"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 29 października 2016

Efekt - przed nami Efekt-owne wyniki

Sprzedałem Efekt !!!
 
Efekt - prowadzi w Krakowie największy w Malopolsce kompleks handlowy "Rybitwy" oraz dwa czterogwiazdkowe hotele.

Kupiłem 600 akcji po 24,50 (jest to moja największa pozycja w portfelu), oczekuję wzrostu 20-50% w okresie najbliższych 9 miesięcy.
Dla mnie biorącego głównie pod uwagę w inwestycjach fundamenty firm to Efekt jest "perłą" wśród takich firm a składa się na to wiele czynników. Na pewno atrakcyjne wskaźniki finansowe jak: c/zo 3,76, c/wk 1,36, c/p 0,97, ev/ebidta 6,72 czy c/z 5,88 które ja uważam za niższe 4,27 (do zysku netto dodaję amortyzację i odejmuję capex czyli bieżące inwestycje) i temat amortyzacji jest tutaj istotny, Efekt kilka lat temu wybudował 2 hotele i poniósł wtedy duże koszty budowy które obecnie rozlicza w formie amortyzacji, jest to czynność księgowa która nie zmniejsza stanu gotówki tylko pomniejsza zysk netto - czyli w kasie jest lepiej niż na papierze :-) Ta amortyzacja to około 3 mln zł rocznie i będzie jeszcze trwała kilkanaście lat. Wielu inwestorów patrzy głównie na c/z a nie Ebidta (zysk operacyjny + amortyzacja) a to błąd. Bilans firmy jest prawidłowy choć rzucają się w oczy spore zobowiązania finansowe (kredyty na budowę hoteli), jest także wisienka na torcie czyli przepływy operacyjne (podstawa każdej firmy) które wyniosły w ostatnich 12 m-cach aż 12,5 mln przy kapitalizacji 42 mln i zysku netto 7,1 mln. W ubiegłym roku hotele weszły do znanej sieci Best Western i od tego czasu mocno poprawiły się wyniki, ponadto dzięki Światowym Dniom Młodzieży które podniosły obłożenie i ceny w hotelach oraz panującej modzie na Kraków spodziewam się rekordowych być może szybko niepowtarzalnych wyników za 3 kw 2016. Oblężenie wręcz Krakowa potwierdza tekst z raportu giełdowej spółki Metropolis "Na rynku turystycznym  zainteresowanie miastem Kraków już w I półroczu 2016 roku, czyli jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży, było rekordowe. Szacuje się, że liczba turystów w całym roku przekroczy 10 mln, co oznacza najlepszy wynik w tysiącletniej historii miasta ". Na lepsze wyniki powinny także wpływać spadające koszty odsetkowe od spłacanych regularnie kredytów, bogacenie się społeczeństwa (także program 500+) oraz zmiana upodobań noclegowych turystów (kiedyś na kwaterach a teraz w hotelach). W ostatnim czasie Efekt został dostrzeżony przez analityków giełdowych którzy widzą w nich spory potencjał wzrostowy: sii.org.pl link , obs link , analizy-rynkowe.pl link.  Od strony technicznej to kurs jest w trendzie wzrostowym i bardzo ładnie trzyma się linii trendu wykres .
Ryzyka jakie widzę to wzrost kursu chf/pln (Efekt ma 3,5 mln CHF kredytu i mocniejsze osłabienie złotówki obniża zysk netto), słaba pogoda i brak "mody" inwestorów na akcje Efektu.

Dodano 14.11.2016
W ostatnich dniach sprzedałem wszystkie akcje Efektu
8.11.2016  358 akcji po 29,40
9.11.2016  117 akcji po 28,97
14.11.2016  125 akcji po 29,96
Łączny zysk na pozycji  to 20% - sprzedaje akcje gdyż obecnie jest większe zainteresowanie akcjami, oczekiwane są świetne wyniki i łatwiej mi wyjść z takiej pozycji, dodatkowo przy 30 zł (lub 36 ) jest istotny opór który może wymusić korektę.

Udostępnij:

16 komentarzy:

 1. Gratuluję bloga Prezesie!
  A w temacie Efektu-jak prognozujesz zachowanie kursu w najbliższym czasie - po wynikach?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Liczę że trwale pokonamy poziom 25 zł i skierujemy się do 30zł, że wyniki będą lepsze to każdy wie ale trudno przewidzieć jak ŚDM wpłynęły na wyniki, liczę że bardzo gdyż oni nie tylko mają hotele w których przez 2 tygodnie było pełne obłożenie z wyższymi cenami za pokój, ale mają jeszcze też wielki bazar (targ handlowy) w którym na pewno sprzedaż się zwiększyła, trzeba było pielgrzymów nakarmić itp.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obyś miał rację. Danksem też się tak Pan zachwycał.Choć strzał w Onico był udany. Co Pan myśli o Agrotonie? Darek

  OdpowiedzUsuń
 4. Zawsze mogę się mylić , po to służy dywersyfikacja aby nie stracić zbyt wiele pieniędzy, co do Danksa już tłumaczyłem i nigdy nie jestem w stanie przewidzieć że mając 8 mln gotówki zarząd zrobi kolejną emisję akcji (dużą), nie ukrywam iż myślę nad kupnem akcji w nowej emisji gdyby cena była w okolicach 60 groszy, inwestycja wtedy na długi termin (niech leży i nie ważne co się będzie działo). Agroton nie wiem czy wiesz ale ostatnio sprzedałem jak spadło poniżej wsparcia na 2,80 i na razie nie wracam do kursu, wydaje mi się że już skończyły się dynamiczne wzrosty i ruch może być dopiero po wynikach które dopiero będą za 4-5 miesięcy (niestety podają tylko co pół roku wyniki). Jestem prezes i nie musisz do mnie pisać Pan.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oglądałam Pana portfel. Z jednej strony wygląda Pan na inwestora znającego się na rzeczy, lub inaczej, grubszą rybę w tym takim naszym małym zakresie, wiem, że tzw. grubasy inwestują setkami tysięcy i więcej. Inwestującego więcej, z drugiej kupuje Pan akcje czasem za 1000 - 2000 zł. Agroton ma dzisiaj zwyżki, więc nie trafił Pan z komentarzem poprzedniemu. Aha, lubię formę na Pan. Ciekawi mnie i forum bankiera i podane przez Pana blogi, jak i Pański.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma problemu może być Pan proszę Pani, co do Agroton to mam zły z nim timing i mnie strasznie wozi dlatego do stycznia lub lutego nie będą go raczej kupował. Co do małych kwot to często tak stosuję gdy nie mam pewności do wzrostów a panuje na akcjach trend spadkowy, kwotę którą zamierzam przeznaczyć zazwyczaj 5000 zł, w takich przypadkach zazwyczaj dzielę na 3 części, kupuję za jedną cześć a jak dalej spada to mogę dalej podkupować, tak było w eonecie (nie wykluczam że jeszcze kurs się cofnie) i tak było w Arterii (dobre wyniki a kurs spada). Grubą rybą nie jestem i sam siedzę w domu i podgrywam, a że mam dużo czasu to mogę szybko reagować na jakieś sytuację - niektórzy mają potem pretensję że ja sprzedałem a oni zostali z akcjami (muszę chronić swoje pieniądze i reagować).

   Usuń
 6. Chyba z Agrotonem rzeczywiście się Pan spóźnia. Ciekawie piszą teraz na forum Agrotonu. Odkupienie przez firmę obligacji, mało do spłaty (teraz 7 mln), możliwość dywidendy w przyszłym roku. Może jeszcze Pan zdąży? Pozdrawiam Anna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się nie spóźniam tylko go nie czuję (sprzedałem ostatnio po 2,64 a jest 1zł wyżej), na forum Agrotonu zawsze ciekawie pisali (naganiali) tylko jak pytałem o konkretne rzeczy o Agrotonie to nikt nie potrafił mi wyjaśnić. Wczorajsza informacja o wykupie obligacji była wiadoma od 2 tygodni i dla mnie nie jest impulsem do wzrostów, teraz jest to spekulacyjny ruch, pewnie do 3,85 a gdyby przebiło do nawet 5 zł. Z tą dywidendą to na pewno jej nie będzie i to przynajmniej 3-4 lata więc jest to tylko podpucha. Generalnie nie wypowiadam się więcej na temat Agrotonu, temat dla mnie zamknięty do stycznia/lutego.

   Usuń
 7. Mieszasz gościu. Info o wykupie jest wczoraj.Wcześniej były tylko dywagacje i przypuszczenia, ale skąd możesz wiedzieć. Angielski dla Ciebie to jak sam piszesz czarna magia. Więc nie kłam. To raz. Nie ma teraz żadnej spekulacji, patrz na wskaźniki. gdzie indziej to dla Ciebie analiza fundamentalna jest ok, tutaj nie patrzysz na fundamenty. Co do dywidendy znowu kłamiesz. Nie ma nic takiego, że za 3-4 lata. Całkiem prawdopodobne jest, że będzie bardzo szybko, ze względu na wzajemne rozliczenia spółki i prezesa. Cienki Bolek z Ciebie. Co widac po portfelu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dywagacje to ty masz w głowie, 26.10 był komunikat że chcą odkupić obligacje http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/25568586,agroton-public-limited-6-2016-tender-offer i było pewne że tak zrobią, w ubiegłym roku też było tak samo (najpierw propozycja odkupu a kilka dni później odkup), co do angielskiego to jest coś takiego jak google tłumacz i uwierz mi że potrafię korzystać. Że cienki bolek jestem to wszystko możliwe, pokazałem ludziom że potrafię zarabiać prowadząc publiczny portfel na którym zarobiłem 696% w 2,5 roku, pokaż swoje wyniki i prowadź portfel publiczny to sprawdzimy jaki z Ciebie grubas i czy lepiej zarabiasz. Jako że nie przedstawiłeś się i nie podałeś emaila to nie zrobimy zakładu że wcześniej niż za 3 lata dywidendy nie będzie, oni mają obligacje nadal do spłacenia (a gotówki nie mają za dużo) a pewnie nie wiesz że oni spłacając obligacje płacą odsetki za 3 lata czyli łącznie ponad 20%. Naganiacze też piszą "całkiem prawdopodobne jest ". Ja ci nie bronię zarabiać na Agrotonie, mnie na chwilę obecną ta inwestycja nie interesuje.

   Usuń
 8. Witam na blogu :). Dobry ruch z Twojej strony - bo wpisy od początku na forum sw czy bankierze miałeś "blogowe" a nie typowe dla forów. Ładny design (tylko ostrzeżenie o cookies się gryzie z topem i nie idzie go łatwo kliknac). Jestem pod wrażeniem ostatnich inwestycji - ONC odpuściłem bo było bardzo wysoko a tym czasem poleciało duuzo dalej. Danks wtopa, ale EFK i BRiju bardzo ładnie sobie radzą na obecnie słabym rynku. Wracając jeszcze do EFK - bardzo ciekawy temat fundamentalnie i pewnie urośnie do tych 30 zl- tam jednak stare opory i to bardzo mocne. Dlatego obecnie do wejścia mały potencjał (10-15%). Podobnie Briju już dotarło do oporów (sprzedawałes tam ?), więcej okazji chyba będzie po wyborach...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Onico się z miesiąc kisiło a potem wystrzeliło, chyba po optymistycznych informacjach z Lotosu o większej sprzedaży paliw dzięki pakietowi paliwowemu (na Onico też może pozytywnie wpływać). Briju sprzedałem po 24,99 ale przy psychologicznym i historycznym oporze na 25zł wiele kurs się nie cofnął to znak że będzie jeszcze rósł, chcę kupić ale marzy mi się korekta do 23zł, gdyby się nie cofnął i przebił z hukiem 25 zł to trzeba wskakiwać. Co do Efektu są dwa warianty , albo 30 zł albo 36 zł (trzeba zerknąć na wykres w długim terminie 10 lat i widać coś na kształt podwójnego dna z zakresem ruchu na 36 zł). Danks wtopa ale ja raczej wejdę w nową emisję akcji, liczę że emisja będzie po 60 groszy (czym niżej tym lepiej) a do tych 80-90 groszy kurs w przyszłości urośnie. Rozumiem że aviaaml jeszcze trzymasz ?

   Usuń
  2. Avie ciągle zbieram - teraz jest w korekcie więc można próbować. Technicznie pierwszy sygnał kupna był ok 3,8 a obroty zdradzały zainteresowanie większego kapitału jeszcze wcześniej (ok 3 zł). Docelowo są szanse na poziomy 7-8 zł na tym.

   Usuń
  3. Tylko za dużo nie kupuj, rozsądek zachowaj, jak potwierdzą się informacje dovado to na aviaaml za 6-9 miesięcy może być spokojnie 10zł i więcej, po wynika za 3 kw będziemy więcej wiedzieć.

   Usuń
 9. Zastanów się nad formułą bloga. Blog pokazuje zawsze na stronie startowej najnowsze wpisy. Informację, że sprzedałeś Efekt zauważyłem przypadkowo. Bo ona funkcjonuje w Twoim starym wpisie dot. Efektu. W spisie obok mimo, że dołączyłeś informację o Efekcie dzisiaj - wciąż jest informacja, że jest tylko jeden wpis dotyczący tej spółki. Ciężko komuś będzie - np. mnie - wejść na Twój blog i dowiedzieć się o ostatnich wpisach, jeśli każdy wpis nie będziesz traktował jak NOWY. Tak rób, wtedy wchodząc na blog czytamy kolejno chronologicznie wpisy. Nie każdy ma ochotę przeglądać kilkanaście wpisów pod nazwą spółki, szukając czy czegoś nie ma nowego. Czasem nie każdy identyfikuje daną spółkę, ale przeczyta chętnie najnowsze wpisy. Pozdrawiam A

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak będzie jak chcesz :-) Generalnie na pierwszej stronie pojawiały się wpisy z aktualnego miesiąca a w stare części poprzedni miesiąc. Ale faktycznie każdą sprzedaż będę robił oddzielnym postem żeby było na pierwszym miesiącu.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni