"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 15 grudnia 2016

Helio - szykują się słodkie wyniki

Helio
Helio - zajmuje się importem i konfekcjonowaniem bakalii, produkcją maku oraz dystrybucją tych produktów.

Kupiłem 400 akcji po 8,72 - okres inwestycji do 9 miesięcy, oczekiwany wzrost 10-50%

Na blogu poruszany był temat Helio ale wówczas uznałem iż jest duże ryzyko walutowe, gdyż większość swoich produktów importuje a płatności są w USD który bije rekordy siły. Dzisiaj jednak firma podała bardzo ważny komunikat z którego wynika iż na razie świetnie sobie radzi, szacuje że przychody w obecnym kwartale wzrosną o 40-50% a wynik finansowy (zysk netto) co najmniej się podwoi link komunikat. Jeśli się to potwierdzi to zysk za 12 m-cy wzrośnie z 6 mln do 9 mln (czyli o 50%) a c/z spadnie do 5, czyli bardzo nisko. Siła (dynamiczny wzrost przychodów i zysków) Helio wynika z problemów konkurenta i głównego dostawcy bakalii do Jeronimo Martins (Biedronka) Atlanty Poland gdyż został zakwestionowany przez Biedronkę proces produkcji i wstrzymane dostawy. Atlanta poinformowała jakiś czas temu iż pomyślnie przeszła audyty Biedronki ale nie było informacji czy dostawy zostały wznowione, może być że jakaś partia towarów jest kierowana ale pewnie mniejsze ilości niż rok temu. Jak widać Helio na tym korzysta i prawdopodobnie będzie dostawcą bakali do Biedronki przez dłuższy czas więc jest prawdopodobne iż wyniki za kolejne 2-3 kwartały mogą być lepsze r/r.
Przechodząc do liczb i wskaźników Helio jest nisko wyceniany: c/z 6,84, c/zo 5,07, c/wk 0,76, ev/ebidta 3,93 link wskaźniki, bilans bardzo ładny a przepływy operacyjne obecnie ujemne, a wynika to z charakteru współpracy z Biedronką która ma nawet 6 miesięczne terminy płatności (ale nie ma zagrożenia że nie zapłaci).
Od strony technicznej kurs przebywa w trendzie wzrostowym który powinien być kontynuowany link wykres


Największe ryzyko obecnie jakie widzę to rosnący kurs USD/PLN który może niekorzystnie wpływać na wyniki, chociaż wydaje się że w umowach z dużymi odbiorcami są jakieś odniesienia do waluty ale 100% pewności nie mam.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
Udostępnij:

8 komentarzy:

 1. Dobre wyczucie czasu i ciekawa spółka. Warto jednak dodać, iż to co teraz jest siłą Helio jest jedniocześnie słabością Atlanty, tj. jeden bardzo duży klient - właściel Biedronki. Teraz Helio jest na wozie a Atlanta pod wozem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeszcze nie dodałem:
   Niewątpliwie spore uzależnienie od jednego klienta musi byc uwzględnione w cenach. Nikt nie da gwarancji, iż za kilka miesiecy to Atlanta będzie "na wozie"

   Usuń
  2. Oczywiście masz rację, Biedronka jest ważnym klientem dla każdej firmy i jej strata może być duży ciosem. W przypadku Helio dopóki nie będzie informacji o przerwaniu współpracy z biedronką (albo Atlanta poinformuje o wznowieniu sprzedaży) to wyniki przynajmniej do wyników za czerwiec 2017 powinny być każde lepsze gdyż w tym okresie (15.06.2016) Atlanta poinformowała o wstrzymaniu dostaw do Biedronki. Wydaje mi się jednak że raczej Helio już zostanie na stałe w biedronie tylko może nie z wszystkimi produktami.

   Usuń
 2. Widzę "moje" Helio zawitało na łamy :). Jak pisałeś wcześniej ryzykiem jest kurs walutowy USD, jednak mam wrażenie, że trend wzrostowy na tej walucie słabnie, w sumie co miałoby spowodować jego dalszą aprecjację ? Następna podwyżka stóp nie prędzej raczej jak pod koniec 2017, wybory były, limit black swans chyba wykorzystany na kilka lat do przodu. Oczekiwałbym więc powrotu dolca do poziomów 4,0 zł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano zawitało, szykują się 100% lepsze wyniki i jeszcze kolejne półrocze też zakładam że będzie lepsze r/r. Co do dolara to mam odmienne zdanie gdyż mi się wydaje że jednak będzie rósł w kierunku 5 zł. Będą na to miały globalne przepływy gotówki w kierunku usa, robi się coraz większa różnica w stopach procentowych i po co dopłacać do lokat w takich niemczech czy szwajcarii jak można dostać odsetki w usa. Pisałem wcześniej że ze stopniowymi wzrostami kursu każda firma łatwiej sobie poradzi niż z gwałtownymi ruchami.

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko powiedzieć jak zachowa się kurs po wynikach, c/z spadnie w okolice 5,70 to taniutko. Nastawiam się że trzeba będzie na solidną wypłatę poczekać do rocznego raportu, gdzieś do września/października. Stanie się tak gdyż dojdą jeszcze dwa kwartaly (obecny i przyszły) które powinny być lepsze do tych rok temu kiedy nie współpracowali z biedronką. Na 15 zł czekam bo to jest moja druga największa pozycja ale czy dojdzie to czas pokaże.

   Usuń
 4. Witam Prezesie.
  Jak szacujesz akcje Helio po ogłoszeniu wyników. Moim zdaniem ( na podstawie wiedzy jaką udało mi się uzyskać) kurs powinien wskoczyć na 13-15 zł. Jakie są twoje wyliczenia?

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni