"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 24 listopada 2016

Astarta - szacuję o 100 mln zł lepsze wyniki w 4 kw 2016r.Dokupiłem 50 akcji Astarty po 50,51 (łącznie mam 150 akcji ze średnią 51,76 zł ) gdyż spodziewam się o ponad 100 mln wyższego zysku netto w 4 kw 2016 od tego rok wcześniej pod warunkiem że kurs hrywny do dolara będzie na podobnym poziomie czyli przedział 25-26. 

Astarta posiada około 800 mln zł (w przeliczeniu na złote) kredytów walutowych (USD i EUR) i na koniec kwartału musi je przeszacowywać w zależności od wzrostów lub spadków hrywny. W 4 kw 2015 r. hrywna osłabiła się z 21 do 24 usd/hry i w związku z tym zrobiono przeszacowanie zadłużenia na kwotę około 100 mln zł (zwiększone koszty finansowe), takie skoki kursów i przeszacowania tylko w mniejszej skali były jeszcze robione w 1 i 3 kw 2016 co widać na poniższym rysunku. W obecnym kwartale kurs hrywny do dolara nie zmienił się natomiast do euro nawet umocnił link waluta i jeżeli nie będzie do końca roku dużego osłabienia hrywny to jest realne że zysk netto będzie wyższy o około 100 mln zł, łączny zysk za 2016 r. wyniesie 400 mln a c/z spadnie w okolice 3,20. W przypadku takich przeszacowań trzeba pamiętać iż jest to operacja tylko księgowa która nie pociąga za sobą wypływu (utraty) gotówki z firmy i faktyczna sytuacja finansowa firmy jest bardziej korzystna niż to wygląda z danych liczbowych. 
 
W moich szacunkach przyjąłem że przychody firmy i zysk operacyjny nie zmienią się, tutaj bazuję tylko na zmianach kursowych. Co do zmian cen wytwarzanych produktów to ceny cukru na świecie zaczęły mocniej spadać ale są nadal 30% wyższe r/r, a pozostałe ceny są wyższe r/r. Astarta na swojej stronie co miesiąc publikuje raporty link raport na których m.in. podaje zmiany cen na Ukrainie (50% ich sprzedaży) i co ciekawe cukier spada r/r o 14% a pozostałe rosną od 14,9 5 do 25,50 %.

Co ciekawe (niepokojące) wczoraj na comparic.pl pojawiła się analiza której autor przewiduje iż technicznie kurs może spaść o 20% czyli do poziomu 41 zł link analiza , technikom pozostawię tą ocenę gdyż ja od strony fundamentalnej nie widzę jednak powodów do takich spadków, gdyby jednak kurs spadł do tych poziomów to z pewnością znacznie powiększę pozycję.

Dzisiejszy wpis jest ściśle powiązany z poprzednią analizą spółki która jest nadal aktualna link.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek.

Udostępnij:

16 komentarzy:

 1. ciekawe jak na tle Astarty plasują się KSG Agro i Agroton....?

  OdpowiedzUsuń
 2. Różnica między nimi jest taka że KSG i AGroton leżą na granicy z separatystami i część ziemi tych firm jest zagrabiona, ze względu na położenie są one bardziej ryzykowne. Dodatkowo lepiej wygląda struktura bilansu i skala działania, jednak jakby nie patrzył patrząc na c/z Agroton i KSG są sporo tańsze od Astarty i dlatego lubiane przez inwestorów.

  OdpowiedzUsuń
 3. no to dziś wpadło mi trochę Agrotonu po 3,06...
  się zobaczy co z tego będzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja poczekam i może w styczniu kupię, będę znał kurs hrywny, poczytam raporty i oszacuję wyniki.

   Usuń
 4. Kupiłem także Agroton, po 3,04. Za kilka dni raport, powinno być dobrze, co roku II półrocze jest zawsze lepsze. Pamiętajmy, w ciągu pół roku kurs akcji zwiększył się o ok. 350%. Wszedłem także w Loyd. Wydaje się teraz bardzo tani (c/z 3,37, c/p 0,18). O Agrotonie znam Twoje zdanie, co sądzisz o loydzie? Warto wchodzić w Aviaaml ? Kacperski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz że Agroton niedługo przedstawia raport, wg mojej wiedzy on tylko co pół roku daje raporty i najbliższy luty/marzec, to jest ogromny minus tej firmy. Na temat Loyda już się wypowiadałem kilka razy, ja bym tego po 10 groszy nie kupił ale spekulanci lubię takie firmy i nie wykluczone że do 40-50 groszy w przyszłości dojdzie. Aviaaml ja czekam na niższy kurs i możliwe że w styczniu dopiero kupię jak będziemy wiedzieć ile mogli zarobić.

   Usuń
 5. Agroton cd... Na oficjalnej stronie spółki (http://www.agroton.com.ua/en/key.htm) wykazano, że sprawozdania finansowe za rok ukazują się regularnie pod koniec bieżącego roku. Tak, pomyliłem się, wydało mi się, że to już grudzień, sorry. Wydaje się więc, że sprawozdanie zobaczymy 31 grudnia, więc nie wiem skąd wiesz, że luty/marzec. Loyd, z jednej strony możesz mieć rację, sporo działań spekuły, ale z drugiej to niezła branża, niezłe wskaźniki techniczne. Jest jeszcze coś,zauważyłem, że gdy na biznes radarze w prognozach jest na 'czerwono' (wiemy o co chodzi), kurs idzie w górę). Aviaaml - zgoda, warto poczekać. A co powiesz o dwóch papierach, trochę na nich zarabiam, ale trzymam: Asbis i Arctic. Kacperski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agroton roczny raport za 2015r podał 30.04.2016 i można zakładać że podobnie będzie i w przyszłym roku. Nie widzę możliwości żeby jakieś sprawozdanie było w tym roku, bo jaki okres miało by być ? Co do Abis to raczej trzymaj (do portfela kupili go w SII), jeżeli chodzi o Arctic to chciałem jeszcze 2 tygodnie temu go kupić (ujemna baza w 4kw i dobre ostatnie wyniki) ale jurs eur/usd jest dla nich obecny nie korzystny, importują w usd a sprzedają w eur więc może mieć to zły wpływ na wyniki.

   Usuń
 6. Jak więc rozumiesz to:
  1. Consolidated financial statements for the six months ended 30 June 2016 – Download
  2. Consolidated financial statements for the year ended 31 December 2015 – Download
  3. Consolidated financial statements for the six months ended 30 June 2015 – Download
  z oficjalnej strony spółki?
  Kacperski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na stronie ich są dostępne sprawozdania za poprzednie półrocze, z tego co przytoczyłeś to nic nie ma o sprawozdaniu ani za 3 kw 2016 ani za drugie połrocze 2016 czyli 31 december 2016.

   Usuń
  2. @Kacperski
   Kiedy to umieścili na swojej stronie???
   Tj. to samo co wysłali na giełdę 30.8 (Consolidated financial statements for the six months ended 30 June 2016).
   Uważasz, że umieścili to na swojej stronie 30.6, a wysłali na giełdę dwa miesiące później??? Jeśli tak to udowodnij to (że wstawiono to na stronę agrotonu 30.06

   Usuń
 7. 30 czerwca 2016 - zbiorcze zestawienie finansowe za 6 mcy 2016
  31 grudnia 2015 - zbiorcze zestawienie finansowe na koniec roku 2015
  itd dalej, co pół roku
  Marian
  Kacperski ma rację. Lub czegoś tu nie rozumiemy wszyscy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni widocznie tak tylko piszą, nierealne jest zrobić raport za okres pół roku w dnu kiedy te pół roku się kończy, liczę że najbliższe sprawozdanie finansowe jakie dostaniemy z Agrotonu to raport roczny za 2016r i będzie to w okolicach marca/kwietnia 2017r. I tyle w tym temacie.

   Usuń
 8. Tak tylko piszą... Na oficjalnej stronie, gdzie możesz sobie downloadować raporty. Niezły jesteś, hahahah.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam Prezesa. Od czasu wpisu na blogu, obserwuję spółkę. Dziś na Squaber dostałem takie info: Spółka znajduje się w dwuletnim trendzie wzrostowym. Ostatnia korekta spadkowa nie zdołała przebić lokalnego wsparcia zlokalizowanego na poziomie 48 zł, co świadczy o sile kupujących. Jest to dobry powód do zajęcia długiej pozycji z dobrym stosunkiem zysku do ryzyka. Astarta ma bardzo dobrą sytuację finansową. Zastanawiam się nad zakupem, czy twym zdaniem warto jeszcze kupić przy obecnej cenie?. Dzięki z góry za odpowiedź. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecna cena Astarty jest podobna do tej co kupiłem, liczę że dobrze zarobię a dodatkowo pomoże kurs waluty o którym jest ten post. Na razie Astarta jeździ raz w górę i w dół więc na początek możesz ustawić się np.na 51 lub niżej, i może wpadnie. W styczniu jeśli kurs hrywny się nie osłabi od obecnych poziomów to zamierzam dokupić akcje.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni