"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 19 stycznia 2017

Aktualności, analizy, komentarze 1a/2017

dodano 31.01.17 - Bowim - znowu nuda, ceny blachy średnio w tydzień wzrosły o 1,44%,
27.01.17 - Helio - na parkiecie link jest wywiad z Prezesem Helio (chyba dostrzegli potencjał firmy). "Według wstępnych szacunków przychody Helio wzrosły w IV kwartale ubiegłego roku o 40–50 proc. rok do roku. – Na ostateczne podsumowanie półrocza przyjdzie nam poczekać do marca (rok obrotowy spółki rozpoczyna się 1 lipca, a kończy 30 czerwca – red.), niemniej, biorąc pod uwagę ponad 50-proc. wzrost w poprzednich kwartałach, rok kalendarzowy 2016 należał bez wątpienia do rekordowych – komentuje Leszek Wąsowicz, prezes Helio.
Czy w kolejnych kwartałach bakaliowa spółka utrzyma dotychczasowe tempo wzrostu? – Sprzymierzeńcem branży jest obecny trend zdrowego odżywiania i moda na gotowanie w domu. Uczulam jednak na efekt wysokiej bazy. Proszę pamiętać, że w minionym roku kalendarzowym dynamika wzrostu przychodów była jak na branżę oszałamiająca. Mięliśmy nawet kwartał, w którym podwoiliśmy naszą sprzedaż. Powtórzenie takiego wzrostu dwa lata z rzędu jest zatem mało prawdopodobne – odpowiada Wąsowicz.
Mimo że Helio jest tuż po rozbudowie zakładu w Brochowie (jego powierzchnia produkcyjno-magazynowa wzrośnie w efekcie o 35 proc.), już myśli o kolejnych inwestycjach. – Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie, żeby odkrywać karty i mówić o szczegółach, ale na pewno będziemy chcieli wzmocnić naszą technologiczną przewagę konkurencyjną inwestycjami rzędu kilku milionów złotych – komentuje Wąsowicz.
Helio od lat konsekwentnie realizuje długoterminową strategię rozwoju organicznego, co nie oznacza, że nie myśli o konsolidacji rynku. – Oczywiście nie wykluczamy możliwości wykorzystania nadarzających się szans na przejęcia, o ile dadzą wymierne efekty synergii – zaznacza Wąsowicz.
Rynek surowca w branży bakaliowej charakteryzuje się dużą zmiennością. – Co prawda mamy bardzo szerokie, zdywersyfikowane portfolio asortymentów i na razie sytuacja wydaje się stabilna, ale warto uwzględnić ryzyko walutowe. Praktycznie wszystkie bakalie importujemy bowiem bezpośrednio, a większość płatności odbywa się w dolarze – nie ukrywa Wąsowicz.
Helio nie ustaje w poszerzaniu oferty. Już w I kwartale tego roku chce mocniej wejść w kategorię przekąsek, rozszerzając asortyment o nową grupę produktową: batony zbożowe".

dodano 26.01.17 - na comparic.pl w gorących spółkach dnia są Vindexus i Helio (Helio ja zamówiłem) link analizy

dodano 24.01.17 - Bowim- w zeszłym tygodniu pierwszy raz od dwóch miesięcy trochę wyhamowały wzrosty cen stali gdyż ceny blachy (47% sprzedaży firmy) średnio wzrosły o 0,6%. Załączam jeszcze linki do ciekawych artykułów Rosną kolejki Tirów po stal oraz Presja na wzrost cen stali jest bardzo duża


dodano 22.01.17 - ciekawostka, longterm.pl w portfelu spółek prowzrostowych zamienił Briju na Livechat Software, będzie można sprawdzić czy wielu inwestorów go naśladuje a o tym się dowiemy gdy Briju mocniej spadnie a Livechat wzrośnie (to duża firma więc może nie być widać jego wpływu).

dodano 21.01.17 - Astarta opublikowała link wyniki działalności za 2016 rok i chwali się wzrostami r/r: produkcji cukru o 42%, zbiory zbóż i roślin oleistych o 15%, buraków cukrowych o 37%, produkcja mleka 3%, produkcja śruty sojowej 8%, olej sojowy 14%, biogaz 43%.

dodano 19.01.17 - OEX kupił Archidoc SA link umowa i zrealizował się jeden z powodów mojej inwestycji w OEX, za 17,8 mln (możliwe jeszcze dopłaty na 34 mln), wyniki OEX począwszy od 1 kw 2017 dzięki przejęciom dwóch firm powinny się mocno poprawić na poziomie przychodów 55 mln i wyniku Ebidta 5,2 mln (w skali roku), warto przeczytać prezentację firmy wg której w 2021r. (pewnie już akcji nie będę miał :-) Ebidta ma wynieść 70 mln przy 133 mln obecnej kapitalizacji link prezentacja

Bowim - fajna analiza o dystrybutorach stali, Drozapol i Bowim są kandydatami do miana lidera, są pewne nieścisłości (średni wzrost blachy kw/kw jakieś 8,5% a nie 5%, sprzedaż blachy w Bowim to około 47% a nie 39%) ale z większością się zgadzam link artykuł

iAlbatros - wywiad na parkiet.com link wywiad z Moncerem (prezesem iAlbatros Poland) - ogólnie nic ciekawego gdyż odnosi się do ostatnio podpisanej 4 letniej umowy na 30 mln EUR, cytat: "jest kolejnym dowodem zaufania klientów, doceniających innowacyjność i jakość naszych rozwiązań, oraz potwierdzeniem, że kierunek, w którym podążamy, rozwijając nasz biznes, jest właściwy" oraz "Konsekwentnie ulepszane produkty oraz udana ekspansja pozwoliły nam zbudować bogate portfolio klientów, zlokalizowanych przede wszystkim we Francji, ale także we Włoszech i w Polsce. Powiększanie tego portfolio jest naturalnym etapem rozwoju przedsiębiorstwa – zapowiada prezes. Zdaniem Khanfira jego firma działa w wymagającej, stale rozwijającej się branży, w której bardzo zauważalna jest coraz większa konsolidacja. – Największe operujące na globalnym rynku międzynarodowe podmioty rozwijają się i zwiększają swoje udziały przede wszystkim poprzez przejęcia mniejszych graczy. Trend ten jest widoczny od dłuższego czasu i spodziewamy się, że podobnie będzie w najbliższych latach" .


W związku z dużą ilością komentarzy pod poprzednim postem otwieram kolejny aby było czytelniej.
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie nowy post otwierany.
p.s. szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Udostępnij:

257 komentarzy:

 1. Wracając do Mirbudu.
  Gdzieś czytałem, na bankierze, o cenie 1,10 jako docelowej, także jest jeszcze potencjał. Jednakże patrząc na te cyfry z umów, które ma Mirbud i spółka zależna JHM, to może być grubiej. Zapraszam wszystkich, obecnie cena oscyluje między 96 i 98 groszy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam mirbud 20 000 akcji średnia 70 groszy cena najniżej według wykresu była po 68 groszy mam też sporo iAlbatros bo 6 tyś akcji za 50% portfela wiem że tyle się nie kupuje
  ale jest duża szansa na zarobek jak nie sprzedadzą spółki to -20% przyjmę na klatę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najgorzej będzie jak albatrosa nie sprzedadzą do 1 marca tylko później. Niestety po 1 marca nie będzie już minimalnej ceny 140 mln i mogą zacząć się cyrki...

   Usuń
 3. @ nde - jak weźmiesz wykres dwuletni to widać że jest formacja odwróconej głowy z ramionami i potencjał wzrostu do 1,15-1,20 jeśli ta formacja miałaby się spełnić (1,10 też można przyjąć tak jak piszą na bankierze), co dalej to będzie zależało od wyników.
  @ genus - to sporo w iAlbatros zaryzykowałeś, szanse na sprzedaż iAlbatros Poland są duże ale jak to w życiu pewności nigdy nie ma. Jeśli masz średnią w okolicach 10,20 to możesz sobie z 1000 akcji trochę podgrywać, przy poziomie 10,60-10,70 sprzedawać i gdyby spadało to podkupować - oczywiście później możesz nie zdążyć odkupić ale reszta Ci zarobi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Briju podało prognozę dywidendy - 50% z zysku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoja informacja jest wprowadzająca w błąd, dywidenda ma być wypłacana ale dopiero od 2018r. i tylko z zysku ze sprzedaży detalicznej która obecnie jest na progu rentowności, info bardzo słabe.
   Ciekawostka odnośnie Mirbudu, ktoś nawet nagonił (spekuła działa mocno :-) Rzeźniczaka na akcje http://stooq.pl/mol/?id=400

   Usuń
  2. Ciekawe jakie jest obecnie oprocentowanie obligacji Mirbudu, ja bym to traktowal jako ocene jak jest ocenia ryzyko utraty plynnosci przez ta spolke. Nie zdizwilbym sie gdyby teraz fundusze uplynnily pozostale akcje jakie maja dzieki wiekszym obrotom na akcjach tej spolki.

   L.

   Usuń
 5. Witam prezes, co sądzisz o Arctic Paper?
  Pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
 6. @ L - że Mirbud jest mocno zadłużony to fakt ale ma to raczej pod kontrolą, zadłużyli się pod przejęcie expo lub kobylarni (nie pamiętam), wydaje mi się że gdyby mieli problemy z obsługą to mogą od spółki zależnej JHM przesunąć jakoś kasę a ona może mieć teraz sporo gdyż wiele mieszkań sprzedała, w 4 kw tyle samo co przez pozostałe trzy kwartały, nie naganiam bo nie mam akcji i już w tych cenach nie kupię
  @ Marcin R. - na temat Arctic sporo już pisaliśmy (trzeba byłoby w komentarzach poszukać), generalnie cytuję co napisałem 21.11. w poście aktualności "Arctic Paper - na razie odpuszczam temat tej firmy, obecny kurs eur/usd jest niekorzystny gdyż kupują w usd a sprzedają w eur i gbp, czekam na informację o sprzedaży zakładu w Mohenwagen która jest spisana w straty, sprzedaż tego zakładu za dowolną kwotę będzie zyskiem w firmie."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerkam tu od grudnia, więc nie wiedziałem że coś było o Arctic Paper, ale przejrze wcześniejsze wątki.Dzieki

   Usuń
  2. Nie znajdziesz, kiedyś (w listopadzie) usuwałem jakiś komentarz na życzenie piszącego i wtedy kilkanaście mi się usunęło i pewnie Arctic(dziwne że usuwając jeden wpis to usuwają się wszystkie odpowiedzi do wpisu). Wracając do Arctic to ja bym go teraz nie kupował, oczywiście baza jest ujemna i spokojnie wyniki będą pobite a wystarczy tylko zrobić wynik dodatni, jednak kurs walutowy jest nie korzystny już kolejny kwartał a to odbije się na wynikach. Mają zarobić w okolicach 32 mln to da c/z 12 więc dosyć drogo i nie widzę potencjału zarobku.

   Usuń
 7. Witam Prezesie jak i innych miłosników parkietu! Jak oceniasz Euco? Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Euco już omawialiśmy ale w skrócie wyniki ostatnie na poziomie przychodów i zysku brutto nie były zbyt dobre(na pewno gorsze r/r) i jest znak zapytania jakie będą kolejne, jeśli w 4kw będzie nawet trochę lepszy r/r jeśli chodzi o przychody i zysk to w połączeniu z oczekiwaną dywidendą 5-8% może kurs do 42-45 podnieść. Gdyby jednak wyniki były sporo słabsze (tak z 10%) to może raczej 40 zł to maksymalny poziom wzrostu kursu.

   Usuń
  2. Serdecznie dziękuję i podtrzymuję życzenia bysmy spotkali się na liscie WPROST!
   Witek

   Usuń
 8. Witam Prezesa prośba o spojrzenie na STP zasięg 740?dziękuję i pzd
  wart

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Stalprodukt to oczekiwania są na bardzo dobre wyniki, gdyż cynk który stanowi dominującą część sprzedaży wzrósł w ciągu roku blisko 90% i dużo w 4 kw,analizowałem dość szczegółowo spółkę ale już nie pamiętam czemu ją odrzuciłem (muszę zacząć sobie zapisywać spostrzezenia z analiz), jest dosyć drogo obecnie więc wyniki mogą być w cenie i nie jestem w stanie określić możliwego ruchu. Jeśli ceny cynku się utrzymają to po wynikach za 4 kw jeśli będą bardzo dobre to wtedy można wrócić do tematu.
   @ witek - małe są szanse na 100 wprost, gdybym nawet 100% rocznie zarabiał to z obecnym stanem portfela nie wskoczę na listę nawet za 30 lat, potrzeba ze 150% rocznie wykręcać a cudów nie ma, bessa jak przyjdzie to i kapitał zeżre a nie da zarobić.

   Usuń
  2. (muszę zacząć sobie zapisywać spostrzezenia z analiz) - Pisałem - zapisuj swoje analizy w Evernote z tagiem tickera giełdowego spółki. Potem jak ktoś się o jakąś spyta to szybko sobie znajdziesz (dla siebie lub dla pytającego), nawet jak będzie więcej notatek to elegancko pogrupowane. Darmowa wersja dla potrzeb notyfikacji swoich analiz w zupełności starcza :)

   Usuń
  3. A jeszcze - LVC jeszcze masz ? Bo zaczyna się dziś coś tam dziać ciekawszego...

   Usuń
  4. Całe 24 sztuki mi zostały, sprzedałem dzisiaj 26 po 52,52 a jak leszczyk w tym tygodniu sprzedawałem nawet po 49,20, można się wkurzyć, gdybym kasy nie potrzebował na pewno bym trzymał a tak trochę drobnych błędów porobiłem. Grunt że do przodu :-)

   Usuń
 9. witaj Prezesie, mam pytanko ostatnio dużo dzieje się na tzw. wydmuszce zwanej Blue Ocean Media. Zbyłem 1k akcji ale widze, że mam prawo poboru gdzie cena jest ustalona na 44 gr a akcje teraz latają po 1,1 zł myślisz, że warto brać udział w tym prawie poboru?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o spekulacyjne spółki to nie jestem specem a Bom taką jest. Z tego co patrzyłem to nie są jeszcze ustalone terminy na objęcie akcji serii C których masz prawa poboru, jak już będą znane to wydaje mi się że w ostatnich dniach obejmowania powinieneś dopiero przemyśleć, jak kurs będzi nadal wysoko np. 1,2 czy nawet wyżej to chyba warto objąć, obejmiesz po 44 a kurs raczej niżej nie spadnie.

   Usuń
 10. Znowu nie widać kolejnych komentarzy czy ostatni jest z 19sty17r 21;21 godz?

  OdpowiedzUsuń
 11. Sorry wszystko w porządku mój błąd.

  OdpowiedzUsuń
 12. Prezes
  Co myślisz obecnie o Decorze. Liedyś ją kupowałeś.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 13. Unimot - ładne grudniowe wyniki...
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26214550,unimot-sa-2-2017-przychody-netto-ze-sprzedazy-w-grudniu-2016-r-wstepne-dane

  a ja dziś zakupiłem Drozapol po 2,16...

  OdpowiedzUsuń
 14. co ty prezes o tym Drazopolu sądzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po 16 coś napiszę, o drozapol do poczytania http://wiadomosci.stockwatch.pl/pieciu-kowali-hossy-w-gieldowej-branzy-stalowej,akcje,185113

   Usuń
  2. Ciekawostka, po raz 4 w ciągu ostatnich 12 m-cy w mojej ocenie pojawia się manipulacja na Vindexusie przez dm bos, najpierw pojawiają się przez kilka dni spore wzrosty kursu a następnie albo nowa (aktualizacja) rekomendacja albo dodanie do TOP Pikcs na kolejny miesiąc, wszystko łatwo prześledzić na kursie i na wypuszczanych informacjach.
   Dobrałem dzisiaj 1500 akcji (łącznie mam 4000) Danksa po 78 groszy, mam dziwne wrażenie że ktoś związany z firmą (z Truchlem) wiedząc o wielkości zapisów na akcje nowej emisji (może być mała liczba zapisów) celowo w rynek sypie akcje aby później objąć akcje w zapisach dodatkowych lub na zaproszenie zarządu. W ten sposób pozyskają więcej nowej gotówki.

   Usuń
 15. Prezesie i co myslisz o decorze i drozapol.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jezeli chodzi o spolki bowim, odlewnie i inne zwiazane ze stala ktore sa teraz na wysolich poziomach kurs bedzie jeszcze szedl w gore i kiedy ewentualnie mozna je kupic.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam
  Czy ktos sie orientuje kiedy wynki poda eonet? Czytalem ostatnio ze Prezes czeka do wynikow z zakipamo tej spolki.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Jeśli chodzi o Drozapol to muszę się głębiej przyjrzeć więc później coś napiszę, i tak kurs sporo dzisiaj urósł więc nie ma pospiechu.
  Jeśli chodzi o Decorę to warta wg mnie jest zakupu, niby c/z 8,88 czyli neutralnie ale jeśli uwzględnimy amortyzację i capex to c/z spada do 5,80 czyli dosyć tanio. Dodatkowo mamy bum w budowlance, deweloperzy mnóstwo budują więc trzeba będzie czymś wykończyć te mieszkania więc decora zarobi. Ponadto jak zarząd przy okazji ostatnich wyników stwierdza "Zarząd Emitenta przewiduje utrzymanie pozytywnej tendencji w zakresie wyników finansowych w następnych miesiącach 2016 roku".
  Jeśli chodzi o Bowim czy Odlewnie to nie naganiam bo nie chciałbym aby to samo się stało co w listopadzie, kiedy świetne wyniki stały się okazją do sprzedaży i sporo czytelników mojego bloga zostało z akcjami i było nerwowo. Pewien jest rekordowych wyników, ładnego bilansu i ładnych przepływów operacyjnych czy niskiej wyceny ale jak kurs się zachowa tego nie da się przewidzieć (firma nie jest popularna i grana przez inwestorów). Konsorcjum tez pokaże ładne i rekordowe wyniki i on jest bardziej popularny tylko trochę odstrasza ryzyko 25 mln podatku do zapłaty.
  Co do eonet to Prezes oznacza moją osobę czy prezesa firmy ? Bo jak chodzi o mnie to pisałem że przed wynikami na pewno nie kupię eonetu, a po wynikach rozważę, na chwilę obecną na 99% nawet po wynikach nie kupię gdyż newconnect trochę mnie odstrasza jeśli chodzi o płynność i nie chcę utknąć na dłużej gdyż w kwietniu muszę sporo pozycji skrócić.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dzieki prezes za wyczerpujaca odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 20. Drozapol-Profil - jest sporo plusów które mogą wpłynąć na wzrosty jak niska kapitalizacja firmy (tylko 14 mln), ładny bilans (52 mln kapitałów własnych przy 14 mln kapitalizacji), zdrowe przepływy operacyjne (patrząc na ostatnie 12 mcy), wysoka amortyzacja i niski Capex zaniżające zysk netto czy wzrosty cen stali w 4 kw 2016. Największy i w zasadzie jedyny minus to mocno spadające przychody które spółka tłumaczy celową rezygnacją z niskomarżowych produktów - w zasadzie słuszne posunięcie choć sprawiło to że przychody są niewielki. Przechodząc do liczb to pokuszę się o prognozę zysku za 4kw co pomoże ustalić c/z i inne, gdyby spółce udało się w 4 kw zarobić 1,3 mln (podobnie jak w 2 kw) to roczny zysk wyniósłby 2,3 mln co dałoby c/z 6,20 (tanio ale nie super tanio) a uwzględniając amortyzację i capex to c/z spadłby w okolice 3,20 to już super nisko ale tego niestety inwestorzy spekulanci nie widzą (nie uwzględniają Ebidty). Podsumowując jest dużo plusów (szczególnie niska kapitalizacja) które sprawią że kurs może jeszcze kilkanaście/kilkadziesiąt % urosnąć tym bardziej że w porównaniu do innych firm stalowych w ciągu roku wzrosty kursu to tylko 36% przy 180% Bowim, tutaj jak inwestorzy zobaczą zyski za cały rok przy sporej stracie rok wcześniej może mocniej ruszą kursem. Szkoda tylko że zysk jest sporo zaniżany przez starą amortyzację bo wówczas jeszcze lepiej wyniki by wyglądały , jak się ona skończy to wówczas wyniki mogą się podwoić - oczywiście zależy to też od cen stali.
  Tak z drugiej beczki to porównując możliwe c/z po wynikach za 4 kw Drozapolu 6,20 i Bowim 2,85 (zakładam że 30 mln zarobi w 2016r.) i poprawę wyniku Bowim z 1 mln do 30 mln zł to możliwa jest większa reakcja kursu Bowim niż Drozapol, gdyż na pierwszy rzut oka Bowim pokaże lepszy progres wynikowy i będzie dwa razy tańszy na pierwszy rzut oka.

  OdpowiedzUsuń
 21. czyli uważasz że teraz Bowim mozna kupić. A kiedy wyniki Bowimu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nic nie uważam, chciałem tylko pokazać że są plusy Drozapolu jak niska kapitalizacja do wysokich kapitałow czy będzie przyzwoity zysk w porównaniu do straty rok wcześniej. W przypadku Bowim na pewno będzie bardzo mocny progres wynikow i bardzo niska wycena patrząc na c/z około 2,85. Obydwie spółki coś w sobie ciekawego mają i są dla różnych typów inwestorów. Nie dodałem że obie mają skupione po ponad 5% własnych akcji co sprawia że wskaźniki jeszcze lepiej będą wyglądać. Bowim podaje raport roczny dopiero 25 kwietnia więc jest jeszcze dużo czasu, ja możliwe że jeszcze dokupię akcji ale dopiero w okolicach marca/ kwietnia, wtedy będę znał jak kształtują się ceny stali i jakie wyniki mogą być w 1 kw. Mój plan może się nie udać gdy firma poda dużo wcześniej szacunki zysku za 4 kw bo wtedy może kurs odjechać. Jestem pewien dobrych wyników i niskiej wręcz niedowartościowanej wyceny ale wzrostów kursu nigdy nie jestem pewien, zawsze liczę na wzrosty ale nie zawsze one są.

   Usuń
 22. Prezes a mam takie pytanie. czy da się inwestować na giełdzie w taki sposób, że przez kilka lat kupuje się jakieś określone spółki nie patrząc na kurs tej spółki (na przykład raz w miesiącu kupuję po 100 akcji jakieś spółki.) I robię tak przez okres 10 lat żeby uzbierać dużą ilość akcji. Po tym okresie decyduję sie co dalej robić. Czy w chwili obecnej są takie spółki czy słyszałeś żeby ktoś tak inwestował.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się głównie w usa inwestuje bo są stabilniejsze spółki od lat zwiększające swoją wartość. Warunkiem tego inwestowania jest znalezienie spółki która będzie stale zwiększać swoje przychody i zyski i wówczas mamy comiesięczne uśrednianie kursu który raczej będzie rosnący. Jedyną spółką na naszej gpw która mi przychodzi do głowy to Livechat, wydaje się że jeszcze przez wiele lat będzie pozyskiwał nowych klientów, gdyż z usługi którą oferują korzysta dopiero pewnie kilkanaście % firm a docelowo powinno zmierzać do 90-100%. Jestem przekonany że przez 10 lat da on zarobić minimum 100% (dywidendy plus wzrost kursu).

   Usuń
  2. To jest spolka technologiczna i nie wiadomo jak za 10 lat technologia sie zmieni :) Przypadek Nokii :)

   L.

   Usuń
 23. Spolki stalowe (Bowim, Konsorcjum, etc.) - ja bym sie tak bardzo nieprzwiazywal do niskich wskaznikow C/Z ktore maja osiagnc Bowim, Konsorcjum itp.
  Ja to rozumiem w ten sposob. Uproscmy bardzo rozwazania. Dla uproszczenia wyobrazmy sobie spolke stalowa ktora zawsze sprzedaje w danym okresie 10 ton stali. Dla urposzczenia wyobrazmy sobie, ze spolka nie bierze kredytow. Zalozmy, ze spolka jako dystrybutor ma 10% marzy. Spolka ma kapitalizacje 1000 PLN
  1) w pierszwym okresie tona stali kosztuje 100 PLN (dla urposzczenia). Spolka sprzedala 10 ton po 100PLN i przy 10% marzy osiagnela 100 PLN zysku. Zatem C/Z wynosi 10.
  2) W kolejnym okresie cena stali rosnie o 100%. Kosztuje juz nie 100 PLN ale 200 PLN. Spolka sprzedaje jak zwykle 10 ton po 200 PLN. Ma 10% marzy. Ale kupila stal jeszcze po 100 PLN. Wiec ma super zyski (jak BOWIM ma miec). Ksieguje 1200 PLN zysku. Bo zysk na wzroscie stali i 10% marzy. Jest super C/Z spada poniezej 1 !
  3) W kolejnym okresie cena stali jest po 200 PLN, ale spolka musiala juz kupic stal za 2000 PLN a nie jak dotychczas po 100 PLN. Musialaz zaangazowac 2000 PLN a nie 1000 PLN. Marza 10% wiec zysk w tym okresie wynosi 200 PLN. C/Z dla spolki wynosi 5. Swietnie ale nie tak super jak w pierwszym okresie. Inwestorzy troche sie boja co bedzie jak stal zacznie spadac.
  4) w kolejmym okresie stal spadla z 200 PLN do 100 PLN. Spolka zaksiegowala gigantyczna strate 1000 PLN. Ale tak jak w 2) okresie zysk byl ksiegowy tak i teraz strata jest ksiegowa. Prezesi spolki spokojnie spia bo gotowki z pierwszego okresu nie wyplacili na szczescie w formie dywidendy.
  5)w piatym okresie stal troche wzrosla z 100PLN na 120 PLN. Ale ruszyl wielki program infrastrukturalny ministra Morawieckiego :) Spolka zaczela sprzedawac 20 ton stali. Maraza ta sam ale zyski sa wieksze niz w okresie najwiekszych cen przy relatywnie nieskim kapitale na zakup stali. Prezesi szczesliwi jak nigdy :)

  Jak wycenic taka hipotetyczna spolke stalowa ? :)
  Oczywiscie nie kwestionuje zasadnosci inwestycji w spolke Bowim i bardzo trzymam kciuki aby okazala sie sukcesem iwestycyjnym. Tyko werbalizuje jak sobie wyobrazam te spolki stalowe. I zastanawiam czy rynek tez ma taka percepcje. Czy zobaczy wielkie zyski w okresie 2) i opanuje go hiperoptymizm ?

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się z twoimi wyliczeniami zgadzam, anonimowy chciał żebym napisał mu co myślę o Drozapolu a ja dołączyłem do tego porównanie z Bowim. Bowim traktuję jako inwestycję spekulacyjno-fundamentalną do wyników za 4 kw i wówczas zamierzam sprzedać akcje. Do zmiany zdania może mnie tylko skłonić dalszy wzrost cen stali w obecnym kwartale. Wyniki tej spółki zależą od cen stali, optymalne byłyby lekkie wzrosty lub stabilizacja cen, wówczas zarabialiby na stałej marży i byłoby ok. Najgorszy jest spadek cen stali gdyż wtedy spółka przynosi straty, zawsze trzeba spodziewać się spadku cen stali (dlatego co tydzień obserwuję notowania blachy) ale po 5 latach spadku cen od 2016 mamy odbicie i są spore szanse na trwalszą poprawę tej branży. Jest to krótkotrwała inwestycja tylko pod świetne wyniki za 4 kw, nie naganiam i co więcej wolałbym aby jak najmniej czytelników mojego bloga miało te akcje gdyż jest ryzyko że ktoś może zostać z akcjami (ubrany) na dłużej.Podobnie było z aviam leasing, wszedłem pod dobre wyniki 3 kw i sprzedałem po ich podaniu, teraz znowu wróciłem bo i 4 kw ma być mocny (zysk może 100% wzrosnąć), ale tak jak poprzednio będę sprzedawał raczej zaraz po wynikach. Inaczej jest np z Helio w przypadku którego akcje trzymam przez trzy kwartały bo przez ten czas powinny być lepsze wyniki, Oex na pewno do wyników za 1 kw itd, każda moja inwestycja ma określony czas (cel).

   Usuń
  2. Witam mam 3 pytania pierwsze czy widzisz potencjał dalszego wzrostu w Cognorze uruósł od minimum już o 200% sądzisz że można na nim jeszcze zarobić? w portfelu posiadam Getin holding sądzisz że jest już w wiarygodnym trendzie wzrostowym i może dojść do oporu 1.40 zł? i ostatnie pytanie czy warto zainwestować teraz w Bytom? czekam na odpowiedz i pozdrawiam

   Usuń
  3. Pamiętaj że nie jestem zawodowym analitykiem a spółki o które pytasz nie są moimi ulubionymi i ich dobrze nie znam więc mogę się mylić. Jeśli chodzi o Cognor to jest trudny przypadek gdyż patrząc na c/z 31 to jest drogo a dopiero jak uwzględnimy amortyzację i capex to c/z spada na 16 (czyli już względne wartości). Można oczekiwać że wyniki będą się poprawiać dzięki przełamaniu trendu spadkowego na stali chociaż rosnące koszty energii (węgla koksowniczego) mogą trochę wzrosty ograniczać. Patrząc na prognozy analityków BDM którzy szacują zysk w 2016 na 8,3 mln a 2017 23,3 mln i wg analizy technicznej pko z potencjałem wzrostu 2,14 to wydaje mi się że obecnie w krótkim terminie (tak do 4 mcy) nie ma sensu wchodzić w te akcje gdyż potencjał wzrostu 10% czyli mało, a jednak po tak dużych wzrostach korekta należy się. Ja bym rozważył kupno akcji dopiero po wynikach za 1 kw aby sprawdzić czy poprawa wyników jest stałą tendencją i czy są szanse zrealizować prognozę zysku bdm 23,3 mln (czyli c/z 7).
   Jeśli chodzi o Getin to nie jestem technikiem ale jak dla mnie nadal obowiązuje trend spadkowy a obecnie jest jego korekta która faktycznie może do 1,35-1,40 dojechać (jest w kanale rosnącym), oczywiście w przypadku banków należy pamiętać iż jest to granat z odbezpieczoną zawleczką i może w każdej chwili wybuchnąć a takim zapalnikiem może być wprowadzona ustawa frankowa, ją raczej kiedyś wprowadzą i jak to się stanie wówczas banki mocno spadną (trzeba być czujnym). Ja banków nie kupuję bo unikam nadmiernego ryzyka politycznego.
   Nie widzę sensu inwestycji w Bytom gdyż jest dość drogi c/z 15 a do tego nie widać potencjału do dalszego rozwoju firmy (wzrostu przychodów i zysku), może uda im się poprawiać o 10% rocznie ale jednak jest to branża zależna sporo od pogody (gorące lato 2015 słabsze wyniki a chłodne lato 2016 lepsze wyniki) i trochę wyniki mogą być zmienne. Dla mnie firma jest przeceniana przez inwestorów.

   Usuń
 24. Witam co sądzisz o spółce CFI to już jest dobry moment na wejście? oraz Maxi Pizza z newConnect?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat maxipizyy pisałem 7 stycznia i od tego czasu kurs urósł 20% (miałem nosa), cytuję " Co do maxipizzy to ciekawy przypadek ze względu na gościa który na wszelkich możliwych forach naganiania na nią - pisze pod różnymi nickami fxinwestor, pizza, smok, szogunek itp. Jeśli chodzi o firmę to w średnim terminie tak do 2-3 lat realny jest wzrost o 100% gdyż ładnie się rozwijają (zwiększają przychody, otwierają nowe restauracje), zwiększają gotowkę, ładny bilans i przepływy operacyjne a jako że mają bardzo niską kapitalizację to w którymś momencie spekuła zaatakuje. Można mieć zastrzeżenia do wolnego otwierania nowych punktów (jeden rocznie), wyniki za 3 kw trochę jednorazowo podniesione przez ŚDM bo mają 2 lokale w Krakowie, 4 kw może troche będzie lepszy bo ponieśli rok temu koszty otwarcia nowego lokalu jednak najbardziej w wyniki biją coraz wyższe koszty wynagrodzeń i to jest największe ryzyko na przyszłość, w tym roku mamy duże podniesienie płacy minimalnej i stawki godzinowej minimalnej i to może bić w wyniki"
   O CFI pisałem 22 grudnia i od tego czasu kurs spadł 30% (miałem nosa) i cytuję "Dla mnie ta spółka bardzo śmierdzi i uważam że lepiej jej nie dotykać, nie widzę sensu się wczytywać w nią i odsyłam cię do analizy na stockwatch.pl, tam po pierwszym kwartale analizowali spółkę i pewnie się wiele nie zmieniło http://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-334321_CFI.aspx#334321"

   Usuń
 25. Zerknij, jak masz chwilę na Termoexper z Newconnect. Dzis podali info o nowej umowie.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Umowa nie jest jakoś ciekawa bo 1,2 mln brutto ale sama spółka jest ciekawa choć niebezpieczna. Po pierwsze: zajmuje się termomodernizacją budynków a wszystko wskazuje że w najbliższych latach będzie na to bum (jeśli jeszcze rząd stworzy plan zmniejszenia zanieczyszczeń z dofinansowaniami). Po drugie : ma niską kapitalizację i jest nisko wyceniana patrząc na c/z czy c/p. Po trzecie : na 30.09 mieli około 2 mln zainwestowane prawdopodobnie (może być więcej)w akcje PZU, JSW i Soho Development które mocno w 4kw wzrosły (nie wiemy czy sprzedali w trakcie kwartału czy trzymają nadal). PZU w 4 kw wzrosło o 36%, JSW 26% a SOHO 9% spadło i przy założeniu że mieli rozłożone po równo to zarobili 18% czyli jakieś 360.000 brutto (300.000 netto) oraz mogli też zarobić ze 100.000 na swojej działalności co może im dać blisko 0,9 mln zysku rocznego i c/z 2,5. Pisząc o niebezpieczeństwie granie na giełdzie pieniędzmi firmy może się źle skończyć, a dobrym przykładem jest spółka z newconnect maximus, tam prezes też sobie handlował kwotami po 0,5 mln złotych i całkiem nieźle zarabiał (po kilka % na transakcji) aż kiedyś kupił akcje PKO BP(z tego co pamiętam w 2015 po 42 zł - mogę się mylić bo to dawno było) i do tej pory trzyma, więc w pewnym momencie było już 50% straty, gościu zrobił podstawowy błąd i nie uciął straty i teraz jest problem bo nie ma czym podkupić a kurs się kisi. Podsumowując Termoexpert powinien pokazać dobre wyniki za 4 kw (choć baza nie jest niska) i w mojej ocenie jest szansa że kurs urośnie ze 20-50% i pod wyniki można spekulacyjnie zagrać. Oczywiście nie jest to firma do trzymania na lata bo robienie z giełdy w przypadku firmy głównych dochodów (zysków) i to w dodatku na kredyt ma krótkie nogi, może się boleśnie skończyć.

   Usuń
 26. Witam Prezesie!
  Co sądzisz obecnie o spółce Fluid? Wcześniej był tylko handel obietnicami, ale teraz już faktycznie zakład stoi. Są nagrania na YouTube. Uroczyste otwarcie zakładu 25.01.2017. Widać już coraz większe ruchy na spółce , akcje powoli zbierają, chociaż większość raczej czeka na pierwsze kontrakty i wyniki bo nie mają zaufania do prezesa przez jego wcześniejsze kłamstwa. Wiem że jest spore zadłużenie, wykorzystane różne dofinansowania itp, ale czy są zyskowne perspektywy przed spóką? Obecnie jest gorący temat smogu, ale czy to może wystarczyć? Prośba o spojrzenie na spółkę i ocenę.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie to tylko spekulacja i tego bym nie kupił, trzeba poczekać na wyniki za 2 kw gdyż wówczas będzie pełny kwartał po oddanej inwestycji i będzie wiadomo czy są z tego pieniądze, może to przypominać Braster, kurs wyciągnięty mocno w górę przed uruchomieniem produkcji i sprzedaży a teraz okazuje się że sprzedaż jest tragiczna i kurs spada. Dodatkowo cytuję co napisałem o spółce 16.01. "jak dla mnie to słabo ten Fluid wygląda, niby mają już pozwolenie na użytkowanie zakładu ale czy to będzie rentowne, będzie zbyt i zarobią na tym to nie wiem. Trzeba pamiętać że mają obecnie spore straty i obligacje do spłacenia więc może minąć kilka lat zanim się wyprostują. Na chwilę obecną to kurs powinien być z 50% niżej ale czy tak będzie pewnie nie, bo spekulanci trzymają".

   Usuń
 27. Cześć PREZES
  Czy warto jutro kupić LIVEchat na dłuższy czas czy na razie poczekać np. miesiąc.
  Czy warto kupić AVIa AML po 5,92 i na jak długo przewidzieć tę inwestycję. Chcę osiągnć 10-20%.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wróżką nie jestem i łatwiej mi przewidzieć wyniki firmy niż zachowanie kursu. Co do Livechat to piątek był przełomowy dla kursu który na potężnych obrotach wybił się z pół rocznej konsolidacji i wszystko wskazuje że do 60 zł na początek powinien teraz kurs dążyć. Jeśli masz wolną kasę to możesz kupować bo w długim okresie raczej się nie straci, nawet jak się cofnie kurs jeszcze odrobinę (tak do 50) to trend jest jeden i będzie kontynuowany i wcześniej czy później zarobisz. Ja w zasadzie większość sprzedałem ale gdyby kurs się cofnął to trochę podkupię a jak nie cofnie to trudno.
   Jeśli chodzi o aviaaml to nic się nie zmieniło od mojej analizy i zakupu i nic raczej nie mam do dodania, ja go kupiłem na krótko ale może to być inwestycja tez na długi okres bo ładnie się rozwijają. http://analizyprezesa.blogspot.com/2017/01/aviaam-leasing-licze-na-powtorke.html

   Usuń
 28. Pisałem tu dosyć dawno o Celonie trzymam te akcje od 19 zł i jestem sporo zarobiony ale myślę że w przeciągu roku jeszcze dadzą zarobek . Fajną spółeczką wydaje się Trakcja która łapie nowe kontrakty i to wcale nie takie małe do tego porusza się w trendzie wzrostowym ja tu widzę 20 zł w 2, 3 miesiące a ty prezes co myślisz o Trakcji . Ciekawą spółką wydaje się też Newag

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celon pewnie jeszcze urośnie ale kokosów w średnim terminie raczej się nie spodziewaj, teraz pewnie będzie trzeba poczekać na efekty inwestycji na które kasę z IPO zebrali.
   Jeśli chodzi o trakcję to chyba już większość analityków swoje opinie wyraziło a ja jestem amator i mało wiem. Pisałem nie dawno że budowlanki nie dotykam, dodatkowo od stycznia jest odwrócony vat więc wydłużą się zwroty vat http://budownictwo.wnp.pl/branze-budowlana-czekaja-zatory-platnicze,289039_1_0_0.html. W budowlance zaczęło się spowolnienie i w mojej ocenie nawet jak PiS ruszy z przetargami to wielkiego bumu nie będzie, ponadto trzeba pamiętać że jak dotacje się skończą z Unii za 2-3 lata to taka Trakcja będzie mocno na tym cierpiała. Zauważ że nawet zakładając że o 50% jak poprawią zysk netto to i tak c/z będzie 9, to żadna okazja i ja bym tego nie kupił.
   Newag podobnie jak Trakcja, teraz PKP będę mieli trochę kasy z Unii to będą modernizować i kupować nowe wagony/pociągi ale co później ? Druga rzecz ta branża wymaga sporo nakładów inwestycyjnych a pewnie rentowność jest średnia ze względu na konkurencję. Obie są notowane w okolicach c/z 14 więc nie widzę dużych potencjałów wzrostu.
   W mojej ocenie należy szukać spółek które korzystają na wzroście dochodów ludzi (spadek bezrobocia, program 500+) czyli głównie jedzenie, odzież, buty, handel, wypoczynek czy nowe technologie.

   Usuń
 29. Dziękuję za twoje przemyślenia i poszukam spółek w tych dziedzinach o których piszesz.

  OdpowiedzUsuń
 30. Co sądzisz o Trans Polonii?

  OdpowiedzUsuń
 31. Dziś Pamapol spadł. Okazja czy cos sie dzieje?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 32. @ Liroy - trochę wczoraj poanalizowałem i potwierdziłem sobie że Helio musi być dobrym wyborem i dobrałem 200 akcji (będę jeszcze dobierał), po wynikach będzie c/z 5 i po kolejnych dwóch kwartałach nawet c/z 4 (patrząc na dzisiejszy kurs) więc to musi wzrosnąć z 50 % (wówczas c/z 6 to nadal nisko)
  @ wojtek - na temat trans-poloni sporo było dyskusji 21 i 22 grudnia http://analizyprezesa.blogspot.com/2016/12/aktualnosci-analizy-komentarze-122016.html , wiele nie dodam iż dzisiaj jest jakiś wywiad z Prezesem firmy który stwierdza że mają pełne obłożenie ciężarówek (to dobrze) i braki kierowców. Ja obecnie nie kupiłbym tylko poczekał na wyniki za 4 kw aby potwierdzić czy faktycznie dobrze zarabiają.
  @ szeniek - widzę że śledzisz Pamapol, muszę na niego popatrzeć w wolnej chwili i kiedy kończą się wysokie amortyzacje bo wtedy zysk skokowo się poprawi

  OdpowiedzUsuń
 33. coś mi mówi że lada moment informacje spłyną z iAlbatrosa

  OdpowiedzUsuń
 34. Coś jest na rzeczy w iAlbatrosie. 11 złotych już prawie mamy. Chyba powoli ludzie się przekonują, że jednak dojdzie do tej sprzedaży. Ewentualnie jakieś info w tej kwestii podadzą.
  Widzę także ruch na Eonet, co mnie bardzo cieszy. Ciekaw jestem jaki będzie zakres tego ruchu w górę. W walentynki wyniki więc obyśmy się w nich zakochali ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi to się o tyle kurs iAlbatros obecnie podoba bo gdyby nawet nie doszło do sprzedaży to jest większa szansa na wyjście w lepszej cenie (mniejsza może być potencjalna strata gdyby trzeba było sprzedawać). Nie wiem czy widzieliście ale Havas z którym iAlbatros zaczął współpracę rozpoczął dużą kampanię reklamową we Francji pokazując zalety systemu rezerwacji Maya (produktu iAlbatros). Cały czas utrzymuję że Havas może być potencjalnym przejmującym - pewnie kampania reklamowa we Francji może ich więcej kosztować niż przejęcie iAlbatros.
   Dzisiaj Stalexport przebił 4 zł na sporych obrotach i powinien dalej rosnąć (zastanawiam się czemu mam tak mało akcji), Livechat dobierałem pod technikę bo raczej te 20% powinien zrobić, Vindexus ładnie się zachowuje i Helio chyba wreszcie przebije te 9,50. Dobry miesiąc jak na razie :-)

   Usuń
 35. Kupiłem jednak 400 akcji Trakcji dzisiaj za 15.87 nie jest powiedziane że muszę ją trzymać nie wiadomo jak długo potrzymam pół roku potem zobaczę , Celon dalej mi pięknie rośnie . Myślę o kupnie Polwaxu

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam Prezesie!

  Co sadzisz o Kania? Jest w dosc dlugim trendzie bocznym i wlasnie zatrzymuje sie na dlugterminowym wsparciu: http://www.biznesradar.pl/notowania/HENRYK-KANIA#1r_lin_lin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jeszcze dla porównania dodałbym Tarczyńskiego. Ostatnio podpisali umowę na 80 Mio z Biedronką.

   Usuń
 37. Ktoś potwornie trzyma Helio za pysk. Kupiłem dziś parę kilo z nadzieją, że uda się przebić 9,5 i ruszyć powyżej 10, ale nic z tego. O co tam może chodzić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i Helio poszło, domyślałem się że ktoś z bloga dokupuje, mam nadzieję że będziemy zadowoleni, teraz czekamy na wyniki i przydałoby się aby zysk kwartalny był dużo wyższy niż 6 mln to skokowo kilka poziomów skoczymy do góry.
   Jeśli chodzi o Kanię i Tarczyńskiego to na temat techniki się nie wypowiem ale krótko o fundamentach, uważam iż lepiej wstrzymać się obecnie z zakupami i poczekać do raportu rocznego gdyż jest wiele znaków zapytania. W przypadku Kani pomimo niskiego c/z bardzo źle wygląda duże zadłużenie i jest ryzyko problemów z płynnością, do tego złamali konwenanty finansowe odnośnie obligacji gdyż nie spłacili w terminie odsetek i mogą im obligacje wypowiedzieć. Oni mają wysokie należności na pierwszy rzut oka przeterminowane (ale możliwe że nie są gdyż mogą to być długie terminy płatności). W przypadku Tarczyńskiego niewątpliwym atutem jest rozpoczęcie współpracy z Biedronką (wyniki mogą się skokowo poprawić tak jak w przypadku Helio) ale są ryzyka jak toczące się na około 13 mln arbitraż ze spółką budowlaną (coś w tym stylu), dodatkowo w przypadku obu spółek możliwe są rezerwy na należności Almy (Tarczyński to kwota poniżej 1 mln a u Kani nie wiem czy wogóle sprzedawali) oraz ceny mięsą które wzrosły około 20% r/r mogą obniżyć rentowność.

   Usuń
 38. Też mam nadzieję, że na Helio uda się ładnie zarobić. Ruch do około 12 zł jest całkiem możliwy i to w krótkim terminie, jeśli tylko nie pojawi się jakiś większy sypiący jak to było przy 9,50. Myślę, że dopiero gdy przeskoczymy 10 zł zacznie się zabawa.

  OdpowiedzUsuń
 39. Dzięki Prezes za zerknięcie na Kanię. Czy wszystkie dane bierzesz z biznesradar.pl? Mógłbyś na przykładzie tej spółki bądź innej wyjaśnić jak opracowujesz taką spółkę i na co głównie zerkasz? Byłoby to pomocne w samodzielnym wyszukiwaniu perełek i potwierdzaniu ich na blogu, tak by dzielić się informacjami.

  Nie ukrywam, że specjalnie wybrałem Kanię ponieważ w Twoich innych wpisach pojawia się zestaw wskaźników, które po wrzuceniu na biznesradar akurat Kanię mi odfiltrowały.

  Zdaję sobie sprawę, że Twoja wiedza to doświadczenie zdobywane w miarę upływu czasu, więc może podzieliłbyś się nią w formie np. płatnego kursu? Myślę, że byłaby spora grupa zainteresowanych.

  OdpowiedzUsuń
 40. Dopóki będę chociaż trochę zarabiał na giełdzie, będę miał co "gęby" włożyć i nie będę musiał do pracy wracać to wszystko na blogu będzie bezpłatne i nie będzie żadnych zmian, jedyną którą zamierzam wprowadzić to to że na anonimowych wpisy nie będę odpisywał, chciałbym żeby chociaż podpisywać się z ksywki czy imienia.
  Głównie używam biznesradar.pl do przeglądania danych finansowych, wskaźników itd ale jeśli jakiejś firmy kupuję akcje to sprawdzam czy dane się zgadzają z raportami, niestety zdarza się że dane są źle wprowadzone (sam 3 razy zgłaszałem im błędne dane).
  Wracając do Kani to zakładam że wrzuciłeś filtr tylko c/z a to jest zbyt mało, oczywiście ja często podaję ten wskaźnik bo łatwo i szybko nim pokazać/sprawdzić czy dana spółka może być atrakcyjna. Ciężko jest podać główne wskaźniki na które trzeba patrzeć aby wyszukać ciekawą spółkę, gdyż w zależności od profilu firmy dane mogą się różnić. Taki jaskrawy przykład to C/WK, logika i wiedza książkowa wskazuje że wartości do 1-2 nie powinny być wyższe, jednak Livechat ma 65 i to nie przeszkadza wzrostom. Firma może mieć jakiś unikatowy produkt na którym osiąga się ponad przeciętne zyski. Ja zawsze patrzę na EV/EBIDTA, udział zysku netto w przepływach operacyjnych i c/z, i czym niższe wartości tym lepiej.
  Poniżej link z podstawowymi wskaźnikami które używam
  http://i.imgur.com/FrnQ6zJ.png

  OdpowiedzUsuń
 41. No i ładnie się Helio zamknął. Jutro będzie pewnie atak na 10 zł. Jeśli by się kurs troszkę osunął, będę dobierał, choć prowokuje do kupna jedna spółka "stalowa", o której tutaj pisaliście...

  OdpowiedzUsuń
 42. Dzięki Prezesie za wytłumaczenie na przykładzie Kania. Będę pisał jako zalogowany. Do odfiltrowania użyłem wskaźników podanych w poście o spółce Efekt, ale już widzę, że źle je zawęziłem. Wyglądały następująco:
  1. C/WK: 0-2.0;
  2. C/P: 0-1;
  3. C/Z: 0-6;
  4. EV/EBITDA: 0-7;
  5. C/ZO: 1-4.

  OdpowiedzUsuń
 43. Dzisiaj rzeczywiście Helio ładnie się rozkręciło. Szkoda tylko, że tak mało piszą o tej spółce na branżowych portalach.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogólnie mało o branży bakalii piszą, jak w Atlantę Poland w 2015 wchodziłem to zupełna cisza była, np. na forum bankiera nikt nie pisał, mało było na parkiecie i pb.pl a 50% udało się zarobić - najważniejsze aby wyniki dobre były to kurs urośnie.
   @ Arek - nikogo nie zmuszam do pisania jako zalogowany ale fajnie jest jak z kimś się wymienia opiniami to chociaż się podpisać, możesz pisać jak anonimowy i się na końcu podpisać tak jak np. szeniek. W przyszłości łatwiej później znaleźć taką wymianę zdań po nazwie piszącego gdyby trzeba było wrócić do tematu. Co do wskaźników i skanerów to stosowanie ich może sprawić że jakaś Ciekawa spółka może umknąć uwadze gdy z jeden parametrów nie będzie się mieścił w podanym zakresie. Raz na kwartał (po serii wyników kwartalnych) staram się przejrzeć wszystkie spółki na giełdzie pod kątem liczb (wyniki i wskaźniki), pomimo że przeglądam wszystkie raporty finansowe które spółki publikują- robię niejako dwukrotny filtr. Po takim przeglądzie żadne skanery mi nie są potrzebne, zresztą rynek jest trudny ze względu na mało gotówki na giełdzie i inwestorzy reagują (kupują akcje) z dwóch powodów : albo grają pod uruchomienie jakiejś produkcji i naganiają jakie to mogą być z tego super zyski (zazwyczaj nigdy się to nie sprawdza np. Braster) albo pod znaczne wzrosty zysku i mocną poprawę c/z np. Onico czy Unimot mocno poprawiają zyski więc i skokowe były wzrosty kursów. Inwestorzy indywidualni nie uwzględniają w swoich inwestycjach dobrych firm które pokazują zaniżone zyski przez starą amortyzację, mają dobre przepływy operacyjne, ładny bilans itd czyli zdrowe fundamenty. W filtrach które podałeś usuń c/p, c/wk 0-3, a pozostałe ustaw 0-7, jak sobie ustawisz rosnąco na wskaźniku ev/ebidta (bardzo ważny wskaźnik bierze wartość całego przedsiębiorstwa, uwzględnia zadłużenie, zyskowność itd) to na początku będzie Danks (jedna z najbardziej niedowartościowanych spółek na całej giełdzie ale powodem tego jest nieprzewidywalny zarząd)i są inne moje spółki w zestawieniu jak: Wistil, Bowim, Aviaaml, LSi, Vindexus.

   Usuń
 44. Cześć Prezes;
  Chciałbym przedstawić do dyskusji spółkę PBKM. Trochę jakby zapomniana a widać od wielu lat ładny stabilny rozwój. Profil działalności myślę, że ciekawy i perspektywiczny. Najważniejsze że są zyski a nie tylko obietnica zysków jak na wielu medycznych spółkach. Moim zdaniem fajna spółka na inwestycję długoterminową bo jeszcze nie jest zrobiony z tego balon. Jeśli zachowają tempo rozwoju w tym roku powinno być ok. 28 mln zysku netto przy kapitalizacji ok 280mln więc nie jest źle.
  Wspólne mamy - Vindexus, LSI, i OEX, i raczej jeszcze jedna dojdzie chyba Avia.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
 45. Prezesie, co sądzisz o Mennicy Skarbowej? wydaje się, że jest tanio wyceniana, cena złota odbija i pewno obroty wzrosną. Z drugiej strony mała płynność, no i polityka, która może też ukrócić handel złotem, a tym samym byłby to praktycznie koniec dla tej firmy.

  OdpowiedzUsuń
 46. A co myślisz prezes o zakupie Briju po aktualnych cenach? Wskaźnikowo jest nadal tanio.

  Hai

  OdpowiedzUsuń
 47. Witajcie, co myślicie o perspektywach wzrostu dla Uniwheels? Chyba za bardzo się przywiązałem do tych papierów. Mam niemal od nowości - duży udział portfela. Dywidendę powinni płacić w kwietniu.

  OdpowiedzUsuń
 48. Ja to wczoraj głupotę zrobiłem sprzedałem Ciech co dzisiaj rośnie coś ponad 4 procent a kupiłem w to miejsce Livechat ale myślę że Livechat da też zarobić....Macie przemyślenia jaką spółkę kupić z branży gier .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Branża gier może mieć przed sobą przejściowo trudny czas. Konkurencja jest co raz większa (mnóstwo studiów gier indie), z drugiej strony najlepsi programiści są co raz drożsi. Gdy ktoś już ma sukcesy na koncie bardzo się ceni - bo też wie ile te gry zarabiają na siebie. Do tego gracze podwyżek cen gier raczej nie zaakceptują, zwłaszcza przy takiej ich podaży, wręcz można spodziewać się lekkich obniżek dla tytułów AAA z ok 40 euro na 30 w przyszłości. Do tego trzeba pamiętać o tym że produkcja gier jest bardzo kapitałochłonna aż do wydania gry - to powoduje nieregularność przychodów i zysków. Mimo wszystko oczywiście studia które swoje gry oprą na trafionych pomysłach i wykonaniu przy niskich kosztach z pewnością dadzą świetnie zarobić. Tak było z 11B, czy wcześniej CDR. Przyszłością wydają się być mikropłatności i gry MMO oraz esport. Sam graczem jestem od 20 lat, a polskie gry wykonały ogromny progres od Polan czy Clasha z końcówki lat 90tych po obecnie Wiedzmina 3, TWOM czy Dying Light. W długim terminem faworytem dla mnie jest dalej CDR - tworzący gry AAA jak i mający szansę w segmencie mikropłatności z Gwintem (do tego platforma sprzedażowa GOG). W krótkim Jujubee może zaskoczyć - dwie premiery gier w tym roku i obie mają szanse być hitami (Realpolitks - klon Europy Universalis ale we współczesności oraz Kursk - wręcz wymarzona gra pod VR, ale też może być to zwyczajnie ciekawa historia jak było z Life is Strange). Pozdrawiam :)

   Usuń
 49. Jako że dzisiaj wysyp pytań to krótko odpiszę bez wgłębiania się w raporty i firmy.
  PBKM - ciekawostka że mój dawny znajomy w 2005 miał spory pakiet udziałów w tej firmie (jest Aniołem biznesu) i z tego co pamiętam mówił mi że mieli niesamowite przebitki na tym, przykład ktoś płacił 100 zł rocznego abonamentu a faktyczny koszt przechowywania próbek to było tylko 20 groszy. Można założyć że w 4 kw zarobią 6 mln co da c/z 12 i będzie dosyć dobra cena dla długoterminowych akcjonariuszy których zadowoli zarobek 10-15% rocznie, gdyż o tyle powinny być poprawiane wyniki i wzrost kursu wraz z wypłacaną dywidendą (do 50% zysku netto) powinno 15% dać (bilans i przepływy trochę słabiutkie).
  Mennica Skarbowa gdyby była notowana na gpw to pewnie z 50% wyżej byłby kurs a tak wycena jest jak jest, firma się rozwija, zwiększa przychody, placówki i zyski, dzięki niskim stopom % inwestycje w złoto są dobrą alternatywą. Nie bardzo wiem jak polityka może wpłynąć na ograniczenia handlu złotem, bardziej na mocne zwiększenie biznesu może wpływać afera Amber Gold - ludzie mogą się bać inwestycji w złoto.
  Ja z Briju ostatnio wychodziłem w okolicach 25 zł, jest teraz 30% wyżej więc dla mnie jest drogo i przydałoby się ze 15-20% korekty, dzisiaj na spadki mógł mieć wpływ longterm.pl który wyszedł z tej inwestycji na swoim portfelu publicznym. Wyniki za 4 kw powinny być lepsze r/r i to sporo jeśli nie było w tym roku reklamy telewizyjnej, z tego co pamiętam w 4 kw 2015 około 2 mln wydali na reklamę i pytanie czy i w tym roku też była reklama, ja nie widziałem żadnej reklamy choć mało oglądam TV. Mnie wstrzymuję przed zakupem jeszcze jedno, dlaczego nie podają obrotów hurtowych złotem, kiedyś co miesiąc w zasadzie podawali, jak przestali to pisałem do firmy i mi napisali że będą comiesięczne komunikaty o sprzedaży całej firmy i tego nie realizują dlatego lepiej czekać z zakupem do wyników.
  Jeśli chodzi o Uniwhels to wiele nie pomogę, wiele jest analiz maklerskich więc pewnie masz dobre rozeznanie, patrząc na c/z 11,58, średni bilans, ładne przepływy operacyjne ale bardzo dużo inwestycji to wydaje się obecnie prawidłowo wyceniana, jednak pewnie uda im się trochę wyniki poprawiać (z 10% rocznie) i w takim zakresie może kurs rosnąć (raczej dynamika będzie już niska).

  OdpowiedzUsuń
 50. Cześć Prezes
  Co myślisz o spółce ASBIS.
  Na BIZNES RADAR, jest wypowiedź DM BOŚ zakupił akcje tej spółka bo:
  "Asbis ze względu na oczekiwania mocnych wyników finansowych w IV kw. 2016 roku oraz antycypując korzystne prognozy zarządu na 2017 rok".
  Pozdrawiam KASA24

  OdpowiedzUsuń
 51. Dzisiaj Helio zmieniło kod na dwucyfrowy. Jest jeszcze pole do wzrostów w najbliższych dniach przynajmniej o złotówkę. W ciekawym momencie jest Drozapol. W piątek odbił się od dna na sporym obrocie. Teraz zbiera siły do dalszych wzrostów. Myślisz, Prezesie, że może być przebicie zeszłorocznych maksimów? Podstawy są. Jeśli by tak było to w krótkim terminie powinno być 25% do zarobienia.

  OdpowiedzUsuń
 52. @ Liroy - ja z grami nie pomogę, nie moja bajka
  @ kasa24 - w przypadku Asbis ja zbyt dużego potencjału wzrostu nie widzę, analitycy też nie za bardzo bo np. z grudnia rekomendacja bosia jest z niższą wyceną niż aktualny kurs. Asbis prognozował że zarobi 4-5 mln USD w 2016 czyli 16-20 mln zł co nie jest wynikiem rewelacyjnym, c/z będzie 9-11 to żadne cudo.
  Jeśli chodzi o Helio to po wynikach jest szansa że zlecą się inwestorzy, jak nie to trudno, ja trzymam docelowo 9 m-cy (chyba że 15zł wcześniej będzie)
  Co do Drozapolu to od strony technicznej się nie wypowiem, jednak ze względu na niską kapitalizację nie można wykluczyć wzrostów o których piszecie. Ze stalówki liczę na mocniejsze wyniki Bowimu.

  OdpowiedzUsuń
 53. Wyszedłem kilka dni temu z Briju. Po 34.72. 70% zysku. Pewnie okaże się, że za wcześnie ale trudno. A na Twoje pytanie czy ludzie śledzą Longterma odpowiem zdecydowanie tak. To właśnie u niego tą spółkę znalazłem, bo wcześniej nawet nie bardzo wiedziałem, że istnieje. On mnie też powstrzymał przed zagraniem na krótko na CDR, bo taka myśl mi po głowie chodziła. Dalej nie rozumiem wyceny tej spółki, ale branża gier widocznie rządzi się swoimi prawami. Natomiast całą kasę z Briju razem z zyskiem przerzuciłem w Agroligę, o której pisał ostatnio OBS i MarketRevolution. Kupiłem po 19.40. Podoba mi się ta spółka. Wskaźnikowo mega tania. C/Z mniejszej od 2. Regularne zyski i rosnące przychody. Dodatkowo w 2017 zwiększają moce przerobowe zakładu produkującego olej słonecznikowy ponad dwukrotnie, co od 2018 powinno istotnie poprawić wyniki.
  Jeden jedyny minusik tej spółki jest to, że jest na Ukrainie. Jakby prowadziła taką samą działalność w Polsce mogłaby być warta 10 razy więcej. Ale i tak uważam, że jest to gra z wartością oczekiwaną dodatnią. Patrzyłeś może na nią?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pisałem kilka dni temu, nie wszedłem w Agroligę po 15 zł to nie wejdę teraz po 21, powód jest prozaiczny gdyż unikam ostatnio newconnect (wystarczy mi Danks - najbardziej niedowartościowana spółka). Agroligi niewątpliwy atut to brak zadłużenia jak w przypadku pozostałych ukraińskich spółek, gdyż oni dużo eksportują a osłabienie hrywny pozytywnie na ich wyniki wpływa, w przypadku innych "Ukraińców" słaba hrywna poprawia wyniki operacyjne ale muszą przeszacowywać kredyty i końcowy wynik netto jest zaniżany. Z tym 10 razy więcej to bym nie przesadzał, gdyby to była polska spółka i notowana na gpw to z 5 razy większa powinna być wycena a że to ukraińska i newconnect to tylko ze 100% powinno być drożej.

   Usuń
  2. 100% też mi pasuje i jak tyle wzrośnie to nie będę pazerny i zrealizuję zysk. :) chociaż zastanawia mnie jedna rzecz w przypadku Agroligi i nie znalazłem tego nigdzie na ich stronach. A konkretnie czy te 12,3 hektara to są ich ziemie czy je dzierżawią? W Polsce 12,3 hektara ziem rolnych po średniej cenie około 30 tyś PLN za hektar ( a nawet w Polsce jest droższa) byłoby warte 370 milionów PLN, czyli 10 krotność wartości spółki. Niezależnie jednak od tego same wyniki sugerują większą wartość spółki. Poszukam tego co pisałeś wcześniej o Agrolidze.
   Co do Danksa to też na niego patrzyłem. Wskaźnikowo super. I pewnie bym brał, ale nie podoba mi się tylko jeden element w tej spółce a konkretnie podmiot z którym robią ofertę nowych akcji czyli HFT. Bardzo nie lubię jak ta spółka robi swoje biznesy i to zarówno tyczy się ofert publicznych, obligacji czy też głośnego forexu, który zamknęli bo się biznes nie kleił a wcześniej na jego finansowanie zbierali kasę za pomocą obligacji i nie jestem pewien czy je wykupią. A jak robili konkurs dla klientów z nagrodą za pół miliona to potem się okazało, że kasy na nagrodę nie mają i się teraz sądzą ze zwycięzcą. Czasami uda im się zrobić normalną emisję, ale raczej myślenie jest tam jak najwięcej zarobić dla siebie, a nie jak zwiększyć wartość dodaną dla akcjonariuszy. Tak więc Twój tytuł artykuły, że niczego nie można być pewnym do Danksa idealnie pasuje. Spółka możliwe, że jest ok i biznes je prawidłowy, ale mi już się lampka zapaliła.

   Usuń
 54. Witam, czy ktoś z Was brał na tapetę PCCExol?
  Pozdrawiam!
  Abes

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szybko zerknąłem w PCC Exol i jakiegoś potencjału wzrostowego nie widzę bo c/z 13,77 tego nie daje (choć jest wysoka amortyzacja a Capex niższy a to plus). Średni bilans, średnie przepływy, sporo przed firmą inwestycji i nie wiadomo czy wzrosty energii w 4 kw nie odbiją się negatywnie na wynikach (tak rozmyślam), jedyny plus to fakt że była słabsza złotówka a oni blisko 50% exportują.

   Usuń
 55. Ależ zadyszka na Onico. Wyniki coraz bliżej, ruchy mogą być gwałtowne, ale na końcu powinno być dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 56. A podali w końcu kiedy będą wyniki?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podali Szeniek.
   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26245891,onico-sa-1-2017-harmonogram-publikacji-raportow-okresowych-w-2017-roku

   Usuń
  2. Chyba je wywołałem :).
   Swoją drogą, wygląda jakby wszyscy czekali na te wyniki zanim zaczną zakupy.
   Szeniek

   Usuń
  3. Jakbyś jeszcze mógł wywołać wzrosty kursu to byłbym Ci wdzięczny. Z pewnością nie tylko ja ;)

   Usuń
  4. Dziwne były dzisiejsze spadki, gdzie ktoś rzucał po 1 akcji w okolicach 170zł.
   Straszył?
   Szeniek

   Usuń
  5. Zrobili kopiuj wklej prawie z roku 2016 - http://onico.pl/wp-content/uploads/2016/01/RB-1.2016.pdf . Czasami spółki jak mają dobre wyniki przyśpieszają raport chcąc się pochwalić (kurs czasem pod to rośnie). W tym przypadku ta metoda odpada ;)

   Usuń
 57. Prezesie. Co sądzisz o spółce Kancelaria Prawna Inkaso WEC SA? Dziś duży ruch na papierze, technicznie po przebiciu 75 również może być ciekawie. Wskaźniki niewygórowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym ze względu na fundamenty tej spółki nie kupił, niewielki wzrost przychodów o 5% r/r, małe kapitały, słabe przepływy to wszystko nie powala. W mojej ocenie spekulanci zaatakowali obecnie kurs (lubią spółki z niską kapitalizacją) i pewnie po dużych wzrostach nadejdą duże spadki.

   Usuń
 58. Witam Prezesie! Mam drobniutki problem i stoję w rozkroku. Może Ty pomożesz się zdecydować. Swego czasu kupiłem Biotka i przeeetttrzymałem. Mam stratę na nim dosć znaczną procentowo (ale kwota niezbyt wielka). Sprzedać i kupić cos co rosnie czy trzymać dalej? Co Ty bys zrobił na moim miejscu? A na deser już prywatnie cos co działo się u nas - http://polskaracja.com/posel-wojcikowski-przyszedl-jeden-takich-smutnych-panow-wideo/ Pozdrawiam - Witek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Biotonie chyba w 2005 roku ładnie przyciąłem, trzycyfrowy zarobek. Bioton ma bardzo słabe fundamenty ale lubią go spekulanci i czasem wzrosty mogą być spore. Żeby wyniki były za tydzień to powiedziałbym trzymaj bo oni w 4 kw 2015 pokazali jednorazowych 560 mln odpisów i kosztów i teraz na pewno tego nie będzie i wyniki będą dużo lepsze (pewnie i tak strata będzie). Dlatego jak inwestorzy (spekulanci) zamiast rocznej straty 520 mln zobaczą tylko 10 mln to kto wie czy krótkotrwałych wzrostów nie wywołają. Jednak do wyników jest pewnie jeszcze sporo czasu bo ze 3 miesiące dlatego pewnie kurs będzie się obsuwał więc logiczne wydaje się sprzedać (ja bym tak zrobił) i kupić coś co da zarobek, pytanie tylko co da zarobić ?

   Usuń
  2. To co trzymasz w portfelu Prezesie! Dzis, np., był dzień Albatrosa ! Dzięki od Witka i jak zwykle - do zobaczenia na liscie Wprost!

   Usuń
 59. Witam Prezesa
  emisja Unimot-czy warto wejść
  Pozdrawiam
  Krzygib

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę że nadal lubisz Unimot. Logiczne jest że jeśli kurs jest 80 zł a sprzedają akcje po 40 zł to wydaje się to okazja ale czy tak będzie to się okaże, w mojej ocenie kurs na giełdzie pewnie spadnie w okolice 50 zł do czasu jak wprowadzą nowe akcje ale to i tak dałoby ze 25% zarobku w krótkim terminie. Może i ja jakiś zapis złoże jak będę miał wolne środki ale nie więcej niż 5-10 tys. i zrobię to w końcówce zapisów.

   z innej beczki - dzisiaj bardzo dobra sesja dla mojego portfela i cieszą mocne zachowania Bowim (chyba zaczynają skupować tak jak Konsorcjum Stali), Stalexport (najwyższy kurs od 10 lat), OEX (pozytywnie zaskakuje mnie ta spółka), LSI (chyba przymiarki do przebicia ważnego oporu na 10,50), Helio też będzie walczył z 10,50, i najważniejsza pozycja w portfelu czyli iAlbatros zrobiła się spora poduszka bezpieczeństwa i gdyby coś było nie tak jest szansa wyjścia na zero, minusem wzrostu Albatros jest to że gdyby do sprzedaży doszło to mało miejsca robi się na dokupienie w dobrej cenie akcji. Ale to są nieistotne zmartwienia :-)

   Usuń
 60. Prezes, jeśli dojdzie do sprzedaży iAlbatros to do jakich Twoim zdaniem poziomów warto kupować? 14 zł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Założyłem sobie że dokupuję do 12,50 chyba że sprzedadzą trochę drożej np. 150 mln to wtedy do 13 zł. Ogólnie spekuła nie potrafi liczyć i jak zaatakuje to i do 20 zł może dociągnąć (dlatego 14 zł to też dobra byłaby cena do wejścia) ale cały biznes nie jest wart więcej niż 17zł.

   Usuń
 61. Prezes bardzo dobra dziś sesja dla portfela. Gratuluje wyboru spółek.
  Helio kupiłem po 9,50 i powiem że trochę wątpiłem bo tam się nic nie działo ale jak widać nie słusznie. Również iAlbatros ładnie rośnie i jak na razie obawy były nie uzasadnione ;) jeśli dojdzie do sprzedaży kurs powinien momentalnie ruszyć w górę i czasu na zakup będzie bardzo mało. Z tego co widzę sporo osób obserwuje tą spółkę.
  Czekam jeszcze na raport Onico 14tego lutego bo mam pare sztuk i liczę na zysk. Pozdrawiam forumowiczów.
  Dominik

  OdpowiedzUsuń
 62. W jakim terminie trwa emisja Unimot?
  Ktoś pamięta?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Indywidualni 10-21 luty, dobry termin bo jakąś część wyników będziemy znali.
   @ dominik - jak dadzą po 170 to i ja parę sztuk Onico jeszcze dokupię, wyniki powinny być ładne chociaż nie wiem jak mocny usd i droga ropa mogły wpłynąć na wyniki. W tej spółce brakuje trochę kontaktu z inwestorami, szwankują relacje inwestorskie, Unimot jest przeciwienstwem.

   Usuń
 63. Witam Prezes
  Co twoim zdaniem ma najprawdopodobniejsze perspektywy wzrostu? Rozważam LSI, IAlbatros i Avia? Kupiłbyś wszystkie po trochu czy raczej postwiłbyś na czarnego konia? Pozdrawiam

  Hai

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie podałeś w jakim terminie a to jest istotne? Ja kupując zakładam że mogę trzymać rok czy dwa ale jak mi wzrośnie coś dużo i szybko w 3 mce to wolę sprzedać. Ialbatros to jest inwestycja na krótko, ja wierzę (wiele faktów na to wskazuje) że do sprzedaży dojdzie i liczę na dobry zarobek, jeśli też uważasz tak to to kupuj. Lsi to najbardziej z nich defensywny i zamierzam nie długo sprzedawać, jest szansa że 15% da zarobić ale dla mnie za mało. Jeśli chodzi o Aviaaml to bardzo ciekawa i przyszłościowa firma, gdyby to była polska firma to 5-7 razy byłaby droższa. Wczoraj trochę poczytałem o niej i jest ok. Zauważ że teoretycznie oni mogliby wypłacić 40% dywidendę więc sporo, liczę jednak że będzie 40 groszy. Aviaaml kupiłem pod świetne wyniki za 4 kw i jak takie będą to nie wiem czy będę sprzedawał bo perspektywy są fajne. Jedyny minus to mało mamy informacji a dużo w firmie się dzieje. Podsumowując: jak wierzysz w sprzedaż ialbatrosa to kupuj go. Aviaaml też można na krótki i długi termin a lsi raczej nie, chyba że grasz technicznie bo jak 10,50 przejdzie to może w górę polecieć.

   Usuń
 64. Prezes myślisz że coś nie tak z Onico że tak sypią?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słabo to wygląda bo ewidentnie ktoś zasypuje akcjami, dokupiłem 12 akcji po 169 a mogłem nawet po 165 (czyli 50 zł uciekło). Ja na razie w panikę nie wpadam gdyż liczę na dużo lepsze wyniki r/r i że kurs znowu wróci do trendu, jeśli rok temu zarobili 6,8 mln a w 3 kw 11,4 mln to nadal podtrzymuję że 10,5 mln zarobili w 4 kw. Na razie nie pękam i czekam wyników, wtedy zdecyduję czy trzeba sprzedawać czy nadal trzymać.
   Na Aviaaml coś się zaczyna dziać, poszły mocne wymiany a to oznaka że mogą być wzrosty, ktoś celowo obrót robi aby to technicznie lepiej wyglądało - zobaczymy co z tego się urodzi.

   Usuń
  2. też dokupiłem Onico po 165,50...

   Usuń
 65. Witam
  Na Aviaaml cos sie chyba zacznie , właśnie poszedł pakiet 181687 akcji po 6,08
  Pozdrawiam
  Beny

  OdpowiedzUsuń
 66. I tak masz super średnią na Onico Prezes ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Onico w okolicach 200 już sprzedawałem (większość) a następnie na spadkach podkupuję, nie spodziewałem się że tak dużo się cofnie.

   Usuń
 67. Co do Onico to wyniki będą za 4 kwartał pewnie dobre, wydaję się że gra jest oto co będzie dalej, Ostatnio w parkiecie prezes Unimot mówił Jego zdaniem dla firm takich jak Unimot realizacja nowych przepisów będzie sporym obciążeniem. W efekcie wpłynie na zwiększenie kosztów. Spółka nie wie też, na ile jej klienci będą przygotowani na czekające ich zmiany. – Będzie to też zmiana podejścia do dotychczasowego systemu logistyki paliw i gazu, która od wszystkich uczestników rynku wymaga zmiany przyzwyczajeń. Dla nas oznacza to zatem zwiększenie kosztów i olbrzymie wyzwanie, szczególnie w sektorach logistycznym i administracyjnym – mówi Brzozowski. Zobaczymy jak będzie dzisiaj testują ostatnie minima jak wybronimy to pod wyniki 4 kwartału może być gra , Aviaaml dziś ładnie.

  OdpowiedzUsuń
 68. Czesc Prezes, nie martwi Cie w sprawie Aviaaml dwukrotny wzrost ogolnego zadluzenia r/r? Oczywiscie dalej jest na przyzwoitym poziomie ale ten wzrost byl bardzo gwaltowny. Wczytywales sie moze co go spowodowalo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zadłużenie dopiero wzrośnie jak zaczną od marca dostarczać 16 nowych Airbusów 321 do Aeroflotu - chyba że całą kasę wyłożą chinole ze spółki którą razem utworzyli. Jesteś inteligentny więc zakładam że wiesz na czym polega ich podstawowy biznes, kupują samolot (muszą wyłożyć dużą gotówkę) a następnie go oddają w leasing za co biorą raty. Z tego co czytałem jest to na rentowności 10-12%. Żeby był dobry zarobek to musi być też odpowiednio duża skala działania dlatego wzięli do biznesu bogatych chinoli z gotówką. Idąc tym tropem zobowiązania im wzrosły w stosunku do 31.12.2015 o 371 mln (dużo) ale aktywa trwałe (samoloty) oraz aktywa obrotowe (gotówka, należności i w zapasach są samoloty przygotowane do sprzedaży) wzrosły aż o 404 mln czyli o 33 mln poprawił się bilans. Dla mnie ważną rzeczą która świadczy o bezpiecznej sytuacji są kapitały własne, lubię jak kapitały są niższe od obecnej kapitalizacji i tutaj jest bardzo bezpiecznie gdyż kapitały to 455 mln a obecna kapitalizacja to tylko 277 mln. Do porównania polski Enter Air ma tragiczny stosunek 211 mln do do 559 mln czyli gdyby miał się aviaaml zrównać z enterem to powinien wzrosnąć o jakieś 300%.
   @ kasa 24 - u mnie w okolicach nie ma netto więc nie potrafię powiedzieć czy wcześniej były tam bakalie, było się spytać jakiegoś pracownika czy wcześniej były czy dopiero zostały wprowadzone produktu Helio. Swoją drogą to mamy wybicie ponad 10,5 i jak nie wróci do końca tygodnia to będzie super. Napisze do comparica.pl to może zrobi analizę.

   Usuń
  2. Chciales chyba napisac jak kapitaly sa wyzsze od kapitalizacji. Dzieki za odpowiedz, no tak rozumiem na czym ten biznes polega i chyba ten konkretny kontrakt zawazyl o tak duzym zadluzeniu.Zgodnie z komunikatem jego owoce zobaczymy w wynikach za 2 kwartal. Ciekawe jest tez to jak duzo wolnej gotowki utrzymuja (rownowartosc ponad 30% aktywow obrotowych) to raczej duzo jak na firme zajmujaca sie handlem/uslugami leasingowymi.

   Usuń
  3. Tak miało być wyższe, co do wolnej gotówki to może sprzedali samolot jakiś pod koniec kwartału lub zbierają kasę na wspomniane 16 nowych samolotów, jeden kosztuje 100 mln usd czyli patrząc na ich aktywa obrotowe to stać ich na jeden, dlatego reszta albo z kredytów albo od chinoli. Tak mi się wydaje bo specem od tej firmy nie jestem.

   Usuń
 69. Witam wszystich
  Wczoraj bedac w Netto zauwazylem produkty firmy Helio. Czyzby z Netto tez umowe podpisali tak jak z biedronka.

  OdpowiedzUsuń
 70. Ja produkty Helio widziałem w wielu sieciach m.in. Leclerc, Euro, Zanim zainwestowałem zrobiłem sobie gruntowną analizę.

  Hai

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W carrefurze też są, nawet ostatnio kupowałem rodzynki choć przyznam że były drogie tylko nie wiem dlaczego, czy sklep sporą marżę naliczył czy Helio drogo sprzedaje (pewnie sklep jest pazerny).

   Usuń
  2. Informacje można przeczytać na stronie http://www.helio.pl/gdzie-kupic-online sporo jest tych marketów. Głównie jednak to Biedronka i z tej współpracy są najlepsze zyski. Tak jak Prezes pisał wcześniej dopóki będą tam wstawiać bakalie zyski będą spore. Trzeba śledzić tą współprace czy się tam nic nie dzieje złego (przykład Wawel- kurs się osunął 10% po info że mogą nie współpracować z Biedrą).Swoja drogą czasem jestem w Biedrze i naprawdę widzę kolejki ludzi i pełne wózki (efekt 500+ pewnie) a więc obroty bardzo duże co pozytywnie wpływa na Helio. Jeszcze znany link http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/helio-spodziewa-podwojenia-wynikow-w-ii-kwartale-2016-2017-dzieki-wspolpracy-z-biedronka,138308.html . Dominik

   Usuń
 71. Witam Prezesa. Co Prezes sadzisz o STP? Widzę że masz w portfelu BOW ta sama branża. STP ma dobre wskaźniki i wypłaca małą dywidendę.
  Pozdrawiam Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 72. Prezes co sądzisz o prognozie wyników Lena 1Q 2017?
  K.

  OdpowiedzUsuń
 73. @ rekinek - załączam Ci co ostatnio pisałem "Jeśli chodzi o Stalprodukt to oczekiwania są na bardzo dobre wyniki, gdyż cynk który stanowi dominującą część sprzedaży wzrósł w ciągu roku blisko 90% i dużo w 4 kw,analizowałem dość szczegółowo spółkę ale już nie pamiętam czemu ją odrzuciłem (muszę zacząć sobie zapisywać spostrzezenia z analiz), jest dosyć drogo obecnie więc wyniki mogą być w cenie i nie jestem w stanie określić możliwego ruchu. Jeśli ceny cynku się utrzymają to po wynikach za 4 kw jeśli będą bardzo dobre to wtedy można wrócić do tematu.
  @ K. - Lenę dzisiaj wrzuciłem na top listy obserwowanych, bardzo fajne wczorajsze info gdyż poprawiła im się gotówka w kasie i mogą spokojnie 10% dywidendę wypłacić, dodatkowo wyniki za 2017 będą lepsze r/r, ładny bilans (prawie żadnych kredytów), sporo sprzedaży na export a złotówka pomaga więc można kupować, w krótkim terminie pewnie z 10% urośnie a w 18 m-cy powinno się ze 20% wyciągnąć (wzrost kursu i dywidendy) - dosyć bezpieczna inwestycja

  Jak na moje oko coś się szykuje na iAlbatros (oczywiście wiemy co) bo ktoś mocno skupuje w tym tygodniu, Astarta też mocne przed chwilą wymiany i Vindexus próbuje ważne 8 zł przejść. Helio przydałoby się aby obrót 100 k przekroczył to wskoczyłby wysoko na stooq.pl.

  OdpowiedzUsuń
 74. Sugerując się trochę twoimi sugestiami kupiłem tą Lenę za 3.99 i potrzymam do dywidendy a może być ona spora coś ok 50 groszy .

  OdpowiedzUsuń
 75. Podzielisz się swoją top listą obserwowanych?

  Pozdrawiam, Michał

  OdpowiedzUsuń
 76. Arteria dzisiaj trochę odbiła. Niestety zazwyczaj taka podbitka kończyła się informacją o zmniejszeniu zaangażowania.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ładnie ta Arteria wygląda dzisiaj, może jakiś trwalszy ruch w górę.
   @ Liroy - mi Leny 2,5 % dzisiaj uciekło, za długo się czaiłem chyba przez hossę na gpw. Pamiętaj że to Twój wybór :-)
   @ Michał - ciężko powiedzieć lista Top ale w przypadku jakiś większych korekt na pewno część bym zakupił
   http://i.imgur.com/aaj1hYZ.png

   Usuń
 77. A czy mogę wiedzieć czemu Plastbox i Cubeitg oberwujesz? Wydaje mi sie, że Plastbox ładne podał prognozy ale Cube nie znam w ogóle.
  Odnośnie pozostałych znam już mniej więcej co może "przyciągać".
  Liczę także na Wadex, Polna i Protektor, że będzie można pograć pod informację o dywidzendzie.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plastbox wrzuciłem po wynikach za 3 kw gdy był po 2 zł i kurs już urósł, ostatnio podali szacunki za 4 kw i są niestety słabe. Cubeitg (też od 3 kw obserwuję) ma niski c/z ale ogromne problemy z płynnością i ryzyko jest bankructwa, zapowiedzieli że chcą trochę porządku zrobić z zadłużeniem i jeśli im się uda to będzie można myśleć o kupnie (pewnie z pół roku jeszcze).

   Usuń
 78. Witaj PREZES
  Czyli LENĘ dzisiaj kupiłeś czy nie?
  Pozdrawiam KASA 24

  OdpowiedzUsuń
 79. Pytanie do PREZESA
  Jutro tą Arteię i LENĘ warto kupić czy juz za późno?
  Pozdrawiam KASA24

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Arterii lepiej nie kupuj, Leny nie kupowałem ale jak masz wolną kasę i interesuje cię zarobek w okolicach 10% to możesz zaryzykować.

   Usuń
 80. Cieszę się że Bowim tak odpalił i cieszy mnie też to niezmiernie ze już tyle mam na + na tej spółce.
  Prezesie vindexus obronił młotek o którym pisałem i też na duży +

  Chciałem Ci pogratulować świetnych wyników Twojego portfela. Wielki szacun !
  Pozdr WiN !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj to chyba wszystkie akcje na gpw rosły więc sukces mniej cieszy :-) Kusi aby zacząć trochę realizować część zysków na niektórych spółkach tym bardziej że blokuje moje ruchy zapłata podatku w kwietniu. Bowim i Vindexus bardzo mocno dzisiaj, niestety nie są to duże moje pozycje.

   Usuń
  2. Wbrew pozorom Prezes tylko 54% ;) choć i tak na tle ostatnich lat to jedna z lepszych sesji (>3% na WIG). Wyraźnie zaatakowali na bankach i jest na nich mocny sygnał techniczny (tak na indeksie jak i ciekawie na BZWBK, PKO, GTN, ALR). Na BOW wg mnie dopiero wzrosty się rozpoczynają, sforsowali strefę oporu 4,5-4,6 i praktycznie droga do 7,3-8,2 stoi otworem. Po drodze mogą się zgrzać przy 6,5-6,6 (wykupienie + fibo). Typ hossy stalowej naprawdę Ci się udał, chociaż z perspektywy czasu STP też było bardzo ok. Co sądzisz o temacie rolnym - a dokładniej mleku. Od połowy zeszłego roku przełamany został trend spadkowy, ale rynek chyba dopiero teraz to dostrzega. Na MLK jak i IMC trochę się ostatnio działo...

   Usuń
  3. Dzisiaj Arteria również dość mocno rosła i szczerze mówiąc nie wiem, jak z nia robić.
   Czy możliwy jest dalszy wzrost kurs, tak np do 12zl?
   Czy lepiej uciekać z mniejszą stratą?
   WiN, mógłbyś zerknąć pod względem technicznym?
   Szeniek

   Usuń
 81. Mam pytanie odnosnie emisji Unimot. Czy cena za akcję jest ustalona na 38zł? Czy przy zapisach muszę podać maksymalną cenę, za jaką chcę kupić, np. 50. A pózniej sie okaze, ze inni mnie przebili. Nigdy do tej pory nie robilem zapisu a interesuje mnie Unimot, stad moje pytania.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba cena jeszcze nie jest ustalona, musiałbyś zobaczyć czy jest prospekt i co w nim jest. Nie ma czegoś takiego że kto da więcej ten bierze akcje, będzie pula akcji dla indywidualnych i podzielą proporcjonalnie wszystkim po takiej samej cenie. Czy będzie redukcja to ciężko powiedzieć ale nie można wykluczyć.
   @ wojetek - na Bowim przydałaby się teraz wstępne wyniki i tak z 15 mln zysku to byłby niezły kopniak dla kursu. Milkiland to lipa, chyba najgorsza z ukraińskich, oni mają już straty na poziomie sprzedaży, dochodzą wysokie koszty finansowe nawet amortyzacja nie pokrywa, podchodzą pod bankructwo. IMC (w weekend analizowałem ) patrząc na liczby dużo lepiej wygląda tylko jest jedna rzecz której nie rozumiem, tam jest sprawa z jakimiś dziwnymi akcjami/prawami z głównym akcjonariusze, jakieś duże kwoty z tego wrzucili w 2016 roku i ciężko mi określić ile to może kosztować i trwać. Muszę z kimś mądrym to ustalić o co chodzi.

   Usuń
 82. Prezesie, mam pytanie dotyczące ialbatrosa (zakładamy, że zostanie sprzedany):

  żeby zysk był na poziomie mniej więcej 50% to muszę uczestniczyć w wezwaniu skupu akcji:

  czyli jak mam 1000 akcji, to skupią ode mnie około 20%, z tego co wyczytałem to na czas skupu wszystkie akcje są zablokowane czyli z kursem mogą dziać się różne rzeczy. przy obecnym kursie, wiadomo, że 20% akcji po 59 zł jest warte 5 razy więcej czyli 100%. plus zostają mi 80% akcji przy kursie jaki zostanie odblokowany.

  Trochę za wile to napisałem, ale jak byś mógł się do tego odnieść to był bym wdzięczny, druga sprawa jak przystąpić do tego skupu?

  Pozdrawiam, Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy na system ialbatros jak opisał kolega powyżej można się jeszcze podczepić? Kiedy najpóżniej należy mieć akcje?

   Usuń
 83. Dobry wieczór. Prezesie, wiem, że nie do końca lubisz rynek NewConnect, ale czy byłbyś w stanie zwrócić uwagę na spółkę Euro-Tax.pl? Spółka notowana jest obecnie po około 4,25 PLN. Interesujące jest jednak to, że spółka ta regularnie wypłaca dość pokaźną dywidendę. W tamtym roku było to ponad 50 groszy. W tym roku jeżeli nic się nie zmieni, to dywidenda powinna być na podobnym poziomie. Lukniesz na spółkę?
  Pozdrawiam serdecznie
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
 84. @ marcin - mniej więcej dobrze liczysz, ja robiąc analizę pisałem o minimalnym możliwym zarobku i traktowałem że po skupie pozostałe 80% będzie warte 0. A jeśli je uda się sprzedać je np. po 5 czy 10 to wtedy robi się ekstra zysk. Jak skup ogłoszą (nie szybko, jeszcze ze 3 miechy, najważniejsza jest umowa sprzedaży) to ze swojego biura bierzesz świadectwo depozytowe, a z biura maklerskiego prowadzącego skup druki do zapisów na wezwanie, wypełniasz i dołączasz świadectwo i wszystko.
  @ wojtek - na razie nic nie jest pewne (ja obstawiam 99% szans na deal), i chyba lepiej dla ciebie już poczekać do podpisania sprzedaży, wówczas nawet jak kupisz pomiędzy 12,50 -13 to i tak jeszcze ze 20-30% zarobisz. Gdyby nie doszło do sprzedaży to strata nawet 20% może być dlatego obecnie podobny jest stosunek zysku do straty więc robi się spore ryzyko.
  @Kamil - etx znam doskonale bo jeszcze rok temu kupowałem po 2,75 a sprzedałem po 4 (coś w tych okolicach). Wyniki za 4 kw powinny być ze 20% lepsze r/r ale dywidenda będzie niższa niż w 2016, z prostego powody że w jednostkowym etx ma już mały kapitał zapasowy a część zysku niestety jest w spółkach zależnych do wypłaty dopiero w 2018. Spółka dobra dla tych których interesuje zarobek roczny w okolicach 10% i raczej 4,50 kurs nie przekroczy.

  UWAGA - JESTEM NA BLOGU DZISIAJ DOPIERO PO 14

  OdpowiedzUsuń
 85. Pozytywna wiadomość dla Onico (i trochę Unimotu) z raportu PKN Orlen: "Na osiągnięty rezultat złożyły się wzrost wolumenów sprzedaży, marż paliwowych i pozapaliwowych w detalu, odszkodowanie z tytułu pożaru Steam Cracker w Litvinowie oraz osłabienie PLN względem walut obcych. Pozytywny efekt został z kolei ograniczony przede wszystkim przez ujemny wpływ niższych marż handlowych na produkty rafineryjne (r/r). W tym czasie poziom modelowej marży downstream utrzymał się na stabilnym r/r poziomie 12 USD/bbl, przy wzroście średniej ceny ropy o 5 USD/bbl (r/r), do poziomu 49 USD/bbl. Na wszystkich rynkach, na których obecny jest Koncern, z wyjątkiem Niemiec, w IV kwartale 2016 roku odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego i benzyn, przy czym na rynku polskim wzrost konsumpcji oleju napędowego wynosił 24% (r/r)" - czytamy w komunikacie. <-- szczególną uwagę zwracam na ostatnie zdanie...

  OdpowiedzUsuń
 86. Dziękuję za analizy Vindexusa i Helio. Jak widać jest dobrze :) Dominik

  OdpowiedzUsuń
 87. Dzisiaj uwolniło mi sie trochę gotówki i myślę w co ją wpakować.
  Co sądzicie o Ialbatros jakby spadł w ok. 11,50?
  Mam obecnie trochę akcji ze średnią 9,60 i myślę o dokupieniu maks. do sredniej 10,50.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może Mirbud Szeńku? Jest spory zakres jeszcze do zebrania (1,1-1,2).

   Usuń
  2. Masz dużą poduszką gdyby coś poszło nie tak i jeśli też uważasz że sprzedadzą spółkę zależną to próbuj podkupić po te 11,50. Po 11,95 spore ukryte kupno jest ale może kiedyś puści. Pamiętaj abyś nie przedobrzył i żeby nie była to zbyt duża pozycja w portfelu.
   @ marcink - ja Briju poczekam do wyników chyba że wcześniej spadnie w okolice o których piszesz, jak dla mnie to trzeba sprawdzić czy nadal handlują hurtowo złotem.

   Usuń
  3. Przyszły Milioner26 stycznia 2017 16:15

   Witam Prezesie, mała sugestia.
   Czytamy komentarze od góry i jak odpowiadasz np. marcinkowi po innym, "wyższym" postem, to początkowo ciężko jest nam się zorientować o co chodzi, najpierw czytając odpowiedź a dopiero później pytanie :)
   Nie to że się czepiam, ale zawsze będzie czytelniej, sam prosiłeś o sugestie.
   Pozdrawiam

   Usuń
  4. Oczywiście masz racje że czasem można nie skapować do którego komentarza odpisuję, robię to aby nie zapełniać dużą liczbą komentarzy, jak przekracza liczbę 200 to nie którzy nie zauważają że trzeba rozwinąć listę pozostałych komentarzy przez wciśnięcie przycisku "wczytaj więcej". Mogę odpowiadać każdemu jeśli chce otrzymać moją odpowiedź tylko może być tak że jeden post zapełnimy w tydzień, a nie chcę aby same posty z komentarzami naszymi były bez postów z moimi transakcjami (transakcje mogą być tylko nawet raz na miesiąc więc mało).

   Usuń
 88. Ja dziś wszedłem w Briju, mam nadzieję, że korekta zakończy się na obecnym wsparciu (jeżeli nie to ryzyko spadku do 28zł) i jazda z powrotem na 36zł, przebicie i w górę.

  OdpowiedzUsuń
 89. Witam, tak sbie Was czytam... i wszedłem dziś w bakalie, zobaczymy czy się najem.

  OdpowiedzUsuń
 90. witam Panowie,
  jak oceniacie dzisiejszą obsuwę na "stalówkach"? chwilowe czy coś głębszego??
  Wygląda na to że produkcja stali jednak wzrosła i to nie mało a to chyba jest zagrożeniem dla wzrostu cen stali.
  http://www.puds.pl/aktualnosci/wiadomosc-dnia/produkcja-stali-znow-wzrosla
  Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bowim i Konsorcjum Stali urosły w ciągu 2 mcy po 70% więc zawsze ktoś znajdzie się aby realizować zyski. Na chwilę obecną wydaje mi się że warto trzymać przynajmniej do wyników za 1 kw (4 kw i 1 kw baza niska) i co tydzień zerkać jak ceny stali wyglądają. Wszystko wskazuje że mocno ruszą inwestycje na kolei i popyt na stal będzie. http://budownictwo.wnp.pl/adamczyk-w-tym-roku-podpiszemy-umowy-na-inwestycje-kolejowe-za-30-mld-zl,290677_1_0_0.html

   Usuń
  2. Fabryka Konstrukcji Drewnianych dla Mariana. Dla mnie jest firma spekulacyjna gdyż nie chce się wierzyć w możliwości takiego progresu, prognoza zysku w 2016 to 2 mln, w 2017 to 7 mln a w 2018 już 13 mln przy obecnej kapitalizacji 10 mln - dla małej firmy jest to nieosiągalny progres chyba że jakiś majątek sobie przeszacują (jednorazowy zysk).Przypomnę że już raz prognozy zmniejszali i nie można wykluczyć że znowu tak będzie. Zauważ że finanse obecnie mają tragiczne, mocno ujemne przepływy operacyjne (najważniejsze w firmie), brzydki bilans i aż 16,6 mln zobowiązań finansowych na obsługę których trzeba wydać 1,5 mln rocznie. Wystarczy że się jeden czy dwa kontrkaty posypią (ktoś nie zapłaci), obligacji nie wykupią i bankructwo gotowe. Na aktualne wyniki to obecna wycena firmy jest właściwa a gdyby patrzyć na prognozy to potencjał wzrostu jest ze 500%. Ja jednak bym nie kupił gdyż nie powinno się inwestować pod prognozy (przyklad Nanotelu), firma ma mnóstwo długów i problemy z należnościami.

   Usuń
  3. Spółka ma charakter spekulacyjny - to jest oczywiste. Mieliśmy już kilka podbitek z poziomu 60gr. Jednak już 15 lutego raport za Q4 i firmą może się uwiarygodnić, jeśli osiągnie zakładany zysk 2 mln. Oczywiście trzeba być ostrożnym, może też nastąpi poprawa w finansach. Przypomnę się po raporcie z prośbą o komentarz. Za obecny dziękuje.

   Usuń
  4. Spółka działa w swojego rodzaju niszy branżowej i w związku z tym ma pewną przewagę nad typowymi spółkami budowlanymi - IMO większą stabilizację. Komunikat o korekcie prognozy finansowej za 2016 rok nie został podany, co wskazywałoby (podkreślam: wskazywałoby) na realizację tej prognozy, a to by oznaczało istotne wzmocnienie bilansu. Policzmy teraz wskaźnik P/E gdyby spółce udało się osiągnąć planowany zysk netto. Prognozy na kolejne lata są bardzo ambitne i może rzeczywiście - tak jak pisze Prezes - mało wiarygodne ... ale niech wykonają połowę z tego a już będzie elegancko. Moim zdaniem firma stopniowo poprawi swoją płynność i stopień zadłużenia - nie mam co do tego wątpliwości.

   Usuń
 91. FKD...
  miałem ich obligacje rok temu...

  ledwo udało im się je spłacić... tylko ze względu, że część obligatariuszy zgodziła się na konwersję na nowe....

  ale może już jest tam lepiej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedynym plusem w FKD to faktycznie jest to co pisze petrodolar że działają w niszy i są jednym z głównych wykonawców konstrukcji drewnianych (solanek) przy drogach. Jednak rozwój firmy przez przejęcia i to przez emisję drogie długu (9%) jest na krótką metę gdyż obsługa coraz więcej kosztuje, trzeba pamiętać że oni nie tylko płacą odsetki ale duże prowizje (pewnie z 5%-7%) za emisję obligacji. Podawanie tak wysokich prognoz w moim odczuciu ma na celu aby jak najwięcej sprzedać obligacji podobnie jak to było w Nanotelu, też potężne prognozy zysku przekraczające kapitalizację, następnie emisja kilkudziesięciu milionów obligacji i na koniec restrukturyzacja (w zasadzie bankructwo) - kurs wzrósł po prognozach ze 300% a następnie spadł 99%. Dlatego ja tylko apeluję o ostrożność.

   Usuń
 92. Witam Prezes

  Czy mógłbyś mi wyjaśnić pod co zagrałeś na Danks?

  Pozdrawiam
  Wojt

  OdpowiedzUsuń
 93. Ktoś właśnie kupił/sprzedał 900 sztuk po 169 na Onico.
  Ależ jestem ciekawy co tam się dzieje.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wskoczyło na bloga twoje drugie pytanie, po co ktoś takie ustawki robi. Zazwyczaj robią to aby zainicjować jakiś ruch (wzrostowy lub spadkowy), obrócą miedzy sobą dużą liczbę akcji a później z rynku trochę skupią i ludziom wydaje się że to jest ataku popyt, szczególnie widać to później na wykresach z obrotami i wówczas technicy się zachwycają i podłączają pod taki ruch. W zeszłym tygodniu był to tak na Livechat, obrócili ze sobą z 40 mln i później dołączyli się inni i nazbierało się 50 mln obrotów a kurs mocniej wzrósł, najwyższa był wartość w historii, teraz technicy twierdzą że jest bardzo mocny sygnał techniczny ze względu na obroty i przebicie oporu.

   Usuń
 94. @ szeniek - takie kupna to raczej ustawki, gdyby ktoś to z ulicy kupował to coś by się działo na kursie.

  @ wojt - gdy będą już znane wyniki za 4 kw i będzie wiadomo jaką liczbą nowych akcji objęli inwestorzy to wtedy zrobię analizę (pewnie koło 20 lutego) a teraz w skrócie jeśli nie obserwowałeś wpisów na bankierze jak kiedyś tam pisałem. Po pierwsze jest to trochę sentymentalna inwestycja gdyż 12 lat znałem prezesa tej firmy (był moim klientem w banku). Po drugie od 4 lat jak inwestuję w tą firmę zarobiłem ze 150% (trudno określić) pomimo faktu że kurs od debiutu spadł z 70%. Po trzecie jest to patrząc na wszystkie istotne wskaźniki finansowe najtańsza (na pewno w pierwszej 3) spółka na całej giełdzie (newconnect i gpw) EV/EBIDTA który mierzy całą wartość przedsiębiorstwa (zyski, zadłużenie itd) jest na minimalnym (czym niżej tym lepiej) poziomie 0,39 a do porównania Livechat który też mam ma aż 31 (100 razy wyżej). Po 4 nie ma żadnego zadłużenia i gotówki tyle co kapitalizacja obecna (na koniec roku 8 mln powinno być). Po 5 będą bardzo mocne wyniki za 4 kw (przychody około 30% wyższe) a c/z powinno spaść w okolice 3. Po 6 w 1 kw też spodziewam się lepszych wyników (świadczą o tym komentarze z firmy) oraz dodatkowo obniżony jest podatek CIT od tego roku co powinno dać około 100.000 dodatkowego rocznego zysku netto. Po 7 trwa emisja akcji i jak będzie udana to spółka będzie miała 13 mln gotówki (kapitalizacja też taka będzie) a środki z niej chce przeznaczyć na budowę portfela spółek o wartości około 30 mln na co zamierza starać się o dofinansowania unijne. Po 8 trwają negocjacje na przejęciem biura rachunkowego co poprawiłoby wyniki. Po 9 - spółka zależna ma wejść na giełdę w tym roku co powinno podnieść wycenę Danksa. Po 10 - gdyby to wypaliło to byłaby prawdziwa bomba, gdyż jej spółka zależna posiada wierzytelność na 129 mln zł i próbuje to odzyskać w sądzie (szanse 50%) i gdyby się to udało to Danksowi przypadnie 16,74 mln zł http://www.bankier.pl/wiadomosc/DANKS-Istotna-informacja-7423113.html . W mojej ocenie obecnie kurs powinien być 100% wyżej ale że tak jest nisko są powody natury braku zaufania do Prezesa Zarządu, jeszcze 2-3 lata temu wypłacali 100% zysku w formie dywidendy (stopa około 15% wychodziła) jednak później zaczęły się kombinacje, zaczęli robić emisje akcje, skupy akcji, trochę dywidendy, i ostatnio dwie emisje co roku w tym obecna rekordowa. Inwestorzy nie mają zaufania gdyż zawsze może być obawa że znowu będą ręce wyciągać po kolejną kasę dlatego kurs jest tak nisko, liczę jednak że w którymś momencie skończą emisje, zaczną lepiej zarabiać i chociaż częściowo dzielić się zyskami. Na razie zagrałem pod wyniki i gdyby kurs urósł do 90 groszy to może sprzedam, ale generalnie perspektywy są bardzo dobre dla firmy i wystarczy tylko informacja od zarządu że nie będzie np. przez 5 lat żadnych emisji i kurs może ruszyć.

  OdpowiedzUsuń
 95. Prezes
  Co myślisz o Egis. moze jakaś analiza?
  pozdrawiam Kasa24

  OdpowiedzUsuń
 96. Ergis pomyliłem sie

  OdpowiedzUsuń
 97. Na Gruparec mamy spory spadek, ale na małym wolumenie.
  Jaki poziom cię interesuje?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 98. @ szeniek - po 9-9,50 zł można pomyśleć o Gruparec, 2 miesiące temu po tyle chodził.

  @kasa 24 - ja nie jestem fanem Ergis i jest dla mnie za droga, c/z po wynikach będzie 10,5 to żadna łaska, dodatkowo jeśli prezes firmy twierdzi że spółka jest warta 30% więcej to wcale nie tak dużo, każdy prezes stwierdzi że jest dużo więcej warta niż obecna wycena. Na swoim blogu analizował Ergis OBS więc u niego zapoznaj się co myśli (swoją drogą to nie trafił ostatnio z wynikami i Ergisu i Alei) http://analizyobs.blogspot.com/2017/01/spoki-z-gornej-poki-ergis-poda-wyniki-84.html

  OdpowiedzUsuń
 99. A możesz zerknąć na info of Polwax i jaki może mieć wpływ na kurs akcji?
  http://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/POLWAX,uzgodnienie-istotnych-warunkow-dla-zawarcia-k-2017-01-27,ESPI,20170127_132652_0000088930
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej minimalny, oni co roku takie umowy przedłużają ale pozytyw dzisiejszej że wzrost jest z 60 do 69 mln tylko nie wiadomo jak z marżami.

   Nie wiem czy widzieliście na stronie obs akcję którą zrobił, chce zebrać 1998zł aby odkodować dostęp do parkietu i stockwach.pl, http://analizyobs.blogspot.com/2017/01/akcja.html#comment-form
   Może ja bym podobną akcje zorganizował (tylko nie wiem ile będzie chętnych i czy jest sens) w zamian zaoferowałbym np. osobom które wpłacą że jak będą potrzebowały jakąś analizę ze stockwatch.pl czy parkiet to mógłbym ją umieścić na blogu (oczywiście w komentarzach aby nikt z tych serwisów nie przyczepił się że za darmo pokazuję). On zbiera na stockwatch, parkiet ja to dorzuciłbym squabera i longterma (tylko trzeba byłoby zobaczyć ile to łącznie kosztuje). Co o tym myślicie ?

   Usuń
  2. Super pomysł ale wydaje mi się, że na tym etapie przydałoby się logowanie do bloga. Za darmo, ale widok tylko dla zalogowanych.

   Usuń
  3. Prezesie pomysł bardzo dobry. Czytam blog od początku, wcześniej na bankierze. Chętnie się dorzucę. Ale moim zdaniem powinieneś iść w stronę jakiegoś nawet niskiego abonamentu, który by Ci pozwolił zebrać środki na ten cel, a ludzie, którzy rzeczywiście zapłacili mieliby dostęp do Twoich analiz - coś ala gpwatak.pl

   Masz świetne wyniki. Oczywiście sam blog/strona wymaga sporej pracy - obecna formuła jest trochę nieczytelna. Jeżeli jesteś otwarty na pomysły i jakąś współpracę w tym zakresie - chętnie bym Ci je przedstawił na PRV.

   Usuń
  4. Nie chcę na razie robić bloga ani płatnego ani na logowanie, czym więcej jednak ludzi będzie czytało i zgadzało się z moimi/naszymi zagraniami tym więcej możemy wpłynąć na kurs.
   Oczywiście jestem otwarty na wszelkie udoskonalenia gdyż chcę żeby to był blog wszystkich czytelników ale niestety jestem nie informatyczny i pewnie nie będę potrafił zrobić zmian. @ grzegorz jak masz pomysł to wyślij na blogprezesa@gmail.com a jeśli będzie ciekawy pomysł i będziesz w stanie to ogarnąć to najwyżej dam ci hasła i loginy i coś porobisz.

   Wielokrotnie pisałem Wam że sceptycznie podchodzę do inwestycji w sektor gier, dzisiaj 11 bit przedstawił program motywacyjny i założenia jego nie powalają, dadzą taniej pracownikom akcje jeśli w latach 2017-2019 łączny zysk brutto wyniesie 71,19 mln ( około 60 netto) czyli 20 mln rocznie. Przy tych parametrach c/z 15 to bardzo drogo. Oczywiście założenia zysku mogą być celowo zaniżone żeby łatwiej było pany zrealizować ale jakby nie patrzył fajerwerków jeśli chodzi o zyski nie ma co oczekiwać.

   Usuń
 100. jeśli chodzi o zrzutkę to jestem absolutnie na TAK!

  i jeśli uważasz, że dostęp do stockwatcha/parkietu/squabera/longterma przydadzą Ci się i pomogą lepiej analizować i wyłapywać perełki to uważam, że każdy kto skorzystał z Twojej pomocy (np. ja) ma niejako obowiązek pomóc....

  oczywiście nie ma się co wygłupiać przelewami typu 20-30 zł...

  myślę, że optymalną kwotą byłoby 100 zł lub więcej jak ktoś ma gest...

  dałeś wielu osobom zarobić... dlaczego my nie mielibyśmy Ci pomóc...

  OdpowiedzUsuń
 101. Ja mam wykupiony dostęp do longterm teraz roczny dostęp jest za 597 zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy warty jest abonament w longterm.pl, czy on daje jakieś sygnały i czy zarobiłeś na jakiś transakcjach ?

   Usuń
  2. W ramach abonamentu longterm co kwartał udostępnia tkz Top 15 Poland czyli 15 najlepszych spółek po wynikach za dany kwartał z pełną ich historią i analizą fundamentalną do tego zazwyczaj kilka spółek rezerwowych które mogą zdeklasować którąś spółkę po kolejnych wynikach.Otrzymujemy dostęp do forum VIP gdzie można wymieniać się poglądami zadawać pytania itd na forum udziela się Krzysztof Abramowicz z marketrevolution.ghost.io/ który dodatkowo wydaje raport Top New connect(70 zł)Co jakiś czas longterm organizuje zamknięte webinary na których omawia sytuacje spółek z raportu jak i różne ciekawe spółki.Dostajemy dostęp do prywatnego portfela Alberta na forum gdzie udostępnia wszystkie transakcje tzn kupno jak i sprzedaż danego papieru gdzie taką informacje publikuje zaraz po transakcji jak i przesyła subskrybentom codzienny biuletyn w postaci pdf z krótkim omówieniem rynku danego dnia jak i ze zmianą jaka wystąpiła na jego spółkach.Jak sama nazwa wskazuje Longterm inwestuje długoterminowo co za tym idzie nie ma dużo transakcji i ma podzielony portfel 80% long 20 % spekulacyjnie czyli szybkie zagrania do 2 tyg więc transakcji nie ma może zbyt dużo ale wyniki są naprawdę imponujące w tym momencie jest zapakowany za 100% tj 10 spółek i wszystkie świecą na zielono.Jestem na longterm ok 6 msc i kupiłem 3 spółki dzięki niemu ale to tylko dlatego że nie biorę wszystkich jego transakcji bezrefleksyjnie ja podchodzę też i oceniam technicznie a on prawie nie zwraca jakiejś większej uwagi na to tylko fundamentalnie...w każdym bądz razie kasa zainwestowana się już zwróciła.

   Usuń
  3. Zasady w zasadzie znałem ale bardziej chodziło mi o skuteczność. Że krzysiek jest tam to wiem, on też na czacie z którego korzystam mocno się udziela, jest wszędzie. Krzysiek twierdził że nic nowego na longtermie się nie nauczę a wyniki są przeciętne, pisaliśmy w okolicach wakacji. Swoją drogą możesz podać spółki które ma obecnie w portfelu longterm.pl a jak nie za bardzo możesz to chociaż podaj te 3 które kupiłeś (gdyby były powody dlaczego kupił to super i po ile wchodziliście), z chęcią przeanalizowałbym w celach szkoleniowych gdyż longterm podobną filozofię inwestowania co ja uznaje.

   Usuń
  4. Myślę że publicznie mogę napisać o swoich spółkach Forte 69zł Kghm 73zł CdProjekt 39zł i Livechat ale to już dzięki Tobie choć polowałem na nią już wcześniej.Jestem podobnego zdania co Krzysztof że nic nowego się nie nauczysz jedyne co jest wartościowego jak dla mnie to ten raport top 15 choć wielkie zmiany nie zaszły tam odkąd jestem ale ja dzięki temu uczę się fundamentalnego podejścia i takiej analizy z czym Ty nie masz najmniejszego problemu.Daj mi priv e mail to coś napisze...

   Usuń
  5. Z całym szacunkiem dla longterma - do kolegi Prezesa w wynikach jak i analizie to mu naprawdę daleko. W którym roku longterm miał trzycyfrową stopę zwrotu ? No właśnie... Na Longterm.pl było cokolwiek o hossie stalowej ? A może o hossie na JSW (ceny węgla to nie była czarna magia), a może coś o Synthosie i spreadzie cen butadienu azjatyckiego i europejskiego ? Naprawdę dobry analityk fundamentalny jest w stanie rozpoznawać okazje w otoczeinu i je wykorzystywać. Tutaj na blogu takie zagrania są, jest też system łączenia growth z value. Jedynie technicznie/prowadzenie pozycji pewnie można by jeszcze ulepszyć ale to już detale.

   Prezes jak chcesz/potrzebujesz abonamentu to zastanów się nad albo fundamentalna.net (dość sporo sama liczy, skanery AF, AT), stockwatch znasz, squaber moim zdaniem się często myli, ew jeśli już to może ich projekt buttowood - bo tam mają faktycznie 2 portfele na GPW fundamentalne. Forma zrzutkowa jest o tyle prawnie bezpieczna, że nie jest to postrzegane jako prowadzenie działalności, doradzanie itd - tylko crowdfunding/darowizna :)

   Usuń
 102. Arteria znowu podała info o zmniejszeniu zaangażowania:
  http://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/ARTERIA,zmniejszenie-zaangazowania-w-arteria-sa-przez-2017-01-27,ESPI,20170127_182555_0000089007

  Tylko kto to kupował? Raczej wątpię, żeby to poszło do indywidualnych.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 103. @ Prezes, kupiłem Danksa bo tani był (jest) i tak oto trafiłem do Ciebie :).
  Nie lubię forum bankiera, chociaż czasami, niestety tam zaglądam, ale nie po rady :).
  Korzystam z wielu stron i blogów anonimowo, staram się nie pisać za wiele bo i tak każdy swój rozum ma :).
  Nowicjuszem nie jestem, ekspertem też nie.

  Moim zdaniem blog na chwilę obecną powinien być w najszerszym zakresie otwarty, bo:
  1. Prezes robi mrówczą robotę na którą wielu nie ma czasu, a pozostali umiejętności
  2. Zajmuje się wydarzeniami zaistniałymi, co nie jest tak subiektywne jak np. AT
  3. Prognozuje w oparciu o dane, niejako ograniczając ryzyko początkującym
  4. Ostatni rok był dobry dla znacznej grupy inwestorów, co może wkrótce zainteresować szerszy rynek
  5. Może ten punkt powinien być 1. Wielu inwestorów nie dotarło dotychczas do bloga lub tak jak ja nie skorzystało jeszcze z perełki Prezesa
  6. Jest to jeden z najwiarygodniejszych, jeżeli nie najbardziej wiarygodny blog o fundamentalnym inwestowaniu na GPW

  Inna kwestia to sfinansowanie dostępu do informacji i danych mogących pomóc w analizie, jeżeli Prezes ma pomagać, promować rynek akcji, musi mieć narzędzia.
  Co prawda to mój pierwszy wpis u Prezesa, niemniej deklaruje udział w kosztach :)

  OdpowiedzUsuń
 104. No tak widać ze niewiele pisze na blogach :) zamiast dodać komentarz dodałem odpowiedz :)

  OdpowiedzUsuń
 105. Witam. Prezes Twój portfel bardzo ładnie zachowuje gratuluje selekcji spółek.
  Sugeruje nic nie zmieniać na Twoim blogu żadnego logowanie żadnych opłat.
  Gospodarzem jesteś Ty Prezesie. Uważam że im więcej będziesz miał czytelników jakiś procent z nich może naśladować Twoje zakupy akcji czym może wpłynąć pozytywnie na kurs ww akcji. Myślę że Twój blog może stać ciekawym miejscem wymiany doświadczeń inwestorów. Nic nie zmieniaj w Twoim blogu wszystko jest czytelne teraz. Tak trzymaj Prezes.
  Pozdrawiam Rekinek

  OdpowiedzUsuń
 106. Witam Prezes Podobnie jak mój przedmówca jestem za pozostawieniem bloga tak jak jest. Dlaczego? Google aby odnieść sukces musiało być darmowe i otwarte dla wszystkich. Jeżeli się zamkniętesz to będziesz miał wąskie grono wyznawców. A chyba nie chcesz działać w małej skali. Typowy polski sposób myślenia czyli nachapać się jak najszybciej i jak najwięcej się nie sprawdzi.

  OdpowiedzUsuń
 107. Dzięki wszystkim za wypowiedź, nie wiedziałem że tak sporo Was/Nas jest gdyż pojawiły się nowe nicki których wcześniej nie widziałem. Podjąłem decyzję że nic na razie nie zmieniam (przynajmniej do końca roku) jeśli chodzi o otwartość bloga, bezpłatność itd. Jedynymi zmianami które mogę wprowadzić zmiana szaty graficznej, jakieś ułatwienia czy udoskonalenia dla czytelników aby blog stał się bardziej czytelny i przyjazny (coś trzeba wymyślić z dużą liczbą komentarzy żeby pisać w jednym miejscu dowolną ilość) - oczywiście nie jest informatykiem i będę musiał kogoś prosić o pomoc.
  Na chwilę obecną nie będę robił też żadnej zrzutki na płatne dostępy w żadnych serwisach, jak będzie coś ciekawego w parkiecie to wykupię jednodniowy dostęp tak jak to robię obecnie, stockwatch.pl szkoda kasy na opisanie raportu finansowego bo napiszą to co widać (czasem jakąś ciekawą rzecz wyłapali i to duży plus), jeśli o longterma to też nie ma sensu bo mam jego raporty i żadnych cudów nie widzę. I teraz krótko o longtermie, tworzy on raport top 15 poland po każdych wynikach i nie chcę podważać kogoś wyborów ale czy to są firmy które pokazały najlepsze wyniki i czy najlepiej w skali historycznej wyglądają pozostawiam wam ocenie, są to : CD Projekt, Forte, Amica, 11 bit, Briju, Livechat, Uniwheels, Amrest, Budimex, Asseco BS, Robyg, Mangata, Mex, Kruk, Ciech. Jedno jest pewne że są to spółki dosyć drogie z c/z na poziomie 20. Ciekawe czy po kolejnych wynikach pojawi się w zestawieniu Helio które ponad 100% poprawi zysk netto, a przychody w okolicach 50%. Longterm ponadto przesyła chyba codziennie biuletyn w którym opisuje co się dzieje na rynku oraz swoje aktualne pozycje i są to : cd projekt, amica, budimex, Investor, Forte, 11 bit, Livechat, Kruk i Wawel (spekulacyjnie). Tutaj sobie pozwolę w dwóch słowach napisać o Wawel, ja osobiście nie kupiłbym tej spółki do portfela z 3 powodów : jest drogo wyceniana c/z 18,60 z płaskimi zyskami od 3 lat, ceny cukru w ciągu roku wzrosły blisko 50% (chociaż po części amortyzują to spadki cen kakao), i najważniejsze ostatnio podali komunikat iż spodziewają się ograniczenia (lub nawet zerwania) współpracy z największym ich odbiorcą Biedronką (a jak wiemy po przykładzie Helio i Atlanty Poland to biedronka może dużo zmienić w zyskowności). Podsumowując: pomimo podobnego do mojego fundamentalnego podejścia do inwestycji longterm.pl inwestuje w zupełnie inne spółki niż ja, raczej wybiera duże spółki (choć Briju nie było takie jak kupował), drogo wyceniane (on pisze godziwie) z c/z w okolicach 20 i mocno płynne (to zaleta), z tego co widzę mało dokonuje transakcji i raczej mało się dzieje.
  I tyle w temacie dzisiejszych rozważań :-)

  OdpowiedzUsuń
 108. Ja jestem programistą ale bym się musiał przyjrzeć silnikowi blogger.com, którego używasz. Ciekawe co on potrafi. Postawiłem sobie coś testowego i popatrzę zanim coś zaproponuje.

  Komentarze na szybko:

  1. Mógłbyś przenieść blog na własny hosting i dzięki temu zakwalifikować się do Google AdSense, które przy sporej liczbie czytelników mogłoby może sfinansować dostępy do różnych portali.
  2. Idea bloga gdzie pod każdym wpisem jest omawianie dziesiątek spółek jest chyba blższa idei forum? Może to by wymagało jakiejś hybrydy, dedykowanych tematów per spółka, gdzie byś doklejał aktualności. Twoje posty powinny być jako przyklejone i poniżej jakaś możliwość komentowania przez innych. Ludzie w kółko inaczej pytają o te same spółki. Niektóre z nich mogły by zawierać jeden wpis - "NIE DOTYKAĆ" z wyjaśnieniem.
  3. Na szybko powinno być boldowanie słów kluczowych jak nazwy spółek, może tagowanie każdego komentarza, żeby można było szybko wyfiltrować wszystkie komentarze odnośnie spółki - na razie wyszukiwarka cały temat zaznacza.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. AdSense jest możliwość dodania i tu na blogu bo jest nawet opcja zarobki. Liczba komentarzy na pewno mnie zaskoczyła (wczoraj) było ze 100 i tutaj faktycznie trzeba byłoby coś pomyśleć bo nie długo trzeba będzie codziennie post na komentarze otwierać. Jeśli chodzi o 3 rozumiem że masz na myśli hash tagi aby łatwiej było wyszukiwać wszystki wpisy o danej firmie, to też przydałoby się.

   Usuń
 109. Ja dorzuciłem się na Analizy OBS bo uważam że warto ale niech każdy decyduje sam. Jeśli podobna akcje byłaby tutaj to ok i na pewno masz mój udział. Co do reszty to jestem za pozostawieniem bloga w formie obecnej ewentualnie jakieś udoskonalenia techniczne. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 110. Prezesie, co to za "Investor", w którego inwestuje Longterm?
  Pozdrawiam
  MG

  OdpowiedzUsuń
 111. Przyszły Milioner28 stycznia 2017 01:18

  Prezesie, jakby co na mnie też możesz liczyć jeżeli chodzi o jakieś $.
  Należy się za taką robotę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 112. Drogi Prezesie kochany! Dopiero może od m-ca sprawdzam Twoje typy. Na razie tylko Albatrosa ale 2 stówki już do przodu i myslę, że powinienes podać jakies konto na dobrowolne darowizny. Stówka na łebka byłaby dla Ciebie mobilizująca i zasłużona. Blog, jak chcesz, niech będzie nadal otwarty. Co zas tyczy się wyglądu dosć wyraźne i chyba łatwe do wykonania byłoby umieszczanie postów oznakowanych na przemian dwoma kolorami tła. Twoje zas odpowiedzi umiesciłbym obok (nie pod spodem) na tym samym tle. Tam obok jest własnie pusta kolumna - w sam raz na Twoje odpowiedzi. Czasami odpowiedź udziela inny forumowicz. W tym przypadku umiesciłbym to też na tle posta początkowego. Wydaje mi się, że byłoby przejrzysciej przy minimalnych zmianach. I na koniec jak zwykle życzę nam spotkania się na kartach Wprost. Ale trzeba się spieszyć bo nakład pisma jest coraz gorszy i jak tak dalej będzie to Wprostu za 2 lata nie będzie. Pozdrawiam Ciebie i wszystkich dobrej woli! Witek.

  OdpowiedzUsuń
 113. Witaj Prezesie.
  Od niedawna czytam Twojego bloga i uważam ,że robisz kawał dobrej roboty. Trafiłem tu ze stronki OBS. Wszystko jest fajnie jak wszystko rośnie ,gorzej jak zaczyna spadać. I tu mam do Ciebie pytanie Prezesie czy nie uważasz ,że jesteśmy w ostatnie fazie hossy i weszliśmy w euforię i lada chwila wszystko zacznie lecieć w dół. Giełdy w usa są na szczytach i rosną już tyle ,że lada chwilą zaczną spadać, a jak wiadomo bez hossy tam, żadna giełda nie pójdzie w inna stronę ,a już na pewno nie nasza. U nas wielu uważa ,że przez te lata kiedy usa rosło byliśmy w bessie ,gdyż patrza na wig20, ale wystarczy spojrzeć na pozostałe wigi i zobaczyć ,że u nas tez rosło i wiele spółek również jest na historycznych maksimach.
  Pozdrawiam mario

  OdpowiedzUsuń
 114. Witam PREZESA
  Co myślisz o Amice. W lutym wyniki piszą na forach że będą dobre.
  Jakie jest twoje zdanie.
  Pozdrawiam KASA24

  OdpowiedzUsuń
 115. Witam PREZESA
  Co sądziasz o ATLANTA. Podobne do HELIO.
  Pozdrawiam
  Czy Helio warto jeszcze dokupować?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 116. Ja jeszcze w kwestii technicznej bloga - przypominam się z prośbą o wstawienie shoutboxa. Może ktoś z czytających się zna i doradzi Prezesowi jak można to zrobić.
  A co do opłat - to beze mnie, ja jestem z Wielkopolski :)

  OdpowiedzUsuń
 117. Największe udziały w funduszach OFE ma spółka AB SA.
  Co o niej myślicie?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni