"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

niedziela, 1 stycznia 2017

Aktualności, analizy, komentarze 1/2017

dodano 19.01.17 - iAlbatros - wywiad na parkiet.com link wywiad z Moncerem (prezesem iAlbatros Poland) - ogólnie nic ciekawego gdyż odnosi się do ostatnio podpisanej 4 letniej umowy na 30 mln EUR, cytat: "jest kolejnym dowodem zaufania klientów, doceniających innowacyjność i jakość naszych rozwiązań, oraz potwierdzeniem, że kierunek, w którym podążamy, rozwijając nasz biznes, jest właściwy" oraz "Konsekwentnie ulepszane produkty oraz udana ekspansja pozwoliły nam zbudować bogate portfolio klientów, zlokalizowanych przede wszystkim we Francji, ale także we Włoszech i w Polsce. Powiększanie tego portfolio jest naturalnym etapem rozwoju przedsiębiorstwa – zapowiada prezes. Zdaniem Khanfira jego firma działa w wymagającej, stale rozwijającej się branży, w której bardzo zauważalna jest coraz większa konsolidacja. – Największe operujące na globalnym rynku międzynarodowe podmioty rozwijają się i zwiększają swoje udziały przede wszystkim poprzez przejęcia mniejszych graczy. Trend ten jest widoczny od dłuższego czasu i spodziewamy się, że podobnie będzie w najbliższych latach"


dodano 17.01.17 -  Bowim - kolejny tygodniowy wzrost cen stali średnio o 2,30% (głównie blachy)


Danks podał raport miesięczny link raport i kolejny wzrost miesięcznych przychodów w okolicach 50% (tylko czy to nie jest przypadkiem pompowane pod lepszą sprzedaż nowych akcji?) i wszystko wskazuje że zysk za 4 kw może być rekordowy i wyższy o 25-50% r/r , ponadto firma poinformowała iż otworzyła spółkę stowarzyszoną Kancelarię Radców Prawnych.

dodano 16.01.17 - aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk "Wczytaj więcej..."


dodano 13.01.17 - LSI Software podało wstępne szacunki przychodów link szacunki wynika z nich że w 4 kw przychody wzrosły o 1 mln (o 12%), widać że LSI się stopniowo rozwija chociaż oczekiwałem tempa na poziomie 15-20%, można wstępnie oszacować zysk netto na 5 mln co powinno dać dywidendę na poziomie 5-8% (zgodnie z polityką dywidendową chcą przeznaczać 30-50% zysku na dywidendę) link dywidenda

dodano 10.01.17 - OEX - spółka kupiła za 1 mln firmę Voice Contact Center która miała w 2015r. przychody 12,8 mln i Ebidta 0,6 mln link umowa

Bowim - nowy rok to kontynuacja wzrostów cen stali, blacha gorącowalcowana (50% sprzedaży firmy) rośnie już 14 czy 15 tydzień z rzędu, nie długo możliwe że poznamy szacunki zysku za 4 kw, baza jest ujemna więc każdy wynik na plus będzie poprawa, jednak liczę że zysk przekroczy 10 mln, poniżej wykres cen blachy za 4 kw na którym widać dynamiczne wzrosty (25% w kwartał)


dodano 5 i 6.1.17 - Astarta - ciekawa informacja o wejściu dużego akcjonariusza Fairfax, akcje kupił po 60 zł za 150 mln zł link Astarta informacja jak widać spodobała się akcjonariuszom (mi też) i kurs rośnie. Dobrą informacją jest też powrót wzrostów cen cukru (50% sprzedaży Astarty) na świecie które od grudniowego dołka odbiły 15% a roczny wzrost to 42%. Pojawił się też raport za grudzień w którym firma chwali się osiągnięciami 2016r.: rekordy rentowności upraw pszenicy, kukurydzy, cukru, ponadto export cukru był najwyższy w historii grupy (dobre info gdyż ceny na świecie były dużo wyższe r/r i hrywna dużo słabsza r/r) i inne, z gorszych informacji to w grudniu na Ukrainie spadły m/m ceny cukru, pszenicy, kukurydzy link raport


dodane 4.1.17 - artykuł "Spółki stalowe dały zarobić ale potencjał się nie wyczerpał" w parkieci o spółkach stalowych link artykuł, Bowim nazwano gwiazdą, cytat o tym o czym piszę od dawna " Po kilku latach trendu spadkowego w 2016 r. stal w końcu zaczęła drożeć – najpierw gwałtownie między marcem a czerwcem, a po korekcie wzrost pojawił się znów na przełomie października i listopada – i trwają do tej pory. Branża spodziewa się, że dobra sytuacja powinna się utrzymać jeszcze w I kwartale." Jest krótko o szansach i zagrożeniach ale nic odkrywczego.

dodane 3.1.17 - Bowim - znowu "nudny" tydzień na rynku stali czyli kolejne wzrosty, wyniki będą prawdopodobnie najlepsze w historii, szacuję kwartalny zysk netto między 10 a 20 mln.


Livechat w grudniu pozyskał 299 nowych klientów i łącznie ma o 33% więcej niż rok wcześniej, tempo pozyskiwania trochę zaczyna siadać i to zła wiadomość, dobra to obecny kurs usd/pln który podbija zyski które powinny być lepsze o 50% r/r

dodane 1.1.17r. - znamy już kursy walut które mogą znacząco wpłynąć na wynik firm korzystających z kredytów w walutach obcych. Niestety w ostatni tydzień roku mocno wzrósł kurs dolara do hrywny ale i tak na samym przeszacowaniu kredytów wyniki Astarty powinny być o 50 mln zł lepsze r/r (wzrost usd/hrywna z 26 do 27, a rok wcześniej z 21,50 do 23,50 ), w przypadku Agrotonu który zamierzałem kupić wpływ będzie neutralny (tutaj patrzymy na okres 6 m-cy) dlatego nie kupuję akcji tej firmy. W przypadku Efektu którego obecnie nie mam w portfelu wzrost kursu niekorzystnie wpłynie na wyniki o jakieś 0,4 mln zł.


W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie nowy post otwierany.
p.s. szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!

Udostępnij:

277 komentarzy:

 1. Pytanie z kategorii "na czasie": myslisz, ze Indata to czysta spekula czy cos wiecej? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej tak, w tamtym roku chyba ze dwa razy z 75 gr do 1 zł kurs był ciągnięty więc nie można wykluczyć że w okolice 90 groszy urośnie (teraz z niższego pułapu wystartowali). Jak dla mnie jest ona prawidłowo wyceniane gdyż c/z 15 to dużo ale jest spora amortyzacja i faktycznie c/z 9-10.

   Usuń
  2. Tyle, ze prognozy są zachęcające. 3 miliony zysku netto w 4kw zbiłoby C/Z do 9 + wspomniana przez Ciebie amortyzacja daje realny C/Z na poziomie 5-6. Prognozy dla IT w 2017 też są bardzo dobre. Nie piszę tego, żeby naganiać albo coś w tym stylu, po prostu sam się zastanawiam czy jest sens. Liczę, czytam i już sam nie wiem co o tym myśleć. Przeraża mnie tylko poziom spekuły na tej spółce...

   Usuń
 2. Cześć Prezes
  Myślisz że ONICO już teraz kupować czy jeszcze spadnie.
  Jakieś nowe spółki na 2017 rok?
  Pozdrawiam KASA24

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Onico to jestem przekonany że wyniki będą lepsze a jest tanio i mamy trend wzrostowy więc czego chcieć więcej. Ja na razie nie widzę ciekawych spółek więc do wyników raczej zmian nie będzie w portfelu.

   Usuń
 3. Witam wszystkich w nowym roku :)
  W kontekście słabej złotówki co myślisz o Euro-Taxie?
  Powinni pokazać ładne wyniki za 4 kwartał..!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Etx wyniki jakieś 25-30% powinien pokazać lepsze gdyż w 4 kw kurs eur/pln był średnio 10 groszy wyższy, dodatkowo oni rok wcześniej ze 150.000 wydali na nowy sprzęt komputerowy i można założyć że nie będzie teraz tego. Jednak pomimo lepszych wyników rocznych dywidenda będzie niż r/r gdyż oni w jednostkowym mają niski zysk oraz nie mają już kapitałów zapasowych. Dlatego jak dla mnie kurs 4,50 nie przekroczy więc potencjał zarobku jest niski, oczywiście dla dywidendowców znowu z 15% wpadnie.

   Usuń
 4. Witam
  Prezesie a co myślisz o AVIAAML teraz dużo spadła ok 6zł.
  Warto kupić.
  Pozdrawiam KASA24

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz próbować przy 6 zł kupić, wyniki za 4 kw i 1 kw powinny być sporo lepsze a co później to się okaże, może jeszcze większa dywidenda dojdzie.

   Usuń
 5. Fabryka KD - spory wzrost kursu przy dużych obrotach. Powodem jest podpisanie nowego kontraktu na wartość 11 mln PLN.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam w Nowym Roku Prezesa. Co sadzisz o spółce Trakcja w kontekście wiadomości iż PLK ogłasza przetargi w 2017 o wartości 12 mld zł - większość kontraktów może przypaść #trakcja <= spółka z potencjałem ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dzisiaj myślisz o IAlbatros ? Jakieś prognozy ?

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak już pisałem budowlanki nie dotykam, dodatkowo od stycznia jest odwrócony vat więc wydłużą się zwroty vat http://budownictwo.wnp.pl/branze-budowlana-czekaja-zatory-platnicze,289039_1_0_0.html.
  Co do iAlbatros nic się nie zmieniło więc nie ma o czym pisać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ok, więc może ktoś stąd wie, może Ty, najlepiej, bo to Twój blog, kiedy się sytaucja w IAlb wyklaruje w którąś stronę. Czemu kurs spada? Magda (sorry, inwestuję swoje i męża pieniądze, porady się przydadzą).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak zgred napisał, 1 marca jest termin jaki walne dało na sprzedaż firmy i raczej dowiemy się o tym w okolicach tej daty. Ja też kasę rodziny inwestuję i też jakiś stres mam, o moje się nie martwię.

   Usuń
  2. Czasem tak jest że ludzie sprzedają żeby wywołać trochę paniki i odebrać niżej od tych co się wystraszą. Pamiętaj że do czasu pewnej informacji o sprzedaży firmy kursem może bujać. My tutaj liczymy że sprzedaż będzie i uda się zarobić i pod to inwestujemy :) pamietaj o dywersyfikacji i zachowaniu spokoju. Dominik

   Usuń
 10. Magda...
  Sytuacja na IAlb powinna wyklarować do końca lutego, kiedy będzie wiadomo czy uda się sprzedać firmę czy nie...

  A czemu spada... bo nie rośnie...

  I pamiętaj, że to Ty jesteś odpowiedzialna za swoje decyzje finansowe... nikt inny...

  OdpowiedzUsuń
 11. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam.
  Prezesie co myślisz o firmie pragma fakoring. Czy jest szansa na większy wzrost np. Pod ewentualną dywidendę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pragma jest dość tania i dobrze wygląda, zgadzam się z analizą obsa http://analizyobs.blogspot.com/2016/10/pragma-faktoring-wraca.html?m=1. Obecne mankamenty to słaba płynność waloru oraz patrząc na ostatnie wyniki to wysoka baza za 4 kw.

   Usuń
 13. Dzisiaj Wawel podał komunikat o ewentualnym spadku sprzedaży o 25%. Podejrzewam, że znowu negocjują warunki umowy z Biedronką ale zapobiegawczo o tym informują.
  Ale co można się dzisiaj spoedziewać po kursie? Raczej wyniki z 4 kw powinni mieć dobre, gorzej z dalszymi perspektywami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mamy kolejny wzrost cen stali.
  marcink

  OdpowiedzUsuń
 15. Co do Wawel to rok temu był podobny komunikat i wówczas kurs spadł blisko 10% i teraz pewnie z 5% spadnie, generalnie ja bym tej spółki nie kupił bo jest zdecydowanie za droga a nie rozwija się tak szybko aby tą wycenę miała. Trzeba pamiętać że rosnące ceny cukru pewnie negatywnie mogą na wyniki wpływać choć po części amortyzuje je niska cena kakao.
  @marcink - mi strona puds.pl dzisiaj nie otwiera się, ciekawi mnie gdzie wyczytałeś że stal wzrosła, napisz o ile blacha w tym tygodniu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba też wziąć pod uwagę, że każde odnowienie umowy handlowej (zawierane są na rok kalendarzowy) wiąże się z obniżeniem marż. Tak duża sieć jak Biedronka na pewno wykorzysta fakt znacznego udziału w przychodach Wawela i na pewno wynegocjuje korzystniejsze warunki dostaw niż w ubiegłym roku.
   Pozdrawiam
   MG

   Usuń
 16. Panowie, mam pytanie dotyczące Dywidend.Jak to wygląda ,kiedy trzeba kupić akcje ile trzeba je trzymac i czy gdzieś trzeba sie zapisywać ?Np. Erbud -lista akcjonariuszy ustalona na dzień 09.01.17r -wypłata 23.01.2017r Prosze o jakieś informacje , widziałem że niektóre firmy wypłacają dywidendy nawet kilkanascie procent wartości akcji.
  Z góry dziękuje beny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Technicznie jeszcze odpowiem. By dostać dywidendę na rachunek trzeba posiadać akcje min. dwie sesje przed dniem ustalenia prawa do dywidendy. W przypadku Erbudu: 1,17 zł (dyw. nadzwyczajna) 09.01.2017 23.01.2017 - tzn że 09.01.2017 będzie dzień ustalenia praw, więc akcje trzeba posiadać było najpóźniej dziś na rachunku. Jutro zostanie odcięte od kursu 29,90 - wartość dywidendy czyli 1,17 zł. 23.01.2017 akcjonariuszom zostanie wypłacone te 1,17 zł na akcję POMNIEJSZONE o podatek 19% belki. Dlatego pod dywidendy jeśli chcesz inwestowac to trzeba minimum kilka miesięcy przed ustaleniem prawa by kurs miał kiedy pod to wzrosnąć. Bo jak nie wzrośnie to co z tego że dostałeś dywidendę jak od kursu ją odcięto.

   Usuń
 17. Aviaaml - dobrałem 700 sztuk po 6,14. Spółka w fazie korekty w trendzie wzrostowym. Niska wycena, spory potencjał wzrostu.

  OdpowiedzUsuń
 18. @ MG - dlatego Wawel pewnie walczy z Biedronką aby umowa znacznie się nie pogorszyła albo żadnych zmian nie było, widać że stawiają sprawę na ostrzu noża.
  @ beny - chyba zaczynasz dopiero z giełdą ale zabierasz się nie od tej strony, granie tylko i wyłącznie pod ekstra dywidendę jest spekulacją i zbyt ryzykowne szczególnie dla początkujących, pamiętaj że po dniu dywidendy kurs jest pomniejszany o wartość dywidendy i nie koniecznie może później rosnąć, najważniejsze jest czy spółka która wypłaca dywidendę jest zdrowa, ma fundamenty do dalszego rozwoju i wtedy można kupować. Co do fundamentów Erbudu to nie wypowiem się że nie analizowałem spółki.
  @ petrodolar - ja kasy nie mam do inwestycji w Aviaaml ale masz rację że obecne poziomy są kuszące ale czy dadzą zarobić zobaczymy niedługo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Awiaaml - 100-proc. pewności nie ma nigdy. Ale ja mam taką zasadę, że kupuję tanie, dobrze rozwijające się spłóki. Dzisiaj częściowo (1/5) zrealizowałem zysk z AGROTONU. Od razu przenoszę gotówkę na AVIAAML - ponownie kupiłem 700 szt. po 6,14. Zastanawiam się jeszcze nad innymi papierami, ale muszę je najpierw dokładnie przeanalizować.
   Prezesie, widzę że wypłaciłeś sobie 2,3 tys. PLN. Mam pytanie, czy te 2,3k będziesz liczyć sobie do zysku netto, czy też wypłaconą gotówkę pominiesz w obliczeniach zysku?

   Usuń
 19. Avia wygląda że odbiła się od wsparcia. Powinna zacząć ruch pod 7 zł, a później zobaczymy co się wydarzy w 1 kwartale.
  Kurs albatrosa trzymany jest pewnie pod to, żeby gdy informacje o zakupie się potwierdzą, nie startował z wyższych pułapów, ale aby było co po drodze zbierać.
  LSI wydaje się w ciekawym miejscu, na jakich Prezesie poziomach planujesz zamknąć pozycję?

  OdpowiedzUsuń
 20. Właśnie niektórzy widzą na Avii możliwość spadku do poziomu 5,15 jako zakończeniu kolejnej fali Elliotta. Ja też nie czekałem i wczoraj dokupiłem po 6.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam,
   wydaje mi się ze Avia musi domknąć lukę z listopada. Aktualnie moim zdaniem zmierzamy do 5,6 przynajmniej - tak wypada linia trendu (krótkoterminowy wzrostowy)

   Usuń
 21. @ petrodolar - ja stopy zwrotu od nowa liczę czyli od 1 stycznia dlatego startuję od 87.000zł, później w kwietniu będę ze 25.000 zł na podatek wypłacał i wtedy będę zysk (oby był) od kwoty 87.000 dodawał do zysku od mniejszej kwoty (pewnie 60.000zł).
  @ anonimowy - jako że muszę na kwiecień wypłacił sporą kwotę będę musiał sporo akcji sprzedać ale nie wiem jeszcze które, zależeć to będzie od wyników podawanych w lutym i wówczas firmy z najgorszymi wynikami (generalnie spodziewam się że wszystkie podadzą lepsze wyniki) będę sprzedawał. Jest jeszcze opcja że iAlbatros w międzyczasie zrobi sprzedaż firmy, liczę że kurs do 15 zł dojdzie to go wtedy sprzedam i nic nie będę musiał sprzedawać. Jedno jest pewne że luty będzie gorący w moim portfelu.
  @ beny - nie mam czasu aby ci dokladnie opisywać ale w internecie jest mnóstwo publikacji, w skrócie jest dzień ustalenia prawa dywidendy, w przypadku Erbudu jest to 9.1.2017 i dwa dni robocze wcześniej (na koniec dnia) czyli 5.1.2017 (musisz odjąć sobotę i niedzielę) trzeba posiadać akcje aby otrzymać dywidendę która jest wypłacana później (jest to dzień dywidendy) 23.1.17. Nie mam czasu ci opisywać jak najefektywniej zarabiać na dywidendach ale są badania historyczne porobione że około 2 tygodnie (coś w tych okolicach) kurs przed dywidendą osiąga najwyższy poziom a później po dywidendzie ze 2 miesiące spada, i znowu zaczyna rosnąć ze 3 miesiące przed kolejną dywidendą - oczywiście to jest ogromne skrócenie i bardziej dotyczy to spółek o płaskich zyskach i regularnych dywidendach.
  @ nde - co do Aviaaml to pisałem wam że dovado (myślę że jeszcze można mu ufać choć większość akcji już sprzedał) szacuje że zysk może być 2 razy wyższy w 4 kw i dodatkowo mamy niską bazę w 1 kw więc fundamentalnie i spekulacyjnie jest pod co grać, gorzej może być z kolejnymi kwartałami bo wyniki były już mocne i możliwe że nie do powtórzenia. Ogólnie na długi termin (nawet 10 lat) to firma może się bardzo rozwinąć, wiecie że zapotrzebowanie jest na samoloty, mają coraz więcej kapitałów i kasy więc to wszystko może nakręcać przyszłe wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 22. Tak, tak, czytałem parę wątków tylko obawiam się, że wyniki za 1 kwartał są już w cenie. Chociaż w okolicach wyników jakiś ruch w górę z pewnością będzie. Dovado pisał, że 9 złotych jest bardzo możliwe.
  Dokupuję mirbud od jakiegoś czasu, ma niezłe perspektywy przed sobą, technicznie wybił się z trendu spadkowego. Właśnie Dovado teraz tam siedzi i wkleja swoim stylem mnóstwo informacji.

  OdpowiedzUsuń
 23. Prezesie, bardzo fajne sa te biezace uaktualnienia dotyczace spolek z portfela jesli sie cos dzieje w nich lub w ich otoczeniu istotnego.

  L.

  OdpowiedzUsuń
 24. @ wojtek - z erbudem i ja i ty pomyliliśmy się, ja nie uwzględniłem że w piątek nie będzie sesji dlatego akcje erbudu trzeba mieć jutro na koniec sesji a odcięcie jest w czwartek od rana.
  @ nde - zgadzam się że Mirbud pokaże za 4 kw ładne wyniki ale jest dużo zagrożeń dla branży, zaczęło się spowolnienie i rosną długi w branży, od stycznia jest odwrócony vat i us będą miesiącami wstrzymywać zwroty vatu - jak chcesz to ci linki podam.

  OdpowiedzUsuń
 25. "petrodolar - ja stopy zwrotu od nowa liczę czyli od 1 stycznia dlatego startuję od 87.000zł, później w kwietniu będę ze 25.000 zł na podatek wypłacał i wtedy będę zysk (oby był) od kwoty 87.000 dodawał do zysku od mniejszej kwoty (pewnie 60.000zł)."
  To sporo tego podatku zapłacisz - podejrzewam, że jest to wynikiem realizacji zysków jeszcze z poprzednich lat. Tak czy owak życzę ci, abyś szybko w tym roku przekroczył 100K PLN.

  OdpowiedzUsuń
 26. Cześć gratuluje wyniku za ubiegły rok jest świetny jak na Prezesa przystało.
  Z podatku jaki masz do zapłacenia wynika że na zwykłym koncie zarobiłeś ok 130k
  W Bossa jest coś takiego jak wyciąg archiwalny, mógłbyś go wrzucić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 130k nie zarobiłem w zeszłym roku a wysoki podatek do zapłacenie wynika po części z faktu iż w sierpniu zlikwidowałem IKZE które miałem 2,5 roku, na którym zarobiłem 696% http://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny-sprzedalem-wszystkie-akcje-wazne,21416109.html i od całej kwoty wycofanej z IKZE nie odlicza się podatku jak od zysków kapitałowych tylko jak dochód z pit o pracę. Poza podatkiem od IKZE będę miał też sporo do zapłaty zwykłego podatku giełdowego z rachunku maklerskiego. Dlatego obecnie nie jestem w stanie określić ile będzie podatku. W Bossa pojawia mi się informacja "wyciąg archiwalny niedostępny"

   Usuń
  2. To są właśnie wady IKZE i IKE, zwłaszcza przy likwidacji. Z dniami na ERB mi też się pomyliło bo po wczorajszej sesji już byłem w "czwartku" ;). Co myślisz natomiast o bankach ? Nie są bardzo drogo wyceniane, a ryzyka praktycznie minęły, rosnące stopy procentowe powinny zwiększać ich zyski. Ciekawe wybicie było wczoraj na PKO, tani jak barszcz jest Getin (a zyski ma). Nie wiem czy analizowałeś spółkę Enter Air - mają kontrakt z RBW, powinni skokowo poprawić wyniki.

   Usuń
  3. Jestem konsekwentny dlatego Wig 20 i banków nie tykam, banki mają jeszcze nie załatwione sprawy z frankami, dodatkowo wyniki będą raczej gorsze w tym roku przez podatek bankowy który wszedł w kwietniu 2016 oraz miały ekstra zyski ze sprzedaży Visa - a tego w tym roku nie będzie. Z enter air miałem zlecenie po 15 zł w ubiegłym roku wystawione ale kilka groszy zabrakło a ja nie podniosłem i nie kupiłem, uciekło 80%. Obecnie ta spółka jest zdecydowania za droga i zdecydowanie korzystniej wygląda Aviaam leasing. W przypadku spółek lotniczych zwróciłbym na problem z rosnącymi cenami paliwa, jak wzrosty będą trwały to będzie negatywnie odbijało się na ich zyskach, wydaje mi się że będzie to już widać w wynikach za 4 kw. A czy skokowo poprawią wyniki dzięki TUI i RBW (oni już dłuższy czas współpracują) to nie jestem pewien, zauważ że obecnie raczej ich wszystkie samoloty były wykorzystywane i fizycznie dużo więcej nie będą mogły latać (chyba że kupią nowe samoloty a to nie takie łatwe).

   Usuń
  4. JSW w 2016 nauczyło mnie "nigdy nie mów nigdy" ;). Spółka zdołowana, wiemy o jakich fundamentach (i do dziś te fundamenty nie są jakiejś rewelacyjne), wystarczyła TYLKO poprawa otoczenia spółki i pewne działania zarządu i wzrosła 700% przeszło. Dlatego nie ograniczam się indeksowo - oczywiście W20 jest mocno upaństwowiony i dodatkowe ryzyko, duże firmy dają mniejsze stopy zwrotu, jednak przy dobrym timingu też można zarobić (znany case KGHM z 2009 i rajdu na 180 zł w kilka lat). Faktycznie Getin w zeszłym roku na Visa zarabiał dodatkowo, do tego spory sądowe dot. CHF ciągle trwają (a GTN jeden przegrał już), z drugiej jednak strony bank notowany 0,43 do WK to okazja, zwłaszcza że jest rentowny (co innego GNB ze stratami). Obecnie jedynie czekam na potwierdzenie techniczne, takie jak było na PKO (1,18 c/wk to też nie jest drogo - bo ten bank potrafiłbyć notowany nawet ok 2.0 c/wk w przeszłości). Enter będę śledził, technicznie jest ciekawy, choć jak piszesz te kontrakty możliwe że rynek przereagował i tak dobrze nie będzie wynikowo.

   Usuń
  5. Najważniejsze trzymać się swoich zasad, jeśli spółki z wig 20 spełniają Twoje kryteria (zasady) to inwestuj, ja mogę Ci tylko napisać co ja uważam a pamiętaj że raczej staram się bezpieczniej ryzykować (mniej stracę ale i mniej zarobię). Co do Entera to można dodać że poza rosnącym paliwem na wyniki może niekorzystnie rosnący dolar wpływać, on przez cały 4 kw jest o 10% droższy od 3 kw - sam jestem czy się jakoś zabezpieczają.

   Usuń
 27. Powiedz w jakim celu zlikwidowałeś IKZE, tym bardziej, że miałeś już niezły urobek na tym rachunku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W załączonym powyżej linku wyjaśniłem, generalnie jak się nie pracuje zawodowo od kilku lat a żona zarabia poniżej średniej krajowej, ma się dwoje dzieci to trudno wyżyć z takich pieniędzy więc trzeba zarabiać na giełdzie i tymi pieniędzmi łatać domowy budżet, a niestety rachunek IKZE jest ułomny gdyż nie można z niego robić częściowych wypłat. Obecnie mam IKE i zwykły maklerski z których mogę wypłacać pieniądze kiedy chcę, oczywiście w IKE tylko do wpłaconego kapitału ale się ono nie likwiduje tak jak IKZE. Starczy tych osobistych zwierzeń :-)

   Usuń
 28. Dzisiaj znowu Onico pokazuje swoją słabość w zainteresowaniu ze strony popytu.
  Czy może być jakiś powód tych spadków?
  Tutaj, podobnie jak było w trakcie wzrostów, nie ma w ogóle korekt ani odbić.
  Czy to świadczy, że ktoś stara się sterować kursem?
  Co myslicie obecnie o takim zachowaniu?
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Onico - nie rozumiem co wy widzicie w tej spółce? Kapitalizacja tej firmy wielokrotnie przewyższa wartość kapitałów własnych i w zasadzie już ten fakt powinien dać do myślenia. Bilans też niezbyt mocny ... Więc o co kaman?

   Usuń
  2. Ja w przypadku Onico inwestowałem pod dynamiczne wzrosty zysku netto i liczę że nie jest to koniec poprawy wyników, podtrzymuję że za rok zyski będą 50% wyższe (chyba że ceny ropy i usd coś popsują wyniki). Jeśli chodzi o kapitały to masz rację że są niższe od kapitalizacji (345% na korzyść kapitalizacji) ale konkurencyjny Unimot to różnica 531% a Livechat Software którego akcje ma wiele TFI i OFE to różnica UWAGA 6260% - tj 20 razy więcej niż w Onico. Taki stosunek kapitałów do kapitalizacji jest możliwy przy spółkach mocno rozwijających się, zazwyczaj dotyczy pośredników którzy nie muszą mieć swoich fabryk czy urządzeń tylko zarabiają na pośrednictwie (taniej kupią u producenta i z zyskiem sprzedadzą odbiorcy finalnemu).

   Usuń
 29. Cześć Prezes
  Co sądzisz w chwili obecnej o altustfi. Jest poniżej 15 zł. Czy już się wszystko wyjaśniło odnośnie zamkniętych TFI.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie FIZ pewnie się wszystko się wyjaśniło ale jaki to będzie miało wpływ na Altus to nie potrafię odpowiedzieć. Jeśli chodzi o kurs Altusa to wygląda że raczej spadać nie będzie gdyż niby c/z 10,13 ale jak odejmiemy 22% skupionych akcji własnych to wyjdzie c/z 8, na firmę która powinna pokazywać dobre wyniki (chyba że FIZy coś pogorszą wyniki) jest dość tanio.

   Usuń
  2. Zaleta Altusa jest poduszka w postaci ponad 120 mln gotówki oraz bardzo oszczędny zarząd, minusem to kilka wyjść insiderów poprzez sprzedaż akcji spółki. Znakiem zapytania jest czy uda im się utrzymać taka dynamikę wzrostów przychodów/zysków.

   Alternatyw dla Altusa niema za wiele. QRS jest podmiotem znacznie mniejszym [aktywa zarządzane to 4.2 mld], C/Z ~10, znaczący wzrost aktywów co powinno przełożyć się także na wzrost zysku.

   Akcjonariat:
   Altus - mamy jednego głównego rozgrywającego, warto zwrócić uwagę na EBOiR,
   QRS - większe rozproszenie akcjonariuszy, w tym cześć akcji poukrywana w rodzinach, w tamtym roku zarząd skupował akcje pod skup, co uniosło trochę kurs.

   W obydwóch spółkach mamy programy motywacyjne (rozwodnienie akcji)

   Obydwie spółki przeprowadzają skup akcji, Altus w okolicach ceny rynkowej, QRS ostatnio z cena wyższa niż cena rynkowa.

   Usuń
 30. IALBATROS GROUP SA (1/2017) Wykaz akcjonariuszy posiadających co najmniej 5% głosów na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu spółki iAlbatros Group S.A.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26091611,ialbatros-group-sa-1-2017-wykaz-akcjonariuszy-posiadajacych-co-najmniej-5-glosow-na-nadzwyczajnym-walnym-zgromadzeniu-spolki-ialbatros-group-s-a

  w porównaniu z poprzednimi danymi http://stooq.pl/q/h/?s=iag

  wzrost posiadania w OFE Metlife i Investors...
  spadek u Franklin...

  brak Moncef Khanfir....

  są za to: MKIA, CZART, SEB i ONEMAKER...

  chyba dobrze nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moncer Khanfir to MKIA i z nim jeszcze jest powiązany CZART, dla mnie dobrze że wszyscy głosowali za sprzedażą firmy i to jest najważniejsze, cena zaproponowana (pewnie uzgodniona z kupującym) przez Moncefa też przeszła i musi być dobrze.

   Usuń
  2. Te spółki to nic innego jak dobra optymalizacja podatkowa przed transakcja.

   Usuń
 31. Dla Altusa i Querkusa ryzykiem są zmiany wchodzące od stycznia 2018r.,fundusze te nie mają własnej sieci sprzedaży a za pośrednictwo nie będą mogły płacić.

  http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/1785192,za-rok-wejdzie-w-zycie-pakiet-mifid-ii-mifir--moze-oslabic-pozycje-tzw--niezaleznych-tfi-(analiza)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem ten artykuł ale nie mogłem sobie przypomnieć o co chodziło, czyli jest zbyt duże ryzyko inwestowania w tfi i lepiej zapomnieć.

   Usuń
 32. Gratki wyniku, to już są zdecydowanie "ponadprzeciętne stopy zwrotu". O ile gdy "przyszedłeś" na forum SW byłem mocno sceptyczny do tego co piszesz - no bo przychodzi gość z jakimiś dziwnymi spółkami (Danks, Eurocent itd) i wypisuje jak to zarabiał setki procent, to budzi podejrzenia o konfabulacje (a bajkopisarzy giełdowych w PL nie brakuje). Zacząłeś jednak prowadzić transparentnie portfel, już na SW widziałem zyski, podobnie tu i muszę przyznać twoja metoda tj. inwestowanie value z potencjałem wzrostu (na tle klasycznego podziału value i growth jesteś moim zdaniem pionierem łączącym te metody) ma zdecydowanie spory rynkowy edge. Po pierwsze z value bierze się trafność w długim terminie, a potencjał growth daje solidne bicie indeksów. Dwa pytania mi się nasuwają.

  1. Pisałeś że z giełdy reperujesz budżet domowy - tutaj akcje to 95% portfela, inwestujesz jeszcze w jakiejś klasy aktywów ? Czy tych akcji względem całego portfela oszczędności też masz procentowo tak dużo (te 80-90%) ? Sam np. staram się mieć ok 50% portfela mieć w akcjach a 40% w ekwiwalentach pieniężnych i ok. 10% rynek długu.

  2. Uważam że od połowy zeszłego roku weszliśmy w fazę inflacyjnego ożywienia. W tej fazie giełdy powinny być "najłatwiejsze" w zarabianiu, jednak po niej powinno nastąpić modelowo załamanie (pewnie spore) i inflacyjna faza recesyjna - masz już jakiś na to plan ? Bo przy spadających ostro indeksach zarabianie na wzrostach akcji będzie bardzo utrudnione...

  Pozdrawiam i życzę trzycyfrowej stopy zwrotu w 2017 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę się za dużo otwieram ale czytasz uważnie i jesteś inteligentny więc odpowiem że akcje zajmują około 80% moich wszystkich kapitałów więc książkowo zdecydowanie za dużo (ogromne ryzyko). Jednak podjąłem to ryzyko z dwóch powodów: dzięki temu nie pracuję na etacie od 2010r. i poświęciłem się całkowicie wychowaniu 4 i 6 letnich synów (ktoś musiał bo babcie nie mogły), wożę ich do przedszkola, gotuję obiady, sprzątam czyli pełnię funkcje "kobiety" w tradycyjnej rodzinie.
   Co do perspektyw giełd nie mam na razie planu w przypadku większej recesji (już od 2 lat wszyscy o niej trąbią a indeksy rosną) gdyż od wielu lat dobrze sobie ze spadkami radzę, nie zamierzam nic zmieniać i liczę że mi szczęście sprzyja. Zauważ że konsekwentnie staram się szukać tanich spółek które powinny pokazywać lepsze wyniki więc teoretycznie recesja nie powinna ich bardzo poturbować, nie spekuluję, szukam też ważnych wydarzeń w spółce które mogą dać zarobić np. iAlbatros i co najważniejsze staram się nie przyzwyczajać do jednej firmy a po zrealizowaniu planowanego wzrostu sprzedaję akcje.
   Z trzycyfrową stopą zwrotu może być trudniej w tym roku gdyż w zasadzie dwa miesiące będę raczej szukał do jak najlepszej sprzedaży akcji (na nieszczęsny podatek) niż do szukania kolejnych celi inwestycyjnych.

   Usuń
 33. WitajPrezes,
  mam prośbę czy mógłbyś swoje dodane wpisy do powyższego wątku wpisywać na poczatku zamiast znanej już wsystkim treści:''W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, .....''.Nie otwierając wątku wszyscy widzieliby Twoje nowe dodane wpisy.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam
  Prezes na ile liczysz zysk netto za IV kwartał w Onico ropa coraz droższa może zmniejszyć zysk. W listopadzie jak mocno spadła cena ropy to śmiało liczyłem na 15 mln teraz będzie musiało wystarczyć z 10 mln zł za miesiąc wszystkiego się dowiemy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się realnie zawsze podchodzić do inwestycji i zazwyczaj zaniżam oczekiwania, liczę że 50% wzrosną im zyski więc 10,2 mln za 4 kw. Ostatnie wyniki za 3 kw szacowałem na 8 mln a było 11,4 mln. Wyniki za 4 kw są bardzo ważne do dalszej inwestycji w Onico bo w tym kwartale zarówno ropa jak i usd mocno wzrosły i będziemy wiedzieć czy z tym firma sobie radzi, czy potrafi się zabezpieczać i przewidywać trochę przyszłość (trendy na rynku). Jeśli wynik będzie w okolicach 8 mln to sprzedaję akcje.

   Usuń
 35. Witam.
  Prezes co sądzisz o producentach gier jak CDR, BLO, 11B, CIG? Widzę że nie masz tych spółek w Swoim portfelu? Kursy się ładnie zachowują.
  Życzę dużych zysków w 2017r. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poza producentami gier nie inwestuję też w branże medyczną (produkcja leków i urządzeń jak Mabion czy Braster) gdyż obie branże są zdecydowanie przewartościowane, nie mają regularnych przychodów a inwestorzy ciągną kursy pod konkretną grę czy lek która jeśli nie wypali i okaże się klapą może sprowadzić kurs kilkadziesiąt % w dół. Taki CDR obecnie w przygotowanie i marketing jednej gry przeznacza kilkadziesiąt milionów i w przypadku gdy gra się nie spodoba graczom a jest to zawsze możliwe to poniesie spore straty i na kolejną trzeba będzie 2-3 lata czekać.

   Usuń
 36. Prezesie, LSI przeskoczyło 10 zł. Dokąd Twoim zdaniem kurs może dojść? Pisałeś o negocjowanej umowie na rynku europejskim. Może pod to kurs rośnie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że rośnie pod dobry sentyment na całej giełdzie i pod technikę, jak przebije 10,50 to kolejne opory 12,50 i 16(historyczny szczyt). Gdyby podali info o dużej umowie to wtedy zobaczymy ze 20% na jednej sesji.

   Usuń
 37. Do tego w końcu będą płacić dywidendę (myślę, że około 50gr za 2016), więc widocznie dostrzegają perspektywę stabilnych jeśli nie progresywnych wyników. Jeśli dopną umowę to przychody i zyski mogą wzrosnąć skokowo i wtedy będzie bogato. Zdaje się, że niżej niż 9 zł już nie zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 38. I jeszcze to:
  http://www.lsisoftware.pl/index.php/bez-kategorii/wodny-park-tychy-z-nowoczesna-elektronika-basenowa/
  Ciekawe jaką wartość ma ta umowa? Mostostal za budowę parku wodnego ma dostać 93 mln. Wiosną ma być gotowy.

  OdpowiedzUsuń
 39. IAlbatros - Nie lubię płacić podatków i tak się teraz zastanawiam nad opcją nie sprzedawania tych akcji w 2017 roku w przypadku ew. wezwania w marcu lub wcześniej. Mam już spore zyski ze sprzedaży innego papieru (Agroton) i już teraz muszę zadbać o optymalizację podatkową. Pytanie: czy to mi się opłaci?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby doszło do sprzedaży iAlbatros Poland to koniecznie trzeba przystąpić do wezwania bo tylko wtedy się zarobi (samo wezwanie pokryje cały zakup i da jeszcze 25% zarobek), zostanie Ci wtedy jeszcze 78% akcji i z tą resztą możesz kombinować dowolnie, jakieś perspektywy i spora gotówka jeszcze będą ale jak kurs się zachowa to nie wiem.
   Co do LSI to jeśli faktycznie będą wypłacać regularnie dywidendy tak jak zapowiedzieli i dalej się rozwijać to kurs powinien rosnąć, oni mają większość polskiego rynku restauracyjno-hotelowego i jak mocniej rozwiną rynek kinowy to będzie ładnie.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź.

   Usuń
 40. Pozostawienie akcji IAlbatros w portfelu w sytuacji, gdy zostanie sprzedana spółka zależna, będzie wezwanie i skup będzie błędem. Alternatywą dla wzięcia udziału w wezwaniu jest jedynie sprzedaż akcji na rynku w trakcie wezwania, z całą pewnością wówczas kurs zdyskontuje wezwanie. A jak chcesz szerzej to poczytaj ostatni wątek IAlbatros na tym blogu.

  OdpowiedzUsuń
 41. Jeżeli to nie nie jest tajemnicą, to w jakiej wysokości płacisz prowizje maklerskie przy zakupie akcji w BOSiu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W zakładce o mnie napisałem wszystko ale przypomnę : 0,29% (zniżka za członkowstwo w SII ) minimum 5 zł, nie jest tanio ale do przeżycia.

   Usuń
 42. Cześć Prezes,

  Po pierwsze należy napisać, że ten blog jest świetny. Pełna transparentność - tak jak u Michała Szafrańskiego - zawsze przyciąga ludzi. Analizy są zwięzłe, nieprzegadane i konkretne. W pełni wystarczają dla indywidualnych. Mam do Ciebie dwa pytanka.

  Korzystasz z analizy fundamentalnej - czy kierujesz się tylko wiedzą z doświadczeń, czy może korzystałeś z jakiś kursów/książek, które jesteś w stanie polecić? Przyznam, że ja książki giełdowe czytam na tony ale jak wiadomo jest to czysta teoria, naprawdę ciężko znaleźć coś praktycznego. Poza książkami Zaremby-Śmietańskiego niczego wyjątkowo praktycznego nie przeczytałem.

  Kwestia druga. Mówiłeś, że spółki budowlane omijasz, a co jeśli chodzi o deweloperów? Dobra passa trwa, są kolejne rekordy sprzedanych mieszkań - mamy gwiazdę parkietu ECHO (swoją drogą ciekawe co o tej spółce myślisz) więc zamierzasz w najbliższym czasie się tym sektorem zainteresować czy raczej nie? Mnie zarówno Robyg jak i Echo dało w ostatnim roku zarobić ponad 30% i z dużym optymizmem podchodzę do całego WIG-Dew, który wydaje się być niedowartościowany.

  Pozdrawiam i dużych zysków życzę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, trochę pisałem na tematy które pytasz ale krótko Ci odpowiem. W 2000r. jak zaczynałem inwestowanie to jakieś książki czytałem bo wówczas internet był mniej dostępny ale zapewniam że z nich nic nie pamiętam (nawet autorów i tytuły), obecnie wszystko można znaleźć w internecie tylko że większość autorów powtarza to samo (dla początkujących i średniozaawansowanych wystarczy). Obecny styl inwestowania wykształciłem przez lata jednak 10-15 lat temu więcej spekulowałem i ryzykowałem a było łatwiej zarabiać dzięki OFE które ciągnęły giełdę, teraz ryzyko ograniczyłem do minimum ze względu na trudny rynek, brak pieniędzy na giełdzie czy nawet względy rodzinne (nie mogę kasy rodziny stracić).
   Jeśli chodzi o deweloperów to też unikam ze względu na skomplikowaną księgowość (szczególnie tych budujących wieżowce czy galerie handlowe jak Echo, BBI), oni tworzą dziesiątki spółek zależnych do poszczególnych inwestycji i trudno to ogarnąć, oczywiście deweloperzy typowo mieszkaniowi jak Dom Development (znałem prezesa Szanajcę), JW, Vantage są łatwiejsi w analizowaniu ale też raczej unikam ze względu że są to spółki cykliczne, w mojej ocenie za rok maksymalnie dwa lata będą pokazywać gorsze już wyniki - już spadają nowe inwestycje co widać po wydanych nowych pozwoleniach, możliwy jest wzrost stóp procentowych przez co dostępność kredytów spadnie, Państwo chce wprowadzić niekorzystne zmiany u pośredników hipotecznych czy program mieszkanie+.

   Usuń
 43. Witam Prezesa
  Chciałem zapytać czy warto zakupić polwax na dłuższy czas np 2 lata. Teraz jest w miarę tanio rekomendacja jest do ponad 21 zł. Jakie jest twoje zdanie? Pozdrawiam KASA24

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat Polwax była już dyskusja, jak masz dużo wolnej gotówki to możesz kupować tylko mocniejsze wzrosty mogą być za 3-4 lata jak skończą inwestycję rozbudowy zakładu i pojawi się większa sprzedaż z tego tytułu. Do tego czasu kurs może poruszać się w zakresie 15-20 zł,pewnie dywidenda też będzie niższa niż ostatnie. Jak dla mnie zbyt mały obecnie możliwy zarobek.

   Usuń
 44. Witam Prezesie! Chcę pozbyć się Danksa i będę miał wolnych ponad 8 tys. Jakie dwie spółki bys mi zaproponował kupić ? Tobie i Twojej rodzinie życzę dużo zdrowia i wielu sukcesów w Nowym Roku!
  Witek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może zaryzykuj i zostaw sobie połowę Danksa (ja myślę aby podkupić ale nie wiem czy ogarnę kasę) gdyż wyniki za 4 kw będą bardzo mocne i może kurs do tych 90 groszy urośnie - jest możliwe że inwestorzy którzy zobaczą te wyniki a nie będą wiedzieli że jest emisja akcji to kurs podniosą. Mogę Ci wskazać spółki z mojego portfela które uważam że będą wyniki dużo lepsze ale nie dam gwarancji że kurs urośnie: Helio najpewniejsza inwestycja bo już wiemy że wyniki będą 100% wyższe r/r, c/z spadnie na 5 i kolejne wyniki za dwa kwartały powinny być nadal lepsze, Bowim poda najmocniejsze wyniki bo 12-20 mln lepsze r/r i c/z spadnie w okolice 2,5-3 (można spekulować pod wyniki i wtedy sprzedać, ja tak zamierzam zrobić) ale nie wiadomo jakie będą dalej wyniki (jest to spółka cykliczna więc może być gorzej w późniejszych kwartałach), Wistil dzięki słabej złotówce będą sporo lepsze wyniki (w późniejszych kwartałach też będzie poprawa wyników) a firma jest bardzo tania ale tutaj jest słaba płynność bo notowania są na dwóch fixingach i może być ciężko sprzedać w dobrej cenie. Astarta - wyniki powinny też być sporo lepsze (pomoże kurs walutowy, lepsze zbiory, wzrosty cen ich towarów), dodatkowo wydaje się że kurs chce się wybić górą, Onico obecnie w sporej korekcie trendu wzrostowego powinien pokazać 50% wyższy zysk netto i liczę że w kolejnych kwartałach jest jeszcze miejsce na poprawę, Livechat zysk lepszy o 50% ale jest drogo i wzrostów może nie być, LSI, Stalexport i OEX ze 20% lepszy zysk r/r ale ciężko powiedzieć czy jeszcze urosną, Vindexus raczej płasko a Interaolt i iAlbatros sporo gorzej.

   Usuń
  2. Dziękuję za rady. Łatwiej wybrać z trzynastu spółek, które polecasz, niż z całego Wigu. Pozdrawiam i do zobaczenia na wykazie pięciuset najbogatszych "Wprost".
   Witek

   Usuń
 45. Witam Prezes
  Co myślisz o zakupie Helio po obecnym kursie?

  OdpowiedzUsuń
 46. Cześć Prezes
  Czy przy obecnym kursie wszystkich twoich spółek można jakieś kupić i liczyć na 10-20% zysku. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Helio może odrobinę się cofnąć tak do 9,20 ale wiele bym się nie spodziewał, liczę że w sierpniu kurs może być 50-100% wyżej (tak jak napisałem w analizie), załączam techniczną analizę https://comparic.pl/zamknieciem-helio-hel-arctic-act/. W przypadku każdej mojej spółki liczę na dalsze wzrosty z różnych powodów i w różnym terminie, jeśli ialbatros wystrzeli mi do marca to nic nie będę musiał sprzedawać a jak nie wystrzeli to coś będę sprzedawał np. Livechat (w długim terminie da zarobić a w krótkim niekoniecznie). Każdą spółkę masz opisaną, poczytaj analizy i może coś wybierzesz.

   Usuń
 47. Cześć Prezes

  Możesz coś powiedzieć na temat spółki SERINUS ENERGY.
  Od nie dawna zacząłem grac na giełdzie,na początku szło nieźle aż zakupiłem akcje Sen.Ubrałem się dość wysoko 2,11 i firma podała komunikat o awarii pompy.Akcje poleciały w dol. Postanowiłem uśrednić i teraz mam średnią 2.05 Nowlasnie i co teraz oddać ze strata czy jeszcze poczekać?.Niby kurs się ustabilizował na poziomie 1.80+ ale wolumen transakcji maleje.Z drugiej strony rapa drożeje to jest na plus

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowy na giełdzie i zakupił typowo spekulacyjną spółkę, nieźle, jak wy te cuda wynajdujecie. Dla mnie serinus i petrolinvest zostały przez spekulantów wyciągnięte w górę i jak to w przypadku spekulacji nie można wykluczyć 50% wzrostów jak i spadków. Dla mnie od strony fundamentalnej kurs powinien być 50-70% niżej (za małe wydobycie aby zarabiali) i tyle w tym temacie.

   Usuń
 48. Dzięki za odpowiedz więc czas sprzedać i zabrać się za odrabianie strat.

  OdpowiedzUsuń
 49. WITAM PREZESA
  Co sądzisz o spółce z NC naxiPizza. Pokazali wzrost rzychodów za 3 kwartał. na innym forum piszą że 4 też będzie dobry.

  OdpowiedzUsuń
 50. Hej Prezes,

  Jeszcze jedno pytanko. Korzystasz może z abonamentu, w którymś z serwisów internetowych? Od dłuższego czasu zastanawiam się nad pakietem premium do SW ze względu na regularne raporty sprawozdań. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 51. Miałem na myśli analizy sprawozdań*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W listopadzie skończył mi się abonament na stockwatch.pl i nie przedłużyłem bo nie widziałem sensu i szkoda sporej kasy, opisać raport finansowy to żadna filozofia, dla mnie najważniejsze w inwestowaniu to przewidywać czy prognozować przyszłość (przyszłe wyniki i zachowanie kursu) a oni tego nie robili, ponadto strasznie długo uzupełniają dane finansowe a wskaźniki finansowe można sprawdzać na bezpłatnym biznesradar.pl.
   Co do maxipizzy to ciekawy przypadek ze względu na gościa który na wszelkich możliwych forach naganiania na nią - pisze pod różnymi nickami fxinwestor, pizza, smok, szogunek itp. Jeśli chodzi o firmę to w średnim terminie tak do 2-3 lat realny jest wzrost o 100% gdyż ładnie się rozwijają (zwiększają przychody, otwierają nowe restauracje), zwiększają gotowkę, ładny bilans i przepływy operacyjne a jako że mają bardzo niską kapitalizację to w którymś momencie spekuła zaatakuje. Można mieć zastrzeżenia do wolnego otwierania nowych punktów (jeden rocznie), wyniki za 3 kw trochę jednorazowo podniesione przez ŚDM bo mają 2 lokale w Krakowie, 4 kw może troche będzie lepszy bo ponieśli rok temu koszty otwarcia nowego lokalu jednak najbardziej w wyniki biją coraz wyższe koszty wynagrodzeń i to jest największe ryzyko na przyszłość, w tym roku mamy duże podniesienie płacy minimalnej i stawki godzinowej minimalnej i to może bić w wyniki.
   Co do eonet to trzeba koniecznie czekać na wyniki aby coś więcej powiedzieć, może napiszą dkaxzego Batory odszedł. Wydaje mi się że za 4 kw mogą być lepsze r/r ale trzeba pamiętać że za 1 kw mieli bardzo mocne i teraz jest wysoka baza trudna do pobicia.

   Usuń
 52. Prezes
  A co myślisz obecnie o EONET.
  Kiedyś to kupowałeś?
  Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 53. Prezes dlaczego uważasz, że wyniki iAlbatros będą sporo gorsze r/r ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni w 4 kw 2015 sprzedali dwie spółki i wykazali na tym z 50 mln jednorazowego zysku, teraz tego nie było i zysk będzie 2-3 mln przy 44 mln rok wcześniej.

   Usuń
 54. Cześć Prezes
  Chciałem zapytać czy ten LIVEchat jest jeszcze wart kupna po obecnym kursie.
  pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Livechat nie długo będę część sprzedawał, w długim terminie np. 10 lat to 100-150% powinien dać zarobić (wzrost kursu i dywidendy) ale przez rok nie można wykluczyć że będzie stał w miejscu - dlatego na krótko może być bez zarobku a długo 5-10 lat jak najbardziej warto.

   Usuń
 55. Eonet – widzę zwiększone zainteresowanie spółką, nie tylko tu (na blogu Prezesa), ale przede wszystkim na GPW – kurs od jakiegoś czasu systematycznie rośnie. Nie ma specjalnie się czemu dziwić. Wycena spółki wg wskaźnika C/WK (po uwzględnieniu akcji skupionych przez spółkę) to zaledwie 0,7 (mediana dla branży IT wynosi 3,39 czyli prawie 5-ciokrotnie więcej). A przecież należy pamiętać o tym, że wartość WK z kwartału na kwartał jest coraz wyższa.
  Zgodzę się z Prezesem, że REKORDOWY I kw. 2016 r. będzie trudny do pobicia, ale przecież nie bije się tych rekordów ot tak sobie - z kwartału na kwartał. Najważniejsze jest to, by spółka po raz kolejny pokazała wzrost gotówki i kapitału własnego. Średnio-kwartalna wartość cash flow jest tutaj stosunkowo wysoka.
  Wycena akcji EON wg BIZNESRADAR = 82,11 PLN/akcję
  link: https://www.biznesradar.pl/wycena/EO-NETWORKS
  Radzę również oblukać bilans spółki, który jest bardzo mocny. Spółka posiada mnóstwo wolnej kasy, która prawdopodobnie wykorzystana zostanie na zakup podmiotu z branży ew. na realizację dużych projektów. Wypłata mega-dywidendy byłaby w mojej opinii marnotrawstwem.
  Nie naganiam, nie zmuszam. Trzymam te papiery ponieważ widzę tutaj duży potencjał wzrostu kursu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niedawno wyszedłem z Eonet'u. Za małe obroty, z kursem się cuda dzieją no i sytuacja z odejściem Batorego. Póki nie wyjaśni się sytuacja na razie będę obserwował.

   Usuń
 56. Prezes ktore teraz ewentualnie mozna kupic spolki pod dywidende.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbyt wiele nie napisałeś, musisz się bardziej określić: czy chcesz kupić na dłuższy termin i co roku z danej spółki otrzymywać dywidendę w okolicach czy zagrać pod dywidendę płacpną w tym roku, czy mają być to spółki z gpw czy też z newconnect, czy wolisz spółki rozwijające się ktore co roku powinny płacić większe dywidendy ( w tym roku dyw.z 3-5%), czy może spółkę dojrzałą o niewielkim rozwoju ale z dywidendą na poziomie 7-10% ?

   Usuń
 57. Witaj Prezes. Czy polecasz ten moment na wejście w każdą spółkę z twojego portfela

  Pozdro Krzygib

  OdpowiedzUsuń
 58. Witam ponownie
  Co myśli Prezes o trio Fam, Bowim, Odlewnie. Na famie mam blisko 70%, zastanawiam się czy nie zrealizować zysku i przejść na Odlewnie lub Bowim, a może jakaś inna propozycja.
  Pozdrawiam. Krzygib

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do moich spółek wczoraj o 10:51 w komentarzach napisałem jak je widzę, co do FAM to jutro przeczytam ich raport, zobaczę jak ich przyszłe wyniki mogą wyglądać i coś do południa napiszę.

   Usuń
 59. Prezesie chodzi o spolki ktore w krotkim czasie beda placic dywidende. Nie z NC. Tak zeby teraz kupic i w przeciagu 6 miesiecy sprzedac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ krzygib - obecnie w swoim portfelu nie chciałbym mieć akcji FAM, ze względu na rekordowe wzrosty w 4 kw cen cynku (+65%) i usd (+5%) a to jest ich głównym kosztem można przypuszczać że wyniki za 4 kw będą słabe, gorsze r/r. Gdyby jakimś cudem mieli zgromadzone zapasy po niższych cenach to już na wynikach za 1 kw będzie to widać. Inne negatywne rzeczy to: wypłacono już zaliczkę na dywidendę więc jeszcze jakieś grosze dadzą, dywidendy były finansowane drogim bo 10% długiem, co lepsze wykupili przed czasem nisko oprocentowane obligacje chyba na 3 czy 4% a zastąpili je 10% (to jest działanie na szkodę firmy). Mi się wydaje że kurs będzie spadał.
   @ anonimowy - muszę popatrzeć w raporty ale chyba będzie mało firm z dywidendą w okolicach 10% (chyba że ktoś z kapitałów zapasowych z lat ubiegłych wypłaci), jedyne co mi przychodzą do głowy to spółki które mam w portfelu: Stalexport i duże prawdopodobieństwo 15% dywidendy oraz IRL 12-15%, więcej o tych spólkach w analizach na blogu.

   Usuń
 60. Można jeszcze rozważyć Lenę i Ferro pod dywidendę. Lena pewnie wypłaci ok. 35gr. a Ferro może być w okolicach 1zł.

  OdpowiedzUsuń
 61. Co polecacie do bieżącego przesyłania komunikatów ESPI na maila i sms?

  OdpowiedzUsuń
 62. Ferro to może i 1,30 nawet wypłacić czyli 11% bo wyniki za 4 kw powinny być lepsze r/r.
  @ czepan - jak miałem abonament na stockwatch.pl to na e-maila przychodziły komunikaty, nie znam innych stron które takie usługi robią (najlepiej jakby były jeszcze bezpłatne).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ferro to chyba spolka rowniez wrazliwa na kurs USD.

   20.09.2016.:
   "W I półroczu grupa Ferro zanotowała wzrost marż brutto zarówno w segmencie baterii i akcesoriów łazienkowych, jak i armatury instalacyjnej. - Dotychczasowy poziom marż chcielibyśmy utrzymać, zwłaszcza jeśli nie wzrośnie kurs dolara - twierdzi Raczek."

   L.

   Usuń
 63. LSI bardzo mocno wygląda, duże obroty. W tym tygodniu pewnie wstępne wyniki za 4 kwartał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lekko LSI przekroczyło ważny opór na 10,5 ale żeby odtrąbić sukces to trzeba do 11zł podciągnąć i utrzymać 2-3 dni, bardzo pomogłaby informacja o lepszych wynikach (chociaż z 10-20% lepszych r/r) za 4 kw wówczas spokojnie 10% byłoby w górę. Ja już mam 20% wzrostu więc jest dobrze.

   Usuń
 64. Witaj Prezesie. Co myślisz o Alumetalu? Otwarli nowy zakład na Węgrzech, rozbudowują produkcję w Gorzycach, oprócz tego dywidenda, z roku na rok coraz lepsze wyniki. Horyzont inwestycji długoterminowy 2-3 lata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alumetal raczej powinien dać zarobić w średnim terminie, jednak kokosów bym się nie spodziewał, może tak z 10% rocznie. Tak jak napisałeś oni uruchomili nowy zakład na Węgrzech ale jak pisali aby całą tą nowa produkcję sprzedać (ulokować u kontrahentów) będą musieli zejść z marżami, dodatkowo analitycy coś niechętnie obecnie podchodzą do spółki (możliwe że przez rozczarowujące wyniki za 3 kw).
   @ L - co do Ferro to podana była spółka która może wypłacić dużą dywidendę i tak powinno być, jeśli chodzi o wpływ na wyniki to USD jest istotny gdyż oni swój towar importują z chin (chyba kiedyś mieli nawet tam swoją fabrykę)i płacą w USD, w mojej ocenie wyniki za 4 kw będą jeszcze lepsze r/r gdyż zakładam że mieli zapasy ściągnięte w niższych cenach, słabsze mogą być już wyniki za 1 kw. Żeby nie straszyć to na korzyść działa trwający jeszcze bum w budownictwie, sporo inwestycji się kończy i mieszkania trzeba wykończyć np. bateriami Ferro.

   Usuń
 65. Jeszcze największą bolączką według mnie przy spółce Ferro jest akcjonariat większość ponad 60% to OFE może być problem jak przegłosują reformę dla firmy. Fundusze będą sprzedawać akcję firmy i cena akcji może spaść.

  OdpowiedzUsuń
 66. "marcink8 stycznia 2017 16:15
  Ja niedawno wyszedłem z Eonet'u. Za małe obroty, z kursem się cuda dzieją no i sytuacja z odejściem Batorego. Póki nie wyjaśni się sytuacja na razie będę obserwował."

  No nie wiem czy dobrze zrobiłeś. Wiesz na co to mi wygląda? Na robienie gruntu pod zmiany właścicielskie i przejęcie spółki przez inną firmą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Minimalizuję ryzyko być może kosztem zysków no ale trudno. Zbyt długo kasa mi się tam kisiła. Nie sprzedałem za 8 i mam za swoje.

   Usuń
 67. Agroliga, Agroton - ładne wzrosty na tych spółkach, ale ze względu na optymalizację podtkowych nie mogę już tego sprzedać w 2017 roku. A chętnie bym to zrobił i zamienił np. na AVIAAML. Prawdopodobieństwo wezwania na IAlbatros jest jednak duże i to jest właśnie spółka, która zostanie spieniężona (takie mam nastawienie) i od tego naliczony zostanie duży podatek. Reszta spółek musi niestety poczekać z realizacją zysków na 2018 r.

  OdpowiedzUsuń
 68. to biorąc w wezwaniu na skup akcji iAlbatros SA zapłacimy od razu podatek w 2017 czy dopiero w 2018?

  OdpowiedzUsuń
 69. @ petrodolar - co do eonet nie uprawnione jest że będą zmiany właścicielskie a nawet jak będę (np. prezesa odkupi od Batorego jego pakiet) to nie koniecznie będzie to miało wpływ na kurs. Co do podatków nie spotkałem się z inwestorem który na początku roku piszę że nie może sprzedać akcji bo zapłaci duży podatek, lepiej czasem sprzedać akcje gdyż zawsze ryzyko spadku jest i wówczas gorzej na tym wyjdziesz, Agroton sporo ostatnio urósł i można się spodziewać nawet 15-20% korekty. Jak nie widzisz potencjału wzrostu w jakiejś spółce to lepiej sprzedać.
  @ tommy501- z Ferro OFE jest zagrożeniem ale i szansą, obecnie można powiedzieć że będzie to spółka państwowa jak OFE zostaną przejęte przez rząd, dlatego można zakładać że menagerowie ponowią próbę wezwania na sprzedaż akcji tylko podniosą cenę, oni trochę mają problem bo chyba kasy im brakuje aby zrobić porządne wezwanie.
  @ kowalfaza - dzisiaj na Aviaaml przez chwilę zrobiło się pusto na kupnie i faktycznie groziło to spadkiem do ceny o której piszesz, zobaczymy jak to się rozwinie, niby firma tania patrząc c/z i powinna pokazać dobre wyniki a strasznie ma szarpane te ruchy, nie do końca inwestorzy jej wierzą.
  @ anonimowy - tak jak petrodolar napisał, gdyby doszło do wezwania na iAlbatros to rozliczenie sprzedaży z wezwania trzeba będzie zrobic do 30.04.2018.

  OdpowiedzUsuń
 70. Na LSI trzeba poczekać z kontynuacją wzrostów. Uważam, że za 2-3 sesje będziemy mieć skuteczny atak na opór.

  OdpowiedzUsuń
 71. może Inter RAO Lietuva AB skorzystało...
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-importerem-pradu-Drugi-raz-po-1989-roku-3638847.html?utm_source=twitter.com&utm_medium=sm&utm_campaign=socialtt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej ten fragment z artykułu: "2016 roku taniej w hurcie była już sprzedawana nawet energia na Litwie do tej pory jednym z najdroższych rynków na Starym Kontynencie. To zasługa uruchomionego w grudniu 2015 roku połączenia Litwy ze Szwecją." pokazuje skąd się wziął spadek zysku w 2016 względem 2015r; Dodatkowo koniec 2016r w Polsce i okolicach była bardzo silna nadprodukcja energii z farm wiatrowych. Elektrownie konwencjonalne pracowały wtedy w trybie jałowym (minimalna moc produkcji)

   Usuń
 72. Jest info o zbyciu akcji przez Batorego w Eonet.
  Jak wyglądą obowiązek informacyjny przy zejściu poniżej 5% na Newconnect?
  Podobne są zasady, jak na GPW? Czy teraz musi poinformować dopiero jak zejdzie poniżej 2%?

  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak jest poniżej 5% to o niczym nie musi informować, swoją drogą to dziwne że sprzedał na rynku a nie nikomu z firmy, faktycznie jakiś konflikt musi być.
   @Karol adx - że ceny hurtowe energii na Litwie są nisko to słabe chyba info, oni prawie całą energię z Rosji importują i wątpię czy ruskie im cenę obniżyli.

   Usuń
  2. @Prezes, nie jest to najlepsze informacja - choć znamy już 3/4 wyników za 2016 - które nie są złe, choć nie tak dobre jak w 2015 - to raczej nie spodziewałbym się bardzo kiepskich wyników za 4q z działalności podstawowej, dopuszczam jednak odpisy aktualizacyjne jako ze były ruchy w kadrze menadżerskiej.

   Usuń
  3. Ja nie widzę potrzeby aktualizacji majątku, mają tylko wiatraki i na Litwie prawo się raczej nie zmieniało, pamiętać też trzeba że mają zagwarantowaną cenę prądu z wiatraków przez rząd Litwy do 2020 dwa czy trzy razy wyższą od rynkowej. Ja cudów nie oczekuję i gdyby nawet 50-60% były gorsze r/r to będę się cieszył.

   Usuń
 73. Szanowni Państwo, kiedy jest raport Helio? Oglądam na stockwatch i widzę, że dopiero ostatniego marca, zgadza się?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczesniej zapewne oglosza komunikat o wstepnych przychodach i zysku netto.

   L.

   Usuń
 74. "@ petrodolar - co do eonet nie uprawnione jest że będą zmiany właścicielskie a nawet jak będę (np. prezesa odkupi od Batorego jego pakiet) to nie koniecznie będzie to miało wpływ na kurs. Co do podatków nie spotkałem się z inwestorem który na początku roku piszę że nie może sprzedać akcji bo zapłaci duży podatek, lepiej czasem sprzedać akcje gdyż zawsze ryzyko spadku jest i wówczas gorzej na tym wyjdziesz, Agroton sporo ostatnio urósł i można się spodziewać nawet 15-20% korekty. Jak nie widzisz potencjału wzrostu w jakiejś spółce to lepiej sprzedać."
  Akcje Agrotonu kupiłem kilka miesięcy temu i uzbierało się z tego sporo zysku. Muszę to rozłożyć na 2 lata. A to, że sprzedałem część akcji w I dekadzie stycznia, a nie np. w połowie 2017 roku, nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
  Nie twierdzę, że Agroton nie ma potencjału wzrostu kursu. Po prostu chodzi o to, że na innych papierach może on być większy.

  OdpowiedzUsuń
 75. Prezes - technicznie mocne wybicie było ostatnich 2 tygodniach na Agrolidze - spółka chyba "z twojej bajki" bo ma baardzo niskie wskaźniki, pytanie czy są jakiejś perspektywy wzrostu wyników ? Ew dlaczego rynek tak nisko ją wyceniał (bo jak pamiętam niskie c/z to miała od kilku lat na poziomie 2-4).

  OdpowiedzUsuń
 76. Stal znów idzie do góry. Nowe info na puds.
  marcink

  OdpowiedzUsuń
 77. Wykresiki stali: http://hutnictwo.wnp.pl/notowania/indeks_cen_stali_puds/?zakres=3

  OdpowiedzUsuń
 78. @ wojetek - nie kupiłem Agroligi po 15 to tym bardziej nie kupię po 20zł, jest obecnie mocna nagonka na ukraińskie spółki ale ja już zostanę przy jednej Astarcie, wiem o co w niej chodzi, mam częste informacje ze spółki choćby raporty miesięczne i co najważniejsze działa nie przy linii frontu jak Agroton.
  @ Karol Adx i marcink - rośnie stal i zobaczymy jak to na wyniki się przełoży Bowim, wykres blachy (50% sprzedaży) to najlepiej w skali kwartalnej przeglądać a nie dłuższej, gdyż wyniki podają kwartalne a rotację zapasów mają dwukrotną w kwartale więc nie ważne są ceny jakie były pół roku temu bo oni musieli importować/kupić prawie na bieżącą np. miesiąc wcześniej http://i.imgur.com/7QOAlFd.png

  OdpowiedzUsuń
 79. ja dziś sprzedałem Agroton...
  zakup po 3,06, sprzedaż po 5,50... 78% zysku...
  mój najlepszy wynik w życiu...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ładnie zarobiłeś, szacun, zaczyna się na kursie chyba korekta i może jeszcze wrócisz.

   Usuń
 80. Jak myślicie Panowie, do ilu skoczy HELIO w okolicach komunikatu wstępnego i potem przy wynikach?

  OdpowiedzUsuń
 81. I jeszcze jedno chodzi mi po głowie. Ktoś zapisuje się na DANKS? Zapisy po 0,8 a teraz można dokupić po 0,79 na rynku. Ciekawe co jest na rzeczy. Czas na pp jest do piątku. Rozpracował to ktoś na czynniki pierwsze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Helio ciężko powiedzieć czy będzie przy tych wynikach wzrost jeszcze kursu, zależeć będzie to jak dużo lepsze będą wyniki od tych co zapowiedzieli, mają ulec co najmniej podwojeniu czyli wzrosną o 3 mln a c/z spadnie na 5,2, gdyby były 4 czy 5 mln to wówczas kurs mógłby ze 20% jeszcze urosnąć. Ja bardziej nastawiam się że będę trzymał na okres dłuższy czyli do sierpnia/września (wyniki roczne) gdyż liczę że wyniki łącznie poprawią się jakieś 7 mln, c/z spadłaby w okolice 3,70 co powinno dać przynajmniej 50% potencjał wzrostu.
   Jeśli chodzi o Danks ja się nie zapisuję na akcje (może z rynku kupie 2-3 tysiące akcji), na razie nie widzę dużego potencjału wzrostu bo max 10%, zrobi się duża liczba akcji na rynku i jest możliwe że przy poziomach 90 groszy ktoś może zasypywać rynek. Ponadto na razie za mało informacji jest na jakie konkretnie cele będą środki przeznaczone, jeśli to pójdzie konkretnie w rozwój firmy jak przejęcia czy inwestycje kapitałowe to super, gorzej jak z Unii otrzymają dotacje na bzdurne cele wówczas szkoda czasu na Danks. Trzeba pamiętać że szykują się mocne wyniki za 4 kw i od stycznia będzie niższy podatek CIT (15%) co blisko 100.000 zł da większy roczny zysk.

   Usuń
 82. Jak myslisz prezes oplaca sie kupowac astarte przy takich poziomach? Poczekalbym na korekte ale boje sie ze moze jej do wynikow juz nie byc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko mi powiedzieć, w ostatnich dniach jest skupowany ale czy to trwała tendencja to nie wiem. Obecnie jest możliwa cofka na 55 jak i wzrost do 60zł. Może na razie odpuść, wiele Ci nie ucieknie.

   Usuń
 83. Wisze ze LSI weszło w korektę...Ciekawe do ilu możne spaść ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej dużo LSI nie spadnie, kurs powinien być trzymany pod szacunkowe wyniki. Mi się dzisiaj podobają Vindexus, Astarta i iAlbatros, widać powolną akumulację.

   Usuń
 84. Do ilu twoim zdaniem zbiją Onico?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wróżką nie jestem, jak dla mnie obecny kurs jest atrakcyjny i widzę spory potencjał wzrostu i nie ważne czy spadnie 5 czy 10 zł.

   Usuń
 85. Czy macie jakieś typy na nieprzyzwoicie wysokie zarobki w dłuższym horyzoncie czasowym, nawet w czasie Armagedonu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet w czasie apokalipsy ? To tradycyjnie - broń i narkotyki ;)

   Usuń
 86. Oraz żywność w puszkach z długim terminem ważności ;)

  OdpowiedzUsuń
 87. Nie mogę znaleźć kiedy będą raporty okresowe Avii oraz Danks, możecie mi pomóc?

  OdpowiedzUsuń
 88. Jeszcze nie podali, na razie mało firm podało harmonogram raportów, jak Ci bardzo zależy to zerknij kiedy podali raporty w 2016r., pewnie podadzą w podobnym terminie.

  OdpowiedzUsuń
 89. Prezesie, jak myślisz jakie konsekwencje dla kursu Unimotu może mieć jego przejście na parkiet główny?
  Klee

  OdpowiedzUsuń
 90. @ Klee - na pewno kurs zostanie urealniony, zauważ że Unimot jest notowany z c/z 19 a taki PKN z c/z 11 dlatego fundusze mogą nie być zainteresowane kupowaniem akcji Unimotu, oczywiście jeśli utrzymają tak dużą dynamikę rozwoju to kurs może wcale nie spaść a jak będzie to czas pokaże. Plusem przejścia na główny to na pewno bezpieczeństwo dla akcjonariuszy, trudniej będzie wykiwać i większe są obowiązki informacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 91. Odnośnie Avii to tak podaje Avia SG - a z tego co pamiętam oni jednocześnie publikują wyniki:
  15 February 2017 - consolidated financial information for the year ended 31 December 2016

  6 April 2017 - separate and consolidated financial statements, consolidated annual report and independent auditor's report for the year ended 31 December 2016

  OdpowiedzUsuń
 92. Arteria podała kolejny komunikat o zejściu poniżej 5% przez TFI Alianz.
  Coś jest nie tak z tą spółką. Niby wskaźniki są nisko, ale ciągle leci w dół.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 93. @ nde - puszki to produkuje Pamapol i całkiem nieźle wygląda
  @king_99 - może być tak jak piszesz
  @ szeniek - w Arterii w ciągu miesiąca jest to drugie zejście firmy poniżej 5% i jedna zeszła o ponad 2%, jest możliwe że zmiany FIZ jednak ich dotyczą i fundy się szykują na zwałkę, pewnie czekają na wyniki za 4 kw które moga być dobre i wycena będzie atrakcyjna a oni wtedy wywalą, przyszłe wyniki mogą być dużo gorsze jeśli opodatkowanie FIZ ich dotyczy

  Po raz kolejny przez załatwianie spraw w terenie tracę kasę, wczoraj przed sesją złożyłem zlecenie sprzedaży Livechat i niestety 3 grosze zabrakło aby się sprzedało, dzisiaj kurs jest 3 zł ale niżej i 600 zł w plecy, tygodniami jestem na otwarciu sesji przed kompem a jak mnie nie ma to zazwyczaj coś jest nie tak. Swoją drogą ten tydzień to słaba sesja dla mojego portfela, sypia Livechat, Stalexport, LSI, iAlbatros (a wczoraj tak mocno wyglądał).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ateria - ze spółka jest jak na razie normalna sytuacja choć niema ona za wielkich perspektyw ze względu na swoje kierownictwo.

   Radze się trzymać z dala i nie kupować.

   Usuń
  2. Niestety już kupiłem i mam na ten moment 20% straty. Szczerze mówiąc sam nie wiem co z tym zrobić. Pewnie poczekam do raportu za 4 kw.
   Szeniek

   Usuń
  3. Technicznie kurs dość daleko od SMA200d jak i 100d, RSI na silnym wyprzedaniu, więc odreagowanie jest możliwe, jednak to ciągle trend spadkowy więc na cuda bym nie liczył. Osobna sprawa to PRZED inwestycją lepiej sobie było załozyć próg bólu - "poniżej xx sprzedaję i zapominam".

   Usuń
 94. Na Onico korekta się wypłaszcza. Być może to jej koniec, czekamy na ruch w przeciwnym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 95. Właśnie. Też zauważyłem, że lewa strona zrobiła się aktywniejsza. Teraz podejrzewam, że pokisi się trochę na tych poziomach i miesiąc przed wynikami wystartuje.Oby!
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Onico i Vindexus dzisiaj dobrze wyglądały, popyt zaczyna zbierać. Tarczynski po podpisaniu stalej umowy z Biedronką może rosnąć, przy korekcie można myśleć o kupnie. Przychody im wzrosną o 15% ale myślę że zysk nawet 20-25% może im wzrosnąć.

   Usuń
 96. No Onico ciekawie wygląda. A nie wiecie kiedy raport będzie nic nie piszą w tamtym roku sprawdziłem raport okresowy kwartalny za IV kwartał 2015 r. - 12 lutego 2016 roku. Myślicie, ze wyrobią się na ten termin.Tak Tarczynski ciekawa spółka do kupna szczególnie raport za I kwartału będzie wyglądał. A za ile Prezes proponujesz zakupić akcje Tarczyńskiego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki już za 4 kw będą lepsze gdyż oni od września zaczęli współpracę a teraz podpisali stałą umowę. Ja raczej nie kupię bo zbieram kasę ale jak masz wolną kasę to nawet za 10% portfela można kupić, trzeba poczekać może w okolice 12 kurs się cofnąć. Ładny bilans, ładne przepływy operacyjne, wysoka amortyzacja wyższa od Capexu, inwestycja na 13 mcy (pełny rok współpracy z Biedronką) i oczekiwany wzrost 25-50%. Tak bym napisał jakbym kupił.

   Usuń
 97. Pytanko do Prezesa: coś mi się przypomniało, ale nie jestem do końca pewien, bo nie mogę nigdzie znaleźć tej informacji, że na 10% wszystkich akcji iAlbatros był zawarty lock-up na 36 miesięcy. Jeżeli nadal obowiązuje to akcje te nie wzięłyby udziału w ewentualnym skupie przez co mogłaby być mniejsza redukcja.
  Pozdrawiam
  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ubiegłym maju był aneks do tych lock-upów robiony i jeśli cena wezwania jest wyższa o 15% od średniej ceny rynkowej wówczas lock-up nie obowiązuje.

   Usuń
  2. Dzięki. Więc jednak dobrze kojarzyłem. Szkoda tylko, że był ten aneks.
   MG

   Usuń
 98. Ty się nie martw o lock-up. Ty się martw czy do tej transakcji i skupu dojdzie bo patrząc jak zachowuje się kurs można odnieść wrażenie jakby do tej sprzedaży miało nie dojść...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Martwię się o to nie mniej jak Ty. I dlatego cały czas kalkuluję jaki jest aktualnie stosunek zysku do ryzyka.
   MG

   Usuń
 99. Prezes z tymi konserwami to bym uważał, bo jak się przyjrzysz, tak porządnie na informacje w etykietach, to już tak różowo nie wygląda. Zadłużenie jest stanowczo za duże do kapitałów, a zyskowność niewielka. Ja to lubię takie spółki, gdzie jest odwrotność tych proporcji.Gdzie to takie cuda szukać na armagedony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od ostatniej mojej analizy w lipcu Pamapol urósł 25%, im zobowiązania wzrosły bo na 50mln podpisali z Państwem dostawę puszek do Caritas, musieli wnieść dodatkowo 5 mln wadium. Zobacz że w 3 kw wzrosły i zapasy i należności bo dostawy chyba od listopada ruszają. Wówczas nie kupiłem bo mi właśnie puszki źle się kojarzą, tym bardziej że jak w tamtym roku była choroba chyba ASF to państwo chciało chore zwierzęta na mięso do puszek przerobić, podobno w temperaturze powyżej 60 stopni wirus ginął (nie wiem jak się to skończyło).
   @ szeniek - powinieneś napisać do firmy i zapytać czy uchwalone zmiany w FIZ będą miały wpływ na wyniki firmy, bo jak tak to koniecznie przy wynikach za 4 kw albo i wcześniej musisz sprzedawać.
   @ mg - teoretycznie jest 50% szans że do sprzedaży dojdzie a praktycznie podtrzymuję że jest 99% szans, liczą się fakty: były prezes Moncer wyskakuje z walnym i uchwałą żeby sprzedać za 140 mln firmę bo są chętni, kwota dokładnie ta sama jest zatwierdzona i on za nią też głosuje, co lepsze rezygnuje z prezesowania główną spółką i przyznaje że jemu potencjalny kupiec proponuje zarządzanie przejmowaną spółką, fakty przemawiają za sprzedażą. Jedyne ryzyko które widzę to że kupiec może nie mieć wolnej gotówki, choć 33 mln euro to nie jest dla zagranicznej firmy duża kwota.

   Usuń
  2. Jeżeli byłby to FCM Travel Solutions(?), to dla nich taka kwota na pewno nie powinna stanowić problemu.
   MG

   Usuń
  3. Ja bardziej obstawiam Havas z którym w sierpniu podpisalu umowę o współpracy, Havas miał płacić 7% prowizji od 50-150 mln euro sprzedaży rocznej czyli średnio 7 mln euro i sobie szybko przeliczyli że w ciągu 4-5 lat im się zakup zwróci (nie licząc zysków z innych umow które podpisał ialbatros) http://m.bankier.pl/wiadomosc/iALBATROS-GROUP-SA-Zawarcie-znaczacej-umowy-przez-spolke-zalezna-7473919.html

   Usuń
 100. @ wojetek - masz rację że zawsze trzeba mieć plan lub poziom bólu zanim się kupi akcje. Ja trzymam przynajmniej do informacji o sprzedaży lub jej braku, gdyby nie było to czy sprzedam będzie zależało jak się kurs otworzy, jeżeli poniżej 9 zł to wtedy nie sprzedaję. Przy kursie 9 zł i umorzeniu własnych akcji to mamy kapitalizację z 90 mln, a samej możliwej gotówki firma ma z 55 mln (obrotowe minus zobowiązania), więc przy firmie która za rok czy dwa ma zarabiać 20-30 mln to te brakujące 35 mln (90-55 mln) jest niczym. Problem jedyny to będzie wydłużenie inwestycji, z 6 mcy do może dwóch lat.

  OdpowiedzUsuń
 101. Chyba próbują dokmnąć luke z listopada na aviaam. Jak zatrzyma się na poziomie luki, dokupuję parę sztuk.
  marcink

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe poziomy robią się na Aviaaml, najgorsze że Dovado milczy i ludzie trochę panikują bo nikt nie potrafił tak jak on wynajdywać na rosyjsko języcznych stronach informacji co w firmie się dzieje.

   Uwaga na Unimot - kto ma akcje to niech rozważy ich sprzedaż, jest prospekt emisyjny i cena akcji nowej emisji jeśli dobrze liczę to około 38 zł czyli dwa razy mniej niż obecna cena rynkowa, możliwe jest że kurs mocniej spadnie, warto teraz sprzedać akcje i spróbować je objąć w nowej emisji tym bardziej że będzie około 16 mln zł dla indywidualnych.

   Usuń
  2. Przy jakiej cenie jest luka na Avia?
   Szeniel

   Usuń
  3. to może warto rozważyć wejście w Unimot poprzez nową emisję?

   Usuń
  4. @ szeniek - na 5,05 będzie zakryta, ja spróbuję wyżej złapać

   @ zgred - jak masz wolną kasę to możesz spróbować w emisji wziąć udział, zaczyna się w lutym, przy 38 zł i nowej emisji c/z będzie w okolicach 8-9, czy tanio czy drogo trudno powiedzieć, patrząc na obecne notowania to tanio ale patrząc na realia gpw to cena prawidłowa.

   Usuń
 102. Cześć Prezes.

  Jak myślisz jakie mogą być wyniki za IV kwartał. Trzymam akcje już od 20 PLN i zastanawiam się czy trzymać je dalej. Na dzisiejszej sesji przy obecnym kursie wartość CZ wzrosła już do 9. Cały czas tanio, ale już nie wybitnie tanio. Z drugiej strony patrząc na dynamikę wzrostów przychodów, nowe uruchomione oddziały, wyniki mogą być dobre? Niech będą takie jak w zeszłym kwartale, czyli 7 milionów. Wtedy CZ spadnie w okolice 8. Przy średniej sektorowej ( według biznes radar) 13. To dalej daje 50% potencjał wzrostowy. Z drugiej strony historycznie często wyniki w IV kwartale były gorsze niż w pozostałych, wiec nie wiem czy efekt świąt tutaj zadziała.

  OdpowiedzUsuń
 103. a i nie napisałem, że chodzi mi o Briju :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się jeszcze kurs może urosnąć, co do wyników Briju to powinny być nadal lepsze chociaż coraz mniej informacji mamy z firmy i ciężej je określić. W ubiegłym roku wyniki były słabsze niż prognozowałem i liczył rynek gdyż okazało się że dużo wydali na reklamę telewizyjną (chyba ze 2 miliony) i ciężko mi powiedzieć czy i w tym roku były reklamy w telewizji, ja nie widziałem ale mało tv oglądam. Gdyby w tym roku nie było reklam to wyniki mogą być bardzo mocne. Jeśli masz dylemat to może sprzedaj sobie część akcji, np. 25 czy 50% akcji to będziesz miał pewność że już nie stracisz.

   Usuń
  2. Prezes. Dzięki za radę. Chyba jeszcze potrzymam całość. Przynajmniej do 40 PLN lub do wyników. Zobaczymy co będzie pierwsze. Jak wyjdą dobre i przychody istotnie wzrosną to będzie to dobra baza pod budowanie przyszłych zysków firmy i dalszego wzrostu. po za tym dawno na niczym mnie miałem 100%, więc to mnie trochę też kusi. :)

   Usuń
 104. Ktoś usilnie próbuje sprzedać iAlbatros. Ważne, że fundusze nie sprzedają. Ja dzisiaj zebrałem trochę po 1,15 i sporo więcej po 1,20. Nie ma ryzyka nie ma zabawy. Tutaj stosunek potencjalnego zysku do ryzyka nie wygląda źle.
  Co sądzicie o SFK Polkap.
  Udało mi się nieco nabyć jak cena okresowo zjechała poniżej 3 zł. Zainspirował mnie artykuł http://1za50.pl/index.php/2016/10/28/skoczowska-fabryka-kapeluszy-polkap-sa-skf/
  Od tego czasu trochę przetasowało się w akcjonariacie oraz wiadomo, że w związku z remontem był przestój i przez to będzie mniejszy zysk. Ale przy obecnej wycenie bodajże 4,5 mln zysku to i tak nieźle. No i ta tajemnicza emisja bez pp z nieznaną póki co ceną (choć rozwodnienie nie będzie tutaj zbyt duże).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba iAlbatros kupiłeś po 10,15 i po 10,20. Co do Polkap to nie chciałbym mieć go w portfelu, to co ostatnio zrobili to jeden wielki szwindel, mieli "katastrofę budowlaną" i rynku o niej nie powiadomili (to już do KNF się nadaje) i w tym czasie insajderzy sprzedawali akcje. O katastrofie dowiedzieliśmy się 2 miesiące później przy wynikach kwartalnych, podali że wyniki będą dużo gorsze itd Link do analizy który podałeś to jest przed informacjami o katastrofie i wówczas osoba ta nie wiedziała o tym. Śmiem przypuszczać że będzie to sie odbijało na wyniki za 4 kw i nawet na wynikach za 2015r. Przemyśl sobie wszystko, przeczytaj jeszcze raz raport i wszelkie ostatnie ruchy na akcjach i rozważ może sprzedaż - oczywiście ja nic nie sugeruję, sam musisz podjąć decyzję.

   Usuń
  2. To rzeczywiscie tanio kupiłem ten iAlbatros:) Nie no zjadło mi się jedno"0". Oczywiście ten artykuł o Polkapie był na długo przed tą informacją o pęknieciu ściany i redukcji prognoz. Co do tych niejasności o których napisałeś, to wszystko się zgadza. Co więcej, tak jak jest w artykule. Spółka emisję bez pp motywuje potrzeba pozyskania gotówki (pytanie na co?), a jednocześnie piszą, że akcje moga byc obejmowane za wkłady niepieniężne. Trochę grubo. Ale z drugiej strony mają biznes ustabilizowany. Słaba złotówka im sprzyja. Na razie nic nie wyszło co uzasadniałoby tak duzy spadek kursu jaki miał miejsce w 2016 r. No i jeszcze główny akcjonariusz M. Sobieski, który nie budzi jakichś kontrowersji. Chyba wybiorę salomonowe rozwiązanie. Połowa do sprzedaży, a druga połowa czeka na wyniki IV kw.

   Usuń
  3. Wydaje mi się że robisz słusznie, jak urośnie to chociaż na połowie zarobisz, jak spadnie to będziesz miał czym uśredniać. Tak jak pisałem ta spółka nigdy mi się nie podobała, niby wykazywała zyski ale nie widać tego było po przepływach operacyjnych (tak jakby im nie płacili albo wyniki sztucznie podciągane), jedyny dobry wydawał się akcjonariat np. ABS który ciągnął w górę kurs ale przy tej nieszczęsnej ścianie i akcjonariat okazał się słaby (wykorzystali poufne informacje).

   Usuń
 105. Dzisiaj ciekawy dzień dla moich spółek
  Briju,Telestrada,Pragmafa-coś się zaczyna dziać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pragma ładne szacunki podała ale kurs na razie nie zareagował, ładnie ta firma wygląda tylko płynność jest dramatyczna, gorsza niż u wielu spółek na newconnect, jak patrzyłem to przez miesiąc prawie żadnych transakcji nie było. Modecom też ostatnio ma ochotę na wzrosty , chyba miałeś (albo szeniek, nie pamiętam już).
   U mnie kolejny dzień słabo portfel, duże skoki wartości portfela mam przez iAlbatros, prawie 25% całości.

   Usuń
  2. Modecom sprzedałem bo nie jestem przekonany co do wyników za 4 kwartał (wysoka baza)i w to miejsce kupiłem Pragmęfa po 12.90 .
   Kupiłem też Wistil po 63.16 (wcześniej chciałem po 52.8 ale nie miałem wolnej kasy.
   Telestrada mnie zastanawia mam 300 akcji (średnia 13.14)kisiło się przez długi czas aż do dzisiejszego wzrostu na wysokim wolumenie.Lewa strona jest zapakowana a prawa zupełnie pusta (jeszcze wczoraj było odwrotnie)
   Ogólnie obecnie 100% w akcjach i na razie nic nie zamierzam zmieniać bo wszystko systematycznie rośnie lub się konsoliduje.

   Usuń
 106. Dla moich też, albatros się sypie...

  OdpowiedzUsuń
 107. Moim zdaniem masz przeważony portfel przez iAlbatros. Sprawa sprzedaży i perspektyw spółki wcale nie taka pewna.

  OdpowiedzUsuń
 108. Jest info o nabyciu akcji na Ialbatros.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 109. Dobra informacja bo z tego co zauważyłem agencja Czart powiązana jest z Moncerem, swoją drogą to kupowali jeszcze w listopadzie w trakcie tych dużych spadków, ewidentnie wiedzieli co jest grane i trochę spóźnili się z powiadomieniem, mają chyba tydzień czasu a zajęło im to blisko 2 miesiące.

  OdpowiedzUsuń
 110. IAlbatros - Dobre info, prawdopodobieństwo ogłoszenia wezwania zdecydowanie wzrasta. Trzymam twardo te akcje. Myślę, że w perspektywie 1 miesiąca wszystko powinno się wyjaśnić.

  OdpowiedzUsuń
 111. No tak wszystko OK z tym nomen omen Czartem, ale oni kupowali w listopadzie. Równie dobrze teraz mogą stać za podażą akcji. Trochę dziwny (późny)termin wybrali sobie na podanie takiej informacji. Doszukując się teorii spiskowych, można powiedzieć, że teraz będą wywalać licząc, że to dobre info wpłynie korzystnie na kurs akcji. Dla mnie info lekko pozytywne, ale już historyczne. Nic nie mówi o tym, kto teraz sprzedaje akcje Ialbatrosa. Dzisiaj przed zamknieciem dokupiłem jeszcze po 10 zł i mam nadzieję, że dobrze zrobiłem. Najwyżej jak Prezes już napisał, nieudana inwestycja krótkoterminowa zamieni się w udaną (miejmy nadzieję) długoterminową.
  Coraz więcej dziwnych faktów pojawia się przy IAlbatrosie. Zastanawia mnie coraz bardziej kurs spółki. W przypadku, gdy transakcja sprzedaży pójdzie zgodnie z planem i będzie skup to mamy +50 proc. Jeżeli nie dojdzie do transakcji to powiedzmy okresowo - 20-25%. Czyli kurs jest zdecydowanie bliżej tego negatywnego scenariusza. Czyli generalnie rynek uważa, że fiasko transakcji (albo co najmniej istotne odroczenie tej transakcji w czasie lub zrealizowanie w mniej optymistycznym wariancie) jest bardziej prawdopodobne niż jej finalizacja zgodnie z planem, który tu rysujemy. Jeżeli rynek uważałby za dużo bardziej prawdopodobny wariant sprzedaży spółki zależnej za kwotę min. 140 mln zł, to kurs byłby minimalnie w graniacach 11-12 zł. A mówi się że rynek wie więcej.

  OdpowiedzUsuń
 112. Przez to właśnie, że komunikat podali teraz nie do końca wierzę, że jest to dobra dla nas informacja. W jakimś celu to zataili. Tutaj niestety kurs zachowuje sie wbrew komunikatom. A korzystają tylko poinformowani.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I np. za miesiąc się dowiemy, że w styczniu Czart zszedł poniżej 5% w kapitale iAlbatros. Wkurza człowieka, jak wszyscy łamią, naginaja przepisy bo potencjalna kara ma się nijak do tego co można zarobiż na zatajeniu, przekłamaniu, przeinaczeniu, itp. Aby daleko nie szukać, tak jak zatajenie przez 2 miesiące informacji o uszkodzeniach budynku i przestoju w SFK Polkap. I w przypadku Czarta i w przypadku SFK Polkap wiadomo, że wstrzymanie się z podaniem informacji nie było niedopatrzeniem lub jakąś omyłką. To były tak istotne informacje, że niewątpliwie takie zachowanie było celowe. A jaki cel miał Czart. Zataić, aby można było jeszcze więcej kupić (czy sam Czart, czy ktoś z nim współdziałający) nie podbijając informacją kursu. I za jakiś czas się dowiemy, że w grudniu też kupowali, albo ktoś inny kupował. Albo dowiemy się, że w styczniu sprzedawali zaraz po podaniu tego info. Takie rzeczy powinny być karane bardzo surowo.

   Usuń
 113. Ale to żadna nowość. Informacja o tym, że CzART ma 5,56% akcji iAlbatrosa była znana już na WZA, które odbyło się 28 grudnia 2016 r.: http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26091611,ialbatros-group-sa-1-2017-wykaz-akcjonariuszy-posiadajacych-co-najmniej-5-glosow-na-nadzwyczajnym-walnym-zgromadzeniu-spolki-ialbatros-group-s-a
  Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale nic nie dzieje się przypadkiem i może podanie tej informacji miało na celu wywołanie takiego optymizmu, jaki widoczny jest w powyższych wpisach.
  Pozdrawiam
  MG

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni