"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 7 listopada 2016

Delko - spodziewany dalszy wzrost zysków

Delko sprzedane !!!
Delko - ogólnopolski dystrybutor produktów chemii gospodarczej, artykułów higienicznych czy kosmetyków.

Kupiłem 750 sztuk średnio po 9,10 (500 po 9,15 i 250 po 9), oczekiwany wzrost 5-20% w okresie do 6 miesięcy.
Delko jest nisko wycenianą spółką patrząc na wskaźniki finansowe: c/z 5,65, c/zo 4,18, c/wk 1,04, c/p 0,11, ev/ebidta 8,07, z dobrymi fundamentami: dobre przepływy operacyjne i bilans (zawsze można się przyczepić do pewnych punktów), z rosnącymi przychodami i zyskami od kilku lat.

W 4 kw 2015r. Delko kupiła dwie spółki współpracujące z nią od wielu lat Doktor Leks i Delko Esta za 26,65 mln (dlatego pogorszył się trochę bilans przez zwiększenie się zobowiązań) a dzięki tym akwizycjom zarząd szacuje że przychody zwiększą się o 60 mln a zysk brutto o 3,7 mln rocznie (zysk netto 3 mln) (nie licząc efektów synergii). Zysk netto wzrósł w 2016r o 1,5 mln zł dlatego zakładam że w drugiej połowie wzrośnie o kolejne 1,5 mln (dzięki akwizycji) i w związku z tym liczę na wzrost zainteresowania inwestorów akcjami szczególnie w okresie ogłaszanych wyników. Dobrą informacją jest też zakup w październiku przez prezesa zarządu 4500 akcji co może być prognostykiem dobrych wyników, wspomnę też iż jest to spółka dywidendowa (stopa 3-4%).
Od strony technicznej to kurs przebywa w konsolidacji pomiędzy 9 a 10 zł i wybicie któregoś z tych poziomów może pokazać dalszy kierunek, jako że spodziewam się lepszych wyników oczekuję wzrostu kursu do 10 zł (a w przypadku wybicia tego oporu to wzrostu do 11 zł - szerokość konsolidacji).


Dodano 08.11.2016 
Sprzedałem 250 akcji po 9,60 gdyż miałem zbyt duże zaangażowanie, pozostałe 500 akcji trzymam bezwzględnie minimum do wyników.
Dodano 14.11.2016 
sprzedałem 500 akcji po 9,90 zł, grałem pod wyniki - łączny zysk na na Delko to 7%


Udostępnij:

17 komentarzy:

 1. Zerknij na spółkę MFO. Myślę, że wpasowuje się w profil spółek o których piszesz. C/Z trochę wysokie bo 7.9 ale pozostałem warunki związane z przychodami i zyskami moim zdaniem w stylu Twoich typowań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat MFO krótko już pisałem innemu forumowiczowi : mfo dzisiaj spadło więc nie za bardzo ci odjechało, ja nie widzę wielkiego potencjału wzrostu w tej firmie, akcje od kilku dni sprzedaje insider, wynik ma być lepszy o 1,9 mln czyli c/z spadnie do 9,9 (żadna rewelacja). Obecnie sporo będą inwestować więc wzrosną koszty i może w dłuższym terminie będą z tego zyski a teraz ja bym nie kupił.

   Usuń
  2. Dzięki za informację. Ja akurat dzisiaj to kupiłem praktycznie po cenie zamknięcia więc póki co na zero. Spółka jest w stabilnym trendzie wzrostowych od strony technicznej więc może z czasem będzie on kontynuowany najwyżej trzeba będzie trochę poczekać. Dobrze, że kupiłem też EFEKT przynajmniej on rośnie.

   Usuń
  3. MFO na szybko przeglądałem więc może czegoś dobrego w tej spółce nie zobaczyłem, jak ją czujesz i znasz dobrze to kupuj. Co do Efekt to piękna sesja, najwyższe obroty od 3 lat a to dobrze wróży kursowi, pytanie czy się zatrzyma na 30 zł czy pójdzie na 36 zł.

   Usuń
 2. Rosnące obroty tak blisko oporu to pewne ostrzeżenie - ale jak pisałem wcześniej 30 zł na EFK będzie. 36 może trochę później ;). Ciekawy pomysł z DEL - ładna konsola, jak pójdzie z tego wybicie górą to możliwy jest test 14-15 zł. Przy okazji co myślisz o LBW ? Pokazali ciekawe prognozy, technicznie też się tam ciekawie dzieje, do tego powinno im sprzyjać otoczenie (wzrost wydatków na obronność przez PiS).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Delko grałem przy ostatnich wynikach, nie pamiętam dobrze ale kupno 9,29 sprzedaż około 9,90, gdyby mocniej poprawili zyski niż zakładane przeze mnie 0,75 mln to może wreszcie kurs wybiłby się. Lubawa jak dla mnie jest zdecydowanie za droga, nawet jak uwzględnie amortyzację to i tak będzie powyżej 10zł, już lepiej wygląda protektor, trochę pokrewna branża a tańsza, po przeniesieniu produkcji w nowe miejsce, niezłe dywidendy.

   Usuń
  2. http://stooq.pl/n/?f=1121432&search=lubawa - zapewne czytałeś, wzrost zysku netto całkiem ładny, zakładając że w 4Q zrobią ok 2 mln to daje 8 mln i C/Z ok 15. Wiem że dalej nie jest to tanio (zwłaszcza na twoje kryteria c/z ok 5) ale Protektorowi za półrocze wyniki mocno spadły i rynek wycenia że więcej niż te 4-5 mln w skali roku PRT nie zrobi co daje c/z na poziomie gdzies ok 12 więc niewiele mniej od LBW. Dywidendy faktycznie PRT ma lepsze.

   Usuń
  3. Nie mam akcji protektora więc nie będę go na siłę bronił, ale im c/z zawyża amortyzacja, gdyby ją odjął i dodał capex to wyszłoby c/z koło 11, druga dziwna rzecz to Protektor zysk przed opodatkowaniem 10,4 a netto 5 mln czyli 50% podatek dochodowy, trzeba byłoby wczytać się o co chodzi.

   Usuń
 3. Prezes czyli na Delko można się ustawiać w kolejce czy poczekać do środy jak zareaguje giełda na wyniki wyborów w USA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na Delko nie naganiam bo to raczej krótka inwestycja, generalnie jak chcesz koniecznie kupować to raczej w środę, on ma spokojne ruchy (dzisiaj tylko ktoś zrzucił trochę akcji) i nie ma co się spieszyć, ważne aby przed wynikami.

   Usuń
 4. A w takim razie co powiesz na taką spółkę jak Mennica Skarbowa. C/Z to zaledwie 5.5 ... dotychczas bardzo ładny i regularny wzrost przychodów i zysku netto, chociaż niestety w ostatnim kwartale było małe rozczarowanie co do ich wartości. Niemniej myślę, że ze wzrostem zainteresowania inwestorów rynkiem złota, związanego z ostatnimi jego wzrostami, spółka powinna odnotować dalszą poprawę wyników i wyłamać się z tego marazmu jaki ostatnio miał miejsce na kursie MNS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mennicę miałem w portfelu jakieś 4 miesiące temu i też dobrze zarobiłem, ona mocno się rozwija (otworzyła sporo oddziałów w tym roku) i sprzedaje produkt na czasie (złoto inwestycyjne) który w czasach zerowych stóp procentowych i napięć społecznych powinna rosnąć sprzedaż. Są też minusy które mogą hamować wzrosty: jak nowa emisja akcji (chyba jest zapowiedziana lub uchwalona), otwarcie kilku oddziałów w 3 kw może zwiększyć koszty w 3kw i 4k (zanim osiągną rentowność), no i notowania na newconnect (ja ostatnio zamierzam ograniczać inwestycje na tym rynku ze względu na spadającą płynność).

   Usuń
 5. Spółka fajna. Potencjał do wzrostu jest, chociaż raczej nie jest to spółka mocno wzrostowa jeżeli chodzi o przychody i zyski. Swój poziom już osiągnęli. Ale nawet przy niezmienionych przychodach i zyskach mogą C/Z mieć powyżej 10 co rodzi szansę na wzrost kursu. To co mnie powstrzymuje od ich zakupu to duże zadłużenie. Trochę mi spółka ta przypomina Komputronik, gdzie też C/Z jest bardzo nisko, ale rosnąć nie chce. Kiszę go już od roku i boję się, że tutaj może być podobnie. Ale spekulacyjnie tak jak pisałeś dużego ryzyka nie ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że zadłużenie mają sporo to prawda ale wynika one w dużej mierze z przejęcia za 26,6 mln spółek zależnych, jeżeli będą na nich 3 mln rocznie zarabiać to dopiero po 9 latach im zwróci się ta inwestycja (może trochę szybciej jak będą dodatkowe zyski z synergii), tutaj liczę na lepsze wyniki na poziomie zysku netto (to lubią ostatnio inwestorzy najbardziej) i pozytywne reakcje na nie.

   Usuń
 6. Witam widzę, ze podobnego nosa mieliśmy do spółki Delko. Ja kupiłem wczoraj 500 szt po 9 zł mam nadzieję, że trochę urośnie spółka. I moje pytanie jak oceniasz do jakiej ceny może spaść Onico gdzie tutaj jest opór. A druga sprawa jak oceniasz spółkę ACAUTOGAZ rozwijają się w szybkim tempie i wiem, że trochę orientujesz się na oporze jaki tutaj widzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Delko chciałem jeszcze dokupić dzisiaj po 9,01 ale nie dali, trudno, może jutro. Co do Onico to trudno powiedzieć czy i dokąd może spaść, przed wynikami raczej poniżej 180 zł nie spadnie a co dalej to będzie zależało od wyników, dla mnie minimalny poziom zysku netto to 8 mln - mam akcje więc mogę być nieobiektywny :-) Pamiętaj że nie jest technikiem więc mogę się mylić ale mi to wygląda że opór jest na 45 zł, tak od kwietnia była konsolidacja 37-40,50 i kurs wybił się górą czyli ruch wzrostowy o max 3,50 zł powinien być, tak do 44 zł, i możliwe że kurs teraz będzie przebywał pomiędzy 40,5-44. Poniżej wklejam ci co napisałem 2.11. innemu pytającemu, trochę się sprawdziło : Nie analizowałem nigdy acautogaz gdyż był dla mnie za drogi i nie widziałem szans na zarobek, powody spadków mogą być dwa: albo ogólne spadki na gpw (od 1,5 do 3 %) albo możliwe przyszłe pogorszenie fundamentów spółki, rząd chce wprowadzić jakieś spore podatki dla importowanych aut w zależności od wieku (czym starsze tym droższe) i może to w jakimś stopniu wpłynąć na przyszłe wyniki (pewnie dopiero za rok). Na chwilę obecną wydaje mi się wyniki za 3 i 4 kw powinny być bardzo dobre a może być to zasługa programu 500+, okazuje się że wpłynął na zakup tanich aut w cenie 5-10 tys i nie można wykluczyć że zwiększy się liczba nowych instalacji gazowych. Od strony technicznej wydaje się też że kurs jest przy małym wsparciu na 36,95 (później 34 i duże na 30) i jak sytuacja na giełdach się uspokoi to są szanse na odbicie (tym bardziej że wyniki wkrótce). Nie chcę na Twoje decyzje inwestycyjne wpływać ale ja gdybym miał akcje to poczekałbym do wyników i po nich podjął decyzje co dalej, gdyby były super mocne to trzymałbym dalej akcje a jak trochę lepsze to raczej szukałbym okazji do sprzedaży.

   Usuń
 7. Dzięki za fachową odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni