"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 28 października 2016

Astarta - karmi cały świat


 

Astarta - ukraiński holding rolno-przemysłowy, działalność spółki koncentruje się na produkcji i sprzedaży cukru produkowanego z buraka cukrowego, produktów pochodnych cukru (melasy oraz granulatu pulpy buraczanej), produkcji mleka i mięsa oraz na produkcji i sprzedaży zbóż, która wynika z konieczności stosowania płodozmianu w uprawie buraka cukrowego.


Kupiłem 100 akcji po 52,39 - inwestycja nawet do 2-3 lat, oczekiwana stopa wzrostu 10-100%.
Jest jedną z droższych spółek ukraińskich na gpw, jednak w porównaniu do polskich spółek "rolnych" jest od nich dużo tańsza, ładny bilans i przepływy operacyjne, c/z 4,45, c/zo 2,40, c/wk 1, c/p 0,9, ev/ebidta 2,97 - i ten wskaźnik jest na bardzo atrakcyjnym poziomie gdyż wolę patrzyć na zysk operacyjny pokazujący prawdziwy potencjał tej spółki, tutaj zysk neto jest zaniżany przez aktualizację wyceny kredytów walutowych, jak hrywna się osłabia to powstaje głownie koszt księgowy (bez wypływu gotówki) obniżający zysk netto. Astarta 50% swojej produkcji eksportuje czyli ewentualne osłabienie hrywny jest w dużej części bilansowane przez zyski z eksportu. Na ich sprzedaż składają się: 40% cukier który wzrósł ponad 50% w ostatnim roku link , 26% soja (olej i śruta ) wzrost o 10%, 8% mleko lekki spadek, 24% to zboża (kukurydza, słonecznik itp) tutaj zakładam że na 0 gdyż kukurydza w górę, słonecznik w bok i inne w dół  link czyli można spokojnie przyjąć że na dzień dzisiejszy wzrosty cen produkowanych przez Astartę towarów są o 25% wyższe niż rok temu. Dodatkowo lepszym wynikom powinna pomagać pogoda i zbiory płodów rolnych mogą być wyższe o kilka % r/r co w połączeniu z wyższymi cenami może nawet dać wyniki lepsze w kolejnych 12 m-cach o około 30% na poziomie zysku operacyjnego. Fajne wyniki Astarty są zasługą  najlepszych na świecie gleb (czarnoziemy) a Ukraina jest nazywana spichlerzem świata link, dodatkowo płacą śmiesznie niskie stawki za dzierżawę ziemi bo tylko 12-15 usd za 1 ha ziemi a ryzyko podniesienia tych stawek (memorandum) zostało przesunięte na 01.01.2018r.


 

Pomimo wielu pozytywów jakie dostrzegam jest też kilka bardzo istotnych negatywów (ryzyk) które mogą spowodować znaczne straty, główne to ryzyko wojny ze strony Rosji, pomimo iż tereny Astraty nie są w bezpośrednim sąsiedztwie działań zbrojnych to jednak cała Ukraina jest podwyższonego ryzyka, masowe bankructwa banków w tym i poprzednim roku na Ukrainie i nie można wykluczyć że Astarta może straci gotówkę w banku lub jakiś kontrahent ją straci i przez to nie spłaci należności wobec Astarty, gwałtowne osłabienie hrywny może także zaniżyć zysk netto (na Ebidta bez wpływu).

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga i o ryzyku inwestycyjnym link zasady
Aktualny stan mojego rachunku i posiadane akcje link rachunek
Udostępnij:

1 komentarz:

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni