"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 27 października 2016

Odlewnie - odlejmy sobie sukces

dodano 9.11.2016 sprzedałem 1000 po 3,79, zarobek 13%, wygrana Trumpa to wolę postać z boku z gotówką

Odlewnie Polskie -
Bardzo tania fundamentalnie spółka patrząc na wskaźniki finansowe:
c/z 4,63, c/zo 4,27, c/wk 1,36, c/p 0,5, ev/ebidta 2,62 link, przychody i zyski od wielu lat utrzymują tendencję wzrostową, dobry i zdrowy bilans, dobre przepływy operacyjne, potencjał wzrostu wg biznesradar.pl to 120%. Odlewnie mocno inwestują w rozwój badawczy, ostatnio podpisał  z MR umowę o dofinansowanie na 3,5 mln link. W obecnym roku zyski firmy wzrosły o 76% a dzięki nadal słabemu złotemu spodziewam się znacznie lepszych wyników za 3 kw r/r (ponad 50% sprzedaży jest na export), znowu powinny się poprawić wskaźniki i liczę że zainteresuje to inwestorów. Ryzyka są standardowe jak bessa czy nagłe wyjście większego inwestora a dodatkowo wybory prezydenckie w USA mogą podnieść też zmienność kursu.
Od strony technicznej kurs od stycznia 2016r. przebywa w trendzie (kanale) bocznym ze wsparciem na poziomie 3,20 i oporem 3,80 i w momencie pokonania któregoś z tych poziomów ruch powinien być dynamiczny, nawet o szerokość kanały czyli 60 groszy. Rosnący wskaźnik AD świadczy o akumulacji akcji i może zwiastować wybicie kursu górą.

Udostępnij:

16 komentarzy:

 1. Witam fajny blog założyłeś. Z tego co pamiętam chyba masz Delko, albo mam słabą pamięć. A co sądzisz o Orzeł Biały firma według mnie jeszcze mocniej rozwija się niż Odlewnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tutaj są wszystkie moje spółki i rzeczywisty portfel http://www.biznesradar.pl/portfel/17409,blogprezesa , nie mam Delko i chyba nie kupię przed wynikami tak jak to było ostatnio: są dwa powody było odcięcie dywidendy a kurs jest wyżej (w sumie z 5% przez to jest drożej), oczywiście z 5% po wynikach urośnie ale 10 zł pewnie znowu nie przebije. Odlewnie wczoraj ładnie były handlowane a to dobry znak, fajerwerkow nie oczekuję ale wzrost powinien być. Orzeł Biały nie obserwowałem teraz bo po ostatnich wynikach urósł chyba z 50% i zrobiło się drogo, widzę że kurs się cofnął. To jest inna branża bo recykling akumulatorów, jak mi pzypomnisz się to po wynikach analizę zrobię, w 4 kw 2015 mieli bardzo duży zysk i jak masz akcje to trzeba uważać na wysoką bazę.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Kupiłem 1000 akcji po 3,34, oczekiwany wzrost 10-25% w okresie
  najbliższych 1-13%." To w jakim okresie oczekujesz tego wzrostu?

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę że muszę podawać inaczej oczekiwany czas trwania inwestycji bo jesteś już kolejną osobą która mnie pyta, w przeciągu 13 m-cy oczekuję wzrostów kursu, 1 miesiąc dlatego pisałem gdyż spodziewam się iż wtedy ruchu moga się zacząć (po wynikach) ale ok, zmienię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie w tym rzecz. Machnąłeś się i wpisałeś "%" zamiast "m-cy".
  Nie chodzi o wyłapywanie chochlików; po prostu nie było wiadomo, czy zakładasz ruch w ciągu 1-13 tygodni, czy miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, dzięki i przepraszam za błąd, już poprawione.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie ma sprawy.

  Co do samej analizy: to rekomendacja bardzo asekuracyjna, bo popatrz na zachowanie papieru, to zauważysz, że 10-25%, o których piszesz to może być kwestia 1-13 dni, ze względu na kanał w jakim znajdują się notowania spółki.
  Potencjał wzrostu, jak sam piszesz między wierszami, i co można znaleźć na polecanym przez Ciebie biznesradarze, jest znacznie wyższy, więc pytanie, czy te 10-25% to naprawdę wszystko.
  Chyba, że chciałeś zachęcić spekułę, co wydaje się kiepskim pomysłem, przynajmniej na razie, ze względu na obroty.
  Jest to bardziej spółka do akumulowania, choć śmiesznymi kwotami można próbować na niej grać. Pytanie tylko: po co? Obłowi się DM, a Ty albo się wstrzelisz albo nie. Oczywiście wiele osób gra na DT, ale, przy obecnych obrotach, nie jest to spółka do DT.
  Pozdrawiam i życzę owocnych decyzji.

  anti-day-trader

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystkie moje analizy zagrania są dosyć asekuracyjne, ja jestem w stanie się nawet nad 5 % pochylić bo wiem że trudny jest rynek. Inwestując patrzę bardziej na fundamenty niż na technikę, fundamenty są bo Odlewnie są tanie i wyniki wg zarządu na poziomie ebidta mają być podobne do tych z 2015r (w którym był jednorazowy zysk w 4 kw, chyba około 2 mln), czyli ma być generalnie lepiej. Otworzyłem blog niejako w pośpiechu (wkurzyłem się na forumowiczów z bankiera), zajęło mi to sporo czasu i niestety posty są jeszcze niezbyt dopracowane i zdarzają się błędy. Z techniki jestem gorszy, jednak z tego co widzę to faktycznie trwa akumulacja (rośnie AD) a kurs przebywa w kanale bocznym od stycznie pomiędzy 3,20-3,80 i oczywiście jak wybije się z tego kanału to teoretycznie o szerokość kanału powinien być ruch. Popraw mnie jeśli źle piszę - uzupełnię dzisiaj analizę o rysunek. Dziękuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałbym być złym prorokiem, ale wygląda na to, że mieliśmy w piątek kolejne nieudane wybicie.
  Jeśli nie zrealizowałeś szybko zysków, które oczekiwałeś, to może być pozamiatane.

  anti_day-trader

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jestem dobrej myśli bo wierzę w fundamenty tej firmy i lepsze wyniki r/r (nie uwzględniam jednorazowego zysku w 4 kw 15), mam świadomość że jeśli trwale nie przebijemy 3,80 to technicznie kurs może wrócić na 3,20 ale trudno, najwyżej inwestycja się odwlecze o kolejne 3-6 miesięcy.
   Odlewnie dostrzegli na https://comparic.pl/zamknieciem-odlewnie-odl-trakcja-trk/

   Usuń
 10. Komu jak komu, ale mi o fundamentach tego waloru mówić nie musisz i jak najbardziej wierzę, że Odlewnie są mocno niedowartościowane i nawet dwucyfrowa cena nie byłaby tu zaskoczeniem, niemniej jest to papier dla cierpliwych.
  Odniosłem się Twoich początkowych założeń mówiących o przedziale 10-25% (mogłeś zrealizować z 15% zyskiem).

  anti_day-trader

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurs na razie się trzyma, potrzeba impuslu (dobrych wyników) i ma szanse trwale się wybić z konsolidacji. No nic, trzeba czekać, w tym miesiącu się rozstrzygnie.

   Usuń
 11. Wiem że sprzedałeś akcje ale co myślisz o raporcie i szansach na zmianę trendu bo po notowaniach w czwartek widać że szału zakupów nie ma

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Odlewni liczyłem na jakieś 0,5 mln zysku więcej ale i tak jest ok, spółka jest na pewno tania, dobry bilans i prepływy. Generalnie trzeba pamiętać że za 4 kw jest tam jednorazowego zysku 2 mln więcej i jeżeli teraz trwale kurs nie wzrośnie ponad 4 zł to po wynikach za 4 kw może niestety spaść znowu w kierunku 3,20. To jest moja opinia i pamiętaj że mogę się mylić - gdyby się sprawdziła to wtedy na dłuższy termin pewnie kupię (ale jeszcze 4 m-ce do tego czasu).

   Usuń
 12. Dzień dobry Prezesie. Można prosić w wolnym czasie o powrót do wątku Odlewni? Od casu ostatniej analizy z 2016 r. wiele się zmieniło (moim zdaniem na plus) a pomimo tego kurs oscyluje w okolicach 3,00 zł.
  Plusy:
  - spółka spłaciła latem ostatnią ratę układową związaną z opcjami
  - bardzo dobre wskaźniki
  - zaczęli płacić dywidendę
  - ładny bilans
  Minusy:
  - jakaś rezerwa ,,emerytalna'' - może to pod te pracownicze plany?
  - kurs spada bez powodu

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nowej analizy nie będę tworzył bo spółka nie jest w moim portfelu.
   Trochę ostatnio pisaliśmy o Odlewniach i zacytuję:
   Po wynikach za 1 kw 2018
   "wydają się nisko wyceniane ale w obecnej trudnej koniunkturze na GPW takie wyceny są nagminne. Wyniki za 1 kwartał na pierwszy rzut oka bardzo dobre (mocny wzrost przychodów i zysku) ale wzrost zysku to po części zasługa 0,7 mln lepszych różnic kursowych r/r. Można oczekiwać dalszej poprawy wyników bo koniunktura sprzyja, waluty były korzystniejsze w 2 kw (słaby złoty jest dla nich pożądany) i dużo inwestują w nowe produkty co w przyszłości powinni się przełożyć na większą sprzedaż. Spółka po 8 latach spłaciła ostatnią ratę układu restrukturyzacyjnego a to jest definitywnym zerwaniem ze starymi problemami (prawie było bankructwo). Jedyne co może się nie podobać (każdy inaczej to ocenia) to program motywacyjny dla "wybranych pracowników", z jednej strony odpowiednia motywacja może włynąć na lepsze wyniki ale z drugiej strony rozwodnienie akcji jest niekorzystne dla obecnych akcjonariuszy. Z tego co pamiętam (należy to sprawdzić) mają oddział w Niemczech a to w związku ze zmianami prawnymi odnośnie delegowanych pracowników może być lekko niekorzystne na koszty wynagrodzeń. Obecne fundamenty są korzystne ale technika nie pomaga (męczący boczniak)."
   Po wynikach za 2 kw 2018
   "Na pierwszy rzut oka zysk netto jest słaby bo niższy o ok. 30% (o 1 mln) ale wynika to z jednorazowego (tak twierdzi zarząd) zawiązania rezerw emerytalnych na 2,2 mln. Gdyby nie te rezerwy faktyczny zysk byłby wyższy o 1,1 mln czyli o jakieś 40%. Całkiem dobra spółka (mi się tylko nie podoba trwający program motywacyjny) ale ruchu na akcjach nie ma żadnego, na kupnie obecnie są 2 oferty."

   Co mogę nowego dodać ? Raczej niezbyt wiele. Na kursie niezbyt wiele dzieję się, wyniki za 3 kw powinny lepsze r/r ale trzeba zaczynać uwzględniać w swoich analizach rosnące ceny energii które od przyszłego roku mogą negatywnie wpłynąć na wyniki. (nie mam czasu aby zerknąć jakie ilości prądu i gazu zużywają aby wyliczyć jak to może zwiększyć koszty).

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni