"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 28 października 2016

Onico - najmocniej rosnąca spółka na giełdzie

Onico - zajmuje się
Kupiłem 30 akcji po 116,34 (wcześniej zamknąłem 40% pozycji i skasowałem 80% zysku), oczekuję wzrostu od obecnego kursu 200zł o 20-50% w okresie najbliższych 12 miesięcy.
Pomimo wzrostu kursu akcji w ciągu ostatnich 12 m-cy o 375% uważam iż spółka nadal ma duży potencjał wzrostu ze względu na ogromną dynamikę rozwoju (w ciągu 2 lat wzrost przychodów o 170% a zysku netto o 800%) i korzystne zmiany prawne które powinny się przełożyć na jeszcze lepsze wyniki w kolejnych kwartałach. Wskaźniki finansowe c/z 10, c/zo 7,40, c/p 0,15, c/wk 6,85 (ten za wysoko), ev/ebidta 8,58 są obecnie na odpowiednim poziomie, bilans i przepływy operacyjne na pierwszy rzut oka są słabe (wysokie zobowiązania i należności, niskie przepływy operacyjne) jednak takie wartości występują w przypadku firm dynamicznie rozwijających się i handlujących na dużą skalę, wystarczy pozyskać jednego klienta i sprzedać mu paliwa za 50 mln z terminem płatności 30 dni i gorzej to przejściowo w bilansie wygląda. Porównując z notowanym też na newconnect Unimotem (lepszy bilans i gorsza rentowność) który działa w tej samej branży i jest o podobnej  kapitalizacji to c/z Onico jest niższe połowę (10) niż Unimotu (20). Na poprawę dalszych wyników firmy i wzrostu kursu upatruję w obowiązującym od sierpnia 2016 pakiecie paliwowym (zmniejszy się liczba nielegalnie handlujących paliwem oraz ograniczenia w handlu zagranicznym firmom) oraz planowane od stycznia pakietowi przewozowemu (będzie elektroniczny monitoring cystern przewożących paliwa) link, konkurencyjne Lotos i PKN Orlen pokazały bardzo dobre wyniki za 3 kw 2016r. i wg nich częściowy wpływ na lepsze wyniki miał pakiet paliwowy (większa sprzedaż).
Zysk Onico za 3 kw 2016r. szacuję na poziomie 8 mln (przy 4,3 mln rok temu) i każda niższa kwota będzie zaskoczeniem i ostrzeżeniem.

Jeśli chodzi o ryzyka to obecnie widzę dwa główne: dynamiczny i mocny wzrost odbywa się bez większych korekt i w każdej chwili może nastąpić nawet 20% korekta wykres oraz tak dynamiczny rozwój wymaga dużych kapitałów (środków obrotowych) dlatego nie wykluczam iż może nastąpić nowa emisja akcji.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek

Udostępnij:

10 komentarzy:

 1. witam a czy mozna prosic o analizy spolek Grupa Jaguar i Remedis

  OdpowiedzUsuń
 2. Co do grupy jaguar to jak dla mnie wzrosty są spekulacyjne gdyż patrząc na wyniki finansowe są słabe, co kwartał straty po 0,2 mln, duże zobowiązania finansowe generujące ok. 0,2 mln odsetek, słaby bilans i tragiczne przepływy operacyjne, nieustanne emisje akcji (chyba 3 lub 4 w tym roku). Ja bym akcji tej firmy nie kupił do portfela, jest to spekulacja która oczywiście może kurs jeszcze podbić.
  Remedis - kolejna słaba spółka (jak Ty je znajdujesz), przychody roczne na poziomie 1 mln i ciągłe straty na poziomie 0,5 mln niezbyt dobrze wróżą przyszłości akcjonariuszy, widać że coraz gorzej ich biznes wygląda, niewielkie plusy jakie widzę to do przyjęcia bilans oraz dobre przepływy operacyjne, ja nie widzę potencjału wzrostu dla kursu i trzeba obserwować kolejne wyniki, jak będą się pogarszać nadal to powinieneś rozważyć sprzedaż akcji.

  OdpowiedzUsuń
 3. witam Prezesa, co tak dzisiaj ONICO rzuca od ściany do ściany ... jakieś info mają ?
  pzdr
  11ww

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba niektórzy boją się wyników a kurs nie chce bić kolejnych rekordów (trudno żeby codziennie rósł po 5%) i dlatego nerwowość się wkrada, ja tam spokojnie czekam i liczę że będzie dobrze.

   Usuń
  2. Prezesie, znowu rewelacyjne wyniki Onico, zysk 11,5 mln, przychody 0,98 mld.
   Pozdrawiam
   Klee

   Usuń
  3. Już pisałem pod fundamentalnym portfelem, cieszą z raportu informacje zarządu :Spółka liczy na dalszy stabilny wzrost przychodów i zysków w kluczowych segmentach prowadzonej działalności. Do osiągania większych obrotów olejem napędowym powinny przyczynić się przede wszystkim działania podejmowane przez administrację państwową w walce z szarą strefą. Zarząd zakłada, że nowe rozwiązania zapewnią większą przejrzystość na rynkach paliw i przyczynią się do uszczelnienia systemu, a skutecznie egzekwowane znacznie ograniczą nielegalną sprzedaż paliw w Polsce.

   Usuń
 4. @ 11ww - patrząc co się dzieje z Onico nie można wykluczyć jeszcze małego spadku, może nawet do 165-170 a takie powolne osuwanie może trwać nawet do połowy stycznia, w mojej ocenie fundamenty się nie zmieniły, jest dosyć tanio c/z 7,10, wyniki powinny się nadal poprawiać a kurs po korekcie wrócić do wzrostów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Co prezesie myślisz o programie motywacyjnym w Onico? Praktycznie przyznali sobie 76tys akcji; czy to nie przyblokuje kursu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na liczbę akcji to jest tylko 6% akcji, więc nie tak dużo, patrząc na obecny kurs to sporo. Oni co roku przyznają sobie takie akcje i jak na razie nie przeszkadzało to wzrostom. Jeśli utrzymają dynamikę rozwoju po 200% (co raczej jest niemożliwe) to żaden problem, gorzej jak wyniki będą płaskie to wtedy trzeba się ewakuować z akcji. Ważne będą najbliższe wyniki, mamy wzrosty ropy na świecie i nie wiadomo jak to wpłynie na wyniki, jeśli będą rowne lub lepsze od 3 kw to jest dobrze, gorsze wyniki to trzeba uważać.   Usuń
 6. jest bardzo dobrze. Dziś już kurs Onico.sa wzrósł do 168,90 Widzę tylko wzrosty, to przeczy wszystkim narzekaniom sceptyków. Sprawne zarządzanie działa także w trudnych czasach.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni