"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 9 grudnia 2016

Aktualności, analizy, komentarze 12/2016

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie nowy post otwierany.
p.s. szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!

Nowość na blogu!!! - jest możliwość subskrypcji postów na e-maila, wystarczy podać własny e-mail i jeśli pojawi się mój nowy post na blogu to wówczas otrzymacie go na swoją skrzynkę pocztową, obecnie taka wysyłka będzie raz dziennie o 12.


dodane 29.12.16 - Stalexport - firma wnioskuje o podwyżkę opłat za przejazd o 10%, dobra informacja bo jak ją uchwalą to zyski wzrosną ponad 10% link opłaty

dodane 28.12.16r. - iAlbatros - są uchwały z Walnego i jak dla mnie jest znacznie lepiej niż zakładałem, sprzedaż spółki zależnej za 140 mln czyli tyle ile miało być a to dobrze bo oznacza że do transakcji dojdzie oraz przeznaczenie 145 mln na skup (miało być minimum 120 mln) i to jest bomba bo to oznacza minimum 50% zarobku jeśli do sprzedaży dojdzie, są także skrócone terminy i jest szansa że wszystko może się zamknąć w terminie 3-4 miesięcy.

dodane 27.12.16r. - kolejny tydzień wzrostów cen stali - liczyłem że pod koniec roku już nie będzie wzrostów a tu taka niespodzianka :-)


pojawił się miesięczny raport Astarty link raport i uważam go za bardzo pozytywny, m/m ceny cukru (na Ukrainie o 4,9%), pszenicy czy mleka ładnie wzrosły, tegoroczne zbiory wszystkich upraw są około 8% wyższe r/r, 

dodane 20.12.16 - LSI Software - świetna informacja, firma wprowadziła politykę dywidendową i chce przeznaczać na dywidendę 30-50% zysku skonsolidowanego link dywidenda, patrząc na obecną wycenę i prawdopodobnie lepsze wyniki w 4 kw to stopa dywidendy będzie między 6-10 % (raczej bliżej 10%).

Bowim- kolejny tydzień wzrostów cen stali, głównie blachy (50% przychodów firmy), dynamika wzrostów w obecnym kwartale jet znacznie większa niż w 2 kw link ceny, pojawiła się także analiza na zamówienie na comparic.pl link analiza  oraz artykuł o cenach tutaj,


dodane 16.12.16 - cały zarząd iAlbatros Group złożył rezygnację jako powód podając uniknięcie konfliktu interesów przy procesie sprzedaży iAlbatros Poland (Moncer nadal będzie prezesem tej spółki) gdyż intencją potencjalnego kupującego jest aby cały ten zarząd nadal zarządzał przejmowaną firmą. Miałem przeczucie że coś takiego może się wydarzyć, jest to trochę forma nacisku na akcjonariuszy aby zgodzili się na sprzedaż oraz odpowiedź na żądanie Investors TFI które od początku mi się nie podobały.  Prawdopodobne są dzisiaj spadki kursu, ja jednak liczę że do sprzedaży dojdzie co powinno mi dać zarobek minimum 50%.

dodane 14.12.16 -bardzo istotna i dobra informacja ze Stalexportu, spółka zależna przekazała 86,5 mln na konto firmy i łącznie w tym roku jest to 172,5 mln, jeśli cała ta kwota zostanie wypłacona w przyszłym roku akcjonariuszom to da to 70 groszy na akcje i 18% stopę dywidendy link Stalexport

bardzo dobre sesje Vindexus i Bowim, obie wybiły się z krótkoterminowych trendów spadkowych i wszystko wskazuję że powinny wrócić do wzrostów link wykres Vindexuslink wykres Bowim

dodane 13.12.16r. - Vindexus wśród 12 niedocenianych maluchów link artykuł , wg dyrektora działu analiz Millennium DM za dobrymi perspektywami spółki przemawiają m.in. spore zakupy wierzytelności w bieżącym roku, co powinno się przełożyć na wzrost wyników w przyszłości. Dodatkowo konserwatywne zasady księgowania zysków sprawiają, że są one na początku obsługi portfela niższe niż u konkurencji. Branża, w której działa Vindexus, jest perspektywiczna, a spółka bardzo tania.

jak dla mnie świetne informacje odnośnie iAlbatros są w artykule w parkiecie link parkiet,  jasno z niego wynika że mają kupca i cena 140 mln jest minimalna jaką chcą osiągnąć, super info jak dla mnie, cytat " Macie już chętnego? ..... Trwają zaawansowane rozmowy z potencjalnym inwestorem. Po uzyskaniu zgody akcjonariuszy dla warunków brzegowych transakcji na walnym zgromadzeniu zwołanym na koniec grudnia, rozmowy wkroczą w decydującą fazę. Kiedy można spodziewać się sfinalizowania transakcji? Tak jak wspomniałem, podpisanie umowy sprzedaży akcji spodziewane jest do końca marca 2017 roku, a rozliczenie transakcji jeszcze przed końcem pierwszego półrocza.

kolejny tydzień szalonych wzrostów cen stali, minimalna cena blachy czyli 50% sprzedaży Bowim wzrosła ponad 6% link blacha i wszystko wskazuje że wyniki będą za cały 2016r., podtrzymuję to co napisałem tydzień temu czyli 25-30 mln zysku w całym 2016r. i spadek c/z do 2-2,5. Na parkiecie jest też artykuł o cenach stali, że korzystne dla dystrybutorów i mogą rosnąć do przełomu 1 i 2 kw link parkiet
 

dodane 12.12.16r. -  dm boś zmienił ceny docelowe 65 spółek oraz podał 21 faworytów inwestycyjnych na 2017r i jest wśród nich Vindexus i LSI Software link lista, wśród tych spółek jest jeszcze jedna którą chcę kupić ale zrobię to dopiero jak poda istotny komunikat który powinien być do końca roku.
Udostępnij:

210 komentarzy:

 1. Czesc Prezes
  Chcialem zapytac co dalej z dankse czy za jakis czas pojdzie w gore chociaz do 1 zl czy raczej w dol. Cos polecasz na dlugi okres czy lepiej teraz poczekac az upadna OFE.
  Pozdtawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć Prezes.

  Chciałbym zapytać jakie są twoim zdaniem najsolidniejsze spółki na GPW, w które długoterminowo warto inwestować i które mają największą szansę na zrównoważony rozwój? Pomińmy fakt, że niektóre z nich są wyceniane drogo. Gdyby pominąć aspekt ceny po jakich obecnie chodzą akcje w co byś inwestował? Interesują mnie tylko spółki z uczciwym zarządem i właścicielami, którzy faktycznie są zainteresowani tworzeniem, a nie wysysaniem środków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Danks to jest o tyle ciężki przypadek że patrząc na liczby (wysokie zyski, fura gotówki w kasie i żadnego zadłużenia) to kurs powinien być minimum 100% wyżej. Oczywiście to tylko liczby bo niestety zarząd cały czas trzyma hamulec i nie pozwala się wyrwać kursowi, powód to znasz czyli już 3 emisja akcji w ciągu 2 lat, w zasadzie co roku kolejna. W mojej ocenie dopóki nie padnie od zarządu informacja iż nie będzie więcej emisji akcji to 1 zł to będzie maksymalny poziom, pisałem też że może jeszcze kurs minimalnie się cofnąć jak już nowe akcje będą zapisane na rachunkach maklerskich gdyż może ktoś będzie potrzebował pilnie gotówki ale generalnie fundamentów do spadków nie ma (po emisji kapitalizacja będzie 13 mln i gotówki w kasie 13 mln). Co do Ofe to ciężko powiedzieć jak to będzie, pewnie większość zabiorą na rzecz państwa i pytanie jak sprzedadzą te akcje, czy przez rynek czy TFI i zagraniczni odbiorą, myślę że to będzie z głową zrobione ale nerwowość i pewnie spadki będą.

   Jeśli chodzi o długi termin to bardzo mi się podoba drogi Livechat Software, czym dłuższy okres inwestycji tym zyski powinny być lepsze. Jedna z niewielu spółek na którą nie ma wpływu sytuacja w Polsce i nawet czym gorzej w kraju tym lepiej dla spółki (kurs waluty się osłabi tym będą mieli większe zyski). Mają fajny zarząd, przeznaczają prawie 100% zysku na dywidendę. W analizie którą zrobiłem jak te akcje kupowałem szacowałem że minimalne zyski przez najbliższe 5 lat to jakieś 8%, jednak bardziej się skłaniam że będzie to 20-30% rocznie, gdyż nie uwzględniałem możliwego wzrostu kursu i dalszego umocnienia się dolara. Livechat jest to spokojna inwestycja gdzie nie trzeba nerwowo obserwować notowań i w zasadzie raz na miesiąc wystarczy przeczytać ile pozyskali nowych klientów, dopóki będą powyżej 300 pozyskiwać miesięcznie to ich wyniki stale będą poprawiały się.

   Usuń
 3. Witaj Prezes czy ten komunikat będzie maila wpływ negatywny na akcje Livechat Software? http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/25916761,gpw-przeprowadzi-po-sesji-16-grudnia-rewizje-roczna-portfela-wigdiv

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej pozytywny wpływ niż negatywny, przecież Livechat wchodzi do portfela wigdiv. Generalnie wszystko sprzyja wzrostom: mocny usd i eur/usd na ważnym średnioterminowym wsparciu (jak popuści to dolar skokowo się umocni), kurs LC przy historycznych szczytach (52), i sporo analityków zachęca do zakupów http://www.inwestor.newseria.pl/kanaly/s_kozlowski_dm,p745805318 czy http://www.sii.org.pl/11110/aktualnosci/newsroom/mateusz-namysl-moje-typy-na-grudzien-to-wielton-uniwheels-i-livechat.html#ak11110 .

   Usuń
 4. Bowim - podpisanie umowy o kredyt odnawialny 5 mln PLN z mbank ze spłatą do 2019 roku. Będą inwestować.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bowim-Podpisanie-umowy-kredytowej-z-mBank-S-A-7488657.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie to 2 pozytywy z tego wynikają: bank sprawdził zdolność kredytową firmy i jest wszystko dobrze oraz albo jak piszesz inwestycje albo chcą kupić więcej stali bo spodziewają się dalszych wzrostów ceny, dzisiaj kupią np. po 1000 zł za 2 miesiące sprzedadzą po 1100 (taka umowna wartość). We wtorek zobaczymy na puds czy nadal są wzrosty ale coraz lepiej on wygląda.

   Usuń
 5. Ktoś w Danksie pracuje. Jak dla mnie informacja neutralna.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/DANKS-S-A-Zlozenie-wniosku-o-dofinansowanie-z-Unii-Europejskiej-projektu-w-celu-wdrozenie-technologii-informacyjno-komunikacyjnej-majacej-wplyw-na-usprawnienie-procesow-biznesowych-zachodzacych-w-obrebie-przedsiebiorstwa-7488333.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Prezes,
  jak oceniasz atrakcyjność oferty IPO TXM?

  OdpowiedzUsuń
 7. Co sądzicie o Mercator Medical na 2017?
  Stale rosnące przychody, zysk netto, sporo inwestycji, działalność w wielu krajach europy, do tego usa, rosja, tajlandia. Nowa fabryka w tajlandii, nowa fabryka w polsce do 2k20, brak sezonowości sprzedaży. Jedyny co tak na szybko widzę przeciwko inwestycji to relacje ukraina - rosja chociaż w tym roku przychody z tych obszarów +15% r/r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do TXM nie czytałem prospektu i nie kupuję w IPO, dosyć obszerna analiza jest na http://wiadomosci.stockwatch.pl/raport-ipo-analiza-oferty-publicznej-akcji-txm,akcje,182983 i z tego co piszą to mała jest to emisja patrząc na liczbę akcję więc nie wykluczone że trochę akcje w debiucie urosną, generalnie inwestycja na długi termin.

   @ marcink - Mercator to inwestycja na długi termin, przynajmniej 3 lata, w 2018 mają ukończyć fabrykę w Tajlandii i wyniki skokowo powinny poprawić się od 2019r., oczywiście jak masz dużo kasy i nie masz z nią co robić to możesz teraz kupować bo rynek pewnie wcześniej będzie już dyskontował lepsze wyniki. Kiedyś czytałem że rynek rękawic jest bardzo perspektywiczny, ludzie coraz więcej ich używają.

   @ łukasz szewczak - jako jedyny zauważyłeś mój deal, ja zrobiłem optymalizację podatkową z kimś z rodziny, zrealizowałem stratę celową aby zapłacić mniejszy podatek który i tak będę miał duży (moją transakcję raczej się nie sugeruj) - już dużo na temat IRL pisałem, spadek zysków niepokoi (i nie do końca wiem czemu tak jest, może mocniejszy rubel do euro) ale już jest zbyt blisko 12-15% dywidendy by się wycofywać z tej inwestycji. Nie namawiam bo sam mam mieszane odczucia i w okolicach dywidendy będę myślał czy definitywnie się żegnać czy dać szansę.

   Usuń
 8. Witam Prezes A co myślisz u Cubeit itp?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CubeITG oraz Kania pokazały obie fajne wyniki i patrząc na c/z są bardzo tanie (widzę dużo podobieństw), przyglądałem się im po ostatnich raportach i niestety są to spółki zagrożone utratą płynności a w przypadku CubeITG jest ona "krytycznie niska". Obie spółki łamią konwenanty finansowe jeśli chodzi o obligacje (Cube przekroczył wymagany Wskaźnik Ogólnego Zadłużenia a Kania nie wypłaciła odsetek w terminie) i w każdej chwili mogą być zmuszeni do wykupu obligacji a to mogłoby nawet doprowadzić do bankructwa. W przypadku Kani dodam iż oni mają dużo przeterminowanych należności, możliwe że może to dotyczyć Almy Market dlatego sugeruję odpuścić obie spółki i poczekać jak sobie poradzą w przyszłości.

   Usuń
 9. @ beny - nie widzę Twoje komentarza ale na e-maila dostałem więc odpisuję, nie zapisuję nigdzie żadnych informacji ale staram się zapamiętywać jak najwięcej gdyż bardzo dużo codziennie czytam portali giełdowych: parkiet, pb, stockwatch.pl, sii.org.pl, bankier, obligacje, comparic, analizy obs, senseja i krzabra i czasem co ciekawego wpadnie. Często jest tak że piszę że coś przeczytałem ale nie zawsze pamiętam gdzie dokładnie gdyż jest tego dużo, generalnie jak mi się jakaś spółki spodobają wyniki to staram się poszukać jak najwięcej informacji o tej spółce aby się czymś nie zaskoczyć. Obecnie przeszukuję wyniki finansowe pod kątem złych wyników za 4 kw 2015 (jestem na literce K), szukam spółek które mają obecnie dobre wyniki a z jakiś powodów 4 kw był zły, najlepiej z dużą stratą gdzie duże prawdopodobieństwo że wyniki teraz będą dodatnie czy dużo lepsze. Wczoraj np. przeglądałem bosia który na cały 2017 zrobił podsumowanie swoich rekomendacji i wyłapałem ciekawą spółkę i będę ją chciał kupić ale dopiero to zrobię gdy poda ważną informację do końca roku, jeśli ktoś z nimi przedłuży umowę to kupię. Jest co robić ale mam na razie ten komfort że mam czas bo nie pracuję zawodowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To gratuluję pamięci :) Ja sam do takich zadań i generalnie tematów około giełdowych wspomagam się programem Evernote. Już w darmowej wersji jest bardzo użyteczny (płatne mają dużo więcej opcji, choć niekoniecznie niezbędnych). Świetną sprawą w Evernote poza robieniem notatek są nożyczki sieciowe. Wycinamy ze strony co nas interesuje (tekst, wykres, foto, dane liczbowe) i wklejamy do notatki gdzie można to jeszcze skomentować samemu, ustawić przypomnienia itd. Evernote dobrze też nadaje się do pracy w grupie, bo można zrobić tak by nasze notatki widzieli i mogli udostępniać współpracownicy. Chociaż do pracy używam duużo prostszego Google Keep - ale tylko dlatego, że jego prostota przy zadaniach "listowych" albo przypomnieniach się sprawdza. Do samego jednak notowania, wycinania itd lepiej dziala IMO https://evernote.com/intl/pl/ :). Aha - oba programy można sobie fajnie spiąć z smartfonem (i pracować wtedy na nich wszędzie, nawet bez kompa).

   Usuń
  2. Może i trzeba zacząć korzystać z takich programów, jeden jest tylko problem że czytając duże ilości artykułów nigdy nie wiadomo co może się przydać w przyszłości i chyba musiałbym wszystko archiwizować, a to nie ma sensu. Dlatego co zapamiętam to moje a gdybym coś ważnego nie zapamiętał to może odnajdę później w necie i wykorzystam, jak nie znajdę to trudno.

   Usuń
  3. Prezes zadziwiasz swoją wiedzą i pojemnością informacji.Ja próbuje segregować i zapisywać wiadomości .Wczoraj pisałem z telefonu i jakoś przesłało to na email-a.
   beny

   Usuń
  4. Coś dziwnego z tym blogiem się dzieje bo kolejny komentarz "L." nie jest widoczny a ja go dostałem na e-maila czyli gdzieś jest ale go nie widać. L. piszesz że Kania ma duże obroty z Biedronka i to jest fakt ale czytając raport za pierwsze półrocze na stronie 22 jest wyszczególnienie należności z którego wynika iż 186 mln jest przeterminowanych między 6-12 miesięcy a 13,3 mln to termin spłaty upłynął - wątpię czy Biedronka ma terminy płatności powyżej 6 m-cy (choć tego nie wykluczam) ale jeśli to należności nie od Biedronki i nie zostaną spłacone to teoretycznie 200 mln może być strat, a to mogłoby firmą i kursem wstrząsnąć.

   Usuń
  5. Pisałeś prezes że czekasz na na informację z ciekawej spółki.Czy ta informacja pojawiła się dziś? Jestem ciekaw czy obserwujemy tą samą.

   Usuń
  6. Tak, o tą spółkę mi chodziło, nie zauważyłem tego komunikatu i muszę się wczytać i pewnie kupię.

   Usuń
  7. Na 15.74 jest ukryta sprzedaż.

   Usuń
  8. Chyba ty zgarnąłeś tą sprzedaż, musiałem na szybko kupować bo później są wysoko już akcje i trudno będzie kupić. Dzięki że skumałeś o co chodzi bo ja dzisiaj i jutro w terenie i nie mam czasu śledzić, dzisiaj będzie analiza.

   Usuń
  9. A ja sadziłem że to ty.Kumam trochę Twój sposób myślenia.Szukam podobnych spółek .Gdy podajesz jakieś wskazówki to już nie trudno.Podobnie było z Ialbatrosem.
   Dzięki za podpowiedzi.

   Usuń
  10. Może ktoś duży nas czyta :-), jak kumasz mój sposób myślenia to pytanie czy podzielasz ? Swoją drogą to chyba jak będę miał ciekawe spółki nad którymi się zastanawiam to zrobię posta z propozycją takich spółek i zobaczę opinie czytelników co myślą o tych spółkach i czy warto kupować.

   Usuń
  11. Podzielam pogląd że warto inwestować w zdrowe spółki.W akcje których wartość rośnie zależnie od zysków tych spółek a nie spekulacji naganiania czy naciągania jednych przez drugich.Dlatego czytam Twoje wskazówki.Obserwowałem komentarze innych jeszcze na bankierze i niestety nie pamiętam nikogo o podobnych poglądach.Jestem ciekaw pomysłu z nowym postem choć nie spodziewam się po tym zbyt wiele.

   Usuń
 10. Prezesie Twoim zdaniem zmiany w porządku obrad WZA IAlbatros neutralne czy raczej na minus (a może na plus)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poście iAlbatros odpisywałem już i w aktualnościach też http://analizyprezesa.blogspot.com/2016/11/ialbatros-szykuje-sie-rekordowy-skup.html#comment-form . Jak dla mnie żądania są neutralne, można się było spodziewać że dużo takich może być a co przegłosują to będzie ważniejsze. Jak dla mnie ważniejsza jest informacja że wygrali w sądzie z firmą Creston i w kasie będzie o 14,4 mln więcej. W przypadku tej inwestycji zupełnie nie pękam, jak sprzedadzą firmę (99% jest szan) to zarobię dużo w terminie 6 może 12 m-cy, jeśli nie sprzedadzą to może trzeba będzie poczekać na dobry zarobek 2-3 lata.

   Usuń
 11. Prezes testuje bloga bo nie wszystkie komentarze się zapisują a dostaję je na emaila i chcę sprawdzić dlaczego. Anonimowy zapytał mnie o spółkę Transpolonia która zajmuje się głównie przewozem paliw i możliwe że powinna zyskać na coraz większym obrocie legalnym paliwem. Odpowiadam - zerkałem na tą spółkę i zapisałem sobie po wynikach tak: "zobaczyć wyniki za 4 kw, gdyby zysk netto przekroczył 2 mln i amortyzacja była wyższa od Capexu z dobrymi przepływami to warto rozważyć zakup". Już nie pamiętam jakie miałem zastrzeżenia ale zostaną przy tym że przemyślę zakup po wynikach za 4 kw.

  OdpowiedzUsuń
 12. @ marek - z tą Kanią to dziwne jest znikanie tak dużych należności bo po przepływach operacyjnych nie widać tak dużych ruchów gotówki, na razie nie wnikam i z zainteresowaniem poczekam na raport roczny, zobaczymy jakie zrobią odpisy i czy znowu będzie spadek.

  OdpowiedzUsuń
 13. Powyżej wspominasz o rekomendacjach DMBOS. Sporo tam budowlanki i medycznych.
  Oprócz Vindexusa, wspominają także LSI.
  Mnie natomiast interesuje ASEE i Marvipol.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 14. Bowim - ceny stali w T49 znów kilka % w górę.
  marcink

  OdpowiedzUsuń
 15. skąd bierzecie aktualne ceny stali ?

  OdpowiedzUsuń
 16. @ marcink - jesteś czujny ale ja byłem pierwszy, po północy już na blogu napisałem o kolejnych wzrostach :-)

  @ anonimowy - w opisie tego posta masz podany link z bieżącymi cenami http://www.puds.pl/ics/1 ,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i mamy ruch na Bowim ; )

   Usuń
  2. Odrazu ruch.. czlowiek kupil sobie kilka akcji do portfela.

   Usuń
 17. Prezesie interesujesz się Ciechem? Pod względem wyników i fundamentalnie wygląda ciekawie, ale kurs znowu wrócił do okolic 55 zł i widać, że ciągle brakuje tam popytu.

  Pozdrawiam
  JayW

  OdpowiedzUsuń
 18. Do jakiego poziomu akceptujesz stratę na iAlbatros ? Czy jest poziom kursu gdzie wychodzisz i księgujesz stratę ? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam jak myślicie jak długo będzie dołować nam Onico do końca roku czy dłużej? I mam pytanie zastanawiam się do swojego koszyku dobrać albo LSi albo Livechat co być bardziej doradził?

  OdpowiedzUsuń
 20. @ JayW - o Ciechu już pisałem i ci kopiuję "Ja od strony technicznej się nie wypowiem ale jeśli chodzi o fundamenty to przyszłe wyniki mogą być sporo słabsze, dlatego może są spadki. Znacznie im wzrosną ceny produkcji (energii) gdyż węgiel koksujący którego cena w tym roku wzrosła 4-ro krotnie oraz wzrośnie para technologiczna w fabryce Govorze - razem to może być nawet 140 mln więcej kosztów wg mbanku. Dodatkowo ceny sody mogą spaść około 5%. Gdyby to się sprawdziło to zyski mogę ze 200 mln spaść a c/z byłaby w okolicach 10, stąd może niska obecna wycena".

  @ anonimowy - w przypadku iAlbatros jestem w 99% przekonany że do sprzedaży dojdzie (co potwierdza dzisiejszy artykuł z parkietu) i dzięki której bardzo dobrze zarobię (liczę na jakieś 50%), oczywiście zawsze jest jakaś niepewność i dlatego staram się być przygotowany na różne warianty, gdyby do sprzedaży nie doszło to realny jest spadek nawet do 7zł i w takim przypadku ani nie sprzedaję ani nie dokupuję, trzymam wtedy długoterminowo (może 2-3 lata) i kurs powinien odbić bo są mocne fundamenty dla dalszego rozwoju, w drugim wariancie gdyby kurs nadal spadał a wszystko będzie wskazywało że do sprzedaży dojdzie (umowa przedwstępna) to wtedy uśredniam i nawet pakuję się za całą wolną kasę.

  @ tommy501 - Onico jest realne że do połowy stycznia może spadać a później powinny się rozpocząć wzrosty pod wyniki za 4 kw (tak mi się wydaje). Jeśli chodzi o LSI i Livechat to Livechat jest bardzo drogi jeśli chodzi o c/z ale ciągle pozyskuje nowych klientów i przez wiele lat to będzie trwało, dlatego jeśli inwestujesz długoterminowo (minimum 3-5 lat) i chcesz mieć pewną spółkę w portfelu to śmiało można go kupować bo z każdym kwartałem będą lepsze wyniki i kurs kiedyś będzie musiał urosnąć (dojdzie też coroczna dywidenda), LSI jest o wiele tańszą spółką patrząc na c/z jednak w tym przypadku jest mniejsza pewność że wyniki będą się poprawiać gdyż trochę zależą od koniunktury globalnej i w Polsce. LSI gdyby podpisali umowę z międzynarodowym klientem grupy na program informatyczny do kin to wtedy byłby na pewno skokowy wzrost przychodów i zysków.

  OdpowiedzUsuń
 21. @jayW, @Prezes
  ja Ciecha podkupiłem za 54,90.
  Już za 3 kwartały tego roku mamy zysk netto w wysokości 420mln, gdzie za 2k15 zysk netto był na poziomie 346mln. Po IV kwartale zysk będzie ponad 500mln co da najwyższy wynik w historii spółki. Kurs na przełomie 2k15/2k16 był ponad 50% wyższy przy c/z ok.8, teraz mamy 6. Do wyników spokojnie trzymam. Sam spadek kursu spowodowany był prawdopodobnie nieprawidłowościami w procesie prywatyzacji spółki. Będę miał chwilę to obadam temat dokładnie.

  OdpowiedzUsuń
 22. @ marcink - tak jak napisałeś to jest dopiero początek ruchu Bowim, liczę że spory będzie przy wynikach lub szacunkach. Co do Ciecha to więcej nie dodam, pamiętaj tylko że giełda dyskontuje przyszłość a w przypadku tej firmy wyniki będą gorsze w przyszłym roku.

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzisiaj ładna sesja (obroty) na Onico. Ciekaw jestem, kiedy zmienimy kierunek jazdy.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 24. No tak ciekawe obroty na Onico najczęściej jak są duże obroty spadkowe w danym dniu z tego co widziałem to spółka hamuję ze spadkami i albo odbija (to najczęściej dzieje) albo wpada w trend boczny. A jak to będzie to jeszcze się okaże nigdy nie ma reguł do tego czasem może być kilka dni z dużymi obrotami, ale według mnie ale nie jestem fachowcem trend spadkowy uspokaja się.
  Co do pytania o te dwie spółki zastanowiłem się i przyjrzałem się mocniej według mnie wygląda Livechat, ale zdaję się, że teraz ma albo korekcyjny trend, albo niewielki spadkowy. Ciekawe do ilu może spaść jakby coś zna się ktoś na AT.
  A co sądzicie o firmie Skarbiec cały czas się rozwija tylko ta sprzedaż akcji za 27 zł mnie trochę nie podoba się. I tutaj podobne pytanie do ilu może spaść według AT.

  OdpowiedzUsuń
 25. Czy rozważacie jeszcze zakup akcji Eonet?
  Ostatnio dość mocno szarpie kursem.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 26. @ Karol ADX - dzięki że kupiłeś Bowim, technicznie wybiliśmy się z krótkoterminowego trendu spadkowego i wracamy do wzrostów

  Co do Onico to cierpliwości, firma się dynamicznie rozwija więc wcześniej czy później wróci do wzrostów.

  @ tommy501 - Livechat w ubiegłym tygodniu próbował przebić historyczny szczyt na 52 zł ale na razie się to nie udało, teoretycznie może spaść do 44-45 zł czyli do dolnej bandy konsolidacji w której przebywa od sierpnia, jutro będzie bardzo ważny dzień dla dolara, jeśli FED podniesie stopy % (a podniesie) i zasygnalizuje że będzie dalej podnosił bo jest dobrze w gospodarce to dolar się wtedy bardzo mocno umocni i wtedy Livechat powinien mocno urosnąć. Jeśli dolar spadnie to i Livechat spadnie w kierunku 44-45. Generalnie wyniki za obecny kwartał powinny być 50% lepsze r/r dzięki mocnemu obecnie dolarowi.
  Skarbiec bardzo źle obecnie technicznie wygląda, wg comparic.pl może się odbić od 25,50 ale raczej spada do 22,80 https://comparic.pl/skarbiec-holding-skh-analiza-zamowienie-2/

  OdpowiedzUsuń
 27. @Prezes, co się stało, że dla Bowim zyski ze sprzedaży w tym roku wynoszą 70-80% przychodów a w latach poprzednich nawet przy większych przychodach zysk wynosił 1-5%? Przy takich cenach stali do jakich zbliżamy się teraz. Pracowali młotkiem i przecinakiem a teraz mają maszyny? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...i dalej z zysku ze sprzedaży za 2k16 620mln (aproksymacja z biznesradar.pl) mamy tylko 33mln zysku operacyjnego. Gdzie znika reszta kasy? Pytam, bo jeszcze nie wnikałem dokładnie we wszystkie raporty z tego roku a Ty masz może już obadane dokładnie.

   Usuń
  2. @ szeniek - myślę o eonet ale dopiero po wynikach, nie wiadomo do końca co się dzieje w firmie

   @ marcink - Bowim raport za 3 kw dał bardzo okrojony, nie ma nawet całego bilansu i rachunku zysków i strat, biznesradar.pl przepisał to co dał Bowim, zysk ze sprzedaży tam podany to bzdura. Generalnie ja sobie przyjmuję że przy płaskich cenach stali są oni realnie zarabiać 8-10 mln rocznie, od 2011r. ceny stali ciągle spadały i dlatego Bowim pokazywał w wyniki w okolicach 2 mln rocznie i to było normalne, oni jako dystrybutorzy kupując np stali dzisiaj po 100 zł i jeśli ona spadała to za tydzień mogli sprzedać nawet poniżej ceny zakupy, tak teoretycznie. Obecnie przy rosnących cenach stali jest wymarzona sytuacja, dzisiaj kupując po 100 zł, jak za tydzień cena wzrosła 5% to mają taki zarobek. Obecnie na szybko licząc (to nie jest dokładne)Bowim miał około 100 mln zapasów stali na początek kwartału i w tym kwartale mamy 20% wzrostu cen to powinien zarobić 20 mln, oczywiście on musiał uzupełniać zapasy bo sprzedaż ma na poziomie 200 mln ale powinno być dobrze. Podsumowując : dopóki ceny stali będą nawet minimalnie rosły to Bowim powinien pokazywać zyski nawet w okolicach 10 mln , stal gdy wróci do spadków to zyski spadną.

   Usuń
 28. Co sądzicie o Solar Company. Wiemy, że przychody nie rosną, zysków nie ma, że problemem jest spółka Grutex i należności jakie ma Solar względem tej spółki oraz, że dolar się umocnił. No ale trzeba też pamiętać, że spółka ma dobry brand ponad 120 mln rocznych przychodów i kosztuje 1/9 tego co Monnari mimo, iż jej przychody to aż 1/2 przychodów Monnari. Takie porównanie kusi bo pokazuje, że jeżeli tylko nastapiłaby poprawa w spółce to jest duży potencjał do wzrostu Problemem jest tylko to, ze spółka nie poprawia wyników. Ostatnio pojawiła się jakaś iskierka nadziei na poprawę w postaci przekroczenia przez Quercus 5% w akcjonariacie spółki. Widać, że są fachowcy wierzący w odmianę w spółce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawy przypadek ten Solar, z jednej strony faktycznie lekko spadające przychody (październik i listopad o 0,6 mln wyższe przychody r/r) i generowane straty, słabe przepływy operacyjne (to mnie dziwi) a z drugiej strony bardzo dobry bilans, niskie zadłużenie a potężne aktywa obrotowe i tutaj jest cały chyba problem - w należnościach zaliczki na towary i zwroty są za 92 mln i dotyczą jednego dostawcy APH Grutex, wygląda tak jakby mieli problem z tą firmą która z nimi się nie rozlicza, niby twierdzą że wszystko jest prawidłowo, mają wyceny biegłego rewident iż Grutex jest wypłacalny a zapasy przekraczają zobowiązania. Dlatego jest spore ryzyko że im kasy nie zwrócą i wówczas będą musieli odpisać to w straty. Quercus skupuje i albo wie coś więcej albo lubi ryzykować.

   Usuń
  2. ja tą spółkę analizowałem kiedyś. Grutex jest powiązany z właścicielami i po prostu tą drogą wyprowadzają kasę z Solara. Spółka jest w sporze z OFE które zostały wyleszczone podczas IPO między innymi przez ten mechanizm. Tu są bardzo duże wątpliwości co do uczciwości właścicieli , więc lepiej nie tykać. A szkoda bo to bardzo dobry brand był kiedyś i na pewno spółka ma potencjał.
   szejker

   Usuń
  3. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że człowiek świadom tego wszystkiego co jakiś czas stwierdza, że może spróbować może coś sie zmieni. Może już kogo mieli wyleszczyć to wyleszczyli. Pojawia się info o lepszej miesięcznej sprzedaży, czy np. ostatnia informacja o Quercusie i pojawia się pokusa. Może coś się zmieni, może wyeliminują pośrednika w postaci Grutexu. Może rozwiąże się kwestia tych bardzo duzych należności (oczwiście inaczej niż spisanie tego w znacznej większości na straty). Ja po ostatnim spadku trochę podkupiłem i mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Kupno poniżej 1,20 zł to nie jest chyba jakieś wielkie ryzyko. Trudno sobie wyobrazić aby cały Solar miał być wart 20 mln złotych. Przekonała mnie decyzja Quercusa. Raczej nie pakowaliby się w spółkę jeszcze bardziej, mając świadomośc, że dolar mocny (i przy tym złotówka słaba), co niewątpliwie nie będzie służyło wynikom w obecnym i przede wszystkiom nastepnym kwartale. Co do sporów to OFE są w sporze chyba z akcjonariuszami Solara (nie jestem tego pewien), którzy w debiucie sprzedawali swoje akcje, a nie z samym Solarem.

   Usuń
  4. niestety kary KNF płaci często spółka , więc akcjonariusze mniejszościowi są podwójnie stratni.
   szejker

   Usuń
 29. Witam

  Wygląda na to, że Efekt jest w trakcie korekty i niedługo powinien dotrzeć do wsparcia przy ok 26 zł, zastanawiam się jednak czy jest to możliwe bo już teraz jest to jedna z firm o najniższych wskaźnikach. Nawet biorąc pod uwagę, że mają spór UKS o 2 mln zł i, że nie powtórzą wyniku za 3 kw 2016, to i tak uważam te akcje za okazje inwestycyjną. Jakie jest twoje zdanie Prezes?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że tani Efekt jest to fakt, c/z ja uznaję że jest 4,5 tylko nie za bardzo jest obecnie pod co grać, wcześniej kupiłem te akcje bo spodziewałem się poprawiających wyników (szczególnie za 3 kw ) i to się sprawdziło. Obecnie spodziewam się gorszych wyników za 4 kw gdyż 0,5 mln będzie straty na aktualizacji kredytu chf i raczej tego przychodami nie nadrobią, następnie w przyszłym roku dojdzie im US na jakieś 3 mln (2 mln kapitał i 1 mln odsetki) oraz za 2 i 3 kw jest bardzo wysoka baza - ŚDM na pewno przez kilka miesięcy nakręciły przychody. W przypadku tej firmy możliwości wzrostu przychodów i zysków są niewielkie, jakieś 5-10% w kolejnych latach. Dlatego na razie nie widzę sensu kupować Efektu (kasa musi pracować) bo spodziewam się trendu bocznego w zakresie 25-30 zł (nawet poziom 20 zł jest możliwy w przypadku zapłaty zaległego podatku do US i po wynikach za 3 kw 2017 ).

   Usuń
 30. Prezesie, prosba o komentarz dotyczacy dzisiejszego komunikatu dot. dywidendy Stalexport. Wiem, ze sledzisz przeplywy miedzy spolkami uwaznie, wiec moze masz jakies wnioski.

  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie wniosek jest oczywisty, w tym roku przekazali ze spółki zależnej 172,5 mln i jest szansa że do tej kwoty będzie w przyszłym roku dywidenda, 70 groszy na akcje :-)

   Usuń
 31. Dzisiaj na Onico znowu postawiono straszak na 610 sztuk.
  Ponadto, zmalała podaż.
  Wygląda, że chwilowo się sytuacja zatrzymała.
  Ja sam chciałbym dokupić trochę akcji i dlatego tak go obserwuję.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 32. Też rozważam zakup Onico ale mam jedno małe zastrzeżenie czy Ci którzy otrzymają akcje w ramach programu motywującego nie będą chcieli choć w części ich sprzedać?

  OdpowiedzUsuń
 33. Ale chyba tak szybko ich nie dostaną.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Onico to akcje motywacyjne to są co roku przyznawane i jest to mały pakiet, bo tylko 5,5% obecnej puli, na to nie trzeba patrzeć, najważniejsze są wyniki i czy podtrzymana będzie dalsza dynamika rozwoju. Widzę obecnie zagrożenie w postaci rosnących cen ropy naftowej, nie wiem jeszcze jak może to wpłynąć na wyniki. Druga sprawa to gdzieś czytałem że satelitarne śledzenie cystern które miało wejść od stycznia chyba się przesunie w czasie gdyż wiele zastrzeżeń do tej ustawy było wniesionych. Nie zmienia to na razie faktu iż nadal liczę że jest jeszcze miejsce do poprawy wyników i wzrostu kursu.

   Usuń
 34. Właśnie któś kupił 600 sztuk po 175zł. Dla mnie to bardzo dobrze. Wraca zainteresowanie ze strony popytu i kolejny dzień przy niezłym obrocie.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 35. Witjaj Preses,

  Śledzisz sytuację związaną z opodatkowaniem FIZ? Jak ona może wpłynąć na sytuację Vindexusa?

  I jeszcze pytanie techniczne, co wybierać w sekcji "komentarz jako", aby wpisać swoją nazwę użytkownika i zawsze nie wybierać anonimowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vindexus - podpisany przez prezydenta podatek od FIZ nie dotyczy funduszy sekurytyzacyjnych czyli zyski nie będą obciążone dodatkowym podatkiem, dokupiłem 200 akcji po 6,65, informację tą w wywiadzie podał prezes Kruka "29 listopada prezydent podpisał dokument, w ramach którego sekurytyzacyjne fundusze inwestycyjne zamknięte są funduszami, które w dalszym ciągu będą korzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym. Podpisana ustawa nie będzie więc miała negatywnego przełożenia na wyniki Kruka w przyszłości" http://wiadomosci.stockwatch.pl/kruk-za-kilka-lat-bedziemy-wiodaca-na-swiecie-firma-na-rynku-zarzadzania-wierzytelnosciami,akcje,182382

   Powyżej zacytowałem Ci informację którą napisałem na blogu 2.12.2016, jeśli chodzi o sposób podpisywania to musisz pokombinować jak wpisywać gdyż ja nie testowałem.

   Usuń
 36. Witam. A co powiesz na JSW. Ostatnie spadki troche uatrakcyjniły cenę. Obecnie można już za 70 zł można kupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółek z WIG 20 nie ruszam, dodatkowo rajd w górę był spekulacyjny więc nie wykluczam że teraz rajd będzie w dół, sii otworzyło shorta na JSW i zgadzam się z ich analizą. http://www.sii.org.pl/11117/edukacja-i-analizy/portfel-sii/idziemy-po-bandzie-otworzylismy-shorta-na-jsw-po-73-zl.html#ak11117

   Usuń
 37. Witam zawracam głowę, a co myślicie o firmie Elemental Holding bardzo ładnie się rozwija kupuje kolejne firmy ze swojej gałęzi recykligowej. Jak myślicie czemu akcję spadają i do jakiej kwoty może być korekta. A druga sprawa czy dzięki rosnącym cenom metalom w ostatnim czasie w IV kwartale spółka nie pokaże dużo ciekawszego zysku.

  OdpowiedzUsuń
 38. Prezes co sądzisz o rezygnacji Tarnowskiego z Ialbatrosa?

  OdpowiedzUsuń
 39. @tommy501-nie pamiętam dokładnie Elementalu ale załączam ci analizę z sii.org.pl, oni mają ją w portfelu dywidendowym i piszą że wsparcie na 3,50, może w weekend popatrzę i policzę jakie mogą być wyniki http://www.sii.org.pl/10933/edukacja-i-analizy/portfel-sii/segment-dywidendowy-portfela-sii-powieksza-sie-o-elemental.html#ak10933.

  @Anonimowy1-może od nowego roku otworzę taki wątek jak będę miał kasę, jeszcze zobaczę.
  @Anonimowy2-dla mnie rezygnacja Taenowskiego jest nieistotna, przyszedł 2 tygodnie temu i odszedł, coś nie przypasowało mu.

  OdpowiedzUsuń
 40. Są kolejne rezygnacje zarządu i list od prezesa. Robi się ciekawie.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 41. no właśnie...
  list prezesa...
  jakiś taki dziwny...

  OdpowiedzUsuń
 42. Pytanie do Prezesa. Jak oceniasz szanse powodzenia inwestycji w MODECOM. Jakie są Twoje przewidywania co do wyników finansowych za IV kwartał 2016 - czy jest szansa poprawienia bazy. Czy wyniki spółki zależą od kursu walut obcych? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 43. W kontekście IAlbatros - w liście jest rekomendacja Moncefa, aby poprzeć sprzedaż. On jest również akcjonariuszem Ialbatros GR SA, więc w jego interesie powinno być teraz aby to jak najdrożej sprzedać.

  OdpowiedzUsuń
 44. Już jestem przy kompie :-)
  Co do iAlbatros nie ma spadków to dobrze, dziwny list prezesa bo chyba chce na litość wziąć akcjonariuszy, z jednej strony go rozumiem bo to w zasadzie jest jego dziecko (on wymyślił i stworzył) ale można mieć wątpliwości czy faktycznie fair gra.

  @ petrodolar - Modecom na pewno na poziomie przychodów pokaże lepsze wyniki r/r, oni cały czas się rozwijają a teraz doszedł program 500+ i bogacenie społeczeństwa więc powinno być ok. oczywiście kurs walutowy ma duże znaczenie, USD wzrósł w połowie kwartału i jeśli mieli już towary zamówione i ściągnięte (pewnie tak) to pytanie czy za nie zapłacili, bo jeśli zdążyli to wyniki powinny być mocne. Gorzej jak towar ściągnęli a nie płacili i nie mieli USD kupionych to wtedy może być gorszy trochę wynik. Wczoraj Helio które kupowałem podobną ma sytuację bo importują w USD i oni zapowiedzieli świetne wyniki więc może i Modecom też pokazać - więcej ci nie pomogę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odpowiedź. Interesuje mnie również NTT. Wiem, że masz awersję do tego papieru ze względu na toczące się przeciwko spółce postępowanie karno-skarbowe, ale chodzi mi o to czy w NTT sprawy mają się tak samo jak w Modecom i Helio? Czy mocny kurs USD może mieć ujemny wpływ na wyniki tej spółki teraz i w przyszłości?

   Usuń
  2. Ja awersji do NTT nie mam, przecież już kiedyś zarobiłem. Generalnie wszyscy importerzy sprzętu elektronicznego (modecom, NTT, ABC Data, Komputronik) robią to z chin czyli płacą w USD, więc mocny dolar na pewno pogarsza trochę rentowność, najgorsze są gwałtowne skoki kursu bo wtedy mogą nie zdążyć się zabezpieczyć. Jeśli chodzi o NTT to musisz pamiętać że oni rok temu mieli rekordowe wyniki ze względu na dostarczenie rozliczenie jakiegoś dużego kontraktu rządowego (chyba MON), w tym roku tego nie ma więc będzie pewnie ciężko to powtórzyć ale nie można wykluczyć. W NTT najsilniejszą stroną jest ich bilans, potężne zapasy i należności a ryzykiem nieszczęsny US. Dodam Ci że zamawiałem wczoraj xboxa one (w x-kom) i generalnie tydzień wcześniej było mnóstwo tego sprzętu, na allegro i różnych sklepach, a w tydzień nie ma w czym za bardzo wybierać, może to świadczyć że jest rekordowy popyt na sprzęt elektroniczny, dodatkowo trzeba pamiętać że Action stracił wielu klientów i możliwe jest że NTT na tym coś skorzystał.

   Usuń
 45. Witaj Prezes,

  Co myślisz?

  Kontynuując wątek Ialbatros. Faktycznie może być konflikt interesów. Moncef mógł się dogadać z firmą, która przejmuje i będzie kontynuował rozwój portalu po przejęciu. Czyli z jednej strony ma akcje i chce jak najdrożej sprzedać portal, z drugiej strony być może już jest ułożony ze stroną kupującą. Jakby jednak na to nie spojrzeć jeżeli nawet sprzedadzą to za 140 mln (fundusze mogą faktycznie chcieć więcej) to i tak daje potencjalnie 100% zarobku od obecnego kursu. Może fundusze wymusiły na nim zrezygnowanie z funkcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja liczę na zarobek w okolicach 50% a jak będzie to się zobaczy (biorę też pod uwagę że kurs może spaść jak nie będzie dealu i trzeba będzie 2-3 lata potrzymać ). Dla Moncera jest to trochę patowa sytuacja bo nawet jak dostanie kasę za swoje akcje to nie będzie mógł jej wpakować w swojego iAlbatros bo pewnie stanie się częścią jakiejś większej grupy. Generalnie niech sobie robią co chcą, ważne aby się dobrze zarobiło :-)

   Usuń
 46. Czytali raport Danksa za listopad? Wzrost obrotu netto, dużo nowych zleceń, info o przeznaczeniu kasy z emisji, wznowienie planów fuzji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raport bardzo dobry i wreszcie coś w nim zmienił bo wcześniej to tylko kopiował treść z poprzednich, pytanie tylko czy te liczby nie są naciągane aby jak najlepiej sprzedać nowe akcje. Jak pisałem wcześniej wyniki w 3w kw są też naciągane przez wynik spółki zależnej, która przez 6 mcy miała straty a nagle w 3kw zarobiła ponad 1 mln, w cuda nie wierzę.

   Usuń
 47. trzeba przyznać, że infa pozytywne. Jestem na tym papierze już trochę i nie było tu chyba że kreowali w wyniki a później było negatywne prawdziwe zdarzenia.
  Dodatkowo Mamy koniec roku to już tu dużo nie napompuje lepiej byłoby pompowoać z początku roku.

  OdpowiedzUsuń
 48. Przecież w raporcie napisali wyraźnie dlaczego ten wzrost. Nic nie kombinują w grudniu też ma być dobry i częściowo zwiększony przychód z nowych klientów zahaczy o styczeń.
  Wcześniej czy później kurs wyskoczy powyżej 0.8 zł

  OdpowiedzUsuń
 49. Prezesie co sądzisz po ostatnich infach na ECHO?

  OdpowiedzUsuń
 50. @ bufon i anonimowy - ja wiem że możecie odnosić wrażenie że zależy mi aby jak najtaniej kupić dlatego piszę że te nagłe wzrosty przychodów i zysku spółki zależnej są naciągane, uwierzcie mi że jak uznam że jest dobrze w spółce to kupię i po 1 zł. Jak chcecie to zapytajcie się na forum bankiera lakamy (drugiego największego akcjonariusz Danksa) co Truchel mówił ostatnio na walnym o przychodach, że jakby chciał to mogliby je zrobić znacznie wyższe tylko nie koniecznie miałoby to przełożenie na zysk. Jak macie czas to prześledźcie sobie dwie poprzednie emisje akcji i zobaczcie czy w okresie tych emisji są znacznie lepsze wyniki które już po zakończeniu emisji spadają. Ja już w przypadku Danksa nie popadam w zachwyt, jeszcze pół roku temu liczyłem że wiele wydarzy się pozytywnego w firmie a jedynie co nas spotkało to kolejna emisja. Oczywiście cały czas obserwuję spółkę (jestem z nią emocjonalnie związany) dlatego jak zobaczę że jest możliwość zarobku to kupię akcje.
  @ wojtek - na temat Echo nie pomogę bo jej nie obserwuję, dla mnie to wypłacając tak wysokie dywidendy ze sprzedanych nieruchomości inwestycyjnych pozbywają się aktywów, przez co przez za kilka lat mocno spadną im przychody i zyski (mniej miesięcznych czynszów i nieruchomości do sprzedaży) a kurs się zdołuje, nie rozumiem firm które wypłacają 300 mln dywidendy i zaraz emitują obligacje za 100 mln. Pisałem to już wielokrotnie iż wg mojej niewielkiej wiedzy na temat tego typu spółek wycena ich nie powinna przekraczać wartości Księgowej a Echa obecna c/wk to 1,37 (czyli teoretycznie o 37% kurs jest przewartościowany), popatrz na podobny BBI Development, on ma c/wk 0,33.

  OdpowiedzUsuń
 51. Witam a jak myślicie do jakiej ceny może teraz spać iAlbatros Group według At? A jak Ty prezesie czujesz. Dzięki za odpowiedź. Trzeba będzie może kiedyś zorganizować spotkanie uczestników tego bloga tak dla poznania się w realu (najlepsze miejsce to oczywiście giełda w Warszawie:)).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie do 7,50 może spaść iAlbatros czyli do ostatniego dołka. Może tak się zdarzyć w przypadku braku sprzedaży iAlbatros Poland lub mocniejszego konfliktu akcjonariuszy z prezesem Moncerem. Spotkanie nie wcześniej niż po roku funkcjonowania blogu, trzeba się wykazać, zobaczyć jak to się będzie kręciło i jak wszyscy będą zadowoleni to wtedy można o tym myśleć.

   Usuń
 52. Prezesie interesujesz się spółką Impexmetal? Zastanawiam się nad ich ciągle niską wyceną. Ostatnio udało się w końcu przebić szczyty w okolicach 2,92, a to chyba ze względu na wzrost kursu miedzi. Niby ciągle rosną im zyski, ale przychody stoją w miejscu... C/Z i C/WK mają okropnie niskie i to chyba świadczy o braku zaufania do spółki? Czy może chodzić tutaj o te wszystkie transakcje z Boryszewem i innymi podmiotami powiązanymi czy jeszcze czegoś nie wiem?

  JayW

  OdpowiedzUsuń
 53. Ktoś czytał informacje ze spółki IRL ?

  OdpowiedzUsuń
 54. @JayW - jak był kurs Impexmetalu po 2,60-2,70 to dość szczegółowo go przeglądałem i podziękowałem, wszystkie te skupy pomiędzy trzema firmami są jak dla mnie podejrzane a karkosik źle się kojarzy inwestorom. Dodatkowo aby nie kupować są 3 powody : w 4 kw 2015 mieli o jakieś 60 mln zawyżony wynik (nie pamiętam co to było) więc baza jest wysoko, po drugie jak dla mnie wysoki kurs miedzi negatywnie wpływa na wyniki (oni zużywają ją do produkcji więc jak jest droższa to zwiększają im się koszty) i po trzecie ceny energii - nie wiem czy węgla koksowniczego czy gazu zużywają do swojej produkcji ale węgiel bardzo mocno poszedł do góry a gaz od stycznia wzrasta dla firm o 12% - dlatego wzrost kosztów energii dodatkowo im podroży produkcję.
  @ bufon - co do IRL to jak dla mnie informacje są zastanawiające (czy coś się dzieje złego) ale neutralne gdyż osoby które odeszły to dalszy szczebel zarządzania firmą. W przypadku tej firmy liczy się jak dla mnie tylko wyniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. IRL>Jednak coś złego się dzieje.akcje sprzedaje prezes.

   Usuń
 55. http://marketinvest.pl/9-analizy-akcji/21018-bowim-powrot-wzrostow

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałem, pewnie ktoś nakupił i zamówił analizę, ja zamówiłem na comparic.pl może w najbliższych dniach się pokaże, na początku roku pewnie dokupię Bowim (potrzebuję wolnej kasy bo będę przerzucał na IKE w styczniu) jak stal będzie nadal rosła (albo nawet w miejscu jak będzie).

   Usuń
 56. No Bowim całkiem niezle trzyma się a to dopiero początek jak ceny stali będą rosnąc. Najgorzej to te Onico tak długo spada fajnie, żeby spadki się zatrzymały i trochę się uspokoiło.
  Zastanawiam się nad Interalotem czy coś niedobrego się nie dzieję jak sam prezes sprzedaję akcję. Firma tylko wydaję kasę spłaca wierzycielom i te bardzo duże dywidendy są niepokojące. Nie widać w niej ani trochę pomysłu na siebie ani rozwoju w porównaniu do np. Onico.

  OdpowiedzUsuń
 57. Witam Prezes jaki masz cel cenowy dla LSI nadmienię że w ciągu 1 roku LSI wzrósł o 151% sporo ;) ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celu cenowego raczej nie mam, raczej czasowy, jak będą nadal wyniki poprawiać i się rozwijać to kurs będzie rósł i teoretycznie warto trzymać akcje, myślę że krótkotrwałe apogeum wzrostu może być w okolicach dywidendy (jeśli będzie na co wskazuje nowa polityka dywidendy). U mnie dochodzi dodatkowo sytuacja że będę musiał duży podatek w kwietniu zapłacić od zysków z giełdy i wtedy będę musiał spore ruchy w portfelu robić - jeszcze nie wiem jakie.
   @ tommy501 - jeśli chodzi o IRL i rynek energii jest on bardzo trudny, panuje duża konkurencja i dużo jest regulacji unijnych, a to nie jest tak że nie mają pomysłu bo wejście do Polski i ciągłe wzrosty wolumenów sprzedaży energii świadczą iż było to dobre posunięcie, jednak ceny energii spadają już od kilku lat i niestety przez to obrywają.

   Usuń
 58. Tak tylko IRL mógłby zamiast wypłacać dywidendy kupowi lub budować nowe moce energetyczne np. w Polsce będzie ich brakować.
  A co do Delko ładnie się rozwija szkoda, że szybko sprzedałem akcję ciekawo czy jakaś korekta przy tych akcjach będzie, bo za 2016 rok mogą ciekawy wynik pokazać.

  OdpowiedzUsuń
 59. do kiedy muszę sprzedać akcję aby rozliczyć zysk/stratę za rok 2016 w PIT?

  OdpowiedzUsuń
 60. Oj, takie mnie rzeczy pytać, chyba 28.12 (środa) ale pewności 100% nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 61. Dzięki, zgadza się 28.12.16, w końcu znalazłem to też na tej stronie:

  https://www.aliorbank.pl/aktualnosci/16-12-2016-ostatni-dzien-wykonywania-transakcji-w-roku-podatkowym-2016.html

  OdpowiedzUsuń
 62. Prezes analizowałeś kiedyś Rafako?, nie znam spółki, nigdy w nią nie inwestowałem ale wydaje mi się że może mieć jakiś potencjał na 2017r.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś tak ale jak dla mnie jest za drogo, kiepska branża, powiązania z PBG, nie widzę za dużo miejsca na wzrosty. Sugeruję odpuścić, trzeba szukać spółek które na pewno będą wyniki poprawiać a nie być może.

   Usuń
 63. A co do podatku możesz zastanowić się nad jakimś celem społecznym i obniżysz sobie opłatę w kwietniu.

  OdpowiedzUsuń
 64. Cześć Prezes
  Co teraz myślisz o POLWAX. Spadło poniżej 16 zł
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 65. Darowizna: sposób na zmniejszenie podatku PIT (poczytaj sobie artykuł)
  http://serwisy.gazetaprawna.pl/pit/artykuly/699957,darowizna-sposob-na-zmniejszenie-podatku-pit.html
  Szkoda, że nie można by było rozliczać się z inną osobą inwestującą na giełdzie :) (jeden z zyskiem drugi ze stratą i mniejszy podatek). Według mnie spółka POLWAX co roku pokazuję prawie takie same wyniki na razie nie widać dużej perspektywy na rozwój.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Polwax to zgodzę się z tommy501 że na chwilę obecną nie ma pod co inwestować, wyniki dosyć płaskie a dywidenda może być w przyszłym roku niższa niż co roku, oni z bardzo dużą inwestycją ruszyli w pierwszym okresie będą spore koszty tego (inwestycja plus odsetki kredytowe) i dopiero z pół roku przed końcem inwestycji warto w to wchodzić. Oczywiście firma jest tania i jak ktoś ma dużo pieniędzy to w okolicach 15zł warto sobie zdywersyfikować portfel, ja niestety mam mało kasy i muszę przynajmniej 30-50% rocznie zarabiać więc nie dla mnie inwestycja.

   Usuń
 66. Przepraszam, że tak nabijam linki. Ale mam małe pytanie póki pamiętam to piszę, a jak oceniacie firmę TRANSPOL patrzcie jak szybko rozwija się. Bardzo ciekawe dane w listopadzie pokazali. I jak myślicie na jakiej cenie zatrzyma się według AT.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie Transpol wcale dobrych wyników nie pokazuje, pamiętaj że wzrosty przychodów wynikają wyłącznie przejętej od Orlenu ogromnej firmy transportowej, tutaj trzeba patrzyć na przychody miesiąc do miesiąca a te w zasadzie są płaskie. Druga rzecz to zauważ że pomimo przejęcia tej firmy zysk netto wiele się nie zmienił. Dlatego c/z 20 to dla mnie 30-40% za drogo.

   Usuń
 67. No tak ale zobaczyłeś ostatnie info z dzisiaj dotyczące samego listopada (potrojenie przychodu za jeden miesiąc). http://logistyka.wnp.pl/duzy-wzrost-przychodow-trans-polonia-efektem-akwizycji-orlen-transport,288350_1_0_0.html. Szkoda, że jeszcze dodrukowali ponad 2 razy akcji w 2016 roku w porównaniu do 2015 r. i przez to trochę pogorszyły się wskażniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można patrzyć r/r tylko miesiąc do m-ca i tutaj jest słabo: lipiec 17,38 mln, sierpień 17,83 mln, wrzesień 17,83, październik 17,08, listopad 17,42 mln. Jak widzisz im przychody nie rosną a spadają, a jak minie rok od przejęcia spółki Orlenu to wtedy już nie będzie wzrostów po 200% tylko 0%. Popatrz na drogi Livechat - oni co miesiąc pozyskują 300-400 nowych klientów, zwiększają przychody i zyski, na tym polega rozwój.

   Usuń
 68. Aha masz rację trzeba chyba zastanowić nad zakupem Livechat. Ciekawe jak z ceną czy jeszcze trochę potaniej czy juz nie co do Live... A jak czujesz z Onico myślisz, że jeszcze cena będzie spadać czy raczej teraz będzie bardziej oczekiwanie na wyniki i ruch bardziej boczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Livechata nie naganiam gdyż jest możliwe iż może nawet jeszcze z rok w miejscu stać, spadnie wtedy c/z w okolice 25 i może ruszy. Onico widać że na koniec sesji ktoś większy skupuje akcje a czy jeszcze spadnie,to nie wiem, może do 165. Jak nie kupiłeś Helio to pomyśl, najbliższe wyniki będą rekordowe co zapowiedziała już spółka i wydaje mi się że jeszcze za kolejne półrocze będzie super a wtedy c/z może spaść w okolice 4, ma to związek z biedronką.

   Usuń
 69. Witaj Prezesie,
  Ostatnio do portfela sWIG80 trafiła spółka o nazwie CFI Holding (CFI). Dosyć ciekawa spółka, ale ostatnimi czasy owiana nieco "złą sławą" przez dosyć duże spadki. Zastanawia mnie fakt, że spółka więcej zarobiła (59,7 mln) niż wynosi jej obecna kapitalizacja (45 mln). Co może być tego przyczyną?. Czy może miałeś kiedyś styczność z tą spółką?. Jakie jest Twoje zdanie?. Cena do wejścia jest atrakcyjna, patrząc chociażby na to po jakich cenach akcje kupował V-ce Prezez spółki. Z góry dziękuję za odpowiedź i życzę Wesołych Świąt oraz Wszystkiego Najlepszego w Nowym zbliżającym się roku.
  Pozdrawiam,
  Hunter_

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy pewny jesteś że spółka zarobiła 59,7 mln czy tylko przeszacowała ? Dla mnie ta spółka bardzo śmierdzi i uważam że lepiej jej nie dotykać, nie widzę sensu się wczytywać w nią i odsyłam cię do analizy na stockwatch.pl, tam po pierwszym kwartale analizowali spółki i pewnie się wiele nie zmieniło http://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-334321_CFI.aspx#334321

   Usuń
 70. Livechat jest spółką interesującą ale bardzo drogą , technicznie po podwójnym szczycie, korekta do 44 się należy i wtedy można się zastanowić, patrząc na wskaźniki to wyceniania jest duża poprawa wyników.
  Mała uwaga co do Transpol, najbliższe dwa kwartały wyniki będą lepsze z samego przejęcia Orlenu do tego weszły w życie przepisy redukujące szafą strefę (tzw. pakiet paliwowy, wprowadzony od sierpnia 2016 r.) oraz tzw. pakiet przewozowy, którego wprowadzenie planowane jest z początkiem 2017 r. Także ja bym Transpol nie skreślał tym bardziej że są po dużej korekcie. W kwestii mniejszych przychodów trzeba wziąć pod uwagę, że spadły im o 20 % z powody mniejszego przewozu mas bitumicznych a to się poprawi w przyszłym roku biorąc pod uwagę rozpoczęcie wielu inwestycji. Jak dla mnie Transpol w pierwszym półroczy przyszłego roku da zarobić do 30 %.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do Livechat tak jak napisałem wcześniej kurs przed mocniejszym ruchem w górę może i rok na tych poziomach przebywać, wyniki za obecny kwartał będą lekko ponad 50% wyższe r/r dzięki usd (przeliczyłem). Co do Transpol zgadzam się z Tobą, że wyniki szczególnie za ten i przyszły kwartał mogą być sporo lepsze ze względu na niską bazę (spore na pewno były koszty akwizycji). Ja bardziej odnosiłem się do kilkuset% wzrostu przychodów który wynika tylko i wyłącznie dzięki przejęciu, patrząc m-c do m-ca wzrostów już nie ma. Piszesz że pakiet paliwowy i przewozowy mogą zwiększyć przychody i tu pełna zgoda ale zauważ że ostatnio mocno wzrosły ceny benzyny i to może wpłynąć na niższe przychody (ludzie mogą mbiej jeździć samochodami).

   Usuń
 71. Oj to widzę, że wszędzie robią się jakieś pakiety na Transpolu a wcześniej na Onico i Unimocie coraz mniejsza konkurencja będzie w ten sposób dla gospodarki i konkurencji nie za dobrze. A jak myślisz Anonimowy do jakiej kwoty spadnie Transpol. A co do CFI to podobnie jak Prezes sądzę, że nie warto inwestować. Nie inwestowałem, ale widziałem jakiego w tym roku wałka wykonali cena wzrosła w ciągu paru miesięcy z 8 zł do ponad 200 zł, później zrobili resplit i na koniec wykiwali akcjonariuszy cena bardzo mocno spadła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pakietami paliwowymi i przewozowymi to konkurencja jest mało istotna, ważne że wcześniej dużo paliwa było handlowane przez oszustów, którzy pomijali oficjalne źródła, obecnie jak jest mniej oszustów a benzynę trzeba sprzedawać, to ci sprzedawcy którzy wcześniej kupowali nielegalnie (od oszustów) będzie brało paliwo z oficjalbych źródeł np. Lotos, pkn, onico itp. Pakiety o których piszemy większy wpływ będą miały na Onico czy Unimot niż na Transpol (cysterny które wcześniej przewoziły nielegalne paliwo będą to robić legalnie).

   Usuń
 72. Transpol uważam za dobrą krótkoterminową inwestycję - tak do kwietnia maja 2017r. z uwagi na czynniki które wymieniłem czyli akwizycja ( konsolidacja od marca 2016)pakiet paliwowy i przewozowy, brak kosztów akwizycji ( obniżyły wyniki w I kwartale 2016r. o około 2,8 mln) efekty synergii, rozwój przewozu paliw i chemii, oraz rozpoczęcie inwestycji drogowych ( wzrost przewozu masy bitumicznej). Krótkoterminowo jest dla mnie ok, dziś testowali średnią 200, jeżeli obronią w następnych dniach 4,5 w cenach zamknięcia uważam że będziemy w przyszłym roku walczyli z tegorocznym szczytem czyli 5,99 ( w tych okolicach bym sprzedał). Jeżeli w cenach zamknięcia najlepiej na koniec tygodnia będziemy poniżej 4,5 dalej temat będzie dla mnie nieaktualny. Moje typy na cały 2017r. to Pfleider Grajewo, Groclin i LSI trzy spółki które będą rosły i poprawiały wyniki. Czarny koń od połowy 2017 i na 2018 to Feerum ( dziś piękny kontrakt na prawie 140 ml zł) Dla osób z większą wolą ryzyka dwie propozycje z nowych techologii Pilab i Airway Medix. Dla fundamentalistów długoterminowych od roku końca 2017 a nawet poczatek 2018 Mercator, Vigo System i Polwax.

  OdpowiedzUsuń
 73. Przyszły milioner22 grudnia 2016 21:43

  A co powiesz prezesie o kupnie WADEXu pod dywidendę? Troszkę poleciał, a dywidendy dają co roku.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 74. Też uważam, że najwyższa pora myśleć o spółkach dywidendowych.
  Prezes, masz jakieś pomysły? W zeszłym roku ładnie zarobiłem na Wadex, Lena i Polna. Masz jakieś propozycje?

  OdpowiedzUsuń
 75. Czy nie warto ponownie rozważyć zakupu Eurocenta?

  OdpowiedzUsuń
 76. Ja obecnie bardziej szukam spółek rozwijających się a nie które mogą wypłacić wysoką dywidendę i pod to grać.Generalnie w zasadzie każda moja spółka powinna wypłacić dywidendę ale traktuję to jako dodatek do ich rozwoju. Jeśli chodzi o Wadex to dla mnie bardzo słabo wygląda w tym roku, niskie zyski i tragiczne przepływy operacyjne a z nich przecież wypłaca się dywidendy. Jeśli chodzi o Eurocenta i inne firmy pożyczkowe to ja bym obecnie ich akcji nie kupił, to co Ziobro chce zrobić z tą branżą to będzie jej zarżnięcie.

  OdpowiedzUsuń
 77. Prezesie może coś z branży fotowoltaicznej? Pierwsze aukcje już w tym roku. Cena referencyjna wysoka, a projektów z PB na rynku nie dużo.

  OdpowiedzUsuń
 78. Prezes z racji stanu że dopiero wróciłem(a tam gdzie byłem nie było neta)mam pytanie czy warto teraz odkupić Efekt?
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 79. @ wojtek - nie interesuję się obecnie fotowoltaiką (kiedyś sunex obserwowałem) i nie pomogę bo nie znam branży, w mojej ocenie dopóki będzie PiS rządził to węgiel będzie najważniejszy pomimo faktu że jest to nie ekonomiczne.
  @ marek - z Efektem ja bym poczekał może nawet i rok, gdyż wyniki za 4 kw będą raczej gorsze (0,5 mln będzie dodatkowej straty za kredyt w CHF), zagrożenie jest (pewnie będą musieli zapłacić) 3 mln zaległego podatku do US (2 mln kapitał i z 1 mln odsetki), dodatkowo 2 kw i 3 kw jest wysoka baza dzięki Światowym Dniom Młodzieży które mocno nakręciły im wyniki. Generalnie nie spodziewam się pozytywnych informacji które mogą wpłynąć na kurs (chyba że dywidendę 20% zaproponują co mogliby zrobić ale jako że mają kredytów sporo to raczej jej nie będzie), tutaj obecnie nie ma pod co grać. Oczywiście jeśli masz mnóstwo kasy i nie masz co z nią zrobić to możesz go kupić, w perspektywie 10 lat myślę że będzie można ze 100-150 % zarobić (samych dywidend będzie z 50%), spółka jest bezpieczna i z ładnymi wynikami i ładnie generuje gotówkę.

  OdpowiedzUsuń
 80. Ok dzięki
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 81. Ktoś z Was używa wskaźnika AD (Chaikin A/D Line) ? Jak analizować go przy wartościach > 0 ?
  Wrzuciłem go do wykresu dziennego 200 dla Mostalwar. Wskaźnik rośnie od dłuższego czasu, jak interpretować ewentualną nagłą zmianę trendu wskaźnika?

  OdpowiedzUsuń
 82. Hej Prezes !
  Z braku czasu nie zawieram żadnych transakcji tylko analizuję sobie codziennie spółki z Twojego portfela by jak coś zająć jakieś pozycje (na razie mam tylko Bowim i od 1.12.2016 75 % kapitału giełdowego w Energa)
  Ja bym uważał na Livechat bo ktoś sprzedał aż 400 000 akcji 09.12 , więc jak dla mnie pod wzgl technicznym na razie spółka odpada - za duże ryzyko.
  Pozdrawiam WiN !

  OdpowiedzUsuń
 83. Hej Prezes !
  Z braku czasu nie zawieram żadnych transakcji tylko analizuję sobie codziennie spółki z Twojego portfela by jak coś zająć jakieś pozycje (na razie mam tylko Bowim i od 1.12.2016 75 % kapitału giełdowego w Energa)
  Ja bym uważał na Livechat bo ktoś sprzedał aż 400 000 akcji 09.12 , więc jak dla mnie pod wzgl technicznym na razie spółka odpada - za duże ryzyko.
  Pozdrawiam WiN !

  OdpowiedzUsuń
 84. LIVECHAT http://www.bankfotek.pl/view/2045490

  OdpowiedzUsuń
 85. @ marcink - ja się za bardzo nie znam, patrząc na wykres to on rośnie czyli jest akumulacja waloru ale jest to trochę dziwne bo kurs raczej spada.

  @ WiN - co do Livechat to jestem dosyć spokojny bo on kiedyś urośnie (za rok czy 5 lat), jeśli chodzi o te 400 k co piszesz to jednego dnia były dwie czy trzy transakcje na dużym wolumenie ale były to ustawione transakcje, więc bezpieczne. Generalnie po wynikach w lutym możliwe że będzie cześć sprzedawał tych akcji i szukał spółek na których wyciągnę kilkadziesiąt % (Livechat to pozycja na 10%-15% rocznie).

  OdpowiedzUsuń
 86. Witam Prezes, wiem że miałeś IKZE a teraz masz IKE, mam takie pytanie. Załóżmy ze przy IKZE nie korzystam z corocznej ulgi podatkowej a chcę pieniądze wypłacić wcześniej, czy wtedy przy wyplacie rowniez place podatek dochodowy. Zastanawiam się nad IKE albo IKZE. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, nie ważne czy odliczałeś sobie wcześniej ulgę to i tak przy likwidacji będziesz musiał podatek dochodowy od całej wypłacanej kwoty zapłacić. Ike jest lepsze bo tylko zapłacisz 19% od zysku gdybyś całość likwidował i kolejny plus to że można częściowo wpłacone pieniądze wypłacać. IKZE jest dobre dla ludzi którzy są w drugim progu podatkowym bo wtedy mogą sporo zaoszczędzić.

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za odpowiedz ,a tak z innej beczki wszedłem dzisiaj w Helio

   Usuń
  3. Jak oceniacie pomysł PIS odnośnie OFE?
   Pozdrawiam
   Szeniek

   Usuń
  4. IKE jest elastyczne, możesz częśc środków wypłacać(ale w danym roku nie możesz wpłacic więcej niż roczny limit, czyli coś ok. 12.150 zł, nawet jak jednocześnie wypłacasz). "Jedyny" plus to brak podatku belki. Przy długoterminowym oszczędzaniu szczególnie przy portfelu akcyjnym (który w teorii w perspektywie wieloletniej daje większą średnioroczną stope zwrotu niż obligacje) jest to duża zachęta. Jak wypłacasz przed czasem to tylko płacisz skumulowany podatek od zysku, czyli 19 % od tego co udało ci sie zarobić. Sankcja nie jest więc sroga. Zwyczajnie oddajesz to co zarobiłeś na IKE z ta róznica, z podatek płacisz po np. 5 latach a nie corocznie. Dłużej obracasz tą częcią zysku, która normalnie corocznie byłaby podatkiem.
   IKZE to super sprawa dla kogoś w II progu podatkowym. Limit tutaj jest mniejszy (4866 zł) bo i budżet na tym traci. W grudniu wpłacasz 4866 zł a w nastepnym roku podatkowym (a wiec ok. kwietnia - czerwca) otrzymujesz zwrot 32% wpłaconej kwoty a więc ok. 1.557 zł. Przy mniejszych dochodach, gdy płacimy podatek według stawki 19% , ulga jest mniejsza) Oprócz tego masz zwolnienie z podatku belki. Tak więc inwestujesz kwotę 3.310 a obracasz kwotą 4.866 zł. Dostajesz niejako ekstra 1557 zł na inwestowanie z tym, że w chwili wypłaty zwracasz wszytstkie ulgi (jeżeli chodzi o przedterminowa wypłatę), a jak wypłacasz po osiągnieciu wieku emerytalnego to 10% od wypłaconych środków.

   Usuń
 87. @ adin - liczę że się zarobi na Helio, przed nami prawdopodobnie lepsze 3 kwartały r/r więc powinien kurs risnąć
  @ szeniek - po wczorajszym wystrzale gpw po informacji podziału ofe widać że rynek dobrze to przyjął, było ryzyko że 100% zabiorą a jest szansa że tylko 25%. Generalnie mi się wydaje że za 3-5 lat będą chcieli do reszty się dobrać.
  Myślę że do połowy roku będzie spokój na giełdzie a później jak będzie coś wiadomo jak to chcą faktycznie rozwiązać, jak akcje przenieść i w jaki sposób te 25% zebrać/zabrać to na niektórych spółkach można się 10-20% spadków spodziewać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam
   W kwestii OFE, to obecnie w portfelach funduszy znajduje się 147 mld zł. Do Funduszu rezerwy Demograficznej ma trafić 36,4 mld zł, a reszta tj. 110,6 mld zł będzie przekazana na indywidualne konta emerytalne w ramach III filaru. W akcjach OFE mają łącznie 119 mld zł, z tego w akcjach polskich spółek 109 mld zł. Wynika stąd, że ewentualna podaż akcji spółek z GPW ze strony funduszy inwestycyjnych zarządzających III filarem, które powstaną z przekształcenia obecnych OFE, może być znikoma, a nawet żadna.
   MG

   Usuń
 88. Witam,
  co sądzicie o spółce FERRO? Fundamentalnie wygląda ekstra, martwi mnie tylko płynność obrotu i tempo wzrostu kursu.

  OdpowiedzUsuń
 89. Ferro to chyba spolka rowniez wrazliwa na kurs USD.

  20.09.2016.:
  "W I półroczu grupa Ferro zanotowała wzrost marż brutto zarówno w segmencie baterii i akcesoriów łazienkowych, jak i armatury instalacyjnej. - Dotychczasowy poziom marż chcielibyśmy utrzymać, zwłaszcza jeśli nie wzrośnie kurs dolara - twierdzi Raczek."

  L

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ferro jakieś 1,5 roku temu miałem w portfelu kupowane po około 8,50zł, w przypadku tej firmy jest duży minus i mały plus: minus to fakt iż ponad 60% akcji jest w rękach OFE więc realne jest że za rok będzie to firma państwowa, plus to jest fakt iż menagerowie chcieli już raz ją wykupić ale zbyt niska była cena wezwania, realne jest że mogą chcieć wezwanie powtórzyć. Jak dla mnie duże ryzyko a mały potencjał zarobku.

   Usuń
  2. Wracam do tematu Eonet. Czy ostatnie spadki raczej są reakcją na rezugnację Batorego, czy spodziewane są słabsze wyniki za 4 kwartał?
   Czy wiadomo w ogóle dlaczego Batory zrezygnował?
   Pozdrawiam
   Szeniek

   Usuń
  3. Tak, eonet raczej spada przez Batorego oraz sporo spekuły weszło po wynikach za 3 kw i możliwe że cześć z nich sprzedaje. Wyniki za 4 kw mogą być lepsze r/r gdyż trzeba pamiętać że im dużo prac skończyło się w 1 kw (mieli świetne wyniki) i dopiero na 1 kw trzeba uważać.

   Usuń
 90. W tym roku szykuje mi się spory podatek do zapłacemie. Jak w tym przypadku wygląda założenie konta IKZE? Czy będę mógł pomniejszyć sobie ten podatek? Ktoś coś wie na ten temat? Czy z IKZE mogę kupować akcje?
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz duży podatek do zapłacenia z giełdy to IKZE Ci go nie pomniejszy, jeśli masz duży podatek dochodowy z pracy (najlepiej 2 próg podatkowy) to wtedy IKZE jest dla Ciebie świetnym rozwiązaniem. Możesz mieć ikze maklerskie (np w bosiu) i wtedy kupujesz i sprzedajesz akcje czy obligacje, nie można tylko na kontraktach grać.

   Usuń
  2. 2 próg podatkowy w PL dotyczy ok. 2% opodatkowanych. Tajemnicą nie jest, że jeśli ktoś w niego wpada to albo przez przypadek albo dlatego, że jeszcze nie jest na liniowym 19% :P

   Usuń
  3. @ Anonimowy. Też mam problem z podatkiem To znaczy sporo do zapłaty. Teraz próbuję ten podatek przenieść na przyszły rok, ale nie wiem czy mi się uda, bo coś zmienności na rynku nie ma tam gdzie jej potrzebuję. A operacja, którą właśnie przeprowadzam to jednoczesne kupno i sprzedaż tego samego instrumentu pochodnego i jak jedna noga wygeneruje stratę to zamknięcie tej transakcji przy jednoczesnym otwarciu nowej identycznej. Potem w nowym roku chce zamknąć obie. Stratę rozliczę w 2016 roku a zysk w 2017 roku. Pierwszy raz coś takiego robię i widzę, że jest kilka elementów, które nie wziąłem pod uwagę, ale zostało jeszcze 2 dni do końca roku, więc może trochę uda mi się przenieść.

   Usuń
  4. Pamiętaj że dzisiaj był ostatni dzień (dwudniowy cykl rozliczeniowy) aby można zrobić stratę lub zysk podatkowy, od jutra wszystkie transakcje idą na konto 2017 r. Co do Wistil i deweleporki to mi się to podoba bo mają nieużywaną ziemię (teren poprzemysłowy) i to dzięki deweloperce sprzedadzą i będzie dodatkowa kasa.

   Usuń
  5. operacje przeniesienia zysku robię na kontraktach na ropę na platformie forexowej. Tam rozliczenie jest do ostatniego dnia handlu czyli do piątku.
   A co do Wistilu to liczę na to, że inni też tak będą myśleć i może też to podbić cenę, a realne efekty działań zobaczymy za kilka lat.

   Usuń
 91. Co do pomniejszenia podatku. To jeżeli w wyniku skorzystania z IKZE będziesz miał do zwrotu podatek (ale to wlicza się do pit z dochodów z pracy) to ta nadpłatę będziesz mógł zaliczyć na poczet podatku jaki będziesz miał do zapłacenia z tytułu zysków kapitałowych.

  OdpowiedzUsuń
 92. Witam Prezes. Chciałem cię zapytać o kwestie techniczną. Jak ustawiasz stopy i czy wogole? A drugie pytanie: co myślisz o rynku FOREX? Myślisz że można na tym zarobić? Czy Day trading ma wogole sens?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ustawiam żadnych stop lossów gdyż ja raczej inwestuję niż spekuluję (przy spekulacjach jest to konieczne), moje inwestycje są z zasady na dłuższy termin (kupując akcje firmy zakładam że mogę je trzymać rok czy nawet 5 lat) ale gdy zakładany przeze mnie wzrost zrealizuje się szybciej to wtedy sprzedaję. Jako że inwestycje są na dłuższy termin dopuszczam że może być przejściowy spadek 10% czy nawet 20% (wtedy stop mógłby mi zamknąć pozycję) ale jeśli zrealizuję się to pod co grałem (np. wzrost przychodów i zysków czy przejęcie/wezwanie/dywidenda) to kurs powinien wcześniej czy później urosnąć. Co do forex to wielokrotnie pisałem już że nie dotykam wszelkich inwestycji opartych na dźwigni finansowej (kontrakty, waluty, ropa itd) gdyż od forexu w 2000r. zacząłem inwestowanie (od opcji), jak większość graczy pierwsze chyba 3 transakcje miałem mocno zyskowne (ze 100% zarobiłem) a później w przeciągu kilku lat straciłem spore pieniądze. I przestałem tak inwestować nawet nie przez to że straciłem kasę tylko dlatego że prawie całą dobę śledziłem notowania walut, wstawałem nawet 2-3 w nocy i obserwowałem notowania, przez to siadła mocno psycha i zaniedbałem życie osobiste. Na forexie można zarobić ale udaje się to tylko nielicznym i generalnie odradzam, każdy słyszał ile tysięcy firm upadło kilka lat temu jak złotówka gwałtownie się osłabiła, wówczas niewielu graczy i analityków to przewidziało i przetrwało. Czy Day trading ma sens? Jeśli można na tym zarobić to czemu nie, takie inwestowanie to domena raczej dużych kapitałów, kilkaset tysięcy czy nawet milionów, wówczas kurs jak wzrośnie nawet tylko 1 % to od 1 miliona będzie to już 10.000 zł zysku więc dniówka spora, w day tradingu bardziej uczestniczą technicy a ja nim nie jestem. Ja przeciętnie inwestuję 5000zł a jeden walor więc nawet gdybym zarobił 1% to tylko będzie 50 zł (jeszcze odjąć koszty prowizji) więc mi się nie kalkuluje.

   Usuń
 93. Na EUCO znowu pojawiła się podaż na poziomach niższych niż kupował prezes. A już myślałem, że 35,70 to dość silny poziom i raczej od tego momentu zaczną wzrosty pod wyniki i dywidendę.
  A tu zupełny brak popytu.
  Pozdrawiam
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dzisiaj patrzyłem że na 35zł zleciało, ja zakupami prezesa spółki bym się nie sugerował, on tak zebrał nie umiejętnie (zamiast stopniowo zbierać to przez górne widełki zebrał i sporo przepłacił). W tym tygodniu mogą na różnych firmach dziać się cuda więc nie ma co do tych zagrań przykładać wagę. Myślę że na Euco zacznie się od lutego gra tak jak piszesz pod wyniki i dywidendę ale wyższych poziomów jak 42-45 raczej bym nie oczekiwał.

   Usuń
  2. Też podejrzewam, że wahania kursów mogą się pojawiać z uwagi na robienie strat do 28.12. Sam czekam z kilkoma pozycjami do kupienia.
   IRL rośnie mimo, że poszły komunikaty o sprzedazy przez insajderow. Tak spolka zachowuje sie wbrew zasadom.
   Pozdrawiam
   Szeniek

   Usuń
 94. Kurs na Aviaam L. się osuwa. Myślę, że to dobry moment na wejście o ile ktoś sprzeda po aktualnym kursie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @ szeniek - na IRL to niewielka dzisiaj podaż że jakby chcieli to spokojnie 16 zł by zrobili, z tymi insajderami to dziwna sprawa

   @marcink - z Aviaam poczekaj chwilę, podpytam się Dovado czy może oszacować wyniki i czy ma jeszcze akcje, on teraz mocno promuje Mirbud ale może coś więcej wie o AL. Z AL to jest o tyle problem że oni stałe zyski mają niezbyt duże i tylko można grać pod dodatkową sprzedaż czy pośrednictwo z samolotów a ile to mogło wynieść w danym kwartale to ciężko się dowiedzieć. To jest trochę inwestycja podobna do Bowim, wiemy obecnie że wyniki za 4 kw będą świetne ale jest możliwe że za 1 kw mogą być słabsze, nie ma tej regularności która jest ważna przy inwestowaniu.

   Usuń
 95. Ok, namówiłeś mnie ;)
  marcink

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie Aviaam Leasing to Dovado mi napisał że liczy na 30 mln zysku w 4 kw (tak mu wychodzi z transakcji samolotami) więc wyniki byłyby 100% lepsze r/r, nawet przyjmując że będą 50% lepsze to jest progres, dodatkowo oni mają niską bazę w 1 kw więc możesz próbować zagrać pod wyniki za 4 kw i ewentualnie 1 kw. Oni począwszy od 2 kw mają już mocniejsze wyniki i może być trudno im je pobijać choć nie można wykluczyć, trzeba pamiętać że oni mają kupić i leasingować 18 samolotów począwszy od 2 kw więc pewnie im mocno zadłużenie wzrośnie a nie koniecznie będzie to widać już w wynikach (zysk z leasingu). Dlatego można rozważyć zakup pod wyniki ale z opcją że po 1 kw będzie sprzedaż akcji, ja w tym roku nie kupuję raczej żadnych akcji gdyż na początku roku muszę kasę na IKE przerzucić i pewnie jakieś akcje przenieść.

   Usuń
 96. Wielkie dzięki za informacje.

  OdpowiedzUsuń
 97. Witam,co myślisz o Prairie Mining? Czy na bardzo długi okres warto kupić?
  Pozdrawiam Marcin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie Praire jest z 50-60% przewartościowane a obecny poziom zawdzięczamy spekulantom, wydaje mi się że kurs będzie spadał. Jak dla mnie nie warto kupować na długi termin bo tutaj fundamenty mogą się pojawić dopiero za może 5 lat, po co kasę tyle lat kisić, ona musi pracować. Lepiej w dywidendową wrzucić i przez 5 kat zarobisz 50% i wtedy jak Praire ruszy z wydobyciem to można kupować. Tak to widzę.

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź

   Usuń
 98. Witaj,Prezes.Mam resztę akcji Capital Partners. Twoim zdaniem sprzedać ze strata czy uśrednić i czekać na przyszły rok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkowicie się tą spółką nie interesowałem i nie wiem o co w niej chodzi więc wiele nie pomogę, z uśrednianiem to jest tak że ja to robię gdy jestem pewien że dane akcje wzrosną, jeśli masz pewność że firma będzie się rozwijała to dokupuj a jak nie masz pewności to odpuść. Jedyne co mogę doradzić to dzisiaj jest ostatni dzień zrobienia optymalizacji podatkowej i jak sprzedasz akcje ze stratą to ci się podatek obniży w przyszłym roku - akcje możesz nawet dzisiaj lub jutro odkupić a optymalizacja jest zrobiona.

   Usuń
 99. Prezesie, za pół godziny walne iAlbatros. Masz może jakieś nowe informacje, co się może wydarzyć? I dlaczego ktoś cały czas trzyma kurs na 9,70?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ja biedny żuczek mogę wiedzieć, dzisiaj się pewnie dowiemy co uchwalili, gdyby wczorajszą propozycję metlife OFE uchwalili i kupujący tyle zapłacił to byłoby świetnie, 50-70 % byłoby bezpiecznego zarobku. Jeśli chodzi o podaż na 9,70 to nie bardzo rozumiem komu zależy aby blokować, przecież jeśli dojdzie do sprzedaży spółki to kurs będzie kilka poziomów wyżej - jedyne co mi przychodzi do głowy że sprzedaje ten który kupował na ostatnich spadkach czyli w okolicach 8 zł.

   Usuń
 100. Słuchajcie, jest gdzieś w sieci dostępna baza historycznych wskaźników fundamentalnych i kursów akcji dla spółek z GPW? Baza na zasadzie amerykańskiej Value Line. Na biznesradar mogę jedynie obserwować (chyba, że czegoś nie wiem) zmiany wsaźników r/r (2015) a chciałbym przynajmniej 3 lata wstecz.

  OdpowiedzUsuń
 101. Prezes, myślę o zrobieniu straty na EUCO i odkupieniu po obwecnej cenie. Strasznie mi ciąży ten papier, tylko szkoda, ze nie mam nikogo bliskiego z rachubkiem maklerskim. Co o tym sądzisz? Czy lepiej czekać do dywidendy?
  Mam obecnie 500 szt. za ok. 38zl
  Pozdrawiam
  Szeniel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymaj do dywidendy bo myślę że jest szansa że wzrośnie kurs tak jak ci wczoraj pisałem, nie ma sensu płacić prowizje gdy może za 3-6 m-cy sprzedaż akcje.

   @marcink - na biznesradar wskaźniki można 3 lata wstecz przeglądać, musisz przy dacie trójkąt wciskać i będzie się całość przesuwała.

   Usuń
  2. A co by dało to ,że masz kogoś z rachunkiem maklerskim ??

   Usuń
  3. Sprzedałbym po lepszej cenie. Teraz sa dosc duze widelki.
   Szeniek

   Usuń
  4. Załóż sobie 2gi w innym biurze tez darmowy i wtedy sam sobie przelewasz i zawsze jakaś dywersyfikacja jest.

   Usuń
 102. @Prezes
  wiem, dla pojedynczej spółki tak ale ja chcę wyrzucić sobie wszystkie spółki i dla nich historyczne wskaźniki korzystając ze skanera akcji. Przepisanie historii wskaźników dla wszystkich spółek będzie zbyt czasochłonne.

  OdpowiedzUsuń
 103. Co tak rzuca kursem IAlbatros?
  Ktoś był lub wie, jak zakończyło się głosowanie?
  Pozdrawiam
  Szeeniek

  OdpowiedzUsuń
 104. Cześć Prezes.

  Dołączam do Ciebie na Wistilu. Ładne wskaźniki. Spodobało mi się to co piszesz oraz analiza OBSa. Po kilku dniach oczekiwania udało mi się nabyć dzisiaj mały pakiecik akcji. Raczej nie jest to spółka na lata. Liczę po prostu na to, że rynek zacznie ją wyceniać z czasem zgodnie z jej wewnętrzną wartością, która jest grubo ponad 100 PLN za akcje, co może się wydarzyć tak za tydzień jak i za rok. Ale nigdzie mi się nie śpieszy. Dzięki za wpisy i powodzenia w Nowym Roku.
  Iwan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli kupiłeś dzisiaj 80 sztuk.

   Usuń
  2. 100 sztuk było 63 zł, ja nikogo nie oceniam przez wielkość portfela, bardziej dla mnie liczą się jakie kto procentowe stopy zwrotu osiąga. Co do Wistil ja bardziej patrzę na możliwości poprawy wyników a te są duże, przez słabą złotówkę wyniki za 4 kw i 1 kw powinny być znacznie lepsze r/r, co do dalszych okresów to się zobaczy (ale też powinno być dobrze).
   @ szeniek - masz rację że buja iAlbatrosa, najpierw wyglądało to że coś nie tak na Walnym poszło ale teraz wróciło do normy, trzeba czekać na komunikat.

   Usuń
  3. Tak i jest. po 63 PLN. jak na tutejszą płynność wystarczy.

   Usuń
  4. Mnie najbardziej C/Z przekonuje oraz wciąż spadające zadłużenie. Wiem, że jest podwójny fixing, mały free float i jeszcze pare minusów się znajdzie, ale widać, że ktoś z głową prowadzi ostatnio ten biznes. Nie bardzo mi się podoba ta deweloperka, którą planują, ale zanim ewentualne następstwa tej decyzji będą widoczne w wynikach to jeszcze wiele wody w rzece upłynie i pewnie dawno mnie już tutaj nie będzie.
   Tak jak pisałem. Nie jest to spółka na lata. Przez lata mam nadzieję potrzymać Briju i Vindexus. Tutaj widzę duży potencjał wzrostu, a w przypadku Videnxusa przy dużo mniejszym ryzyku.

   Usuń
  5. Mnie tez sie WISTIL podoba, podzielam powyzsze opinie.

   Ale Panowie chyba nie dokonca rozpoznaliscie spolke :) To taki Berkshire Hathaway Inc., zaczynali podobnie od firmy wlokienniczej ... :))))

   L.

   Usuń
 105. Dzisiaj mi uciekło Onico. Zbyt długo zbierałem sie do ustawienia zlecenia.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 106. O to jutro Szeniek jeszcze kupisz Onico tak myślę. Trochę długo buja się te Onico, aż tak długo nie spodziewałem się, że będzie spadać. Mam nadzieję, że jak nie w tym roku to w następnym coś się zacznie jak myślicie? Dziś kupiłem IAlbatros ciekawe jak tutaj wyjdzie, ale jak Prezes posiada to i ja nie stracę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry żart :-) Oczywiście w pesymistycznym scenariuszu (gdyby nie było sprzedaży) zakładam że nie stracę ale może być tak że trzeba będzie 2-3 lata potrzymać. Czekam teraz na komunikat z Walnego (coś długo nie dają) i jak będzie zgoda na sprzedaż bez żadnych dziwnych warunków (jakieś audyty biegłych itp) to jutro dokupuję za część kasy akcje i po informacji o sprzedaży za resztę wolnej kasy.

   Usuń
 107. Piszę o 80 sztukach akcji Wistilu, bo sam przez Twoje zlecenie kupiłem tylko 20 ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to witam kolegę. :) Ja po Twoim zleceniu, które wystawiłeś na 63 przeniosłem swoje na 63.10, dzięki temu byłem pierwszy w kolejce. Wcześniej miałem po 62.50 już jakiś czas. Ale chętnych do sprzedaży nie było. Ale i tak weszło po 63. Twoje też wejdzie. Mnie już w arkuszu po tej stronie mocy nie ma, więc nie będziemy sobie podbijać. Powodzenia.

   Usuń
  2. Ja założyłem już przy cenie 53 zł kupienie ok. 200-250 akcji Wistilu i kupując systematycznie swój cel osiągnąłem. Mam już ponad 200 więc mocno nie przeżywam tej resztki

   Usuń
  3. Już są uchwały Ialbatrosa. Krotko mowiac:
   1. Cena sprzedaży to min. 145 mln

   2. Transakcja do marca 2017
   3. Skup akcji od 10 do 33% za cenę nie nizsza niz srednia z 6 miesiecy
   Czy to co napisalem sie zgadza?

   Usuń
  4. Źle napisałeś, cena sprzedaży 140 mln a cena skupu 145 mln, świetne wiadomości, opisałem to już w treści tego postu.

   Usuń
 108. Racja, moja pomylka. Jak przewidujesz cene za akcje przy skupie? I ile moga skupic akcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Około 70 zł, chcą mieć skupionych 33% a już mają 12% (tego nie zdążą umorzyć) więc skupią 21% z 11,6 mln czyli jakieś 2,3 mln, dzieląc 145 mln kasy na skup przez 2,3 mln akcji da prawie 70 zł.

   Usuń
 109. Witam Prezes
  Myślisz że dzisiaj jeszcze się kupi ialbatros w dobrej cenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaka dla Ciebie jest dobra cena? Dla mnie wszystko poniżej 12 zł to jest dobra cena bo tak można mówić jeśli będzie można spokojnie wyciągnąć 15-16 zł a realne jest nawet 17-18zł. Sam jestem ciekawy co dzisiaj będzie się działo, fundy już wczoraj wiedziały o wynikach i nic nie robiły więc raczej z ich strony popytu nie będzie, zobaczymy czy drobnica się rzuci do kupna.

   Usuń
 110. Pracuję w branży budowlanej i na styczeń już są zapowiedziane duże podwyżki cen stali

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że podwyżki stali to dobrze dla Bowim ale najlepiej jakby te wzrosty były równomiernie rozłożone na cały kwartał wtedy wyniki będą bardzo mocne, najgorsze jak duży wzrost w styczniu a później spadek w lutym i marcu.

   Usuń
 111. A ja dzisiaj oddałem BOWIM za 4,20. 1 zł na akcji mi wystarczy. Jeżeli uda sie kupić poniżej 3.90 to wrócę.

  OdpowiedzUsuń
 112. Zmiany w INTER RAO LIETUVA AB
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/26063972,inter-rao-lietuva-ab-40-2016-ab-inter-rao-lietuva-supervisory-council-appointed-evgeniya-popova-to-the-position-of-the-chairman-of-the-supervisory-council-and-appointed-evgeny-miroshnichenko-to-the-board

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sporo z końcem roku dzieje się w firmie, może wymieniają menagerów za kiepskie wyniki, przyjmuję to na razie na spokojnie i czekam rocznego raportu.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni