"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

niedziela, 1 stycznia 2017

Fundamentalny portfel "blogprezesa" - podsumowanie Grudnia i 2016 roku

Grudzień dla mojego portfela był nadspodziewanie dobry gdyż jego wartość wzrosła o 4,2% do 89.313 zł a od rozpoczęcia go prowadzenie na blogu tj. 1.11.2016r. wzrost rachunku to 11,64%. Spodziewałem się w grudniu większej zmienności  i po części była, jednak liczyłem na głębsze spadki niektórych spółek by dobrać i niestety tego się nie doczekałem.

Sukces miesiąca - Bowim czyli jeszcze 2 miesiące temu moją udręka a którego kurs w grudniu eksplodował i urósł o 27%. Wzrosty wynikają z ustawiania się inwestorów pod wyniki za 4 kw które dzięki mocnym wzrostom stali w tym kwartale powinny sprawić że wyniki firmy będą świetne, porównywalne z 2 kw, chociaż nie można wykluczyć że znacznie lepsze (szacuję 12-20 mln zysku netto), jeśli się to sprawdzi to c/z może spaść w okolice 2,5 czyli spore niedowartościowanie. 
Porażka miesiąca - Onico - po dynamicznych wzrostach w poprzednich miesiącach przyszła korekta która okazała się głębsza niż zakładałem i niestety zbyt wcześnie zacząłem ponowne kupowanie tych akcji, spadek kursu trochę pomniejszył mi stan rachunku. Trwająca korekta mnie zupełnie nie niepokoi gdyż spodziewam się dalszego dynamicznego rozwoju firmy (szacuję że zyski za kolejne 12 m-cy wzrosną o 50%), patrząc na wskaźniki Onico jest nisko wyceniane bo c/z 6,70 a ja liczę że kurs wzrośnie w rok jakieś 30-40%.
Oczekiwania na przyszły miesiąc - w najbliższym okresie wartość mojego portfela będzie zależała od informacji napływających z iAlbatros Group, w każdej chwili należy się spodziewać informacji czy sprzedadzą swoją spółkę zależną czy nie. Jako że jest to największa moja pozycja i prawdopodobnie będę ją jeszcze powiększał jeśli pojawi się informacja że do sprzedaży doszło (do końca lutego ma być sprzedaż) - w tym przypadku liczę na zarobek w okolicach 50 % co mocno wpłynęłoby na wartość portfela, w przypadku braku sprzedaży realny jest spadek kursu o około 20%. 
Podsumowanie 2016 roku
2016r. jeśli chodzi o stopę zwrotu był jednym z gorszych w ostatnich latach w których zarabiałem ponad 100% rocznie, w tym roku portfel wzrósł tylko o 87 % (11,64% na blogu, 56% portfel z bankiera link , 19,36 % portfel IKE z bankiera link ) i po części uznaję to za swoją porażkę. Pomimo faktu iż nie zaliczyłem większych wpadek (Arteria 13%, Danks zawód ) to jednak w wielu spółkach pomimo przewidzenia wzrostów kursu nie wykorzystałem w pełni całego ruchu wzrostowego gdyż zbyt wcześnie sprzedałem akcje (LSI Software, Aviaam Leasing, Delko, Pepees i inne). Na gorszy wynik wpływ też miały zmiany w rachunkach które musiałem zrobić, zamknąłem IKZE a pieniądze przeniosłem na IKE i zwykły rachunek maklerski a jednak to trochę czasu trwało i wówczas nie inwestowałem.
Poniżej załączam zrzut ekranu z moich rzeczywistych rachunków maklerskich (IKE i zwykły) aby potwierdzić iż wszystkie moje transakcje i posiadane akcje są rzeczywiste, chcę pokazać iż inwestuję uczciwie aby nikt mi nie zarzucił że tak nie jest (to się kiedyś zdarzało na forum bankiera), załączam też link do mojego portfela na którym widać wszystkie transakcje i jest online link portfel.


 
Uwaga !!!
Na początku roku muszę zabrać z rachunku maklerskiego kwotę 2.313 zł i saldo początkowe na 1.01.2017r. będzie wynosiło 87.000 zł
Udostępnij: