"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 18 listopada 2016

Livechat Software - drogi USD to ekstra zyski


https://cdnx.livechatinc.com/investorpl/uploads/2014/03/livechat_logo_2010x1205.jpg

Livechat Software - spółka informatyczna oferująca w modelu SaaS usługi wspierające sprzedaż i obsługę klientów. Główny ich produkt to Livechat czyli narzędzie służące do bezpośredniej komunikacji pomiędzy odwiedzającym stronę internetową firmy a właścicielem.
Kupiłem 150 akcji po 45,51, inwestycja na długi termin (nawet kilka lat), oczekiwana stopa zwrotu ponad 10% rocznie.

Zakup Livechat jest zaprzeczeniem mojej filozofii inwestowania czyli kupowania spółek rozwijających się, tanich z c/z na poziomie 5-6 gdyż jego wskaźnik to aż 38 czyli można powiedzieć że potwornie drogo. Jednak do zakupu tych akcji skłoniło mnie kilka czynników o których poniżej.
Livechat od wielu lat notuje dynamiczne wzrosty przychodów i zysku netto (są to wzrosty na poziomie 50% r/r) i na poziomie zysku netto generuje gotówkę (przepływy operacyjne).
Tak mocny rozwój wynika zapewne z rozszerzania zakresu usług obecnym klientom oraz nieustannego pozyskiwania nowych klientów, w ciągu roku liczba pracowników wzrosła dwukrotnie (do 70) i są to zarówno handlowcy jak osoby obsługujące "starych" klientów. Livechat przekazuje do wiadomości co miesiąc komunikaty o pozyskanych nowych klientach netto (uwzględnia rezygnacje) i np. w miesiącu październiku pozyskała 460 netto nowych klientów i obecnie obsługuje 17.409 co stanowi 36% wzrost (rok temu było 12.744) link raport.
Livechat jest trzecim globalnym dostawcą swojego oprogramowania z 7,2 % udziałem w rynku (przed nim tylko LivePerson i Zopim), rynek ten ma wzrastać średniorocznie o 8,1%. Klientami firmy są np. Orange, Adobe, Samsung, Pizza Hut, Ryanair, amerykański Departament Stanu czy piłkarski Tottenham Hotspur. Istotna jest struktura geograficzna klientów bo dominują ci ze Stanów Zjednoczonych, czyli osiągane przychody są w dolarach amerykańskich (około 90% przychodów firmy). I właśnie dolar jest kolejnym czynnikiem który powinien pozytywnie wpływać na wyniki. W dniu dzisiejszym kurs USD/PLN osiągnął poziom 4,20 i jest to najwyższy poziom od 14 lat, w ciągu ostatnich 3 miesięcy wzrósł o 10%. W mojej ocenie wzrosty dolara będą nadal trwały i nie wykluczam iż za rok czy dwa zobaczymy 5 zł na "liczniku", wpływ na to będą miały podwyżki stóp procentowych w USA (szacuję że o 0,5% do końca 2017r.) oraz możliwe wycofywanie kapitałów inwestorów z Polski.
Poniżej stworzona przeze mnie tabelka z prognozą zysków w najbliższych 5 latach, przyjąłem że w zysk będzie rósł co roku odpowiednio o 50%, 40%, 30%, 20%, 10%.


Według powyższej tabeli wynika iż za 5 lat przy założeniu że kurs się nie zmieni c/z będzie na poziomie 10,28 czyli atrakcyjna wycena, przez ten czas zarobi 413 mln i liczę że tyle wypłaci w formie dywidendy co dałoby 40% (czyli 8% rocznie). Co ważne nie uwzględniałem możliwego pozytywnego wpływu kursu dolara którego wykres roczny poniżej.


Aktualne wskaźniki finansowe to c/z 37,46, c/zo 30,34, c/wk 30,32, ev/ebidta 28,56 link wskaźniki, firma 29 listopada prezentuje wyniki za 2 kw (mają przesunięty okres obrachunkowy) i prognozuję zysk netto na poziomie 10,2 mln.

Od strony technicznej kurs jest w trendzie wzrostowym który powinien być kontynuowany ale możliwa jest korekta nawet do 42,50 (wówczas dokupuję 50 akcji) link wykres


W przypadku tej firmy nie widzę poważniejszych ryzyk, jedyne ale chyba nierealne to wyłączenie na zawsze internetu :-)

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
Udostępnij:

26 komentarzy:

 1. Cześć. Co sądzisz o Loyd. Otrzymuję sygnały, że to może być strzał w 10. M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat Loyda już się kilka razy wypowiadałem, ja bym tego po 10 groszy nie kupił ale spekulanci robią sobie często kółeczka pomiędzy 25-50 groszy więc nie wykluczam że może rosnąć. Poszukaj w komentarzach na fundamentalny blog prezesa

   Usuń
 2. Witam Prezes

  Technicznie to nie kupiłeś za dobrze tego Livechata. Moim zdaniem kurs jeszcze spadnie do 44zł. Wyniki dopiero 29 listopada to jeszcze trochę może pobujać...

  OdpowiedzUsuń
 3. Witajcie przepraszam że nie na temat ale nie wiem pod którym postem mógłbym to zamieścić ale może coś podpowiecie
  Szukam jakiegoś domu maklerskiego aby mieć alternatywe a nie zostać na lodzie gdyby rzeczywiście okazało sie ze BM Deutsche Banku sie zamyka a własnie tam mam rachunek...Może macie jakieś sugestie prubuje porównywać te biura i albo jest opłata za prowadzenie konta,darmowe ale nie ma aplikacji do analizy,albo z opuznieniem 15 min nie w czasie rzeczywistym,wysokie prowizje lub inne opłaty czy też problemy z pojawiające sie z dostepem...Alior wygląda dość ciekawie ale może coś podpowiecie jeszcze pod rozwage...
  dzieki i pozdrawiam.
  Spekulant

  OdpowiedzUsuń
 4. pkobp ma ciekawą ofertę w tej chwili

  OdpowiedzUsuń
 5. Pko Bp i Pekao Sa to najgorsze biura maklerskie.

  OdpowiedzUsuń
 6. @ anonim - zawsze jest najtrudniejszy moment wejścia, przy dzisiejszym wyskoku dolara uznałem że dobry moment na wejście, jak spadnie nawet do 42,5 jak mi z wykresy wychodzi to wtedy dokupuję.
  @ spekulant - ja korzystam z biura maklerskiego mbanku i bos sa i zdecydowanie bardziej polecam bos gdyż mają świetną aplikację na telefon (mbank ma ale nie można zawierać trnsakcji) i moge w terenie zawierać transakcje ( w terenie i na szybko kupiłem Onico które 80% urosło), wadą bosia są minimalne prowizje od transakcji 5zł (dlatego komuś kto robi transakcje po 500 zł to średnio się opłaca), prowizja to 0,39% ale ja mam 0,29% bo należe do SIG za co jest zniżka (mi się opłata członkowska 79 zł zwróciła po miesiącu, na dniach powinna być promocja za 59zł). Plusem jest że zmieniam sobie pakiety jak wiem jaki mam / będę miał obrót w miesiącu i ma podgląd na więcej ofert kupna i sprzedaży (teraz mam 5)
  Potwierdzam że PKO BP ma dobrą ofertę ale nie znam ich systemów transakcyjnych i jak jest z telefonem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Boś wygląda ciekawie a jak z programem do notowań NOL 3 bo widzę że jest on darmowy w pakiecie żółtym ale już dodatkowo płatna jest STATICA 4 z której obecnie korzystam w DB.Czyżby STATICA była lepszym programem do analizy niż NOL?Nigdy nie pracowałem na NOL3.

   Usuń
  2. Prezesie, też jestem w mBanku i da radę robić transakcje przez telefon, tylko nie przez aplikację ani nie przez mbank.online.pl tylko przez mbank.pl po prostu. I trzeba wiedzieć jak dokładnie się papier nazywa żeby wpisać ręcznie w to okienko, bo żadne podpowiedzi nie wyskakują, a jak się przekręcić choć jeden znak to lipa, nie da się przejść do następnego okienka. Trochę musiałem pokombinować ale taka praca więc nie miałem wyjścia i teraz jakoś te transakcje puszczam przez telefon, ale przyznam że nie jest to wygodne. Pozdrawiam, przyszły milioner

   Usuń
  3. Ja w mbanku korzystałem przez mbank.online.pl i było mi makabrycznie ciężko jak musiałem w telefonie jakąś transakcję zawrzeć, do tego na ror dochodziło mi mnóstwo giełdowych operacji i ciężko mi było doliczyć się osobistych pieniędzy (historia transakcji). W bosiu aplikacja na telefon jest bardzo dobra i w sekundę mogę zawrzeć transakcje.

   Usuń
 7. Ja nigdy nie pracowałem na Statice bo nie była mi potrzebna, gdyż od wykresów i techniki korzystam z liczb i fundamentów. Nol 3 dla mnie w zupełności wystarcza gdyż obserwuję sobie liczbę kilkudziesięci walorów i gdyby zaszła potrzeba to doslownie dwa kliknięcia i mogę kupić czy sprzedać wybrany walor. Więcej od strony funkcjonalnej czy technicznej nie pomogę bo się poprostu nie znam :-). Dodam iż kilka razy pisałem z maklerami i byłem w biurze w warszawie i jestem zachwycony pełnym profesjonalizmem, na emaile odpisywali nawet o 3 w nocy a w biurze momentalnie załatwiali mi skomplikowane sprawy (likwidowałem w tym roku IKZE i brałem w wezwaniu więc są to świeże spostrzeżenia).

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuje za informację,pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Prezesie myślałem, że niskie C/Z to u ciebie żelazna zasada. Podobnie uważam, że Livechat to przyszłościowa spółka, jeśli z czasem dołożą virtualizację to podwyższą swój standard. Obecnie dolar drogi i to na plus dla spółki, jednak mały minus wg mnie to, że 90% to przychody w USD. Jednak po twej wgłębliwej analizie biorę spółkę pod obserwacę i zakup.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej Livechat to jedyny wyjątek, niestety nie zachwyciły mnie wyniki za 3 kw większości firmy, mam sporo wolnej gotówki i postanowiłem ją chociaż trochę zainwestować. Livechat wyniki podaje za 10 dni i c/z już powinno zjechać do 33, ponadto spodobało mi się wysoka liczba pozyskanych nowych klientów w październiku (460 netto) oraz mocny wzrost USD. Co do 90% przychodów w USD to w najbliższym czasie (2-3 lata) dolar powinien się jeszcze trochę wzmacniać, a i perspektywy dla polskiej złotówki są bardzo słabe, eksporterzy a takim jest Livechat powinny pokazywać mocne wyniki.

   Usuń
 10. witam powiedz prezesie co myślisz o rank progress c/wk 0,21 , c/z 7,3 wyniki drugi kwartał z rzędu ładne a kurs na razie w trendzie bocznym podobno niebawem mają sprzedać jedną z galerii co da niezły zastrzyk gotówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie potrafię analizować takich spółek jak Rank Progres i ci nie pomogę, generalnie z tego co wiem to w przypadku nich można patrzyć na wartość księgową czyli kurs jest zdecydowanie za nisko ale zarówno wysokie zadłużenie kredytowe jak i fakt iż ostatnio prezesa na rynku sprzedawał akcje nie jest dobrym prognostykiem dla dużych wzrostów kursu.

   Usuń
 11. Korzystającym z Deutsche Banku radzę się wstrzymać na razie z przenosinami. Jest spora szansa, że inne biura maklerskie będą o was walczyć (promocjami).

  Leigh

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam akcje w DB powiedzcie proszę co będzie z moimi akcjami jak biuro ogłosi upadłość? Czy zostaną u mnie na koncie czy będą może jakieś problemy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze to DB nie bankrutuje tylko zamyka w Polsce działalność więc bez nerwów, w przypadku upadłości biura to akcji nigdy się nie traci a są tykko przenoszone do innego biura. Tutaj będzie jak Leigh napisał i inne biuro maklerskie przejmie DB dlatego nie masz co się martwić i nic raczej nie rób.

   Usuń
  2. Ja mam rachunki i w BOŚu i w DB Makler uważam że BOŚ ma najlepszą platformę do składania zleceń jest przejrzysta i łatwa w obsłudze do tego jest jeszcze BOSSA Skaner przydatne narzędzie do sprawdzania na szybko starszych wyników NOL3 też jest świetny ale ma ograniczoną liczbę alarmów a w statice można ustawić nie ograniczoną liczbę alarmów (i do tego ją używam) dodatkowo w DB Makler można modyfikować liczbę akcji do kupna lub sprzedaży w zaczętym zleceniu w BOSSie niestety jest to nie możliwe (trzeba anulować zlecenie) za to w db Makler można sprawdzić historię transakcji tylko rok do tyłu a w BOSSie bez ograniczeń no i w BOSSie nie opłaca się robić małych zleceń (ja mam prowizję 5zł a od zlecenia o wartości od 1724.13 0.29% a w DBMakler płacę tylko 1.9zł do 1002)

   Usuń
  3. Dzięki za opis już mam powoli jakiś obraz tych rachunków.

   Usuń
 13. Witam. Jak oceniasz podane wyniki za II kw, czy spełniły twoje oczekiwania. Chcę zakupić akcje po 48zł, myślę, że przy korekcie osiągnie tą cenę. Z góry dzięki za opinię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Livechat Software podał wyniki które są o 0,46 mln (5%) gorsze na poziomie zysku netto niż szacowałem, zysk kwartalny wzrósł o 43% z 6,82 mln do 9,74 mln, przepływy operacyjne i pozostała reszta jest ok, c/z spada do 38. Podtrzymuję moje przewidywania odnośnie dalszego przyrostu zysków które podałem w poście o zakupie Livechat (mogą być w pierwszych latach trochę niższe a w późniejszych wyższe niż szacowałem) gdyż osłabienie złotówki w stosunku do dolara w ostatnich dniach powinno pozytywnie wpływać na przyszłe wyniki (oczekuję dalszego osłabienia złotówki) a okres analizy w którym szacowałem poziom określonych zysków wydłużam o 1 miesiąc, czyli 5 do lat i 1 miesiąc. Co ciekawe wyniki Livechat Software są odrobinę lepsze od konsensusu PAP. Dodatkowo Livechat podał dane o liczbie klientów korzystających z ich usług, wzrost w listopadzie jest o 362 a rok do roku o 35%, tempo pozyskiwania klientów jest trochę zbyt niskie aby zrealizować moje założenia ale może mocny dolar pomoże. Jest realne że kurs może się cofnąć do 48 a może i nawet odrobinę niżej, jednak ja na spokojnie do tych spadków podchodzę, w długim terminie akcje Livechat będą rosły, gdyż ich biznes będzie przez wiele lat się mocno rozwijał.

   Usuń
 14. Wielkie dzięki za obszerną analizę i swoje wnioski. Pozyskiwanie klientów wciąż istnieje, więc to dobrze, chociaż nie tak wielkie jak oczekiwałeś. Jednak to na plus, że jest wzrost. Chcę zakupić akcje w ramach IKZE, więc nastawiam się na długotrwały okres. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 15. Piszesz o braku zagrożeń dla spółki. Moim zdaniem jest jedno "ale", które pojawia się w związku z dzisiejszymi obrotami. Chodzi o przejęcie spółki. Gdyby pojawił się taki temat, a jak wiemy w tej branży nie jest to rzadkość, aktualna kapitalizacja może się wydawać wystarczająco atrakcyjna dla akcjonariuszy. A wtedy może być po wzrostach. Trudno mi sobie wyobrazić, żeby ktoś z dużych graczy branżowych nie połakomił się na livechat...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątpie żeby ktokolwiek w tej cenie chciał oddać kontrolę nad spółka która co roku powiększa o 50% zyski i perspektywy dla branży są bardzo dobre. Dlatego gdyby ktoś chciał przejąć spółkę musi minimum 20% premię zapłacić.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni