"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 17 listopada 2016

Bowim - co dalej ?

Postanowiłem napisać kilka słów o sytuacji Bowim, gdyż szczerość stawiam na pierwszym miejscu i chcę być w porządku wobec innych. Bowim jest niestety moją bolączką, ja tracę i to jakoś przeboleję ale wiem że kilka osób też w niego weszło i z tym się gorzej czuję. Bowim jest dobitnym przykładem że na naszej giełdzie jest mało kasy, jest duża nerwowość, niepewność  i niestety takie spółki są wyceniane jak są, wskaźniki są bardzo niskie bo c/z 3,56 a c/zo 1,82, ev/ebidta to już kosmos bo tylko 1,78, bilans ładny, kapitał własny 91 mln jest wyższy o 35% od 62 mln kapitalizacji (pokażcie mi drugą taką firmę ) link wyniki, piękne przepływy operacyjne 21 mln przy zysku 17,5 mln, mają skupione ponad 5% własnych akcji (Uwaga w zysku netto jest około 5 mln jednorazowych zysków, przeszacowań ale nie zmienia to wiele pozytywnego obrazu spółki). Tutaj może dochodzić sprawa Vat, rynek może obawiać się że zostanie naliczony firmie zaległy podatek Vat - ciągnie się za firmą 2 mln takiego zaległego vatu (już w kilku sądach wygrali) i nawet jakby mieli zapłacić to jest to niewielka kwota przy tegorocznym zysku. W ostatnich tygodniach ponownie ceny stali i blachy gorącowalcowanej (blisko 50% sprzedaży spółki) rosną i są na poziomach z czerwca ( najwyższych poziomów od 18 m-cy) i dzięki zgromadzonym zapasom w niższych cenach jest szansa że Bowim pokaże dobre wyniki za 4 kwartał tym bardziej że baza z poprzedniego roku jest niska. W ostatnich dniach pojawiło się też kilka dobrych informacji gdyż Unia wprowadziła cła na rury z chin link cła , ponadto Unia chce nałożyć na inne produkty stalowe z chin link cła czytałem gdzieś (nie pamiętam źródła) że chiny chcą o 25% ograniczyć też produkcję stali, ruszają już przetargi na kolei link kolej i w drogownictwie - wszystkie te informacje powinny sprawiać że wyniki Bowim i podobnych spółek mają szansę w przyszłości być dobre, może nie tak rekordowe jak obecne ale gdyby nawet były połowę niższe to będzie super. Jak dla mnie inwestorzy po takich informacjach powinni kupować takie firmy a jednak tego nie robią, nie potrafię tego zrozumieć i nic nie jestem w stanie zrobić. Liczyłem że po wynikach za 3 kw coś się ruszy a tu lipa. Obecnie na kupnie jest tylko 8 ofert a to bardzo mało i nie ukrywam iż kurs może w dół polecieć 2,50 czy nawet 2 zł. Jest to realne gdyż trzeba pamiętać że począwszy od 1 kw mamy wyższą bazę (szczególnie za 2 kw) i wyniki mogą być trudne do pobicia i nie wiem jak się kurs zachowa. Dlatego jak ktoś ma obawy to niech sprzedaje i ucina straty jak są resztki popytu, ja się już uparłem i ostatni zejdę z tego pokładu, gdyby spadło do 2-2,50 to podkupuję (oczywiście obserwuję wyniki i co się dzieje z notowaniami blachy i stali).
Z inwestycji tej wyniosę przynajmniej kolejną naukę, jeśli się grało pod świetne wyniki lub spekulowało pod jakieś konkretne info to nie można za szybko wracać do akcji tej firmy, trzeba poczekać aż kurs opadnie i pewne informacje ( np. wyniki) się potwierdzą w kolejnym okresie.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
 
Poniżej wykres blachy gorącowalcowanej (50% sprzedaży Bowim)


Wykres techniczny Bowim
Udostępnij:

30 komentarzy:

 1. marcink
  Zostaje z Tobą na pokładzie. Postaram się jednak przeanalizować głębiej otoczenie spółki żeby wychwycić co może być przyczyną niskiego popytu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Optymalnie byłoby gdyby ceny blachy stopniowo rosły, nie musi być skoków, to byliby w stanie 5-10 mln rocznie zarabiać i jakby doszła powtarzalność tych wyników to wtedy byłoby super, obecnie można przyjąć że z tych 17 mln zarobionych to 7 mln jest realnie zarobione a 10 mln to ekstra, niepowtarzalne zyski. Tutaj na plus trzeba pamiętać że kasa którą w tym roku zarobili to pozytywnie wpłynie na wyniki w przyszłości (jeśli nie wypłacą dywidendy, jest realna ale o tym nie piszę i nie myślę) bo zwiększą kapitał obrotowy (będą mogli zwiększyć skalę) czy nawet zwiększą inwestycje (to robią).

   Usuń
 2. Też mam akcje Bowim.
  Patrze codziennie na notowania i zastanawiam się czemu tak dołuje.
  Wyniki były przecież dobre, a niedalej jak wczoraj ktoś postawił na sprzedaży 10 000 szt. jakby specjalnie chciał zbić kurs.
  Może ludzie wiedzący wiecej sprzedają, ciąży nierozstrzygnięta sprawa z zapłaceniem 2 mln zaległego podatku. Wiem, że to firmy nie zruinuje, ale jednak. Ceny blachy idą w gore, nie ma bola musi odbić, pytanie z jakiego poziomu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bowim jest w jakis sposob powiazany z Konsorcjum Stali. Konsorcjum tez ma c/z okolo 3,5. Byc moze rynek boi sie "toksyczna" kwestie VAT. Konsorcjum Stali bardzo mi sie podobalo jako biznes, i nagle sprawa VAT spowodowala krach na akcjach spolki. Z raportow finansowych tak jak opisales Prezesie spolka wyglada bardzo atrakcyjnie. I albo jest jakis trup w szafie albo jest to tylko atrakcyjna wycena spowodowana przez rynek obawaom o "toksyczny" VAT. W drugim przypadku jest to fundamentalny argument za akumulowania spolki. Tylko nie bedac operacyjnie trudno to ocenic.

  By the way - Insider trading 2 dni temu:
  BOWIM
  Konsorcjum Stali zbyło 28,7 tys. akcji @ 11,00 PLN.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tymi zakupami akcji od Konsorcjum to sprawa z 2011 roku - oni coś się chcieli łączyć , Konsorcjum Stali coś zapłaciło i sie nie dogadali, teraz Bowim jeszcze musi w przeciągu kilku lat odkupić akcje za jakieś 10 mln od Konsorcjum, nie mam czasu aby to dokładnie sprawdzić. To był chyba też główny powód że Bowim wszedł na giełdę.

   Usuń
  2. Prezes, w portfelu masz dużo kasy. Czy to twój cel, aby wychodzić z akcji? Jak oceniasz najbliżesze 4-5 miesięcy, bo historycznie po wyborach w USiA wtedy pojawiał się kryzys.

   Usuń
 4. sprzedałem swoją najdłuższą inwestycje w którą wszedłem ponad 3 lata temu 100 akcji Aqua B B .Za jakiś czas zapewne powrócę do tych akcji

  OdpowiedzUsuń
 5. @ gregor 69 - to prawda że mam rekord gotówki, blisko 50.000 zł i najgorsze w tym to że nie mam pomysłu co za te pieniądze kupić, nie było żadnych wyników które byłyby godne zainteresowania kupnem akcji, chociaż muszę przyznać że moje wypadły bardzo dobrze, szczególnie Efekt, Onico i Wistil (tutaj żałuję że mam tylko 50 akcji gdyż spodziewam się ciągłej poprawy wyników dzięki słabemu złotemu), jedyny zawód to IRL. Nie ukrywam iż bardzo brzydko rynek wygląda, nabierające rozpędu spadki na giełdzie, osłabiająca się złotówka, spadek PKB w Polsce, przedłużające się przyznawanie środków unijnych (to przez PiS, urzędnicy boją się rozstrzygać przetargi bo jak coś będzie nie tak to zaraz CBA ich sprzątnie), zbliżający się grudzień kiedy celowo robione są straty podatkowe i to wszystko sprawia iż możliwe są spadki na giełdach (5-10%) i wtedy chcę sporo zapakować się w akcje , na pewno chcę kupić ponownie : Aviaaml, Onico, Briju, Odlewnie, Delko (chyba już uciekło i nie spadnie) i kilka innych. Fajnie byłoby spółki kupić które zarabiają na słabej złotówce ale takich mało na giełdzie, najlepszy Livechat ale on jest piekielnie drogi c/z 40.
  @ marek smok - to zarobiłeś w granicach 80%, bardzo ładnie, dawno już tak długo nie miałem akcji, może Danksa od ponad 4 lat miewam w portfelu ale z przerwami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Prezesie, a co sądzisz o liniach lotniczych ENTER?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Swego czasu Enter Air uciekł mi po 15 zł i trochę boli bo urósł do 25zł, długoterminowo powinien poprawiać wyniki dopóki ceny ropy będą w okolicach 50 max 60 USD za baryłkę. Jednak jeżeli miał bym kupować Enter Air to wolałbym kupić Aviaam Leasing który ma szanse mocno się rozwinąć globalnie i próbki możliwości pokazał w ostatnich wynikach.

   Usuń
 7. ja akcje Briju miałem dość długo ale czekałem tylko na wystrzał żeby wyjść. Spółka fundamentalnie jest świetna natomiast ze względu na ryzyko podatkowe moim zdaniem nie warto ryzykować. Ta spółka nie tylko może zabulić za VAT na złoto (sprzedają je tonami więc raczej nie możliwe że wszystko jest w porządku) ale też za fundusze luxemburskie. Dla obecnej władzy tego typu optymalizacje to prawie jak przestępstwo więc Briju może wejść na celownik do odstrzału.

  OdpowiedzUsuń
 8. HEj Prezes ! :)
  Kiedyś na Bankierze pisałem o tej spółce...
  Moim zdaniem już warto ją brać a poziom wsparcia na około 2,96 powinien wytrzymać.
  Ja barałem między 2,90 a 2,95.
  Jak spadnie dokupię :)
  Pozdrawiam WiN :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę WiN że trafiłeś na bloga, cieszę się. Co do Bowim to ostrożnie i nie szalej, lepiej żeby kolejny człowiek nie cierpiał jak pójdzie coś nie tak. Ciekawi mnie co zrobiłeś z Delko bo wybił się ponad 10 zł i myślę czy nie kupić jakby się cofnął w okolice 10zł, fundamenty są dobre jak pisałem a wyniki nawet lepsze niż szacowałem.

   Usuń
  2. Technicznie na BOW jest szansa że kończy się korekta wcześniejszych wzrostow. Wsparcie na 2,9 z poprzedniego szczytu z czerwca i luki z 2014 zadziałało. Mozliwa więc jest wersja korekty ABC i obecnie kończonego C. W gorszym wariancie dopiero wsparcie ok 2,45 da radę. Biorąc jednak pod uwagę wzrostową świecę z 2 sierpnia - to 2,9 powinno być dołkiem. Sam mam BOW na celowniku. Podobnie na wybiciu 10 zakupiłem DEL (potencjał technicznie ma na 40%).

   Usuń
  3. Co do Bowim już nie chce mi się pisać bo nic nie mam nowego do napisania, jak dla mnie ważne wszystko będzie od wyników za 4 kw, baza jest ujemna (189.000 straty) i patrząc na obecne ceny blachy wyniki powinny być lepsze, ale żeby był potężny impuls wzrostowy czego nie można wykluczyć, przydałoby się z 5 mln zysku i byłoby ok. Mam obawy czy 1 milion zysku może mocniej ruszyć kursem, no nic trzeba obserwować ceny blachy i za miesiąc będzie można coś już oszacować (na razie rosną a to dobrze).
   Delko jet kuszące, niech się cofnie a kupuję, nisko jest wyceniany, dobrze zarządzane i wydaje się że ma szanse na dalsze poprawy wyników.

   Usuń
 9. Hej Prezes.

  Mój portfel to aktualnie Aviaaml, Delko i kilka dni temu kupiłem Orzelbialy i Bowim
  - Aviaaml już po mału sprzedaje bo mam go strasznie dużo a zysk w okolicy 100 % ale zamierzam dalej trzymać część (po prostu zysk jest dla mnie zadowalający i chcę trochę zrealizować)
  - Delko na razie nie widzę oznak dystrybucji i kurs wygląda ładnie jest szansa na jakieś mocniejsze wybicie więc trzymam
  - Bowim zbieram z pewnych względów o których nie będę tu pisał
  - Orzelbialy - podoba mi się spółka, uważam że ma niezłe perspektywy i ma fajną patriotyczną nazwę hehe

  Pytanie mam Prezes.
  Jak widzisz fundamentalnie orłabiałego oraz co sądzisz aktualnie o Eurocent bo kiedyś się interesowałeś spółką a z wykresu wynika że ktoś sporo nałapał tego w ostatnich dniach
  Pozdrawiam i będę tu częściej zaglądał :)
  Pozdrawiam WiN !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Orzeł Biały myślałem o kupnie przed wynikami ale tego nie zrobiłem i się cieszę, wyniki są dużo słabsze niż rok wcześniej (nie czytałem jaki powód) oraz mają bardzo wysoką bazę za 4 kw (jakieś 10 mln zawyżonych pozostałych przychodów operacyjnych) i spodziewam się dużo gorszych wyników r/r po 4 kw, dlatego fundamenty mogą nie sprzyjać w krótkim terminie, ja bym nie kupił akcji a dopiero może po gorszych wynikach za 4 kw gdyby kurs się obsunął.
   Co do Eurocenta Eurocent - bardzo duży zawód, zysk niższy o 1,6 mln, c/z wzrasta do 5,6, bilans nadal dobry, przepływy dziwne i widać że coś kombinują, chyba się potwierdza że fundusze sekurytyzacyjne nie przedłużają umowy i dlatego sporo nowych emisji obligacji oraz ciekawy komentarz zarządu "równolegle Emitent przygotowuje się do pozyskania zupełnie nowego rodzaju finansowania, alternatywnego i efektywnego kosztowo zarówno w stosunku do sekurytyzacji, jak i do finansowania w postaci obligacji " - generalnie wg zarządu robią porządki aby przyszłe wyniki były lepsze ale mi się to nie podoba i lepiej poczekać na wyniki 4 kw aby sprawdzić czy to był jednorazowy wybryk czy coś na prawdę się w firmie psuje.

   Usuń
 10. Wykres wygląda ładnie i jest szansa że okolica 7 zł ,,wytrzyma". Ja kupiłem po tej cenie i zobaczymy.
  Zerknij sobie, duży obrót, średnia 200 sesyjna, wsparcie itd itp. MACD
  http://www.bankfotek.pl/view/2038316
  Pozdr ! Win

  OdpowiedzUsuń
 11. Hej Prezes ! Mam taką propozycję. Może zrobisz na swoim blogu czat by można było rozmawiać na bieżąco i wymieniać się opiniami ? coś takiego funkcjonuje np na gpwatak . pl Każdy by mógł z sobą pogadać a potem mógłbyś archiwizować te rozmowy w jakimś wątku do wglądu. To mogło by także zwiększyć popularność Twojego bloga który na pewno będzie bardzo wartościowy jak wpisy na bankierze. Co o tym sądzisz ?
  Pozdr WiN !

  OdpowiedzUsuń
 12. Chodzi o to żeby nie było takiego bałaganu na blogu i można było rozmawiać o różnych spółkach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpytam kolegi który mi pomaga od strony informatycznej czy można jakiegoś czata zrobić, z gpwatak nie korzystałem więc nie wiem jak to u nich wygląda. Faktycznie czasem jest męczące odpowiadać na temat jakiejś spółki po kilka razy a tak się zdarza.

   Usuń
 13. marcink
  Wzrost cen dla blachy i prętów stalowych ok. 2,5% w tygodniu 46 w stosunku do poprzedniego. Dla HEB200 jest zatrzymanie trendu spadkowego.

  OdpowiedzUsuń
 14. Pisałem dzisiaj w aktualnościach, może być dobrze "dodane 22.11.16r. wraca mi optymizm odnośnie Bowim, w zeszłym tygodniu ceny stali mocno podskoczyły i są na najwyższym poziomie w tym roku a mieli spore zapasy tańszej"
  http://analizyprezesa.blogspot.com/2016/11/aktualnosci-analizy-komentarze.html

  OdpowiedzUsuń
 15. marcink
  A no, fakt. Na telefonie ciężko wszystko wyłapać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na komputerze lepiej się przegląda bloga ale dobrze że jesteś czujny odnośnie Bowim, jak dalej będą takie powolne wzrosty się utrzymywały (nie liczę na jakieś wielkie wystrzały) to wyniki mogą być fajne, ja powoli je szacuję na 3-5 mln ale pod warunkiem ceny będą na podobnym poziomie lub lekko jeszcze wzrosną, na początku stycznia będzie można już coś szacować.

   Usuń
 16. Od strony technicznej jeszcze trochę może spaść http://www.bankfotek.pl/view/2039194
  Myślę że sma200 (ta czerwona średnia ) Powinna wytrzymać :)
  Jak bym miał akcje (a ja mam) to bym poczekał na ewentualne wybicie z trójkąta.
  Pozdr WiN !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślałem się że te ostatnie transakcje po 3000 akcji to twoja robota, ja się cieszę że ceny stali rosną a już minęła połowa kwartału więc jestem przekonany że wyniki r/r będą już lepsze, przydałyby się dalsze wzrosty stali to wtedy wyniki będą wysokie i medialne :-)

   Usuń
  2. marcink
   Czy przy takich obrotach AT ma w ogóle sens? Nie patrzyłbym na to. Brak jakiegokolwiek popytu i tyle. Trzeba czekać.

   Usuń
 17. Hej Prezesie

  Doczekaliśmy się na tym papierku w końcu dobrych poziomów.
  Ciekaw jestem teraz jaki poziom cenowy Cię interesuje ??

  Okolice jakiegoś 4,50 , czy może 5,00 ??
  W końcu ceny stali wyjątkowo wysokie - czyli I wyniki powinny być rekordowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dzisiaj po 4 zł połowę sprzedałem (trochę przeżywałem tą inwestycję) a resztę trzymam do wyników, nie wiem do ilu będę trzymał bo będzie to zależało od tego jak ceny stali będą się zachowywały w kolejnym kwartale, jeśli będzie rosła tak jak przewidują cały 1 kwartał to będzie trzeba trzymać dłużej. Tutaj kurs może być nawet i 10zł a wtedy po wynikach c/z może być 6 czyli nadal tanio. Każdy musi sam zdecydować co robić dalej - na szczęście jedno jest pewne, wyniki mogą być i 10.000% lepsze :-)

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni