"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 28 listopada 2016

Arteria - sprzedałem wszystkie akcje

Sprzedałem 400 akcji po 9,85, strata 13% !!!
Powody są dwa: możliwe zmiany od nowego roku zmian w opodatkowaniu FIZ z których korzysta Arteria, jeżeli je wprowadzą zyski mogą spaść o 15-20% rocznie, dodatkowo możliwe jest że Arteria w przypadku likwidacji FIZ musiałaby zapłacić podatek od około 2011r (od wtedy korzysta z FIZ) i mogłaby to być spora kwota. Drugi powód to dość silny trend spadkowy z którym nie chcę walczyć. UWAGA - z podatkiem FIZ nic nie jest pewnego (może w środę będziemy coś więcej wiedzieć), fakt że będą musieli zapłacić zaległy podatek może być moim wymysłem (gdzieś czytałem o zaległym podatku) i mogę się mylić robiąc nie potrzebny zamęt. Uznałem jednak że jest spore ryzyko i przyjąłem stratę na klatę, do Arterii wcześniej nie wrócę wcześniej niż po raporcie rocznym.
Poniżej można zerknąć iż w ostatnich 5 latach Arteria w zasadzie nie zapłaciła podatku dochodowego.

Udostępnij:

6 komentarzy:

 1. Nie wiem czy się nie pospieszyłeś. Ja zostaję na pokładzie. Powtarzalne wyniki netto, obroty wzrastają, przejęte nowe spółki, tania wskaźnikowo, może powróci do wypłaty dywidendy. Czego chcieć więcej.Bardziej martwi mnie IRL

  OdpowiedzUsuń
 2. Można dodać dobre przepływy opetacyjne i prawie dwa razy wyższe kapitały od kapitalizacji. Nie jestem przy kompie bo wkleiłbym za ostatnie 5 lat zysk brutto i netto, są one prawie te same czyli można wnioskować że unikali płacenia podatków (mieli optymalizację) i jak im przyjdzie płacić teraz 19% to zyski spadną w okolice 7 mln i gdyby tak przyszło z 5-10 mln za poprzednie lata zapłacić to mógłby kurs się obsunąć, widzę zagrożenie a jak to będzie to się okaże.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmmm.... Faktycznie - wygląda na to jakby w ogóle nie płacili podatków. Dałeś mi do myślenia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to jest jak robi się optymalizacje podatkowe, naotwierali społek komandytowych i w ramach FIZów nie płacili podatków, dopiero zobowiązanie podatkowe powstało jak się likwidowało FIZ (z tego co się orientuję), teraz jeśli wprowadzą zmiany w FIZ to będą płacili te 19% czyli prawie 2 mln mniej, i jeżeli Arteria zlikwiduje całkiem swoje FIZy to będzie musiała od całego zysku (zaoszczędzonych podatków) zapłacił jeden konkretny podatek (tak mi się wydaje, gdzieś w necie czytałem że właśnie wiele firm tak będzie musiało zrobić jak zlikwiduje fiz - nie jestem specem od podatków i mogę się mylić i najlepiej niech każdy sprawdzi w swoim zakresie.

   Usuń
 4. Wykres spółki od początku wyglądał niezdrowo, także ziściło się tylko to co i zapowiadało się na wykresie.

  Co prezes sądzisz o ostatnich przecenach Onico? Jest powód do niepokoju. Sam masz sporą część portfela w tej spółce. Zastanawiam się czy to już zapowiedź zmiany trendu, czy chwilowa korekta spadkowa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie widzę żadnych oznak do niepokoju na Onico, kurs urósł kilkaset % w krótkim okresie i ma prawo do korekty, na razie spadki 10% to maleńka korekta gdyby kurs spadł poniżej 160 zł to może bym się martwił.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni