EBITDA 236,5 mln zł. O zdolność do spłaty zadłużenia raczej bym się nie martwił. Widzę to analogię do Grajewa - z biegiem czasu pozbędzie się zadłużenia i wtedy spokojnie będzie wyceniany na 1 mld zł +

   Usuń
  3. Ej, kto zapomina podawać istotne fakty ? Piszesz że wycena jest atrakcyjna ? Patrząc na c/z które jest ujemne to gdzie ta atrakcja. Podajesz spółka ma 200 mln gotówki ale może być tak że jej faktycznie nie ma bo musiała spłacić coś ze swoich 768 mln zobowiązań krótkoterminowych. W moim wpisie nie było manipulacji tylko raczej w twoim. Jest jeszcze jedna istotna fundamentalna rzecz - oni produkują papier, a jak wiemy coraz mniej się czyta gazet i książek i zużycie jego będzie jednak stopniowo spadało co jest złą informacją.

   Usuń
  4. na wyniki IVQ15 ujemnie wpłynęło zamknięcie zakładu bodajże w Niemczech, więc raczej nie brałbym pod uwagę c/z. Jeżeli można by się przyczepić to wciąż wysokie ujemne przepływy inwestycyjne. Pytanie czy spółka musi co roku tyle inwestować.
   szejker

   Usuń
 52. Prezesie co myślisz o cigames? Ostatnia sesja spory spadek po obniżeniu rekomendacji przez Bzwbk. Czy warto wykorzystać ten zjazd do wejścia w spółkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już wielokrotnie pisałem że nie inwestuje w firmy z sektora gier gdyż moim zdaniem w większości są przewartościowane i nie zasługują na tak wysokie wyceny, ponoszą ogromne wydatki inwestycyjne na stworzenie gry i niech tylko któraś będzie niewypałem i nie spodoba się graczom to wtedy jest potężna strata. Patrząc na finanse CIGames to też słabo wyglądają, ostatnio pokazują straty, słabe przepływy operacyjne w stosunku do kapitalizacji czy ogromny Capex (czyli inwestycje), bardzo niskie kapitały bo 70 mln przy 400 mln kapitalizacji. Dlatego w mojej ocenie kurs powinien być z 50% niżej ale wiem że te firmy są mocno grane przez inwestorów/spekulantów więc pewnie kurs nic albo niewiele już spadnie bo jest na wsparciu. Więcej w analizie technicznej https://comparic.pl/polimex-mostostal-pxm-ci-games-cig-gorace-spolki/

   Usuń
  2. Ja tylko dodam - kluczowa dla nich jest premiera Sniper 3. Udostępnili open betę i to w fazie raczej bardzo wczesnej. Dlaczego ? Brakuje im pieniędzy pewnie na testerów (gracze testują za free), możliwe i że na marketing (open beta wzmaga zainteresowanie). Do tego niestety przyjęcie gry jest póki co fatalne http://store.steampowered.com/app/579800/ . Co to spowoduje ? Bardzo proste - gracze którzy chcieli kupić na premierze lub preorder dwa razy się zastanowią czy wydać kasę na ten produkt. Większość pewnie poczeka aż grę połatają, pojawią się recenzje itd. Efekt więc jest generalnie słaby, co tylko potwierdza zaklinanie rzeczywistości przez Tymińskiego. A na wykresie technicznie tworzy się piękny RGR...

   Usuń
 53. Witam Prezesa
  Czy na dzisiaj jakieś spółki obserwujesz pod kontem zakupu?
  Czy nadal przypuszczasz że HELIO jeszcze spadnie do ok 10.?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam kilka firm które obserwuję pod kątem zakupu ale nie zrobię tego przed ich wynikami czyli prawdopodobnie i przez miesiąc nic nie kupię. Co do Helio to wolałbym aby więcej nie spadało ale nigdy spadków nie można wykluczyć.

   Usuń
 54. Mam pytanie odnosnie Pamapol. Ta sama osoba ustawia zlecenia na kupnie 7000 szt. np po 1,39 oraz na sprzedaż 7000 szt. po 1,49. Ostatnio dwukrotnie zebrał na kupnie i ustawia sie coraz nizej. Co takie ustawki mogą znaczyć? Dystrybucję czy raczej popyt?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powoli można zapominać o wzrostach na giełdzie. Wydaje mi się że jeszcze tylko do końca marca kursy będą podciągnięte. Tyczy się to całego rynku.

   Usuń
  2. Jeżeli jesteś pewien że to ta sama osoba to bardziej świadczy o akumulacji (popyt), ustawia straszaka na sprzedaży i ci którzy mają akcje chcą niżej sprzedawać a on sobie wtedy zbiera.

   Usuń
 55. Tylko pytanie, do jakiego poziomu bedzie tak sie ustawiał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już musisz go zapytać :-) Tak na poważnie dopóki będą chętni coraz niżej sprzedawać to kurs może się osuwać, chyba że wyniki już podadzą (które powinny być dobre) to powinno być w drugą stronę.
   @ anonimowy - jak do końca marca jeszcze przewidujesz wzrosty to super, niech w tym czasie wszystko wzrośnie jeszcze z 10-15% i będę zadowolony. Na lokatach i rachunkach w bankach jest 700 mld złotych i niech z tego nawet 2% przekażą na fundusze akcji to będzie 14 mld czyli całkiem dużo, to może być paliwo do tych wzrostów.

   Usuń
 56. Onico znowu słabnie. Niech juz podaja te wyniki.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 57. Co do Pamapolu to obstawiam, że to jest animator. Pewnie mają z któryś z domów maklerskich podpisaną umowę na zagwarantowanie płynności na papierze. Innymi słowy nie oznacza to nic.

  OdpowiedzUsuń
 58. A co ty Prezes powiesz na temat spadającego kursu ONICO.
  Może warto jeszcze kupować?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 59. Może być animator na Pamapolu ale rzadko się spotyka żeby za 10.000 zł utrzymywał płynność.
  Nie chcę się mi powtarzać o Onico, ile można, nic się zupełnie nie zmienia (raz spadnie 5% a raz wzrośnie), w mojej ocenie jesteśmy cały czas w korekcie wzrostów i czekamy na wyniki, ja liczę na 10,2 mln zysku czyli 50% więcej r/r, co ciekawe Krzysztof Abramowicz szacuje 100% wyższy zysk r/r. Gdyby się sprawdziły moje czy jego szacunki to powinny wzrosty wrócić, jak nie to trzeba myśleć o sprzedaży.

  OdpowiedzUsuń
 60. Prezesie, mógłbyś rzucić okiem na ASBIS? Od pewnego czasu trend boczny, sektorowo dość tania spółka. Wyniki też raczej będą pozytywne. Co prawda kilka funduszy w niej siedzi, ale nie mają jakiś ogromnych udziałów.
  Jak to wygląda z Twojego punktu widzenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jest to lubiana przez inwestorów spółka bo są i rekomendacje czy nawet jest w portfelu SII ale raczej nic nowego się nie pojawiło w ostatnim czasie dlatego przekopiuję Ci to co napisałem 10 dni temu : " w przypadku Asbis ja zbyt dużego potencjału wzrostu nie widzę, analitycy też nie za bardzo bo np. z grudnia rekomendacja bosia jest z niższą wyceną niż aktualny kurs. Asbis prognozował że zarobi 4-5 mln USD w 2016 czyli 16-20 mln zł co nie jest wynikiem rewelacyjnym, c/z będzie 9-11 to żadne cudo."

   Usuń
 61. Ktos kupil 160tys. Astarty po 60,06.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczę że jest to przygotowanie pod mocniejszy ruch wzrostowy, ja od rana czekałem ze zleceniem żeby kupić 25 szt po 60,03 ale wskoczyło tylko 17 (może reszta jutro się zrealizuje).

   Usuń
 62. Ciekawy komunikat pojawił się na Briju. Nie mam ich akcji i przy dobrej cenie chętnie dokupię.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 63. Ja dzisiaj sprzedałem.
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 64. Dobra wiadomość dla akcjonariuszy spółek z branży stalowej, a szczególnie dla Bowim: ceny blach stalowych w ubiegłym tygodniu znowu wzrosły. Szczegóły na www.puds.pl/ics/1
  Pozdrawiam
  MG

  OdpowiedzUsuń
 65. Cześć Prezes
  Co myślisz o zakupie BRiju.
  Dzisiaj spadł 6%.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Briju minimum do raportu rocznego nie kupuję, są poważne zagrożenia do przyszłych wyników jak : nie wiadomo czy nadal hurtową sprzedaż prowadzą (brak komunikatów), oni prawdopodobnie od stycznia będą płacić normalny podatek ok. 19% a nie 5% (korzystali z optymalizacji FIZ która jest od stycznia przykrócona) oraz nie wiadomo dlaczego główni akcjonariusze chcą sprzedać akcje (czy faktycznie coś jest na rzeczy że źle rozliczają vat to co pisał pb.pl) ? Na pierwszą wątpliwość poznamy odpowiedź przy rocznym, na drugą możliwe że dopiero przy raporcie za 1 kw a na trzecią - jeśli jest wszystko ok to nigdy.

   Usuń
 66. Prezesie a warto dzisiaj jeszcze wejść w DECORE , HELIO, DELKO bo widzę że troche spadło czy lepiej poczekać do wyników.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Decora to nie wiem jak zrobić, powinna pokazać ładne wyniki (zapowiadała już ze 3 m-ce temu że dobry 4 kw będzie) ale jest wyceniana c/z 9,2 i c/z może spaść po wynikach na 8 więc średnio wyceniana, ona ma ogromną amortyzację i mały Capex i to sprawia że faktycznie wyniki ich lepiej wyglądają i c/z wg moich kryteriów to około 5 będzie. Dlatego teoretycznie ma szanse na wzrosty gdyż realna jest dywidenda nawet 10-15% i to może być impulsem wzrostowym ale gwarancji nie ma (musisz sam zdecydować co zrobić). Do Helio i Delko jeszcze dwa i 3 miesiące do wyników więc sporo czasu dlatego nie można wykluczyć że kursy mogą jeszcze się trochę cofnąć i dopiero liczę że po wynikach powinny ruszyć w górę - więc zrób jak uważasz, możesz gdzieś się z 5-10 % niżej ustawić od obecnych kursów i może wpadnie, jak nie to przed wynikami możesz próbować kupić po bieżących cenach. oczywiście to ty podejmujesz decyzje.

   Usuń
 67. Sprzedałem resztę Briju i mam trochę wolnej kasy.
  Czekam do wyników...

  OdpowiedzUsuń
 68. Na Helio ktoś ustawia sprzedaż ok.10,99 - 11.
  Podejrzewam, że podobnie było z poziomem 9,50 - z tego co pamiętam.
  Ciekawe ile tego ma
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Helio jest spokojny, nawet jak do wyników trochę spadnie to po wynikach liczę że odbije.
   Na rynku trwa hossa i powinniśmy 2100 na wig 20 przebić a później do 2200 (okrągły poziom).

   Usuń
 69. Jak oceniacie cenę Unimotu?
  Ja na 99% zapisze sie.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba poczekać jeszcze na dalsze komunikaty ile instytucjonalnych się zapisze i jaką końcową cenę ustalą. Przy założeniu ceny 45zl to kapitalizacja wyniesie 362 mln i oczekiwanym zysku przez boś w 2017 37,8 mln i 2018 na 50,6 mln da odpowiednio c/z 9,52 i 7,1. To nie są jakieś cudowne wskaźniki ale nie można wykluczyć że w średnim terminie (3-5 lat) może kurs wzrosnąć o 50-100%. Mi jak się kasa jakaś zwolni to pewnie się trochę zapiszę (5000-7000 zł) ale jeszcze nie wiem za ile.
   http://bossa.pl/_gAllery/aid61971/Raport_Unimot_SA_IPO.pdf

   Usuń
 70. Ja spodziewam się ruchu w górę na debiucie, ze względu na dużą rozbieżność w cenie od obecnej. Czy tylko BOS robi zapisy? Czy mogę także to zrobić przez Emaklera (Mbank)?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 71. Cofam pytanie. Mbank także robi zapisy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 72. Prezes odnośnie raportu miesięcznego AST ciekawe zdanie:
  "The industry has also seen foreign investment. In December, a German company with a
  century-long history in the sugar business bought another six sugar plants in western
  Ukraine, bringing to eight the number it owns in the country." - Skąd my to znamy. Dokładnie to samo DE zrobiło u nas, efekt 3/4 cukrowni zamkniętych...

  OdpowiedzUsuń
 73. Aviaaml spada,ale wyglada, ze ktos ustawia zlecenia. Oby wyniki pokazaly wkrotce.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 74. Ja już mam 12k i zastanawiam się czy nie dokupić więcej. Wyniki powinny być za tydzień.
  A swoją drogą to na Unimocie pewnie zaraz widły się pojawią (ładnie ich ubrali)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja aviaaml 300 dobrałem dzisiaj ale słabo to na razie wygląda, ktoś mocno sypie, pytanie czy ten co zbierał to ustawiony czy nie. Ale popatrzcie na taki Agroton który jest mocno grany a jest obecnie już droższy niż Aviaaml, do tego wyniki Agrotonu nie będą jakieś super a Aviaaml powinny, możliwa przyzwoita dywidenda z Aviaaml a Agroton to przez wiele lat nic nie wypłaci, nieporównywalnie większe ryzyko militarne, branża i potencjał niewielki w porównaniu z Aviaaml.
   Co do Unimotu to nie w moim stylu obrażać inwestorów ale ci którzy trzymają obecnie akcje Unimotu są chyba niezbyt mądrzy, jaki jest sens trzymać akcje po 70 zł jak można kupić akcje po 45-47 zł ? Przecież to jest blisko 40% różnicy, do tego są analizy biura maklerskiego który oferuje akcje że są one obecnie warte w okolicach 50 zł a przecież takie biura zazwyczaj zawyżają wyceny niż zaniżają.

   Usuń
  2. Agroton kupiłem spekulacyjnie kilka dni temu za 5,70. Dziś sprzedałem za 6,99. Pierwszy mój taki spekulacyjny zakup bez analizy fundamentalnej ale się udało. Ładny, szybki zarobek.
   marcink

   Usuń
  3. Ja też bym z chęcią sprzedał i zamienił np. na Aviaaml ale ze względów podatkowych nie mogę tego zrobić. Większość akcji opyliłem w styczniu po około 5,3-6,5 ale zostało mi jeszcze 3K. Akcje kupowałem po 2,93 więc łatwo sobie policzyć podstawę opodatkowania i podateczek. Prędzej sprzedam coś na czym nie mam dużego zarobku np. Fabrykakd (kupno 0,74 zł, aktualny kurs 0,80) - tym bardziej, że grozi mi jeszcze podatek od ew. zarobku na Albatrosie.

   Usuń
  4. pomyłka: 6,3-6,5

   Usuń
  5. Te podatki trochę przeszkadzają bo tak jak mi blokują ruchy, gdybym miał wolną kasę w domowym budżecie to inaczej mógłbym planować a tak mam ciągle w głowie że trzeba w kwietniu kasę zorganizować i coś posprzedawać a zawsze by się chciało w jak najlepszej cenie.
   Aviaaml dzisiaj spore obroty trzeba przyznać, 277 k to dawno nie było ale sypacz cały czas kontroluje kurs.

   Usuń
 75. Ja licze ze az tak nie spadnie przed debiutem, tylko PDA podrosnie.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cudów z Unimotem się raczej nie spodziewaj, przechodzi na rynek główny i tutaj kursy się urealniają, oczywiście nie można wykluczyć że da szybki zarobek 10%.
   @ marcink - Agroton jakieś fundamenty ma ale obecna wycena c/z około 3 już jest wysoka w stosunku do ryzyka, oni mają ziemi tuż przy linii frontu a teraz się konflikt zaognia. Oczywiście spekuła która zaatakowała kurs może go jeszcze sporo pociągnąć w górę.

   Usuń
 76. UWAGA - na dole głównej strony umieściłem ankietę czy zrobić posta w którym podsumuję wyniki najbardziej popularnych firm, może być to krótki opis np. lipa ale jeśli coś będzie ciekawego to więcej napiszę i taką spółkę może będzie można rozważyć do zakupu. Będzie to typowa selekcja którą robię co kwartał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ankieta nieklikalna...

   "Liczba głosów do tej pory: 0
   Ankieta zamknięta "

   Usuń
  2. Prezesie, nawet nie pytaj, Twoje rady są zawsze cenne.
   Pozdrawiam
   MG

   Usuń
  3. Jestem na tak, z tej ankiety nie da się zagłosować. Pozdrawiam

   Usuń
 77. A jak zagłosować w ankiecie

  OdpowiedzUsuń
 78. widzę ankietę , ale niestety nie da się zagłosować...
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
 79. Jestem na Tak za takim postem Prezesie.
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 80. Co sądzicie o takim toku rozumowania Unimot według biznesradaru warta jest coś ok. 92, a według analityków 47 zł czyli dla uproszczenia 2 razy mniej. To Onico bez raportu z IV kwartału ma na biznesradar wycenę ok. 514 zł to powinien być na ta chwilę wart ok. 255-260 zł a jest o 100 zł mniej coś się nie zgadza.

  OdpowiedzUsuń
 81. To popatrz jeszcze na tym Biznesradarze na EONET - też mi się coś nie zgadza.

  OdpowiedzUsuń
 82. Ankieta już działa, przepraszam że nie sprawdziłem przed ogłoszeniem ale się spieszyłem.

  OdpowiedzUsuń
 83. Jeśli chodzi o wyceny wg biznesradaru.pl to trzeba pamiętać że są to automatyczne wyceny (ktoś zdefiniował jakieś parametry), ponadto jest ona porównawcza czyli porównuje ze spółkami z tego samego sektora a nie które spółki są mocno przewartościowane lub niedowartościowane i często nie wiadomo dlaczego w danym sektorze się znalazły. Inną rzeczą też jest wartość przedsiębiorstwa, to co w zasadzie jest najważniejsze, na którą się składają nie tylko wyniki ale głównie bilans (gotówka lub zadłużenie). Nie można porównywać spółek o tym samym c/z np. 5 i tej samej kapitalizacji np. 10 mln z których jedna ma 10 mln gotówki a druga 10 mln zobowiązań. Pierwsza nie ma zagrożeń płynności i bankructwa i w zasadzie może dywidendę wielkości kapitalizacji wypłacić a druga może być faktycznie na skraju bankructwa choć niby pokazuje zyski. Jeśli chodzi o Unimot i Onico one pokazują ładne zyski jednak zwiększanie ich przychodów i wielkości odbywa się dzięki wzrostowi zadłużenie co zawsze jest groźne albo może rodzić kolejną potrzeby finansowe (obligacje czy emisja akcji). Ja w Onico jak pisałem kilka miesięcy temu zainwestowałem ze względu na c/z które było śmiesznie niskie ale pisałem że bilans nie jest dobry i przepływy operacyjne (ale to logiczne przy zwiększaniu obrotów), na szczęście Onico w ostatnim raporcie pokazał ładne przepływy. Wracając do wycen biznesradaru spójrzcie na Danks i eonet które nie mają zadłużenia tylko mnóstwo gotówki (prawie wielkość kapitalizacji)i mają potencjał wzrostu 765 % i 762% ale są powody że są wyceniane jak są. Od dawna podkreślam że Danks jest warty minimum 100% więcej jednak przez nieprzewidywalne działania Truchla (dwie emisje akcji rok po roku w zasadzie bez uzasadnienia) inwestorzy boją się kupować akcje bo obawiają się że zaraz będzie emisja z kursem niższym od tego co kupili. Dlatego wystarczy że Truchel da jakiś znak że przez jakiś okres np. 2-5 lat nie planuje i nie będzie emisji akcji to kurs może wystrzelić.

  OdpowiedzUsuń
 84. Posiadaczy akcji Aviaaml może ucieszy informacja (mnie ucieszyła) że dzisiaj znowu zakupił akcje Dovado (może się nie pogniewa że to napisałem) i jest szansa iż starym zwyczajem będziemy bardziej na bieżąco co się dzieje w firmie, gdyż on świetnie wynajduje informacje o sprzedanych czy kupionych samolotach przez Aviaaml. Oczywiście nie wiem czy nadal to będzie robił ale wydaje się że wrócił dlatego że spodziewa się dobrych wyników i dobrej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 85. To niech jak coś pisze u Ciebie :), a nie na bankierze, gdzie jest sporo oszołomów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bankier ma znaaaaacznie większą siłę przebicia, dzięki niemu morale inwestorów może się podnieść bo jednak sporo w przypadku tej firmy pomagał, ja niestety nie potrafię docierać na zagranicznych portalach do informacji które on zdobywał. Jak pisałem wielokrotnie jest to spółka w którą zainwestowałem po czyjeś analizie (właśnie Dovado) chociaż teraz wszedłem bez jego wskazania gdyż w długim terminie jest duży potencjał w firmie (chociaż obecnie gram tylko pod wyniki), dzięki m.in. joint venture z chinolami.

   Usuń
 86. Jeśli chodzi o dovado, to wydaje mi się, że wcześniej pisał o ograniczeniu udziału. Sprzedał część akcji i wszedł w mirbud. Natomiast szukam na bankierze, gdzie napisał, że znowu to zaangażowanie zwiększył i nie widzę. Skąd wiesz prezes, że dokupił akcje AAL?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. On jest ze mną na czacie, czy Mirbud sprzedawał to nie wiem ale aviaaml dzisiaj kupował.

   Usuń
 87. Ale ktoś wali z ukrytego Onico. Ja kupiłem 50szt po 160zł,zobaczymy jak będzie.

  OdpowiedzUsuń
 88. Mógłbyś go spytać, czy ma jeszcze mirbud? Czy ostatnio zmniejszał ilość akcji? Z góry dziękuję, bo nie wiem czy na bankierze odpisze bo mnóstwo oszołomów jest i różne rzeczy piszą.

  OdpowiedzUsuń
 89. Także dokupiłem Onico, choć wygląda to słabo.
  dzisiaj Ogólnie słaby dzień dla moich walorów i tylko próbuje coś usredniać.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 90. Prezesie mam pytanie co do AAL? Jest to spółka litewska i wypłacała dywidendę w Euro? Czy dostałeś taka dywidendę i trzeba to rozliczac w PIT-38? Jaka jest stawka podatku od dywidend na Litwie?
  Pzdr
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://www.rp.pl/artykul/645365-Jak-rozliczyc-PIT-od-zagranicznej-dywidendy.html#ap-3

   Usuń
 91. Tak wielkiej czerwieni na onico chyba nigdy nie było. Gdzie ja położyłem moje lekarstwa na nadciśnienie? ;)

  OdpowiedzUsuń
 92. @ nde - wybacz ale nie będę pytał bo pewnie nie życzyłby sobie abym to podawał, nie wiem czy nie będzie miał pretensji że napisałem o kupnie Aviaaml.
  @ adin i szeniek - Onico może spada po tym co napisałem tommemu o wycenie i zadłużeniu, źle że nie dodałem iż Unimot miał c/z 17 (aktualna, nie uwzględnia nowych akcji) a Onico 6,70 i nawet jeśli Unimot spadnie połowę to nadal będzie drożej wyceniany. Dlatego w mojej ocenie wycena Onico jest bardziej realne i wiarygodna niż Unimotu.
  @ rekinek - w ubiegłym roku miałem IRL też litewski więc może będzie podobnie, podatek od dywidendy zawsze pobierają 15% i uczciwie ci powiem że nie wiem czy powinno się dopłacać pozostałe 4% , ja miałem na IKZE więc mi pobrali 15% i więcej mnie nie interesowało.

  OdpowiedzUsuń
 93. Onico wygląda źle, ale zależy jak na zamknięciu będzie wyglądało ...

  OdpowiedzUsuń
 94. Tydzień przed wynikami powinno zupełnie inaczej się zachowywać. Na razie nie ma żadnej informacji, która by to tłumaczyła. Fundamenty też się nie zmieniły. Nawet nasz prezes dokupywał jakiś czas temu. Szczególnie boli, że uśredniałem po 157 dzisiaj, a teraz mógłbym to zrobić parę złotych taniej.

  OdpowiedzUsuń
 95. Co do Onico to mimo, iż spółka jest dobra i perspektywiczna, to widzę parę zagrożeń, po pierwsze emisja akcji Unimotu może powodować że osoby skracają się na Onico aby dokupić akcji w emisji Unimotu, 2 sytuacja techniczna po przebiciu wsparcia na 160 zł( to się obecnie dzieje) niestety lądujemy minimum na 140 zł, 3 były zapowiedzi że pakiet przewozowy nie jest taki super i dla wielu firm w tym Onico będzie na początku generował dodatkowe koszty. I na koniec wyniki jak będą poniżej oczekiwań to szybko do wzrostów nie wrócimy. Ja bym przeczekał to momentu wyników i zakończenia emisji Unimotu oraz przyglądał się na biężąco sytuacji technicznej

  OdpowiedzUsuń
 96. Kupiłem skromny pakiet aviaaml po 5,9 zobaczymy co z tego wyjdzie.
  Mógłbyś Prezes zwrócić uwagę na Lubawę. Technicznie trend wzrostowy, wczoraj ładne wybicie na wyższe poziomy. Fundamentalnie również ciekawie, po za tym w zeszłym roku kaczka zapowiadał zwiększenie wydatków na armię do 2,2%PKB na czym Lubawa jak wiadomo też może skorzystać. W zeszłym półroczu kilka istotnych kontraktów na sprzęt dla służb mundurowych....
  Co o tym myślisz?

  OdpowiedzUsuń
 97. Z tego co widać kupują raczej osoby, które próbują usredniać. Chyba rzeczywiście trzeba poczekać aż do wyników i najlepiej w ogóle nie patrzeć na kurs.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 98. po 155 przerzucono 423 sztuki....
  może do tego dążyli...?

  OdpowiedzUsuń
 99. Wątpię. Dla mnie zupełnie nie logiczne wywalanie jest takiej ilości sztuk, tylko żeby obniżyć kurs o kilka złoty. Dzieki takim ruchom, straszą tylko potencjalnego inwestora. Teraz kto im kupi te akcje po tym kursie czy nawet niższym, gdy zawsze strach, że znowu będą przerzucać.
  Moim zdaniem, ma to związek z Unimot. Ale swoją drogą, miałem na 99% wejśc w emisję, a teraz raczej nie wejdę. Bedę musiał usredniać.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panowie, może po prostu ktoś z obdarowanych akcjami pracowniczymi z poprzednich lat miał nóż na gardle i musiał sprzedać nie czekając na wyniki.I tak jest grubo do przodu od ceny 10gr.

   Usuń
 100. Zobaczymy jak to Onico dzisiaj skończy, jedno jest pewne że się dzieje. Dlaczego pakiet przewozowy ma generować koszty ? Nie widzę tego, instalacja nadajników gps pewnie ich nie dotyczy bo oni raczej korzystają z firm transportowych. Cały zysk na pakiecie przewozowym polega na wykluczeniu nie uczciwych firm wyłudzających Vat, to są miliardy złotych i jeśli te firmy się wyeliminuje to więcej będzie legalnej sprzedaży czyli Onico i Unimot na tym zyskają. Drugą istotną rzeczą to w analizie Unimotu którą zrobił dm bos są opisane marże na ropie, na której obecnie są bardzo duże i jak się wyeliminuje wyłudzaczy którzy głównie na ropie działają to Unimot i oby Onico zarobią więcej. Dzisiaj była informacja że rozbili mafię handlującą lewym paliwem (oby nikt z Onico) gdzie w krótkim okresie (chyba 2 lata) straty państwa to 700 mln.
  @ piechu - jakiś czas temu analizowałem Lubawę i Protektor właśnie po informacjach że PiSda zarobić takim spółkom, ale patrząc po wynikach tak się nie dzieje. Druga sprawa trudno mi się przełamać i kupować spółkę z c/z 19, sporymi inwestycjami i sporym zadłużeniem (choć kapitały niskie w stosunku do kapitalizacji).

  OdpowiedzUsuń
 101. Aviaaml chyba ładnie się wybroniła i może byc plus.
  Ciekawe jak Onico.

  OdpowiedzUsuń
 102. Onico zakończyło dziś słabo ale to było według mnie pokłosie słabej sesji na Unimot i emisji akcji która tam się szykuję. Ustabilizowanie sytuacji na Unimot i dobre wyniki w poniedziałek powinny uspokoić sytuację. A to dzisiejsze zatrzymanie mafii paliwowej to bardzo dobra informacja dla Onico / mam tylko nadzieję że nikt od nich nie jest w to umoczony.

  OdpowiedzUsuń
 103. Czesć Prezesie! Sesja się skończyła więc zmienię temat. Parę dni temu pisałem co zrobić z "zaspanym" Biotkiem. Zdecydowałem się sprzedać (pomogłes mi podjąć decyzję) ale nie za grosze. Do tej pory nie udało mi się go zbyć. Teraz chcąc obniżyć cenę znalazłem info o ustąpieniu niejakiego Dukaczewskiego (resortowe dziecię)ze stołka nadzorcy. I znów mam problem. Wydaje mi się to dobrą informacją ale skoro tacy tam siedzą z Chińczykami to już nie wiem. Możesz cos swojego dołożyć w tej sprawie? Pozdrówka! Witek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie za bardzo ci pomogę bo nie znam zupełni personalnych zawiłości Biotonu, wcale się tą spółką nie interesuję. Generalnie zazwyczaj jak ktoś odchodzi z Rady Nadzorczej to może oznaczać że coś się dzieje w firmie - albo złego ( większość przypadków) i woli odejść z firmy i za nic nie odpowiadać lub dobrego np. nowy właściciel robi porządki i swoich ludzi obsadza. Poczytaj lub popytaj na forum bankiera może ktoś znający temat tam jest.

   Usuń
 104. Na Pamapolu znowu były dziwne ruchy. O 16:16 ktoś jednorazowo kupił 400 000 sztuk po cenie 1,42. Czy w ogóle można tak ustawiać tranzakcje?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 105. Prezes, pytanie apropo Briju. Gdzie jest informacja o tym, że spółka nie będzie przedstawiała raportów ze zbycia surowców i jak to uzasadnili? (Transakcje na wartość istotnej umowy)

  OdpowiedzUsuń
 106. Co do Pamapolu to wszystko można, ewidentnie ustawiona wcześniej transakcja choć obraz techniczny popsuła.
  @ marcink - nie ma żadnej informacji więc teoretycznie powinna podawać bo są to wartości przekraczające 10% kapitałów, ja pisałem w okolicach października do briju i otrzymałem informację że teraz będą miesięczne raporty o sprzedaży podawać i faktycznie jeden podali i na tym się skończyło. Ogólnie przeglądając wyniki za 3 kw widać że sprzedaż hurtowa nadal była i to na wysokim poziomie, jednak jak jest w 4kw to nie wiemy. Jeśli nadal będzie to można o tym ryzyku zapomnieć.
  Wracając do Onico to dzisiaj na czacie z którego korzystam była dyskusja o wycenie Unimotu, większość zdziwiło że zrobiono niską wycenę bez uwzględniania przyszłości tak jak robią to w rekomendacjach, tak jakby specjalnie niską wycenę dali aby się cała emisja sprzedała. Ogólnie liczą na wzrosty kursu i nie mogę wykluczyć że ktoś z nich nie sprzedawał Onico aby wejść w Unimot (to mój domysł i spekulacja).

  OdpowiedzUsuń
 107. Czyli najblizszy czas moze byc slaby dla Onico. Ale z drugiej strony ktos to kupował.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 108. IALBGR - Ramy czasowe się zawężają, do końca lutego czasu zostało mało, i tak mi się wydaje, że nawet przy braku konkretnych informacji we wiadomej sprawie, mogą tutaj wystąpić coraz bardziej nerwowe i gwałtowne zmiany notowań w obie strony - słowem: raj dla spekuły. Ja swoje 1,85k twardo trzymam.

  OdpowiedzUsuń
 109. Nerwowe ruchy pewnie zaczną się w ostatnim tygodniu lutego i w pierwszym marca. Dobrze myślę, że spółka ma 2 tygodnie aby poinformować rynek o zawarciu transakcji? Jak tak to możemy mieć komunikat nawet dopiero 14 marca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tym 14 marca to nie przesadzaj, 1 marca i będzie wiadomo, oni mają później mało czasu bo nie cały miesiąc na domknięcie transakcji i chyba zapłaty więc nie będzie przeciągania w czasie, zostało 20 dni i będziemy mądrzejsi (oby i bogatsi :-)

   Usuń
 110. Indata pamiętam że było gdzieś tutaj w komentarzach. Dziś spółka ogłosiła skup akcji za 5 mln do 2021. Info jest na bankier.pl Prezes mógłbyś zerknąć na spółkę w wolnej chwili? Dominik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie Indaty na pytanie czy czysta spekuła czy coś więcej to odpisałem "Raczej tak, w tamtym roku chyba ze dwa razy z 75 gr do 1 zł kurs był ciągnięty więc nie można wykluczyć że w okolice 90 groszy urośnie (teraz z niższego pułapu wystartowali). Jak dla mnie jest ona prawidłowo wyceniane gdyż c/z 15 to dużo ale jest spora amortyzacja i faktycznie c/z 9-10". Skup sam w sobie jest pozytywną informacja ale zobacz że on ma trwać aż 4 lata i kwota na niego to tylko 5 mln zł, czyli przy obecnej cenie skupią z 6 mln akcji. Dlatego fundamenty w firmie się nie zmieniły i nie są zbyt dobre ale spekulanci zaatakowali i pewnie w okolice 1 zł kurs podciągną, ja bym odpuścił chyba że lubisz trochę pospekulować.

   Usuń
 111. Prezesie mam pytanie
  Czy jest jakaŚ strona gdzie są podane wszystkie transakcje z giełdy z danego dnia. To znaczy kiedy ktoś akcje kupuje w jakiej ilości lub sprzedaje. Taki rejestr.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 112. Jak chcesz zobaczyć transakcje to wejdz na biznesradar.pl danej spółki.

  OdpowiedzUsuń
 113. Ale jak na biznes radar odróżnić sprzedaż o kupna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda transakcja to przecież kupno-sprzedaż, jeden kupuje a drugi sprzedaje. Oczywiście rozumiem że chcesz wiedzieć czy ktoś w danym momencie sprzedawał akcje czekającemu niżej z ofertą kupna i na odwrót, to nie wiem jak to sprawdzić ale logicznie można sobie przyjąć że jak kurs spada (czyli poprzednia transakcja była z kursem wyższym) to ktoś sprzedawał, a jak poprzednia transakcja była z kursem niższym to ktoś kupował.

   Usuń
 114. Dziękuję za odpowiedź. Też tak właśnie myślałem. Faktycznie cztery lata to bardzo długi okres. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 115. Na onet też możesz tak sprawdzić i jest napisane czy była sprzedaż czy kupno.
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 116. Skad Prezesie wiesz nieraz że ktoś czeka ze sprzedażą lup kupnem na pewnym poziomie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem Prezesem ale Ci szybko odp,jest coś takiego jak arkusz zleceń.

   Usuń
 117. Gdzie mozna zobaczyć ten arkusz zleceń

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Zapewne w swoim biurze maklerskim masz możliwość wykupu takiej opcji w czasie rzeczywistym lub choćby tu ale już z 15 min opuznieniem.
   http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/notgpw/notc/c_akcje

   Usuń
  3. Panie anonimowy, nikt nie jest w stanie nauczyć cię przez internet podstaw jak składanie zlecenie czy przegląd aktualnych ofert czy notowań, mnie zastanawia czy masz otwarty rachunek maklerski bo zaczynam w to wątpić. Krótko, jeśli masz otwarty rachunek to w aplikacji w której składasz zlecenia masz na pewno dostęp do jednej oferty, kupna i sprzedaży które są najbliżej siebie (więcej ofert aby można było oglądać trzeba zapłacić sporo kasy lub mieć spory obrót), ja mam 1 ofertę choć czasami zmieniam na 5 jak wiem że będę miał duże obroty. Jeśli chciałbyś widzieć jak jest ustawione więcej ofert kupna i sprzedaży a nie stać cię na to to możesz jak spekulant napisał korzystać z http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/notgpw/notc/c_akcje tylko pamiętaj że są one z opóźnieniem 15 minut. Tyle w tym temacie. Jeśli zadajesz pytania to jakieś podstawy kultury wymagają chociaż się przedstawić, z imienia lub nicku (ksywki).

   Usuń
 118. Dodałem w poście ale jeszcze zamieszczam w komentarzu "Dovado na bankierze policzył (zgadzam się z tymi wyliczeniami) jaki może być przyszły zysk coroczny Aviaam Leasing z leasingu 16 nowych samolotów dla Aeroflot umowa , wg niego może to być 80 mln zysku rocznego, jednak jeśli nawet w podejściu ostrożnościowym przyjmiemy połowę czyli 40 mln i dodamy z 70 % średnich zysków z ostatnich 5 lat czyli około 50 mln to będzie 90 mln powtarzalnego zysku rocznego czyli przy dzisiejszej kapitalizacji c/z 2,9" - daje do przemyślenia tą inwestycję.

  OdpowiedzUsuń
 119. Dzisiaj jakby małe odreagowanie na Onico. Patrząc w kalendarz to wydawać się może, że wczorajsze poziomy były dołkiem, którego długo nie zobaczymy. W przyszłym tygodniu wiele rozwiązań i informacji, na które czeka mój portfel (EON, AAL, ONC). Na deser pójdą Ialbatros oraz Mirbud. Jedynie co do Danks mam mieszane uczucia i nie wiem co się stanie z kursem w przyszłym tygodniu. Mam jeszcze od ostatniej zwałki, co wszyscy cięli straty, a ja przysnąłem z ceną kupna 89 groszy.
  Natomiast tak z kategorii financial-fiction, ostatnio sobie popijałem winko i pomyślałem; jakby to fajnie było gdyby EON za tą górę pieniędzy, którą ma, kupił mój nieszczęsny EC2 :P Niestety potem zadzwonił budzik i poszedłem do roboty... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to dziś miałeś prawie na zero. Pozdrawiam

   Usuń
  2. nde - pamiętaj że Danks jest najtańszy (w mojej ocenie) na całej giełdzie i kiedyś ruszy, wyniki za 4 kw będą dużo lepsze i przypuszczam że ten rok też będzie lepszy i pomimo nowej emisji nadal będzie tanizna. Co do ec2 to rozważ sprzedaż tego badziewia gdyby jeszcze trochę urosło, dla mnie to wałek a ciągnięty jest obecnie tylko niską kapitalizacją.

   Usuń
 120. Tfi Pzu kupilo 159tys.akcji Astarty.
  Zapowiada fajny wzrost, bez spekuły.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni zrobili z kimś ustawkę/wymiankę ale to nie ważne, nie można wykluczyć że na dniach ruszy, 70 to minimum w tym półroczu.
   Unimot podał cenę, tak jak szacowałem 45zł.

   Usuń
 121. A mam pytanie warto kupić akcję po 45 zł w tej ofercie giełdowej. Co o tym sądzicie i czy ktoś będzie brał udział?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie warto zapisać się w tej cenie, na pewno będzie spora redukcja tak z 75%, liczę że do miesiąca powinno dać z 10-15% zarobku a w średnim terminie (2-3 lata) nie zdziwię się jak podwoi kurs wartość.

   Usuń
 122. Czy przy redukcji, pomoze cos kupowanie z kilku rachunkow maklerskich? Zwiekszy ilosc akcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nic nie da, jeśli będzie redukcja 75% to przytną wszystkie akcje. Załączam link do analizy IPO Unimotu, troszkę jest błędów ale wniosek jest oczywisty że Unimot w tej cenie wygląda atrakcyjnie. https://strefainwestorow.pl/artykuly/debiut-ipo/20170207/analiza-ipo-unimot-czy-warto-kupic-akcje-debiutujacej-spolki

   Usuń
 123. Mamy mocne wybicie na UAX, a to by oznaczało kontynuację wzrostów na Agrotonie, Astarcie, Agrolidze i innych spółkach z Ukrainy.
  https://pl.investing.com/indices/ukraine-uax
  Ładne dzisiejsze zachowanie Helio (+6,8%) ... i to przy całkiem przyzwoitym obrocie.
  W moim portfelu lekka przebudowa: zredukowałem Modecom i lekko FabrKD, powiększyłem pozycję na Aviaaml.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni